Grand Prix Erik Tonkin: Heiser Farm CX

Dayton, OR
October 5, 2013

Part of the Grand Prix Erik Tonkin

If you have questions or corrections, please email Dan Grabski.

Updated October 7, 2013 at 8:19 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 68 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 49 Portland 6
2 102 Steve Raubolt SWEAT360 34 Tigard 6
3 161 Jon Houk 6
4 76 Paul Schoonover Unattached 45 Portland 6
5 40 Phillip M Trost Team S+M 37 Battle Ground 6
6 79 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 37 Portland 6
7 4 Paul Brown Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 47 Eugene 6
8 21 Mike Ruff Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 43 Gresham 6
9 14 Keith Wolff 48 Portland 6
10 58 Mike Wenrick Lolich Blueberry Farm 35 Portland 6
11 84 Aneel Nath 34 Portland 6
12 31 Emanuel McGladrey Holy Moly Velo 55 Keizer 6
13 100 Geoff Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 35 Portland 6
14 134 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team 48 Lake Oswego 6
15 13 Bill Holmes Planet X p/b On One 51 milwaukie 6
16 165 Robert Mansolillo 6
17 164 Chris Thresher 6
18 45 Cooper Irwin Hapi-Go! 15 Woodland 5
19 160 justin tunis 33 portland 5
20 136 Justin Hughes 32 5
21 25 David Hankins Camas Bike and Sport 59 Camas 5
22 23 Jeff Dreiling 48 Sublimity 5
23 43 Zach Durst Hapi-Go! 15 Oregon City 5
24 162 Rob Burton Planet X p/b On One 47 Lake Oswego 5

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 503 Traci Smolen 46 Portland 6
2 547 Christy Hawkins 36 portland 6
3 541 stacey ruff 42 Gresham 5
4 548 Kirsten Rudberg Unattached 42 Portland 5

Category A

Num Name Team Age City Laps Notes
1 25 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 30 Portland 12
2 13 Eric Sheagley Dark Horse 41 Portland 12
3 73 Graham Howard 28 Salem 12 Number too high
4 28 Seth Patla Rapha/River City Bicycles 36 Hillsboro 12
5 6 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA 32 portland 12
6 90 Cameron lloyd Club Ride 12
7 80 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio 34 Portland 12
8 11 Damian Schmitt Silverado Gallery/Sunnyside 35 Bend 12
9 17 Ryan Garner Evviva 32 Eugene 12
10 39 Curtis Bergquist Bike Central 27 Portland 11
11 33 Colin Rowan Look Good Feel Good 31 Portland 11
12 91 Tre Hendrick 11
DNF 1 Samuel Pepperwood Gentle Lovers 29 Portland 4
DNF 8 Brett Luelling Portland Bicycle Studio 32 Salem 3

Category B

Num Name Team Age City Laps
1 89 Ben Chinburg CX Pistols p/b Cyclocross.com 30 Portland 8
2 86 jon burrill Sappo Hill Soapworks 39 Central Point 8
3 85 Gary Szalay 8
4 81 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA 40 Keizer 8
5 88 Matthew Studer Therapeutic Associates PDX Cycling 28 Portland 8
6 87 Stephen Laurent 29 Portland 8
7 7 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles 32 Portland 8
8 79 Ryan Menze 8
9 44 Gabe Doebler 36 Tigard 8
10 29 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling 28 Portland 8
11 30 ben corbalis Portland Bicycle Studio 28 Portland 8
12 48 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club 25 Portland 8
13 91 Casey Davidson 8
14 10 Rob Thompson Ironclad/Yakima 42 Portland 8
15 35 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 35 Portland 7
16 90 Jonathan Rasca Buy Local Cycling 7
DNF 64 Daniel Carter BeerMongers Cycle Club 32 Portland 2

Category C

Num Name Team Age City Laps
1 38 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 14 Washougal 7
2 137 Eric Nelson Soraz Racing p/b CAPA 27 Battleground 7
3 23 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA 31 Battle Ground 7
4 115 Justin Philips 32 Portland 7
5 135 Andy Armstrong Sunset Cycles 30 Wilsonville 7
6 75 Cory Solovewicz Go Bananas! 31 Portland 7
7 140 Alexander Hongo 29 Eugene 7
8 121 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team 34 7
9 6 nathaniel wells Hapi-Go! 58 Mosier 7
10 133 John Osborne Pacific Power Blue Sky 30 Corvallis 7
11 24 Rolland Hayden Holy Moly Velo 34 Keizer 7
12 136 Jay Swavely Camas Bike and Sport 48 Vancouver 6
13 76 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 51 Washougal 6
14 134 Steve Simonson 6
15 138 Troy Scott 45 Beaverton 6
DNF 139 Jake Witty 19 Portland 2

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 709 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 45 Camas 7
2 710 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling 47 portland 7
3 721 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 portland 7
4 708 Brian Malloy Therapeutic Associates PDX Cycling 31 oregon city 7
5 700 David Rosen Sage Cycles Racing 40 Beaverton 7
6 711 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 tigard 7
7 757 Pete Conklin Bush League Wrenching 50 Portland 7
8 750 Earl Hazekamp Capitol Velo 38 6
9 723 Dan Lautenbach Sunset Cycles 51 Portland 6
10 758 Randall Roberts 5
11 756 Zak Milligan 5
DNF 747 Brian Witty 42 Portland 1

Junior Men 10-12

Num Name Team Laps
1 3 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 5
2 11 Nathanael Hart Hapi-Go! 4
3 12 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 4
4 141 Calvin Keane Bend Endurance Academy 4
5 54 Ryder Uetrecht WebCyclery.com 4
6 137 Carson Griffith Bend Endurance Academy 4
7 88 Walker Hendricks Mountain View Cycles/Subway 4
8 7 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 4
9 154 Milo Beall Super Relax Concept 4
10 150 Jacob Olander Bend Endurance Academy 3
11 151 Brenner Henry 3
12 84 Brady Pfeiffer 3
13 36 Collin Turner Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 3
14 136 Noah Steigerwald 3
15 9 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 3
16 152 Nathan Henry 3
17 38 Michael Metz bicycleattorney.com 3
18 144 Duncan Yoder Rebound/Tireless Velo 3
19 122 Ronan Myers 3
20 39 Taguen Smith PDX Devo Junior Cycling 3

Junior Men 13-14

Num Name Team Laps
1 108 Henry Jones Bend Endurance Academy 5
2 20 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 5
3 10 Donovan Birky Bend Endurance Academy 5
4 1 Carson Westberg WebCyclery.com 5
5 35 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 5
6 147 Jonathan Wimberly Bend Endurance Academy 5
7 4 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway 5
8 148 Maxwell Chehab Bend Endurance Academy 5
9 78 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized 5
10 48 Owen Szwaya bicycleattorney.com 5
11 57 Nate Lelack Bend Endurance Academy 5
12 114 Matt Rech Reall Racing 5
13 124 Linus Clark Hapi-Go!/PDX Mud Warriors 4
14 32 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 4
15 25 Aaron King Capitol Velo 4
16 17 Kelton Smith PDX Devo Junior Cycling 4
17 47 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 4
18 112 Nicholas Paesler Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 4
19 126 Grayson Szczukowski Unattached 3

Junior Men 15-16

Num Name Team Laps
1 19 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 5
2 90 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 5
3 59 Ian Wilson High Cascade 5
4 5 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway 5
5 24 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 5
6 118 Chris Rech Reall Racing 5
7 101 Michael Samelson Corvallis High School 5
8 155 Erik Hammerquist 5
9 106 Jeremy King Pacific Power Blue Sky 5
10 146 Jack Sullivan Corvallis High School 5
11 153 Nathan Glade Reall Racing 4
12 64 Spencer Scott Bend Endurance Academy 4
13 102 Jacob Brandt Pacific Power Blue Sky 4
14 22 Ian Steigerwald 4
15 93 Keenan Reynolds Love Panda 4
16 103 Peter Puettmann 4
17 100 Garret Sather 4
18 107 Henry Westly Pacific Power Blue Sky 4
19 145 Ian Cole 4
20 8 Cooper Irwin Hapi-Go! 4
21 60 Legend Johnson PDX Devo Junior Cycling 4
22 6 Zach Durst Hapi-Go! 4
23 94 Thomas Wimberly Cascade High 1

Junior Men 17-18

Num Name Team Laps
1 92 Javier Colton Sunnyside Sports 5
2 143 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 5
3 96 William Reinking Bend Endurance Academy 5
4 95 Mitchell Stevens Sunnyside Sports 5
5 115 Daxten Blackwell Reall Racing 4
6 105 Nick Meigs 4

Junior Women 10-12

Num Name Team Laps
1 948 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion 4
2 939 Jennelle Holmes WebCyclery.com 4
3 929 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 4
4 943 Sarah Cordier Pacific Power Blue Sky 4
5 932 Leah Pfeiffer 4
6 917 Linnea Owen Capitol Velo 4
7 911 McKenna McKee 3
8 923 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 3
9 918 Grace Vickers PDX Devo Junior Cycling 3
10 941 Lauren Cordier Pacific Power Blue Sky 2

Junior Women 13-14

Num Name Team Laps
1 915 Haley Wilson Pacific Power Blue Sky 4
2 907 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club 4
3 904 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 3

Junior Women 15-16

Num Name Team Laps
1 926 Katie Ryan Bend Endurance Academy 4
2 927 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 4
3 916 Kristina Owen Capitol Velo 4
4 956 Kayina Namamura 4
5 947 Natalie Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling 4
6 901 Elizabeth McKnight crank 4
7 946 Aubrey Whitty Corvallis United 4
8 957 Julie Bryan 3

Junior Women 17-18

Num Name Team Laps
1 958 Sharon Hart Hapi-Go! 4
2 944 Maddy Cripe Corvallis High School 3
3 945 Kelsey Wilson Pacific Power Blue Sky 3

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 378 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 48 Damascus 12
2 323 Brent Casady 42 Portland 12
3 372 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio 37 Portland 12
4 309 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling 48 Hillsboro 12
5 302 Rick Metz bicycleattorney.com 45 Portland 12
6 314 Mathew Braun Team Audi 40 Portland 11
7 370 Matt Kline Sappo Hill Soapworks 47 grants pass 11
8 343 Michael Szwaya bicycleattorney.com 43 Portland 11
9 414 Matt Cline bicycleattorney.com 36 Portland 11
10 363 Robert Uetrecht WebCyclery.com 43 Bend 11
11 348 Benjamin Drucker Trailhead Coffee Roasters 44 Portland 11
12 344 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 43 Corvallis 11
13 409 James Shingleton Capitol Velo 39 Salem 11
14 321 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo 48 Portland 11
15 358 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 42 Portland 11
16 318 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 48 Eugene 11
17 415 Chris Wherity Life Cycle Racing Team 43 Eugene 11
18 412 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 48 Portland 11
19 366 Matt D'Elia Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 38 Hillsboro 11
20 311 David Saltzberg Rebound/Tireless Velo 47 Vancouver 11
21 413 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club 44 Portland 11
22 315 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Portland 10
23 350 Wally Hockman WebCyclery.com 36 Salem 10
DNF 353 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Lake Oswego 6

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps Notes
1 571 Joseph Ketner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Gresham 8
2 722 Mark Driver 8
3 561 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Portland 8
4 618 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 40 Portland 8
5 555 Sean Rees Cyclepath Racing 47 Portland 8
6 585 David Pedersen Portland Bicycle Studio 41 Portland 8
7 623 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 8
8 728 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA 41 Keizer 8
9 649 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 38 Portland 8
10 727 Dan Shepherd 8
11 588 jeff turner Dallas Bike Works 43 West Linn 8
12 717 Edward (Ted) Chaplain Bush League Wrenching 39 Portland 8
13 720 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Portland 8
14 723 Greg Bearce 8 Number too high
15 577 Paul Kelly HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 47 Lake Oswego 8
16 725 Ken Hahn HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 39 Portland 8
17 726 Rich Julyan Team Cycle Sport 43 Ashland 8
18 666 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo 40 Portland 8
19 730 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 8
20 592 Sage Freeman Planet X p/b On One 40 Salem 8
21 556 Guy Smith Fort George Brewery 50 Rainier 7
22 731 JJ Blackwood 7
23 570 Trig Rogers bicycleattorney.com 47 Portland 7
24 557 Bernard Acevedo Real Wheels Bicycle Studio 40 Eugene 7
25 676 Javad Simonsen Cyclepath Racing 43 Milwaukie 7
26 650 Brett Golden 37 Bend 7
27 553 Brian Wielenga BeerMongers Cycle Club 39 Portland 7
28 724 Matthew S Martel Pacific Power Blue Sky 48 Portland 7
29 559 ILe Powell Team S+M 44 Portland 7
30 662 Spencer White Stumptown Cycling Club 41 Portland 7
31 675 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club 39 Portland 7
32 718 Nathan Hobson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 49 Milwaukie 7
33 719 Lucian Jones 44 Bend 7
34 601 Steven Westberg WebCyclery.com 45 Bend 7
35 696 David Pryor 44 Portland 7
36 708 Drew Holmes WebCyclery.com 43 Bend 7
DNF 721 Dave Metz 4
DNF 729 Brian Witty 42 Portland 1

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps Notes
1 520 Chris Rodde Seattle 7
2 306 Ryan Marquardt 35 Portland 7
3 364 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 49 Portland 7
4 422 mike packer Rebound/Tireless Velo 49 Vancouver 7
5 451 Greg Stokes Hammer Velo 43 Portland 7
6 421 Devin Bailly HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 39 Portland 7
7 494 Mike Taylor Deschutes Brewery 49 Bend 7
8 519 Tom Cordier Pacific Power Blue Sky 50 Corvallis 7
9 395 Jay Swavely Camas Bike and Sport 48 Vancouver 7 Shoulder number upside down
10 396 Paul Schipper 43 Portland 7
11 337 Mark Chasse Portland Velo Racing Team 46 Portland 7
12 309 Paul Souders Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Portland 7
13 524 Michael Tabtabai 35 Portland 7
14 300 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 39 Portland 7 Number too low
15 522 Ryan Holt 38 Salem 7
16 516 kyle stephens BeerMongers Cycle Club 37 Portland 7
17 321 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team 39 Portland 7
18 499 Michael Clark MX3L/Hapi-Go! 44 Portland 7
19 365 nathaniel wells 58 Mosier 7
20 447 Greg Myers 41 West Linn 7
21 392 Steve Kresl 51 Portland 7
22 327 Josh Platis Rubicon 42 Portland 7
23 429 Matt Richmond HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 49 Portland 7
24 420 Burk Webb Portland Velo Racing Team 46 Milwaukie 7
25 480 Mark Rasmussen Real Racing 45 Salem 7
26 523 Robert Stefanowicz Portland 7
27 308 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo 40 Portland 7 Number too high
28 518 Tim Sinatra Buy Local Cycling 43 Salem 7
29 328 Charles Barrett 46 Portland 7
30 397 James Owen Capitol Velo 44 Salem 7
31 411 James Webb Beaverton Bicycle Club 47 Portland 7
32 326 Rolf Kraus 48 Portland 7
33 375 James Lais cheep team 44 Portland 6
34 312 Matt Haughey Buy Local Cycling 41 McMinnvile 6
35 362 Ethan Fuld Unattached 48 Portland 6
36 488 Adam Bergerson Capitol Velo 38 Salem 6
37 325 Mark Jensen Planet X p/b On One 47 Gladstone 6
38 485 Tony Pitone Portland Velo Racing Team 45 Portland 6
39 486 Richard McKee 44 Vancouver 6
40 521 Robert Copenhaver 39 Portland 6
41 316 Andrew Kaylor Hapi-Go! 44 Beaverton 6
42 525 Chuck Kissel Buena Park, CA 5

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps
1 352 Mark Bradley Unattached 53 Roseburg 8
2 269 John Foulston Portland Velo Racing Team 50 Portland 8
3 266 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Portland 8
4 259 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized 54 Portland 8
5 270 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 53 Camas 8
6 355 Charles Stearns 8
7 287 Johnny Vergis Cyclepath Racing 53 Portland 8
8 256 Daniel Melkonian Mountain View Cycles/Subway 53 Trout Lake 8
9 263 Steve Lacey 59 Portland 7
10 354 Nathan Sheafor Team Bobs-bicycles.com 52 Grants Pass 7
11 298 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo 50 Portland 7
12 315 Mike Mercer Grouptrail Cycling 53 Portland 7
13 272 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 57 Tigard 7
14 303 Paul Mautner Veloforma 55 Portland 7
15 311 Michael Metz Renton 7
16 308 Randy Scott AZZED 50 Bend 7
17 261 Tim Ellerbruch West End Bikes/Specialized 55 Lake Oswego 7
18 284 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Wilsonville 7
19 319 Mark Stoller 52 Portland 7
20 343 Eric Szczukowski Unattached 52 Portland 7
21 353 Mike Ryan Desert Orthopedics 54 Bend 7
22 356 Jeff Hollister 55 Portland 6
23 358 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 6
24 357 Danny Pettit 51 Happy Valley 6
25 278 jim fox bicycleattorney.com 55 Portland 6
26 283 David Doughty Portland Velo Racing Team 50 Beaverton 6
27 330 David Hankins Camas Bike and Sport 59 Camas 6
DNF 250 Vincent Plaza BriHOP Cycling 52 Lake Oswego 5

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps
1 502 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 62 Eugene 7
2 517 Rick Gregory Black Dog Velo 60 Eugene 7
3 500 Ron Strasser Team S+M 64 Portland 7
4 505 Robert Fox Buy Local Cycling 62 Keizer 7
5 516 Steve Rearden Blondie Velo 62 Portland 7
6 520 Steve Truesdale Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing La Center 7
7 518 Philip Litchfield Buy Local Cycling 63 Salem 6
8 519 Tad Hodgert Deschutes Brewery 67 Bend 6
9 513 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 60 Portland 6

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 4 Ann Kennedy bicycleattorney.com 45 Portland 7
2 3 Eileen Kelly-Foulston Portland Velo Racing Team 48 Portland 7
3 2 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 39 Hood River 7
4 14 Lindsay Kandra West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 36 Portland 7
5 30 Suzy Renn Team Slow 44 Portland 7
6 19 Holly Pfeiffer Trusty Switchblade 41 Bend 7
7 6 Tess Weir RAO/Imperial River Racing 44 Beaverton 7
8 29 Martha Paulus Buy Local Cycling 42 Salem 7

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 219 Michelle Blackwood Sweetpea Ladies Auxiliary 40 PORTLAND 7
2 210 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 42 Portland 7
3 227 Cynthia Engel WebCyclery.com 7
4 217 Karen Henry Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 40 Damascus 7
5 200 Traci D'Elia Sweetpea Ladies Auxiliary 39 Hillsboro 7
6 229 Tessa Sugahara Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 40 Salem 6
7 205 Cassie Nobbs GVH Bikes 42 Hood River 6
8 228 Robyn Pfeifer Athletes Lounge Cycling Team 6
9 203 Amanda Durkee 40 portland 6

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 750 Lora Melkonian Mountain View Cycles/Subway 54 Trout Lake 7
2 775 Joanne Eastwood Sunnyside Sports 46 Bend 7
3 753 Pam Reid Team Rose City 56 Portland 7
4 777 Jill Ballantyne Sunnyside Sports 49 Bend 6
5 778 Anne Zoormajian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 49 West Linn 6
6 776 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 58 Corvallis 6
7 779 Sheilagh Griffin 6
8 774 MM Jenkins BeerMongers Cycle Club 52 Portland 6
9 761 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 60 Lake Oswego 6

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 519 Jeremy Russell bicycleattorney.com 31 Portland 8
2 549 Samuel Pepperwood Gentle Lovers 29 Portland 8
3 541 Lee Ordonez English Cycles 31 Eugene 8
4 509 Brian Kesselman Ruckus Test Team 37 Portland 8
5 574 Mike Bene Jens Voigt's Army 46 Portland 8
6 640 Patrick Jackson Buy Local Cycling 34 Salem 8
7 630 Brian Gerow Corsa Concepts Cycling Team 32 Portland 8
8 503 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 37 Portland 8
9 641 Tom Letsiger 8
10 616 Scott Gerwig 45 Portland 7
11 515 David Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Camas 7
12 639 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 7
13 609 Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing 41 Beaverton 7
14 557 Steven Basden Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 Portland 7
15 645 Steve Williams Buy Local Cycling 36 Salem 7
16 642 mike zoormajian 7
17 527 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 39 Hood River 7
18 540 Suzy Renn Team Slow 44 Portland 6
19 643 Kristin Bott Team Slow 32 Portland 6
20 600 Tess Weir Kestrel 6
21 537 Cassie Nobbs GVH Bikes 42 Hood River 6
DNF 644 Albyn Jones 61 Portland 3

Women A

Num Name Team Age City Laps Notes
1 852 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 47 Gresham 11 Folded number (8.3.1)
2 889 Megan Chinburg River City Bicycles Women's Team 34 Portland 10
3 857 Shelley Dunlop Therapeutic Associates PDX Cycling 28 Portland 10
4 863 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 47 Portland 10
5 877 Elise Huggins River City Bicycles Women's Team 44 Portland 10
6 869 rachel bagley Breadwinner Cycles 35 Portland 10
7 864 Jen Powell IRA Ryan Cycles Cross Team 35 Portland 10
8 883 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 43 Bend 10
9 856 Susannah Hart Hapi-Go! 16 Washougal 10
10 860 Meagan Masten Portland Bicycle Studio 31 Bend 10
11 892 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 25 Portland 10
12 898 Elise Wright 31 Eugene 10
13 900 Sharon Hart Hapi-Go! 18 Washougal 9
14 908 Stephanie Hahn HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 33 Portland 9
DNF 907 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling 4
DNF 878 Susan Peithman River City Bicycles Women's Team 32 Portland 3

Women B

Num Name Team Age City Laps Notes
1 145 Molly MacGraw Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 24 Ashland 7
2 103 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 25 Eugene 7
3 144 7 Not on registration
4 123 Annie Nielsen bicycleattorney.com 32 Milwaukie 7
5 116 Emily Rimas 33 Portland 7
6 117 Diane Bradley Rogue / Mt. View Cycles Portland 7
7 105 Hannah Hart Hapi-Go! 20 Washougal 6

Women C

Num Name Team Age City Laps
1 323 Caroline Gentry Sweetpea Ladies Auxiliary 40 Portland 7
2 303 Cat Moscibrocki 38 Portland 7
3 339 Marayah Deese Heartstrings Cycling 28 Portland 7
4 348 Katie Monaco 26 7
5 306 Elisabeth Mahoney 42 Portland 7
6 364 Julie Kowal Athletes Lounge Cycling Team 32 Portland 7
7 310 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 42 Portland 7
8 366 Kristin Bott Team Slow 32 Portland 7
9 360 Abby DenUyl 35 Portland 7
10 349 Candida Hart Hapi-Go! 49 Washougal 6
11 312 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 28 Portland 6
12 353 Leah Medure DNR Cycling 33 Portland 6
13 350 Inge Wortman Threshold Velo 40 Portland 6
14 319 Annie Bertucio Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 25 Portland 6
15 318 Stephanie Stauber BeerMongers Cycle Club 32 Portland 6
16 363 JJ Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary 42 Portland 6
17 304 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club 43 Fairview 6
18 365 Erica Menze 6
19 338 Maria Patla River City Bicycles 36 Hillsboro 5