Rapha Trophy Cup p/b Western Bikeworks

Portland, OR
September 9, 2014

Part of the Rapha Trophy Cup p/b Western Bikeworks

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated September 9, 2014 at 10:24 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 202 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal 4
2 207 Phillip M Trost Team S+M 38 Battle Ground 4
3 200 Joshua Johansen Team 10 Barrel 41 West Linn 4
4 212 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 4
5 227 Randy Scott 51 Bend 4
6 228 Brad Davidson 32 Portland 4
7 232 Logan Davis Oregon Bike Shop Racing Team 22 Camas 4
8 215 Danny Pettit 52 Happy Valley 4
9 223 Eric Hagen 34 Portland 4
10 229 Norm Swygert 45 Portland 4
11 230 James Green 43 Portland 4
12 221 Lucas Barash-David 21 Portland 4
13 217 Alastair Cox 26 portland 4
14 222 Randall Roberts 53 West Linn 4
15 233 Rick Tanous CX Pistols p/b Cyclocross.com 24 Lake Oswego 4
16 219 Jacob Stout 33 portland 4
17 210 Ed Waters 55 Eagle Creek 4
18 236 Larry Coates 41 Tigard 4
19 231 Ron Kasco Velominati Racing 55 Vancouver 4
20 226 Mike Schwoebel 32 Tigard 4
21 234 Ed Tanous 27 lake oswego 3
22 235 Craig Mitchelldyer 33 Milwaukie 3
23 206 Reyaz Rohani 33 Portland 3

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 110 Allison Quick 28 Portland 4
2 109 Alyssa Hagen Athletes Lounge Cycling Team 30 Portland 4
3 101 Amy Seymour Trusty Switchblade 41 Oregon city 4
4 102 Erin Corcoran 29 Newberg 4
5 106 Emily D Krug 33 Portland 3
6 108 Allison Duncan 46 Portland 3
7 107 Catherine Gould 25 Portland 3

Junior

Num Name Team Age City Laps
1 3 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 16 Portland 3
2 12 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal 3
3 10 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 14 Gaston 3
4 2 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 3
5 14 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3
6 4 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 11 Portland 3
7 15 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3
8 16 Jake Witt 11 Portland 2
9 11 Roxanna Hart Hapi-Go! 10 Washougal 2
10 5 Katie Castle Portland Velo Racing Team 13 Portland 2

Masters A 40+

Num Name Team Age City Laps
1 601 Brian Foresta Civilian Velonauts 40 Portland 9
2 603 Roger Meier Cyclepath Racing 46 Beaverton 9
3 604 Mathew Braun 41 Portland 9
4 609 Chad Smeltzer Portland Bicycle Studio 44 Portland 9
5 607 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 49 Hillsboro 8
6 624 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing 44 Portland 8
7 625 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA 42 Keizer 8
8 623 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Portland 8
9 616 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland 8
10 612 Bjorn Clouten HCH-RPM Mortgage Cycling Team 44 Happy Valley 8
11 627 Kevin Condron Gentle Lovers 41 Portland 8
12 605 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Portland 8
13 606 Dan Werle Team S+M 42 Portland 8
14 626 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 57 Portland 7

Masters B 40+

Num Name Team Age City Laps
1 308 Rick Boston Velominati Racing 48 Portland 8
2 338 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 portland 8
3 323 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 47 Portland 8
4 331 Brent Wallace Trusty Switchblade 40 Portland 8
5 310 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club 40 Portland 8
6 301 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 50 Portland 8
7 339 Craig Broberg HCH-RPM Mortgage Cycling Team 49 Tualatin 8
8 341 Khari Gates Civilian Velonauts 43 Portland 8
9 322 Tony Curtis The Spokesmen 47 Vancouver 8
10 336 George Gardner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Portland 8
11 315 Judson McCauley The Spokesmen 40 Vancouver 8
12 337 Pete Conklin 51 Portland 8
13 300 Sean Denney bicycleattorney.com 44 Portland 7
14 335 Danny Knudsen bicycleattorney.com 49 Portland 7
15 333 Erik Spillman Portland Velo Racing Team 49 Portland 7
16 305 Sam Shiffman Portland Velo Racing Team 46 Portland 7
17 334 Ron Strasser Team S+M 65 Portland 7
DNF 340 Simon Robins Team Wooly Mammoth 41 Portland
DNF 309 Trig Rogers bicycleattorney.com 48 Portland

Masters Men C 40+

Num Name Team Age City Laps
1 678 Brian Carrico The Spokesmen 43 Vancouver 7
2 695 Steve Black 42 Portland 7
3 683 steven ohlhaber 42 Portland 7
4 655 Aaron Even Velominati Racing 44 Portland 7
5 660 Jeremy Zane 44 Portland 7
6 669 Michael Horwitz 47 Lake Oswego 7
7 672 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 55 Portland 7
8 698 Jon Gornick Interurban 58 Portland 6
9 670 Greg Eyerly 50 Salem 6
10 661 Charles Barrett 47 Portland 6
11 673 Todd Bauch Showers Pass MTB/CX Team 47 Portland 6
12 694 Kurt Snyder The Spokesmen 45 Vancouver 6
13 693 Andrew Davidhazy 47 Portland 6
14 674 Mike Emerson Athletes Lounge Cycling Team 42 Portland 6
15 691 Mark McMurtry Velominati Racing 44 Portland 6
16 682 David Gratke Showers Pass MTB/CX Team 56 Portland 6
17 692 Mike Lurie 45 Portland 6
18 666 Jeff Dill Team Mudman 42 Portland 6
19 668 Mark Castle Portland Velo Racing Team 50 Portland 6
20 697 Mike Turley 47 Lake Oswego 6
21 652 James Webb Beaverton Bicycle Club 48 Portland 6
22 696 Greg Russell NoMads Bicycle Racing Team 46 Portland 6
DNF 679 Jason Ellis 44 Portland

Men A

Num Name Team Age City Laps
1 506 Josh Kelley 31 Portland 9
2 512 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 37 Portland 9
3 524 Mitchell Trux REN Cycles/Ti Cycles/River City Bicycles 34 Portland 9
4 523 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles 26 Portland 9
5 516 Colin Rowan Look Good Feel Good 32 Portland 9
6 502 Colé Lalomia Team Wooly Mammoth 21 Portland 9
7 518 John McCaffrey Kesho Bicycles 49 Portland 9
8 517 Ira Ryan Breadwinner Cycles 38 portland 9
9 521 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio 38 Portland 9
10 514 Jake Szymanski 26 Portland 9
11 555 Jeremy Dunn 34 Portland 9
12 507 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Cyclocross.com 29 Portland 9
13 500 David Sterry Green Submarine Records 31 Portland 8
14 504 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 32 Portland 8
15 505 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 39 Vancouver 8
16 522 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 30 Portland 8
DNF 520 Christopher DuBois Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25 Portland
DNF 519 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA 41 Keizer

Men B

Num Name Team Age City Laps
1 172 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 31 Portland 9
2 171 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 9
3 166 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland 8
4 170 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 15 Washougal 8
5 159 Sean A Carline CX Pistols p/b Cyclocross.com 36 Portland 8
6 181 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA 32 Battle Ground 8
7 186 Ben Chinburg CX Pistols p/b Cyclocross.com 31 Portland 8
8 163 Ted Byram bicycleattorney.com 39 Portland 8
9 162 Aaron Michalson CX Pistols p/b Cyclocross.com 29 Portland 8
10 188 Erik Hammerquist Capitol Velo 16 Salem 8
11 151 Stephen Laurent 30 Portland 8
12 183 David Hewett The Spokesmen 39 Vancouver 8
13 173 Andrew Grueninger 28 Portland 8
14 178 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 36 Portland 8
15 174 Billy Holcomb Trusty Switchblade 39 Portland 8
16 158 Kyle McCall HCH-RPM Mortgage Cycling Team 23 Portland 8
17 182 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 38 Portland 8
18 184 Jeremiah Williams Trusty Switchblade 37 salem 8
19 150 Rob Thompson Ironclad Cycling Team 43 Portland 8
20 185 Jonathan Kuipers CX Pistols p/b Cyclocross.com 28 Portland 8
21 168 Josh Anderson Soraz Racing p/b CAPA 25 Portland 8
22 187 Andy Kappler Joe Bike Racing 32 Portland 8
23 152 Sean Cook Cyclepath Racing 42 Beaverton 7
DNF 161 Marek Litinsky Trusty Switchblade 34 Beaverton
DNF 165 Anthony Monteleone Portland Bicycle Studio 28 Portland

Men C

Num Name Team Age City Laps
1 515 Daniel Steinle 27 Portland 7
2 517 Christopher Muhs Look Good Feel Good 27 Portland 7
3 524 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 38 Portland 7
4 523 Derek Ehlers 27 Portland 7
5 510 Robb Sutton 31 Portland 7
6 516 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 16 Tigard 7
7 507 Ross Sherbak 25 Portland 7
8 512 John Ayres 29 Portland 7
9 527 Gabriel Cabatic 38 Portland 7
10 530 Max Miller 32 Portland 7
11 537 Sam Caviglione 29 Portland 7
12 535 Alex Visser Oregon Bike Shop Racing Team 22 Camas 7
13 505 Phil Webster Rolling Thunder p/b The Missing Link 31 Portland 7
14 536 Brett Cassidy TheClymb.com 33 Portland 7
15 503 David Hymans Metropolis Cycle Repair 35 Portland 6
16 506 Ian Lethbridge 32 Portland 6
17 528 Matt Jamison 33 Portland 6
18 502 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 38 Portland 6
19 540 Kevin Rayburn 24 Tualatin 6
20 526 Rutherford Brakke-Pound 37 Portland 6
21 531 Kyle Pratuch 27 Portland 6
22 533 Jeremiah Hartley 31 Portland 6
23 525 Stewart Campbell Team Planet X USA 40 Portland 6
24 534 Jason Jones Team Planet X USA 40 Portland 6
25 529 Randall Fransen Team Lost Highway 34 Portland 6
26 532 Ed Hanna BeerMongers Cycle Club 34 Portland 6
27 538 John Lehman 25 Portland 5
DNF 539 Eric Meza Camas Bike and Sport 19 Portland

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 26 Peter Rubijono 38 Portland 8
2 17 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club 26 Portland 8
3 6 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland 8
4 34 David Burke 33 Portland 8
5 33 Justin Tutor crank 30 Portland 8
6 25 Ken Hahn Stumptown Cycling Club 40 Portland 8
7 32 John Lin Therapeutic Associates Racing 31 Portland 8
8 14 Tyler Goforth 30 Portland 8
9 9 Peter Rueegger Team Mudman 46 Portland 8
10 5 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 51 Portland 8
11 23 Freddy Tincher Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 40 Portland 8
12 31 Tom Palke Team Mudman 48 Portland 8
13 22 Joe Carpenter Team 10 Barrel 45 Portland 8
14 2 Christopher Burge Green Submarine Records 33 Portland 8
15 11 Steven Basden Team 10 Barrel 49 Portland 7
16 7 Greg Eyerly 50 Salem 7
17 10 Joe Partridge 44 Portland 7
18 36 Suzy Renn Team Slow 45 Portland 7
19 35 Dan Renn Team Slow 44 Portland 6
DNF 20 Anthony Ohotto 48 Portland

Women A

Num Name Team Age City Laps
1 460 Abby Watson Breadwinner Cycles 30 Portland 8
2 455 Brigette Brown River City Bicycles 39 Portland 8
3 456 Susannah Hart Hapi-Go! 17 Washougal 8
4 462 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 29 Portland 8
5 463 Anna Christiansen HiFi Sound Cycling Components 29 Portland 8
6 461 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 48 Gresham 8
7 451 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 39 Vancouver 8
8 450 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 26 Portland 8
9 453 Elise Huggins River City Bicycles Women's Team 45 Portland 7
DNF 459 Sharon Anderson Trusty Switchblade 45 Portland

Women B

Num Name Team Age City Laps
1 466 Hannah Hart Hapi-Go! 21 Washougal 4
2 469 Angharad Porteous 26 Portland 4
3 471 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 43 Portland 4
4 467 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 13 Tigard 4
5 468 Krissy Brunsman Green Submarine Records 37 Portland 4
6 463 Hazel Gross Trusty Switchblade 38 Portland 4
7 470 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team 28 Beaverton 4
8 462 Annie Whetzel 28 Portland 4
9 472 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components 36 Portland 4
10 465 Kristi Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 35 Portland 4

Women C

Num Name Team Age City Laps
1 411 Aunika Miranda Trusty Switchblade 14 Portland 4
2 408 Kate Ayres 29 Hillsboro 4
3 409 Erica Menze Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 27 Portland 4
4 417 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club 44 Fairview 4
5 413 Candida Hart Hapi-Go! 50 Washougal 4
6 415 Anna Ryan Green Submarine Records 29 Portland 4
7 412 Julie Ann Smith Sweetpea Ladies Auxiliary 46 Happy Valley 3
8 416 Lauren Dunbar 30 Portland 3