Piece of Cake Road Race

Woodland, WA
March 30, 2008

Updated September 21, 2011 at 12:30 PM

Category 3

Num Name Team Notes
1 325 Wade Goff Half Fast Velo
2 0 T. Kenji Sugahara Capitol Subaru Cycling
3 352 Chris Haverty Bridgetown Velo
4 25 Dustin VanWick ByrneInvent
5 675 Loren Francis Capitol Velo p/b Lifesource
6 760 Andrew Reed River City Bicycles
7 900 Austin Arguello CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosner
8 360 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR8
9 694 Joshua LeBus Bridgetown Velo
10 387 Joshua Creem River City Bicycles
11 16 Ian May Team Oregon/Sunset Cycles
12 312 Jerome Dumortier Beaverton Bicycle Club
13 575 Mike Hilbrandt GSC United
14 727 Neil Green Therapeutic Associates Cycling/GENR8
15 579 Stephen Fitzgerald North River Racing
16 382 McKenzie Thramer Wheelworks
17 734 William Warburton Therapeutic Associates Cycling/GENR8
18 379 Matt Willhite Capitol Velo p/b Lifesource
19 558 Wes Stephens Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
20 383 David Hopper NoMad Sports Club
21 366 Scott Goodrich North River Racing
22 616 Greg Valentin Gentle Lovers
23 657 scott springer Portland Velo
24 396 Mike Alligood Lactic Acid Cycling
25 763 Javad Simonsen Portland Velo
26 11 Ryan Lent Hagens-Berman LLP Cycling
27 692 David Saltzberg Bridgetown Velo
28 318 Ty Lambert Portland Velo
29 557 Daniel Pasley Dungeons & Dragons
30 372 Justin La Vigne Team Oregon/Sunset Cycles
31 605 Mark Krause Fullcycle
32 607 David Cowperthwaite Team Oregon/Sunset Cycles
33 1056 Cort Buchholz Therapeutic Associates Cycling/GENR8
34 636 Brandon Groza Therapeutic Associates Cycling/GENR8
35 779 Dave Dezellem Beaverton Bicycle Club
36 317 Coby Hutzler Capitol Velo p/b Lifesource
37 351 Richard Haight Team Bike Tires Direct
38 756 Matt Lichtenfels Bridgetown Velo
39 651 Tj Paskewich Therapeutic Associates Cycling/GENR8
40 319 Thomas Bradford
41 24 Brian Snyder ByrneInvent
42 2 Tom Woodcock Bridgetown Velo
43 628 Spencer Bushnell Therapeutic Associates Cycling/GENR8
44 687 Patrick Hartigan United Finance
45 blue
46 500 Jonathan Long
47 602 Eric Nachtrab Veloce Racing
48 15 David Iannotti Wines of Washington
49 680 Robert Chavier Capitol Velo p/b Lifesource
50 1 Mark Rathbun Wines of Washington
51 322 david marsh Beaverton Bicycle Club
52 697 Cole Hilton Pacific Power Blue Sky
53 23 Jeff Dunn ByrneInvent
54 507 Joshua Hanselman 343 Racing
55 307 Ambrose Su Cascade Foot Clinic
56 395 Michael Risner Word-RCB
57 309 Drew Russell CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosner
58 555 Kevin Thompson Half Fast Velo
59 321 David Hart Guinness Cycling Team
60 1034 James Norman GSC United
61 621 Sergio Palma The Valley Athletic Club
62 535 Sean Thielen
63 728 Jerry Inscoe Therapeutic Associates Cycling/GENR8
64 761 Ted Chauvin Carter VW/Subaru/SAAB
65 299 Allison Beall Team Bobs-bicycles.com
66 466 Allen Kraft North River Racing

Category 5 Men

Num Name Team City
1 945 Walton Brush River City Bicycles Portland
2 2050 Jeff Harwood North River Racing Vancouver
3 2055 Jim Allen Capitol Velo p/b Lifesource Salem
4 2576 Sage Freeman Capitol Velo p/b Lifesource Salem
5 1176 jonathan McCoy Sunset Cycles/CycleOne
6 2683 Joss Moore Portland
7 2117 Matt D'Elia Portland Velo Hillsboro
8 2112 Steven Russell Portland
9 1337 Michael Riscica 1 Error Portland
10 1244 alex gonzalez Portland Velo tigard
11 2108 Erik Hofland Artisan Family Racing Portland
12 1173 Alex Lightman Word-RCB
13 2189 john rodgers Old Town Bicycles Tacoma
14 2567 Christian Francis Capitol Velo p/b Lifesource Salem
15 2545 Mike Emerson Newberg
16 2568 Brian McCall Portland
17 2704 Dave Condon Yakima Bike Vigilantes Wilsonville
18 1178 Stephen Szufnarowski Hutch's Bend
19 10 Andrew Thomson
20 2627 Jeffrey Hwang Portland
21 2514 Chris Jackson Pacific Power Blue Sky Corvallis
22 2161 Robert Vigeant Gresham
23 2174 Terron Whitney Tualatin
24
25 2152 Mike Petersen Capitol Velo p/b Lifesource Salem
26 4 Gabe Watson-Norris Rad Racing NW Olympia
27 30 Kosta Psaltis Rad Racing NW Olympia
28 2557 Andrew Hayes Disco Velo Hood River
29 2096 Steve Wursta Fresh Air Sports Bend
30 2138 Frank Stevens Oregon Air Guard Troutdale
31 2185 Csaba Kormendy Word-RCB Portland
32 1174 Jeff Nelson Yakima Bike Vigilantes
33 962 Josue Rodriguez Capitol Velo p/b Lifesource Salem
34 2143 Chris Aguirre Team Beer Portland
35 2051 Paul Formiller Portland Velo Wilsonville
36 2002 Mark Baldwin Team Oregon/Sunset Cycles Portland
37 2003 alexander birman Beaverton Bicycle Club Beaverton
38 2149 Nathan Agalzoff Team Oregon/Sunset Cycles
39 2615 Peter Nielsen Sunset Cycles/CycleOne Portland
40 13 Bernie Hayden AVA/Counterbalance Woodinville, Wa
41 2184 Jim Fox United Finance Portland
42 1177 Kyle Turner Tuffstone Terrebonne
43 2503 Michael Mann Word-RCB Portland
44 2157 Michael Grant North River Racing Vancouver
45 21 Bill Nicolai HeadHunters Vancouver
46 -9 Joshua Rodriguez Ruiz Portland Community College
47 2077 Nestor Flores Tigard
48 5 Zach Scrom Rad Racing NW Olympia
49 2419 Ben Hickman Beaverton Bicycle Club Portland
50 2513 Mike Liefeld Existential Velo Portland
51 2068 Matt Couzens Portland Velo Portland
52 2137 Bob Libby United Finance Portland
53 2118 Reid Baldwin Word-RCB Portland
54 2519 Gary Smith Aloha
55 2700 Robert Ashenberner
56 2554 Jon Prettyman Beaverton Bicycle Club

Junior 10-12

Num Name Team City
1 991 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene Eugene
2 967 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club Portland
3 3 Daniel Watson-Norris Rad Racing NW Olympia
4 7 David O'Brien Rad Racing NW Olympia
5 937 Camden Morey ZteaM Portland
6 932 Rubin Field Beaverton Bicycle Club Portland

Junior 13-15

Num Name Team City
1 923 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club Portland
2 29 Ari Mahan Oberto Redline Seattle
3 22 Scott Carlyle Oboy Oberto Bellingham
4 8 Colin Krebsbach Oboy Oberto Ken
5 955 Colby Wait-Molyneux North River Racing Vancouver
6 984 Max O'Neal Seattle
7 904 Andy Su Cascade Foot Clinic Bend
8 1810 Lance Pugh Beaverton Bicycle Club
9 938 Dey Shaun Lee Word-RCB Portland

Junior 16-18

Num Name Team City
1 909 Richard Suditu Beaverton Bicycle Club Beaverton
2 26 Wesley Finger Oboy Oberto Bellingham
3 979 Matt Bloom Beaverton Bicycle Club Portland
4 2700 Robert Ashenberner Portland
5 968 Stephen Jones Land Shark Grants Pass
6 907 Dan Birman Beaverton Bicycle Club Beaverton
7 18 Lito Nicolai HeadHunters Vancouver

Masters 1/2/3

Num Name Team City
1 173 MARK STEGER CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosner Tigard
2 672 J.Michael Manning Sunset Cycles/CycleOne Portland
3 365 Eric Christenson Team Rose City Tualatin
4 851 jason mauer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
5 611 Mark Crawford Ironclad Performance Wear Sherwood
6 160 John Mitchem Casa Bruno Portland
7 568 Jake VanderZanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Sherwood
8 47 Mike Browning Recycled Cycles Racing Kenmore
9 184 Bruce Connelly Nike Cycling Portland
10 538 Karl Choltus Southtown Velo Portland
11 197 Brad Ross River City Bicycles Portland
12 155 Ivan Meadors United Finance Hillsboro
13 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Lake Oswego
14 134 Eddie French Super Relax Concept Portland
15 235 Suz Weldon Wines of Washington Brier
16 582 Tim Schauer Specialized River City Bicycles Camas
17 588 David Ripp Specialized River City Bicycles Camas
18 384 Mike Adams United Finance Tualatin
19 660 Tom Simon Specialized River City Bicycles Vancouver
20 358 Jeff Buck Team Rose City North Plains
21 140 Dickie Mallison Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
22 136 David Root United Finance Vancouver
23 578 George Jones NAC Bikes Grants Pass
24 380 John Forbes Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
25 838 Mark Duff Veloforma Banks

Masters 4/5

Num Name Team City Notes
1 2102 Jay Woodruff Caroma Beavercreek
2 1087 Scott Browning Banks
3 2162 Hugh Givens Beaverton Bicycle Club Portland
4 1041 Mike Van Hoose Team Bike Tires Direct Kalama
5 1233 Mark Rasmussen Capitol Subaru Cycling McMinnville
6 1267 Steve Swanson Team Oregon/Sunset Cycles
7 1226 Matthew S Martel Pacific Power Blue Sky Corvallis
8 1004 Parker Johnstone Sunnyside Sports Wilsonville
9 1016 Craig Beavers Capitol Velo p/b Lifesource Salem
10 51 Brian Glass Cucina Fresca Seattle
11 1092 Steven Maier ICE Underwood
12 2590 Michael Kender Portland Velo Portland
13 1156 Jeff Tedder United Finance Portland
14 1346 Larry Hiday 343 Racing Battle Ground
15 1027 Dean Anderson North River Racing Vancouver
16 37 Dave Bishop Fanatik Bike Co. Bellingham
17 48 Craig Moe Recycled Cycles Racing Everett
18 1326 Pat Sagers Hutch's Bend Bend
19 1757 David Russell United Finance Mt Hood
20 1151 David Miller Team Rose City Beaverton
21 1288 Tim Rich Specialized River City Bicycles Gresham
22 1069 Matt James Portland Velo Portland
23 1749 Scott McCanna Pacific Power Blue Sky Salem
24 1179 Terry Donovan Ridgefield
25 655 Paul Hunt Corvallis
26 2081 Peter Eschbach Pacific Power Blue Sky Corvallis
27 31 Dave Wingard Word-RCB Portland
28 2572 Gregory Hartman Portland Velo Hillsboro
29 40 Mike Gill Fanatik Bike Co. Bellingham
30 39 Russ Patterson Portland Velo Portland
31 99 David Foster Wines of Washington Seattle
32 2042 Greg O'Brien Word-RCB Portland
33 2067 Mark Zielinski Capitol Velo p/b Lifesource Salem
34 1157 Mark Loder Sunset Cycles/CycleOne Portland
35 46 Mark Miller Corvallis
36 2693 Gary Allen Liberty Cycle Battle Ground
37 2647 Ed VaderPol Portland Velo Beaverton
38 45 Brian Mellander Pacific Power Blue Sky
39 2029 Burk Webb Portland
40 2062 Steve Ryker Team Oregon/Sunset Cycles Hillsboro
41 60 Mark Underwood Old Town Cycle Bremerton
42 1094 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky Portland
43 1084 Rich Elgin Old Town Bicycles University Place
44 2598 Evan Cumpston Team Rose City
45 1957 Eric Ahlvin Pacific Power Blue Sky Corvallis
46 2697 Ron Bennett Mentor Graphics Milwaukie
47 2061 Philip Litchfield Pacific Power Blue Sky Salem
48 1439 Steven Burger Team Bridge City Portland
49 1792 Al Depenbrock Pacific Power Blue Sky Salem
50 1059 Larry Baker Old Town Bicycles University Place
51 2600 mike gilbert Tireless Velo vancouver
52 1076 Mitch Gold Portland Velo Portland
53 1732 Michael McCabe Pacific Power Blue Sky Salem
54 2104 James Harrah Caroma Vancouver
55 65 Stewart Brew ByrneInvent Bellevue
55 Rain coat black colnago

Masters Women

Num Name Team City
1 62 Tamera Donnelly Team Group Health Seattle
2 219 Georgann Shinn North River Racing Vancouver
3 57 LB Kregenow Team Group Health Seattle
4 241 Julie Forrest Pacific Power Blue Sky Salem
5 Cary Fisher Pacific Power Blue Sky Eugene
6 434 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky Corvallis
7 216 Debra Windus United Finance Portland
8 482 Gretchen Landis Pacific Power Blue Sky Philomath
9 63 Justine Busse Team Group Health Seattle
10 276 Grace McCabe Pacific Power Blue Sky Salem
11 272 Meg Mautner Bike Central Portland
12 1184 Kristy Lugert Portland

Men 4

Num Name Team City
1 2007 Anthony Guisto Life Cycle Bike Shop Eugene
2 1317 Colin Mullane Land Shark Talent
3 59 Ben Sligar Old Town Bicycles Bonney Lake
4 2059 John Kim Beaverton Bicycle Club Beaverton
5 49 Joshua Simpson Recycled Cycles Racing
6 2026 Brian Ratliff Portland Velo Hillsboro
7 1019 Matthew Rider Team Bike Tires Direct Hillsboro
8 1138 Brent Casady Portland
9 1203 Ian McFarlane TiCycles/Avanti Racing Seattle
10 1313 William Blanton Team Oregon/Sunset Cycles Hillsboro
11 1211 Quenton Conant Ironclad Performance Wear Portland
12 2229 Greg Hudson Ironclad Performance Wear Portland
13 1266 Salvatore Bondi Portland Velo Portland
14 32 Marty Sparks Second Ascent
15 44 Kentner Cottingham Second Ascent
16 1011 Bryan Voytilla Ironclad Performance Wear Beaverton
17 1166 Mike Kath Danger boy Racing portland
18 1006 Brian Gerow Ironclad Performance Wear Portland
19 1080 Ryan Elting Vancouver
20 2085 Samuel Nicoletti Life Cycle Bike Shop Eugene
21 1352 Eric Stouck Half Fast Velo Vancouver
22 1783 Sean Rogers Vancouver
23 1310 Nate Sweet Pacific Power Blue Sky Portland
24 55 Matthew Swanson Old Town Bicycles
25 1058 Kitch Turner Sunnyside Sports Terrebonne
26 2155 Napoleon Cortez Vancouver
27 56 Burton Palmer Zad Ascent Seattle
28 1928 Joshua Hunt Ironclad Performance Wear Portland
29 1325 Eddie Wang River City Bicycles Portland
30 28 Chris Mahan Team Novara Eugene Seattle
31 58 Dave Aldersebaes Ironclad Performance Wear
32 1322 Don Vandervort Beaverton Bicycle Club Beaverton
33 1268 Robert King Portland Velo Banks
34 1020 Sasha Lacey Veloshop Portland

Pro/1/2

Num Name Team Notes
1 14 Nick Clayville Hagens-Berman LLP Cycling
2 825 Todd Gallaher Counterbalance Bicycles
3 127 david richter Benaroya Research Institute
4 879 Robert Campbell Team Bobs-bicycles.com
5 148 Steven R Holland United Finance
6 917 Jacob Rathe CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosner
7 166 Duncan Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR8
8 146 Jeff Bannink Nike Cycling
9 112 David Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR8
10 878 Michael Benno Veloce Racing
11 143 John Browning Half Fast Velo
12 893 David DeRoche Land Shark
13 890 Brian Ecken First Rate Mortgage Cycling Team
14 887 Steve Schwaeber Veloce Racing
15 876 Paul Bourcier Hutch's-Eugene
16 149 Brant Buchholz Therapeutic Associates Cycling/GENR8
17 6 Chris Sheppard CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosner
18 871 Cliff Heaberlin 1 Error
19 180 Kelly Ryan River City Bicycles
20 802 Steve Carwile Capitol Subaru Cycling
21 656 Jason Riffle River City Bicycles
22 136 David Root United Finance
23 615 David Pilz Gentle Lovers
24 813 Sal Collura First Rate Mortgage Cycling Team
25 855 Doug Wilmes Marcroft/River City Bicycles
26 975 Marcel deLisser CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosner
27 812 Mark Blackwelder Gentle Lovers
28 Joseph King Hagens-Berman LLP Cycling
29 hagen berg 2
30 102 Steven Beardsley Gentle Lovers
31 835 Matt Ritzow Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
32 110 Donald Reeb CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosner
33 155 Ivan Meadors United Finance
34 640 Daniel Mensher Gentle Lovers
35 Eric Tsai The Bike Gallery
36 169 Ryan Weaver River City Bicycles
37 Aaron Sander Half Fast Velo
38 Brian Marcroft Marcroft/River City Bicycles
39 852 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene
40 119 Mick Walsh First Rate Mortgage Cycling Team
41 891 David Gray Veloce Racing
42 865 Eric Kytola Hutch's-Eugene
43 899 Daryl Hemenway Gateway Cycling Club
44 583 Brian Burton Hagens-Berman LLP Cycling
45 141 Galen Mittermann Midtown Direct Racing
46 101 Seth Hosmer CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosner
47 Doug Ollerenshaw Rock Racing
48 857 John-Christian Flack The Valley
49
50 1704 Derek Stallings Therapeutic Associates Cycling/GENR8
51 177 Charles Warner Veloce Racing
52 Yann Blindert The Bike Gallery
53 115 Jim Anderson Team Oregon/Sunset Cycles
54 Brad Payne Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation
55 107 Shannon Skerritt The Bike Gallery
56 845 Tony Kic Gentle Lovers
57 98 Jason Schneipp Wines of Washington
58 125 Jonathan Myers Team S+M
59 27 Wesley Pierce Wines of Washington
60 158 Aaron Coker CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosner
61 Erik Tonkin Team S+M
62 193 Logan Hunn Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation
DQ 150 Roman van Uden Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation
DQ 106 Carson Miller Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation

Women 1/2/3

Num Name Team City Notes
1 293 Melissa Sanborn Vanderkitten Portland
2 54 Jadine Riley Team Group Health Kirkland
3 209 Tina Brubaker Veloforma Keizer
4 2944 Sirikit Valentin Gentle Lovers Portland
5 464 Miranda Moon Veloforma Portland
6 208 Rebecka Hartkop Veloforma Salem
7 202 Jeanie Bihlmaier Specialized River City Bicycles Washougal
8 52 Carrie Eller Team Kenda Tire Seattle
9 2924 Joanna Mensher Gentle Lovers Portland
10 467 Stephanie Chase Ironclad Performance Wear Portland
11 581 Lee Smith Team Group Health Seattle
12 280 Tessa Sugahara Team Group Health Salem
13 34 Zana Faulkner First Rate Mortgage Cycling Team Seattle
14 290 Erin Playman Gentle Lovers Portland
15 50 Eden Palmer Team Group Health Seattle
16 33 Sami Fournier Sunnyside Sports Bend
17 254 Jan Moss Team Group Health Portland
18 Brown with red bike
19 458 Andrea Fisk Velo Bella Portland
20 35 Joanne Green First Rate Mortgage Cycling Team
21 262 Norrene Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Battle Ground

Women 4

Num Name Team City
1 233 Laura McGraw Veloforma Portland
2 452 Libby Evans Sorella Forte Portland
3 64 Jen Akeroyd Team Group Health
4 422 Beth Burns Veloce Racing Portland
5 258 Sarah Clark The Valley Athletic Club Tumwater
6 1180 Justine Saudan Bridgetown Velo Portland
7 2957 Marca Murphy Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Beaverton
8 447 Michelle Lichtenfels Bridgetown Velo Portland
9 258 Karleta Reierson Team Oregon/Sunset Cycles Hillsboro
10 430 Kristin Wille Portland Velo Portland
11 1318 Molly Mullane Land Shark Talent
12 2905 Stephanie Snyder Capitol Velo p/b Lifesource Salem
13 2941 Rachael Roberts Bridgetown Velo Portland
14 53 Colleen Flaherty Veloce Racing Portland
15 205 Jennifer Burtner The Valley Athletic Club Olympia
16 463 Shana Sturtz Bridgetown Velo Portland
17 400 Caitlin Letts Bridgetown Velo Portland
18 420 Abby Jenkins Bridgetown Velo Portland
19 1175 Brenna Knowles Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend
20 2935 Virginia Pedersen Beaverton
21 43 Kathy Chandler Team Group Health Redmond
22 36 Sile Kiernan First Rate Mortgage Cycling Team Marysville
23 256 Judy Richardson Sorella Forte The Dalles
24 2951 Tamara Metz Veloce Racing Portland
25 38 Amanda McNabb Team Group Health Lynnwood
26 269 Heather Paris Pacific Power Blue Sky Corvallis
27 2925 Amy LeBus Bridgetown Velo Portland
28 234 Kari Hoover Longview
DQ 297 Camille Hook Bike Central Portland