GPMC: Hood River Double Cross: GPMC Series Standings

Hood River, OR
September 17, 2011

Part of the Hood River Double Cross

If you have questions or corrections, please email David Saltzberg.

Updated September 21, 2011 at 10:17 AM

Beginner Men

Num Name Team Age City Points
1 158 Dan Baier 36 White Salmon 26
2 104 R Dean Bailey Beaverton Bicycle Club 46 Vancouver 26
3 118 Michael Wise 29 Portland 26
4 105 Ben Braxley 30 Portland 25
5 163 Jonathan Nelson Team ESC Sports - Bio Racer 44 Portland 20
6 120 Rick Upton Team Bike Tires Direct 51 Portland 20
7 102 Matt Gilman Capitol Velo 35 Beaverton 16
8 101 Brian Petrucci 34 Portland 15
9 160 nathaniel wells 55 Moiser 14
10 123 Chad Butler Medoyeff Vodka/Team CycleOne 14
11 112 Jason VanderZanden 31 Portland 14
12 164 Dan Wiley 50 Mt Hood 13
13 135 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport 13
14 128 David Eliopulos HPChiro/Alpine Mortgage Planning 12
15 156 Charles Linke 53 Portland 11
16 157 Alex Barton 42 Hood River 10
17 134 Brian D. Hart Sr Camas Bike and Sport 10
18 161 Yutaka Yokote Capitol Velo 35 Salem 9
19 139 Thomas J Meier Portland 8
20 115 Mark Langston Beaverton Bicycle Club 46 Portland 8
21 154 Dan Grabski Portland Velo 32 Portland 7
22 111 Kyle Kruger 27 Portland 7
23 165 Chantal Angot Team ESC Sports - Bio Racer 34 Milwaukie 6
24 108 Drew Coleman 40 Portland 6
25 166 Quasar Bennett 33 Gresham 5
26 129 Mark Chasse 5
27 100 Charles Donaldson II Medoyeff Vodka/Team CycleOne 44 Portland 4
28 116 donn campbell 41 portland 4
29 117 Chris Blem 38 Lake Oswego 3
30 109 anthony sands 36 portland 1

Beginner Women

Num Name Team Age City Points
1 457 Jill Peterson Team Finger 26
2 418 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness 29 Portland 26
3 456 Shelley Dunlop 20
4 435 Sharon Hart Camas Bike and Sport 20
5 412 Elisabeth Mahoney 40 Portland 19
6 431 Lori Brault 40 Portland 19
7 458 Laurie Middleton 16
8 432 Liz Holt 16
9 448 Erin Chips Green Submarine Records 15
10 401 jaime kathleen menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 lake oswego 15
11 436 Hannah Hart Camas Bike and Sport 14
12 455 Carly Heron Kestrel/Imperial River Racing Hood River 13
13 430 Natalie Ramsland Sweetpea Ladies Auxiliary 13
14 426 Amanda Gilchrist Sweetpea Ladies Auxiliary 34 12
15 447 Brooke Mittermann HPChiro/Alpine Mortgage Planning 11
16 404 Bethany Candelaria Vancouver 11
17 413 Traci D'Elia Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Hillsboro 10
18 420 Kristin Bott Team Slow 30 portland 10
19 410 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 46 Portland 10
20 424 Jennifer Johnson 37 LaCenter 9
21 453 Cory Parker Super Relax Concept 8
22 423 jennifer Hagen crank 41 Portland 8
23 445 Amy Dunn 7
24 450 Kara Matson Team Lazy Tarantulas 6
25 407 Michelle Johnson 35 Vancouver 6
26 452 Melissa Chureau 5
27 449 Diana Sephens Green Submarine Records 4
28 403 Katina Fischer Camas Bike and Sport 39 Camas 4
29 442 elizabeth gintz Mountain View Cycles 3
30 422 Leila Barker Portland Velo 26 PORTLAND 3
31 425 Brandee Dudzie 30 St Helens 2
32 406 JJ Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary 40 Portland 2
33 451 Marie Major Rebound/Tireless Velo 1

Category A

Num Name Team Age City Points
1 20 Donald Reeb cyclocrossracing.com Keizer 42
2 15 Steve Carwile www.evanplews.com/KENDAUSA portland 40
3 13 Molly Cameron Portland Bicycle Studio Portland 30
4 8 Brett Luelling Portland Bicycle Studio 30 Salem 27
5 19 dave davis Second Ascent Portland 26
6 9 Ryan Trebon LTS Felt Bend 26
7 7 Ian Leitheiser Moots/Cyclepath 40 portland 24
8 15 Steve Carwile www.evanplews.com/KENDAUSA 29 portland 20
9 11 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside 33 Bend 15
10 3 Nat Johnson Green Submarine Records 33 Portland 15
11 40 Michael Benno Veloce Racing 43 Portland 14
12 39 Ross Brody Buy Local Cycling 32 Salem 13
13 21 Jonathan Myers Team S+M Portland 12
14 12 Brennan Wodtli Hutch's Bend Bend 10
15 43 Chad Swanson Team S+M 34 The Dalles 9
16 1 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 9
17 16 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 Portland 8
18 23 Seth Hosmer HPChiro/Alpine Mortgage Planning 36 Portland 7
19 44 Zach Winter Guinness Cycling Team 31 Salem 6
20 6 Jeff Ballantine Portland Velo Portland 6
21 27 Joel Madrone Embrocation Cycling 36 portland 5
22 41 Eric Sheaglen Rocky Mountain Bicycles 39 Portland 4
23 14 John Lin Hammer Velo Portland 4
24 38 Ding Wilmes Portland Bicycle Studio 31 Portland 3
25 5 Cary Miller Gentle Lovers Portland 3
26 33 Erol Chandler Portland Bicycle Studio 26 2
27 18 Greg Adams Cyclepath Racing Portland 2
28 30 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 18 Bend 1

Category B

Num Name Team Age City Points
1 3 Kevin Andrews Rebound/Tireless Velo 30 Vancouver 46
2 9 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas 28 Portland 30
3 18 David Boerner Trail Head Coffee Roasters Portland 26
4 45 Lance Nelson Primal Racing p/b 1st Bank 20
5 47 Jordan Norris Camas Bike and Sport 32 Portland 20
6 5 David Sterry Green Submarine Records 28 Portland 20
7 2 David Caughlin 26 Portland 18
8 42 Colin Dunlap Bend Endurance Academy 16 Bend 16
9 8 Ryan Garner Tensegrity PT Cycling 30 Eugene 16
10 35 Kenneth Reed Green Submarine Records 35 Beaverton 14
11 20 Joseph Ferron Guinness Cycling Team Beaverton 14
12 21 Jeremy Garbellano University of Oregon Cycling Club Portland 13
13 46 Anthony Broadman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 12
14 13 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 27 Portland 12
15 23 unknown unknown 11
16 14 Andrew Yeoman Team Pegasus 29 Portland 11
17 25 chuck meyer Sunnyside Sports Bend 8
18 22 Toby Shultz Team Mustache 8
19 41 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 31 Corvallis 7
20 7 Dave Gulick Green Submarine Records 33 Portland 7
21 1 Matthew Westermeyer cyclocrossracing.com 34 Damascus 7
22 49 Dustin Miller Buy Local Cycling 32 Keizer 6
23 44 Austin Crenshaw Staccato Gelato 34 Portland 5
24 53 Daniel Weike Portland 4
25 16 Andy Meeks bicycleattorney.com Portland 4
26 48 Nathan Agalzoff 29 Forest Grove 3
27 17 Doug Minarik Portland 3
28 11 Troy Sexton Cycle Smart 28 Portland 2
29 4 Aaron Lee Staccato Gelato 36 Portland 1
30 52 christopher brown Ruckus Test Team Portland

Category C

Num Name Team Age City Points
1 27 Steve Williams Buy Local Cycling 34 Salem 33
2 7 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 15 Vancouver 31
3 3 Jonathan Miller Team America 28 Fairview 26
4 28 Dustin Miller Buy Local Cycling 32 Keizer 26
5 23 Dan Dellitt 38 portland 22
6 8 Michael Lindley Buy Local Cycling 36 Salem 20
7 62 Craig Armstrong Craptastic 33 Portland 16
8 17 Adam Engelmeyer Team ESC Sports - Bio Racer 26 portland 15
9 59 David Rasca Buy Local Cycling 34 Salem 14
10 16 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 31 Corvallis 14
11 57 John Baldwin Half Fast Velo 31 Beaverton 13
12 58 Robert K Brown 30 Portland 12
13 22 David Heddy Camas Bike and Sport 32 portland 12
14 63 Gary Szalay Scott's Cycle and Sports 32 Portland 10
15 9 Michael Farber The Spokesmen 42 Vancouver 10
16 49 Brent Hansen 25 Tualatin 9
17 15 Brad Paymar The Spokesmen 39 Portland 9
18 18 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop 29 portland 8
19 10 Paul Souders Muddy Iguanas 40 Portland 8
20 21 Adam Holt 32 Hood River 8
21 53 Eric Fischer Existential Velo 30 Portland 7
22 54 Brian Petrucci 34 Portland 6
23 19 Robert Anderson 31 Portland 6
24 48 Mark Widlund The Spokesmen 5
25 2 Tim Schoonmaker The Spokesmen 50 Vancouver 5
26 52 Bradley Buselli Oregon Bike Shop 25 Portland 4
27 25 Douglas Gresham 33 Hillsboro 4
28 51 Christopher Dieringer 24 TUALATIN 3
29 13 Todd Davis 33 Portland 3
30 56 soren clark Amnesia 32 Portland 2
31 14 Kyle McCall toutes les villes 20 Portland 2
32 6 Thomas Schoenborn Team ESC Sports - Bio Racer 37 Portland 1

Clydesdale

Num Name Team Age City Points
1 800 Tony Dirks Mountain View Cycles 47 Hood River 46
2 807 Jose Rodriguez Vista Ridge Velo 29 Portland 28
3 801 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 27 Beaverton 26
4 803 Mike Hall Ten Guys Named Alex 43 portland 26
5 804 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 20
6 820 Todd Stryker The Spokesmen 36 Vancouver 16
7 810 Scott Smith 31 Portland 16
8 831 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 45 Bend 15
9 816 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 45 Orchard, WA 14
10 808 Bryan Smith Hammer Velo 39 Portland 13
11 802 Andrew Hayes Mountain View Cycles 36 White Salmon 12
12 833 Amory Cheney 60 Bend 11
13 806 jim scott 49 Vancouver 11
14 827 Shane Gibson Medoyeff Vodka/Team CycleOne 38 Portland 10
15 811 Benjamin Herring Corsa Concepts Cycling Team 44 Portland 10
16 814 Winslow Lewis Capitol Velo 33 Salem 10
17 835 Evan Wilson Team Lazy Tarantulas Portland 9
18 813 Tige Harmon Highlander Cycle 40 Kalama 9
19 832 Ron Silverman 42 Milwaukie 8
20 819 Dwayne King Portobello-A Better Cycle 42 Portland 8
21 834 Mark Frost Mountain View Cycles 44 Hood River 7
22 818 Drew Tracy Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 51 Vancouver 7
23 829 Matt Mongouguette Mountain View Cycles 6
24 805 Dave Wrast The Spokesmen 42 Vancouver 6
25 817 Jesse Lopez Crossniacs 48 Longview, WA 4
26 812 Eric Giacchino The Spokesmen 41 Vancouver 3

Junior Men

Num Name Team Age City Points
1 17 Cameron Beard Bend Endurance Academy 13 Bend 39
2 10 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club Portland 30
3 4 Zach Vergillo Camas Bike and Sport 17 Camas 29
4 8 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 15 Vancouver 29
5 23 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 14 Eugene 26
6 29 Lance Haidet MBSEF Cycling Team 14 Bend 20
7 18 Colin Dunlap Bend Endurance Academy Bend 20
8 2 Elkin Parker Super Relax Concept 13 Hood River 17
9 1 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy 14 Bend 16
10 5 Standish Zachary Therapeutic Associates Cycling/GENR8 16 Gresham 15
11 28 Connor Dunn Hood River Valley High School 16 Hood River 12
12 12 Tim Stanley 15 Battle Ground 12
13 16 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport Camas 12
14 22 Zach Mikkelson Mountain View Cycles 13 Hood River 11
15 11 Brady Team Highlander 14 Kalama 11
16 27 Sam Wiley Mountain View Cycles 15 Mt Hood 10
17 7 Justin Ziehnert 13 Tigard 10
18 34 Rubin Field Field Jerger Cycling 13 Portland 9
19 6 Micah Melkonian 14 Trout Lake 8
20 9 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 12 Vancouver 7
21 32 Ben Borton 13 West Linn 5
22 19 Eben Horacek Stumptown Cycling Club Portland 5
23 31 Griffin Brenner 14 West Linn 3
24 14 Miles Scheuering 14 Portland 3
25 36 Quin McIntyre Mud Warrior 13 2

Junior Women

Num Name Team Age City Points
1 307 Taylor Tyynismaa Mountain View Cycles 17 Hood River 42
2 308 Sarah Raulston Mountain View Cycles 17 Hood River 34
3 302 Sharon Hart Camas Bike and Sport Camas 26
4 301 Susannah Hart Camas Bike and Sport Camas 20
5 300 Marisa Reid Westview High School Cyclocats 15 Portland 15

Master 35+ A Men

Num Name Team Age City Points
1 300 William Sullivan One Ghost Industries, LLC. hammer Nutrition, Maxxis, Cyclops 45 Lake Oswego 46
2 336 Tre Hendricks Mountain View Cycles 40 Hood River 26
3 313 Russell Cree Upper Echelon Fitness 35 Portland 22
4 303 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 45 Gresham 20
5 302 Joe Santos Cyclepath Racing 39 Portland 20
6 344 John Mitchem West End Bikes/Specialized 49 Portland 16
7 304 Derwyn Harris West End Bikes/Specialized 43 Portland 16
8 343 John Limbaugh Chinook Cycling Club 41 Pasco 15
9 318 Mathew Braun Team S+M 38 Portland 15
10 305 jared Roy Crossniacs 42 Portland 15
11 349 Thomas Cody Rapha Racing NW 42 Portland 14
12 316 Christopher Van Tilburg Mountain View Cycles 45 Hood River 14
13 306 Slate Olson Rapha Focus 38 PORTLAND 14
14 342 Todd Rosier Portland Velo 46 Hillsboro 13
15 325 Brent Casady Portland 13
16 314 William Goritski Rebound/Tireless Velo Camas 12
17 339 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 41 Bend 10
18 309 Michael Jones Mountain View Cycles 50 Hood River 10
19 308 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 41 Portland 9
20 345 Erik Bergstrom Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 39 Bend 7
21 350 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 40 Portland 6
22 323 Greg Talbert Rapha Racing NW Portland 6
23 341 Robert Vetrecht WebCyclery.com 41 Bend 5
24 346 Terry Knight 57 Vancouver 4
25 324 Mike Stockton Half Fast Velo Salem 4
26 328 Eric Lanners Word-RCB by Cyclisme 38 Portland 3
27 311 David Saltzberg Half Fast Velo 44 Vancouver 3
28 301 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo 45 Camas 3
29 351 Mike Martin Sunnyside Sports 41 Hood River 2
30 307 Bob Jacobs bicycleattorney.com 45 Portland 1

Master 35+ B Men

Num Name Team Age City Points
1 614 Brent Wallace Portobello-A Better Cycle 37 Portland 36
2 659 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles Portland 31
3 610 John Foulston Portland Velo 48 Portland 28
4 688 Jesse Luckett 39 portland 26
5 639 Kale Chalmers HPChiro/Alpine Mortgage Planning 39 Portland 26
6 660 Andy Barczak Team Bike Tires Direct camas 23
7 613 Sean Vergillo Camas Bike and Sport 41 camas 22
8 614 Brent Wallace Portobello-A Better Cycle 37 Portland 20
9 622 Harald Graham West End Bikes/Specialized 45 Vancouver 20
10 628 Matthew Martel Pacific Power Blue Sky 46 Portland 19
11 642 Jon Pearson Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles Portland 18
12 630 Kevin Condron Gentle Lovers 38 Portland 16
13 697 Michael Lindley Buy Local Cycling 36 Salem 12
14 602 Murray Carlisle Rebound/Tireless Velo 37 Portland 12
15 615 Roger Meier Cyclepath Racing 43 Beaverton 11
16 658 Luke Sosnowski Camas 10
17 619 Nicholas Leritz Team S+M 40 Portland 10
18 647 Gary Allen Close2myart Cycling Team Battle Ground 9
19 681 Karl Mikkelson Mountain View Cycles 43 Hood River 7
20 632 Sasha Lacey Portland Velo 44 Portland 7
21 612 Mike Rosenfeld Half Fast Velo 39 Portland 6
22 687 Steve Dale bicycleattorney.com 36 Portland 5
23 689 Eric Teel 39 Ashland 3
24 617 Derek McCammon Half Fast Velo 41 Happy Valley 3
25 609 Salvatore Bondi Portland Velo 41 Portland 2
26 703 Todd Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 1
27 654 Ken Benderly bicycleattorney.com Portland 1

Master 35+ C

Num Name Team Age City Points
1 406 Andy Leritz Team S+M 44 Portland 41
2 415 Chris Nelson Green Submarine Records 36 Portland 39
3 418 Judson McCauley The Spokesmen 37 Vancouver 20
4 408 Rob Kerr Boneyard Cycling 44 Bend 20
5 416 Marc Romano Portobello-A Better Cycle 42 Portland 20
6 435 Michael Kender Portland Velo 48 Portland 19
7 488 Brad Ryhlick Mountain View Cycles 44 Hood River 16
8 437 Larry Chow Portland Velo 43 Portland 16
9 453 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo 42 Camas 15
10 439 Kevin Thompson Half Fast Velo Tigard 14
11 403 Michael Dehner 46 Portland 13
12 481 Evan Freedman Bellingham 12
13 456 Richard Horacek Stumptown Cycling Club Portland 12
14 480 Evan Saks Amnesia 39 Portland 11
15 427 A Freeman Trusty Switchblade Portland 11
16 490 Lloyd Connelly DNR Cycling 43 Portland 10
17 428 Cesar Villanueva 38 Portland 9
18 472 Raymond Crepeau 39 Portland 8
19 414 Tom Chaimov 47 Portland 8
20 434 Travis Purser 42 Portland 8
21 482 Matt Savage TTS 35 Portland 7
22 449 Amit Kobrowski Portland Velo 41 Portland 7
23 417 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 42 Portland 5
24 430 Chris Miller 1 Error 45 Portland 5
25 460 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 4
26 450 Geoff Wittreich Staccato Gelato 40 Portland 4
27 483 Steve Shaw Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 45 Tigard 3
28 402 David Doughty Portland Velo 48 Beaverton 3
29 485 David Dorocke 49 Bend 2
30 486 Rick Bastran 1
31 452 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 45 Camas 1

Master 50+

Num Name Team Age City Points
1 266 Johnny Vergis Cyclepath Racing Portland 33
2 251 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 51 Camas 31
3 254 Joseph Hoerner 52 Portland 29
4 274 Evan Griffiths Upper Echelon Fitness 56 Portland 26
5 253 Jeff Parker Super Relax Concept 50 Hood River 24
6 256 Gregg Leion Mountain View Cycles 54 Hood River 22
7 280 Johnny Wilson Pacific Power Blue Sky 53 Corvallis 20
8 267 Terry Knight Vancouver 20
9 264 David Luoma Guinness Cycling Team Portland 16
10 273 Kurt Robinson bicycleattorney.com 50 Portland 15
11 281 Alan Ott Bay 101/HRS/Rock Lobster 55 Eugene 14
12 258 Kevin O'Connell Hammer Velo 54 Portland 14
13 278 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com 53 Bend 12
14 288 Steve Peterson Team Finger 50 Hood River 10
15 252 Clint Ebert bicycleattorney.com 52 Forest Grove 10
16 283 Michael Nyberg Sunnyside Sports 52 Bemd 9
17 257 Richard Desmond Upper Echelon Fitness 52 Portland 9
18 259 Steve Lacey Showers Pass 57 Portland 8
19 262 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Beaverton 7
20 279 Dan MacNaughton Cyclepath Racing 57 Portland 6
21 255 Daniel Melkonian 51 Trout Lake 6
22 261 Robert Dobrey Mountain View Cycles 50 White Salmon 5
23 250 Tracy Marks na 56 Portland 5
24 263 David Gratke Showers Pass Portland 4
25 265 Edward Braker Montana 3
26 289 Tim Ellerbruch Co-Motion Cycles Factory Team Portland 2
27 260 Jon Gornick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 55 Portland 2
28 286 Bruce Cannon 50 Portland 1

Master 60+

Num Name Team Age City Points
1 505 Ron Strasser Team S+M Portland 52
2 502 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team 66 Portland 35
3 501 Russell Speirn Portland Velo 65 Wilsonville 30
4 503 Terry Atwood Portland Velo 65 Portland 28
5 504 Einar Traa Portland Velo 68 Portland 25
6 507 Amory Cheney 60 Bend 20
7 506 Ken Rodgers Bicycleway.com Eugene 16
8 500 Malcolm Johnson Portland Velo 63 Portland 14

Master Women 35+ A

Num Name Team Age City Points
1 2 Elise Huggins Upper Echelon Fitness 42 Portland 46
2 1 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 36 Portland 36
3 6 Beth Burns Veloce Racing 39 Portland 30
4 12 Renee Scott Sunnyside Sports 26
5 13 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 41 Bend 15
6 3 Eileen Kelly-Foulston 46 Portland 15
7 7 Sarah Eustis bicycleattorney.com Portland 14
8 15 Angela Mart WebCyclery.com 41 Bend 13
9 5 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 13
10 11 Laura Trace 45 Portland 12
11 14 Jennifer Wardell Mountain View Cycles 11

Master Women 35+ B

Num Name Team Age City Points
1 102 Kristi Carver Upper Echelon Fitness 38 Beaverton 46
2 105 Susan Parsons 38 Hood River 46
3 100 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 35 Portland 26
4 106 Tonya Roe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 39 Portland 20
5 111 Karen Kenlan Sunnyside Sports 16
6 107 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear Portland 16
7 108 Gwyn Blanton 38 hillsboro 15
8 103 Holly Kotsovos Rebound/Tireless Velo 35 Vancouver 15
9 112 Elaine Prause Super Relax Concept 40 Portland 14
10 113 Amy Tarnow WebCyclery.com 13
11 101 Michelle Johnson 35 Vancouver 13
12 109 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 11
13 115 Cassie Nobbs GVH Bikes 40 Hood River 10
14 110 Carol Petersen Capitol Velo 42 Salem 9
15 116 Tacia Miller 40 Hood River 7
16 114 Robyn Heifer bicycleattorney.com 6

Master Women 45+

Num Name Team Age City Points
1 202 Pam Reid Team Rose City 54 Portland 31
2 205 Martina Ralle Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46 Portland 28
3 215 Ida McLean Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 58 Lake Oswego 26
4 204 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo Camas 26
5 200 Tina Rainforth Portland Velo 46 Portland 25
6 210 Karen Kenlan Sunnyside Sports 20
7 201 Pam Fairchild Rebound/Tireless Velo 46 Portland 20
8 212 Cary Schwartz Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15 Bend 16
9 213 Maggie Rising 14
10 203 Lora Melkonian 52 White Salmon 14
11 206 Chris Sheer Team Rose City Portland 12
12 214 Carey Macnaughton Upper Echelon Fitness 11
13 207 Renata Hahn Team Rose City Portland 11
14 216 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 58 Lake Oswego 10

Single Speed

Num Name Team Age City Points
1 501 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 35 Portland 28
2 541 Matt Hutchinson Portobello-A Better Cycle 30 Portland 26
3 511 luke demoe SLOCUM Race Team 26
4 505 Erik Hofland Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 29 PORTLAND 23
5 513 Brian Kesselman Diamond Law Cycling Team 35 Portland 21
6 544 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 20
7 502 Mat Barton Staccato Gelato 31 Portland 20
8 508 Brooke Hoyer Rebound/Tireless Velo 46 Vancouver 19
9 516 John Lin Hammer Velo 28 Portland 16
10 503 Scott Barker 1 Error 42 Portland 16
11 512 Adrian Olmstead Portland Bicycle Studio 16
12 555 Sal Collura SLOCUM Race Team 42 Camp Adair 15
13 546 Greg Adams Bridgetown Velo 32 Portland 13
14 527 Ross Brody Buy Local Cycling 32 Salem 12
15 510 John Gulick Green Submarine Records Portland 12
16 543 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 Portland 11
17 506 steve tyrrill 41 Portland 10
18 524 Terry Keele HPChiro/Alpine Mortgage Planning 48 West Linn 9
19 500 Richard Rosko Hammer Velo 43 Portland 8
20 504 David Hymans 32 Portland 7
21 507 Mike Cobb Portobello-A Better Cycle 41 Portland 6
22 538 Neil Green Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 37 Fairview 5
23 509 Caan Zarosinski Half Fast Velo Portland 5
24 536 Craig Armstrong Craptastic 33 Portland 4
25 515 Bill Hall 4
26 542 Brandon Rothauge Crossfix 33 Gresham 3
27 530 Chase Banna 28 Portland 2
28 540 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 1

Women A

Num Name Team Age City Points
1 900 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness 30 Portland 27
2 915 Heather Clark Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 33 26
3 903 Jennifer Cree Upper Echelon Fitness 36 Portland 26
4 901 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Gresham 26
5 905 Mielle Blomberg Team S+M 40 Portland 24
6 918 Brigette Brown River City Bicycles/Ridley/NoTubes Portland 20
7 908 Erin Playman Gentle Lovers Portland 20
8 911 Beth Ann Orton Team S+M Portland 16
9 906 Abby Watson Embrocation Cycling Portland 16
10 902 Susan Peithman Upper Echelon Fitness Portland 15
11 917 Taylor Shekell Team Beer 26 Portland 14
12 910 Laura Trace 13
13 916 Audrey Brown S&M Femmes 25 White Salmon 11
14 914 Lindsay Kandra Sweetpea Ladies Auxiliary 35 Bend 10
15 907 Sara Fletcher Therapeutic Association Portland 10
16 904 Susannah Hart Camas Bike and Sport Camas 9

Women B

Num Name Team Age City Points
1 803 hannah moore Green Submarine Records 28 portland 36
2 802 Erin Goodall Hammer Velo 22 Portland 31
3 825 unknown unknown 26
4 809 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness 30 Portland 26
5 808 Remy Maguire Team S+M 32 Portland 26
6 812 Kristen Minarik bicycleattorney.com Portland 26
7 813 DeeAnn Burton 32 Portland 23
8 810 Joanna Mensher Gentle Lovers Portland 20
9 801 Krissy Brunsman Green Submarine Records 34 Portland 14
10 814 Kristin Wille Hammer Velo Portland 14
11 805 Heather Daniel 29 Portland 13
12 827 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling 44 Portland 12
13 828 Anna Saltonstall Team S+M The Dalles 11
14 800 Heidi Swift Sweetpea Ladies Auxiliary 34 Portland 10
15 811 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary Portland 9
16 807 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events Portland 8
17 815 Caitlin Trahan Oakland 7
18 806 Hannah Hart Camas Bike and Sport Camas 6