Rapha Trophy Cup p/b Western Bikeworks

Portland, OR
September 2, 2014

Part of the Rapha Trophy Cup p/b Western Bikeworks

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated September 5, 2014 at 6:53 AM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 208 Jason Elstad 33 PORTLAND 5
2 207 Phillip M Trost Team S+M 38 Battle Ground 5
3 200 Joshua Johansen Team 10 Barrel 41 West Linn 5
4 213 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 15 Vancouver 5
5 224 John Furtado 29 Portland 5
6 202 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal 5
7 209 Robert Mansolillo 38 Portland 5
8 201 justin tunis 34 portland 5
9 212 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 5
10 215 Danny Pettit 52 Happy Valley 5
11 219 Jacob Stout 33 portland 5
12 218 Andrew Davidhazy 47 Portland 5
13 223 Eric Hagen 34 Portland 5
14 203 chad Stannard 43 Portland 5
15 221 Lucas Barash-David 21 Portland 5
16 216 Matt Barney 40 portland 5
17 222 Randall Roberts 53 West Linn 5
18 220 Zachary Goude Team Planet X USA 32 Portland 5
19 211 Craig Diehl 50 Portland 5
20 210 Ed Waters 55 Eagle Creek 5
21 217 Alastair Cox 26 portland 5
22 206 Reyaz Rohani 33 Portland 4
DNF 214 Gerardo Perez Portland Velo Racing Team 33 lake oswego

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 104 Heather Prouty 44 Portland 5
2 101 Amy Seymour Trusty Switchblade 41 Oregon city 4
3 102 Erin Corcoran 29 Newberg 4
4 103 Amanda Abel 48 Portland 4
5 100 Christine Meyer Athletes Lounge Cycling Team 34 Ridgefield 4
6 105 Allison Duncan 46 Portland 4

Junior

Num Name Team Age City Laps
1 6 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 4
2 8 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 15 Vancouver 4
3 10 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 14 Gaston 4
4 2 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 4
5 12 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal 4
6 14 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 4
7 4 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 11 Portland 3
8 13 Parker Green Beaverton Bicycle Club 12 Fairview 3
9 5 Katie Castle Portland Velo Racing Team 13 Portland 3
10 11 Roxanna Hart Hapi-Go! 10 Washougal 2

Masters Men A 40+

Num Name Team Age City Laps
1 601 Brian Foresta Civilian Velonauts 40 Portland 11
2 609 Chad Smeltzer Portland Bicycle Studio 44 Portland 10
3 603 Roger Meier Cyclepath Racing 46 Beaverton 10
4 614 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 48 Gresham 10
5 604 Mathew Braun 41 Portland 10
6 607 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 49 Hillsboro 10
7 615 Eric Lanners Team S+M 41 Portland 10
8 611 Matt Edler Portland Bicycle Studio 40 Portland 10
9 613 Ronald Kizziar HCH-RPM Mortgage Cycling Team 45 Portland 10
10 608 David Pedersen Portland Bicycle Studio 42 Portland 10
11 621 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 41 Portland 10
12 618 Quinn Jackson DNR Cycling 45 portland 10
13 623 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Portland 10
14 602 Andy Meeks bicycleattorney.com 40 Portland 10
15 600 Sean Rees Cyclepath Racing 48 Portland 10
16 612 Bjorn Clouten HCH-RPM Mortgage Cycling Team 44 Happy Valley 10
17 617 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 50 Portland 9
DNF 605 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Portland
DNF 622 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 46 Portland
DNF 619 Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Portland
DNF 606 Dan Werle 42 Portland
DNF 620 Nate Magaret 43 Portland

Masters Men B 40+

Num Name Team Age City Laps
1 332 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA 41 Keizer 10
2 331 Brent Wallace Trusty Switchblade 40 Portland 10
3 317 Neil Green Therapeutic Associates Racing 40 Fairview 10
4 308 Rick Boston Velominati Racing 48 Portland 10
5 319 Mike Heenan 40 Portland 10
6 321 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team 45 Portland 10
7 302 Matt Hooge 42 Portland 10
8 301 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 50 Portland 10
9 325 Todd Sexton Guinness Cycling Team 44 Portland 9
10 303 Craig Broberg HCH-RPM Mortgage Cycling Team 49 Tualatin 9
11 324 Todd Lewis 45 Portland 9
12 322 Tony Curtis The Spokesmen 47 Vancouver 9
13 330 Mike Mercer Grouptrail Cycling 53 Portland 9
14 315 Judson McCauley The Spokesmen 40 Vancouver 9
15 329 Webster Wilson Velominati Racing 42 Portland 9
16 310 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club 40 Portland 9
17 313 Scott McKnight crank 45 Gresham 9
18 307 Michael Kender Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 51 9
19 327 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 57 Beaverton 9
20 316 Tim Ellerbruch 56 Lake Oswego 9
21 300 Sean Denney bicycleattorney.com 44 Portland 9
22 311 Peter Gutwald HCH-RPM Mortgage Cycling Team 45 Lake Oswego 9
23 326 Danny Lopez Trusty Switchblade 46 Portland 9
24 314 Ben Herring Portland Bicycle Studio 47 Portland 9
25 306 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Scappoose 9
26 309 Trig Rogers bicycleattorney.com 48 Portland 8
27 320 Jon Frommelt bicycleattorney.com 44 Portland 8
DNF 328 Derek Halvorson Stumptown Cycling Club 41 Portland
DNF 318 Tim Schauer 46 Camas
DNF 304 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 49 Portland

Masters Men C 40+

Num Name Team Age City Laps
1 689 John Napier Camas Bike and Sport 53 Camas 9
2 685 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 40 Portland 9
3 658 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland 9
4 681 Ryan Morgan Trusty Switchblade 40 Portland 9
5 651 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 51 Portland 9
6 676 Chris Roberts Hammer Velo 43 Portland 9
7 610 Justin Lindsay 9
8 688 Matthew Cordeiro 41 Hood River 9
9 672 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 55 Portland 9
10 687 James Chung 9
11 683 steven ohlhaber 42 Portland 8
12 665 erik goodfriend Showers Pass MTB/CX Team 54 portland 8
13 660 Jeremy Zane 44 Portland 8
14 667 Matt Thiefelder The Spokesmen 43 Vancouver 8
15 661 Charles Barrett 47 Portland 8
16 655 Aaron Even Velominati Racing 44 Portland 8
17 678 Brian Carrico The Spokesmen 43 Vancouver 8
18 669 Michael Horwitz 47 Lake Oswego 8
19 679 Jason Ellis 44 Portland 8
20 684 Dwayne King bicycleattorney.com 45 Portland 8
21 656 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team 40 Portland 8
22 671 Yuji Sumimoto 44 Troutdale 8
23 664 Alan Reaume 50 Portland 8
24 674 Mike Emerson Athletes Lounge Cycling Team 42 Portland 8
25 680 David Adkins Athletes Lounge Cycling Team 43 Vancouver 8
26 666 Larry Hiday Ironclad Cycling Team 57 Battle Ground 8
27 673 Todd Bauch 47 Portland 8
28 682 David Gratke Showers Pass MTB/CX Team 56 Portland 8
29 659 Michael Hopkins Team Planet X USA 40 Portland 8
30 668 Mark Castle Portland Velo Racing Team 50 Portland 8
31 652 James Webb Beaverton Bicycle Club 48 Portland 7
32 670 Greg Eyerly 50 Salem 7
33 675 Andrew Kaylor Hapi-Go! 45 Beaverton 7
34 686 Andrew Nemecek Therapeutic Associates Racing 47 portland 7
35 663 Einar Traa Portland Velo Racing Team 71 Portland 7
DNF 677 Jason Harris Portland Bicycle Studio 44 Hillsboro

Men A

Num Name Team Age City Laps
1 506 Josh Kelley 31 Portland 11
2 512 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 37 Portland 11
3 508 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 18 Portland 11
4 516 Colin Rowan Look Good Feel Good 32 Portland 11
5 555 Jeremy Dunn 34 Portland 11
6 502 Colé Lalomia Team Wooly Mammoth 21 Portland 11
7 514 Jake Szymanski 26 Portland 11
8 515 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Portland 11
9 509 Crossett Freilinger 28 Portland 11
10 517 Ira Ryan 38 portland 11
11 510 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 37 Vancouver 10
12 507 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Cyclocross.com 29 Portland 10
13 513 Mark Widlund The Spokesmen 37 Brush Prairie 10
DNF 500 David Sterry Green Submarine Records 31 Portland
DNF 511 Shannon Skerritt 43 Portland

Men B

Num Name Team Age City Laps
1 154 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles 26 Portland 11
2 167 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA 31 Portland 10
3 172 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 31 Portland 10
4 171 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 10
5 166 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland 10
6 179 Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team 25 Portland 10
7 161 Marek Litinsky Trusty Switchblade 34 Beaverton 10
8 170 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 15 Washougal 10
9 162 Aaron Michalson CX Pistols p/b Cyclocross.com 29 Portland 10
10 153 Erik Borghoff Trusty Switchblade 29 Portland 10
11 165 Anthony Monteleone Portland Bicycle Studio 28 Portland 10
12 163 Ted Byram bicycleattorney.com 39 Portland 10
13 159 Sean A Carline CX Pistols p/b Cyclocross.com 36 Portland 10
14 176 Will Hawkins Trusty Switchblade 25 Portland 10
15 178 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 36 Portland 10
16 181 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA 32 Battle Ground 10
17 151 Stephen Laurent 30 Portland 10
18 169 Cory Solo Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 10
19 150 Rob Thompson Ironclad Cycling Team 43 Portland 10
20 173 Andrew Grueninger 28 Portland 10
21 174 Billy Holcomb Trusty Switchblade 39 Portland 10
22 164 Scott Warren 31 Portland 9
23 158 Kyle McCall HCH-RPM Mortgage Cycling Team 23 Portland 9
24 175 Daniel Esterling Green Submarine Records 35 Portland 9
25 160 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 39 Vancouver 9
26 152 Sean Cook Cyclepath Racing 42 Beaverton 9
27 177 Stephan Roberts Oregon Bike Shop Racing Team 20 Portland 9
DNF 155 Travis Parker 34 Portland
DNF 156 Daniel Penner 28 Portland
DNF 168 Josh Anderson Soraz Racing p/b CAPA 25 Portland
DNF 157 Ben Chinburg CX Pistols p/b Cyclocross.com 31 Portland

Men C

Num Name Team Age City Laps
1 520 Andy Edick 26 Portland 9
2 509 Jared White 33 Portland 9
3 516 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 16 Tigard 9
4 524 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 38 Portland 9
5 512 John Ayres 29 Portland 9
6 505 Phil Webster Rolling Thunder p/b The Missing Link 31 Portland 9
7 504 Patrick Reedy 36 Portland 9
8 523 Derek Ehlers 27 Portland 9
9 510 Robb Sutton 31 Portland 9
10 521 Eric Albright Look Good Feel Good 32 Portland 9
11 507 Ross Sherbak 25 Portland 9
12 514 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team 33 Vancouver 8
13 518 Andrew Baxter River City Bicycles 28 Portland 8
14 506 Ian Lethbridge 32 Portland 8
15 508 Tim Kalimanis 34 Kalama 8
16 511 Peter Bryant 28 Vancouver 8
17 502 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 38 Portland 8
18 501 luis vargas 39 PORTLAND 8
19 513 Tom Kay The Spokesmen 39 Portland 8
20 522 Marcus Kohler Pacific Power Blue Sky 35 Portland 7
DNF 519 John Lehman 25 Portland
DNF 515 Daniel Steinle 27 Portland
DNF 517 Christopher Muhs Look Good Feel Good 27 Portland

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 3 Nat Johnson Green Submarine Records 36 Portland 10
2 12 David Boerner Ruckus Test Team 33 Portland 10
3 30 Trevor Spahr HCH-RPM Mortgage Cycling Team 29 Portland 10
4 4 Austin Crenshaw 37 Portland 10
5 26 Peter Rubijono 38 10
6 6 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland 10
7 18 Christian Reed Green Submarine Records 35 Portland 10
8 17 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club 26 Portland 10
9 13 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 38 Portland 10
10 24 Brian Lynch Dr Will Bar 38 Portland 10
11 20 Anthony Ohotto 48 Portland 10
12 16 John Gulick Green Submarine Records 38 Portland 10
13 14 Tyler Goforth 30 Portland 10
14 25 Ken Hahn Stumptown Cycling Club 40 Portland 10
15 8 Scott Barker 45 Portland 10
16 9 Peter Rueegger Team Mudman 46 Portland 9
17 27 Zach Horn TheClymb.com 35 Portland 9
18 23 Freddy Tincher Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 40 Portland 9
19 19 David Fee Civilian Velonauts 41 Portland 9
20 15 Brian Wielenga BeerMongers Cycle Club 40 Portland 9
21 11 Steven Basden Team 10 Barrel 49 Portland 9
22 28 Brett Cassidy TheClymb.com 33 Portland 9
23 22 Joe Carpenter Team 10 Barrel 45 Portland 9
24 7 Greg Eyerly 50 Salem 9
25 10 Joe Partridge 44 Portland 9
26 21 Norrene Godfrey 49 Vancouver 8
DNF 29 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 43 Portland
DNF 2 Christopher Burge Green Submarine Records 33 Portland

Women A

Num Name Team Age City Laps
1 460 Abby Watson 30 Portland 10
2 456 Susannah Hart Hapi-Go! 17 Washougal 10
3 455 Brigette Brown River City Bicycles 39 Portland 10
4 450 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 26 Portland 9
5 452 Jessica Gill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 37 Happy Valley 9
6 453 Elise Huggins River City Bicycles Women's Team 45 Portland 9
7 457 Erika Miranda Trusty Switchblade 39 Portland 9
8 451 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 39 Vancouver 9
9 459 Sharon Anderson Trusty Switchblade 45 Portland 9
10 454 Stephanie Chase Portland Bicycle Studio 33 Portland 7
DNF 458 Kristen Minarik bicycleattorney.com 33 Portland

Women B

Num Name Team Age City Laps
1 469 Angharad Porteous 26 Portland 5
2 467 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 13 Tigard 5
3 463 Hazel Gross Trusty Switchblade 38 Portland 5
4 462 Annie Whetzel 28 Portland 5
5 468 Krissy Brunsman Green Submarine Records 37 Portland 5
6 470 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team 28 Beaverton 5
7 464 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 49 Portland 5
8 460 Jan Moss Therapeutic Associates Racing 53 Portland 5
9 466 Hannah Hart Hapi-Go! 21 Washougal 5
10 465 Kristi Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 35 Portland 5
11 461 Evelyn Kim Stumptown Cycling Club 45 Portland 5

Women C

Num Name Team Age City Laps
1 408 Kate Ayres 29 Hillsboro 5
2 411 Aunika Miranda Trusty Switchblade 14 Portland 5
3 404 Cammia Kalimanis 36 Kalama 5
4 405 Jennifer Smeltzer 44 Portland 5
5 413 Candida Hart Hapi-Go! 50 Washougal 5
6 414 Vicky Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 34 Portland 5
7 409 Erica Menze Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 27 Portland 5
8 406 Aubrey Ellerbruch 16 Lake Oswego 5
9 410 Leanne Marinace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 46 Portland 5
10 412 Julie Ann Smith Sweetpea Ladies Auxiliary 46 Happy Valley 4
11 401 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling 42 Portland 4
DNF 402 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 37 Portland