Silverton Road Race

Silverton, OR
May 28, 2006

Updated April 29, 2009 at 10:46 AM

Category 3

Num Name Team City
1 1573 Boyd Piebenga Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Eugene
2 426 Tom Woodcock CMG Racing/Alpine Mortgage Beaverton
3 95 Patrick Marzullo University of Montana Missoula
4 354 Richard Anderson CMG Racing/Alpine Mortgage Aloha
5 750 Evan Plews Santiam Bicycle Dallas
6 346 Ivan Meadors United Finance Hillsboro
7 368 Jeff McNamee bicycleattorney.com Portland
8 501 Shane Fletcher Veloce Racing Portland
9 581 Michael Benno Veloce Racing Portland
10 370 Mike Mauch United Finance Portland
11 2059 Seth Patla United Finance Hillsboro
12 Dave Varoujean OSU Cycling Club
13 Gary Malcolm Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
14 573 David Schneider Escape Velocity Salem
15
16 528 Scott Gray Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend
17 787 Greg Miller Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend
18 558 Wes Stephens Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Eugene
19 547 Joel Wilson Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Eugene
20 372 Bill Reuss Owens Healthcare Redding
21 2216 Kennett Peterson University of Oregon Cycling Club Eugene
22 Wade Goff Half Fast Velo
23 Aric Rist Half Fast Velo Portland
24 315 Alan Sherman Team Rose City Tigard
25 706 Nathan Guy
26 530 barret fishner Guinness Cycling Team Corvallis
27 1512 gary Martin
28 555 Kevin Thompson Half Fast Velo Tigard
28 523 Mark Blackwelder Veloshop Portland
29 401 Doug Wilmes River City Bicycles Portland
31 419 David Diviney Half Fast Velo Portland
32 512 Jerome Dumortier Beaverton Bicycle Club Lake Oswego
33 1167 Antonio Castaneda Portland
34 382 Mike Hilbrandt Veloshop Portland
35 2063 T. Kenji Sugahara Bike Peddler Salem
36 1835 Joshua Hanselman 343 Racing Dallas
37 324 Saul Lopez Half Fast Velo Portland
38 1396 Colin Howard Portland
39 511 Greg Doan Nike Cycling Portland
40 86 David Morris Forest Grove
41 747 Eric Szczukowski Portland
DNF 14 Mark Hibbard Eugene
DNF 341 Jim Fischer EWEB Windpower Corvallis
DNF 430 Jesse Graden Veloshop Portland
DNF 545 Paul Anderson Half Fast Velo Portland
DNF 720 Josh Friberg bicycleattorney.com Hillsboro
DNF 420 Dave Varoujean Portland State University Corvallis
DNF 456 Doug Evans bicycleattorney.com Portland
DNF 518 Kent Heli Los Ciclistas Eugene
DNF 537 Rob Williams Veloce Racing Portland
DNF 587 Steve Davee Veloce Racing Portland
DNF 590 Alexander Lehnert Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Eugene
DNF 702 Nathan Guy Hutch's-Eugene Eugene
DNF 1027 Erik Edgar OSU Cycling Club Corvallis
DNF 1276 Casey Patton Beaverton
DNF 1323 Greg Valentin Wines of Washington Portland

Category 4/5

Num Name Team City
1 1009 Jacob Hill Bridgetown Velo Oregon City
2 2048 Mike McManus West Linn
3 2230 Chris Haverty Portland
4 1044 Karl Choltus Team Oregon/River City Bicycles Portland
5 1272 Jon Frommelt bicycleattorney.com Portland
6 2153 Andreas Gute Beaverton Bicycle Club Portland
7 1219 Joshua LeBus Bridgetown Velo Portland
8 975 Marcel deLisser Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
9 1945 Richard Haight Team Bike Tires Direct Longview
10 1818 Brice Gary Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Eugene
11 2307 Michael Brunelle Eugene
12 2365 Ryan McKnab Corvallis
13 1957 Eric Ahlvin EWEB Windpower Corvallis
14 1172 Mark O. Johnson Bridgetown Velo Portland
15 1367 Matthew Stein Team Oregon/River City Bicycles Portland
16 1131 Roger Lloyd United Finance Portland
17 2272 Jimmy Udall Veloshop Portland
18 73 Robert Funk III
19 2058 Ryan Morgan BikeKraft Cave Junction
20 Yellow/Orange
21 1038 Mark Rajotte Team Oregon/River City Bicycles Portland
22 2137 Mike Van Hoose Team Bike Tires Direct Kalama
23 1971 Jake Bos Team Bike Tires Direct Longview
24 1795 Trig Rogers bicycleattorney.com Portland
25 493 Michael Boeder Casa Bruno Portland
26 20 Matthew Muravex
27 2096 Eric Adams EWEB Windpower Albany
28 1019 Matthew Rider Team Bike Tires Direct Hillsboro
29 1607 David Cowperthwaite Team Oregon/River City Bicycles Hillsboro
31 2142 Steven Savich Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Eugene
32 1005 Erik Haunold Veloshop Portland
33 1032 Bari Stockton Disco Velo Carson
34 1155 Brett Luelling Salem
35 1239 Roger Stevens Nike Cycling Beaverton
36 21 Jeffrey Cloutier Disco Velo
37 1008 Guy Polson Collin's Cycle Shop Eugene
38 2000 Brian Gordon Wheelworks Cottage Grove
39 14 Greg Hochstein
40 2090 Russell Speirn Portland
41 1939 Steve Berg Vancouver
42 1974 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
43 1086 Gary Medley bicycleattorney.com Portland
44 2312 Steven Carper Vancouver
DNF 19 Conrad Colman pipe dreams
DNF 22 David Kuhns OSU Cycling Club
DNF 28 Kyle Chaney Casa Bruno
DNF 34 Sergio Palma
DNF 43 Wally Hockman
DNF 1063 Jason Weinstein Team Oregon/River City Bicycles Beaverton
DNF 1129 Jim Moore Specialized River City Bicycles Portland
DNF 1146 david marsh Beaverton Bicycle Club Tigard
DNF 1152 Robin Calver Veloshop Portland
DNF 1163 Scott Williams Corvallis
DNF 1165 Robert Hughes Corvallis
DNF 1185 Jurgen Fennerl Hutch's Bend Bend
DNF 1257 Paul Shirkey Chain Agents Corvallis
DNF 1297 Tom Hill NoMad Sports Club Portland
DNF 1493 Joe Santos Portland
DNF 1630 James Thiele Team Rose City Hillsboro
DNF 2085 James Bender Beaverton Bicycle Club Portland
DNF 2091 Steve Kjobech Sportsman's Team One Racing Bend
DNF 2165 Monyrith Tran bicycleattorney.com Portland
DNF 2186 Jeff Shipley fast Redmond
DNF 2191 Evan MacKenzie bicycleattorney.com Hillsboro
DNF 2229 Scott McElroy Team Oregon/River City Bicycles Portland

Junior 15 and under

Name Team City
1 Jacob Rathe Beaverton Bicycle Club Portland
2 Duncan Hay Bike Peddler Salem
3 Jacob Chilenski Team Oregon/River City Bicycles Portland
4 Galen Peterson Sherwood
5 Madison Chilenski Team Oregon/River City Bicycles Portland
DNF Ryan Miller EWEB Windpower Corvallis
DNF Weston Fitzsimmons Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Bend

Junior 16-18

Name Team City
1 Christopher Woods Beaverton Bicycle Club
2 Cameron Sparr Beaverton Bicycle Club Beaverton
3 Richard Suditu Beaverton Bicycle Club Beaverton
4 Coby Hutzler Bike Peddler Lyons
5 Carl Bjorn Kjellstrand Team Oregon/River City Bicycles Portland
6 Alex Reightley GS Forza Velo-Bend Bend
7 Adrian Unkeles Team Oregon/River City Bicycles Portland
8 Keith Beckman Beaverton Bicycle Club West Linn
DNF Ian Megale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Canby

Masters 40+ 3/4

Num Name Team City
1 361 Doug Perrin Sunnyside Sports Bend
2 Casey Patton
3 422 Scott Seaton Hutch's Bend Bend
4 599 Luis Valls Casa Bruno Portland
5 753 Paul Duncan EWEB Windpower Springfield
6 765 George Schreck United Finance Portland
7 337 John McCaffrey bicycleattorney.com Portland
8 Yellow/Black
9 330 Grant Boswell Hutch's Bend Bend
10 1515 John Slawta Land Shark Medford
11 1015 jon pearson Gateway/Speedzone Portland
12 1107 John Wilson EWEB Windpower Corvallis
13 1970 Ken Spiess Portland
14 376 Robert Huff Half Fast Velo Portland
15 543 anthony graupera Guinness Cycling Team Hillsboro
16 1062 Greg Crane Beaverton Bicycle Club Beaverton
17 709 James Wellington Hutch's Bend Bend
18 707 Steve Long North River Racing Milwaukie
19 19 Dave Faust Team Rose City Portland
DNF 393 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
DNF 735 Dave Palmer Guinness Cycling Team Keizer
DNF 358 Jeff Buck Team Rose City North Plains
DNF 1213 Bob Grover Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles Talent
DNF 1030 Andy Stahl Hutch's-Eugene Eugene
DNF 1095 Patrick Cole Sunnyside Sports Bend
DNF 305 Danny Knudsen bicycleattorney.com Portland
DNF 83 John Kaiser Garage Racing
DNF 1614 Ken Finch bicycleattorney.com Portland
DNF 153 David Tsai Hutch's-Eugene Eugene

Masters Women

Num Name Team City
1 1514 Jenny Slawta Land Shark Medford
2 246 Kathleen Kolman EWEB Windpower Salem
3 644 Jan Moss Team Group Health Portland
4 278 Barbara Thiele Team Rose City Hillsboro
5 245 Debra Stolt-Krichko Gresham
6 214 Debra Windus United Finance Portland
7 276 Grace McCabe EWEB Windpower Salem

Pro 1/2

Num Name Team City
1 1270 Omer Kem Salem
2 110 Reny Townsend Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles Medford
3 838 Robert Campbell The Valley Athletic Club Olympia
4 Russell Stevenson Benaroya Research Institute Portland
5 848 Andrew Fischer Hagens-Berman LLP Cycling Bend
6 20 David Robinson Kodakgallery.com/Sierra Nevada Pro Cycling Team Bend
7 161 Stephen Maluk Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles Ashland
8 897 Mark King Guinness Cycling Team Bend
9 852 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene Eugene
10 880 John Leonard Casa Bruno Portland
11 127 Carl Roberts First Rate Mortgage Cycling Team Portland
12 128 Mathew Braun Guinness Cycling Team Portland
13 141 Taylor Kneuven Hagens-Berman LLP Cycling Portland
14 802 Jeff Bannink The Bike Gallery Beaverton
15 854 Christopher hamilton Portland
16 1 Erik Tonkin Team S+M Portland
17 159 Aaron Sander Half Fast Velo Vancouver
18 885 Todd Duncan Guinness Cycling Team Wilsonville
19 192 Jesse Sampson Veloce Racing Portland
20 184 Bruce Connelly The Bike Gallery Portland
21 158 Seth Hosmer CMG Racing/Alpine Mortgage Portland
22 823 Dan Vrijmoet Hutch's-Eugene Eugene
23 821 Joseph King Hagens-Berman LLP Cycling
24 0 Samuel Starr Claremont Wayzata
25 105 Mikkel Bossen CMG Racing/Alpine Mortgage Portland
26 860 David Garcia The Bike Gallery Beaverton
DNF 34 Christopher DuBois Claremont Portland
DNF 114 Nick Skenzick Hutch's-Eugene Eugene
DNF 125 rich cramer bicycleattorney.com Beaverton
DNF 135 Nathan Hobson Half Fast Velo Milwaukie
DNF 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
DNF 148 Steven R Holland United Finance Vancouver
DNF 153 David Tsai Hutch's-Eugene Eugene
DNF 162 Dan Torrey Guinness Cycling Team Portland
DNF 398 Jeff Fuchs Sunnyside Sports Bend
DNF 446 Thane Jennings Sunnyside Sports Bend
DNF 464 Jeremiah Smith Team S+M Bend
DNF 531 David Root United Finance Vancouver
DNF 826 Jay Freyensee Sugar CRM-Easton-Specialized West Linn
DNF 833 Edward Micek The Bike Gallery Portland
DNF 843 Erik Huston Hutch's Bend Bend
DNF 865 David Klipper Guinness Cycling Team Portland
DNF 866 Tim Coffey Casa Bruno Portland
DNF 593 David Roth Midtown Direct Racing Eugene
DNF 805 Yann Blindert The Bike Gallery Portland
DNF 813 Sal Collura Hutch's-Eugene Springfield
DNF 817 Damon Pettinger California Giant Cycling Bend
DNF 821 Joseph King Hagens-Berman LLP Cycling Eugene
DNF 1051 Matthew Ottinger Team Oregon/River City Bicycles Beaverton
DNF 1320 Kelly Ryan Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles Cave Junction
DNF 1321 Bear Perrin Jamis Grants Pass

Women 1/2/3

Num Name Team City
1 201 Kori Kunz Poplollies Eugene
2 266 Kay Bork Poplollies Eugene
3 1324 Sirikit Valentin Wines of Washington Portland
4 211 Allison Schaub Sorella Forte Portland

Women Category 4

Num Name Team City
1 1198 Jessi Brunson Sorella Forte Corvallis
2 269 Heather Paris EWEB Windpower Corvallis
3 884 NICOLE HORST Veloshop Portland
4 234 Beatriz Sunderland-White Poplollies Eugene
5 607 Christine MacKenzie bicycleattorney.com Hillsboro
6 936 Rachelle Hobson Forza Jet Velo Milwaukie
7 616 kerri Vanden Berg Poplollies Eugene
8 678 Alison Dauble Oregon City
9 232 Angela McCanna EWEB Windpower Salem
10 947 Andrea Jones Forza Jet Velo Milwaukie