Sisters Stampede/XC Mtb

Sisters, OR
May 26, 2019

For results questions, please contact Misty Mitchell 

Updated May 28, 2019 at 6:05 AM

Category 1 Men 19-44

Num Name Team Age City Time
1 8116 Joshua Johnston 38 Bend 1:37:44.2
2 15889 Adam DeMarzo 39 Coos Bay 1:40:18.3
3 Nick Wood Team Oregon p/b Rodda Paint 40 Portland 1:40:19.3
4 14344 Aaron McClintock 33 Newberg 1:43:05.6
5 Ryan Eisele 41 Dallas 1:45:43.4
6 6452 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Gigantic Brewing 34 Portland 1:47:36.5
7 17678 Gavin Beer 19 Bend 1:47:38.2
8 Paul Dreisbach 35 Portland 1:47:38.3
9 5270 Matt Jamison Grouptrail Cycling 38 Portland 1:49:57.5
10 Bernie Grysen 44 Portland 1:50:52.4
11 3112 Chip Sloan 44 Vancouver 1:51:41.8
12 18376 Michael Wilder 35 Portland 1:51:44.7
13 18736 Reynaldo Cordova 43 Philomath 1:52:15.0
14 18714 Reid Curry 32 Bend 1:53:07.7
15 4238 John Lin Swift Racing PDX 36 Portland 1:58:57.0
16 Nathaniel Bean 27 Seattle 1:59:00.1
17 1271 Brian Cimmiyotti 42 Umatilla 2:00:38.9
18 Matthew Langella 36 Grants Pass 2:01:24.2
19 16895 Brian Gruenemay Marys Bicycle Club 39 Corvallis 2:34:41.4
DNF Hunter Greene 19 Bend 2:34:41.4
DNS Jeremy Smith 43 Seattle 2:34:41.4
DNS Peter Vraniak 41 Bend 2:34:41.4

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Time
1 1416 Bruce Rogers Hutch's Bend Dental 52 Bend 1:40:15.4
2 1905 Eric Martin 53 Bend 1:40:19.3
3 76 David Cloninger Hutch's Bend Dental 50 Bend 1:40:31.9
4 20424 David Mistkawi 52 Portland 1:42:42.3
5 2604 Michael Brown 48 Bend 1:45:36.7
6 6773 Rob Angelo 45 Bend 1:45:37.5
7 4502 Paul Trout 51 Bend 1:46:04.7
8 2777 John Weathers bicycleattorney.com 49 Portland 1:46:09.1
9 5242 Thomas Cody 50 Portland 1:46:09.5
10 9944 Dennis Hahn 47 Salem 1:49:07.8
11 20186 Bob Ludeman Audi 53 Bend 1:49:53.6
12 17995 James Coats 55 Bend 1:50:11.3
13 2058 Eric Kytola 48 Eugene 1:50:12.6
14 2005 Mico Macri 47 Portland 1:50:29.9
15 153 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 Philomath 1:56:18.8
16 5837 Sean Haidet 49 San Luis Obispo 2:05:48.9
17 5132 Curtis Loeb Hammer Velo 45 Portland 2:06:15.4
18 Michael Martin Sunnyside Sports 49 Bend 2:16:38.9
DNS 5892 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 47 Portland 2:16:38.9

Category 1 Women 19+

Num Name Team Age City Time
1 18234 Carrie Carney 45 Bend 1:59:30.9
2 5404 Laura Trace bicycleattorney.com 53 Portland 1:59:44.7
3 16342 Paige Edwards River City Bicycles - Bike Law 17 Camas 2:00:38.2
4 Ashlee Weimar 37 Mead 2:00:58.8
5 16933 Helen Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 33 Portland 2:02:25.9
6 Abbi Milner 24 Bend 2:02:35.4
7 12232 Erin Reis Hutch's Bend Dental 42 Bend 2:02:37.1
8 Cherie Touchette 56 Bend 2:02:38.8
9 16627 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 35 Portland 2:03:57.5
10 16219 Lindsay Jackson 42 Lake Oswego 2:04:59.5
11 15859 Brenna Elena Wolford 49 Bend 2:10:36.8
12 14337 Carrie Johnston 37 Portland 2:22:26.3
DNF 10607 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 36 Portland 2:22:26.3
DNF 15641 Julie O'Brien Team Finger 44 Hood River 2:22:26.3

Category 2 Junior Men 14-18

Num Name Team Age City Time
1 16048 Ian Brown 14 Bend 1:43:41.4
2 16938 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 16 Tualatin 1:47:21.1
3 18937 Caiden Hartrich 15 Bend 1:49:07.7
4 13158 Henry Winnenberg 16 Bend 1:51:26.1
5 18738 Samuel Cordova 15 Philomath 1:54:35.9
6 18680 Aaron Bailey Marys Bicycle Club 15 Corvallis 1:58:41.5
7 15092 Nyall Trout 17 Bend 2:01:43.8
8 18206 Jacob Polachek 16 Sisters 2:06:08.4
9 12584 Owen Rogers 16 Portland 2:07:08.5
10 13835 Carter Hagedorn 16 Portland 2:11:53.3
11 20544 Boden Coker Sunnyside Sports 15 Bend 2:15:26.0
12 Zane Schoning 16 Corvallis 2:15:28.0
13 20073 Levi Carlton 15 Battle Ground 3:02:28.5
DNS 18163 Cameron Zipper 16 Bend 3:02:28.5
DNS 13158 Henry Winnenberg 16 Bend 3:02:28.5

Category 2 Jw 14-18

Num Name Team Age City Time
1 12704 Sascha Knight Cyclepath PDX Racing 16 Battle Ground 2:23:35.6
2 17002 Madeline Stover 14 Portland 2:24:53.3

Category 2 Men 19-39

Num Name Team Age City Time
1 Andrew Young 37 Bend 1:47:31.5
2 Dan Fealk 37 Spokane 1:48:26.1
3 Aaron Slowik 31 Amity 1:49:22.4
4 18566 Andrzej Stadnik 30 Lake Oswego 1:50:17.2
5 20078 Jonathan Coy Team Finger 38 Mosier 1:51:48.9
6 16622 Jordan Miller Deschutes Brewery 37 Bend 1:51:57.9
7 20187 Moses Keener Capitol Velo 27 Salem 1:52:02.5
8 Paul Francis Team 10 Barrel 39 Bend 1:52:40.2
9 20539 Austen Davis 28 Eugene 1:53:10.1
10 8866 John Gill Team Oregon p/b Rodda Paint 39 Happy Valley 1:53:41.1
11 NICK MCLEAN 39 Wenatchee 1:54:42.3
12 5574 Justin Philips Swift Racing PDX 38 Portland 1:55:21.3
13 Trevor Schissler 27 Roseburg 1:56:48.9
14 Gary Kawamura 35 Seattle 1:56:53.1
15 albert rodriguez 35 Bend 1:59:38.6
16 16990 Eric Mergen Planet PDX Cycling 38 Portland 1:59:41.1
17 Scott Hillson CX Pistols p/b Gigantic Brewing 32 West Linn 2:02:28.5
18 10695 Andrew Smith Swift Racing PDX 37 Portland 2:02:44.4
19 9679 Adam Angert Holtey Law p/b Peak Condition 34 Portland 2:03:54.1
20 Michael R Bouska 36 Bend 2:04:51.6
21 20043 Ryan Farncomb 34 Portland 2:06:22.6
22 700 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 29 Portland 2:08:30.9
23 Thomas Graves 36 Seattle 2:09:22.2
24 17246 Lucius Caldwell 38 Hood River 2:11:58.7
25 Jason THOMPSON 36 Sisters 2:12:29.0
26 17005 Carl Aldrich BeerMongers 35 Portland 2:15:44.2
27 Scott Hollingsworth 37 Portland 2:17:52.4
28 Austin Coffin 26 Eugene 2:24:51.3
29 20642 Andrew Houghton Team 10 Barrel 28 Bend 2:27:23.6
30 Brent Glogau 37 Wilsonville 2:38:03.5
31 20630 Nick Davis Team 10 Barrel 37 Hines 2:42:56.6
32 15371 Robert Crow 39 Portland 2:46:03.9
DNF Jake McFarlin 27 BOISE 2:46:03.9
DNF Romeo Tinsley 19 Sisters 2:46:03.9
DNS 9165 Justin Barnhart 39 Milwaulkie 2:46:03.9
DNS Brad Bateman 36 Milwaukie 2:46:03.9
DNS Nicolas Howe 35 Longview 2:46:03.9
DNS Patrick Bringardner 36 Coos Bay 2:46:03.9

Category 2 Men 40-49

Num Name Team Age City Time
1 2627 Ryan Russell 46 Beaverton 1:49:07.2
2 12122 Eric Cress Team 10 Barrel 48 Portland 1:51:02.4
3 12493 Ryan Chase Deschutes Brewery 41 Bend 1:51:52.9
4 15942 Terry Hamness Dialed Cycling Team 49 Washougal 1:52:04.7
5 Jeremy Brodhead 40 Bend 1:52:38.6
6 17145 John DeSapio Team 10 Barrel 46 Terrebonne 1:52:43.2
7 16931 Christopher Moore 45 Salem 1:56:12.3
8 18804 Mark Lokteff Dialed Cycling Team 44 Tigard 1:56:48.6
9 369 David Rosen Sage Titanium Factory Racing 46 Beaverton 1:56:51.1
10 15906 Steve Popp Team Oregon p/b Rodda Paint 46 Portland 1:57:20.7
11 12052 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 42 Portland 1:58:51.1
12 Gabe Winkler 43 Corvallis 1:59:04.8
13 George Varhola Team Oregon p/b Rodda Paint 47 Portland 1:59:16.3
14 18272 Demian Bailey Marys Bicycle Club 49 Corvallis 1:59:21.3
15 Brant Cothern 41 Philomath 1:59:28.9
16 Erik Offner Planet PDX Cycling 46 Portland 1:59:32.4
17 20610 Jon Lacks 41 Bend 1:59:35.5
18 16101 Robin Wessel 49 Tigard 1:59:38.2
19 7440 Dennis Stafford 43 Portland 2:00:13.1
20 20464 Daniel Cox 44 Roseburg 2:02:32.5
21 2903 Eric Aldinger Team Finger 48 Hood River 2:02:43.3
22 Tyler Rupe Hutch's Bend Dental 45 Bend 2:02:43.7
23 10490 Todd Grover Boneyard Cycling 47 Bend 2:03:07.1
24 8655 Matthew Smith Swift Racing PDX 42 Vancouver 2:03:52.7
25 17690 Matthew Boelter Cyclepath PDX Racing 40 Hillsboro 2:03:54.1
26 19003 Shaun Stiles 41 Vancouver 2:04:01.9
27 20501 Donny Stevens CX Pistols p/b Gigantic Brewing 42 Portland 2:04:18.4
28 13119 Dean Maclean Planet PDX Cycling 49 Portland 2:04:27.2
29 Steve Swan Boneyard Cycling 46 Bend 2:04:42.0
30 515 Brett Boyles Planet PDX Cycling 49 Lake Oswego 2:04:55.4
31 642 Ryan Manner 49 Portland 2:06:03.1
32 15531 Joshua Boelter Cyclepath PDX Racing 43 Portland 2:07:08.9
33 7871 Andrew Maddox Cycle Analysis 47 Central Point 2:07:34.3
34 Eugene Everard 47 Beaverton 2:10:36.8
35 Steve Kerr 48 Happy Valley 2:13:01.2
36 8985 Shea Hawes 45 Monmouth 2:13:35.9
37 15126 Darin Swan Trusty Switchblade 49 Vancouver 2:14:31.2
38 Frank Tazzara 46 Corvallis 2:14:44.6
39 17917 Garrett Tyburski 41 Portland 2:17:03.3
40 Jacob Hodgin 45 Beaverton 2:18:57.0
41 5605 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 48 Portland 2:19:15.4
42 14067 Erick Taft Dialed Cycling Team 49 Vancouver 2:21:15.2
43 Jon Bitler 48 Fayetteville 2:22:42.9
44 178 Joshua Hanselman 44 Newberg 2:23:50.4
45 7283 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 45 Portland 2:24:34.6
46 Elias Meyer 44 Eugene 2:25:38.6
47 Aaron Kribs 48 Portland 2:26:54.9
48 Nolan Rubus 44 Medford 2:27:06.8
49 11691 Joe Kim 42 Washougal 2:28:02.1
50 Jay Curley 49 Bend 2:37:35.5
51 Thomas Larkin 46 Bend 2:43:33.8
52 Scott Graves 41 Canby 2:50:26.9
53 20074 Chad Carlton 47 Battle Ground 3:02:39.6
54 Lance Mateas 48 Windsor 3:07:16.3
DNF John Bermea 48 Central Point 3:07:16.3
DNS 8836 Adam Bergerson 44 Salem 3:07:16.3
DNS John Buss 49 Meridian 3:07:16.3
DNS 18830 Chris Butler 48 Eugene 3:07:16.3
DNS 4633 Craig Carter Harder Cycling 49 Portland 3:07:16.3
DNS 7037 Paul Toufar bicycleattorney.com 44 Tigard 3:07:16.3

Category 2 Men 50-59

Num Name Team Age City Time
1 792 Scott Carroll Dialed Cycling Team 54 Corvallis 1:50:04.6
2 1498 Jurgen Fennerl 51 Bend 1:51:54.6
3 7005 Mike Abel Planet PDX Cycling 50 Portland 1:53:06.2
4 1724 Bob Jacobs bicycleattorney.com 54 Portland 1:53:49.2
5 Alexander Lehnert 52 Eugene 1:54:43.9
6 16176 Barron Johnson 54 Sisters 1:55:23.0
7 5852 Warren Atkey Hutch's Bend Dental 50 Bend 1:55:45.6
8 20107 Allen Schwartz 56 McMinnville 1:56:22.8
9 18150 Jeff Nary 54 Bend 1:56:33.9
10 15060 Jay Small Dialed Cycling Team 53 Vancouver 1:57:03.2
11 Eric Schusterman 59 Bend 1:57:29.9
12 17870 Mike Schrankel Team Finger 52 Hood River 1:58:04.8
13 5095 Brian Bertolini 51 Brookings 1:58:48.0
14 367 Trig Rogers bicycleattorney.com 53 Portland 2:00:29.4
15 Tom Campeau 51 Elk grove 2:00:30.9
16 389 Tim Schauer Sage Titanium Factory Racing 51 Camas 2:01:12.5
17 407 Doug Smith 59 Bend 2:01:25.2
18 15896 Erik Goodfriend Hammer Velo 59 Portland 2:01:32.4
19 9114 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery 51 Bend 2:02:36.5
20 Richard Magill 53 Bend 2:05:03.8
21 David Faxon 54 Newberg 2:05:17.6
22 524 Chris Alling Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 55 Vancouver 2:05:55.7
23 15879 William Waring 54 Camas 2:05:56.6
24 18989 John Wolf bicycleattorney.com 51 Portland 2:06:10.9
25 20583 Cort Johnson Team 10 Barrel 55 Bend 2:07:41.2
26 Todd Grossman 56 Bend 2:07:48.9
27 17541 Duff Linde 54 washougsl 2:09:22.9
28 Paul Diefenbaugh 51 Cornelius 2:09:25.1
29 11528 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 55 Portland 2:09:50.2
30 15798 David Pettigrew 50 Corvallis 2:10:16.8
31 11270 James Owen Capitol Velo 50 Salem 2:11:31.1
32 9593 Mark Stoller 58 Portland 2:11:44.9
33 5650 Charles Barrett Cyclepath PDX Racing 51 Portland 2:14:39.0
34 Tony Irusta 52 Hermiston 2:15:11.0
35 20495 Derek Blanchard 58 Walla Walla 2:15:53.3
36 7231 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 59 Beaverton 2:18:21.5
37 17442 Eric Fykerud Sunnyside Sports 54 Bend 2:18:26.0
38 Kevin Claggett 52 Canby 2:19:46.1
39 Gil Alvarado 50 Folsom 2:20:18.6
40 16173 Thomas Smith Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 58 Eugene 2:20:56.0
41 13526 David Lenhart Boneyard Cycling 58 Bend 2:24:44.3
42 9196 David Bussey 55 Canby 2:26:02.6
43 20446 Derek S Hoenisch 54 Lake Oswego 2:26:52.2
44 Damon Webstet 58 Vancouver 2:30:39.6
45 David Vazquez 53 Eugene 2:31:41.5
46 14209 Douglas Kile 56 Burns 2:36:43.5
47 DAVID FLANAGAN 50 Prosser 2:38:06.0
48 Tom Smart 56 Washougal 2:45:20.8
49 Stephen Moore 52 Bend 2:46:51.3
50 Kyle Mountain 52 Gresham 2:46:53.0
51 Dennis Mederos 54 Washougal 2:48:22.1
52 Joseph Friddle 52 Bend 2:58:37.0
DNS 5545 Matthew Meskill Rolling Thunder p/b The Missing Link 57 Portland 2:58:37.0
DNS 15772 Tim Tovar 54 Corvallis 2:58:37.0

Category 2 Men 60+

Num Name Team Age City Time
1 15927 Clinton Andring Hutch's Bend Dental 64 Bend 1:50:45.9
2 20409 Kevin Johnson 65 Silverdale 1:54:32.0
3 Ken Wilson 60 E Wenatchee 1:57:38.8
4 186` John OBrien 60 Ridgefield 1:58:48.3
5 13421 Terry Mallon Team Finger 64 MtHood/pkdl 1:58:49.3
6 12853 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 61 Portland 2:02:36.4
7 64 Dave Burnard 63 Forest Grove 2:03:15.9
8 William McMahon 60 Volcano 2:03:28.1
9 2053 David Luoma Cyclepath PDX Racing 62 Portland 2:03:42.9
10 4935 Mark Miller 64 Corvallis 2:03:44.1
11 Larry Joy 60 Surrey 2:06:11.1
12 9436 Stefan Furst Dialed Cycling Team 62 Vancouver 2:08:33.8
13 320 Dan Davis 61 Bend 2:15:26.5
14 17584 Roy Velardi 61 Camas 2:15:41.3
15 17217 Tom Heywood 72 Wenatchee 2:19:51.9
16 8988 Mark Hildebrandt Cyclepath PDX Racing 63 Tigard 2:22:28.9
17 641 Russell Speirn Cyclepath PDX Racing 73 Portland 2:29:43.9
18 15582 Mark Hand Planet PDX Cycling 60 Tigard 2:33:31.6
19 mark jobson 70 Bend 2:35:07.4
20 John Rockwood Rolling Thunder p/b The Missing Link 60 Hillsboro 2:36:21.6
DNS 20598 Ken deLaski 61 Bend 2:36:21.6
DNS 273 Paul Mautner The Club Roule 61 Portland 2:36:21.6
DNS 322 Alan Ott Co-Motion Factory Racing Team 62 Eugene 2:36:21.6

Category 2 Women 19-39

Num Name Team Age City Time
1 Laura Jeddeloh 28 Seattle 2:03:34.8
2 Brooke Stevinson 36 Portland 2:07:41.0
3 Natalie Shreffler 29 Portland 2:08:30.1
4 17767 Kate Drennan BeerMongers 36 Portland 2:13:52.5
5 18114 Alexa Loscutoff 32 Redmond 2:13:52.6
6 Lauren Glass 28 Steamboat Springs 2:17:15.4
7 20455 Julie Caldwell 38 Hood River 2:25:27.1
8 Sara WYLAND 35 Bend 2:27:20.7
9 20637 Liz Arollo 39 Bend 2:29:30.3
10 18659 Valerie Nussbaumer Team Finger 35 Hood River 2:37:41.0
11 Carolyn Fealk 34 Spokane 2:43:24.4
DNS Kim KATHREIN Dialed Cycling Team 29 Vancouver 2:43:24.4

Category 2 Women 40-49

Num Name Team Age City Time
1 18115 Ryan Levering 41 Bend 2:02:29.2
2 Remy Maguire 40 Portland 2:06:22.4
3 15428 Layla Billowitz 46 Bend 2:12:13.4
4 20600 Liza Gualandi 42 Bend 2:16:26.7
5 11064 Kimberly Sass Sorella Forte 40 Portland 2:20:30.5
6 17900 Shelly Boelter Cyclepath PDX Racing 41 Portland 2:21:15.7
7 Margi Bradway 45 Portland 2:22:21.6
8 18795 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 47 Portland 2:26:50.7
9 11991 Emily Goodman 43 Portland 2:34:40.0
10 Alison Jumper 44 Fayetteville 2:35:20.3
11 Jessica Dahlberg 40 Bend 2:36:57.4
12 17190 Katie Linton Planet PDX Cycling 45 Washougal 2:41:25.3

Category 2 Women 50+

Num Name Team Age City Time
1 10500 Lora Melkonian Team Finger 60 Trout Lake 2:08:22.3
2 Maria Hatcliffe 64 Bend 2:17:51.9
3 17262 Patty Barnard 53 Camas 2:19:19.2
4 929 Cary Schusterman 53 Bend 2:23:19.7
5 20410 Sheryl Johnson 64 Silverdale 2:38:41.2
6 Molly Wilson 63 Eugene 2:40:54.8
7 4511 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 63 Portland 2:54:31.7
8 ELISA HUFFMAN 55 Walla Walla 3:10:46.3
DNS 11984 Mary Dallas Hutch's Bend Dental 57 Bend 3:10:46.3
DNS Libby L. Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 50 Portland 3:10:46.3

Category 3 Junior Men 10-13

Num Name Team Age City Time
1 17461 Zane Strait 13 Bend 0:55:48.2
2 18941 Peter Bentley 12 Bend 0:58:48.2
3 18177 Bjorn Blankenship 11 Bend 1:01:44.4
4 Gradin Fairbanks 13 Corvallis 1:03:26.8
5 18792 Jack Billowitz 11 Bend 1:04:01.9
6 18634 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 12 tigard 1:07:39.1
7 Bryant Johnson 13 Bend 1:13:10.2
8 Felix Leahey 15 Sisters 1:15:13.2
9 Jackton Hetrick 12 Bend 1:19:16.6
10 Eli Levering 11 Bend 1:21:13.4
11 Tyge Rubus 14 Medford 1:24:35.7
12 Bryant Davis 13 Sisters 1:26:30.9
13 18773 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 10 Portland 1:26:34.0
14 Riley Kim 10 Washougal 1:29:52.3
15 Samuel Schmidgall 12 Salem 1:32:13.2
16 Taylor Kim 12 Washougal 1:40:19.4
17 Dugan Draper 11 Sisters 1:40:30.0
18 Aiden Zito 10 Vancouver 1:48:52.6
DNS 20314 Gabriel Nary 10 Bend 1:48:52.6

Category 3 Junior Men 14-18

Num Name Team Age City Time
1 17790 Ethan Neumaier 14 Bend 0:55:25.8
2 Isaac Harris 15 Philomath 0:55:53.3
3 18697 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 17 tigard 1:00:55.1
4 16185 Benjamin Tai Cyclepath PDX Racing 16 Camas 1:00:58.0
5 14328 Jacob Hamness Dialed Cycling Team 15 Washougal 1:00:58.8
6 13430 Ronan Myers 16 West Linn 1:01:08.6
7 20427 Noah Simonich 15 Corvallis 1:02:28.1
8 20485 Elijah Barnhart 17 Philomath 1:03:04.9
9 5633 Carter Hanley Cyclepath PDX Racing 17 Vancouver 1:03:15.8
10 Wyatt Baughman 14 Mill city 1:03:24.7
11 Kalden Gilbert 17 Sisters 1:03:27.5
12 Liam Windhamsmith 14 Bend 1:03:30.4
13 CASIMIR ROUSSEAU 15 Keizer 1:04:11.3
14 FRANCIS ROUSSEAU 16 Keizer 1:06:32.3
15 Johnny Smith 19 Tualatin 1:07:47.3
16 20619 Jacob Harvey 18 tigard 1:10:50.7
17 16966 Charley Myers 15 West Linn 1:13:20.3
18 15690 Joshua Bussey 16 Aurora 1:17:57.4
19 Carson Shaffer 15 Portland 1:20:21.7
20 16 1:24:24.3
21 Jake Wright 19 Tualatin 1:26:30.3
22 16270 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 16 Portland 1:29:10.7
DNF Ryan Weathers Team Oregon p/b Rodda Paint 14 Portland 1:29:10.7
DNS Benjamin Wicker 16 Portland 1:29:10.7

Category 3 Junior Women 10-13

Num Name Team Age City Time
1 18340 Neve Gerard 13 Bend 1:04:02.8
2 Sophia sofast rodriguez 11 Bend 1:05:00.0
3 20344 Tessa Beebe 10 boise 1:17:25.8
4 16602 Aleena Knight Cyclepath PDX Racing 13 Battle Ground 1:17:26.5
5 18703 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 12 tigard 1:20:21.5
6 Rebecca Cothern 12 Philomath 1:28:13.6
DNF Ana Gilbert 13 Sisters 1:28:13.6
DNF 18878 Kayla McCarthy Sunnyside Sports 11 Bend 1:28:13.6
DNS 20165 Eliana Umberhandt Stumptown Cycling Club 12 Portland 1:28:13.6

Category 3 Junior Women 14-18

Num Name Team Age City Time
1 18939 Kylie Eckert 16 Bend 1:04:27.7
2 18288 Payton McCarthy Sunnyside Sports 15 Bend 1:04:30.6
3 18737 Robin Cordova 18 Philomath 1:11:26.4
4 SOFIA ROUSSEAU 14 Keizer 1:16:04.9
5 Raya Ripley 17 Monroe 1:16:18.3
6 Claire Hetrick 14 Bend 1:26:26.1
7 20099 Isabelle Umberhandt Stumptown Cycling Club 14 Portland 1:28:06.2
8 12618 Linnea Owen Capitol Velo 17 Salem 2:17:30.0

Category 3 Men 19-39

Num Name Team Age City Time
1 18994 Karl Weeks 39 Bend 0:56:54.1
2 20627 Ryan Weald 29 Bend 0:57:22.8
3 Nick Woodward 37 Portland 0:57:58.2
4 Oscar Guevara 30 Vancouver 0:58:44.7
5 Haden Wallin 24 Canby 0:59:38.9
6 20541 Dallas Lund 29 Portland 1:02:16.5
7 Brandon Grip 30 Redmond 1:03:26.7
8 Thomas Rousseau 22 Keizer 1:03:32.1
9 Max Quinn 29 Corvallis 1:05:28.4
10 Jon Colavito 35 Salem 1:07:06.4
11 Matthew Klaudt 36 Newport 1:08:15.8
12 Mckenzie Bland 29 Philomath 1:10:33.0
13 Nick Coburn 38 Damascus 1:17:02.8
14 Benjamin Edwards 28 Grants Pass 1:17:56.2
15 Dan Horrell 38 Springfield 1:18:11.3
16 Kyle Nihei 36 Tualatin 1:18:24.8
17 Eder Ahumada 28 Lincoln City 1:19:29.4
18 Jacob Anderson 33 Bend 1:26:26.0
19 Kyle Chambers 25 Portland 1:27:46.0
20 Andrew Russell 33 Salem 1:28:03.6
21 Ronald Zito 37 Vancouver 1:50:55.7
DNS 16595 Josh Karch 27 Oregon City 1:50:55.7

Category 3 Men 40-49

Num Name Team Age City Time
1 Greg Rhodes 40 Bend 0:55:49.3
2 Daniel Roeder 44 Portland 0:55:49.7
3 Jeff Briscoe 42 Bend 1:00:05.0
4 16347 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 47 Portland 1:00:50.1
5 18583 Ben Mergen Planet PDX Cycling 44 CORBETT 1:01:01.0
6 Phillip Silver 43 Bend 1:03:10.9
7 Nathan Boyd 44 Hailey 1:03:11.0
8 mark burton 42 mcminnville 1:03:25.7
9 20437 Keith Loughman 44 Bend 1:06:38.5
10 16110 Nathan Ard 41 Albany 1:09:36.7
11 Doug Skidmore 49 Portland 1:09:37.6
12 Robert Kemble Boneyard Cycling 48 APO 1:11:44.6
13 Schaffran Eric 41 Bend 1:15:55.2
14 Mike Hetrick 46 Bend 1:17:30.3
15 Jason Bhear 46 Damascus 1:20:02.6
16 GREGORY SHAFFER Nossa Familia Coffee Cycling 47 Portland 1:22:33.7
17 Steve Winnen 46 Salem 1:28:56.2
18 15476 Mark Braun Team Oregon p/b Rodda Paint 48 Fairview 1:31:15.7
19 Brandon Schmidgall 43 Salem 1:34:07.8

Category 3 Men 50+

Num Name Team Age City Time
1 17263 Will Barnard 52 Camas 0:58:47.0
2 Rick Clothier 52 Bend 0:58:57.8
3 Scott Dolich 51 Portland 1:01:56.2
4 Dave Yoast 51 Silverton 1:02:07.7
5 Rob Rousseau 51 Keizer 1:03:12.2
6 17178 Scott Bugado 53 Keizer 1:09:23.8
7 Patrick Davenport 52 Sisters 1:09:36.2
8 Brett Adams 60 Bend 1:12:05.6
9 Erik Eastland 59 Bend 1:12:48.5
10 John Walkenhorst 64 Bend 1:15:21.7
11 20653 Kyle Schepke 52 Portland 1:16:36.5
12 377 Loren Russell 77 Corvallis 1:17:03.3
13 14310 JP Petrin Capitol Velo 67 Salem 1:19:28.6
14 Steve Chaffin 51 boise 1:26:19.9
15 Michael Lindsey 52 Vancouver 1:28:40.6
16 Rick LeSage 57 Bend 1:33:32.4
17 James Porter 52 Salem 1:45:08.0
DNF Jose Bonilla 53 Cornelius 1:45:08.0
DNS Billy Martinelli 73 Woodside 1:45:08.0
DNS 20436 Dino Andereggen 53 Portland 1:45:08.0

Category 3 Women 19-39

Num Name Team Age City Time
1 Lisa Timmerman 36 Portland 1:03:44.7
2 Hana Miiller 29 Meridian 1:04:22.9
3 Hayley McClure 33 Bend 1:06:34.8
4 Megan Horst Gladyators 39 Portland 1:07:09.7
5 Emily Touchette 20 Bend 1:07:49.6
6 Havilah Brodhead 38 Bend 1:07:51.5
7 20548 Rachel Hawes 38 Monmouth 1:09:01.5
8 GINA ROUSSEAU 21 Keizer 1:19:26.4
9 10307 Kristina Owen Capitol Velo 21 Salem 1:19:27.6
10 Mandy Ohara 40 Portland 1:33:35.1
DNS 20615 Meghan Sexton 23 Bend 1:33:35.1

Category 3 Women 40-49

Num Name Team Age City Category Time
1 17524 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 43 Portland 1:13:52.2
2 18781 Kelly Ard 40 Albany Category 3 Women 40-49 1:14:46.7
3 Kelli Lucey 41 Beaverton Category 3 Women 40-49 1:44:17.4
4 Robyn Speirn 42 Lafayette Category 3 Women 40-49 1:44:24.7
5 Renee Hetrick 48 Bend Category 3 Women 40-49 1:46:21.1

Category 3 Women 50+

Num Name Team Age City Time
1 Krista Anderson 58 Portland 1:07:57.6
2 Susan Hicks 59 Bend 1:08:52.0
3 Bonnie Phippen 70 Bend 1:15:21.0
4 Michelle Schoning 50 Corvallis 1:18:22.7
5 20439 Kelly Flood 52 Lake Oswego 1:23:03.3
6 243 Flo Leibowitz 68 Corvallis 1:25:09.8
7 20561 Deanie Hanlon 56 Brookings 1:29:30.9
8 Cynthia Best 62 Sisters 1:30:05.5
9 CAROLINE Garcia 58 Corvallis 1:32:33.1
10 Bryn Worsch 51 Corvallis 1:33:51.2
11 20031 Dianna Fisher 55 Philomath 2:17:30.0
DNF Regina Condon 50 Portland 2:17:30.0
DNS 4650 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte 66 Portland 2:17:30.0

Clydesdale 200+

Num Name Team Age City Category Time
1 16088 Chris Wierman 47 Tualatin Clydesdale 200+ 1:54:31.1
2 YES a... Daniel Oneill 56 Sisters Clydesdale 200+ 2:00:15.9
3 scott bury 56 Bend Clydesdale 200+ 2:01:09.9
4 14231 Jonathan Elek Team 10 Barrel 46 Bend Fat Bike 3.8 Or Larger 2:05:42.5
5 14034 Adam Fast 38 Albany Clydesdale 200+ 2:05:51.5
6 5500 Michael Clark Stumptown Cycling Club 50 Portland Clydesdale 200+ 2:07:23.5
7 Ken Lynn 54 Bend Clydesdale 200+ 2:07:56.8
8 14133 Mark Sather Team 10 Barrel 48 Tigard Clydesdale 200+ 2:08:36.6
9 6044 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 50 Portland Clydesdale 200+ 2:11:14.1
10 6960 Seth Daniels 48 Portland Clydesdale 200+ 2:11:44.8
11 Cory Jakobson 40 Meridian Clydesdale 200+ 2:12:56.4
12 18880 Michael Winnen Capitol Velo 44 Salem Clydesdale 200+ 2:19:33.0
13 7904 William Glasson 44 Portland Clydesdale 200+ 2:24:16.3
14 RODNEY HUFFMAN 52 Walla Walla Clydesdale 200+ 2:26:59.9
15 17544 Ryan Moore 39 Camas Clydesdale 200+ 2:27:11.1
16 15314 William Key US Military Endurance Sports 49 Bend Clydesdale 200+ 2:30:14.1
17 Ken Bullmann 57 Bend Clydesdale 200+ 2:31:43.9
18 John Fitz 48 Bend Clydesdale 200+ 2:44:43.8
19 20640 John Stark 55 Bend Clydesdale 200+ 2:54:52.0
20 487 Shane Young 46 Hillsboro Clydesdale 200+ 3:08:44.5
DNF Robert Carey 29 Hillsboro Clydesdale 200+ 3:08:44.5
DNF kip schoning 53 Corvallis Clydesdale 200+ 3:08:44.5
DNS 17852 Mark westerfield Dialed Cycling Team 46 Tigard Clydesdale 200+ 3:08:44.5
DNS Reid Blomquist Rolling Thunder p/b The Missing Link 31 Milwaukie Clydesdale 200+ 3:08:44.5

Elite Men

Num Name Team Age City Time
1 3774 Massimo Larsen 21 Bend 1:35:05.5
2 1985 Carl Decker 44 Bend 1:35:38.5
3 Kevin Bradford-Parish 37 Mead 1:37:11.7
4 6266 Cody Peterson Hutch's Bend Dental 40 Bend 1:37:13.0
5 17497 Robert Cummings Dialed Cycling Team 25 Portland 1:37:13.3
6 Landon Farnworth 20 Redmond 1:37:54.8
7 Matt Russell Hutch's Bend Dental 40 Bend 1:38:13.8
8 5006 Shane Johnson 36 Redmond 1:40:07.2
9 Ian Megale 31 BOISE 1:40:31.8
10 15997 Felipe Nystrom Western Bikeworks 36 Portland 1:42:34.2
11 12973 Kelsey Ramsey Team Oregon p/b Rodda Paint 30 Portland 1:42:34.3
12 577 Jonathan Myers Team S&M 52 Portland 1:42:47.8
13 14019 Andrew Loscutoff 31 Redmond 1:43:39.4
14 1487 Doug Wilmes 39 Portland 1:46:02.5
15 Cliff Heaberlin River City Bicycles - Bike Law 39 Portland 1:49:08.8
DNS Alexander Martinek 27 BOISE 1:49:08.8

Elite Women

Num Name Team Age City Time
1 5624 Serena Bishop Gordon 40 Bend 1:49:15.7
2 17575 Anna Megale 28 BOISE 1:51:30.6
3 18615 Darragh Hildreth 28 Bend 1:53:03.8
4 Courtney Boyd 44 Hailey

Fat Bike 3.8 Or Larger

Num Name Team Age City Category Time
1 14086 Shaun Slowik 57 Amity Fat Bike 3.8 Or Larger 2:22:42.3

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Time
1 17785 Alex Marganski 32 Bend 1:45:19.4
2 Tim Wyckoff 50 Snoqualmie 1:45:41.3
3 12203 Tiago Reis Hutch's Bend Dental 49 Bend 1:47:14.1
4 16230 Anthony Broadman 41 Bend 1:48:40.0
5 16150 Cameron Coker Sunnyside Sports 45 Bend 1:48:40.8
6 15063 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 36 Portland 1:49:13.4
7 11975 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 41 Portland 1:50:53.0
8 8406 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 41 Portland 1:53:03.1
9 13740 Robert Jackson River City Bicycles - Bike Law 44 Lake Oswego 1:56:09.1
10 15873 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 57 Vancouver 1:56:19.3
11 11696 John Napier Metropolis Cycle Repair 58 Vancouver 1:57:51.3
12 14150 Brennan Morrow 42 Madras 1:57:58.2
13 2713 David Prause Gründelbruisers 48 Portland 1:58:32.3
14 3446 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 Beaverton 1:59:13.2
15 16183 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Portland 2:01:07.8
16 16300 Brad Place 55 Eugene 2:06:22.5
17 16120 Kiel Fletcher Team 10 Barrel 36 Bend 2:11:36.8
18 6599 Greg Myers 47 West Linn 2:11:59.6
19 Bryan Anderson 39 Reno 2:18:54.8
20 Billy Geschwill 45 Woodburn 2:22:22.9
21 Star Fitzgerald 44 BOISE 2:30:31.5

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Time
1 15386 Holland LaRue Team Finger 42 Hood River 2:02:39.6
2 7228 Mielle Blomberg Team S&M 48 Portland 2:07:50.0
3 Nadine Carter 36 BOISE 2:08:31.7
4 Melissa Byrd Team 10 Barrel 43 La Pine 2:09:09.2
DNS Kathleen Blackshear 64 Medford 2:09:09.2