Jack Frost Time Trial: Combined Results by Time

Vancouver, WA
February 25, 2007

Part of the Jack Frost Time Trial

Updated December 27, 2009 at 7:27 AM

Combined

Name Team Category Time
1 Seth Hosmer CMG Racing/Alpine Mortgage Men Category 1/2 26:59.00
2 David Zimbelman ZteaM Masters Men 50+ 27:52.00
3 Nathan Hobson Half Fast Velo Masters Men 40-49 28:08.00
4 Chris Swan Cycles Gladiator Men Category 1/2 28:12.00
5 Michael Gallagher Team Bobs-bicycles.com Men Category 1/2 28:15.00
6 Richard Anderson CMG Racing/Alpine Mortgage Men Category 1/2 28:20.00
7 Per Bjesse Bike Central Men Category 3 28:22.00
8 Jesse Sampson Veloce Racing Men Category 1/2 28:23.00
9 Rob Annen Bike Peddler Men Category 3 28:30.00
10 Evan Elken Jittery Joe's Men Category 1/2 28:32.00
11 Roger Stevens Men Category 3 28:42.00
12 Carl Roberts First Rate Mortgage Cycling Team Masters Men 40-49 28:43.00
13 Todd Rosier United Finance Masters Men 40-49 28:45.00
14 T. Kenji Sugahara Capitol Subaru Cycling Masters Men 30-39 28:47.00
15 Aaron Harrison Beaverton Bicycle Club Masters Men 30-39 28:48.00
16 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Masters Men 40-49 28:49.00
17 Chad Hartley Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Men Category 1/2 28:49.00
18 Jay Freyensee Sugar CRM-Easton-Specialized Men Category 1/2 28:50.00
19 Aaron Sander Half Fast Velo Men Category 1/2 28:52.00
20 Daniel Doornbos New Mexico Velo Sport Men Category 1/2 28:52.00
21 Mark Magilner Half Fast Velo Masters Men 40-49 28:59.00
22 Doug Ollerenshaw Health Net presented by Maxxis Men Category 1/2 29:00.00
23 Galen Mittermann Midtown Direct Racing Men Category 3 29:04.00
24 Garren Watkins Veloshop Men Category 4/5 29:04.00
25 Jacob Rathe Beaverton Bicycle Club Jr. Men 16-18 29:07.00
26 Daniel Quirk Veloce Racing Men Category 1/2 29:11.00
27 Carson Miller Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Jr. Men 16-18 29:12.00
28 Jeff Tedder United Finance Men Category 4/5 29:12.00
29 Steven R Holland United Finance Masters Men 40-49 29:18.00
30 Jacob Hill Bridgetown Velo Men Category 3 29:18.00
31 Scott Steinman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Men Category 3 29:23.00
32 Kenneth Philbrick OSU Cycling Club Men Category 4/5 29:25.00
33 Jim Teague Team Zoka Masters Men 50+ 29:32.00
34 Adam Edgerton University of Oregon Cycling Club Men Category 4/5 29:40.00
35 Robert Huff Half Fast Velo Masters Men 40-49 29:42.00
36 Rob Williams Veloce Racing Men Category 3 29:44.00
37 Tim Cardinal Sunnyside Sports Masters Men 40-49 29:46.00
38 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Masters Men 40-49 29:46.00
39 Thomas Morgan bicycleattorney.com Masters Men 30-39 29:52.00
40 Craig Ruby Masters Men 30-39 29:53.00
41 Jerome Dumortier Beaverton Bicycle Club Masters Men 30-39 29:59.00
42 David Cowperthwaite Team Oregon/River City Bicycles Men Category 4/5 30:00.00
43 Gary Cornilles Specialized River City Bicycles Masters Men 40-49 30:05.00
44 Steven Beardsley CMG Racing/Alpine Mortgage Men Category 1/2 30:06.00
45 Bill Thompson Men Category 4/5 30:16.00
46 Charles Warner Veloce Racing Men Category 1/2 30:17.00
47 Joseph Holcomb Specialized River City Bicycles Masters Men 30-39 30:20.00
48 Joseph Kline North River Racing Men Category 3 30:21.00
49 Jesse Graden Veloshop Men Category 3 30:25.00
50 Doug Turnbull Midtown Direct Racing Men Category 4/5 30:26.00
51 Richard Suditu Beaverton Bicycle Club Jr. Men 16-18 30:30.00
52 Wade Goff Half Fast Velo Masters Men 30-39 30:36.00
53 John Climaldi Bacchetta Recumbent 30:36.28
54 Martin Lisk Hutch's-Eugene Men Category 4/5 30:40.00
55 Brian Austin bicycleattorney.com Men Category 3 30:40.00
56 Brian Gordon Wheelworks Men Category 4/5 30:42.00
57 Matthew Wolpert Men Category 1/2 30:43.00
58 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Men Category 1/2 30:46.00
59 Jeff Buck Team Rose City Masters Men 50+ 30:51.00
60 Casey Davidson Multnomah Athletic Club Masters Men 30-39 30:51.00
61 Tim Schauer Specialized River City Bicycles Masters Men 30-39 30:52.00
62 Duncan Hay Bike Peddler Men Category 4/5 30:55.00
63 Austin Arguello United Finance Jr. Men 16-18 30:57.76
64 Lance Brigman Team Bike Tires Direct Masters Men 50+ 31:05.00
65 Rob Williams North River Racing Masters Men 40-49 31:05.00
66 Joel Thompson Bridgetown Velo Masters Men 40-49 31:07.00
67 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Masters Men 40-49 31:08.00
68 Tom Woodcock CMG Racing/Alpine Mortgage Men Category 3 31:08.00
69 Tom Simon Specialized River City Bicycles Masters Men 40-49 31:09.00
70 Tim/Georgia Winestorfer/Winestorfer Just for Fun Tandem - Mixed (Co-Ed) 31:09.94
71 Allen Kraft North River Racing Masters Men 40-49 31:11.00
72 Tim Winestorfer HeadHunters Masters Men 50+ 31:12.00
73 Phil de la Motte Team Oregon/River City Bicycles Men Category 3 31:14.00
74 Carl Hoefer Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Men Category 1/2 31:14.00
75 Steven Burger Team Bridge City Men Category 4/5 31:17.00
76 Carl Bjorn Kjellstrand Forza Jet Velo Jr. Men 16-18 31:21.00
77 Robert Chavier Bike Peddler Masters Men 30-39 31:22.00
78 Thomas Bradford North River Racing Men Category 3 31:24.00
79 Anthony McCray Team Oregon/River City Bicycles Men Category 3 31:24.00
80 Richard Lorenz Beaverton Bicycle Club Masters Men 30-39 31:26.00
81 Ronald Brigham North River Racing Masters Men 40-49 31:32.00
82 Scott Metzeler Collin's Cycle Shop Masters Men 40-49 31:33.00
83 Robert Burney STX-340 Masters Men 40-49 31:35.00
84 Steve Long North River Racing Masters Men 50+ 31:36.00
85 Jonathan Vinson Veloshop Men Category 3 31:37.00
86 Eric Ahlvin EWEB Windpower Men Category 4/5 31:38.00
87 Jonathan Long Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Men Category 3 31:38.00
88 anthony graupera GSC United Men Category 3 31:39.00
89 Ernie Conway Team Oregon/River City Bicycles Masters Men 40-49 31:40.00
90 Eric Nachtrab Veloce Racing Men Category 3 31:45.00
91 Jason Hight Team Bike Tires Direct Men Category 4/5 31:46.00
92 Ty Lambert Portland Velo Masters Men 30-39 31:47.00
93 Andreas Gute Beaverton Bicycle Club Men Category 4/5 31:47.00
94 Doug Smith Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Masters Men 40-49 31:56.00
95 David Sherman North River Racing Men Category 4/5 31:56.00
96 jon pearson Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Masters Men 40-49 31:57.00
97 Dan Larson Half Fast Velo Masters Men 30-39 31:57.00
98 Michael Malone Portland Velo Men Category 4/5 31:58.00
99 Jason Thelen Men Category 4/5 32:01.00
100 Patrick Hartigan United Finance Masters Men 40-49 32:03.00
101 John O'Brien North River Racing Men Category 3 32:04.00
102 Craig Austin Half Fast Velo Men Category 3 32:05.00
103 Nathan Brown Masters Men 30-39 32:07.00
104 steve kenoyer Barlow Bikes & Boards Men Category 4/5 32:07.00
105 Rick Kercheski Bike Peddler Masters Men 50+ 32:08.00
106 Mike Adams United Finance Masters Men 50+ 32:16.00
107 Geoffrey Green Masters Men 40-49 32:16.00
108 Joshua LeBus Bridgetown Velo Men Category 3 32:17.00
109 Mike/Carol Petersen/Petersen Bike Peddler Tandem - Mixed (Co-Ed) 32:17.74
110 Jeffrey Gerwing Word-RCB Men Category 4/5 32:18.00
111 Mikkel Bossen CMG Racing/Alpine Mortgage Men Category 1/2 32:18.00
112 Robert King Portland Velo Men Category 4/5 32:19.00
113 Jeanie Bihlmaier Specialized River City Bicycles Women Category 1/2 32:21.00
114 Chuck Woosley United Finance Men Category 4/5 32:25.00
115 Sam Taylor Men Category 4/5 32:26.00
116 Thomas Nash Bike Peddler Masters Men 40-49 32:27.00
117 Robin Calver Men Category 3 32:28.00
118 Nate Sweet EWEB Windpower Masters Men 30-39 32:30.00
119 Ruben Garcia The Valley Athletic Club Men Category 4/5 32:31.00
120 Matt Bloom Beaverton Bicycle Club Jr. Men 16-18 32:36.00
121 Salvatore Bondi Portland Velo Masters Men 30-39 32:39.00
122 Jim/Ernie Kenney/Koeroghlian Team Rose City Tandem - Men 32:41.68
123 Sean Rogers Men Category 4/5 32:44.00
124 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo Men Category 3 32:45.00
125 Alan Sherman Team Rose City Masters Men 30-39 32:46.00
126 Stephen Perkins Men Category 4/5 32:48.00
127 Amit Kobrowski Portland Velo Men Category 4/5 32:51.00
128 John Wiest NoMad Sports Club Masters Men 50+ 32:53.00
129 brian uballez WebCyclery.com Men Category 4/5 32:56.00
130 James Thiele Team Rose City Masters Men 50+ 32:57.00
131 David Ciaverella Guinness Cycling Team Masters Men 40-49 33:02.00
132 Eric Vickers Bike Peddler Men Category 4/5 33:07.00
133 Mark Q. Armstrong EWEB Windpower Masters Men 50+ 33:10.00
134 Rob Anderson Team Oregon/River City Bicycles Men Category 4/5 33:11.00
135 Greg Parra Team Oregon/River City Bicycles Masters Men 40-49 33:12.00
136 David Neilson OHPV Recumbent 33:16.40
137 Jake Bos Team Bike Tires Direct Men Category 4/5 33:18.00
138 David Lord Existential Velo Masters Men 30-39 33:21.00
139 Dan Gilden Masters Men 40-49 33:22.00
140 Terron Whitney Men Category 4/5 33:23.00
141 Pirooz Emad North River Racing Masters Men 50+ 33:27.00
142 Scott McElroy Beaverton Bicycle Club Men Category 4/5 33:30.00
143 Chris Tauscher Specialized River City Bicycles Men Category 4/5 33:32.00
144 Mark/Lynn Godfrey/Hughes-Godfrey Bike Central Tandem - Mixed (Co-Ed) 33:32.37
145 Bob Croucher Tireless Velo Masters Men 40-49 33:33.00
146 Don Vandervort Beaverton Bicycle Club Jr. Men 16-18 33:36.00
147 Neil Green Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Men Category 4/5 33:38.00
148 Scott Goodrich North River Racing Men Category 4/5 33:40.00
149 John Forbes Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Masters Men 50+ 33:43.00
150 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com Men Category 4/5 33:46.00
151 David Lofstead Masters Men 40-49 33:57.00
152 Julie Forrest EWEB Windpower Women Category 3 33:57.00
153 Todd Marley OHPV Recumbent 33:59.12
154 Jude Russell Sorella Forte Masters Women 50+ 34:00.00
155 Troy Logue Beaverton Bicycle Club Men Category 4/5 34:03.00
156 Chris Sautter Word-RCB Men Category 4/5 34:05.00
157 Jessica Dickson Women Category 4/5 34:10.00
158 Heather VanValkenburg Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Women Category 1/2 34:12.00
159 John Henry/Joanne Maurice/Hellinger Tandem - Mixed (Co-Ed) 34:13.09
160 Greg Kempthorn Masters Men 40-49 34:14.00
161 Roger Lloyd United Finance Men Category 4/5 34:14.00
162 John Osborne OSU Cycling Club Men Category 4/5 34:16.00
163 Brenda Spinney EWEB Windpower Women Category 4/5 34:18.00
164 Steve Truesdale Half Fast Velo Masters Men 50+ 34:21.00
165 Cameron Sparr Beaverton Bicycle Club Jr. Men 16-18 34:23.00
166 jason pfeifer bicycleattorney.com Masters Men 30-39 34:25.00
167 Heather Johnston Beaverton Bicycle Club Women Category 4/5 34:27.00
168 James Smith Masters Men 40-49 34:28.00
169 Brad Holbrook Tsunami Tri Club Men Category 4/5 34:29.00
170 Alan Whitney Masters Men 40-49 34:31.00
171 Mark Boguslawski Tri Pacific Masters Men 40-49 34:32.00
172 Jason Fleming Men Category 4/5 34:33.00
173 Ryan Miller Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Jr. Men 16-18 34:34.00
174 Drew Tracy 343 Racing Masters Men 40-49 34:35.00
175 David Pilz Gentle Lovers Men Category 3 34:35.00
176 Adrian Unkeles Forza Jet Velo Jr. Men 16-18 34:36.00
177 Eric Aleskus Men Category 4/5 34:37.00
178 Sarah Tisdale Sorella Forte Women Category 4/5 34:38.00
179 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club Masters Men 50+ 34:39.00
180 Barbara Thiele Team Rose City Masters Women 50+ 34:41.00
181 Bryan Voytilla Portland State University Men Category 4/5 34:42.00
182 Mechele Knable 343 Racing Masters Women 40-49 34:44.00
183 Pete Van Tilburt Leverage Cycling Masters Men 30-39 34:45.00
184 Joel Sheley Black Cat Cycling Masters Men 30-39 34:46.00
185 Hugh Davis Men Category 4/5 34:46.00
186 Nancy/Richard Seton/Seton Tandem - Mixed (Co-Ed) 34:47.16
187 Dan Lautenbach Masters Men 40-49 34:55.00
188 Jennifer Haunold Beaverton Bicycle Club Women Category 1/2 34:58.00
189 mike gilbert Tireless Velo Masters Men 40-49 35:01.00
190 Julie Peterson Chinook Cycling Club Masters Women 40-49 35:02.00
191 Damon Roberts Chinook Cycling Club Men Category 4/5 35:05.00
192 Stephanie Snyder Bike Peddler Women Category 4/5 35:05.00
193 Michael Havlik Masters Men 40-49 35:06.00
194 Connie Vine NoMad Sports Club Masters Women 40-49 35:13.00
195 Erin Hale Chinook Cycling Club Masters Women 50+ 35:16.00
196 Craig Sinanian Bike Central Men Category 3 35:16.00
197 Tim Beatty Men Category 4/5 35:17.00
198 Erin Jenkins North River Racing Women Category 4/5 35:18.00
199 Jamie Richards 343 Racing Men Category 4/5 35:23.00
200 Einar Traa Masters Men 50+ 35:24.00
201 Daphne Moore North River Racing Women Category 4/5 35:26.00
202 Clark Henry Masters Men 50+ 35:30.00
203 Andrew Peterson Existential Velo Masters Men 40-49 35:30.00
204 Erica McKenzie Women Category 4/5 35:42.00
205 Tony Hamilton Forza Jet Velo Jr. Men 16-18 35:45.00
206 Greg Smith Men Category 4/5 35:46.00
207 Madison Chilenski Team Oregon/River City Bicycles Jr. Men 16-18 35:53.00
208 Chris Luby Half Fast Velo Masters Men 40-49 35:53.00
209 Darren Smith Masters Men 40-49 35:54.00
210 Jacob Chilenski Team Oregon/River City Bicycles Jr. Men 16-18 35:55.00
211 Jacob Fox Men Category 4/5 36:00.00
212 Erik Haunold Veloshop Men Category 4/5 36:01.00
213 jose fuentes Men Category 4/5 36:04.00
214 Rachelle Hobson Forza Jet Velo Jr. Women 12-18 36:04.09
215 James Bell Team Novara Eugene Masters Men 50+ 36:07.00
216 Kevin Coulter Head Hunters Masters Men 40-49 36:14.00
217 Pam Reid Team Rose City Masters Women 50+ 36:17.00
218 Guus Sophie Team Rose City Masters Men 40-49 36:18.00
219 Bennett Barnwell Men Category 4/5 36:20.00
220 Joshua Walker Chickenhed Men Category 4/5 36:21.00
221 Kallen Dewey Beaverton Bicycle Club Jr. Women 12-18 36:29.00
222 Jen Featheringill Bike Central Masters Women 30-39 36:32.00
223 Karleta Reierson Women Category 4/5 36:36.00
224 James Lasof James Lasof Men Category 4/5 36:38.00
225 Rod Bonacker Masters Men 50+ 36:40.00
226 willee broberg Masters Women 40-49 36:42.00
227 Javad Simonsen Portland Velo Masters Men 30-39 36:42.00
228 Bryant Dockens Masters Men 30-39 36:43.00
229 Jerry Powell Multnomah Athletic Club Masters Men 50+ 36:47.00
230 Ken Reid Team Rose City Masters Men 40-49 36:52.00
231 tony raynor Tri Pacific Masters Men 40-49 36:53.00
232 Keith Beckman Beaverton Bicycle Club Men Category 4/5 36:54.00
233 Kimberly Mullen Veloshop Women Category 4/5 36:58.00
234 Lawrence Kohn VO2-Sports Men Category 4/5 36:59.00
235 Camille Hook Bike Central Women Category 4/5 36:59.00
236 JON WASSERMAN Gecko Tri Club Men Category 4/5 37:06.00
237 Josh Bjornstad Multnomah Athletic Club Men Category 4/5 37:07.00
238 Alanna Woods Sorella Forte Women Category 4/5 37:08.00
239 Jeff Macey air guard Men Category 4/5 37:10.00
240 Denise Croucher HeadHunters Masters Women 40-49 37:11.00
241 Ryan Elting Men Category 4/5 37:12.00
242 Mary Jean Filiberti Sorella Forte Masters Women 50+ 37:14.00
243 Evan Sether Men Category 4/5 37:17.00
244 Abra McNair Women Category 4/5 37:21.00
245 Miriam Gillow-Wiles Portland State University Women Category 4/5 37:21.00
246 Rick Schimmel Forza Jet Velo Masters Men 50+ 37:22.00
247 Melissa Lynett Sorella Forte Women Category 4/5 37:23.00
248 kyle remington Men Category 4/5 37:29.00
249 Ike Kendrick Masters Men 50+ 37:34.00
250 Kris Coltvet Sorella Forte Masters Women 30-39 37:40.00
251 david hagmeier Masters Men 50+ 37:46.00
252 fiona graham Beaverton Bicycle Club Jr. Women 12-18 37:47.00
253 Rachael Roberts Portland Triathlon Club Women Category 4/5 37:48.00
254 Renata Hahn Team Rose City Masters Women 40-49 37:52.00
255 Peter Nielsen Men Category 4/5 37:52.00
256 Kemberlea Brainerd Sorella Forte Masters Women 40-49 37:54.00
257 Jaime Valdez Masters Men 30-39 37:59.00
258 Sarah Huntington Women Category 4/5 38:05.00
259 Stephanie Chase Portland State University Women Category 4/5 38:06.00
260 Joe Cipale North River Racing Men Category 3 38:09.00
261 Barbara Buchan Hutch's-Eugene Masters Women 50+ 38:15.00
262 Michael Beckman Beaverton Bicycle Club Masters Men 40-49 38:17.00
263 Peter Russell Reed College Cycling Masters Men 50+ 38:24.00
264 Eric Davis Breakaway Training Masters Men 40-49 38:24.00
265 Lisa Karen Donnelly Beaverton Bicycle Club Masters Women 40-49 38:24.00
266 Lonnie Morse OHPV Recumbent 38:24.81
267 Cecil Reniche-Smith Masters Women 40-49 38:31.00
268 Andrea Jones Forza Jet Velo Jr. Women 12-18 38:31.35
269 Judy Richardson Sorella Forte Women Category 4/5 38:38.00
270 Virginia Quinn Multnomah Athletic Club Masters Women 50+ 38:45.00
271 Quenton Conant Ironclad Performance Wear Men Category 4/5 38:48.00
272 Steve Ryker Men Category 4/5 38:56.00
273 Joanna Mensher Gentle Lovers Women Category 4/5 38:57.00
274 Cary Steinman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Women Category 4/5 38:57.00
275 Jane Machamer OHPV Recumbent 38:58.58
276 allan conant Masters Men 50+ 39:18.00
277 Larry Hiday 343 Racing Masters Men 50+ 39:21.00
278 Jose Sandoval AVA/Counterbalance Masters Men 30-39 39:26.00
279 Bill Alsup Masters Men 50+ 39:38.00
280 James Brainerd Masters Men 50+ 39:44.00
281 Kari Hoover Portland Triathlon Club Women Category 4/5 39:52.00
282 Karen McRae North River Racing Women Category 4/5 39:56.00
283 Frank Stevens Masters Men 40-49 40:00.00
284 Amelia Bjesse-Puffin Bike Central Women Category 4/5 40:02.00
285 Kayla Woolcock Sum Bike Team Jr. Women 12-18 40:09.00
286 Ken LeGros Word-RCB Men Category 4/5 40:13.00
287 Marie Gansemer Masters Women 40-49 40:21.00
288 Jeffery Clinton Men Category 4/5 40:25.00
289 Ethan Hormann Forza Jet Velo Jr. Men 12-15 40:41.60
290 Dave VanGundy OHPV Recumbent 41:13.42
291 Tera Cushman Women Category 4/5 41:14.00
292 Tricia Satterlee Portland State University Women Category 4/5 41:29.00
293 Anna Knoblock Bike Central Masters Women 30-39 41:39.00
294 Kirke Johnson Recumbent 41:50.17
295 Colby Wait-Molyneux North River Racing Jr. Men 12-15 41:55.34
296 Muhammad Khalifa Beaverton Bicycle Club Jr. Men 16-18 42:06.00
297 Sheilagh Griffin NoMad Sports Club Masters Women 40-49 42:15.00
298 Mike Bennett Bike Central Masters Men 30-39 42:20.00
299 LAURIE MARX Tri Pacific Masters Women 50+ 43:28.00
300 Jeremy Hyatt tsunami athletics Men Category 4/5 43:52.00
301 Steven Marx Tri Pacific Masters Men 50+ 43:57.00
302 Marilyn Hayward Recumbent 44:20.44
303 Christopher Robinson United Finance Jr. Men 12-15 45:12.00
304 Edna VanGundy OHPV Recumbent 45:20.86
305 Ali Austin Forza Jet Velo Jr. Women 12-18 46:17.00
306 Melanie Rathe Beaverton Bicycle Club Masters Women 40-49 47:02.00
307 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles Junior Men 12-15 47:26.00
308 Lisa Graham Beaverton Bicycle Club Masters Women 40-49 47:47.00
309 Joshua Paskewich Jr. Men 12-15 48:27.00
310 Michael Buxman Masters Men 40-49 49:18.00
311 Carina Hahn Jr. Women 12-18 49:45.00
312 Tracy Chosa HeadHunters Masters Women 40-49 49:51.00
313 Alexa Climaldi Jr. Women 12-18 57:50.00