Hood River Double Cross

Hood River, OR
September 18, 2011

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated September 19, 2011 at 3:41 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 135 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport 12 Washougal 4 34:52
2 173 David Hewett The Spokesmen 36 Vancouver 4 35:44
3 134 Brian D. Hart Sr Camas Bike and Sport 49 Washougal 4 36:02
4 176 Peder Dahl Plygap Hood River 4 36:04
5 104 R Dean Bailey Beaverton Bicycle Club 46 Vancouver 4 36:12
6 160 nathaniel wells 55 Moiser 4 36:26
7 159 Dante Solano DNR Cycling 35 Portland 4 36:27
8 170 Chris Blem Lake Oswego 4 37:18
9 177 Taylor Schwartz Plygap Lyle 4 37:23
10 168 Shea Hawes 37 La Grande 4 38:26
11 145 Joseph French 37 Portland 4 39:38
12 167 Michael Kosmala Tigard 4 40:05
13 175 Bjoern Brunner Portland 4 40:45
14 171 Reginald Lee 52 Portland 4 41:19
15 139 Thomas J Meier Portland 4 42:04
16 155 Eugene Ezman 54 Hood River 4 43:05
17 178 3 40:46
18 169 Josh Spivey 39 portland 3 43:09
19 174 Ty Mekeri Portland 3

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 440 Meagan Masten 29 Salem 5 49:07
2 435 Sharon Hart Camas Bike and Sport 16 Washougal 4 40:45
3 458 Laurie Middleton 4 41:55
4 464 Jennifer Pereau Trusty Switchblade 32 4 42:27
5 462 Marsha Ford Boneyard Cycling 4 42:35
6 410 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 46 Portland 4 42:48
7 448 Erin Chipps Green Submarine Records 31 Portland 4 43:01
8 461 Annie Nielson 4 44:01
9 459 Julie Westlin-Naigus Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 4 44:50
10 450 Kara Matson Team Lazy Tarantulas 34 Portland 4 44:51
11 446 Amy Moody Mountain View Cycles 33 Hood River 4 45:16
12 406 JJ Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary 40 Portland 4 45:20
13 460 Gina Zandy Ohnstad 4 45:55
14 463 Kate McGeeney 4 48:17
15 403 Katina Fischer Camas Bike and Sport 39 Camas 4 48:34
16 465 Michelle Reitz 4 50:02
17 451 Marie Major Rebound/Tireless Velo 29 Portland 4

Category A

Num Name Team Age City Laps Time
1 8 Brett Luelling 30 Salem 8 0:56:40
2 13 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 35 Portland 8 0:57:23
3 15 Steve Carwile www.evanplews.com/KENDAUSA 29 portland 8 0:57:48
4 39 Ross Brody Buy Local Cycling 32 Salem 8 0:58:01
5 11 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside 33 Bend 8 0:58:46
6 7 Ian Leitheiser Moots/Cyclepath 40 portland 8 0:58:56
7 50 Matt Mahoney Gentle Lovers 33 Portland 8 0:58:59
8 27 Joel Madrone Embrocation Cycling 36 portland 8 0:59:00
9 38 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 31 Portland 8 0:59:14
10 3 Nat Johnson Green Submarine Records 33 Portland 8 0:59:34
11 16 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 Portland 8 1:00:01
12 37 Leland Gilmore River City Bicycles 28 Portland 8 1:00:12
13 49 Seth Patla River City Bicycles 34 Hillsboro 8 1:00:16
14 4 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 27 Portland 8 1:01:01
15 45 Josh Cady Cyclepath Racing 36 Culver City 8 1:01:31
16 33 Erol Chandler Portland Bicycle Studio 26 Portland 8 1:02:11
17 32 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 18 Bend 8 1:02:59
18 47 Ira Ryan IRA Ryan Cycles 35 Portland 8 1:03:28
19 35 Andrew Willis Ironclad Performance Wear Portland 7 0:56:38
20 51 Walton Brush Mash SF 21 Portland 7 0:57:13
21 46 matt hall IRA Ryan Cycles 33 Portland 7 0:58:43
22 48 Julian Deiss 33 Portland 7 1:00:18

Category B

Num Name Team Age City Laps Time
1 45 Lance Nelson Primal Racing p/b 1st Bank 26 Happy Valley 6 47:34
2 3 Kevin Andrews Rebound/Tireless Velo 30 Vancouver 6 48:10
3 42 Colin Dunlap Bend Endurance Academy 16 Bend 6 48:22
4 53 Danny Weikel 39 Portland 6 48:42
5 57 Ryan King IRA Ryan Cycles 27 Portland 6 48:45
6 55 Christopher Van Tilburg Mountain View Cycles 6 49:08
7 8 Ryan Garner Tensegrity PT Cycling 30 Eugene 6 49:14
8 4 Aaron Lee Staccato Gelato 36 Portland 6 49:20
9 9 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas 28 Portland 6 49:25
10 23 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas Portland 6 49:26
11 58 Jason Borum Jens Voigt's Army 34 Portland 6 49:35
12 5 David Sterry Green Submarine Records 28 Portland 6 50:32
13 39 Nathan Hilmer Green Submarine Records 33 Bend 6 50:38
14 17 Doug Minarik 35 Portland 6 50:40
15 41 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 31 Corvallis 6 51:22
16 62 Byron Breeden Team Cthulhu 35 Portland 5 43:09
17 56 John Ayres bicycleattorney.com 26 Hillsboro 5 43:21
18 33 justin Burton Bellovaci United 32 Portland 5 43:51
19 7 Dave Gulick Green Submarine Records 33 Portland 5 44:13
20 59 William Bazemore 48 Bend 5 45:27
21 16 Andy Meeks bicycleattorney.com 37 Portland 5 45:34
22 61 Johan Reitz Muffin Top 5 47:01
23 27 Christian Reed Green Submarine Records 32 Portland 5 48:19
24 63 brian cimmiyotti Scott's Cycle and Sports 5 49:21
25 60 Mark Biedrzycki Kestrel/Imperial River Racing 3 44:55
DNF 38 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 14 Eugene 2
DNF 54 Adam Engelmeyer Team ESC Sports - Bio Racer 26 Portland 2

Category C

Num Name Team Age City Laps Time
1 67 Steven Chapruka Silverado Gallery/Sunnyside Bend 5 40:07
2 66 sean eslinger 33 bend 5 41:16
3 62 Craig Armstrong Craptastic 33 Portland 5 42:01
4 18 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop 29 portland 5 42:12
5 3 Jonathan Miller Team America 28 Fairview 5 42:35
6 59 David Rasca Buy Local Cycling 34 Salem 5 42:46
7 73 Brian Larson 27 Portland 5 42:53
8 68 Nick Wagner Beermongers Cycle Club 28 Portland 5 42:54
9 63 Gary Szalay Scott's Cycle and Sports 32 Portland 5 43:09
10 21 Adam Holt 32 Hood River 5 43:21
11 53 Eric Fischer Existential Velo 30 Portland 5 43:39
12 56 soren clark Amnesia 32 Portland 5 43:45
13 52 Bradley Buselli Oregon Bike Shop 25 Portland 5 44:32
14 48 Mark Widlund The Spokesmen 5 44:34
15 13 Todd Davis 33 Portland 5 44:54
16 29 Brian Petrucci 34 Portland 5 45:00
17 71 Cullen Guinn portland 5 45:17
18 69 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas 34 Portland 5 45:18
19 72 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club Portland 5 45:42
20 50 Erik Denninghoff 32 Portland 5 45:54
21 55 Brent Butler 33 Portland 5 45:54
22 11 Ryan Morrisey The Spokesmen 35 Vancouver 4 37:33
23 70 Patrick Reedy Team CP portland 4 37:45
24 65 Juan Ramirez Trinity Bikes 43 Bend 4 37:56
25 61 Isaac Frost Green Submarine Records 32 Portland 4 37:57
26 74 Nicolas Meier portland 4 38:39
27 75 Zeph Shephard Portland 4 41:08
DNF 23 Dan Dellitt 38 portland 3

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 842 Aaron Coker HPChiro/Alpine Mortgage Planning 36 Tigard 5 40:38
2 803 Mike Hall Half Fast Velo 43 portland 5 41:07
3 831 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 45 Bend 5 42:22
4 845 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo 48 portland 5 42:39
5 838 David Rosen Half Fast Velo Beaverton 5 43:03
6 815 Damon Schaefer Southwest Bicycle Cycling Team 41 Portland 5 43:19
7 801 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 27 Beaverton 5 43:21
8 810 Scott Smith 31 Portland 5 43:22
9 804 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 5 43:57
10 844 Michael Szwaya bicycleattorney.com 41 Portland 5 44:40
11 802 Andrew Hayes Mountain View Cycles 36 White Salmon 5 44:48
12 835 Evan Wilson Team Lazy Tarantulas 34 Portland 5 45:43
13 846 Matt Eisiminger Wilsonville 5 46:11
14 827 Shane Gibson Medoyeff Vodka/Team CycleOne 38 Portland 4 37:48
15 820 Todd Stryker The Spokesmen 36 Vancouver 4 38:11
16 800 Tony Dirks Mountain View Cycles 47 Hood River 4 38:15
17 805 Dave Wrast The Spokesmen 42 Vancouver 4 38:46
18 811 Benjamin Herring Corsa Concepts Cycling Team 44 Portland 4 39:19
19 837 Dave Drumm Portland 4 39:40
20 843 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair 39 Portland 4 41:13
21 840 Mike Reddig Camas Bike and Sport 40 Camas 4 41:19
22 841 Leo Call Team Endless Cycle 39 Gresham 4 44:07
23 839 Eric Sletmoe Mountain View Cycles 45 Hood River 3 40:02
DNF 822 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46 Portland 1
DNF 830 Matt Wilkin Staccato Gelato 35 Portland 1

Junior Men

Num Name Team Age City Laps
1 23 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 14 Eugene 4
2 17 Cameron Beard Bend Endurance Academy 13 Bend 4
3 29 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 14 Bend 4
4 39 Naiqwan Pellman Word-RCB by Cyclisme Portland 4
5 45 Javier Colton Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 4
6 8 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 15 Vancouver 4
7 54 Dawson Stallings Bend Endurance Academy Bend 4
8 53 Mitchell Stevens Sunnyside Sports Bend 4
9 13 Trevor Schauer West End Bikes/Specialized 16 Camas 4
10 58 Ian Mastenbrook Hammer Velo Milwaukie 4
11 10 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 15 Portland 4
12 22 Zach Mikkelson Mountain View Cycles 13 Hood River 4
13 28 Connor Dunn Hood River Valley High School 16 Hood River 4
14 27 Sam Wiley Mountain View Cycles Mt Hood 4
15 12 Tim Stanley 15 Battle Ground 4
16 42 Henry Peterson East Side Team Portland 4
17 47 Micah Melkonian Mountain View Cycles Trout Lake 4
18 1 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy 14 Bend 3
19 34 Rubin Field Field Jerger Cycling 13 Portland 3
20 16 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport 12 Camas 3
21 56 Aaron Lopez Pacific Pedaling Keizer 3
22 50 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized Portland 3
23 44 Alex Yount Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 3
24 55 Keegan O'Neill Word-RCB by Cyclisme Portland 3
25 37 Owen Szwaya bicycleattorney.com Portland 3
26 52 Linus Clark East Side Team Portland 3
27 36 Quin McIntyre Mud Warrior 13 Portland 3
28 57 Jeff Gallantyne Bend Endurance Academy Bend 3
29 46 Davis Melkonian Mountain View Cycles Trout Lake 3
30 24 Brady Stotts Camas Bike and Sport 13 Washougal 3
31 51 Ian Steigerwald Forest Grove 3
32 41 Johnny Hergert Existential Velo Portland 3
33 59 Izaak King Veloce Racing Portland 3
34 35 Nathan Limbaugh Chinook Cycling Club 13 Pasco 3
35 9 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 12 Vancouver 3
36 38 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized Portland 3
37 40 Van Chrisman Team S+M Portland 3
38 49 Joel Eisiminger Wilsonville 3
39 43 Jack Nelson Portobello-A Better Cycle Portland 2
40 60 Asher Woods Team Bossen Portland 2
41 61 Orion York Team Bossen Portland 2
42 48 Nicholas Paesler Portland 2

Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 307 Taylor Tyynismaa Mountain View Cycles 17 Hood River 3
2 302 Sharon Hart Camas Bike and Sport 14 Camas 3
3 301 Susannah Hart Camas Bike and Sport 16 Camas 3
4 320 Kara Doescher Pacific Power Blue Sky 3
5 312 Anna Peterson East Side Team 3
6 309 Haley Wilson Pacific Power Blue Sky corvallis 3
7 316 Hannah Mavis Bend Endurance Academy 3
8 310 Natalie Shaw Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles Tigard 3
9 319 Kate Ballantyne Bend Endurance Academy 3
10 308 Sarah Raulston Mountain View Cycles 17 Hood River 3
11 315 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 3
12 300 Marisa Reid Westview High School Cyclocats 15 Portland 3
13 318 Samantha Schauer West End Bikes/Specialized 3
14 305 Sarah Cordier Pacific Power Blue Sky 10 corvallis 2
15 311 Sierra Kelly Jelly's Pirates 2
16 317 Isabella Jacobs bicycleattorney.com 2
17 313 Janessa Wilson Camas Bike and Sport 2
18 321 Annika Sandaine Team Bossen 1

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 300 William Sullivan One Ghost Industries, LLC. hammer Nutrition, Maxxis, Cyclops 45 Lake Oswego 8 1:00:18
2 302 Joe Santos Cyclepath Racing 39 Portland 8 1:01:25
3 344 John Mitchem West End Bikes/Specialized 49 Portland 8 1:01:25
4 357 Mike Brown 40 Bend 8 1:01:45
5 343 John Limbaugh Chinook Cycling Club 41 Pasco 8 1:02:03
6 358 Derek Stallings BendBroadband/WebCyclery.com 40 8 1:02:15
7 304 Derwyn Harris West End Bikes/Specialized 43 Portland 8 1:02:16
8 303 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 45 Gresham 8 1:02:48
9 361 Mike Schindler Sunnyside Sports 39 8 1:03:09
10 362 Wade Goff Half Fast Velo 40 Sherwood 8 1:03:22
11 345 Erik Bergstrom Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 39 Bend 8 1:03:22
12 355 Wade Miller Sunnyside Sports 8 1:03:23
13 339 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 41 Bend 7 0:55:57
14 363 Aaron Leritz Team S+M 42 Portland 7 0:56:03
15 349 Thomas Cody Rapha Racing NW 42 Portland 7 0:56:04
16 360 Matt Engel Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 44 7 0:56:05
17 323 Greg Talbert Rapha Racing NW 49 Portland 7 0:56:22
18 365 Doug Evans Cycle Atttorneys 40 Portland 7 0:56:25
19 328 Eric Lanners Word-RCB by Cyclisme 38 Portland 7 0:56:27
20 347 Patt Kudszus Buy Local Cycling 38 Salem 7 0:56:28
21 341 Robert Uetrecht WebCyclery.com 41 Bend 7 0:56:33
22 354 Dave Cockburn bicycleattorney.com 38 Milwaukie 7 0:56:49
23 307 Bob Jacobs bicycleattorney.com 45 Portland 7 0:57:09
24 312 Chad Smeltzer Team Bike Tires Direct 41 Portland 7 0:57:17
25 352 Michael Szwaya 7 0:57:50
26 351 Mike Martin Sunnyside Sports 41 Hood River 7 0:58:01
27 353 Tom Will NoMads Bicycle Racing Team 48 Portland 7 0:58:33
28 368 Jeff Mitchem Rapha Racing NW Portland 7 0:58:50
29 359 Scott Jerger Field Jerger Cycling 42 Portland 7 0:59:00
30 340 Chad Sage Sunnyside Sports 42 Bend 7 0:59:54
31 310 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 43 Camas 7 1:00:07
32 364 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47 Portland 7 1:03:07

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 688 Jesse Luckett Cyclepath Racing 39 portland 5 37:46
2 622 Harald Graham West End Bikes/Specialized 45 Vancouver 5 39:26
3 619 Nicholas Leritz Team S+M 40 Portland 5 39:38
4 677 Eric Wittinger Fat Cobra Video 5 39:40
5 687 Steve Dale bicycleattorney.com 36 Portland 5 39:49
6 681 Karl Mikkelson Mountain View Cycles 43 Hood River 5 39:51
7 628 Matthew Martel Pacific Power Blue Sky 46 Portland 5 40:15
8 697 Michael Lindley Buy Local Cycling 36 Salem 5 40:16
9 708 Dan Werle Team S+M 5 40:19
10 696 Eric Larsen Cyclepath Racing 35 Portland 5 40:26
11 718 Marcelo silva Half Fast Velo Portland 5 40:30
12 703 Todd Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 46 Bend 5 40:34
13 712 Paul Zagacki bicycleattorney.com Lake Oswego 5 40:43
14 689 Eric Teel 39 Ashland 5 40:48
15 605 Mike Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 44 Portland 5 40:49
16 690 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 41 Springfield 5 41:04
17 717 Johnny Burrell Filth and Fury 37 Portland 5 41:09
18 611 Shannon Boroff 36 Portland 5 41:18
19 642 Jon Pearson Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 45 Portland 5 41:58
20 615 Roger Meier Cyclepath Racing 43 Beaverton 5 42:11
21 672 Tony Curtis The Spokesmen 44 Vancouver 5 42:12
22 716 Mike Abel 42 Bend 5 42:29
23 617 Derek McCammon Half Fast Velo 41 Happy Valley 5 42:33
24 710 Brian Schiller Guinness Cycling Team 43 Portland 5 42:33
25 698 Charles Thomas Boneyard Cycling 47 Bend 5 42:53
26 668 David Pryor Field Jerger Cycling 5 42:57
27 695 Drew Holmes WebCyclery.com 41 Bend 5 43:05
28 691 Eric Moody Mountain View Cycles 40 Hood River 5 43:21
29 655 mark damon Hutch's-Eugene 49 Portland 5 43:43
30 721 Dan Wolnick WebCyclery.com 46 bend 5 43:46
31 631 Andrew Peterson Existential Velo 52 Portland 5 43:50
32 616 Scott McKnight Team Bike Tires Direct 42 Gresham 5 44:09
33 633 Dylan Cernitz Half Fast Velo 36 Oregon City 5 44:12
34 715 Kenneth Pace Team S+M Portland 5
35 645 Danny Knudsen bicycleattorney.com 46 Portland 4 36:38
36 638 David Ripp West End Bikes/Specialized 45 Camas 4 36:48
37 722 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 39 Portland 4 36:52
38 720 Eric Aldinger Fat Tire Farm 40 Portland 4 37:17
39 713 Tony de Cordoba bicycleattorney.com 37 Lake Oswego 4 38:10
40 634 Varner Seaman Existential Velo 36 Portland 4 38:45
41 714 Mark Hall Chinook Cycling Club Pasco 4 40:47
42 653 Quinn Jackson DNR Cycling 42 Portland 4 42:18
DNF 711 Danny Lopez West End Bikes/Specialized 43 Portland 2
DNF 719 Scott Goodrich West End Bikes/Specialized 36 Camas 2
DNF 652 Peter Casey Portland Velo 42 Portland 1

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps Time
1 415 Chris Nelson Green Submarine Records 36 Portland 5 41:15
2 504 Phillip Ohnstad Portland 5 41:36
3 514 Jay Wisowaty Portland 5 42:02
4 418 Judson McCauley The Spokesmen 37 Vancouver 5 42:08
5 501 Csaba Kormendy Word-RCB by Cyclisme 47 Portland 5 42:17
6 417 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 42 Portland 5 42:19
7 466 Paul Kelly Jelly's Pirates 45 Lake Oswego 5 42:23
8 406 Andy Leritz Team S+M 44 Portland 5 43:03
9 480 Jesse Saks Amnesia 39 Portland 5 43:10
10 499 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas Portland 5 43:23
11 471 Paul Schipper 41 Portland 5 43:23
12 490 Lloyd Connelly DNR Cycling 43 Portland 5 43:32
13 513 Judd Eustice Team S+M 50 Portland 5 43:41
14 464 Tom Cordier Pacific Power Blue Sky 48 Corvallis 5 44:03
15 483 Steve Shaw Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 45 Tigard 5 44:26
16 403 Michael Dehner 46 Portland 5 44:27
17 438 Ed Fischer Camas Bike and Sport 43 Camas 5 44:33
18 414 Tom Chaimov 47 Portland 5 44:43
19 447 Damon Schaffer Absolute Six-Pack 40 Portland 5 45:01
20 485 David Dorocke 49 Bend 5 45:06
21 506 Shane DeMars Portland 5 45:21
22 515 Cliff Allen Bellovaci United Portland 5 45:22
23 446 Jeff Steiner Showers Pass 45 St Helens 5 45:35
24 502 Matt Richmond Showers Pass Portland 5 46:09
25 477 John Martin Team Lazy Tarantulas 42 Portland 5 46:25
26 467 Chris Roberts 40 Portland 5 47:07
27 518 Peter Gutwald Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles Portland 5 47:15
28 503 Ed Chrisman Portland 5 47:47
29 400 Colonel Reynolds Boneyard Cycling 53 Bend 5 48:08
30 507 Mike Taylor Boneyard Cycling 42 Bend 5 48:08
31 516 Erick Nelson Portobello-A Better Cycle Portland 5 48:46
32 492 Darren Pennington 51 Portland 5 48:54
33 510 Webster Wilson Portland 5 49:14
34 509 Joe Gomez Team Mudman 41 Portland 5 49:16
35 411 Charles Barrett 44 Portland 5 49:43
36 505 Mark Craig Deschutes Brewery bend 4 39:53
37 404 Mark McMurtry Bellovaci United 41 Portland 4 39:58
38 500 Joe Saloon Word-RCB by Cyclisme 40 Westerville,OH 4 40:05
39 511 Rich Klannah 4 40:10
40 512 Scott Hamness Artisan Family Racing 41 Lake Oswego 4 40:57
41 413 James Webb Beaverton Bicycle Club 45 Portland 4 41:43
42 482 Matt Savage TTS 35 Portland 4 46:26
43 508 Andy Barram Boneyard Cycling 42 Bend 4 49:10
DNF 462 Patrick Meigs Team Mudman 44 Portland 3
DNF 472 Raymond Crepeau 39 Portland 3
DNF 408 Rob Kerr Boneyard Cycling 44 Bend 1
DNF 494 Tom Niland 49 Portland 1
DNF 498 Chris Barney Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles Portland 1

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 274 Evan Griffiths Upper Echelon Fitness 56 Portland 5 40:17
2 280 John Wilson Pacific Power Blue Sky 53 Corvallis 5 40:26
3 302 Jeff Mitchem Rapha Racing NW Portland 5 40:57
4 283 Michael Nyberg Sunnyside Sports 51 Bend 5 40:58
5 266 Johnny Vergis Cyclepath Racing 51 Portland 5 41:15
6 281 Alan Ott Bay 101/HRS/Rock Lobster 55 Eugene 5 41:31
7 273 Kurt Robinson bicycleattorney.com 50 Portland 5 41:34
8 296 Mark Bradley 51 Roseburg 5 41:39
9 297 George Smith Webcor Alto Velo 56 Menlo Park 5 41:41
10 267 Terry Knight 56 Vancouver 5 41:46
11 253 Jeff Parker Super Relax Concept 50 Hood River 5 42:00
12 254 Joseph Hoerner 52 Portland 5 42:04
13 278 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com 52 Bend 5 42:07
14 288 Steve Peterson Team Finger 50 Hood River 5 42:22
15 279 Dan MacNaughton Cyclepath Racing 57 Portland 5 43:22
16 264 David Luoma Guinness Cycling Team 54 Portland 5 43:25
17 261 Robert Dobrey Mountain View Cycles 50 White Salmon 5 43:51
18 255 Daniel Melkonian 51 Trout Lake 5 44:02
19 289 Tim Ellerbruch Co-Motion Cycles Factory Team Portland 5 44:20
20 258 Kevin O'Connell Hammer Velo 54 Portland 4 35:57
21 291 Dan Davis WebCyclery.com 53 Bend 4 36:00
22 293 John O'Brien West End Bikes/Specialized 52 Ridgefield 4 36:32
23 285 Brian Smith WebCyclery.com 53 Bend 4 36:33
24 271 Mark Hildebrandt Portland Velo 55 Tigard 4 37:02
25 300 Jeff Melson Tualatin 4 37:18
26 298 Dan Houghton Showers Pass 51 Aloha 4 37:50
27 275 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene 51 Eugene 4 38:10
28 290 Mark Stoller Portland 4 38:50
29 284 john nicholas DNR Cycling 56 Portland 4 38:53
30 263 David Gratke Showers Pass 53 Portland 4 39:26
31 303 Andy Wilson 4 40:13
32 294 Ken Finch 4 40:52
33 292 Dan Burton Team S+M 52 Portland 4 42:56
34 295 Mark Jenkins 4
35 301 Paul Comfort Portland 3 43:33

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 505 Ron Strasser Team S+M 62 Portland 4 36:06
2 506 Ken Rodgers Bicycleway.com Eugene 4 36:34
3 507 Amory Cheney 60 Bend 4 38:36
4 508 Larry Stryker The Spokesmen Camas 4 41:34

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 12 Renee Scott Sunnyside Sports 39 Bend 5 42:08
2 13 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 42 Bend 5 42:19
3 6 Beth Burns Veloce Racing 39 Portland 5 42:29
4 1 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 36 Portland 5 42:30
5 11 Laura Trace 45 Portland 5 42:33
6 23 Julie Swearingen Mountain View Cycles 5 42:49
7 2 Elise Huggins Upper Echelon Fitness 42 Portland 5 43:20
8 22 Michelle Bazemore Sunnyside Sports 5 43:58
9 14 Jennifer Wardell Mountain View Cycles 41 Hood River 5 44:39
10 9 Sarah Eustis bicycleattorney.com 38 Portland 5 45:44
11 15 Angela Mart WebCyclery.com 41 Bend 5 46:55
12 18 Cynthia Engel WebCyclery.com 5 47:06
13 21 Laura Hagen Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 5 47:07
14 16 Gina Miller Sunnyside Sports 5 47:58
15 20 Sarah Sturdy Rebound/Tireless Velo 5 48:28
16 19 Shannon Holt Super Relax Concept 5 48:49
DNF 17 Joanne Stevens Sunnyside Sports 2

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 105 Susan Parsons 38 Hood River 5 47:09
2 111 Ellen Miller Willamette University Cycling Team Salem 5 47:10
3 119 Jill Peterson Team Finger Hood River 5 48:37
4 118 Tessa Sugahara Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Salem 5 49:26
5 100 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 35 Portland 5 50:52
6 824 Suzy Renn 4 41:01
7 109 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 4 41:20
8 113 Amy Tarnow WebCyclery.com 4 41:29
9 115 Cassie Nobbs GVH Bikes 40 Hood River 4 41:57
10 120 Cara VanGorder Lasof Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 43 Portland 4 43:08
11 121 Tess Weir MisAdventure 42 Portland 4 44:12
12 117 Danielle Reynolds Team Beer 38 Portland 4 47:51

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps Time
1 215 Ina McLean Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 52 Bend 5 46:59
2 210 Karen Kenlan Sunnyside Sports Bend 5 47:47
3 220 Katherine Christensen Showers Pass 5 48:26
4 218 Lora Melkonian Mountain View Cycles 5 49:07
5 212 Cary Schwartz Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 45 Bend 5 49:28
6 219 Jill Ballantyne Sunnyside Sports 4 44:08
7 217 Mary Daly 4 46:38
8 221 Andriana Krueger 4 48:45

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 569 Samuel Nicoletti Gentle Lovers Medford 6 45:15
2 567 Matt Mahoney Gentle Lovers 33 Portland 6 45:37
3 541 Matt Hutchinson Portobello-A Better Cycle 30 Portland 6 45:40
4 502 Mat Barton Staccato Gelato 31 Portland 6 45:48
5 516 John Lin Hammer Velo 28 Portland 6 46:18
6 505 Erik Hofland Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 29 PORTLAND 6 46:23
7 544 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 6 46:51
8 501 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 35 Portland 6 46:56
9 565 Ian Eglitis Trinity Bikes 28 Powell Butte 6 46:58
10 556 Joe Santos Cyclepath Racing 39 Portland 6 46:58
11 554 Josh Cady Cyclepath Racing 36 Portland 6 47:29
12 555 Sal Collura SLOCUM Race Team 42 Camp Adair 6 47:45
13 524 Terry Keele HPChiro/Alpine Mortgage Planning 48 West Linn 6 47:55
14 551 Dave Cockburn bicycleattorney.com 38 Milwaukie 6 48:23
15 563 Josh Armagost Fat Cobra Video 39 Portland 6 49:19
16 559 Graeme Wagoner-Lynch Super Relax Concept 6 49:34
17 522 Eric Wittinger Fat Cobra Video 6 50:11
18 530 Chase Banna 28 Portland 6 50:13
19 562 Darrin Joos 35 Portland 6 50:27
20 566 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 35 Portland 6 50:28
21 537 Steve Dale bicycleattorney.com 36 Portland 6 50:38
22 550 Andrew Sullivan Metropolis Cycle Repair 5 43:45
23 558 Seth Patla River City Bicycles 34 Hillsboro 5 44:00
24 560 Cody Gervasi Jens Voigt's Army 29 Portland 5 44:18
25 526 Ed Worcester 5 44:59
26 504 David Hymans Metropolis Cycle Repair 32 Portland 5 46:04
27 557 John Climaldi Tradewinds 5 54:17
DNF 568 David Burke Recycle Cycles Racing 5
DNF 542 Brandon Rothauge Crossfix 33 Gresham 1

Women A

Num Name Team Age City Laps Time
1 915 Heather Clark Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 33 Bend 7 1:00:15
2 918 Brigette Brown River City Bicycles/Ridley/NoTubes Portland 7 1:01:18
3 908 Erin Playman Gentle Lovers 37 Portland 7 1:02:06
4 919 Rachel Bagley IRA Ryan Cycles 33 Portland 7 1:03:21
5 921 Christy Love Team S+M 36 Portland 7 1:04:01
6 900 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness 30 Portland 7 1:04:23
7 920 Kristi Carver Upper Echelon Fitness 35 Portland 7 1:04:27
8 905 Mielle Blomberg Team S+M 40 Portland 7 1:04:38
9 916 Audrey Brown Team S+M 25 White Salmon 6 0:58:55

Women B

Num Name Team Age City Laps Time
1 825 Laurie Hotovy Team S+M 5 44:50
2 839 Kristen Minarik bicycleattorney.com 5 45:24
3 803 hannah moore Green Submarine Records 28 portland 5 45:35
4 817 Kim Matheson Team S+M 32 Portland 5 46:03
5 834 India King IRA Ryan Cycles 27 Portland 5 46:44
6 842 Nicole Cimmiyotti Scott's Cycle and Sports 5 47:07
7 836 Joy Armagost Fat Cobra Video 33 Portland 5 47:21
8 837 Emily McKissock Rebound/Tireless Velo 30 Portland 5 47:22
9 827 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling 44 Portland 5 47:24
10 840 Jenn Levo Ironclad Performance Wear 31 Portland 5 47:51
11 841 Beth Flanagan Beermongers Cycle Club 5 47:55
12 829 Susannah Hart Camas Bike and Sport 5 47:56
13 831 Sarah Hunter Green Submarine Records 32 Portland 5 48:01
14 821 DeeAnn Burton 32 Portland 5 48:41
15 830 Colleen Flaherty 5 49:18
16 807 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events 31 Portland 5 49:28
17 835 Amy Gervasi 4 42:03
18 801 Krissy Brunsman Green Submarine Records 34 Portland 4 42:07
19 838 Erika Miranda Trusty Switchblade 36 Portland 4 44:53
20 833 Jen Powell IRA Ryan Cycles 33 Portland 4 49:17
DNF 802 Erin Goodall Hammer Velo 22 Portland 2
DNF 811 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 33 Portland 1