OBRA Criterium Championships

Gresham, OR
August 13, 2006

Updated August 7, 2014 at 4:55 PM

Category 3

Num Name Team City
1 917 Jacob Rathe Beaverton Bicycle Club Portland
2 372 Bill Reuss Owens Healthcare Redding
3 2085 James Bender Beaverton Bicycle Club Portland
4 547 Joel Wilson Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Eugene
5 443 Tim Jones Therapeutic Associates Cycling/GENR8
6 716 Cliff Heaberlin GSC United Portland
7 8 Joe Dengel River City Bicycles
8 324 Saul Lopez Half Fast Velo Portland
9 420 Dave Varoujean OSU Cycling Club Corvallis
10 900 Ian Megale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Canby
11 1298 Tony Kic Gentle Lovers Portland
12 1210 Chris Thomas Whitman College Portland
13 975 Marcel deLisser Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
14 346 Ivan Meadors United Finance Hillsboro
15 565 Brian Marcroft Hagens-Berman LLP Cycling Salem
16 387 Joshua Creem GSC United Portland
17 2063 T. Kenji Sugahara Bike Peddler Salem
18 553 Richard Fox Land Shark Medford
19 544 Brian Vollmer-Buhl Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Eugene
20 930 Carson Miller Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Bend
21 543 anthony graupera Guinness Cycling Team Hillsboro
22 919 Christopher Woods Beaverton Bicycle Club Beaverton
23 546 Gary Malcolm Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Eugene
24 909 Richard Suditu Beaverton Bicycle Club Beaverton
25 1741 BRIAN CLEMENT cyclingscience.org La Jolla
26 558 Wes Stephens Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Eugene
27 512 Jerome Dumortier Beaverton Bicycle Club Lake Oswego
28 534 James Randall Team Oregon/River City Bicycles Portland
29 1652 Daniel Watts Midtown Direct Racing Eugene
30 1775 Eric Berndardt
31 588 David Ripp Specialized River City Bicycles Camas
32 179 John Stambaugh Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Seattle
33 529 Aric Rist Half Fast Velo Portland
34 430 Jesse Graden Veloshop Portland
35 485 Ben Langsdorf EWEB Windpower Corvallis
36 429 Richard Fattic Portland
37 1323 Greg Valentin Wines of Washington Portland
38 790 Joseph Holcomb Specialized River City Bicycles Vancouver
39 404 charles sowers United Finance Vancouver
40 431 jason pfeifer bicycleattorney.com Portland
41 582 Tim Schauer Specialized River City Bicycles Vancouver
DNF 633 David Rosen Team Oregon/River City Bicycles Beaverton
DNF 1061 Galen Mittermann Midtown Direct Racing Eugene
DNF 555 Kevin Thompson Half Fast Velo Tigard
DNF 732 Steve Yenne Excel Sports Salem
DNF 1323 Greg Valentin Wines of Washington Portland
DNF 770 Lev Stryker Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend
DNF 1146 david marsh Beaverton Bicycle Club Tigard
DNF 518 Kent Heli Los Ciclistas Eugene
DNF 419 David Diviney Half Fast Velo Portland
DNF 506 Eric Nachtrab Veloce Racing Portland

Category 4/5

Num Name Team City
1 1729 Matt Brownfield Team Oregon/River City Bicycles Portland
2 5 Gregory Dering Hagens-Berman LLP Cycling
3 1015 jon pearson Gateway/Speedzone Portland
4 1026 Brian Johnson Marty's Cycle & Moore Medford
5 498 Bob Svaricek Camas
6 2123 David Davidson Half Fast Velo Hillsboro
7 1102 David Saltzberg Specialized River City Bicycles Vancouver
8 1211 Michael Risner Word-RCB Portland
9 2388 Matthew Erdelt Eugene
10 2229 Scott McElroy Team Oregon/River City Bicycles Portland
11 1005 Erik Haunold Veloshop Portland
12 1367 Matthew Stein Team Oregon/River City Bicycles Portland
13 1165 Robert Hughes Corvallis
14 985 Madison Chilenski Team Oregon/River City Bicycles Portland
15 949 Weston Fitzsimmons Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Bend
16 1941 Paolo Dabbeni Portland
17 2362 Mark Reinecke Hutch's Bend Bend
18 935 Jacob Chilenski Team Oregon/River City Bicycles Portland
19 1281 Brian Schiller Guinness Cycling Team Sandy
20 2046 Matt Fox Team Lazy Tarantulas Portland
21 1093 mike olson Hutch's Bend Bend
22 2274 Kevin Hedahl Portland State University Portland
23 2148 Matthew Lasala Sunnyside Sports Bend
24 1272 Jon Frommelt bicycleattorney.com Portland
25 1066 John M Schmidt Team Bridge City Portland
26 1020 Patrick Wilder Portland
27 2472 bryan orrio Bike Peddler Salem
28 1729 Matt Brownfield Team Oregon/River City Bicycles Portland
29 1607 David Cowperthwaite Team Oregon/River City Bicycles Hillsboro
30 2091 Steve Kjobech Sportsman's Team One Racing Bend
31 1187 Scott Goodrich North River Racing Vancouver
DNF 7 Mark Rasmussen McMinnville
DNF 433 Steven Basden Half Fast Velo Portland
DNF 454 Christopher Khari Gates B2C Portlant
DNF 1013 Joel Morrissette Beaverton
DNF 1055 Bryant Howard Performance Multisport Clackamas
DNF 1111 Shane Young Half Fast Velo Hillsboro
DNF 1129 Jim Moore Specialized River City Bicycles Portland
DNF 1185 Jurgen Fennerl Hutch's Bend Bend
DNF 1241 Michael Irick Word-RCB Portland
DNF 1339 Chris Tauscher Specialized River City Bicycles Camas
DNF 1775 Eric Berndardt
DNF 1863 Marc Rose
DNF 1918 Jeff Standish Gateway/Speedzone Gresham
DNF 2075 Adrian Black Portland
DNF 2307 Michael Brunelle Eugene

Junior 15-16

Num Name Team City
1 917 Jacob Rathe Beaverton Bicycle Club Portland
2 975 Marcel deLisser Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
3 985 Madison Chilenski Team Oregon/River City Bicycles Portland
4 909 Richard Suditu Beaverton Bicycle Club Beaverton
5 919 Christopher Woods Beaverton Bicycle Club Beaverton
6 908 Duncan Hay Bike Peddler Salem
7 949 Weston Fitzsimmons Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Bend
8 935 Jacob Chilenski Team Oregon/River City Bicycles Portland
9 976 Matt Bloom Beaverton Bicycle Club Portland
10 913 Ian Alevy Forza Jet Velo Portland
11 931 Christopher Robinson United Finance Portland

Junior 17-18

Num Name Team City
1 930 Carson Miller Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Bend
2 900 Ian Megale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Canby
3 2081 Coby Hutzler Bike Peddler Lyons
4 926 Keith Beckman Beaverton Bicycle Club West Linn
5 906 Don Vandervort Beaverton Bicycle Club Beaverton

Junior Men 10-12

Name Team City
1 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles
2 Clyde Bailey Veloshop Portland
3 Stephen Gann Land Shark Medford
4 Griffin Reinecke Lowes Commercial Bend
5 Austin Alling Specialized River City Bicycles Portland

Junior Men 13-14

Name Team City
1 Ethan Hormann Forza Jet Velo Hillsboro
2 Zach Bowden Vancouver
3 Dallin Davidson Forza Jet Velo Portland

Junior Women

Num Name Team City
1 965 Kayla Woolcock Sum Bike Team Beavercreek
2 944 Kallen Dewey Beaverton Bicycle Club Beaverton

Junior Women 10-12

Name Team City
1 Natalie Fisher Team Oregon/River City Bicycles Portland

Junior Women 13-14

Name Team
1 Emily Hackenberg
2 fiona graham Beaverton Bicycle Club
3 Kara Helgren Forza Jet Velo
4 Natalie Fisher Team Oregon/River City Bicycles

Masters 30+

Num Name Team City
1 121 Richard Hogan Cycle Analysis Central Point
2 194 Derek Stallings Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend
3 813 Sal Collura Hutch's-Eugene Springfield
4 400 Geoff Raynak Half Fast Velo Portland
5 547 Joel Wilson Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Eugene
6 544 Brian Vollmer-Buhl Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Eugene
7 1631 Christian Tresser adidas Portland
8 131 Richard Sweet Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Eugene
9 387 Joshua Creem GSC United Portland
10 512 Jerome Dumortier Beaverton Bicycle Club Lake Oswego
11 770 Lev Stryker Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend
12 506 Eric Nachtrab Veloce Racing Portland
13 122 Terry McLeod First Rate Mortgage Cycling Team Sagle
14 546 Gary Malcolm Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Eugene
15 2063 T. Kenji Sugahara Bike Peddler Salem
DNF 10 DAVID WORTHINGTON Labor Power
DNF 443 Tim Jones Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend
DNF 706 Tim Hittner Guinness Cycling Team Bend
DNF 817 Damon Pettinger California Giant Cycling Bend

Masters 40+

Num Name Team City
1 199 Rick Hammel Hutch's-Eugene Eugene
2 1319 Eric MARTIN Sportsman's Team One Racing Bend
3 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Lake Oswego
4 169 Todd Fawcett Portland
5 124 Glen Gann Land Shark Medford
6 432 jason mauer Labor Power Palo Alto
7 148 Steven R Holland United Finance Vancouver
8 891 Todd Crowson IE bikes Camas
9 361 Doug Perrin Sunnyside Sports Bend
10 2350 Matthew Slater Excel Sports Portland
11 173 MARK STEGER CMG Racing/Alpine Mortgage Beaverton
12 737 Tom Simon North River Racing Vancouver
13 140 Dickie Mallison Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
14 568 Jake VanderZanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Sherwood
15 482 Chauncey Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Portland
16 558 Wes Stephens Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Eugene
17 553 Richard Fox Land Shark Medford
18 409 Peter Courogen Nike Cycling Portland
19 2362 Mark Reinecke Hutch's Bend Bend
20 154 Michael Henry s/n eng Gresham
21 168 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
22 184 Bruce Connelly The Bike Gallery Portland
23 10 DAVID WORTHINGTON Labor Power
24 167 Brad Ross race organizer Portland
25 545 Paul Anderson Half Fast Velo Portland
26 76 DL Byron Wines of Washington Seattle
27 393 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
28 561 Paul Mautner Team Rose City Portland
29 1737 Tom James
DNF 304 Rob Hausner Beaverton Bicycle Club Portland
DNF 433 Steven Basden Half Fast Velo Portland
DNF 1630 James Thiele Team Rose City Hillsboro
DNF 2148 Matthew Lasala Sunnyside Sports Bend

Masters 50+

Num Name Team City
1 175 David Zimbelman Excel Sports White Salmon
2 190 Harry Phinney CCCP Albany
3 123 Mike Murray Team Oregon/River City Bicycles Gresham
4 371 J.Michael Manning United Finance Portland
5 732 Steve Yenne Excel Sports Salem
6 365 Eric Christenson Team Rose City Tualatin
7 527 Leslie Lunas Eugene
8 765 George Schreck United Finance Portland
9 1864 Steve Troseth Corvallis
10 333 Kirk Matteson Half Fast Velo Portland
11 1045 Mark Q. Armstrong EWEB Windpower Eugene
12 380 John Forbes Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
13 1030 Andy Stahl Hutch's-Eugene Eugene
14 567 Bruce Werner Portland
15 313 John Wiest NoMad Sports Club Portland
16 532 Steve Truesdale Half Fast Velo Portland
17 384 Mike Adams United Finance Tualatin
18 1627 Jan Pedersen NoMad Sports Club Gresham
19 1090 Kevin Ko EWEB Windpower Eugene
20 2090 Russell Speirn Portland
21 2011 Clark Henry Portland
DNF 1863 Marc Rose Portland

Masters Women 40

Num Name Team City
1 644 Jan Moss Team Group Health Portland
2 272 Meg Mautner NoMad Sports Club Portland
3 9 Pam Massey Wines of Washington
4 1449 Kemberlea Brainerd River City Bicycles Portland
5 687 Michele Chirgwin Clackamas

Masters Women 50

Num Name Team City
1 278 Barbara Thiele Team Rose City Hillsboro
2 252 Flo Leibowitz EWEB Windpower Corvallis
3 216 Debra Windus United Finance Portland
4 292 Candi Murray NoMad Sports Club Gresham

Senior Men

Num Name Team City
1 105 Mikkel Bossen CMG Racing/Alpine Mortgage Portland
2 868 Brad Gebhard The Bike Gallery Portland
3 158 Seth Hosmer CMG Racing/Alpine Mortgage Portland
4 1319 Eric MARTIN Sportsman's Team One Racing Bend
5 854 Christopher hamilton Casa Bruno Portland
6 197 John Browning Half Fast Velo Portland
7 151 Dean Tracy Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Portland
8 103 Steven Beardsley Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Portland
9 148 Steven R Holland United Finance Vancouver
10 848 Andrew Fischer Hagens-Berman LLP Cycling Bend
11 177 Charles Warner Veloce Racing Vancouver
12 737 Tom Simon North River Racing Vancouver
13 822 Aaron Tuckerman Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Vancouver
14 114 Nick Skenzick Hutch's-Eugene Eugene
15 802 Jeff Bannink The Bike Gallery Beaverton
16 930 Carson Miller Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Bend
17 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Lake Oswego
18 546 Gary Malcolm Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Eugene
19 858 Bradley Ganz Guinness Cycling Team Hillsboror
20 409 Peter Courogen Nike Cycling Portland
21 900 Ian Megale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Canby
22 154 Michael Henry Gresham
23 199 Rick Hammel Hutch's-Eugene Eugene
24 565 Brian Marcroft Hagens-Berman LLP Cycling Salem
25 1652 Daniel Watts Midtown Direct Racing Eugene
26 361 Doug Perrin Sunnyside Sports Bend
27 396 Scott Willson Gentle Lovers Portland
28 519 Aaron Coker CMG Racing/Alpine Mortgage Tigard
29 840 Damian Schmitt Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend
30 140 Dickie Mallison Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
31 485 Ben Langsdorf EWEB Windpower Corvallis
32 371 J.Michael Manning United Finance Portland
33 813 Sal Collura Hutch's-Eugene Springfield
34 180 Doug Beardsley Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
35 112 David Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Tigard
36 194 Derek Stallings Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend
37 888 Richard Speer Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Vancouver
38 159 Aaron Sander Half Fast Velo Vancouver
DNF 166 Duncan Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Beaverton
DNF 885 Todd Duncan Guinness Cycling Team Wilsonville
DNF 898 Corey Stayton The Bike Gallery Portland
DNF 706 Tim Hittner Guinness Cycling Team Bend
DNF 128 Mathew Braun Guinness Cycling Team Portland
DNF 2063 T. Kenji Sugahara Bike Peddler Salem
DNF 131 Richard Sweet Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Eugene
DNF 404 charles sowers United Finance Vancouver
DNF 817 Damon Pettinger California Giant Cycling Bend
DNF 834 Kirk Carlsen Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Vancouver
DNF 842 Logan Hunn Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Vancouver
DNF 886 Jonathan Irick Lombardi Sports Portland
DNF 146 Paul Bourcier Hutch's-Eugene Eugene
DNF 866 Tim Coffey Casa Bruno Portland
DNF 849 jimmy lingwood Recycled Cycles presented by Raleigh Portland
DNF 586 Ross Spero Hutch's-Eugene Eugene
DNF 101 Shannon Skerritt The Bike Gallery Portland
DNF 3 Colby Farrell GS Lomardi

Senior Women

Num Name Team City
1 203 Andrea Fisk CMG Racing/Alpine Mortgage Washougal
2 652 Shanan Whitlatch Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
3 773 Hope Strode Poplollies Eugene
4 284 Jen Featheringill Bike Central Portland
5 100 Tina Brubaker Bike Peddler Mt Shasta
6 458 Lisa Turnbull Poplollies Springfield
7 205 Heather VanValkenburg Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Vancouver
8 231 Jeanie Bihlmaier Specialized River City Bicycles Vancouver
9 201 Kori Kunz Poplollies Eugene
10 209 Norrene Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Vancouver
DNF 618 Rebecca Bader OSU Cycling Club Corvallis

Tandem

Name Team
1 Stephen/Glen Gann/Gann Land Shark
2 Galen/Erin Mittermann/Koenig Midtown Direct Racing
3 Monica/Mike Freeman/Olson Hutch's Bend/Therapeutic Associates Inc. Cycling
4 Ivan/Jan Meadors/Moss Finnegans Toys/Discover Chiropractic/Team Group Health
5 Gary/Lori Cornilles/Miller Specialized River City Bicycles
6 David/Sue Ripp/Ripp Specialized River City Bicycles
7 Chris/Austin Alling/Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team

Women 30-39

Num Name Team City
1 1324 Sirikit Valentin Wines of Washington Portland
2 675 Darien Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Portland
3 280 Tessa Sugahara Team Group Health Salem
DNF 274 Charissa Hallquist Beaverton Bicycle Club Portland

Women 4

Num Name Team City
1 646 Julie Leasure Portland
2 212 Alynda Lingwood Gregg's/Trek/VW Stanwood
3 965 Kayla Woolcock Sum Bike Team Beavercreek
4 479 Anna Scalera Word-RCB Portland
5 291 Erin Koenig Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Eugene
6 297 Monica Freeman Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend
7 607 Christine MacKenzie bicycleattorney.com Hillsboro
8 1483 Robyn Pfeifer bicycleattorney.com Portland
9 954 fiona graham Beaverton Bicycle Club Portland

Youth

Name Team
1 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club
2 Mikaela Saltzberg Specialized River City Bicycles
3 Camden Morey Forza Jet Velo