Kruger's Crossing CX

Portland, OR
November 23, 2014
Questions about results should go to Terri Camp.

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 4335 Will Hahn 25 Portland 4
2 229 D'Arcy Owen 42 Portland 4
3 109 Paul Furst Camas Bike and Sport 16 Vancouver 4
4 312 Oliver Schrang 31 Portland 4
5 268 Toby Contreras 43 Portland 4
6 205 Forrest Fidler 43 Salem 4
7 348 Eric Hagen 34 Portland 4
8 191 Adam Hayner 4
9 124 Mark Hand 55 Tigard 4
10 148 Adam Bergerson Capitol Velo 39 Salem 4
11 270 Greg Espinosa 4
12 225 Patrick Hunt 27 Tigard 4
13 251 Gary Kim 49 Corvallis 4
14 352 Dan Jaynes 34 Portland 4
15 260 Taylor Thompson 32 Portland 4
16 37 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team 49 Lake Oswego 4
17 167 Brian Fuller 40 Milwaukie 4
18 156 Joshua Boelter 38 Portland 4
19 345 Justin Benguerel 17 Silverton 4
20 101 justin tunis 34 portland 3
21 233 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go! 13 Vancouver 3
22 77 ryan smith molalla 22 molalla 3
23 347 Rian Anderson 36 Milwaukie 3
24 353 Jeremy Eckstein 38 Portland 3
25 267 Thomas Tritz 43 Portland 3
26 341 Brendan Ault 30 Portland 3
27 349 Neil Ellison 19 Silverton 3
28 43 Mike Brett The Spokesmen 30 Portland 3
29 96 Spencer Dandy 28 Portland 3
30 351 Dustin Long 21 Milwaukie 3
31 111 Steven Rose Steven Rose 41 Portland 3
32 136 Jeb Hendrix 42 Portland 3
33 86 Barry Rich RVC 56 Portland 3
34 350 Reed Bronson 19 Salem 3
35 342 spencer cundari 46 portland 3
36 70 Jason Fleming Athletes Lounge Cycling Team 33 Clackamas 3
37 242 Ramsey Kail 29 Beaverton 3
38 160 Jordan Plawner Grouptrail Cycling 42 Portland 3
39 330 Rob Parsons 56 Silverton 3
40 158 David Forman Grouptrail Cycling 50 Portland 3
41 346 Jakob Stoller Cat in the Hat 12 Portland 3
42 344 Marek Harris 53 Beaverton 3

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 855 Elise Lagerstrom 22 Fort Collins 4
2 821 Amanda Pile 4
3 748 Heather Winfrey Tigard 4
4 770 Emily Robey Oregon Bike Shop Racing Team 21 portland 4
5 802 Cindy Werhane Athletes Lounge Cycling Team 45 Portland 4
6 811 Hau Hagedorn Grouptrail Cycling 40 Portland 4
7 789 Kristen Ash Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 4
8 804 Gabrielle Steinert 25 Portland 4
9 856 Taya MacLean 36 Portland 3
10 745 Samantha Trost Team S+M 14 Battle Ground 3
11 857 Charis Darnall Hapi-Go! 16 Gresham 3
12 854 Paula Wichienkuer 38 Portland 3
13 858 Jacqueline White Oregon Bike Shop Racing Team 33 Portland 3
14 853 Lucrecia Choto 43 Portland 3

Category A

Num Name Team Age City Laps
1 4 Seth Patla REN Cycles/Ti Cycles/River City Bicycles 37 Forest Grove 7
2 50 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 15 Washougal 7
3 186 Ben Guernsey Trusty Switchblade 30 Portland 7
4 46 Sean Corey Breadwinner Cycles 31 Vancouver 7
5 15 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 37 Portland 7
6 127 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Happy Valley 7
7 107 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland 7
8 158 Paul LaCava Giant 36 Portland 7
9 112 Mitchell Trux REN Cycles/Ti Cycles/River City Bicycles 34 Portland 7
10 32 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 39 Vancouver 7
11 8 Ryan Garner Team Planet X USA 33 Eugene 7
12 185 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 16 Portland 6
DNF 146 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 37 Vancouver 5

Category B

Num Name Team Age City Laps
1 27 Anthony Monteleone Portland Bicycle Studio 28 Portland 5
2 9 David Cushman David Cushman 33 Portland 5
3 179 Matthew Crampton BeerMongers Cycle Club 34 Portland 5
4 159 Matt Good Look Good Feel Good 25 Portland 5
5 203 Adam Moore Look Good Feel Good 29 Portland 5
6 114 Timothy Scheumann Athletes Lounge Cycling Team 27 Portland 5
7 70 Jonathan Kuipers CX Pistols p/b Cyclocross.com 28 Portland 5
8 66 Christian Martin River City Bicycles 38 Portland 5
9 206 Nathaniel Wells Hapi-Go! 59 Mosier 5
10 208 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 5
11 207 John Howe Team Beer 44 portland 4
12 110 Ben Tankus Vertebrata Chiropractic Cycling 20 corvallis 4
13 204 Steve Raubolt SWEAT360 35 Tigard 4
DNF 8 Shawn Small Ruckus Test Team 30 Portland 2
DNF 60 Matthew Edwards Black Lodge Cycling 24 Portland 2
DNF 150 ben corbalis Portland Bicycle Studio 29 Portland 2

Category C

Num Name Team Age City Laps
1 215 Andrew Baxter 28 Portland 5
2 139 Blaine Bartholomew 32 Portland 5
3 295 Nico Parkes-Perret Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 5
4 134 Michael Collins 32 Portland 5
5 56 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team 33 Vancouver 5
6 78 Brandon Jennings Grouptrail Cycling 30 Portland 5
7 104 Nick Besson 30 Portland 5
8 246 Eric Shaffner 43 Portland 5
9 333 kyle stephens BeerMongers Cycle Club 38 Portland 4
10 339 Andy Evans 31 Portland 4
11 312 Ian Boggs 34 Portland 4
12 175 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 15 Vancouver 4
13 171 Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team 30 Portland 4
14 191 Christopher Landon 33 Portland 4
15 76 Marc Heisterkamp Grouptrail Cycling 32 Portland 4
16 83 Jules Johnson Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 23 Portland 4
17 86 Jason Ladwig Portland 4
18 64 Brad Davidson Hapi-Go! 32 Portland 4
19 57 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team 36 West Linn 4
20 276 Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team 33 Beaverton 4
21 146 John Berrigan 31 Tualatin 4
22 344 Stefan Furst Camas Bike and Sport 57 Vancouver 4
23 337 Austin Grisham Athletes Lounge Cycling Team 28 Portland 4
24 341 Adrian Jensen 30 Milwaukie 4
25 362 Eric Cress 43 Portland 4
26 176 Matt Bloom GET FIT Cycling 24 Portland 4
27 304 Michael Dehner 4
28 159 Martin Joyce 32 Portland 4
29 346 Paul Wilson Zeitgeist Racing 36 Portland 4
30 345 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team 51 Portland 4
31 165 Travis Bullard 33 Portland 4
32 140 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 4
33 334 Brian Hansen Red Lizard 53 Milwaukie 3
34 112 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland 3
35 343 Chris McClintock 28 Napa 3
DNF 290 David Hankins Camas Bike and Sport 60 Camas 2
DNF 36 Jordan Braun 28 1

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 916 Chad Hartley SWEAT360 39 Hillsboro 4
2 918 Scott Ahrens SKAA 43 Kalama 4
3 907 Michael Gasperson cyclocrossracing.com 32 Happy Valley 4
4 917 Scott Pierce Sappo Hill Soapworks 48 Eugene 4
5 921 Jon Coney 44 Portland 4
6 902 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 4
7 922 Pete Conklin Bush League Wrenching 51 Portland 4
8 911 William Glasson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Portland 4
9 912 Rutherford Brakke-Pound 37 Portland 4
10 919 Todd Bauch Showers Pass MTB/CX Team 47 Portland 4
11 905 Mike Reddig Camas Bike and Sport 43 Camas 4
12 920 Alan Hamilton 53 Vancouver 4
13 913 Eugene Ezman 57 The Dalles 4
14 908 Ed Jones Fort George Brewery 43 Astoria 4
15 924 Jeremiah Hartley J & K Holdings 31 Portland 4
16 906 Michael Clark MX3L/Hapi-Go! 45 Portland 3
17 925 Tom Struzan 40 gresham 3
18 923 Eron Riddle 36 Portland 3
DNF 903 Cesar Carrillo 32 Hillsboro 3
DNF 910 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Portland 3
DNF 914 Scott Hillson CX Pistols p/b Cyclocross.com 27 West Linn 3
DNF 904 Joel Sherman 36 Portland 2
DNF 915 Brian Malloy Therapeutic Associates Racing 32 oregon city 2

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 17 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3
2 2 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 11 Portland 3
3 180 Markus Nordin Grouptrail Cycling 12 Portland 3
4 154 Miles Revenaugh 11 3
5 80 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 11 eugene 3
6 134 Tyler Williams 11 2
7 59 Parker Green Beaverton Bicycle Club 12 Fairview 2
8 147 Carter Hagedorn Grouptrail Cycling 11 Portland 2
9 57 Luke Soto 11 Sherwood 2
10 103 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 2
11 263 Sage Doggett PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 2
12 262 Simon Porter 2
13 188 Ian Baer 11 Portland 2
14 33 Jacob Hamness Camas Bike and Sport 10 Washougal 2
15 157 Riley Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 11 Lake Oswego 2
16 208 Andres Nyhus 11 2
17 269 Nathan Henry 11 Damascus 2
18 200 Ryan Gutierrez 11 Beaverton 2
19 250 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 11 Portland 2
20 178 Joshua Bussey Showers Pass MTB/CX Team 11 Canby 2
DNF 150 Silas O'Doherty 11 Portland 1

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps
1 8 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 13 eugene 3
2 36 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 14 Lake Oswego 3
3 22 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 Eugene,Oregon 3
4 60 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 14 Gaston 3
5 104 Jaben Gayheart Trusty Switchblade 13 Portland 3
6 268 Brenner Henry 13 Damascus 3
7 207 David Nyhus 13 Tigard 3
8 267 Nathan Rodarte Team Planet X USA 13 Portland 2

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps
1 56 Paul Furst Camas Bike and Sport 16 Vancouver 3
2 3 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland 3
3 6 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 3
4 92 Freddy Anderson Beaverton Bicycle Club 15 Beaverton 2
5 51 Sean Harple SWEAT360 15 Hillsboro 2

Junior Men 17-18

Num Name Age City Laps
1 270 Cole Domenico 17 Portland 3

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 806 McKenna McKee Hapi-Go! 11 Vancouver 3
2 831 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 11 Portland 2
3 884 Xiomara Choto-Mueller 12 Portland 2
4 885 Abby Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 11 Portland 2

Junior Women 13-14

Num Name Team City Laps
1 877 Korrie McIntyre Camas Bike and Sport Camas 2
2 849 Samantha Trost Team S+M Battle Ground 2
3 807 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Clackamas 2

Junior Women 15-16

Num Name Team Age City Laps
1 839 Charis Darnall Hapi-Go! 16 Gresham 2

Junior Women 17-18

Num Name Team Age City Laps
1 808 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 17 Clackamas 1

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 306 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 49 Damascus 7
2 359 John Weathers Sunset Cycles 7
3 431 Joshua DeGraff Grouptrail Cycling 38 Beaverton 7
4 473 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Portland 7
5 385 Andrew Hawley Team Lost Highway 38 Portland 7
6 316 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 49 Hillsboro 7
7 424 Michael Szwaya bicycleattorney.com 44 Portland 7
8 302 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland 6
9 381 Shannon Boroff bicycleattorney.com 39 Portland 6
10 343 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 48 Gresham 6
11 429 Webster Wilson Velominati Racing 42 Portland 6
12 356 Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team 36 Hillsboro 6
13 387 Chris Moor Deschutes Brewery 37 Bend 6
14 511 Matt Hickey Murder of Crows 35 Bend 6
15 314 Brent Casady 43 Portland 6
16 447 Neil Green Therapeutic Associates Racing 40 Fairview 6
17 505 Devin Bailly HCH-RPM Mortgage Cycling Team 40 Portland 6
18 422 William Alcorn BikeFlights.com 47 Portland 6
19 327 David Pedersen Portland Bicycle Studio 42 Portland 6
20 374 Dan Werle Unattached 42 Portland 6
21 349 Bob Jacobs bicycleattorney.com 48 Portland 6
22 391 Matthew Westermeyer cyclocrossracing.com 37 Damascus 6
23 378 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 43 Portland 6
24 397 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 47 Portland 6
25 510 Ted Byram bicycleattorney.com 39 Portland 6
26 506 Bill Richmond Grouptrail Cycling 44 Beaverton 6
27 503 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 50 Portland 6
28 395 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 49 Portland 6
29 492 Mike Heenan 40 Portland 6
30 369 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 49 Eugene 6
31 390 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46 Portland 6
32 382 Danny Weikel River City Bicycles 42 Portland 6
33 333 Eric Lanners Team S+M 41 Portland 6
34 318 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Portland 6
35 323 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 6
36 394 Scott Ballard Cyclepath Racing 48 Portland 6
37 413 Rick Boston Velominati Racing 48 Portland 6
38 500 chris brannen Team S+M 41 Vancouver 5
DNF 310 Roger Meier Cyclepath Racing 46 Beaverton 2

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 685 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 5
2 605 Daniel Esterling Green Submarine Records 35 Portland 5
3 655 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 51 Portland 5
4 614 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 37 Portland 5
5 700 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing 35 Portland 5
6 730 Billy Holcomb Trusty Switchblade 39 Portland 5
7 628 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 39 lake oswego 5
8 698 Trig Rogers bicycleattorney.com 48 Portland 5
9 743 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 40 Portland 5
10 616 Luke Sosnowski 38 Camas 5
11 646 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Lake Oswego 5
12 744 Brian Little BeerMongers Cycle Club 40 Portland 5
13 845 Chris Sautter Yakima Bike Vigilantes 48 Portland 5
14 908 Paul Kelly Stumptown Cycling Club 48 Lake Oswego 5
15 705 Paul Souders Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 5
16 797 Ryan Morgan Trusty Switchblade 40 Portland 5
17 774 Jon Frommelt bicycleattorney.com 44 Portland 5
18 697 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 48 Portland 5
19 910 Ashley Williams 46 Portland 5
20 907 Terry Hamness Camas Bike and Sport 44 Washougal 5
21 837 Jeff Chochon 49 Portland 5
22 716 Jeff Brock Nossa Familia Coffee Cycling 39 Portland 5
23 843 Christian Ettinger bicycleattorney.com 41 Portland 5
24 713 Mike Murphy Lynskey/CCR 48 Portland 5
25 808 mike zoormajian Yakima Bike Vigilantes 47 West Linn 5
26 633 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club 40 Portland 5
27 560 ILe Powell Team S+M 45 Portland 5
28 818 Erik Young Athletes Lounge Cycling Team 37 Beaverton 4
29 776 Josh Platis Rubicon 43 Portland 4
30 828 Bodjie Train Grouptrail Cycling 42 Hillsboro 4
31 715 Varner Seaman Nossa Familia Coffee Cycling 39 Portland 4
32 905 Leland Jossy 43 4
33 778 Todd Sexton Guinness Cycling Team 44 Portland 4
34 620 Steve Raubolt SWEAT360 35 Tigard 4
35 725 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 44 Lake Oswego 4
36 748 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 40 Portland 4
37 909 Nathaniel Wells Hapi-Go! 59 Mosier 4
DNF 677 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 48 Bend 3
DNF 871 Bradford Goodson Goodson 43 Portland 3
DNF 702 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Beaverton 2
DNF 906 Paul Schoonover Team S+M 46 Portland 2

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps
1 779 David Fee Civilian Velonauts 41 Portland 5
2 770 Jeff Hough 40 Portland 5
3 693 Chris Born Grouptrail Cycling 35 Portland 5
4 556 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 48 Portland 4
5 612 Jeffrey Hoppert Bridgetown Velo 41 Portland 4
6 652 David Smith 45 Hillsboro 4
7 570 Steve Kresl 52 Portland 4
8 326 Aaron Even Velominati Racing 44 Portland 4
9 656 Erik Carlson 40 Longview 4
10 613 Jochen Hoppert Dorschel/Reed Eye 37 Portland 4
11 562 Luke Robbins Fort George 45 Astoria 4
12 486 Ryan Paddock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Milwaukie 4
13 490 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Beaverton 4
14 649 Scott Kleiner 40 Portland 4
15 774 Jason Hight Hilanderonlyone 40 Longview 4
16 493 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 42 Portland 4
17 395 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 44 Lake Oswego 4
18 487 Michael Clark MX3L/Hapi-Go! 45 Portland 4
19 466 Justin Watkins Athletes Lounge/Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 40 Hillsboro 4
20 348 Albert Passadore Rolling Thunder p/b The Missing Link 42 Portland 4
21 431 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing 48 Tigard 4
22 699 Sean McCarthy 4
23 776 Alex Geschke Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Happy Valley 4
24 482 Tom Nilan Showers Pass MTB/CX Team 52 Portland 4
25 342 Tim Broderick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 49 eugene 4
26 444 Alex Dombroski TheClymb.com 39 Portland 4
27 617 Michael Horwitz Capital Pacific 47 Lake Oswego 4
28 391 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team 40 Portland 4
29 364 Chris Meilinger 48 Portland 4
30 427 James Williams Deschutes Brewery 45 Bend 4
31 771 Paul O'Connor 40 Portland 4
32 414 Burk Webb Portland Velo Racing Team 47 Milwaukie 4
33 634 Damon Schaefer Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 44 Portland 4
34 351 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 48 Washougal 4
35 761 James Green 43 Portland 4
36 759 Benjamin Davis Team Beer 39 Portland 4
37 452 Steven Soto 41 Sherwood 4
38 345 Rick Larson 45 Portland 4
39 559 Geir Eide 42 Portland 4
40 660 Paul Barlow Barlow Bikes 44 Saint Helens 4
41 581 Tom Bird 46 Tigard 4
42 760 Michael Turkiewwicz 4
43 551 Joe Lagerstrom 51 Gresham 4
44 671 John Dendiuk 39 Portland 4
45 337 Mike Reddig Camas Bike and Sport 43 Camas 4
46 360 Todd Harple SWEAT360 44 Hillsboro 4
47 484 phil avery Team Beer 40 oregon city 4
48 658 Neill Campbell Classic Cycling/Dolce Vita Wines 41 Portland 4
49 703 Dean Maclean Team Planet X USA 44 Portland 4
50 456 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Portland 4
51 489 Wes Woosley 43 Portland 4
52 527 Troy Nelson Twin Six 45 Beaverton 4
53 750 Danny Pettit 52 Happy Valley 4
54 321 Mark McMurtry Velominati Racing 44 Portland 4
55 622 Jeffrey Johnson Team Beer 46 Portland 4
56 778 Kristi Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 35 Portland 4
57 748 Judah Hamnes 4
58 775 Charles Patzner 44 Salem 4
59 677 Pete Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45 Portland 4
60 607 Scot Jarchow Threshold Velo 48 Beaverton 4
61 363 Greg Eyerly 50 Salem 4
62 773 Paul Wilson Zeitgeist Racing 36 Portland 4
63 747 Chris Rinehart 46 portland 3
64 571 Patrick Meigs Team Mudman 47 Portland 3
65 325 Tony Pitone 46 Portland 3
66 574 Scott Winkels Portland Velo Racing Team 42 Tigard 3
67 392 Stephen Rich 47 Portland 3
68 346 Andrew Kaylor Hapi-Go! 45 Beaverton 3
69 461 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas 42 portland 3
70 314 Chris Valencia Team S+M 51 Bend 3
71 426 Jake Hamnes 37 Aloha 3
72 416 Dave Meyer 38 Portland 3
DNF 477 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 56 Portland 3
DNF 579 Erick Nelson Team S+M 43 Portland 3
DNF 474 Dan Salvey 45 Sherwood 2
DNF 544 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Hillsboro 2
DNF 764 Jim Maclean 2
DNF 777 Pascal Chureau 48 Portland 2
DNF 333 Andy Casebeer Team S+M 47 Washougal 1

Masters 50+

Num Name Team Comments Age City Laps
1 440 rich cramer bicycleattorney.com 54 Beaverton 5
2 301 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Portland 5
3 336 Tom Hill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 51 PORTLAND 5
4 256 Guy Smith Portland Bicycle Studio 51 Rainier 5
5 341 Steven Thorne BikeFlights.com 53 Portland 5
6 318 Steve Yenne Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 58 Salem 5
7 298 Terry Knight 59 Vancouver 5
8 334 Chauncey Curl Cyclepath Racing 53 Portland 5
9 314 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 50 Brush Prairie 5
10 337 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo 51 Portland 5
11 316 Peter Spir Team S+M 59 Lake Oswego 5
12 293 John Napier Camas Bike and Sport 53 Camas 5
13 376 Hugh Givens bicycleattorney.com 57 Portland 4
14 445 George Laird 57 Portland 4
15 315 Paul Mautner Veloforma 56 Portland 4
16 451 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 57 Portland 4
17 323 Joe Hamilton na 58 Vancouver 4
18 453 Eric Aldinger Team S+M 43 Portland 4
19 255 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 56 Portland 4
20 309 David Luoma 57 Portland 4
21 313 David Dorocke Deschutes Brewery 52 Bend 4
22 297 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Wilsonville 4
23 304 Doug Brecht crank 50 Portland 4
24 281 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 58 Tigard 4
25 326 Stefan Furst Camas Bike and Sport 57 Vancouver 4
26 353 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 55 Portland 4
27 419 Tom Aichele 52 Portland 4
28 342 Tim Rathbun Molalla River BMX 52 Molalla 4
29 386 Dan Houghton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 54 Aloha 4
30 345 Alan Reaume 50 Portland 4
31 370 Dale Webster Bike Newport-Bier One 56 South Beach 4
32 325 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 50 Portland 4
33 390 David Bussey Showers Pass MTB/CX Team 50 Canby 4
34 269 Charles Linke The Spokesmen 56 Portland 4
35 406 Dave Groner 58 Lake Oswego 4
36 398 Vincent Plaza BriHOP Racing 53 Lake Oswego 4
37 283 Thomas J Meier 59 Corvallis 4
38 414 Jesse Lopez Jr. 3
39 449 Mark Revenaugh 51 Mulino 3
40 452 William Steinert 53 Cherry Hill 3
DNF 307 Greg Talbert Focus Bikes 52 Portland 3
DNF 404 Ed Dalton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 59 Portland 1
DQ 450 Paul Tseng Cut Course 58 Portland 4

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps
1 528 Rick Gregory Black Dog Velo 61 Eugene 5
2 519 Mark Schwyhart 5
3 508 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 63 Eugene 5
4 502 Steve Lacey Team S+M 60 Portland 4
5 500 Ron Strasser Team S+M 65 Portland 4
6 514 Steven Miller 61 Portland 4
7 532 Bob Daugherty Cyclepath Racing 63 Portland 4
8 542 Craig Bontly Yamika 64 eugene 4
9 518 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 61 Portland 4
10 534 Tim Hanrahan 61 Portland 4
11 507 Edward Lanton 64 Portland 4
12 530 Loren Russell 72 Corvallis 3
DNF 541 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 63 Corvallis 2
DNF 506 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 60 Eugene 1

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 6 Ann Kennedy bicycleattorney.com 46 Portland 5
2 3 Mielle Blomberg Team S+M 43 Portland 5
3 56 Tracey March Deschutes Brewery 45 Bend 5
4 10 Julie Deal BeerMongers Cycle Club 42 Portland 5
5 2 Carly Heron GVH Bikes 40 Hood River 5
6 33 Martha Paulus Half Penny Cycling Team 43 Salem 4

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 526 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 41 Portland 5
2 502 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 49 Portland 5
3 524 Patti Wolfe TrailRags Cycling Team 45 Brownsville 4
4 538 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 43 Portland 4

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 638 Cheryl Januzzi Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 52 Lake Oswego 5
2 640 Suzy Renn Team Slow 45 Portland 5
3 626 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland 5
4 600 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 61 Lake Oswego 4
5 602 Julie Ann Smith Sweetpea Ladies Auxiliary 46 Happy Valley 4
6 7171 Heather Saviage Beaverton Bicycle Club 55 Gaston 4

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 601 Nat Johnson Green Submarine Records 36 Portland 5
2 717 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 36 bend 5
3 725 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio 38 Portland 5
4 836 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 5
5 511 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 38 Portland 5
6 721 Mike Bene 5
7 832 Dylan VanWeelden Chris King / Cielo Factory Team 36 Portland 5
8 607 Christian Reed Green Submarine Records 35 Portland 5
9 656 Sam Caviglione 29 Portland 5
10 646 John Gulick Green Submarine Records 38 Portland 5
11 661 Sven Geirnaert 33 Portland 5
12 831 Dan Porter Cyclepath Racing 42 Portland 5
13 539 Scott Barker 45 Portland 5
14 518 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 52 Vancouver 5
15 787 Devin Bailly HCH-RPM Mortgage Cycling Team 40 Portland 5
16 508 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 51 Portland 5
17 613 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team 33 Portland 5
18 665 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 48 Portland 5
19 720 Ryan Linville 43 Portland 5
20 566 Paul Kelly Stumptown Cycling Club 48 Lake Oswego 5
21 714 Peter Rueegger Team Mudman 46 Portland 5
22 677 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 48 Portland 5
23 563 John Napier Camas Bike and Sport 53 Camas 5
24 835 Richard Lorenz Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 39 Portland 5
25 689 Scott Gerwig 46 Portland 5
26 663 David Fee Civilian Velonauts 41 Portland 5
27 514 Jerald Winfrey Cyclepath Racing 39 Tigard 5
28 517 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 39 lake oswego 5
29 557 Steven Basden Cyclepath Racing 49 Portland 5
30 747 Dieter Hoffmann Team S+M 57 Portland 5
31 777 Jeff Boehlke The Spokesmen 48 Battleground 5
32 589 Ben Tankus Vertebrata Chiropractic Cycling 20 corvallis 5
33 657 Kevin Templeton 30 Portland 5
34 631 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 45 Portland 5
35 587 Christopher Burge Green Submarine Records 33 Portland 5
36 834 Souk Soulinthone 37 Portland 4
37 833 James Williams Zing 3 Coaching 45 Tigard 4
38 520 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Wilsonville 4
39 623 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Beaverton 4
40 829 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland 4
41 698 Kate Ayres 29 Hillsboro 4
42 802 Mark Stoller Cat in the Hat 53 Portland 4
43 708 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 55 Portland 4
44 504 Paul Kanz 45 Portland 4
45 739 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 44 Lake Oswego 4
46 525 Carly Heron GVH Bikes 40 Hood River 4
47 793 Andrew Kaylor Hapi-Go! 45 Beaverton 4
48 660 Brian Puskas 38 Portland 3
49 593 Steven Beardsley Gentle Lovers 32 Portland 3
50 830 Jason A. Franz Fall Line 40 Silverton 3
DNF 837 David Fee Civilian Velonauts 41 Portland 2

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps
1 689 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 29 Portland 4
2 633 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 34 Portland 4
3 661 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team 28 Beaverton 4
4 632 Carly Heron GVH Bikes 40 Hood River 4
5 634 Mari Little BeerMongers Cycle Club 35 Portland 4
6 672 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 40 Portland 3
7 675 Julie Ann Smith Sweetpea Ladies Auxiliary 46 Happy Valley 3
8 635 Lisa Sinclair 38 Silverton 2
DNF 688 Jade Koide Look Good Feel Good 31 Portland 2

Unicycle

Num Name Team Age City Laps
1 U8 Ben Schoenberg Seriousjuggling.com 44 Portland 1
2 U11 Steven Soto 41 Sherwood 1

Women A

Num Name Team Age City Laps
1 864 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 29 Portland 6
2 852 Susannah Hart Hapi-Go! 17 Washougal 5
3 863 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team 38 Portland 5
4 921 Aunika Miranda Trusty Switchblade 14 Portland 5
5 877 Hannah Hart Hapi-Go! 21 Washougal 5

Women B

Num Name Team Age City Laps
1 181 Erin Calkins bicycleattorney.com 30 Portland 5
2 170 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 29 Portland 5
3 129 Hilary Luther 43 Degrees 38 Portland 5
4 146 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 28 Clackamas 5
5 153 Ashley Lance BeerMongers Cycle Club 29 Portland 5
6 140 Mari Little BeerMongers Cycle Club 35 Portland 5

Women C

Num Name Team Age City Laps
1 387 Jennifer Greeve Athletes Lounge Cycling Team 36 Olympia 5
2 388 Kristen Dahlquist 40 Portland 5
3 282 Erica Menze Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 27 Portland 4
4 278 Traci Anderson 41 Beaverton 4
5 276 Traci Smolen 47 Portland 4
6 338 Halley Wagoner Look Good Feel Good 29 Portland 4
7 325 stephanie roulon 43 Portland 4
8 328 Lindsey Kuipers BeerMongers Cycle Club 27 Portland 4
9 348 Amanda Abel 48 Portland 4
10 259 Jennifer Rychlik SWEAT360 43 Hillsboro 4
11 386 Cecilia Becerra BikeFlights.com 44 Portland 4
12 268 Rose-Ann Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 46 Lake Oswego 4
13 345 Abby Bohannan 26 Portland 4