Banana Belt Series

Forest Grove, OR
Sun, February 28 to Sun, March 14, 2010

If you have questions or corrections, please email Terri Camp.

Updated February 4, 2011 at 8:24 PM

Junior

Num Name Team City
1 2915 Ashton Summers Beaverton Bicycle Club Beaverton
2 2951 Justin Roberts Cyclepath Racing
3 15 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend
4 798 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club portland
5 2087 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club Portland
6 1335 Lance Pugh Beaverton Bicycle Club Portland
7 1417 Zach Bowden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Vancouver
8 2305 Jack Rising Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Lake Oswego
9 2917 Phillip Kearns Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Lake Oswego
10 2321 Ian Jackson Beaverton Bicycle Club Portland
11 2918 Nicholas Hudson Pacific Power Blue Sky Corvallis
12 1800 Kolben Preble Hammer Velo
13 50 William Miller Pacific Power Blue Sky Eugene
14 2908 Tyler Boadway Beaverton Bicycle Club portland
15 2336 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles Camus
16 2921 Killian Bailey Capitol Velo p/b Lifesource Vancouver
17 1118 Austin Boswell Hot Tubes Juniors Development Team Bend
18 2903 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene Eugene
19 2140 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club Portland
20 1733 Hannah Mcdade Beaverton Bicycle Club tigard
21 2239 Walker Prettyman Beaverton Bicycle Club portland

Masters Women 40+

Num Name Team City
1 266 Sarah Tisdale Sorella Forte Hillsboro
2 254 Jan Moss Sorella Forte Milwaukie
3 272 Meg Mautner Bike Central Portland
4 1793 Joanne Leyva Team Rose City Portland
5 1628 Angela Horton Gapay Hammer Velo Cornelius
6 3089 Katherine Christensen Showers Pass Hillsboro
7 251 Cary Fisher Pacific Power Blue Sky Eugene
8 1773 Martina Ralle Sorella Forte Portland
9 470 Kim Rueter Sorella Forte Portland
10 1763 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte Lake Oswego
11 273 Renata Hahn Team Rose City Portland
12 436 Mary Jean Filiberti Sorella Forte Oregon City
13 450 Linda Fanning Sorella Forte Portland
14 434 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky Corvallis
15 1751 Debra Windus Team Rose City Portland

Men 1/2

Num Name Team City
1 105 Steven Beardsley Gentle Lovers Portland
2 917 Jacob Rathe Jelly Belly Portland
3 970 Brad Gebhard Team Old School
4 800 Ryan Carlson Cyclepath Racing Portland
5 141 Galen Mittermann Bicycleway.com Eugene
6 973 donald Reeb Scott's Cycle and Sports
7 900 Austin Arguello Exergy Team TWENTY12 Beaverton
8 112 David Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Tigard
9 804 John Browning Echelon Gran Fondo/ZteaM Portland
10 875 Rob English Hutch's-Eugene Eugene
11 169 Aaron Sander Cyclepath Racing Vancouver
12 166 Duncan Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR8 portland
13 847 Quin Keogh Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Portland
14 136 David Root Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Vancouver
15 876 Paul Bourcier Hutch's-Eugene Eugene
16 972 Christian Tresser Cyclepath Racing
17 851 Mike Kath Cyclepath Racing portland
18 929 Aaron Tuckerman Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Portland
19 911 Steven Wilssens Bikesale.com Kirkland
20 149 Brant Buchholz Cyclesoles/Sagebrush Cycles Lake Oswego
21 193 Aaron Coker HPChiro/Scott's Cycling of Salem Tigard
22 840 Robin Wessel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Tigard
23 835 Matt Ritzow Bicycleway.com Eugene
24 9 Cory Domingues Hutch's-Eugene
25 815 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team Portland
26 170 Marcel deLisser Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
27 816 Jacob Hill Bridgetown Velo Oregon City
28 834 David Gates Bridgetown Velo Portland

Men 3

Num Name Team City
1 710 Stephen Bedford Word-RCB Beaverton
2 1144 Christopher DuBois Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
3 1057 Chris Thomas 1 Error
4 650 Angelo Roman Hammer/CMG Racing Team Boise
5 647 Mitch Lee Portland Velo Vancouver
6 762 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear Portland
7 540 Brent Emoff BRIHOP Cycling
8 379 Mark Crawford Ironclad Performance Wear Sherwood
9 632 Mike Stockton Capitol Velo p/b Lifesource Salem
10 1052 Kristo Jorgenson Hammer/CMG Racing Team
11 890 Cliff Thompson Beaverton Bicycle Club Beaverton
12 376 Jeffrey Henderson Cyclepath Racing Portland
13 728 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
14 758 Tom Scales 1 Error
15 1006 Adrian Richardson Portland State University Portland
16 761 Mitch Denham NoMad Sports Club Hillsboro
17 742 Jerry Inscoe Cyclesoles/Sagebrush Cycles Portland
18 528 Derek Newell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
19 738 Erik Hofland Artisan Family Racing PORTLAND
20 794 Michael Palmer Portland
21 396 Jeff Harwood Ironclad Performance Wear Vancouver
22 1056 Cort Buchholz Cyclesoles/Sagebrush Cycles Milwaukie
23 531 Sage Freeman Capitol Velo p/b Lifesource Salem
24 341 Jim Fischer Pacific Power Blue Sky Corvallis
25 798 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club portland
26 769 Johannes F.B. Weber Ironclad Performance Wear Portland
27 1017 Sean Babcock Team S+M Portland
28 2 James Bender Beaverton Bicycle Club
29 651 Tj Paskewich Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Portland
30 398 Phil de la Motte Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Hillsboro
31 734 Matthew Karre River City Bicycles Portland
32 772 Andrew Willis Ironclad Performance Wear
33 1061 Brian Ratliff Portland Velo Portland
34 383 David Hopper NoMad Sports Club Beaverton

Men 4

Num Name Team City
1 1248 Chris Ward CAPA Cycling Team Corvallis
2 2023 Aaron Collins Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
3 1254 Joseph Ferron CAPA Cycling Team Corvallis
4 1371 Nathan R Frechen Team Beer Portland
5 1118 Austin Boswell Hot Tubes Juniors Development Team Bend
6 1316 Azul Dahlstrom-Eckman Life Cycle Bike Shop Eugene
7 1409 Shawn Rader Sunset Cycles Hillsboro
8 1306 David Masuda Team Bike Tires Direct Tigard
9 1210 Lee Ordonez Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Eugene
10 1238 Aijiro Suzuki Ten Guys Named Alex Portland
11 1800 Kolben Preble Hammer Velo Forest Grove
12 2257 Galen Peterson OSU Cycling Club Corvallis
13 1214 Dennis Petross Ten Guys Named Alex Portland
14 1141 Andrew Dillon S.O.L. Portland
15 1383 James Ralston Hammer Velo Beaverton
16 1417 Zach Bowden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
17 1282 Lincoln Wettenhall Hammer Velo Portland
18 1408 Alex Hughes Ten Guys Named Alex Portland
19 1376 Eric Vickers Capitol Velo p/b Lifesource Salem
20 1417 Zach Bowden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Vancouver
21 2718 Steven Case Team S+M Portland
22 1365 Tony Coca Sandy
23 1184 Keith Levesque Hammer Velo Portland
24 1151 Jamie Fitzgerald Hammer Velo Portland
25 1173 Patrick Jackson WebCyclery.com Bend
26 1314 Brandon Barnhart Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
27 1347 Doug Turnbull Midtown Direct Racing Springfield
28 1182 William Laubernds Ten Guys Named Alex Portland
29 1384 Matthew Rider Team Bike Tires Direct Hillsboro
30 1243 Zachary Utz Ruckus Test Team Portland
31 1416 Michael Aylward Portland Velo Vancouver
32 1309 Rob Angelo Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend
33 1360 steve popp Cats Moon Coffee Roasters clackamas
34 1146 Mike Emerson Capitol Velo p/b Lifesource Salem
35 1442 Brion Barnett Portland Velo Portland
36 1129 Alexander Clemens Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland

Men 5

Num Name Team City
1 2217 Graham Kelley Life Cycle Bike Shop Eugene
2 2216 Bennett Shane Crossniacs Portland
3 2142 alex wentz Pilots Cycling Portland
4 2111 Ian Rogers 1 Error Vancouver
5 2210 Robert Vidin Happy Valley
6 2819 Steve Heinrichs 1 Error
7 2180 bryan richardson Portland State University manteca
8 35 Aaron Nett Hankbuilt 0.0
9 2224 James Jorgensen Life Cycle Bike Shop Eugene
9 2023 Aaron Collins Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Tualatin
10 2131 Alex Turpin Willamette University Cycling Team Waldport
11 2718 Steven Case Team S+M Portland
12 2218 Zachary Jabin Capitol Velo p/b Lifesource Salem
13 2173 Aaron Carlson Pilots Cycling Portland
14 2916 Jonah Porter River City Bicycles Portland
14 19 rogier ducloo CycleOne CrossWorld Portland
15 60 David Clark Chinook Cycling Club 0.0
16 2193 Brandon Macemon Lacey
17 2412 Cameron Duff Portland
18 2068 Matthew Jones Capitol Velo p/b Lifesource Salem
19 16 Robert Lownsbury 1 Error
19 2385 Marcus Benton Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis
20 2079 Andrew Lorente Hammer Velo Portland
21 2313 Samuel Bradshaw Ironheads Multisport Racing Lake Oswego
22 3203 James Ault Hammer Velo
23 37 Aubrey Edwards 1 Error
23 2040 Kevin English WebCyclery.com Bend
24 2035 David Doughty Portland Velo Beaverton
25 2070 Adam Kennedy Pacific Power Blue Sky Corvallis
26 1941 Rob Bingham 1 Error
27 2090 Ricardo Medina Hammer Velo Vancouver
28 2077 Scott Leonard Pacific Power Blue Sky Portland
29 2409 Chance Windham CycleOne CrossWorld Portland
30 2418 Will Harden Dr Will Bar Tigard
31 2817 david kurushima 1 Error
31 2257 Galen Peterson OSU Cycling Club sherwood
32 2268 John Porter Portland Velo Portland
33 2112 Richard Rosko Hammer Velo Portland
34 2241 Tony Turano Turano Portland
35 2135 Brent Wallace Portobello Bicycle Racing Portland
36 2246 Steve Dale MCG p/b Trails Edge Cyclery Portland
37 2202 Kevin Billingsley ZteaM Portland
38 2039 Brian Engelhard Pacific Power Blue Sky Albany
38 2406 Marcelo silva Team ButterCup BEAVERTON
39 2207 Scott McKnight Team Bike Tires Direct Gresham
40 2014 Nicholas Brown Corvallis
41 2378 Ryan Eisele Dallas

Men-Master 40+ (1/2/3)

Num Name Team City
1 175 David Zimbelman Echelon/Salmon Cyclery The Dalles
2 904 MARK STEGER HPChiro/Scott's Cycling of Salem TIGARD
3 145 Matthew Slater Echelon Gran Fondo/ZteaM Portland
4 1004 Jeffery Otto Portland Velo Beaverton
5 813 Sal Collura SLOCUM Rebound Racing Springfield
6 340 Mark Magilner Half Fast Velo
7 715 Scott Browning Echelon Gran Fondo/ZteaM Bend
8 667 Thomas Ghilarducci bicycleattorney.com Portland
9 129 Michael Dunn Echelon Gran Fondo/ZteaM Lake Oswego
10 775 Nathan Hobson ZteaM Milwaukie
11 162 Karsten Hagen Echelon Gran Fondo/ZteaM Bend
12 580 Scott Goldstein EWEB Windpower Eugene
13 720 Peter Courogen Logie Velo Portland
14 808 Tim Butler River City Bicycles Portland
15 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
16 804 John Browning Echelon Gran Fondo/ZteaM Portland
17 692 David Saltzberg Half Fast Velo Vancouver
18 853 Scott Powell 1 Error
19 1008 Rick Metz NoMad Sports Club Portland
20 979 Gordie Cumming Pacific Power Blue Sky
21 704 Ron Babcock Portland Velo Hillsboro
22 687 Scott Harman HPChiro/Scott's Cycling of Salem Lake Oswego
23 849 Todd Crowson Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Camas
24 983 Craig Hamilton Rapha Racing Portland
25 613 Jurgen Fennerl Hutch's-Eugene Eugene
26 529 Chad Smeltzer Team Bike Tires Direct Gresham
27 920 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com Bend
28 781 Jake Rosenfeld 1 Error forest grove
29 622 Roger Joys United Finance Portland
30 557 Ian Penner Half Fast Velo Portland
31 349 Mike Van Hoose Team Bike Tires Direct Kalama

Men-Master 40+ (4/5)

Num Name Team City
1 2137 John Weathers Sunset Cycles Tigard
2 2119 Ron Sines Pacific Power Blue Sky albany
3 1379 Nick Blacklock Team Bike Tires Direct Happy Valley
4 1226 Matthew S Martel Pacific Power Blue Sky Portland
5 1105 Dean Anderson North River Racing Vancouver
6 1266 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky Aloha
7 1120 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky Portland
8 1424 Greg Meller Life Cycle Bike Shop Junction City
9 1150 Erik Spillman Portland Velo Portland
10 1341 Jason Pope Team Nebo Ridge Indiana
11 1388 Dave Wingard Word-RCB Portland
12 1296 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Tualatin
13 2318 Andrea Correani Portland
14 2424 David Miller Team Rose City beaverton
15 1807 Matt McGuire ZteaM
16 1151 Jamie Fitzgerald Hammer Velo Portland
17 1181 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend
18 2432 Fred Herlitz Southtown Velo Portland
19 1386 Eric Stouck Half Fast Velo Vancouver
20 2017 Peter Casey Portland Velo Portland
21 1809 Steve Holmes Team Bike Tires Direct
22 1142 Tony Dirks Mountain View Cycles Hood River
23 2034 John Divelbiss Capitol Velo p/b Lifesource Salem
24 1441 Nate Sweet Pacific Power Blue Sky Portland
25 2820 Andrew Cummins Sunset Cycles Salem
26 2388 Kurt Freeman Skyline Velo Portland
27 1428 George MacDonald Ten Guys Named Alex Portland

Men-Master 50+

Num Name Team City
1 773 William Zale Specialized River City Bicycles Portland
2 190 Harry Phinney Pacific Power Blue Sky Albany
3 155 Ivan Meadors United Finance Hillsboro
4 896 Donald Vizzini Marty's Cycle & Moore Jacksonville
5 315 Clint Ebert bicycleattorney.com Forest Grove
6 707 Steve Long North River Racing Milwaukie
7 1153 Jim Fox United Finance Portland
8 22 jamie cobb Portland Velo
9 683 Terry Knight Vancouver
10 780 Larry Hiday Liberty Cycle Battle Ground
11 346 Craig Beavers Capitol Velo p/b Lifesource WOODBURN
12 2275 Tom Webb Team Rose City Portland
13 1400 Michael McLaughlin CycleOne CrossWorld Hillsboro
14 1123 Dave Burnard Olson's Bicycles Forest Grove
15 1069 Jon Nigbor United Finance Portland
16 727 Richard Desmond Upper Echelon Fitness Portland
17 140 Dickie Mallison Mellow Johnny's Bike Shop Portland
18 1059 Johnny Vergis Cyclepath Racing 0.0
19 744 Tim Ellerbruch Portland Velo Lake Oswego
20 1163 Evan Griffiths United Finance Portland
21 384 Mike Adams United Finance Tualatin
22 672 J.Michael Manning CycleOne CrossWorld Portland
23 363 Rod Underhill Bridgetown Velo Portland

Men-Master 60+

Num Name Team City
1 1295 lance brigman Team Bike Tires Direct Longview
2 133 Ron Magnus NoMad Sports Club Portland
3 380 John Forbes Bri-Hop Cycling Team Portland
4 380 Bill Nicolai HeadHunters Portland
5 2080 Buck Lorts Skyline Velo Portland
6 1185 Philip Litchfield Capitol Velo p/b Lifesource Salem
7 1232 Russell Speirn Portland Velo Wilsonville
8 1192 Richard Marantz NoMad Sports Club Portland
9 2219 Jack Bennett Lake Oswego

Women 1/2

Num Name Team City
1 441 Alice Pennington Veloforma
2 211 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend
3 208 Jen Akeroyd Sorella Forte Salem
4 218 Lisa Reeve Veloforma Portland
5 212 Beth Burns Veloce Racing Portland
6 216 Heather Hill Life Cycle Bike Shop Eugene
7 228 Karey Swan Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Portland
8 5 Sarah Bamberger 1 Error
9 214 Lindsay Fox Veloforma Beaverton
10 440 Susan Peithman Veloforma
11 215 Rebecka Hartkop Veloforma Salem
12 217 Jill Howe Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Eugene
13 201 Pamela Archer Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Corvallis

Women 3

Num Name Team City
1 274 Leia Tyrrell CAPA Cycling Team Corvallis
2 233 Mindy Simmons Hammer Velo Portland
3 408 Elise Huggins Veloforma Portland
4 239 Amy Campbell River City Bicycles Portland
5 262 Jessica Kaplan Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Portland
6 287 Anona Whitley Ironclad Performance Wear Portland
7 299 Margi Bradway Bridgetown Velo Eugene
8 418 Sara Fletcher Bridgetown Velo Portland
9 280 Tessa Sugahara Sorella Forte Salem
10 232 Molly Mullane Land Shark Portland
11 225 Anna Vaughn Hammer Velo portland
12 270 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend
13 249 Kaytee Petross Portland Velo Troutdale
14 264 MacKenzie Madison Eugene
15 297 Lyra Love Talent
16 298 Virginia Pedersen Ironclad Performance Wear Portland
17 259 Rhonda Morin Sorella Forte Portland
18 294 Cary Steinman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend
19 234 Sonja Unrau River City Bicycles Portland
20 256 Judy Richardson Sorella Forte
21 444 Anne Davis Usher Bridgetown Velo Portland
22 291 Sunny Gilbert Pacific Power Blue Sky Corvallis

Women 4

Num Name Team City
1 1603 Brooke McDermid bicycleattorney.com Portland
2 1790 Maire Osborn Life Cycle Bike Shop Eugene
3 1725 Erica Loder Veloforma Milwaukie
4 1712 Megan Chinburg Veloforma Portland
5 464 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear Portland
6 1714 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear Portland
7 1754 Alanna Woods Sorella Forte Beaverton
9 1781 Sarah Eustis bicycleattorney.com Portland
10 1618 Abra McNair Showers Pass PORTLAND
11 1615 Rachelle Jorgensen Life Cycle Bike Shop Eugene
12 54 Melissa Scott Oregon State Triathalon
13 1780 Elena Larson BRIHOP Cycling Portland
14 6 Susan Grandjean Showers Pass
15 1765 leigh lewis Sorella Forte Lake Oswego
16 1772 Molly MacGraw OSU Cycling Club Ashland
17 1783 Caitlin Lomen Sorella Forte Portland
18 1759 Jennifer Morgan OSU Cycling Club Corvallis
19 11 Erin Goodall Artisan Family Racing
20 1710 Alice Chang Hammer Velo Portland
21 1622 Amy Shepard BRIHOP Cycling Portland
22 1728 Renee Mansour Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend
23 1602 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend
24 1620 Anna Saltonstall Team S+M The Dalles
25 1705 Eryn Barker Specialized River City Bicycles Portland
26 445 Deann Krill Ironclad Performance Wear Portland
27 1619 Lana Pressey Ironclad Performance Wear