Sister's Stampede MTB XC

Sisters, OR
May 25, 2014

If you have questions or corrections, please email Doug Cleavenger.

Updated May 27, 2014 at 2:04 PM

Clydesdale 200+

Num Name Team City Time
1 884 Paul Friehauf Ruby Canyon Cycles Grand Junction 1:47:07.8
2 912 Bruce Haserot Kelso 1:51:32.4
3 1083 Jack Trumbull Stumptown Cycling Club Hood River 1:51:38.9
4 1050 Adam Short Bend 1:52:19.1
5 883 Nathan R Frechen Portland 1:55:16.1
6 921 Scott Housley Eugene 1:55:30.9
7 1075 Bradley Taylor Bend 1:56:12.2
8 891 Bob Gilbert Trinity Bikes Redmond 1:56:52.1
9 1041 Tim Schauer Camas 1:57:41.4
10 868 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland 1:58:12.9
11 1096 Dave Webb Camas Bike and Sport Camas 1:59:20.9
12 911 Chad Hartley Hillsboro 2:01:52.6
13 1040 Steve Schaible Bend 2:04:18.6
14 878 Jonathan Elek Bend 2:04:27.0
15 1028 Abel Richardson Snoqualmie 2:04:58.3
16 1016 Mike Reddig Camas Bike and Sport Camas 2:09:18.0
17 1005 Scott Pierce Sappo Hill Soapworks Eugene 2:12:30.9
18 1030 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team Salem 2:13:18.9
19 1000 Jon Pearson Therapeutic Associates Racing Portland 2:15:07.4
20 882 John Fowler Woodinville 2:17:58.8
21 855 Michael Clark Portland 2:20:36.1
22 952 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:23:55.2
23 806 Dan Alexander Stumptown Cycling Club Portland 2:26:53.9
24 1010 Brian Quigley Team Dirt Stayton 2:30:11.1
DNF C J Barkema Camas 0:00:00.0

Elite Men

Num Name Team City Time
1 587 Carl Decker Giant Bend 1:31:46.2
2 570 Ben Thompson Bend 1:32:02.7
3 556 Cody Peterson Hutch's/Bend Dental Bend 1:32:49.2
4 527 Lance Haidet Bend 1:33:40.4
5 521 Tyler Fox Rocky Mountain Bicycles/Kuat Racks Redmond 1:33:48.2
6 544 Patrick Means Team S+M Corvallis 1:34:56.4
7 586 James Williams Deschutes Brewery Bend 1:35:17.5
8 560 Bruce Rogers Hutch's/Bend Dental Bend 1:35:18.3
9 531 Zach Heath Oregon Trail Racing p/b La Grande Ride La Grande 1:36:58.2
10 548 Jonathan Myers Team S+M Portland 1:37:21.5
11 578 Brennan Wodtli Bend 1:38:26.4
12 530 David Harrison 1:39:39.7
13 507 Michael Benno Smith&Nephew p/b West End Bikes Portland 1:40:31.3
14 511 Dillon Caldwell Therapeutic Associates Racing Bend 1:41:42.0
15 573 William Warburton Bend Endurance Academy Bend 1:44:26.2
16 577 Brad Winn Team S+M Portland 1:44:55.5
17 576 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio Portland 1:44:57.1
18 513 Chad Cheeney Team 10 Barrel Bend 1:46:56.3
19 539 Darren LIGHTFIELD Wild Rockies Racing Boise 1:47:04.5
20 506 Steven Beardsley Gentle Lovers Portland 1:59:17.5

Elite Women

Num Name Team City Time
1 853 Megan Chinburg River City Bicycles Women's Team Portland 1:45:41.9
2 896 Serena Bishop Bend 1:47:53.5
3 944 solana kline Bend 1:53:02.6

Expert Men

Num Name Team City Time
1 540 Gabriel Linn Trusty Switchblade Bend 1:36:37.4
2 514 Javier Colton Sunnyside Sports Bend 1:37:45.6
3 528 Sean Haidet BendBroadband/WebCyclery.com Bend 1:38:13.9
4 580 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 1:38:23.4
5 535 Shane Johnson Trinity Bikes Redmond 1:38:24.2
6 545 Greg Miller Bend 1:38:52.8
7 575 John Weathers Sunset Cycles Tigard 1:38:54.8
8 509 Matt Betts Corvallis Cyclery Racing Corvallis 1:38:59.0
9 515 Jesse Coombs Corvallis Cyclery Racing Corvallis 1:39:27.7
10 508 Billy Bergen Hutch's/Bend Dental Bend 1:39:28.5
11 581 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com Bend 1:40:23.3
12 572 Robert Uetrecht WebCyclery.com Bend 1:41:12.6
13 538 David Krause Trusty Switchblade Bend 1:42:02.5
14 547 Patrick Minotti Berkeley 1:43:09.9
15 516 Sean Corey Trusty Switchblade Vancouver 1:43:27.3
16 558 Andy Redden Medford 1:45:22.0
17 554 Mike Pease Iron Horse Brewery Ellensburg 1:45:25.9
18 568 Daniel Staudigel Bend 1:45:51.4
19 569 Michael Szwaya bicycleattorney.com Portland 1:45:53.3
20 559 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas Portland 1:46:01.4
21 523 Ryan Garner Team Planet X USA Eugene 1:46:15.2
22 557 Mike Prochaska Bend 1:47:08.7
23 524 Brian Gerow Portland 1:47:20.9
24 526 Andy Hagemann Hillsboro 1:47:29.1
25 519 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental Bend 1:47:36.2
26 571 Jeff Turner Milwaukie 1:48:43.7
27 543 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas Bend 1:49:02.5
28 532 Andrew Henderson Mill Creek 1:49:40.7
29 927 Darren Jahn Rogue River 1:50:17.6
30 537 Mike King Hutch's/Bend Dental Bend 1:51:31.6
31 501 Przemek Antczak Sappo Hill Soapworks Talent 1:51:34.1
32 546 John Miller Sappo Hill Soapworks Ashland 1:51:41.6
33 541 Brian Marcroft Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Hood River 1:52:03.8
34 504 Lee Bauck Troutdale 1:52:25.8
35 529 Thomas Hainisch WebCyclery.com Bend 1:54:00.1
36 555 Samuel Pepperwood Gentle Lovers Portland 1:54:38.5
37 518 Adam DeMarzo Bike Newport-Bier One Coos Bay 1:55:18.4
38 562 Nicholas Salerno Bend 2:01:54.9
39 536 Tom Keller Sappo Hill Soapworks Central Point 2:04:20.0
40 525 John Gulick Green Submarine Records Portland 2:16:09.3
41 517 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Cyclocross.com Portland 2:21:52.9
DNF Brant Buchholz Therapeutic Associates Racing Lake Oswego 0:00:00.0
DNF Joe Chaves Sappo Hill Soapworks Ashland 0:00:00.0
DNF Brian Sather Oregon Trail Racing p/b La Grande Ride Summerville 0:00:00.0

Expert Men 45+

Num Name Team City Time
1 542 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com Bend 1:38:48.0
2 564 Scott Seaton Hutch's/Bend Dental Bend 1:40:27.7
3 552 Jeff Otto Sunset Cycles Beaverton 1:42:10.2
4 565 David Sjogren Sunnyside Sports Bend 1:43:27.7
5 520 Jerry Fox Trinity Bikes Redmond 1:45:30.5
6 553 Jeff Parker Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Hood River 1:45:39.6
7 503 Martin Baker Kesho Bicycles Hillsboro 1:45:47.0
8 566 Daniel Sprouse Bend 1:45:57.7
9 549 Trevor Norland Team Dirt Corvallis 1:46:05.3
10 585 todd raudy Bend 1:46:06.9
11 550 Michael Nyberg Sunnyside Sports Bend 1:47:35.0
12 561 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing Hillsboro 1:48:07.4
13 533 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles Damascus 1:48:08.4
14 534 david hill Dallas 1:49:39.5
15 502 david baker Sunnyside Sports Bend 1:50:32.2
16 1072 Jay Swavely Camas Bike and Sport Vancouver 1:53:05.6
17 567 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing Gresham 1:54:29.6
18 522 joseph fricke Portland 1:54:53.9
19 505 Gus Baz Guadalajara 1:58:39.6
DNF Karl Haunold Corvallis 0:00:00.0

Expert Women

Num Name Team City Time
1 920 Clara Honsinger Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Ashland 1:47:09.9
2 837 Julie Browning Cyclepath Racing Portland 1:51:16.4
3 873 Kristin Duyn Portland Bicycle Studio Portland 1:53:46.2
4 1078 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Portland 1:54:04.3
5 964 Chelsey Magness Elevated Sports Performance / BendBroadband Bend 1:54:20.8
6 1084 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com Bend 1:54:43.3
7 583 Katrina Marshall Bend 1:56:20.3
8 917 Amanda Hoffus Elevated Sports Performance / BendBroadband Bend 1:59:02.0
9 811 Jenna App Bend 2:00:17.6
10 851 Anne Cheeney Team 10 Barrel Bend 2:00:31.9
11 946 Beth kobza Portland Bicycle Studio Meridian 2:00:37.1
12 962 Molly MacGraw Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Portland 2:02:18.2
13 828 Mielle Blomberg Team S+M Portland 2:10:10.9
14 787 Susannah Hart Hapi-Go! Washougal 2:17:14.5
15 1024 Amy Rice Team Lazy Tarantulas Portland 2:17:33.8
DNF Allison Halpin Sunnyside Sports Bend 0:00:00.0

Junior Novice Men 10-13

Num Name Team City Time
1 743 Ryder Uetrecht WebCyclery.com Bend 0:57:44.1
2 731 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene 0:59:36.4
3 736 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling Portland 1:00:01.8
4 741 Caleb Trumbull Stumptown Cycling Club Hood River 1:04:01.0
5 726 Max Palanuk Blazin' Saddles Sisters 1:06:39.1
6 723 Elijah Krause Trusty Switchblade Bend 1:07:45.2
7 725 Keller Norland Team Dirt Corvallis 1:08:00.6
8 721 Nathanael Hart Hapi-Go! Washougal 1:08:08.2
9 636 Thomas Sickler Bend 1:09:36.9
10 742 Collin Turner Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Milwaukie 1:12:18.9
11 744 Henry Winnenberg Bend 1:17:37.4
12 720 Brian Goracke Monroe 1:17:51.2
13 728 Brady Pfeiffer Trusty Switchblade Bend 1:18:20.4
14 645 Matthew Merzbach Bend 1:18:38.1
15 732 Owen L. Rogers bicycleattorney.com Portland 1:29:21.4
16 739 Malakai Struhs Bend 1:30:16.1
17 738 Jakob Stoller Portland 1:35:15.3
DNF Robert Sheasby Bend 0:00:00.0

Junior Novice Women 10-13

Num Name Team City Time
1 790 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion Eugene 1:00:34.8
2 801 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard 1:06:29.2
3 788 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas Portland 1:22:51.4
4 792 Nora Panoscha Portland Velo Racing Team Portland 1:25:47.1
5 783 Katie Castle Portland Velo Racing Team Portland 1:25:55.0
6 794 Emily Rice Team Lazy Tarantulas Portland 1:26:13.9
7 798 Grace Vickers PDX Devo Junior Cycling Forest Grove 1:28:12.2
8 795 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas Portland 1:31:13.3
9 796 Rya Ripley Team Dirt Monroe 1:34:44.2
10 644 Claire Chasse Portland Velo Racing Team Portland 1:47:33.2
11 789 Sascha Knight Camas Bike and Sport Battle Ground 2:35:01.2
12 625 Ana Keller Sappo Hill Soapworks Central Point 2:35:08.1

Junior Novice Women 13-13

Num Name Team City Time
1 786 Hannah Green Boise 0:58:39.1
2 785 Grace Green Boise 1:00:33.9
3 635 Sophie Russenberger Bend 1:08:01.7
4 797 Ivy Taylor Bend Endurance Academy Bend 1:08:58.2
5 793 Marisa Reid Portland 1:11:31.8
6 799 Kaitlyn Wolfe Camas Bike and Sport Vancouver 1:11:36.0
7 800 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard 1:12:00.3
8 791 Katelyn Lindsey Vancouver 2:01:40.3

Novice Junior Men 14-18

Num Name Team City Time
1 648 Chris Rech Monmouth 0:54:25.4
2 649 Matt Rech Monmouth 0:57:27.9
3 647 Nathan Glade Independence 0:57:31.8
4 734 Brendan Sheerin Eugene 1:00:42.1
5 740 Owen Szwaya bicycleattorney.com Portland 1:00:44.7
6 717 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene 1:01:24.6
7 646 D Fetrow Sisters 1:02:51.1
8 718 Caleb Campbell Bend 1:03:04.8
9 727 Ian Panoscha Portland Velo Racing Team Portland 1:10:59.8
10 735 Nathan Silenzi Beaverton 1:19:12.2
11 722 Trevor Hull Sisters 1:19:35.2
12 737 Ben Sprouse Bend 1:23:15.8
13 634 Linus Clark Portland 1:35:15.5
DNF Jacob Edgerton Bend Endurance Academy Bend 0:00:00.0
DNF Joseph Lukens Lake Oswego 0:00:00.0

Novice Men 19-39

Num Name Team City Time
1 716 Andrew Young Bend 0:55:30.7
2 712 Alex Visser Oregon Bike Shop Racing Team Camas 0:55:50.9
3 642 Dan Ciaglo Bend 0:56:00.8
4 704 Tory Sox Bend 0:56:10.7
5 639 justin borowsky Bend 0:56:21.0
6 685 Emmanuel Lima Oliveras Newport 0:56:30.5
7 711 Stevan Vinci Boneyard Cycling Bend 0:57:50.8
8 641 Phillip M Trost Team S+M Battle Ground 0:57:54.5
9 665 Logan Davis Oregon Bike Shop Racing Team Camas 0:59:26.4
10 668 Matt Diterlizzi Grantspass 1:02:40.9
11 672 Benjamin Edwards Pocatello 1:02:46.8
12 681 Evan Klein Bend 1:03:46.0
13 689 Kyle McMartin Mountain View 1:05:40.2
14 698 Jared Rush Veneta 1:06:02.3
15 683 Damien Koehler Portland 1:06:53.5
16 673 Stephen Edwards Grants Pass 1:07:08.8
17 676 Mike Gore Springfield 1:07:43.9
18 710 Eric Vargas Salem 1:11:29.9
19 652 Nathan Ard Albany 1:12:01.1
20 684 Nick Lee Bend 1:13:05.9
21 688 cody mace Eugene 1:15:36.1
22 701 Scott Schaier Bend 1:27:40.5

Novice Men 40+

Num Name Team City Time
1 697 Chris Roberts Hammer Velo Portland 0:55:20.4
2 675 jim fox bicycleattorney.com Portland 0:55:41.0
3 693 John Prosser Pacific Power Blue Sky Hillsboro 0:57:49.4
4 709 Alan Thomason Deschutes Brewery Bend 0:57:49.5
5 687 Jake Linford Athletes Lounge Cycling Team Portland 0:58:23.9
6 643 Ryan West Burns 0:58:29.0
7 662 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team Portland 0:58:43.1
8 679 Darrel James Modesto 0:59:27.6
9 715 Kevin Wolfe Camas Bike and Sport Vancouver 0:59:34.7
10 714 Dale Webster Bike Newport-Bier One South Beach 0:59:57.5
11 666 John Desapio Terrebonne 1:00:54.4
12 700 Mark Sather Wilsonville 1:01:27.7
13 678 Doug Hull Sisters 1:01:58.2
14 707 Mike Taylor Deschutes Brewery Bend 1:02:18.1
15 655 Jim Bruce Bend 1:02:34.9
16 695 Craig Reinhart Lake Oswego 1:03:14.7
17 638 Richard Salber Bend 1:05:04.3
18 637 Erik Eastland Bend 1:05:25.7
19 692 Juergen Panoscha Portland Velo Racing Team Portland 1:05:43.5
20 651 Mike Alexander Bend 1:06:14.8
21 658 Mark Castle Portland Velo Racing Team Portland 1:07:02.0
22 664 Brian Danner Bend 1:07:32.7
23 702 Pat Shields Bend 1:07:51.7
24 876 Richard Edwards Grants Pass 1:07:53.4
25 661 Scott Coleman Beaverton 1:07:59.5
26 671 jonathan eckart Beaverton 1:08:34.4
27 659 Ed Cheeney Bend 1:09:49.5
28 708 Ted Taylor The Hub Cyclery Bend 1:10:14.5
29 713 Greg Warnick Bend 1:11:53.9
30 680 Chad Kimsey Stayton 1:11:57.2
31 1039 Charles Ryan Sisters 1:12:52.5
32 657 Scott Campbell Bend 1:12:52.7
33 703 John Silenzi Beaverton 1:14:07.0
34 663 Jed Dacker Bend 1:14:21.1
35 654 Lance Brant Bend 1:14:29.4
36 686 Michael Lindsey Vancouver 1:14:45.0
37 699 Loren Russell Corvallis 1:14:55.1
38 667 David Deuchler Vancouver 1:15:19.2
39 706 Erick Taft Camas Bike and Sport Vancouver 1:15:24.5
40 694 Mike Reed Canby 1:15:54.2
41 677 Chuck Haas Portland 1:21:18.8
42 660 Rick Clothier Bend 1:21:21.2
43 650 Al Abramson Richland 1:27:09.8
44 640 Kevin Bennett Monroe 1:29:25.7
45 705 Justin Struhs Bend 1:32:16.2
46 656 Eric Buckland Bend 2:01:20.1
47 669 David Dorocke Deschutes Brewery Bend 2:59:22.3
DNF Pete Erickson Bend 0:00:00.0

Novice Women 19-39

Num Name Team City Time
1 779 Kodi Snider Trinity Bikes Redmond 1:00:41.4
2 765 Kari Kadhim Bend 1:01:20.3
3 780 Katie Sox Bend 1:03:10.4
4 751 Danielle Curran Poplollies Eugene 1:03:24.4
5 778 Lori Schar Sisters 1:03:36.7
6 753 Abby DenUyl BeerMongers Cycle Club Portland 1:04:16.6
7 763 Carrie Johnston Portland 1:06:10.0
8 760 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 1:07:13.8
9 772 Lizzy Peterson Seattle 1:07:49.2
10 777 Kelly Sandow Poplollies Eugene 1:10:03.6
11 774 Sierra Reid Portland 1:10:10.5
12 746 Molly Blust Seattle 1:10:16.8
13 775 Kelly Richard Bend 1:10:17.5
14 757 Sarah Hall Elevated Sports Performance / BendBroadband Bend 1:11:55.7
15 682 Annie Koehler Portland 1:12:11.1
16 764 Katelyn Jones Bend 1:13:25.5
17 754 Nita Galambos Bend 1:14:18.3
18 750 Erin Corcoran Newberg 1:15:44.9

Novice Women 40+

Num Name Team City Time
1 756 Gina Green Boise 1:03:27.0
2 755 Laurie Giessinger Hutch's/Bend Dental Bend 1:03:38.9
3 781 Shawn Taylor Elevated Sports Performance / BendBroadband Bend 1:05:55.4
4 769 Heather Lynch Boneyard Cycling Bend 1:06:53.3
5 758 Melinda Halpern Bend 1:07:54.3
6 922 Kathy Hovermale Sunnyside Sports Bend 1:07:56.0
7 909 Jennifer Harrin Bend 1:08:10.5
8 752 Beth Dayton Salem 1:09:12.0
9 768 Lynn Longan Medford 1:09:33.1
10 771 Michelle Mishoe Smith&Nephew p/b West End Bikes Portland 1:10:20.7
11 747 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky Corvallis 1:11:14.7
12 782 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club Fairview 1:12:37.3
13 748 nansee bruce Bend 1:14:43.6
14 762 MM Jenkins Portland 1:20:57.7
15 749 Crystal Clarke Bend 1:21:01.7
16 776 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Lake Oswego 1:21:31.5
17 1122 Becky Chasse Portland 1:49:45.2
18 761 susan jamison BeerMongers Cycle Club Portland 1:50:35.2
19 767 Danica Lindsey Vancouver 2:04:17.5
20 766 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky Corvallis 2:07:00.6

Singlespeed Men

Num Name Team City Time
1 948 Josh Krattiger Boise 1:38:56.0
2 880 Tom Flynn Boise 1:39:41.2
3 845 Scotty Carlile Thump Coffee Bend 1:41:04.8
4 860 Jon Conway Trinity Bikes Bend 1:41:47.2
5 1057 Kirk Slack REN Cycles/Ti Cycles/River City Bicycles Portland 1:43:47.1
6 999 Seth Patla Rapha/River City Bicycles Forest Grove 1:44:14.1
7 1060 Matt Snow The Hub Cyclery Bend 1:45:51.2
8 877 Ryan Eisele Dallas 1:46:02.1
9 1053 J Brett Sicilian Eugene 1:46:24.4
10 1091 John W. Portland 1:48:27.7
11 893 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Sherwood 1:48:48.7
12 831 Jan-Willem Boom The Hub Cyclery Bend 1:51:44.9
13 863 Jason Crago Portland 1:53:27.5
14 1102 Steven Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 1:57:54.1
15 932 Thad Jordan The Hub Cyclery Bend 1:59:40.1
16 1048 Dan Sheerin Eugene 2:01:53.5
17 931 James Jonke Portland 2:02:02.1
18 816 Steven Basden Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland 2:02:36.0
19 858 Jimmy Clarke Boneyard Cycling Bend 2:02:38.6
20 582 mike zoormajian West Linn 2:16:11.3
21 979 Kyle Mills Boneyard Cycling Bend 2:24:47.8
22 990 Bill Newton Sisters 2:38:12.7
DNF Ryan Gracey Team Cycle Sport Jacksonville 0:00:00.0

Singlespeed Women

Num Name Team City Time
1 915 Bridget Hildreth Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene 2:13:46.1

Sport Men 14-18

Num Name Team City Time
1 1021 William Reinking Bend Endurance Academy Bend 1:48:32.6
2 959 Peyton Logue Sappo Hill Soapworks Grants Pass 1:49:08.7
3 1111 Ian Wilson Bend Endurance Academy Bend 1:49:41.4
4 1116 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard 1:52:17.6
5 824 Donovan Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 1:54:42.8
6 854 Ian Churchill Bend Endurance Academy Bend 1:56:35.4
7 930 Henry Jones Bend Endurance Academy Bend 1:57:16.3
8 955 Nate Lelack Bend Endurance Academy Bend 2:02:07.1
DNF JOSIAH SCHLIESMAN Sumner 0:00:00.0

Sport Men 19-39

Num Name Team City Time
1 1118 Andrew Loscutoff Blazin' Saddles Sisters 1:43:33.4
2 838 Cort Buchholz Lake Oswego 1:45:47.9
3 983 Chris Moor Deschutes Brewery Bend 1:46:04.6
4 1065 Daniel Steinle CX Pistols p/b Cyclocross.com Portland 1:47:34.1
5 1027 Neal Richards Bend 1:47:54.2
6 1079 Chris Trask Corvallis Cyclery Racing Albany 1:48:15.7
7 864 Johnathan Crandall Corvallis Cyclery Racing Corvallis 1:48:58.1
8 1015 Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team Portland 1:49:09.4
9 881 Jonathon Fogarty Bend 1:49:11.2
10 848 Elliot Carroll Bend 1:49:15.1
11 987 Brennan Morrow Sisters 1:49:55.5
12 1062 Adam Steele Bend 1:49:58.5
13 902 Jason Gulley Bend 1:50:17.6
14 1093 Billy Waring Camas Bike and Sport Camas 1:50:24.6
15 1013 Steve Raubolt Tigard 1:51:43.8
16 1074 Branden Taggart Team Lazy Tarantulas Beaverton 1:52:04.0
17 989 Eric Newman Bend 1:52:09.4
18 1042 JEREMIAH SCHLIESMAN Puyallup 1:52:20.3
19 1061 Dennis Stafford Portland 1:52:21.8
20 901 Eduardo Guerrero Corvallis Cyclery Racing Corvallis 1:53:02.5
21 969 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas Beaverton 1:53:58.4
22 904 Kevin Hall Bonney Lake 1:54:08.0
23 832 Erik Borghoff Trusty Switchblade Portland 1:54:16.3
24 1098 Joshua Wells Life Cycle Racing Team Eugene 1:54:33.0
25 1103 Matthew Westermeyer Damascus 1:55:40.7
26 951 Steve Langenderfer Bend Velo/Cascade Couriers Bend 1:56:19.2
27 984 Anthony Morales Bend 1:56:51.4
28 971 Eric McMartin Colorado Springs 1:56:57.1
29 870 Caleb Dickson Corvallis 1:57:09.7
30 846 Sean A Carline CX Pistols p/b Cyclocross.com Portland 1:58:22.7
31 812 Steve Ashley Hutch's/Bend Dental Redmond 1:58:38.5
32 808 Jesse Anderson Springfield 1:58:48.4
33 975 David M Miller Team Lazy Tarantulas Portland 2:00:28.4
34 1126 Mike Oroszi Colorado Springs 2:00:36.1
35 839 Derek Buckel Bend 2:01:07.4
36 1067 Andrew Stewart White Salmon 2:04:11.0
37 914 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club Portland 2:05:11.8
38 910 Nathan Harris Philomath 2:12:01.4
39 1128 Tyler Boadway Bike Ohio Chagrin Falls 2:13:30.7
40 986 Andrew Morphis BeerMongers Cycle Club Portland 2:16:29.3
41 942 Joe Klemmer Camas Bike and Sport Washougal 2:17:24.5
42 1085 Andrew Vaughn Bend 2:21:12.6
43 940 Joe Kim Camas Bike and Sport Washougal 2:25:33.0
44 1077 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas Portland 2:33:47.7
45 1113 Eric Wiser Portland 2:34:54.5
46 1104 brian westhaver Team Lazy Tarantulas Portland 2:35:36.2
47 836 Chris Brown Keizer 2:38:23.4
DNF Mike Bohlen Colorado Springs 0:00:00.0

Sport Men 40-49

Num Name Team City Time
1 998 Tj Paskewich Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports Bend 1:43:28.8
2 810 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports Bend 1:45:14.7
3 1109 Tom Williamson Multnomah Athletic Club Portland 1:46:00.1
4 1038 Ryan Russell Beaverton 1:46:25.4
5 1063 Andrew Steiner Boneyard Cycling Bend 1:46:31.4
6 894 Kyle Gomez Boneyard Cycling Bend 1:47:05.8
7 1114 Kenny Wolford Sunnyside Sports Bend 1:47:30.2
8 978 Wade Miller Sunnyside Sports Bend 1:47:30.5
9 1107 Mark Williams Team Cycle Sport Medford 1:48:05.7
10 1055 Chris Skovborg Sunnyside Sports Bend 1:48:26.0
11 825 Eric Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 1:49:19.9
12 833 Derek Bowers Portland 1:49:29.4
13 859 cameron coker Alliance P&O Bend 1:49:34.5
14 1034 Craig Ruby Oregon Bike Shop Racing Team Portland 1:50:03.5
15 941 Ronald Kizziar HCH-RPM Mortgage Cycling Team Portland 1:50:08.5
16 947 Michael Kosmala Team S+M Tigard 1:50:27.6
17 1051 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion Oregon 1:51:03.8
18 804 Alex Accetta HCH-RPM Mortgage Cycling Team Portland 1:51:04.8
19 926 Bob Jacobs bicycleattorney.com Portland 1:51:31.4
20 905 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland 1:51:31.8
21 1094 William Waring Camas Bike and Sport Camas 1:52:12.1
22 1020 Bob Reininger Bend 1:52:13.3
23 925 Matt Huxley Camas Bike and Sport Portland 1:52:13.5
24 803 T. Kenji Sugahara Bend 1:53:00.2
25 1031 Trig Rogers bicycleattorney.com Portland 1:53:22.0
26 875 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas Portland 1:53:29.0
27 819 Brian Baumann Team S+M Portland 1:53:34.8
28 935 Paul Kelly Stumptown Cycling Club Lake Oswego 1:53:47.4
29 843 Joe Butler Westborough 1:53:50.2
30 903 Ken Hahn Stumptown Cycling Club Portland 1:53:54.8
31 1080 Scott Trautman Camas Bike and Sport Camas 1:54:14.4
32 1033 Richard Rosko Hammer Velo Portland 1:54:24.8
33 1006 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 1:54:46.4
34 981 Mark Miskowiec Bend 1:54:54.4
35 1008 ILe Powell Team S+M Portland 1:54:56.4
36 1066 Bob Stephens Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Tigard 1:55:04.0
37 1026 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas Portland 1:55:09.1
38 1037 Rob Russell Camas Bike and Sport Hillsboro 1:55:17.0
39 1070 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com Portland 1:55:26.3
40 1100 Robin Wessel HCH-RPM Mortgage Cycling Team Tigard 1:56:05.8
41 1032 David Rosen HCH-RPM Mortgage Cycling Team Beaverton 1:56:09.7
42 1049 Brett Shipton Lake Oswego 1:56:12.6
43 1023 Robert Rekward Bend 1:56:24.4
44 929 Barron Johnson Sisters 1:56:32.6
45 993 Gary O'Connell Trinity Bikes Bend 1:56:41.3
46 970 Scott McKnight crank Gresham 1:56:54.8
47 1068 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles Portland 1:57:16.2
48 992 Greg O'Brien Portland 1:57:19.3
49 907 Terry Hamness Camas Bike and Sport Washougal 1:57:40.5
50 827 Chris Blem Team Lazy Tarantulas Lake Oswego 1:57:55.4
51 916 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas Portland 1:58:03.1
52 823 Dennis Bennett Boneyard Cycling Bend 1:58:51.9
53 1035 Tyler Rupe Hutch's/Bend Dental Bend 1:59:13.3
54 872 Jared Douglas Bend 1:59:13.4
55 1018 Sean Rees Cyclepath Racing Portland 2:00:02.5
56 988 Mike Murphy Portland 2:00:24.2
57 1088 Mark Vickers Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Forest Grove 2:00:52.9
58 1064 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team Portland 2:03:27.8
59 817 Erin Basinger The Hub Cyclery Bend 2:03:52.2
60 1124 Scott Fairbanks Corvallis 2:04:22.1
61 1045 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 2:05:16.9
62 850 Mark Chasse Portland Velo Racing Team Portland 2:05:30.8
63 937 Rob Kerr Boneyard Cycling Bend 2:05:38.4
64 980 Jeff Minch Island City 2:07:56.0
65 1105 Brian Wielenga BeerMongers Cycle Club Portland 2:09:29.8
66 889 Jeffrey Gerwing Word-RCB by Cyclisme Portland 2:10:01.8
67 1112 Robert Winnenberg Bend 2:10:26.6
68 924 Joshua Hurwitz Portland 2:10:29.1
69 814 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland 2:12:14.1
70 1106 Erskine Williams Portland 2:13:13.3
71 815 Paul Barlow Saint Helens 2:13:34.0
72 1089 Albion Vickery Bend 2:16:16.6
73 1014 Alan Reaume Portland 2:16:38.7
74 887 Jeff Garrett Lake Oswego 2:19:22.7
75 1009 Michael Pyszka Portland 2:19:53.1
76 805 David Adkins Athletes Lounge Cycling Team Vancouver 2:21:17.2
77 945 Edward Knight Camas Bike and Sport Battle Ground 2:22:36.9
78 1086 Brian Vegter Baker City 2:27:06.2
79 1119 Curtis Milander Civilian Velonauts Portland 2:30:19.1
80 835 timothy broderick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene 2:44:55.9
81 958 Ty Lockard Team Lazy Tarantulas Lake Oswego 2:48:05.2
82 972 Mark McMurtry Portland 2:49:48.0
83 997 Robin Palmer Vancouver 2:55:17.8
84 913 Shea Hawes Dallas 3:07:01.5
DNF peter leavitt Bend 0:00:00.0
DNF Brian Vierra Bend 0:00:00.0

Sport Men 50-59

Num Name Team City Time
1 809 Clinton Andring Richland 1:48:49.4
2 1044 Todd Schock Boneyard Cycling Bend 1:50:43.2
3 1133 Marcel Russenbarger Gentle Lovers Bend 1:53:08.8
4 1135 Warren Rice Blazin' Saddles Sisters 1:53:31.4
5 847 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team Portland 1:53:59.2
6 1012 phil randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Springfield 1:54:06.9
7 996 Alan Ott Wolf Creek Racing-Kendall Subaru Eugene 1:55:15.2
8 1073 Eric Szczukowski Portland 1:57:49.9
9 895 erik goodfriend Showers Pass MTB/CX Team Portland 1:58:17.8
10 977 Mark Miller Team Dirt Corvallis 1:59:51.2
11 899 Frank Gray Medford 2:01:00.4
12 1130 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles Ridgefield 2:01:11.8
13 1019 Mike Reightley WebCyclery.com Bend 2:01:23.1
14 1029 Dan Roche' Springfield 2:02:25.9
15 1076 Willy Thayer Eugene 2:03:55.3
16 871 Jeff Digenova Camas Bike and Sport Camas 2:04:29.1
17 934 Terry Keele HCH-RPM Mortgage Cycling Team Portland 2:05:19.0
18 1099 Nat Wells Hapi-Go! Mosier 2:05:42.3
19 967 Jay Marsh Bend 2:05:56.3
20 1123 Raymond Colton Bend 2:06:07.1
21 957 mark lipchick Eugene 2:06:49.7
22 1058 Michael Smith Sunriver 2:07:35.8
23 1069 Mark Stoller Portland 2:08:27.0
24 918 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 2:08:38.2
25 1007 Richard Potestio Portland 2:08:49.4
26 886 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club Portland 2:09:04.0
27 867 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion Portland 2:09:05.4
28 1071 Bill Sundermeier Tigard 2:09:11.6
29 1125 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team Tigard 2:09:19.9
30 874 Phil Eastman Jacksonville 2:10:06.0
31 982 Roger Montgomery Bend 2:10:54.9
32 1132 Leif Peterson Chico 2:15:12.2
33 844 Kevin Campbell Medford 2:16:16.4
34 938 Douglas Kile Burns 2:16:20.0
35 865 Steve Crozier Boneyard Cycling Bend 2:22:21.9
36 842 David Bussey Showers Pass MTB/CX Team Canby 2:24:28.0
37 985 Chuck Morgan Milton 2:25:10.8
38 956 David Lenhart Boneyard Cycling Bend 2:25:16.2
39 1004 Jonathan Pierce Sappo Hill Soapworks Sheridan 2:28:05.3
40 898 David Gratke Showers Pass MTB/CX Team Portland 2:30:31.5
41 1127 Charles Stanger Walla Walla 2:50:25.2

Sport Men 60+

Num Name Team City Time
1 954 Don Leet Sunnyside Sports Bend 1:58:34.2
2 900 Shawn Grossman Portland 1:58:42.0
3 633 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene 2:02:06.9
4 1082 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky Corvallis 2:02:12.4
5 928 Charles Janz Veneta 2:02:22.7
6 1054 Vincent Sikorski WebCyclery.com Bend 2:04:59.6
7 1052 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene 2:06:10.7
8 950 Steve Lacey Team S+M Portland 2:09:11.9
9 862 Patrick Coughlin Redmond 2:11:16.7
10 1108 Harry Williamson Bend 2:11:39.9
11 919 Bjarne Holm Sisters 2:20:46.9
12 852 Amory Cheney Boneyard Cycling Bend 2:22:33.6
13 1011 Billy Ramsey Creswell 2:23:36.5
14 821 JOE BEKO West Linn 2:51:14.7
15 1110 Larry Willis Prineville 3:03:05.2

Sport Women 19-39

Num Name Team City Time
1 841 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio Portland 2:01:41.0
2 943 Marie Klemmer Camas Bike and Sport Washougal 2:05:44.2
3 813 Suzie Atkin Sweetpea Ladies Auxiliary Portland 2:05:59.6
4 965 Remy Maguire Portland 2:06:16.5
5 849 Stephanie Chase Portland Bicycle Studio Portland 2:06:39.1
6 968 Kyla McDermott Elevated Sports Performance / BendBroadband Bend 2:07:01.5
7 820 Jeanne Beko CX Pistols p/b Cyclocross.com Portland 2:07:08.0
8 1022 Erin Reis Bend Velo/Cascade Couriers Bend 2:07:32.7
9 879 Beth Flanagan BeerMongers Cycle Club Portland 2:08:10.2
10 1092 Starr Walker Portland Bicycle Studio Portland 2:19:59.6
11 1121 Ashley Perry Bend 2:23:04.2
12 1017 Jaime Kathlee Reed Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 2:25:24.3
13 1025 Becky Rice Team Lazy Tarantulas Portland 2:33:26.6
14 1036 silene rush Team Lazy Tarantulas Portland 2:33:30.6
DNF Michelle Kunec-North Showers Pass MTB/CX Team Portland 0:00:00.0

Sport Women 40-49

Num Name Team City Time
1 923 Kristina Hughes Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Sherwood 2:01:56.2
2 1129 Becky Wilson Walla Walla 2:08:21.3
3 861 Leslie Copper Portland 2:08:26.7
4 1095 Susan Warnick Bend 2:08:45.6
5 857 Tracy Clark Bend 2:08:52.5
6 973 Siobhan McNulty Bend 2:11:42.3
7 834 Margi Bradway Team S+M Portland 2:12:07.7
8 994 Laura O'Connell Bend 2:12:10.3
9 840 Beth Burns Rebound/Tireless Velo Portland 2:16:14.6
10 1131 Gina Miller Sunnyside Sports Bend 2:22:24.2
11 1115 Jennifer Woodruff Portland 2:22:56.5
12 885 Julia Fudge Poplollies Eugene 2:23:05.5
13 939 Evelyn Kim Stumptown Cycling Club Portland 2:23:07.4
14 1134 Molly Cogswell-Kelley Boneyard Cycling Bend 2:24:01.5
15 869 Julie Deal BeerMongers Cycle Club Portland 2:24:26.4
16 974 Tamara Metz Bend 2:30:54.4
17 1087 Corrine Vegter Baker City 2:38:00.7
18 826 Loraine Blake Oregon Bike Shop Racing Team Portland 2:59:12.7
DNF Christina Maas Redmond 0:00:00.0
DNF Cary Schwarz Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 0:00:00.0
DNF Tina Snell-Leavitt Hutch's-Slocum-Co-Motion Bend 0:00:00.0

Sport Women 50+

Num Name Team City Time
1 1047 Teri Sheasby Bend 2:01:05.6
2 1003 Carla Pfund Hutch's/Bend Dental Bend 2:02:23.6
3 1056 Mary Skrzynski Sunnyside Sports Bend 2:04:48.2
4 866 Mary Dallas Hutch's/Bend Dental Bend 2:04:48.7
5 908 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team Portland 2:12:07.1
6 960 Leah Lokan 2:12:29.1
7 936 Karen Kenlan Sunnyside Sports Bend 2:14:16.1
8 963 Carey MacNaughton Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Portland 2:29:08.9
9 1097 Holly Wells Mosier 2:32:41.7
10 888 Gina Gastelum McKinleyville 2:37:04.8