Elkhorn Classic Stage Race: Pleasant Valley Time Trial: Combined

Baker City, OR
June 20, 2009

Part of the Elkhorn Classic Stage Race: Pleasant Valley Time Trial

Updated June 21, 2009 at 8:34 AM

Combined

Name Team Category Time
1 Philip Mooney Metromint Cycling Pro 1/2 Men 21:07.00
2 Adrian Hegyvary Hagens-Berman LLP Cycling Pro 1/2 Men 21:08.30
3 Bobby Sweeting Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Pro 1/2 Men 21:38.90
4 Robert Meyer Metromint Cycling Men 3 21:41.77
5 Kris Lunning Above Category Racing Pro 1/2 Men 21:42.66
6 Evan Pickett Metromint Cycling Pro 1/2 Men 21:55.78
7 Kevin Rowe Team Bobs-bicycles.com Pro 1/2 Men 21:55.95
8 Kai Applequist Team Bobs-bicycles.com Pro 1/2 Men 21:58.92
9 Ian Tuttle Above Category Racing Pro 1/2 Men 22:15.46
10 Jake MacArthur Hagens-Berman LLP Cycling Pro 1/2 Men 22:17.50
11 Chris Turner Above Category Racing Pro 1/2 Men 22:20.68
12 Brian Frykman Gallatin Alpine Sports/Intrinsic Architecture Men 3 22:28.10
13 Andrew Boone Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Pro 1/2 Men 22:28.28
14 Norman Bryner MiDuole Pro 1/2 Men 22:28.79
15 David Zimbelman ZteaM Masters Men 1/2/3 22:29.16
16 Gabe Varela Vertical Earth Pro 1/2 Men 22:29.98
17 Erik Slack Team Bobs-bicycles.com Pro 1/2 Men 22:31.50
18 Nicholas Gunter Lactic Acid Racing Men 3 22:33.31
19 Dan Bryant SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus Pro 1/2 Men 22:36.08
20 Mike Margraf SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus Pro 1/2 Men 22:38.64
21 Craig Nunes Bishops Peak/ArtsCyclery.com Masters Men 1/2/3 22:39.36
22 Brandon Lynch Team Bobs-bicycles.com Pro 1/2 Men 22:39.65
23 Joshua Berry Team BODE Pro 1/2 Men 22:42.20
24 Chris Stuart Team Bobs-bicycles.com Pro 1/2 Men 22:43.14
25 Jim Fischer Pacific Power Blue Sky Men 3 22:43.85
26 Eric Sheagley Veloce Racing Pro 1/2 Men 22:45.65
27 Phillip Elsasser Fanatik Bike Co. Pro 1/2 Men 22:45.76
28 Michael Larsen Hutch's/ClearOne/Bend Dental Masters Men 1/2/3 22:47.28
29 Max Durtschi Hammer/CMG Racing Team Pro 1/2 Men 22:47.44
30 Craig Kidd Idaho Cycling Enthusiasts Masters Men 1/2/3 22:47.84
31 Greg Gambetta SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus Pro 1/2 Men 22:48.30
32 Mark Blackwelder Gentle Lovers Pro 1/2 Men 22:48.68
33 Logan Hunn Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Pro 1/2 Men 22:50.95
34 John Behrens Bailey Bikes Pro 1/2 Men 22:53.21
35 Jiri Senkyrik Second Ascent Pro 1/2 Men 22:55.24
36 Eric Hovland Wells Fargo Racing Team Men 3 22:55.45
37 Nathan MacDonald Pro 1/2 Men 22:57.20
38 Eric Anderson Vertical Earth Pro 1/2 Men 22:57.60
39 shawn howard Vertical Earth Pro 1/2 Men 22:59.00
40 John Bailey Bailey Bikes Pro 1/2 Men 23:00.57
41 Nate Page MiDuole Pro 1/2 Men 23:01.80
42 Mark Krause Land Shark Men 3 23:01.88
43 Brian Ecken Fanatik Bike Co. Pro 1/2 Men 23:02.73
44 Nils Johnson SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus Pro 1/2 Men 23:02.87
45 Ben Rathkamp Fanatik Bike Co. Men 3 23:02.91
46 Clint Chase ZteaM Masters Men 1/2/3 23:03.24
47 Chris Stastny Davis Bike Club Race Team Pro 1/2 Men 23:04.86
48 Emiliano Jordan Ten Speed Drive Racing Pro 1/2 Men 23:05.85
49 Carson Miller Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Pro 1/2 Men 23:06.82
50 Brandon Dyer Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Pro 1/2 Men 23:07.23
51 John ODonnell Gin Optics Cycling Pro 1/2 Men 23:07.30
52 Sean Passage SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus Pro 1/2 Men 23:08.88
53 Travis T Metromint Cycling Men 3 23:09.56
54 Christopher Daifuku Hagens-Berman LLP Cycling Pro 1/2 Men 23:09.72
55 Connor Spencer Metromint Cycling Pro 1/2 Men 23:11.15
56 Eric Greenberg Flathead Cycling Masters Men 1/2/3 23:14.64
57 Ryan McKean Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Pro 1/2 Men 23:16.60
58 Robb FLOTH Broken Spoke Cycling Men 3 23:19.17
59 Robert McGovern Idaho Cycling Enthusiasts Men 3 23:19.82
60 Matt Fethke Sun Valley Road and Dirt Camps. L.L.C. Men 3 23:20.98
61 Justin Vanhulle Second Ascent Men 3 23:23.71
62 Alan Schmitz Hagens-Berman LLP Cycling Pro 1/2 Men 23:24.46
63 Spencer Gray Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles Men 3 23:24.75
64 Marshall Opel Hammer/CMG Racing Team Pro 1/2 Men 23:29.95
65 Elijah Romer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Pro 1/2 Men 23:33.64
66 Dave Reitz Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles Men 3 23:36.26
67 Tyler Stearns Men 3 23:36.75
68 Mick Walsh ZteaM Masters Men 1/2/3 23:37.40
69 Kennett Peterson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Pro 1/2 Men 23:37.89
70 Alex Rosenast Garage Racing Men 3 23:39.71
71 Daniel Quirk Veloce Racing Pro 1/2 Men 23:41.52
72 McKenzie Thramer InciterClothing.com/thramerrods.com Pro 1/2 Men 23:41.95
73 Michael Gil Godspeed Courier Men 3 23:42.14
74 George Chiou Nike Cycling Men 3 23:48.17
75 Mitch Lee Portland Velo Men 3 23:48.89
76 Richard Wharton Mirage Men 3 23:48.93
77 Daniel Bechtold Lactic Acid Racing Men 3 23:49.23
78 Greg Carter Second Ascent Men 3 23:49.27
79 John Sindell Starbucks Cycling Men 3 23:49.57
80 Erik Huston Hutch's Bend Masters Men 1/2/3 23:51.73
81 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Masters Men 1/2/3 23:52.20
82 Brian Seguin WebCyclery.com Masters Men 1/2/3 23:53.00
83 Erik Bergstrom Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Pro 1/2 Men 23:53.80
84 Alex Walker Old Town Bicycles Men 3 23:53.88
85 Alex Telitsine Thumbprint Racing Men 3 23:54.27
86 Tim Doelman Sun Valley Road & DIrt Men 3 23:54.50
87 Stewart Bowmer Fanatik Bike Co. Masters Men 1/2/3 23:55.27
88 Jason Dykstra George's/BODE Masters Men 1/2/3 23:58.33
89 Alex Blease Chico Corsa Cycling Team Men 3 23:58.43
90 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Pro 1/2 Men 23:59.50
91 Wes Stein Hammer/CMG Racing Team Pro 1/2 Men 24:00.30
92 Wes Stephens Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Masters Men 1/2/3 24:01.01
93 Uhl Albert Intermountain Orthaopaedics Cycling Pro 1/2 Men 24:02.50
94 wilson gorrell Sierra Nevada Masters Men 1/2/3 24:02.82
95 Matthew Slater ZteaM Masters Men 1/2/3 24:03.58
96 Christopher Hong Team Bobs-bicycles.com Pro 1/2 Men 24:04.42
97 Nick Solheim First Rate Mortgage Cycling Team Men 3 24:07.95
98 Patrick Marzullo HPChiro/Scott's Cycling of Salem Pro 1/2 Men 24:08.26
99 Austin Arguello Hammer/CMG Racing Team Pro 1/2 Men 24:08.75
100 Daniel Mensher Gentle Lovers Pro 1/2 Men 24:08.91
101 Ryan Liverman Veloce Racing Men 3 24:08.97
102 Kevin Hansen Second Ascent Pro 1/2 Men 24:10.37
103 Douglas Reid Veloce Racing Pro 1/2 Men 24:10.91
104 Seth Patla River City Bicycles Pro 1/2 Men 24:11.78
105 Kent Heli Southtown Velo Men 3 24:12.20
106 Stoney Landers Men 3 24:13.48
107 Matt Farnham Team Koas-Alegent Health Care Men 3 24:15.00
108 Alex Brookhouse Team NorCal Bike Sport Men 3 24:17.41
109 Spencer Newell Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Men 3 24:17.66
110 Mark Vergari Hutch's Bend Men 3 24:17.93
111 Karl Cunningham Men 4/5 24:18.24
112 Derek Brown Team BODE Men 3 24:18.75
113 Alex Phipps Broken Spoke Cycling Men 3 24:19.99
114 Michael Miller Team BODE Men 3 24:20.29
115 Steven R Holland United Finance Masters Men 1/2/3 24:21.03
116 Brian Sather Oregon Trail Racing p/b La Grande Ride Pro 1/2 Men 24:21.39
117 Scott Browning ZteaM Masters Men 4/5 24:21.57
118 Matt Mahoney Gentle Lovers Pro 1/2 Men 24:22.66
119 Joe Kafka Sun Valley Road and Dirt Camps. L.L.C. Men 3 24:23.55
120 Brian Percival Metromint Cycling Pro 1/2 Men 24:24.62
121 christopher bosch 1 Error Men 3 24:24.93
122 Scott Gray Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Pro 1/2 Men 24:25.37
123 Russell Thorstrom TEAM ICO Masters Men 1/2/3 24:27.60
124 jeremy whitman Men 4/5 24:28.06
125 Ben Johnson Portland Velo Men 4/5 24:28.76
126 Rob Mitchell TEAM ICO Masters Men 1/2/3 24:28.88
127 Brian Hitchcock Starbucks Cycling Men 3 24:29.26
128 Sandy Poulson Chinook Cycling Club Men 3 24:29.53
129 Ryan Ramos IAS/RH Villa/Montano Velo Pro 1/2 Men 24:32.43
130 Thad Stockham Team Bicycle Trip/Symantec Men 4/5 24:32.98
131 John Cheetam Metromint Cycling Men 3 24:33.08
132 Michael Palmer Men 3 24:37.08
133 Mark Fairman Metromint Cycling Men 4/5 24:37.25
134 Brian Walburn Hagens-Berman LLP Cycling Men 3 24:37.84
135 Ted Chauvin Lenovo Men 3 24:38.49
136 Gary Porter Bountiful Mazda Cycling Team Masters Men 1/2/3 24:39.04
137 Scott Seaton Hutch's/ClearOne/Bend Dental Masters Men 1/2/3 24:39.59
138 Andy Luhn Pro 1/2 Men 24:39.72
139 Jeff Harwood Ironclad Performance Wear Men 3 24:40.71
140 Jerald Hunsaker Beautiful Minds Masters Men 1/2/3 24:42.25
141 John O'Brien ZteaM Masters Men 1/2/3 24:43.41
142 Michael Cordova Chico Corsa Cycling Team Pro 1/2 Men 24:43.73
143 Will Niemann-Ross Life Cycle Bike Shop Pro 1/2 Men 24:44.50
144 Dustin Hahn Men 3 24:46.59
145 Doug Krumpelman Vertical Earth Men 4/5 24:47.91
146 Mike Bene Yard Dawgs Book Club Men 3 24:47.98
147 Michael Boehme Colavita/Sutterhome NOR-CAL Masters Men 4/5 24:49.77
148 Steven Zeliadt Starbucks Cycling- Men Men 3 24:49.78
149 Vern Cole Starbucks Cycling- Men Masters Men 4/5 24:52.30
150 J.Michael Manning Team Bike Tires Direct Men 3 24:53.94
151 Allison Beall Riverstone Women's Racing Team Women Pro 1/2 24:54.61
152 Jim Stefanoff emdesports.com/Fitness Fanatics Men 3 24:56.26
153 Adam Kruse USAF Academy Falcon Cycling Team Men 3 24:56.38
154 Heather Albert Riverstone Women's Racing Team Women Pro 1/2 24:56.50
155 Eric Biermann Bicycle Centers/Collision One Men 4/5 24:56.90
156 Scott Buzan Spokane Rocket Velo Men 4/5 24:57.59
157 Benjamin Fineman Davis Bike Club Race Team Men 4/5 24:58.03
158 Patrick Monteith Second Ascent Men 3 24:58.86
159 Kyle Valenta HPChiro/Scott's Cycling of Salem Pro 1/2 Men 24:59.30
160 Thomas Volk L'Ecole No. 41/Wheatland Wheeler Masters Men 1/2/3 25:00.66
161 Jeff Malnick Second Ascent Men 3 25:01.26
162 Eric Fischer SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus Pro 1/2 Men 25:01.47
163 William Warburton Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Pro 1/2 Men 25:01.76
164 Doug Smith Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Masters Men 1/2/3 25:02.65
165 Stephen Tueller Bountiful Mazda Cycling Team Masters Men 1/2/3 25:03.03
166 Gabriel Templeton IJM.org Men 4/5 25:05.52
167 Jonathan Barbus Davis Bike Club Race Team Men 4/5 25:06.88
168 Melissa Mcwhirter Veloforma Women Pro 1/2 25:07.55
169 Nicholas Roberts Wines of Washington Men 3 25:08.94
170 Jay Abolofia Davis Bike Club Race Team Men 4/5 25:10.66
171 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Men 3 25:12.10
172 Randy Opp Vertical Earth Men 4/5 25:16.98
173 Tim Roberts Davis Bike Club Race Team Masters Men 4/5 25:17.68
174 Mike Sheppard Masters Men 1/2/3 25:18.27
175 James Ferguson Bountiful Mazda Cycling Team Masters Men 1/2/3 25:18.38
176 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team Pro 1/2 Men 25:19.72
177 Jared Prince Men 4/5 25:20.76
178 Matt Dooley Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles Men 3 25:21.54
179 Gregg Strome Hutch's/ClearOne/Bend Dental Masters Men 1/2/3 25:23.00
180 Karl Vanderwood Montana Velo Men 4/5 25:23.53
181 Michael Benno Veloce Racing Pro 1/2 Men 25:24.42
182 Corrie Martin IJM.org Masters Men 1/2/3 25:24.90
183 Scott Powell Nike Cycling Masters Men 1/2/3 25:26.34
184 joel madrone Courage Men 3 25:27.32
185 Trevor O'Neal na Men 4/5 25:28.73
186 Heather Pryor Touchstone Climbing Women Pro 1/2 25:29.05
187 Jamin Aasum Bridgetown Velo Men 3 25:29.20
188 Luis Vails Masters Men 1/2/3 25:29.88
189 Jake Hansen Portland State University Men 3 25:31.31
190 Scott Herzig Montana Velo Pro 1/2 Men 25:32.67
191 wes wahlin Starbucks Men 3 25:32.72
192 Christopher Brown Southtown Velo Men 4/5 25:33.35
193 David Welsh Kuhl Scott Men 3 25:33.59
194 matt allen Oregon Trail Racing p/b La Grande Ride Masters Men 1/2/3 25:33.66
195 David Reed Apex Racing Team Masters Men 4/5 25:34.03
196 John Kenney Mountain View Cycles Masters Men 4/5 25:35.67
197 Jennifer Gaertner Riverstone Women's Racing Team Women Pro 1/2 25:35.75
198 Adrian Richardson Portland State University Men 3 25:37.61
199 Robert Dahl Metromint Cycling Pro 1/2 Men 25:39.80
200 Mike Brown Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Men 3 25:39.98
201 Gerry Ellis Nike Cycling Masters Men 1/2/3 25:40.65
202 Alice Pennington Veloforma Women Pro 1/2 25:44.12
203 Blair Hobgood Asheville Bicycle Racing Club Masters Men 4/5 25:45.10
204 Richard Albrow Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Masters Men 1/2/3 25:46.02
205 David Van Orsdel Above Category Racing Pro 1/2 Men 25:48.54
206 Nathan Hobson ZteaM Masters Men 1/2/3 25:49.52
207 Amit Kobrowski Portland Velo Men 4/5 25:49.73
208 Steven Hunter Portland Bicycle Studio Men 3 25:50.08
209 joe martin Veloce Racing Men 3 25:51.70
210 christian kittelson Starbucks Cycling Men 4/5 25:51.82
211 Amy Frykman Team Delphine Women 3 25:52.57
212 David Hart Guinness Cycling Team Masters Men 1/2/3 25:53.50
213 Lisa Turnbull Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Women Pro 1/2 25:56.94
214 Andrew Willis Ironclad Performance Wear Men 3 25:57.57
215 Jody White Broken Spoke Cycling Men 4/5 25:57.64
216 Chad Conley Broken Spoke Cycling Men 3 25:58.70
217 Teri Sheasby Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Women Pro 1/2 25:59.15
218 Brian Smith Fitzgeralds Masters Men 4/5 26:01.65
219 Shane Fletcher Veloce Racing Men 3 26:03.44
220 Alisha Welsh PCIM Women Pro 1/2 26:03.74
221 Gabriela Ferrat Mountain View Cycles Women Pro 1/2 26:06.75
222 Michael P Austin L'Ecole No. 41/Wheatland Wheeler Masters Men 4/5 26:06.92
223 Arthur Rand Santa Cruz County Cycling Club Pro 1/2 Men 26:10.87
224 Robert Carver Ironclad Performance Wear Men 4/5 26:11.04
225 Martha Walsh ZteaM Women Pro 1/2 26:11.42
226 Jill Howe Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Women Pro 1/2 26:13.60
227 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Men 3 26:13.67
228 MacKenzie Madison Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Women 3 26:14.16
229 Chris Mahan Second Ascent Men 4/5 26:15.79
230 Peter Rouse Starbucks Cycling Masters Men 4/5 26:16.26
231 Sarah Brown Riverstone Women's Racing Team Women Pro 1/2 26:18.27
232 Samuel Nicoletti Gentle Lovers Pro 1/2 Men 26:18.33
233 Mark Llinares Jackson Hole Masters Men 4/5 26:21.48
234 Karey Miles Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Women Pro 1/2 26:24.32
235 Forrest Murphy Second Ascent Men 4/5 26:25.62
236 Justin Bannerman L'Ecole No. 41/Wheatland Wheeler Masters Men 1/2/3 26:26.23
237 James LOETTERLE Second Ascent Men 4/5 26:27.07
238 Shannon Maris ASC Racing/Redline Men 3 26:27.27
239 Michael King Hutch's/ClearOne/Bend Dental Masters Men 1/2/3 26:30.65
240 Patrick Croasdaile Lakeside/Capo Men 4/5 26:32.00
241 Scott Harris Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Men 4/5 26:32.52
242 Frank Johnson Intermountain Orthaopaedics Cycling Masters Men 4/5 26:33.17
243 Mary Magnani Classic Cycling/Dolce Vita Women Pro 1/2 26:33.91
244 Michael Mara Desert Orthopaedics Masters Men 4/5 26:34.26
245 Audrey Baldessari IJM.org Women 3 26:34.29
246 Carrie Eller Team Greggs Trek Racing Women Pro 1/2 26:35.58
247 Jonathan Hines Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Men 4/5 26:38.48
248 Mark Biedrzycki Portland Velo Men 4/5 26:38.80
249 Dave Bishop Fanatik Bike Co. Masters Men 4/5 26:40.48
250 Mark Taylor Starbucks Cycling Men 4/5 26:41.46
251 Tyler Mangum Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Men 4/5 26:43.25
252 Jesse Homan Veloce Racing Men 3 26:44.35
253 Tim Kibler Cucina Fresca Men 4/5 26:44.39
254 Mark McCavic Masters Men 1/2/3 26:50.02
255 Pamela Archer Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Women Pro 1/2 26:50.37
256 Jen Akeroyd Team Health Group Women Pro 1/2 26:51.34
257 Greg Kowalsky Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Men 4/5 26:51.75
258 Benjamin Rush Flathead Cycling Masters Men 1/2/3 26:51.98
259 Roy Quade Bici Sport Masters Men 4/5 26:52.52
260 Suzie Kauper IJM.org Women 3 26:53.04
261 David Moody Vertical Earth Men 4/5 26:53.25
262 Shari White Team Castelli Women Pro 1/2 26:55.68
263 James Wellington Hutch's/ClearOne/Bend Dental Masters Men 1/2/3 26:55.87
264 Julie Robertson Zivin Hagens-Berman LLP Cycling Women Pro 1/2 26:56.73
265 JJ Cross Team BODE Men 3 26:57.34
266 John Sorlie Hutch's/ClearOne/Bend Dental Masters Men 4/5 26:57.47
267 Christine Riker Classic Cycling/Dolce Vita Women 3 26:57.99
268 Marjolein Schat Team Delphine Women 3 26:58.92
269 Paul Formiller Portland Velo Men 4/5 26:59.10
270 Erin Stansbury Second Ascent Men 3 27:05.86
271 Elise Huggins Veloforma Women 3 27:06.01
272 Bob Grover Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles Masters Men 1/2/3 27:07.76
273 Ben Rhodes Second Ascent Pro 1/2 Men 27:14.52
274 David Clark Chinook Cycling Club Men 4/5 27:14.53
275 Burton Palmer Second Ascent Men 4/5 27:14.74
276 Murphy McFarland Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Masters Men 4/5 27:19.22
277 Frederick Stamm Metromint Cycling Pro 1/2 Men 27:20.76
278 Sile Kiernan IJM.org Women 3 27:23.07
279 Emily Foxman Sugarcrm Women 3 27:23.60
280 Michael Hlynsky Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles Masters Men 4/5 27:24.13
281 Alison Howard IJM.org Women 3 27:26.98
282 Johannes F.B. Weber Ironclad Performance Wear Men 4/5 27:27.48
283 Jacqueline Cohen Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Women Pro 1/2 27:28.01
284 Serena Bishop Sunnyside Sports Women 3 27:28.20
285 tim hubner Men 4/5 27:29.62
286 Jennifer Woodruff Hammer Velo Women 4 27:30.03
287 Sarah Max Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Women 4 27:30.97
288 Glenn Kostur Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Masters Men 4/5 27:32.50
289 Kentner Cottingham Second Ascent Men 3 27:34.07
290 Cathy Varland IJM.org Women 3 27:35.71
291 Jim Hinkley Southtown Velo Masters Men 4/5 27:36.59
292 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Women 3 27:39.35
293 Jeff Wolf Team Vegan/OrganicAthlete Men 4/5 27:43.05
294 Kelly Dailey Bountiful Mazda Cycling Team Women 3 27:45.44
295 Mitch Denham NoMad Sports Club Men 3 27:49.86
296 Erin Playman Gentle Lovers Women 3 27:50.29
297 Phillip Heiman Colavita/Sutterhome NOR-CAL Masters Men 4/5 27:52.43
298 Joanna Mensher Gentle Lovers Women 3 27:52.65
299 Darren Smith Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Men 4/5 27:53.10
300 David Henry Men 4/5 27:54.40
301 Mark Adamski Men 4/5 27:55.40
302 Martha Brown IJM.org Women 3 27:56.86
303 Patricia Dowd Team Delphine Women 4 27:57.60
304 Rick Johnson Hutch's/ClearOne/Bend Dental Masters Men 1/2/3 27:58.80
305 Marty Sparks Second Ascent Men 4/5 28:00.71
306 Christina Solheim Bicycle Centers/Collision One Women 4 28:01.76
307 Tony Kic Gentle Lovers Pro 1/2 Men 28:01.79
308 Kelly McKean Veloce Racing Women 3 28:01.96
309 Gina Lowe Owens Healthcare Women 3 28:03.18
310 Eric Denning Team Reel theatre Men 3 28:05.50
311 Edward Rosenberg Second Ascent Men 4/5 28:07.02
312 Kurt Brown IJM.org Masters Men 1/2/3 28:10.10
313 Anne Linton Sorella Forte Women 4 28:10.22
314 Rich Clark Men 3 28:11.23
315 scott ryman Masters Men 4/5 28:12.32
316 Cara Bussell Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Women 3 28:14.41
317 Ken James Bicycle Services Direct Masters Men 4/5 28:16.09
318 Steve Wursta Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Men 4/5 28:17.09
319 Tad Hamilton Pro 1/2 Men 28:19.35
320 Molly Mullane Land Shark Women 3 28:22.77
321 Colin Mullane Land Shark Men 4/5 28:23.90
322 Benjamin Schultz Men 4/5 28:24.93
323 Joanna Bechtel Hopkins Honda/Code 3 Racing Women 3 28:26.56
324 Carsten Croff Men 4/5 28:29.70
325 Anna Clark Ironclad Performance Wear Women 4 28:31.93
326 Robyn Poulson Chinook Cycling Club Women 3 28:33.02
327 Mark Miller Pacific Power Blue Sky Masters Men 4/5 28:33.61
328 Tessa Sugahara Team Group Health Women 3 28:37.39
329 Stephanie Chase Veloforma Women 3 28:40.37
330 Chad Empey IE bikes Men 3 28:41.76
331 Margi Lifsey Bridgetown Velo Women 4 28:42.85
332 Michael Shannon II Second Ascent Men 4/5 28:43.23
333 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky Masters Men 4/5 28:43.27
334 Matt Couzens Portland Velo Men 4/5 28:44.87
335 Cary Fisher Pacific Power Blue Sky Women 3 28:48.19
336 Brian Vegter Bella Men 4/5 28:49.00
337 Trudy Bjornsen Davis Bike Club Race Team Women Pro 1/2 28:51.23
338 Amanda Atwill Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Women 4 28:56.04
339 Joe Leineweber Ironclad Performance Wear Men 4/5 29:01.60
340 Jennifer Schweitzer Veloforma Women 4 29:02.29
341 Greg Campi 3D Racing/Tom's Atlantic Cyclery Masters Men 4/5 29:02.51
342 Alana Armstrong Sorella Forte Women 4 29:04.72
343 Brent Wallace OrganicAthlete Men 4/5 29:10.54
344 Mark Koller Men 4/5 29:19.83
345 Chuck Kenlan Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Men 4/5 29:20.35
346 Judd Van Sickle Rocknasium Pro 1/2 Men 29:21.73
347 Jessie Hickel ByrneInvent Women 3 29:24.04
348 Derek Newell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Men 3 29:24.93
349 Dave Aldersebaes Ironclad Performance Wear Men 4/5 29:25.77
350 jonathan McCoy Men 3 29:27.28
351 Libby Evans Sorella Forte Women 3 29:31.63
352 luke pennington Team S+M Pro 1/2 Men 29:31.86
353 Brandon Arends Ironclad Performance Wear Men 4/5 29:32.26
354 Sherry Jako Sorella Forte Women 4 29:38.88
355 Eden Palmer Team Group Health Women 3 29:39.81
356 Rae Miller IE bikes Women 3 29:40.05
357 Loren Henry Men 4/5 29:42.04
358 Alexie Montaland IJM.org Women 4 29:46.37
359 Judy Richardson Sorella Forte Women 4 30:01.33
360 Donald Perry Apex Racing Team Masters Men 1/2/3 30:03.61
361 Vanessa Cass Ironclad Performance Wear Women 4 30:04.76
362 Jeff Lutzenberger Gallatin Alpine Sports/Intrinsic Architecture Men 4/5 30:11.36
363 Evan Hepner MiDuole Pro 1/2 Men 30:15.79
364 Lana Pressey Ironclad Performance Wear Women 4 30:19.52
365 Cliff Allen Men 4/5 30:22.46
366 Ruth Kostur Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Women 4 30:23.65
367 Gretchen Landis Pacific Power Blue Sky Women 4 30:27.13
368 Erin Willig Ironclad Performance Wear Women 4 30:27.20
369 Ryan Smith Ironclad Performance Wear Men 3 30:28.32
370 Peter Armstrong Taleo Racing Team Men 3 30:28.40
371 Brian Gumpert Showers Pass Men 3 30:28.40
372 Rachelle Hobson University of Oregon Cycling Club Women 3 30:40.32
373 Rachel Hoar Women 4 30:53.69
374 Colin Gibson Hagens-Berman LLP Cycling Pro 1/2 Men 31:04.45
375 Corrine Vegter Bella Women 4 31:06.67
376 Zachary Hammond OrganicAthlete Men 4/5 31:09.97
377 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Masters Men 1/2/3 31:31.93
378 Steve Fisher Hagens-Berman LLP Cycling Pro 1/2 Men 31:37.50
379 Beth Chase Ironclad Performance Wear Women 4 31:43.10
380 Ile Powell OrganicAthlete Men 4/5 31:45.69
381 Colleen Hessel Women 4 31:48.72
382 Ian TERRY Hagens-Berman LLP Cycling Pro 1/2 Men 32:07.07
383 Zan Gibbs Sorella Forte Women 4 32:19.41
384 Susan Henry Women 4 32:20.31
385 Nancy Smalley Starbucks Cycling Women 4 32:46.24
386 Beverly Calder Women 4 35:10.41
387 Nathan KUEHL Vertical Earth Pro 1/2 Men 35:20.86