Cross Crusade: Deschutes Brewery

Bend, OR
October 27, 2013

Part of the Cross Crusade

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated October 29, 2013 at 7:02 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 337 Lais Pierce 4 37:21
2 80 Marc Angelo Human Powered 42 Portland 4 37:30
3 342 Jason Kasari 4 37:38
4 319 Tom Spoffard 4 37:44
5 84 Aneel Nath Planet X p/b On One 34 Portland 4 37:45
6 70 Anthony Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 21 Portland 4 38:23
7 233 Alex Visser 4 39:09
8 188 John Rockwood 54 Hillsboro 4 39:16
9 203 Rich Reardon -- 44 Eugene 4 39:30
10 14 Keith Wolff 48 Portland 4 39:30
11 214 Alex Dombroski TheClymb.com 38 Portland 4 39:31
12 249 Anthony Birch 22 Portland 4 40:00
13 231 Kevin Rayburn 23 Santa Clarita 4 40:18
14 54 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team 32 vancouver 4 41:35
15 316 Jason Gearhart 4 41:41
16 327 Jeremy Courval Boneyard Cycling 39 Bend 4 41:48
17 123 Stephen Rich 46 Portland 4 41:56
18 134 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team 48 Lake Oswego 4 41:59
19 341 Kenny Ristav 4 42:17
20 329 Marcus Kohler Pacific Power Blue Sky 34 Portland 4 42:48
21 103 ian gleason 35 beaverton 4 43:13
22 109 Mark Hansen 34 Portland 4 43:15
23 328 Beau Eastes 4 43:49
24 170 Ian Green 36 Portland 4 44:00
25 287 Dan Goldstein 34 Hood River 4 45:13
26 260 chad Stannard 42 Portland 4 45:38
27 317 Mark Wattson 3 35:11
28 335 Michael Grindstaff Trinity Bikes 37 Redmond 3 35:57
29 195 Sam Swan 21 Seatac 3 36:27
30 338 Steven Groves 3 37:08
31 320 Elyse Rowe 3 37:41
32 261 Libby L. Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 44 Portland 3
33 268 Richard Albers 3 39:12
34 270 Jessica Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 37 Portland 3 39:34
35 343 Mike Ziehnert 3 41:04
36 336 Lane Deese 3 41:15
37 340 Brian Andrews 3 42:38
38 339 Taryn Cansler 3
39 333 Drew Jones 2 36:46
40 334 Aimee Metcalf 2 36:46
41 321 Tate Metcalf Sisters Athletic Club 45 Sisters 2 36:47
DNF 229 Doug Bailey 1

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 594 Cheryl Januzzi 4 43:10
2 639 Iris Dougherty 4 43:57
3 650 Sarah Jane Hash 4 44:49
4 645 Lisa Gentz 32 Portland 4 45:39
5 607 Jennifer Chalmers HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 35 Tigard 4 45:53
6 646 Alycia Sykora 4
7 654 Jacquie Zanck 4 46:21
8 651 Sarah Provencio 4 46:47
9 567 cecilia becerra BikeFlights.com 43 Portland 4
10 514 Rachel Mavis Deschutes Brewery 44 bend 4 49:19
11 531 Marny Musielak Trinity Bikes 43 Redmond 4 49:30
12 525 Kristina Owen Capitol Velo 15 Salem 4 49:59
13 629 Tina Snell-Leavitt 4 50:07
14 503 Traci Smolen 46 Portland 4 51:08
15 649 Dawn Stendes 4 52:05
16 520 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team 36 L.O. 4 52:23
17 653 Kathy Moore Desert Orthopedics / Rebound Physical Therapy 51 Bend 4 52:43
18 591 Gabrielle Steinert 3 40:51
19 652 Carrie Rasca 3 42:27
20 648 Naomi Campbell Look Good Feel Good 37 Portland 3 43:40
21 548 Kirsten Rudberg Unattached 42 Portland 3
22 532 Rose-Ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab 45 Lake Oswego 3 44:27
23 565 Darcie Elliott-Wiens Athletes Lounge Cycling Team 35 Vancouver 3 44:27
24 647 Jodi Jacobson-Swartfager 32 Portland 3 44:36
25 595 Vikki Bourcier Poplollies 54 Eugene 3 48:45
DNF 631 Krista Hall 1
DNF 644 Courtney Haber 1

Category A

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 162 Ryan Trebon Clement/Cannondale 33 Bend 9 1:00:52
2 89 Carl Decker Giant 38 Bend 9 1:01:26
3 161 Kevin Bradford-Parish 9 1:02:45
4 51 Lance Haidet Bear Development Team 16 Bend 9 1:02:52
5 160 Chris Jones United Healthcare 9 1:03:04
6 125 Barry Wicks Kona Factory Team 32 Bend 9 1:03:08
7 27 Shannon Skerritt Corsa Concepts Cycling Team 42 Portland 9 1:03:23 Number on incorrectly
8 112 Ben Thompson Thump Coffee 37 Bend 9 1:03:24
9 114 Matt Russell Hutch's/Bend Dental 34 Bend 9 1:03:31
10 50 Michael Gallagher Breadwinner Cycles 40 Portland 9 1:03:39
11 72 Donald Reeb cyclocrossracing.com 39 Keizer 9 1:03:43
12 116 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Bend 9 1:04:07
13 31 Cameron Beard Bend Endurance Academy 15 Bend 9 1:04:26
14 19 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 36 Portland 9 1:04:49
15 25 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 30 Portland 9 1:04:53
16 159 Ethan Reynolds Hot Tubes Development Cycling Team, Inc. 16 Boise 9 1:04:56
17 48 James Ceccorulli bicycleattorney.com 26 Portland 9 1:05:01
18 11 Damian Schmitt Silverado Gallery/Sunnyside 35 Bend 9 1:05:32
19 156 Andrew Nystrom 8 0:58:14
20 53 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 35 Portland 8 0:58:32
21 6 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA 32 portland 8 0:58:34
22 60 Brad Winn Team S+M 30 Portland 8 0:58:35
23 55 Patrick Means Team S+M 30 Corvallis 8 0:58:35
24 2 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24 Portland 8 0:58:37
25 66 Sam Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion 16 Eugene 8 0:58:37
26 85 Paul LaCava Giant 35 Portland 8 0:58:38 unreadable number
27 28 Seth Patla Rapha/River City Bicycles 36 Hillsboro 8 0:58:41
28 73 Graham Howard 28 Salem 8 0:59:04
29 168 Colin Dunlap Hutch's/Bend Dental 18 Bend 8 0:59:05
30 45 Javier Colton Sunnyside Sports 17 Bend 8 unreadable number
31 158 Cameron lloyd Hutch's-Slocum-Co-Motion 16 Eugene 8
32 14 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside 35 Bend 8 0:59:47
33 92 Jeremy Russell bicycleattorney.com 31 Portland 8 1:00:06
34 16 Nick Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Portland 8 1:00:18
35 87 Tyler Fought Trusty Switchblade 32 Portland 8 1:00:31
36 122 Trevor Pratt Lost Coast Brewery 24 Ashland 8 1:00:46
37 33 Colin Rowan Look Good Feel Good 31 Portland 8 1:01:07
38 17 Ryan Garner Evviva 32 Eugene 8 1:02:02
39 123 Chris Johnston bicycleattorney.com 28 Portland 8 1:02:15
40 167 Marshall Greene Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 32 Bend 8 1:03:18
41 136 Robert Carver Ironclad/Yakima 32 Portland 8 1:03:55
42 127 Paolo Zanetti Filth and Fury 31 Portland 8 1:04:05
43 97 Matt Hickey Cascade Couriers/Bend Velo 34 Bend 8 1:04:13
44 38 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 38 Vancouver 8 1:04:49
45 107 Adam Oliver Hutch's-Slocum-Co-Motion 17 Eugene 8 1:05:03
46 12 Byron Breeden Guinness Cycling Team 37 Hood River 7 0:58:35
47 35 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 29 Portland 7 0:58:44
DNF 29 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 37 Portland 5
DNF 126 Nathan Gibson Trusty Switchblade 27 Portland 5

Category B

Num Name Team Age City Laps Time
1 179 Malteo Jorgenson 5 40:57
2 101 billy bergen Sunnyside Sports 26 bend 5 41:26
3 135 Billy Wherley Team S+M 29 Portland 5 41:31
4 32 alex lygo Beaverton Bicycle Club 18 portland 4 34:23
5 62 Eric Fischer Nossa Familia Coffee Cycling 32 Portland 4 34:31
6 28 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland 4 34:41
7 183 Casey Cardwell 48 Portland 4 34:44
8 97 Jon Conway 33 Bend 4 34:48
9 182 Jonathon Fogarty 38 bend 4 34:58
10 48 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club 25 Portland 4 35:10
11 23 Nate Youngs The TA 33 Boring 4 35:13
12 64 Daniel Carter BeerMongers Cycle Club 32 Portland 4 35:18
13 141 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 15 Hood River 4 35:18
14 7 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles 32 Portland 4 35:20
15 144 Eben Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 14 Happy Valley 4 35:21
16 159 Timothy Scheumann 4 35:23
17 46 Noel Johnson Rogue / Mt. View Cycles 34 Portland 4 35:37
18 178 Jack ALESSI 4 35:51
19 96 Spencer Ardt Tensegrity PT Cycling 29 Springfeild 4 35:52
20 30 ben corbalis Portland Bicycle Studio 28 Portland 4 36:06
21 99 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas 30 Fairview 4 36:12
22 185 Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team 24 Portland 4 36:26
23 180 eric botos B.Y.R.D.S. 17 boise 4 36:26
24 49 Matthew Edwards The Bike Gallery 23 Portland 4 36:30
25 35 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 35 Portland 4 36:42
26 205 Jacob Chapman 4 36:53
27 151 Cory Solovewicz Go Bananas! 31 Portland 4 36:55
28 186 Travis Parker 33 Portland 4 36:57
29 31 Mark Holden Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland 4
30 61 Erik Denninghoff DNR Cycling 34 Portland 4 37:00
31 142 Andrew Warren Team S+M 20 Portland 4 37:01
32 3 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Happy Valley 4 37:05
33 204 Jacob O'Connor 4 37:11
34 17 Jonathan Kuipers CX Pistols p/b Cyclocross.com 27 Portland 4 37:15
35 176 Joseph Togoas Reno Wheelman 4 37:19
36 58 Kyle McCall Trailhead Coffee Roasters 22 Happy Valley 4 38:01
37 95 Matthew White Bike Newport-Bier One 33 CORVALLIS 4 38:22
38 201 Ryan Sperring Cascade Couriers/Bend Velo 4 38:26
39 50 Jeff Johnston Boneyard Cycling 33 Bend 4 38:40
40 146 Matt Danielson BeerMongers Cycle Club 32 Portland 4 38:45
41 65 Christian Martin River City Bicycles 37 Portland 4 38:45
42 114 Julien Jaborska 4 39:19
43 202 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club 4 39:34
44 85 Gary Szalay 33 Hood River 4 39:45
45 75 Brian List Bike Central 46 Portland 4 41:30
46 104 Justin Huggins 38 Portland 4 42:53
47 39 Chris Magel Bike Newport-Bier One 32 Newport 3 37:15
DNF 203 Isaac Frost Green Submarine Records 34 Portland 2
DNF 206 Mike Schindler Sunnyside Sports 41 Bend 1

Category C

Num Name Team Age City Laps
1 275 Noah Badur 5
2 273 Chaz Hogenauer 5
3 277 jim Baaskin 5
4 166 Mark Skiefington 5
5 280 Evan Pardi 5
6 14 Sean A Carline CX Pistols p/b Cyclocross.com 35 Beavercreek 5
7 225 Bill Thompson Athletes Lounge Cycling Team 39 Portland 5
8 274 Trent Bielaszka BYRDS 14 Meridian 5
9 4 Patrick Reedy 35 Portland 5
10 79 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 29 beaverton 5
11 101 Kyle Kruger 29 Portland 5
12 61 Brett Cassidy Human Powered 32 Portland 5
13 285 Thomas Pastor 33 Bend 5
14 26 David Hymans Metropolis Cycle Repair 34 Portland 5
15 197 Nathan Agalzoff 31 Forest Grove 5
16 165 Jim Storton 5
17 248 Bob Rakoz 5
18 86 Michael A Shearer Unattached 32 Tigard 5
19 235 August Frank Life Cycle Racing Team 20 Eugene 5
20 49 Eric Albright Look Good Feel Good 31 Portland 5
21 227 Max Miller 31 Portland 5
22 292 Zach Violett 31 Bend 5
23 127 Christopher Muhs Look Good Feel Good 26 Portland 5
24 148 Josh Snyder 32 Corvallis 5
25 84 mike tomlinson hillsboro 5
26 105 Alex Bigazzi Look Good Feel Good 34 Portland 5
27 238 Sam Haffner Metropolis Cycle Repair 5
28 196 Nate Wyeth Boneyard Cycling 30 Redmond 5
29 303 Adam Steele 5
30 173 James Peterson 34 PORTLAND 5
31 213 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 37 Portland 5
32 73 Adam Moore Look Good Feel Good 28 Portland 4
33 115 Justin Philips Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 32 Portland 4
34 120 Matt Walkky Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 4
35 10 Anthony San Filippo 33 Hubbard 4
36 215 Ryan McGinnis Tensegrity PT Cycling 30 Eugene 4
37 299 Michael Macemon 44 Beaverton 4
38 293 Ceder McKay 4
39 131 Matt Wagoner Look Good Feel Good Portland 4
40 175 Marc Whitehead 25 Portland 4
41 283 Bret Waldron 31 Portland 4
42 48 Stephen Carter The Spokesmen 34 Camas 4
43 295 Kirk Paulsen Team Slow 29 Portland 4
44 195 Jessee Bodert Look Good Feel Good 30 Redmond 4
45 22 Josh Spivey Trusty Switchblade 41 portland 4
46 216 Riley Peck 4
47 302 Daniel Hammer 4
48 50 Andrew Smith Trailhead Coffee Roasters 31 Portland 4
49 298 Adam Bergerson 4
50 69 Kate Ayres Bespoke Wheelworks 28 Portland 4
51 70 John Ayres Bespoke Wheelworks 28 Portland 4
52 301 Jeff Fairfield 4
53 304 Rob Chapman 4
54 300 Andrew Kaylor Hapi-Go! 3
DNF 143 Matthew Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 33 Portland 2
DNF 284 Jon Houk Kitsap Composite 33 Port Orchard 2
DNF 146 damien salerno fish on a bike 27 Garden City 1

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 708 Brian Malloy Therapeutic Associates PDX Cycling 31 oregon city 5
2 754 Matt Wilkin Team S+M 36 Portland 5
3 825 Josh Udesen 5
4 700 David Rosen Sage Cycles Racing 40 Beaverton 5
5 741 Jack Trumbull 39 Hood River 5
6 757 Pete Conklin Bush League Wrenching 50 Portland 5
7 799 Andrew Sullivan Metropolis Cycle Repair 31 Portland 5
8 824 Walter Mcknight 46 Bend 5
9 705 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 38 Vancouver 5
10 788 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 5
11 704 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Portland 5
12 719 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 47 Orchards 4
13 728 Jon Coney 43 Portland 4
14 831 Bradley Taylor 41 Bend 4
15 771 John Martin Team Lazy Tarantulas 44 Portland 4
16 829 Dan Lautenbach Sunset Cycles 51 Portland 4
17 834 Travis Chapman 4
18 706 Dave Wrast The Spokesmen 44 Vancouver 4
19 790 Kenny Prowse Capitol Velo 47 Salem 4
20 768 John LIVINGSTON Cascade Couriers/Bend Velo 39 Bend 4
21 750 Earl Hazekamp Capitol Velo 38 4
22 748 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 44 4
23 763 Jon"Buffaloman Bouffleur 52 Portland 4
24 713 Nathan Petz The Spokesmen 51 Vancouver 4
25 832 harvey visser 4
26 712 Jacob Roth 35 Walla Walla 3
27 833 Gary Williams 3
DNF 830 Todd Foreman-Kinder Showers Pass 27 Portland 2
DNF 734 Terry Chubb Team Snail Racing 48 Bend 1
DNF 778 Ed Hanna BeerMongers Cycle Club 33 Portland 1

Junior Men

Num Name Team City Laps
1 59 Ian Wilson High Cascade Bend 4
2 5 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway Trout Lake 4
3 20 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized Portland 4
4 222 Chaz Hogenauer 4
5 90 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion eugene 4
6 190 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 4
7 158 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling Portland 4
8 189 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling Portland 4
9 10 Donovan Birky Bend Endurance Academy Bend 4
10 220 Noah Badau 4
11 223 Jim Baskin 4
12 4 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway Trout Lake 4
13 96 William Reinking Bend Endurance Academy Bend 4
14 147 Jonathan Wimberly Bend Endurance Academy Bend 4
15 32 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling Lake Oswego 4
16 1 Carson Westberg WebCyclery.com Bend 4
17 3 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports eugene 3
18 15 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club Vancouver 3
19 165 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Portland Oregon 97206 3
20 95 Mitchell Stevens Sunnyside Sports Bend 3
21 143 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club Portland 3
22 54 Ryder Uetrecht WebCyclery.com Bend 3
23 125 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club Vancouver 3
24 64 Spencer Scott Bend Endurance Academy Bend 3
25 17 Kelton Smith PDX Devo Junior Cycling Camas 3
26 226 Matthew Vitrano B.Y.R.D.S. 3
27 244 Max Buchner 3
28 113 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene,Oregon 3
29 12 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling Portland 3
30 11 Nathanael Hart Hapi-Go! Washougal 3
31 103 Peter Puettmann Corvallis 3
32 74 Jace Petersen Hood River 3
33 141 Calvin Keane Bend Endurance Academy Bend 3
34 242 Jake Klonsky PDX Devo Junior Cycling Portland 3
35 94 Thomas Wimberly Cascade High Bend 3
36 46 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club Gaston 3
37 221 Moses Maloney 3
38 227 Nicholas Leuenhagen B.Y.R.D.S. 3
39 69 Elijah Krause Bend Endurance Academy Bend 3
40 142 Tanner Wostcott Team Garam Bend 3
41 201 Riley Read 3
42 180 Carson Griffith Bend Endurance Academy Bend 3
43 248 Thomas Sickler 3
44 231 Jack Hargrove 3
45 7 Owen L. Rogers bicycleattorney.com Portland 3
46 246 Andrew Breemer 3
47 245 Gharret Rockman 3
48 93 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy/Love Panda Bend 3
49 88 Walker Hendricks Mountain View Cycles/Subway Hood River 3
50 184 Travis Albers Oregon City 3
51 243 Grant Lulich 3
52 9 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion eugene 2
53 241 Kyle Fairbanks 2
54 247 Ollie Bond-Welch 2
55 239 Henry Winnenberg Bend 2
56 126 Grayson Szczukowski Unattached Portland 2
57 174 Riley Johnson Oregon Bike Shop Racing Team Lake Oswego 2
58 232 Aida Gonzales 2
59 78 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized Portland 1

Junior Women

Num Name Team City Laps
1 982 Abby youngwerth B.Y.R.D.S. 3
2 981 Hannah GREEN 3
3 985 jessica fisher B.Y.R.D.S. 3
4 929 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard 3
5 948 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion Eugene 3
6 928 Aunika Miranda Trusty Switchblade Portland 3
7 907 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard 3
8 990 taye nakamura-koyama Bend Endurance Academy 3
9 932 Leah Pfeiffer Trusty Switchblade Bend 3
10 955 Kendall Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland 3
11 969 Sophie Russenberger Bend Endurance Academy Bend 3
12 926 Katie Ryan Bend Endurance Academy Bend 3
13 927 Ivy Taylor Bend Endurance Academy Bend 3
14 952 Shasned Crescenzi 3
15 916 Kristina Owen Capitol Velo Salem 3
16 989 Ava Lilley 2
17 923 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 2
18 924 Lauren Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 2
19 917 Linnea Owen Capitol Velo Salem 2

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 385 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles 43 Bend 8 0:58:48
2 420 John Rollert WebCyclery.com 40 Bend 8 1:00:08
3 324 Tim Jones Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 41 Bend 8 1:00:54
4 390 Tre Hendricks Mountain View Cycles/Subway 42 Hood River 8 1:01:01
5 487 ERic Zaber 8 1:01:03
6 377 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 43 Bend 8 1:01:33
7 378 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 48 Damascus 8 1:01:39
8 447 Michael Wilson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 52 Corvallis 8 1:02:05
9 476 Erik Hammer Deschutes Brewery 37 Bend 8 1:02:05
10 425 rich cramer bicycleattorney.com 53 Beaverton 8 1:02:05
11 449 Paul Bourcier Dark Horse 45 Eugene 8 1:02:22
12 405 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 8 1:02:34
13 496 Lauren McCarthy 8 1:02:42
14 458 Thomas Hainisch WebCyclery.com 40 Bend 8 1:02:48
15 361 Richard Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 36 Happy Valley 8 1:03:10
16 327 Martin Baker bicycleattorney.com 46 Hillsboro 8 1:03:15
17 419 Tom Keller Sappo Hill Soapworks 39 Central Point 8 1:03:20
18 494 Peter Vraniak 35 Bend 8 1:03:23
19 381 john mitchem West End Bikes/Specialized 8 1:03:30
20 463 Brook Gardner Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 36 Bend 8 1:03:37
21 382 Bruce Rogers Hutch's/Bend Dental 46 Bend 8 1:03:47
22 483 Sam Lueck 8 1:03:49
23 480 Jason Benford Team dfL 39 San Francisco 8 1:04:05
24 389 Aaron Leritz Team S+M 44 Portland 8 1:04:35
25 442 Paolo Dabbeni Filth and Fury 45 Portland 8 1:04:38
26 482 dave tricamo Team dfL 49 San francisco 8 1:04:39
27 424 Steve Dale bicycleattorney.com 38 Portland 8 1:04:43
28 334 Brian Foresta Filth and Fury 39 Portland 8 1:04:55
29 310 PAT KUDSZUS Team Lazy Tarantulas 40 Salem 8
30 418 David Sjogren 46 Bend 8 1:04:59
31 501 Ken Reed Green Submarine Records 37 Beaverton 8 1:05:11
32 335 Alex Accetta HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 43 Portland 8 1:05:26
33 360 Nicholas Leritz Team S+M 42 Portland 8 1:05:39
34 437 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas 36 Wilsonville 8 1:05:42
35 330 Kale Chalmers HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 41 Tigard 8 1:05:54
36 427 William Alcorn BikeFlights.com 46 Portland 8 1:07:25
37 341 Quinn Jackson DNR Cycling 44 portland 7 0:58:32
38 304 Roger Meier Cyclepath Racing 45 Beaverton 7 0:58:34
39 489 Tony Broadman StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 35 Bend 7 0:58:43
40 502 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com 47 BEND 7 0:59:03
41 340 Eric Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 45 Bend 7 0:59:22
42 301 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Sherwood 7 0:59:24
43 490 Rick Hunter 7 0:59:26
44 423 Ryan Brown Chinook Cycling Club 38 Richland 7 0:59:28
45 395 Scott Willson Gentle Lovers 43 Portland 7 0:59:53
46 499 Adam Ward Rolf Prima 39 Portland 7 0:59:57
47 362 Lloyd Connelly DNR Cycling 45 Portland 7 1:00:12
48 500 Dave Cockburn bicycleattorney.com 40 Milwaukie 7 1:00:19
49 495 CJ Johnson Team Cycle Sport 41 Ashland 7 1:01:01 unreadable number
50 329 Eric Lanners Team S+M 40 Portland 7 1:01:09
51 318 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 48 Eugene 7 1:02:05
52 460 Dave Reitz Team Cycle Sport 44 Medford 7 1:02:21
53 493 Tad Hamilton FFRC 7 1:03:42
54 416 Bret Berner River City Bicycles 49 Portland 6 0:59:06
55 376 Tony Daversa Filth and Fury 39 Portland 6
56 325 Karl Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 45 Hood River 6 1:01:52
DNF 488 Jason Tavakolian SLOCUM Race Team 5
DNF 347 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Wilsonville 4
DNF 446 Michael Kosmala Team S+M 41 Tigard 4
DNF 434 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com 41 Bend 3
DNF 315 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Portland 1

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 834 marc driver 46 Ketchum 5 40:16
2 829 David Martin 43 Bend 5 40:37
3 758 Jason Pinkerton 36 Corbett 5 40:43
4 867 Bryan Torian 5 41:22
5 625 Andy Leritz Team S+M 46 Portland 5 41:34
6 858 Beny Ambauen Swiss Woodworker.com 38 Bend 5 41:38
7 732 Kenny Wolford 45 Bend 5 42:03
8 749 Andy Meeks bicycleattorney.com 39 Portland 5 42:06
9 851 Chad Lowe 42 Bend 5 42:07
10 843 Alexander Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion 46 Eugene 5 42:07
11 657 David Krause 36 Bend 5 42:08
12 662 Spencer White Stumptown Cycling Club 41 Portland 5 42:17
13 744 Greg Bearce 36 Ketchum 5 42:23
14 790 Rich Caramadre 5 42:31
15 584 Andrew Filer 42 Portland 5 42:36
16 787 Brian Cannon Human Powered 40 Eugene 5 42:39
17 747 Steve Brower Team Snail Racing 46 Bend 5 42:44
18 592 Sage Freeman Planet X p/b On One 40 Salem 5 43:01
19 830 Shawn O'Meara 5 43:06
20 635 Mark Widlund The Spokesmen 36 Brush Prairie 5 43:09
21 833 Greg Shaffer 5 43:13
22 558 Dirk Siverts Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 48 Springfield 5 43:16
23 839 Matt Hooge 41 Portland 5 43:18
24 828 Todd Berger Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 40 Bend 5 43:25
25 737 Matt Radich Dr Will Bar 44 Lake Oswego 5 43:29
26 751 Dan Shepherd Team Cycle Sport 45 Ashland 5 43:47
27 672 Phillip Ohnstad Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 5 43:49
28 602 Mike Snelson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 38 tigard 5 43:50
29 804 Devin Bailly HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 39 Portland 5 43:51
30 704 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 49 Gresham 5 43:54
31 552 Jeff Boehlke The Spokesmen 47 Battleground 5 43:57
32 621 Alan Reaume 49 Portland 5 44:01
33 849 Topher McGarry 5 44:05
34 731 JJ Blackwood 38 Portland 5 44:07
35 564 Eric Wittinger Fat Cobra Video 39 Portland 5 44:09
36 666 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo 40 Portland 5 44:09
37 808 Josh Gobershock Boneyard Cycling 38 Bend 5 44:15
38 865 Rich Julyan Team Cycle Sport 43 Ashland 5 44:19
39 627 David Rasca Buy Local Cycling 36 Salem 5 44:26
40 870 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 49 Portland 5 44:44
41 674 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 36 Portland 5 44:49
42 606 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 portland 5 44:56
43 573 Cesar Villanueva HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 40 Portland 5 44:58
44 759 Branden Taggart Team Lazy Tarantulas 36 Beaverton 5 44:58
45 553 Brian Wielenga BeerMongers Cycle Club 39 Portland 5 44:59
46 653 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade 45 Bend 5 45:06
47 735 Chad Hartley SWEAT360 38 Hillsboro 5 45:08
48 746 Charles Thomas Boneyard Cycling 49 Bend 5 45:15
49 786 Leland Jossy Bush League Wrenchers 49 Portland 5 45:22
50 741 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 40 Lake Oswego 5 45:23
51 840 Robert Umberhandt HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 36 Portland 5 45:28
52 699 Andy Platt 43 Portland 5
53 580 David Hewett The Spokesmen 38 Vancouver 5
54 733 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling 47 portland 5 45:35
55 783 David M Miller Team Lazy Tarantulas 36 Portland 5 45:37
56 860 Daniel Moreno 37 corvallis 5 45:39
57 762 Ryan Altman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 41 Bend 5 45:40
58 871 Tyson Hart Filth and Fury 39 Portland 5 45:42
59 644 Ian Kennedy bicycleattorney.com 49 Portland 5 45:44
60 710 Kyle Stancliff SWEAT360 42 Aloha 5 45:48
61 689 Kenneth Pace Team S+M 45 Portland 5 45:57
62 868 Chris Murray Hutch's Bend 36 Eugene 5 46:00
63 702 Khari Gates Skullcandy 42 Portland 5 46:04
64 738 Rob Bingham Life Cycle Racing Team 43 Medford 5 48:04
65 842 Todd Gardner 5 48:45
66 861 Buck Zwagerman 4 38:28
67 841 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 47 Medford 4 38:28
68 869 John Lulich 49 Bend 4
69 711 Jeremiah Williams Trusty Switchblade 36 salem 4 39:01
70 656 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend 4 39:17
71 630 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 49 Portland 4 39:28
72 863 Joel Palanuk Greenridge Physical PT/In Focus Eye Care 35 Sisters 4 39:36
73 862 Karsten Hagen Evolution Racing Team/River City Bicycles 44 Bend 4 39:41
74 856 Brian Powell 4 40:00
75 575 Judson McCauley The Spokesmen 39 Vancouver 4 40:19
76 788 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland 4 40:53
77 652 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 38 Portland 4 42:18
78 866 Todd Grover Boneyard Cycling 41 Bend 4 45:00
79 624 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Beaverton 4 45:42
80 692 Matthew Case Steve Young has a Posse 4
81 872 Kevin Max 4 48:05
82 715 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 43 Lake Oswego 4 48:15
DNF 775 Doug Minarik bicycleattorney.com 36 Portland 3
DNF 562 Matt Savage Trusty Switchblade 37 Portland 3
DNF 797 Kent Chapple Boneyard Cycling 47 bend 2
DNF 688 T. Kenji Sugahara Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 40 Salem 1
DNF 791 Rodney Trepess 48 Bend 1

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps
1 549 David Anderson Boneyard Cycling 47 Bend 5
2 602 Bill Richmond 43 Beaverton 5
3 740 Robert Burke 5
4 503 Skye Fitzgerald Spin Film 43 Clackamas 5
5 494 Mike Taylor Deschutes Brewery 49 Bend 5
6 416 Webster Wilson 41 Portland 5
7 477 stewart schesnack 45 portland 5
8 300 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 39 Portland 5
9 381 Jeff Steiner Showers Pass 47 Portland 5
10 738 Rob Jordan Mafia 36 Lacey 5
11 442 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Portland 5
12 336 Rob Russell Camas Bike and Sport 47 Hillsboro 5
13 386 Andrew Stewart Mountain View Cycles/Subway 36 White Salmon 5
14 309 Paul Souders Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Portland 5
15 531 Tristan Jones 38 Twin Falls 5
16 313 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 5
17 665 Michael Tabtabai 35 Portland 5
18 763 Grant Gosh 5
19 599 Craig Aaker 36 Portland 5
20 324 Thomas Royce The Spokesmen 45 Ridgefield 5
21 620 Eric Evans 44 Portland 5
22 746 George McConnell 5
23 534 Terry Hamness Camas Bike and Sport 43 Washougal 5
24 301 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 44 Portland 5
25 734 Phillip M Trost Team S+M 37 Battle Ground 5
26 393 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 43 Lake Oswego 5
27 736 peter leavitt 5
28 422 mike packer Rebound/Tireless Velo 49 Vancouver 5
29 600 Ryan McIntyre 37 Portland 5
30 511 Ross Bryan DNR Cycling 35 Portland 5
31 388 Brian Carrico The Spokesmen 43 Vancouver 5
32 473 Ryan Schimpf The Spokesmen 36 oregon city 5
33 617 Steve Arnold Deschutes Brewery 44 Bend 5
34 611 Paul Brown Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 47 Eugene 5
35 533 Greg Witt 53 Portland 5
36 754 Dennis Bennett Boneyard Cycling 44 Bend 5
37 560 Jesse Saks Amnesia 41 Portland 5
38 735 Ed Morris Twin Falls Fire Brigade 39 Twin Falls 5
39 367 Matt Thiefelder The Spokesmen 42 Vancouver 5
40 452 Ryan Morgan Trailhead Coffee Roasters 39 Portland 5
41 379 Jeffrey H. Garrett Scorpius Cycles 45 Lake Oswego 5
42 354 Martin Matsumura 48 Portland 5
43 739 Matthew Hargrove 5
44 355 Steve Black 41 Portland 5
45 744 Michael Coe 49 Bend 5
46 568 Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill 53 Beaverton 5
47 368 Sean McCarthy 47 Tigard 5
48 308 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo 40 Portland 5
49 742 Mike Purcell 5
50 764 Gary O'Connell 5
51 730 Paul McCurdy 5
52 733 Tim Peterson Boneyard Cycling 42 Bend 5
53 429 Matt Richmond HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 49 Portland 5
54 322 Steve Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling 47 Tigard 5
55 753 Stuart Pearson Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 37 Springfield 5
56 376 Ted Mann Scorpius Cycles 43 Lake Oswego 5
57 741 Jay Marsh Team BACE Race 54 Bend 5
58 479 Jeff Spencer Team S+M 49 Clackamas 5
59 448 Mike Lurie Garnish Apparel 44 Portland 5
60 761 Trevor Lugers 4
61 759 Neil Brashnyk 4
62 320 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling 43 Portland 4
63 493 John Lehman 51 Gresham 4
64 427 Jonathan Modie Team S+M 44 Portland 4
65 743 Matt Hawkard 4
66 397 James Owen Capitol Velo 44 Salem 4
67 582 Matthew Dial Deschutes Brewery 37 Bend 4
68 373 Chris Meilinger 47 Portland 4
69 369 Mark Nielsen Sunset Cycles 48 Portland 4
70 572 Ben McLeod 43 Portland 4
71 507 John McBride 43 Gresham 4
72 674 Jason Ramsdell Aloha 42 Crater Lake 4
73 752 Kyle Ranson Showers Pass 51 Portland 4
74 411 James Webb Beaverton Bicycle Club 47 Portland 4
75 731 Bill Thomas Team Chicken Butt 52 Bend 4
76 762 Simon Miller 4
77 478 Scott Kranz 45 4
78 508 Brian Hansen Red Lizard 52 Milwaukie 4
79 390 Jeff Dill 41 Portland 4
80 751 Jamie Gilchrist Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 44 Portland 4
81 358 Todd Harple SWEAT360 43 Hillsboro 4
82 726 Andy Barram Boneyard Cycling 4
83 532 Brent Sherry Human Powered 37 Portland 4
84 552 Ethan Fuld Unattached 48 Portland 4
85 476 Neil Kranz 38 Tigard 4
86 625 Eric Mellencamp SWEAT360 46 Hillsboro 4
87 458 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 39 Portland 4
88 671 Alex Croy The Spokesmen 37 Portland 4
89 432 Dante Solano DNR Cycling 37 Portland 4
90 316 Andrew Kaylor Hapi-Go! 44 Beaverton 4
91 760 David Lenhart Boneyard Cycling 52 Bend 4
92 727 Simon Buin 4
93 502 Tim Schallberger Tim Schallberger 46 Bend 4
94 330 Chris Valencia Team S+M 50 Bend 4
95 756 Daniel Knopf SWEAT360 35 HILLSBORO 4
96 410 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 38 Portland 4
DNF 483 Gabriel Cabatic 37 Portland 3
DNF 496 Patrick Palmer HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 41 West Linn 3
DNF 745 Curtis Brawner 39 Bend 3
DNF 450 Chris Barney Therapeutic Associates PDX Cycling 39 Portland 2
DNF 579 Troy Nelson Monkey Wrench Bicycle Club 44 Beaverton 2
DNF 597 Drew Tracy Cyclepath Racing 52 Vancouver 2
DNF 501 Peter Hettinga SWEAT360 43 Hillsboro 1

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 380 Jeff Otto Sunset Cycles 51 Beaverton 5 42:34
2 352 Mark Bradley Unattached 53 Roseburg 5 42:49
3 373 Michael Nyberg Sunnyside Sports 53 Bend 5 43:40
4 259 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized 54 Portland 5 43:43
5 291 Greg Talbert Focus Bikes 51 Portland 5 43:46
6 270 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 53 Camas 5 43:49
7 323 Steven Thorne BikeFlights.com 52 Portland 5 43:52
8 354 Nathan Sheafor Team Bobs-bicycles.com 52 Grants Pass 5 43:56
9 369 Todd Schock Boneyard Cycling 50 Bend 5 44:03
10 355 Charles Stearns 5 44:06 number on improperly
11 256 Daniel Melkonian Mountain View Cycles/Subway 53 Trout Lake 5 44:08
12 287 Johnny Vergis Cyclepath Racing 53 Portland 5 44:08
13 436 Marcel Russenbarger 5 44:52
14 379 Jon Gove Ruckus Test Team 51 Portland 5 45:09
15 317 Steve Petersen Team Finger 52 Hood River 5 45:38
16 351 Whit bazemore Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 50 Bend 5 45:41
17 302 Eric Schusterman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 53 Bend 5 38:53
18 267 phil randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 56 Springfield 5 46:03
19 311 Michael Metz Renton 5 46:07
20 365 Vern Krist Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 57 Portland 5 46:10
21 439 Stephen Blakemore 5 46:16
22 430 David Morrison Boneyard Cycling 57 Redmond 5 46:18
23 363 William Zale West End Bikes/Specialized 55 Portland 5
24 429 Jay Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 51 Bend 4 38:27
25 275 David Dorocke Deschutes Brewery 51 Bend 4 38:29
26 341 Kent Cramer 54 4 38:30
27 320 Mark Reinecke Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 51 Bend 4
28 337 Dieter Hoffmann Team S+M 56 Portland 4 39:10
29 432 Thane Jennings Sunnyside Sports 52 Hermiston 4 39:32
30 286 Craig Mavis Deschutes Brewery 59 Bend 4 39:35
31 437 mark lipchick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 55 eugene 4 39:36
32 308 Randy Scott AZZED 50 Bend 4 39:39
33 294 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 59 Eugene 4 39:39
34 318 Dan Davis WebCyclery.com 55 Bend 4 39:40
35 392 Alan Thomason Deschutes Brewery 53 Bend 4 39:45
36 343 Eric Szczukowski Unattached 52 Portland 4 39:53
37 313 Michael McLandress Boneyard Cycling 52 Bend 4
38 272 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 57 Tigard 4 40:04
39 282 Brian Smith WebCyclery.com 55 Bend 4 40:11
40 366 Ed Dalton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 58 Portland 4 40:24
41 393 Dale Webster Bike Newport-Bier One 55 South Beach 4 40:50
42 443 James Thompson 4 40:57
43 254 john nicholas DNR Cycling 58 portland 4
44 422 Stan Kiefer Boneyard Cycling 58 Bend 4 41:31
45 361 Dan Houghton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 53 Aloha 4 41:39
46 444 Mike Ryan 4 42:16
47 285 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 54 Portland 4 42:54
48 360 Jim Hinkley EBS Inc 53 Portland 4 43:02
49 438 Alan Commet 4 43:44
50 289 Peter Nielsen Sunset Cycles 51 Portland 4 44:06
51 252 Charles Linke The Spokesmen 55 Portland 4
52 401 David English Filth and Fury 51 Portland 4 44:59
53 423 Colonel Reynolds Boneyard Cycling 55 Bend 4 45:20
54 322 Tom Hill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 50 PORTLAND 4 46:05
55 440 Linda Fanning Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 53 Portland 3 43:00
56 445 Amy Hunter-Dillinger Lakeside Bicycles 3 43:01
DNF 442 bill bottom Fort Collins 3
DNF 428 Jack Fanning 2

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 502 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 62 Eugene 4 38:43
2 517 Rick Gregory Black Dog Velo 60 Eugene 4 39:14
3 529 Don Leet Sunnyside Sports 63 Bend 4 40:21
4 514 Russell Speirn Portland Velo Racing Team 67 Wilsonville 4 41:32
5 541 JERRY RADANT Boneyard Cycling 62 BEND 4 42:10
6 540 Jeff Monson Boneyard Cycling 60 Bend 4 42:37
7 503 Terry Atwood Portland Velo Racing Team 67 Portland 4 45:19
8 525 Tad Hodgert Deschutes Brewery 67 Bend 4 46:24
9 510 Bob Daugherty Cyclepath Racing 62 Portland 4 48:26
10 501 Malcolm Johnson Portland Velo Racing Team 65 Portland 4 49:14
DNF 504 Amory Cheney Boneyard Cycling 62 Bend 1
DNF 505 Robert Fox Buy Local Cycling 62 Keizer 1

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 40 Michelle Mills StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 35 BEND 5 44:30
2 38 Mary Skrzynski Sunnyside Sports 51 Bend 5
3 4 Ann Kennedy bicycleattorney.com 45 Portland 5 45:34
4 36 Michelle Blackwood Sweetpea Ladies Auxiliary 40 PORTLAND 5 45:46
5 37 Meg Hamilton Hutch's-Slocum-Co-Motion 42 Eugene 5 45:48
6 8 Ellen Miller Team Lazy Tarantulas 38 Salem 5
7 52 Muffy Roy Sunnyside Sports 5 45:50
8 10 Mielle Blomberg Team S+M 42 Portland 5 45:58
9 21 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling 43 Hillsboro 5 45:58
10 17 Virginie Calme Cyclepath Racing 43 Portland 5 46:19
11 51 Renee Scott Sunnyside Sports 40 Bend 5 46:39
12 9 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 38 Vancouver 5 46:47
13 12 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 5 46:47
14 31 Cary Schwarz Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend 5 47:19
15 14 Lindsay Kandra West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 36 Portland 5 48:42
16 15 Anna Vaughn West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 37 portland 5 48:44
17 39 Holly Pfeiffer Trusty Switchblade 41 Bend 5 49:04
18 27 erica wescott 43 Bend 5 49:04
19 5 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 5 50:12
20 29 Martha Paulus Buy Local Cycling 42 Salem 5 50:57

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 255 Jenn Tigli 5 48:29
2 263 Linda Tesman 43 Klamath Falls 5 48:59
3 235 Patricia Strange Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 42 Bend 5 49:52
4 233 Brandi Pinkerton Sweetpea Ladies Auxiliary 39 Corbett 4 41:14
5 258 Tracey March 44 Bend 4 41:26
6 223 Deb Bauer Tensegrity PT Cycling 38 Eugene 4 41:31
7 216 Jill Petersen Team Finger 41 Hood River 4 41:33
8 239 Julie Deal BeerMongers Cycle Club 41 Portland 4 41:37
9 242 Cate Hass Boneyard Cycling 36 Bend 4 41:43
10 243 Christine A Holland Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46 Portland 4 41:49
11 217 Karen Henry Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 40 Damascus 4 42:32
12 262 Shellie Heggenberger Boneyard Cycling 41 Bend 4 42:55
13 256 Leslie Griffith Boneyard Cycling 45 Bend 4
14 224 Hazel Gross Trusty Switchblade 37 Portland 4 44:48
15 202 Emily Goodman Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 4 45:09
16 204 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 40 Portland 4 46:50
17 260 Kelly Sandow Poplollies 35 Eugene 4
18 213 Erika Miranda Trusty Switchblade 38 Portland 4

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps Time
1 750 Lora Melkonian Mountain View Cycles/Subway 54 Trout Lake 5 46:46
2 764 Karen Kenlan Sunnyside Sports 53 Bend 5 47:19
3 788 Michelle Mercer Bazemore Sunnyside Sports 46 Bend 5 47:59
4 809 Katherine Christensen 53 Portland 5 48:55
5 810 Lori Smith 5 49:10
6 765 Gina Miller Sunnyside Sports 46 Bend 5 49:21
7 782 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 49 Vancouver 5 49:25
8 808 sandrine McFadden Peterson/Spokeswomen Racing 46 Bothell 5 50:13
9 807 Lynda Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 46 Bend 4 41:24
10 793 Laila Deardorff 52 Lake Oswego 4 41:24
11 771 Linda Caporicci Oregon Bike Shop Racing Team 46 Gresham 4 41:28
12 814 Nancy Odle 4 41:57
13 806 Kim Frank Life Cycle Racing Team 54 Eugene 4
14 812 Michelle Thorstrom 50 Bend 4 42:31
15 777 Jill Ballantyne Deschutes Brewery 49 Bend 4 42:51
16 813 Angela Horton Gapay Hammer Velo 4 43:38
17 786 Carol Pelmas Sweetpea Ladies Auxiliary 55 Lake Oswego 4 44:13
18 767 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 57 Portland 4 45:16
19 796 Julia Fudge Poplollies 47 Eugene 4 49:06
20 779 Sheilagh Griffin NoMads Bicycle Racing Team 49 Portland 4 49:36
21 776 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 58 Corvallis 4 49:53
DNF 775 Joanne Eastwood Sunnyside Sports 46 Bend 1

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 593 Cody Peterson Hutch's-Slocum-Co-Motion 5 36:57
2 662 Adam Artner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 19 Corvallis 5 37:11
3 505 Nat Johnson Green Submarine Records 35 Portland 5 37:34
4 635 Geoffrey Huber Stoemper/Fat Tire Farm 38 portland 5 37:47
5 541 Lee Ordonez English Cycles 31 Eugene 5 37:53
6 576 Gabriel Linn Trusty Switchblade 36 Bend 5 37:58
7 509 Brian Kesselman Ruckus Test Team 37 Portland 5 38:20
8 626 Richard Sweet Tensegrity PT Cycling 43 Eugene 5 38:25
9 664 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 30 Bend 5 38:27
10 608 Josh Armagost Green Submarine Records 41 Portland 5 38:28
11 707 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 37 Portland 5 38:30
12 565 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 31 Portland 5 38:52
13 613 Ben Guernsey Trusty Switchblade 29 Portland 5 39:10
14 543 Ian Eglitis Human Powered 30 West Linn 5 39:13
15 584 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion 44 Camp Adair 5 39:16
16 634 Adrian Richardson Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 25 Portland 5 39:41
17 507 Shawn Small Ruckus Test Team 29 Portland 5 39:44
18 599 Tony Kic Gentle Lovers 35 portland 5 39:56
19 562 Dave Messenheimer Green Submarine Records 33 Portland 5 40:29
20 563 John Gulick Green Submarine Records 37 Portland 5 40:50
21 650 Christian Reed Green Submarine Records 34 Portland 5 41:00
22 588 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team 33 Portland 5 41:11
23 586 Tyler Bump Ruckus Test Team 31 Portland 5 41:21
24 511 Ken Hahn 39 Portland 5 41:22
25 769 Dylan McReynolds North American Velo 41 Berkeley 5 41:44
26 656 Todd Griffith Boneyard Cycling 44 Bend 5 41:52
27 706 Christopher Ryan Ruckus Test Team 36 Portland 5 41:59
28 785 Craig Ruby Oregon Bike Shop Racing Team 43 Portland 4 34:05
29 705 Doug Karet 4 34:07
30 795 Matt Briggs XC Oregon 26 Bend 4 34:11
31 553 Lloyd Connelly DNR Cycling 45 Portland 4 34:23
32 539 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 38 Lake Oswego 4 34:54
33 780 Avery Reed 4 35:25
34 793 Chris Nelson Green Submarine Records 38 Portland 4 35:29
35 564 Jason Uland Team Cthulhu 43 Portland 4 35:53
36 tom 4
37 698 Jared McClintock 36 portland 4 36:04
38 577 Christopher Burge Green Submarine Records 32 Portland 4 36:06
39 794 Thomas Pastor 33 Bend 4 36:09
40 731 Quinn Jackson DNR Cycling 44 portland 4 36:34
41 528 john nicholas DNR Cycling 58 portland 4 36:39
42 683 Maxwell Merkle Ruckus Test Team 31 Portland 4 36:41
43 609 Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing 41 Beaverton 4 36:55
44 791 Brandon whalen Trailhead Coffee Roasters 27 Portland 4 37:14
45 789 Matt Jameson 4 38:06
46 770 Matthew Hargrove 4 39:20
47 792 Harrisonh McCormack 3 35:45
48 790 Mark Reinecke Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 51 Bend 3 45:41
DNF 669 Kevin Phomma Trusty Switchblade 19 Portland 2
DNF 775 Robert Carver Ironclad/Yakima 32 Portland 2
DNF 597 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 47 Portland 1

Unicycle

Num Name Team Age City Laps
1 U11 Dominic Daprano Central Oregon Univ 1
2 U34 Ben Schoenberg Seriousjuggling.com 43 Portland 1
3 U15 Sam Biskup 1
4 U13 Emma Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion 1
5 U14 Nathanael Hart Hapi-Go! 1

Women A

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 909 Serena Bishop All Access Racing 35 bend 8 1:05:50 number upside down
2 874 Megan Faris Rapha/River City Bicycles 34 Portland 7 0:58:19
3 855 Beth Ann Orton 7 0:58:35
4 885 Rebeccah Bieri Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 34 White City 7 unreadable number
5 876 solana kline 31 bend 7 1:01:06
6 868 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 32 Portland 7 1:01:15
7 942 Andi Zolton 7 1:01:21
8 946 Clara Honsinger Sappo Hill Soapworks 16 Ashland 7 1:01:41
9 863 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 47 Portland 7 1:01:46
10 906 Sarah Max West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 38 Bend 7 1:01:56
11 918 Kristen Minarik bicycleattorney.com 32 Portland 7 1:02:15
12 882 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 7 1:02:35
13 933 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 28 Portland 7 1:04:30
14 928 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 25 Portland 7 1:05:03
15 880 Jenn Levo Speedvagen Racing Machines 33 Portland 7 1:05:26
16 854 Stephanie Chase Portland Bicycle Studio 32 Portland 7 1:05:44
17 879 Laurie Hotovy Team S+M 35 Portland 7 1:06:05
18 908 Stephanie Hahn HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 33 Portland 7 1:06:12
19 850 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team 37 Portland 7
20 919 Irena Ossola 25 Santa Fe 7 1:07:23
21 894 Allison Medellin Hammer Velo 34 Portland 7 1:07:34
22 871 Remy Maguire Team S+M 34 Portland 6 0:58:24
23 893 Ellene Smith bicycleattorney.com 33 Portland 6 0:58:51
24 911 Susan Grandjean Showers Pass 40 Portland 6 0:59:16
25 914 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 31 Beaverton 6 1:01:48
26 891 Beth Flanagan Team S&M/Les Femmes de S&M 37 Portland 5 1:01:43
DNF 926 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 29 Portland 3
DNF 916 Joy Armagost Fat Cobra Video 35 Portland 1

Women B

Num Name Team Age City Laps Time
1 141 Amanda Porino West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 34 Bend 5 47:20
2 172 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 31 Portland 5 47:45
3 191 Liz Holt 32 Bend 5 47:51
4 139 Jessica Gill 36 Happy Valley 5 47:56
5 111 Suzie Atkin Sweetpea Ladies Auxiliary 33 Portland 5 48:35
6 168 Beth kobza Portland Bicycle Studio 29 Portland 5 49:02
7 185 Sarah Brown Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 Portland 5 49:03
8 183 Brett Stevenson 5 49:28
9 160 Kim Danielson 29 Portland 5 49:54
10 123 Annie Nielsen bicycleattorney.com 32 Milwaukie 5 49:57
11 152 Kristin Duyn Athletes Lounge Cycling Team 34 tualatin 5
12 120 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 34 Portland 4 40:56
13 146 Christy Deobald Portland Bicycle Studio 32 Vancouver 4 41:01
14 151 Marayah Deese Portland Bicycle Studio 28 Portland 4 41:14
15 137 Starr Walker Portland Bicycle Studio 4 41:19
16 138 Erinne Goodell Team Slow 33 Portland 4 41:20
17 157 Hilary Luther 43 Degrees 37 Portland 4 41:38
18 162 Sandy Nguyen Green Submarine Records 28 Portland 4 42:20
19 110 Hope Zak Athletes Lounge Cycling Team 40 Beaverton 4 42:26
20 187 Kaitlin Borstelmann Portland Bicycle Studio 27 Portland 4 42:52
21 117 Diane Bradley Rogue / Mt. View Cycles Portland 4 43:30
22 154 Kristi Hanson 34 Chicago 4 44:17
23 164 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repair 28 Portland 4 45:36
DNF 156 Jillian Noe Oregon Bike Shop Racing Team 29 Beaverton 1
DNF 189 Kelsey Carson 1

Women C

Num Name Team Age City Laps Time
1 404 Julie Baird 5 49:59
2 310 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 42 Portland 4 42:16
3 443 Liz Book 32 Bend 4 42:25
4 376 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 33 Portland 4 42:32
5 369 Mary Fordham Team S&M/Les Femmes de S&M 37 Portland 4 42:33
6 334 Sara Gardner StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 35 bend 4 43:05
7 360 Abby DenUyl BeerMongers Cycle Club 35 Portland 4 43:12
8 431 ALISHA GOERING 32 Bend 4 43:27
9 383 Nicole Davison 36 Portland 4 43:32
10 436 Niki Weiss Team Group Health 42 Seattle 4 43:50
11 438 Kelly Davis Team Group Health 39 Everett 4 43:51
12 364 Julie Kowal Athletes Lounge Cycling Team 32 Portland 4 44:21
13 447 Veronica Vega 4 44:50
14 448 Natalie Kuntz 4 44:50
15 312 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 28 Portland 4 44:59
16 337 Molly Cogswell-Kelley Boneyard Cycling 41 Bend 4
17 441 Jessica LeBlanc StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 4 45:19
18 368 jennifer phillips Athletes Lounge Cycling Team 34 Portland 4 45:23
19 396 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 27 Clackamas 4 45:23
20 315 Patti Wolfe Trinity Bikes 44 Brownsville 4 45:25
21 449 Sha-Marie Brown 4 46:11
22 446 Julia Austin Deschutes Brewery 39 Bend 4 46:28
23 378 Haley Dillon 4 46:38
24 304 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club 43 Fairview 4 46:41
25 325 Nita Galambos Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland 4 47:08
26 445 Abby Bohannan 4 48:06
27 321 Leanne Marinace Trailhead Coffee Roasters 45 Portland 4 48:28
28 306 Elisabeth Mahoney 42 Portland 4 48:31
29 313 Lindsey Kuipers BeerMongers Cycle Club 26 Portland 4 48:48
30 444 Amy Cox 4 49:09
31 300 Effie Siverts Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 34 Springfield 4 49:26
32 429 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 46 Eugene 4 49:49
33 440 Natalie Albright Look Good Feel Good 4 49:56
34 353 Leah Medure DNR Cycling 33 Portland 4 52:46
35 352 Ali Angle Formiller Sweetpea Ladies Auxiliary 42 Portland 3 41:17
36 324 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 41 Portland 3 49:28