GPRT: DDCX 1

Vancouver, WA
August 30, 2014

Part of the GPRT

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated September 17, 2014 at 9:20 AM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps Notes
1 27 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland 4
2 10 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal 4
3 15 Chris Page 46 Brightwood 4
4 28 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 4
5 8 Dan Gilden 55 Portland 4
6 18 Danny Pettit 52 Happy Valley 4
7 30 Jack Bork 36 Tigard 4
8 9 Zachary Goude Team Planet X USA 32 Portland 4
9 32 David Hankins Camas Bike and Sport 60 Camas 4
10 23 Steve Olsen 53 Oregon City 4
11 17 Mike Nieto 42 Yacolt 4
12 29 Jeffery Sack 37 4
13 4 James Hanlon 4
14 25 David Lam 38 Vancouver 4
15 22 Cammia Kalimanis 36 Kalama 4
16 31 Hao Xu 33 4
17 14 Brad Tanner 43 Happy Valley 3
18 26 Peter Hand 41 Portland 3
19 6 John Morehead Camas Bike and Sport Washougal 3
20 20 JP Petrin Capitol Velo 62 Salem 3
21 21 Scott Graves Athletes Lounge Cycling Team 36 Canby 3
22 33 Mark Mandigo 46 Portland 3 Warning: Missing 2nd number
23 24 Vince Rogers 36 3
24 5 Ed Waters 55 Eagle Creek 3
DNF 2 Matt Little 41 Portland 2

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 709 Kimberly Alexander 34 4
2 706 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 37 Portland 4
3 701 Cecily Norris Joe Bike Racing 34 Portland 4
4 700 Anabel Capalbo Pentangeli 29 Portland 4
5 705 Meg Crapster-Pregont 3
6 707 Kristina Owen Capitol Velo 16 Salem 3
7 708 Kirsten Rudberg 43 Portland 3

Category A

Num Name Team Age City Laps Notes
1 2 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA 33 portland 7
2 20 Erik Tonkin Team S+M 40 Portland 7
3 18 Shannon Skerritt 43 Portland 7
4 4 Seth Patla REN Cycles/Ti Cycles/River City Bicycles 37 Forest Grove 7
5 1 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio 38 Portland 7
6 7 Jeremy Russell bicycleattorney.com 32 Portland 7
7 15 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 37 Portland 7
8 6 james rowan 28 Bend 7 Warning: Folded number
9 8 Ryan Garner Team Planet X USA 33 Eugene 7
10 17 Brent Poole 27 7
11 14 Ira Ryan Ironclad Cycling Team 38 portland 7
12 19 Nick Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Portland 7
13 16 Stephen Glass 41 Portland 7
14 11 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 18 Portland 7
15 5 Cullen Guinn Trusty Switchblade 37 Portland 7
16 13 Mathew Braun 36 7
17 12 Logan Trammell Word-RCB by Cyclisme 25 Scio 7
18 9 alex lygo Beaverton Bicycle Club 19 portland 6

Category B

Num Name Team Age City Laps Notes
1 7 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 15 Washougal 5
2 19 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles 26 Portland 5
3 1 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland 5
4 12 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 5
5 5 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA 31 Portland 5
6 22 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 31 Portland 5
7 16 Josiah Zukowski 29 Salem 5
8 8 Shawn Small Ruckus Test Team 30 Portland 5
9 4 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 23 Portland 5
10 2 Sean A Carline CX Pistols p/b Cyclocross.com 36 Portland 5
11 24 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 30 Beaverton 5
12 15 Erik Hammerquist Capitol Velo 16 Salem 5
13 11 Brendan Treacy 5
14 18 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 5
15 25 David M Miller Team Lazy Tarantulas 37 Portland 5
16 23 Cory Solo Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 5
17 6 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 34 Eugene 5
18 20 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA 32 Battle Ground 5
19 3 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 18 Portland 5
20 21 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 16 Portland 4 Warning: Rider conduct
21 17 Stephen Laurent 30 Portland 3
DNF 10 Zachary Utz Ruckus Test Team 30 Portland 2

Category C

Num Name Team Age City Laps Notes
1 14 Anthony Monteleone Portland Bicycle Studio 28 Portland 5
2 9 Greg Fleming Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25 Portland 5
3 17 Steve Raubolt 35 Tigard 5
4 19 Nico Parkes-Perret Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 5 Warning : Missing 2nd number
5 3 Nic Kytlica Team Planet X USA 32 North Plains 5
6 32 Ryan Funke 29 5 Warning : Missing 2nd number
7 6 Robert Anderson 34 Seattle 5
8 33 Jules Johnson Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 23 Portland 5
9 30 Alex Visser Oregon Bike Shop Racing Team 22 Camas 5
10 8 nathaniel wells Hapi-Go! 59 Mosier 5
11 15 Michael Collins 32 Portland 5
12 40 Joshua Tsen PDX Devo Junior Cycling 18 Portland 5
13 42 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 15 Vancouver 5
14 26 Ken Elser Team Planet X USA 36 Portland 5
15 16 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 14 Lake Oswego 5
16 5 Eric Albright Look Good Feel Good 32 Portland 5
17 37 Christopher Muhs Look Good Feel Good 27 Portland 5
18 7 Brett Cassidy TheClymb.com 33 Portland 5
19 31 Shay Mavis Deschutes Brewery 28 Bend 5
20 24 Robb Sutton 31 Portland 5
21 12 Hannah Hart Hapi-Go! 21 Washougal 5
22 41 Eric Hagstette 5
23 1 Stephen Carter The Spokesmen 35 Camas 5
24 38 Douglas Gresham 37 Portland 4
25 39 Martin Matsumura 49 Portland 4
26 28 Mark Hansen 35 Portland 4
27 27 Tim Kalimanis 34 Kalama 4
28 29 ian gleason 36 beaverton 4
29 20 Greg Eyerly 50 Salem 4
30 4 Michael Zaccaro Soraz Racing p/b CAPA 33 Portland 4
31 22 aaron guffey 4
32 18 Toby Schmidt 33 Portlan 4
33 34 Kyle Pratuch 27 Portland 4
34 36 Jordan Braun 28 4
35 35 John Lehman 25 Portland 4
DNF 2 Joseph French Team Lost Highway 40 Portland 2

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Notes
1 714 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 portland 5
2 708 Brian Malloy Therapeutic Associates Racing 32 oregon city 5
3 700 Tim Schauer 46 Camas 5
4 710 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 39 Vancouver 5
5 707 Matt Niles 5
6 704 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 57 Beaverton 5
7 711 Tyson Hart Civilian Velonauts 40 Portland 5
8 701 Mike Reddig Camas Bike and Sport 43 Camas 4
9 706 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 4
10 715 Dwayne King 45 4
11 709 Kenny Prowse Capitol Velo 48 Salem 4
12 713 Annie Bertucio Portland Bicycle Studio 26 Portland 4 ATHENA Racer
13 712 Jeremiah Hartley 31 Portland 4
14 716 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 48 Orchards 4
15 717 Ed Hanna BeerMongers Cycle Club 34 Portland 4
16 702 Eugene Ezman 57 The Dalles 4
17 705 Ben Helgren 37 Portland 4
18 719 Erik Carter 32 4
19 718 Eron Riddle 36 Portland 3
20 720 Isaac Daily 33 3 Warning: Number placement

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 15 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal 3
2 17 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3
3 2 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 11 Portland 3
4 11 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3
5 30 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3
6 10 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 11 eugene 3
7 26 Gabe Fouts-Carrico The Spokesmen 10 Vancouver 3
8 4 Michael Metz bicycleattorney.com 12 Portland 3
9 12 Jakob Stoller 12 Portland 3
10 27 Ian Baer 11 2

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps
1 7 Keelan Ontiveros West End Jr 14 Portland 4
2 8 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 13 eugene 4
3 22 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 Eugene,Oregon 3
4 20 Brendan Sheerin 14 Eugene 3
5 21 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 Eugene 3
6 14 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go! 13 Vancouver 3

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps
1 9 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 16 Portland 4
2 31 Erik Hammerquist Capitol Velo 16 Salem 4
3 19 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 16 Tigard 4
4 18 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Portland 3
5 23 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 15 Vancouver 3
6 5 Davis Melkonian 15 Trout Lake 3
7 13 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 15 Vancouver 3
8 3 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland 3
9 6 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 3

Junior Men 17-18

Num Name Team Age Laps
1 24 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 17 4
2 25 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 18 4

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 806 McKenna McKee Hapi-Go! 11 Vancouver 3
2 802 Juliana Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Portland 3
3 800 Grace Vickers PDX Devo Junior Cycling 12 Beaverton 2
4 812 Sydney Blem Team Lazy Tarantulas 10 Lake Oswego 2
5 804 Roxanna Hart Hapi-Go! 10 Washougal 2
6 811 Lily Tewfik Sweetpea Ladies Auxiliary 12 Portland 2
7 814 Payton Palmer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 10 West Linn 2

Junior Women 13-14

Num Name Team Age City Laps
1 809 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 13 Tigard 3
2 813 Kaitlyn Wolfe Camas Bike and Sport 14 Vancouver 3
3 810 Katie Castle Portland Velo Racing Team 13 Portland 3
4 805 Samantha Trost Team S+M 14 Battle Ground 2
5 816 Korrie McIntyre Camas Bike and Sport 14 Camas 2
6 803 Emma Royce The Spokesmen 13 Ridgefield 2
7 817 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 13 Happy Valley 2
8 807 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 14 Clackamas 2

Junior Women 15-16

Num Name Team City Laps
1 801 Kristina Owen Capitol Velo Salem 3
2 815 Aubrey Ellerbruch Lake Oswego 3

Junior Women 17-18

Num Name Team Age City Laps
1 808 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 17 Clackamas 2

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps Notes
1 306 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 49 Damascus 7
2 307 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bicycles 48 Portland 7
3 336 John Weathers Sunset Cycles 44 Tigard 7
4 309 Chad Swanson Team S+M 37 The Dalles 7
5 304 Brian Foresta Civilian Velonauts 40 Portland 7
6 334 Jesse Luckett Cyclepath Racing 42 Portland 7 Warning: Number Placement
7 339 Will Sullivan 48 Lake Oswego 7
8 300 Mathew Braun 41 Portland 7
9 316 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 49 Hillsboro 7
10 335 Rick Metz bicycleattorney.com 46 Portland 7
11 305 Jason Musengo Portland Bicycle Studio 42 Portland 7
12 325 Chad Smeltzer Portland Bicycle Studio 44 Portland 7
13 332 Ronald Kizziar HCH-RPM Mortgage Cycling Team 45 Portland 7
14 303 Matt Edler Portland Bicycle Studio 40 Portland 7
15 324 Mark Bradley 54 Roseburg 7
16 329 Harald Graham Evolution Racing Team/River City Bicycles 48 Vancouver 7
17 310 Roger Meier Cyclepath Racing 46 Beaverton 7
18 302 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland 7
19 301 Murray Carlisle Rebound/Tireless Velo 40 Portland 7
20 312 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 37 Vancouver 7
21 319 PAT KUDSZUS Team Lazy Tarantulas 41 Salem 6
22 340 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 46 Portland 6
23 311 David Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 48 Vancouver 6
24 327 David Pedersen Portland Bicycle Studio 42 Portland 6
25 315 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing 44 Portland 6
26 330 Matthew Carlson 42 Portland 6
27 333 Eric Lanners Team S+M 41 Portland 6
28 337 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45 Portland 6
29 320 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 49 Eugene 6
30 321 Ken Benderly Rebound/Tireless Velo 46 Portland 6
31 326 David Heddy 6
32 317 Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Portland 6
33 341 Kevin Sundberg Showers Pass MTB/CX Team 41 Lake Oswego 6
34 318 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Portland 6
35 331 Bjorn Clouten HCH-RPM Mortgage Cycling Team 44 Happy Valley 6
36 323 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Beaverton 6
37 338 Nicholas Leritz Team S+M 43 Portland 4
DNF 314 Brent Casady 43 Portland 3
DNF 322 Scott Mares Threshold Velo 47 Portland 1

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 598 Erik Anderson 5
2 562 Brian Nelson TrailRags Cycling Team 45 Redmond 5
3 557 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 47 Portland 5
4 565 Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team 36 Hillsboro 5
5 572 Gabe Doebler 37 Tigard 5
6 570 Andrew Filer HCH-RPM Mortgage Cycling Team 43 Portland 5
7 568 Richard Rosko Hammer Velo 46 Portland 5
8 552 Jeff Boehlke The Spokesmen 48 Battleground 5
9 559 chris brannen Team S+M 41 Vancouver 5
10 583 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 39 Portland 5
11 575 Jordan Norris Joe Bike Racing 35 Portland 5
12 551 Brian List Bike Central 47 Portland 5
13 606 Devin Bailly HCH-RPM Mortgage Cycling Team 40 Portland 5
14 577 Dustin Miller Half Penny Cycling Team 35 Salem 5
15 578 Peter Rueegger Team Mudman 46 Portland 5
16 573 Matthew S Martel Interurban 49 Portland 5
17 586 Greg Stokes Hammer Velo 44 Portland 5
18 584 Mike Rosenfeld Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Portland 5
19 564 Erik Denninghoff DNR Cycling 35 Portland 5
20 603 Mark Widlund 37 5
21 618 Danny Weikel River City Bicycles 42 Portland 5
22 558 Rob Thompson Ironclad Cycling Team 43 Portland 5
23 550 Robert Umberhandt 37 Portland 5
24 617 David Rasca 37 Salem 5
25 612 Johnny Burrell Metropolis Cycle Repair 40 portland 5
26 553 Tony Curtis The Spokesmen 47 Vancouver 5
27 587 Khari Gates Civilian Velonauts 43 Portland 5
28 614 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 37 Portland 5
29 590 Thomas Royce The Spokesmen 46 Ridgefield 5
30 613 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 5
31 582 Brent Wallace Trusty Switchblade 40 Portland 5
32 601 Curtis Baird 36 5
33 585 Patrick Palmer HCH-RPM Mortgage Cycling Team 42 West Linn 5
34 563 Jerald Winfrey 39 Tigard 5
35 611 Steve Williams Half Penny Cycling Team 37 Salem 5
36 555 Dan Anderson Rebound/Tireless Velo 41 Beaverton 5
37 610 Andy Leritz Team S+M 47 Portland 5
38 571 Mike Heenan 40 Portland 5
39 596 Casey Davidson bicycleattorney.com 44 West Linn 5
40 616 Luke Sosnowski 38 5
41 560 ILe Powell Team S+M 45 Portland 5
42 581 Jarod Seaman Half Penny Cycling Team 43 Salem 5
43 593 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 41 Lake Oswego 5
44 602 David Rosen HCH-RPM Mortgage Cycling Team 41 Beaverton 5
45 567 Michael Dehner 49 Portland 5
46 561 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 lake oswego 5
47 609 Dave Dezellem Ironclad Cycling Team 44 Hillsboro 5
48 605 Daniel Esterling Green Submarine Records 35 Portland 5
49 608 Rick Boston Velominati Racing 48 Portland 5
50 574 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Scappoose 5
51 607 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Beaverton 5
52 594 Javad Simonsen Cyclepath Racing 44 Milwaukie 5
53 579 Todd Klapwyk 44 Hillsboro 5
54 576 Judson McCauley The Spokesmen 40 Vancouver 5
55 600 Matt Niles 40 5
56 597 Paul Zagacki bicycleattorney.com 43 Lake Oswego 5
57 591 Peter Gutwald HCH-RPM Mortgage Cycling Team 45 Lake Oswego 5
58 592 Sean Denney bicycleattorney.com 44 Portland 5
59 615 Colin Cunningham 46 Portland 5
60 580 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 50 Portland 5
61 588 Alan Reaume 50 Portland 4
DNF 604 David McBride 46 North Bend 2
DNF 595 Drew Coleman Hammer Velo 43 Portland 2

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps Notes
1 304 Dolan Halbrook bicycleattorney.com 42 Portland 5
2 309 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 51 Portland 5
3 312 Jay Swavely Camas Bike and Sport 49 Vancouver 5
4 322 Chris Roberts Hammer Velo 43 Portland 5
5 301 Tom Palke Team Mudman 48 Portland 5
6 370 Souk Soulinthone 37 Portland 5
7 324 Yuji Sumimoto 44 Troutdale 5
8 350 Michael Tabtabai 36 Portland 5
9 344 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 48 Portland 5
10 331 Nate McKeown DNR Cycling 38 Portland 5
11 335 Mike Sobolewski Hapi-Go! 45 Vancouver 5
12 378 Jeff Chochon 49 Portland 5
13 315 Josh Platis 43 Portland 5
14 365 Brian Carrico The Spokesmen 43 Vancouver 5
15 300 Matt Thiefelder The Spokesmen 43 Vancouver 5
16 327 Rolland Hayden 35 Keizer 5
17 357 steven ohlhaber 42 Portland 5
18 374 Rob Russell Camas Bike and Sport 47 Hillsboro 5
19 367 Sean Bergman Portland Velo Racing Team 43 Sherwood 5
20 371 Joe Pinzone Threshold Velo 46 Vancouver 5
21 302 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 45 Portland 5
22 303 Paul Schoonover Team S+M 46 Portland 5
23 375 Doug Brecht 50 5
24 359 nathaniel wells Hapi-Go! 59 Mosier 5
25 368 Kevin Dickson 45 5
26 313 Phillip M Trost Team S+M 38 Battle Ground 5
27 361 Matthew Cordeiro 41 Hood River 5
28 328 Todd Burnette Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 38 Portland 5
29 310 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 48 Portland 5
30 339 Charles Barrett 47 Portland 5
31 347 Erik Carlson 40 Longview 5
32 349 Joe Gomez Team Mudman 44 Portland 5
33 376 Andrew Hayes Rogue 39 White Salmon 5
34 342 timothy broderick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 49 eugene 5
35 337 Mike Reddig Camas Bike and Sport 43 Camas 5
36 329 Ryan Morrisey The Spokesmen 38 Vancouver 5
37 353 Sean Vali Nike Cycling 47 Portland 5
38 364 Chris Meilinger 48 5
39 351 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 48 Camas 5
40 321 Mark McMurtry 44 Portland 5
41 345 Rick Larson 45 Portland 5
42 325 Tony Pitone 46 Portland 4
43 306 Dave Torrance 44 Portland 4
44 377 John Porter 43 Portland 4
45 373 Adam Clement 47 Portland 4
46 323 Tom Kay The Spokesmen 39 Portland 4
47 319 Todd Shank Rebound/Tireless Velo 45 Vancouver 4
48 308 Matt Haughey Half Penny Cycling Team 42 McMinnvile 4
49 363 Greg Eyerly 50 Salem 4
50 366 Jerod Cottril 41 4
51 358 Jeff Dill Team Mudman 42 Portland 4
52 318 James Webb Beaverton Bicycle Club 48 Portland 4
53 372 Luke Stiles 41 4
54 356 Jason Harris Portland Bicycle Studio 44 Hillsboro 4
55 311 Lester Luallin 46 Vancouver 4 Warning : Missing 2nd number
56 362 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 52 Washougal 4
57 360 Todd Harple 44 Hillsboro 4
58 369 Bjoern Brunner 45 Portland 4
59 346 Andrew Kaylor Hapi-Go! 45 Beaverton 4
60 330 Britton Gentry 47 Portland 4
61 314 Chris Valencia Team S+M 51 Bend 4
62 316 Richard McKee 45 Vancouver 4
63 352 Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing 42 Beaverton 3
DNF 348 Albert Passadore Rolling Thunder p/b The Missing Link 42 Portland 3
DNF 320 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland 3
DNF 333 Andy Casebeer Team S+M 47 Washougal 2
DNF 307 Karl Bailey Rebound/Tireless Velo 43 Vancouver 1
DNF 354 Phil Duong 1

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps
1 290 Jeff Otto Sunset Cycles 52 Beaverton 5
2 292 Johnny Vergis Cyclepath Racing 54 Portland 5
3 298 Terry Knight 59 Vancouver 5
4 252 William Goritski Rebound/Tireless Velo 52 Camas 5
5 250 Joseph Hoerner Smith&Nephew p/b West End Bikes 55 Portland 5
6 301 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Portland 5
7 276 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 54 Camas 5
8 258 Daniel Melkonian 54 Trout Lake 5
9 282 phil randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 57 Springfield 5
10 296 Jeff Parker Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 53 Hood River 5
11 295 Steve McCallion 50 Portland 5
12 303 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 50 Portland 5
13 264 Tony Dirks Rogue 50 Hood River 5
14 262 Michael Metz bicycleattorney.com 12 Portland 5
15 256 Guy Smith 5
16 267 Michael Kender Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 51 Portland 5
17 263 Clint Ebert bicycleattorney.com 55 Forest Grove 5
18 259 David Lofstead Rebound/Tireless Velo 51 Camas 5
19 268 Mark Stoller 53 Portland 5
20 299 ed locke 58 Wilsonville, 5
21 278 Jon Gove Ruckus Test Team 52 Portland 5
22 253 Tim Ellerbruch 56 Lake Oswego 5
23 265 Vincent Gonsalves 51 Portland 5
24 281 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 58 Tigard 5
25 271 Kevin O'Connell 5
26 255 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 56 Portland 4
27 277 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 55 Portland 4
28 270 Jeffrey Volk DNR Cycling 51 Portland 4
29 261 Tracy Marks 59 Portland 4
30 272 Jon Gornick Interurban 58 Portland 4
31 279 David MacFarlane 51 Roseburg 4
32 275 Mitch Gold Dr Will Bar 53 Portland 4
33 302 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion 52 Portland 4
34 280 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 52 Vancouver 4
35 284 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland 4
36 297 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Wilsonville 4
37 294 Mark Castle Portland Velo Racing Team 50 Portland 4
38 260 Emanuel McGladrey 56 Keizer 4
39 286 Greg Eyerly 50 Salem 4
40 274 David Gratke Showers Pass MTB/CX Team 56 Portland 4
41 300 Jeff Spencer 50 4
42 288 Peter Nielsen Sunset Cycles 52 Portland 4
43 287 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 57 Beaverton 4
44 291 Stuart Anderson 51 San Diego 4
45 283 Thomas J Meier 4

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps
1 508 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 63 Eugene 4
2 504 Robert Fox 63 Keizer 4
3 502 Steve Lacey Team S+M 60 Portland 4
4 500 Ron Strasser Team S+M 65 Portland 4
5 506 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 60 Eugene 4
6 509 Russell Speirn Portland Velo Racing Team 68 Wilsonville 4
7 511 Craig Mavis Deschutes Brewery 60 Bend 4
8 514 Steven Miller 61 4
9 513 David Hankins Camas Bike and Sport 60 Camas 4
10 512 Tad Hodgert Deschutes Brewery 68 Bend 4
11 510 Dennis Niles 4
12 503 Einar Traa Portland Velo Racing Team 71 Portland 4
13 507 Edward Lanton 64 Portland 4

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 3 Mielle Blomberg Team S+M 43 Portland 4
2 1 Lora Melkonian 55 Trout Lake 4
3 2 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 40 Hood River 4
4 11 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 39 Vancouver 4

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 500 Kimberly Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 35 Portland 4
2 501 Anna Saltonstall 4
3 502 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 49 Portland 4

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 601 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 52 Camas 4
2 608 Jan Moss Therapeutic Associates Racing 53 Portland 4
3 606 Pam Fairchild 49 4
4 604 Candida Hart Hapi-Go! 50 Washougal 4
5 609 Suzy Renn Team Slow 45 Portland 4
6 603 Traci Smolen 47 Portland 4
7 605 Donna Rosenberg 50 Renton 4
8 607 Amy Hunter 46 4
9 600 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 61 Lake Oswego 4
10 602 Julie Ann Smith Sweetpea Ladies Auxiliary 46 Happy Valley 3

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 513 Lee Ordonez English Cycles 32 Eugene 5
2 512 David Boerner Ruckus Test Team 33 Portland 5
3 541 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 37 Portland 5
4 506 Jeremy Russell bicycleattorney.com 32 Portland 5
5 503 Brian Kesselman Ruckus Test Team 38 Portland 5
6 526 Daniel Evans Ruckus Test Team 30 Portland 5
7 516 John Lin Therapeutic Associates Racing 31 Portland 5
8 524 Ryan Garner Team Planet X USA 33 Eugene 5
9 528 Will Sullivan 48 Lake Oswego 5
10 511 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 38 Portland 5
11 515 Brian Lynch Dr Will Bar 38 Portland 5
12 540 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland 5
13 539 Scott Barker 45 Portland 5
14 523 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 5
15 517 Robert Jackson 5
16 538 David German Hammer Velo 49 Portland 5
17 537 Ryan Morgan Trusty Switchblade 40 Portland 5
18 502 Zach Horn TheClymb.com 35 Portland 5
19 544 Jeremy Zane 44 Portland 4
20 522 Logan Trammell Word-RCB by Cyclisme 25 Scio 4
21 542 Tyler Bump Ruckus Test Team 32 Portland 4
22 529 Phillip M Trost Team S+M 38 Battle Ground 4
23 501 Nolan Restivo 36 Portland 4
24 505 Maxwell Merkle Ruckus Test Team 32 Portland 4
25 520 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Wilsonville 4
26 525 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 40 Hood River 4
27 532 Bryan Swisshelm Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 47 Portland 4
28 530 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland 4
29 504 Paul Kanz 45 Portland 4
30 527 Christy Deobald Portland Bicycle Studio 33 Portland 4
31 533 Suzy Renn Team Slow 45 Portland 4
32 509 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 43 Portland 4
33 536 Dan Renn 44 4
34 534 Albyn Jones 62 Portland 3
DNF 514 Jerald Winfrey 39 Tigard 2
DNF 535 Joe Carpenter 45 Portland 1

Women A

Num Name Team Age City Laps
1 862 Sue Butler River City Bicycles Women's Team 43 Portland 6
2 856 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 33 Portland 6
3 858 Abby Watson River City Bicycles 30 Portland 6
4 850 Shelley Dunlop Therapeutic Associates Racing 29 Portland 6
5 852 Susannah Hart Hapi-Go! 17 Washougal 6
6 854 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 26 Portland 6
7 859 Jessica Gill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 37 Happy Valley 6
8 853 Ellene Smith bicycleattorney.com 34 Portland 6
9 855 Kristin Valentine Ruckus Test Team 31 Portland 5
10 861 Melissa Sher 29 Portland 5
11 857 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 48 Portland 3
DNF 860 solana kline Thump Coffee 32 bend 4

Women B

Num Name Team Age City Laps
1 112 Stephanie White 4
2 111 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 26 Eugene 4
3 107 Cristina Mihaescu Ruckus Test Team 35 Portland 4
4 103 Krissy Brunsman Green Submarine Records 37 Portland 4
5 106 Hannah Hart Hapi-Go! 21 Washougal 4
6 100 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 43 Portland 4
7 110 Christy Deobald Portland Bicycle Studio 33 Portland 4
8 108 Kristi Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 35 Portland 4
9 102 Starr Walker Portland Bicycle Studio 29 Portland 4
10 104 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components 36 Portland 4
11 101 Annie Bertucio Portland Bicycle Studio 26 Portland 4

Women C

Num Name Team Age City Laps
1 254 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team 37 Lake Oswego 4
2 263 Paisley Meekin 30 4
3 262 Leah Medure West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 34 Portland 4
4 258 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 47 Eugene 4
5 251 Robin Maloney 41 Portland 4
6 252 Robin Yakhour Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 47 Brush Prairie 4
7 256 Marny Musielak TrailRags Cycling Team 44 Redmond 4
8 253 Leanne Marinace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 46 Portland 4
9 260 Christy Hawkins Monkey Wrench Bicycle Club 37 portland 4
10 259 Jennifer Rychlik 43 Hillsboro 3
11 255 Courtney Crepeau Ruckus Test Team 31 Milwaukie 3
12 264 Stacey Ruff Therapeutic Associates Racing 43 Gresham 3
DNF 261 Patti Wolfe TrailRags Cycling Team 45 Brownsville 1