Cross Crusade: Barton Park

Barton, OR
November 17, 2013

Part of the Cross Crusade

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated November 17, 2013 at 5:08 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 214 Alex Dombroski Athletes Lounge Cycling Team 38 Portland 4 38:53
2 301 Brandon Jennings portland 4 39:14
3 192 John Hatfield 4 39:49
4 136 Justin Hughes 32 4 40:19
5 172 Jeffrey Nichols Zing 3 35 Sherwood 4 40:28
6 121 Luis Vargus Human Powered 38 PORTLAND 4 40:40
7 185 Dan Salvey 44 Sherwood 4 40:50
8 188 John Rockwood Rolling Thunder p/b The Missing Link 54 Hillsboro 4 40:51
9 14 Keith Wolff 48 Portland 4 41:05
10 129 Stefan Furst Camas Bike and Sport 56 Vancouver 4 41:22
11 381 Patrick Flanagan 45 Lake Oswego 4 41:24
12 258 Jeph Sorsdohl 4 41:35
13 70 Anthony Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 21 Portland 4 41:42
14 400 Dustin Amberg 4 41:46
15 115 Joel Sherman 35 Portland 4 41:54
16 103 ian gleason 35 beaverton 4 42:21
17 109 Mark Hansen 34 Portland 4 42:32
18 398 tom brougham 4 42:35
19 382 Tom Brenneman 4 42:36
20 150 Justin S King Zing3 34 Tigard 4 43:25
21 256 Jonathan Eckert 4 43:42
22 242 Charlie Goldston 34 Gladstone 4 44:20
23 54 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team 32 vancouver 4 44:26
24 124 jeff copus 44 portland 4 44:30
25 123 Stephen Rich 46 Portland 4 44:37
26 208 tom valencia 45 hillsoboro 4 44:45
27 142 Albert Passadore Rolling Thunder p/b The Missing Link 41 Portland 4 45:07
28 397 John HILL 4 45:25
29 329 Marcus Kohler Pacific Power Blue Sky 34 Portland 4 45:43
30 368 Jason Davis 27 Portland 4 45:59
31 45 Cooper Irwin Hapi-Go! 15 Woodland 4 46:13
32 43 Zach Durst Hapi-Go! 15 Oregon City 4 46:23
33 25 David Hankins Camas Bike and Sport 59 Camas 4 46:23
34 396 Robert Copenhaver 39 Portland 4 46:35
35 296 Grant Shaffer 4 46:36
36 403 dan hartung 37 West Linn 3 35:41
37 311 Wayne Garrison Jr. 29 Sandy 3 35:54
38 392 Larry Weber Unattached 55 Bend 3 35:58
39 376 Jeremy Karner Flow Riders 18 Salem 3 36:06
40 201 seamus hartman 36 portland 3 36:07
41 402 Patrick Hunt 3 36:09
42 394 Dustin Till 42 Portland 3 36:15
43 177 Don Gutzmann 41 Hillsboro 3 36:36
44 399 Rick Tanous CX Pistols p/b Cyclocross.com 23 Lake Oswego 3 36:40
45 200 Anthony Melton 45 Gresham 3 36:55
46 295 kevin conley 3 37:17
47 173 Brian Stancliff SWEAT360 3 37:45
48 393 Greg Nyhus bicycleattorney.com 48 Portland 3 37:54
49 210 William Riddle 3 37:55
50 239 Jim White 3 37:59
51 233 Alex Visser 3 38:10
52 260 chad Stannard 42 Portland 3 38:14
53 219 Steven Rose 13 Vancouver 3 38:18
54 348 Ed Waters 54 Eagle Creek 3 39:11
55 159 Ricky Guadarrama 32 Oregon City 3 39:17
56 261 Libby L. Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 44 Portland 3 40:26
57 401 Mitch Brock 55 West Linn 3 40:45
58 2 Zachary Goude Planet X p/b On One 31 Portland 3 43:04
59 270 Jessica Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 37 Portland 3 43:07
60 369 William Hummels Hapi-Go! 14 Woodland 3 47:06
61 292 Leland Jossy Bush League Wrenchers 49 Portland 3
62 395 Lisa Egan 2 40:02
DNF 167 Joshua Johansen 40 West Linn 1
DNF 286 Paul Furst Camas Bike and Sport 15 Vancouver 1
DNF 303 Jennifer Kellems 1

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 666 Annick Chalier 4 45:00
2 606 Mari Little BeerMongers Cycle Club 34 Portland 4 45:34
3 520 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team 36 L.O. 4 46:35
4 567 cecilia becerra Bike Flights 43 Portland 4 46:51 ponytail obscures number
5 546 Gina Zandy Ohnstad 36 Portland 4 48:31
6 547 Christy Hawkins 36 portland 4 48:55
7 591 Gabrielle Steinert 4 49:09
8 566 Sarah Hodson Team Lazy Tarantulas 39 Portland 4 49:28 upside down
9 678 britt hermanski 4 49:59
10 575 Cynthia Breene Athletes Lounge Cycling Team 31 Lake Oswego 4
11 525 Kristina Owen Capitol Velo 15 Salem 4 ponytail obscures number
12 503 Traci Smolen 46 Portland 4
13 596 Lauren Malakowski 4
14 581 Amy Seymour Trusty Switchblade 40 Oregon city 4
15 679 Sande Irwin 44 Vancouver 3 40:20
16 532 Rose-Ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab 45 Lake Oswego 3 41:00
17 615 Jennifer White 39 Molalla 3 42:19
18 663 Kristen Ash 30 Lake Oswego 3 42:36
19 677 Jennifer kenison 3 45:40 ponytail obscures number
20 601 Kristin Morrissey 40 Portland 3 46:08
21 675 Charis Darnall Hapi-Go! 15 Gresham 3
22 661 Haley Guettler River City Bicycles 18 Damascus 2 45:37
DNF 676 kathryn durkin 1
DNF 352 wearing men's number

Category A

Num Name Team Age City Laps Time
1 63 Carl Decker Giant 38 Bend 9 1:07:14
2 95 Brennan Wodtli Speedvagen Racing Machines 25 Bend 9 1:08:08
3 72 Donald Reeb cyclocrossracing.com 39 Keizer 9 1:08:29
4 116 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Bend 9 1:08:34
5 173 Ben Thompson Thump Coffee 37 Bend 9 1:08:35
6 25 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 30 Portland 9 1:08:38
7 55 Patrick Means Team S+M 30 Corvallis 9 1:09:08
8 60 Brad Winn Team S+M 30 Portland 9 1:09:21
9 50 Michael Gallagher Breadwinner Cycles 40 Portland 9 1:09:27
10 171 Cameron Beard Hutches-Slocum-Specialized 15 Bend 9 1:09:35
11 150 Colin Dunlap Hutch's/Bend Dental 18 Bend 9 1:09:36
12 128 Sean Babcock Kona Factory Team 30 Beaverton 9 1:10:04
13 19 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 36 Portland 9 1:10:25
14 6 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA 32 portland 8 1:02:55
15 110 Joshua Kelley 8
16 11 Damian Schmitt Silverado Gallery/Sunnyside 35 Bend 8 1:03:02
17 52 luke demoe Stoemper 34 Eugene 8 1:03:05
18 28 Seth Patla Rapha/River City Bicycles 36 Hillsboro 8 1:03:23
19 157 Sam Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion 16 Eugene 8 1:03:36
20 177 Jim Hewett OSMO 8 1:04:15
21 149 Javier Colton Sunnyside Sports 17 Bend 8 1:04:46
22 73 Graham Howard 28 Salem 8 1:04:54
23 17 Ryan Garner Evviva 32 Eugene 8 1:04:57
24 48 James Ceccorulli bicycleattorney.com 26 Portland 8 1:04:58
25 92 Jeremy Russell bicycleattorney.com 31 Portland 8 1:04:59
26 14 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside 35 Bend 8 1:04:59
27 152 Geoffrey Huber Kona/Fat Tire Farm 38 portland 8 1:05:02
28 16 Nick Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Portland 8 1:05:03
29 53 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 35 Portland 8 1:05:14
30 83 Joel Madrone Breadwinner Cycles 38 8 1:05:28
31 153 Ryan Young 8 1:05:39
32 113 Christian Buesch 27 Corvallis 8 1:06:07
33 104 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling 32 Portland 8 1:06:10
34 105 Andrew Hawley Lost Highway 37 Portland 8 1:06:13
35 111 Pete Rubijono Poler/Mad Alchemy 37 Portland 8 1:06:22
36 26 Jonathan Myers Team S+M 46 Portland 8 1:06:40
37 33 Colin Rowan Look Good Feel Good 31 Portland 8 1:06:40
38 174 billy bergen Sunnyside Sports 26 bend 8 1:06:42
39 108 Mike Kath Sprout Cycles/Lucky Lab 35 portland 8 1:06:42
40 38 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 38 Vancouver 8 1:06:43
41 32 Sean Corey Trusty Switchblade 30 Portland 8 1:06:44
42 126 Nathan Gibson Trusty Switchblade 27 Portland 8 1:06:46
43 88 Matt Mahoney Gentle Lovers 35 Portland 8 1:07:27
44 154 William Warburton Bend Endurance Academy 33 Bend 8 1:07:44
45 35 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 29 Portland 8 1:07:51
46 94 Clint Culpepper Team Wooly Mammoth 33 Portland 8 1:08:20
47 117 David Sterry Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland 8 1:08:22
48 103 Troy Sexton Bridgetown Velo 30 Portland 8 1:09:30
49 96 Christian Reed Green Submarine Records 34 Portland 8 1:09:46
50 101 Jeremy Dunn Team Wooly Mammoth 33 Portland 8 1:10:27
51 43 Ira Ryan Breadwinner Cycles 37 portland 8 1:10:50
52 151 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club 25 Portland 7 1:02:57
53 176 Tim Goodall 7 1:03:20
DNF 122 Trevor Pratt Lost Coast Brewery 24 Ashland 7
DNF 61 Tim Joslin Cyclepath Racing 37 Portland 4
DNF 178 Steven Hunter 4
DNF 155 Noah Niwinski 4
DNF 27 Shannon Skerritt Corsa Concepts Cycling Team 42 Portland 3
DNF 85 Paul LaCava Giant 35 Portland 2

Category B

Num Name Team Age City Laps Time
1 217 Eric Lagerstrom 5 44:11
2 57 Jason Britton Team S+M 34 Portland 5 44:18
3 102 Shane Johnson Trinity Bikes 30 Redmond 5 44:21
4 191 Matt Hutchinson Portland Bicycle Studio 32 Portland 5 44:21
5 62 Eric Fischer Nossa Familia Coffee Cycling 32 Portland 5 44:28
6 135 Billy Wherley Team S+M 29 Portland 5 44:31
7 15 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Cyclocross.com 28 Portland 5 44:33
8 156 Andy Edick 28 5 44:38
9 97 Jon Conway 33 Bend 5 44:42
10 125 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 5 44:46
11 28 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland 5 44:51
12 64 Daniel Carter BeerMongers Cycle Club 32 Portland 5 44:56
13 185 Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team 24 Portland 5 45:26
14 100 Andrew Yeoman Trusty Switchblade 31 Portland 5 45:29
15 174 Sean A Carline CX Pistols p/b Cyclocross.com 35 Portland 5 45:32
16 159 Timothy Scheumann 26 Portland 5 45:35
17 85 Gary Szalay 33 Hood River 5 45:36
18 3 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Happy Valley 5 46:31
19 124 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 14 Washougal 5 46:37
20 126 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 16 Portland 5 46:38
21 207 5 46:42
22 58 Kyle McCall Trailhead Coffee Roasters 22 Happy Valley 5 46:50
23 61 Erik Denninghoff DNR Cycling 34 Portland 5 46:57
24 31 Mark Holden Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland 5 46:59
25 175 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club 33 Beaverton 5 47:08
26 144 Eben Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 14 Happy Valley 5 47:18
27 72 Travis Parker 33 Portland 5 47:27
28 216 Andrew Smith Trailhead Coffee Roasters 31 Portland 5 47:40
29 65 Christian Martin River City Bicycles 37 Portland 5 47:54
30 17 Jonathan Kuipers CX Pistols p/b Cyclocross.com 27 Portland 5 47:57
31 9 Drew Coleman Hammer Velo 42 Portland 5 48:10
32 151 Cory Solovewicz Go Bananas! 31 Portland 5 48:20
33 169 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling 28 Portland 5 49:34
34 168 Galen Blair Reed College 20 Durango 5 52:07
35 14 Jimmy Candelaria Hammer Velo 43 Beaverton 4 43:23
36 112 Eddie Wang River City Bicycles 36 Portland 4 45:18
37 129 Jake Szymanski With Heart Cycling 25 Portland 4 48:50
DNF 5 Cullen Guinn Joe Bike 37 Portland 3
DNF 215 Jacob Tong Trusty Switchblade 31 Portland 1

Category C

Num Name Team Age City Laps Time
1 176 Marc Heisterkamp Grouptrail Cycling 31 Portland 5 48:01
2 190 Corey McManus 32 Beaverton 5 48:07
3 253 Adam Goplin Lost Highway 30 Portland 5 48:23
4 269 Mike Chamblin 5 48:31
5 154 Kyle Morris Therapeutic Associates PDX Cycling 25 Gresham 5 48:46
6 202 Steve Raubolt SWEAT360 34 Tigard 5 48:57
7 168 Jerald Winfrey Twin Six 38 Tigard 5 49:00
8 61 Brett Cassidy Human Powered 32 Portland 5 49:12
9 163 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 37 Portland 5 49:13
10 200 Eric Speakman Lost Highway 42 Portland 5 49:22
11 32 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 51 Vancouver 5 49:22
12 244 Jared Bagger 5 49:24
13 330 Stephen Hartzel 5 50:03
14 4 Patrick Reedy 35 Portland 5 50:05
15 26 David Hymans Metropolis Cycle Repair 34 Portland 5 50:28
16 160 Tony Weber 46 Hillsboro 5 50:28
17 320 Brandon Bilyeu CX Pistols p/b Cyclocross.com 29 Aloha 5 50:41
18 82 Dan Dellitt 40 Portland 5 50:46
19 49 Eric Albright Look Good Feel Good 31 Portland 5 50:47
20 178 Jeff Chochon 48 Portland 5 50:48
21 73 Adam Moore Look Good Feel Good 28 Portland 5 51:02
22 142 Jeremy Nichols 35 Tigard 5 51:03
23 132 Barrett Reiner CX Pistols p/b Cyclocross.com 29 Portland 5 51:05
24 102 Phil Webster Rolling Thunder p/b The Missing Link 30 Portland 5 51:06
25 101 Kyle Kruger 29 Portland 5 51:07
26 83 Nick Besson 29 Portland 5 51:10
27 105 Alex Bigazzi Look Good Feel Good 34 Portland 5 51:20
28 329 Andrew Marchington Tri Team PDX 29 Portland 4 42:17
29 106 Colin Ross Portland State University 31 Beaverton 4 42:19
30 173 James Peterson 34 PORTLAND 4 42:21
31 78 Jason Ladwig 34 Portland 4 42:22
32 130 Tim Breault 32 Portland 4 42:24
33 45 John Napier Camas Bike and Sport 52 Camas 4 42:34
34 99 Eric Hagstette 41 Portland 4 42:37
35 147 Stephan Morris TriPDX 29 Portland 4 42:44
36 318 Nick Schreiner 29 Portland 4 42:45
37 263 Dan Grossen SWEAT360 28 Hillsboro 4 42:57
38 213 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 37 Portland 4 43:01
39 193 Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team 30 Portland 4 43:06
40 259 Scott A Rider Grouptrail Cycling 45 Portland 4 43:08
41 172 Sean Haggerty 33 Portland 4 43:09
42 143 Matthew Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 33 Portland 4 43:14
43 79 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 29 beaverton 4 43:15
44 48 Stephen Carter The Spokesmen 34 Camas 4 43:18
45 238 Sam Haffner Metropolis Cycle Repair 31 Portland 4 43:23
46 328 Marc Angelo Human Powered 42 Portland 4 43:38
47 240 Adriel weiner Metropolis Cycle Repair 26 Portland 4 43:55
48 98 Andy Morris 43 Portland 4 44:03
49 195 Jessee Bodert Look Good Feel Good 30 Redmond 4 44:33
50 331 Justin Burton 34 Portland 4 44:34
51 164 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 35 Portland 4 45:08
52 91 aaron guffey Look Good Feel Good 36 Portland 4 46:37
53 127 Christopher Muhs Look Good Feel Good 26 Portland 4 46:45
54 187 Paul Sheprow 32 Portland 4 46:51
55 236 phil avery Team Beer 39 oregon city 4 46:55
56 109 Justin Buri 33 Portland 4 46:59
57 249 Brandon Bruins Bike Gallery - Bontrager Trek 40 Portland 4 47:11
58 97 Travis Bullard 32 Portland 4 48:22
59 118 Tarik Hadid 37 beaverton 4 48:24
60 131 Matt Wagoner Look Good Feel Good Portland 4 52:58
DNF 317 Bradley Hogan Lost Highway 30 Portland 2
DNF 72 Randall Fransen 33 Portland 1

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 837 Aaron Coker HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 5 45:18
2 754 Matt Wilkin Team S+M 36 Portland 5 46:08
3 708 Brian Malloy Therapeutic Associates PDX Cycling 31 oregon city 5 46:13
4 700 David Rosen Sage Cycles Racing 40 Beaverton 5 46:57
5 709 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 45 Camas 5 47:00
6 711 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 tigard 5 47:01
7 757 Pete Conklin Bush League Wrenching 50 Portland 5 47:26
8 705 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 38 Vancouver 5 47:41
9 796 Thom Kneeland 5 48:03
10 721 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 portland 5 48:20
11 737 Tyson Hart Filth and Fury 39 Portland 5 48:27
12 788 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 5 48:30
13 720 Michael Chesnut Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 Portland 5 48:34
14 728 Jon Coney 43 Portland 5 48:59
15 814 george beilstein 5 49:16
16 799 Andrew Sullivan Metropolis Cycle Repair 31 Portland 5 49:38
17 816 Matt Danielson BeerMongers Cycle Club 32 Portland 5 49:50
18 785 Michael Clark MX3L/Hapi-Go! 44 Portland 5 50:04
19 748 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 44 5 50:37
20 706 Dave Wrast The Spokesmen 44 Vancouver 5 50:45
21 835 Jeff Spencer Team S+M 49 Clackamas 5 50:45
22 749 Charles Henderson Lost Highway 43 Portland 5 50:58
23 750 Earl Hazekamp Capitol Velo 38 5 52:20
24 771 John Martin Team Lazy Tarantulas 44 Portland 5
25 768 John LIVINGSTON Cascade Couriers/Bend Velo 39 Bend 4 42:40
26 790 Kenny Prowse Capitol Velo 47 Salem 4 43:04
27 764 Bart Qualls Service Course Velo 44 Medfrod 4 44:06
28 787 Ed Jones Fort George 4 44:13
29 778 Ed Hanna BeerMongers Cycle Club 33 Portland 4 44:16
30 712 Jacob Roth 35 Walla Walla 4 48:13
31 815 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 44 Portland 4 49:21
32 813 Kia Reynols 4 50:44
33 791 Todd Hubbell Portland Velo Racing Team 51 Portland 4 51:28
br brad ross 2
743 Todd Bauch 46 Portland 1

Junior Men

Num Name Team Age City Laps Notes
1 190 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 3
2 5 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway 16 Trout Lake 3
3 59 Ian Wilson High Cascade 16 Bend 3
4 20 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 13 Portland 3
5 35 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 14 Washougal 3
6 120 Eben Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 14 Happy Valley 3
7 1 Carson Westberg WebCyclery.com 14 Bend 3
8 108 Henry Jones Bend Endurance Academy 13 Bend 3
9 10 Donovan Birky Bend Endurance Academy 14 Bend 3
10 24 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 15 Tigard 3
11 56 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 16 Bend 3
12 15 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 14 Vancouver 3
13 3 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 12 eugene 3
14 32 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 13 Lake Oswego 3
15 391 Maxwell Chehab 3
16 389 Erik Hammerquist 3
17 78 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized 13 Portland 3
18 48 Owen Szwaya bicycleattorney.com 13 Portland 3
19 41 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 14 Vancouver 3
20 113 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 13 Eugene,Oregon 3
21 14 Paul Furst Camas Bike and Sport 15 Camas 3
22 399 Bryant Karner Flo Riders 16 Salem 3
23 238 Ian Steigerwald PDX Devo Junior Cycling 15 Forest Grove 3
24 103 Peter Puettmann 16 Corvallis 3
25 12 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 3
26 6 Zach Durst Hapi-Go! 15 Oregon City 2
27 8 Cooper Irwin Hapi-Go! 15 Woodland 2
28 156 Raymond Hill Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 14 Portland 2
29 157 Peter Melton 14 Gresham 2
30 69 Elijah Krause Bend Endurance Academy 11 Bend 2
31 53 Tabor Stensvad Team S+M 12 2
32 181 Ian Ricks 15 Beaverton 2
33 11 Nathanael Hart Hapi-Go! 11 Washougal 2
34 377 Colton Buck 2
35 42 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go! 12 Vancouver 2
36 138 Miles Revenaugh 10 Molina 2
37 142 Tanner Wescott Team Garam 10 Bend 2
38 88 Walker Hendricks Mountain View Cycles/Subway 10 Hood River 2
39 164 Jack Nelson Portobello-A Better Cycle 12 Portland 2
40 16 Zachary Murphy Rebound/Tireless Velo 11 Portland 2
41 180 Carson Griffith Bend Endurance Academy 10 Bend 2
42 375 Jaxon Hearst 2
43 230 Sean Harple SWEAT360 14 Hillsboro 2
44 7 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 10 Portland 2
45 201 Riley Read 14 Portland 2
46 382 William Hummels Sunnyside Sports 14 Bend 2
47 151 Brenner Henry 12 Damascus 2
48 13 Ian Panoscha Portland Velo Racing Team 13 Portland 2
49 378 Charlie Roberts 2
50 379 2
51 376 Markus Nordin 2
52 49 Andrew Nolke 10 Portland 2
53 18 Luke Soto 10 Sherwood 2
54 386 Jake Olander Bend Endurance Academy 10 Portland 2
55 29 Owen Kosmala 10 Tigard 2
56 129 Gabriel Boatright Filth and Fury 12 Tigard 2
57 126 Grayson Szczukowski Unattached 13 Portland 2
58 130 Rex Hansen 13 2
59 184 Travis Albers 10 Oregon City 2
60 174 Riley Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 10 Lake Oswego 2
61 81 Jakob Stoller PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 2
62 390 David Nyhus 14 2
63 23 Noah Steigerwald 12 Forest Grove 2
64 9 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 10 eugene 2
65 182 kyle fabian 10 Beaverton 2
66 175 Ryan Gutierrez 10 Beaverton 2 number on incorrectly

Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 926 Katie Ryan Bend Endurance Academy 16 Bend 3
2 927 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 15 Bend 3
3 928 Aunika Miranda Trusty Switchblade 13 Portland 3
4 969 Sophie Russenberger Bend Endurance Academy 16 Bend 3
5 929 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 12 Tigard 3
6 907 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club 14 Tigard 3
7 901 Elizabeth McKnight crank 15 Gresham 3
8 955 Kendall Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Portland 3
9 932 Leah Pfeiffer Trusty Switchblade 12 Bend 2
10 977 Molly Beilstein 2
11 916 Kristina Owen Capitol Velo 15 Salem 2
12 900 Aubrey Ellerbruch 15 Lake Oswego 2
13 902 Emma Royce The Spokesmen 12 Ridgefield 2
14 978 Nora Panoscha 2
15 971 Ellie Darnall Hapi-Go! 13 Gresham 2
16 970 Charis Darnall Hapi-Go! 15 Gresham 2
17 993 Sydney Winters 11 Tualatin 2
18 995 Charlie Wirth 11 Happy Valley 2
19 994 Alicia Winters 11 Tualatin 2
20 965 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 16 Clackamas 1
21 904 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 14 Clackamas 1
22 910 Sage Kosmala 13 Tigard 1

Master 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 380 Jeff Otto Sunset Cycles 51 Beaverton 5 43:16
2 352 Mark Bradley Unattached 53 Roseburg 5 43:23
3 323 Steven Thorne BikeFlights.com 52 Portland 5 44:18
4 259 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized 54 Portland 5 44:41
5 287 Johnny Vergis Cyclepath Racing 53 Portland 5 44:53
6 266 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Portland 5 44:57
7 291 Greg Talbert Focus Bikes 51 Portland 5 45:14
8 373 Michael Nyberg Sunnyside Sports 53 Bend 5 45:15
9 270 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 53 Camas 5 45:36
10 455 Tom Hill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 50 PORTLAND 5 46:03
11 369 Todd Schock Boneyard Cycling 50 Bend 5 46:15
12 256 Daniel Melkonian Mountain View Cycles/Subway 53 Trout Lake 5 46:41
13 317 Steve Petersen Team Finger 52 Hood River 5 46:47
14 453 Alan Ott Bicycle Blue Book\ Rock Lobster\HRS 56 Eugene 5 46:56
15 312 Chauncey Curl Cyclepath Racing 52 Portland 5 47:04
16 351 Whit bazemore Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 50 Bend 5 47:54
17 414 Satoru Igarashi 51 Portland 5 48:11
18 337 Dieter Hoffmann Team S+M 56 Portland 5 48:14
19 263 Steve Lacey 59 Portland 5 48:24
20 367 Dave Burnard Adobe Systems 57 Forest Grove 5 48:31
21 294 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 59 Eugene 5 48:43
22 329 Jeffrey Volk DNR Cycling 50 Portland 5 48:56
23 366 Ed Dalton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 58 Portland 5 49:00
24 332 Peter Spir Team S+M 58 Lake Oswego 5 49:01
25 262 Tracy Marks na 58 Portland 5 49:08
26 267 phil randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 56 Springfield 5 49:13
27 336 Steve Van Bergen 51 Portland 5 49:15
28 365 Vern Krist Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 57 Portland 5 49:20
29 415 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 54 Portland 5 49:23
30 458 Pete Conklin Bush League Wrenching 50 Portland 5 49:29
31 343 Eric Szczukowski Unattached 52 Portland 5 49:43
32 318 Dan Davis WebCyclery.com 55 Bend 5 49:50
33 335 Steve Volz Oregon Bike Shop Racing Team 52 Portland 5 49:51
34 319 Mark Stoller Cat in the Hat 52 Portland 5 50:02
35 272 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 57 Tigard 5 50:10
36 392 Alan Thomason Deschutes Brewery 53 Bend 5 50:20
37 417 Tony Zilka 5 51:26
38 361 Dan Houghton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 53 Aloha 5 51:32
39 321 Stefan Furst Camas Bike and Sport 56 Vancouver 5 51:41
40 391 Tom Aichele 51 Portland 5 51:42
41 370 Tim Rathbun 51 Molalla 5 51:46
42 285 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 54 Portland 5 52:00
43 416 Richard Potestio Rapha Racing NW 58 Portland 5 52:02
44 286 Craig Mavis Deschutes Brewery 59 Bend 5 52:51
45 393 Dale Webster Bike Newport-Bier One 55 South Beach 4 42:41
46 450 Peter Nielsen Sunset Cycles 51 Portland 4 43:38
47 377 Riley Moody Team Rose City 59 Portland 4 44:02
48 293 John Napier Camas Bike and Sport 52 Camas 4 44:03
49 288 David Gratke Showers Pass 55 Portland 4 44:12
50 371 George Wright 57 Portland 4 44:21
51 339 Thomas J Meier 58 Corvallis 4 47:21
52 330 David Hankins Camas Bike and Sport 59 Camas 4 47:48
53 419 JEFF TAYLOR 3 45:34
54 418 Donavan Walmer 3

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 378 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 48 Damascus 8 1:05:15
2 305 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bicycles 47 Portland 8 1:05:43
3 420 John Rollert WebCyclery.com 40 Bend 8 1:05:48
4 390 Tre Hendricks Mountain View Cycles/Subway 42 Hood River 8 1:06:26
5 372 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio 37 Portland 8 1:06:36
6 447 Michael Wilson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 52 Corvallis 8 1:06:54
7 425 rich cramer bicycleattorney.com 53 Beaverton 8 1:06:56
8 452 John McCaffrey Kesho Bicycles 48 Portland 8 1:07:33
9 423 Ryan Brown Chinook Cycling Club 38 Richland 8 1:07:42
10 463 Brook Gardner Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 36 Bend 8 1:07:57
11 388 John Bravard Cyclepath Racing 45 Portland 8 1:08:00
12 310 PAT KUDSZUS Team Lazy Tarantulas 40 Salem 8 1:08:33
13 381 john mitchem West End Bikes/Specialized 8 1:08:46
14 389 Aaron Leritz Team S+M 44 Portland 8 1:08:48
15 431 Dave Condon Trusty Switchblade 37 Wilsonville 8 1:08:53
16 448 Joseph Ketner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Gresham 8 1:09:01
17 339 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 47 Gresham 8 1:09:03
18 343 Michael Szwaya bicycleattorney.com 43 Portland 8 1:09:20
19 327 Martin Baker bicycleattorney.com 46 Hillsboro 8 1:09:39
20 442 Paolo Dabbeni Filth and Fury 45 Portland 8 1:09:46
21 507 Shane Fletcher Dark Horse 41 Portland 8 1:09:49
22 358 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 42 Portland 8 1:09:51
23 464 Eric Vickers Bike Peddler 46 Salem 8 1:09:52
24 329 Eric Lanners Team S+M 40 Portland 8 1:09:54
25 427 William Alcorn BikeFlights.com 46 Portland 8 1:09:54
26 317 joseph fricke Cyclepath Racing 48 portland 8 1:10:12
27 346 Chad Smeltzer crank 43 Portland 8 1:10:17
28 468 ronald kizziar HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 44 Portland 8 1:10:22
29 395 Scott Willson Gentle Lovers 43 Portland 8 1:10:26
30 328 Harald Graham Evolution Racing Team/River City Bicycles 47 Vancouver 8 1:10:26
31 446 Michael Kosmala Team S+M 41 Tigard 8 1:10:28
32 513 Matt Edler Portland Bicycle Studio 39 Portland 8 1:10:53
33 399 Daniel Sprouse 46 7 1:02:43
34 331 Matthew Westermeyer cyclocrossracing.com 36 Damascus 7 1:02:46
35 309 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling 48 Hillsboro 7 1:02:50
36 392 Kevin Drake Portland Bicycle Studio 43 Vancouver 7 1:02:53
37 413 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club 44 Portland 7 1:02:54
38 465 Jason Pinkerton 36 Corbett 7 1:02:58
39 301 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Sherwood 7 1:03:00
40 335 Alex Accetta HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 43 Portland 7 1:03:04
41 360 Nicholas Leritz Team S+M 42 Portland 7 1:03:05
42 508 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 40 Portland 7 1:03:08
43 436 Ken Benderly Rebound/Tireless Velo 45 Portland 7 1:03:12
44 341 Quinn Jackson DNR Cycling 44 portland 7 1:03:16
45 506 Eric Wittinger Fat Cobra Video 39 Portland 7 1:03:26
46 318 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 48 Eugene 7 1:03:49
47 511 Jesse Lea Cyclepath Racing 40 Portland 7 1:03:52
48 362 Lloyd Connelly DNR Cycling 45 Portland 7 1:04:03
49 512 Dax Massey 7 1:04:21
50 437 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas 36 Wilsonville 7 1:04:27
51 408 Jason Zadow Filth and Fury 37 Portland 7 1:04:32
52 304 Roger Meier Cyclepath Racing 45 Beaverton 7 1:05:12
53 321 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo 48 Portland 7 1:05:14
54 470 Mark Widlund The Spokesmen 36 Brush Prarier 7 1:05:23
55 453 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 46 Portland 7 1:05:36
56 510 Jeff Nielson 7 1:05:38
57 475 Andy Meeks bicycleattorney.com 39 Portland 7 1:05:45
58 319 Bjorn Clouten HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 43 Happy Valley 7 1:06:22
59 416 Bret Berner River City Bicycles 49 Portland 7 1:11:19
DNF 514 Jason Musengo 41 Portland 6
DNF 338 Todd Stewart Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 44 Portland 4
DNF 461 Ryan Eisele Reall Racing 35 Dallas 3
DNF 334 Brian Foresta Filth and Fury 39 Portland 2
DNF 417 Montgomery Hill Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 43 Portland 1

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 657 David Krause 36 Bend 5 46:07
2 728 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA 41 Keizer 5 46:19
3 747 Steve Brower Team Snail Racing 46 Bend 5 46:50
4 562 Matt Savage Trusty Switchblade 37 Portland 5 46:55
5 592 Sage Freeman Planet X p/b On One 40 Salem 5 47:02
6 833 Greg Shaffer Nossa Familia Coffee Cycling 41 Portland 5 47:03
7 826 Scott Churchill 5 47:05
8 674 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 36 Portland 5 47:09
9 625 Andy Leritz Team S+M 46 Portland 5 47:20
10 870 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 49 Portland 5 47:25
11 589 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 46 Portland 5 47:33
12 761 Jeffrey Struck 12 Portland 5 47:35
13 813 Simon Robins Team Wooly Mammoth 40 Portland 5 47:49
14 784 Jon Langbehn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Beaverton 5 47:53
15 804 Devin Bailly HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 39 Portland 5 47:55
16 638 Jim Mudd 40 Portland 5 48:21
17 662 Spencer White HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 41 Portland 5 48:26
18 653 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade 45 Bend 5 48:31
19 579 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team 44 Portland 5 48:41
20 899 Bill Richmond 43 Beaverton 5 48:48
21 606 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 portland 5 48:49
22 697 Brian List Bike Central 46 Portland 5 48:57
23 812 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 47 Portland 5 48:58
24 823 Chris Moot 36 Bend 5 48:59
25 881 Skye Fitzgerald Spin Film 43 Happy Valley 5 49:02
26 688 T. Kenji Sugahara Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 40 Salem 5 49:04
27 783 David M Miller Team Lazy Tarantulas 36 Portland 5 49:06
28 672 Phillip Ohnstad Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 5 49:07
29 624 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Beaverton 5 49:10
30 898 Patrizio Newell Team Wooly Mammoth 35 Portland 5 49:11
31 778 Paul Zagacki bicycleattorney.com 42 Lake Oswego 5 49:13
32 889 Webster Wilson 41 Portland 5 49:14
33 573 Cesar Villanueva HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 40 Portland 5 49:14
34 554 Douglas Johnson Santiam Bicycle 43 Hood River 5 49:17
35 775 Doug Minarik bicycleattorney.com 36 Portland 5 49:19
36 840 Robert Umberhandt HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 36 Portland 5 49:21
37 673 Matt Mallet 38 Corvallis 5 49:25
38 735 Chad Hartley SWEAT360 38 Hillsboro 5 49:27
39 681 Casey Davidson bicycleattorney.com 43 Portland 5
40 768 Carl Werner 35 Portland 5 49:34
41 701 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo 39 Portland 5 49:40
42 704 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 49 Gresham 5 49:43
43 645 Dennis Stafford CX Pistols p/b Cyclocross.com 37 Milwaukie 5 49:45
44 559 ILe Powell Team S+M 44 Portland 5 49:47
45 759 Branden Taggart Team Lazy Tarantulas 36 Beaverton 5 49:47
46 733 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling 47 portland 5 49:48
47 604 chris brannen Team S+M 40 Vancouver 5 49:48
48 755 Tom Lenth 43 Portland 5 49:55
49 896 Thomas Royce The Spokesmen 45 Ridgefield 5 49:57
50 666 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo 40 Portland 5 49:58
51 856 Brian Powell 5 49:59
52 786 Leland Jossy Bush League Wrenchers 49 Portland 5 50:00
53 710 Kyle Stancliff SWEAT360 42 Aloha 5 50:00
54 702 Khari Gates Skullcandy 42 Portland 5 50:01
55 572 Rick Boston Bellovaci United 47 Portland 5 50:03
56 643 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 43 Springfield 5 50:04
57 714 Dave Dezellem Ironclad/Yakima 43 Hillsboro 5 50:05
58 815 Jon Frommelt bicycleattorney.com 43 Portland 5 50:05
59 706 Daniel Boatright Filth and Fury 36 Tigard 5 50:08
60 689 Kenneth Pace Team S+M 45 Portland 5 50:12
61 675 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club 39 Portland 5 50:19
62 839 Matt Hooge 41 Portland 5 50:23
63 553 Brian Wielenga BeerMongers Cycle Club 39 Portland 5 50:29
64 641 Jason Uland Team Cthulhu 43 Portland 5 50:54
65 796 Jonathan Maus BikePortland.org 38 Portland 5
66 627 David Rasca Buy Local Cycling 36 Salem 5 51:01
67 656 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend 5 51:02
68 687 Colin Cunningham 45 Portland 5 51:08
69 748 Sean Cook Cyclepath Racing 41 Beaverton 5 51:14
70 574 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 Portland 5 51:17
71 711 Jeremiah Williams Trusty Switchblade 36 salem 5 51:19
72 741 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 40 Lake Oswego 5 51:28
73 685 Robert Marti SWEAT360 41 Hillsboro 5 51:30
74 591 Jarod Seaman Buy Local Cycling 42 Salem 5 51:36
75 846 Mike Murphy Lynskey/CCR 47 Portland 5 51:39
76 630 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 49 Portland 5 51:42
77 603 Justin Huggins 38 Portland 5 51:45
78 601 Steven Westberg WebCyclery.com 45 Bend 5 51:48
79 699 Andy Platt 43 Portland 5 52:14
80 827 Tim Richter 5 54:00
81 780 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 37 Portland 4 42:49
82 810 Sean Denney bicycleattorney.com 43 Portland 4 43:22
83 895 Sky Foster 4 43:26
84 809 Mark Chasse Portland Velo Racing Team 46 Portland 4 43:35
85 652 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 38 Portland 4 44:38
86 715 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 43 Lake Oswego 4 44:45
87 676 Javad Simonsen Cyclepath Racing 43 Milwaukie 4 44:54
88 621 Alan Reaume 49 Portland 4 45:28
89 575 Judson McCauley The Spokesmen 39 Vancouver 4 46:02
90 897 Chester Artman 4 52:07
DNF 814 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA 40 Keizer 3
DNF 824 Mark Desbrow 35 Portland 3
DNF 732 Kenny Wolford Sunnyside Sports 45 Bend 2
DNF 610 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 41 Portland 1

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 685 Joshua DeGraff 37 Beaverton 5 45:57
2 355 Steve Black 41 Portland 5 46:43
3 494 Mike Taylor Deschutes Brewery 49 Bend 5 46:45
4 532 Brent Sherry Human Powered 37 Portland 5 46:55
5 483 Gabriel Cabatic 37 Portland 5 47:12
6 442 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Portland 5 47:26
7 619 Peter Koonce Team S+M 39 Portland 5 47:28
8 304 Tom Palke Team Mudman 47 Portland 5 47:29
9 320 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling 43 Portland 5 47:43
10 536 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 50 Portland 5 47:50
11 422 mike packer Rebound/Tireless Velo 49 Vancouver 5 47:52
12 414 Paul Schoonover Team S+M 45 Portland 5 47:54
13 720 Craig Aaker 36 Portland 5 47:57
14 394 Doug Brecht crank 49 Portland 5 47:58
15 665 Michael Tabtabai 35 Portland 5 48:02
16 381 Jeff Steiner Showers Pass 47 Portland 5 48:03
17 460 Ryan Paddock 39 Milwaukie 5 48:05
18 516 kyle stephens BeerMongers Cycle Club 37 Portland 5 48:07
19 388 Brian Carrico The Spokesmen 43 Vancouver 5 48:09
20 675 Patrick Fraser 39 Portland 5 48:13
21 427 Jonathan Modie Team S+M 44 Portland 5 48:14
22 580 Ryan Barnes Human Powered 38 Portland 5 48:17
23 638 Brian Little BeerMongers Cycle Club 39 Portland 5 48:19
24 474 Todd Mobley Camas Bike and Sport 40 Vancouver 5 48:20
25 473 Ryan Schimpf The Spokesmen 36 oregon city 5 48:38
26 300 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 39 Portland 5 48:49
27 477 stewart schesnack 45 portland 5 48:51
28 660 Jerald Winfrey Twin Six 38 Tigard 5 48:53
29 309 Paul Souders Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Portland 5 48:54
30 588 Luke Robbins Fort George 44 Astoria 5 48:55
31 718 Eric Wilson Showers Pass 49 Portland 5 48:58
32 734 Phillip M Trost Team S+M 37 Battle Ground 5 49:01
33 512 Banjo Weymouth West End Bikes/Specialized 37 Portland 5 49:08
34 510 David Fee 40 Portland 5 49:13
35 566 Bruce Winters Athletes Lounge Cycling Team 43 Tualatin 5 49:16
36 429 Matt Richmond HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 49 Portland 5 49:18
37 560 Jesse Saks Amnesia 41 Portland 5 49:19
38 492 James Sestric Therapeutic Associates PDX Cycling 40 Gresham 5 49:22
39 437 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 49 Brush Prairie 5 49:25
40 441 giles rickett SWEAT360 47 hillsboro 5 49:27
41 356 Matthew Jetton 44 portland 5 49:32
42 534 Terry Hamness Camas Bike and Sport 43 Washougal 5 49:34
43 807 Lee DeBruler. 5 49:35
44 533 Greg Witt 53 Portland 5 49:35
45 765 John Napier Camas Bike and Sport 52 Camas 5 49:38
46 702 Eric Albertson 39 Portland 5 49:39
47 327 Josh Platis Rubicon 42 Portland 5 49:39
48 601 Jeff Garrett SWEAT360 36 Hillsboro 5 49:40
49 467 Geoff Wittreich Staccato Gelato/Bartonpdx.com 42 Portland 5 49:41
50 301 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 44 Portland 5 49:54
51 783 Kris Schamp Showers Pass 46 Beaverton 5 50:01
52 620 Eric Evans 44 Portland 5 50:11
53 801 Kent Chapple Boneyard Cycling 47 bend 5 50:15
54 393 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 43 Lake Oswego 5 50:21
55 682 Nate McKeown DNR Cycling 37 Portland 5 50:33
56 579 Troy Nelson Monkey Wrench Bicycle Club 44 Beaverton 5 50:35
57 664 Raymond Egan The Spokesmen 37 West Linn 5 50:36
58 600 Ryan McIntyre 37 Portland 5 50:42
59 692 Jerrol Lackey West End Bikes/Specialized 44 Portland 5 50:50
60 802 Jeff Chochon 48 Portland 5 50:51
61 315 Ryan Morrisey The Spokesmen 37 Vancouver 5 50:53
62 419 Mike Sobolewski Hapi-Go! 44 Vancouver 5 50:54
63 809 Max Frixione 41 Portland 5 50:54
64 336 Rob Russell Camas Bike and Sport 47 Hillsboro 5 51:09
65 321 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team 39 Portland 5 51:12
66 546 Chad Fischer SWEAT360 37 Hillsboro 5 51:20
67 499 Michael Clark MX3L/Hapi-Go! 44 Portland 5 51:21
68 650 Billy Holcomb Trusty Switchblade 38 Portland 5 51:22
69 625 Eric Mellencamp SWEAT360 46 Hillsboro 4 41:56
70 456 Joseph Marek Team S+M 50 Oregon City 4 42:00
71 774 Ben Hein Yakima Bike Vigilantes 41 Portland 4 42:00
72 344 Todd Shank Rebound/Tireless Velo 44 Vancouver 4 42:03
73 328 Charles Barrett 46 Portland 4 42:04
74 501 Peter Hettinga SWEAT360 43 Hillsboro 4 42:06
75 610 Ryan Temple BeerMongers Cycle Club 45 Portland 4 42:07
76 666 Craig Carter Harder Cycling 43 Portland 4 42:08
77 463 Kevin Dickson 44 Portland 4 42:09
78 793 Eric Wallis 39 Portland 4 42:14
79 333 Andy Casebeer Team S+M 46 Washougal 4 42:17
80 806 scott stapleton 50 West Linn 4 42:21
81 679 Ed Fischer Camas Bike and Sport 45 Camas 4 42:28
82 493 John Lehman 51 Gresham 4 42:30
83 592 Simon Ingham 47 Portland 4 42:32
84 375 James Lais cheep team 44 Portland 4 42:47
85 523 Robert Stefanowicz Monkey Wrench Bicycle Club 29 Portland 4 42:57
86 644 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Portland 4 43:00
87 401 Craig DeAmbrose Yakima Bike Vigilantes Portland 4 43:04
88 392 Steve Kresl 51 Portland 4 43:09
89 490 Tim Beard Bend Endurance Academy 46 Bend 4 43:11
90 338 Mark McMurtry Bellovaci United 43 Portland 4 43:14
91 343 Steven Soto 40 Sherwood 4 43:16
92 577 David Bussey Showers Pass 49 Canby 4 43:20
93 397 James Owen Capitol Velo 44 Salem 4 43:21
94 369 Mark Nielsen Sunset Cycles 48 Portland 4 43:23
95 808 Anthony Smith 47 Portland 4 43:24
96 517 Mark Ravenaugh Mulino 4 43:25
97 528 John Williams SWEAT360 43 Hillsboro 4 43:25
98 479 Jeff Spencer Team S+M 49 Clackamas 4 43:27
99 550 Erick Nelson Team S+M 42 Portland 4 43:28
100 508 Brian Hansen Red Lizard 52 Milwaukie 4 43:31
101 591 Ben Wright 42 Portland 4 43:37
102 756 Daniel Knopf SWEAT360 35 HILLSBORO 4 43:50
103 468 Tom Nilan 51 Portland 4 43:52
104 497 Jason Miranda Trusty Switchblade 39 Portland 4 43:54
105 350 Bryce Bederka Stumptown Cycling Club 44 Portland 4 43:56
106 308 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo 40 Portland 4 44:00
107 572 Ben McLeod 43 Portland 4 44:02
108 804 Matt Gilman Team S+M 37 Beaverton 4 44:04
109 803 Mike Emerson Capitol Velo 41 Portland 4 44:05
110 390 Jeff Dill 41 Portland 4 44:10
111 408 Bjoern Brunner 44 Portland 4 44:23
112 430 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas 41 portland 4 44:27
113 538 Jeremy Hudson 42 Gresham 4 44:31
114 458 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 39 Portland 4 44:40
115 634 Andrew Minson 40 West Linn 4 44:46
116 476 Neil Kranz 38 Tigard 4 44:55
117 811 Fergus Morrissey 4 45:10
118 812 Jason Karls 38 West Linn 4 45:14
119 805 Jeff Mabry 4 45:17
120 631 Greg Gabler Honey Badgers 46 West Linn 4 45:19
121 488 Adam Bergerson Capitol Velo 38 Salem 4 45:45
122 335 Juergen Panoscha Portland Velo Racing Team 50 Portland 4 45:50
123 669 Michael Ard 41 Sherwood 4 45:55
124 633 Greg Joshua Honey Badgers 40 WEST Linn 4 46:00
125 407 Patrick Meigs 46 Portland 4 46:07
126 330 Chris Valencia Team S+M 50 Bend 4 46:12
127 731 Bill Thomas Team Chicken Butt 52 Bend 4 46:14
128 544 David Atkins 4 46:15
129 621 Doug Bredall 43 Beaverton 4 46:20
130 384 Tom Kay 38 Portland 4 46:24
131 635 Jason Ellis 43 Portland 4 46:29
132 553 phil avery Team Beer 39 oregon city 4 46:35
133 815 Russ Lathrop 4 46:38
134 464 Steven Pike 4 47:30
135 316 Andrew Kaylor Hapi-Go! 44 Beaverton 4 47:38
136 813 Benjamin Fischler KittyBunny 41 Portland 4 47:39
137 439 Scott Winkels Portland Velo Racing Team 41 Tigard 4 47:46
138 478 Scott Kranz 45 4 48:18
139 358 Todd Harple SWEAT360 43 Hillsboro 4
140 686 Dave Guglielmi 4 51:35
141 784 Craig Diehl 4 52:38
142 814 Jeff Cullison 42 Happy Valley 4
143 810 Spencer Leek 3 42:13
144 699 Jon Ragsdale Rubicon 43 Clackamas 3 42:51
145 573 Derek Wolfe SWEAT360 40 Hillsboro 3 43:58 number on wrong side
146 587 Paul DeVries Filth and Fury 45 Newberg 3 44:00

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 502 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 62 Eugene 5 46:28
2 529 Don Leet Sunnyside Sports 63 Bend 5 48:00
3 500 Ron Strasser Team S+M 64 Portland 5 49:44
4 517 Rick Gregory Black Dog Velo 60 Eugene 5 50:07
5 505 Robert Fox Buy Local Cycling 62 Keizer 5 50:16
6 514 Russell Speirn Portland Velo Racing Team 67 Wilsonville 5 52:38
7 518 Philip Litchfield Buy Local Cycling 63 Salem 5 53:12
8 546 JERRY RADANT Boneyard Cycling 62 BEND 4 43:01
9 522 Paul Montgomery Team S+M 61 Portland 4 44:06
10 510 Bob Daugherty Cyclepath Racing 62 Portland 4 44:45
11 533 Larry Stryker The Spokesmen 64 Camas 4 45:59
DNF 525 Tad Hodgert Deschutes Brewery 67 Bend 2

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 27 erica wescott Sunnyside Sports 43 Bend 5 46:16
2 36 Michelle Blackwood Sweetpea Ladies Auxiliary 40 PORTLAND 5 46:18
3 20 Beth Burns Dark Horse 41 Portland 5 46:23
4 37 Meg Hamilton Hutch's-Slocum-Co-Motion 42 Eugene 5 46:38
5 46 Lora Melkonian Mountain View Cycles/Subway 54 Trout Lake 5 46:41
6 35 jaini VS-Crawford Hutch's-Slocum-Co-Motion 38 Eugene 5 46:43
7 26 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend 5 47:02
8 44 Patricia Strange Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 42 Bend 5 47:36
9 22 Kristi Carver Portland Bicycle Studio 40 Portland 5 47:45
10 14 Lindsay Kandra West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 36 Portland 5 48:15
11 8 Ellen Miller Team Lazy Tarantulas 38 Salem 5 48:17
12 15 Anna Vaughn West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 37 portland 5 48:29
13 28 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 44 Portland 5 48:33
14 17 Virginie Calme Cyclepath Racing 43 Portland 5 48:43
15 21 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling 43 Hillsboro 5 49:17
16 9 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 38 Vancouver 5 49:19
17 10 Mielle Blomberg Team S+M 42 Portland 5
18 2 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 39 Hood River 4 40:12
19 53 Julie Deal BeerMongers Cycle Club 41 Portland 4 40:14
20 47 Jess Desbrow 35 Portland 4 40:28
21 41 Shetha Nolke Sweetpea Ladies Auxiliary 38 Portland 4 40:30
22 39 Holly Pfeiffer Trusty Switchblade 41 Bend 4 41:02
23 12 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 4 41:18
24 23 Sarah Eustis bicycleattorney.com 40 Portland 4 41:48
25 6 Tess Weir RAO/Imperial River Racing 44 Beaverton 4 41:52
26 5 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 4 42:12
27 32 Susan Sherman Showers Pass 44 Portland 4 42:51
28 11 Holly Kotsovos Rebound/Tireless Velo 37 Vancouver 4 43:45

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 248 Alana Heise Terrascape Racing 40 Calgary 5 48:48
2 240 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 35 Portland 4 41:32
3 216 Jill Petersen Team Finger 41 Hood River 4 41:53
4 220 Lindsey Kennedy p:ear 37 Portland 4 41:54
5 233 Brandi Pinkerton Sweetpea Ladies Auxiliary 39 Corbett 4 42:10
6 258 Tracey March Deschutes Brewery 44 Bend 4 42:16
7 243 Christine A Holland Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46 Portland 4 42:28
8 247 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 48 Portland 4 42:39
9 264 Caroline Gentry Sweetpea Ladies Auxiliary 40 Portland 4 43:31
10 217 Karen Henry Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 40 Damascus 4 43:35
11 221 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 40 Portland 4 44:22
12 224 Hazel Gross Trusty Switchblade 37 Portland 4 44:52 ponytail obscures number'

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 788 Michelle Mercer Bazemore Sunnyside Sports 46 Bend 5 49:01
2 764 Karen Kenlan Sunnyside Sports 53 Bend 5 49:27
3 815 Cheryl Januzzi Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 51 Lake Oswego 4 40:22 ponytail obscures number
4 800 Patty Sturdevant 4 40:32
5 793 Laila Deardorff bicycleattorney.com 52 Lake Oswego 4 40:38
6 809 Katherine Christensen bicycleattorney.com 53 Portland 4 41:01
7 760 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 51 Camas 4 41:26
8 782 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 49 Vancouver 4 41:35 ponytail obscures number
9 772 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team 50 Portland 4 42:26
10 792 Candida Hart Hapi-Go! 49 Washougal 4 ponytail obscures number
11 767 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 47 Portland 4 42:58
12 786 Carol Pelmas Sweetpea Ladies Auxiliary 55 Lake Oswego 4 44:38
13 779 Sheilagh Griffin NoMads Bicycle Racing Team 49 Portland 4
14 777 Jill Ballantyne Deschutes Brewery 49 Bend 4 45:16
15 759 Kysa Vassily Team Lazy Tarantulas 48 Portland 4 45:49
16 789 Joanne Leyva Team Rose City 54 Portland 4 48:58
17 803 Paula Leslie 45 Corvallis 3 42:54

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 662 Adam Artner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 19 Corvallis 6 46:46
2 634 Adrian Richardson Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 25 Portland 6 48:39
3 509 Brian Kesselman Ruckus Test Team 37 Portland 6 48:40
4 659 Erik Hofland Hapi-Go! 31 PORTLAND 6 49:04
5 608 Josh Armagost Green Submarine Records 41 Portland 6 49:13
6 707 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 37 Portland 6 49:17
7 547 Mike Bene Jens Voigt's Army 46 Portland 6 49:19
8 664 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 30 Bend 6 49:59
9 854 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 30 Portland 6 50:21
10 565 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 31 Portland 5 42:16
11 584 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion 44 Camp Adair 5 42:23
12 543 Ian Eglitis Human Powered 30 West Linn 5 42:29
13 502 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 5 42:57
14 699 Jacob Furniss Eddy Merkin 33 Portland 5 43:00
15 697 Byron Breeden Guinness Cycling Team 37 Hood River 5 43:04
16 592 Ryan Barrett 33 Portland 5 43:12
17 706 Christopher Ryan Ruckus Test Team 36 Portland 5 43:17
18 852 Bradley Hogan Lost Highway 30 Portland 5 43:27
19 711 Thomas Joyce Human Powered 34 Portland 5 43:29
20 504 Scott Barker 44 Portland 5 43:47
21 586 Tyler Bump Ruckus Test Team 31 Portland 5 44:05
22 623 Zach Horn Human Powered 34 Portland 5 44:23
23 694 Tom Rousculp Team Cthulhu 38 Portland 5 44:26
24 660 Pete Rubijono Poler/Mad Alchemy 37 Portland 5 44:35
25 851 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 47 Portland 5 44:38
26 686 Daniel Evans Ruckus Test Team 28 Portland 5 45:06
27 848 Maxwell Merkle Ruckus Test Team 31 Portland 5 45:08
28 733 Matthew Cittadini Bush League Wrenching 33 Quilcene 5 45:10
29 850 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 49 Portland 5 45:19
30 553 Lloyd Connelly DNR Cycling 45 Portland 5 45:20
31 712 Chris Sautter Yakima Bike Vigilantes 47 Portland 5 45:24
32 616 Scott Gerwig 45 Portland 5 45:33
33 539 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 38 Lake Oswego 5 45:35
34 642 mike zoormajian Yakima Bike Vigilantes 46 West Linn 5 45:43
35 615 Ethan Furniss Poler/Eddie Merckx 5 45:46
36 545 Brandon Rothauge Planet X p/b On One 35 Portland 5 45:52
37 564 Jason Uland Team Cthulhu 43 Portland 5 46:15
38 588 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team 33 Portland 5 46:46
39 766 Nate McKeown DNR Cycling 37 Portland 5 47:10
40 673 Tyson Hart Filth and Fury 39 Portland 5 48:35
41 844 Richard Potestio Rapha Racing NW 58 Portland 5 48:49
42 618 Bryan Swisshelm 46 Portland 5 48:54
43 540 Suzy Renn Team Slow 44 Portland 5 49:08
44 602 Jeffrey Volk DNR Cycling 50 Portland 5 49:27
45 685 Ross Bryan DNR Cycling 35 Portland 5 49:46
46 849 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 49 Portland 5 50:12
47 841 joel metz Blackbird 43 Portland 5 50:38
48 527 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 39 Hood River 5 50:53
49 846 Ellen Miller Team Lazy Tarantulas 38 Salem 5 51:50
50 847 Vincent Rodarte Planet X p/b On One 38 Portland 4 42:14
51 740 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 43 Lake Oswego 4 42:17
52 741 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 54 Portland 4 42:31
53 853 4 43:40
54 609 Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing 41 Beaverton 4 44:02
55 506 David Boerner Ruckus Test Team 32 Portland 4 44:24
56 845 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 34 Portland 4 44:26
57 600 Tess Weir Kestrel 4 46:04
DNF 626 Richard Sweet Tensegrity PT Cycling 43 Eugene 4
DNF 689 Austin Crenshaw JVA 3
DNF 691 Richard Lorenz Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 3
DNF 829 Ryan Eisele Reall Racing 35 Dallas 3
DNF 674 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas 30 Portland 2
DNF 661 Steven Beardsley Gentle Lovers 31 Portland 1

Unicycle

Num Name Team City Laps
1 U3 Susannah Hart Hapi-Go! Washougal 1
2 U1 Brian Hart Jr. Hapi-Go! Washougal 1
3 U34 Ben Schoenberg Seriousjuggling.com Portland 1
4 U9 Thomas Royce The Spokesmen Ridgefield 1
5 U14 Nathanael Hart Hapi-Go! Washougal 1
6 U17 Katherine Perris 1
7 u0 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 1

Women A

Num Name Team Age City Laps Time
1 909 Serena Bishop All Access Racing 35 bend 7 1:04:26
2 920 Laura Winberry Speedvagen Racing Machines 29 Bend 7 1:05:01
3 922 Alice Pennington S&M/Kona Grassroots 32 Portland 7 1:05:33
4 867 Tina Brubaker Speedvagen Racing Machines Portland 7 1:06:15
5 868 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 32 Portland 7 1:06:39
6 885 Rebeccah Bieri Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 34 White City 7 1:06:48
7 863 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 47 Portland 7 1:07:33
8 874 Megan Faris Rapha/River City Bicycles 34 Portland 7 1:07:50
9 884 Jill Hardiman Team S+M 43 White Salmon 7 1:08:10
10 882 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 7 1:08:12
11 918 Kristen Minarik bicycleattorney.com 32 Portland 7 1:08:56
12 933 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 28 Portland 7 1:09:00
13 919 Irena Ossola 25 Santa Fe 7 1:09:04
14 953 Leah Plack 7 1:09:20
15 928 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 25 Portland 7 1:09:33
16 856 Susannah Hart Hapi-Go! 16 Washougal 7 1:09:34
17 869 rachel bagley Breadwinner Cycles 35 Portland 7 1:09:38
18 941 Kristin Duyn Athletes Lounge Cycling Team 34 tualatin 7 1:09:53
19 949 Jessica Gill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 36 Happy Valley 7 1:09:53
20 864 Jen Powell Breadwinner Cycles 35 Portland 7 1:10:33
21 939 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 31 Portland 7 1:11:04
22 850 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team 37 Portland 7 1:12:27
23 926 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 29 Portland 6 1:03:11
24 891 Beth Flanagan S&M La Femmes 37 Portland 6 1:03:31
25 937 Emily Rimas 33 Portland 6 1:03:51
26 917 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 48 Portland 6 1:03:55
27 879 Laurie Hotovy Team S+M 35 Portland 6 1:04:18
28 862 Jeanne Beko CX Pistols p/b Cyclocross.com 30 West Linn 6 1:05:42
29 952 Jillian Noe Oregon Bike Shop Racing Team Beaverton 6 1:06:16
30 893 Ellene Smith bicycleattorney.com 33 Portland 6 1:08:10
DNF 881 Audrey Brown Team S+M 27 Lake Oswego 1

Women B

Num Name Team Age City Laps Time
1 187 Kaitlin Borstelmann Portland Bicycle Studio 27 Portland 4 40:19
2 127 Melissa Sher 28 Portland 4 40:22
3 197 Karla Kingsley 31 Portland 4 40:25
4 165 Katie Monaco 4 40:43
5 151 Marayah Deese Portland Bicycle Studio 28 Portland 4 40:47
6 123 Annie Nielsen bicycleattorney.com 32 Milwaukie 4 40:58
7 149 Janelle Bickford Look Good Feel Good 31 Portland 4 41:01
8 143 Jill Hutchinson Green Submarine Records 31 Portland 4 41:03
9 160 Kim Danielson BeerMongers Cycle Club 29 Portland 4 41:04
10 176 Megan Goplin Lost Highway 30 Portland 4 41:36
11 185 Sarah Brown Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 Portland 4 41:46
12 120 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 34 Portland 4 41:53
13 194 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 42 Portland 4 42:15
14 182 Iris Dougherty 4 42:46
15 137 Starr Walker Portland Bicycle Studio 4 42:49
16 164 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repair 28 Portland 4 42:49
17 181 sarah layton 31 Portland 4 42:54
18 193 Julie Baird 4
19 112 Erin Chipps Green Submarine Records 33 Portland 4 43:16
20 154 Kristi Hanson 34 Chicago 4 43:21
21 105 Hannah Hart Hapi-Go! 20 Washougal 4 43:30
22 110 Hope Zak Athletes Lounge Cycling Team 40 Beaverton 4 44:30
23 113 Marie Major Rebound/Tireless Velo 31 Vancouver 4 44:56

Women C

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 453 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team 4 42:33
2 399 Taylor Schefstrom 4 42:47
3 311 Erin Lolich 35 Portland 4 42:48
4 376 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 33 Portland 4 42:55
5 383 Nicole Davison 36 Portland 4 43:01
6 353 Leah Medure DNR Cycling 33 Portland 4 43:57
7 420 Melissa Thomsen Camas Bike and Sport 37 Portland 4 44:03 ponytail obscures number
8 434 Traci Anderson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 40 Beaverton 4 44:05
9 422 Lisa Gentz 32 Portland 4 44:54
10 322 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 Portland 4 44:54
11 388 Kelsey Cordwell 4 45:18
12 451 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 28 Portland 4 45:22
13 424 Haley Dillon 28 Portland 4 45:26
14 396 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 27 Clackamas 4 45:27
15 442 Samantha Pharris Trinity Bikes 22 Redmond 4 46:01
16 459 LeiLani Bentley 4 46:11
17 313 Lindsey Kuipers BeerMongers Cycle Club 26 Portland 4 46:31 ponytail obscures number
18 304 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club 43 Fairview 4 46:38
19 423 tracy Marinace 4 46:42
20 326 Anna Ryan Human Powered 28 Portland 4 47:30
21 426 Teresa White Flowriders 28 Salem 4 47:34
22 415 Libby North Sweetpea Ladies Auxiliary 43 Portland 4 48:07
23 445 Abby Bohannan 25 Portland 4 48:13
24 343 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 33 Portland 4 48:26
25 425 Natalie Albright Look Good Feel Good 30 Portland 4 48:34
26 318 Stephanie Stauber BeerMongers Cycle Club 32 Portland 4 48:52
27 370 Robin Stancliff SWEAT360 41 Aloha 4 49:03
28 332 Emily Henry Sprout Cycles/Lucky Lab 35 Portland 4 49:20 ponytail obscures number
29 321 Leanne Marinace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 45 Portland 4 49:57
30 373 Jennifer Rychlik SWEAT360 42 Hillsboro 3 40:10