GPRT: Ninkrossi

Washougal, WA
September 27, 2014

Part of the GPRT

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 27 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland 5 38:15
2 28 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 5 39:18
3 64 Peter Hand 41 Portland 5 39:24
4 17 Mike Nieto 42 Yacolt 5 40:49
5 18 Danny Pettit 52 Happy Valley 5 41:28
6 23 Steve Olsen 53 Oregon City 5 42:21
7 32 David Hankins Camas Bike and Sport 60 Camas 5 42:47
8 77 ryan Smith molalla 22 molalla 5 43:08
9 101 justin tunis 34 portland 4 34:46
10 71 Steve DeHaart 44 Vancouver 4 35:06
11 78 Russell Walker 27 Portland 4 35:16
12 25 David Lam 38 Vancouver 4 36:35
13 75 Pete Mersereau Portland Velo Racing Team 45 Portland 4 37:36
14 79 Mark Alexander 49 Portland 4 37:43
15 14 Brad Tanner 43 Happy Valley 4 37:49
16 5 Ed Waters 55 Eagle Creek 4 38:00
17 60 Todd Marley 46 Tigard 4 38:56
18 72 brian halbert 55 Vancouver 4 40:09
19 6 John Morehead Camas Bike and Sport 51 Washougal 4 40:41
20 74 Ron Kasco Velominati Racing 55 Vancouver 4 42:05
21 70 Jason Fleming Athletes Lounge Cycling Team 33 Clackamas 4 44:05
22 3 Travis Johnson 3 38:43

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 729 Autumn Shreve 34 Portland 5 47:36
2 719 Meg Crapster-Pregont 28 Portland 4 39:41
3 730 Cindy Werhane 45 Portland 4 41:39
4 702 Katherine Maund 4 48:15
5 708 Kirsten Rudberg Unattached 43 Portland 3 39:28

Category A

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 78 Carl Decker Giant 39 Bend 10 54:36 Warning: Folded number
2 71 Brennan Wodtli Speedvagen Racing Machines 26 Bend 10 55:16
3 21 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 38 Portland 10 56:32
4 28 Eric Sheagley Smith&Nephew p/b West End Bikes 42 Portland 10 56:59
5 20 Erik Tonkin Team S+M 40 Portland 10 57:25
6 2 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA 33 portland 10 58:08
7 4 Seth Patla REN Cycles/Ti Cycles/River City Bicycles 37 Forest Grove 10 58:25
8 61 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles 26 Portland 10 58:50
9 53 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 41 Portland 10 59:07
10 68 Jonathan Myers Team S+M 47 Portland 10 59:38
11 15 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 37 Portland 10 59:58
12 43 Tre Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 43 Hood River 9 54:29
13 8 Ryan Garner Team Planet X USA 33 Eugene 9 54:30
14 62 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 9 55:06
15 6 James Rowan Murder of Crows 28 Bend 9 55:34
16 50 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 15 Washougal 9 55:40
17 19 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Portland 9 55:51
18 73 Nathan Gibson Trusty Switchblade 28 Portland 9 55:51
19 72 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 31 Portland 9 57:24
20 11 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 18 Portland 9 57:31
21 48 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 30 Portland 9 57:33
22 12 Logan Trammell Hapi-Go! 25 Scio 9 58:08
DNF 51 Robert Carver HiFi Sound Cycling Components 33 Portland 6

Category B

Num Name Team Age City Laps
1 106 Marek Litinsky Trusty Switchblade 34 Beaverton 7
2 17 Stephen Laurent 30 Portland 7
3 57 Jacob Hull 27 Portland 7
4 4 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 23 Portland 7
5 2 Sean A Carline CX Pistols p/b Cyclocross.com 36 Portland 7
6 51 Eric Fischer Nossa Familia Coffee Cycling 33 Portland 7
7 56 Michael Kaunitz Sunset Cycles 33 Portland 7
8 23 Cory Solo Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 7
9 52 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club 34 Beaverton 6
10 53 Brian Schiller Guinness Cycling Team 46 Portland 6
11 29 Rob Thompson Ironclad Cycling Team 43 Portland 6
12 54 Adam Goplin Team Lost Highway 31 Portland 6
13 18 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 6
14 42 John Napier Camas Bike and Sport 53 Camas 6
15 55 jim fox bicycleattorney.com 56 Portland 6
16 31 Jack Olsen 31 Portland 6
17 37 Eben Horacek HiFi Sound Cycling Components 15 Happy Valley 6
DNF 1 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland 5

Category C

Num Name Team Age City Laps Time
1 23 Nico Parkes-Perret Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 6 40:03
2 3 Nic Kytlica Team Planet X USA 32 North Plains 6 40:43
3 8 Nathaniel Wells Hapi-Go! 59 Mosier 6 42:20
4 71 elijah smith 34 vancouver 6 42:35
5 83 Jules Johnson Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 23 Portland 6 43:20
6 77 Justin Philips Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 33 Portland 6 43:20
7 84 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal 6 43:27
8 2 Joseph French Team Lost Highway 40 Portland 6 44:19
9 87 Anders Pedersen 18 Portland 6 44:28
10 85 Lucas Barash-David 21 Portland 6 44:58
11 41 Eric Hagstette 6 45:15
12 20 Greg Eyerly 50 Salem 6 45:24
13 39 Martin Matsumura 49 Portland 6 45:31
14 59 Andrew Davidhazy Manchester United 47 Portland 6 46:24
DNF 51 randal francin Team Lost Highway 34 Portland 1

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 714 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 portland 6 42:23
2 726 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Portland 6 43:09
3 725 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 45 Portland 6 45:52
4 740 Scott Ahrens SKAA 43 Kalama 5 39:59
5 735 Joel Sherman 36 Portland 5 40:24
6 701 Mike Reddig Camas Bike and Sport 43 Camas 5 40:43
7 717 Ed Hanna BeerMongers Cycle Club 34 Portland 5 41:41
8 709 Kenny Prowse Capitol Velo 48 Salem 5 41:59
9 742 Marcus Kohler Pacific Power Blue Sky 35 Portland 5 43:44
10 743 Jacob Roth 4 41:11
11 741 Jordan Slone Trusty Switchblade 31 Beaverton 4 42:07
12 752 Todd Foreman-Kinder Veloforma 28 Portland 4 45:36

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 15 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal 4 29:05
2 48 Walker Hendricks Mountin View 12 Hood River 3 24:09
3 100 Cameron Horner 12 yutan 3 24:54
4 41 Jace Petersen Team Finger 12 Hood River 3 24:59
5 2 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 11 Portland 3 25:41
6 11 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3 25:49
7 103 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3 27:29
8 57 Luke Soto 11 Sherwood 3 27:34
9 80 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 11 eugene 3 29:26
10 4 Michael Metz bicycleattorney.com 12 Portland 3 32:39
11 91 Duncan Yoder Rebound/Tireless Velo 11 Portland 2 23:45
12 99 Max Arildson 11 bellevue 2 28:04
13 58 Andrew Ard 10 Sherwood 2 31:58

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 8 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 13 eugene 4 25:15
2 20 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion 14 Eugene 4 26:21
3 60 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 14 Gaston 4 27:40
4 21 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 Eugene 4 28:41
5 14 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go! 13 Vancouver 3 25:23

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 9 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 16 Portland 4 26:05
2 5 Davis Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 15 Trout Lake 4 26:13
3 19 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 16 Tigard 4 26:23
4 18 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Portland 4 28:24
5 13 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 15 Vancouver 4 29:07
6 3 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland 4 30:08
7 45 Tristan Bond 16 White Salmon 4 30:20
8 6 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 3 24:02
9 101 Daniel Smith Andromeda 16 Vernonia 3 28:20

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 824 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3 29:10
2 800 Grace Vickers PDX Devo Junior Cycling 12 Beaverton 3 30:13
3 804 Roxanna Hart Hapi-Go! 10 Washougal 2 23:06
4 806 McKenna McKee Hapi-Go! 11 Vancouver 2 27:04
5 825 Linnea Owen Capitol Velo 12 Salem 2 28:17

Junior Women 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 813 Kevin Wolfe Camas Bike and Sport 14 Vancouver 3 27:54
2 805 Samantha Trost Team S+M 14 Battle Ground 2 24:31
3 819 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 13 Happy Valley 2 26:10

Junior Women 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 851 Catherine Lehman Interurban 15 Portland 3 26:35
2 815 Aubrey Ellerbruch West End Bikes/Specialized 16 Lake Oswego 3 28:14
3 801 Kristina Owen Capitol Velo 16 Salem 3 30:52

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 376 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 46 Eugene 9 0:55:20
2 359 John Weathers Sunset Cycles 9 0:55:22
3 307 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bicycles 48 Portland 9 0:56:08
4 388 John McCaffrey Kesho Bicycles 49 Portland 9 0:56:30
5 300 Mathew Braun Audi Cycling Team 41 Portland 9 0:57:12
6 316 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 49 Hillsboro 9 0:57:27
7 304 Brian Foresta Civilian Velonauts 40 Portland 9 0:57:35
8 325 Chad Smeltzer Portland Bicycle Studio 44 Portland 9 0:57:37
9 389 Martin Baker Kesho Bicycles 47 Hillsboro 9 0:57:41
10 303 Matt Edler Portland Bicycle Studio 40 Portland 9 0:58:45
11 363 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Tigard 9 0:58:50
12 312 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 37 Vancouver 9 0:58:57
13 372 Jeff Turner Dallas Bike Works 44 Portland 9 0:59:15
14 310 Roger Meier Cyclepath Racing 46 Beaverton 9 0:59:25
15 349 Bob Jacobs bicycleattorney.com 48 Portland 9 0:59:30
16 335 Rick Metz bicycleattorney.com 46 Portland 9 0:59:41
17 305 Jason Musengo Portland Bicycle Studio 42 Portland 9 0:59:42
18 356 Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team 36 Hillsboro 9 0:59:43
19 342 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Portland 9 0:59:56
20 387 Chris Moor Deschutes Brewery 37 Bend 9 1:00:08
21 358 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Sherwood 9 1:00:14
22 383 Steve Chapin Athletes Lounge Cycling Team 44 Portland 9 1:00:18
23 314 Brent Casady 43 Portland 9 1:01:04
24 308 Lloyd Connelly DNR Cycling 46 Portland 8 0:54:05
25 382 Danny Weikel River City Bicycles 42 Portland 8 0:54:18
26 380 Brian List Bike Central 47 Portland 8 0:54:28
27 338 Nicholas Leritz Team S+M 43 Portland 8 0:54:34
28 315 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing 44 Portland 8 0:54:44
29 311 David Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 48 Vancouver 8 0:55:16
30 346 Jason Zadow Civilian Velonauts 38 Portland 8 0:55:17
31 369 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 49 Eugene 8 0:55:32
32 301 Murray Carlisle Rebound/Tireless Velo 40 Portland 8 0:56:22
33 341 Kevin Sundberg Showers Pass MTB/CX Team 41 Lake Oswego 8 0:56:36
34 327 David Pedersen Portland Bicycle Studio 42 Portland 8 0:56:56
35 318 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Portland 8 0:57:03
36 361 Quinn Jackson DNR Cycling 45 portland 8 0:57:30
37 323 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Beaverton 8 1:00:21
DNF 309 Chad Swanson Team S+M 37 The Dalles 8
DNF 384 Scott Mares Threshold Velo 47 Portland 3

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 586 Greg Stokes Hammer Velo 44 Portland 6 38:59
2 629 Webster Wilson Velominati Racing 42 Portland 6 39:28
3 700 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing 35 Portland 6 39:28
4 644 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 41 Portland 6 39:29
5 631 Mark DeResta Hood River Velo 44 hood river 6 39:38 Warning: Shoulder # not visible
6 570 Andrew Filer HCH-RPM Mortgage Cycling Team 43 Portland 6 39:42
7 575 Jordan Norris Joe Bike Racing 35 Portland 6 39:47
8 620 Steve Raubolt SWEAT360 35 Tigard 6 40:02
9 559 chris brannen Team S+M 41 Vancouver 6 40:17
10 555 Dan Anderson Rebound/Tireless Velo 41 Beaverton 6 40:28
11 573 Matthew S Martel Interurban 49 Portland 6 40:34
12 666 Jeffrey Struck 39 Portland 6 40:40
13 614 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 37 Portland 6 40:45
14 693 Chris Roberts Hammer Velo 43 Portland 6 40:59
15 571 Mike Heenan 40 Portland 6 41:02
16 707 Jay Swavely Camas Bike and Sport 49 Vancouver 6 41:06
17 696 David Ripp 48 Camas 6 41:14
18 708 Dan Shepherd Team Cycle Sport 46 Ashland 6 41:20
19 706 Spencer White Stumptown Cycling Club 42 Portland 6 41:23
20 624 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 38 Portland 6 41:25
21 583 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 39 Portland 6 41:32
22 709 Gabriel Cabatic 38 Portland 6 41:34
23 682 Thomas Morgan Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 46 The Dalles 6 41:37
24 560 ILe Powell Team S+M 45 Portland 6 41:37
25 716 Jeff Brock Nossa Familia Coffee Cycling 39 Portland 6 41:46
26 711 Dirk Siverts Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 49 Springfield 6 41:48
27 705 Paul Souders Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 6 42:20
28 671 Matt Mallet 39 Corvallis 6 42:26
29 609 Dave Dezellem Ironclad Cycling Team 44 Hillsboro 6 42:43
30 698 Trig Rogers bicycleattorney.com 48 Portland 6 42:49
31 653 Ian Kennedy bicycleattorney.com 50 Portland 6 42:49
32 697 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 48 Portland 6 43:02
33 710 Steve Black 42 Portland 6 43:05
34 594 Javad Simonsen Cyclepath Racing 44 Milwaukie 6 43:24
35 561 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 lake oswego 6 43:32
36 713 Mike Murphy Lynskey/CCR 48 Portland 6 43:37
37 616 Luke Sosnowski 38 Camas 6 43:44
38 703 Keith Dilly Ragnarok Racing 47 Seattle 6 43:59
39 626 Erik Spillman Portland Velo Racing Team 49 Portland 6 44:11
40 704 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland 6 44:19
41 646 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Lake Oswego 6 44:56
42 567 Michael Dehner 49 Portland 6 44:59
43 607 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Beaverton 6 45:16
44 673 Andy Platt 5 38:13
45 714 Caan Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Aurora 5 39:10
46 712 Aaron Zarosinski 46 oregon city 5 41:39
47 717 Devin Bailly HCH-RPM Mortgage Cycling Team 40 Portland 3 40:43
DNF 568 Richard Rosko Hammer Velo 46 Portland 3
DNF 715 Varner Seaman Nossa Familia Coffee Cycling 39 Portland 1
DNF 613 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 0

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 450 Brian Little BeerMongers Cycle Club 40 Portland 6 41:35
2 396 Joe Pinzone Threshold Velo 46 Vancouver 6 42:20
3 378 Jeff Chochon 49 Portland 6 42:37
4 359 Nathaniel Wells Hapi-Go! 59 Mosier 6 42:44
5 379 Terry Hamness Camas Bike and Sport 44 Washougal 6 42:46
6 451 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components 36 Portland 6 42:48
7 315 Josh Platis Rubicon 43 Portland 6 42:59
8 357 steven ohlhaber Garner Northbrook Cycling Club 42 Portland 6 43:04
9 350 Michael Tabtabai 36 Portland 6 43:10
10 417 michael gilbert Rebound/Tireless Velo 49 Vancouver 6 43:23
11 384 Steve Kresl 52 Portland 6 43:27
12 468 Chris Foertsch 39 corvallis 6 43:43
13 406 Jason Hight Hilanderonlyone 40 Longview 6 44:02
14 470 Jason Reynolds Rare Disease Cycling 43 Portland 6 44:08
15 335 Mike Sobolewski Hapi-Go! 45 Vancouver 6 44:12
16 460 Ron Lewis Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 40 Portland 6 44:27
17 345 Rick Larson 45 Portland 6 44:46
18 328 Todd Burnette Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 38 Portland 6 44:52
19 313 Phillip M Trost Team S+M 38 Battle Ground 6 45:02
20 439 kyle stephens BeerMongers Cycle Club 38 Portland 6 45:16
21 463 Marc Angelo TheClymb.com 43 Portland 6 45:24
22 448 Dan Arildson 47 bellevue 6 45:28
23 342 Tim Broderick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 49 eugene 6 45:31
24 472 Toby Contreras 43 Portland 6 45:35
25 471 Jason Bietz 48 Sherwood 6 45:40 Warning: Missing shoulder number
26 473 Justin Acciavatti 39 Vancouver 6 45:45
27 421 Alex Barton 46 Hood River 6 46:05
28 465 jason schroeder 43 white salmon 6 46:06
29 385 Andrew Davidhazy Manchester United 47 Portland 6 46:32
30 452 Steven Soto 41 Sherwood 6 46:33
31 467 Chris Bathke 42 Portland 6 46:45
32 339 Charles Barrett 47 Portland 6 46:52
33 363 Greg Eyerly 50 Salem 6 47:02
34 323 Tom Kay The Spokesmen 39 Portland 6 47:09
35 469 Jeffrey Liebert 37 Portland 6 47:16
36 86 Dan Salvey 45 Sherwood 6 47:44
37 366 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo 41 Portland 5 39:53
38 456 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Portland 5 40:02
39 388 eric sorenson 38 Portland 5 40:08
40 466 Justin Watkins Athletes Lounge/Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 40 Hillsboro 5 40:09
41 306 Dave Torrance 44 Portland 5 40:09
42 373 Adam Clement 47 Portland 5 40:14
43 435 Doug Malnati 51 Tigard 5 40:19
44 440 Ethan Fuld Unattached 49 Portland 5 40:30
45 308 Matt Haughey Half Penny Cycling Team 42 McMinnvile 5 40:46
46 449 Jason Jones Team Planet X USA 40 Portland 5 40:46
47 397 David Adkins Athletes Lounge Cycling Team 43 Vancouver 5 41:08
48 453 Michael Ard 42 Sherwood 5 41:25
49 393 Robert Copenhaver 40 Portland 5 41:59
50 316 Richard McKee 45 Vancouver 5 42:28
51 348 Albert Passadore Rolling Thunder p/b The Missing Link 42 Portland 5 42:33
52 318 James Webb Beaverton Bicycle Club 48 Portland 5 43:07
53 447 Lars Pedersen 45 snowhalmish 5 44:54
DNF 392 Stephen Rich 47 Portland 3
DNF 401 Thomas Tritz 42 2

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 290 Jeff Otto Sunset Cycles 52 Beaverton 6 39:52
2 292 Johnny Vergis Cyclepath Racing 54 Portland 6 41:18
3 250 Joseph Hoerner Smith&Nephew p/b West End Bikes 55 Portland 6 41:26
4 318 Steve Yenne Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 58 Salem 6 41:33
5 303 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 50 Portland 6 41:49
6 301 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Portland 6 41:51
7 282 phil randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 57 Springfield 6 41:53
8 319 Steve Petersen Team Finger 53 Hood River 6 42:22
9 307 Greg Talbert Focus Bikes 52 Portland 6 42:29
10 258 Daniel Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 54 Trout Lake 6 42:41
11 293 John Napier Camas Bike and Sport 53 Camas 6 42:43
12 262 Michael Metz 52 Renton 6 43:00
13 295 Steve McCallion Chrome 50 Portland 6 43:19
14 280 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 52 Vancouver 6 43:31
15 344 Doug Vrieling Fun Sports Bikes Cycling Team 51 Modesto 6 43:44
16 267 Michael Kender Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 51 Portland 6 43:48
17 278 Jon Gove Ruckus Test Team 52 Portland 6 43:53
18 256 Guy Smith Portland Bicycle Studio 51 Rainier 6 44:05
19 253 Tim Ellerbruch West End Bikes/Specialized 56 Lake Oswego 6 44:23
20 323 Joe Hamilton na 58 Vancouver 6 44:28
21 264 Tony Dirks Rogue 50 Hood River 6 44:30
22 315 Paul Mautner Veloforma 56 Portland 6 44:39
23 281 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 58 Tigard 6 44:55
24 259 David Lofstead Rebound/Tireless Velo 51 Camas 5 38:04
25 266 erik goodfriend Showers Pass MTB/CX Team 54 portland 5 38:06
26 347 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling 55 Portland 5 38:16
27 313 David Dorocke Deschutes Brewery 52 Bend 5 38:25
28 255 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 56 Portland 5 38:45
29 346 Dieter Hoffmann Team S+M 57 Portland 5 38:55
30 337 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo 51 Portland 5 39:02
31 308 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 55 Ridgefield 5 39:14
32 254 Alan Thomason Deschutes Brewery 54 Bend 5 39:28
33 338 Dan Gilden Zone5 55 Portland 5 40:30
34 314 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 50 Brush Prairie 5 40:41
35 342 Tim Rathbun Molalla River BMX 52 Molalla 5 40:42
36 297 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Wilsonville 5 41:04
37 345 Alan Reaume 50 Portland 5 42:09
38 274 David Gratke Showers Pass MTB/CX Team 56 Portland 5 42:52 Warning: Shoulder # not visible
39 343 Michael scholl 56 olympia 5 43:03
40 286 Greg Eyerly 50 Salem 5 44:21
41 311 Reginald Lee Portland Velo Racing Team 55 Portland 5 46:19
42 283 Thomas J Meier 59 Corvallis 5 46:19
DNF 276 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 54 Camas 2
DNF 251 jim fox bicycleattorney.com 56 Portland 1

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 506 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 60 Eugene 5 38:06
2 500 Ron Strasser Team S+M 65 Portland 5 38:57
3 521 Steve Rearden Blondie Velo 63 Portland 5 40:35
4 504 Robert Fox Half Penny Cycling Team 63 Keizer 5 41:50
5 512 Tad Hodgert Deschutes Brewery 68 Bend 5 42:49
6 513 David Hankins Camas Bike and Sport 60 Camas 5 44:00
7 518 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 61 Portland 5 44:30
8 522 John Ramey 61 Anchorage 5 44:39
9 503 Einar Traa Portland Velo Racing Team 71 Portland 4 43:10
10 508 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 63 Eugene 5

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 3 Mielle Blomberg Team S+M 43 Portland 6 42:22
2 22 Beth Burns Rebound/Tireless Velo 42 Portland 6 42:25 Warning: Hair obstruction
3 13 Anna Vaughn West Coast 38 portland 6 42:27
4 1 Lora Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 55 Trout Lake 6 43:09 Warning: Hair obstruction
5 2 Carly Heron GVH Bikes 40 Hood River 6 45:16
6 24 Anna Saltonstall Team S+M 38 The Dalles 6 45:53
7 25 Tess Weir RAO/Imperial River Racing 45 Beaverton 6 46:31
8 21 Deb Bauer Tensegrity PT Cycling 39 Eugene 5 41:50
DNF 10 Julie Deal BeerMongers Cycle Club 42 Portland 3

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 506 Julie Wilson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 41 Hood River 6 45:51
2 515 Jill Petersen Team Finger 42 Hood River 5 39:40
3 500 Kimberly Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 35 Portland 5 39:51
4 519 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 36 Portland 5 40:26
5 502 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 49 Portland 5 42:18
6 525 Cat Moscibrocki Sweetpea Ladies Auxiliary 39 Portland 5 42:51
7 522 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 40 Portland 4 39:57

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps Time
1 612 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 50 Vancouver 6 44:51
2 611 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team 51 Portland 6 45:35
3 619 Katherine Christensen bicycleattorney.com 54 Portland 6 46:08
4 609 Suzy Renn Team Slow 45 Portland 6 46:25
5 620 Laila Deardorff bicycleattorney.com 53 Lake Oswego 6 46:39
6 617 Julia Fudge Poplollies 48 Eugene 5 41:06
7 605 Donna Rosenberg Donna Rosenberg 50 Renton 5 44:43
8 600 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 61 Lake Oswego 4 42:14
9 602 Julie Ann Smith Sweetpea Ladies Auxiliary 46 Happy Valley 4 43:35
10 616 MM Jenkins BeerMongers Cycle Club 53 Portland 4 45:51

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 598 Derik Archibald Olympia Orthopaedic Associates 38 Lacey 7
2 524 Ryan Garner Team Planet X USA 33 Eugene 7
3 516 John Lin Therapeutic Associates Racing 31 Portland 7
4 515 Brian Lynch Dr Will Bar 38 Portland 7
5 511 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 38 Portland 7
6 577 Brian Gerow Breadwinner Cycles 33 Portland 7
7 545 David Burke 33 Portland 7
8 590 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing 32 PORTLAND 7
9 550 randy salamon Seattle Super Squadra 41 Seattle 6
10 539 Scott Barker 45 Portland 6
11 569 Tony Kic Gentle Lovers 36 portland 6
12 574 Lloyd Connelly DNR Cycling 46 Portland 6
13 517 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 39 lake oswego 6
14 555 David Hart Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Camas 6
15 594 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Milwaukie 6
16 596 Charlie Wicker Trailhead Coffee Roasters 45 Portland 6
17 501 Nolan Restivo TheClymb.com 36 Portland 6
18 585 Cindy Lewellen 47 Portland 6
19 584 Keith Dilly Seattle 6
20 510 Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing 42 Beaverton 6
21 597 Kevin Phomma Trusty Switchblade 20 Portland 6
22 554 Jeffrey Babbidge 37 Portland 5
23 525 Carly Heron GVH Bikes 40 Hood River 5
24 533 Suzy Renn Team Slow 45 Portland 5
25 599 Michelle Kautzmann 46 Olympia 5
DNF 582 Ben Guernsey Trusty Switchblade 30 Portland 3
DNF 503 Brian Kesselman Ruckus Test Team 38 Portland 2
DNF 520 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Wilsonville 2
DNF 595 Joel Crouch Ironclad Cycling Team 38 Portland 1
DNF 609 Richard Horacek HiFi Sound Cycling Components 37 Happy Valley 1

Women A

Num Name Team Age City Laps Time
1 869 Laura Winberry Speedvagen Racing Machines 30 Bend 9 1:00:07
2 880 Megan Chinburg River City Bicycles Women's Team 35 Portland 8 0:54:59
3 862 Sue Butler River City Bicycles 43 Portland 8 0:55:38
4 857 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 48 Portland 8 0:57:20
5 854 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 26 Portland 8 0:57:28
6 852 Susannah Hart Hapi-Go! 17 Washougal 8 0:58:41
7 879 Cindy Lewellen 47 Portland 8 0:59:04
8 877 Hannah Hart Hapi-Go! 21 Washougal 8 1:00:42
9 887 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 32 Beaverton 8 1:00:53
10 853 Ellene Smith bicycleattorney.com 34 Portland 7 0:54:49
DNF 861 Melissa Sher 29 Portland 2

Women B

Num Name Team Age City Laps Time
1 132 Angharad Porteous bicycleattorney.com 26 Portland 6 44:29
2 126 Theresa Harding 6 44:34
3 111 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 26 Eugene 6 45:57
4 114 Christy Deobald Portland Bicycle Studio 33 Portland 6 46:01
5 108 Kristi Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 35 Portland 5 39:29
6 101 Anne Bertucio Portland Bicycle Studio 26 Portland 5 39:33
7 136 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team 37 Lake Oswego 5 39:52
8 103 Krissy Brunsman Green Submarine Records 37 Portland 5 40:15
9 100 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 43 Portland 5 40:53
10 104 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components 36 Portland 5 42:06
11 124 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo 32 Vancouver 5 44:20
12 116 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club 30 Portland 4 44:14

Women C

Num Name Team Age City Laps Time
1 270 Mari Little BeerMongers Cycle Club 35 Portland 5 42:33
2 272 Holland LaRue 37 Hood River 5 42:33
3 284 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 28 Clackamas 5 42:34
4 277 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 29 Portland 5 42:40
5 266 Kimberly Alexander 34 Portland 5 43:30
6 282 Erica Menze Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 27 Portland 5 45:05
7 287 Meagan Bozeman 41 Sherwood 5 45:25
8 258 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 47 Eugene 5 46:34
9 279 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 37 Portland 5 47:29
10 276 Traci Smolen 47 Portland 5 47:53
11 265 Cecily Norris Highfive Cycling 34 Portland 4 39:42
12 281 Anna Savoie 41 Seattle 4 39:46
13 252 Robin Yakhour Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 47 Brush Prairie 4 40:00
14 286 Lauren Magalska 33 Olympia 4 41:08
15 285 Effie Siverts Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 35 Springfield 4 41:36
16 264 Stacey Ruff Therapeutic Associates Racing 43 Gresham 4 44:24
DNF 288 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling 42 Portland 1