Battle at Barlow

Gresham, OR
September 26, 2010

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated September 28, 2010 at 3:30 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 117 Justin Burstein 25 Portland 3
2 100 James Y Gantz 38 Portland 3
3 183 Kyle Erkkila Portland 3
4 155 Stephen McDade Beaverton Bicycle Club 38 tigard 3
5 188 Bryant Howard 3
6 169 James Dickinson 24 Portland 3
7 107 Cristophe Francoeur Emotaconsis 39 Portland 3
8 175 Tim Valenti 25 Portland 3
9 168 Adam Engelmeyer Joe Bike 25 Portland 3
10 181 Mitch Byers Mitch Byers 19 Portland 3
11 156 Rick Wargo 44 Tigard 3
12 126 Erik Denninghoff 31 Portland 3
13 170 Kevin Sepulveda 19 Hillsboro 3
14 178 Mark Widlund 33 Brush Prairie 3
15 110 Michael Van Domelen 44 Eugene 3
16 127 john nicholas Multnomah Athletic Club 55 portland 3
17 112 David Szymanski 42 Warrenton 3
18 115 Michael Smith Camas Bike and Sport 48 Vancouver 3
19 124 Shannon Boroff 35 Portland 3
20 111 Chris Stout 33 Milwaukie 3
21 189 Matt Gilman Capitol Velo p/b Lifesource 3
22 157 mike meier 45 Vancouver 3
23 122 Robert Anderson 44 Portland 3
24 176 Jason Smith 38 Portland 3
25 197 Kevin Dickson 3
26 158 eric meier 42 Beavercreek 3
27 159 Cody Mitchell Corone Sand 33 Maple Valley 3
28 164 Brian Nelson Camas Bike and Sport 31 Vancouver 3
29 195 Brian Powell 3
30 198 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas 3
31 182 Dan Saunders 32 Portland 3
32 105 Brett Hrenko 44 Hillsboro 3
33 161 MG Smith 40 Vancouver 3
34 185 Ross Bryan DNR Cycling 3
35 187 Chris Michel 3
36 193 Paul Shoen Portland Triathlon Club 29 Portland 3
37 108 Lars Christian Emotaconsis 42 Portland 3
38 180 Chris Roberts 3
39 145 Aaron Even 39 Portland 3
40 200 John Gill 30 Happy Valley 3
41 177 Bo Gayheart 41 portland 3
42 167 chris compton 41 wilsonville 3
43 173 Michael Sulis 41 Portland 3
44 194 3
45 184 Pieter van der Straaten 3
46 163 Judson McCauley The Spokesmen Vancouver 3
47 192 Cody Grabenhorst Team Lazy Tarantulas 31 Salem 3
48 196 Dan Dellitt 37 Portland 3
49 172 Brandon Remington 21 Hillsboro 3
50 165 Tommy Fieweger The Spokesmen 34 West Linn 3
51 190 Tyse Van Luik 3
52 162 Bob Williams 63 Portland 3
53 166 Leo Call 37 Gresham 3
54 179 Chad Lanning 42 2
55 186 John Degenhardt 2
56 191 Jeremiah Williams 2
57 174 Todd Shank 42 Vancouver 2
58 199 Patrick Carrick 2
59 160 Nels Waltman 40 Camas 2

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 460 Garnea Hill 3
2 457 Jenny Powell BKB 3
3 444 Remy Maguire 3
4 438 Lanakila MacNaughton Guinness Cycling Team 3
5 470 wynne lobel 3
6 432 Beth Ross 40 Portland 3
7 421 Jenn Levo Bridgetown Velo 30 Portland 3
8 464 Christy Bigelow Hammer Velo 3
9 454 Colleen Reagen 3
10 407 Emilia Sibley 26 Portland 3
11 462 Allison Halpin Bend Cyclery 3
12 437 Kathleen Martin 3
13 416 Krissy Brunsman Green Submarine Records 33 Portland 2
14 439 Robin Gumpert 2
15 463 Leslie Carlson Sorella Forte 2
16 450 Sarah Cunningham Eddy Merkin 2
17 469 Tara Carlson Veloce Racing 41 Portland 2
18 458 Natalie Ramsland Ladies Auxiliary 2
19 411 Sandy Nguyen Green Submarine Records 25 Portland 2
20 440 Lorelei Draper Trusty Switchblade 25 Portland 2
21 436 Tina Rainforth Portland Velo 2
22 466 willee broberg Lakeside Bicycles 2
23 452 Sarah Fitzgerald Liberty Cycle 2
24 456 Corrin Thompson 2
25 468 Alicia Dicello 2
26 445 Marny Musielak 1
27 442 Aliza Richman 2
28 441 Paula Craigo Sorella Forte 2
29 408 amy brown 39 portland 2
30 451 Hilary Henderson 2
31 447 Jennifer Lee 2
32 425 JJ Heldmann Sorella Forte 39 Portland 2
33 459 Annie Ericson 2
34 446 Kara Matson 2
35 453 Karleta Reierson Hammer Velo 2
36 449 Diana Stevens Green Submarine Records 2
37 448 Krista Miller 2
38 455 Fairlight Fitzgerald 2
39 461 Rose-Ann Stark 2
DNF 443 1
DNF 465 Kara Helgren Team Helgren 1

Category A Men

Num Name Team Age City Laps
1 62 Chris Sheppard Rocky Mountain Bicycles 7
2 49 michael gallagher Cyclocross Racing 7
3 58 Erik Tonkin Team S+M 7
4 52 Ian Brown River City Bicycles 7
5 13 Brett Luelling Buy Local Cycling 29 Salem 7
6 42 Michael Benno Veloce Racing 7
7 39 Steven Hunter Embrocation Cycling Journal 7
8 26 matt wills 30 Portland 7
9 7 Ben Thompson 34 Bend 7
10 8 Benjamin Kubas Therapeutic Associates Cycling/GENR8 34 Eugene 7
11 38 Scott Bradway Team S+M 39 Portland 7
12 21 Jonathan Myers Team S+M 43 Portland 7
13 61 Anderson Folts Hufnagel 6
14 14 Damian Schmitt Sunnyside Sports 32 Bend 6
15 40 joel madrone Courage Cycles 6
16 46 Patrick Jackson Buy Local Cycling 31 Bend 6
17 6 Dave Messenheimer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 30 Portland 6
18 2 Kolben Preble Clif Bar Development Cyclocross Team 17 Forest Grove 6
19 16 Andy Redden NoLimitz/ICE 28 White Salmon 6
20 45 Neal Bibler Team S+M 6
21 43 Tony Kic Gentle Lovers 32 portland 6
22 57 Joshua Liberles Corsa Concepts 6
23 41 Jeremy Dunn Embrocation Cycling Journal 6
24 32 Matt Hack IRA Ryan Cycles 6
25 59 Jonathan Smith Team S+M 6
26 48 Leland Gilmore River City Bicycles 6
27 20 Cary Miller Team S+M 38 Portland 6
28 53 Ryan Weaver River City Bicycles 6
29 50 brad winn Primal Racing p/b 1st Bank 6
30 23 Chad Swanson Team S+M 33 The Dalles 6
31 37 James Ceccorulli Team Dirt/Mudslinger Events 6
32 56 Daniel Penner Ironclad Performance Wear 6
33 54 John Walrod River City Bicycles 5
34 36 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 4
35 51 Ross Bowen 4
36 55 Brendon Gallant Guinness Cycling Team Salem 4
DNF 11 Eric Sheagley Veloce Racing 38 Portland 2
DNF 12 Erik Fabrizius Veloshop 25 Portland 2
DNF 33 Ira Ryan IRA Ryan Cycles 34 portland 2
DNF 24 Mark Blackwelder Gentle Lovers 36 Portland 1
DNF 27 Andrew Willis Ironclad Performance Wear 28 Vancouver 1
DNF 31 Douglas Reid Veloce Racing 1
DNF 60 Brandon Hadley Fat Tire Farm 1

Category A Women

Num Name Team Age City Laps
1 903 Brigette Brown River City Bicycles 35 Portland 6
2 911 Alice Pennington Team S+M 6
3 908 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 5
4 906 Abby Watson Embrocation Cycling Journal 5
5 910 Colleen McClanahan Sorella Forte 5
6 905 Rachel Bagley Motor Dome 5
7 904 Sarah Eustis bicycleattorney.com 5
8 907 Margi Bradway Team S+M 5
9 909 Anona Whitley Ironclad Performance Wear 4
10 902 Erin Playman Gentle Lovers 36 Portland 4

Category B

Num Name Team Age City Laps
1 62 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 34 Portland 5
2 23 Julian Deiss 33 Portland 5
3 9 Nat Johnson Green Submarine Records 32 Portland 5
4 1 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 35 Vancouver 5
5 19 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 27 Bend 5
6 14 Stephen Glass 37 Portland 5
7 7 Ryan Eisele www.evanplews.com/KENDAUSA 32 Dallas 4
8 75 Ryan Garner HTFU 29 Eugene 4
9 61 Brendan Treacy Portland Velo 25 Portland 4
10 50 Daniel Weikel 38 portland 4
11 64 Dave Condon Yakima Bike Vigilantes 34 Wilsonville 4
12 30 Owen Morehart 35 Vancouver 4
13 21 Cody Edeline bicycleattorney.com 34 Happy Valley 4
14 69 Jesse Luckett Cyclepath Racing 4
15 27 Eric Fischer Existential Velo 29 Portland 4
16 6 Julien Jaborska 28 Portland 4
17 74 Byron Breeden Team Cthulhu 34 Portland 4
18 78 Colin Dunlap Bend Endurance Academy 4
19 8 Sean Corey Trusty Switchblade Portland 4
20 81 Benjamin Farver Argonaut Cycles 4
21 38 Alex Kroman Portland Velo 30 Portland 4
22 57 James Buckroyd Team Beer 4
23 49 James Bradley Hammer Velo 30 Portland 4
24 79 Ryan Smith Ironclad Performance Wear 35 Portland 4
25 40 Christian Martin River City Bicycles 35 Portland 4
26 80 Stephen Fitzgerald Liberty Cycle 4
27 5 Mitch Lee Portland Velo 40 Vancouver 4
28 76 Ben Verhoeven Rukus 27 4
29 67 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 4
30 63 Andrew Morphis 4
31 70 Kevin Cline 4
32 73 Andy Meeks 36 Portland 4
33 41 Brandon Hadley Fat Tire Farm 30 Portland 4
34 72 Adam Burwell Hutch's/ClearOne/Bend Dental 4
35 77 Joel Crouch Ironclad Performance Wear 4
36 66 Eddie Wang River City Bicycles 33 Portland 4
37 71 Mark Crawford Ironclad Performance Wear 44 Sherwood 4
38 58 Jeff Ballantine Portland Velo 25 Portland 4
39 65 Zachary Minteer 3
40 59 Todd Foreman-Kinder Showers Pass 24 Portland 3
41 60 Steve Davee Veloce Racing 3

Category C

Num Name Team Age City Laps
1 6 Christian Reed Green Submarine Records 31 Portland 5
2 20 Josh Cady Cyclepath Racing 35 Portland 5
3 14 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 26 Portland 5
4 13 Chase Banna 27 Portland 5
5 69 Matthew Westermeyer 5
6 3 Aaron Nett Trusty Switchblade 27 Salem 5
7 61 Matthew Moore Pacific Power Blue Sky 27 Portland 5
8 11 Jonathan Bauer Team Lazy Tarantulas 31 Salem 5
9 38 Steve Dale bicycleattorney.com 35 Portland 5
10 60 Justin Roberts Cyclepath Racing 18 Portland 5
11 34 David Sterry Green Submarine Records 27 Portland 5
12 22 Lance Nelson 25 Happy Valley 5
13 91 Jonathan Penfold 5
14 7 Isaac Potoczny-Jones Word-RCB 31 Portland 5
15 32 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland 5
16 59 Aaron Collins Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26 Tualatin 5
17 58 Vaughn Alderedge Team Beer Portland 5
18 79 Mark Koller Ironclad Performance Wear Portland 5
19 74 John Gulick 34 Portland 5
20 73 Mark Gyulafia 27 Portland 5
21 545 Spencer White 5
22 62 Jeff Ehleringer Filth and Fury 5
23 25 Jimmy Candelaria Liberty Cycle 40 Vancouver 5
24 56 Jason Miranda Trusty Switchblade 36 Portland 5
25 78 Richard Hall Team Beer 32 Portland 5
26 12 John Baldwin 30 Beaverton 5
27 92 Justin Burstein 5
28 75 william welch 4
29 1 Andrew Schlesinger CycleOne CrossWorld 35 Portland 4
30 65 phil avery Fat Cobra 36 oregon city 4
31 63 Jeffrey Johnson Team Beer 4
32 50 Nathan Hilmer Green Submarine Records 32 Portland 4
33 76 Andrew Lorente 26 Portland 4
34 18 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Portland 4
35 89 Sean Kellogg 4
36 72 Kerry Halligan 4
37 29 Kyle Bush Team Bike Tires Direct 40 Lake Oswego 4
38 68 Patrick Vinograd 29 Portland 4
39 71 Dennis Stafford 34 Milwaukie 4
40 8 Jay Wisowaty Green Tequila Racing 37 Portland 4
41 87 Tim Schoonmaker 4
42 88 danny klube 4
43 57 Jacob Tong Trusty Switchblade 28 Portland 4
44 612 David Watson 4
45 86 Michael Farber 4
46 64 Alexander Motz Bremerton 4
47 90 Ian Summers 4
48 23 Shane Nelson 31 Happy Valley 4
49 54 blake hendsch Trusty Switchblade 26 Portland 4
50 24 Rob Johnson 41 Newberg 4
51 66 Jonathan Miller 27 Fairview 3
52 67 Blaine Krueger 35 Portland 3
DNF 70 Justin Stenkamp Bike City Racing Gresham 2

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 804 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 44 Bend 5
2 828 Seth Daniels BRIHOP Cycling 5
3 826 Shane Gibson CycleOne CrossWorld 37 Portland 5
4 814 zack phillips 31 Portland 5
5 824 Chad Hartley CycleOne CrossWorld Hillsboro 4
6 807 Andrew Hayes Mountain View Cycles 35 White Salmon 4
7 806 Chipp Ross River City Bicycles 53 Portland 4
8 831 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 46 Orchards 4
9 823 Joe Cadwell 4
10 833 Geoff Rogers Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 41 4
11 820 Todd Robert Engblom-Stryker The Spokesmen 36 Vancouver 4
12 822 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Portland 4
13 805 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45 portland 4
14 802 Charles Henderson 40 Portland 4
15 829 Wayne Nussbaum Happy Valley 4
16 830 grant collins 37 4
17 825 Brian Hilgert Team Dirt/Mudslinger Events 38 Corvallis 3
18 827 David Nelson 39 Portland 3
19 812 Roland Hobson bicycleattorney.com 34 Milwakee 3
DNF 800 Mike Hall Ten Guys Named Alex 42 portland 3
DNF 821 Greg Hudson Corsa Concepts 2
DNF 834 Brentdan Boynton 33 2
DNF 809 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 40 Lake Oswego 1

Junior Men

Num Name Team Age City Laps
1 1 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles 15 Camas 4
2 66 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 4
3 84 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club 13 Portland 4
4 8 Stephen Roberts Cyclepath Racing 16 Portland 4
5 65 Adam Oliver Hutch's-Eugene 4
6 53 Ian Mastenbrook Hammer Velo 17 4
7 85 Jalen Hanes 17 Wilsonville 4
8 9 Zach Mikkelson Mountain View Cycles 12 Hood River 4
9 48 Cameron Millar-Griffin NoMad Sports Club 15 4
10 35 Mark Van Bergen 17 4
11 7 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 14 Portland 4
12 52 Izaak King Veloce Racing 13 3
13 18 Rubin Field Mountain View Cycles 12 Portland 3
14 56 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport 12 3
15 80 Skyler Gober rogue Bicycle Works 13 3
16 83 Zachary Jossy Bike City Racing 3
17 81 Alex White The Bike Gallery 12 2
18 78 Ian Jackson 2

Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 302 Taylor Tyynismaa Mountain View Cycles 16 Hood River 3
2 303 Elena Zake 2
3 352 Sharon Hart Camas Bike and Sport 2
4 353 Susannah Hart Camas Bike and Sport 2
5 351 Hannah Hart Camas Bike and Sport 2
6 306 Flora Field Team High School 15 Portland 1

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 361 Chris Snyder bicycleattorney.com 37 Portland 7
2 360 John Bravard Cyclepath Racing 7
3 349 David Diviney Cyclepath Racing Portland 6
4 362 Andrew Sargent WebCyclery.com 40 Bend 6
5 346 John Mitchem Specialized River City Bicycles 48 Portland 6
6 312 Joe Santos Bridgetown Velo 38 Portland 6
7 358 Jesse Lea Cyclepath Racing Portland 6
8 367 Martin Baker bicycleattorney.com 6
9 357 Slate Olson Rapha Racing Portland 6
10 356 joe martin Veloce Racing 6
11 314 Todd Rosier Portland Velo 45 Hillsboro 6
12 354 Brent Casady Existential Velo 6
13 319 Aaron Leritz Team S+M 50 Hillsboro 6
14 317 Nate Magaret Rapha Racing 39 Portland 6
15 307 Thomas Cody Rapha Racing 41 portland 6
16 334 Jason Crago Lakeside Bicycles 42 Portland 6
17 325 Derwyn Harris Specialized River City Bicycles 42 Portland 6
18 306 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR8 44 Gresham 6
19 327 Buzz Truitt Tireless Velo 44 Camas 6
20 333 Eddie Reagan DZ Nuts 42 Portland 6
21 351 Kurt Haas Capitol Velo p/b Lifesource 37 Salem 6
22 364 Mike Bene Yard Dawgs Book Club 43 Portland 6
23 309 Brian Spears Half Fast Velo 41 Lake Oswego 6
24 320 Michael Henry 45 Damascus 6
25 328 David Prause Super Relax Concept 39 Portland 6
26 359 Rich Cramer bicycleattorney.com Beaverton 6
27 348 joseph fricke Guinness Cycling Team 46 Portland 5
28 300 James Jonke Tireless Velo 44 Portland 5
29 363 Brian Gerow Ironclad Performance Wear 29 Portland 5
30 302 Tim Schauer Specialized River City Bicycles 42 Camas 5
31 303 Joseph Holcomb Specialized River City Bicycles 39 Portland 5
DNF 335 Doug Evans bicycleattorney.com 40 Portland 3
DNF 305 Doug Smith 52 Sherwood 2
DNF 365 Mike Alligood Therapeutic Associates Cycling/GENR8 2
DNF 366 Andrew Reed Caselli 2
DNF 368 Brody Anderson River City Bicycles 2
DNF 336 Mathew Braun Team S+M 37 Portland 1
DNF 355 Jake Rosenfeld Forest Grove 1

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps Notes
1 619 Eric Lanners Word-RCB 37 Portland 5
2 643 Mark Macklin Filth and Fury 38 5
3 617 Chad Smeltzer Team Bike Tires Direct 40 Gresham 5
4 600 Scott Jerger Witness the Fitness 41 Portland 5
5 644 John Foulston Portland Velo 47 Portland 5
6 662 Tom Hill NoMad Sports Club 41 Portland 5
7 645 John Droege Filth and Fury 44 Portland 5
8 622 Edward (Ted) Chaplain Bike City Racing 36 Portland 5
9 685 Wade Goff Half Fast Velo 39 Sherwood 5
10 712 David Roulo 5
11 710 Brian Anthony Keen 5
12 664 Scott Ballard Half Fast Velo 44 Portland 5
13 688 doug laplaca Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 38 Bend 5
14 673 Greg O'Brien Word-RCB 46 Portland 5
15 699 Michael Carnes 5
16 679 Brian Hopkins Porland 5
17 665 David Ripp Specialized River City Bicycles 44 Camas 5
18 689 Matt Engel Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 43 Bend 5
19 639 Salvatore Bondi Portland Velo 40 Portland 5
20 718 Ian Penner Half Fast Velo 5
21 706 Mark Reinecke Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 48 Bend 5
22 717 Darrell Beck Companion Pet Clinic 5
23 697 Daniel Sharp Embrocation Cycling Journal Portland 5
24 659 Steve McCallion Ten Guys Named Alex 46 Portland 5
25 652 Gary Johnson Breakaway Promotions MCMC 48 Hood River 5
26 677 Hugh Gapay Hammer Velo 47 Cornelius 5
27 711 Evan Swanson 5
28 611 Harald Graham Specialized River City Bicycles 44 Vancouver 5 Warning for use of foul language
29 632 Mike Gilbert Tireless Velo 45 vancouver 5
30 621 Dave Cockburn bicycleattorney.com 37 Milwaukie 5
31 691 Tim Smith Tireless Velo Portland 5
32 692 Kevin Condron Gentle Lovers Portland 5
33 666 Michael Rabinowitz Tireless Velo 43 Portland 5
34 713 Ken James Half Fast Velo 5
35 707 Ashley Williams HVP Portland 5
36 709 Todd Sexton Guinness Cycling Team 5
37 624 Dan Werle Portobello Bicycle Racing 38 Portland 5
38 656 Mark Proia Bailey Bikes 41 5
39 720 Jeff Boehlke North River Racing 5
40 714 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 5
41 646 Johnny Baldwin Bush League Wreck 5
42 701 James Bender Beaverton Bicycle Club Portland 5
43 690 Eric Wittinger Fat Cobra Portland 5
44 610 Karl Mikkelson Mountain View Cycles 42 Hood River 5
45 663 Jerry Inscoe Cyclesoles/Sagebrush Cycles 41 Portland 5
46 602 Paul Greenwalt Sunset Cycles 44 Beaverton 4
47 682 John Miller Zanconato Racing 36 Portland 4
48 693 Javad Simonsen Portland Velo 4
49 704 Marc Riera Gentle Lovers 4
50 708 Ted Lamb Tireless Velo 4
51 615 Mike Rosenfeld River City Bicycles 38 Portland 4
52 687 Brian Schiller Guinness Cycling Team 42 Sandy 4
53 647 Mike Liefeld Existential Velo 36 Portland 4
54 601 Marc Lutz 4
55 606 Tony Dirks Mountain View Cycles 46 Hood River 4
56 671 jason pfeifer bicycleattorney.com 42 portland 4
57 715 Paul Blackburn New York T 4
58 702 Kevin Sundberg Showers Pass Portland 4
59 703 Jamaal Folsom Existential Velo Portland 4
60 694 Ian Kennedy 4
61 705 Benny Dix 39 Portland 4
62 618 David Rosen Half Fast Velo 37 Beaverton 4
63 696 Michael Lujan Specialized River City Bicycles Vancouver 4
64 695 Kirk Edwards Therapeutic Associates Cycling/GENR8 36 Portland 4
65 698 Kyutaek Park Portland 4
66 613 Neil Green Therapeutic Associates Cycling/GENR8 36 Fairview 3
67 719 Patrick O'Herron 3
DNF 629 Murray Carlisle Tireless Velo 36 Portland 2
DNF 653 Tom Lenth 40 1
DNF 609 Edward Tyynismaa Mountain View Cycles 50 Hood River 1
DNF 716 Collin Whitehead Filth and Fury 1

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps Notes
1 507 Matthew S Martel Pacific Power Blue Sky 45 Portland 5
2 616 Brion Barnett Portland Velo 43 Portland 5
3 636 Todd Lewis ATB Lubricants 5
4 541 Marcelo silva Team ButterCup 42 BEAVERTON 5
5 656 Chris Nygaard 5
6 622 Jake Linford 5
7 588 Paul Kelly Jelly's Pirates 44 Lake Oswego 5
8 664 William Blanton 5
9 565 Tim Goss Tireless Velo 44 Camas 5
10 517 Rick Boston 44 Portland 5
11 631 Pat Burns 5
12 586 Daniel Lopez 1 Error 42 Portland 5
13 583 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 36 Portland 5
14 543 David Austin 38 Portland 5
15 501 jon pearson Therapeutic Associates Cycling/GENR8 44 portland 5
16 589 Eric Pool 44 West Linn 5
17 558 Michael Kender Portland Velo 47 Portland 5
18 670 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 5
19 619 Marc Romano Portobello Bicycle Racing 5
20 617 Kurt Ferber 5
21 624 James Sestric 5
22 548 James Williams Ironheads Multisport Racing 42 Beaverton 5
23 623 Tom Cordier Pacific Power Blue Sky Corvallis 5
24 538 Michael Girard Portland Velo 42 Portland 5
25 609 Greg Kempthorn 5
26 655 Doug Brecht ZteaM 5
27 564 Bob Croucher Tireless Velo 46 Brush Prairie 5
28 503 Nate Sweet Pacific Power Blue Sky 40 Portland 5
29 650 Alan Snograss Tireless Velo 5
30 528 Scott McKnight Team Bike Tires Direct 41 Gresham 4
31 535 David Doughty Portland Velo 47 Beaverton 4
32 659 Matt Minjares 4
33 654 Abraham Freeman Trusty Switchblade 4
34 582 Chris Brannen Team S+M Portland 4
35 637 chris nelson Green Submarine Records 4
36 676 RJ Wamsley CycleOne CrossWorld 4
37 639 Mitch Yoder Tireless Velo 4
38 561 Troy Clear 40 Boring 4
39 649 Brian Baumann Team S+M 4
40 620 Ile Powell 4
41 591 Mike Nettleton 37 Portland 4
42 635 Michael Choate Mountains Plus 43 Happy Valley 4
43 601 Craig Broberg HPChiro/Scott's Cycling of Salem 45 Tualatin 4
44 500 Dylan Cernitz Team ButterCup 35 Oregon City 4
45 671 Jay Rishel 4
46 648 Chris Nolke Purple Haze 4
47 627 Jason Moon 4
48 634 Cory Grove Veloshop 4
49 579 Jim Malcarne Green Submarine Records 36 Portland 4
50 596 Pascal Choreau Portland 4
51 547 Matt Clark 35 Wilsonville 4
52 615 Andy Leritz Team S+M 44 4
53 523 Judd Eustice Team S+M 49 Portland 4
54 645 John Martin 4
55 626 Andrew Smith 4
56 534 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky 48 Aloha 4
57 593 McPherson Beall Orthopedic Portland 4
58 660 Chris Lepore 4
59 613 Erik Spillman Portland Velo 4
60 607 Ken Mclarty Therapeutic Associates Cycling/GENR8 4
61 673 Chris McDougal 4
62 640 John Huntsman West Linn 4
63 549 Jason Kraus Team S+M 41 Portland 4
64 629 Russell Gober 4
65 539 Brian Barker Ironclad Performance Wear 35 Portland 4
66 644 Greg Shaffer 4
67 518 Eric McMurtry CycleOne CrossWorld 45 portland 4
68 652 Jason Jones NoMad Sports Club 4
69 553 Kyle Bush Team Bike Tires Direct Lake Oswego 4
70 666 blaine zumwalt 4
71 79 4 wrong number
72 625 Russ Rainforth Portland Velo 4
73 506 Alan Reaume 46 Portland 4
74 610 Lee Stocker Team S+M 48 Portland 4
75 551 Jonathan Modie Team S+M 41 Portland 4
76 533 Sean McCarthy 43 Tigard 4
77 618 Scott Currie 4
78 653 Peter Rueegger Team Hudman 4
79 646 Doug Henderon 4
80 651 Steven Potter Showers Pass 4
81 536 Mike Emerson Capitol Velo p/b Lifesource 38 Tigard 4
82 614 Clayton Allen 4
83 638 Eric Giacchino Active Knowledge Vancouver 4
84 630 Erik Chapman Portland 4
85 661 Alexandre Baudin 4
86 662 Steve VanBerlten 4
87 603 Dave Wingard Word-RCB 4
88 669 David Lowe-Rogstad Team Borrne 4
89 552 Darren Pennington 50 Portland 4
90 647 Dwayne King 4
91 621 Fred Herlitz 4
92 521 Mark McMurtry 40 Portland 4
93 657 Chris Scuglia 4
94 643 Damon Dimick Tigard 4
95 529 James Webb Beaverton Bicycle Club 44 Portland 4
96 511 Shane Sipe 38 Portland 4
97 665 Joe Doebele 4
98 642 Regnild Lee Portland Velo 4
99 628 Jesse Lopez Crossniacs 47 Longview 4
100 568 Patrick Meigs 42 portland 4
101 608 Mark Sepulveda Hillsboro 4
102 510 Andrew Kaylor 41 Beaverton 4
103 675 charles patzner 4
104 611 Rich Rintoul Team S+M 4
105 641 Troy Logue Beaverton Bicycle Club 3
106 632 Chris Barney 36 Portland 3
107 667 Darren Smith Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 3
108 658 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 3
DNF 672 Stephen Lambert 3
DNF 502 David Pryor 41 Portland 1
DNF 592 Bill Huff Therapeutic Associates Cycling/GENR8 38 Gresham 1

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps
1 406 John Wilson Pacific Power Blue Sky 52 Corvallis 5
2 413 Chris Tauscher Tireless Velo 50 Camas 5
3 463 Jim Miller bicycleattorney.com 5
4 407 Johnny Vergis Cyclepath Racing 50 Portland 5
5 421 William Zale River City Bicycles 5
6 436 Steve Lacey Showers Pass 56 Portland 5
7 462 Kurt Robinson bicycleattorney.com 5
8 419 David Luoma Guinness Cycling Team 53 Portland 5
9 473 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com 51 Portland 5
10 465 Dave Burnard Olson's Bicycles 55 Forest Grove 4
11 405 Joseph Hoerner 51 Portland 4
12 432 Brian Towey Ten Guys Named Alex 50 Hood River 4
13 404 Gary Cornilles Specialized River City Bicycles 50 Portland 4
14 426 Kevin O'Connell Portland Velo 53 Portland 4
15 471 Bruce Rogers Design Metn 51 Hailey ID 4
16 467 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 54 Portland 4
17 439 Joe Field Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 53 Portland 4
18 477 Torsten Kjellstrand Team S+M 4
19 476 Steven Miller 4
20 438 Peter Spir Team S+M 55 Lake Oswego 4
21 443 Tom James 53 Sherwood 4
22 472 Jon Gornick 4
23 470 Dan MacNaughton Guinness Cycling Team 57 Portland 4
24 461 Jim Hinkley 4
25 466 Bruce Cannon 50 Portland 4
26 469 Dan Houghton Showers Pass 4
27 464 Brian Engelen NoMad Sports Club 4
28 409 Tim Skinner Team ButterCup 56 Beaverton 4
29 440 Andrew Wilson Tireless Velo 4
30 475 Tracy Marks na 55 Portland 4
31 401 David Gratke Showers Pass 52 Portland 4
32 402 Peter Langston 54 Portland 4
33 474 John Conners Portland Velo 54 Portland 3
DNF 410 JON WASSERMAN Veloce Racing 55 Portland 2
DNF 468 Roger Joys United Finance Portland 1

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps
1 500 Ron Strasser Team S+M 61 Portland 4
2 504 Amory Cheney Bend 4
3 506 Richard Marantz NoMad Sports Club 4
4 503 Russell Speiro Portland Velo portland 4
5 502 Terry Atwood Portland Velo portland 4
6 501 Malcolm Johnson Portland Velo 63 portland 4
7 505 Steve Rearden Bludig Velo Portland 4
8 507 John Forbes Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 3
9 508 Del Scharffenberg NoMad Sports Club 3

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 18 Susan Grandjean Showers Pass 3
2 19 Jennifer Schweitzer Upper Echelon Fitness 3
3 16 Sarah Tisdale Sorella Forte 3
4 20 Virginie Calme Cyclepath Racing 3
5 2 Jill Hardiman Existential Velo 40 White Salmon 3
6 17 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 3
7 15 Catherine Diviney Cyclepath Racing 40 Portland 3
8 1 Ann Kennedy Guinness Cycling Team 42 Portland 3

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 100 Mielle Blomberg Word-RCB 39 Portland 3
2 118 Martina Ralle Sorella Forte 45 Portland 3
3 104 Michelle Mishoe Specialized River City Bicycles 39 Portland 3
4 107 Carolyn Gutsick Filth and Fury 35 Portland 3
5 120 Diana Rempe Ladies Auxiliary 3
6 105 Elaine Prause Super Relax Concept 39 Portland 3
7 101 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 34 Portland 3
8 109 Cara VanGorder Lasof Sorella Forte 41 Portland 3
9 113 Julie Kramer Cyclepath Racing 39 Portland 3
10 122 Karen Henry 3
11 123 tess weir 2
12 119 Irene Concepcion Therapeutic Associates Cycling/GENR8 2
13 124 Kerry Kilney 2
14 121 Laurie Daley bicycleattorney.com 2

Masters Women 45+ B

Num Name Team Age City Laps
1 200 Ina McLean Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 52 Bend 3
2 219 Jan Moss Sorella Forte 3
3 218 Pam Fairchild Tireless Velo 3
4 221 Laura Trace 3
5 213 Sheilagh Griffin NoMad Sports Club 46 portland 3
6 203 Maggie Rising 47 Lake Oswego 2
7 209 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte 57 Lake Oswego 2
8 208 Renee Pype Team S+M 52 Portland 2
9 220 2

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 534 Andy Redden NoLimitz/ICE 28 White Salmon 5
2 531 John Rollert WebCyclery.com 37 Bend 5
3 598 Jonathan Smith Team S+M 5
4 572 Spencer Bushnell Therapeutic Associates Cycling/GENR8 29 5
5 574 Alex Criss River City Bicycles 5
6 578 Adrian Olmstead Portland Bicycle Studio 5
7 593 Brian Gerow Corsa Concepts 5
8 554 Ethan Furniss Eddy Merkin 26 Portland 5
9 566 jared Rieber 5
10 584 Adrian Richardson Guinness Cycling Team 5
11 550 Gene Faes Wabi Woolens 38 Portland 4
12 506 John Dorfer RFIA 32 Portland 5
13 583 Jacob Furniss Revolver-Cascadia 5
14 568 Dylan VanWeelden Yakima Bike Vigilantes 5
15 592 Chris Streight Hammer Velo 46 5
16 558 Steven Carper Crossniacs Vancouver 5
17 557 Matthew Moore Pacific Power Blue Sky 27 Portland 4
18 589 Andy Meschke Signal 4
19 596 edwin brown Artisan Family Racing 4
20 507 Pete Conklin Bike City Racing 47 Portland 4
21 515 steve tyrrill 40 Portland 4
22 563 Tim Smith Tireless Velo 4
23 503 James Medeiros Team ButterCup 47 Beaverton 4
24 588 johnny burrell Filth and Fury 4
25 581 James Jonke Tireless Velo 4
26 573 joel metz 4
27 559 Boone Tompkins BMF Vancouver 4
28 552 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repaor 34 Portland 4
29 548 David Bisers Tireless Velo 29 Portland 4
30 570 Thadeous Bamford Team Motordome 4
31 576 Aaronb Zaroskininski Half Fast Velo 4
32 511 Nick Makanna Team S+M 22 Portland 4
33 595 Chris Sautter Yakima Bike Vigilantes 4
34 577 John Lin Hammer Velo 4
35 553 David Hymans Metropolis Cycle Repaor 31 Portland 4
36 518 Erik Hofland Artisan Family Racing 28 Portland 4
37 564 Michael Fletcher Bridgetown Velo 4
38 585 Kurt Gritman Veloce Racing 4
39 594 David German Hammer Velo 4
40 546 John Howe Team Beer 40 Portland 4
41 591 Shawn Small Ruckus Test Team 4
42 540 matthew cordeiro Oregon Active 37 portland 4
43 586 Scott Gerwig 4
44 582 Rick Jones Ironheads Multisport Racing 4
45 567 Angela Capay Hammer Velo 4
46 575 Sean Stroup 4
47 579 lisa belair Cyclepath Racing 4
48 590 Joel Holly 3
49 556 Scott Duddridge Team Dilettante 3
50 597 Crossett Freilinger Team S+M 3
51 536 Justin Drawbert Portobello Bicycle Racing 23 Portland 2
DNF 504 brad urban Dirty Finger Bicycle Repair 37 Hood River 2
DNF 571 Bryan Voytilla Crosa Concepts 2
DNF 587 Chris Leach 2
DNF 545 Craig Austin Half Fast Velo 47 Wilsonville 1
DNF 562 Alan Sutton Cyclepath Racing 1

Unicycle

Name
1 Sam Rosenberg
2 Adam Oliver
3 Susannah Hart

Women B

Num Name Team Age City Laps
1 736 Sarah Tingey Bridgetown Velo 3
2 729 Tori Bortman Ladies Auxiliary Portland 3
3 701 Eryn Barker Specialized River City Bicycles 32 Portland 3
4 704 Marylynn King Ironclad Performance Wear 26 Portland 3
5 721 Laurie Hotovy Gentle Lovers 32 Portland 3
6 705 Ann Leitheiser Cyclepath Racing 41 Portland 3
7 733 Stephanie Chase Veloforma 3
8 711 Jill Hutchinson Green Submarine Records 28 Portland 3
9 700 hannah moore Green Submarine Records 27 Portland 3
10 735 Jocelyn Gaudi Ruckus Test Team 3
11 738 Taylor Shekell Team Beer 3
12 737 Ingrid Jackson 3
13 732 Aimee Furber Cascade Couriers/Bend Velo 3
14 435 Erika Miranda Trusty Switchblade 3
15 730 Erin Goodall Hammer Velo 3
16 713 sarah hunter Word-RCB 31 Portland 3
17 739 Susan Sherman Showers Pass 3
18 734 Catherine Cooper Word-RCB 3
19 728 Sherry Schwenderlauf Ladies Auxiliary Portland 3
20 727 Julia Shea Fat Cobra Portland 3
21 709 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events 30 Portland 3
DNF 714 Heidi Swift Ladies Auxiliary 34 Portland 1
DNF 717 Amy Lundstrom WebCyclery.com 36 Bend 1