Cross Crusade

Rainier, OR
October 9, 2011

Part of the Cross Crusade

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated October 9, 2011 at 7:40 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 235 brison moroe Capitol Velo 17 Salem 4 9:31:02
2 251 Tony Weber 44 Hillsboro 4 9:32:09
3 332 Billy Holcomb Trusty Switchblade 4 9:32:28
4 247 Jeremy Nichols 33 Tigard 4 9:32:33
5 205 anthony sands 36 portland 4 9:33:00
6 252 Howard Voght 28 Portland 4 9:33:24
7 249 Mark Castle Portland Velo 47 Portland 4 9:33:41
8 317 Adam Moore 26 Portland 4 9:33:41
9 196 Kyle Stancliff SWEAT360 41 Aloha 4 9:33:46
10 350 Tim Bellis 4 9:34:19
11 351 Baker Lyon 4 9:34:23
12 343 scott stapleton 48 West Linn 4 9:34:34
13 191 eugene rinehart 43 Portland 4 9:34:47
14 296 Eric Albright 29 Portland 4 9:34:48
15 156 Charles Linke 53 Portland 4 9:34:52
16 226 john rogers 31 Portland 4 9:34:55
17 298 Andrew Kenny 25 Portland 4 9:34:58
18 214 Chris Wold 48 Portland 4 9:34:58
19 188 John Gill 31 Happy Valley 4 9:35:03
20 170 Chris Blem Team Lazy Tarantulas Lake Oswego 4 9:35:11
21 318 Joseph French 37 Portland 4 9:35:20
22 242 randon Hoft 4 9:35:45
23 189 Robert Marti SWEAT360 39 Hillsboro 4 9:36:00
24 128 David Eliopulos HPChiro/Alpine Mortgage Planning 30 Portland 4 9:36:17
25 302 Peter Bryant 25 Portland 4 9:36:27
26 229 Michael Kosmala 39 Tigard 4 9:37:34
27 231 Steven Soto 39 3 9:26:37
28 171 Reginald Lee Medoyeff Vodka/Team CycleOne 52 Portland 3 9:26:38
29 276 Thomas Kay 36 Portland 3 9:26:54
30 232 Adam Bergerson Capitol Velo 36 Salem 3 9:27:06
31 349 Elisabeth Mahoney 40 Portland 3 9:27:22
32 331 cole Wilson 22 Portland 3 9:27:56
33 348 Jamie Laird Beermongers Cycle Club 39 Portland 3 9:28:05
34 198 Bjoern Brunner 42 Portland 3 9:28:17
35 313 Lucas Bakker Portland 3 9:28:24
36 273 Andy Casebeer 44 Washougal 3 9:28:28
37 325 Clarence Ng 34 Portland 3 9:28:33
38 329 Joshua Hatch 29 portland 3 9:28:36
39 346 Ryan Stoker 3 9:28:43
40 204 Andrew Nemecek 44 portland 3 9:29:10
41 190 Andrew Minson West Linn 3 9:30:44
42 352 Daniel Catalano 33 Portland 3 9:31:01
43 333 Jason Flanagan Scott's Cycle and Sports 3 9:31:11
44 137 Adam Troxel Team S+M 37 Portland 3 9:31:23
45 187 Todd Hubbell Portland Velo 49 Portland 3 9:31:34
46 327 David Pierce 60 Portland 3 9:31:49
47 206 carl feague Happy Valley 3 9:31:57
48 347 glen kotowicz Beermongers Cycle Club 37 Portland 3 9:32:06
49 330 Chris Ray 43 Portland 3 9:32:32
50 307 Karl Winston BMCC 43 Portland 3 9:32:42
51 345 Karen Steer 3 9:33:28
52 314 Amy Fauver 3 9:33:31
53 300 Craig Russillo 40 Portland 3 9:33:34
54 254 Ted Mann 3 9:33:42
55 274 Jeff Garrett 43 Hillsboro 3 9:34:25
56 181 Jennifer Kulle-Jones NoMads Bicycle Racing Team 42 Portland 3 9:38:40
DNF 193 Isaac Daily Vancouver 2
DNF 236 Tom McFadden 42 Portland 1 9:34:55
DNF 290 Keith Labnow 46 Bend 0 9:34:55

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 503 Lelah O'Shaughnesy 4 44:45
2 472 Annie Leaf Showers Pass 39 Portland 4 47:55
3 448 Erin Chipps Green Submarine Records 31 Portland 4 47:58
4 535 Jesse Starr Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 34 Portland 4 48:37
5 571 Michelle Blackwood 3 37:18
6 506 michelle WEEK 23 Portland 3 37:19
7 561 jaime kathleen menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 lake oswego 3 37:20
8 410 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 46 Portland 3 37:30
9 470 Carly Heron Kestrel/Imperial River Racing 37 Hood River 3 37:50
10 404 Bethany Candelaria 30 Vancouver 3 38:07
11 572 Christana Martin 3 38:21
12 551 Josie Norris 3 38:26
13 502 Cristina Mihaescu Ironclad Performance Wear 32 Portland 3 38:31
14 564 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repair 26 Portland 3 38:35
15 424 Jennifer Johnson 37 LaCenter 3 38:36
16 419 Trish Jilot Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 38 Portland 3 38:58
17 513 Kendra Duong Portland Velo 43 Portland 3 39:03
18 407 Michelle Johnson 35 Vancouver 3 39:08
19 531 Janelle Bickford Thumbs Up 29 Portland 3 39:24
20 409 Cammia Kalimanis 33 Kalama 3 39:46
21 557 Katie Ahrens 34 Kalama 3 39:53
22 562 Jill Weir 3 40:03
23 461 Annie Nielson 30 Milwaukie 3 40:15
24 486 Diane Dutcher Rogue / Mt. View Cycles 25 Portland 3 40:20
25 471 Shetha Nolke Sweetpea Ladies Auxiliary 36 Portland 3 40:21
26 453 Cory Parker Super Relax Concept 40 Hood River 3 40:22
27 510 Dara Ono 33 Portland 3 40:48
28 450 Kara Matson Team Lazy Tarantulas 34 Portland 3 40:50
29 556 Alisha Madrone 34 Portland 3 41:03
30 569 Hannah Tyler 3 41:08
31 420 Kristin Bott Team Slow 30 portland 3 41:17
32 459 Julie Westlin-Naigus Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 28 Portland 3 41:18
33 536 Elizabeth Fero Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 37 Beaverton 3 41:42
34 521 Julie Berkbuegler Tensegrity PT Cycling 31 Springfield 3 41:42
35 533 Allison Bryan Filth and Fury 33 Portland 3 41:44
36 460 Gina Zandy Ohnstad 34 Portland 3 41:46
37 566 Kerry Weymouth 37 Portland 3 42:20
38 422 Leila Barker Portland Velo 26 PORTLAND 3 42:23
39 490 Aubree Ng 26 Portland 3 42:30
40 482 Marercla Chamberlain 26 lake oswego 3 42:34
41 451 Marie Major Rebound/Tireless Velo 29 Portland 3 42:41
42 509 Jamie Krejci 35 Silverton 3 42:44
43 528 Muriel Gueissaz-Teufel Veloloco 40 Portland 3 42:51
44 473 Sarah Hodson Team Lazy Tarantulas 37 Portland 3 43:03
45 565 abby Bohannan 3 43:48
46 499 Megan Mahoney 37 Lake Oswego 3 43:57
47 554 Christine Golightly 39 Portland 3 43:57
48 570 Chelsea Momany 3 45:04
49 515 Margaret Dale bicycleattorney.com 29 Portland 3 45:42
50 518 Nita Galambos Team Endless Cycle 30 Portland 3 47:40
51 558 June Grill 3 47:45
52 511 Sandrine Ganry 37 Tigard 3 48:34
53 567 Erin McNiece 3 49:34
54 559 Lisa Mance 26 Portland 3
55 555 Emily Henry 3
56 469 Maria Patla River City Bicycles 34 Hillsboro 3
57 504 Kiersten Sorensen 3 37:15
58 560 Jennie Dorsey 2 37:15
59 553 Farhin Ali 2 37:47

Category A

Num Name Team Age City Laps Time
1 79 Aaron Tuckerman Corsa Concepts Cycling Team 28 Portland 8 1:02:25
2 13 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 35 Portland 8 1:03:15
3 31 Shannon Skerritt Corsa Concepts 40 Portland 8 1:03:35
4 39 Ross Brody Buy Local Cycling 32 Salem 8 1:03:58
5 49 Seth Patla River City Bicycles 34 Hillsboro 8 1:04:01
6 20 Donald Reeb cyclocrossracing.com Keizer 7 0:56:37
7 40 Michael Benno Veloce Racing 43 Portland 7 0:57:31
8 5 Cary Miller Gentle Lovers 39 Portland 7 0:57:44
9 59 Patrick Means Team S+M 28 Corvallis 7 0:57:45
10 37 Leland Gilmore River City Bicycles 28 Portland 7 0:57:45
11 15 Steve Carwile www.evanplews.com/KENDAUSA 29 portland 7 0:57:45
12 57 Eric Sheagley Veloce Racing 39 Portland 7 0:57:59
13 65 Damian Schmitt Silverado Gallery/Sunnyside 33 Bend 7 0:58:00
14 29 Steven Hunter Embrocation Cycling 31 Portland 7 0:58:21
15 53 Chris Snyder bicycleattorney.com 38 Portland 7 0:58:22
16 114 Geoffrey Huber Life Cycle Bike Shop 36 Springfield 7 0:58:23
17 7 Ian Leitheiser Moots/Cyclepath 40 portland 7 0:58:45
18 52 Matthew Wills Embrocation Cycling 30 Portland 7 0:59:10
19 93 brant ness 34 Lake Oswego 7 0:59:18
20 43 Chad Swanson Team S+M 34 The Dalles 7 0:59:21
21 92 Tim Joslin Cyclepath Racing 35 Portland 7 0:59:31
22 8 Brett Luelling 30 Salem 7 0:59:49
23 19 dave davis Second Ascent 33 Portland 7 0:59:54
24 26 Jeremy Dunn Embrocation Cycling 31 Portland 7 1:00:04
25 11 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside 33 Bend 7 1:00:11
26 91 James Ceccorulli Trek 29er Crew 24 Portland 7 1:00:12
27 38 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 31 Portland 7 1:00:15
28 117 Robert Carver Ironclad Performance Wear 33 Portland 7 1:00:26
29 54 Kevin Andrews Rebound/Tireless Velo 30 Vancouver 7 1:00:27
30 4 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 27 Portland 7 1:00:40
31 63 Ryan Weaver Gates Belt-Drive / River City Bicycles 33 Portland 7 1:00:59
32 110 Justin DeMallie Filth and Fury 29 Portland 7 1:01:06
33 82 Kolben Preble Hammer Nutrition/CMG Racing Team 18 Forest Grove 7 1:01:09
34 47 Ira Ryan IRA Ryan Cycles 35 Portland 7 1:01:17
35 75 Brian Schultz Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 34 Portland 7 1:01:38
36 58 Jonathan Smith Team S+M 37 Portland 7 1:01:43
37 6 Jeff Ballantine Portland Velo 26 Portland 7 1:01:53
38 98 Mike Kath Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 33 portland 7 1:02:00
39 115 Matthew Karre River City Bicycles 31 Portland 7 1:02:02
40 28 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 36 Vancouver 7 1:02:04
41 67 Patrick Jackson Buy Local Cycling 32 Salem 7 1:02:07
42 64 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio 32 Portland 7 1:02:08
43 32 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 7 1:02:17
44 25 Pete Rubijono Embrocation Cycling 35 Portland 7 1:02:33
45 88 Gabriel Linn Bloom Racing 34 Bend 7 1:02:59
46 113 Colin Rowan Corner Cycling 7 1:03:00
47 21 Jonathan Myers Team S+M 44 Portland 7 1:03:07
48 69 Matt Cline Portobello-A Better Cycle 34 Portland 7 1:03:10
49 27 Joel Madrone Embrocation Cycling 36 portland 7 1:03:42
50 84 Brian Gerow Corsa Concepts Cycling Team 30 Portland 7 1:03:46
51 111 Colin Dunlap Bend Endurance Academy 16 Bend 7 1:04:08
52 68 John Walrod River City Bicycles 35 7 1:04:19
53 109 Ryan Garner Tensegrity PT Cycling 30 Eugene 7 1:04:30
54 48 Julian Deiss 33 Portland 7 1:04:39
55 99 Ian Brown Tonic Fab 32 Portland 7 1:04:59
56 97 David Messenheimer Green Submarine Records 31 Portland 7 1:05:34
57 112 Tony Kic Gentle Lovers 33 portland 6 0:57:43
58 87 Dan Watson Gentle Lovers 31 Portland 6 0:57:52
DNF 66 Scott Bradway Team S+M 40 Portland 3
DNF 62 Alex Criss Gates Belt-Drive / River City Bicycles 34 Portland 2

Category B

Num Name Team Age City Laps Time
1 97 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Bend 6 50:13
2 57 Ryan King IRA Ryan Cycles 27 Portland 6 51:44
3 78 Chris Johnston bicycleattorney.com 29 Vancouver 6 51:45
4 35 Kenneth Reed Green Submarine Records 35 Beaverton 6 52:36
5 86 Dave Condon Yakima Bike Vigilantes 35 Wilsonville 6 52:36
6 138 Forrest Scott 26 Portland 6 53:06
7 21 Jeremy Garbellano University of Oregon Cycling Club 23 Portland 6 53:10
8 67 Sean Corey Trusty Switchblade 28 Portland 6 53:27
9 13 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 27 Portland 6 53:31
10 154 Jesse Luckett 39 portland 6 53:46
11 9 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas 28 Portland 6 54:01
12 116 Taylor Bushnell Tensegrity PT Cycling 27 Eugene 6 54:18
13 107 Stephen Glass Jens Voigt's Army 38 Portland 6 54:41
14 70 Crossett Freilinger Team S+M 25 Portland 6 54:42
15 115 Spencer Callahan Bush League Wrenching 23 Portland 6 55:07
16 27 Christian Reed Green Submarine Records 32 Portland 6 55:15
17 114 Matt Hickey Cascade Couriers/Bend Velo 32 Bend 6 55:17
18 68 Zachary Utz Ruckus Test Team 27 Portland 6 55:21
19 159 david kurushima 6 55:28
20 4 Aaron Lee Staccato Gelato 36 Portland 6 55:30
21 106 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles 30 Portland 6 55:36
22 155 Ben Johnson Portland Velo 40 Portland 6 55:43
23 44 Austin Crenshaw Staccato Gelato 34 Portland 6 56:13
24 134 Damian Hill Athletes Lounge 28 Portland 6 56:16
25 5 David Sterry Green Submarine Records 28 Portland 6 56:23
26 89 Todd Stewart 42 Burns 6 56:59
27 31 Jens MacAller 27 Portland 5 48:11
28 53 Danny Weikel 39 Portland 5 48:36
29 75 Aaron Nett Trusty Switchblade 28 Salem 5 48:41
30 38 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 14 Eugene 5 49:05
31 17 Doug Minarik 35 Portland 5 49:12
32 105 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 40 Portland 5 49:12
33 14 Andrew Yeoman Team Pegasus 29 Portland 5 49:15
34 108 Cort Buchholz Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 34 Milwaukie 5 49:39
35 153 Jacob Winfield 5 49:41
36 34 Isaac Potoczny-Jones crank 32 Portland 5 49:45
37 23 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas 34 Portland 5 49:46
38 145 Lucas Gallagher 5 49:53
39 158 Ted Byram bicycleattorney.com 36 Portland 5 49:55
40 93 Ryan Seward CAPA Cycling Team 25 Corvallis 5 49:56
41 109 Peter Moe Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 34 Eugene 5 49:59
42 54 Adam Engelmeyer Team ESC Sports - Bio Racer 26 Portland 5 50:00
43 126 Zac Strode Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25 Portland 5 50:09
44 157 Max Leonor MUDFOOT 5 50:30
45 33 justin Burton Bellovaci United 32 Portland 5 50:30
46 62 Byron Breeden Team Cthulhu 35 Hood River 5 50:50
47 30 Michael Wise 29 Portland 5 50:57
48 36 Matthew Studer 26 Portland 5 51:02
49 98 Scott Willson Gentle Lovers 41 Portland 5 51:19
50 122 Robert McCarthy Team Rose City 31 Portland 5 51:30
51 79 Andrew Morphis Beermongers Cycle Club 32 Portland 5 51:58
52 56 John Ayres bicycleattorney.com 26 Hillsboro 5 52:15
53 28 Eric Taylor Hutch's-Eugene 25 Eugne 5 52:32
54 95 David Dickson 32 Corvallis 5 52:43
55 152 Andrew Usher 5 53:03
56 156 Ben Riederel 5 54:52
57 151 Matthew Schwartz 36 Battle Mountain 5 56:10
58 127 Jacques Lafortune HTFU 25 Tigard 5 57:16
59 140 Ryan Sperring 31 Bend 5 57:22
60 77 Mike Lurie 41 Portland 5 58:30

Category C

Num Name Team Age City Laps Time
1 107 Ryan OConnell Trusty Switchblade 25 Portland 4 35:48
2 18 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop 29 portland 4 35:59
3 63 Gary Szalay The Black Spring 31 Corbett 4 36:13
4 236 John Stegmaier 29 Portland 4 36:16
5 97 Kyle Morris Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 23 Gresham 4 36:18
6 88 Patrick Croasdaile Drop Bar Cowboys 26 West Linn 4 36:22
7 58 Robert K Brown 30 Portland 4 36:30
8 3 Jonathan Miller Team America 28 Fairview 4 36:47
9 194 Ben Chinburg Strictly Commercial 28 Portland 4 36:52
10 177 Cullen Guinn 35 Portland 4 36:58
11 56 soren clark Amnesia 32 Portland 4 37:18
12 40 Nick Wagner Beermongers Cycle Club 28 Portland 4 37:18
13 53 Eric Fischer Existential Velo 30 Portland 4 37:24
14 222 Hayes Kenny 20 Portland 4 37:42
15 102 Mark Widlund The Spokesmen 34 Brush Prairie 4 37:58
16 52 Bradley Buselli Oregon Bike Shop 25 Portland 4 38:21
17 154 Brice Stivers RCB 39 Portland 4 38:39
18 57 John Baldwin Half Fast Velo 31 Beaverton 4 38:45
19 144 Jeff Ehleringer Filth and Fury 32 Portland 4 39:21
20 103 Tyler Jackson Buy Local Cycling 32 Salem 4 39:27
21 25 Douglas Gresham 34 Portland 4 39:29
22 100 Vaughn Aldredge Team Beer 40 portland 4 39:45
23 228 Juergen Orlich 4 39:49
24 50 Erik Denninghoff DNR Cycling 32 Portland 4 39:57
25 69 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas 34 Portland 4 39:58
26 124 Tony Gomez 28 Portland 4 40:13
27 13 Todd Davis 33 Portland 4 40:18
28 211 Alex Bigazzi 32 Portland 4 40:18
29 19 Robert Anderson 31 Portland 4 40:27
30 168 Dannon Canterbury Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 35 Eugene 4 40:27
31 212 Brian Meyer 32 Portland 4 40:28
32 233 Marc Whitehead 23 Portland 4 40:30
33 195 Peter Blenkiron Chris Cookie 34 Portland 4 40:40
34 196 Brad Paymar The Spokesmen 39 Portland 4 40:51
35 224 James Scott 4 41:07
36 235 Michael Farber The Spokesmen 42 Vancouver 4 41:14
37 157 Jeffery Lebo 30 4 41:19
38 61 Isaac Frost Green Submarine Records 32 Portland 4 41:24
39 11 Ryan Morrisey The Spokesmen 35 Vancouver 4 41:24
40 217 Tommy Cardwell na 30 Portland 4 41:25
41 191 Bill Klingler Beermongers Cycle Club 33 Portland 4 41:28
42 214 Ryan Sudbury Five Valley Velo 4 41:48
43 216 Tom Nilan 4 41:52
44 241 Andrew Murray crank 27 Portland 4 41:52
45 190 Tim Breault 30 Milwaukie 4 41:55
46 2 Tim Schoonmaker The Spokesmen 50 Vancouver 4 41:56
47 121 Patrick Hultgren 44 Tualatin 4 42:08
48 226 Jon Taborsky 4 42:10
49 133 Wick Ashley 40 Portland 4 42:17
50 200 Craig DeAmbrose Yakima Bike Vigilantes 34 Portland 4 42:32
51 166 Randy Wakerlin Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 34 Portland 4 42:43
52 234 Shawn Moncrieff 4 42:45
53 223 Philip Van Peursem 4 43:25
54 86 Daniel Esterling Green Submarine Records 32 Portland 4 43:26
55 152 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 27 Beaverton 4 44:01
56 80 Eric Meier 43 Beavercreek 4 44:34
57 156 Jeremiah Williams Trusty Switchblade 34 salem 4 44:36
58 207 Rob Russell Accurate Auto 54 Hillsboro 4 44:36
59 204 Brian Hansen Red Lizard 50 Milwaukie 4 45:08
60 26 Tommy Fieweger The Spokesmen 35 Vancouver 4 45:17
61 227 John Berrigan 28 Tualatin 4 45:27
62 145 Chris Gedraitis Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 40 Portland 4 45:28
63 140 Willis Dewitt Team Endless Cycle 28 Portland 4 45:29
64 70 Patrick Reedy Team CP portland 4 45:32
65 165 Sean Haggerty 31 Portland 4 45:43
66 239 Michael Newton 29 Portland 4 45:45
67 237 Casey Nolan 33 Portland 4 46:11
68 213 Christopher Burge 32 Portland 4 47:06
69 79 Marc Brodehl Beermongers Cycle Club 34 Portland 4 47:15
70 117 Will Cortez 33 Portland 4
71 240 Nicholas Brandon 3
72 199 tyler gahan 26 portland 3 35:47
73 123 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 33 Portland 3 36:20
74 210 Sam Haffner Metropolis Cycle Repair 29 Portland 3 36:35
75 135 Peter Schuft 29 Portland 3 37:15
76 148 Peter Nielsen Sunset Cycles 49 Portland 3 37:35
77 238 Sean Boland 32 Portland 3 38:40
78 225 Jeff Breazile 2 39:09
DNF 215 Jeff Hopkins 3

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 868 David Taylor Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 42 Bend 4 37:07
2 842 Aaron Coker HPChiro/Alpine Mortgage Planning 36 Tigard 4 39:16
3 827 Shane Gibson Medoyeff Vodka/Team CycleOne 38 Portland 4 39:52
4 803 Mike Hall Ten Guys Named Alex 43 portland 4 40:24
5 815 Damon Schaefer Southwest Bicycle Cycling Team 41 Portland 4 40:57
6 804 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 4 41:22
7 890 Joe Larson Team Bacon 36 Tigard 4 41:23
8 830 Matt Wilkin Staccato Gelato 35 Portland 4 41:24
9 820 Todd Stryker The Spokesmen 36 Vancouver 4 41:37
10 838 David Rosen Half Fast Velo 38 Beaverton 4 41:48
11 800 Tony Dirks Mountain View Cycles 47 Hood River 4 42:19
12 810 Scott Smith 31 Portland 4 42:27
13 847 Dan Frye Team Bacom 35 Tigard 4 42:36
14 845 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo 48 Portland 4 42:52
15 816 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 45 Orchard, WA 4 42:57
16 856 Matt Niles 37 Olympia 4 42:59
17 802 Andrew Hayes Mountain View Cycles 36 White Salmon 4 43:22
18 865 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 54 Beaverton 4 43:29
19 898 Jason Creasman Dick's Dojo 37 Portland 4 43:39
20 851 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 7473 Portland 4 43:50
21 914 Thomas Lyttle 4 43:59
22 874 Ed Jones Showers Pass 41 Astoria 4 44:12
23 859 Michael Chesnut 4 44:14
24 853 Wayne Nussbaum 48 Happy Valley 4 44:21
25 811 Benjamin Herring Corsa Concepts Cycling Team 44 Portland 4 44:50
26 848 4 44:54
27 870 Earl Hazekamp Capitol Velo 36 Salem 4 45:17
28 912 William Glasson Medoyeff Vodka/Team CycleOne 36 Hillsboro 4 45:19
29 858 Seth Daniels Team Bacon 40 Portland 4 45:37
30 881 Dan Lautenbach Sunset Cycles 49 Portland 4 45:40
31 828 Scott Hamness Artisan Family Racing 41 Lake Oswego 4 46:23
32 835 Evan Wilson Team Lazy Tarantulas 34 Portland 4 46:28
33 834 Mark Frost Mountain View Cycles 44 Hood River 4 46:53
34 805 Dave Wrast The Spokesmen 42 Vancouver 4 47:27
35 821 Charles Henderson Team ESC Sports - Bio Racer 41 Portland 3 36:12
36 903 James Emond The Bike Gallery 42 Portland 3 36:44
37 915 Spencer Bohaboy Showers Pass 41 Portland 3 36:55
38 889 Jon Bouffleur 50 Portland 3 37:03
39 832 Ron Silverman 42 Milwaukie 3 37:39
40 913 Nathan Petz 49 Vancovuer 3 37:53
41 879 Brian VanOrnum Short Snout Brewing 34 Milwaukie 3 38:12
42 873 Bryan Mestrich 38 Astoria 3 38:12
43 876 David Miller Chehalem Valley BMX/TRIBE503.COM 37 tigard 3 38:30
44 817 Jesse Lopez Crossniacs 48 Longview, WA 3 39:00
45 860 Todd Foreman-Kinder Showers Pass 25 Portland 3 39:14
46 872 Paul Toufar bicycleattorney.com 36 portland 3 39:26
47 861 James Thompson 46 Vancouver 3 39:39
48 854 Tyse van Luik 31 Vancouver 3 41:44
49 875 Brian Echerer Lakeside Bicycles 42 Lake Oswego 3 42:46
50 225 Jeff Breazile 2 39:09
DNF 849 Chad Hartley SWEAT360 3 42:46
DNF 916 Shane Parker 3

Junior Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 23 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 14 Eugene 4 39:21
2 63 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 15 Vancouver 4 40:04
3 13 Trevor Schauer West End Bikes/Specialized 16 Camas 4 40:16
4 73 Kent Ross Word-RCB by Cyclisme 15 Portland 4 41:19
5 80 Cameron Beard Bend Endurance Academy 13 Bend 4 41:44
6 10 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 15 Portland 4 43:28
7 95 Cameron Millar-Griffin NoMads Bicycle Racing Team 15 Portland 4 44:25
8 22 Zach Mikkelson Mountain View Cycles 13 Hood River 4 44:44
9 86 Adam Oliver Hutch's-Eugene 15 Eugene 4 44:57
10 103 Naiqwan Pellman Word-RCB by Cyclisme 16 Portland 4 45:07
11 47 Micah Melkonian Mountain View Cycles 14 Trout Lake 4 45:56
12 81 Mark Van Bergen 17 Portland 4
13 64 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport 12 Washougal 3 35:56
14 153 Dey Shaun Lee Word-RCB by Cyclisme 3 35:56
15 65 Rubin Field Field Jerger Cycling 13 Portland 3 36:24
16 2 Elkin Parker Super Relax Concept 13 Hood River 3 37:45
17 1 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy 14 Bend 3 38:04
18 46 Davis Melkonian Mountain View Cycles 12 Trout Lake 3 39:19
19 67 Luca Mallon Word-RCB by Cyclisme 14 Portland 3 39:30
20 36 Quin McIntyre Mud Warrior 13 Portland 3 40:46
21 52 Linus Clark East Side Team 12 Portland 3 42:04
22 94 Ben Van Raalte 13 Portland 3 42:26
23 66 Skyler Gober rogue Bicycle Works 13 Forest Grove 3 43:27
24 90 Justin Day Mud Warrior 13 Portland 3 44:13
25 151 Finn Rosenfeld 3 44:27
26 84 Paul Furst 13 Vancouver 3 45:10
27 152 Blake Taylor 3
28 40 Van Chrisman Team S+M 11 Portland 3
29 100 Carson Westberg 12 2 37:12
30 88 Zach Durst-Lang Bike Commuter 13 Portland 2 37:46

Junior Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 301 Susannah Hart Camas Bike and Sport 16 Camas 4 46:40
2 322 Sharon Hart Camas Bike and Sport 16 Camas 4 48:39
3 326 Emma Koenig 17 Portland 3 37:33
4 323 Hannah Hart Camas Bike and Sport 18 Camas 3 40:26
5 334 Alyssa Hoyt Sprout Cycles/Lucky Lab 13 Lake Oswego 3 40:26
6 337 Kelsey Wilson Pacific Power Blue Sky 15 Corvallis 3 42:16
7 336 Elizabeth McKnight 13 Gresham 3 48:47
DNF 325 Taylor Tyynismaa Mountain View Cycles 17 Hood River 2
DNF 327 kali woodard 17 Portland 1

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 376 Andrew Sargent WebCyclery.com 41 Bend 7 1:00:03
2 389 Tim Jones WebCyclery.com 39 Bend 7 1:00:03
3 300 William Sullivan One Ghost Industries, LLC. hammer Nutrition, Maxxis, Cyclops 45 Lake Oswego 7 1:00:17
4 334 John Weathers Sunset Cycles 41 Tigard 7 1:01:13
5 371 John Bravard Cyclepath Racing 43 Portland 7 1:01:40
6 302 Joe Santos Cyclepath Racing 39 Portland 7 1:01:42
7 336 Tre Hendricks Mountain View Cycles 40 Hood River 7 1:02:22
8 332 Martin Baker bicycleattorney.com 44 Hillsboro 7 1:02:26
9 394 Dan Porter Cyclepath Racing 39 Portland 7 1:02:34
10 344 John Mitchem West End Bikes/Specialized 49 Portland 7 1:02:45
11 386 John Rollert WebCyclery.com 38 Bend 7 1:02:49
12 398 Rich Cramer bicycleattorney.com 51 Beaverton 7 1:02:54
13 325 Brent Casady 40 Portland 7 1:03:18
14 357 Mike Brown Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 40 Bend 7 1:03:37
15 374 Shane Fletcher Veloce Racing 39 Portland 7 1:03:43
16 402 Patrick Wilder Cyclepath Racing 38 Portland 7 1:03:58
17 412 William Alcorn BikeFlights.com 44 State College 7 1:04:03
18 411 Paolo Dabbeni Filth and Fury 43 Portland 7 1:04:16
19 365 Doug Evans bicycleattorney.com 40 Portland 7 1:04:30
20 342 Todd Rosier Portland Velo 46 Hillsboro 7 1:04:33
21 303 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 45 Gresham 7 1:04:34
22 305 jared Roy Crossniacs 42 Portland 7 1:04:54
23 384 Ryan Brown Chinook Cycling Club 36 Richland 7 1:05:04
24 410 Jeffery Otto Sunset Cycles 49 Beaverton 7 1:05:09
25 314 William Goritski Rebound/Tireless Velo 49 Camas 7 1:05:14
26 350 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 40 Portland 7 1:05:57
27 362 Wade Goff Half Fast Velo 40 Sherwood 7 1:06:22
28 323 Greg Talbert Rapha Racing NW 49 Portland 6 0:57:02
29 403 Jesse Lea Cyclepath Racing 38 Portland 6 0:57:13
30 381 Mike Henry 46 Damascus 6 0:57:16
31 354 Dave Cockburn bicycleattorney.com 38 Milwaukie 6 0:57:26
32 363 Aaron Leritz Team S+M 42 Portland 6 0:57:46
33 378 Christopher Tuttle Dicks Dojo 41 Portland 6 0:57:55
34 360 Matt Engel Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 44 6 0:57:58
35 397 Andreas Gute Beaverton Bicycle Club 41 Portland 6 0:58:01
36 385 Steve Dale bicycleattorney.com 36 Portland 6 0:58:12
37 328 Eric Lanners Word-RCB by Cyclisme 38 Portland 6 0:58:18
38 347 Patt Kudszus Buy Local Cycling 38 Salem 6 0:58:29
39 388 Adam Kennedy Pacific Power Blue Sky 37 Corvallis 6 0:59:06
40 379 Erik Voldengen Beaverton Bicycle Club 40 Portland 6 0:59:15
41 399 Harald Graham West End Bikes/Specialized 45 Vancouver 6 0:59:25
42 417 Sean Rogers Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 44 Bend 6 0:59:50
43 369 joseph fricke Cyclepath Racing 47 Portland 6 0:59:51
44 353 Tom Will NoMads Bicycle Racing Team 48 Portland 6 1:00:10
45 301 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo 45 Camas 6 1:00:11
46 321 Robert Huff Half Fast Velo 49 Portland 6 1:00:12
47 310 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 43 Camas 6 1:01:16
48 420 Kevin Sundberg Showers Pass 6 1:01:22
49 426 Brian List Bike Central 43 Portland 6 1:01:47
50 383 Justin Serna West End Bikes/Specialized 42 Portland 6 1:02:11
51 427 Chad Sage Sunnyside Sports 44 Bend 6 1:02:31
52 424 Neil Green Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 37 Fairview 6 1:03:50
53 315 Aric Rist Half Fast Velo 41 Portland 6 1:04:25
54 425 Andrew Barrett Rapha Racing NW 44 Portland 6 1:04:31
55 408 Bret Berner River City Bicycles 48 Portland 6 1:04:47
56 396 James Odbert Super Relax Concept 44 St Helens 6 1:05:25
57 423 Richard Potestio Rapha Racing NW 55 Portland 5 0:59:33
DNF 421 Dave Bernard 4
DNF 319 Brian Spears Half Fast Velo 42 Portland 3
DNF 366 Nate Magaret Rapha Racing NW 40 Portland 2
DNF 356 Craig Austin Half Fast Velo 48 2

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 641 Kevin Drake Strava.com 41 Vancouver 4 35:55
2 638 David Ripp West End Bikes/Specialized 45 Camas 4 36:06
3 800 Erik Luebkert Rogue / Mt. View Cycles 35 Beaverton 4 36:08
4 725 Edward (Ted) Chaplain Bike City Racing 37 Portland 4 36:10
5 792 Seth Graham Pine Mountain Sports 38 Bend 4 36:12
6 735 Kirk Edwards Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 37 Portland 4 36:15
7 779 David Roulo Filth and Fury 36 Portland 4 36:26
8 786 Daniel Sprouse Cyclepath Racing 44 Portland 4 36:35
9 727 Greg O'Brien crank 46 Portland 4 36:40
10 678 Jake Linford Velo Loco 38 Tualatin 4 36:42
11 669 Hugh Gapay Hammer Velo 54 Portland 4 36:46
12 737 John Droege Filth and Fury 45 Portland 4 36:46
13 659 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 44 Portland 4 36:48
14 706 Jason Zadow Filth and Fury 36 Portland 4 36:49
15 614 Brent Wallace Portobello-A Better Cycle 37 Portland 4 36:50
16 605 Mike Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 44 Portland 4 36:53
17 722 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 39 Portland 4 37:01
18 628 Matthew Martel Pacific Power Blue Sky 46 Portland 4 37:09
19 728 Chris Nelson Green Submarine Records 36 Portland 4 37:13
20 611 Shannon Boroff 36 Portland 4 37:15
21 677 Eric Wittinger Fat Cobra Video 37 Portland 4 37:27
22 658 Luke Sosnowski 35 Camas 4 37:28
23 653 Quinn Jackson DNR Cycling 42 Portland 4 37:32
24 710 Brian Schiller Guinness Cycling Team 43 Portland 4 37:33
25 703 Todd Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 46 Bend 4 37:50
26 774 Josh Cooper Pacific Power Blue Sky 36 Corvallis 4 37:54
27 643 Jay Wisowaty Artisan Family Racing 38 Portland 4 38:02
28 782 Kale Chalmers HPChiro/Alpine Mortgage Planning 39 Tigard 4 38:06
29 744 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 47 Portland 4 38:09
30 791 Tony Daversa Filth and Fury 37 Beaverton 4 38:12
31 619 Nicholas Leritz Team S+M 40 Portland 4 38:17
32 726 Brion Barnett Portland Velo 45 Aloha 4 38:17
33 778 Matt Montagne Nike Cycling 40 Portland 4 38:21
34 692 Jeff Wolf Portobello-A Better Cycle 38 Portland 4 38:25
35 769 Robert Christensen Team S+M 38 portland 4 38:29
36 730 Jim Kysela Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 47 Portland 4 38:33
37 680 Jon Schnorr 44 Forest Grove 4 38:36
38 833 Christian Ettinger HUB 4 38:39
39 749 Jay Rishel 36 Portland 4 38:40
40 681 Karl Mikkelson Mountain View Cycles 43 Hood River 4 38:50
41 644 Jonathan Harbin 1 Error 39 Portland 4 38:52
42 668 David Pryor Field Jerger Cycling 42 Portland 4 38:54
43 767 Montgomery Hill 42 4 38:54
44 780 Adam Swail Mountain View Cycles 47 Portland 4 38:56
45 795 Mike Gilbert Rebound/Tireless Velo 46 vancouver 4 39:02
46 676 Ted Gresh 46 Portland 4 39:10
47 830 Mike Abel 42 Bend 4 39:13
48 670 Travis Purser 42 Portland 4 39:16
49 783 Matt Radich Dr Will Bar 42 Portland 4 39:18
50 757 Brice Gary Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 43 Eugene 4 39:23
51 827 Peter Parker River City Bicycles 43 Portland 4 39:31
52 732 Chris Nolke Rogue / Mt. View Cycles 40 Portland 4 39:36
53 604 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Portland 4 39:37
54 705 Brian Lynch 36 Portland 4 39:41
55 618 Trig Rogers bicycleattorney.com 45 Portland 4 39:43
56 672 Tony Curtis The Spokesmen 44 Vancouver 4 39:45
57 671 mark Emry Oregon Bike Shop 47 Gresham 4 39:49
58 826 Jonathan Rettmann Dick's Dojo 42 Portland 4 39:55
59 731 ILe Powell Medoyeff Vodka/Team CycleOne 42 Portland 4 40:05
60 773 Johnny Baldwin Bush League Wrenching 40 Portland 4 40:11
61 829 Ashley Williams HUP United 4 40:35
62 724 Pete Conklin Bike City Racing 48 Portland 4 40:42
63 723 Erik Spillman Portland Velo 46 Portland 4 40:43
64 828 Ricardo Medina Rogue / Mt. View Cycles 35 Vancouver 4 40:53
65 751 Jeff Boehlke North River Racing 45 Battle Ground 4 40:56
66 768 Satoru Igarashi 49 Portland 4 41:02
67 616 Scott McKnight Team Bike Tires Direct 42 Gresham 4 41:06
68 784 Tom Lenth 41 Portland 4 41:07
69 636 Eric McMurtry Bellovaci United 46 portland 4 41:08
70 834 corey martin PATH Architecture 41 Portland 4 41:26
71 832 Evan Swanson 37 Portland 4 41:31
72 797 Ian Kennedy bicycleattorney.com 47 Portland 4 42:05
73 446 Eric Moody Mountain View Cycles 40 Hood River 4 42:25
74 831 Ivan Anderholm 41 Lake Oswego 4 42:33
75 645 Danny Knudsen bicycleattorney.com 46 Portland 4 42:48
76 750 David Mackintosh Mountain View Cycles 44 Hood River 4 42:54
77 824 David Taylor Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 4 43:02
78 738 jim moore West End Bikes/Specialized 42 Portland 4 43:27
79 815 Michael Clark Portland 4 43:34
80 825 Brian Johnson Crossniacs 41 Lake Oswego 4 44:00
81 603 Jimmy Candelaria Close2myart Cycling Team 41 Vancouver 4 44:22
82 803 Matt Eisiminger Veloce Racing 44 Wilsonville 4
83 804 Mark McMurtry Bellovaci United 41 Portland 4 35:54
84 637 Mike Murphy Murphy's Stout 45 Portland 3 35:54
85 793 Tim Hittner Veloforma Factory Team 43 Bend 3 36:26
86 811 3 37:57
DNF 606 Craigan Usher Showers Pass 37 Portland 2
DNF 615 Roger Meier Cyclepath Racing 43 Beaverton 1
DNF 823 Richard Slingsby River City Bicycles 1 37:10

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps Time
1 445 Chris Nygaard 40 Portland 4 38:19
2 568 Rogier Ducloo Pacific Power Blue Sky 39 portland 4 38:43
3 406 Andy Leritz Team S+M 44 Portland 4 38:52
4 565 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 41 happy valley 4 39:06
5 542 John Prosser Taleo Racing Team 45 Portland 4 39:10
6 428 Cesar Villanueva 38 Portland 4 39:10
7 453 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo 42 Camas 4 39:13
8 480 Jesse Saks Amnesia 39 Portland 4 39:17
9 418 Judson McCauley The Spokesmen 37 Vancouver 4 39:18
10 444 Greg Kempthorn Sunset Cycles 46 Lake Oswego 4 39:19
11 408 Rob Kerr Boneyard Cycling 44 Bend 4 39:25
12 523 Kerry Halligan 40 Portland 4 39:49
13 416 Marc Romano Portobello-A Better Cycle 42 Portland 4 39:50
14 687 James Malcarne Green Submarine Records 37 Portland 4 40:23
15 724 Will Blanton 4 40:26
16 504 Phillip Ohnstad Deschutes Brewery 42 Portland 4 40:29
17 609 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 47 Brush Prairie 4 40:36
18 653 Andrew Filer 40 Portland 4 40:36
19 741 Ken Hahn 37 Portland 4 40:42
20 513 Judd Eustice Team S+M 50 Portland 4 40:43
21 723 robert church 4 40:53
22 735 Rob Bingham 4 40:53
23 616 Jamie Whalen Super Relax Concept 41 Portland 4 41:04
24 647 Spencer White LOS TENDERS 39 Portland 4 41:05
25 490 Lloyd Connelly DNR Cycling 43 Portland 4 41:10
26 739 Tony Wolf 4 41:19
27 403 Michael Dehner 46 Portland 4 41:20
28 459 Craig Broberg HPChiro/Alpine Mortgage Planning Tualatin 4 41:28
29 557 Michael Finan Mosier Velo 42 Portland 4 41:32
30 652 Matthew Jetton 42 portland 4 41:33
31 711 Trey Whithrop Team Bob's Red Mill 4 41:38
32 678 Ronald Kizziar Stumptown Cycling Club 42 Portland 4 41:42
33 558 James Sestric Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 38 Gresham 4 41:42
34 545 James Bender Beaverton Bicycle Club 40 West Linn 4 41:43
35 414 Tom Chaimov 47 Portland 4 41:44
36 606 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45 Hillsboro 4 41:44
37 626 Mike Zoormajian Yakima Bike Vigilantes 44 West Linn 4 41:44
38 633 Keith Krejci 36 Silverton 4 41:45
39 499 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 4 41:47
40 622 Dan Alexander Stumptown Cycling Club 44 Portland 4 41:49
41 556 Peter Rueegger Team Mudman 43 Portland 4 42:01
42 440 Todd Mobley Camas Bike and Sport 38 Vancouver 4 42:07
43 642 James Williams Zing 3 Coaching 42 Beaverton 4 42:07
44 473 Greg Shaffer 39 Portland 4 42:12
45 452 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 45 Camas 4 42:17
46 417 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 42 Portland 4 42:19
47 465 Nate Sweet Pacific Power Blue Sky 41 Portland 4 42:19
48 479 Burk Webb Portland Velo 44 Portland 4 42:31
49 717 Troy Nelson 4 42:49
50 658 Eric Pool 45 West Linn 4 42:56
51 526 Simon Robins 38 Portland 4 43:00
52 461 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo 38 Portland 4 43:04
53 596 Steve Van Bergen 49 Portland 4 43:06
54 402 David Doughty Portland Velo 48 Beaverton 4 43:07
55 472 Raymond Crepeau 39 Portland 4 43:12
56 587 Matt Wilkin Staccato Gelato 34 Portland 4 43:18
57 740 stewart schesnack 4 43:24
58 725 Michael Berg 4 43:27
59 719 Chris Roberts 4 43:29
60 431 Sam Shiffman Portland Velo 43 Portland 4 43:30
61 475 David Andres 48 Newberg 4 43:33
62 532 Ben McLeod 41 Portland 4 43:39
63 585 Ryan Temple Beermongers Cycle Club 43 Portland 4 43:46
64 547 Scott Currie Mosier Velo Portland 4 43:48
65 713 Chris Blanton 4 43:51
66 518 Peter Gutwald Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 42 Portland 4 43:58
67 519 David Hewett The Spokesmen 36 Vancouver 4 44:03
68 623 Mike Hilts North Lake PT 44 Lake Oswego 4 44:06
69 502 Matt Richmond Showers Pass 47 Portland 4 44:09
70 531 Jason Miranda Trusty Switchblade 37 Portland 4 44:14
71 742 Scott Kleiner 4 44:23
72 451 Tim Shannon 42 Portland 4 44:26
73 588 Timothy Jacobson Bubble Up 41 Portland 4 44:27
74 640 Mark Reis Yakima Bike Vigilantes 47 Portland 4 44:27
75 477 John Martin Team Lazy Tarantulas 42 Portland 4 44:38
76 569 Terry Campbell Beermongers Cycle Club 37 Portland 4 44:51
77 483 Steve Shaw Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 45 Tigard 4 44:53
78 412 David Szymanski 43 Warrenton 4 44:55
79 731 Andrew Stewart 4 45:01
80 520 Sean Stroup Beermongers Cycle Club 37 Portland 4 45:06
81 590 Thomas Schoenborn Team ESC Sports - Bio Racer 37 Portland 4 45:10
82 529 Matt Meskill 49 Portland 4 45:14
83 700 Phil Cardwell 42 Aloha 4 45:28
84 517 Robert Stefanowicz 44 Portland 4 45:28
85 720 Paul Barlow 4 45:36
86 734 Jeff Holmes 4 45:37
87 546 Varner Seaman Existential Velo 36 Portland 4 45:52
88 715 Jon Caulley 37 Portland 4 45:55
89 443 Jason Jones NoMads Bicycle Racing Team 37 Portland 4 45:55
90 561 Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill 51 Portland 4 45:57
91 604 Curtis Milander Filth and Fury 42 Portland 4 46:04
92 737 Donovan Duchene 4 46:07
93 666 Dylan McNamee Dylan McNamee 45 Portland 4 46:12
94 628 Chris Chapman Oak Bay Bikes/Fitness Works 50 Portland 4 46:18
95 539 Brian D. Hart Sr Camas Bike and Sport 49 Washougal 4 46:20
96 448 matthew cordeiro Oregon Active 38 Portland 4 46:25
97 675 Michael Krasovech 44 Portland 4 46:31
98 650 Mark Chasse 44 Portland 4 46:42
99 548 blaine zumwalt 42 Eugene 4 46:46
100 543 Jeff Birdsall 36 Portland 4 46:46
101 424 Jonathan Modie Team S+M 42 Portland 4 46:47
102 420 Rick Zimmerman 44 Vancouver 4 46:49
103 551 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 38 Portland 4 46:54
104 516 Erick Nelson Portobello-A Better Cycle 40 Portland 4 46:54
105 584 Preston Roth Team Bacon 41 4 46:58
106 627 Chris Leach Team S+M 43 Portland 4 47:00
107 672 Joel Morrissette Portland Velo 35 Beaverton 4 47:06
108 538 phil avery Fat Cobra Video 38 Oregon City 4 47:24
109 732 Austin Ramsland Super Relax Concept 4 47:28
110 677 Kahlin Kurilik Staccato Gelato 44 Portland 4 47:30
111 555 Pascal Chureau 45 Portland 4 47:30
112 747 Jacob Balderas Existential Velo 39 Portland 4 47:38
113 730 David Root Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 46 Vancouver 4 47:44
114 625 Kevin Casaus 42 Portland 4 47:45
115 534 grant collins Team Bacon 38 Beaverton 4 47:51
116 413 James Webb Beaverton Bicycle Club 45 Portland 4 48:14
117 738 tom brougham 4 48:17
118 597 John Vincent 38 West Linn 4 48:20
119 593 Todd Bauch 44 Portland 4 48:28
120 582 Justin Baxter 37 West Linn 4 48:33
121 743 Jason Olcott 4 48:38
122 621 Joel Thompson Bridgetown Velo 48 Wilsonville 4 48:39
123 612 garrett hardin Showers Pass 34 Portland 4 48:46
124 721 Nicette Quintero 4 48:48
125 744 John Porter Bellovaci United 40 Portland 4 48:50
126 727 Chris Cortez Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Portland 4 49:12
127 503 Ed Chrisman 46 Portland 4 49:30
128 601 Victor Duong Portland Velo 39 Portland 4 49:39
129 594 Eric Hunter Co-Motion Cycles Factory Team 37 Portland 4 49:44
130 651 Steven Westberg WebCyclery.com 43 Bend 4 49:53
131 714 Mike Ruff Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 41 Gresham 4 49:54
132 691 Hugh Davis 43 West Linn 4 49:56
133 487 Olivier Ganry 38 Tigard 4 50:13
134 492 Darren Pennington 51 Portland 4 50:14
135 600 Chris Gunderson 47 Portland 4 50:15
136 733 Dean Eisenbraun 41 Portland 4 50:25
137 421 Jason Skelton 37 Portland 4 50:34
138 681 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo 38 Portland 4 50:52
139 729 Paul Bascom Portland Velo 52 Lake Oswego 4 51:00
140 617 Matthew Dixon Filth and Fury 42 Portland 4 51:01
141 728 Garb Mechigian 3 38:23
142 462 Patrick Meigs Team Mudman 44 Portland 3 38:30
143 527 Jamaal Folsom Existential Velo 35 Portland 3 38:32
144 726 Tom Bird Team Food Baby 43 Lake Oswego 3 38:55
145 722 Juan Quintero 1 Error 46 Sherwood 3 39:09
146 595 David English Filth and Fury 49 Portland 3 39:24
147 615 Todd Borkowitz Filth and Fury 38 Portland 3 39:35
148 736 Jeff Morrell 3 39:49
149 718 Spencer Bohaboy Showers Pass 41 Portland 3 40:12
150 745 Matt Ferguson 3 40:50
151 657 Jeffrey Hill 47 SANDY 3 41:01
152 712 Dany Daoust 3 41:20
153 665 Bradley Kehm Rogue / Mt. View Cycles 40 Cranberry 3 41:22
154 436 Scott McCall toutes les villes 56 Portland 3 42:09
155 471 Paul Schipper 41 Portland 3 42:20
156 560 Paul Souders 40 Portland 2
DNF 447 Damon Schaffer Absolute Six-Pack 40 Portland 2

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 318 Mike Wilson Pacific Power Blue Sky 50 Corvallis 4 37:10
2 308 William Zale West End Bikes/Specialized 56 Portland 4 37:27
3 273 Kurt Robinson bicycleattorney.com 50 Portland 4 37:38
4 280 John Wilson Pacific Power Blue Sky 53 Corvallis 4 37:49
5 266 Johnny Vergis Cyclepath Racing 51 Portland 4 37:58
6 251 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 51 Camas 4 38:09
7 267 Terry Knight 56 Vancouver 4 38:31
8 254 Joseph Hoerner 52 Portland 4 38:32
9 256 Gregg Leion Mountain View Cycles 54 Hood River 4 38:46
10 253 Jeff Parker Super Relax Concept 50 Hood River 4 38:54
11 274 Evan Griffiths Upper Echelon Fitness 56 Portland 4 39:24
12 279 Dan MacNaughton Cyclepath Racing 57 Portland 4 40:08
13 289 Tim Ellerbruch Co-Motion Cycles Factory Team 53 Portland 4 40:20
14 319 Joe Field Field Jerger Cycling 54 Portland 4 40:28
15 270 Cal Stone 52 Camas 4
16 309 Dave Burnard 55 Forest Grove 4 40:52
17 261 Robert Dobrey Mountain View Cycles 50 White Salmon 4 41:07
18 275 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene 51 Eugene 4 41:12
19 315 Peter Spir Team S+M 56 Lake Oswego 4 41:14
20 336 Daniel Rohlf 50 Portland 4 41:20
21 327 Rick Gregory 58 Eugene 4 41:45
22 255 Daniel Melkonian 51 Trout Lake 4 41:46
23 264 David Luoma Guinness Cycling Team 54 Portland 4 42:00
24 344 Vern Krist Showers Pass 55 Portland 4 42:06
25 334 Hugh Givens bicycleattorney.com 54 Portland 4 42:10
26 361 Dieter Hoffmann Team S+M 54 Portland 4 42:20
27 271 Mark Hildebrandt Portland Velo 55 Tigard 4 42:30
28 358 J.Michael Manning Medoyeff Vodka/Team CycleOne 56 Portland 4 43:15
29 258 Kevin O'Connell Hammer Velo 54 Portland 4 43:25
30 250 Tracy Marks na 56 Portland 4 43:36
31 359 Rick Upton Team Bike Tires Direct 51 Portland 4 43:36
32 300 Jeff Melson 51 Tualatin 4 43:50
33 342 Steven Miller 58 Portland 4 44:14
34 345 tom McKerlich 4 44:36
35 260 Jon Gornick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 55 Portland 4 45:31
36 282 Gary Smith Kells Graphic Design 52 Aloha 4 45:55
37 329 Stefan Furst Camas Bike and Sport 54 Vancouver 4 45:56
38 341 Alan Snodgrass Rebound/Tireless Velo 51 Camas 4
39 351 Richard Potestio Rapha Racing NW 55 Portland 4
40 314 Steve Volz Oregon Bike Shop 50 Portland 4
41 307 Jim Hinkley STV 51 Portland 4
42 311 Paul Montgomery Team S+M 59 Portland 4
43 284 john nicholas DNR Cycling 56 Portland 3
44 364 erik goodfriend 3 36:50
45 352 Tom Van Raalte 50 Portland 3 36:56
46 356 Brad Pinkstaff 58 Rainier 3 37:04
47 337 Vincent Plaza Team S+M 50 Lake Oswego 3 37:42
48 360 russell bronson 51 portland 3 37:55
49 310 Peter Langston 1 Error 55 Portland 3 37:59
50 338 Evelyn West Team S+M 51 Portland 3 38:00
51 346 Steve Truesdale Half Fast Velo 58 La Center 3 38:18
52 355 Linda Fanning Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 51 Portland 3 38:18
53 343 Scott McCoy 53 Portland 3 38:54
DNF 357 Michael Olson Kestrel/Imperial River Racing 59 Forest Grove 1

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 521 Don Leet Sunnyside Sports 61 Bend 4 41:09
2 505 Ron Strasser Team S+M 62 Portland 4 42:54
3 506 Ken Rodgers Bicycleway.com 60 Eugene 4 45:11
4 501 Russell Speirn Portland Velo 65 Wilsonville 4
5 503 Terry Atwood Portland Velo 65 Portland 3 37:29
6 500 Malcolm Johnson Portland Velo 63 Portland 3 38:29
7 514 Larry Stryker 3 39:50
8 510 John Eric Lutz Team S+M Portland 3 41:10
9 513 Denny Niles Luakini YC 66 Olympia 3 41:24
10 518 Patrick Cross Medoyeff Vodka/Team CycleOne 63 Hillsboro 3 41:24
11 504 Einar Traa Portland Velo 68 Portland 3 42:36
12 522 Edward Lanton 61 Portland 3 43:02

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 12 Renee Scott Sunnyside Sports 39 Bend 4 37:13
2 11 Laura Trace 45 Portland 4 37:14
3 36 Carolyn Gutsick Filth and Fury 36 Portland 4 37:56
4 2 Elise Huggins Upper Echelon Fitness 42 Portland 4 38:43
5 9 Sarah Eustis bicycleattorney.com 38 Portland 4 39:02
6 6 Beth Burns Veloce Racing 39 Portland 4 39:39
7 26 Mielle Blomberg Team S+M 40 Portland 4 39:53
8 28 Susan Parsons Super Relax Concept 38 Hood River 4 40:00
9 1 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 36 Portland 4 40:02
10 14 Jennifer Wardell Mountain View Cycles 41 Hood River 4 40:06
11 10 Ann Kennedy bicycleattorney.com 43 Portland 4 40:20
12 37 Susan Sherman Showers Pass 42 Portland 4 40:46
13 30 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 45 Bend 4 41:06
14 25 Virginie Calme Cyclepath Racing 41 Portland 4 41:12
DNF 24 Heather Wills Embrocation Cycling 37 Portland 1

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 142 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 42 Bend 4 43:12
2 154 Erica McKenzie Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 37 Corvallis 4 44:28
3 112 Elaine Prause Super Relax Concept 40 Portland 4 44:52
4 130 Tara Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 41 Portland 4 45:03
5 141 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 44 Portland 4 45:42
6 151 Sara LaBarge Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 4 46:31
7 100 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 35 Portland 4 46:49
8 109 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 4 46:56
9 133 Karen Henry 38 Damascus 4 48:21
10 146 Sonya Rheingold Velo Loco 38 Portland 4 48:36
11 164 silene rush Team Lazy Tarantulas 4 48:43
12 128 jennifer donnelly Super Relax Concept 43 Hood River 4 49:14
13 125 Amanda Durkee bicycleattorney.com 39 Portland 3 37:20
14 137 Julie Kramer Team S+M 40 Portland 3 37:26
15 122 Suzy Renn Team Slow 41 Portland 3 37:27
16 124 Bernadette Estrada Veloce Racing 40 Portland 3 37:36
17 106 Tonya Roe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 39 Portland 3 37:47
18 148 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 3 37:49
19 131 Linda Caporicci Oregon Bike Shop 44 Gresham 3 37:54
20 135 Amanda Darlak Staccato Gelato Scappoose 3 38:08
21 162 Kronda Adair Sweetpea Ladies Auxiliary 40 Portland 3 38:43
DNF 163 jennifer Hagen 2
DNF 165 Barbara Fisher Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 40 Portland 2

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps Time
1 236 Katherine Christensen Showers Pass 51 Portland 4 40:31
2 223 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 50 Milwaukie 4 41:14
3 204 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 49 Camas 4 42:08
4 218 Lora Melkonian Mountain View Cycles 52 Trout Lake, WA 4 44:19
5 201 Pam Fairchild Rebound/Tireless Velo 46 Portland 4 44:29
6 213 Maggie Rising Portland Velo 48 Lake Oswego 4 45:03
7 205 Martina Ralle Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46 Portland 4 45:06
8 233 Trish Kirchhoff Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 53 Portland 4 46:34
9 214 Carey Macnaughton Upper Echelon Fitness 53 Portland 4 47:07
10 239 Sheilagh Griffin NoMads Bicycle Racing Team 47 Portland 3 38:53
11 226 Carol Pelmas Fat Cobra Video 53 Lake Oswego 3 40:12
12 231 Kysa Vassily Team Lazy Tarantulas 46 Portland 3 41:05
13 240 Anne Zoormajian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 47 West Linn 3 42:03
14 225 Sue Hanna Oregon Bike Shop 55 Portland 3 48:46

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 663 Walton Brush West End Bikes/Specialized 21 Portland 6 47:58
2 513 Brian Kesselman Diamond Law Cycling Team 35 Portland 6 48:11
3 502 Mat Barton Staccato Gelato 31 Portland 6 48:43
4 580 Joshua Johnston 30 Portland 6 48:55
5 631 Landon Masterfield 28 portland 6 48:57
6 688 James Crowe 6 48:57
7 505 Erik Hofland Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 29 PORTLAND 6 49:33
8 641 Adrian Richardson Ruckus Test Team 23 Portland 6 49:57
9 574 Jake Rosenfeld 1 Error 43 forest grove 6 50:04
10 555 Sal Collura SLOCUM Race Team 42 Camp Adair 6 50:11
11 546 Greg Adams Cyclepath Racing 32 Portland 6 50:13
12 541 Matt Hutchinson Portobello-A Better Cycle 30 Portland 6 50:36
13 516 John Lin Hammer Velo 28 Portland 6 50:47
14 565 Ian Eglitis Trinity Bikes 28 Powell Butte 6 51:27
15 563 Josh Armagost Fat Cobra Video 39 Portland 6 51:28
16 544 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 18 Bend 6 51:49
17 664 adam schwind 28 Portland 6 52:02
18 160 Ryan Barrett 6 52:09
19 559 Graeme Wagoner-Lynch Super Relax Concept 31 Hood River 6 52:23
20 558 Seth Patla Gates Belt-Drive / River City Bicycles 34 Hillsboro 6 52:28
21 595 Jacob Furniss Eddy Merkin 31 Portland 6 52:36
22 569 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 27 portland 6 52:47
23 598 Ethan Furniss Eddy Merkin 28 Portland 6 53:05
24 650 Boone Tompkins BMR 25 Vancouver 6 53:08
25 562 Darrin Joos 35 Portland 6 53:09
26 604 Andy Meschke signal cycles 34 Oregon City 6 53:15
27 599 Joel Holly Ruckus Test Team 33 Portland 6 53:29
28 520 James Jonke Oregon Bike Shop 45 Portland 6 53:37
29 524 Terry Keele HPChiro/Alpine Mortgage Planning 48 West Linn 6 54:16
30 672 Gus Juffer 28 Portland 6 54:23
31 530 Chase Banna 28 Portland 6 54:35
32 572 Nick Makanna Team S+M 23 Portland 6 54:38
33 588 Brian Larson 27 Portland 6 54:42
34 506 steve tyrrill 41 Portland 6 54:46
35 522 Eric Wittinger Fat Cobra Video 37 Portland 6 55:13
36 585 Shawn Small Ruckus Test Team 27 Portland 6 55:19
37 648 Mac Prior 19 Portland 6 55:22
38 690 edwin brown Artisan Family Racing 29 portland 6 55:24
39 576 Kevin Ziemke Team Beer 68 Redmond 6 55:38
40 629 tony pereira Team Beer 42 Portland 6 55:47
41 575 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop 29 Portland 6 55:57
42 625 mark campbell Pine Mountain Sports 44 Bend 6 56:04
43 669 Scott Gerwig 43 Portland 6 56:06
44 644 christopher brown 31 Portland 6 56:08
45 566 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 35 Portland 6 56:18
46 617 Matthew Cittadini Bush League Wrenching 31 Portland 6 56:33
47 695 Justin Zucconi 6 57:17
48 526 Ed Worcester 35 Salem 6 57:26
49 696 Peter Lines Staccato Gelato 37 Portland 5 48:07
50 687 Jonathan Sieber 5 48:10
51 680 Bryan Voytilla 5 48:13
52 636 Justin Tutor crank 27 Portland 5 48:15
53 578 John Howe Team Beer 41 portland 5 48:23
54 677 David Fee Yakima Bike Vigilantes 38 Portland 5 48:30
55 656 Greg Johnson 42 Portland 5 48:44
56 607 Eddie Wang River City Bicycles 34 Portland 5 49:19
57 686 Ian Mensher Keller Rohrback Cycling Team 5 49:50
58 615 David Hart Half Fast Velo 42 Washougal 5 49:50
59 587 Edward Groth Team Slow 30 Portland 5 50:15
60 697 Zach Horn 32 Bend 5 50:21
61 612 Chris Boeholt 36 Newberg 5 50:48
62 698 andrew rasmussen 5 50:59
63 646 Keith Krejci 36 Silverton 5 51:17
64 694 Alex Bigazzi 5 51:22
65 692 Lisa Belair Team S+M 44 Portland 5 51:24
66 637 Christoper Harbert-Erceg crank 30 Portland 5 52:50
67 531 Damon Dimick 35 Tigard 5 53:22
68 689 Megan Weaver 5 53:42
69 623 Jeremiah West Beermongers Cycle Club 33 Portland 5 54:11
70 679 Cristina Mihaescu Ironclad Performance Wear 32 Portland 4 48:14
71 614 Hugh Davis 43 West Linn 4 50:31
72 691 Rob Chapman 37 Portland 4 59:01
73 693 Jared McClintock 34 Lyons 4
DNF 666 Tom Rousculp Bicycle Transportation Alliance 36 Portland 4
DNF 634 Andrew Murray crank 27 Portland 4
DNF 550 Andrew Sullivan Metropolis Cycle Repair 29 Portland 4
DNF 501 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 35 Portland 2
DNF 642 Owen Daly Artisan Family Racing 27 Portland 1

Unicycle

Num Name Team Age City Laps
1 U13 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 14 Eugene 1
2 U3 Susannah Hart Camas Bike and Sport 14 Camas 1
3 U5 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport 12 Camas 1
4 U1 Josh Armgost Fat Cobra Video 39 portland 0
5 U6 Ben Schoenberg Serious Juggling and Unicycle 41 Portland 0
6 U4 Sharon Hart Camas Bike and Sport 16 Camas 1

Women A

Num Name Team Age City Laps Time
1 937 Serena Bishop Gordon Silverado Gallery/Sunnyside 32 bend 6 0:58:47
2 928 Tina Brubaker Speedvagen Racing Machines 43 Salem 6 0:59:53
3 922 Brooke McDermid bicycleattorney.com 31 Portland 6 1:00:50
4 918 Brigette Brown River City Bicycles/Ridley/NoTubes Portland 6 1:02:03
5 939 Jill Hardiman Team S+M 41 White Salmon 6 1:02:37
6 911 Beth Ann Orton Team S+M 30 Portland 6 1:02:50
7 907 Sara Fletcher Therapeutic Association 26 Portland 6 1:03:01
8 943 Sarah Rawley 6 1:03:04
9 900 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness 30 Portland 6 1:03:32
10 931 Susan Grandjean Showers Pass 38 Portland 6 1:04:36
11 932 Abra McNair Showers Pass 29 PORTLAND 6 1:04:39
12 919 Rachel Bagley IRA Ryan Cycles 33 Portland 6 1:05:05
13 929 Kristen Minarik bicycleattorney.com 6 1:05:48
14 942 Amy Campbell River City Bicycles 32 Portland 6 1:06:13
15 938 Laurie Hotovy Team S+M 6 1:06:34
16 940 Karen Oppenheimer 43 Bend 5 0:57:21
17 920 Kristi Carver Upper Echelon Fitness 35 Portland 5 0:58:59
18 927 Anna Vaughn Hammer Velo 35 portland 5 1:00:21
DNF 944 Sarah Tingey Rebound/Tireless Velo 31 Portland 4
DNF 941 Joanna Mensher Gentle Lovers 33 Portland 3
DNF 935 Anne Davis Usher Upper Echelon Fitness 32 Portland 1

Women B

Num Name Team Age City Laps Time
1 850 Lindsay Fox Athletes Lounge 28 Portland 4 38:32
2 873 sarah barkley Chinook Cycling Club 32 Richland 4 39:16
3 872 Meagan Masten 29 Salem 4 40:09
4 855 Jade Koide Team Beer 28 Portland 4 40:11
5 822 Lana Macnoughton Upper Echelon Fitness 23 Portland 4 40:16
6 836 Joy Armagost Fat Cobra Video 33 Portland 4 40:32
7 817 Kim Matheson Team S+M 32 Portland 4 40:40
8 845 Lisa Belair Team S+M 44 Portland 4 40:43
9 834 India King IRA Ryan Cycles 27 Portland 4 40:55
10 809 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness 30 Portland 4 40:59
11 803 hannah moore Green Submarine Records 28 portland 4 41:25
12 802 Erin Goodall Hammer Velo 22 Portland 4 41:31
13 848 Jen Powell IRA Ryan Cycles 34 Portland 4 41:42
14 841 Beth Flanagan Beermongers Cycle Club 34 Portland 4 42:02
15 808 Remy Maguire Team S+M 32 Portland 4 42:13
16 856 Jeanne Beko Drop Bar Cowboys 28 West Linn 4 42:15
17 882 Carey Schleicher-Haselhorst signal cycles 33 4 42:29
18 827 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling 33 Portland 4 42:48
19 876 Aimee Furber 27 Bend 4 42:53
20 807 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events 31 Portland 4 42:59
21 877 Amber Clark Team Beer 35 Bend 4 43:08
22 811 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 33 Portland 4 43:14
23 898 Jill Hutchinson Green Submarine Records 29 Portland 4 43:14
24 895 Helen Kennedy 34 Corvallis 4 43:25
25 821 DeeAnn Burton 32 Portland 4 43:39
26 831 Sarah Hunter Green Submarine Records 32 Portland 4 44:22
27 820 Kate Ayres bicycleattorney.com 26 Hillsboro 4 44:45
28 867 Robin Gumpert 35 Portland 4 44:46
29 897 Allison Medellin Hammer Velo 32 Portland 4 45:03
30 830 Colleen Flaherty Veloce Racing 33 Portland 4 45:06
31 849 Natalie Ramsland Sweetpea Ladies Auxiliary 35 Portland 4 45:11
32 863 Leah de Forest Artisan Family Racing 32 Portland 4 45:26
33 889 Jennifer Pereau Trusty Switchblade 32 Portland 4 45:30
34 878 Anna Kuhlow RBC/Team Java 30 Springfield 4 46:03
35 865 Michelle Kunec Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 Portland 4 46:17
36 875 Erin Hooten 28 Eugene 4 46:29
37 879 Megan Edlin 29 Portland 4 46:56
38 896 Stephanie Edman Sweetpea Ladies Auxiliary 34 Portland 3 37:18
39 826 Melissa Sher 25 3 37:35
40 861 Gabi Miller Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 28 Tigard 3 37:55
41 880 Erinne Goodell Team Slow 31 Portland 3 37:56
DNF 843 Tuuli Hakala Green Submarine Records 29 Portland 2
DNF 847 Heather VanValkenburg Diamond Law Cycling Team 37 Vancouver 1
DNF 894 Amanda Sundvor 1