Cross Crusade: Washington County Fair Complex

Hillsboro, OR
November 3, 2013

Part of the Cross Crusade

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated November 3, 2013 at 6:46 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 112 Joseph Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 23 portland 4
2 293 Joe Pinzone Threshold Velo 45 Vancouver 4
3 80 Marc Angelo Human Powered 42 Portland 4
4 183 Max Frixione 41 Portland 4
5 167 Joshua Johansen 40 West Linn 4
6 172 Jeffrey Nichols Zing 3 35 Sherwood 4
7 13 Bill Holmes Planet X p/b On One 51 milwaukie 4
8 269 Mike Wenrick Athletes Lounge Cycling Team 35 Portland 4
9 185 Dan Salvey 44 Sherwood 4
10 235 Kevin Sepulveda 22 Banks 4
11 21 Mike Ruff Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 43 Gresham 4
12 197 Brian Kash 39 Portland 4
13 54 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team 32 vancouver 4
14 171 Ben Baltazar 35 Portland 4
15 277 David Anderson Yakima Bike Vigilantes 52 Scappoose 4
16 301 Brandon Jennings portland 4
17 169 Tanner Schulz 33 Hillsboro 4
18 134 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team 48 Lake Oswego 4
19 357 Joseph Hugedorn 4
20 147 Brad Houle 44 Portland 4
21 355 Chas Esping 24 Monmouth 4
22 229 Doug Bailey 4
23 123 Stephen Rich 46 Portland 4
24 115 Joel Sherman 35 Portland 4
25 150 Justin S King Zing3 34 Tigard 4
26 188 John Rockwood Rolling Thunder p/b The Missing Link 54 Hillsboro 4
27 124 jeff copus 44 portland 4
28 38 Joe Kim Camas Bike and Sport 36 Washougal 4
29 203 Rich Reardon -- 44 Eugene 4
30 208 tom valencia 45 hillsoboro 4
31 238 Mike Pimomo 36 Portland 4
32 361 Brian Dessinger 45 Milwaukie 4
33 242 Charlie Goldston 34 Gladstone 4
34 176 Dennis Weider 4
35 70 Anthony Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 21 Portland 4
36 25 David Hankins Camas Bike and Sport 59 Camas 4
37 142 Albert Passadore Rolling Thunder p/b The Missing Link 41 Portland 4
38 43 Zach Durst Hapi-Go! 15 Oregon City 4
39 285 Fergus Morrissey 4
40 260 chad Stannard 42 Portland 4
41 358 Annick Chalier 4
42 305 Jason Harris Portland Bicycle Studio 43 Hillsboro 4
43 256 Jonathan Eckert 4
44 329 Marcus Kohler Pacific Power Blue Sky 34 Portland 4
45 198 Ty Lockard Team Lazy Tarantulas 40 Lake Oswego 4
46 262 Mike Brett 29 Portland 4
47 173 Brian Stancliff SWEAT360 4
48 306 sara bates 4
49 362 Greg Deboer 46 Portland 4
50 159 Ricky Guadarrama 32 Oregon City 4
51 304 Edward Branigan 4
52 267 Justin Yuen Grouptrail Cycling 39 Portland 4
53 201 seamus hartman 36 portland 4
54 302 Daniel Hartung 4
55 245 Timothy Damm 45 Hillsboro 4
56 237 Greg Nyhus 4
57 296 Grant Shaffer 4
58 360 Farran Hart 4
59 120 John Degenhardt 59 Portland 4
60 264 Shawn MacKenzie 43 Lake Oswego 4
61 303 Jennifer Kellems 4
62 200 Anthony Melton 45 Gresham 4
63 73 Erik Carter 32 Vancouver 4
64 247 Lance Hall SWEAT360 58 Beaverton 4
65 292 Leland Jossy Bush League Wrenchers 49 Portland 3
66 353 Paul Speed 3
67 177 Don Gutzmann 41 Hillsboro 3
68 354 Sage Hoadley 3
69 236 Bryce foster 22 Beaverton 3
70 363 Matthew Costigan 3
71 356 Daniel Redlich 51 Beaverton 3
72 359 Jacob Morton 29 Hillsboro 3
73 351 Sande Irwin 3
74 352 Mary Giswald 3
DNF 255 Austin Carter Vancouver 3
DNF 222 Dan Grossen SWEAT360 28 Hillsboro 2
DNF 232 Dan Gilden Zone5 54 Portland 2
DNF 23 Jeff Dreiling 48 Sublimity 1

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 620 Megan Mills 4 38:17
2 641 Annika Miranda Trusty Switchblade 4 38:34
3 535 Kathy Hovermale Boneyard Cycling 54 Bend 4 38:43
4 606 Mari Little 34 Portland 4 38:56
5 607 Jennifer Chalmers HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 35 Tigard 4 39:45
6 618 LeiLani Bentley Therapeutic Associates PDX Cycling 35 Portland 4
7 567 cecilia becerra Bike Flights 43 Portland 4 40:21
8 617 Natalie McPhillips 4 40:26
9 619 Vicky Hanson Trailhead Coffee Roasters 33 portland 4 40:32
10 566 Sarah Hodson Team Lazy Tarantulas 39 Portland 4 40:43
11 570 Kathryn Williams Team Lazy Tarantulas 38 Portland 4 40:48
12 525 Kristina Owen Capitol Velo 15 Salem 4 40:48
13 503 Traci Smolen 46 Portland 4 40:51
14 546 Gina Zandy Ohnstad 36 Portland 4 41:10
15 664 Deanna Rizzo 4 41:16
16 611 Laura Heiser 44 portland 4 42:56
17 575 Cynthia Breene Athletes Lounge Cycling Team 31 Lake Oswego 4 43:09
18 596 Lauren Malakowski 4 43:20
19 663 Kristen Ash 4 43:28
20 514 Rachel Mavis Deschutes Brewery 44 bend 4 43:46
21 513 Susan Kosmala Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 41 Tigard 4 44:18
22 622 Rachel Wood 30 Portland 4 44:40
23 508 Sherri Rohlf Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 41 Portland 4 45:29
24 603 Halley Shultz 27 Portland 4 46:05
25 591 Gabrielle Steinert 4 46:07
26 532 Rose-Ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab 45 Lake Oswego 4 47:35
27 615 Jennifer White 39 Molalla 4 47:43
28 605 Claudia Halfin 4 47:55
29 660 Kara Colley 4 48:37
30 574 Nori La Rue Unattached 50 Portland 4 49:51
31 573 Kathleen Richardson Unattached 63 Portland 4
32 621 Maria Schur Team Slow 47 Portland 3 37:10
33 601 Kristin Morrissey 3 38:32
34 662 susan jamison Unattached 45 portland 3 41:29
35 661 Haley Guettler River City Bicycles 18 Damascus 3 45:28

Category A

Num Name Team Age City Laps Time
1 27 Shannon Skerritt Corsa Concepts Cycling Team 42 Portland 8 1:01:00
2 95 Brennan Wodtli Speedvagen Racing Machines 25 Bend 8 1:01:03
3 72 Donald Reeb cyclocrossracing.com 39 Keizer 8 1:01:08
4 173 Ben Thompson Thump Coffee 37 Bend 8 1:01:11
5 25 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 30 Portland 8 1:01:26
6 6 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA 32 portland 8 1:02:26
7 13 Eric Sheagley Dark Horse 41 Portland 8 1:02:29
8 157 Sam Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion 16 Eugene 8 1:02:31
9 55 Patrick Means Team S+M 30 Corvallis 8 1:02:32
10 53 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 35 Portland 8 1:02:41
11 19 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 36 Portland 8 1:02:44
12 28 Seth Patla Rapha/River City Bicycles 36 Hillsboro 8 1:02:46
13 110 Joshua Kelley 8 1:02:47
14 48 James Ceccorulli bicycleattorney.com 26 Portland 8 1:02:49
15 11 Damian Schmitt Silverado Gallery/Sunnyside 35 Bend 8 1:02:51
16 2 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24 Portland 8 1:02:58
17 128 Sean Babcock Kona Factory Team 30 Beaverton 8 1:03:03
18 114 Matt Russell Hutch's/Bend Dental 34 Bend 8 1:03:17
19 85 Paul LaCava Giant 35 Portland 8 1:03:20
20 60 Brad Winn Team S+M 30 Portland 8 1:03:22
21 116 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Bend 8 1:03:52
22 92 Jeremy Russell bicycleattorney.com 31 Portland 8 1:03:54
23 52 luke demoe Stoemper 34 Eugene 8 1:03:56
24 17 Ryan Garner Evviva 32 Eugene 8 1:04:06
25 171 Cameron Beard Hutches-Slocum-Specialized 15 Bend 8 1:04:09
26 73 Graham Howard 28 Salem 8 1:04:19
27 32 Sean Corey Trusty Switchblade 30 Portland 8 1:04:45
28 81 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 40 Portland 8 1:04:49
29 70 Nat Johnson Green Submarine Records 35 Portland 8 1:05:00
30 122 Trevor Pratt Lost Coast Brewery 24 Ashland 8 1:05:09
31 43 Ira Ryan Breadwinner Cycles 37 portland 8 1:05:16
32 83 Joel Madrone Breadwinner Cycles 38 8 1:05:18
33 14 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside 35 Bend 8 1:05:22
34 80 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio 34 Portland 8 1:05:22
35 16 Nick Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Portland 7 0:57:14
36 123 Chris Johnston bicycleattorney.com 28 Portland 7 0:57:19
37 174 billy bergen Sunnyside Sports 26 bend 7 0:57:20
38 88 Matt Mahoney Gentle Lovers 35 Portland 7 0:57:27
39 38 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 38 Vancouver 7 0:57:31
40 136 Robert Carver Ironclad/Yakima 32 Portland 7 0:57:50
41 113 Christian Buesch 27 Corvallis 7 0:58:03
42 141 Jeff Ballantine Cyclepath Racing 28 Portland 7 0:58:07
43 108 Mike Kath Sprout Cycles/Lucky Lab 35 portland 7 0:58:08
44 170 Ty Hathaway 7 0:58:23
45 126 Nathan Gibson Trusty Switchblade 27 Portland 7 0:58:52
46 96 Christian Reed Green Submarine Records 34 Portland 7 0:58:53
47 172 alex lygo Beaverton Bicycle Club 18 portland 7 0:58:57
48 101 Jeremy Dunn Team Wooly Mammoth 33 Portland 7 0:59:04
49 35 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 29 Portland 7 0:59:37
50 117 David Sterry Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland 7 0:59:38
51 94 Clint Culpepper Team Wooly Mammoth 33 Portland 7 0:59:46
52 106 Nathan Coffey HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 34 Lake Oswego 7 0:59:48
53 26 Jonathan Myers Team S+M 46 Portland 7 0:59:55
54 104 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling 32 Portland 7 1:00:00
55 140 Cole Lalomia Portland State University 20 portland 7 1:00:03
56 175 Barry O'Connor Fat Tire Farm 37 Portland 7 1:00:04
57 137 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland 7 1:01:14
58 97 Matt Hickey Cascade Couriers/Bend Velo 34 Bend 7 1:01:25
59 71 Dave Messenheimer Green Submarine Records 33 Portland 7 1:01:47
60 103 Troy Sexton Bridgetown Velo 30 Portland 7 1:03:05
DNF 8 Brett Luelling Portland Bicycle Studio 32 Salem 3
DNF 105 Andrew Hawley Lost Highway 37 Portland 1

Category B

Num Name Team Age City Laps Time
1 165 Kelly Nowles 6 48:40
2 135 Billy Wherley Team S+M 29 Portland 6 49:06
3 129 Jake Szymanski With Heart Cycling 25 Portland 6 49:39
4 64 Daniel Carter BeerMongers Cycle Club 32 Portland 6 49:42
5 5 Cullen Guinn Joe Bike 37 Portland 6 49:43
6 28 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland 6 50:04
7 85 Gary Szalay 33 Hood River 6 50:04
8 97 Jon Conway 33 Bend 6 50:07
9 102 Shane Johnson Trinity Bikes 30 Redmond 6 50:16
10 192 Cary Adams Natural Terrain/Rainbow Cyclery 19 Corvallis 6 50:24
11 3 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Happy Valley 6 50:28
12 62 Eric Fischer Nossa Familia Coffee Cycling 32 Portland 6 50:30
13 126 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 16 Portland 6 50:32
14 156 Andy Edick 28 6 50:34
15 100 Andrew Yeoman Trusty Switchblade 31 Portland 6 50:54
16 185 Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team 24 Portland 6 50:56
17 153 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 22 Portland 6 51:01
18 124 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 14 Washougal 6 51:09
19 159 Timothy Scheumann 6 51:12
20 152 Josh Speer 34 Portland 6 51:13
21 144 Eben Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 14 Happy Valley 6 51:18
22 155 Rich Caramadre 6 51:24
23 61 Erik Denninghoff DNR Cycling 34 Portland 6 51:34
24 49 Matthew Edwards Bike Gallery Bonterage 23 Portland 6 51:38
25 48 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club 25 Portland 6 51:48
26 207 David M Miller Team Lazy Tarantulas 36 Portland 6 51:52
27 17 Jonathan Kuipers CX Pistols p/b Cyclocross.com 27 Portland 6 51:58
28 39 Chris Magel Bike Newport-Bier One 32 Newport 6 52:01
29 23 Nate Youngs The TA 33 Boring 6 52:13
30 72 Travis Parker 33 Portland 6 52:24
31 31 Mark Holden Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland 6 52:30
32 99 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas 30 Fairview 6 52:36
33 35 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 35 Portland 6 52:49
34 65 Christian Martin River City Bicycles 37 Portland 6 52:50
35 58 Kyle McCall Trailhead Coffee Roasters 22 Happy Valley 6 53:35
36 73 Geoff Grummon crank 38 Portland 6 54:07
37 108 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Scappoose 6 54:21
38 29 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling 28 Portland 6 54:53
39 15 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Cyclocross.com 28 Portland 6 54:56
40 166 Jesse Esch 5 45:22
41 168 5 46:14
42 146 Matt Danielson BeerMongers Cycle Club 32 Portland 5 47:28
43 133 Brian Buskirk Trinity Bikes 28 Beaverton 5 53:00
DNF 80 Jesse Merrithew 32 Portland 3
DNF 74 Freddy Tincher Bridgetown Velo 39 Portland 2

Category C

Num Name Team Age City Laps
1 258 Erik Borghoff Trusty Switchblade 28 Portland 5
2 207 Aaron Michalson 28 Portland 5
3 168 Jerald Winfrey Twin Six 38 Tigard 5
4 202 Steve Raubolt SWEAT360 34 Tigard 5
5 14 Sean A Carline CX Pistols p/b Cyclocross.com 35 Beavercreek 5
6 32 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 51 Vancouver 5
7 61 Brett Cassidy Human Powered 32 Portland 5
8 225 Bill Thompson Athletes Lounge Cycling Team 39 Portland 5
9 79 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 29 beaverton 5
10 64 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club 33 Beaverton 5
11 50 Andrew Smith Trailhead Coffee Roasters 31 Portland 5
12 4 Patrick Reedy 35 Portland 5
13 160 Tony Weber 46 Hillsboro 5
14 84 mike tomlinson hillsboro 5
15 178 Jeff Chochon 48 Portland 5
16 262 Andy Armstrong Sunset Cycles 30 Wilsonville 5
17 90 Ryan Houck Athletes Lounge Cycling Team 34 PORTLAND 5
18 230 Logan Evans Vertebrata Chiropractic Cycling 23 Hillsboro 5
19 82 Dan Dellitt 40 Portland 5
20 176 Marc Heisterkamp Grouptrail Cycling 31 Portland 5
21 144 Connor Wiles Team S+M 27 Portland 5
22 171 Kevin Morikawa 31 Portland 5
23 197 Nathan Agalzoff 31 Forest Grove 5
24 227 Max Miller 31 Portland 5
25 643 Tim Coghlan Lost Highway 35 Portland 5
26 72 Randall Fransen 33 Portland 5
27 142 Jeremy Nichols 35 Tigard 5
28 244 Jared Bagger 5
29 22 Josh Spivey Trusty Switchblade 41 portland 5
30 26 David Hymans Metropolis Cycle Repair 34 Portland 5
31 190 Corey McManus 32 Beaverton 5
32 259 Scott A Rider Grouptrail Cycling 45 Portland 5
33 313 Travis White 23 Portland 5
34 173 James Peterson 34 PORTLAND 5
35 102 Phil Webster Rolling Thunder p/b The Missing Link 30 Portland 5
36 78 Jason Ladwig 34 Portland 5
37 213 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 37 Portland 5
38 45 John Napier Camas Bike and Sport 52 Camas 5
39 257 Chris Hulette 29 Portland 5
40 240 Adriel weiner Metropolis Cycle Repair 26 Portland 5
41 152 Tony Gomez 30 Portland 5
42 312 Nick Schreiner 29 Portland 5
43 110 Chris Bathke 41 Portland 5
44 169 Brett Strohlein iCUP 36 Portland 5
45 228 Martin Joyce 31 Portland 5
46 16 Tim Bellis Yak Cycling 29 Portland 5
47 11 Tim Kalimanis 33 Kalama 5
48 98 Andy Morris 43 Portland 5
49 314 Dylan McNamee 47 Portland 5
50 70 John Ayres Bespoke Wheelworks 28 Portland 5
51 106 Colin Ross Portland State University 31 Beaverton 5
52 48 Stephen Carter The Spokesmen 34 Camas 5
53 164 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 35 Portland 5
54 6 nathaniel wells Hapi-Go! 58 Mosier 5
55 241 Grant Ebright 5
56 250 David Fox salem 5
57 68 Dante Solano DNR Cycling 37 Portland 4
58 77 Hannah Hart Hapi-Go! 20 Washougal 4
59 206 Michael Davis Team Mudman 28 Portland 4
60 182 Christopher Landon 32 Portland 4
61 263 Dan Grossen SWEAT360 28 Hillsboro 4
62 261 Scott Kramer 4
63 311 Tommy Fieweger The Spokesmen 37 Vancouver 4
64 118 Tarik Hadid 37 beaverton 4
65 187 Paul Sheprow 32 Portland 4
66 97 Travis Bullard 32 Portland 4
67 260 Jacob Tong Trusty Switchblade 31 Portland 4
DNF 154 Kyle Morris Therapeutic Associates PDX Cycling 25 Gresham 3
DNF 200 Eric Speakman Lost Highway 42 Portland 2
DNF 298 Adam Bergerson Capitol Velo 38 Salem 2

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 837 Aaron Coker HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 5
2 754 Matt Wilkin Team S+M 36 Portland 5
3 700 David Rosen Sage Cycles Racing 40 Beaverton 5
4 709 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 45 Camas 5
5 705 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 38 Vancouver 5
6 708 Brian Malloy Therapeutic Associates PDX Cycling 31 oregon city 5
7 721 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 portland 5
8 796 Thom Kneeland 5
9 720 Michael Chesnut Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 Portland 5
10 711 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 tigard 5
11 771 John Martin Team Lazy Tarantulas 44 Portland 5
12 757 Pete Conklin Bush League Wrenching 50 Portland 5
13 740 Jeff Johnston Boneyard Cycling 33 Bend 5
14 704 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Portland 5
15 788 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 5
16 737 Tyson Hart Filth and Fury 39 Portland 5
17 785 Michael Clark MX3L/Hapi-Go! 44 Portland 5
18 706 Dave Wrast The Spokesmen 44 Vancouver 5
19 719 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 47 Orchards 5
20 741 Jack Trumbull 39 Hood River 5
21 799 Andrew Sullivan Metropolis Cycle Repair 31 Portland 5
22 749 Charles Henderson Lost Highway 43 Portland 5
23 766 Jeff Merwin Cascade 41 Bend 5
24 748 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 44 5
25 772 Jacob Balderas Nossa Familia Coffee Cycling 41 Portland 5
26 750 Earl Hazekamp Capitol Velo 38 5
27 787 Ed Jones Fort George 5
28 789 Chad Hartley SWEAT360 38 Hillsboro 5
29 703 Jeremiah Hartley J & K Holdings 30 Portland 5
30 715 Rutherford Brakke-Pound 36 Portland 5
31 743 Todd Bauch 46 Portland 5
32 768 John LIVINGSTON Cascade Couriers/Bend Velo 39 Bend 5
33 746 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair 41 Portland 4
34 778 Ed Hanna BeerMongers Cycle Club 33 Portland 4
35 775 Mike Chombeau Team Rose City 52 Beaverton 4
36 718 Jordan Slone Trusty Switchblade 30 Portland 4
37 784 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 44 Portland 4
38 801 Tom Iverson Mountain View Cycles/Subway 48 Portland 4
39 777 Paul Toufar bicycleattorney.com 39 portland 4
40 732 Pete Mersereau 44 Portland 4
41 805 Karl Winston BeerMongers Cycle Club 45 Portland 4
42 759 Todd Mitchell 43 Vancouver 4
43 791 Todd Hubbell Portland Velo Racing Team 51 Portland 4
44 802 Craig Diehl 49 Portland 4
DNF 804 Todd Hepp 42 Portland 2
DNF 836 1

Junior Men 10-12

Num Name Team/Club' City Laps
1 3 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports eugene 3
2 209 Ryder Uetrecht 3
3 12 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling Portland 3
4 141 Calvin Keane Bend Endurance Academy Bend 3
5 11 Nathanael Hart Hapi-Go! Washougal 3
6 142 Tanner Wostcott Team Garam Bend 3
7 180 Carson Griffith Bend Endurance Academy Bend 3
8 69 Elijah Krause Bend Endurance Academy Bend 3
9 42 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go! Vancouver 3
10 88 Walker Hendricks Mountain View Cycles/Subway Hood River 3
11 129 Gabriel Boatright Filth and Fury Tigard 3
12 211 Carter Hagedorn 3
13 49 Andrew Nolke Portland 3
14 138 Miles Revenaugh Molina 3
15 7 Owen L. Rogers bicycleattorney.com Portland 2
16 164 Jack Nelson Portobello-A Better Cycle Portland 2
17 18 Luke Soto Sherwood 2
18 151 Brenner Henry Damascus 2
19 193 Collin Turner Fred Meyer/Lakeside Cycling Team west linn 2
20 218 Aiden Pedroza 2
21 166 Tyler William 10.0 2
22 217 Max Nevers 2
23 81 Jakob Stoller PDX Devo Junior Cycling Portland 2
24 136 Noah Steigerwald Forest Grove 2
25 216 Brady Pfeiffer 2
26 174 Riley Johnson Oregon Bike Shop Racing Team Lake Oswego 2
27 144 Duncan Yoder Rebound/Tireless Velo Portland 2
28 29 Owen Kosmala Tigard 2
29 183 Jake Radtke Vancouver 2
30 207 David Nyhus 2
31 161 Ben Balderas Nossa Eamilia Coffee Portland 2
32 175 Ryan Gutierrez Beaverton 2
33 182 kyle fabian Beaverton 2

Junior Men 13-14

Num Name Team/Club' City Laps
1 20 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized Portland 3
2 108 Henry Jones Bend Endurance Academy Bend 3
3 35 Brian Hart Jr. Hapi-Go! Washougal 3
4 10 Donovan Birky Bend Endurance Academy Bend 3
5 147 Jonathan Wimberly Bend Endurance Academy Bend 3
6 4 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway Trout Lake 3
7 32 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling Lake Oswego 3
8 1 Carson Westberg WebCyclery.com Bend 3
9 15 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club Vancouver 3
10 389 Adam Valls Beaverton Bicycle Club Portland 3
11 57 Nate Lelack Bend Endurance Academy 3
12 48 Owen Szwaya bicycleattorney.com Portland 3
13 114 Matt Rech Reall Racing Monmouth 3
14 165 Easton Spring Bicycle Way Portland 3
15 41 Brayton Sobolewski Hapi-Go! Vancouver 3
16 119 Brendan Sheerin SLOCUM Race Team Eugene 3
17 215 Henry Mong 3
18 44 Freddy Anderson Beaverton Bicycle Club Beaverton 3
19 17 Kelton Smith PDX Devo Junior Cycling Camas 3
20 113 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene,Oregon 3
21 47 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene 3
22 186 Ryan Caputo The Spokesmen Vancouver 3
23 46 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club Gaston 3
24 157 Peter Melton Gresham 3
25 112 Nicholas Paesler Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland 3
26 201 Riley Read 3
27 230 Sean Harple SWEAT360 Hillsboro 2
28 13 Ian Panoscha Portland Velo Racing Team Portland 2
29 212 Ethan Hrenko 2
30 214 Eric Scheitlin 2
31 130 Rex Hansen 2

Junior Men 15-16

Num Name Team/Club' City Laps
1 5 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway Trout Lake 3
2 59 Ian Wilson High Cascade Bend 3
3 158 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling Portland 3
4 189 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling Portland 3
5 94 Thomas Wimberly Cascade High Bend 3
6 90 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion eugene 3
7 101 Michael Samelson Corvallis High School Corvallis 3
8 139 Ben Van Raalte Mud Warriors Portland 3
9 153 Nathan Glade Reall Racing Independence 3
10 102 Jacob Brandt Pacific Power Blue Sky Corvallis 3
11 106 Jeremy King Pacific Power Blue Sky Corvallis 3
12 118 Chris Rech Reall Racing Monmouth 3
13 117 JD Protiva Reall Racing Monmouth 3
14 22 Ian Steigerwald Forest Grove 3
15 14 Paul Furst Camas Bike & Sport Camas 3
16 64 Spencer Scott Bend Endurance Academy Bend 3
17 103 Peter Puettmann Corvallis 3
18 6 Zach Durst Hapi-Go! Oregon City 3
19 167 Skyler Gober Showers Pass Forest Grove 3
20 181 Ian Ricks Beaverton 3
21 107 Henry Westly Pacific Power Blue Sky Corvallis 3
22 210 Matt McBroom 2

Junior Men 17-18

Num Name Team/Club' City Laps
1 92 Javier Colton Sunnyside Sports Bend 3
2 190 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling Portland 3
3 125 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club Vancouver 3
4 213 Mitchell Stevens 3
5 133 Thomas Ring Portland 3
6 115 Daxten Blackwell Reall Racing Independence 3
7 105 Nick Meigs Corvallis 3
8 208 Jaxom Moore 2

Junior Women 10-12

Num Name Team/Club' City Laps
1 948 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion Eugene 3
2 939 Jennelle Holmes WebCyclery.com bend 3
3 929 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard 3
4 955 Kendall Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland 3
5 932 Leah Pfeiffer Trusty Switchblade Bend 3
6 963 Lauren Gill Happy Valley 3
7 914 Juliana Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland 3
8 962 Madison Pettit Happy Valley 3
9 923 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 3
10 996 Hannah Abers 2
11 902 Emma Royce The Spokesmen Ridgefield 2
12 906 Nora Panoscha Portland Velo Racing Team Portland 2
13 905 Katie Castle Portland Velo Racing Team Portland 2
14 917 Linnea Owen Capitol Velo Salem 2
15 993 Sydney Winters 2
16 995 Charlie Wirth 2
17 994 Alicia Winters 2
18 930 Helene Furst 2

Junior Women 13-14

Num Name Team/Club' City Laps
1 928 Aunika Miranda Trusty Switchblade Portland 3
2 915 Haley Wilson Pacific Power Blue Sky Corvallis 3
3 907 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard 3
4 910 Sage Kosmala Tigard 3

Junior Women 15-16

Num Name Team/Club' City Laps
1 997 taye nakamura-koyama Bend Endurance Academy Bend 3
2 926 Katie Ryan Bend Endurance Academy Bend 3
3 969 Sophie Russenberger Bend Endurance Academy Bend 3
4 927 Ivy Taylor Bend Endurance Academy Bend 3
5 916 Kristina Owen Capitol Velo Salem 3
6 901 Elizabeth McKnight crank Gresham 3
7 947 Natalie Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling Tigard 3
8 946 Aubrey Whitty Corvallis United Corvallis 3
9 900 Aubrey Ellerbruch Lake Oswego 3

Junior Women 17-18

Num Name Team/Club' City Laps
1 992 Anna Peterson Nossa Familia Coffee Cycling Portland 3
2 944 Maddy Cripe Corvallis High Corvallis 3

Master 50+

Num Name Team Age City Laps
1 380 Jeff Otto Sunset Cycles 51 Beaverton 5
2 352 Mark Bradley Unattached 53 Roseburg 5
3 259 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized 54 Portland 5
4 273 Steve Yenne Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 57 Salem 5
5 323 Steven Thorne BikeFlights.com 52 Portland 5
6 256 Daniel Melkonian Mountain View Cycles/Subway 53 Trout Lake 5
7 266 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Portland 5
8 287 Johnny Vergis Cyclepath Racing 53 Portland 5
9 267 phil randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 56 Springfield 5
10 455 Tom Hill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 50 PORTLAND 5
11 312 Chauncey Curl Cyclepath Racing 52 Portland 5
12 453 Alan Ott Bicycle Blue Book\ Rock Lobster\HRS 56 Eugene 5
13 274 Chris Wold 50 Portland 5
14 446 Jon Gove Ruckus Test Team 51 Portland 5
15 279 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 51 Vancouver 5
16 457 David Miller Team Rose City 52 Austin 5
17 263 Steve Lacey 59 Portland 5
18 367 Dave Burnard Adobe Systems 57 Forest Grove 5
19 294 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 59 Eugene 5
20 298 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo 50 Portland 5
21 388 Hugh Givens bicycleattorney.com 56 Portland 5
22 319 Mark Stoller Cat in the Hat 52 Portland 5
23 272 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 57 Tigard 5
24 349 Andrew Meigs Team Mudman 52 Corvallis 5
25 387 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling 54 Portland 5
26 378 Mark Miller Team Dirt 58 Corvallis 5
27 458 Pete Conklin Bush League Wrenching 50 Portland 5
28 254 john nicholas DNR Cycling 58 portland 5
29 306 Michael Kender Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 50 Portland 5
30 293 John Napier Camas Bike and Sport 52 Camas 5
31 308 Randy Scott AZZED 50 Bend 5
32 340 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Wilsonville 5
33 365 Vern Krist Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 57 Portland 5
34 456 Steve Volz Oregon Bike Shop Racing Team 52 Portland 5
35 336 Steve Van Bergen 51 Portland 5
36 284 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Wilsonville 5
37 329 Jeffrey Volk DNR Cycling 50 Portland 5
38 297 erik goodfriend Showers Pass 53 portland 5
39 262 Tracy Marks na 58 Portland 5
40 318 Dan Davis WebCyclery.com 55 Bend 5
41 299 Richard Potestio Rapha Racing NW 58 Portland 5
42 366 Ed Dalton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 58 Portland 5
43 264 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 54 Portland 5
44 451 James Thiele Team Rose City 56 Hillsboro 5
45 400 Stephen Gomez 5
46 393 Dale Webster Bike Newport-Bier One 55 South Beach 5
47 377 Riley Moody Team Rose City 59 Portland 5
48 252 Charles Linke The Spokesmen 55 Portland 5
49 286 Craig Mavis Deschutes Brewery 59 Bend 4
50 285 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 54 Portland 4
51 370 Tim Rathbun 11 Molalla 4
52 390 Scott McCoy Oregon cycle shop 55 Portland 4
53 357 Danny Pettit 51 Happy Valley 4
54 450 Peter Nielsen Sunset Cycles 51 Portland 4
55 339 Thomas J Meier 58 Corvallis 4
56 361 Dan Houghton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 53 Aloha 4
57 356 Jeff Hollister 55 Portland 4
58 444 Mike Ryan 4
59 404 Scott Sargeant bicycleattorney.com 51 Portland 4
60 359 Evelyn West Team S+M 53 Portland 4
61 401 David English Filth and Fury 51 Portland 4
62 288 David Gratke Showers Pass 55 Portland 4
63 454 Bud Harris 4
64 330 David Hankins Camas Bike and Sport 59 Camas 4
65 452 Karl Jackson 4
66 406 Dean Lee Portland Velo Racing Team 57 Hillsboro 4
67 433 Jim Plank Pacific Power Blue Sky 59 Salem 4

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 385 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles 43 Bend 8 1:04:39
2 420 John Rollert WebCyclery.com 40 Bend 7 0:57:10
3 338 Todd Stewart Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 44 Portland 7 0:57:13
4 390 Tre Hendricks Mountain View Cycles/Subway 42 Hood River 7 0:57:40
5 305 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bicycles 47 Portland 7 0:57:43
6 372 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio 37 Portland 7 0:58:00
7 327 Martin Baker bicycleattorney.com 46 Hillsboro 7 0:58:06
8 378 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 48 Damascus 7 0:58:15
9 454 John Weathers Sunset Cycles 43 Tigard 7 0:58:41
10 447 Michael Wilson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 52 Corvallis 7 0:58:42
11 405 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 7 0:58:45
12 333 John Wilson Pacific Power Blue Sky 55 Corvallis 7 0:58:50
13 381 john mitchem West End Bikes/Specialized 7 0:58:59
14 377 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 43 Bend 7 0:59:32
15 425 rich cramer bicycleattorney.com 53 Beaverton 7 0:59:36
16 414 Matt Cline bicycleattorney.com 36 Portland 7 0:59:40
17 484 Seth Taylor Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 38 Bend 7 0:59:42
18 389 Aaron Leritz Team S+M 44 Portland 7 0:59:49
19 302 Rick Metz bicycleattorney.com 45 Portland 7 0:59:49
20 441 Jeff Otto Sunset Cycles 51 Beaverton 7 0:59:51
21 309 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling 48 Hillsboro 7 1:00:03
22 339 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 47 Gresham 7 1:00:04
23 343 Michael Szwaya bicycleattorney.com 43 Portland 7 1:00:09
24 427 William Alcorn BikeFlights.com 46 Portland 7 1:00:11
25 363 Robert Uetrecht WebCyclery.com 43 Bend 7 1:00:15
26 341 Quinn Jackson DNR Cycling 44 portland 7 1:00:43
27 335 Alex Accetta HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 43 Portland 7 1:00:55
28 320 Jesse Luckett Cyclepath Racing 41 portland 7 1:01:09
29 388 John Bravard Cyclepath Racing 45 Portland 7 1:01:13
30 346 Chad Smeltzer crank 43 Portland 7 1:01:15
31 344 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 43 Corvallis 7 1:01:25
32 458 Thomas Hainisch WebCyclery.com 40 Bend 7 1:01:26
33 310 PAT KUDSZUS Team Lazy Tarantulas 40 Salem 7 1:01:26
34 464 Eric Vickers Bike Peddler 46 Salem 7 1:01:30
35 330 Kale Chalmers HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 41 Tigard 7 1:01:43
36 380 Matt Engel StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 46 Bend 7 1:01:48
37 331 Matthew Westermeyer cyclocrossracing.com 36 Damascus 7 1:01:50
38 348 Benjamin Drucker Trailhead Coffee Roasters 44 Portland 7 1:01:53
39 376 Tony Daversa Filth and Fury 39 Portland 7 1:01:55
40 318 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 48 Eugene 7 1:01:57
41 323 Brent Casady 42 Portland 7 1:02:02
42 395 Scott Willson Gentle Lovers 43 Portland 7 1:02:06
43 301 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Sherwood 7 1:02:12
44 461 Ryan Eisele Reall Racing 35 Dallas 7 1:02:13
45 442 Paolo Dabbeni Filth and Fury 45 Portland 7 1:02:13
46 459 Matthew Smith 36 Vancouver 7 1:02:15
47 468 ronald kizziar HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 44 Portland 7 1:02:18
48 362 Lloyd Connelly DNR Cycling 45 Portland 7 1:02:37
49 364 Scott Mares Threshold Velo 46 Portland 7 1:02:38
50 350 Wally Hockman WebCyclery.com 36 Salem 7 1:02:46
51 412 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 48 Portland 7 1:02:47
52 329 Eric Lanners Team S+M 40 Portland 7 1:02:57
53 304 Roger Meier Cyclepath Racing 45 Beaverton 7 1:03:09
54 366 Matt D'Elia Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 38 Hillsboro 7 1:03:11
55 467 Lonny Knabe Team Novo Nordisk Elite 37 Portland 7 1:03:12
56 436 Ken Benderly Rebound/Tireless Velo 45 Portland 7 1:03:13
57 369 Bob Jacobs bicycleattorney.com 48 Portland 7 1:03:17
58 457 Ben Johnson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Portland 7 1:03:25
59 413 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club 44 Portland 7 1:03:32
60 321 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo 48 Portland 7 1:03:45
61 402 Dan Porter Cyclepath Racing 41 Portland 7 1:03:51
62 504 Dan Werle Team S+M 41 Portland 7 1:04:14
63 444 David Taylor StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 43 Bend 7 1:04:18
64 505 Michael Risner Guinness Cycling Team 40 Portland 7 1:04:30
65 365 Chad Sage Sunnyside Sports 44 Bend 7 1:04:44
66 306 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45 Portland 7 1:04:49
67 336 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 49 Portland 7 1:05:03
68 408 Jason Zadow Filth and Fury 37 Portland 7 1:05:13
69 319 Bjorn Clouten HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 43 Happy Valley 6 0:57:23
70 503 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Portland 6 0:58:19
71 416 Bret Berner River City Bicycles 49 Portland 6 0:59:56
DNF 361 Richard Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 36 Happy Valley 4
DNF 417 Montgomery Hill Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 43 Portland 3

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 578 Jason Musengo 41 Portland 5
2 657 David Krause 36 Bend 5
3 749 Andy Meeks bicycleattorney.com 39 Portland 5
4 623 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 5
5 732 Kenny Wolford Sunnyside Sports 45 Bend 5
6 814 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA 40 Keizer 5
7 796 Jonathan Maus BikePortland.org 38 Portland 5
8 674 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 36 Portland 5
9 562 Matt Savage Trusty Switchblade 37 Portland 5
10 653 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade 45 Bend 5
11 583 Matt Edler Portland Bicycle Studio 39 Portland 5
12 761 Jeffrey Struck 12 Portland 5
13 747 Steve Brower Team Snail Racing 46 Bend 5
14 785 Ed Reagan crank 45 Portland 5
15 561 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Portland 5
16 813 Simon Robins Team Wooly Mammoth 40 Portland 5
17 592 Sage Freeman Planet X p/b On One 40 Salem 5
18 585 David Pedersen Portland Bicycle Studio 41 Portland 5
19 763 Kerry Halligan 42 Portland 5
20 618 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 40 Portland 5
21 833 Greg Shaffer Nossa Familia Coffee Cycling 41 Portland 5
22 778 Paul Zagacki bicycleattorney.com 42 Lake Oswego 5
23 589 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 46 Portland 5
24 889 Webster Wilson 41 Portland 5
25 662 Spencer White Stumptown Cycling Club 41 Portland 5
26 791 Rodney Trepess Deschutes Brewery 48 Bend 5
27 742 Brent Wallace Trusty Switchblade 39 Portland 5
28 584 Andrew Filer 42 Portland 5
29 579 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team 44 Portland 5
30 728 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA 41 Keizer 5
31 811 Brendan Quinlan 5
32 885 Todd Griffith Boneyard Cycling 44 Bend 5
33 573 Cesar Villanueva HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 40 Portland 5
34 627 David Rasca Buy Local Cycling 36 Salem 5
35 553 Brian Wielenga BeerMongers Cycle Club 39 Portland 5
36 881 Skye Fitzgerald Spin Film 43 Clackamas 5
37 799 Ryan Marquardt 35 Portland 5
38 681 Casey Davidson bicycleattorney.com 43 Portland 5
39 600 Matthew Wilkin Team S+M 36 Portland 5
40 775 Doug Minarik bicycleattorney.com 36 Portland 5
41 688 T. Kenji Sugahara Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 40 Salem 5
42 649 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 38 Portland 5
43 701 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo 39 Portland 5
44 812 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 47 Portland 5
45 667 Peter Rueegger Team Mudman 45 Portland 5
46 672 Phillip Ohnstad Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 5
47 666 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo 40 Portland 5
48 624 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Beaverton 5
49 706 Daniel Boatright Filth and Fury 36 Tigard 5
50 643 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 43 Springfield 5
51 784 Jon Langbehn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Beaverton 5
52 710 Kyle Stancliff SWEAT360 42 Aloha 5
53 735 Chad Hartley SWEAT360 38 Hillsboro 5
54 878 Danny Knudsen 48 Portland 5
55 689 Kenneth Pace Team S+M 45 Portland 5
56 577 Paul Kelly HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 47 Lake Oswego 5
57 570 Trig Rogers bicycleattorney.com 47 Portland 5
58 697 Brian List Bike Central 46 Portland 5
59 840 Robert Umberhandt HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 36 Portland 5
60 879 Chuck Hood Twin Six/Lazer 43 Eugene 5
61 580 David Hewett The Spokesmen 38 Vancouver 5
62 603 Justin Huggins 38 Portland 5
63 702 Khari Gates Skullcandy 42 Portland 5
64 759 Branden Taggart Team Lazy Tarantulas 36 Beaverton 5
65 892 Nathan Kiger Cross Contamination 5
66 846 Mike Murphy Lynskey/CCR 47 Portland 5
67 864 Chris Nygaard Showers Pass 5
68 755 Tom Lenth 43 Portland 5
69 882 Jim Anderson 5
70 731 JJ Blackwood 38 Portland 5
71 670 Jason Buerkle 42 Portland 5
72 714 Dave Dezellem Ironclad/Yakima 43 Hillsboro 5
73 645 Dennis Stafford CX Pistols p/b Cyclocross.com 37 Milwaukie 5
74 873 Bob Reininger 47 Bend 5
75 736 Dan Sheerin SLOCUM Race Team 43 Eugene 5
76 656 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend 5
77 870 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 49 Portland 5
78 768 Carl Werner 35 Portland 5
79 877 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Portland 5
80 767 Christian Ettinger bicycleattorney.com 40 Portland 5
81 574 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 Portland 5
82 786 Leland Jossy Bush League Wrenchers 49 Portland 5
83 675 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club 39 Portland 5
84 557 Bernard Acevedo Real Wheels Bicycle Studio 40 Eugene 5
85 880 Dan Grijalva 5
86 802 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Beaverton 5
87 708 Drew Holmes WebCyclery.com 43 Bend 4
88 601 Steven Westberg WebCyclery.com 45 Bend 4
89 780 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 37 Portland 4
90 815 Jon Frommelt bicycleattorney.com 4
91 673 Matt Mallet 38 Corvallis 4
92 748 Sean Cook Cyclepath Racing 41 Beaverton 4
93 883 John Bissell 4
94 685 Robert Marti SWEAT360 41 Hillsboro 4
95 890 Owen Morehart 4
96 810 Sean Denney bicycleattorney.com 43 Portland 4
97 894 Paul Greenwalt Sunset Cycles 47 Beaverton 4
98 809 Mark Chasse Portland Velo Racing Team 46 Portland 4
99 568 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 4
100 804 Devin Bailly HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 39 Portland 4
101 888 Robert Trombley 4
102 886 Todd Sexton Guinness Cycling Team 43 Portland 4
103 678 Jimmy Candelaria Hammer Velo 43 Portland 4
104 630 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 49 Portland 4
105 715 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 43 Lake Oswego 4
106 884 Brian Abers Bike Central 48 aloha 4
107 613 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 48 Portland 4
108 891 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team 35 Portland 4
109 652 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 38 Portland 4
DNF 602 Mike Snelson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 38 tigard 2

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps Time
1 496 Patrick Palmer HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 41 West Linn 5 44:30
2 422 mike packer Rebound/Tireless Velo 49 Vancouver 5 44:37
3 715 Scott Kocher Planet X p/b On One 38 Portland 5 44:54
4 532 Brent Sherry Human Powered 37 Portland 5 44:56
5 381 Jeff Steiner Showers Pass 47 Portland 5 45:01
6 602 Bill Richmond 43 Beaverton 5 45:09
7 442 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Portland 5 45:12
8 660 Jerald Winfrey Twin Six 38 Tigard 5 45:17
9 512 Banjo Weymouth 5 45:17
10 494 Mike Taylor Deschutes Brewery 49 Bend 5 45:25
11 309 Paul Souders Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Portland 5 45:27
12 531 Tristan Jones 38 Twin Falls 5 45:30
13 388 Brian Carrico The Spokesmen 43 Vancouver 5 45:34
14 665 Michael Tabtabai 35 Portland 5 45:38
15 483 Gabriel Cabatic 37 Portland 5 45:40
16 336 Rob Russell Camas Bike and Sport 47 Hillsboro 5 45:45
17 588 Luke Robbins Fort George 44 Astoria 5 45:46
18 300 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 39 Portland 5 46:00
19 534 Terry Hamness Camas Bike and Sport 43 Washougal 5 46:00
20 619 Peter Koonce Team S+M 39 Portland 5 46:01
21 304 Tom Palke Team Mudman 47 Portland 5 46:10
22 324 Thomas Royce The Spokesmen 45 Ridgefield 5 46:22
23 657 James Williams 5 46:23
24 608 james olson Fort George 41 Astoria 5 46:30
25 492 James Sestric 5 46:41
26 327 Josh Platis Rubicon 42 Portland 5 46:52
27 579 Troy Nelson Monkey Wrench Bicycle Club 44 Beaverton 5 47:02
28 536 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 50 Portland 5 47:14
29 499 Michael Clark MX3L/Hapi-Go! 44 Portland 5 47:15
30 638 Brian Little 39 Portland 5 47:16
31 342 Varner Seaman Nosse Familia 38 Portland 5 47:16
32 718 Eric Wilson Showers Pass 49 Portland 5 47:17
33 322 Steve Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling 47 Tigard 5 47:19
34 437 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 49 Brush Prairie 5 47:20
35 394 Doug Brecht crank 49 Portland 5 47:20
36 473 Ryan Schimpf The Spokesmen 36 oregon city 5 47:24
37 463 Kevin Dickson 44 Portland 5 47:29
38 593 Jason Reynolds 42 Portland 5 47:46
39 301 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 44 Portland 5 47:48
40 393 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 43 Lake Oswego 5 47:50
41 340 Rob Kerr Boneyard Cycling 46 Bend 5 47:52
42 734 Phillip M Trost Team S+M 37 Battle Ground 5 47:55
43 373 Chris Meilinger 47 Portland 5 48:03
44 709 Michael Kutansky 36 Portland 5 48:04
45 355 Steve Black 41 Portland 5 48:05
46 441 giles rickett SWEAT360 47 hillsboro 5 48:05
47 682 Nate McKeown DNR Cycling 37 Portland 5 48:08
48 664 Raymond Egan The Spokesmen 37 West Linn 5 48:09
49 720 Craig Aaker 5 48:15
50 367 Matt Thiefelder The Spokesmen 42 Vancouver 5 48:18
51 600 Ryan McIntyre 37 Portland 5 48:21
52 649 Garett Brennan 5 48:22
53 630 John Howe Team Beer 43 portland 5 48:27
54 501 Peter Hettinga SWEAT360 43 Hillsboro 5 48:29
55 598 Jason Butler-Brown Nossa Familia Coffee Cycling 44 Portland 5 48:32
56 396 Paul Schipper 43 Portland 5 48:35
57 601 Jeff Garrett SWEAT360 36 Hillsboro 5 48:37
58 580 Ryan Barnes Human Powered 38 Portland 5 48:38
59 493 John Lehman 51 Gresham 5 48:39
60 703 Rich Hannah Team Mudman 44 Portland 5 48:41
61 479 Jeff Spencer Team S+M 49 Clackamas 5 48:43
62 596 Brandon Bohling 43 Forest Grove 5 48:47
63 662 tony wolff 47 Portland 5 48:56
64 460 Ryan Paddock 39 Milwaukie 5 49:02
65 516 kyle stephens BeerMongers Cycle Club 37 Portland 5 49:02
66 338 Mark McMurtry Bellovaci United 43 Portland 5 49:11
67 683 Dean Maclean Planet X p/b On One 43 Portland 5 49:12
68 328 Charles Barrett 46 Portland 5 49:15
69 484 Dave Torrance 43 Portland 5 49:20
70 419 Mike Sobolewski Hapi-Go! 44 Vancouver 5 49:28
71 625 Eric Mellencamp SWEAT360 46 Hillsboro 5 49:30
72 401 Craig DeAmbrose Yakima Bike Vigilantes Portland 5 49:30
73 343 Steven Soto 40 Sherwood 5 49:41
74 427 Jonathan Modie Team S+M 44 Portland 5 49:45
75 315 Ryan Morrisey The Spokesmen 37 Vancouver 5 49:53
76 706 Bodjie Train Grouptrail Cycling 41 Hillsboro 5 49:56
77 356 Matthew Jetton 44 portland 5 49:59
78 646 James Self 42 Portland 5 50:01
79 333 Andy Casebeer Team S+M 46 Washougal 5 50:05
80 517 Mark Ravenaugh Mulino 5 50:06
81 609 Eric Getz Bike Newport-Bier One 41 Albany 5 50:07
82 420 Burk Webb Portland Velo Racing Team 46 Milwaukie 5 50:15
83 566 Bruce Winters Athletes Lounge Cycling Team 5 50:20
84 690 Derek Riley 41 Tualatin 5 50:27
85 344 Todd Shank Rebound/Tireless Velo 44 Vancouver 5 50:31
86 518 Tim Sinatra Buy Local Cycling 43 Salem 5 50:32
87 542 Peter Iverson 38 Lake Oswego 5 50:39
88 767 Marcus Guilfoyle 38 Beaverton 5 50:40
89 308 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo 40 Portland 5 50:44
90 468 Tom Nilan 51 Portland 5 50:47
91 708 James Sunderland Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 49 Troutdale 5 50:47
92 644 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Portland 5 50:47
93 429 Matt Richmond HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 49 Portland 5 50:48
94 397 James Owen Capitol Velo 44 Salem 5 50:50
95 624 Scott Oitto Alpenrose 47 Beaverton 5 50:54
96 472 Mitch Gold Dr Will Bar 52 Portland 5 50:57
97 560 Jesse Saks Amnesia 41 Portland 5
98 417 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 47 Hillsboro 5 51:03
99 719 Benjamin Davis 5 51:03
100 592 Simon Ingham 47 Portland 5 51:05
101 587 Paul DeVries Filth and Fury 45 Newberg 5 51:07
102 459 sean vali Team S+M 46 Portland 5 51:09
103 546 Chad Fischer SWEAT360 37 Hillsboro 5 51:10
104 544 David Atkins 5 51:17
105 717 Sky Colley 5 51:18
106 307 Adam Clement 46 Portland 5 51:22
107 448 Mike Lurie Garnish Apparel 44 Portland 5 51:25
108 535 Marcus Stephens 41 Portland 5 51:27
109 375 James Lais cheep team 44 Portland 5 51:45
110 769 Jeremy Nichols 35 Tigard 5 51:52
111 666 Craig Carter Harder Cycling 43 Portland 4 40:50
112 365 nathaniel wells 58 Mosier 4 40:52
113 705 Stewart Campbell Planet X p/b On One 39 Portland 4 40:53
114 552 Ethan Fuld Unattached 48 Portland 4 40:55
115 577 David Bussey Showers Pass 49 Canby 4 40:57
116 408 Bjoern Brunner 44 Portland 4 40:58
117 456 Joseph Marek Team S+M 50 Oregon City 4 41:02
118 331 Jason Jones NoMads Bicycle Racing Team 39 Portland 4 41:02
119 312 Matt Haughey Buy Local Cycling 41 McMinnvile 4 41:06
120 714 Jeremy Courval Boneyard Cycling 39 Bend 4 41:07
121 414 Paul Schoonover Team S+M 45 Portland 4 41:10
122 645 Ben Hein 41 Portland 4 41:12
123 589 David Arndt 33 Portland 4 41:14
124 368 Sean McCarthy 47 Tigard 4 41:24
125 656 Jeffrey Johnson Team Beer 45 Portland 4 41:26
126 550 Erick Nelson Team S+M 42 Portland 4 41:30
127 658 Mike Liefeld Nossa Familia Coffee Cycling 39 Portland 4 41:31
128 502 Tim Schallberger Sunnyside Sports 46 Bend 4 41:43
129 506 Tom Kahl 48 Portland 4 41:44
130 458 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 39 Portland 4 41:45
131 495 Russell Gober Showers Pass 47 Forest Grove 4 41:46
132 505 jacob hamnes Aloha 4 41:50
133 621 Doug Bredall 43 Beaverton 4 41:56
134 430 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas 41 portland 4 41:57
135 332 Mark Castle Portland Velo Racing Team 49 Portland 4 42:11
136 701 Richard Fattic Ruckus Test Team 42 Portland 4 42:11
137 390 Jeff Dill 41 Portland 4 42:17
138 528 John Williams SWEAT360 43 Hillsboro 4 42:21
139 369 Mark Nielsen Sunset Cycles 48 Portland 4 42:26
140 330 Chris Valencia Team S+M 50 Bend 4 42:37
141 508 Brian Hansen Red Lizard 52 Milwaukie 4 42:52
142 409 Dylan McNamee 47 Portland 4 42:58
143 335 Juergen Panoscha Portland Velo Racing Team 50 Portland 4 43:02
144 768 David Fox Buy Local Cycling 48 Salem 4 43:10
145 539 Ben Dobler Team Lazy Tarantulas 39 Portland 4 43:28
146 713 Michael Wright 4 43:44
147 358 Todd Harple SWEAT360 43 Hillsboro 4 43:58
148 316 Andrew Kaylor Hapi-Go! 44 Beaverton 4 44:00
149 712 Morrison Luke Smith 4 44:00
150 439 Scott Winkels Portland Velo Racing Team 41 Tigard 4 44:21
151 410 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 38 Portland 4 44:37
152 707 Eric Moore 45 Portland 4 44:56
153 727 Simon Buin 4 45:04
154 462 Christopher Lepore 4 45:16
155 716 Eric Wallis 4 45:56
156 686 Dave Guglielmi 4 46:25
157 554 David Meyer 4 48:38
158 595 Sean Whitacre 44 Portland 4 50:43
159 710 Pat Cadiz 3 45:23
DNF 685 Joshua DeGraff 37 Beaverton 3
DNF 623 Chris Leach Team S+M 45 Portland 3
DNF 627 Justin Watkins Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 39 Hillsboro 2
DNF 711 Bud Harris 1

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps
1 502 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 62 Eugene 5
2 529 Don Leet Sunnyside Sports 63 Bend 5
3 500 Ron Strasser Team S+M 64 Portland 5
4 517 Rick Gregory Black Dog Velo 60 Eugene 4
5 504 Amory Cheney Boneyard Cycling 62 Bend 4
6 528 Dave Klug Team Rose City 60 Beaverton 4
7 505 Robert Fox Buy Local Cycling 62 Keizer 4
8 503 Terry Atwood Portland Velo Racing Team 67 Portland 4
9 514 Russell Speirn Portland Velo Racing Team 67 Wilsonville 4
10 510 Bob Daugherty Cyclepath Racing 62 Portland 4
11 518 Philip Litchfield Buy Local Cycling 63 Salem 4
12 501 Malcolm Johnson Portland Velo Racing Team 65 Portland 4
13 525 Tad Hodgert Deschutes Brewery 67 Bend 4
14 515 Edward Lanton 63 Portland 4
15 544 Loren Russell 71 Corvallis 4
16 542 Arnie Raubolt 61 Selah 4
DNF 543 Jack Walker 1

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 20 Beth Burns Dark Horse 41 Portland 5 39:57
2 10 Mielle Blomberg Team S+M 42 Portland 5 40:09
3 36 Michelle Blackwood Sweetpea Ladies Auxiliary 40 PORTLAND 5 40:20
4 35 jaini VS-Crawford Hutch's-Slocum-Co-Motion 38 Eugene 5 40:22
5 4 Ann Kennedy bicycleattorney.com 45 Portland 5 40:24
6 27 erica wescott 43 Bend 5 40:32
7 12 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 5 40:54
8 34 Joanna Mensher Gentle Lovers 35 Portland 5 41:00
9 9 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 38 Vancouver 5 41:17
10 8 Ellen Miller Team Lazy Tarantulas 38 Salem 5 41:21
11 37 Meg Hamilton Hutch's-Slocum-Co-Motion 42 Eugene 5 41:22
12 28 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 44 Portland 5
13 22 Kristi Carver Portland Bicycle Studio 40 Portland 5 41:36
14 14 Lindsay Kandra West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 36 Portland 5 41:46
15 31 Cary Schwarz Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend 5 42:09
16 21 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling 43 Hillsboro 5 42:52
17 2 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 39 Hood River 5 42:53
18 17 Virginie Calme Cyclepath Racing 43 Portland 5 43:07
19 39 Holly Pfeiffer Trusty Switchblade 41 Bend 5 43:18
20 5 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 5 43:32
21 6 Tess Weir RAO/Imperial River Racing 44 Beaverton 5 43:59
22 53 Julie Deal BeerMongers Cycle Club 41 Portland 5 44:03
23 15 Anna Vaughn West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 37 portland 5 44:12
24 30 Suzy Renn Team Slow 44 Portland 5 45:25
25 23 Sarah Eustis bicycleattorney.com 40 Portland 5 46:03
26 11 Holly Kotsovos Rebound/Tireless Velo 37 Vancouver 5 46:08

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 235 Patricia Strange Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 42 Bend 5 44:23
2 213 Erika Miranda Trusty Switchblade 38 Portland 5 44:39
3 223 Deb Bauer Tensegrity PT Cycling 38 Eugene 5 44:57
4 258 Tracey March Deschutes Brewery 44 Bend 5 45:08
5 208 Shetha Nolke Sweetpea Ladies Auxiliary 38 Portland 5 45:21
6 231 Sara LaBarge Sweetpea Ladies Auxiliary 39 Portland 5 45:28
7 243 Christine A Holland Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46 Portland 5 45:46
8 200 Traci D'Elia Sweetpea Ladies Auxiliary 39 Hillsboro 5 46:10
9 245 Lori Brazel 5 46:26
10 240 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 35 Portland 5 46:47
11 217 Karen Henry Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 40 Damascus 4 36:50
12 224 Hazel Gross Trusty Switchblade 37 Portland 4 37:07
13 225 Annie Leaf Shadow Pass 41 Portland 4 37:27
14 232 Brandie Ettinger bicycleattorney.com 39 Portland 4 37:37
15 221 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 40 Portland 4 37:51
16 256 Leslie Griffith Boneyard Cycling 45 Bend 4 37:51
17 222 Trish Jilot Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 40 Portland 4 38:39
18 204 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 40 Portland 4 38:51
19 226 Evelyn Kim HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 44 Portland 4 38:55
20 260 Kelly Sandow Poplollies 35 Eugene 4 38:58

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 750 Lora Melkonian Mountain View Cycles/Subway 54 Trout Lake 5 42:26
2 764 Karen Kenlan Sunnyside Sports 53 Bend 5 42:57
3 800 Patty Sturdevant 5 42:59
4 809 Katherine Christensen bicycleattorney.com 53 Portland 5 43:40
5 815 Cheryl Januzzi Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 51 Lake Oswego 5 43:40
6 793 Laila Deardorff 52 Lake Oswego 5 44:00
7 753 Pam Reid Team Rose City 56 Portland 5 44:20
8 813 Angela Horton Gapay Hammer Velo 47 Cornelius 5 44:32
9 772 Susan Moote RAO/Imperial River Racing 50 Portland 5 44:36
10 782 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 49 Vancouver 5 45:08
11 792 Candida Hart Hapi-Go! 49 Washougal 5 45:59
12 767 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 57 Portland 5 46:51
13 785 Pam Fairchild Rebound/Tireless Velo 48 Portland 4 37:05
14 779 Sheilagh Griffin NoMads Bicycle Racing Team 49 Portland 4 37:19
15 797 Christie Scheer Team Rose City 50 Portland 4 number unreadable
16 817 Melanie Grace Pratt 4 37:41
17 818 Heather Baldwin 46 Portland 4 37:43
18 778 Anne Zoormajian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 49 West Linn 4 38:16
19 784 Loraine Blake Guinness Cycling Team 48 Portland 4 38:50
20 759 Kysa Vassily Team Lazy Tarantulas 48 Portland 4 39:25
21 787 Lisa Campbell Beaverton Bicycle Club 54 Aloha 4 40:07
22 786 Carol Pelmas Sweetpea Ladies Auxiliary 55 Lake Oswego 4 40:28
23 761 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 60 Lake Oswego 4 40:34
24 816 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 62 Corvallis 4 48:38
25 819 Paula Leslie 45 Corvallis 4 49:02

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 806 Craig Etheridge Cross Contamination 6 48:56
2 635 Geoffrey Huber Stoemper/Fat Tire Farm 38 portland 6 48:56
3 812 brian myers Cross Contamination 6 50:36
4 661 Steven Beardsley Gentle Lovers 31 Portland 6 50:44
5 547 Mike Bene Jens Voigt's Army 46 Portland 6 50:50
6 613 Ben Guernsey Trusty Switchblade 29 Portland 6 50:58
7 519 Jeremy Russell bicycleattorney.com 31 Portland 6 51:04
8 626 Richard Sweet Tensegrity PT Cycling 43 Eugene 6 51:07
9 509 Brian Kesselman Ruckus Test Team 37 Portland 6 51:14
10 763 Brian FORNES Cross Contamination 6 51:19
11 506 David Boerner Ruckus Test Team 32 Portland 6 51:30
12 599 Tony Kic Gentle Lovers 35 portland 6 51:37
13 634 Adrian Richardson Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 25 Portland 6 51:40
14 811 Joey Mullen Cross Contamination 6 51:41
15 648 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 39 Portland 6 51:44
16 608 Josh Armagost Green Submarine Records 41 Portland 6 51:49
17 507 Shawn Small Ruckus Test Team 29 Portland 6 52:14
18 697 Byron Breeden Guinness Cycling Team 37 Hood River 6 52:15
19 543 Ian Eglitis Human Powered 30 West Linn 6 52:21
20 584 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion 44 Camp Adair 6 52:34
21 664 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 30 Bend 6 52:38
22 805 Nat Pellman Cross Contamination 6 52:40
23 816 Eric Nelson Cross Contamination 6 53:03
24 565 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 31 Portland 6 53:11
25 573 David Burke Trailhead Coffee Roasters 32 Portland 6 53:16
26 765 Tyler Smith Cross Contamination 6 53:20
27 802 Bryan Smith Cross Contamination 6 53:34
28 563 John Gulick Green Submarine Records 37 Portland 6 53:39
29 760 Dylan Carney Cross Contamination 6 53:44
30 502 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 6 55:11
31 707 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 37 Portland 5 45:12
32 553 Lloyd Connelly DNR Cycling 45 Portland 5 45:24
33 671 Graeme Wagoner Super Relax Concept 33 Portland 5 45:27
34 649 Tony Pereira Breadwinner Cycles 44 Portland 5 45:28
35 623 Zach Horn Human Powered 34 Portland 5 45:30
36 814 Hahn Rossman Cross Contamination 5 45:37
37 820 Aaron Huebner Cross Contamination 5 45:38
38 525 Brian Lynch Dr Will Bar 37 Portland 5 45:49
39 801 Jim Bowes Cross Contamination 5 45:58
40 711 Thomas Joyce Human Powered 34 Portland 5 46:01
41 694 Tom Rousculp Team Cthulhu 38 Portland 5 46:25
42 588 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team 33 Portland 5 46:28
43 818 Damian Wylie Cross Contamination 5 46:41
44 659 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling 31 PORTLAND 5 46:50
45 511 Ken Hahn 39 Portland 5 46:53
46 691 Richard Lorenz Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 5 46:58
47 798 David Miller Team Rose City 52 Austin 5 46:59
48 815 Andy Skalet Cross Contamination 5 47:02
49 703 Boone Tompkins BMR 27 Portland 5 47:11
50 669 Kevin Phomma Trusty Switchblade 19 Portland 5 47:12
51 564 Jason Uland Team Cthulhu 43 Portland 5 47:44
52 750 Brian Wielenga BeerMongers Cycle Club 39 Portland 5 47:46
53 642 mike zoormajian Yakima Bike Vigilantes 46 West Linn 5 47:47
54 762 Chris Mahan Cross Contamination 5 47:50
55 785 Craig Ruby Oregon Bike Shop Racing Team 43 Portland 5 48:02
56 701 Ira Ryan Breadwinner Cycles 37 portland 5 48:08
57 681 Jamie Whalen Super Relax Concept 43 Portland 5 48:10
58 609 Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing 41 Beaverton 5 48:29
59 759 Nathan Kiger Cross Contamination 5 48:31
60 813 Jermaine Whitehead Cross Contamination 5 49:09
61 810 Wesley Hodgson Cross Contamination 5 49:11
62 667 Jacques Lafortune Presto 27 Tigard 5 49:20
63 791 Brandon whalen Trailhead Coffee Roasters 27 Portland 5 49:21
64 768 Lawrence Jobe Cross Contamination 5 49:22
65 602 Jeffrey Volk DNR Cycling 50 Portland 5 49:37
66 761 Hidi CRAMER Cross Contamination 5 49:46
67 546 Jeremy Zane 43 Portland 5 49:49
68 528 john nicholas DNR Cycling 58 portland 5 49:51
69 766 Nate McKeown 5 49:53
70 821 Scott Duddridge 5 50:09
71 654 Kevin Ziemke Team Beer 34 Portland 5 50:14
72 822 David Hand 5 50:21
73 625 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Wilsonville 5 50:42
74 723 Matthew Case 36 Portland 5 50:47
75 800 5 50:52
76 527 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 39 Hood River 5 51:28
77 804 jason buda 5 51:53
78 700 Richard Potestio Rapha Racing NW 58 Portland 5 52:12
79 740 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 43 Lake Oswego 5 52:15
80 698 Jared McClintock 36 portland 5 52:21
81 817 Marcy Sutton Cross Contaminatio 5 52:51
82 540 Suzy Renn Team Slow 44 Portland 5 53:13
83 600 Tess Weir Kestrel 5 53:52
84 618 Bryan Swisshelm 46 Portland 5 53:54
85 741 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 54 Portland 5 53:59
86 803 Mark Carter 5 54:00
87 628 Erinne Goodell Team Slow 33 Portland 5 54:31
88 823 Brian Puskas 5 55:16
89 737 Todd Foreman-Kinder Showers Pass 27 Portland 4 45:20
90 738 Andrew Kaylor Hapi-Go! 44 Beaverton 4 45:43
91 819 Chris McGraw 4 46:50
92 797 Dan Renn 43 Portland 4 46:58
93 753 Hannah Hart Hapi-Go! 4 51:03
DNF 767 Kelsey Wood Cross Contamination 4
DNF 758 Robert Trombley Cross Contamination 2
DNF 686 Daniel Evans Ruckus Test Team 28 Portland 1
DNF 807 Heidi Thompson Cross Contamination 1
DNF 809 Erik Rath Cross Contamination 1
DQ 764 Michael Brazer Cross Contamination 1 illegal handup

Unicycle

Num Name Team Age City Laps
1 U3 Susannah Hart Hapi-Go! 16 Washougal 1
2 U1 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 14 Washougal 1
3 U6 Brian Adams 48 Beaverton 1
4 U16 David Adams 12 Beaverton 1
5 U34 Ben Schoenberg Seriousjuggling.com 43 Portland 1
6 U14 Nathanael Hart Hapi-Go! 14 Washougal 1

Women A

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 920 Laura Winberry Speedvagen Racing Machines 29 Bend 7 1:03:07
2 909 Serena Bishop All Access Racing 35 bend 7 1:03:16
3 874 Megan Faris Rapha/River City Bicycles 34 Portland 7 1:03:27
4 922 Alice Pennington S&M/Kona Grassroots 33 Portland 7 1:04:02
5 868 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 32 Portland 7
6 867 Tina Brubaker Speedvagen Racing Machines Portland 7 1:04:47
7 882 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 7 1:04:58
8 885 Rebeccah Bieri Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 34 White City 7 1:05:30
9 906 Sarah Max West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 38 Bend 7 1:05:54
10 884 Jill Hardiman Team S+M 43 White Salmon 7 1:06:14
11 863 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 47 Portland 6 0:57:18
12 918 Kristen Minarik bicycleattorney.com 32 Portland 6 0:57:38
13 903 Brianna Walle Optum pb Kelly Benefit Strategies 29 Portland 6 0:57:39
14 880 Jenn Levo Speedvagen Racing Machines 33 Portland 6 0:58:11
15 924 Molly MacGraw Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 24 Ashland 6 0:58:41
16 949 Jessica Gill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Happy Valley 6 0:58:47
17 881 Audrey Brown Team S+M 27 Lake Oswego 6 0:59:07
18 854 Stephanie Chase 32 Portland 6 0:59:23
19 883 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 43 Bend 6 0:59:26
20 948 Abra McNair Showers Pass 31 PORTLAND 6 0:59:29
21 864 Jen Powell Breadwinner Cycles 35 Portland 6 0:59:36
22 928 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 25 Portland 6 0:59:46
23 856 Susannah Hart Hapi-Go! 16 Washougal 6 1:00:03
24 850 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team 37 Portland 6 1:00:07 Warning-nonvisible number
25 926 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 29 Portland 6 1:00:11
26 877 Elise Huggins River City Bicycles Women's Team 44 Portland 6 1:00:30
27 919 Irena Ossola 25 Santa Fe 6 1:00:34
28 931 Aimee Furber West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 29 Bend 6 1:00:39
29 908 Stephanie Hahn HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 33 Portland 6 1:01:08
30 933 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 28 Portland 6
31 860 Meagan Masten Portland Bicycle Studio 31 Bend 6 1:01:23
32 916 Joy Armagost Fat Cobra Video 35 Portland 6 1:01:24
33 862 Jeanne Beko CX Pistols p/b Cyclocross.com 30 West Linn 6 1:02:11
34 898 Elise Wright 31 Eugene 6 1:02:35
35 947 Katy Salinas 34 Vancouver 6 1:03:07
36 893 Ellene Smith bicycleattorney.com 33 Portland 6 0:59:38
DNF 915 julie krasniak Rapha Focus 25 Portland 5
DNF 950 Amanda Porino West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi Bend 1

Women B

Num Name Team Age City Laps Time
1 168 Beth kobza Portland Bicycle Studio 29 Portland 5 42:29
2 172 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 31 Portland 5 43:10
3 167 juliette oldfield 36 Portland 5 43:37
4 152 Kristin Duyn Athletes Lounge Cycling Team 34 tualatin 5 43:45
5 165 Katie Monaco 5
6 187 Kaitlin Borstelmann Portland Bicycle Studio 27 Portland 5 44:04
7 151 Marayah Deese Portland Bicycle Studio 28 Portland 5 44:06
8 127 Melissa Sher Trailhead Coffee Roasters 28 Portland 5 44:19
9 137 Starr Walker Portland Bicycle Studio 5 44:42
10 193 Julie Baird 5 44:44
11 156 Jillian Noe Oregon Bike Shop Racing Team 29 Beaverton 5 45:34
12 143 Jill Hutchinson Green Submarine Records 31 Portland 5 45:41
13 164 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repair 28 Portland 5 46:10
14 138 Erinne Goodell Team Slow 33 Portland 5 46:13
15 194 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 42 Portland 5 46:17
16 120 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 34 Portland 5 46:20
17 160 Kim Danielson 29 Portland 5 46:29
18 142 Jaime Kathleen Menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 32 Canby 5 46:31
19 166 Laura Beko CX Pistols p/b Cyclocross.com 5 46:36
20 110 Hope Zak Athletes Lounge Cycling Team 40 Beaverton 5 47:00
21 123 Annie Nielsen bicycleattorney.com 32 Milwaukie 4 37:11
22 105 Hannah Hart Hapi-Go! 20 Washougal 4 37:22
23 161 Leah Bazzano Sprout Cycles/Lucky Lab 34 Portland 4 37:23
24 173 MICHELLE KUNEC-NORTH Sorella Forte p/b St Honore 4 37:44
25 128 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club 29 Portland 4 37:51
26 113 Marie Major Rebound/Tireless Velo 31 Vancouver 4 39:43
27 158 Kiersten Lake 43 Portland 4 40:57

Women C

Num Name Team Age City Laps Time
1 453 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team 5 45:48
2 371 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 48 Portland 5 45:55
3 413 Megan Goplin Lost Highway 30 Portland 5 46:33
4 309 Krissy Brunsman Green Submarine Records 36 Portland 5
5 392 Taeryn Robbins Fort George 39 Astoria 4 36:42
6 457 Diane Smith 4 36:56
7 451 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 28 Portland 4 36:58
8 376 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 33 Portland 4 36:58
9 383 Nicole Davison 36 Portland 4 37:07
10 311 Erin Lolich 35 Portland 4 37:08
11 306 Elisabeth Mahoney 42 Portland 4 37:13
12 458 Jackie Logan 4 37:15
13 454 Maria Curran 4 37:17
14 390 jill weir 43 Portland 4 37:39
15 368 jennifer phillips Athletes Lounge Cycling Team 34 Portland 4 37:45
16 396 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 27 Clackamas 4 37:54
17 360 Abby DenUyl BeerMongers Cycle Club 35 Portland 4 38:07
18 434 Traci Anderson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 40 Beaverton 4 38:25
19 304 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club 43 Fairview 4 38:35
20 374 Melanie Symms Sweetpea Ladies Auxiliary 39 Portland 4 38:37
21 442 Samantha Pharris Trinity Bikes 22 Redmond 4 38:40
22 455 Iris Dougherty 4 38:42
23 302 Cammia Kalimanis 35 Kalama 4 39:12
24 343 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 33 Portland 4 39:19
25 415 Libby North Sweetpea Ladies Auxiliary 43 Portland 4 39:24
26 452 Leila Barker Sweetpea Ladies Auxiliary 4 39:27
27 325 Nita Galambos Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland 4 39:38
28 393 Michelle Johnson 37 Vancouver 4 39:43
29 318 Stephanie Stauber BeerMongers Cycle Club 32 Portland 4 39:54
30 350 Inge Wortman Threshold Velo 40 Portland 4 40:03
31 367 Whitney Dawson Athletes Lounge Cycling Team 23 Portland 4 40:17
32 321 Leanne Marinace Trailhead Coffee Roasters 45 Portland 4 40:18
33 370 Robin Stancliff SWEAT360 41 Aloha 4
34 406 Sara Westermeyer Sweetpea Ladies Auxiliary 35 Damascus 4 40:23
35 358 Julie Westlin-Naigus Green Submarine Records Portland 4
36 429 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 46 Eugene 4 40:42
37 373 Jennifer Rychlik SWEAT360 42 Hillsboro 4 40:47
38 326 Anna Ryan Human Powered 28 Portland 4 40:54
39 401 Kerry Weymuth 4 40:56
40 445 Abby Bohannan 4 41:22
41 402 Olivia Halfen Filth and Fury 32 Portland 4 41:51
42 324 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 41 Portland 4 46:44
DNF 456 Laura Recker 3