Cross Crusade: Rainier

Rainier, OR
October 13, 2013

Part of the Cross Crusade

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated October 13, 2013 at 8:05 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 79 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 37 Portland 4 37:04
2 144 Bob Rakoz Athletes Lounge Cycling Team 51 Vancouver 4 37:22
3 112 Joseph Sibilia-Young 23 portland 4 37:41
4 76 Paul Schoonover Unattached 45 Portland 4 37:51
5 40 Phillip M Trost Team S+M 37 Battle Ground 4 38:32
6 183 Max Frixione 41 Portland 4 38:56
7 132 Karl Bailey 42 Vancouver 4 39:41
8 248 Gregory Perrault 4 40:00
9 167 Joshua Johansen 40 West Linn 4 40:08
10 235 Kevin Sepulveda 4 40:10
11 188 John Rockwood 54 Hillsboro 4 40:17
12 236 Bryce foster 4 40:35
13 222 Dan Grossen SWEAT360 28 Hillsboro 4 40:37
14 172 Jeffrey Nichols Zing 3 35 Sherwood 4 40:44
15 191 Dean Maclean Planet X p/b On One 43 Portland 4 40:50
16 80 Marc Angelo Human Powered 42 Portland 4 41:01
17 121 Luis Vargus Human Powered 4 41:18
18 84 Aneel Nath 34 Portland 4 41:27
19 232 Dan Gilden Zone5 54 Portland 4 41:44
20 70 Anthony Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 21 Portland 4 42:04
21 185 Dan Salvey 44 Sherwood 4 42:14
22 150 Justin S King Zing3 34 Tigard 4 42:24
23 134 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team 48 Lake Oswego 4 42:30
24 169 Tanner Schulz 33 Hillsboro 4 42:35
25 115 Joel Sherman 35 Portland 4 42:38
26 124 jeff copus 44 portland 4 43:01
27 242 Charlie Goldston 4 43:04
28 213 Tom Kretz 4 43:36
29 234 Cooper Irwin 15 Woodland 3 32:40
30 54 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team 32 vancouver 3 32:52
31 47 Jordan Braun 26 kelso 3 32:57
32 244 Bret Waldron 3 33:02
33 208 tom valencia 45 hillsoboro 3 33:05
34 203 Rich Reardon 3 33:11
35 233 Alex Visser 3 33:33
36 204 Greg Eyerly 3 33:55
37 142 Albert Passadore 41 Portland 3 34:28
38 65 kyle pratuch 25 Portland 3 34:28
39 231 Kevin Rayburn 3 34:57
40 199 Whitney Dawson 3 35:06
41 198 Ty Lockard Team Lazy Tarantulas 3 35:13
42 218 Andrei Kudrautsau SWEAT360 32 Hillsboro 3 35:23
43 330 David Hankins Camas Bike and Sport 59 Camas 3 36:12 wrong number for category
44 186 Eric Koegler Koeg 43 Lake Oswego 3 36:18
45 200 Anthony Melton 3 36:41
46 245 Timothy Damm 3 36:55
47 43 Zach Durst Hapi-Go! 15 Oregon City 3 37:40
48 237 Greg Nyhus 3 38:00
49 206 Ben Helgren 36 Portland 3 38:51
50 246 Gil Herrera 32 Hillsoboro 2 39:51 number on incorrectly
51 247 Lance Hall 2 43:29
DNF OR P 170 Ian Green 36 Portland 2
DNF OR P 176 Dennis Weider 1

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 587 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team 27 Beaverton 3 38:06
2 569 stephanie roulon BikeFlights.com 3 39:54
3 544 LeiLani Bentley Therapeutic Associates PDX Cycling 35 Portland 3 40:28
4 567 cecilia becerra BikeFlights.com 43 Portland 3 41:35
5 535 Kathy Hovermale Boneyard Cycling 54 Bend 3 42:29 hair obscures number
6 546 Gina Zandy Ohnstad 36 Portland 3 42:43
7 503 Traci Smolen 46 Portland 3 43:14
8 561 Abby Bohannan 25 Portland 3 44:15
9 588 Tracey Lew Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 3 44:22
10 531 Marny Musielak Trinity Bikes 43 Redmond 3 44:44
11 589 Laura Estes 3 45:01
12 590 Amy Moody Mountain View Cycles/Subway 3 45:04 hair obscures number
13 584 Kerry Arndt 3 45:15
14 525 Kristina Owen Capitol Velo 15 Salem 3 45:32
15 581 Amy Seymour Trusty Switchblade 40 Oregon city 3 45:36 hair obscures number
16 571 Natalie Albright Look Good Feel Good 30 Portland 3 45:40
17 565 Darcie Elliott-Wiens Athletes Lounge Cycling Team 35 Vancouver 3 48:54
18 532 Rose-Ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab 45 Lake Oswego 3 54:08
DNF 591 Gabrielle Steinert 2
DNF 500 Courtney Stella 30 Portland 1
DNF 586 Alyssa Faught 1

Category A

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 89 Carl Decker Giant 38 Bend 8 1:00:29
2 119 Steve Fisher Raleigh Hi/Fi 8 1:00:51
3 120 Adam McGrath Raleigh Hi/Fi 8 1:02:55
4 27 Shannon Skerritt Corsa Concepts Cycling Team 42 Portland 8 1:03:07
5 95 Brennan Wodtli Speedvagen Racing Machines 25 Bend 8 1:03:20
6 110 Joshua Kelley 8 1:03:27
7 50 Michael Gallagher Breadwinner Cycles 40 Portland 8 1:04:46
8 6 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA 32 portland 8
9 2 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24 Portland 8 1:05:14
10 51 Lance Haidet Bear Development Team 16 Bend 8 1:05:20
11 69 Erik Tonkin Team S+M 39 Portland 8 1:05:56
12 128 Sean Babcock Kona Factory Team 30 Beaverton 8 1:06:00
13 116 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Bend 8 1:06:00 relegation for passing outside cones
14 25 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 30 Portland 8 1:06:14
15 53 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 35 Portland 8 1:06:14
16 48 James Ceccorulli bicycleattorney.com 26 Portland 8 1:06:23
17 73 Graham Howard 28 Salem 8 1:06:45
18 60 Brad Winn Team S+M 30 Portland 8 1:06:48
19 28 Seth Patla Rapha/River City Bicycles 36 Hillsboro 8 1:06:52
20 19 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 36 Portland 8 1:08:06
21 79 Brandon Meinke Team S+M 31 PORTLAND 8 1:08:38
22 92 Jeremy Russell bicycleattorney.com 31 Portland 8 1:09:13
23 86 Scott Bradway Team S+M 42 Portland 8 1:09:27
24 70 Nat Johnson Green Submarine Records 35 Portland 8 1:09:33
25 113 Christian Buesch 27 Corvallis 8 1:00:24
26 106 Nathan Coffey HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 34 Lake Oswego 7 1:00:43
27 85 Paul LaCava Giant 35 Portland 7 1:01:14
28 26 Jonathan Myers Team S+M 46 Portland 7 1:01:15
29 43 Ira Ryan Breadwinner Cycles 37 portland 7 1:01:24
30 101 Jeremy Dunn Team Wooly Mammoth 33 Portland 7 1:01:35
31 42 Dan Watson Gentle Lovers 33 Portland 7 1:01:50
32 80 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio 34 Portland 7 1:01:53 warning folded number
33 129 Crossett Freilinger 27 Portland 7 1:01:56
34 22 matt hall Breadwinner Cycles 35 Portland 7 1:02:12
35 17 Ryan Garner Evviva 32 Eugene 7 1:02:36
36 35 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 29 Portland 7 1:03:08
37 87 Tyler Fought Trusty Switchblade 32 Portland 7 1:03:13
38 111 Pete Rubijono Poler/Mad Alchemy 37 Portland 7 1:03:59
39 123 Chris Johnston bicycleattorney.com 28 Portland 7 1:04:04
40 83 Joel Madrone Breadwinner Cycles 38 Portland 7 1:04:06
41 32 Sean Corey Trusty Switchblade 30 Portland 7 1:04:19
42 124 Sam Klontz BSM cycling 32 Bend 7 1:04:58
43 108 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling 35 portland 7 1:05:08
44 38 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 38 Vancouver 7 1:05:23
45 71 Dave Messenheimer Green Submarine Records 33 Portland 7 1:06:15
46 107 Adam Oliver Hutch's-Slocum-Co-Motion 17 Eugene 7 1:06:34
47 103 Troy Sexton Bridgetown Velo 30 Portland 7 1:06:38
48 127 Paolo Zanetti Filth and Fury 31 Portland 7 1:06:55
49 18 David Heddy Joe Bike 34 Portland 7 1:07:08
50 12 Byron Breeden Guinness Cycling Team 37 Hood River 7 1:07:52
51 105 Andrew Hawley Lost Highway 37 Portland 7 1:08:21
52 96 Christian Reed Green Submarine Records 34 Portland 7 1:09:50
DNF 122 Trevor Pratt Lost Coast Brewery 24 Ashland 5
DNF 61 Tim Joslin Cyclepath Racing 37 Portland 4
DNF 121 Ken Reed Green Submarine Records 37 Beaverton 3
DNF 9 Zachary Utz Ruckus Test Team 29 Portland 2
DNF 117 David Sterry Green Submarine Records 30 Portland 2
DNF 72 Donald Reeb cyclocrossracing.com 39 Keizer 1
DNF 125 Barry Wicks Kona Factory Team 32 Bend 1
DNF 126 Nathan Gibson Trusty Switchblade 27 Portland 1

Category B

Num Name Team Age City Laps Time
1 109 Robert Carver Ironclad/Yakima 32 Portland 5 42:18
2 32 alex lygo Beaverton Bicycle Club 18 portland 5 44:14
3 15 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Cyclocross.com 28 Portland 5 44:15
4 129 Jake Szymanski With Heart Cycling 25 Portland 5 45:13
5 64 Daniel Carter BeerMongers Cycle Club 32 Portland 5 45:20
6 85 Gary Szalay 5 45:21
7 23 Nate Youngs The TA 33 Boring 5 45:41
8 135 Billy Wherley 5 45:44
9 57 Jason Britton Team S+M 34 Portland 5 46:00
10 124 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 14 Washougal 5 46:07
11 5 Cullen Guinn Joe Bike 37 Portland 5 46:17
12 62 Eric Fischer Nossa Familia Coffee Cycling 32 Portland 5
13 128 Andrew Suchocki Kelly Benefits/LSV 34 Baltimore 5 46:53
14 86 jon burrill Sappo Hill Soapworks 39 Central Point 5 46:56
15 125 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 5 46:59
16 7 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles 32 Portland 5 47:02
17 89 Ben Chinburg CX Pistols p/b Cyclocross.com 30 Portland 5 47:10
18 126 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 16 Portland 5 47:14
19 48 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club 25 Portland 5 47:14
20 94 Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team 24 Portland 5 47:22
21 29 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling 28 Portland 5 47:25
22 42 Cristian Fuentes crank 33 Portland 5 47:30
23 100 Andrew Yeoman Trusty Switchblade 31 Portland 5 47:39
24 17 Jonathan Kuipers CX Pistols p/b Cyclocross.com 27 Portland 5 47:42
25 111 Sasha Lacey Portland Velo Racing Team 46 Portland 5 47:46
26 3 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Happy Valley 5 48:02
27 88 Matthew Studer Therapeutic Associates PDX Cycling 28 Portland 5 48:03
28 49 Matthew Edwards The Bike Gallery 23 5 48:04
29 4 Jordan Norris Joe Bike 34 Portland 5 48:41
30 75 Brian List Bike Central 46 Portland 5 48:42
31 61 Erik Denninghoff DNR Cycling 34 Portland 5 49:12
32 30 ben corbalis Portland Bicycle Studio 28 Portland 5 49:36
33 134 Kevin Pinkstaff 5 49:36
34 74 Freddy Tincher Bridgetown Velo 39 Portland 5 50:12
35 31 Mark Holden Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland 5 50:37
36 110 jason schroeder 5 51:20
37 113 Nick Makanna Team S+M 5 51:42
38 132 Christopher Connelly 30 Portland 5 51:55
39 35 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 35 Portland 4 41:43
40 108 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Scappoose 4 42:34
41 58 Kyle McCall Trailhead Coffee Roasters 22 Happy Valley 4 42:54
42 130 Sam Shiffman Portland Velo Racing Team 45 Portland 4 43:52
43 136 Joseph Oshman 4 45:43
44 127 Danie Powell Breadwinner Cycles 4 45:46
45 133 Brian Buskirk Trinity Bikes 28 Beaverton 4 53:50
DNF 131 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Lake Oswego 3

Category C

Num Name Team Age City Laps Time
1 192 Andy Edick 5 44:26
2 186 Andrew Warren Team S+M 20 Portland 5 45:03
3 28 Josh Speer Athletes Lounge Cycling Team 34 Portland 5 46:53
4 14 Sean A Carline CX Pistols p/b Cyclocross.com 35 Beavercreek 5 47:13
5 32 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 51 Vancouver 5 47:35
6 50 Andrew Smith Trailhead Coffee Roasters 31 Portland 5 47:40
7 45 John Napier Camas Bike and Sport 52 Camas 5 47:41
8 42 Travis Parker 32 Portland 5 48:04
9 176 Marc Heisterkamp Grouptrail Cycling 31 Portland 5 48:19
10 4 Patrick Reedy 35 Portland 5 48:26
11 43 Matt Hooge 41 Portland 5 48:45
12 79 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 29 beaverton 5 48:53
13 75 Cory Solovewicz Go Bananas! 31 Portland 5 49:08
14 64 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club 33 Beaverton 5 49:21
15 197 Nathan Agalzoff 31 Forest Grove 5 49:31
16 160 Tony Weber 5 49:38
17 6 nathaniel wells Hapi-Go! 58 Mosier 5 49:42
18 144 Connor Wiles Team S+M 27 Portland 5 49:54
19 178 Jeff Chochon 48 Portland 5 50:29
20 202 Steve Raubolt SWEAT360 34 Tigard 5 50:48
21 83 Nick Besson 29 Portland 4 41:08
22 7 Robert Anderson 32 Seattle 4 41:08
23 142 Jeremy Nichols 35 Tigard 4 41:24
24 121 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team 34 4 41:25
25 207 Aaron Michalson 4 41:33
26 101 Kyle Kruger 29 Portland 4 41:46
27 49 Eric Albright Look Good Feel Good 31 Portland 4 41:49
28 22 Josh Spivey Trusty Switchblade 41 portland 4 41:50
29 73 Adam Moore Look Good Feel Good 28 Portland 4 42:02
30 209 Paul Sari 4 42:03
31 201 brett boyles Therapeutic Associates PDX Cycling 43 lake oswego 4 42:03
32 127 Christopher Muhs Look Good Feel Good 26 Portland 4 42:05
33 168 Jerald Winfrey Twin Six 38 Tigard 4 42:18
34 105 Alex Bigazzi Look Good Feel Good 34 Portland 4 42:24
35 129 Jade Koide Look Good Feel Good 30 Portland 4 42:26
36 90 Ryan Houck Athletes Lounge Cycling Team 34 PORTLAND 4 42:42
37 206 Michael Davis 4 42:51
38 131 Matt Wagoner Look Good Feel Good Portland 4 43:02
39 243 James Odom 4 43:15
40 61 Brett Cassidy Human Powered 32 Portland 4 43:20
41 106 Colin Ross Portland State University 31 Beaverton 4 43:45
42 172 Sean Haggerty 33 Portland 4 43:52
43 208 Janelle Bickford Look Good Feel Good 4 43:52
44 164 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 35 Portland 4 44:20
45 153 Robert McCade Ft George 4 44:26
46 11 Tim Kalimanis 33 Kalama 4 44:41
47 173 James Peterson 34 PORTLAND 4 44:41
48 120 Matt Walkky Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 4 44:47
49 196 Nate Wyeth Boneyard Cycling 30 Redmond 4 45:05
50 205 Nathan Colies 4 45:11
51 71 Isaac Frost Green Submarine Records 34 Portland 4 45:14
52 48 Stephen Carter The Spokesmen 34 Camas 4 45:23
53 130 Tim Breault Portland 4 45:39
54 118 Tarik Hadid 37 beaverton 4 46:09
55 203 Dale Webster Bike Newport-Bier One 55 South Beach 4 47:00
56 39 Dan Grabski Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 34 Portland 3 41:46
57 67 Aaron Stensaud Team S+M 44 PORTLAND 3 43:37
DNF 78 Jason Ladwig 34 Portland 2
DNF 23 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA 31 Battle Ground 1

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 709 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 45 Camas 5 45:59
2 700 David Rosen Sage Cycles Racing 40 Beaverton 5 47:06
3 708 Brian Malloy Therapeutic Associates PDX Cycling 31 oregon city 5 47:17
4 754 Matt Wilkin Team S+M 36 Portland 5 47:18
5 789 Chad Hartley SWEAT360 38 Hillsboro 5 47:21
6 721 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 portland 5 47:50
7 704 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Portland 5 48:00
8 757 Pete Conklin Bush League Wrenching 50 Portland 5 48:06
9 711 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 tigard 5 48:12
10 728 Jon Coney 43 Portland 5 48:35
11 788 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 5 48:36
12 720 Michael Chesnut 40 Portland 5 49:00
13 771 John Martin Team Lazy Tarantulas 44 Portland 5 50:26
14 705 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 38 Vancouver 5 50:58
15 785 Michael Clark MX3L/Hapi-Go! 44 Portland 5 51:06
16 717 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 Portland 5 51:11
17 748 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 44 5 51:14
18 766 Jeff Merwin Cascade 5 51:18
19 749 Charles Henderson Lost Highway 43 Portland 4 43:17
20 774 Sean Fields 40 Portland 4 43:27
21 794 Spencer Bohaboy Showers Pass 43 Portland 4 44:07
22 707 William Glasson SAGE CYCLES 38 Hillsboro 4 44:30
23 706 Dave Wrast The Spokesmen 44 Vancouver 4 44:50
24 787 Ed Jones Fort George Brewery 4 45:01
25 763 Jon"Buffaloman Bouffleur 52 Portland 4 45:05
26 792 Mike Reddig Camas Bike and Sport 4 46:01
27 713 Nathan Petz The Spokesmen 51 Vancouver 4 46:24
28 790 Kenny Prowse Capitol Velo 47 Salem 4 46:48
29 703 Jeremiah Hartley J & K Holdings 30 Portland 4 47:31
30 786 Jeremy Harrison Old Tow Bikes 4 47:35
31 746 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair 41 Portland 4 48:45
32 784 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 4 50:33
33 777 Paul Toufar bicycleattorney.com 39 portland 4 51:16
34 712 Jacob Roth 35 Walla Walla 4 51:23
35 778 Ed Hanna BeerMongers Cycle Club 33 Portland 4 52:44
36 793 Abe Covello 35 Vancouver 4 53:59
37 773 jeremy jensen 4 54:32
38 779 Jason Smith 41 Portland 3 40:53
39 791 Todd Hubbell Portland Velo Racing Team 51 Portland 3 43:41
DNF 719 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 47 Orchards 2
DNF 723 Dan Lautenbach Sunset Cycles 51 Portland 1

Junior Men

Num Name Team Laps Time Notes
1 158 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 3 25:48
2 191 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 3 25:56
3 19 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 3 27:03
4 35 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 3 27:04
5 190 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 3 27:11
6 5 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway 3 27:23
7 24 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 3 27:45
8 32 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 3 28:24
9 4 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway 3 28:33
10 173 Andrew Waddell 3 28:33
11 143 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 3 28:38
12 189 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 3 29:06
13 78 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized 3 29:48
14 133 Thomas Ring 3 29:50
15 3 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 3 30:15
16 15 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 3 30:28
17 139 Ben Van Raalte Mud Warriors 3 31:38
18 54 Ryder Uetrecht WebCyclery.com 3 31:48
19 12 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 3 31:50
20 124 Linus Clark Hapi-Go!/PDX Mud Warriors 3 32:15
21 165 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 3 32:22
22 14 Paul Furst Camas Bike and Sport 2 21:51
23 41 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 2 21:53
24 22 Ian Steigerwald 2 22:03
25 11 Nathanael Hart Hapi-Go! 2 22:17 missing shoulder number
26 113 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 2 22:19
27 192 Torrien Bruce PDX Devo Junior Cycling 2 22:26
28 188 Cooper Irwin 2 22:49
29 186 Ryan Caputo The Spokesmen 2
30 6 Zach Durst Hapi-Go! 2
31 60 Legend Johnson PDX Devo Junior Cycling 2 24:50
32 156 Raymond Hill Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 2 24:57
33 194 Van Chrisman 2 24:59
34 157 Peter Melton 2 25:17
35 42 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go! 2 25:29
36 167 Skyler Gober Showers Pass 2 25:35
37 181 Ian Ricks 2 25:47
38 49 Andrew Nolke 2 26:05
39 138 Miles Revenaugh 2 26:30
40 129 Gabriel Boatright Filth and Fury 2 26:32
41 16 Zachary Murphy Rebound/Tireless Velo 2 27:01
42 21 Sean Harple SWEAT360 2 27:25
43 154 Milo Beall Super Relax Concept 2 27:29
44 151 Brenner Henry 2 28:51
45 18 Luke Soto 2 29:03
46 37 William Hummels Hapi-Go! 2 29:23 missing shoulder number
47 53 Tabor Stensvad Team S+M 2 29:53
48 187 Michael Zoormajian Yakima Bike Vigilantes 2 30:26
49 126 Grayson Szczukowski Unattached 2 30:57
50 152 Nathan Henry 2 33:28
51 193 Collin Turner Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 2 34:30
52 9 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 2 35:01
53 174 Riley Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 2 35:18
54 130 Rex Hansen 2 36:49
55 136 Noah Steigerwald 2 37:11
56 30 Parker Green Beaverton Bicycle Club 2 37:35
57 123 Colin McNamee 2 39:07
58 175 Ryan Gutierrez 1 21:57

Junior Women

Num Name Team Laps Time
1 929 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 2 22:50
2 927 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 2 24:36
3 955 Kendall Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 2 25:46
4 916 Kristina Owen Capitol Velo 2 26:50
5 952 Shasned Crescenzi 2 28:18
6 900 Aubrey Ellerbruch 2 29:16
7 923 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 2 30:39
8 909 Lily Tewfik Sweetpea Ladies Auxiliary 2 31:25
9 911 McKenna McKee 2 32:03
10 902 Emma Royce The Spokesmen 2 32:28
11 924 Lauren Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 2 34:02
12 930 Helene Furst 2 36:28
13 965 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1 24:07

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 385 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles 43 Bend 8 1:07:45
2 400 Michael Benno 45 8 1:09:09
3 420 John Rollert WebCyclery.com 40 Bend 7 1:00:33
4 338 Todd Stewart 44 Portland 7 1:01:07
5 454 John Weathers Sunset Cycles 43 Tigard 7 1:01:23
6 388 John Bravard Cyclepath Racing 45 Portland 7 1:01:30
7 378 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 48 Damascus 7 1:01:36
8 305 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bicycles 47 Portland 7 1:02:27
9 449 Paul Bourcier Dark Horse 45 Eugene 7 1:02:43
10 372 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio 37 Portland 7 1:02:51
11 327 Martin Baker bicycleattorney.com 46 Hillsboro 7 1:02:54
12 414 Matt Cline bicycleattorney.com 36 Portland 7 1:03:19
13 323 Brent Casady 42 Portland 7 1:03:35
14 405 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 7 1:03:38
15 434 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com 41 Bend 7 1:03:49
16 452 John McCaffrey Kesho Bicycles 48 Portland 7 1:04:06
17 309 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling 48 Hillsboro 7 1:04:09
18 455 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 35 bend 7 1:04:13
19 447 Michael Wilson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 52 Corvallis 7 1:04:25
20 377 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 43 Bend 7 1:04:40
21 389 Aaron Leritz Team S+M 44 Portland 7 1:04:52
22 441 Jeff Otto Sunset Cycles 51 Beaverton 7 1:05:02
23 431 Dave Condon Trusty Switchblade 37 Wilsonville 7 1:05:23
24 381 john mitchem West End Bikes/Specialized 7 1:05:32
25 392 Kevin Drake Portland Bicycle Studio 43 Vancouver 7 1:05:32
26 433 Grant Folske 7 1:05:41
27 425 rich cramer bicycleattorney.com 53 Beaverton 7 1:06:02
28 314 Mathew Braun Team Audi 40 Portland 7 1:00:23
29 448 Joseph Ketner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Gresham 7 1:06:07
30 335 Alex Accetta HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 43 Portland 7 1:06:30 number improperly placed
31 363 Robert Uetrecht WebCyclery.com 43 Bend 7 1:06:46
32 407 doug evans bicycleattorney.com 43 Portland 7 1:07:02
33 358 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 42 Portland 7 1:07:13
34 456 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 45 Portland 7 1:07:20
35 320 Jesse Luckett Cyclepath Racing 41 portland 7 1:07:38
36 446 Michael Kosmala Team S+M 41 Tigard 7 1:07:47
37 406 Daniel Sharp 7 1:08:21
38 339 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 47 Gresham 7 1:08:31
39 356 Philip Hatton Athletes Lounge Cycling Team 40 Portland 7 1:08:35
40 357 Kevin Condron Gentle Lovers 40 Portland 7 1:08:38
41 380 Matt Engel StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 46 Bend 7 1:08:39
42 301 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Sherwood 7 1:08:52
43 393 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47 Portland 7 1:09:00
44 313 Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 38 Portland 7 1:09:07
45 348 Benjamin Drucker Trailhead Coffee Roasters 44 Portland 7 1:09:21
46 427 William Alcorn BikeFlights.com 46 Portland 7 1:09:23
47 442 Paolo Dabbeni Filth and Fury 45 Portland 7 1:09:29
48 437 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas 36 Wilsonville 7 1:09:32
49 451 Jerry Chabot 7 1:09:33
50 430 Dan Wolnick Hutch's/Bend Dental 48 Bend 7 1:09:53
51 362 Lloyd Connelly DNR Cycling 45 Portland 7 1:10:09
52 366 Matt D'Elia Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 38 Hillsboro 7 1:10:38
53 329 Eric Lanners Team S+M 40 Portland 7 1:11:05
54 360 Nicholas Leritz Team S+M 42 Portland 7 1:13:02
55 334 Brian Foresta Filth and Fury 39 Portland 6
56 424 Steve Dale bicycleattorney.com 38 Portland 6 1:00:29
57 450 Patrick Wilder 6 1:00:29
58 318 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 48 Eugene 6 1:00:36
59 395 Scott Willson Gentle Lovers 43 Portland 6 1:00:39
60 413 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club 44 Portland 6 1:00:46
61 352 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 42 Portland 6 1:00:54
62 310 PAT KUDSZUS Team Lazy Tarantulas 40 Salem 6 1:00:55
63 408 Jason Zadow Filth and Fury 37 Portland 6 1:01:39
64 364 Scott Mares Threshold Velo 46 Portland 6 1:02:03
65 365 Chad Sage Sunnyside Sports 44 Bend 6 1:02:11
66 412 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 48 Portland 6 1:02:21
67 453 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 46 Portland 6 1:02:24
68 306 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45 Portland 6 1:02:44
69 319 Bjorn Clouten HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 43 Happy Valley 6 1:02:45
70 593 6 1:02:53
71 350 Wally Hockman WebCyclery.com 36 Salem 6 1:03:36
72 457 Ben Johnson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Portland 6 1:03:41
73 355 Kevin Sundberg Showers Pass 40 Lo 6 1:03:45
74 375 Craig Ruby Oregon Bike Shop Racing Team 43 Portland 6 1:05:27
75 326 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles 49 Hood River 6 1:08:20
76 416 Bret Berner River City Bicycles 49 Portland 6 1:09:28
DNF 359 Chad Swanson Team S+M 36 The Dalles 5
DNF 330 Kale Chalmers HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 41 Tigard 4
DNF 341 Quinn Jackson DNR Cycling 44 portland 4
DNF 417 Montgomery Hill Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 43 Portland 4
DNF 361 Richard Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 36 Happy Valley 3
DNF 336 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 49 Portland 2
DNF 382 Bruce Rogers Hutch's/Bend Dental 46 Bend 2
DNF 316 Seth Hosmer HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 38 Portland 1
DNF 345 Raymond Crepeau Ruckus Test Team 41 Portland 1

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 756 Eric Vickers Bike Peddler 46 Salem 5 44:32
2 705 Ryan Eisele Reall Racing 35 Dallas 5 44:36
3 661 ronald kizziar HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 44 Portland 5 45:50
4 598 Matthew Smith 36 Vancouver 5 45:54
5 561 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Portland 5 46:01
6 647 Seth Taylor Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 38 Bend 5 46:05
7 635 Mark Widlund The Spokesmen 36 Brush Prairie 5 46:11
8 682 Barry O'Connor Kind Human 5 46:18
9 674 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 36 Portland 5 46:21 number place incorrectly
10 758 Jason Pinkerton 36 Corbett 5 46:27
11 738 Rob Bingham Life Cycle Racing Team 43 Medford 5 46:34
12 578 Jason Musengo 41 Portland 5 46:34
13 757 Adam Ward Rolf Prima 39 Portland 5 46:36
14 749 Andy Meeks bicycleattorney.com 39 Portland 5 46:57
15 583 Matt Edler Portland Bicycle Studio 39 Portland 5 46:59
16 648 Neil Green Therapeutic Associates PDX Cycling 39 Fairview 5 47:17
17 728 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA 41 Keizer 5 47:32
18 589 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 46 Portland 5 47:36
19 638 Jim Mudd 40 Portland 5 47:40
20 720 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Portland 5 47:53
21 649 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 38 Portland 5 47:54
22 623 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 5 48:00
23 606 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 portland 5 48:01
24 717 Edward (Ted) Chaplain Bush League Wrenching 39 Portland 5 48:01
25 564 Eric Wittinger Fat Cobra Video 39 Portland 5 48:04
26 672 Phillip Ohnstad Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 5 48:06
27 666 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo 40 Portland 5
28 681 Casey Davidson bicycleattorney.com 43 Portland 5 48:22
29 618 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 40 Portland 5
30 602 Mike Snelson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 38 tigard 5 48:25
31 554 Douglas Johnson Santiam Bicycle 43 Hood River 5 48:26
32 584 Andrew Filer 42 Portland 5 48:28
33 778 Paul Zagacki bicycleattorney.com 42 Lake Oswego 5 48:32
34 741 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 40 Lake Oswego 5 48:45
35 580 David Hewett The Spokesmen 38 Vancouver 5 48:47
36 625 Andy Leritz Team S+M 46 Portland 5 48:50
37 740 Chris Moor 36 Bend 5 49:06
38 763 Kerry Halligan 42 Portland 5 49:18
39 696 David Pryor 44 Portland 5 49:22
40 577 Paul Kelly HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 47 Lake Oswego 5 49:26
41 653 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade 45 Bend 5 49:30
42 747 Steve Brower Team Snail Racing 46 Bend 5 49:36
43 662 Spencer White Stumptown Cycling Club 41 Portland 5
44 779 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 49 Portland 5 49:43
45 784 Jon Langbehn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Beaverton 5 49:45
46 775 Doug Minarik bicycleattorney.com 36 Portland 5 49:51
47 743 Scott Peterson 5 49:54
48 768 Carl Werner 5 49:57
49 667 Peter Rueegger Team Mudman 45 Portland 5 50:00
50 574 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 Portland 5 50:08
51 755 Tom Lenth 5
52 657 David Krause 36 Bend 5
53 552 Jeff Boehlke The Spokesmen 47 Battleground 5 50:19
54 559 ILe Powell Team S+M 44 Portland 5 50:23
55 576 Curtis Loeb Hammer Velo 39 Portland 5 50:24
56 699 Andy Platt 43 Portland 5 50:28
57 573 Cesar Villanueva HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 40 Portland 5
58 636 Chris Nelson Green Submarine Records 38 Portland 5 50:51
59 645 Dennis Stafford CX Pistols p/b Cyclocross.com 37 Milwaukie 5 50:52
60 706 Daniel Boatright Filth and Fury 36 Tigard 5 50:54
61 785 Ed Reagan crank 45 Portland 5 50:59
62 783 David M Miller Team Lazy Tarantulas 36 Portland 5 51:03
63 713 Judd Eustice Team S+M 53 Portland 5 51:05
64 731 JJ Blackwood 5 51:21
65 710 Kyle Stancliff SWEAT360 42 5 51:26
66 701 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo 39 Portland 5 51:37
67 733 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling 47 portland 5 51:47
68 759 Branden Taggart Team Lazy Tarantulas 51 Portland 5 52:50
69 644 Ian Kennedy bicycleattorney.com 49 Portland 4 41:13
70 730 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 4 41:17
71 748 Sean Cook Cyclepath Racing 41 Beaverton 4 41:19 missing shoulder number'
72 556 Guy Smith Fort George Brewery 50 Rainier 4 41:38
73 673 Matt Mallet 38 Corvallis 4 41:52
74 702 Khari Gates Skullcandy 42 Portland 4 41:57
75 669 Paul Formiller Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 44 Portland 4 42:00
76 704 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 49 Gresham 4 42:09
77 714 Dave Dezellem Ironclad/Yakima 43 Hillsboro 4 42:18
78 687 Colin Cunningham 45 Portland 4 42:26
79 628 Mike Rosenfeld Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Portland 4 42:27
80 685 Robert Marti SWEAT360 41 Hillsboro 4 43:18
81 630 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 49 Portland 4 43:22
82 786 Leland Jossy Bush League Wrenching 4 43:37
83 675 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club 39 Portland 4 43:42
84 553 Brian Wielenga BeerMongers Cycle Club 39 Portland 4 43:53
85 575 Judson McCauley The Spokesmen 39 Vancouver 4 43:58
86 715 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 43 Lake Oswego 4 44:59
87 678 Jimmy Candelaria Hammer Velo 43 Portland 4 45:19
88 780 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 37 Portland 4 45:44
89 613 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 48 Portland 4 46:10
90 619 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Beaverton 4 46:26
91 614 Freddy Tincher Bridgetown Velo 39 Portland 4 46:41
92 605 Brian Nelson Trusty Switchblade 44 Redmond 4 51:50
93 782 Mark Ginsberg HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 43 Portland 4 52:58
DNF 781 Tim Plumb 38 Portland 2
DNF 708 Drew Holmes WebCyclery.com 43 Bend 1
DNF 719 Lucian Jones 44 Bend 1

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps
1 306 Ryan Marquardt 35 Portland 4
2 602 Bill Richmond 43 Beaverton 4
3 551 Greg Shaffer Nossa Familia Coffee Cycling 41 Portland 4
4 309 Paul Souders Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Portland 4
5 313 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 4
6 416 Webster Wilson 41 Portland 4
7 503 Skye Fitzgerald Spin Film 43 Clackamas 4
8 512 Banjo Weymouth 4
9 421 Devin Bailly HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 39 Portland 4
10 532 Brent Sherry Human Powered 37 Portland 4
11 536 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 50 Portland 4
12 300 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 39 Portland 4
13 320 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling 43 Portland 4
14 324 Thomas Royce The Spokesmen 45 Ridgefield 4
15 619 Peter Koonce Team S+M 39 Portland 4
16 494 Mike Taylor Deschutes Brewery 49 Bend 4
17 381 Jeff Steiner Showers Pass 47 Portland 4
18 345 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 36 Portland 4
19 449 Benjamin Herring Portland Bicycle Studio 46 Portland 4
20 477 stewart schesnack 45 portland 4
21 608 james olson Astrig 4
22 629 Kevin Sayler 39 Anacortes 4
23 579 Troy Nelson Monkey Wrench Bicycle Club 44 Beaverton 4
24 441 giles rickett SWEAT360 47 hillsboro 4
25 648 Mark Desbrow 35 Portland 4
26 340 Rob Kerr Boneyard Cycling 46 Bend 4
27 489 Yuji Sumimoto 43 Troutdale 4
28 365 nathaniel wells 58 Mosier 4
29 363 steven ohlhaber Garner Northbrook Chicago 4
30 589 David Arndt 4
31 388 Brian Carrico The Spokesmen 43 Vancouver 4
32 496 Patrick Palmer HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 41 West Linn 4
33 339 Joe Gomez Team Mudman 43 Portland 4
34 630 John Howe Team Beer 4
35 429 Matt Richmond HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 49 Portland 4
36 600 Ryan McIntyre 37 Portland 4
37 580 Ryan Barnes Human Powered 38 Portland 4
38 638 Brian Little 4
39 473 Ryan Schimpf The Spokesmen 36 oregon city 4
40 394 Doug Brecht crank 49 Portland 4
41 538 Jeremy Hudson 42 Gresham 4
42 558 James Williams Tigard 44 4
43 596 Brandon Bohling 4
44 393 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 43 Lake Oswego 4
45 534 Terry Hamness Camas Bike and Sport 43 Washougal 4
46 460 Ryan Paddock 39 Milwaukie 4
47 588 Luke Robbins 4
48 492 James Sestric 4
49 601 Jeff Garrett SWEAT360 36 Hillsboro 4
50 635 Jason Ellis 4
51 315 Ryan Morrisey The Spokesmen 37 Vancouver 4
52 336 Rob Russell Camas Bike and Sport 47 Hillsboro 4
53 516 kyle stephens BeerMongers Cycle Club 37 Portland 4
54 618 John Shorb 40 Portland 4
55 356 Matthew Jetton 44 portland 4
56 636 Duncabn Parks 4
57 643 Tim Coghlan Lost Highway 35 Portland 4
58 620 Eric Evans 44 Portland 4
59 437 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 49 Brush Prairie 4
60 561 Ed Fischer Camas Bike and Sport 45 Camas 4
61 513 Matt McGuire crank 46 Portland 4
62 533 Greg Witt 53 Portland 4
63 327 Josh Platis Rubicon 42 Portland 4
64 463 Kevin Dickson 44 Portland 4
65 401 Craig DeAmbrose Yakima Bike Vigilantes Portland 4
66 515 Paul Barlow Barlow Bikes 43 Saint Helens 4
67 529 Peter Seelig Dr Will Bar 39 Lake Oswego 4
68 501 Peter Hettinga SWEAT360 43 Hillsboro 4
69 483 Gabriel Cabatic 37 Portland 4
70 616 Donovan Duchene 4
71 321 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team 39 Portland 4
72 499 Michael Clark MX3L/Hapi-Go! 44 Portland 4
73 546 Chad Fischer SWEAT360 37 Hillsboro 4
74 664 Raymond Egan The Spokesmen 37 West Linn 4
75 628 Justin Lindsay 4
76 560 Jesse Saks 4
77 338 Mark McMurtry Bellovaci United 43 Portland 4
78 625 Eric Mellencamp SWEAT360 4
79 422 mike packer Rebound/Tireless Velo 49 Vancouver 4
80 379 Jeffrey H. Garrett Scorpius Cycles 45 Lake Oswego 4
81 511 Ross Bryan DNR Cycling 35 Portland 4
82 419 Mike Sobolewski Hapi-Go! 44 Vancouver 4
83 368 Sean McCarthy 47 Tigard 4
84 308 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo 40 Portland 4
85 456 Joseph Marek Team S+M 50 Oregon City 4
86 572 Ben McLeod 43 Portland 4
87 646 James Self 42 Portland 4
88 649 Garett Brennan 4
89 472 Mitch Gold Dr Will Bar 52 Portland 4
90 468 Tom Nilan 51 Portland 4
91 613 John Abel 4
92 343 Steven Soto 40 Sherwood 4
93 530 mike zoormajian Yakima Bike Vigilantes 46 West Linn 4
94 301 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 44 Portland 4
95 627 Justin Watkins Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 39 Hillsboro 4
96 640 Rich Hannah Team Mudman 44 Portland 4
97 505 jacob hamnes Aloha 4
98 666 Craig Carter Harder Cycling 43 Portland 4
99 479 Jeff Spencer Team S+M 49 Clackamas 4
100 373 Chris Meilinger 47 Portland 4
101 427 Jonathan Modie Team S+M 44 Portland 4
102 517 Mark Ravenaugh Mulino 4
103 342 Varner Seaman Nosse Familia 38 Portland 4
104 592 Simon Ingham 47 Portland 4
105 594 Joel Morrissette Portland Velo Racing Team 37 Beaverton 4
106 626 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 14 Washougal 4
107 444 Matt Meskill Rolling Thunder p/b The Missing Link 51 Portland 4
108 307 Adam Clement 46 Portland 4
109 559 Dana Swisher 44 Beaverton 4
110 495 Russell Gober Showers Pass 47 Forest Grove 4
111 369 Mark Nielsen Sunset Cycles 48 Portland 4
112 552 Ethan Fuld Unattached 48 Portland 4
113 471 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Portland 4
114 644 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Portland 4
115 553 phil avery Team Beer 39 oregon city 4
116 302 mike meier Camas Bike and Sport 49 Vancouver 4
117 647 Neil Gibson 4
118 390 Jeff Dill 41 Portland 4
119 633 Greg Joshua Honey Badgers 40 WEST Linn 4
120 571 Jason Bietz 47 Sherwood 4
121 621 Doug Bredall 43 Beaverton 4
122 332 Mark Castle Portland Velo Racing Team 49 Portland 4
123 430 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas 41 portland 4
124 634 Andrew Minson 40 West Linn 4
125 484 Dave Torrance 43 Portland 4
126 508 Brian Hansen Red Lizard 52 Milwaukie 4
127 312 Matt Haughey Buy Local Cycling 41 McMinnvile 4
128 350 Bryce Bederka Stumptown Cycling Club 44 Portland 4
129 409 Dylan McNamee 47 Portland 4
130 358 Todd Harple SWEAT360 43 Hillsboro 4
131 502 Tim Schallberger Tim Schallberger 46 Bend 4
132 370 Eric Meier Camas Bike and Sport 45 Beavercreek 4
133 605 Scot Jarchow Threshold Velo 47 Beaverton 4
134 641 Steve Getsiv bicycleattorney.com 48 Portland 4
135 642 Preston Roth Deschutes Brewery 39 Happy Valley 4
136 486 Richard McKee 44 Vancouver 3
137 587 Paul DeVries Filth and Fury 45 Newberg 3
138 464 Steven Pike 3
139 645 Ben Hein 41 Portland 3
140 631 Greg Gabler Honey Badgers 46 West Linn 3
141 462 Christopher Lepore 3
142 523 Robert Stefanowicz Portland 3
143 476 Neil Kranz 38 Tigard 3
144 407 Patrick Meigs 46 Portland 3
145 639 Jordan Slone Trailhead Coffee Roasters 30 Portland 3
146 544 David Atkins 3
147 632 Kristy Huffman 3
148 637 Marc Brodehl 3
149 439 Scott Winkels Portland Velo Racing Team 41 Tigard 3
150 554 David Meyer 3
151 595 Sean Whitacre 3
DNF 569 John Menconi 42 Portland 1

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 380 Jeff Otto Sunset Cycles 51 Beaverton 5 44:54
2 352 Mark Bradley Unattached 53 Roseburg 5 46:29
3 296 Terry Knight 58 Vancouver 5 47:28
4 259 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized 54 Portland 5 48:16
5 270 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 53 Camas 5 48:37
6 287 Johnny Vergis Cyclepath Racing 53 Portland 5 48:59
7 291 Greg Talbert Focus Bikes 51 Portland 5 49:14
8 267 phil randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 56 Springfield 5 49:29
9 255 Cal Stone 54 Camas 5 49:39
10 322 Tom Hill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 50 PORTLAND 5 49:45
11 256 Daniel Melkonian Mountain View Cycles/Subway 53 Trout Lake 5 50:11
12 323 Steven Thorne BikeFlights.com 52 Portland 5
13 266 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Portland 5 50:31
14 362 Eric Power Cascade Couriers/Bend Velo 52 bend 5 50:52
15 379 Jon Gove Ruckus Test Team 51 Portland 4 41:14
16 315 Mike Mercer Grouptrail Cycling 53 Portland 4
17 274 Chris Wold 50 Portland 4 41:29
18 350 Satoru Igarashi 51 Portland 4 41:45
19 349 Andrew Meigs 4 41:51
20 293 John Napier Camas Bike and Sport 52 Camas 4 42:16
21 306 Michael Kender Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 50 Portland 4 42:23
22 312 Chauncey Curl Cyclepath Racing 52 Portland 4 42:24
23 279 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 51 Vancouver 4 42:40
24 351 Whit bazemore Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 50 Bend 4 43:05
25 367 Dave Burnard Adobe Systems 57 Forest Grove 4 43:05
26 299 Richard Potestio Rapha Racing NW 58 Portland 4 43:12
27 337 Dieter Hoffmann Team S+M 56 Portland 4 43:22
28 272 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 57 Tigard 4 43:25
29 294 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 59 Eugene 4 43:43
30 261 Tim Ellerbruch West End Bikes/Specialized 55 Lake Oswego 4 43:45
31 329 Jeffrey Volk DNR Cycling 50 Portland 4 44:01
32 284 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Wilsonville 4 44:26
33 297 erik goodfriend Showers Pass 53 portland 4 44:34
34 388 Hugh Givens bicycleattorney.com 56 Portland 4 44:46
35 321 Stefan Furst Camas Bike and Sport 56 Vancouver 4 44:59
36 387 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling 54 Portland 4 45:03
37 343 Eric Szczukowski Unattached 52 Portland 4 45:40
38 262 Tracy Marks na 58 Portland 4 45:50
39 254 john nicholas DNR Cycling 58 portland 4 45:59
40 386 scott stapleton 50 West Linn 4 46:22
41 391 Tom Aichele 51 Portland 4 46:34
42 250 Vincent Plaza BriHOP Cycling 52 Lake Oswego 4 46:38
43 328 Paul Gronke 52 Portlnd 4 46:53
44 389 David Andres 50 Newberg 4 47:06
45 382 Tom Van Raalte 52 Portland 4 47:21
46 361 Dan Houghton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 53 Aloha 4 47:30
47 295 Wayne Nussbaum 50 Happy Valley 4 48:15
48 286 Craig Mavis Deschutes Brewery 59 Bend 4 48:36
49 285 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 54 Portland 4 49:33
50 356 Jeff Hollister 55 Portland 4 50:30
51 370 Tim Rathbun 4 50:49
52 289 Peter Nielsen Sunset Cycles 51 Portland 4 51:10
53 390 Scott McCoy 4 51:35
54 357 Danny Pettit 51 Happy Valley 4 52:03
55 394 Scott McCall toutes les villes 58 Portland 4 54:37
56 330 David Hankins Camas Bike and Sport 59 Camas 3 41:30
DNF 252 Charles Linke The Spokesmen 55 Portland 3
DNF 377 Riley Moody Team Rose City 59 OLYMPIA 1

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 502 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 62 Eugene 4 42:28
2 517 Rick Gregory Black Dog Velo 60 Eugene 4 43:50
3 529 Don Leet Sunnyside Sports 63 Bend 4 44:12
4 508 steven miller 60 Portland 4 44:39
5 500 Ron Strasser Team S+M 64 Portland 4 45:46
6 514 Russell Speirn Portland Velo Racing Team 67 Wilsonville 4 46:02
7 504 Amory Cheney Boneyard Cycling 62 Bend 4 46:15
8 510 Bob Daugherty Cyclepath Racing 62 Portland 4 47:38
9 516 Steve Rearden Blondie Velo 62 Portland 4 47:52
10 503 Terry Atwood Portland Velo Racing Team 67 Portland 4 48:31
11 522 Paul Montgomery Team S+M 4 51:06
12 501 Malcolm Johnson Portland Velo Racing Team 65 Portland 4 51:58
13 531 Brad Pinkstaff 4
14 515 Edward Lanton 63 Portland 4 53:11
15 507 Einar Traa Portland Velo Racing Team 70 Portland 3 42:34
16 513 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 60 Portland 3 42:52
17 523 James Meyer Team S+M 3 44:44
18 530 Ike Kendrick 3 46:52
19 518 Philip Litchfield Buy Local Cycling 63 Salem 2 48:25
DNF 528 Dave Klug Team Rose City 60 Beaverton 3

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 37 Meg Hamilton 42 Eugene 4 41:10
2 20 Beth Burns Dark Horse 41 Portland 4 41:30
3 38 Mary Skrzynski Sunnyside Sports 51 Bend 4 41:42
4 35 jaini VS-Crawford Evivva 38 Eugene 4 41:43
5 10 Mielle Blomberg Team S+M 42 Portland 4 42:12
6 17 Virginie Calme Cyclepath Racing 43 Portland 4 42:58
7 8 Ellen Miller Team Lazy Tarantulas 38 Salem 4 43:01
8 32 Susan Sherman Showers Pass 44 Portland 4 43:03
9 12 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 4 43:16
10 34 Joanna Mensher 4 43:30
11 23 Sarah Eustis bicycleattorney.com 40 Portland 4 43:59
12 2 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 39 Hood River 4 44:03
13 19 Holly Pfeiffer Trusty Switchblade 41 Bend 4 44:51
14 30 Suzy Renn Team Slow 44 Portland 4 45:50
15 5 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 4 48:08
DNF 4 Ann Kennedy bicycleattorney.com 45 Portland 2

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 240 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 35 Portland 4 47:17
2 208 Shetha Nolke Sweetpea Ladies Auxiliary 38 Portland 4 47:38
3 239 Julie Deal BeerMongers Cycle Club 41 Portland 4 47:58
4 231 Sara LaBarge Sweetpea Ladies Auxiliary 4 48:15
5 210 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 42 Portland 4 48:21
6 211 Anna Saltonstall 37 The Dalles 4 48:52
7 217 Karen Henry Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 40 Damascus 4 49:48
8 200 Traci D'Elia Sweetpea Ladies Auxiliary 39 Hillsboro 3 37:40
9 233 Brandi Pinkerton Sweetpea Ladies Auxiliary 39 Corbett 3 38:12
10 226 Evelyn Kim HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 44 Portland 3 39:43
11 224 Hazel Gross Trusty Switchblade 37 Portland 3 39:47
12 202 Emily Goodman Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 3 40:04
13 221 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 40 Portland 3 40:07
14 214 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 39 Portland 3 40:40 hair obscures number
15 230 Annie Ericson 3 41:48
16 228 Robyn Pfeifer Athletes Lounge Cycling Team 3 43:10 hair obscures number
17 201 Kate Walker Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 3 43:14

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 750 Lora Melkonian Mountain View Cycles/Subway 54 Trout Lake 4 43:29 hair obscures number
2 760 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 51 Camas 4 44:17
3 788 Michelle Mercer Bazemore Sunnyside Sports 46 Bend 4 44:37
4 783 Katherine Christensen 53 Portland 4 44:42
5 782 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 4 47:03
6 771 Linda Caporicci Oregon Bike Shop Racing Team 46 Gresham 4 47:37
7 792 Candida Hart Hapi-Go! 49 Washougal 4 48:15
8 755 Angela Horton Gapay Hammer Velo 47 Cornelius 4 48:32
9 785 Pam Fairchild Rebound/Tireless Velo 48 Portland 4 48:48
10 767 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 57 Portland 3 37:25
11 762 Carey MacNaughton Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 56 Portland 3 38:15
12 793 Laila Deardorff 52 Lake Oswego 3 38:35
13 778 Anne Zoormajian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 49 West Linn 3 38:56
14 779 Sheilagh Griffin 3 40:18
15 784 Loraine Blake 3 40:51
16 780 Renee Pype Team S+M 55 Portland 3 41:07
17 786 Carol Pelmas Sweetpea Ladies Auxiliary 55 Lake Oswego 3 41:33
18 759 Kysa Vassily Team Lazy Tarantulas 48 Portland 3 41:38
19 791 Delta Chandler 3 43:42

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 662 Adam Artner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 19 Corvallis 5 44:27
2 635 Geoffrey Huber Stoemper/Fat Tire Farm 38 portland 5 44:54
3 509 Brian Kesselman Ruckus Test Team 37 Portland 5 45:03
4 613 Ben Guernsey Trusty Switchblade 29 Portland 5 45:25
5 519 Jeremy Russell bicycleattorney.com 31 Portland 5 45:37
6 565 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 31 Portland 5 46:23
7 634 Adrian Richardson Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 25 Portland 5 46:42
8 506 David Boerner Ruckus Test Team 32 Portland 5 46:50
9 541 Lee Ordonez English Cycles 31 Eugene 5 47:18
10 599 Tony Kic Gentle Lovers 35 portland 5 47:26
11 608 Josh Armagost Green Submarine Records 41 Portland 5 47:46
12 547 Mike Bene Jens Voigt's Army 46 Portland 5 47:50
13 707 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 37 Portland 5 47:50
14 713 Landon Masterfield 5 48:02
15 508 John McCaffrey Kesho Bicycles 48 Portland 5 48:10
16 660 Pete Rubijono Poler/Mad Alchemy 37 Portland 5 48:15
17 709 Steven Chapenker 5 48:32
18 666 Paul Johnson Ruckus Test Team 25 Portland 5 48:45
19 648 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 39 Portland 5
20 573 David Burke Trailhead Coffee Roasters 32 Portland 5 49:04
21 584 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion 44 Camp Adair 5 49:12
22 674 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas 30 Portland 5 49:19
23 703 Boone Tompkins 5 50:15
24 711 Thomas Joyce Human Powered 34 Portland 5 50:17
25 671 Graeme Wagoner Super Relax Concept 5 50:48
26 710 Jake Rosenfeld 5 50:53
27 694 Tom Rousculp Team Cthulhu 38 Portland 5 50:59
28 592 Ryan Barrett 33 Portland 5 51:18
29 623 Zach Horn Human Powered 34 Portland 4 41:27
30 586 Tyler Bump Ruckus Test Team 31 Portland 4 41:32
31 511 Ken Hahn 39 Portland 4 41:35
32 553 Lloyd Connelly DNR Cycling 45 Portland 4 41:38
33 691 Richard Lorenz Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 4 41:41
34 661 Steven Beardsley Gentle Lovers 31 Portland 4 41:54
35 649 Tony Pereira Breadwinner Cycles 44 Portland 4 41:56
36 563 John Gulick Green Submarine Records 37 Portland 4
37 693 Aaron Ufferman 4 42:19
38 615 Ethan Furniss Poler/Eddie Merckx 4 42:23
39 603 Tim Smith Rebound/Tireless Velo 49 Portland 4 42:45
40 712 Chris Sautter Yakima Bike Vigilantes 47 Portland 4 42:50
41 683 Maxwell Merkle Ruckus Test Team 31 Portland 4 42:57
42 701 Ira Ryan Breadwinner Cycles 37 portland 4 43:06
43 692 Mac Prior 21 Portland 4 43:43
44 705 Doug Karet 4 44:14
45 706 Christopher Ryan Ruckus Test Team 36 Portland 4 44:28
46 681 Jamie Whalen 4 44:42
47 579 Eric Moody Rogue / Mt. View Cycles 42 Hood River 4 44:45
48 539 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 38 Lake Oswego 4 44:51
49 577 Christopher Burge Green Submarine Records 32 Portland 4 44:53
50 715 Kevin Templeton 4 44:55
51 654 Kevin Ziemke Team Beer 4 45:20
52 515 David Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Camas 4 45:23
53 708 Chuck Warrington Sprout Cycles/Lucky Lab 4 45:36
54 716 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 42 Portland 4 45:55
55 702 Tim Hittner 4 45:59
56 704 Cindy Lewellen 46 Portland 4 46:13
57 667 Jaques Larortune Presto 4 46:48
58 602 Jeffrey Volk DNR Cycling 50 Portland 4 47:13
59 700 Richard Potestio Rapha Racing NW 58 Portland 4 48:16
60 714 brian eustis 4 48:40
61 676 edwin brown 4 49:02
62 528 john nicholas DNR Cycling 58 portland 4 49:06
63 540 Suzy Renn Team Slow 44 Portland 4 49:50
64 698 Jared McClintock 36 portland 4 50:01
65 643 Kristin Bott Team Slow 32 Portland 3 43:18
66 555 Elisabeth Mahoney 42 Portland 3 44:28
DNF 647 Andrew Sullivan Metropolis Cycle Repair 31 Portland 2

Unicycle

Num Name Team Age City Laps
1 U3 Susannah Hart Hapi-Go! 16 Washougal 1
2 U1 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 14 Washougal 1
3 U34 Ben Schoenberg Seriousjuggling.com 1
4 U2 Nathanael Hart Hapi-Go! 11 Washougal 1
5 U9 Thomas Royce The Spokesmen 45 Ridgefield 1
6 U0 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 1

Women A

Num Name Team Age City Laps Time
1 909 Serena Bishop All Access Racing 35 bend 7 1:09:22
2 920 Laura Winberry Speedvagen Racing Machines 29 Bend 7 1:09:25
3 867 Tina Brubaker Speedvagen Racing Machines Portland 6 1:01:00
4 874 Megan Faris Rapha/River City Bicycles 34 Portland 6 1:01:05
5 915 julie krasniak Rapha Focus 25 Portland 6 1:02:39
6 868 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 32 Portland 6 1:02:44
7 863 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 47 Portland 6 1:03:57
8 906 Sarah Max West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 38 Bend 6 1:04:19
9 885 Rebeccah Bieri Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 34 White City 6 1:04:21
10 870 Abby Watson Breadwinner Cycles 29 Portland 6 1:05:13
11 876 solana kline 31 bend 6 1:05:21
12 889 Megan Chinburg River City Bicycles Women's Team 34 Portland 6 1:05:27
13 873 Cindy Lewellen 46 Portland 6 1:05:52
14 882 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 6 1:05:58
15 925 Julie Cutts 6 1:06:03
16 884 Jill Hardiman Team S+M 43 White Salmon 6 1:06:03
17 918 Kristen Minarik bicycleattorney.com 32 Portland 6 1:06:32
18 904 Sara Fletcher West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 28 Portland 6 1:07:01
19 888 Renee Scott Sunnyside Sports 40 Bend 6
20 864 Jen Powell Breadwinner Cycles 35 Portland 6 1:07:48
21 913 Sarah Post-Holmberg 6 1:08:11
22 893 Ellene Smith bicycleattorney.com 33 Portland 6 1:08:27
23 902 Remy Maguire Team S+M 34 Portland 6 1:08:41
24 869 rachel bagley Breadwinner Cycles 35 Portland 6 1:09:00
25 880 Jenn Levo Speedvagen Racing Machines 33 Portland 6 1:09:19
26 916 Joy Armagost Fat Cobra Video 35 Portland 6 1:09:25
27 881 Audrey Brown Team S+M 27 Lake Oswego 6 1:09:33
28 928 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 25 Portland 6 1:09:51
29 856 Susannah Hart Hapi-Go! 16 Washougal 6 1:09:58
30 861 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 31 Vancouver 6 1:10:00
31 923 Kristin Wille Ruckus Test Team 30 Portland 6 1:10:24
32 891 Beth Flanagan Team S&M/Les Femmes de S&M 37 Portland 6 1:10:41
33 919 Irena Ossola 6 1:10:46
34 924 Molly MacGraw Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 24 Ashland 6 1:10:53
35 908 Stephanie Hahn HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 33 Portland 6 1:11:32
36 927 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 28 Portland 6 1:11:36
37 879 Laurie Hotovy Team S+M 35 Portland 6 1:11:41
38 898 Elise Wright 31 Eugene 6 1:11:57
39 914 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 31 Beaverton 5 1:00:35
40 862 Jeanne Beko CX Pistols p/b Cyclocross.com 30 West Linn 5 1:01:33
41 926 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 29 Portland 5 1:02:34
DNF 854 Stephanie Chase 32 Portland 1

Women B

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 152 Kristin Duyn Athletes Lounge Cycling Team 34 tualatin 4 42:21
2 167 juliette oldfield 36 Portland 4 42:40
3 139 Jessica Gill 36 Happy Valley 4 43:42
4 150 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 31 Portland 4 43:46
5 151 Marayah Deese Heartstrings Cycling 28 Portland 4 44:04
6 163 Brenna Wrye-Simpson Ironclad/Yakima 26 Portland 4 44:18
7 168 Beth kobza Portland Bicycle Studio 4 44:29
8 123 Annie Nielsen bicycleattorney.com 32 Milwaukie 4 45:26
9 119 Kimberly Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 34 Portland 4 45:31
10 165 Katie Monaco 4 45:31
11 156 Jillian Noe Oregon Bike Shop Racing Team 29 Beaverton 4 46:02
12 117 Diane Bradley Rogue / Mt. View Cycles Portland 4 47:30
13 157 Hilary Luther 43 Degrees 37 Portland 4 47:32
14 120 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 34 Portland 4 47:52
15 105 Hannah Hart Hapi-Go! 20 Washougal 4 47:57
16 112 Erin Chipps Green Submarine Records 33 Portland 4 48:00
17 147 sarah layton 31 Portland 4 49:09
18 127 Melissa Sher Trailhead Coffee Roasters 28 Portland 4 49:26
19 154 Kristi Hanson 34 Chicago 3 37:23
20 166 Laura Beko CX Pistols p/b Cyclocross.com 3 37:33
21 164 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repair 28 Portland 3 38:02 hair obscures number
22 113 Marie Major Rebound/Tireless Velo 31 Vancouver 3 39:28
23 169 Alynda Lingwood Gregg's/Trek 3 43:43

Women C

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 386 Kaitlin Borstelmann Portland Bicycle Studio 4 47:08
2 369 Mary Fordham Team S&M/Les Femmes de S&M 37 Portland 4 47:23
3 391 Krissy Brunsman Green Submarine Records 36 Portland 4 47:42
4 392 Taeryn Robbins 4 48:09
5 389 Sarah Brown Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 Portland 4 48:42
6 371 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 48 Portland 4 48:53
7 399 Taylor Schefstrom 4 48:54
8 306 Elisabeth Mahoney 42 Portland 4 48:55
9 404 Julie Baird 3 37:42
10 364 Julie Kowal Athletes Lounge Cycling Team 32 Portland 3 37:42
11 376 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 33 Portland 3 38:19
12 343 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 33 Portland 3 38:22
13 366 Kristin Bott Team Slow 32 Portland 3 38:26
14 360 Abby DenUyl BeerMongers Cycle Club 35 Portland 3 38:34
15 353 Leah Medure DNR Cycling 33 Portland 3 38:44
16 312 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 28 Portland 3 39:02
17 334 Sara Gardner StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 35 bend 3 39:10
18 398 Alisha Madrone 36 Portland 3 39:27
19 397 Coleen Gibson 3 39:28
20 383 Nicole Davison 36 Portland 3 39:32
21 403 Naomi Hand 3 39:36
22 367 Whitney Dawson 3 39:47
23 396 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 27 Clackamas 3 39:52
24 322 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 Portland 3 40:13
25 304 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club 43 Fairview 3 41:15
26 394 McKenzie Zollner Crosshairs p/b Spy Optics 3 41:17
27 313 Lindsey Kuipers BeerMongers Cycle Club 26 Portland 3 41:19
28 302 Cammia Kalimanis 35 Kalama 3 41:25
29 318 Stephanie Stauber BeerMongers Cycle Club 32 Portland 3 41:29
30 387 Robin Yakhour Camas Bike and Sport 46 Brush Prairie 3 41:30 hair obscures number
31 388 Kelsey Cordwell 3 42:09
32 325 Nita Galambos Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland 3 42:26
33 395 Vanessa Usui 39 Portland 3 42:54
34 402 Olivia Halfen 3 43:29
35 370 Robin Stancliff SWEAT360 41 Aloha 3 43:45
36 363 JJ Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary 42 Portland 3 44:12
37 393 Michelle Johnson 37 Vancouver 3 44:16
38 400 Lauren Dunbar 3
39 321 Leanne Marinace Trailhead Coffee Roasters 45 Portland 3 45:34
40 373 Jennifer Rychlik SWEAT360 42 Hillsboro 3 46:12
41 384 Alicia Streit 3 48:15
42 377 Juntu Oberg Oregon Bike Shop Racing Team 40 Portland 3 49:20
43 375 Jane Thanner Rebound/Tireless Velo 48 Portland 3 54:03
DNF 352 Ali Angle Formiller Sweetpea Ladies Auxiliary 42 Portland 1