Cross Crusade

Bend, OR
October 30, 2011

Part of the Cross Crusade

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated November 1, 2011 at 7:18 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 251 Tony Weber 44 Hillsboro 4
2 182 Jarod Seaman Capitol Velo 40 salem 4
3 298 Andrew Kenny 25 Portland 4
4 196 Kyle Stancliff SWEAT360 41 Aloha 4
5 191 eugene rinehart 43 Portland 4
6 188 John Gill 31 Happy Valley 4
7 510 Zach Violett 4
8 343 scott stapleton 48 West Linn 4
9 247 Jeremy Nichols 33 Tigard 4
10 128 David Eliopulos HPChiro/Alpine Mortgage Planning 30 Portland 4
11 519 Lucas Alberg 4
12 373 Tim Beard 44 Bend 4
13 229 Michael Kosmala 39 Tigard 4
14 514 William Myers Boneyard Cycling 42 Bend 4
15 372 Brett Cassidy 30 Portland 4
16 509 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 4
17 513 Anthony Giltner Tensegrity PT Cycling 4
18 378 Ben Hein Yakima Bike Vigilantes 39 Yakima 4
19 104 R Dean Bailey Beaverton Bicycle Club 46 Vancouver 4
20 348 Jamie Laird Beermongers Cycle Club 39 Portland 4
21 156 Charles Linke 53 Portland 4
22 232 Adam Bergerson Capitol Velo 36 Salem 4
23 489 Timothy Peterson 40 Bend 4
24 123 Chad Butler Medoyeff Vodka/Team CycleOne 44 Scio 4
25 266 Ron Patch 41 Bend 4
26 512 Joe Barrett 4
27 261 Dan Coe 37 Portland 4
28 278 ian gleason 33 beaverton 4
29 199 Andrew Smith 29 Portland 4
30 161 Yutaka Yokote Capitol Velo 35 Salem 4
31 279 Mark Hansen 32 Portland 4
32 313 Lucas Bakker 25 Portland 4
33 520 Tom Achor 4
34 381 Chris Sterry Boneyard Cycling 30 Bend 4
35 488 Corey Esson 4
36 333 Jason Flanagan Scott's Cycle and Sports 36 Salem 4
37 253 Richard Sayre 53 Lake Oswego 4
38 511 Carol Petersen Capitol Velo 42 Salem 3
39 517 Elyse Rowe 3
40 311 Todd Marley OHPV 43 Tigard 3
41 516 Monica McClain-Smith 3
42 433 Rob Chapman 37 Portland 3
43 498 Lael Gregory 3
44 190 Andrew Minson 38 West Linn 3
45 490 Jessica Hunter 3
46 521 Ryan Buccola 3
47 359 David Fox Capitol Velo 46 Salem 3
48 518 Karl Mikkelson Mountain View Cycles 43 Hood River 2
49 515 Maria Madden 2
DNF 499 Shawn Gerdes 1

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 664 Pam Stevenson 4 44:01
2 424 Jennifer Johnson 37 LaCenter 4 44:04
3 561 jaime kathleen menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 lake oswego 4 44:25
4 535 Jesse Starr Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 34 Portland 4 44:56
5 651 Marsha Ford Boneyard Cycling 49 Bend 4 45:14
6 531 Janelle Bickford Thumbs Up 29 Portland 4 45:22
7 536 Elizabeth Fero Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 37 Beaverton 4 45:31
8 645 Melissa Gallegos 4 45:42
9 569 Hannah Tyler 4 45:47
10 521 Julie Berkbuegler Tensegrity PT Cycling 31 Springfield 4 45:56
11 653 Kelley Beamer Beermongers Cycle Club 4 46:11
12 658 Julie Westlin-Naigus Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 4 46:14
13 407 Michelle Johnson 35 Vancouver 4 46:20
14 494 Hazel Gross Team Motordome 36 Portland 4
15 461 Annie Nielson 30 Milwaukie 4 46:29
16 412 Elisabeth Mahoney 40 Portland 4 46:29
17 422 Leila Barker Portland Velo 26 PORTLAND 4 46:43
18 668 Alli Jorgenson 4 47:57
19 490 Aubree Ng 26 Portland 4 47:30
20 665 Colleen Douglas 4 47:30
21 543 Anna Potoczny-Jones crank 30 Portland 4 47:36
22 533 Allison Bryan Filth and Fury 33 Portland 4 47:38
23 565 abby Bohannan 4 47:46
24 659 Kimberly Filer 4 47:56
25 666 Heather Baldwin 44 Portland 4 48:01
26 450 Kara Matson Team Lazy Tarantulas 34 Portland 4 48:21
27 614 Melissa Cate Team Endless Cycle 30 Portland 4 48:53
28 670 Erin Zimmerlee 4 49:01
29 402 Sara Westermeyer Sweetpea Ladies Auxiliary 33 Damascus 4 49:04
30 656 Kelsey Quinn 4 49:05
31 583 Melodie Buell Boneyard Cycling 31 Bend 4 49:09
32 644 Laurie Ness Boneyard Cycling 43 Bend 4 49:10
33 518 Nita Galambos Team Endless Cycle 30 Portland 3 38:19
34 662 Amy Hortsman 3 38:28
35 508 Sandy Nguyen Green Submarine Records 26 Portland 3 38:36
36 618 Chelsea Benedict 3 38:38
37 524 Amy Hatfield 35 Portland 3 38:41
38 660 Jenny Johnson 3 38:41
39 669 Mika Mast 28 bend 3 39:18
40 550 Phaedra Booth Green Submarine Records 31 Hood River 3 39:22
41 451 Marie Major Rebound/Tireless Velo 29 Portland 3 39:41
42 602 Stephanie Dillon 23 Portland 3 39:51
43 650 Patti Wolfe 42 Brownsville 3 40:55
44 504 Kiersten Sorensen 35 Portland 3 41:07
45 592 Dani Hinkley WebCyclery.com 62 Bend 3 41:49
46 483 Kate McGeeney 31 Hood River 3 42:33
47 578 Claire Thomforde-Garner Reed Cycling Intellectuals 22 Portland 3 44:34
48 652 Giselle Gutknecht 31 Bend 3 45:00
49 667 Laura Handy 3 45:44
50 408 Sandra Krueger Oregon Bike Shop 39 Portland 3 48:22
51 530 Naomi Campbell Thumbs Up 34 Portland 3 48:26
52 623 Valari Beach 3
53 663 Tracy Miller 3 49:36
54 661 Rachel Fordyce 3

Category A

Num Name Team Age City Laps Time
1 136 Carl Decker 9 1:02:59
2 163 Adam Craig Rabobank/Giant Offroad 9 1:03:38
3 20 Donald Reeb cyclocrossracing.com 37 Keizer 9 1:04:35
4 13 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 35 Portland 9 1:05:02
5 31 Shannon Skerritt Corsa Concepts 40 Portland 9 1:05:29
6 102 Josh Kelley 9 1:06:17
7 85 Michael Gallagher Corsa Concepts Cycling Team 38 Portland 9 1:06:48
8 96 Ben Thompson Rocky Mountain Bicycles 35 Bend 9 1:06:55
9 65 Damian Schmitt Silverado Gallery/Sunnyside 33 Bend 9 1:07:12
10 53 Chris Snyder bicycleattorney.com 38 Portland 9 1:07:13
11 15 Steve Carwile www.evanplews.com/KENDAUSA 29 portland 9 1:07:14
12 37 Leland Gilmore River City Bicycles 28 Portland 9 1:07:51
13 49 Seth Patla Gates Belt-Drive / River City Bicycles 34 Hillsboro 9 1:08:05
14 123 Matt Russell Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 32 Bend 8 1:00:18
15 120 Joshua Johnston 30 Portland 8 1:00:23
16 11 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside 33 Bend 8 1:00:42
17 92 Tim Joslin Cyclepath Racing 35 Portland 8 1:00:53
18 39 Ross Brody Buy Local Cycling 32 Salem 8 1:01:20
19 5 Cary Miller Gentle Lovers 39 Portland 8 1:01:22
20 82 Kolben Preble Hammer Nutrition/CMG Racing Team 18 Forest Grove 8 1:01:49
21 66 Scott Bradway Team S+M 40 Portland 8 1:01:57
22 91 James Ceccorulli Trek 29er Crew 24 Portland 8 1:01:58
23 91 James Ceccorulli Trek 29er Crew 24 Portland 8 1:01:58
24 151 Cory Bolen Team Eastside Cycles - Boise 34 Boise 8 1:02:09
25 6 Jeff Ballantine Portland Velo 26 Portland 8 1:02:19
26 21 Jonathan Myers Team S+M 44 Portland 8 1:02:26
27 50 Matt Mahoney Gentle Lovers 33 Portland 8 1:02:50
28 3 Nat Johnson Green Submarine Records 33 Portland 8 1:03:07
29 88 Gabriel Linn Trusty Switchblade 34 Bend 8 1:03:26
30 19 dave davis Second Ascent 33 Portland 8
31 160 Brig Brandt Silverado Gallery/Sunnyside 31 Bend 8 1:03:50
32 54 Kevin Andrews Rebound/Tireless Velo 30 Vancouver 8 1:03:52
33 131 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 30 Bend 8 1:04:01
34 137 Steve O'Neill Cyclepath Racing 26 Portland 8 1:04:16
35 43 Chad Swanson Team S+M 34 The Dalles 8 1:04:26
36 164 Adam Artner Cycle Analysis-Landshark 17 Central Point 8 1:04:39
37 80 Paul LaCava Giant 33 Portland 8 1:04:39
38 119 Joshua Liberles Corsa Concepts Cycling Team 39 Portland 8 1:04:53
39 1 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 22 Portland 8 1:05:15
40 42 David Boerner Trail Head Coffee Roasters 30 Portland 8 1:05:37
41 153 Chris Johnston bicycleattorney.com 26 Portland 8 1:05:55
42 109 Ryan Garner Tensegrity PT Cycling 30 Eugene 8 1:06:15
43 166 William Warburton Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 31 Bend 8 1:06:21
44 97 David Messenheimer Green Submarine Records 31 Portland 8 1:06:27
45 75 Brian Schultz Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 34 Portland 8 1:06:47
46 28 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 36 Vancouver 8 1:07:48
47 165 Austin Crenshaw Staccato Gelato Portland 8 1:08:55
48 90 Larry Ehmke Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 32 Beaverton 7 1:02:23
49 71 Colin Dunlap Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 16 Bend 7 1:02:32
50 38 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 31 Portland 7 1:04:30
51 17 Erol Chandler Portland Bicycle Studio 26 Portland 7 1:04:31
52 68 John Walrod Gates Belt-Drive / River City Bicycles 35 6 1:09:16
DNF 79 Aaron Tuckerman Corsa Concepts Cycling Team 28 Portland 6
DNF 99 Ian Brown Tonic Fab 32 Portland 3
DNF 63 Ryan Weaver Gates Belt-Drive / River City Bicycles 33 Portland 2
DNF 69 Matt Cline Portobello-A Better Cycle 34 Portland 2
DNF 84 Brian Gerow Corsa Concepts Cycling Team 30 Portland 2
DNF 7 Ian Leitheiser Moots/Cyclepath 40 portland 1
DNF 122 Ryan King IRA Ryan Cycles 27 Portland 1

Category B

Num Name Team Age City Laps Time
1 165 Ben Guernsey Trusty Switchblade 27 Bronx 6 44:07
2 67 Sean Corey Trusty Switchblade 28 Portland 6 44:17
3 227 Dave Reitz Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 42 Medford 6 44:56
4 116 Taylor Bushnell Tensegrity PT Cycling 27 Eugene 6 45:04
5 166 Ryan Ness Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles Bend 6 45:17
6 232 Shane Johnson Trinity Bikes 28 Redmond 6 45:41
7 46 Anthony Broadman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 32 Bend 6 45:41
8 1 Matthew Westermeyer cyclocrossracing.com 34 Damascus 6 46:08
9 86 Dave Condon Yakima Bike Vigilantes 35 Wilsonville 6 46:10
10 229 joe gallegos 6 46:30
11 27 Christian Reed Green Submarine Records 32 Portland 6 46:34
12 155 Ben Johnson Portland Velo 40 Portland 6
13 4 Aaron Lee Staccato Gelato 36 Portland 6 46:50
14 70 Crossett Freilinger Team S+M 25 Portland 6 46:57
15 17 Doug Minarik 35 Portland 6 47:02
16 58 Jason Borum Jens Voigt's Army 34 Portland 6 47:05
17 108 Cort Buchholz Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 34 Milwaukie 6
18 38 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 14 Eugene 6 47:10
19 231 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop 29 Portland 6 47:10
20 13 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 27 Portland 6 47:27
21 252 Brook Gardner 34 Bend 6 47:30
22 16 Andy Meeks bicycleattorney.com 37 Portland 6 47:35
23 20 Joseph Ferron Guinness Cycling Team 23 Beaverton 6 47:39
24 183 Jonathan Miller Team America 28 Fairview 6 47:41
25 9 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas 28 Portland 6 47:43
26 266 August Lehnert 6 47:45
27 230 Zach Gilmour 27 Klamath Falls 6 47:46
28 114 Matt Hickey Cascade Couriers/Bend Velo 32 Bend 6 47:51
29 11 Troy Sexton Cycle Smart 28 Portland 6 48:01
30 142 Nic Sedor Buy Local Cycling 32 Salem 6 48:03
31 190 David Rasca Buy Local Cycling 34 Salem 6 48:17
32 255 Brett Golden 35 Bend 6 48:26
33 75 Aaron Nett Trusty Switchblade 28 Salem 6 48:32
34 177 deireck Ritter Tensegrity PT Cycling 30 Eugene 6 48:49
35 53 Danny Weikel 39 Portland 6
36 93 Ryan Seward CAPA Cycling Team 25 Corvallis 6 49:11
37 130 Wally Hockman WebCyclery.com 34 Salem 6 49:18
38 23 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas 34 Portland 6 49:34
39 167 Dylan Robbins Jens Voigt's Army 37 Portland 6 49:37
40 74 Matthew Smith Hammer Velo 34 Ridgefield 6 49:37
41 123 Tyler Bump Team Moustache Portland 6 49:52
42 212 Steve Williams Buy Local Cycling 34 Salem 6 50:01
43 40 Aaron Tarnow WebCyclery.com 33 Bend 6 50:05
44 269 Robert Gilbert Trinity Bikes redmond 6 50:36
45 180 Christian Martin River City Bicycles 35 Portland 6 50:46
46 25 chuck meyer Sunnyside Sports 34 Bend 6 50:47
47 268 Jason Oman The Bucklers Bend 6 50:57
48 140 Ryan Sperring Cascade Couriers/Bend Velo 31 Bend 6 51:09
49 121 Reed Avery SLOCUM Race Team 27 Eugene 6 51:10
50 234 Sean Lewis Trinity Bikes 24 Bend 6 51:12
51 182 Gary Szalay The Black Spring 31 Corbett 6 51:37
52 213 Tyler Jackson Buy Local Cycling 32 Salem 6 51:38
53 265 devin mast bend 6 52:33
54 132 Doug moak River City Bicycles 37 Portland 5 44:11
55 34 Isaac Potoczny-Jones crank 32 Portland 5 44:15
56 5 David Sterry Green Submarine Records 28 Portland 5 44:49
57 264 Daniel Brewster Cascade Couriers/Bend Velo Bend 5 44:56
58 245 Tomas Peralta Team Endless Cycle 5 44:57
59 261 Brian McGeeney 5 45:11
60 127 Jacques Lafortune HTFU 25 Tigard 5 46:35
61 95 David Dickson 32 Corvallis 5 51:10
62 51 Isaac Frost Green Submarine Records 32 Portland 4
63 80 Timothy Lang Trail Head Coffee Roasters 26 Portland 3
64 124 Adam Holt 32 Hood River 2
65 144 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 28 Bend 2
66 262 Robert Landauer Cascade Couriers/Bend Velo 2
67 267 Austin Line Sunnyside Sports Bend 2

Category C

Num Name Team Age City Laps Time
1 347 Ryan Garrison Cyclepath Racing 5 41:28
2 56 soren clark Amnesia 32 Portland 5 41:59
3 102 Mark Widlund The Spokesmen 34 Brush Prairie 5 42:04
4 251 Richard Horacek Stumptown Cycling Club 35 Happy Valley 5 42:41
5 57 John Baldwin Half Fast Velo 31 Beaverton 5 43:01
6 89 Jack Olsen Fat Cobra Video 28 Portland 5 43:21
7 231 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Portland 5 43:25
8 352 August Lehnert 5 43:55
9 177 Cullen Guinn 35 Portland 5 43:57
10 222 Hayes Kenny 20 Portland 5 44:07
11 180 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland 5 44:26
12 124 Tony Gomez 28 Portland 5 44:27
13 346 Brent Harmon 5 44:32
14 351 Chad Hartley SWEAT360 36 Hillsboro 5 45:03
15 52 Bradley Buselli Oregon Bike Shop 25 Portland 5 45:09
16 11 Ryan Morrisey The Spokesmen 35 Vancouver 5 45:14
17 76 Joris Ryerson Amen 33 Portland 5 45:16
18 55 Brent Butler 33 Portland 5 45:18
19 191 Bill Klingler Beermongers Cycle Club 33 Portland 5 45:36
20 23 Dan Dellitt 38 portland 5 45:39
21 144 Jeff Ehleringer Filth and Fury 32 Portland 5 45:42
22 228 Juergen Orlich Daimler Trucks North America 39 Portland 5 45:45
23 31 John Fortes 26 Albany 5 46:07
24 298 Kevin Sepulveda 30 Banks 5 46:21
25 50 Erik Denninghoff DNR Cycling 32 Portland 5 46:51
26 330 Cristian Fuentes Team Bike Tires Direct 31 Portland 5 47:05
27 245 Ross Bryan 33 Portland 5 47:09
28 195 Peter Blenkiron Chris Cookie 34 Portland 5 47:10
29 324 Kyle Heddy Beermongers Cycle Club 28 Portland 5 47:22
30 340 Jeff Johnston 31 Bend 5 47:25
31 292 Kevin Morikawa 29 Portland 5 47:26
32 190 Tim Breault 30 Milwaukie 5 47:38
33 253 Spencer Ardt Tensegrity PT Cycling 27 Springfield 5 47:40
34 161 Michael Fetters 42 Portland 5 47:44
35 168 Dannon Canterbury Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 35 Eugene 5 47:58
36 250 brison moroe Capitol Velo 16 Salem 5 48:12
37 332 Billy Holcomb Trusty Switchblade 5 48:35
38 257 Nicolas Meier 33 Portland 5 48:43
39 291 Derek Chiles 5 48:43
40 344 Matt Hooge 39 Portland 5 48:45
41 143 Jeff Garrett SWEAT360 34 Hillsboro 5 49:04
42 247 Joseph French 37 Portland 5 50:02
43 212 Brian Meyer 32 Portland 5 50:23
44 341 Paul Vanderford 5 50:27
45 26 Tommy Fieweger The Spokesmen 35 Vancouver 5 50:34
46 213 Christopher Burge 32 Portland 5 50:38
47 299 Howard Voght 28 Portland 5 50:39
48 343 Darien Curl 5 50:40
49 155 Jared McClintock 30 Lyons 5 50:53
50 350 Christopher Muhs 24 Portland 5 50:56
51 286 Orion Shannon Orion Shannon 29 Portland 5
52 211 Alex Bigazzi 32 Portland 4 41:21
53 335 Ryan Stoker Fat Cobra Video 34 Portland 4 42:04
54 78 Michael Andrews 41 Portland 4 42:05
55 325 Daniel Keeton Boneyard Cycling 4 42:59
56 166 Randy Wakerlin Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 34 Portland 4 43:00
57 342 Eric McKee Medford 4 43:14
58 331 Kyle Mills 32 Bend 4 44:00
59 349 Adam Moore 26 Portland 4 45:06
60 353 Matt Templeton 4 46:11
61 329 Jason Goetz 4 46:32
62 148 Peter Nielsen Sunset Cycles 49 Portland 4 49:26
DNF 345 Jon Williams 4
DNF 66 sean eslinger 33 bend 3
DNF 172 Ben Schultz The Bike Gallery 25 Portland 1 41:25
DNF 254 Evan Corey Trusty Switchblade 27 Portland 1

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 868 David Taylor Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 42 Bend 5 43:24
2 842 Aaron Coker HPChiro/Alpine Mortgage Planning 36 Tigard 5 45:50
3 827 Shane Gibson Medoyeff Vodka/Team CycleOne 38 Portland 5 45:51
4 890 Joe Larson Team Bacon 36 Tigard 5 46:08
5 803 Mike Hall Half Fast Velo 43 portland 5 46:24
6 810 Scott Smith 31 Portland 5 46:38
7 935 Jeff Merwin 39 Bend 5 47:22
8 815 Damon Schaefer Southwest Bicycle Cycling Team 41 Portland 5 47:22
9 820 Todd Stryker The Spokesmen 36 Vancouver 5 47:30
10 830 Matt Wilkin Staccato Gelato 35 Portland 5 47:51
11 838 David Rosen Half Fast Velo 38 Beaverton 5 48:18
12 960 Kent Cramer 49 Bend 5 48:20
13 816 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 45 Orchard, WA 5 49:22
14 965 Rob Jordan 5 49:54
15 859 Michael Chesnut 5 50:04
16 801 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 27 Beaverton 5 50:14
17 831 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 45 Bend 5 50:22
18 811 Benjamin Herring Corsa Concepts Cycling Team 44 Portland 5 50:55
19 958 Sam Radakovich Lakeside Bicycles 25 Portland 4 41:42
20 828 Scott Hamness Artisan Family Racing 41 Lake Oswego 4 41:42
21 806 jim scott 49 Vancouver 4 41:42
22 870 Earl Hazekamp Capitol Velo 36 Salem 4 41:52
23 923 Brian Sheadel Cycle Analysis 43 Medford 4 42:00
24 888 Jon Coney 41 Portland 4 42:39
25 967 Kyle Gorman WebCyclery.com 45 Bend 4 43:41
26 878 David Yurk Bianchi/D2 54 Portland 4 43:57
27 835 Evan Wilson Team Lazy Tarantulas 34 Portland 4 44:36
28 966 Anthony Smith 4 48:40
29 875 Brian Echerer Lakeside Bicycles 42 Lake Oswego 4 50:02
30 927 Karl Winston Beermongers Cycle Club 43 Portland 4
DNF 880 David Piatt 35 Portland 3

Junior Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 29 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 14 Bend 5 43:44
2 80 Cameron Beard Bend Endurance Academy 13 Bend 5 44:46
3 23 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 14 Eugene 5 45:19
4 13 Trevor Schauer West End Bikes/Specialized 16 Camas 5 45:46
5 91 Javier Colton Bend Endurance Academy 15 Bend 5
6 53 Mitchell Stevens Sunnyside Sports 15 Bend 5 47:34
7 63 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 15 Vancouver 5 47:34
8 73 Kent Ross Word-RCB by Cyclisme 15 Portland 5 47:46
9 89 Zach Colton Bend Endurance Academy 18 Bend 5 48:41
10 27 Sam Wiley Mountain View Cycles 15 Mt Hood 4 39:44
11 95 Cameron Millar-Griffin NoMads Bicycle Racing Team 15 Portland 4 39:48
12 22 Zach Mikkelson Mountain View Cycles 13 Hood River 4 39:48
13 167 Kevin Phomma Trusty Switchblade 17 Portland 4 39:48
14 47 Micah Melkonian Mountain View Cycles 14 Trout Lake 4 40:23
15 10 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 15 Portland 4 40:42
16 136 Mossimo Larson 4
17 85 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental/Lowes 15 Bend 4 41:24
18 86 Adam Oliver Hutch's-Eugene 15 Eugene 4 41:24
19 42 Henry Peterson East Side Team 17 Portland 4 41:29
20 1 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy 14 Bend 4 41:30
21 101 Donovan Birky 12 4 41:30
22 46 Davis Melkonian Mountain View Cycles 12 Trout Lake 4 42:03
23 151 Finn Rosenfeld 14 forest grove 4 47:14
24 36 Quin McIntyre Mud Warrior 13 Portland 4 47:16
25 2 Elkin Parker Super Relax Concept 13 Hood River 4 47:40
26 66 Skyler Gober rogue Bicycle Works 13 Forest Grove 4 47:45
27 142 Will Beaudry BEA 4 50:00
28 100 Carson Westberg 12 Bend 3 40:23
29 146 Harrison Helt 12 Bend 3 40:52
30 9 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 12 Vancouver 3 41:33
31 54 Dawson Stallings Bend Endurance Academy 15 Bend 3 49:55
32 15 Evan Mobley Camas Bike and Sport 12 Vancouver 3 49:58
33 88 Zach Durst-Lang Bike Commuter 23 Portland 3 50:02
DNF 137 Thomas Wimberly MBSEF Cycling Team 3

Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 325 Taylor Tyynismaa Mountain View Cycles 17 Hood River 4
2 338 Anna Peterson Existential Velo 15 Portland 4
3 350 4
4 353 Alyssa Hoyt Artisan Family Racing 4
5 337 Kelsey Wilson Pacific Power Blue Sky 15 Corvallis 4
6 328 Kate Ballantyne Bend Endurance Academy 14 Bend 4
7 330 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 13 Bend 3
8 349 3

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 389 Tim Jones WebCyclery.com 39 Bend 8 1:01:20
2 376 Andrew Sargent WebCyclery.com 41 Bend 8 1:01:39
3 456 Shawn Mitchell 8 1:02:00
4 460 Bart Bowen Silverado Gallery/Sunnyside 44 Bend 8 1:02:34
5 330 Tim Butler West End Bikes/Specialized 45 Portland 8 1:02:56
6 386 John Rollert WebCyclery.com 38 Bend 8 1:03:02
7 300 William Sullivan One Ghost Industries, LLC. hammer Nutrition, Maxxis, Cyclops 45 Lake Oswego 8 1:03:13
8 302 Joe Santos Cyclepath Racing 39 Portland 8 1:03:21
9 305 jared Roy Crossniacs 42 Portland 8 1:03:32
10 387 Matt Williams GrandStay Hotels 40 Bend 8 1:03:39
11 371 John Bravard Cyclepath Racing 43 Portland 8 1:03:53
12 357 Mike Brown Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 40 Bend 8 1:04:32
13 344 John Mitchem West End Bikes/Specialized 49 Portland 8 1:04:35
14 306 Slate Olson Rapha Focus 38 PORTLAND 8 1:04:54
15 335 Jeffery Otto Sunset Cycles 49 Beaverton 8 1:04:55
16 411 Paolo Dabbeni Filth and Fury 43 Portland 8 1:05:21
17 381 Mike Henry 46 Damascus 8 1:05:30
18 374 Shane Fletcher Veloce Racing 39 Portland 8 1:06:12
19 384 Ryan Brown Chinook Cycling Club 36 Richland 8 1:06:23
20 414 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com 45 Bend 8 1:06:39
21 328 Eric Lanners Word-RCB by Cyclisme 38 Portland 8 1:06:40
22 362 Wade Goff Half Fast Velo 40 Sherwood 8 1:06:41
23 403 Jesse Lea Cyclepath Racing 38 Portland 8 1:07:00
24 412 William Alcorn BikeFlights.com 44 State College 8 1:07:02
25 360 Matt Engel Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 44 8 1:07:11
26 339 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 41 Bend 8 1:07:19
27 454 Michael Dennis Sunnyside Sports 36 Bend 8
28 361 Mike Schindler Sunnyside Sports 39 8 1:07:24
29 398 Rich Cramer bicycleattorney.com 51 Beaverton 8 1:07:30
30 377 Alex Accetta Team Beer 41 Portland 8 1:07:44
31 309 Michael Jones Mountain View Cycles 50 Hood River 8 1:08:09
32 404 Alexander Lehnert SLOCUM Race Team 44 Eugene 8 1:08:31
33 314 William Goritski Rebound/Tireless Velo 49 Camas 7 1:00:29
34 458 Billy Truelove SLOCUM Race Team 7 1:00:39
35 417 Sean Rogers YARDSALE CYCLOCROSS 44 Bend 7 1:00:53
36 321 Robert Huff Half Fast Velo 49 Portland 7 1:01:33
37 341 Robert Uetrecht WebCyclery.com 41 Bend 7 1:01:45
38 427 Chad Sage Sunnyside Sports 42 Bend 7 1:02:13
39 432 Ryan McKean 39 Bend 7 1:02:19
40 385 Steve Dale bicycleattorney.com 36 Portland 7 1:02:33
41 351 Mike Martin Sunnyside Sports 41 Hood River 7 1:02:38
42 464 David Baker Sunnyside Sports 44 bend 7 1:03:04
43 441 James Shingleton Capitol Velo 37 Salem 7 1:03:43
44 303 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 45 Gresham 7 1:04:53
45 420 Kevin Sundberg Showers Pass 7 1:05:10
46 383 Justin Serna West End Bikes/Specialized 42 Portland 7 1:06:14
47 358 Derek Stallings BendBroadband/WebCyclery.com 40 7 1:06:17
48 461 Marcus Biancucci Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 37 Bend 7 1:06:20
49 396 James Odbert Super Relax Concept 44 St Helens 7 1:08:07
50 390 Juston Manville Delite Design 39 Beaverton 6 1:05:52
51 350 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 40 Portland 6 1:05:53
52 354 Dave Cockburn bicycleattorney.com 38 Milwaukie 5 1:06:44
DNF 332 Martin Baker bicycleattorney.com 44 Hillsboro 5
DNF 323 Greg Talbert Rapha Racing NW 49 Portland 3
DNF 342 Todd Rosier Portland Velo 46 Hillsboro 2
DNF 345 Erik Bergstrom Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 39 Bend 2
DNF 347 PAT KUDSZUS Buy Local Cycling 38 Salem 2
DNF 455 Paul McKenna 44 Eagle 1

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 907 Peder Horner ColoBikeLaw.com 36 Denver 5
2 761 karl haunold 43 corvallis 5
3 937 Luke Mason Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 37 Bend 5
4 722 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 39 Portland 5
5 791 Tony Daversa Filth and Fury 37 Beaverton 5
6 735 Kirk Edwards Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 37 Portland 5
7 737 John Droege Filth and Fury 45 Portland 5
8 641 Kevin Drake Strava.com 41 Vancouver 5
9 782 Kale Chalmers HPChiro/Alpine Mortgage Planning 39 Tigard 5
10 677 Eric Wittinger Fat Cobra Video 37 Portland 5
11 638 David Ripp West End Bikes/Specialized 45 Camas 5
12 807 Eric Vickers Buy Local Cycling 44 Salem 5
13 779 David Roulo Filth and Fury 36 Portland 5
14 696 eric larson Cyclepath Racing 35 Portland 5
15 681 Karl Mikkelson Mountain View Cycles 43 Hood River 5
16 792 Seth Graham Cascade Couriers/Bend Velo 38 Bend 5
17 894 Charles Stearns 5
18 708 Dan Werle Team S+M 39 Portland 5
19 858 Chris Boyce 38 Portland 5
20 736 Jeff Stevens Green Submarine Records 35 Portland 5
21 777 Philip Hatton Nike Cycling 38 Portland 5
22 814 Eric Birky WebCyclery.com 43 Bend 5
23 787 Rob Angelo Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 37 Bend 5
24 727 Greg O'Brien crank 46 Portland 5
25 902 Jonathan Maus BikePortland.org 36 Portland 5
26 643 Jay Wisowaty Artisan Family Racing 38 Portland 5
27 742 Todd Sexton Guinness Cycling Team 41 Portland 5
28 774 Josh Cooper Pacific Power Blue Sky 36 Corvallis 5
29 881 Bill Larson 5
30 653 Quinn Jackson DNR Cycling 42 Portland 5
31 833 Christian Ettinger HUB 5
32 748 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Beaverton 5
33 619 Nicholas Leritz Team S+M 40 Portland 5
34 669 Hugh Gapay Hammer Velo 54 Portland 5
35 820 Jay Palubeski WebCyclery.com 38 Bend 5
36 663 Michael Girard Portland Velo 43 Portland 5
37 689 Eric Teel 39 Ashland 5
38 940 Todd Grover 5
39 795 Mike Gilbert Rebound/Tireless Velo 46 vancouver 5
40 749 Jay Rishel 36 Portland 5
41 628 Matthew Martel Pacific Power Blue Sky 46 Portland 5
42 615 Roger Meier Cyclepath Racing 43 Beaverton 5
43 671 mark Emry Oregon Bike Shop 47 Gresham 5
44 910 Brian Price 5
45 672 Tony Curtis The Spokesmen 44 Vancouver 5
46 899 William Bazemore 48 Bend 5
47 866 Judson McCauley The Spokesmen 37 Vancouver 5
48 832 Evan Swanson 37 Portland 5
49 939 Karsten Hagen 5
50 936 Patrick Waters Co-Motion Cycles Factory Team 41 Eugene 5
51 941 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade 43 Bend 5
52 607 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 5
53 863 Larry Chow Portland Velo 43 Portland 5
54 631 Andrew Peterson Existential Velo 52 Portland 5
55 659 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 44 Portland 5
56 844 Andy Leritz Team S+M 44 Portland 5
57 898 Michael Mara Boneyard Cycling 47 Bend 5
58 729 Jeff Brock Existential Velo 37 Portland 5
59 896 Kenny Wolford GrannyGearAdventures.com 43 Bend 5
60 686 Mike Petersen Capitol Velo 42 Salem 5
61 929 James Malcarne Green Submarine Records 5
62 903 Mark Macklin Filth and Fury 5
63 915 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental/Lowes 43 Bend 5
64 646 Joe Durkee bicycleattorney.com 43 Portland 5
65 604 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Portland 5
66 900 Mike Leone Yard Sale Cyclocross 48 San Diego 5
67 723 Erik Spillman Portland Velo 46 Portland 5
68 822 Brian Vollmer-Buhl Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 38 Veneta 5
69 797 Ian Kennedy bicycleattorney.com 47 Portland 5
70 893 Charles Thomas 47 Bend 4
71 932 Scott Hill Life Cycle Bike Shop 39 Eugene 4
72 715 Kenneth Pace Team S+M 43 Portland 4
73 675 Paul Formiller Portland Velo 42 Portland 4
74 609 Salvatore Bondi Portland Velo 41 Portland 4
75 770 Mark Vickery 47 McMinnville 4
76 625 Matt D'Elia Portland Velo 36 Hillsboro 4
77 781 Bill Hall 44 Portland 4
78 603 Jimmy Candelaria Close2myart Cycling Team 41 Vancouver 4
79 750 David Mackintosh Mountain View Cycles 44 Hood River 4
80 934 Brian Petrucci 34 Portland 4
81 645 Danny Knudsen bicycleattorney.com 46 Portland 4
82 837 Steven Basden Half Fast Velo 46 Portland 4
83 938 Frank Nelson 4
84 860 Matthew Wall 4
85 935 robert lee Filth and Fury 4
86 804 Mark McMurtry Bellovaci United 41 Portland 4
87 695 Drew Holmes WebCyclery.com 41 Bend 4
88 933 Johnny Lawrence Cobra Kai 4
89 928 Kevin Max Yard Sale Cyclocross 3
90 864 Ted Byram bicycleattorney.com 36 Portland 3
91 697 Michael Lindley Buy Local Cycling 36 Salem 2
92 930 Craig Austin Half Fast Velo 48 Wilsonville 2
93 931 Mark Miskowiec Sunnyside Sports 41 Bend 1
94 942 jack kelley 1

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps Notes
1 201 Brian Cannon Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Eugene 5 Wrong Number
2 453 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo 42 Camas 5
3 473 Greg Shaffer 39 Portland 5
4 678 Ronald Kizziar Stumptown Cycling Club 42 Portland 5
5 428 Cesar Villanueva 38 Portland 5
6 565 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 41 Happy Valley 5
7 847 Marcus Marjama 35 Vancouver 5
8 504 Phillip Ohnstad Deschutes Brewery 42 Portland 5
9 480 Jesse Saks Amnesia 39 Portland 5
10 417 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 42 Portland 5
11 482 Matt Savage TTS 35 Portland 5
12 490 Lloyd Connelly DNR Cycling 43 Portland 5
13 653 Andrew Filer 40 Portland 5
14 558 James Sestric Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 38 Gresham 5
15 741 Ken Hahn 37 Portland 5
16 636 David Anderson Boneyard Cycling 45 Bend 5
17 513 Judd Eustice Team S+M 50 Portland 5
18 853 ralph sweeney cyclocrossracing.com 5
19 772 brett boyles United Finance 41 lake oswego 5
20 845 Ray Simmonds Yard Sale Cyclocross 41 Boulder 5
21 408 Rob Kerr Boneyard Cycling 44 Bend 5
22 461 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo 38 Portland 5
23 858 Page Roth 5
24 452 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 45 Camas 5
25 518 Peter Gutwald Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 42 Portland 5
26 620 Mike Taylor Now Direct 47 Bend 5
27 865 George Hegarty 38 Bend 5
28 546 Varner Seaman Existential Velo 36 Portland 5
29 538 phil avery Fat Cobra Video 38 Oregon City 5
30 834 Rick Jones Ironheads Multisport Racing Team 5
31 519 David Hewett The Spokesmen 36 Vancouver 5
32 792 Kris Schamp Showers Pass 44 Beaverton 5
33 469 Brian Barker Ironclad Performance Wear 36 Portland 5
34 533 Jeff Spencer Team Bike Tires Direct 47 Portland 5
35 735 Rob Bingham Life Cycle Bike Shop 41 Eugene 5
36 535 Ryan Schimpf Team Bacon 34 Oregon City 5
37 583 Dirk Siverts 46 Springfield 5
38 597 John Vincent 38 West Linn 5
39 603 Juan Ramirez Trinity Bikes 43 Bend 5
40 517 Robert Stefanowicz 44 Portland 5
41 711 Trey Whithrop Team Bob's Red Mill 5
42 508 Andy Barram Boneyard Cycling 42 Bend 5
43 410 Todd Shank Rebound/Tireless Velo 42 Vancouver 5
44 806 Mark Langston Beaverton Bicycle Club 46 Portland 5
45 769 Shawn McCloud Half Fast Velo 49 Portland 5
46 864 Jeff Kazan Mavic 5
47 584 Preston Roth Team Bacon 41 5
48 586 Mike Owens Stumptown Cycling Club 41 portland 5
49 560 Paul Souders 40 Portland 5
50 569 Terry Campbell Beermongers Cycle Club 37 Portland 5
51 483 Steve Shaw Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 45 Tigard 5
52 651 Steven Westberg WebCyclery.com 43 Bend 5
53 628 Chris Chapman Oak Bay Bikes/Fitness Works 50 Portland 5
54 424 Jonathan Modie Team S+M 42 Portland 5
55 553 danny klube Fat Cobra Video 35 Portland 5
56 862 Brian Cripe Team Mickey Mouse 5
57 520 Sean Stroup Beermongers Cycle Club 37 Portland 5
58 844 Ryan Altman FootZone 39 Bend 5
59 854 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 38 Portland 5
60 729 Paul Bascom Portland Velo 52 Lake Oswego 5
61 811 Russell Gober rogue Bicycle Works 45 Forest Grove 5
62 561 Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill 51 Portland 5
63 422 Alex Croy The Spokesmen 35 Portland 5
64 866 Chris McDonald 5
65 816 Mike Lurie 42 Portland 5
66 492 Darren Pennington 51 Portland 5
67 849 Craig Mavis Deschutes Brewery 57 Bend 5
68 590 Thomas Schoenborn Team ESC Sports - Bio Racer 37 Portland 4
69 400 Colonel Reynolds Boneyard Cycling 53 Bend 4
70 726 Tom Bird Team Food Baby 43 Lake Oswego 4
71 440 Todd Mobley Camas Bike and Sport 38 Vancouver 4
72 595 David English Filth and Fury 49 Portland 4
73 754 David Dorocke 49 Bend 4
74 753 Thomas J Meier 56 Corvallis 4
75 413 James Webb Beaverton Bicycle Club 45 Portland 4
76 594 Eric Hunter Co-Motion Cycles Factory Team 37 Portland 4
77 863 Juan Quintero 1 Error 46 Sherwood 4
78 496 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 36 Portland 4
79 604 Curtis Milander Filth and Fury 42 Portland 4
80 861 Linda Caporicci Oregon Bike Shop 44 Gresham 4
81 831 Daniel Kaufman 4
82 498 Chris Barney Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 38 Portland 4
83 615 Todd Borkowitz Filth and Fury 38 Portland 4
84 606 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45 Hillsboro 4
85 573 Robyn Pfeifer bicycleattorney.com 38 Portland 4
86 848 Michael McLandress Boneyard Cycling 50 Bend 4
87 846 Bryce Bederka Stumptown Cycling Club 42 Portland 3
88 446 Jeff Steiner Showers Pass 45 St Helens 2
89 732 Austin Ramsland Super Relax Concept 37 Portland 2
90 499 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 1
91 686 Jason Olcott 42 1

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps
1 318 Mike Wilson Pacific Power Blue Sky 50 Corvallis 5
2 407 Russell Thorstrom 5
3 399 bill reed 52 eagle 5
4 280 John Wilson Pacific Power Blue Sky 53 Corvallis 5
5 274 Evan Griffiths Upper Echelon Fitness 56 Portland 5
6 253 Jeff Parker Super Relax Concept 50 Hood River 5
7 254 Joseph Hoerner 52 Portland 5
8 266 Johnny Vergis Cyclepath Racing 51 Portland 5
9 331 Michael Nyberg Sunnyside Sports 51 Bend 5
10 400 Jeff Townsend 5
11 278 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com 52 Bend 5
12 256 Gregg Leion Mountain View Cycles 54 Hood River 5
13 308 William Zale West End Bikes/Specialized 56 Portland 5
14 281 Alan Ott Bay 101/HRS/Rock Lobster 55 Eugene 5
15 409 Jim Miller bicycleattorney.com 5
16 389 Steven Thorne 50 Portland 5
17 255 Daniel Melkonian 51 Trout Lake 5
18 267 Terry Knight 56 Vancouver 5
19 406 eric power Cascade Couriers/Bend Velo 50 bend 5
20 264 David Luoma Guinness Cycling Team 54 Portland 5
21 305 Roger Joys Upper Echelon Fitness 50 Portland 5
22 402 Ralph Tolli Boneyard Cycling 59 Bend 5
23 327 Rick Gregory 58 Eugene 5
24 361 Dieter Hoffmann Team S+M 54 Portland 5
25 289 Tim Ellerbruch CoMotion 53 Portland 5
26 323 David Miller Team Rose City 50 Camas 5
27 312 Michael Smith 51 Newberg 5
28 344 Vern Krist Showers Pass 55 Portland 5
29 285 Brian Smith WebCyclery.com 53 Bend 5
30 271 Mark Hildebrandt Portland Velo 55 Tigard 5
31 330 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental/Lowes 51 Bend 5
32 260 Jon Gornick Pacific Power Blue Sky 55 Portland 5
33 307 Jim Hinkley STV 51 Portland 5
34 405 Jeff Monson Boneyard Cycling 58 Bend 5
35 314 Steve Volz Oregon Bike Shop 50 Portland 5
36 382 Robert Ping Dick's Mojo 51 Portland 4
37 282 Gary Smith Kells Graphic Design 52 Aloha 4
38 337 Vincent Plaza Team S+M 50 Lake Oswego 4
39 351 Richard Potestio Rapha Racing NW 55 Portland 4
40 263 David Gratke Showers Pass 53 Portland 4
41 343 Scott McCoy 53 Portland 4
42 310 Peter Langston 1 Error 55 Portland 4
43 374 Ed Dalton Showers Pass 55 Portland 4
44 293 John O'Brien West End Bikes/Specialized 52 Ridgefield 3
45 408 stephen gomez 3
46 332 Gary Klingler WebCyclery.com 57 Bend 2
47 341 Alan Snodgrass Rebound/Tireless Velo 51 Camas 1
48 346 Steve Truesdale Half Fast Velo 58 La Center 1
49 362 John Ramey 58 Anchorage 1
50 411 Jeff Quinn 1

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 521 Don Leet Sunnyside Sports 61 Bend 5 44:48
2 506 Ken Rodgers Bicycleway.com 60 Eugene 5
3 507 Amory Cheney Boneyard Cycling 60 Bend 4 40:02
4 500 Malcolm Johnson Portland Velo 63 Portland 4 42:59
5 517 Jay Plattner 67 Bend 4 49:47

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 11 Laura Trace 45 Portland 5
2 36 Carolyn Gutsick Filth and Fury 5
3 23 Julie Swearingen Mountain View Cycles 44 Hood River 5
4 58 Sarah Max Yard Sale Cyclocross 5
5 45 Michelle Bazemore Sunnyside Sports 44 Bend 5
6 43 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 45 Gresham 5
7 1 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 36 Portland 5
8 29 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 41 Hillsboro 5
9 14 Jennifer Wardell Mountain View Cycles 41 Hood River 5
10 2 Elise Huggins Upper Echelon Fitness 42 Portland 5
11 55 Peggy Trollan 5
12 26 Mielle Blomberg Team S+M 40 Portland 5
13 21 Laura Hagen Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 43 Bend 5
14 9 Sarah Eustis bicycleattorney.com 38 Portland 5
15 10 Ann Kennedy bicycleattorney.com 43 Portland 5
16 25 Virginie Calme Cyclepath Racing 41 Portland 5
17 15 Angela Mart WebCyclery.com 41 Bend 4
18 48 cindy lewellen 44 Portland 4
19 39 Brandie Ettinger bicycleattorney.com 37 Portland 4
20 59 Heather Hill Life Cycle Bike Shop 39 Eugene 4
21 60 Margi Bradway 4
22 6 Beth Burns Veloce Racing 39 Portland 3
23 12 Renee Scott Sunnyside Sports 39 Bend 3
24 13 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 42 Bend 3
25 34 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 42 Bend 3
26 37 Susan Sherman Showers Pass 42 Portland 2
27 30 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 45 Bend 2

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 195 Linda Tesman 4
2 135 Amanda Darlak Staccato Gelato Scappoose 4
3 111 Ellen Miller Willamette University Cycling Team 36 Salem 4
4 192 Suzy Falvey Pittsburg 4
5 100 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 35 Portland 4
6 188 Diana Spring 38 Bend 4
7 185 Christine Leone Yard Sale Cyclocross 40 San Diego 4
8 154 Erica McKenzie Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 37 Corvallis 4
9 189 angelina salerno Pine Mountain Sports 38 bend 4
10 194 Sarah Tonna 4
11 130 Tara Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 41 Portland 4
12 172 Holly Pfeiffer Trusty Switchblade 39 Bend 4
13 184 Nancy Odle Look 4
14 151 Sara LaBarge Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 4
15 156 Lynda Palubeski Team S+M 44 Bend 4
16 186 Nicole Strong Sunnyside Sports 36 Bend 4
17 141 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 44 Portland 4
18 106 Tonya Roe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 39 Portland 4
19 112 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 40 Portland 4
20 155 Martha Paulus Pacific Pedaling 40 Salem 4
21 166 Katy Pranian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 37 Portland 4
22 152 Anna Saltonstall Team S+M 35 The Dalles 4
23 176 Julie Kramer Team S+M 40 Portland 4
24 128 jennifer donnelly Super Relax Concept 43 Hood River 4
25 136 Kate Dunning Pine Mountain Sports 44 Bend 4
26 148 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 4
27 125 Amanda Durkee bicycleattorney.com 39 Portland 4
28 134 Tess Weir Kestrel/Imperial River Racing 42 Milwaukie 4
29 193 Heather Price 4
30 117 Danielle Reynolds Team Beer 38 Portland 4
31 191 Barbara Fisher Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 40 Portland 3
32 143 Cary Schwarz Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 45 Bend 3

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 204 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 49 Camas 4
2 236 Katherine Christensen Showers Pass 51 Portland 4
3 258 Tami Reed 4
4 223 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 50 Milwaukie 4
5 210 Karen Kenlan Sunnyside Sports Bend 4
6 262 Mary Skrzynski Pine Mountain Sports 49 Bend 4
7 265 Anne Linton Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 49 Bend 4
8 218 Lora Melkonian Mountain View Cycles 52 Trout Lake, WA 4
9 259 Lori Smith Wild Rockies 4
10 213 Maggie Rising Portland Velo 48 Lake Oswego 4
11 205 Martina Ralle Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46 Portland 4
12 263+ pink tutu 4
13 229 Julia Fudge Poplollies 45 Eugene 4
14 244 Jill Ballantyne Sunnyside Sports 47 Bend 4
15 232 Emily Johnston 48 Greenwater 4
16 239 Sheilagh Griffin NoMads Bicycle Racing Team 47 Portland 4
17 261 Lillian Schiavo Hutch's Bend 47 Klamath Falls 4
18 226 Carol Pelmas Fat Cobra Video 53 Lake Oswego 4
19 231 Kysa Vassily Team Lazy Tarantulas 46 Portland 4
20 230 Lynn Feinstein Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 51 Portland 4
21 266 Heidi Rather 4
22 242 Nicotte Quintero 4
23 243 Heidi Peyton 4
24 221 Andriana Krueger Showers Pass 50 Portland 3
25 225 Sue Hanna Oregon Bike Shop 55 Portland 3
26 263 Marachi 3
27 264 Adi Miro Florida 3
28 247 Mary Ellen Fitzgerald 54 WELCHES 3
29 234 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 56 Corvallis 3
30 235 Linda Fanning Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 1

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 622 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 35 Portland 6 45:02
2 789 Cody Peterson 32 Bend 6 45:29
3 511 luke demoe SLOCUM Race Team 6 45:45
4 527 Ross Brody Buy Local Cycling 32 Salem 6 46:43
5 502 Mat Barton Staccato Gelato 31 Portland 6 46:54
6 555 Sal Collura SLOCUM Race Team 42 Camp Adair 6 47:13
7 792 Tom Keller Pistis 37 Central Point 6 47:14
8 513 Brian Kesselman Diamond Law Cycling Team 35 Portland 6 47:14
9 546 Greg Adams Cyclepath Racing 32 Portland 6 47:14
10 784 Brent Poole Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 24 Salem 6 47:21
11 565 Ian Eglitis Trinity Bikes 28 Powell Butte 6 47:24
12 631 Landon Masterfield 28 portland 6 47:34
13 788 Boone Tompkins 6 47:38
14 574 Jake Rosenfeld 1 Error 43 forest grove 6 47:41
15 757 Tony Kic Gentle Lovers Portland 6 47:42
16 664 adam schwind 28 Portland 6 47:49
17 501 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 35 Portland 6 48:06
18 605 David Bisers Tensegrity PT Cycling 30 Portland 6 48:10
19 735 Ryan Barrett 31 Portland 6 48:23
20 775 Roger Wimberly Pistis 38 Central Point 6 49:15
21 588 Brian Larson 27 Portland 6 49:27
22 604 Andy Meschke signal cycles 34 Oregon City 6 49:53
23 520 James Jonke Oregon Bike Shop 45 Portland 6 49:59
24 644 christopher brown 31 Portland 6 50:11
25 791 Keith Fawcett Pistis 17 Grants Pass 6 50:43
26 560 Cody Gervasi Jens Voigt's Army 29 Portland 6 50:56
27 783 Aaron Ogorzalek Pine Mountain Sports 32 Bend 6
28 685 Nathan Gibson Trail Head Coffee Roasters 25 Portland 6
29 510 John Gulick Green Submarine Records 35 Portland 6 51:31
30 524 Terry Keele HPChiro/Alpine Mortgage Planning 48 West Linn 5 44:03
31 787 Nick Groesz XO Racing 31 Portland 5 44:37
32 505 Erik Hofland Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 29 PORTLAND 5 44:47
33 606 Ken Hahn 37 Portland 5 45:06
34 542 Brandon Rothauge Crossfix 33 Gresham 5 45:07
35 653 Dave Gulick Green Submarine Records 33 Portland 5 45:08
36 558 Seth Patla Gates Belt-Drive / River City Bicycles 34 Hillsboro 5 46:04
37 566 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 35 Portland 5 46:04
38 531 Damon Dimick 35 Tigard 5 46:14
39 638 Kurt Williams 25 Portland 5 46:20
40 506 steve tyrrill 41 Portland 5
41 809 Mark Biedrzycki Kestrel 5 47:32
42 794 Matthew Edwards 21 Portland 5 47:47
43 801 Zach Brandau 35 bend 5 48:48
44 534 John Ayres bicycleattorney.com 26 Hillsboro 5 49:56
45 584 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear 26 Portland 5 51:44
46 619 Henry Abel Pine Mountain Sports 40 Bend 5 52:30
47 625 mark campbell Pine Mountain Sports 44 Bend 5 52:38
48 790 Cordino Longiotti Desalvo Custom Cycles Racing 36 Ashland 5
49 796 William Zale West End Bikes/Specialized 53 Portland 4 44:04
50 798 Erin Goodall Hammer Velo 22 Portland 4 44:47
51 679 Cristina Mihaescu Ironclad Performance Wear 32 Portland 4 44:47
52 795 Jenn Levo Ironclad Performance Wear 31 Portland 4 45:30
53 641 Adrian Richardson Ruckus Test Team 23 Portland 4
54 793 Brody Boeger Ironclad Performance Wear 3 44:23
55 656 Greg Johnson 42 Portland 3
56 666 Tom Rousculp Bicycle Transportation Alliance 36 Portland 2
57 599 Joel Holly Ruckus Test Team 33 Portland 2
58 800 Marylynn King Ironclad Performance Wear 27 Portland 2
59 799 Garrett Chow Mash SF 1

Unicycle

Num Name Team Age City Laps
1 U2 Jack Olsen Fat Cobra Video 28 Portland 1
2 U20 Jason Kasari Life Cycle Bike Shop 31 Eugene 1
3 U22 Justin McKay 1
4 U1 Josh Armgost Fat Cobra Video 39 portland 1
5 U21 Lance Kasari 1
6 U30 Stan Nowakowski Madras 1
7 u28 Elkin Parker 1
8 U29 Emma Rosenberg 1
9 U6 Ben Schoenberg Serious Juggling and Unicycle 41 Portland 1
10 U23 Rachel Horodner 1

Women A

Num Name Team Age City Laps Time
1 937 Serena Bishop Gordon Silverado Gallery/Sunnyside 32 bend 7 1:00:42
2 915 Heather Clark Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 33 Bend 7 1:01:15
3 918 Brigette Brown River City Bicycles/Ridley/NoTubes Portland 7 1:02:25
4 928 Tina Brubaker Speedvagen Racing Machines 43 Salem 7 1:03:16
5 911 Beth Ann Orton Team S+M 30 Portland 7
6 934 Megan Chinburg Corsa Concepts Cycling Team 32 Portland 7 1:04:18
7 930 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 41 Bend 7 1:04:30
8 969 Jade Wilcoxson Land Shark 33 Talent 7 1:04:54
9 908 Erin Playman Team S+M 37 Portland 7 1:05:07
10 931 Susan Grandjean Showers Pass 38 Portland 7 1:05:41
11 967 Kim Matheson Team S+M 32 Portland 7 1:05:45
12 907 Sara Fletcher Therapeutic Association 26 Portland 7 1:05:58
13 939 Jill Hardiman Team S+M 41 White Salmon 7 1:06:18
14 949 nissy Cobb Tempo/KWC 7 1:06:30
15 929 Kristen Minarik bicycleattorney.com 30 Portland 7 1:06:47
16 966 Lana Macnoughton Upper Echelon Fitness 7 1:07:00
17 932 Abra McNair Showers Pass 29 PORTLAND 7 1:07:16
18 940 Karen Oppenheimer YARDSALE CYCLOCROSS 43 Bend 7 1:07:29
19 942 Amy Campbell River City Bicycles 32 Portland 7 1:07:53
20 921 Christy Love Team S+M 36 Portland 7 1:07:56
21 919 Rachel Bagley IRA Ryan Cycles 33 Portland 7 1:08:23
22 945 Meagan Masten Upper Echelon Fitness 29 Salem 7 1:09:05
23 900 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness 30 Portland 7 1:09:12
24 958 hannah moore Green Submarine Records 28 Portland 6 1:00:32
25 947 Audrey Brown Team S+M 25 White Salmon 6 1:00:57
26 917 Taylor Shekell Team Beer 26 Portland 6 1:04:48
27 954 Jade Koide Team Beer 28 Portland 6 1:09:29
DNF 955 Lindsay Fox Athletes Lounge 28 Portland 3
DNF 953 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness 30 Portland 1
DNF 972 Susan Peithman 1

Women B

Num Name Team Age City Laps
1 873 sarah barkley Chinook Cycling Club 32 Richland 5
2 943 Kelsey Kelley Team Awesome 29 Bend 5
3 939 rebeccah bieri Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 5
4 836 Joy Armagost Fat Cobra Video 33 Portland 5
5 841 Beth Flanagan Beermongers Cycle Club 34 Portland 5
6 800 Heidi Swift Sweetpea Ladies Auxiliary 34 Portland 4
7 837 Emily McKissock Rebound/Tireless Velo 30 Portland 4
8 834 India King IRA Ryan Cycles 27 Portland 4
9 818 Michelle Baumann Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 28 Eugene 4
10 940 Michelle Mills 33 BEND 4
11 811 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 33 Portland 4
12 848 Jen Powell IRA Ryan Cycles 34 Portland 4
13 808 Remy Maguire Team S+M 32 Portland 4
14 944 Amy Smith 4
15 915 Amy VanTassel Upper Echelon Fitness 35 Portland 4
16 827 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling 33 Portland 4
17 877 Amber Clark Team Beer 35 Bend 4
18 852 Anna Streuli Fat Cobra Video 27 Portland 4
19 867 Robin Gumpert 35 Portland 4
20 942 Veronica Vega Sunnyside Sports 32 Bend 4
21 889 Jennifer Pereau Trusty Switchblade 32 Portland 4
22 859 Kate Massey Filth and Fury 28 Portland 4
23 847 Heather VanValkenburg Diamond Law Cycling Team 37 Vancouver 4
24 923 Alison Paulus 4
25 860 Liz Holt 30 Mosier 4
26 853 Erica Lurie Team Garnish 34 portland 4
27 807 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events 31 Portland 4
28 891 Brooke Bauer Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 30 Eugene 4
29 843 Tuuli Hakala Green Submarine Records 29 Portland 4
30 831 Sarah Hunter Green Submarine Records 32 Portland 4
31 849 Natalie Ramsland Sweetpea Ladies Auxiliary 35 Portland 4
32 826 Melissa Sher 25 4
33 835 Amy Gervasi 32 Portland 4
34 899 Lori Brault Portland Velo 40 Portland 4
35 917 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repair 26 Portland 4
36 934 Amanda Gilchrist Sweetpea Ladies Auxiliary 34 Portland 4
37 945 Kate Peters 4
38 941 Bethany Candelaria 30 Vancouver 4
39 885 Lauren Magalska 30 Corvallis 4
40 846 Shirlee Denmernd Portland Triathlon Club 27 Portland 4
41 820 Kate Ayres bicycleattorney.com 26 Hillsboro 4
42 911 Diana Stephens 33 Portland 4
43 908 Caroline Dezendorf 22 Eugene 2
44 865 Michelle Kunec Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 Portland 1