OBRA CCX Championship

Salem, OR
November 20, 2010

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated August 7, 2014 at 4:55 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 517 Dean Vergillo 42 Carnation, WA 3
2 269 Steve Williams Buy Local Cycling 33 Salem 3
3 518 Larry Chow 42 PORTLAND 3
4 114 John Fortes 25 Albany 3
5 180 Chris Roberts 39 Portland 3
6 201 David Lofstead 47 Camas 3
7 448 Dannon Canterbury Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 35 3
8 379 John Gill 3
9 450 Joseph Penner 27 3
10 110 Michael Van Domelen 44 Eugene 3
11 520 Neil Cantrall Buy Local Cycling Salem 3
12 515 Matthew White 3
13 454 Joel Cleland 37 3
14 525 Rajesh Injety 31 Albany, NY 3
15 120 Justin Watkins 36 Hillsboro 3
16 145 Aaron Even 39 Portland 3
17 191 Jeremiah Williams 33 Salem 3
18 192 Cody Grabenhorst Team Lazy Tarantulas 31 Salem 3
19 489 Brian Hart Sr Camas Bike and Sport Washougal 3
20 522 Yutaka Yokote 34 Salem 3
21 514 Ashan Korala 24 3
22 524 Patrick Phaneuf 24 3
23 521 Scott Bensink Lewis FHL 40 Salem 3
24 523 Maurice Colada Team Motordome 27 New York, NY 3
25 519 Scott McCanna Pacific Power Blue Sky 43 Salem 3
26 516 David Nelson Happy Valley 2

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 420 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 40 Portland 3
2 452 Sarah Fitzgerald Liberty Cycle 33 Vancouver 3
3 690 Meridy Farmer Off The Couch Racing 31 Eugene 3
4 689 Brooke Bauer Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 29 PorTLAND 3
5 630 Erinne Goodell Slow 3
6 523 Lauren Magalska 31 Corvallis 3
7 451 Hilary Henderson 34 Portland 3
8 524 Kristin Bott Slow 29 portland 3
9 654 Amanda Gilchrist Ladies Auxiliary Portland 3
10 419 Sara Stiles 35 Portland 3
11 446 Kara Matson Team Lazy Tarantulas 33 Portland 3
12 692 Ashley Paul Santiam Bicycle 23 3
13 405 Christina Collada Team Motordome 25 Portland 3
14 691 Andrianna Kruger 49 PORTLAND 3
15 425 JJ Heldmann Ladies Auxiliary 40 Portland 3

Category A

Num Name Team Age City Laps
1 140 Adam McGrath Feedback/VanDessel 23 Springfield 9
2 131 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 34 Portland 9
3 52 Ian Brown River City Bicycles/Tonic 31 Portland 9
4 4 Shannon Skerritt Corsa Concepts 39 Portland 9
5 49 michael gallagher cyclocrossracing.com 37 Portland 9
6 14 Damian Schmitt Sunnyside Sports 32 Bend 9
7 8 Benjamin Kubas Therapeutic Associates Cycling/GENR8 34 Eugene 9
8 102 Matt Fox Sunnyside Sports 32 Bend 8
9 13 Brett Luelling Buy Local Cycling 29 Salem 8
10 40 joel madrone Courage Cycles 35 Portland 8
11 26 matt wills Courage Cycles 30 Portland 8
12 126 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 30 Portland 8
13 114 Paul LaCava Giant 32 Portland 8
14 33 Ira Ryan IRA Ryan Cycles 34 portland 8
15 53 Ryan Weaver River City Bicycles 33 Portland 8
16 187 Stephen Bedford Word-RCB 33 PortlAND 8
17 167 Cody Peterson Rocky Mountain Bicycles Bend 8
18 161 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 8
19 172 Shawn Rader 8
20 188 Jake Hansen Word-RCB 24 PortLAND 8
21 189 Brent Poole 8
22 165 Christopher Bagg Athletes Lounge Portland 7
23 185 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 17 BEND 7
24 110 Mike Kath Sprout Cycles/Lucky Lab 32 portland 7
DNF 150 Connor McCutcheon Bear Valley Bikes 7
DNF 32 Mathew Hall IRA Ryan Cycles 32 Portland 3
DNF 28 donald Reeb Rocky Mountain Bicycle p/b Shimano 36 Keiser 2
DNF 133 Joe Reynolds Engincycles.com 35 Folsom 1

Category B

Num Name Team Age City Laps
1 165 Matt Russell www.evanplews.com/KENDAUSA 31 Bend 5
2 23 Julian Deiss 33 Portland 5
3 211 Brian Jorgensen 5
4 261 Gabriel Linn Bloom Racing Bend 5
5 80 Stephen Fitzgerald Liberty Cycle 32 Vancouver 5
6 13 Troy Sexton Cycle Smart 27 Portland 5
7 58 Jeff Ballantine Portland Velo 25 Portland 5
8 168 Joe Dengel CAPA Cycling Team 27 Corvallis 5
9 92 Aaron Lee Staccato Gelato 35 Portland 5
10 289 Jess Palacios Santiam Bicycle 35 Salem 5
11 236 Brian Vollmer-Buhl Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 5
12 75 Ryan Garner HTFU 29 Eugene 5
13 11 John Lin Hammer Velo 27 Portland 5
14 266 Ben Johnson Portland Velo 39 Portland 5
15 50 Daniel Weikel 38 portland 5
16 40 Christian Martin River City Bicycles 35 Portland 5
17 308 Ken Reed Green Submarine Records 4
18 241 Garrett McAllister Cascade Couriers/Bend Velo 4
19 122 Christian Reed Green Submarine Records 31 Portland 4
20 7 Ryan Eisele www.evanplews.com/KENDAUSA 32 Dallas 4
21 288 Shane Johnson Trinity Bikes 28 Redmond 4
22 280 Steve Dale bicycleattorney.com 4
23 184 Josh Cady Cyclepath Racing 35 Portland 4
24 217 Taylor Bushnell B2C2 - Back Bay Cycling Club 4
25 6 Julien Jaborska 28 Portland 4
26 113 Wes Cipriotti Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 33 Creswell 4
27 133 Ryan Seward CAPA Cycling Team 24 Corvallis 4
28 269 Robert Christensen Bridgetown Velo Portland 4
29 204 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 4
30 172 Jack Mahler Trinity Bikes 18 Bend 4
31 265 Chuck Meyer Sunnyside Sports 32 Bend 4
32 256 Scott Hill Life Cycle Bike Shop 30 4
DNF 290 David Ripp River City Bicycles 45 Camas 3
DNF 284 Ben Jacobsen Rapha Racing 1

Category C

Num Name Team Age City Laps
1 44 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas 34 Portland 5
2 22 Lance Nelson 25 Happy Valley 5
3 352 Frank Thaxter 31 Eugene 5
4 227 Kyle Morris Therapeutic Associates Cycling/GENR8 5
5 223 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas 5
6 140 jonathan Rasca Pacific Pedaling 33 Salem 5
7 69 Matthew Westermeyer cyclocrossracing.com 33 Damascus 5
8 41 Jonathan Perlman Filth and Fury 28 Portland 5
9 31 Zane Wheeler Off the Couch 28 Eugene 5
10 239 franz bruggemeier 5
11 35 David Rasca Pacific Pedaling 33 Salem 5
12 346 Sean Vergillo Camas Bike and Sport 39 5
13 174 Eric Adams 36 Albany 5
14 310 Matt Hawkyard Bike Newport 33 Newberg 5
15 302 Nic Sedor 30 Salem 5
16 170 Steve Williams 33 Salem 5
17 1 Andrew Schlesinger CycleOne CrossWorld 35 Portland 5
18 334 Matthew Blakeley-Smith Pacific Power Blue Sky Cornelius 5
19 260 Stephen Holmberg Filth and Fury 5
20 337 Jeff Liebert Portland 5
21 95 Earl Hazekamp Capitol Velo p/b Lifesource 35 Salem 5
22 348 Robert Bennion Sunset Cycles 34 Portland 5
23 27 Kevin Bernstein Willamette University Cycling Team 20 Salem 5
24 65 phil avery Fat Cobra 36 Oregon City 4
25 351 Itai Pearl Santiem Bicycle 30 Salem 4
26 303 Sean Lewis Trinity Bikes 24 Bend 4
27 350 Corbin Swan 26 Salem 4
28 49 jeremy jensen 32 Keizer 4
29 349 jordan staples Half Fast Velo 31 PORTLAND 4
30 340 Preston Roth Portland 4
31 347 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport 12 4
DNF 3 Aaron Nett Trusty Switchblade 27 Salem 2
DNF 11 Jonathan Bauer Team Lazy Tarantulas 32 Salem 2

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 942 Michael Szwaya bicycleattorney.com 41 Porltand 5
2 866 David Taylor Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 40 Bend 5
3 907 Nate Magaret Rapha Racing 5
4 826 Shane Gibson CycleOne CrossWorld 37 Portland 5
5 873 Aaron Coker HPChiro/Scott's Cycling of Salem 34 Tigard 5
6 912 David Rosen Half Fast Velo 5
7 941 Kevin Thompson Half Fast Velo 5
8 817 Scott Smith 30 Portland 5
9 930 Jamie Fitzgerald Hammer Velo 44 Portland 5
10 803 Joe Larson TikesBikes.com 35 Tigard 5
11 867 Matt Wilkin Staccato Gelato 33 Portland 5
12 804 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 44 Bend 5
13 818 Damon Schaefer Absolute 40 portland 5
14 822 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 portland 5
15 898 Tyson Hart Filth and Fury 37 5
16 896 William Glasson 4
17 842 Tige Harmon 38 Kalama 4
18 830 grant collins Team OPAC 37 Beaverton 4
19 821 Greg Hudson Corsa Concepts 31 Portland 4
20 838 Seth May 35 Eugene 4
21 875 Patrick Palmer 38 West Linn 4
DNF 940 Edward Coker Tigard 1

Junior Men 11-12

Num Name Team Age Laps
1 167 Jett Ballantyne Bend Endurance Academy 3
2 56 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport 12 2
3 108 Isamu Richmond Showers Pass 12 2
4 102 Clark Linus 13 2
5 49 Owen Szwaya bicycleattorney.com 11 2
6 112 Nicholas Paesler 17 2
7 213 Luke Garvey 2
8 44 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 11 2
9 120 Grayson Szczukowski Cyclepath Racing 14 2

Junior Men 13-14

Num Name Team Age Laps
1 140 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 3
2 129 Massimo Larsen Sunnyside Sports 3
3 66 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 3
4 95 Cameron Beard Bend Endurance Academy 12 3
5 9 Zach Mikkelson Mountain View Cycles 12 3
6 18 Rubin Field Mountain View Cycles 12 3
7 150 Alex Yount BMC Racing 13 3
8 28 Keegan O'Neill Word-RCB 14 2
9 207 Brady Harmon 343 Racing 2
10 96 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy 16 2

Junior Men 15-16

Num Name Team Age Laps
1 42 Colin Dunlap Bend Endurance Academy 16 3
2 1 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles 15 3
3 94 Dawson Stallings Bend Endurance Academy 17 3
4 40 Mitchell Stevens Sunnyside Sports 15 3
5 197 Kyle Miller Roseburg Step Up 3
6 195 Justice Wallace Roseburg Step Up 3
7 193 Cameron Millar-Griffin East Portland 3
8 47 Erik Hahn Team Rose City 15 3
9 92 3
10 7 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 14 3
11 135 Dey Shaun Lee Word-RCB 17 3
12 206 Tristan Kern 3
13 166 Levi Riley Roseburg Step Up 2
14 164 Anthony Vandervelden Roseburg Step Up 15 3
15 77 Jake Perrin Hutch's/ClearOne/Bend Dental 14 2
16 209 Johnny Karner Flow Riders 2
17 198 David Lozano Roseburg Step Up 2
18 208 Jeremy Karner Flow Riders 17 2
19 58 Larry Meyers Mapleton High 13 2
20 159 Frankie Virgen Bend Endurance Academy 19 2
21 117 Eli Skeggs 13 2

Junior Men 17-18

Num Name Team Age Laps
1 211 Kolben Preble Clif Bar Development Cyclocross Team 3
2 4 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 3
3 137 Adam Artner Cycle Analysis-Landshark 3
4 110 Timothy Jaynes 17 3
5 99 Cary Adams Pacific Power Blue Sky 15 3
6 8 Stephen Roberts Cyclepath Racing 16 3
7 43 Andy Su Hutch's-Eugene 17 3
8 53 Ian Mastenbrook Hammer Velo 17 3
9 212 Itai Pearl Santiam Bicycle 3
10 22 Ryan Goold Pacific Power Blue Sky 18 3
11 210 Chris Hernandez Flow Riders 3
12 35 mark VanBergen 17 3
13 194 Aaron Brownfield Roseburg Step Up 3
14 214 Nicholas Staal Mapleton High 2
15 163 Dale Wolfe Roseburg Step Up 2
16 196 Joshua Savage Roseburg Step Up 2
17 199 Adams Jacks Roseburg Step Up 2
18 161 Kiona Siewell Roseburg Step Up 2

Junior Women 11-12

Num Name Team Age Laps
1 322 Haley Wilson Pacific Power Blue Sky 14 2
2 308 Sierra Kelly Jelly's Pirates 13 2
3 320 Emma Rosenberg 2

Junior Women 13-14

Num Name Team Age Laps
1 321 Susannah Hart Camas Bike and Sport 2
2 325 Hannah Mcdade Beaverton Bicycle Club 13 2
3 323 Mikaela Saltzberg Tireless Velo 2

Junior Women 15-16

Num Name Team Age Laps
1 300 Dana Martel Pacific Power Blue Sky 2
2 316 Sharon Hart Camas Bike and Sport 18 2
3 319 Marisa Reid 2
4 309 Maddy Cripe 11 2

Junior Women 17-18

Num Name Team Age Laps
1 360 Annika Johannesen 18 2
2 337 Claire DeVoe Multnomah Athletic Club 2
3 302 Taylor Tyynismaa Mountain View Cycles 15 2
4 318 Kara Helgren 18 2
5 359 Kara Doescher Corvallis Unit HS 18 2
6 315 Hannah Hart Camas Bike and Sport 15 2

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 444 Eirik Schulz Specialized River City Bicycles 39 PorTLAND 8
2 166 Chris Snyder bicycleattorney.com 36 Portland 8
3 390 Tim Butler Specialized River City Bicycles 44 Portland 8
4 388 Tim Jones WebCyclery.com 38 Bend 8
5 448 Scott Bradway Team S+M 40 portland 8
6 344 Mike Brown Therapeutic Associates Cycling/GENR8 39 Bend 8
7 446 Jason Walker Team Clover 40 Reno, NV 8
8 349 David Diviney Cyclepath Racing 42 Portland 8
9 378 Joel Wilson SLOCUM Rebound Racing 38 Eugene 8
10 447 Andrew Sargent WebCyclery.com 40 BEND 8
11 346 John Mitchem Specialized River City Bicycles 48 Portland 8
12 445 Evan Plews www.evanplews.com/KENDAUSA 35 Salem 8
13 367 Martin Baker bicycleattorney.com 44 Hillsboro 8
14 338 Todd Dye Pacific Power Blue Sky 35 Adair Village 8
15 314 Todd Rosier Portland Velo 45 Hillsboro 8
16 306 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR8 44 Gresham 8
17 398 Mike Martin Sunnyside Sports Bend 8
18 410 TJ Henshall Boise 8
19 360 John Bravard Cyclepath Racing 43 Portland 8
20 345 Christopher Van Tilburg Mountain View Cycles 44 Hood River 8
21 412 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 7
22 436 Jason Tavakolian SLOCUM Rebound Racing 40 Eugene 7
23 309 Brian Spears Half Fast Velo 41 Lake Oswego 7
24 414 Russell Williford Fulcrum Coaching Corvallis 7
25 302 Tim Schauer Specialized River City Bicycles 42 Camas 7
26 348 joseph fricke 46 Portland 7
DNF 424 Kyle Wuepper BMC Racing 3
DNF 435 PAT KUDSZUS Buy Local Cycling 38 Salem 3
DNF 440 Bill Carslay Big Swinging Clydes 2
DNF 449 Ian Leitheiser Cyclepath Racing 39 portlAND 2

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 697 Daniel Sharp Embrocation Cycling Journal 41 Portland 5
2 695 Kirk Edwards Therapeutic Associates Cycling/GENR8 36 Portland 5
3 689 Matt Engel Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 43 Bend 5
4 673 Greg O'Brien Word-RCB 46 Portland 5
5 643 Mark Macklin Filth and Fury 38 Portland 5
6 630 Robert Uetrecht WebCyclery.com 40 Bend 5
7 901 Alexander Lehnert SLOCUM Rebound Racing 43 Eugene 5
8 832 James Shingleton Captiol Velo 5
9 708 Ted Lamb Tireless Velo 47 Portland 5
10 760 Brian Foresta Filth and Fury 36 Portland 5
11 610 Karl Mikkelson Mountain View Cycles 42 Hood River 5
12 611 Harald Graham Specialized River City Bicycles 44 Vancouver 5
13 278 5
14 900 Robert Christensen Bridgetown Velo 37 PORTLAND 5
15 639 Salvatore Bondi Portland Velo 40 Portland 5
16 664 Scott Ballard Half Fast Velo 44 Portland 5
17 624 Dan Werle Portobello Bicycle Racing 38 Portland 5
18 714 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 38 Portland 5
19 875 Michael Girard Portland Velo Portland 5
20 667 David Saltzberg Half Fast Velo 44 Vancouver 5
21 666 Michael Rabinowitz Tireless Velo 43 Portland 5
22 869 jon pearson Therapeutic Associates Cycling/GENR8 5
23 690 Eric Wittinger Fat Cobra 35 Portland 5
24 614 paul zweigart www.evanplews.com/KENDAUSA 38 Turner 5
25 656 Mark Proia Bailey Bikes 41 Portland 5
26 645 John Droege Filth and Fury 44 Portland 5
27 602 Paul Greenwalt Sunset Cycles 44 Beaverton 5
28 718 Ian Penner Half Fast Velo 40 Portland 5
29 734 Dan Sheerin SLOCUM Rebound Racing 40 Eugene 5
30 798 Patrick McEnaney 41 Corvallis 5
31 899 Brian Coontz Life Cycle Bike Shop 38 Springfield 5
32 702 Kevin Sundberg Showers Pass 37 Portland 4
33 898 chris wherity Team Dirt/Mudslinger Events 40 Florence 4
34 608 Jeff Spencer Team Bike Tires Direct 46 Clackamas 4
DNF 726 Mike Stockton Capitol Velo p/b Lifesource 41 Salem 2
DNF 870 Jake Linford Velo Loco 37 Tualatin 2
DNF 699 Michael Carnes 41 Beaverton 1

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps
1 519 Todd Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 46 Bend 5
2 562 Charles David 42 Lake Oswego 5
3 619 Marc Romano Portobello Bicycle Racing 41 Portland 5
4 499 Ryan Champion Pacific Power Blue Sky 38 Roseburg 5
5 635 Michael Choate Mountains Plus 43 Happy Valley 5
6 766 Csaba Kormendy Word-RCB 39 Portland 5
7 822 Michael Finan 41 Portland 5
8 742 Michael Billings cyclocrossing.com 43 Tigard 5
9 570 John Martin Team Lazy Tarantulas 42 Portland 5
10 716 Matthew Schwartz Team Dirt/Mudslinger Events 35 Corvallis 5
11 588 Paul Kelly Jelly's Pirates 44 Lake Oswego 5
12 503 Nate Sweet Pacific Power Blue Sky 40 Portland 5
13 738 Drew Holmes WebCyclery.com 40 Bend 5
14 838 Ed Fischer Camas Bike and Sport 5
15 498 Jason Miranda Trusty Switchblade 37 PORTLAND 5
16 583 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 36 Portland 5
17 917 Jay Wisowaty Green Tequila Racing Portland 5
18 512 Rick Jones Ironheads Multisport Racing 39 Tigard 5
19 593 McPherson Beall Orthopedic & Fracture Clinic 38 Portland 5
20 609 Greg Kempthorn Team ButterCup 44 Lake Oswego 4
21 889 Tim Sinatra Team Tuber 4
22 730 Todd Mobley Camas Bike and Sport 37 Vancouver 4
23 618 Scott Currie Mosier Velo 54 Portland 4
24 984 Jamie Fitzgerald Hammer Nutrition 45 PORTLAND 4
25 529 James Webb Beaverton Bicycle Club 44 Portland 4
26 400 Nick Glazener 49 Springfield 4
27 752 Ben Dobler Team Lazy Tarantulas 36 Portland 4
28 956 Charles Barrett Portland 4
29 983 John Bennion Sunset Cycles 4
30 497 David MacFarlane Umpqua Velo 48 Roseburg 3
31 615 Andy Leritz Team S+M 43 Portland 3
DNF 633 Matt Richmond Showers Pass 46 Portland 2
DNF 565 Tim Goss Tireless Velo 44 Camas 1
DNF 706 Stephen McDade Beaverton Bicycle Club 38 tigard 1

Masters 50+

Num Name Team Age Laps
1 406 John Wilson Pacific Power Blue Sky 52 5
2 463 Jim Miller bicycleattorney.com 50 5
3 421 William Zale Specialized River City Bicycles 53 5
4 540 Michael Nyberg Sunnyside Sports 50 5
5 405 Joseph Hoerner 51 5
6 414 Evan Griffiths United Finance 55 5
7 418 Gregg Leion Mountain View Cycles 53 5
8 436 Steve Lacey Showers Pass 56 5
9 485 Rick Gregory 57 5
10 451 Vern Krist Showers Pass 54 5
11 407 Johnny Vergis Cyclepath Racing 50 5
12 560 Terry Knight 5
13 453 Tim Ellerbruch Portland Velo 52 5
14 426 Kevin O'Connell Portland Velo 53 5
15 446 Ivan Meadors United Finance 51 5
16 419 David Luoma Guinness Cycling Team 53 5
17 468 Roger Joys United Finance 50 5
18 457 David Smith Showers Pass 51 5
19 492 Don Wright Cyclic Technologies 52 5
20 487 Andrew Meigs Andrew Meigs 49 5
21 573 James Thiele Team Rose City 53 5
22 449 Thane Jennings Sunnyside Sports 49 4
23 408 Clint Ebert bicycleattorney.com 51 4
24 444 Rod Underhill Bridgetown Velo 50 4
25 554 Michael Romasco www.evanplews.com/KENDAUSA 50 4
26 411 Gary Smith 51 4
27 494 Doug Perrin Hutch's/ClearOne/Bend Dental 51 4
28 475 Tracy Marks 56 4
29 586 Ambrose Su Hutch's/ClearOne/Bend Dental 4
30 292 Rex Hughes SLOCUM Rebound Racing 51 4
31 563 Paul Bascom 4
32 459 Steve Yenne Capitol Subaru Cycling 54 4
33 293 Ted Wilton Step Up 58 3
34 535 Jeff Tedder Hammer Velo 3
DNF 416 Steve Volz Muffin Top 49 1

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps
1 582 Don Leet Sunnyside Sports 5
2 500 Ron Strasser Team S+M 61 Portland 4
3 577 Ken Rodgers White Water Designs 59 Eugene 4
4 503 Russell Speirn Portland Velo 65 Wilsonville 4
5 506 Richard Marantz NoMad Sports Club 65 portland 4
6 508 Del Scharffenberg NoMad Sports Club 65 Milwaukie 4

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 908 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 41 Bend 4
2 21 Beth Burns Veloce Racing 39 Portland 4
3 10 Renee Scott Sunnyside Sports 37 Bend 4
4 24 Sarah Eustis bicycleattorney.com 37 Portland 4
5 16 Sarah Tisdale Sorella Forte 41 Hillsboro 4
6 2 Jill Hardiman Existential Velo 40 White Salmon 4
7 42 Kim Rueter Sorella Forte 4
8 12 Joanne Stevens Sunnyside Sports 43 Bend 4
9 23 Margi Bradway Bridgetown Velo 36 Portland 4
10 22 Mielle Blomberg Word-RCB 39 Portland 4
11 20 Virginie Calme Cyclepath Racing 41 Portland 4
12 46 Elise Huggins Veloforma Portland 4
13 26 Cynthia Engel WebCyclery.com 40 Bend 4
14 37 Anna Vaughn Hammer Velo 4
15 953 jaini VS-Crawford SLOCUM Rebound Racing 35 Eugene 4
16 47 Sharon Schulz Specialized River City Bicycles Portland 4
17 45 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 4
18 38 Michelle Mishoe Specialized River City Bicycles 4
19 49 Colleen McClenaham Sorella Forte 44 PortLAND 3

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 161 Angela Mart WebCyclery.com 4
2 118 Martina Ralle Sorella Forte 45 Portland 3
3 101 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 34 Portland 3
4 103 Tonya Roe Sorella Forte 38 Portland 3
5 175 Sarah Dye Pacific Power Blue Sky Adair Village 3

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 239 Laura Trace Portland 4
2 210 Julie Jenning Sunnyside Sports 47 Hermiston 4
3 261 Karen Kenlan Sunnyside Sports 4
4 212 Linda Fanning Sorella Forte 50 Portland 4
5 230 Pam Reid Team Rose City 53 Portland 3
6 203 Maggie Rising 47 Lake Oswego 3
7 213 Sheilagh Griffin NoMad Sports Club 46 portland 3
8 256 Barbara Thiele Team Rose City Hillsboro 3
9 232 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 55 Corvallis 3
10 251 Mary Ross NoMad Sports Club 3

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Notes
1 505 Brett Luelling Buy Local Cycling 29 Salem 5
2 792 Patrick Jackson Buy Local Cycling 31 5
3 825 Cody Peterson Rocky Mountain Bicycles 31 BEND 5
4 610 Luke DeMoe Half Fast Velo 31 Eugene 5
5 822 John McCaffrey bicycleattorney.com 46 PoRTLAND 5
6 791 Ross Brody Buy Local Cycling 31 5
7 531 John Rollert WebCyclery.com 37 Bend 5
8 7xx Ben Thompson 5 wrong number for category
9 631 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear 25 Portland 5
10 800 Joe Santos Bridgetown Velo 5
11 796 Brent Casady Existential Velo 40 Portland 5
12 664 Patrick Wilder Cyclepath Racing 37 Portland 5
13 824 Dave Messenheimer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 PORTLAND 5
14 572 Spencer Bushnell Therapeutic Associates Cycling/GENR8 29 Portland 5
15 753 Nat Johnson Green Submarine Records 5
16 593 Brian Gerow Corsa Concepts 29 Portland 5
17 506 John Dorfer RFIA 32 Portland 5
18 514 Sal Collura SLOCUM Rebound Racing 41 Springfield 5
19 823 Brandon M Wagner 26 Independence 5
20 537 John Gulick Green Submarine Records 34 Portland 5
21 588 johnny burrell Filth and Fury 35 Portland 5
22 592 Chris Streight Hammer Velo 46 Beaverton 5
23 518 Erik Hofland Artisan Family Racing 28 Portland 5
24 697 Chase Banna 27 Portland 5
25 532 Terry Keele HPChiro/Scott's Cycling of Salem 48 Salen/West Linn 5
26 503 James Medeiros Half Fast Velo 47 Beaverton 4
27 651 Owen Daly Artisan Family Racing 26 Portland 4
28 826 Dan Sheerin SLOCUM Rebound Racing 40 Eugene 4
29 573 joel metz Team Cthulhu 40 Portland 4
30 721 David German Hammer Velo 4
31 536 Justin Drawbert Portobello Bicycle Racing 23 Portland 4
32 811 Eddie Wang River City Bicycles 4
33 602 Steven Basden Half Fast Velo 45 Portland 4
34 575 Sean Stroup 36 Portland 4
DNF 516 Jeremy Garbellano Life Cycle Bike Shop 22 Eugene 4
DNF 738 Brent Emoff BRIHOP Cycling 3
DNF 580 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 26 Portland 2
DNF 571 Bryan Voytilla Corsa Concepts 26 Portland 1

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps
1 980 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear 25 PORTLAND 4
2 985 Sarah Tingey Bridgetown Velo 30 PortlanD 4
3 981 Jenn Levo Bridgetown Velo 31 PORTLAND 4
4 974 Marylynn King Ironclad Performance Wear 26 PortLAND 4
5 983 Angela Horton Gapay Hammer Velo 45 Cornelius 4
6 984 Ellen Miller Pacific Pedaling 34 Salem 4
7 973 Kristin Wille Hammer Velo 28 PorTLAND 4
8 978 Amy Shepard BRIHOP Cycling 26 PortlaND 3
9 971 Christy Bigelow Hammer Velo 32 PortLAND 3
10 977 Erinne Goodell Slow 31 PORTLAND 3
11 975 ashley flint 34 Albany 3
12 979 Erin Goodall Hammer Velo 21 PORTLAND 3
13 976 Kristin Bott Slow 29 PORTLAND 3
14 972 Nita Galambos Lucky 13 30 PorTLAND 3
15 970 beth hamon Velo Bella 48 PoRTLAND 3

Unicycle

Num Name Team Age City Laps
1 u1 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 13 Eugene 1
2 u3 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport 12 Washougal 1
3 u12 Susannah Hart Camas Bike and Sport 1
4 u19 Ben Schoenberg Seriousjuggling.com 41 1
5 u0 Adam Oliver Hutch's-Eugene 14 Eugene 1
6 u18 Nate Wheeler Seriousjuggling.com 31 Gresham 1

Women A

Num Name Team Age City Laps
1 900 Sue Butler Hudz Subaru Cycling Team 39 Portland 7
2 928 Wendy Williams River City Bicycles 41 Portland 7
3 903 Brigette Brown River City Bicycles 35 Portland 7
4 943 Tina Brubaker The Vanilla workshop 7
5 931 Megan Chinburg Veloforma 32 Portland 7
6 925 Heather Clark Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 32 Bend 7
7 906 Abby Watson Embrocation Cycling Journal 27 Portland 7
8 915 Lindsay Jones Team Dirt/Mudslinger Events 30 Eugene 7
9 955 Laura Winberry Cascade Couriers/Bend Velo 26 7
10 932 Nissy Cobb River City Bicycles 24 Portland 6
11 946 Heather Hill 6
DNF 905 Rachel Bagley Motor Dome 32 Portland 4
DNF 913 Anona Whitley Ironclad Performance Wear 25 Portland 2

Women B

Num Name Team Age City Laps
1 821 Kristen Minarik bicycleattorney.com 4
2 803 Remy Maguire 4
3 843 Heidi Swift Ladies Auxiliary 34 PORTLAND 4
4 783 Allison Halpin Sunnyside Sports/OSU Cascades 23 Bend 4
5 774 Jenny Powell BKB 32 Portland 4
6 842 Amy Champion Pacific Power Blue Sky 36 Roseburg 4
7 701 Eryn Barker Specialized River City Bicycles 32 Portland 4
8 835 Jade Koide Portland 4
9 712 Allison Medellin Hammer Velo 31 Portland 4
10 759 Lana Pressey Ironclad Performance Wear 29 Portland 3