GPMC: OBRA CX Champs/Psycho: GPMC Series Standings

Eugene, OR
November 19, 2011

Part of the OBRA CX Champs/Psycho

If you have questions or corrections, please email David Saltzberg.

Updated November 28, 2011 at 11:12 PM

Beginner Men

Num Name Team Points
1 123 Chad Butler Medoyeff Vodka/Team CycleOne 113
2 104 R Dean Bailey Beaverton Bicycle Club 99
3 161 Yutaka Yokote Capitol Velo 91
4 351 Baker Lyon 42
5 166 Quasar Bennett Medoyeff Vodka/Team CycleOne 37
6 357 Brian Malloy 33
7 182 Jarod Seaman Capitol Velo 32
8 160 nathaniel wells 27
9 604 Jesse Thomas 26
10 423 Daniel Carter 26
11 158 Dan Baier 26
12 249 Mark Castle Portland Velo 24
13 545 Joseph Penner 20
14 120 Rick Upton Team Bike Tires Direct 20
15 163 Jonathan Nelson Team ESC Sports - Bio Racer 20
16 109 anthony sands 19
17 355 Thomas McCain 17
18 187 Todd Hubbell Portland Velo 17
19 177 Taylor Schwartz Plygap 16
20 102 Matt Gilman Capitol Velo 16
21 339 Peter Anderson 16
22 611 Isho Tama-Sweet 15
23 373 Tim Beard 15
24 329 Joshua Hatch 15
25 188 John Gill 14
26 112 Jason VanderZanden 14
27 164 Don Wells 13
28 605 James Murez 12
29 214 Chris Wold 12
30 128 David Eliopulos HPChiro/Alpine Mortgage Planning 12
31 196 Kyle Stancliff SWEAT360 12
32 359 David Fox Capitol Velo 12
33 375 Mitch Gold Portland Velo 11
34 453 Devin Bailly Stumptown Cycling Club 11
35 156 Charles Linke 11
36 363 Joel Cleland 11
37 313 Lucas Bakker 10
38 49 Jeff Holmes 10
39 199 Andrew Smith 10
40 253 Richard Sayre 10
41 134 Brian D. Hart Sr Camas Bike and Sport 10
42 157 Alex Barton 10
43 361 John Shue Off The Couch Racing 10
44 513 Anthony Giltner Tensegrity PT Cycling 9
45 232 Adam Bergerson Capitol Velo 9
46 544 James McKian 9
47 484 Brennan Gilbert 9
48 367 Mike Lehl 9
49 302 Peter Bryant 9
50 362 Eric Getz 9
51 348 Jamie Laird Beermongers Cycle Club 8
52 50 Matthew Huxley 8
53 139 Thomas J Meier 8
54 358 Marcelo Heredia Camas Bike and Sport 8
55 608 Evan Cyr 7
56 350 Tim Bellis 7
57 431 Kris Schaub 7
58 100 Charles Donaldson II Medoyeff Vodka/Team CycleOne 7
59 111 Kyle Kruger 7
60 154 Dan Grabski Portland Velo 7
61 254 Ted Mann 6
62 108 Drew Coleman 6
63 165 Chantal Angot Team ESC Sports - Bio Racer 6
64 337 Michael Cunnien 6
65 607 Patrick Dill 5
66 172 Jason Ladwig 5
67 129 Mark Chasse 5
68 369 Brian Wielenga 4
69 427 Jerome Leedy 4
70 116 donn campbell 4
71 340 chris mccraw Team Slow 4
72 360 Chris Golden 4
73 546 Alaric Trousdale 3
74 648 Kurt Snyder 3
75 117 Chris Blem 3
76 335 Jeremy Pfaff 3
77 274 Jeff Garrett SWEAT360 2
78 541 Rolland Hayden 2
79 483 Michael Graham 2
80 338 Patrick Torres 2
81 222 Travis Talton 1
82 538 Emanuel McGladrey 1
83 477 Jan Paraiso 1
84 301 David Pecora 1
85 336 Edward Knight Camas Bike and Sport 1

Beginner Women

Num Name Team Points
1 420 Kristin Bott Team Slow 67
2 455 Carly Heron Kestrel/Imperial River Racing 55
3 572 Christana Martin 41
4 451 Marie Major Rebound/Tireless Velo 40
5 429 Tanya Langdon 40
6 435 Sharon Hart Camas Bike and Sport 40
7 415 Vanessa Usui 37
8 557 Katie Ahrens 33
9 453 Cory Parker Super Relax Concept 31
10 407 Michelle Johnson 30
11 426 Amanda Gilchrist Sweetpea Ladies Auxiliary 28
12 521 Julie Berkbuegler Tensegrity PT Cycling 26
13 457 Jill Peterson Team Finger 26
14 409 Cammia Kalimanis 25
15 575 Mari Trevillyan 21
16 422 Leila Barker Portland Velo 19
17 452 Melissa Chureau 19
18 412 Elisabeth Mahoney 19
19 577 Kim Frank Life Cycle Bike Shop 16
20 616 Katherine Bauman 16
21 458 Laurie Middleton 16
22 502 Cristina Mihaescu Ironclad Performance Wear 16
23 702 Marny Musielak 15
24 684 Kristen Williams Buy Local Cycling 15
25 401 jaime kathleen menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 15
26 448 Erin Chipps Green Submarine Records 15
27 703 Danielle Curran Poplollies 14
28 612 anne Siler 14
29 501 Althea Rodgers Filth and Fury 14
30 650 Patti Wolfe 13
31 430 Natalie Ramsland Sweetpea Ladies Auxiliary 13
32 506 michelle WEEK 13
33 544 Robin Stancliff SWEAT360 13
34 682 Carrie Rasca 12
35 428 Jennifer Chalmers HPChiro/Alpine Mortgage Planning 12
36 576 rebecca miller Portobello-A Better Cycle 12
37 408 Sandra Krueger Oregon Bike Shop 12
38 520 Tammy Talton 11
39 404 Bethany Candelaria 11
40 410 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 10
41 413 Traci D'Elia Sweetpea Ladies Auxiliary 10
42 683 Brooke Fitzgerald 9
43 630 Jen Ochsner 9
44 493 Karie Mawer SWEAT360 8
45 423 jennifer Hagen crank 8
46 558 June Grill 7
47 445 Amy Dunn 7
48 613 Vanessa Ditto Portland State University 6
49 450 Kara Matson Team Lazy Tarantulas 6
50 514 Annie Boroff 6
51 485 Kathryn Laudermilk 5
52 492 Karleta Reierson Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 4
53 403 Katina Fischer Camas Bike and Sport 4
54 449 Diana Sephens Green Submarine Records 4
55 414 Kimberlee Stafford 3
56 442 elizabeth gintz Mountain View Cycles 3
57 504 Kiersten Sorensen 2
58 402 Sara Westermeyer Sweetpea Ladies Auxiliary 2
59 406 JJ Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary 2
60 425 Brandee Dudzie 2
61 615 Courtney Elton 1

Category A

Num Name Team Points
1 20 Donald Reeb cyclocrossracing.com 136
2 8 Brett Luelling 116
3 39 Ross Brody Buy Local Cycling 110
4 7 Ian Leitheiser Moots/Cyclepath 81
5 13 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 77
6 6 Jeff Ballantine Portland Velo 47
7 44 Zach Winter Guinness Cycling Team 41
8 15 Steve Carwile www.evanplews.com/KENDAUSA 40
9 1 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35
10 19 dave davis Second Ascent 35
11 85 Michael Gallagher Corsa Concepts Cycling Team 27
12 4 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 27
13 79 Aaron Tuckerman Corsa Concepts Cycling Team 26
14 9 Ryan Trebon LTS Felt 26
15 11 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside 25
16 23 Seth Hosmer HPChiro/Alpine Mortgage Planning 21
17 105 Sean Babcock Team S+M 20
18 99 Ian Brown Tonic Fab 19
19 67 Patrick Jackson Buy Local Cycling 18
20 109 Ryan Garner Tensegrity PT Cycling 18
21 64 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio 18
22 54 Kevin Andrews Rebound/Tireless Velo 17
23 118 William Barta BYRDS 16
24 82 Kolben Preble Hammer Nutrition/CMG Racing Team 15
25 113 Colin Rowan Corner Cycling 15
26 60 Clint Culpepper Embrocation Cycling 15
27 3 Nat Johnson Green Submarine Records 15
28 65 Damian Schmitt Silverado Gallery/Sunnyside 14
29 27 Joel Madrone Embrocation Cycling 14
30 40 Michael Benno Veloce Racing 14
31 178 Kenneth Reed Green Submarine Records 13
32 119 Joshua Liberles Corsa Concepts Cycling Team 13
33 177 Colin Dunlap Bend Endurance Academy 12
34 57 Eric Sheagley Veloce Racing 12
35 21 Jonathan Myers Team S+M 12
36 108 Brent Poole Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 11
37 120 Joshua Johnston 10
38 12 Brennan Wodtli Hutch's Bend 10
39 43 Chad Swanson Team S+M 9
40 16 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 8
41 35 Andrew Willis Ironclad Performance Wear 8
42 975 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 7
43 84 Brian Gerow Corsa Concepts Cycling Team 7
44 74 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5
45 154 Todd Dye Pacific Power Blue Sky 4
46 28 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 4
47 14 John Lin Hammer Velo 4
48 41 Eric Sheaglen Rocky Mountain Bicycles 4
49 94 Spencer Bushnell Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 3
50 5 Cary Miller Gentle Lovers 3
51 38 Ding Wilmes Portland Bicycle Studio 3
52 18 Greg Adams Cyclepath Racing 2
53 33 Erol Chandler Portland Bicycle Studio 2
54 30 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 1

Category B

Num Name Team Points
1 9 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas 118
2 147 Craig Armstrong Craptastic 67
3 47 Jordan Norris Camas Bike and Sport 58
4 3 Kevin Andrews Rebound/Tireless Velo 46
5 89 Todd Stewart 38
6 155 Ben Johnson Portland Velo 34
7 75 Aaron Nett Trusty Switchblade 32
8 142 Nic Sedor Buy Local Cycling 32
9 150 Frank Thaxter 30
10 21 Jeremy Garbellano University of Oregon Cycling Club 28
11 197 Aaron Ufferman 27
12 116 Taylor Bushnell Tensegrity PT Cycling 26
13 13 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 26
14 212 Steve Williams Buy Local Cycling 26
15 33 justin Burton Bellovaci United 26
16 196 Stephen Fitzgerald 26
17 30 Michael Wise 26
18 18 David Boerner Trail Head Coffee Roasters 26
19 161 Max Toeldte BYRDS 26
20 65 Dominic Gerbo Staccato Gelato 24
21 44 Austin Crenshaw Staccato Gelato 21
22 201 Patrick Croasdaile Drop Bar Cowboys 20
23 174 Brian Austin bicycleattorney.com 20
24 5 David Sterry Green Submarine Records 20
25 41 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 20
26 45 Lance Nelson Primal Racing p/b 1st Bank 20
27 25 chuck meyer Sunnyside Sports 19
28 2 David Caughlin 18
29 130 Wally Hockman WebCyclery.com 16
30 207 Rex Larsen 16
31 198 Craig Fellers 16
32 8 Ryan Garner Tensegrity PT Cycling 16
33 42 Colin Dunlap Bend Endurance Academy 16
34 109 Peter Moe Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 16
35 276 Matt Hawkyard Bike Newport-Bier One 15
36 220 Anders Nystrom BYRDS 15
37 190 David Rasca Buy Local Cycling 14
38 67 Sean Corey Trusty Switchblade 14
39 20 Joseph Ferron Guinness Cycling Team 14
40 149 Ken James Half Fast Velo 14
41 287 David Saltzberg Half Fast Velo 13
42 194 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 13
43 1 Matthew Westermeyer cyclocrossracing.com 13
44 46 Anthony Broadman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 12
45 137 Kameron Vaughn 12
46 62 Byron Breeden Team Cthulhu 11
47 14 Andrew Yeoman Team Pegasus 11
48 23 Anthony Matson 11
49 146 Ryan Eisele www.evanplews.com/KENDAUSA 11
50 291 Jay Palubeski WebCyclery.com 10
51 178 Jeremy Warnicke 10
52 192 Udall Jimmy 10
53 162 Ethan Reynolds BYRDS 10
54 180 Christian Martin River City Bicycles 9
55 282 Rick Jones 9
56 22 Toby Shultz Team Mustache 8
57 200 Ben Chinburg Strictly Commercial 7
58 16 Andy Meeks bicycleattorney.com 7
59 7 Dave Gulick Green Submarine Records 7
60 148 Jess Palacius 7
61 49 Dustin Miller Buy Local Cycling 6
62 141 Max Paulus Capitol Subaru Cycling 6
63 292 Lee Ordonez Hutch's-Eugene 5
64 139 Adam Cramer Olympia Orthopaedic Associates 5
65 163 Daniel Shaw 5
66 183 Jonathan Miller Team America 4
67 53 Danny Weikel 4
68 126 Zac Strode Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
69 17 Doug Minarik 3
70 48 Nathan Agalzoff 3
71 290 Brian Spears Half Fast Velo 2
72 74 Matthew Smith Hammer Velo 2
73 11 Troy Sexton Cycle Smart 2
74 288 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 1
75 43 Sage Brown 1
76 4 Aaron Lee Staccato Gelato 1

Category C

Num Name Team Points
1 23 Dan Dellitt 87
2 180 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 47
3 59 David Rasca Buy Local Cycling 42
4 177 Cullen Guinn 41
5 22 David Heddy Camas Bike and Sport 38
6 231 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36
7 183 Robert Thayer 32
8 93 Alex Turpin Willamette University Cycling Team 29
9 82 Gregg Magnus Portland Velo 26
10 366 Ben Braxley 26
11 229 Colton Hlavinka BYRDS 26
12 317 Nick Maslen 23
13 53 Eric Fischer Existential Velo 21
14 250 brison moroe Capitol Velo 20
15 92 Chris R Magel Bike Newport-Bier One 20
16 232 Adam Cramer Olympia Orthopaedic Associates 20
17 201 Brian Cannon Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 20
18 296 Joe Cooper TwinPeaks Cycling 18
19 316 Daniel Kappes 16
20 32 Scott Gerwig 16
21 19 Robert Anderson 16
22 62 Craig Armstrong Craptastic 16
23 218 Kaleb Anderson BYRDS 16
24 197 Matt Hawkyard Bike Newport-Bier One 15
25 221 Matteo Jurgenson BYRDS 15
26 358 Derek Chiles 14
27 168 Dannon Canterbury Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 14
28 156 Jeremiah Williams Trusty Switchblade 14
29 314 Shane Parker 13
30 57 John Baldwin Half Fast Velo 13
31 368 Mark Schroeder 12
32 158 Jonathan Bauer Team Lazy Tarantulas 12
33 407 Forest Wilson 11
34 179 Tyler Barrett Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 11
35 38 Nathan Agalzoff 11
36 112 Michael Selinger 10
37 288 George Gardner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 10
38 230 Jack Walker 10
39 9 Michael Farber The Spokesmen 10
40 63 Gary Szalay Scott's Cycle and Sports 10
41 118 Jeremy Warnicke 10
42 219 Johnny Curtis BYRDS 10
43 406 Alexander Hongo 9
44 11 Ryan Morrisey The Spokesmen 9
45 15 Brad Paymar The Spokesmen 9
46 49 Brent Hansen 9
47 119 Dave Murray 9
48 159 August Frank Life Cycle Bike Shop 8
49 193 Josiah Zukowski 8
50 10 Paul Souders Muddy Iguanas 8
51 21 Adam Holt 8
52 132 Tyler Mangum Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 7
53 142 Michael Kutansky 7
54 264 Peter Bryant 7
55 84 Michael Van Domelen 6
56 305 Philip Van Peursem 6
57 54 Brian Petrucci 6
58 181 Chappell Miller Team Dirt/Mudslinger Events 6
59 91 Eric Schmidt 5
60 2 Tim Schoonmaker The Spokesmen 5
61 401 anthony sands Metropolis Cycle Repair 4
62 98 sam harrison 343 Racing 4
63 290 James Pittman 4
64 117 Will Cortez 4
65 25 Douglas Gresham 4
66 52 Bradley Buselli Oregon Bike Shop 4
67 83 Morgan Saltenberger 4
68 417 Abe Schafermeyer Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 3
69 287 Travis Dutton Old Town Bicycles 3
70 13 Todd Davis 3
71 51 Christopher Dieringer 3
72 128 Kyle Kruger 3
73 208 Max Leonov 3
74 131 Ted Sweeney University of Oregon Cycling Club 2
75 216 Tom Nilan 2
76 78 Michael Andrews 2
77 14 Kyle McCall toutes les villes 2
78 56 soren clark Amnesia 2
79 404 mark lipchick Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 1
80 5 Dan Saunders Miller Paint 1
81 6 Thomas Schoenborn Team ESC Sports - Bio Racer 1

Clydesdale

Num Name Team Points
1 827 Shane Gibson Medoyeff Vodka/Team CycleOne 156
2 800 Tony Dirks Mountain View Cycles 112
3 804 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 108
4 855 Kevin Thompson Half Fast Velo 86
5 813 Tige Harmon Highlander Cycle 72
6 838 David Rosen Half Fast Velo 54
7 807 Jose Rodriguez Vista Ridge Velo 53
8 803 Mike Hall Half Fast Velo 53
9 808 Bryan Smith Hammer Velo 52
10 816 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 36
11 948 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33
12 844 Michael Szwaya bicycleattorney.com 26
13 908 george beilstein Capitol Velo 26
14 801 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 26
15 868 Taylor David Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 20
16 870 Earl Hazekamp Capitol Velo 20
17 802 Andrew Hayes Mountain View Cycles 20
18 831 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 19
19 832 Ron Silverman 18
20 810 Scott Smith 16
21 820 Todd Stryker The Spokesmen 16
22 935 Merwin Jeff 14
23 979 Peter Eschbach Pacific Power Blue Sky 14
24 811 Benjamin Herring Corsa Concepts Cycling Team 14
25 806 jim scott 14
26 830 Matt Wilkin Staccato Gelato 13
27 980 Karl Winston Beermongers Cycle Club 13
28 916 Shane Parker 12
29 946 Todd Bauch 11
30 918 Mike Chombeau Team Rose City 11
31 833 Amory Cheney 11
32 857 Max Kirchoff Team Cthulhu 10
33 814 Winslow Lewis Capitol Velo 10
34 862 Peter Mersereau Velo Con Carne 10
35 933 Jamie Richards Z.E.R.O. 9
36 835 Evan Wilson Team Lazy Tarantulas 9
37 886 Fitzgerald Jamie Hammer Velo 8
38 819 Dwayne King Portobello-A Better Cycle 8
39 885 Mathew O'rourke 8
40 909 Scott McCanna Pacific Power Blue Sky 8
41 865 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 7
42 821 Charles Henderson Team ESC Sports - Bio Racer 7
43 834 Mark Frost Mountain View Cycles 7
44 910 Jim Hendrickson Team S+M 7
45 932 Jose Sandoval Team Cthulhu 7
46 818 Drew Tracy Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 7
47 913 Nathan Petz The Spokesmen 6
48 805 Dave Wrast The Spokesmen 6
49 829 Matt Mongouguette Mountain View Cycles 6
50 853 Wayne Nussbaum 6
51 947 Paul Toufar bicycleattorney.com 5
52 854 Tyse van Luik 4
53 817 Jesse Lopez Crossniacs 4
54 977 Pierce Scott Service Course Velo 3
55 812 Eric Giacchino The Spokesmen 3
56 862 Peter Mersereau Velo Con Carne 2
57 976 Luis Palacios Life Cycle Bike Shop 1

Junior Men

Num Name Team Points
1 17 Cameron Beard Bend Endurance Academy 122
2 4 Zach Vergillo Camas Bike and Sport 111
3 10 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 86
4 23 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 83
5 11 Brady Harmon Team Highlander 64
6 54 Dawson Stallings Bend Endurance Academy 52
7 18 Colin Dunlap Bend Endurance Academy 49
8 64 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport 47
9 8 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 36
10 29 Lance Haidet MBSEF Cycling Team 35
11 130 Cary Adams Pacific Power Blue Sky 29
12 52 Linus Clark East Side Team 28
13 73 Kent Ross Word-RCB by Cyclisme 27
14 21 Stephan Roberts Cyclepath Racing 26
15 109 Kolben Preble 26
16 107 Javier Colton Bend Endurance Academy 24
17 102 Timothy Jaynes Mrazek 24
18 1 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy 22
19 27 Sam Wiley Mountain View Cycles 20
20 28 Connor Dunn Hood River Valley High School 18
21 2 Elkin Parker Super Relax Concept 17
22 26 Tristan Kern 16
23 154 Michael Hocking BYRDS 16
24 5 Standish Zachary Therapeutic Associates Cycling/GENR8 15
25 56 Aaron Lopez Pacific Pedaling 14
26 135 Tom Fitzgerald Beaverton Bicycle Club 14
27 155 Tanner Ramey 14
28 191 Johnny Karner 13
29 13 Trevor Schauer West End Bikes/Specialized 12
30 190 Jeremy Karner 12
31 84 Paul Furst 12
32 15 Evan Mobley Camas Bike and Sport 12
33 12 Tim Stanley 12
34 194 Sean Fox 11
35 87 Alex White Vader's Fist - The 501st Legion 11
36 22 Zach Mikkelson Mountain View Cycles 11
37 157 Benedikt Toeldte BYRDS 11
38 122 Lorne Bulling Pacific Power Blue Sky 10
39 9 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 10
40 193 Sivan Fox 10
41 7 Justin Ziehnert 10
42 53 Mitchell Stevens Sunnyside Sports 9
43 192 Elizabeth Fromhurz 9
44 34 Rubin Field Field Jerger Cycling 9
45 103 Naiqwan Pellman Word-RCB by Cyclisme 9
46 114 Kyle Miller 8
47 6 Micah Melkonian 8
48 86 Adam Oliver Hutch's-Eugene 7
49 89 Zach Colton Bend Endurance Academy 6
50 95 Cameron Millar-Griffin 5
51 19 Eben Horacek Stumptown Cycling Club 5
52 24 Brady Stotts Camas Bike and Sport 5
53 32 Ben Borton 5
54 125 Alec Williams 4
55 128 Quincy Gill Hutch's-Eugene 3
56 14 Miles Scheuering 3
57 31 Griffin Brenner 3
58 36 Quin McIntyre Mud Warrior 2
59 100 Carson Westberg 2
60 42 Henry Peterson East Side Team 1

Junior Women

Num Name Team Points
1 301 Susannah Hart Camas Bike and Sport 108
2 307 Taylor Tyynismaa Mountain View Cycles 94
3 302 Sharon Hart Camas Bike and Sport 61
4 323 Hannah Hart Camas Bike and Sport 60
5 300 Marisa Reid Westview High School Cyclocats 59
6 308 Sarah Raulston Mountain View Cycles 34
7 320 Kara Doescher Pacific Power Blue Sky 31
8 347 Lafevre Katie Pacific Power Blue Sky 26
9 338 Anna Peterson Existential Velo 24
10 309 Haley Wilson Pacific Power Blue Sky 21
11 333 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club 16
12 326 Emma Koenig 16
13 342 Kate Ballantyne Bend Endurance Academy 15
14 343 McKenzie Huso Pacific Power Blue Sky 14
15 337 Kelsey Wilson Pacific Power Blue Sky 13
16 310 Natalie Shaw Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 9
17 341 Petra Knapp 9
18 331 Hannah Mavis Bend Endurance Academy 8
19 346 Haley Leuband 6
20 330 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 6
21 344 Maddy Cripe 5
22 361 Danni Bernardini Word-RCB by Cyclisme 2
23 351 Gabrielle Lehnert 1
24 339 Erynne Vanzee 1

Master 35+ A Men

Num Name Team Points
1 300 William Sullivan One Ghost Industries, LLC. hammer Nutrition, Maxxis, Cyclops 142
2 304 Derwyn Harris West End Bikes/Specialized 126
3 305 jared Roy Crossniacs 94
4 318 Mathew Braun Team S+M 72
5 303 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 68
6 376 Andrew Sargent WebCyclery.com 52
7 313 Russell Cree Upper Echelon Fitness 51
8 402 Patrick Wilder Cyclepath Racing 48
9 308 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 39
10 302 Joe Santos Cyclepath Racing 34
11 328 Eric Lanners Word-RCB by Cyclisme 32
12 311 David Saltzberg Half Fast Velo 31
13 330 Tim Butler West End Bikes/Specialized 26
14 347 Patt Kudszus Buy Local Cycling 26
15 336 Tre Hendricks Mountain View Cycles 26
16 342 Todd Rosier Portland Velo 25
17 350 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 23
18 381 Mike Henry 20
19 314 William Goritski Rebound/Tireless Velo 20
20 426 Brian List Bike Central 19
21 323 Greg Talbert Rapha Racing NW 18
22 386 John Rollert WebCyclery.com 16
23 393 william Henterly RGF/Felt 16
24 344 John Mitchem West End Bikes/Specialized 16
25 416 Kyle Wuepper Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 16
26 324 Mike Stockton Half Fast Velo 15
27 301 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo 15
28 317 Todd Dye Pacific Power Blue Sky 15
29 343 John Limbaugh Chinook Cycling Club 15
30 372 Doug Laplaca Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 14
31 444 Andy Barczak Team Bike Tires Direct 14
32 320 Paul Anderson Half Fast Velo 14
33 306 Slate Olson Rapha Focus 14
34 316 Christopher Van Tilburg Mountain View Cycles 14
35 349 Thomas Cody Rapha Racing NW 14
36 389 Tim Jones WebCyclery.com 13
37 399 Harald Graham West End Bikes/Specialized 13
38 325 Brent Casady 13
39 441 James Shingleton Capitol Velo 12
40 419 Scott Mares Verge Sport/Test Pilot 12
41 445 Aaron Sander Cyclepath Racing 12
42 468 Jason Tavakolian SLOCUM Race Team 11
43 307 Bob Jacobs bicycleattorney.com 11
44 417 Sean Rogers YARDSALE CYCLOCROSS 11
45 341 Robert Uetrecht WebCyclery.com 10
46 339 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 10
47 353 Tom Will NoMads Bicycle Racing Team 10
48 309 Michael Jones Mountain View Cycles 10
49 321 Robert Huff Half Fast Velo 9
50 418 Jesse Luckett 9
51 436 Caan Zarosinski Half Fast Velo 8
52 352 Michael Szwaya bicycleattorney.com 8
53 345 Erik Bergstrom Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 7
54 448 Ryan Ness Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 6
55 420 Kevin Sundberg Showers Pass 6
56 424 Neil Green Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 6
57 391 Eddie French Guinness Cycling Team 6
58 319 Brian Spears Half Fast Velo 5
59 385 Steve Dale bicycleattorney.com 5
60 432 Ryan McKean 4
61 367 T. Kenji Sugahara Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
62 346 Terry Knight 4
63 326 David Hart Half Fast Velo 3
64 475 Dennis Hahn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 2
65 315 Aric Rist Half Fast Velo 2
66 351 Mike Martin Sunnyside Sports 2
67 388 Adam Kennedy Pacific Power Blue Sky 2

Master 35+ B Men

Num Name Team Points
1 654 Ken Benderly bicycleattorney.com 85
2 613 Sean Vergillo Camas Bike and Sport 71
3 615 Roger Meier Cyclepath Racing 69
4 602 Murray Carlisle Rebound/Tireless Velo 56
5 632 Sasha Lacey Portland Velo 48
6 658 Luke Sosnowski 48
7 817 Chris Wherity 39
8 887 Barry O'Connor 36
9 659 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 31
10 611 Shannon Boroff 30
11 814 Eric Birky WebCyclery.com 28
12 635 Jonathan Vinson Gentle Lovers 28
13 628 Matthew Martel Pacific Power Blue Sky 28
14 639 Kale Chalmers HPChiro/Alpine Mortgage Planning 26
15 744 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 25
16 697 Michael Lindley Buy Local Cycling 23
17 694 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 20
18 695 Drew Holmes WebCyclery.com 19
19 642 Jon Pearson Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 18
20 690 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 16
21 821 Eric Adams Pacific Power Blue Sky 16
22 630 Kevin Condron Gentle Lovers 16
23 953 Marc Romano Portobello-A Better Cycle 14
24 704 Saul Lopez Half Fast Velo 14
25 725 Edward (Ted) Chaplain Bike City Racing 14
26 727 Greg O'Brien crank 14
27 739 Ken James Half Fast Velo 13
28 968 Brian Cannon Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 12
29 884 Johnny Burrell Filth and Fury 12
30 677 Eric Wittinger Fat Cobra Video 12
31 708 Dan Werle 12
32 604 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 11
33 625 Matt D'Elia Portland Velo 11
34 805 Ryan Altman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 10
35 619 Nicholas Leritz Team S+M 10
36 951 Charles David 9
37 696 eric larson Cyclepath Racing 9
38 647 Gary Allen Close2myart Cycling Team 9
39 820 Jay Palubeski 9
40 757 Brice Gary Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 8
41 889 Gregory Gohman 8
42 653 Quinn Jackson DNR Cycling 8
43 678 Jake Linford Velo Loco 7
44 718 Marcelo silva Half Fast Velo 7
45 801 Mark Adamski Portobello-A Better Cycle 7
46 681 Karl Mikkelson Mountain View Cycles 7
47 932 Scott Hill Life Cycle Bike Shop 6
48 667 Erik Haunold Medoyeff Vodka/Team CycleOne 6
49 864 Ted Byram bicycleattorney.com 6
50 612 Mike Rosenfeld Half Fast Velo 6
51 729 Jeff Brock Existential Velo 6
52 967 Mark Reinecke Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 5
53 769 Robert Christensen Team S+M 5
54 650 Casey Davidson bicycleattorney.com 5
55 687 Steve Dale bicycleattorney.com 5
56 702 Amit Kobrowski Portland Velo 4
57 847 Jim Mudd 4
58 609 Salvatore Bondi Portland Velo 4
59 954 Dylan McNamee crank 3
60 840 Mark Proia Bailey Bikes 3
61 617 Derek McCammon Half Fast Velo 3
62 689 Eric Teel 3
63 693 Scott Ballard Half Fast Velo 1
64 703 Todd Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 1

Master 35+ C

Num Name Team Points
1 430 Chris Miller 1 Error 86
2 403 Michael Dehner 76
3 466 Paul Kelly Jelly's Pirates 56
4 441 Kristopher Langdon 50
5 758 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49
6 437 Larry Chow Portland Velo 47
7 414 Tom Chaimov 44
8 435 Michael Kender Portland Velo 39
9 408 Rob Kerr Boneyard Cycling 29
10 542 John Prosser Taleo Racing Team 28
11 450 Geoff Wittreich Staccato Gelato 28
12 693 Rob Bingham Life Cycle Bike Shop 26
13 459 Craig Broberg HPChiro/Alpine Mortgage Planning 26
14 451 Tim Shannon 26
15 749 Sean Riley Big Als Bicycle 26
16 525 chris brannen Team S+M 25
17 884 chapell miller Team Dirt/Mudslinger Events 22
18 839 Ed Fischer Camas Bike and Sport 22
19 417 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 21
20 609 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 19
21 520 Sean Stroup Beermongers Cycle Club 18
22 488 Brad Ryhlick Mountain View Cycles 16
23 916 Chris Jackson Pacific Power Blue Sky 15
24 885 Brad Sigurdson 15
25 801 Charles David 15
26 751 Sean Rees Cyclepath Racing 15
27 918 Bernard Acevedo Revel Consulting - Rad Racing NW 14
28 835 Eric Albertson 14
29 440 Todd Mobley Camas Bike and Sport 14
30 439 Kevin Thompson Half Fast Velo 14
31 446 Jeff Steiner Showers Pass 13
32 402 David Doughty Portland Velo 13
33 744 John Porter Bellovaci United 13
34 755 steve tyrrill 13
35 883 Drew Coleman Sellwood Cycling Club 12
36 540 Troy Clear 12
37 456 Richard Horacek Stumptown Cycling Club 12
38 481 Evan Freedman 12
39 636 David Anderson Boneyard Cycling 11
40 739 Tony Wolf 11
41 427 A Freeman Trusty Switchblade 11
42 480 Evan Saks Amnesia 11
43 539 Brian D. Hart Sr Camas Bike and Sport 10
44 557 Michael Finan Mosier Velo 10
45 490 Lloyd Connelly DNR Cycling 10
46 413 James Webb Beaverton Bicycle Club 9
47 428 Cesar Villanueva 9
48 469 Brian Barker Ironclad Performance Wear 9
49 762 Clayton Allen 8
50 434 Travis Purser 8
51 472 Raymond Crepeau 8
52 502 Matt Richmond Showers Pass 7
53 777 Craig Ball 7
54 412 David Szymanski 7
55 449 Amit Kobrowski Portland Velo 7
56 482 Matt Savage TTS 7
57 429 Andrew Kaylor 6
58 800 Vincent Gonsalves 6
59 589 Tim Beard 6
60 485 David Dorocke 5
61 795 Travis Talton 5
62 656 Kevin Dickson 5
63 409 David Lofstead 5
64 706 Brian Carlson Motofish 5
65 651 Steven Westberg WebCyclery.com 4
66 620 Mike Taylor Now Direct 4
67 556 Peter Rueegger Team Mudman 4
68 769 Shawn McCloud Half Fast Velo 4
69 460 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
70 550 Greg Stiles 4
71 483 Steve Shaw Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 3
72 484 Tim Ragan Gonzo Racing 3
73 834 Rick Jones Ironheads Multisport Racing Team 2
74 475 David Andres 1
75 799 Barry Kundert 1
76 467 Chris Roberts 1
77 452 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 1
78 486 Rick Bastran 1

Master 50+

Num Name Team Points
1 266 Johnny Vergis Cyclepath Racing 155
2 254 Joseph Hoerner 149
3 258 Kevin O'Connell Hammer Velo 79
4 259 Steve Lacey Showers Pass 66
5 252 Clint Ebert bicycleattorney.com 64
6 279 Dan MacNaughton Cyclepath Racing 62
7 256 Gregg Leion Mountain View Cycles 55
8 281 Alan Ott Bay 101/HRS/Rock Lobster 49
9 251 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 47
10 296 Mark Bradley 46
11 280 Johnny Wilson Pacific Power Blue Sky 46
12 316 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 38
13 305 Roger Joys Upper Echelon Fitness 35
14 257 Richard Desmond Upper Echelon Fitness 33
15 309 Dave Burnard 29
16 270 Cal Stone 27
17 349 Mike Mercer Grant's Pals 26
18 274 Evan Griffiths Upper Echelon Fitness 26
19 253 Jeff Parker Super Relax Concept 24
20 250 Tracy Marks na 23
21 283 Michael Nyberg Sunnyside Sports 20
22 267 Terry Knight 20
23 322 Paul Mautner Team Rose City 19
24 275 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene 16
25 325 Gil Ormerod Team S+M 16
26 264 David Luoma Guinness Cycling Team 16
27 376 Steve Yenne Upper Echelon Fitness 15
28 350 Michael Mann Team Bob's Red Mill 15
29 323 David Miller Team Rose City 15
30 273 Kurt Robinson bicycleattorney.com 15
31 278 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com 12
32 293 John O'Brien West End Bikes/Specialized 12
33 289 Tim Ellerbruch CoMotion 11
34 272 Bob Brenner 11
35 373 David Gast Rebound/Tireless Velo 10
36 288 Steve Peterson Team Finger 10
37 420 Michael Gohman 9
38 366 Andrew Peterson Existential Velo 8
39 359 Rick Upton Team Bike Tires Direct 8
40 327 Rick Gregory 7
41 362 John Ramey 7
42 306 Andrew Meigs MudMend 7
43 260 Jon Gornick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 7
44 262 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 7
45 354 Dave Groner 6
46 255 Daniel Melkonian 6
47 263 David Gratke Showers Pass 5
48 372 David Thielen II ZteaM 5
49 261 Robert Dobrey Mountain View Cycles 5
50 414 Ralph Tolli 4
51 335 Dean Lee Portland Velo 4
52 365 Don Wiley Zoka Viking Sport 4
53 344 Vern Krist Showers Pass 3
54 265 Edward Braker 3
55 312 Michael Smith 3
56 320 Chauncey Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 3
57 363 Bill Alsup Soft Like Kitten 2
58 413 David Donielson SLOCUM Race Team 1
59 286 Bruce Cannon 1

Master 60+

Num Name Team Points
1 505 Ron Strasser Team S+M 182
2 502 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team 110
3 506 Ken Rodgers Bicycleway.com 92
4 500 Malcolm Johnson Portland Velo 81
5 509 Steve Rearden Blondie Velo 71
6 503 Terry Atwood Portland Velo 70
7 501 Russell Speirn Portland Velo 46
8 512 Philip Litchfield Capitol Velo 32
9 536 Robert Fox CoMotion 29
10 521 Don Leet Sunnyside Sports 26
11 504 Einar Traa Portland Velo 25
12 507 Amory Cheney 20
13 518 Patrick Cross Medoyeff Vodka/Team CycleOne 15
14 514 Larry Stryker The Spokesmen 14
15 511 Al Depenbrock Pacific Power Blue Sky 14
16 535 Al Depenbrock Pacific Power Blue Sky 12
17 533 Robert Luoma 12
18 522 Edward Lanton 11
19 527 Larry Smith 9

Master Women 35+ A

Num Name Team Points
1 2 Elise Huggins Upper Echelon Fitness 156
2 1 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 101
3 6 Beth Burns Veloce Racing 96
4 29 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 77
5 32 Michelle Mishoe West End Bikes/Specialized 43
6 13 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 41
7 3 Eileen Kelly-Foulston 31
8 7 Sarah Eustis bicycleattorney.com 29
9 31 Kristi Carver 27
10 27 Anna Vaughn Hammer Velo 26
11 12 Renee Scott Sunnyside Sports 26
12 33 Erin Playman Gentle Lovers 26
13 5 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 24
14 38 Ina McLean Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 20
15 42 jaini VS-Crawford SLOCUM Race Team 15
16 26 Mielle Blomberg Team S+M 14
17 46 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear 14
18 67 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 13
19 15 Angela Mart WebCyclery.com 13
20 56 Joanne Stevens Sunnyside Sports 12
21 68 Stephanie Yenne 12
22 11 Laura Trace 12
23 20 Sarah Sturdy Rebound/Tireless Velo 12
24 59 Heather Hill Life Cycle Bike Shop 11
25 14 Jennifer Wardell Mountain View Cycles 11

Master Women 35+ B

Num Name Team Points
1 103 Holly Kotsovos Rebound/Tireless Velo 114
2 106 Tonya Roe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 87
3 108 Gwyn Blanton 67
4 100 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 55
5 153 Elsa Bro Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 52
6 107 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear 50
7 102 Kristi Carver Upper Echelon Fitness 46
8 105 Susan Parsons 46
9 112 Elaine Prause Super Relax Concept 40
10 174 Katina Fischer Camas Bike and Sport 27
11 118 Tessa Sugahara Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 26
12 159 Sarah Dye Pacific Power Blue Sky 24
13 128 jennifer donnelly Super Relax Concept 22
14 123 cindy lewellen 20
15 175 Bonnie Hildebrand Team Slow 16
16 151 Sara La Barge Sweetpea Ladies Auxiliary 16
17 111 Karen Kenlan Sunnyside Sports 16
18 133 Karen Henry 15
19 166 Katy Pranian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 15
20 157 Sabina Pater West End Bikes/Specialized 15
21 156 Lynda Palubeski 14
22 155 Martha Paulus Pacific Pedaling 13
23 101 Michelle Johnson 13
24 113 Amy Tarnow WebCyclery.com 13
25 161 Vannoy Jenny Buy Local Cycling 13
26 149 Julie Carter Hammer Velo 12
27 167 Virginia Pedersen 12
28 158 Ann Leitheiser 12
29 109 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 11
30 125 Amanda Durkee bicycleattorney.com 10
31 148 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 10
32 115 Cassie Nobbs GVH Bikes 10
33 110 Carol Petersen Capitol Velo 9
34 116 Tacia Miller 7
35 114 Robyn Heifer bicycleattorney.com 6

Master Women 45+

Num Name Team Points
1 202 Pam Reid Team Rose City 119
2 223 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 98
3 205 Martina Ralle Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 89
4 201 Pam Fairchild Rebound/Tireless Velo 81
5 216 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 78
6 204 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 72
7 210 Karen Kenlan Sunnyside Sports 40
8 234 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 37
9 200 Tina Rainforth Portland Velo 37
10 238 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 34
11 230 Lynn Feinstein Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 28
12 206 Christie Scheer Team Rose City 26
13 215 Ida McLean Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 26
14 239 Sheilagh Griffin NoMads Bicycle Racing Team 25
15 262 Mary Skrzynski Pine Mountain Sports 16
16 212 Cary Schwartz Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 16
17 229 Julia Fudge Poplollies 15
18 237 Melanie Pratt Portland Velo 14
19 203 Lora Melkonian 14
20 213 Maggie Rising 14
21 273 Penny Olsson 12
22 206 Chris Sheer Team Rose City 12
23 207 Renata Hahn Team Rose City 11
24 214 Carey Macnaughton Upper Echelon Fitness 11

Single Speed

Num Name Team Points
1 541 Matt Hutchinson Portobello-A Better Cycle 133
2 511 luke demoe SLOCUM Race Team 124
3 516 John Lin Hammer Velo 90
4 501 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 78
5 569 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 72
6 505 Erik Hofland Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 62
7 508 Brooke Hoyer Rebound/Tireless Velo 55
8 503 Scott Barker 1 Error 55
9 519 Jesse Luckett 44
10 580 Joshua Johnston 35
11 502 Mat Barton Staccato Gelato 33
12 555 Sal Collura SLOCUM Race Team 28
13 524 Terry Keele HPChiro/Alpine Mortgage Planning 27
14 818 Brandon Wagner mybikespot.com 22
15 500 Richard Rosko Hammer Velo 22
16 513 Brian Kesselman Diamond Law Cycling Team 21
17 544 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 20
18 785 Galen Mittermann HPChiro/Alpine Mortgage Planning 16
19 685 Nathan Gibson 16
20 512 Adrian Olmstead Portland Bicycle Studio 16
21 829 Evan Plews www.evanplews.com/KENDAUSA 15
22 506 steve tyrrill 14
23 765 Greg Mylet 13
24 612 Chris Boeholt 13
25 745 Dan Porter Cyclepath Racing 13
26 546 Greg Adams Bridgetown Velo 13
27 826 Alexander Lehnert SLOCUM Race Team 12
28 528 Matt Baumann Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 12
29 602 Jason Uland Team Cthulhu 12
30 732 Mike Bene Yard Dawgs Book Club 12
31 510 John Gulick Green Submarine Records 12
32 527 Ross Brody Buy Local Cycling 12
33 701 John Whitenack Soft Like Kitten 12
34 828 Paul Anderson Half Fast Velo 11
35 543 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 11
36 827 Mic Coleman DOD 10
37 763 Simon Apostol 10
38 568 David Burke Recycle Cycles Racing 10
39 605 David Bisers Tensegrity PT Cycling 9
40 525 McKenzie Thramer SLOCUM Race Team 9
41 588 Brian Larson 9
42 611 David German Hammer Velo 9
43 644 christopher brown 9
44 692 Lisa Belair Team S+M 8
45 587 Edward Groth Team Slow 8
46 702 Dylan Carney Soft Like Kitten 8
47 553 Craig Austin Half Fast Velo 7
48 607 Eddie Wang River City Bicycles 7
49 504 David Hymans 7
50 824 Alice Drobna Boneyard Cycling 6
51 764 Dan Silvernail Half Fast Velo 6
52 746 Patrick Wilder Cyclepath Racing 6
53 507 Mike Cobb Portobello-A Better Cycle 6
54 526 Ed Worcester 6
55 830 Bernard Acevedo Rad Racing NW 5
56 610 Jeff Merwin 5
57 509 Caan Zarosinski Half Fast Velo 5
58 538 Neil Green Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 5
59 540 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 5
60 680 Bryan Voytilla 5
61 695 Justin Zucconi 5
62 832 Frank Chemotti 4
63 744 Chris Streight Hammer Velo 4
64 515 Bill Hall 4
65 536 Craig Armstrong Craptastic 4
66 542 Brandon Rothauge Crossfix 3
67 606 Ken Hahn 3
68 684 Steve Williams Buy Local Cycling 3
69 582 Steven Basden Half Fast Velo 2
70 530 Chase Banna 2
71 681 Dieter Hoffmann Team S+M 2
72 615 David Hart Half Fast Velo 1
73 687 Jonathan Sieber Revolver-Cascadia 1

Women A

Num Name Team Points
1 901 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 127
2 902 Susan Peithman Upper Echelon Fitness 106
3 900 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness 98
4 903 Jennifer Cree Upper Echelon Fitness 94
5 918 Brigette Brown River City Bicycles/Ridley/NoTubes 66
6 915 Heather Clark Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 46
7 917 Taylor Shekell Team Beer 39
8 905 Mielle Blomberg Team S+M 36
9 911 Beth Ann Orton Team S+M 30
10 940 Karen Oppenheimer 27
11 912 Sue Butler River City Bicycles/Ridley/NoTubes 26
12 928 Tina Brubaker Gentle Lovers 26
13 925 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear 26
14 910 Laura Trace 25
15 945 Meagan Masten 24
16 946 Brianna Walle Ironclad Performance Wear 23
17 914 Lindsay Kandra Sweetpea Ladies Auxiliary 22
18 907 Sara Fletcher Therapeutic Association 20
19 908 Erin Playman Gentle Lovers 20
20 934 Megan Chinburg Corsa Concepts Cycling Team 16
21 906 Abby Watson Embrocation Cycling 16
22 930 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15
23 941 Joanna Mensher Gentle Lovers 15
24 979 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 14
25 916 Audrey Brown S&M Femmes 11
26 954 Jade Koide Team Beer 10
27 964 rebeccah bieri Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 9
28 953 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness 9
29 904 Susannah Hart Camas Bike and Sport 9
30 974 Tilly Field Field Jerger Cycling 8
31 973 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 7

Women B

Num Name Team Points
1 845 Lisa Belair Team S+M 93
2 864 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness 57
3 915 Amy VanTassel Upper Echelon Fitness 50
4 856 Jeanne Beko Drop Bar Cowboys 46
5 809 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness 42
6 818 Michelle Baumann Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 38
7 890 Caroline Dezendorf 35
8 827 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling 32
9 924 Shelley Dunlop 32
10 858 Allison Halpin Sunnyside Sports 26
11 892 Lauren Cramer Olympia Orthopaedic Associates 26
12 808 Remy Maguire Team S+M 26
13 812 Kristen Minarik bicycleattorney.com 26
14 825 Laurie Hotovy 26
15 800 Heidi Swift Sweetpea Ladies Auxiliary 25
16 840 Jenn Levo Ironclad Performance Wear 23
17 813 DeeAnn Burton 23
18 837 Emily McKissock Rebound/Tireless Velo 22
19 880 Erinne Goodell Team Slow 21
20 807 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events 21
21 829 Susannah Hart Camas Bike and Sport 21
22 888 Sharon Hart Camas Bike and Sport 20
23 810 Joanna Mensher Gentle Lovers 20
24 872 Meagan Masten 20
25 891 Brooke Bauer Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 18
26 953 Brooke Mittermann HPChiro/Alpine Mortgage Planning 16
27 857 Silke Kleinhenz Camas Bike and Sport 16
28 806 Hannah Hart Camas Bike and Sport 16
29 898 Jill Hutchinson Green Submarine Records 15
30 920 Sarah LoGiudice Upper Echelon Fitness 14
31 914 Marylynn King Ironclad Performance Wear 14
32 801 Krissy Brunsman Green Submarine Records 14
33 814 Kristin Wille Hammer Velo 14
34 805 Heather Daniel 13
35 831 Sarah Hunter Green Submarine Records 12
36 844 Eryn Barker West End Bikes/Specialized 12
37 847 Heather VanValkenburg Diamond Law Cycling Team 11
38 887 Tiah Keever Team Cthulhu 11
39 828 Anna Saltonstall Team S+M 11
40 931 Lynda Palubeski WebCyclery.com 10
41 811 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 9
42 899 Lori Brault Portland Velo 9
43 885 Lauren Magalska 8
44 160 Helen Kennedy 8
45 903 Kelly Sandow Poplollies 7
46 815 Caitlin Trahan 7
47 893 Alison Paulus 5
48 826 Melissa Sher 3