Cross Crusade: PIR Heron Lakes

Portland, OR
October 20, 2013

Part of the Cross Crusade

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated October 20, 2013 at 7:05 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 112 Joseph Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 23 portland 5
2 144 Bob Rakoz Athletes Lounge Cycling Team 51 Vancouver 5
3 40 Phillip M Trost Team S+M 37 Battle Ground 5
4 172 Jeffrey Nichols Zing 3 35 Sherwood 5
5 167 Joshua Johansen 40 West Linn 5
6 266 Greg Fleming Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24 Portland 5
7 235 Kevin Sepulveda 32 Banks 5
8 248 Gregory Perrault 34 Portland 5
9 13 Bill Holmes Planet X p/b On One 51 milwaukie 5
10 214 Alex Dombroski TheClymb.com 38 Portland 5
11 263 Chris Baker 5
12 121 Luis Vargus Human Powered 38 PORTLAND 5
13 269 Mike Wenrick 5
14 147 Brad Houle 44 Portland 5
15 76 Paul Schoonover Unattached 45 Portland 5
16 236 Bryce foster 22 Beaverton 5
17 271 Blaine Bartholomew 4
18 127 Jason DeRosa 29 Portland 4
19 171 Ben Baltazar 35 Portland 4
20 128 Raul Bonifacio 29 Portland 4
21 222 Dan Grossen SWEAT360 28 Hillsboro 4
22 14 Keith Wolff 48 Portland 4
23 84 Aneel Nath 34 Portland 4
24 183 Max Frixione 41 Portland 4
25 70 Anthony Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 21 Portland 4
26 277 David Anderson 4
27 258 Jeph Sorsdohl 4
28 226 Neal Harrod Ruckus Test Team 28 Portland 4
29 257 James Sunderland 4
30 109 Mark Hansen 34 Portland 4
31 115 Joel Sherman 35 Portland 4
32 279 Lucas Manfield 4
33 291 Michael Griffin 31 Portland 4
34 129 Paul Furst Camas Bike and Sport Vancouver 4
35 242 Charlie Goldston 34 Gladstone 4
36 103 ian gleason 35 beaverton 4
37 132 Karl Bailey 42 Vancouver 4
38 213 Tom Kretz Athletes Lounge Cycling Team 50 Oregon City 4
39 231 Kevin Rayburn 23 Santa Clarita 4
40 272 Scott Maxwell 35 Portland 4
41 142 Albert Passadore 41 Portland 4
42 150 Justin S King Zing3 34 Tigard 4
43 275 Bodjie Train Grouptrail Cycling 4
44 134 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team 48 Lake Oswego 4
45 238 Mike Pimomo 36 Portland 4
46 188 John Rockwood 54 Hillsboro 4
47 204 Greg Eyerly 49 Salem 4
48 123 Stephen Rich 46 Portland 4
49 220 Daniel Knopf SWEAT360 35 HILLSBORO 4
50 286 Stefan Furst Camas Bike and Sport 56 Vancouver 4
51 233 Alex Visser 4
52 38 Joe Kim Camas Bike and Sport 36 Washougal 4
53 43 Zach Durst Hapi-Go! 15 Oregon City 4
54 124 jeff copus 44 portland 4
55 41 Cammia Kalimanis 35 Kalama 4
56 203 Rich Reardon -- 44 Eugene 4
57 264 Shawn MacKenzie 43 Lake Oswego 4
58 117 Tim North The Spokesmen 32 Vancouver 4
59 25 David Hankins Camas Bike and Sport 59 Camas 4
60 284 Brad Coleman 4
61 253 Tom Smith 4
62 198 Ty Lockard Team Lazy Tarantulas 40 Lake Oswego 4
63 229 Doug Bailey 4
64 65 kyle pratuch 25 Portland 4
65 274 Haley Dillon 28 Portland 4
66 260 chad Stannard 42 Portland 4
67 240 Jamie Mitchell 40 Portland 4
68 256 Jonathan Eckert 4
69 179 Steve Valenta The Spokesmen 34 Vancouver 4
70 265 Andrew Trapnell 4
71 159 Ricky Guadarrama 32 Oregon City 4
72 173 Brian Stancliff SWEAT360 4
73 200 Anthony Melton 45 Gresham 4
74 262 Mike Brett 29 Portland 4
75 267 Justin Yuen Grouptrail Cycling 4
76 290 Meredith Condon 4
77 201 seamus hartman 36 portland 4
78 285 Fergus Morrissey 4
79 170 Ian Green 36 Portland 4
80 250 Candida Hart Hapi-Go! 49 Washougal 4
81 254 Erik Carter 32 Vancouver 4
82 2 Zachary Goude Planet X p/b On One 31 Portland 4
83 199 Whitney Dawson Athletes Lounge Cycling Team 23 Portland 4
84 247 Lance Hall SWEAT360 58 Beaverton 4
85 288 Ryan Minarik 4
86 282 Lynn Chapman 4
87 259 James Parker 4
88 120 John Degenhardt 59 Portland 4
89 177 Don Gutzmann 41 Hillsboro 4
90 276 Charles KIM 4
91 210 William Riddle 4
92 283 Brian Sisk RBR 44 Happy Valley 4
93 261 Libby L. Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 44 Portland 4
94 219 Steven Rose Vancouver 4
95 273 Matt SWANSON 36 Portland 4
96 278 Eric Gale 4
97 287 Dan Goldstein 34 Hood River 4
98 270 Jessica Hunter 4
99 255 Austin Carter 4
100 281 Sue Levin 4
101 224 Kaeley Stephens 4
102 289 Ian Fahning 3
103 268 Richard Albers 3
104 166 Brian Duhon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Portland 3
105 246 Gil Herrera 32 Hillsoboro 3
106 292 Leland Jossy 3
DNF 252 Todd Marley 45 Tigard 3
DNF 223 Jennifer White 39 Molalla 1
DNF 280 Peter Chapman 49 Portland 1

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 594 Cheryl Januzzi 5 48:39
2 600 Alisha Madrone 36 Portland 4 40:00
3 535 Kathy Hovermale Boneyard Cycling 54 Bend 4 40:21
4 521 Amy Horstman Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 44 Vancouver 4 40:28
5 544 LeiLani Bentley Therapeutic Associates PDX Cycling 35 Portland 4 41:16
6 567 cecilia becerra BikeFlights.com 43 Portland 4 41:28
7 526 Traci Anderson 40 Beaverton 4 41:32
8 607 Jennifer Chalmers HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 35 Tigard 4 41:50 missing shoulder number
9 501 Karyn Gibbs Gibson 4 42:02
10 566 Sarah Hodson Team Lazy Tarantulas 39 Portland 4 42:04
11 569 stephanie roulon BikeFlights.com 42 Portland 4 42:12
12 570 Kathryn Williams Team Lazy Tarantulas 38 Portland 4 42:13
13 563 Ellemien Winther 46 Kalama 4 42:19
14 606 Mari Little 4 42:23
15 546 Gina Zandy Ohnstad 36 Portland 4 42:55
16 520 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team 36 L.O. 4 43:04 missing shoulder number
17 571 Natalie Albright Look Good Feel Good 30 Portland 4 43:20
18 610 Molly Campbell 4 43:30
19 531 Marny Musielak Trinity Bikes 43 Redmond 4 43:34
20 611 Laura Heiser 44 portland 4 43:40
21 588 Tracey Lew Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 Portland 4 43:43
22 608 Amy McGinty 4 44:06
23 525 Kristina Owen Capitol Velo 15 Salem 4 44:07
24 575 Cynthia Breene Athletes Lounge Cycling Team 31 Lake Oswego 4 44:14
25 500 Courtney Stella 30 Portland 4 44:40
26 612 Brooke Smith 4 44:44
27 599 Brandee Dudzie 4 45:00
28 503 Traci Smolen 46 Portland 4 45:07
29 583 Lisa Creamer 52 Portland 4 45:17
30 596 Lauren Malakowski 4
31 602 April Albers 4 46:27
32 508 Sherri Rohlf Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 41 Portland 4 46:30
33 549 Mary 32 Portland 4 46:32
34 532 Rose-Ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab 45 Lake Oswego 4 47:32
35 604 Bonnie Larsen 4 47:35
36 550 emily steen 33 portland 4
37 603 Halley Shultz 27 Portland 4 49:11
38 605 Claudia Halfin 4
39 595 Vikki Bourcier Poplollies 54 Eugene 4 50:19
40 597 Cynthia Velasquez 4 50:25
41 601 Kristin Morrissey 3 41:28
42 609 Christine Mendiola 3 42:59
DNF OR P 613 Sarah Coleman 2
DNF OR P 530 Carlie Chubb Team Trail Racing 50 Bend 1
DNF OR P 598 Nicole Holt 1

Category A

Num Name Team Age City Laps Time
1 89 Carl Decker Giant 38 Bend 8 0:55:28
2 95 Brennan Wodtli Speedvagen Racing Machines 25 Bend 8 0:55:40
3 72 Donald Reeb cyclocrossracing.com 39 Keizer 8 0:55:46
4 112 Ben Thompson Thump Coffee 37 Bend 8 0:55:51
5 27 Shannon Skerritt Corsa Concepts Cycling Team 42 Portland 8 0:56:03
6 50 Michael Gallagher Breadwinner Cycles 40 Portland 8 0:56:09
7 25 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 30 Portland 8 0:56:32
8 29 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 37 Portland 8 0:56:36
9 53 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 35 Portland 8 0:57:08
10 6 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA 32 portland 8 0:57:14
11 19 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 36 Portland 8 0:57:22
12 11 Damian Schmitt Silverado Gallery/Sunnyside 35 Bend 8 0:57:25
13 110 Joshua Kelley 8 0:57:25
14 113 Christian Buesch 27 Corvallis 8 0:57:47
15 128 Sean Babcock Kona Factory Team 30 Beaverton 8 0:57:49
16 28 Seth Patla Rapha/River City Bicycles 36 Hillsboro 8 0:57:57
17 48 James Ceccorulli bicycleattorney.com 26 Portland 8 0:58:00
18 85 Paul LaCava Giant 35 Portland 8 0:58:04
19 2 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24 Portland 8 0:58:15
20 116 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Bend 8 0:58:28
21 87 Tyler Fought Trusty Switchblade 32 Portland 8 0:58:31
22 62 Colin Dunlap Hutch's/Bend Dental 18 Bend 8 0:58:36
23 17 Ryan Garner Evviva 32 Eugene 8 0:58:38
24 92 Jeremy Russell bicycleattorney.com 31 Portland 8 0:58:40
25 106 Nathan Coffey HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 34 Lake Oswego 8 0:58:44
26 81 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 40 Portland 8 0:58:45
27 86 Scott Bradway Team S+M 42 Portland 8 0:58:59
28 66 Sam Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion 16 Eugene 8 0:59:14
29 83 Joel Madrone Breadwinner Cycles 38 8 0:59:17
30 61 Tim Joslin Cyclepath Racing 37 Portland 8 0:59:17
31 22 matt hall Breadwinner Cycles 35 Portland 8 0:59:18
32 137 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland 8 0:59:32
33 32 Sean Corey Trusty Switchblade 30 Portland 8 0:59:42
34 16 Nick Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Portland 8 0:59:55
35 114 Matt Russell Hutch's/Bend Dental 34 Bend 8 0:59:57
36 122 Trevor Pratt Lost Coast Brewery 24 Ashland 8 1:00:09
37 80 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio 34 Portland 8 1:00:11
38 111 Pete Rubijono Poler/Mad Alchemy 37 Portland 8 1:00:15
39 94 Clint Culpepper Team Wooly Mammoth 33 Portland 8 1:00:22
40 14 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside 35 Bend 8 1:00:34
41 26 Jonathan Myers Team S+M 46 Portland 8 1:00:36
42 33 Colin Rowan Look Good Feel Good 31 Portland 8 1:00:37
43 43 Ira Ryan Breadwinner Cycles 37 portland 8 1:00:42
44 123 Chris Johnston bicycleattorney.com 28 Portland 8 1:00:47
45 138 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 33 Portland 8 1:01:06
46 133 Matt Dooley Mt. Shasta Ski Park 23 Yreka 8 1:01:24
47 134 Reny Townsend Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 35 Medford 8 1:01:45
48 117 David Sterry Green Submarine Records 30 Portland 8 1:01:46
49 38 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 38 Vancouver 8 1:02:00
50 88 Matt Mahoney Gentle Lovers 35 Portland 8 1:02:06
51 18 David Heddy Joe Bike 34 Portland 8 1:02:23
52 12 Byron Breeden Guinness Cycling Team 37 Hood River 8 1:02:41
53 135 Julian Deiss Oregon Bike Shop Racing Team 8
54 103 Troy Sexton Bridgetown Velo 30 Portland 8 1:03:01
55 97 Matt Hickey Cascade Couriers/Bend Velo 34 Bend 8 1:03:43
56 126 Nathan Gibson Trusty Switchblade 27 Portland 7 0:55:55
57 127 Paolo Zanetti Filth and Fury 31 Portland 7 0:56:10
58 136 Robert Carver Ironclad/Yakima 32 Portland 7 0:56:15
59 109 Dave Messenheimer Green Submarine Records 33 Portland 7 0:56:15
60 108 Mike Kath Sprout Cycles/Lucky Lab 35 portland 7 0:57:20
61 140 Cole Lalomia Portland State University 20 portland 7 0:58:09
62 101 Jeremy Dunn Team Wooly Mammoth 33 Portland 6 0:57:20
DNF 139 Justin Rosenburg 7
DNF 73 Graham Howard 28 Salem 6

Category B

Num Name Team Age City Laps Time
1 101 billy bergen Sunnyside Sports 26 bend 6 44:46
2 57 Jason Britton Team S+M 34 Portland 6 44:50
3 129 Jake Szymanski With Heart Cycling 25 Portland 6 45:05
4 150 Dale Plant Giant 6 45:27
5 28 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland 6 45:29
6 15 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Cyclocross.com 28 Portland 6 45:30
7 23 Nate Youngs The TA 33 Boring 6 45:37
8 100 Andrew Yeoman Trusty Switchblade 31 Portland 6 45:41
9 97 Jon Conway 33 Bend 6 45:48
10 5 Cullen Guinn Joe Bike 37 Portland 6 46:04
11 92 Mike Selinger Trailhead Coffee Roasters 33 Portland 6 46:10
12 62 Eric Fischer Nossa Familia Coffee Cycling 32 Portland 6 46:11
13 64 Daniel Carter BeerMongers Cycle Club 32 Portland 6 46:14
14 141 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 15 Hood River 6 46:30
15 48 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club 25 Portland 6 46:38
16 3 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Happy Valley 6 46:42
17 135 Billy Wherley Team S+M 29 Portland 6 46:42
18 128 Andrew Suchocki Kelly Benefits/LSV 34 Baltimore 6
19 88 Matthew Studer Therapeutic Associates PDX Cycling 28 Portland 6 46:53
20 126 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 16 Portland 6 46:57
21 85 Gary Szalay 33 Hood River 6 47:01
22 94 Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team 24 Portland 6 47:07
23 122 Michael Risner Guinness Cycling Team 40 Portland 6 47:09
24 148 Neal Bibler 6 47:09
25 123 Scott Forrest 6 47:10
26 31 Mark Holden Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland 6 47:10
27 30 ben corbalis Portland Bicycle Studio 28 Portland 6 47:14
28 152 Josh Speer 6 47:22
29 159 Timothy Scheumann 6 47:23
30 32 alex lygo Beaverton Bicycle Club 18 portland 6 47:24
31 142 Andrew Warren Team S+M 20 Portland 6 47:30
32 156 Andy Edick 28 6 47:35
33 61 Erik Denninghoff DNR Cycling 34 Portland 6 47:36
34 49 Matthew Edwards The Bike Gallery 23 Portland 6 47:55
35 27 Sage Brown 27 Portland 6 48:07
36 46 Noel Johnson Rogue / Mt. View Cycles 34 Portland 6 48:12
37 144 Eben Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 14 Happy Valley 6 48:15
38 155 Rich Caramadre 6 48:19
39 41 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway 16 Trout Lake 6 48:22
40 7 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles 32 Portland 6 48:25
41 153 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 22 Portland 6 48:33
42 75 Brian List Bike Central 46 Portland 6 48:36
43 95 Matthew White Bike Newport-Bier One 33 CORVALLIS 6 48:37
44 110 jason schroeder 6 48:39
45 9 Drew Coleman Hammer Velo 42 Portland 6 48:50
46 105 Andy Kappler 31 portland 6 49:28
47 145 Adam Holt Boneyard Cycling 34 Bend 6 49:37
48 108 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Scappoose 6 49:38
49 8 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 42 Portland 6 50:14
50 83 John Baldwin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 33 Lake Oswego 6 50:16
51 160 Bruce Siefker Trusty Switchblade 26 Portland 6 50:21
52 69 Ryan Smith Ironclad/Yakima 38 Portland 6 50:32
53 65 Christian Martin River City Bicycles 37 Portland 6 50:58
54 124 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 14 Washougal 6 51:12
55 151 Cory Solovewicz Go Bananas! 31 Portland 6 51:35
56 154 Daniel Penner Ironclad/Yakima 27 Portland 6 52:01
57 106 Kyle Mills Boneyard Cycling 34 Bend 6 52:45
58 14 Jimmy Candelaria Hammer Velo 43 Beaverton 5 43:22
59 52 Joel McCarthy River City Bicycles 31 Portland 5 43:34
60 25 Dave Dezellem Ironclad/Yakima 43 Hillsboro 5 43:55
61 127 Danie Powell Breadwinner Cycles 5 43:56
62 119 Spencer Callahan Bush League Wrenching 25 Portland 5 44:07
63 115 Brandon Willems 25 Portland 5 44:08
64 99 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas 30 Fairview 5 44:12
65 133 Brian Buskirk Trinity Bikes 28 Beaverton 5 46:08
66 157 Mitch Breck 4 44:00
DNF 147 Charles Dean 4
DNF 149 Thomas Pikaart 4
DNF 158 Shane Beers 55 West Linn 4
DNF 161 Michael Szwaya bicycleattorney.com 43 Portland 4
DNF 29 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling 28 Portland 2
DNF 125 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 2
DNF 146 Matt Danielson BeerMongers Cycle Club 32 Portland 2

Category C

Num Name Team Age City Laps Time
1 124 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 15 Portland 5 41:13
2 79 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 29 beaverton 5 41:26
3 14 Sean A Carline CX Pistols p/b Cyclocross.com 35 Beavercreek 5 41:42
4 176 Marc Heisterkamp Grouptrail Cycling 31 Portland 5 41:52
5 64 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club 33 Beaverton 5 42:11
6 225 Bill Thompson SUmmit Performance Racing 39 Portland 5 42:18
7 32 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 51 Vancouver 5 42:24
8 207 Aaron Michalson 5 42:34
9 50 Andrew Smith Trailhead Coffee Roasters 31 Portland 5 42:43
10 4 Patrick Reedy 35 Portland 5 42:44
11 142 Jeremy Nichols 35 Tigard 5 43:01
12 45 John Napier Camas Bike and Sport 52 Camas 5 43:06
13 219 Alex Turpin Vertebrata Chiropractic Cycling 22 Waldport 5 43:14
14 163 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 37 Portland 5 43:14
15 154 Kyle Morris Therapeutic Associates PDX Cycling 25 Gresham 5 43:31
16 160 Tony Weber 46 Hillsboro 5 43:34
17 234 Jason Condon 5 43:35
18 229 Adam Goplin Lost Highway 30 Portland 5 43:36
19 72 Randall Fransen 33 Portland 5 43:36
20 168 Jerald Winfrey Twin Six 38 Tigard 5 43:46
21 42 Travis Parker 32 Portland 5
22 144 Connor Wiles Team S+M 27 Portland 5 43:51
23 61 Brett Cassidy Human Powered 32 Portland 5 43:54
24 90 Ryan Houck Athletes Lounge Cycling Team 34 PORTLAND 5 43:55
25 226 Scott Trautman Camas Bike and Sport 47 Camas 5 43:58
26 235 August Frank Life Cycle Racing Team 20 Eugene 5 44:01
27 82 Dan Dellitt 40 Portland 5 44:02
28 230 Logan Evans Vertebrata Chiropractic Cycling 23 Hillsboro 5 44:04
29 84 mike tomlinson hillsboro 5 44:06
30 243 Scott Smith 33 Portland 5 44:07
31 70 John Ayres Bespoke Wheelworks 28 Portland 5 44:13
32 242 Tim Valenti 28 Portland 5 44:13
33 127 Christopher Muhs Look Good Feel Good 26 Portland 5 44:22
34 86 Michael A Shearer Unattached 32 Tigard 5 44:25
35 26 David Hymans Metropolis Cycle Repair 34 Portland 5 44:28
36 178 Jeff Chochon 48 Portland 5 44:30
37 202 Steve Raubolt SWEAT360 34 Tigard 5 44:36
38 162 Nick Wood Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland 5 44:46
39 6 nathaniel wells Hapi-Go! 58 Mosier 5 44:46
40 132 Barrett Reiner CX Pistols p/b Cyclocross.com 29 Portland 5 44:52
41 173 James Peterson 34 PORTLAND 5 44:52
42 105 Alex Bigazzi Look Good Feel Good 34 Portland 5 44:58
43 244 Jared Bagger 5 45:02
44 78 Jason Ladwig 34 Portland 5 45:11
45 222 Steve Campbell Athletes Lounge Cycling Team 27 Bend 5 45:14
46 227 Max Miller 31 Portland 5 45:18
47 247 Thomas Jeanne 5 45:18
48 126 Josh Anderson Soraz Racing p/b CAPA 24 Portland 5 45:23
49 193 Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team 30 Portland 5 45:28
50 245 Robert Corbisier 5 45:32
51 120 Matt Walkky Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 5 45:41
52 209 Paul Sari Portland 5 46:06
53 99 Eric Hagstette 41 Portland 5 46:17
54 167 MG Smith Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 42 Vancouver 5 46:22
55 183 Aaron Mcpike 28 Portland 5 46:23
56 213 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 37 Portland 5 46:25
57 49 Eric Albright Look Good Feel Good 31 Portland 5 46:27
58 246 Brian Persons 5 46:28
59 106 Ryan Schanno 31 Beaverton 5 46:33
60 48 Stephen Carter The Spokesmen 34 Camas 5 46:40
61 233 James Odom 5 46:42
62 83 Nick Besson 29 Portland 5 46:45
63 131 Matt Wagoner Look Good Feel Good Portland 5 46:46
64 143 Matthew Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 33 Portland 5 47:16
65 98 Andy Morris 43 Portland 5 47:16
66 11 Tim Kalimanis 33 Kalama 5 47:20
67 237 Jimmy Gladish 5 47:24
68 88 Nils Tillstrom BriHOP Cycling 33 Portland 5 47:25
69 238 Sam Haffner Metropolis Cycle Repair 5 47:25
70 130 Tim Breault 32 Portland 5 47:34
71 164 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 35 Portland 5 47:39
72 52 Peter Bryant 27 Portland 5 47:44
73 152 Tony Gomez 30 Portland 5 47:46
74 190 Corey McManus 32 Beaverton 5 47:51
75 220 Brandon Jennings Grouptrail Cycling 4 38:41
76 101 Kyle Kruger 29 Portland 4 38:51
77 231 Judd Revich 4 39:00
78 236 phil avery 4 39:01
79 141 Jeff Ehleringer Filth and Fury 34 Portland 4 39:06
80 224 Sean Hunter Threshold Velo 25 Portland 4 39:27
81 118 Tarik Hadid 37 beaverton 4 39:32
82 228 Martin Joyce 31 Portland 4 39:37
83 240 Adriel weiner Metropolis Cycle Repair 26 Portland 4 39:42
84 241 Grant Ebright 4 39:43
85 239 Max Holfert Human Powered 33 Portland 4 40:13
86 73 Adam Moore Look Good Feel Good 28 Portland 4 40:13
87 218 Andrew Besson Berkley 4 40:26
88 223 noah twining 29 Portland 4 40:32
89 77 Hannah Hart Hapi-Go! 20 Washougal 4 40:42
90 187 Paul Sheprow 32 Portland 4 41:13
91 97 Travis Bullard 32 Portland 4 42:59
92 232 Nick Schreiner 4 47:30
DNF 221 Scott A Rider Grouptrail Cycling 45 Portland 3
DNF 156 Matthew Arrington 3
DNF 186 Andrew Warren Team S+M 20 Portland 1

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 709 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 45 Camas 5 43:53
2 754 Matt Wilkin Team S+M 36 Portland 5 44:04
3 708 Brian Malloy Therapeutic Associates PDX Cycling 31 oregon city 5 44:55
4 705 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 38 Vancouver 5 44:58
5 700 David Rosen Sage Cycles Racing 40 Beaverton 5 45:05
6 721 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 portland 5 45:11
7 711 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 tigard 5 45:17
8 757 Pete Conklin Bush League Wrenching 50 Portland 5 45:19
9 704 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Portland 5 45:19
10 771 John Martin Team Lazy Tarantulas 44 Portland 5 45:34
11 720 Michael Chesnut Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 Portland 5 45:36
12 796 Thom Kneeland 5 45:56
13 741 Jack Trumbull 39 Hood River 5 46:01
14 799 Andrew Sullivan 5 46:18
15 737 Tyson Hart Filth and Fury 39 Portland 5 46:32
16 788 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 5 46:34
17 728 Jon Coney 43 Portland 5 46:36
18 766 Jeff Merwin Cascade 41 Bend 5 46:54
19 719 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 47 Orchards 5 47:04
20 749 Charles Henderson Lost Highway 43 Portland 5 47:18
21 748 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 44 5 47:23
22 785 Michael Clark MX3L/Hapi-Go! 44 Portland 5 47:25
23 706 Dave Wrast The Spokesmen 44 Vancouver 4 38:48
24 715 Rutherford Brakke-Pound 36 Portland 4 38:51
25 774 Sean Fields 40 Portland 4 39:03
26 795 Tyler Jackson Buy Local Cycling 34 Salem 4 40:22
27 703 Jeremiah Hartley J & K Holdings 30 Portland 4 40:28
28 753 Geoff Rogers Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 44 Portland 4 40:33
29 787 Ed Jones Fort George 4 40:41
30 782 Jamaal Folsom Nossa Familia Coffee Cycling 37 Portland 4 40:49
31 768 John LIVINGSTON Cascade Couriers/Bend Velo 39 Bend 4 41:02
32 763 Jon"Buffaloman Bouffleur 52 Portland 4 41:08
33 797 Jamie Carlin 4 41:30
34 746 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair 41 Portland 4 42:12
35 778 Ed Hanna BeerMongers Cycle Club 33 Portland 4 42:31
36 803 Ben Helgren 36 Portland 4 43:19
37 712 Jacob Roth 35 Walla Walla 4 43:26
38 732 Pete Mersereau 44 Portland 4 43:46
39 777 Paul Toufar bicycleattorney.com 39 portland 4 44:01
40 759 Todd Mitchell 43 Vancouver 4 44:18
41 798 Jordan Slone Trusty Switchblade 30 Portland 4 45:22
42 791 Todd Hubbell Portland Velo Racing Team 51 Portland 4 45:31
43 804 Todd Hepp 42 Portland 4 46:38
44 802 Craig Diehl 49 Portland 4 47:39
45 805 Karl Winston BeerMongers Cycle Club 45 Portland 4 47:41
46 734 Terry Chubb Team Snail Racing 48 Bend 4 47:51
DNF 772 Jacob Balderas Nossa Familia Coffee Cycling 41 Portland 3
DNF 801 Tom Iverson Mountain View Cycles/Subway 48 Portland 2

Junior Men

Num Name Team City Laps Time
1 92 Javier Colton Sunnyside Sports High Cascade Cyclocross 4 29:48
2 59 Ian Wilson High Cascade High Cascade Cyclocross 4 30:36
3 190 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 4 31:08
4 20 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 4 31:26
5 90 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 4 32:02
6 108 Henry Jones Bend Endurance Academy 4 32:07
7 24 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 4 32:13
8 202 Maxwell Chehab Bend Endurance Academy 4 32:50
9 35 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 4 33:06
10 96 William Reinking Bend Endurance Academy High Cascade Cyclocross 4 33:21
11 5 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway 4 33:25
12 32 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 4 33:27
13 1 Carson Westberg WebCyclery.com 4 33:37
14 4 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway 4 33:44
15 3 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 4 33:49
16 153 Nathan Glade Reall Racing 4 33:57
17 95 Mitchell Stevens Sunnyside Sports High Cascade Cyclocross 4 34:14
18 93 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy/Love Panda 4 34:36
19 165 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 3 26:08
20 203 Nate Lelack Bend Endurance Academy 3 26:22
21 78 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized 3 26:26
22 124 Linus Clark Hapi-Go!/PDX Mud Warriors 3 26:39
23 14 Paul Furst Camas Bike and Sport 3 26:42
24 117 JD Protiva Reall Racing REALL 3 26:45
25 114 Matt Rech Reall Racing REALL 3 26:50
26 64 Spencer Scott Bend Endurance Academy 3 27:06
27 17 Kelton Smith PDX Devo Junior Cycling 3 27:12
28 189 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 3 27:23
29 41 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 3 27:24
30 48 Owen Szwaya bicycleattorney.com 3 27:31
31 12 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 3 27:31
32 11 Nathanael Hart Hapi-Go! 3 27:35
33 15 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 3 27:45
34 113 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 3 28:11
35 192 Torrien Bruce PDX Devo Junior Cycling 3 28:25
36 158 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 3 28:36
37 200 Jake Klonsky 3 28:57
38 198 Zed Linford Athletes Lounge Cycling Team 3 28:58
39 6 Zach Durst Hapi-Go! 3 29:04
40 204 Adam Valls Beaverton Bicycle Club 3 29:15
41 60 Legend Johnson PDX Devo Junior Cycling 3 29:37
42 157 Peter Melton 3 29:39
43 44 Freddy Anderson Beaverton Bicycle Club 3 29:42
44 160 Evan Mobley Camas Bike and Sport 3 29:55
45 186 Ryan Caputo The Spokesmen 3 30:02
46 181 Ian Ricks 3 30:13
47 142 Tanner Wostcott Team Garam 3 30:58
48 199 Skyler Gober Showers Pass 3 31:07
49 42 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go! 3 31:12
50 180 Carson Griffith Bend Endurance Academy 3 31:20
51 194 Van Chrisman 3 31:32
52 16 Zachary Murphy Rebound/Tireless Velo 3 31:35
53 138 Miles Revenaugh 3 31:37
54 69 Elijah Krause Bend Endurance Academy 3 31:44
55 49 Andrew Nolke 3 32:00
56 88 Walker Hendricks Mountain View Cycles/Subway 3 32:24
57 37 William Hummels Hapi-Go! 3 32:42
58 129 Gabriel Boatright Filth and Fury 3 33:00
59 53 Tabor Stensvad Team S+M 3 33:07
60 13 Ian Panoscha Portland Velo Racing Team 3 33:41
61 7 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 3 34:17
62 21 Sean Harple SWEAT360 3 34:18
63 201 Riley Read 3 34:49
64 2 Jack Braun 3 35:52
65 136 Noah Steigerwald 3 36:15
66 166 Tyler William Unattached 3 36:21
67 184 Travis Albers 3 37:02
68 126 Grayson Szczukowski Unattached 3 37:08
69 84 Brady Pfeiffer Trusty Switchblade 3 37:09
70 183 Jake Radtke 3 38:30
71 144 Duncan Yoder Rebound/Tireless Velo 2 25:48
72 185 Oliver McFadden 2 25:59
73 205 Jackson Wismer 2 26:08
74 164 Jack Nelson Portobello-A Better Cycle 2 26:40
75 30 Parker Green Beaverton Bicycle Club 2 27:33
76 81 Jakob Stoller PDX Devo Junior Cycling 2 27:46
77 197 Ethan Lutz PDX Devo Junior Cycling 2 28:29
78 123 Colin McNamee 2 28:58
79 161 Ben Balderas Nossa Familia Coffee Cycling 2 29:47
80 174 Riley Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 2 32:13
81 156 Raymond Hill Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 1

Junior Women

Num Name Team City Laps Time
1 928 Aunika Miranda Trusty Switchblade 3 29:06
2 926 Katie Ryan Bend Endurance Academy High Cascade Cyclocross 3 29:28
3 927 Ivy Taylor Bend Endurance Academy High Cascade Cyclocross 3 29:45
4 929 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 3 30:07
5 901 Elizabeth McKnight crank PDX MudWarriors 3 31:17
6 907 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club 3 31:25
7 969 Sophie Russenberger Bend Endurance Academy 3 31:27
8 932 Leah Pfeiffer Trusty Switchblade 3 32:07
9 916 Kristina Owen Capitol Velo 3 32:42
10 960 Hope Williams Unattached 3 33:07
11 947 Natalie Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling 3 34:04
12 919 Olivia Hewett The Spokesmen 3 36:23
13 923 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 3 36:25
14 902 Emma Royce The Spokesmen 2 25:57
15 930 Helene Furst 2 25:59
16 912 Claire Chasse Portland Velo Racing Team 2 26:34
17 910 Sage Kosmala 2 26:50
18 905 Katie Castle Portland Velo Racing Team 2 27:23
19 917 Linnea Owen Capitol Velo 2 28:33
20 966 nakamura-koyama taye Bend Endurance Academy 2 29:58
21 961 Haley Guettler River City Bicycles 2 32:48
22 904 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 2 36:51
23 965 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 2 37:43
24 906 Nora Panoscha Portland Velo Racing Team 1

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 385 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles 43 Bend 8 0:59:34
2 378 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 48 Damascus 8 0:59:57
3 305 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bicycles 47 Portland 8 1:00:16
4 323 Brent Casady 42 Portland 8 1:00:17
5 338 Todd Stewart 44 Portland 8 1:00:46
6 327 Martin Baker bicycleattorney.com 46 Hillsboro 8 1:00:48
7 372 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio 37 Portland 8 1:00:48
8 377 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 43 Bend 8 1:00:49
9 390 Tre Hendricks Mountain View Cycles/Subway 42 Hood River 8 1:01:02
10 420 John Rollert WebCyclery.com 40 Bend 8 1:01:30
11 324 Tim Jones Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 41 Bend 8 1:01:40
12 421 Jeff Curtes 8 1:01:51
13 441 Jeff Otto Sunset Cycles 51 Beaverton 8 1:02:14
14 425 rich cramer bicycleattorney.com 53 Beaverton 8 1:02:36
15 452 John McCaffrey Kesho Bicycles 48 Portland 8 1:02:37
16 389 Aaron Leritz Team S+M 44 Portland 8 1:02:38
17 460 Dave Reitz Team Cycle Sport 44 Medford 8 1:02:42
18 447 Michael Wilson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 52 Corvallis 8 1:02:47
19 310 PAT KUDSZUS Team Lazy Tarantulas 40 Salem 8 1:02:51
20 407 doug evans bicycleattorney.com 43 Portland 8 1:02:54
21 320 Jesse Luckett Cyclepath Racing 41 portland 8 1:02:56
22 339 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 47 Gresham 8 1:02:59
23 343 Michael Szwaya bicycleattorney.com 43 Portland 8 1:03:07
24 392 Kevin Drake Portland Bicycle Studio 43 Vancouver 7 0:55:30
25 359 Chad Swanson Team S+M 36 The Dalles 7 0:55:31
26 313 Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 38 Portland 7 0:55:33
27 309 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling 48 Hillsboro 7 0:55:34
28 370 Matt Kline Sappo Hill Soapworks 47 grants pass 7 0:55:35
29 361 Richard Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 36 Happy Valley 7 0:55:37
30 330 Kale Chalmers HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 41 Tigard 7 0:55:53
31 380 Matt Engel StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 46 Bend 7 0:55:54
32 463 Brook Gardner Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 36 Bend 7 0:56:01
33 381 john mitchem West End Bikes/Specialized 7 0:56:06
34 402 Dan Porter Cyclepath Racing 41 Portland 7 0:56:06
35 458 Thomas Hainisch WebCyclery.com 40 Bend 7 0:56:16
36 334 Brian Foresta Filth and Fury 39 Portland 7 0:56:20
37 454 John Weathers Sunset Cycles 43 Tigard 7 0:56:35
38 435 David Klipper Guinness Cycling Team 47 Portland 7 0:56:39
39 331 Matthew Westermeyer cyclocrossracing.com 36 Damascus 7 0:56:42
40 346 Chad Smeltzer crank 43 Portland 7 0:56:51
41 317 joseph fricke Cyclepath Racing 48 portland 7 0:56:51
42 376 Tony Daversa Filth and Fury 39 Portland 7 0:56:54
43 399 Daniel Sprouse 46 7 0:56:55
44 456 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 45 Portland 7 0:56:56
45 418 David Sjogren Sunnyside Sports 46 Bend 7 0:56:57
46 360 Nicholas Leritz Team S+M 42 Portland 7 0:56:57
47 329 Eric Lanners Team S+M 40 Portland 7 0:56:57
48 468 ronald kizziar HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 44 Portland 7 0:56:58
49 304 Roger Meier Cyclepath Racing 45 Beaverton 7 0:57:00
50 366 Matt D'Elia Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 38 Hillsboro 7 0:57:02
51 442 Paolo Dabbeni Filth and Fury 45 Portland 7 0:57:07
52 352 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 42 Portland 7 0:57:07
53 369 Bob Jacobs bicycleattorney.com 48 Portland 7 0:57:09
54 358 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 42 Portland 7 0:57:10
55 318 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 48 Eugene 7
56 446 Michael Kosmala Team S+M 41 Tigard 7 0:57:10
57 459 Matthew Smith 36 Vancouver 7 0:57:14
58 341 Quinn Jackson DNR Cycling 44 portland 7 0:57:17
59 356 Philip Hatton Athletes Lounge Cycling Team 40 Portland 7 0:57:19
60 406 Daniel Sharp 7 0:57:21
61 437 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas 36 Wilsonville 7 0:57:29
62 362 Lloyd Connelly DNR Cycling 45 Portland 7 0:57:36
63 444 David Taylor StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 43 Bend 7 0:57:38
64 388 John Bravard Cyclepath Racing 45 Portland 7 0:57:40
65 357 Kevin Condron Gentle Lovers 40 Portland 7 0:57:43
66 306 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45 Portland 7 0:57:46
67 438 Jonathan Irick Rapha Racing NW 41 Portland 7
68 429 Aaron Coker HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 38 Tigard 7 0:57:55
69 453 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 46 Portland 7 0:57:59
70 413 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club 44 Portland 7 0:58:12
71 465 Jason Pinkerton 36 Corbett 7 0:58:19
72 337 Jonathan Vinson Gentle Lovers 41 Portland 7 0:58:26
73 350 Wally Hockman WebCyclery.com 36 Salem 7 0:58:33
74 408 Jason Zadow Filth and Fury 37 Portland 7 0:58:37
75 365 Chad Sage Sunnyside Sports 44 Bend 7 0:58:42
76 417 Montgomery Hill Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 43 Portland 7 0:58:48
77 436 Ken Benderly Rebound/Tireless Velo 45 Portland 7 0:58:55
78 345 Raymond Crepeau Ruckus Test Team 41 Portland 7 0:59:09
79 314 Mathew Braun Team Audi 40 Portland 7 0:59:16
80 315 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Portland 7 0:59:17
81 461 Ryan Eisele Reall Racing 35 Dallas 7 0:59:26
82 336 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 49 Portland 7 0:59:30
83 301 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Sherwood 7 0:59:33
84 325 Karl Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 45 Hood River 7 1:00:46
85 462 david baker Sunnyside Sports 46 bend 7 1:00:52
86 464 Eric Vickers Bike Peddler 46 Salem 7 1:02:10
87 364 Scott Mares Threshold Velo 46 Portland 6 0:55:42
88 416 Bret Berner River City Bicycles 49 Portland 6 0:57:27
DNF 467 Lonny Knabe Team Novo Nordisk Elite 37 Portland 6
DNF 414 Matt Cline bicycleattorney.com 36 Portland 4
DNF 449 Paul Bourcier Dark Horse 45 Eugene 4
DNF 466 Matthew Carlson 4
DNF 354 Joe Santos Cyclepath Racing 41 Portland 3
DNF 427 William Alcorn BikeFlights.com 46 Portland 3

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 647 Seth Taylor Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 38 Bend 5 41:25
2 757 Adam Ward Rolf Prima 39 Portland 5 41:26
3 578 Jason Musengo 41 Portland 5 41:41
4 705 Ryan Eisele Reall Racing 35 Dallas 5 42:33
5 635 Mark Widlund The Spokesmen 36 Brush Prairie 5 42:33
6 749 Andy Meeks bicycleattorney.com 39 Portland 5 42:42
7 732 Kenny Wolford 45 Bend 5 42:44
8 747 Steve Brower Team Snail Racing 46 Bend 5 42:48
9 648 Neil Green Therapeutic Associates PDX Cycling 39 Fairview 5 42:50
10 592 Sage Freeman Planet X p/b On One 40 Salem 5 42:51
11 602 Mike Snelson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 38 tigard 5 42:53
12 677 Simon Robins Team Wooly Mammoth 40 Portland 5 42:55
13 562 Matt Savage Trusty Switchblade 37 Portland 5 42:56
14 717 Edward (Ted) Chaplain Bush League Wrenching 39 Portland 5 42:58
15 804 Devin Bailly HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 39 Portland 5 43:01
16 761 Jeffrey Struck 12 Portland 5 43:03
17 623 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 5 43:04
18 657 David Krause 36 Bend 5 43:09
19 697 Brian List Bike Central 46 Portland 5 43:14
20 625 Andy Leritz Team S+M 46 Portland 5 43:17
21 737 Matt Radich Dr Will Bar 44 Lake Oswego 5 43:21
22 773 Greg Edwards 5 43:22
23 742 Brent Wallace Trusty Switchblade 39 Portland 5 43:36
24 564 Eric Wittinger Fat Cobra Video 39 Portland 5 43:38
25 672 Phillip Ohnstad Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 5 43:43
26 805 Bill Jacobs 5 43:43
27 801 Gabe Doebler 36 Tigard 5 43:47
28 796 Jonathan Maus BikePortland.org 38 Portland 5 43:51
29 579 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team 44 Portland 5 43:54
30 662 Spencer White Stumptown Cycling Club 41 Portland 5 43:56
31 790 Rich Caramadre 5 43:57
32 617 Brian Schiller Guinness Cycling Team 45 Portland 5 43:57
33 653 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade 45 Bend 5 43:58
34 638 Jim Mudd 40 Portland 5 43:58
35 618 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 40 Portland 5 43:59
36 795 Matt Patton 5 44:00
37 763 Kerry Halligan 42 Portland 5 44:01
38 643 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 43 Springfield 5 44:13
39 576 Curtis Loeb Hammer Velo 39 Portland 5 44:15
40 624 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Beaverton 5 44:21
41 783 David M Miller Team Lazy Tarantulas 36 Portland 5 44:22
42 642 Steve Williams Buy Local Cycling 36 Salem 5 44:22
43 585 David Pedersen Portland Bicycle Studio 41 Portland 5 44:23
44 670 Jason Buerkle 42 Portland 5 44:24
45 778 Paul Zagacki bicycleattorney.com 42 Lake Oswego 5 44:26
46 728 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA 41 Keizer 5 44:28
47 559 ILe Powell Team S+M 44 Portland 5 44:33
48 555 Sean Rees Cyclepath Racing 47 Portland 5 44:33
49 714 Dave Dezellem Ironclad/Yakima 43 Hillsboro 5 44:34
50 600 Matt Wilkin Team S+M 36 Portland 5 44:37
51 775 Doug Minarik bicycleattorney.com 36 Portland 5 44:39
52 605 Brian Nelson Trusty Switchblade 44 Redmond 5 44:41
53 656 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend 5 44:43
54 733 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling 47 portland 5 44:43
55 554 Douglas Johnson 5 44:53
56 741 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 40 Lake Oswego 5 44:56
57 649 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 38 Portland 5 44:58
58 674 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 36 Portland 5 44:58
59 759 Branden Taggart Team Lazy Tarantulas 36 Beaverton 5 44:59
60 573 Cesar Villanueva HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 40 Portland 5 45:00
61 710 Kyle Stancliff SWEAT360 42 Aloha 5 45:01
62 580 David Hewett The Spokesmen 38 Vancouver 5 45:04
63 575 Judson McCauley The Spokesmen 39 Vancouver 5 45:04
64 645 Dennis Stafford CX Pistols p/b Cyclocross.com 37 Milwaukie 5 45:12
65 735 Chad Hartley SWEAT360 38 Hillsboro 5 45:15
66 788 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland 5 45:19
67 768 Carl Werner 35 Portland 5 45:22
68 606 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 portland 5 45:23
69 798 Kyle Gorman WebCyclery.com 47 Bend 5 45:26
70 807 Ryan Smith Ironclad/Yakima 38 Portland 5 45:29
71 629 Marc Riera Gentle Lovers 39 Portland 5 45:33
72 614 Freddy Tincher Bridgetown Velo 39 Portland 5 45:35
73 570 Trig Rogers bicycleattorney.com 47 Portland 5 45:35
74 604 chris brannen Team S+M 40 Vancouver 5 45:37
75 622 Mike Murphy Lynskey/CCR 47 Portland 5 45:39
76 808 Josh Gobershock Boneyard Cycling 38 Bend 5
77 675 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club 39 Portland 5 45:46
78 755 Tom Lenth 43 Portland 5 45:48
79 574 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 Portland 5 45:51
80 789 Charles Dean 40 Longmont 5 45:53
81 706 Daniel Boatright Filth and Fury 36 Tigard 5 45:54
82 748 Sean Cook Cyclepath Racing 41 Beaverton 5 45:58
83 666 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo 40 Portland 5 46:03
84 779 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 49 Portland 5 46:04
85 704 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 49 Gresham 5 46:04
86 803 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Lake Oswego 5 46:10
87 797 Kent Chapple Boneyard Cycling 47 bend 5 46:11
88 659 Tim Shannon 44 Portland 5 46:13
89 603 Justin Huggins 38 Portland 5 46:17
90 688 T. Kenji Sugahara Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 40 Salem 5 46:22
91 780 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 37 Portland 5 46:24
92 802 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Beaverton 5 46:27
93 610 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 41 Portland 5 46:29
94 809 Mark Chasse Portland Velo Racing Team 46 Portland 5 46:31
95 568 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 5 46:36
96 668 Erik Spillman Portland Velo Racing Team 48 Portland 5 46:43
97 692 Matthew Case Steve Young has a Posse 5 46:46
98 777 Aaron Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Oregon City 5 46:46
99 685 Robert Marti SWEAT360 41 Hillsboro 5 46:47
100 644 Ian Kennedy bicycleattorney.com 49 Portland 5 46:50
101 627 David Rasca Buy Local Cycling 36 Salem 5 46:55
102 560 Jim Braun 40 Portland 5 46:56
103 621 Alan Reaume 49 Portland 5 46:57
104 630 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 49 Portland 4
105 806 Leland Jossy 4 38:54
106 601 Steven Westberg WebCyclery.com 45 Bend 4 39:13
107 652 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 38 Portland 4 39:15
108 715 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 43 Lake Oswego 4 39:26
109 678 Jimmy Candelaria Hammer Velo 43 Portland 4 39:30
110 770 Matthew Cordeiro Oregon Active 40 Hoodriver 4 39:37
111 626 Jake Linford Athletes Lounge Cycling Team 40 Tualatin 4 40:09
112 701 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo 39 Portland 4 40:30
113 613 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 48 Portland 4 40:39
114 689 Kenneth Pace Team S+M 45 Portland 4 41:07
115 800 Dave Aldersebaes Ironclad/Yakima 42 Portland 4 42:29
DNF 702 Khari Gates Skullcandy 42 Portland 1
DNF 553 Brian Wielenga BeerMongers Cycle Club 39 Portland 1

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps Time
1 551 Greg Shaffer Nossa Familia Coffee Cycling 41 Portland 5 41:13
2 345 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 36 Portland 5
3 496 Patrick Palmer HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 41 West Linn 5 41:45
4 503 Skye Fitzgerald Spin Film 43 Clackamas 5 42:23
5 532 Brent Sherry Human Powered 37 Portland 5 42:37
6 494 Mike Taylor Deschutes Brewery 49 Bend 5 42:47
7 477 stewart schesnack 45 portland 5 42:57
8 608 james olson Fort George 41 Astoria 5 42:57
9 549 David Anderson Boneyard Cycling 47 Bend 5 42:59
10 300 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 39 Portland 5 43:05
11 442 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Portland 5 43:08
12 309 Paul Souders Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Portland 5 43:09
13 371 Danny Knudsen 48 Portland 5 43:12
14 602 Bill Richmond 43 Beaverton 5 43:27
15 422 mike packer Rebound/Tireless Velo 49 Vancouver 5 43:31
16 388 Brian Carrico The Spokesmen 43 Vancouver 5 43:31
17 660 Jerald Winfrey 5 43:32
18 483 Gabriel Cabatic 37 Portland 5 43:32
19 512 Banjo Weymouth 5 43:34
20 536 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 50 Portland 5 43:36
21 622 Doug Brecht crank 49 Portland 5 43:36
22 619 Peter Koonce Team S+M 39 Portland 5 43:42
23 588 Luke Robbins Fort George 44 Astoria 5
24 320 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling 43 Portland 5 43:51
25 363 steven ohlhaber Garner Northbrook Chicago 5 43:54
26 381 Jeff Steiner Showers Pass 47 Portland 5 43:55
27 324 Thomas Royce The Spokesmen 45 Ridgefield 5 43:56
28 437 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 49 Brush Prairie 5 44:06
29 301 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 44 Portland 5 44:08
30 327 Josh Platis Rubicon 42 Portland 5 44:09
31 336 Rob Russell Camas Bike and Sport 47 Hillsboro 5 44:10
32 355 Steve Black 41 Portland 5
33 657 James Williams 5 44:13
34 393 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 43 Lake Oswego 5 44:16
35 533 Greg Witt 53 Portland 5 44:21
36 386 Andrew Stewart Mountain View Cycles/Subway 36 White Salmon 5 44:24
37 449 Benjamin Herring Portland Bicycle Studio 46 Portland 5 44:25
38 321 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team 39 Portland 5 44:27
39 342 Varner Seaman Nosse Familia 38 Portland 5 44:27
40 427 Jonathan Modie Team S+M 44 Portland 5 44:30
41 665 Michael Tabtabai 35 Portland 5 44:33
42 501 Peter Hettinga SWEAT360 43 Hillsboro 5 44:33
43 534 Terry Hamness Camas Bike and Sport 43 Washougal 5 44:35
44 511 Ross Bryan DNR Cycling 35 Portland 5 44:38
45 664 Raymond Egan The Spokesmen 37 West Linn 5 44:38
46 367 Matt Thiefelder The Spokesmen 42 Vancouver 5 44:39
47 579 Troy Nelson Monkey Wrench Bicycle Club 44 Beaverton 5 44:39
48 593 Jason Reynolds 42 Portland 5 44:45
49 630 John Howe Team Beer 43 portland 5 44:45
50 313 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 5
51 682 Nate McKeown DNR Cycling 37 Portland 5 44:46
52 322 Steve Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling 47 Tigard 5 44:51
53 601 Jeff Garrett SWEAT360 36 Hillsboro 5 44:53
54 685 Joshua DeGraff 37 Beaverton 5 44:55
55 516 kyle stephens BeerMongers Cycle Club 37 Portland 5
56 304 Tom Palke Team Mudman 47 Portland 5 44:57
57 675 Patrick Fraser 39 Portland 5 45:07
58 600 Ryan McIntyre 37 Portland 5 45:07
59 441 giles rickett SWEAT360 47 hillsboro 5 45:09
60 463 Kevin Dickson 44 Portland 5 45:12
61 310 Michael Dehner 48 Portland 5 45:12
62 638 Brian Little 5 45:17
63 429 Matt Richmond HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 49 Portland 5 45:17
64 640 Rich Hannah Team Mudman 44 Portland 5 45:24
65 620 Eric Evans 44 Portland 5 45:26
66 627 Justin Watkins Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 39 Hillsboro 5 45:29
67 568 Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill 53 Beaverton 5 45:32
68 676 brett boyles Therapeutic Associates PDX Cycling 43 lake oswego 5 45:33
69 474 Todd Mobley Camas Bike and Sport 40 Vancouver 5 45:33
70 489 Yuji Sumimoto 43 Troutdale 5 45:39
71 396 Paul Schipper 43 Portland 5 45:48
72 523 Robert Stefanowicz Monkey Wrench Bicycle Club 29 Portland 5 45:50
73 493 John Lehman 51 Gresham 5 45:54
74 592 Simon Ingham 47 Portland 5 45:54
75 339 Joe Gomez Team Mudman 43 Portland 5 45:55
76 392 Steve Kresl 51 Portland 5 45:58
77 611 Paul Brown Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 47 Eugene 5 46:00
78 560 Jesse Saks Amnesia 41 Portland 5 46:08
79 679 Ed Fischer Camas Bike and Sport 45 Camas 5 46:13
80 365 nathaniel wells 58 Mosier 5 46:16
81 589 David Arndt 33 Portland 5 46:22
82 649 Garett Brennan 5 46:22
83 479 Jeff Spencer Team S+M 49 Clackamas 5 46:24
84 542 Peter Iverson 38 Lake Oswego 5 46:24
85 397 James Owen Capitol Velo 44 Salem 5 46:26
86 472 Mitch Gold Dr Will Bar 52 Portland 5 46:36
87 328 Charles Barrett 46 Portland 5 46:39
88 696 Mike Ruff Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 43 Gresham 5 46:40
89 499 Michael Clark MX3L/Hapi-Go! 44 Portland 5 46:50
90 572 Ben McLeod 43 Portland 5 46:50
91 379 Jeffrey H. Garrett Scorpius Cycles 45 Lake Oswego 5 46:55
92 535 Marcus Stephens 41 Portland 5 46:59
93 680 Vaugh Aldredge Team Beer 42 portland 5 47:02
94 693 Mike Hilts North Lake PT 46 Lake Oswego 5 47:02
95 356 Matthew Jetton 44 portland 5 47:05
96 690 Derek Riley 41 Tualatin 5 47:08
97 333 Andy Casebeer Team S+M 46 Washougal 5 47:09
98 498 Karole J. Durkee Jr 45 Portland 5 47:11
99 650 Billy Holcomb 5 47:12
100 692 Jerrol Lackey West End Bikes/Specialized 44 Portland 5 47:14
101 610 Ryan Temple BeerMongers Cycle Club 45 Portland 5 47:17
102 515 Paul Barlow Barlow Bikes 43 Saint Helens 5 47:19
103 497 Jason Miranda Trusty Switchblade 39 Portland 5 47:20
104 577 David Bussey Showers Pass 49 Canby 5 47:21
105 424 Todd Burnette Trailhead Coffee Roasters 37 Portland 5 47:23
106 670 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 5 47:23
107 346 Grant Rochelle Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 46 Lake Oswego 5 47:29
108 644 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Portland 5 47:31
109 625 Eric Mellencamp SWEAT360 46 Hillsboro 5 47:33
110 700 scott Gulstine 5 47:34
111 448 Mike Lurie Garnish Apparel 44 Portland 5 47:37
112 597 Drew Tracy Cyclepath Racing 52 Vancouver 5 47:37
113 678 Ken Elser Planet X p/b On One 35 Portland 5
114 419 Mike Sobolewski Hapi-Go! 44 Vancouver 5 47:41
115 641 Steve Getsiv bicycleattorney.com 48 Portland 5 47:41
116 308 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo 40 Portland 5 47:44
117 390 Jeff Dill 41 Portland 5 47:45
118 681 Adam Barmada 5 47:46
119 368 Sean McCarthy 47 Tigard 5 47:48
120 587 Paul DeVries Filth and Fury 45 Newberg 5 47:51
121 517 Mark Ravenaugh Mulino 5 47:52
122 673 Eric McKee 35 Medford 5 47:58
123 553 phil avery Team Beer 39 oregon city 5 47:58
124 354 Martin Matsumura 48 Portland 5 47:59
125 623 Chris Leach Team S+M 45 Portland 5 47:59
126 687 Erik Carlson 5 47:40
127 616 Donovan Duchene Fort George 43 Astoria 5 48:11
128 468 Tom Nilan 51 Portland 5 48:14
129 444 Matt Meskill Rolling Thunder p/b The Missing Link 51 Portland 5 48:17
130 697 Ed Chrisman 5 48:19
131 646 James Self 42 Portland 5
132 546 Chad Fischer SWEAT360 37 Hillsboro 5 48:23
133 677 Hugh Davis 45 West Linn 5 48:29
134 375 James Lais cheep team 44 Portland 5 48:34
135 338 Mark McMurtry Bellovaci United 43 Portland 5 48:35
136 459 sean vali Team S+M 46 Portland 5 48:37
137 332 Mark Castle Portland Velo Racing Team 49 Portland 5 48:42
138 599 Craig Aaker 36 Portland 5 48:46
139 456 Joseph Marek Team S+M 50 Oregon City 5 48:48
140 411 James Webb Beaverton Bicycle Club 47 Portland 5 48:50
141 405 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 47 Camas 5 48:51
142 408 Bjoern Brunner 44 Portland 5 48:52
143 407 Patrick Meigs 46 Portland 5 48:52
144 609 Eric Getz Bike Newport-Bier One 41 Albany 5 48:56
145 409 Dylan McNamee 47 Portland 5 48:58
146 626 Brian Hart Sr. Hapi-Go! Washougal 5 49:00
147 691 Benjamin Davis 5 49:04
148 701 Richard Fattic Ruckus Test Team 42 Portland 5 49:07
149 488 Adam Bergerson Capitol Velo 38 Salem 5 49:09
150 634 Andrew Minson 40 West Linn 5 49:11
151 669 Michael Ard 41 Sherwood 5 49:12
152 658 Mike Liefeld 5 49:13
153 350 Bryce Bederka Stumptown Cycling Club 44 Portland 5 49:15
154 325 Mark Jensen Planet X p/b On One 47 Gladstone 5
155 645 Ben Hein 41 Portland 5 49:18
156 674 Jason Ramsdell Aloha 42 Crater Lake 5 49:22
157 614 Randy Wakerlin 36 Portland 5 49:24
158 326 Rolf Kraus 48 Portland 5 49:25
159 370 Eric Meier Camas Bike and Sport 45 Beavercreek 5 49:27
160 502 Tim Schallberger Tim Schallberger 46 Bend 5 49:27
161 552 Ethan Fuld Unattached 48 Portland 5 49:33
162 358 Todd Harple SWEAT360 43 Hillsboro 4 40:08
163 550 Erick Nelson Team S+M 42 Portland 4 40:09
164 330 Chris Valencia Team S+M 50 Bend 4 40:10
165 632 Joshua Huffman 36 Tillamook 4 40:10
166 684 Dale Nixon Trinity Bikes 44 Prineville 4 40:10
167 430 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas 41 portland 4 40:12
168 540 Michael Hopkins Planet X p/b On One 39 Portland 4 40:14
169 458 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 39 Portland 4 40:17
170 495 Russell Gober Showers Pass 47 Forest Grove 4 40:49
171 316 Andrew Kaylor Hapi-Go! 44 Beaverton 4 40:51
172 307 Adam Clement 46 Portland 4 40:51
173 508 Brian Hansen Red Lizard 52 Milwaukie 4 40:53
174 694 Ryan Walsh 4 40:57
175 528 John Williams SWEAT360 43 Hillsboro 4 41:05
176 656 Jeffrey Johnson 4 41:13
177 633 Greg Joshua Honey Badgers 40 WEST Linn 4 41:26
178 659 Kevin Veaudry Casaus 4 41:40
179 631 Greg Gabler Honey Badgers 46 West Linn 4 41:45
180 476 Neil Kranz 38 Tigard 4 41:50
181 464 Steven Pike 4 41:57
182 698 Todd Marley 45 Tigard 4 42:32
183 672 Eric Setton 4 42:50
184 555 Chris Ray 45 Portland 4 43:14
185 695 Christian Youngerman 4 43:23
186 439 Scott Winkels Portland Velo Racing Team 41 Tigard 4 43:38
187 410 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 38 Portland 4 44:29
188 383 David Lam 37 Wilsonville 4 44:40
189 699 Jon Ragsdale Rubicon 43 Clackamas 4 44:46
190 473 Ryan Schimpf The Spokesmen 36 oregon city 4 44:59
191 366 Patrick Reedy 35 Portland 4 46:38
192 686 Dave Guglielmi 4 47:39
193 554 David Meyer 4 47:55
194 369 Mark Nielsen Sunset Cycles 48 Portland 3 40:11
DNF 478 Scott Kranz 45 3
DNF 377 Marc Lutz Scorpius Cycles 43 Lake Oswego 2
DNF 580 Ryan Barnes Human Powered 38 Portland 2
DNF 689 Eric McMurtry Bellovaci United 48 portland 2
DNF 492 James Sestric 1
DNF 683 Dean Maclean Planet X p/b On One 43 Portland 1
DNF 688 Kyle Person 1

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 352 Mark Bradley Unattached 53 Roseburg 5 38:44
2 380 Jeff Otto Sunset Cycles 51 Beaverton 5 39:20
3 259 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized 54 Portland 5 39:24
4 302 Eric Schusterman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 53 Bend 5 39:25
5 266 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Portland 5 39:46
6 269 John Foulston Portland Velo Racing Team 50 Portland 5 39:47
7 270 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 53 Camas 5 39:49
8 322 Tom Hill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 50 PORTLAND 5 39:58
9 291 Greg Talbert Focus Bikes 51 Portland 5 39:58
10 287 Johnny Vergis Cyclepath Racing 53 Portland 5 39:59
11 267 phil randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 56 Springfield 5 40:00
12 256 Daniel Melkonian Mountain View Cycles/Subway 53 Trout Lake 5 40:08
13 323 Steven Thorne BikeFlights.com 52 Portland 5 40:19
14 296 Terry Knight 58 Vancouver 5 40:35
15 362 Eric Power Cascade Couriers/Bend Velo 52 bend 5 40:50
16 294 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 59 Eugene 5 41:58
17 367 Dave Burnard Adobe Systems 57 Forest Grove 5 41:59
18 340 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Wilsonville 5 42:01
19 279 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 51 Vancouver 5 42:19
20 274 Chris Wold 50 Portland 5 42:23
21 337 Dieter Hoffmann Team S+M 56 Portland 5 42:31
22 392 Alan Thomason Deschutes Brewery 53 Bend 5 42:38
23 405 Troy Mitchell 51 portland 5 42:40
24 387 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling 54 Portland 5 42:43
25 327 David Gast Rebound/Tireless Velo 54 Camas 5 42:45
26 293 John Napier Camas Bike and Sport 52 Camas 5 42:45
27 278 jim fox bicycleattorney.com 55 Portland 5 42:54
28 264 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 54 Portland 5 43:03
29 365 Vern Krist Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 57 Portland 5 43:05
30 272 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 57 Tigard 5 43:16
31 320 Mark Reinecke Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 51 Bend 5 43:19
32 298 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo 50 Portland 5 43:33
33 332 Peter Spir Team S+M 58 Lake Oswego 5 43:41
34 275 David Dorocke Deschutes Brewery 51 Bend 5 43:45
35 336 Steve Van Bergen 51 Portland 5 43:56
36 262 Tracy Marks na 58 Portland 5 44:05
37 282 Brian Smith WebCyclery.com 55 Bend 5 44:06
38 403 Mike Reightley WebCyclery.com 56 Bend 5 44:11
39 329 Jeffrey Volk DNR Cycling 50 Portland 5 44:12
40 254 john nicholas DNR Cycling 58 portland 5 44:18
41 284 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Wilsonville 5 44:20
42 397 Michael Smith 53 Newberg 5 44:21
43 295 Wayne Nussbaum 50 Happy Valley 5 44:28
44 388 Hugh Givens bicycleattorney.com 56 Portland 5 44:30
45 252 Charles Linke The Spokesmen 55 Portland 5 44:40
46 378 Mark Miller Team Dirt 58 Corvallis 5 44:43
47 318 Dan Davis WebCyclery.com 55 Bend 5 44:46
48 313 Michael McLandress Boneyard Cycling 52 Bend 5 44:50
49 319 Mark Stoller Cat in the Hat 52 Portland 5 44:55
50 308 Randy Scott AZZED 50 Bend 5 45:23
51 402 Dale Navish 5 45:29
52 361 Dan Houghton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 53 Aloha 5 45:39
53 250 Vincent Plaza BriHOP Cycling 52 Lake Oswego 5 45:47
54 396 Jerry Gross Guinness Cycling Team 51 Portland 5 45:51
55 386 scott stapleton 50 West Linn 5 46:08
56 321 Stefan Furst Camas Bike and Sport 56 Vancouver 5 46:14
57 343 Eric Szczukowski Unattached 52 Portland 5 46:22
58 360 Jim Hinkley EBS Inc 53 Portland 5 46:37
59 400 Stephen Gomez 5 46:40
60 391 Tom Aichele 51 Portland 5 46:52
61 285 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 54 Portland 5 46:58
62 393 Dale Webster Bike Newport-Bier One 55 South Beach 5 46:58
63 382 Tom Van Raalte 52 Portland 5 47:20
64 289 Peter Nielsen Sunset Cycles 51 Portland 5 47:25
65 404 Scott Sargeant bicycleattorney.com 51 Portland 5 47:25
66 390 Scott McCoy Oregon cycle shop 55 Portland 4 38:27
67 357 Danny Pettit 51 Happy Valley 4 38:28
68 377 Riley Moody Team Rose City 59 OLYMPIA 4 38:32
69 356 Jeff Hollister 55 Portland 4 38:43
70 399 Stephen Ford Unattached 55 Hood River 4 38:52
71 407 Nathan Petz The Spokesmen 51 Vancouver 4 38:54
72 401 David English Filth and Fury 51 Portland 4 40:36
73 330 David Hankins Camas Bike and Sport 59 Camas 4 40:42
74 328 Paul Gronke 52 Portlnd 4 41:15
75 406 Dean Lee Portland Velo Racing Team 57 Hillsboro 4 41:56
DNF 371 George Wright 57 Portland 4
DNF 349 Andrew Meigs Team Mudman 52 Corvallis 3
DNF 359 Evelyn West Team S+M 53 Portland 2
DNF Ed Dalton

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 502 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 62 Eugene 5 42:37
2 500 Ron Strasser Team S+M 64 Portland 5 44:37
3 529 Don Leet Sunnyside Sports 63 Bend 5 44:41
4 508 steven miller 60 Portland 5 44:49
5 517 Rick Gregory Black Dog Velo 60 Eugene 5 45:19
6 510 Bob Daugherty Cyclepath Racing 62 Portland 5 46:21
7 505 Robert Fox Buy Local Cycling 62 Keizer 5 46:25
8 514 Russell Speirn Portland Velo Racing Team 67 Wilsonville 5 46:45
9 501 Malcolm Johnson Portland Velo Racing Team 65 Portland 5 47:04
10 503 Terry Atwood Portland Velo Racing Team 67 Portland 5 47:17
11 525 Tad Hodgert Deschutes Brewery 67 Bend 4 39:43
12 533 Larry Stryker The Spokesmen 64 Camas 4 40:05
13 522 Paul Montgomery Team S+M 61 Portland 4 41:05
14 530 Ike Kendrick 4 42:05

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 27 erica wescott 43 Bend 5 41:37
2 36 Michelle Blackwood Sweetpea Ladies Auxiliary 40 PORTLAND 5 41:56
3 35 jaini VS-Crawford Evivva 38 Eugene 5 42:14
4 40 Michelle Mills StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 35 BEND 5 42:14
5 10 Mielle Blomberg Team S+M 42 Portland 5 42:21
6 34 Joanna Mensher Gentle Lovers 35 Portland 5 42:28
7 26 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend 5 42:29
8 20 Beth Burns Dark Horse 41 Portland 5 42:44
9 31 Cary Schwarz Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend 5 42:55
10 21 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling 43 Hillsboro 5 42:57
11 17 Virginie Calme Cyclepath Racing 43 Portland 5 43:00
12 37 Meg Hamilton 42 Eugene 5 43:02
13 9 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 38 Vancouver 5 43:17
14 12 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 5 43:22
15 4 Ann Kennedy bicycleattorney.com 45 Portland 5 43:23
16 3 Eileen Kelly-Foulston Portland Velo Racing Team 48 Portland 5 43:31
17 33 Amber Clark Cascade Couriers/Bend Velo 36 Bend 5 43:33
18 15 Anna Vaughn West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 37 portland 5 43:37
19 2 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 39 Hood River 5 43:39
20 14 Lindsay Kandra West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 36 Portland 5 44:13
21 39 Holly Pfeiffer Trusty Switchblade 41 Bend 5 44:46
22 42 Gwyn Blanton 5 44:55
23 6 Tess Weir RAO/Imperial River Racing 44 Beaverton 5 45:27
24 30 Suzy Renn Team Slow 44 Portland 5 45:46
25 23 Sarah Eustis bicycleattorney.com 40 Portland 5 45:52
26 28 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 44 Portland 5 46:27
27 11 Holly Kotsovos Rebound/Tireless Velo 37 Vancouver 5 48:34

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 239 Julie Deal BeerMongers Cycle Club 41 Portland 5 46:11
2 231 Sara LaBarge Sweetpea Ladies Auxiliary 39 Portland 5 46:16
3 242 Cate Hass Boneyard Cycling 36 Bend 5 46:26
4 223 Deb Bauer Tensegrity PT Cycling 38 Eugene 5 46:28
5 235 Patricia Strange Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 42 Bend 5 46:36
6 244 Erica McKenzie Vertebrata Chiropractic Cycling 39 Corvallis 5 46:55
7 213 Erika Miranda Trusty Switchblade 38 Portland 5 46:58
8 758 Brandi Pinkerton Sweetpea Ladies Auxiliary 39 Corbett 5 number warning
9 243 Christine A Holland Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46 Portland 5 47:08
10 200 Traci D'Elia Sweetpea Ladies Auxiliary 39 Hillsboro 5 47:42
11 220 Lindsey Kennedy p:ear 37 Portland 5 47:59
12 208 Shetha Nolke Sweetpea Ladies Auxiliary 38 Portland 5 48:27
13 224 Hazel Gross Trusty Switchblade 37 Portland 4 39:37
14 211 Anna Saltonstall 37 The Dalles 4 40:04
15 226 Evelyn Kim HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 44 Portland 4 40:11
16 202 Emily Goodman Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 4 40:12
17 221 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 40 Portland 4 40:12
18 215 Charlotte Gregson Team Lazy Tarantulas 35 Hood River 4 41:13
19 204 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 40 Portland 4 42:29
20 234 Shawn Postera Lucky Lab 39 Portland 4 45:52
DNF 214 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 39 Portland 1
DNF 241 Andriana Brander 1

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps Time
1 750 Lora Melkonian Mountain View Cycles/Subway 54 Trout Lake 5 43:07
2 760 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 51 Camas 5 43:24
3 764 Karen Kenlan Sunnyside Sports 53 Bend 5 43:51
4 788 Michelle Mercer Bazemore Sunnyside Sports 46 Bend 5 44:07
5 783 Katherine Christensen 53 Portland 5 44:13
6 765 Gina Miller Sunnyside Sports 46 Bend 5 44:57
7 782 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 49 Vancouver 5 45:25
8 753 Pam Reid Team Rose City 56 Portland 5 45:32
9 796 Julia Fudge Poplollies 47 Eugene 5 45:38
10 771 Linda Caporicci Oregon Bike Shop Racing Team 46 Gresham 5 45:56
11 772 Susan Moote RAO/Imperial River Racing 50 Portland 5 46:15
12 785 Pam Fairchild Rebound/Tireless Velo 48 Portland 5 46:18
13 769 Jan Moss Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 5 46:19
14 793 Laila Deardorff 52 Lake Oswego 5 46:23
15 767 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 57 Portland 5 46:24
16 762 Carey MacNaughton Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 56 Portland 5 48:12
17 786 Carol Pelmas Sweetpea Ladies Auxiliary 55 Lake Oswego 5 48:15
18 797 Christie Scheer Team Rose City 50 Portland 5 48:18
19 798 Renata Hahn Team Rose City 53 Portland 5 48:41
20 792 Candida Hart Hapi-Go! 49 Washougal 5 48:47
21 799 Linda Fanning Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 53 Portland 5 48:57
22 759 Kysa Vassily Team Lazy Tarantulas 48 Portland 4 40:08
23 781 Michelle Gross Bikesale.com 49 Portland 4 40:19
24 779 Sheilagh Griffin NoMads Bicycle Racing Team 49 Portland 4 40:28
25 776 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 58 Corvallis 4 40:33
26 784 Loraine Blake Guinness Cycling Team 48 Portland 4 40:43
27 761 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 60 Lake Oswego 4 45:10
28 790 Marcia Menche 49 Portland 4 46:53

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 635 Geoffrey Huber Stoemper/Fat Tire Farm 38 portland 6 46:03
2 519 Jeremy Russell bicycleattorney.com 31 Portland 6 46:16
3 509 Brian Kesselman Ruckus Test Team 37 Portland 6 46:17
4 541 Lee Ordonez English Cycles 31 Eugene 6 46:27
5 593 Cody Peterson Hutch's-Slocum-Co-Motion 6 46:47
6 613 Ben Guernsey Trusty Switchblade 29 Portland 6 47:41
7 565 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 31 Portland 6 47:45
8 608 Josh Armagost Green Submarine Records 41 Portland 6 47:49
9 547 Mike Bene Jens Voigt's Army 46 Portland 6 47:50
10 543 Ian Eglitis Human Powered 30 West Linn 6 47:52
11 599 Tony Kic Gentle Lovers 35 portland 6 47:59
12 707 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 37 Portland 6 48:02
13 634 Adrian Richardson Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 25 Portland 6 48:02
14 713 Landon Masterfield 6 48:15
15 506 David Boerner Ruckus Test Team 32 Portland 6 48:23
16 626 Richard Sweet Tensegrity PT Cycling 43 Eugene 6 48:30
17 743 Will Sullivan 47 Lake Oswego 6 48:32
18 584 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion 44 Camp Adair 6 48:43
19 502 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 6 48:49
20 703 Boone Tompkins 6 48:52
21 662 Adam Artner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 19 Corvallis 6 49:09
22 699 Jacob Furniss Eddy Merkin 33 Portland 6 49:28
23 709 Steven Chapenker 6 49:28
24 573 David Burke Trailhead Coffee Roasters 32 Portland 6 49:33
25 648 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 39 Portland 6 49:35
26 507 Shawn Small Ruckus Test Team 29 Portland 6 49:37
27 650 Christian Reed Green Submarine Records 34 Portland 6 49:41
28 525 Brian Lynch Dr Will Bar 37 Portland 6 49:50
29 660 Pete Rubijono Poler/Mad Alchemy 37 Portland 6 49:57
30 563 John Gulick Green Submarine Records 37 Portland 6 50:12
31 734 Joel Crouch Ironclad/Yakima 37 Portland 6 50:27
32 674 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas 30 Portland 6 50:28
33 511 Ken Hahn 39 Portland 6 50:33
34 536 Erik Borghoff Trusty Switchblade 28 Portland 6 50:35
35 508 John McCaffrey Kesho Bicycles 48 Portland 6 50:38
36 711 Thomas Joyce Human Powered 34 Portland 6 50:43
37 671 Graeme Wagoner Super Relax Concept 33 Portland 6 50:56
38 691 Richard Lorenz Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 6 50:59
39 623 Zach Horn Human Powered 34 Portland 6 51:00
40 726 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 38 Vancouver 6 51:01
41 697 Byron Breeden Guinness Cycling Team 37 Hood River 6 51:01
42 553 Lloyd Connelly DNR Cycling 45 Portland 6 51:09
43 718 Max Leonov 6 51:14
44 586 Tyler Bump Ruckus Test Team 31 Portland 6 51:18
45 659 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling 31 PORTLAND 5
46 603 Tim Smith Rebound/Tireless Velo 49 Portland 5 43:28
47 592 Ryan Barrett 33 Portland 5 43:31
48 683 Maxwell Merkle Ruckus Test Team 31 Portland 5 43:34
49 735 Sasha Magee 5 43:35
50 751 John Dorfer 5 43:37
51 622 Brent Emoff Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 29 Portland 5 43:37
52 682 Nicholas Williams Team Awesome 35 Portland 5 43:38
53 706 Christopher Ryan Ruckus Test Team 36 Portland 5 43:59
54 661 Steven Beardsley Gentle Lovers 31 Portland 5 44:06
55 539 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 38 Lake Oswego 5 44:07
56 736 Kyle Voghoetzendorff 5 44:09
57 657 Andrew Morphis BeerMongers Cycle Club 34 Portland 5 44:09
58 681 Jamie Whalen Super Relax Concept 43 Portland 5 44:10
59 733 Matthew Cittadini 5 44:10
60 649 Tony Pereira Breadwinner Cycles 44 Portland 5 44:32
61 692 Mac Prior 21 Portland 5 44:34
62 615 Ethan Furniss Poler/Eddie Merckx 5 44:43
63 616 Scott Gerwig 45 Portland 5 44:47
64 686 Daniel Evans Ruckus Test Team 28 Portland 5 44:53
65 719 Sean A Carline CX Pistols p/b Cyclocross.com 35 Portland 5 45:03
66 724 David Hewett The Spokesmen 38 Vancouver 5 45:09
67 752 rachel bagley Breadwinner Cycles 35 Portland 5 45:20
68 731 Quinn Jackson DNR Cycling 44 portland 5 45:33
69 673 Tyson Hart Filth and Fury 39 Portland 5 45:47
70 609 Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing 41 Beaverton 5 45:54
71 742 Lisa Belair-Sullivan WebCyclery.com 46 Lake Oswego 5 46:19
72 546 Jeremy Zane 43 Portland 5 46:28
73 725 matt hall Breadwinner Cycles 35 Portland 5 46:32
74 618 Bryan Swisshelm 46 Portland 5 46:48
75 527 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 39 Hood River 5 47:04
76 654 Kevin Ziemke Team Beer 34 Portland 5 47:04
77 560 Nils Tillstrom BriHOP Cycling 33 Portland 5 47:12
78 704 Cindy Lewellen 46 Portland 5 47:15
79 747 Damon Dimick 37 Tigard 5 47:21
80 675 Tom Keller Sappo Hill Soapworks 39 Central Point 5 47:33
81 602 Jeffrey Volk DNR Cycling 50 Portland 5 47:36
82 551 Alexandra Burton 32 Portland 5 47:50
83 625 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Wilsonville 5 47:54
84 528 john nicholas DNR Cycling 58 portland 5 48:54
85 669 Kevin Phomma Trusty Switchblade 19 Portland 5 49:33
86 698 Jared McClintock 36 portland 5 49:35
87 540 Suzy Renn Team Slow 44 Portland 5 49:38
88 740 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 43 Lake Oswego 5 49:41
89 534 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Sherwood 5 50:00
90 520 Susannah Hart Hapi-Go! 16 Washougal 5 50:07
91 727 Jade Koide Look Good Feel Good 30 Portland 5 50:35
92 722 Jeffrey Johnson 5 52:07
93 643 Kristin Bott Team Slow 32 Portland 5 52:27
94 728 Sharon Anderson Trusty Switchblade 44 Portland 5 52:45
95 738 Andrew Kaylor Hapi-Go! 44 Beaverton 4 43:24
96 628 Erinne Goodell Team Slow 33 Portland 4
97 750 Brian Wielenga BeerMongers Cycle Club 39 Portland 4
98 730 Emily Goodman Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 4 49:38
99 748 Norrene Godfrey Rubicon 48 Vancouver 3 46:49
100 723 Matthew Case 36 Portland 3 48:29
DNF 588 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team 33 Portland 4
DNF 737 Todd Foreman-Kinder Showers Pass 27 Portland 3
DNF 745 Dan Renn 3
DNF 514 Matt Savage Trusty Switchblade 37 Portland 2
DNF 598 Brandon whalen Trailhead Coffee Roasters 27 Portland 2
DNF 694 Tom Rousculp Team Cthulhu 38 Portland 2
DNF 729 Amber Clark Cascade Couriers/Bend Velo 36 Bend 2
DNF 732 Einar Traa Portland Velo Racing Team 70 Portland 2
DNF 744 Grayson Bailey 2

Unicycle

Num Name Team Age City Laps
1 U3 Susannah Hart Hapi-Go! 16 Washougal 1
2 U1 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 14 Washougal 1
3 u34 Ben Schoenberg Seriousjuggling.com 1
4 U6 Brian Adams 48 Beaverton 1
5 U2 Nathanael Hart Hapi-Go! 11 Washougal 1
6 u2 David Adams 1
7 U5 Samantha Trost Team S+M Battle Ground 1

Women A

Num Name Team Age City Laps Time
1 855 Beth Ann Orton 7 0:57:35
2 922 Alice Pennington S&M/Kona Grassroots 33 Portland 7 0:57:45
3 909 Serena Bishop All Access Racing 35 bend 7 0:58:13
4 920 Laura Winberry Speedvagen Racing Machines 29 Bend 7 0:58:36
5 874 Megan Faris Rapha/River City Bicycles 34 Portland 7 0:58:50
6 932 julie krasniak Rapha Focus 25 Portland 7 0:59:02
7 867 Tina Brubaker Speedvagen Racing Machines Portland 7 0:59:41
8 870 Abby Watson Breadwinner Cycles 29 Portland 7 0:59:58
9 885 Rebeccah Bieri Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 34 White City 7 1:00:16
10 868 Alexandra Burton 32 Portland 7 1:01:19
11 919 Irena Ossola 25 Santa Fe 7
12 863 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 47 Portland 7 1:01:35
13 903 Brianna Walle Optum pb Kelly Benefit Strategies 29 Portland 7 1:02:00
14 880 Jenn Levo Speedvagen Racing Machines 33 Portland 7 1:02:00
15 877 Elise Huggins River City Bicycles Women's Team 44 Portland 7 1:02:04
16 869 rachel bagley Breadwinner Cycles 35 Portland 7 1:02:05
17 882 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 7 1:02:12
18 902 Remy Maguire Team S+M 34 Portland 7 1:02:18
19 884 Jill Hardiman Team S+M 43 White Salmon 7 1:02:42
20 918 Kristen Minarik bicycleattorney.com 32 Portland 7 1:02:54
21 910 Jade Koide Look Good Feel Good 30 Portland 7 1:02:59
22 864 Jen Powell Breadwinner Cycles 35 Portland 7 1:03:05
23 928 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 25 Portland 7 1:03:15
24 904 Sara Fletcher West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 28 Portland 7 1:03:16
25 856 Susannah Hart Hapi-Go! 16 Washougal 7 1:03:30
26 873 Cindy Lewellen 46 Portland 7 1:03:38
27 879 Laurie Hotovy Team S+M 35 Portland 7 1:04:02
28 858 Courtney Gould Therapeutic Associates PDX Cycling 31 Portland 7 1:04:15
29 854 Stephanie Chase 32 Portland 6 0:55:49
30 933 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 28 Portland 6 0:55:54
31 917 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 48 Portland 6 0:56:05
32 914 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 31 Beaverton 6 0:56:08
33 891 Beth Flanagan Team S&M/Les Femmes de S&M 37 Portland 6 0:56:31
34 926 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 29 Portland 6 0:56:34
35 862 Jeanne Beko CX Pistols p/b Cyclocross.com 30 West Linn 6 0:56:37
36 893 Ellene Smith bicycleattorney.com 33 Portland 6 0:56:44
37 905 Jennifer Pereau Trusty Switchblade 34 Portland 6 0:57:24
38 908 Stephanie Hahn HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 33 Portland 6 0:59:08
39 912 Sharon Anderson Trusty Switchblade 44 Portland 6 0:59:18
40 931 Aimee Furber West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 29 Bend 6 0:59:59

Women B

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 163 Brenna Wrye-Simpson Ironclad/Yakima 26 Portland 5 44:23
2 141 Amanda Porino West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 34 Bend 5 44:23
3 170 Jessie Donahue 5 44:34
4 156 Jillian Noe Oregon Bike Shop Racing Team 29 Beaverton 5 44:50
5 139 Jessica Gill 36 Happy Valley 5 44:50
6 152 Kristin Duyn Athletes Lounge Cycling Team 34 tualatin 5 44:55
7 103 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 25 Eugene 5 45:03
8 127 Melissa Sher Trailhead Coffee Roasters 28 Portland 5 45:04
9 111 Suzie Atkin Sweetpea Ladies Auxiliary 33 Portland 5 45:19
10 132 Sydney Runnin 27 Portland 5 45:32
11 117 Diane Bradley Rogue / Mt. View Cycles Portland 5 45:47
12 149 Janelle Bickford Look Good Feel Good 31 Portland 5 46:11
13 151 Marayah Deese Portland Bicycle Studio 28 Portland 5 46:14
14 123 Annie Nielsen bicycleattorney.com 32 Milwaukie 5 46:27
15 120 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 34 Portland 5 46:34
16 142 Jaime Kathleen Menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 32 Canby 5 46:37
17 160 Kim Danielson 29 Portland 5 46:44
18 154 Kristi Hanson 34 Chicago 5 46:50
19 138 Erinne Goodell Team Slow 33 Portland 5 46:52
20 146 Christy Deobald Portland Bicycle Studio 32 Vancouver 5 46:55
21 174 Laura Beko 5 46:56
22 115 Emily Fisken 29 Portland 5 47:19
23 119 Kimberly Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 34 Portland 5 47:20
24 157 Hilary Luther 43 Degrees 37 Portland 5 47:25
25 147 sarah layton 31 Portland 5 47:25
26 164 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repair 28 Portland 5 47:26
27 161 Leah Bazzano Sprout Cycles/Lucky Lab 34 Portland 5 47:36
28 110 Hope Zak Athletes Lounge Cycling Team 40 Beaverton 5 47:48
29 105 Hannah Hart Hapi-Go! 20 Washougal 5 48:12
30 171 Kate Ayres 28 Portland 5 48:24
31 172 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 31 Portland 5 44:58 non pit support
32 173 MICHELLE KUNEC-NORTH Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 4 40:02
33 175 Megan Murray 4 40:32
34 158 Kiersten Lake 43 Portland 4 40:58
35 165 Katie Monaco 4 41:06

Women C

Num Name Team Age City Laps Time
1 389 Sarah Brown Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 Portland 5 46:30
2 411 Liz Holt 32 Bend 5 46:30
3 386 Kaitlin Borstelmann Portland Bicycle Studio 27 Portland 5 46:35
4 369 Mary Fordham Team S&M/Les Femmes de S&M 37 Portland 5 46:38
5 404 Julie Baird 5 47:01
6 322 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 Portland 5 47:24
7 371 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 48 Portland 5 47:30
8 413 Megan Goplin Lost Highway 30 Portland 5 47:36
9 392 Taeryn Robbins Fort George 39 Astoria 5 47:45
10 376 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 33 Portland 5 48:03
11 310 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 42 Portland 5 48:12
12 409 Melissa Thomsen Camas Bike and Sport 37 Portland 5
13 383 Nicole Davison 36 Portland 5 48:28
14 399 Taylor Schefstrom 5 48:29
15 337 Molly Cogswell-Kelley Boneyard Cycling 41 Bend 5 48:32
16 391 Krissy Brunsman Green Submarine Records 36 Portland 5 48:39
17 323 Caroline Gentry Sweetpea Ladies Auxiliary 40 Portland 5 48:59
18 312 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 28 Portland 4 39:38
19 353 Leah Medure DNR Cycling 33 Portland 4 39:54
20 360 Abby DenUyl BeerMongers Cycle Club 35 Portland 4 39:56
21 302 Cammia Kalimanis 35 Kalama 4 40:09
22 390 jill weir 43 Portland 4 40:16
23 325 Nita Galambos Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland 4 40:20
24 417 Robin Maloney 40 Portland 4 40:28
25 311 Erin Lolich 35 Portland 4 40:34
26 402 Olivia Halfen Filth and Fury 32 Portland 4 40:39
27 397 Coleen Gibson 4 41:03
28 396 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 27 Clackamas 4 41:09
29 370 Robin Stancliff SWEAT360 41 Aloha 4 41:10
30 366 Kristin Bott Team Slow 32 Portland 4 41:20
31 306 Elisabeth Mahoney 42 Portland 4 41:34
32 412 Kyla McDermott Sunnyside Sports 27 bend 4 41:49
33 416 Melissa Powers 4 41:49
34 401 Kerry Weymuth 4 41:51
35 329 Catherine Cooper HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 41 Portland 4 41:52
36 414 Jennifer Bartloff 33 Medford 4 41:54
37 304 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club 43 Fairview 4 41:56
38 415 Libby North 43 Portland 4 42:09
39 363 JJ Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary 42 Portland 4 42:11
40 394 McKenzie Zollner Crosshairs p/b Spy Optics 4 42:13
41 374 Melanie Symms Sweetpea Ladies Auxiliary 39 Portland 4 42:15
42 393 Michelle Johnson 37 Vancouver 4 42:19
43 406 Sara Westermeyer Sweetpea Ladies Auxiliary 35 Damascus 4 42:21
44 343 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 33 Portland 4 42:36
45 388 Kelsey Cordwell 4 42:39
46 367 Whitney Dawson Athletes Lounge Cycling Team 23 Portland 4 42:43
47 333 Susannah Nelson Ironclad/Yakima 27 Portland 4 42:53
48 332 Emily Henry Sprout Cycles/Lucky Lab 35 Portland 4 43:23
49 326 Anna Ryan Human Powered 28 Portland 4 43:38
50 373 Jennifer Rychlik SWEAT360 42 Hillsboro 4 44:17
51 384 Alicia Streit 4 44:57
52 352 Ali Angle Formiller Sweetpea Ladies Auxiliary 42 Portland 4 45:47
53 364 Julie Kowal Athletes Lounge Cycling Team 32 Portland 4 45:50
54 382 Manda Lo 38 Portland 4 46:08
55 324 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 41 Portland 4 50:54
56 375 Jane Thanner Rebound/Tireless Velo 48 Portland 3 39:33
DNF 368 jennifer phillips Athletes Lounge Cycling Team 34 Portland 2
DNF 403 Naomi Hand 40 Portland 2
DNF 410 Kate Walker Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 1
DNF 418 Patty Brunsman 1