Cross Crusade: Alpenrose Dairy

Portland, OR
October 6, 2013

Part of the Cross Crusade

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated October 6, 2013 at 10:53 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 161 Jon Houk 4 40:37
2 98 Brandon Bilyeu CX Pistols p/b Cyclocross.com 29 Aloha 4 40:51
3 102 Steve Raubolt SWEAT360 34 Tigard 4 41:16
4 175 Patrick Fraser 39 Portland 4 41:42
5 190 Joshua DeGraff 37 97007.0 4 41:42
6 138 Ken Elser 35 Portland 4 41:54
7 128 Raul Bonifacio 29 Portland 4 42:27
8 40 Phillip M Trost Team S+M 37 Battle Ground 4 42:27
9 144 Bob Rakoz Athletes Lounge Cycling Team 51 Vancouver 4 42:42
10 192 John Hatfield 4 42:54
11 79 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 37 Portland 4 43:13
12 168 Andrew Marchington Tri Team PDX 29 Portland 4 43:21
13 84 Aneel Nath 34 Portland 4 44:23
14 183 Max Frixione 41 Portland 4 44:43
15 205 Rollston Frango Poulos 4 44:48
16 105 Anthony Smith 47 Portland 4 44:51
17 121 Luis Vargus Human Powered 4 45:28
18 191 Dean Maclean Planet X p/b On One 43 Portland 4 45:28
19 176 Dennis Weider 4 45:31
20 225 Devan Dunn 15 Oregon City 4 45:46
21 13 Bill Holmes Planet X p/b On One 51 milwaukie 4 45:58
22 216 Paul Sari 4 46:00
23 214 Alex Dombroski 4 46:00
24 171 Ben Baltazar 35 Portland 4 46:07
25 194 Marlow Macht 40 Vancouver 4 46:14
26 147 Brad Houle 44 Portland 4 46:22
27 45 Cooper Irwin Hapi-Go! 15 Woodland 4 46:29
28 215 Brendan Smith 28 Portland 4 46:33
29 178 Brendan Hughes 25 Beaverton 4 46:38
30 70 Anthony Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 21 Portland 4 46:48
31 167 Joshua Johansen 40 West Linn 4 46:55
32 229 Doug Bailey 4 47:02
33 38 Joe Kim Camas Bike and Sport 36 Washougal 4 47:02
34 155 Phil DeVasto HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 31 Portland 4 47:09
35 54 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team 32 vancouver 4 47:17
36 169 Tanner Schulz 33 Hillsboro 4 47:35
37 100 Geoff Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 35 Portland 4 47:38
38 188 John Rockwood 54 Hillsboro 4 47:38
39 115 Joel Sherman 35 Portland 4 47:40
40 181 Andrew Pyke 4 47:44
41 197 Brian Kash 4 47:48
42 222 Dan Grossen SWEAT360 28 Hillsboro 4 47:50
43 150 Justin S King 4 48:04
44 218 Andrei Kudrautsau SWEAT360 32 Hillsboro 4 48:31
45 124 jeff copus 44 portland 4 48:46
46 209 Adam Wisherd The Spokesmen 4 48:46
47 203 Rich Reardon 4 48:52
48 241 howard draper 4 49:11
49 25 David Hankins Camas Bike and Sport 59 Camas 4 49:17
50 193 Chris Jones 4 49:26
51 80 Marc Angelo Human Powered 42 Portland 4 49:36
52 208 tom valencia 45 hillsoboro 4 49:56
53 195 Sam Swan 4 50:26
54 213 Tom Kretz 3 37:04
55 185 Dan Salvey 44 Sherwood 3
56 134 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team 48 Lake Oswego 3 37:14
57 140 Phillip Wiant 51 3 37:21
58 179 Steve Valenta The Spokesmen 34 Vancouver 3 37:29
59 198 Ty Lockard Team Lazy Tarantulas 3 37:37
60 186 Eric Koegler Koeg 43 Lake Oswego 3 37:52
61 120 John Degenhardt 3 38:00
62 67 Craig Russillo 42 Portland 3 38:01
63 117 Tim North The Spokesmen 32 Vancouver 3 38:02
64 238 Mike Pimomo 36 Portland 3 38:11
65 182 Evan Rose 3 38:17
66 212 David Davidson Willamette 3 38:19
67 217 matt ryan 3 38:38
68 142 Albert Passadore 41 Portland 3 38:40
69 239 Jim White 3 38:41
70 240 Jamie Mitchell 3 38:55
71 201 seamus hartman 36 portland 3 38:58
72 227 Duane Daniel 3 39:03
73 230 Kevin Thornton 3 39:09
74 220 Daniel Knopf SWEAT360 35 HILLSBORO 3 39:10
75 200 Anthony Melton 3 39:32
76 43 Zach Durst Hapi-Go! 15 Oregon City 3 39:33
77 204 Greg Eyerly 3 39:37
78 187 Eddie Barksdale 3 39:51
79 170 Ian Green 36 Portland 3 40:03
80 206 Ben Helgren 36 Portland 3 40:21
81 221 Rebecca Roofener SWEAT360 37 Hillsboro 3 40:32
82 143 Barry Kich 3 40:38
83 177 Don Gutzmann 3 41:07
84 159 Ricky Guadarrama 3 41:32
85 189 Todd Hubbell Portland Velo Racing Team 51 Portland 3 41:43
86 207 Kevin Vassily Team Lazy Tarantulas 47 Portland 3 41:55
87 202 erin graves 40 Portland 3 42:18
88 199 Whitney Dawson 3 42:56
89 173 Brian Stancliff SWEAT360 3 43:35
90 219 Steven Rose Vancouver 3 44:17
91 180 Richard Akers The Spokesmen 36 Vancouver 3 44:44
92 224 Kaeley Stephens 3 45:05
93 196 Regina Silva 3 45:06
94 172 Jeffrey Nichols Zing 3 35 Sherwood 3 45:12
95 223 Jennifer White 39 Molalla 3 47:39
96 211 Jennifer Kulle-Jones NoMads Bicycle Racing Team 44 Portland 3 49:08
97 228 Anuj Khattar 3 50:36
98 166 Brian Duhon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Portland 3 51:24
DNF 174 Tom Smith 42 Portland 3
DNF 184 Paul Sackman 56 Portland 3
DNF 210 William Riddle 2
DNF 226 Neal Harrod Ruckus Test Team 28 Portland 1

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 564 Taeryn Robbins Ft George 4
2 526 Traci Anderson 40 Beaverton 3
3 568 Taylor Schefstrom 3
4 535 Kathy Hovermale Boneyard Cycling 54 Bend 3
5 521 Amy Horstman Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 44 Vancouver 3
6 567 cecilia becerra BikeFlights.com 43 Portland 3
7 525 Kristina Owen Capitol Velo 15 Salem 3
8 569 stephanie roulon BikeFlights.com 3
9 566 Sarah Hodson Team Lazy Tarantulas 39 Portland 3
10 556 Robin Maloney 40 Portland 3
11 570 Kathryn Williams Team Lazy Tarantulas 38 Portland 3
12 563 Ellemien Winther 46 Kalama 3
13 505 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 46 Eugene 3
14 561 Abby Bohannan 25 Portland 3
15 503 Traci Smolen 46 Portland 3
16 582 Jenny Trygg 26 Portland 3
17 546 Gina Zandy Ohnstad 36 Portland 3
18 577 Julie Bushnell 3
19 519 Lauren Dunbar 29 Portland 3
20 562 Melissa Powers 43 Portland 3
21 583 Lisa Creamer 3
22 575 Cynthia Breene Athletes Lounge Cycling Team 31 Lake Oswego 3
23 579 Misti Powell 3
24 541 stacey ruff 42 Gresham 3
25 565 Darcie Elliott-Wiens Athletes Lounge Cycling Team 35 Vancouver 3
26 581 Amy Seymour Trusty Switchblade 40 Oregon city 3
27 571 Natalie Albright Look Good Feel Good 30 Portland 3
28 512 Becca Smith-Morgan 35 Portland 3
29 580 Lidia Rose Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 3
30 574 Nori La Rue Unattached 50 Portland 3
31 532 Rose-Ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab 45 Lake Oswego 3
32 576 Genevieve Stevens-Johnson 37 Portland 3
33 107 Kristen Ash 3
34 572 Amy Mae Holmes Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 40 Portland 3
35 573 Kathleen Richardson Unattached 63 Portland 3
36 552 Kate Northington Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland 2

Category A

Num Name Team Age City Laps
1 89 Carl Decker Giant 38 Bend 8
2 29 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 37 Portland 8
3 100 JT Fountain 8
4 50 Michael Gallagher Breadwinner Cycles 40 Portland 8
5 27 Shannon Skerritt Corsa Concepts Cycling Team 42 Portland 8
6 112 Ben Thompson Thump Coffee 37 Bend 8
7 110 Joshua Kelley 8
8 99 Lance Haidet Bear Development Team 16 Bend 8
9 72 Donald Reeb cyclocrossracing.com 39 Keizer 8
10 102 Seth Patla Rapha/River City Bicycles 36 Hillsboro 8
11 25 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 30 Portland 8
12 48 James Ceccorulli bicycleattorney.com 26 Portland 8
13 114 Matt Russell Hutch's/Bend Dental 34 Bend 8
14 116 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Bend 8
15 85 Paul LaCava Giant 35 Portland 8
16 6 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA 32 portland 8
17 19 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 36 Portland 8
18 2 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24 Portland 8
19 5 Christopher Bagg HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 34 Portland 8
20 92 Jeremy Russell bicycleattorney.com 31 Portland 8
21 14 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside 35 Bend 8
22 73 Graham Howard 28 Salem 8
23 95 Brennan Wodtli Speedvagen Racing Machines 25 Bend 8
24 81 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 40 Portland 7
25 60 Brad Winn Team S+M 30 Portland 7
26 106 Nathan Coffey HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 34 Lake Oswego 7
27 53 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 35 Portland 7
28 79 Brandon Meinke Team S+M 31 PORTLAND 7
29 77 dave davis Ironclad/Yakima 35 portland 7
30 87 Tyler Fought Trusty Switchblade 32 Portland 7
31 88 Matt Mahoney Gentle Lovers 35 Portland 7
32 93 Cameron lloyd 7
33 61 Tim Joslin Cyclepath Racing 37 Portland 7
34 11 Damian Schmitt Silverado Gallery/Sunnyside 35 Bend 7
35 86 Scott Bradway Team S+M 42 Portland 7
36 17 Ryan Garner Evviva 32 Eugene 7
37 80 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio 34 Portland 7
38 26 Jonathan Myers Team S+M 46 Portland 7
39 33 Colin Rowan Look Good Feel Good 31 Portland 7
40 12 Byron Breeden Guinness Cycling Team 37 Hood River 7
41 22 matt hall Breadwinner Cycles 35 Portland 7
42 16 Nick Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Portland 7
43 101 Jeremy Dunn Team Wooly Mammoth 33 Portland 7
44 104 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling 32 Portland 7
45 107 Adam Oliver Hutch's-Slocum-Co-Motion 17 Eugene 7
46 49 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 35 bend 7
47 42 Dan Watson Gentle Lovers 33 Portland 7
48 108 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling 35 portland 7
49 38 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 38 Vancouver 7
50 111 Pete Rubijono Poler/Mad Alchemy 37 Portland 7
51 41 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 31 Portland 7
52 98 Zach Heath Oregon Trail Racing p/b La Grande Ride 27 La Grande 7
53 109 Dave Messenheimer Green Submarine Records 33 Portland 7
54 35 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 29 Portland 7
55 94 Clint Culpepper Team Wooly Mammoth 33 Portland 7
56 96 Christian Reed Green Submarine Records 34 Portland 7
57 113 Christian Buesch 27 Corvallis 7
58 40 Andrew Willis Portland Bicycle Studio 31 Vancouver 7
59 115 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 30 Bend 7
60 103 Troy Sexton Bridgetown Velo 30 Portland 7
61 45 Javier Colton Sunnyside Sports 17 Bend 7
62 34 Erol Chandler Portland Bicycle Studio 28 Portland 6
DNF 32 Sean Corey Trusty Switchblade 30 Portland 5
DNF 97 Matt Hickey Cascade Couriers/Bend Velo 34 Bend 5
DNF 70 Nat Johnson Green Submarine Records 35 Portland 3
DNF 9 Zachary Utz Ruckus Test Team 29 Portland 2
DNF 105 Andrew Hawley Lost Highway 37 Portland 2

Category B

Num Name Team Age City Laps Time
1 98 Ian Jungjohann 31 Springfield 5 48:15
2 1 David Sterry Green Submarine Records 30 Portland 5 48:23
3 57 Jason Britton Team S+M 34 Portland 5 48:26
4 101 billy bergen Sunnyside Sports 26 bend 5 48:27
5 64 Daniel Carter BeerMongers Cycle Club 32 Portland 5 48:39
6 48 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club 25 Portland 5 48:40
7 28 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland 5 49:00
8 92 Mike Selinger Trailhead Coffee Roasters 33 Portland 5 49:00
9 81 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA 40 Keizer 5 49:03
10 120 Jeff Smith 32 Portland 5 49:13
11 23 Nate Youngs The TA 33 Boring 5 49:17
12 7 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles 32 Portland 5 49:19
13 100 Andrew Yeoman Trusty Switchblade 31 Portland 5 41:14
14 15 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Cyclocross.com 28 Portland 5 49:26
15 123 Scott Forrest 5 49:28
16 87 Stephen Laurent 29 Portland 5 49:34
17 5 Cullen Guinn Joe Bike 37 Portland 5 49:49
18 62 Eric Fischer Nossa Familia Coffee Cycling 32 Portland 5 49:50
19 85 Gary Szalay 5 49:57
20 102 Shane Johnson Trinity Bikes 30 Redmond 5 50:17
21 75 Brian List Bike Central 46 Portland 5 50:23
22 96 Spencer Ardt Tensegrity PT Cycling 29 Springfeild 5 50:37
23 29 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling 28 Portland 5 50:44
24 119 Spencer Callahan Bush League Wrenching 25 Portland 5 50:44
25 30 ben corbalis Portland Bicycle Studio 28 Portland 5 50:49
26 109 Robert Carver Ironclad/Yakima 32 Portland 5 50:49
27 32 alex lygo Beaverton Bicycle Club 18 portland 5 50:50
28 61 Erik Denninghoff DNR Cycling 34 Portland 5 50:58
29 107 Billy Wherley 5 51:01
30 93 Trevor Lane Boneyard Cycling 24 Bend 5 51:13
31 97 Jon Conway 33 Bend 5 51:23
32 86 jon burrill Sappo Hill Soapworks 39 Central Point 5 52:31
33 27 Sage Brown 27 Portland 4 41:12
34 3 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Happy Valley 4 41:16
35 4 Jordan Norris Joe Bike 34 Portland 4 41:21
36 94 Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team 24 Portland 4 41:22
37 95 Matthew White Bike Newport-Bier One 33 CORVALLIS 4 41:28
38 49 Matthew Edwards The Bike Gallery 23 4 41:37
39 110 jason schroeder 4 41:37
40 17 Jonathan Kuipers CX Pistols p/b Cyclocross.com 27 Portland 4 41:38
41 80 Jesse Merrithew 32 Portland 4 41:38
42 114 Julien Jaborska 4 41:43
43 42 Cristian Fuentes crank 33 Portland 4 41:48
44 35 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 35 Portland 4 41:52
45 22 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 33 Eugene 4 41:54
46 39 Chris Magel Bike Newport-Bier One 32 Newport 4 42:01
47 99 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas 30 Fairview 4 42:04
48 65 Christian Martin River City Bicycles 37 Portland 4 42:16
49 113 Nick Makanna Team S+M 4 42:17
50 31 Mark Holden Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland 4 42:20
51 50 Jeff Johnston Boneyard Cycling 33 Bend 4 42:22
52 91 Casey Davidson bicycleattorney.com 43 Portland 4 42:23
53 74 Freddy Tincher Bridgetown Velo 39 Portland 4 42:34
54 122 Michael Risner 4 43:09
55 108 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Scappoose 4 43:10
56 8 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 42 Portland 4 43:16
57 118 Samuel Bradshaw Athletes Lounge Cycling Team 38 Lake Oswego 4 43:16
58 105 Andy Kappler 31 portland 4 43:17
59 83 John Baldwin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 33 Lake Oswego 4 43:20
60 25 Dave Dezellem Ironclad/Yakima 43 Hillsboro 4 43:25
61 111 Sasha Lacey Portland Velo Racing Team 46 Portland 4 43:28
62 121 Kurt Buddendeck 4 43:28
63 116 Jack Olsen Fat Cobra Video 30 Portland 4 43:44
64 115 Brandon Willems 4 43:59
65 117 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 36 Portland 4 44:48
66 104 Justin Huggins 38 Portland 4 44:50
67 106 Kyle Mills Boneyard Cycling 34 Bend 4 45:59
68 103 Doug moak 4 46:19
69 112 Eddie Wang River City Bicycles 36 Portland 4 47:10
DNF 20 Matthew Smith 36 Vancouver 2

Category C

Num Name Team Age City Laps Notes
1 161 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 16 Portland 5
2 158 Neal Bibler 5
3 75 Cory Solovewicz Go Bananas! 31 Portland 5
4 38 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 14 Washougal 5
5 192 Andy Edick 5
6 146 damien salerno 5
7 166 Mark Skiefington 5
8 64 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club 33 Beaverton 5
9 163 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 37 Portland 5
10 188 Scott Gerwig 5
11 50 Andrew Smith Trailhead Coffee Roasters 31 Portland 5
12 4 Patrick Reedy 35 Portland 5
13 14 Sean A Carline CX Pistols p/b Cyclocross.com 35 Beavercreek 5
14 79 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 29 beaverton 5
15 70 John Ayres Bespoke Wheelworks 28 Portland 5
16 43 Matt Hooge 41 Portland 5
17 32 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 51 Vancouver 5
18 62 Eben Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 14 Happy Valley 5 Handwritten numbers not allowed
19 189 Jeff Crawford Bridgetown Velo 29 Portland 5
20 45 John Napier Camas Bike and Sport 52 Camas 5
21 61 Brett Cassidy Human Powered 32 Portland 5
22 165 Jim Storton 5
23 145 Jake Hampton Donger Manufacturing 29 Garden City 5
24 86 Michael A Shearer Unattached 32 Tigard 5
25 160 Tony Weber 5
26 78 Jason Ladwig 34 Portland 5
27 179 Matt Shaffer 30 Coos Bay 5
28 22 Josh Spivey Trusty Switchblade 41 portland 5
29 26 David Hymans Metropolis Cycle Repair 34 Portland 5
30 144 Connor Wiles Team S+M 27 Portland 5
31 82 Dan Dellitt 40 Portland 5
32 142 Jeremy Nichols 35 Tigard 5
33 10 Anthony San Filippo 33 Hubbard 5
34 84 mike tomlinson hillsboro 5
35 90 Ryan Houck Athletes Lounge Cycling Team 34 PORTLAND 5
36 105 Alex Bigazzi Look Good Feel Good 34 Portland 5
37 178 Jeff Chochon 48 Portland 5
38 110 Chris Bathke 41 Portland 5
39 42 Travis Parker 32 Portland 5
40 93 Ryan McCracken HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 33 Vancouver 5
41 48 Stephen Carter The Spokesmen 34 Camas 5
42 168 Jerald Winfrey Twin Six 38 Tigard 5
43 126 Josh Anderson Soraz Racing p/b CAPA 24 Portland 4
44 99 Eric Hagstette 41 Portland 4
45 171 Kevin Morikawa DNR Cycling 31 Portland 4
46 132 Barrett Reiner CX Pistols p/b Cyclocross.com 29 Portland 4
47 140 Alexander Hongo Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 29 Eugene 4
48 149 Ryan McGinnis Tensegrity PT Cycling 30 Eugene 4
49 200 Eric Speakman Lost Highway 4
50 72 Randall Fransen 33 Portland 4
51 162 Nick Wood Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland 4
52 73 Adam Moore Look Good Feel Good 28 Portland 4
53 180 Jan Taborsky 4
54 176 Marc Heisterkamp Grouptrail Cycling 31 Portland 4
55 159 Matt Forness 42 Portland 4
56 563 4 wrong number for this field
57 190 Corey McManus 32 Beaverton 4
58 184 Cameron Duff Metropolis Cycle Repair 25 Portland 4
59 197 Nathan Agalzoff 31 Forest Grove 4
60 148 Josh Snyder 32 Corvallis 4
61 175 Marc Whitehead 4
62 147 Stephan Morris 29 Portland 4
63 106 Ryan Schanno Portland State University 31 Beaverton 4
64 186 Andrew Warren 20 Portland 4
65 120 Matt Walkky Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 4
66 98 Andy Morris 43 Portland 4
67 83 Nick Besson 29 Portland 4
68 131 Matt Wagoner Look Good Feel Good Portland 4
69 173 James Peterson 34 PORTLAND 4
70 195 Jessee Bodert Look Good Feel Good 4
71 127 Christopher Muhs Look Good Feel Good 26 Portland 4
72 169 Brett Strohlein 4
73 167 MG Smith 4
74 172 Sean Haggerty 33 Portland 4
75 183 Aaron Mcpike 28 Portland 4
76 174 Todd Mobley Camas Bike and Sport 40 Vancouver 4
77 49 Eric Albright 31 Portland 4
78 11 Tim Kalimanis 33 Kalama 4
79 150 Michael Wisth Tensegrity PT Cycling 35 Eugene 4
80 143 Matthew Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 33 Portland 4
81 102 Phil Webster 30 Portland 4
82 111 Varner Seaman Nosse Familia Coffee Cycling 38 Portland 4
83 196 Nate Wyeth Boneyard Cycling 30 Redmond 4
84 193 Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team 30 Portland 4
85 182 Christopher Landon 32 Portland 4
86 130 Tim Breault Portland 4
87 118 Tarik Hadid 37 beaverton 4
88 170 Nate McKeown DNR Cycling 37 Portland 4
89 185 Benjamin Weber 4
90 12 Bob Moore Soraz Racing p/b CAPA 46 Portland 4
91 177 Bryan Foster 34 Portland 4
92 181 Eric Frome 33 Portland 4
93 164 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 35 Portland 4
94 71 Isaac Frost Green Submarine Records 34 Portland 4
95 153 Robert McCabe Ft George 4
96 141 Jeff Ehleringer Filth and Fury 34 Portland 4
97 199 Scott McCoy 4
98 574 4 wrong number for this field
99 152 Tony Gomez 4
100 97 Travis Bullard 32 Portland 4
101 187 Paul Sheprow 4
102 155 Tony Pitone Portland Velo Racing Team 45 Portland 4
103 194 Brendan Sheerin SLOCUM Race Team 13 Eugene 4
104 191 Timur Ender 4
105 116 Jordan Slone Trailhead Coffee Roasters 30 Portland 4
106 154 Kyle Morris Therapeutic Associates PDX Cycling 25 Gresham 4
107 157 Luis Garcia 3
DNF 67 aaaron Stensaud Team S+M 44 PORTLAND 2
DNF 151 Mike Larson 2
DNF 52 Peter Bryant 27 Portland 1
DNF 156 Matthew Arrington 1
DNF 198 Owen Szwaya bicycleattorney.com 13 Portland 1

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 700 David Rosen Sage Cycles Racing 40 Beaverton 5 42:58
2 721 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 portland 4
3 754 Matt Wilkin Team S+M 36 Portland 4
4 771 John Martin Team Lazy Tarantulas 44 Portland 4
5 704 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Portland 4
6 757 Pete Conklin Bush League Wrenching 50 Portland 4
7 705 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 38 Vancouver 4
8 709 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 45 Camas 4
9 711 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 tigard 4
10 720 Michael Chesnut 40 Portland 4
11 719 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 47 Orchards 4
12 716 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Portland 4
13 741 Jack Trumbull 39 Hood River 4
14 785 Michael Clark MX3L/Hapi-Go! 44 Portland 4
15 776 Steve Campbell 27 Bend 4
16 737 Tyson Hart Filth and Fury 39 Portland 4
17 767 Thom Kneeland Service Course Velo 41 Medford 4
18 766 Jeff Merwin Cascade 4
19 715 Rutherford Brakke-Pound 36 Portland 4
20 728 Jon Coney 43 Portland 4
21 706 Dave Wrast The Spokesmen 44 Vancouver 4
22 750 Earl Hazekamp Capitol Velo 38 4
23 748 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 44 4
24 764 Bart Qualls Service Course Velo 44 Medfrod 4
25 772 Jacob Balderas Nossa Familia Coffee Cycling 41 Portland 4
26 761 Vince Rodarte Planet X p/b On One 37 Portland 4
27 749 Charles Henderson Lost Highway 43 Portland 4
28 768 John LIVINGSTON Cascade Couriers/Bend Velo 39 Bend 4
29 774 Sean Fields 40 Portland 4
30 782 Jamaal Folsom Nossa Familia Coffee Cycling 4
31 765 Joe Cadwell Trying to Survive 48 Portland 4 38:11
32 763 Jon"Buffaloman Bouffleur 52 Portland 4 37:58
33 775 Mike Chombeau Team Rose City 52 Beaverton 4 38:28
34 781 Thomas Sinka 4 38:06
35 780 Jamie Fitzgerald Veloforma 47 Portland 4 38:28
36 773 jeremy jensen 4 39:25
37 724 James Thompson 48 Vancouver 4 39:12
38 732 Pete Mersereau 44 Portland 4 39:41
39 713 Nathan Petz The Spokesmen 51 Vancouver 4 39:30
40 745 Joe Leineweber Ironclad/Yakima 33 Portland 4 39:26
41 770 Curtis Burrill LoopRope 41 Medford 4 40:06
42 784 James Emond 4 40:45
43 777 Paul Toufar bicycleattorney.com 39 portland 4 40:57
44 746 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair 41 Portland 3
45 779 Jason Smith 41 Portland 3
46 783 Chris Hopkins Beaverton Bicycle Club 29 Hillsboro 3
47 759 Todd Mitchell 3
48 769 Matt Graff Matt Graff 31 Portland 3
49 734 Terry Chubb Team Snail Racing 48 Bend 3
50 712 Jacob Roth 35 Walla Walla 3
DNF 778 Ed Hanna BeerMongers Cycle Club 33 Portland 2

Junior Men

Num Name Team City Laps Time
1 19 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 3 25:59
2 10 Donovan Birky Bend Endurance Academy 3 26:10
3 20 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 3 26:18
4 1 Carson Westberg WebCyclery.com 3 26:50
5 24 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 3 27:43
6 4 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway 3 27:53
7 158 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 3 27:54
8 32 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 3 28:25
9 5 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway 3 28:26
10 173 Andrew Waddell 3 28:27
11 78 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized 3 28:39
12 139 Ben Van Raalte Mud Warriors 3 28:45
13 26 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling PDX Devo 3 28:58
14 15 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 3 29:03
15 48 Owen Szwaya bicycleattorney.com 3 29:14
16 3 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 3 29:38
17 155 Erik Hammerquist 3 30:10
18 133 Thomas Ring 3 30:11
19 35 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 3 30:32
20 54 Ryder Uetrecht WebCyclery.com 3 31:10
21 165 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 3 31:50
22 22 Ian Steigerwald 3 31:56
23 11 Nathanael Hart Hapi-Go! 3 32:02
24 14 Paul Furst Camas Bike and Sport 3 32:03
25 41 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 3 32:21
26 119 Brendan Sheerin SLOCUM Race Team 3 32:55
27 8 Cooper Irwin Hapi-Go! 3 33:41
28 157 Peter Melton 3 33:46
29 159 Jacob Schoolfield Camas 2 21:44
30 47 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 2 21:46
31 156 Raymond Hill 2 21:52
32 12 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 2 22:01
33 44 Freddy Anderson Beaverton Bicycle Club 2 22:09
34 180 Carson Griffith Bend Endurance Academy 2 22:15
35 169 Jeremy Karner Flow Riders 2 22:19
36 186 Ryan Caputo The Spokesmen 2 22:20
37 160 Evan Mobley Camas 2 22:23
38 74 Jace Petersen 2 22:34
39 181 Ian Ricks 2 22:36
40 6 Zach Durst Hapi-Go! 2 22:38
41 42 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go! 2 22:43
42 167 Skyler Gober Showers Pass 2 23:03
43 16 Zachary Murphy Rebound/Tireless Velo 2 23:16
44 163 Brennan Pool 2 23:25
45 177 Tom Fitzgerald 2 23:28
46 88 Walker Hendricks Mountain View Cycles/Subway 2 23:29
47 142 Tanner Wostcott Team Garam 2 23:29
48 7 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 2 23:35
49 49 Andrew Nolke 2 24:07
50 53 Tabor Stensvad Team S+M 2 24:22
51 21 Sean Harple SWEAT360 2 24:22
52 2 Jack Braun 2 24:38
53 170 Grant Conklin 2 24:40
54 129 Gabriel Boatright 2 25:04
55 138 Miles Revenaugh 2 25:06
56 154 Milo Beall Super Relax Concept 2 25:12
57 18 Luke Soto 2 25:56
58 151 Brenner Henry 2 26:05
59 176 Jackson Corner 2 26:17
60 168 Christian Dobbins 2 26:28
61 9 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 2 26:28
62 166 Tyler William Unattached 2 26:36
63 164 Jack Nelson Portobello-A Better Cycle 2 26:46
64 183 Jake Radtke 2 27:23
65 184 Travis Albers 2 27:31
66 187 Michael Zoormajian Yakima Bike Vigilantes 2 28:34
67 179 Axel Clear 2 29:29
68 185 Oliver McFadden 2 29:43
69 174 Riley Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 2 30:27
70 76 Caleb Matson Team Lazy Tarantulas 2 32:13
71 136 Noah Steigerwald 2 32:30
72 131 Ian Baer 2 33:10
73 161 Ben Balderas 2 33:31
74 172 Henry Collias 2 33:39
75 162 Karsten Winther 2 34:03
76 178 Evan Owens 2 35:24
77 175 Ryan Gutierrez 2 38:47
78 171 Tucker Roberts 1

Junior Women

Num Name Team City Laps Time
1 959 Susannah Hart Hapi-Go! 3 31:18
2 948 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion 3 32:15
3 927 Ivy Taylor Bend Endurance Academy High Cascade Cyclocross 2 22:16
4 939 Jennelle Holmes WebCyclery.com 2 22:21
5 907 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club 2 22:25
6 929 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 2 22:35
7 928 Aunika Miranda Trusty Switchblade 2 23:20
8 916 Kristina Owen Capitol Velo 2 24:10
9 932 Leah Pfeiffer 2 24:13
10 952 Shasned Crescenzi 2 24:59
11 900 Aubrey Ellerbruch 2 25:21
12 955 Kendall Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 2 25:24
13 914 Juliana Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 2 25:25
14 962 Madison Pettit 2 25:56
15 923 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 2 28:01
16 919 Olivia Hewett The Spokesmen 2 29:07
17 924 Lauren Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 2 29:58
18 902 Emma Royce The Spokesmen 2 30:19
19 910 Sage Kosmala 2 31:01
20 905 Katie Castle Portland Velo Racing Team 2 31:18
21 930 Helene Furst 2 31:34
22 961 Haley Guettler River City Bicycles 2 37:06
23 960 Hope Williams Unattached 2 38:24

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps Notes
1 354 Joe Santos Cyclepath Racing 41 Portland 7
2 338 Todd Stewart 44 Portland 7
3 378 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 48 Damascus 7
4 305 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bicycles 47 Portland 7
5 420 John Rollert WebCyclery.com 40 Bend 7
6 390 Tre Hendricks Mountain View Cycles/Subway 42 Hood River 7
7 327 Martin Baker bicycleattorney.com 46 Hillsboro 7
8 388 John Bravard Cyclepath Racing 45 Portland 7
9 324 Tim Jones Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 41 Bend 7
10 377 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 43 Bend 7
11 425 rich cramer bicycleattorney.com 53 Beaverton 7
12 323 Brent Casady 42 Portland 7
13 441 Jeff Otto Sunset Cycles 51 Beaverton 7
14 421 Jeff Curtes 7
15 397 John Weathers Sunset Cycles 43 Tigard 7
16 434 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com 41 Bend 7
17 363 Robert Uetrecht WebCyclery.com 43 Bend 7
18 380 Matt Engel StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 46 Bend 7
19 382 Bruce Rogers Hutch's/Bend Dental 46 Bend 7
20 381 john mitchem West End Bikes/Specialized 7 Relegation 11.2.2 Dangerous riding
21 359 Chad Swanson Team S+M 36 The Dalles 7
22 330 Kale Chalmers HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 41 Tigard 7
23 370 Matt Kline Sappo Hill Soapworks 47 grants pass 7
24 358 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 42 Portland 7
25 333 John Wilson Pacific Power Blue Sky 55 Corvallis 7
26 418 David Sjogren Sunnyside Sports 46 Bend 7
27 442 Paolo Dabbeni Filth and Fury 45 Portland 7
28 433 Grant Folske 7
29 437 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas 36 Wilsonville 7
30 304 Roger Meier Cyclepath Racing 45 Beaverton 7
31 339 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 47 Gresham 7
32 310 PAT KUDSZUS Team Lazy Tarantulas 40 Salem 7
33 407 doug evans bicycleattorney.com 43 Portland 7
34 320 Jesse Luckett Cyclepath Racing 41 portland 7
35 389 Aaron Leritz Team S+M 44 Portland 7
36 302 Rick Metz bicycleattorney.com 45 Portland 7
37 314 Mathew Braun Team Audi 40 Portland 7
38 431 Dave Condon Trusty Switchblade 37 Wilsonville 7
39 309 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling 48 Hillsboro 7
40 423 Ryan Brown Chinook Cycling Club 38 Richland 7
41 402 Dan Porter Cyclepath Racing 41 Portland 7
42 329 Eric Lanners Team S+M 40 Portland 7
43 393 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47 Portland 7
44 422 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas 36 Moscow 7
45 341 Quinn Jackson DNR Cycling 44 portland 7
46 356 Philip Hatton Athletes Lounge Cycling Team 40 Portland 7
47 312 Jerry Inscoe HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 44 Portland 7
48 336 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 49 Portland 7
49 362 Lloyd Connelly DNR Cycling 45 Portland 7
50 408 Jason Zadow Filth and Fury 37 Portland 7
51 344 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 43 Corvallis 7
52 430 Dan Wolnick Hutch's/Bend Dental 48 Bend 7
53 379 Wade Miller Sunnyside Sports 7
54 301 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Sherwood 7
55 427 William Alcorn BikeFlights.com 46 Portland 7
56 346 Chad Smeltzer crank 43 Portland 7
57 331 Matthew Westermeyer cyclocrossracing.com 36 Damascus 7
58 369 Bob Jacobs bicycleattorney.com 48 Portland 7
59 444 David Taylor StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 43 Bend 7
60 436 Ken Benderly Rebound/Tireless Velo 45 Portland 7
61 432 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Portland 7
62 438 Jonathan Irick Rapha Racing NW 41 Portland 7
63 417 Montgomery Hill Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 43 Portland 7
64 368 John Droege Filth and Fury 47 Portland 7
65 318 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 48 Eugene 7
66 424 Steve Dale bicycleattorney.com 38 Portland 7
67 337 Jonathan Vinson Gentle Lovers 41 Portland 7
68 443 Eric Schusterman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 53 Bend 7
69 317 joseph fricke Cyclepath Racing 48 portland 7
70 440 Spencer Moersfelder River City Bicycles 38 Portland 6
71 365 Chad Sage Sunnyside Sports 44 Bend 6
72 366 Matt D'Elia Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 38 Hillsboro 6
73 328 Harald Graham Evolution Racing Team/River City Bicycles 47 Vancouver 6
74 429 Aaron Coker HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 38 Tigard 6
75 306 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45 Portland 6
76 375 Craig Ruby Oregon Bike Shop Racing Team 43 Portland 6
77 395 Scott Willson Gentle Lovers 43 Portland 6 warning 16.3.1
78 352 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 42 Portland 6
79 313 Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 38 Portland 6
80 300 Shannon Boroff bicycleattorney.com 38 Portland 6
81 350 Wally Hockman WebCyclery.com 36 Salem 6
82 325 Karl Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 45 Hood River 6
83 326 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles 49 Hood River 6
84 428 David Bjork Hutch's/Bend Dental 48 Bend 6
85 445 John Gorman VC Roger 43 bend 6
86 335 Alex Accetta HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 43 Portland 6
87 319 Bjorn Clouten HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 43 Happy Valley 6
88 439 Bill Larson Cyclepath Racing 41 Portland 6
89 416 Bret Berner River City Bicycles 49 Portland 6
90 435 David Klipper Guinness Cycling Team 47 Portland 6
91 426 Tim Smith 6
92 315 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Portland 6
DNF 360 Nicholas Leritz Team S+M 42 Portland 6
DNF 405 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 5
DNF 399 Daniel Sprouse 46 4
DNF 345 Raymond Crepeau Ruckus Test Team 41 Portland 2
DNF 364 Scott Mares Threshold Velo 46 Portland 2
DNF 394 Nate Magaret VC Roger 42 Portland 2

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 745 marc driver 46 Ketchum 4
2 756 Eric Vickers Bike Peddler 46 Salem 4
3 593 Roger Lloyd Therapeutic Associates PDX Cycling 43 Portland 4
4 705 Ryan Eisele Reall Racing 35 Dallas 4
5 590 Michael Kosmala Team S+M 41 Tigard 4
6 754 Andrew Steiner Boneyard Cycling 44 Bend 4
7 635 Mark Widlund The Spokesmen 36 Brush Prairie 4
8 753 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 39 Bend 4
9 562 Matt Savage Trusty Switchblade 37 Portland 4
10 661 ronald kizziar HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 44 Portland 4
11 647 Seth Taylor Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 38 Bend 4
12 578 Jason Musengo 41 Portland 4
13 757 Adam Ward 39 Portland 4
14 738 Rob Bingham Life Cycle Racing Team 43 Medford 4
15 682 Barry O'Connor Kind Human 4
16 765 Andrej Miske Dr Will Bar 35 Portland 4
17 732 Kenny Wolford 45 Bend 4
18 761 Jeffrey Struck 4
19 755 Tom Lenth 4
20 648 Neil Green Therapeutic Associates PDX Cycling 39 Fairview 4
21 758 Jason Pinkerton 36 Corbett 4
22 583 Matt Edler Portland Bicycle Studio 39 Portland 4
23 677 Simon Robins Team Wooly Mammoth 40 Portland 4
24 580 David Hewett The Spokesmen 38 Vancouver 4
25 747 Steve Brower Team Snail Racing 46 Bend 4
26 728 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA 41 Keizer 4
27 688 T. Kenji Sugahara Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 40 Salem 4
28 666 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo 40 Portland 4
29 751 Dan Shepherd Team Cycle Sport 45 Ashland 4
30 749 Andy Meeks bicycleattorney.com 39 Portland 4
31 768 Carl Werner 4
32 623 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 4
33 611 Danny Weikel River City Bicycles 41 Portland 4
34 775 Doug Minarik bicycleattorney.com 36 Portland 4
35 564 Eric Wittinger Fat Cobra Video 39 Portland 4
36 558 Dirk Siverts Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 48 Springfield 4
37 636 Chris Nelson Green Submarine Records 38 Portland 4
38 771 Jim Kysela Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 49 Portland 4
39 653 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade 45 Bend 4
40 579 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team 44 Portland 4
41 766 Geoff Grummon crank 38 Portland 4
42 584 Andrew Filer 42 Portland 4
43 737 Matt Radich Dr Will Bar 44 Lake Oswego 4
44 649 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 38 Portland 4
45 741 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 40 Lake Oswego 4
46 573 Cesar Villanueva HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 40 Portland 4
47 763 Kerry Halligan 42 Portland 4
48 610 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 41 Portland 4
49 773 Greg Edwards 4
50 568 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 4
51 672 Phillip Ohnstad Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 4
52 744 Greg Bearce 36 Ketchum 4
53 617 Brian Schiller Guinness Cycling Team 45 Portland 4
54 625 Andy Leritz Team S+M 46 Portland 4
55 740 Chris Moor 36 Bend 4
56 627 David Rasca Buy Local Cycling 36 Salem 4
57 760 Aaron Tarnow WebCyclery.com 36 Bend 4
58 557 Bernard Acevedo Real Wheels Bicycle Studio 40 Eugene 4
59 651 Mark Deresta Mountain View Cycles/Subway 43 Hood River 4
60 553 Brian Wielenga BeerMongers Cycle Club 39 Portland 4
61 572 Rick Boston Bellovaci United 47 Portland 4
62 734 Brad Wignall 4
63 706 Daniel Boatright Filth and Fury 36 Tigard 4
64 704 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 49 Gresham 4
65 752 Tony Curtis The Spokesmen 46 Vancouver 4
66 589 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 46 Portland 4
67 667 Peter Rueegger Team Mudman 45 Portland 4
68 731 JJ Blackwood 4
69 710 Kyle Stancliff SWEAT360 42 4
70 698 Thomas Morgan bicycleattorney.com 45 The Dalles 4
71 592 Sage Freeman Planet X p/b On One 40 Salem 4
72 735 Chad Hartley SWEAT360 4
73 759 Branden Taggart Team Lazy Tarantulas 4
74 656 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend 4
75 689 Kenneth Pace Team S+M 45 Portland 4
76 662 Spencer White Stumptown Cycling Club 41 Portland 4
77 552 Jeff Boehlke The Spokesmen 47 Battleground 4
78 606 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 portland 4
79 750 Rich Julyan Team Cycle Sport 43 Ashland 4
80 742 Brent Wallace Trusty Switchblade 4
81 602 Mike Snelson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 38 tigard 4
82 743 Scott Peterson 4
83 614 Freddy Tincher Bridgetown Velo 39 Portland 4
84 574 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 Portland 4
85 675 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club 39 Portland 4
86 767 Christian Ettinger 4
87 708 Drew Holmes WebCyclery.com 43 Bend 4
88 641 Jason Uland Team Cthulhu 43 Portland 4
89 604 chris brannen Team S+M 40 Vancouver 4
90 748 Sean Cook Cyclepath Racing 41 Beaverton 4
91 736 Dan Sheerin SLOCUM Race Team 43 Eugene 4
92 772 Eric Roth 4
93 762 Ryan Altman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 41 Bend 4
94 707 Brian Petrucci Cyclepath Racing 36 Portland 4
95 622 Mike Murphy Lynskey/CCR 47 Portland 4
96 603 Justin Huggins 38 Portland 4
97 624 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Beaverton 4
98 713 Judd Eustice Team S+M 53 Portland 4
99 746 Charles Thomas Boneyard Cycling 49 Bend 4
100 669 Paul Formiller Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 44 Portland 4
101 659 Tim Shannon 44 Portland 4
102 643 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 43 Springfield 4
103 702 Khari Gates Skullcandy 42 Portland 4
104 701 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo 39 Portland 4
105 600 Matt Wilkin Team S+M 36 Portland 4
106 560 Jim Braun 40 Portland 4
107 629 Marc Riera Gentle Lovers 39 Portland 4
108 687 Colin Cunningham 45 Portland 4
109 665 Dave Gulick Green Submarine Records 35 Portland 4
110 575 Judson McCauley The Spokesmen 39 Vancouver 4
111 711 Jeremiah Williams Trusty Switchblade 36 salem 4
112 685 Robert Marti SWEAT360 41 Hillsboro 4
113 633 4
114 644 Ian Kennedy bicycleattorney.com 49 Portland 4
115 715 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 43 Lake Oswego 4
116 770 Matthew Cordeiro Oregon Active 40 Hoodriver 3
117 764 Joe Doyle Embros 3
118 621 Alan Reaume 49 Portland 3
119 774 Michael Krasovech Illy Coffee-River City Bicycles 46 Portland 3
120 630 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 49 Portland 3
121 652 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 38 Portland 3
122 776 Jason Ramsdell 42 crater lake 3
DNF 554 Douglas Johnson Santiam Bicycle 43 Hood River 2
DNF 739 Craig Broberg HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 48 Tualatin 2
DNF 769 Jim Collias 2

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 413 David M Miller Team Lazy Tarantulas 36 Portland 4 39:49 missing shoulder number
2 549 David Anderson Boneyard Cycling 47 Bend 4 40:06
3 364 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 49 Portland 4 40:14
4 336 Rob Russell Camas Bike and Sport 47 Hillsboro 4 40:16
5 345 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 36 Portland 4 40:36
6 416 Webster Wilson 41 Portland 4 41:08 number upside down
7 496 Patrick Palmer HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 41 West Linn 4 41:18
8 388 Brian Carrico The Spokesmen 43 Vancouver 4 41:21
9 324 Thomas Royce The Spokesmen 45 Ridgefield 4 41:24
10 618 John Shorb 40 Portland 4 41:45
11 558 James Williams Tigard 44 4 41:46
12 531 Tristan Jones 38 Twin Falls 4 41:49
13 602 Bill Richmond 43 Beaverton 4 41:50
14 477 stewart schesnack 45 portland 4 41:52
15 551 Greg Shaffer Nossa Familia Coffee Cycling 41 Portland 4 41:59
16 588 Luke Robbins 4 42:02
17 381 Jeff Steiner Showers Pass 47 Portland 4 42:11
18 386 Andrew Stewart Mountain View Cycles/Subway 36 White Salmon 4 42:17
19 512 Banjo Weymouth 4 42:20
20 532 Brent Sherry Human Powered 37 Portland 4 42:23
21 300 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 39 Portland 4 42:26
22 363 steven ohlhaber Garner Northbrook Chicago 4 42:37
23 665 Michael Tabtabai 35 Portland 4 42:41
24 355 Steve Black 41 Portland 4 42:46
25 465 Matthew Reid Swift Cycling Club 41 Portland 4
26 315 Ryan Morrisey The Spokesmen 37 Vancouver 4 42:51
27 405 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 47 Camas 4 42:53
28 608 james olson Astrig 4 42:55
29 398 Rick Jones 42 Tigard 4 42:57
30 421 Devin Bailly HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 39 Portland 4 42:57
31 367 Matt Thiefelder The Spokesmen 42 Vancouver 4 42:58
32 473 Ryan Schimpf The Spokesmen 36 oregon city 4 42:58
33 494 Mike Taylor Deschutes Brewery 49 Bend 4 42:59
34 393 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 43 Lake Oswego 4 43:05
35 598 Jason Butler-Brown Nossa Familia Coffee Cycling 44 Portland 4 43:15
36 538 Jeremy Hudson 42 Gresham 4 43:20
37 320 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling 43 Portland 4 43:21
38 579 Troy Nelson Monkey Wrench Bicycle Club 44 Beaverton 4 43:21
39 304 Tom Palke Team Mudman 47 Portland 4 43:22
40 377 Marc Lutz Scorpius Cycles 43 Lake Oswego 4 43:22
41 612 Kelly Myers Team Simple Green/Bike Religion 43 Tigard 4 43:24
42 575 Greg Knecht Knecht Greg 55 Lake Oswego 4 43:36
43 310 Michael Dehner 48 Portland 4 43:38
44 437 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 49 Brush Prairie 4 43:40
45 536 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 50 Portland 4 43:46
46 441 giles rickett SWEAT360 47 hillsboro 4 43:46
47 301 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 44 Portland 4 43:55
48 371 Danny Knudsen 48 Portland 4 43:57
49 402 Jon Langbehn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Beaverton 4 43:59
50 568 Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill 53 Beaverton 4 44:02
51 622 Doug Brecht crank 49 Portland 4 44:06
52 607 Grant Gosch 35 Portland 4 44:09
53 534 Terry Hamness Camas Bike and Sport 43 Washougal 4 44:11
54 368 Sean McCarthy 47 Tigard 4 44:20
55 596 Brandon Bohling 4 44:23
56 420 Burk Webb Portland Velo Racing Team 46 Milwaukie 4 44:25
57 460 Ryan Paddock 39 Milwaukie 4 44:26
58 401 Craig DeAmbrose Yakima Bike Vigilantes Portland 4 44:31
59 501 Peter Hettinga SWEAT360 43 Hillsboro 4 44:33
60 548 Brice Stivers 4 44:35
61 533 Greg Witt 53 Portland 4 44:36
62 662 tony wolff 47 Portland 4
63 619 Peter Koonce Team S+M 39 Portland 4 44:54
64 593 Jason Reynolds 4 44:55
65 545 Eric Pool 47 West Linn 4 44:55
66 328 Charles Barrett 46 Portland 4 44:59
67 342 Varner Seaman Nosse Familia 38 Portland 4 45:05
68 530 mike zoormajian Yakima Bike Vigilantes 46 West Linn 4 45:05
69 590 George MacDonald 10 Guys 4 45:06
70 620 Eric Evans 44 Portland 4 45:09
71 379 Jeffrey H. Garrett Scorpius Cycles 45 Lake Oswego 4 45:09
72 584 Curtis Milander Filth and Fury 4 45:15
73 565 Robert LaVigra 4 45:16
74 580 Ryan Barnes Human Powered 38 Portland 4 45:16
75 560 Jesse Saks 4 45:19
76 601 Jeff Garrett SWEAT360 36 Hillsboro 4 45:19
77 339 Joe Gomez Team Mudman 43 Portland 4 45:21
78 546 Chad Fischer SWEAT360 37 Hillsboro 4 45:25
79 569 John Menconi 42 Portland 4 45:31
80 600 Ryan McIntyre 37 Portland 4 45:31
81 483 Gabriel Cabatic 37 Portland 4 45:35
82 566 Bruce Winters Athletes Lounge Cycling Team 4 45:36
83 610 Ryan Temple BeerMongers Cycle Club 4 45:37
84 322 Steve Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling 47 Tigard 4 45:39
85 314 Sean Graham Swift Cycling Club 37 Portland 4 45:44
86 535 Marcus Stephens 41 Portland 4
87 408 Bjoern Brunner 44 Portland 4 45:52
88 431 Edward Kim DNR Cycling 38 Portland 4 45:54
89 540 Michael Hopkins Planet X p/b On One 39 Portland 4 45:59
90 449 Benjamin Herring Portland Bicycle Studio 46 Portland 4 46:02
91 497 Jason Miranda Trusty Switchblade 39 Portland 4 46:03
92 611 Paul Brown Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 47 Eugene 4 46:12
93 582 Matthew Dial Deschutes Brewery 37 Bend 4 46:17
94 389 Michael Horwitz Capital Pacific 46 Lake Oswego 4 46:19
95 343 Steven Soto 40 Sherwood 4 46:24
96 571 Jason Bietz River City Bicycles 47 Sherwood 4 46:26
97 664 Raymond Egan The Spokesmen 37 West Linn 4 46:28
98 366 Patrick Reedy 35 Portland 4 46:29
99 376 Ted Mann Scorpius Cycles 43 Lake Oswego 4 46:30
100 461 David Strader Ironheads Multisport Racing Team 4 46:38
101 553 phil avery Team Beer 39 oregon city 4 46:44
102 495 Russell Gober Showers Pass 47 Forest Grove 4 46:54
103 589 David Arndt 4 46:56
104 511 Ross Bryan DNR Cycling 35 Portland 4 47:03
105 613 John Abel 4 47:08
106 479 Jeff Spencer Team S+M 49 Clackamas 4 47:12
107 529 Peter Seelig Dr Will Bar 39 Lake Oswego 4 47:15
108 615 brian eustis 4 47:16
109 577 David Bussey Showers Pass 49 Canby 4 47:17
110 541 Mike Vanorden 4 47:20
111 390 Jeff Dill 41 Portland 4 47:22
112 567 Jerry Gross Guinness Cycling Team 51 Portland 4 47:25
113 528 John Williams SWEAT360 4 47:29
114 609 Eric Getz Bike Newport-Bier One 41 Albany 4 47:31
115 616 Donovan Duchene 4 47:34
116 578 David Aerne 46 Portland 4 47:35
117 474 Todd Mobley Camas Bike and Sport 40 Vancouver 4 47:37
118 470 ben green Team Mudman 46 portland 4 47:43
119 354 Martin Matsumura 48 Portland 4 47:44
120 505 jacob hamnes Aloha 4 47:44
121 605 Scot Jarchow Threshold Velo 47 Beaverton 4 47:45
122 516 kyle stephens BeerMongers Cycle Club 37 Portland 4 47:47
123 606 Robb Farrington 4 47:49
124 472 Mitch Gold Dr Will Bar 52 Portland 4 47:50
125 591 Ben Wright 4 47:51
126 599 Craig Aaker 4 47:51
127 333 Andy Casebeer Team S+M 46 Washougal 4 47:55
128 572 Ben McLeod 43 Portland 4 48:00
129 387 mark lipchick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 55 eugene 4 48:03
130 617 Steve Arnold Deschutes Brewery 44 Bend 4 48:06
131 331 Jason Jones NoMads Bicycle Racing Team 39 Portland 4 48:13
132 358 Todd Harple SWEAT360 43 Hillsboro 4 48:29
133 542 Peter Iverson 38 Lake Oswego 4 48:31
134 397 James Owen Capitol Velo 44 Salem 4 48:49
135 561 Ed Fischer Camas Bike and Sport 45 Camas 4 49:31
136 430 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas 41 portland 3 36:21
137 585 blaine zumwalt 45 Eugene 3 36:22
138 557 jason boles 3 36:24
139 624 Scott Oitto Alpenrose 3 36:25
140 597 Drew Tracy Cyclepath Racing 3 36:26
141 370 Eric Meier Camas Bike and Sport 45 Beavercreek 3 36:30
142 369 Mark Nielsen Sunset Cycles 48 Portland 3 36:31
143 592 Simon Ingham 47 Portland 3 36:32
144 594 Joel Morrissette Portland Velo Racing Team 37 Beaverton 3 36:50
145 603 eric sorenson 38 Portland 3 36:53
146 482 Jamie Gilchrist Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 44 Portland 3 36:57
147 411 James Webb Beaverton Bicycle Club 47 Portland 3 36:59
148 669 Michael Ard 41 Sherwood 3 36:59
149 621 Doug Bredall 43 Beaverton 3 37:02
150 407 Patrick Meigs 46 Portland 3
151 517 Mark Ravenaugh Mulino 3 37:14
152 500 Kenny Prowse Capitol Velo 47 Salem 3
153 623 Chris Leach 3 37:29
154 330 Chris Valencia Team S+M 50 Bend 3 37:29
155 458 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 39 Portland 3 37:41
156 581 Jeff Burrowes 3 37:41
157 550 Erick Nelson Team S+M 42 Portland 3 37:46
158 666 Craig Carter Harder Cycling 43 Portland 3 37:47
159 419 Mike Sobolewski Hapi-Go! 44 Vancouver 3 37:49
160 663 Danny Klube Fat Cobra Video 3 38:00
161 671 Alex Croy The Spokesmen 37 Portland 3 38:04
162 559 Dana Swisher 44 Beaverton 3 38:13
163 614 Randy Wakerlin 3 38:20
164 508 Brian Hansen Red Lizard 52 Milwaukie 3 38:23
165 305 Geir Eide 41 Portland 3 38:27
166 537 Duane Daniel 3 38:33
167 564 Trey Winthrop Team Bob's Red Mill 42 Clackamas 3 38:34
168 587 Paul DeVries Filth and Fury 45 Newberg 3 38:43
169 547 Matthew Dixon 3 38:43
170 332 Mark Castle Portland Velo Racing Team 49 Portland 3 38:49
171 502 Tim Schallberger Tim Schallberger 46 Bend 3 38:51
172 478 Scott Kranz 45 3 38:56
173 573 Derek Wolfe SWEAT360 40 Hillsboro 3 38:59
174 384 Tom Kay 38 Portland 3 39:15
175 526 Travis Talton 44 Roseburg 3 39:20
176 410 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 38 Portland 3 39:26
177 556 Tim White Word-RCB by Cyclisme 44 Portland 3 39:32
178 544 David Atkins 3 39:40
179 661 Chuck Dobbins 3 39:51
180 539 Ben Dobler Team Lazy Tarantulas 3 40:15
181 576 Jason Motsko 41 Portland 3 40:24
182 383 David Lam 37 Wilsonville 3 40:35
183 570 Brett Laney 38 Tualatin 3 41:31
184 527 Andrew Nemecek Therapeutic Associates PDX Cycling 46 portland 3 41:54
185 555 Chris Ray 45 Portland 3 42:04
186 604 Jason Ramsdell 42 crater lake 3 43:21
187 316 Andrew Kaylor Hapi-Go! 44 Beaverton 3 43:52
188 668 Todd Carris 3 44:22
189 667 Brian Puskas Stumptown Cycling Club 37 Portland 3 45:31
190 476 Neil Kranz 38 Tigard 3 45:40
191 586 Tad Gotting 3 47:49
192 595 Sean Whitacre 3 48:47
DNF 583 Erin Badaracco 3
DNF 429 Matt Richmond HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 49 Portland 2
DNF 543 Jay Kudicka 2
DNF 552 Ethan Fuld Unattached 48 Portland 2
DNF 554 David Meyer 2
DNF 562 Michael Pyszka 44 Portland 2
DNF 350 Bryce Bederka Stumptown Cycling Club 44 Portland 1
DNF 356 Matthew Jetton 44 portland 1

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps
1 380 Jeff Otto Sunset Cycles 51 Beaverton 4
2 352 Mark Bradley Unattached 53 Roseburg 4
3 296 Terry Knight 58 Vancouver 4
4 259 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized 54 Portland 4
5 270 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 53 Camas 4
6 269 John Foulston Portland Velo Racing Team 50 Portland 4
7 355 Charles Stearns 4
8 373 Michael Nyberg Sunnyside Sports 53 Bend 4
9 302 Eric Schusterman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 53 Bend 4
10 287 Johnny Vergis Cyclepath Racing 53 Portland 4
11 362 Eric Power Cascade Couriers/Bend Velo 52 bend 4
12 291 Greg Talbert Focus Bikes 51 Portland 4
13 267 phil randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 56 Springfield 4
14 256 Daniel Melkonian Mountain View Cycles/Subway 53 Trout Lake 4
15 323 Steven Thorne BikeFlights.com 52 Portland 4
16 322 Tom Hill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 50 PORTLAND 4
17 354 Nathan Sheafor Team Bobs-bicycles.com 52 Grants Pass 4
18 363 William Zale West End Bikes/Specialized 55 Portland 4
19 367 Dave Burnard Adobe Systems 57 Forest Grove 4
20 340 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Wilsonville 4
21 369 Todd Schock Boneyard Cycling 50 Bend 4
22 368 Kurt Wallace 4
23 351 Whit bazemore Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 50 Bend 4
24 365 Vern Krist SW Bicycle 57 Portland 4
25 349 Andrew Meigs 4
26 350 Satoru Igarashi 51 Portland 4
27 311 Michael Metz Renton 4
28 372 Gary Klingler WebCyclery.com 59 Bend 4
29 274 Chris Wold 50 Portland 4
30 279 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 51 Vancouver 4
31 317 Steve Petersen Team Finger 52 Hood River 4
32 294 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 59 Eugene 4
33 332 Peter Spir Team S+M 58 Lake Oswego 4
34 376 Michael Kender Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 50 Portland 4
35 379 Jon Gove Ruckus Test Team 51 Portland 4
36 299 Richard Potestio Rapha Racing NW 58 Portland 4
37 272 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 57 Tigard 4
38 308 Randy Scott AZZED 50 Bend 4
39 337 Dieter Hoffmann Team S+M 56 Portland 4
40 378 Mark Miller Team Dirt 58 Corvallis 4
41 293 John Napier Camas Bike and Sport 52 Camas 4
42 261 Tim Ellerbruch West End Bikes/Specialized 55 Lake Oswego 4
43 297 erik goodfriend Showers Pass 53 portland 4
44 295 Wayne Nussbaum 50 Happy Valley 4
45 329 Jeffrey Volk DNR Cycling 50 Portland 4
46 284 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Wilsonville 4
47 252 Charles Linke The Spokesmen 55 Portland 4
48 254 john nicholas DNR Cycling 58 portland 4
49 250 Vincent Plaza BriHOP Cycling 52 Lake Oswego 4
50 361 Dan Houghton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 53 Aloha 4
51 360 Jim Hinkley EBS Inc 53 Portland 4
52 285 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 54 Portland 4
53 321 Stefan Furst Camas Bike and Sport 56 Vancouver 4
54 366 Ed Dalton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 58 Portland 4
55 356 Jeff Hollister 55 Portland 4
56 289 Peter Nielsen Sunset Cycles 51 Portland 4
57 374 David Yurk Bianchi/Lakeside 56 Portland 4
58 382 Ben Van Raalte 52 Portland 3
59 347 Mike Baer 51 3
60 371 George Wright 57 Portland 3
61 384 Don Moote RAO/Imperial River Racing 56 Portland 3
62 385 Dave Wingard unaffiliated 51 Portland 3
63 357 Danny Pettit 51 Happy Valley 3
64 381 Chris Chapman 3
65 359 Evelyn West Team S+M 3
66 377 Riley Moody Team Rose City 59 OLYMPIA 3
67 375 Jay Haupt 3
68 313 Michael McLandress Boneyard Cycling 52 Bend 3
69 370 Tim Rathbun 3
70 364 Duane Spencer 3
DNF OR P 383 Dave Groner 57 Lake Oswego 2
DNF OR P 392 1

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps
1 502 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 62 Eugene
2 500 Ron Strasser Team S+M 64 Portland 4
3 517 Rick Gregory Black Dog Velo 60 Eugene 4
4 524 steven miller 60 Portland 4
5 504 Amory Cheney Boneyard Cycling 62 Bend 4
6 505 Robert Fox Buy Local Cycling 62 Keizer 4
7 510 Bob Daugherty Cyclepath Racing 62 Portland 3
8 514 Russell Speirn Portland Velo Racing Team 67 Wilsonville 3
9 503 Terry Atwood Portland Velo Racing Team 67 Portland 3
10 522 Paul Montgomery Team S+M 3
11 518 Philip Litchfield Buy Local Cycling 63 Salem 3
12 515 Edward Lanton 63 Portland 3
13 525 Tad Hodgert Deschutes Brewery 67 Bend 3
14 507 Einar Traa Portland Velo Racing Team 70 Portland 3
15 526 John Eric Lutz Team S+M 67 Portland 3
16 523 James Meyer Team S+M 3
17 527 Francis Halpin 64 Portland 3
18 521 Micheal Gomez 62 Vallejo 3

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 27 erica wescott 43 Bend 4
2 10 Mielle Blomberg Team S+M 42 Portland 4
3 4 Ann Kennedy bicycleattorney.com 45 Portland 4
4 22 Kristi Carver Portland Bicycle Studio 40 Portland 4
5 17 Virginie Calme Cyclepath Racing 43 Portland 4
6 35 jaini VS-Crawford Evivva 38 Eugene 4
7 26 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend 4
8 31 Cary Schwarz Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend 4
9 36 Michelle Blackwood Sweetpea Ladies Auxiliary 40 PORTLAND 4
10 37 Meg Hamilton 42 Eugene 4
11 34 Joanna Mensher 4
12 32 Susan Sherman Showers Pass 44 Portland 4
13 8 Ellen Miller Team Lazy Tarantulas 38 Salem 4
14 9 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 38 Vancouver 4
15 28 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 44 Portland 4
16 30 Suzy Renn Team Slow 44 Portland 4
17 12 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 4
18 23 Sarah Eustis bicycleattorney.com 40 Portland 4
19 25 Laura Hagen 4
20 19 Holly Pfeiffer Trusty Switchblade 41 Bend 4
21 24 Lori Brault 42 Portland 4
22 14 Lindsay Kandra West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 36 Portland 4
23 33 Amber Clark Cascade Couriers/Bend Velo 36 Bend 4
24 29 Martha Paulus Buy Local Cycling 42 Salem 4
25 5 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 4
26 20 Beth Burns Dark Horse 41 Portland 4

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 237 Michelle Mills StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 35 BEND 4
2 213 Erika Miranda Trusty Switchblade 38 Portland 4
3 208 Shetha Nolke Sweetpea Ladies Auxiliary 38 Portland 4
4 200 Traci D'Elia Sweetpea Ladies Auxiliary 39 Hillsboro 4
5 223 Deb Bauer Tensegrity PT Cycling 38 Eugene 4
6 216 Jill Petersen Team Finger 41 Hood River 4
7 217 Karen Henry Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 40 Damascus 4
8 235 Patricia Strange Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 42 Bend 4
9 231 Sara LaBarge Sweetpea Ladies Auxiliary 4
10 211 Anna Saltonstall 37 The Dalles 4
11 222 Trish Jilot Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 4
12 221 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 40 Portland 4
13 232 Brandie Ettinger 4
14 226 Evelyn Kim HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 44 Portland 4
15 210 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 42 Portland 3
16 214 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 39 Portland 3
17 202 Emily Goodman Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 3
18 204 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 40 Portland 3
19 238 3
20 234 Shawn Postera Lucky Lab 39 Portland 3
21 201 Kate Walker Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 3

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 750 Lora Melkonian Mountain View Cycles/Subway 54 Trout Lake 4
2 760 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 51 Camas 4
3 764 Karen Kenlan Sunnyside Sports 53 Bend 4
4 765 Gina Miller Sunnyside Sports 46 Bend 4
5 755 Angela Horton Gapay Hammer Velo 47 Cornelius 4
6 783 Katherine Christensen 53 Portland 4
7 788 Michelle Mercer Bazemore Sunnyside Sports 46 Bend 4
8 753 Pam Reid Team Rose City 56 Portland 4
9 782 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 4
10 772 Susan Moote RAO/Imperial River Racing 50 Portland 4
11 777 Jill Ballantyne Deschutes Brewery 49 Bend 4
12 785 Pam Fairchild Rebound/Tireless Velo 48 Portland 4
13 767 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 57 Portland 4
14 778 Anne Zoormajian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 49 West Linn 4
15 787 Lisa Campbell Beaverton Bicycle Club 54 Aloha 3
16 776 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 58 Corvallis 3
17 789 Joanne Leyva Team Rose City 54 Portland 3
18 779 Sheilagh Griffin 3
19 786 Carol Pelmas Sweetpea Ladies Auxiliary 55 Lake Oswego 3
20 761 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 60 Lake Oswego 3
21 781 Michelle Gross Bikesale.com 49 Portland 3
22 780 Renee Pype Team S+M 55 Portland 3
23 784 Loraine Blake 3
24 791 Delta Chandler 3
25 790 Marcia Menche 3

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 651 JT Fountain 5 Warning; wrong number
2 635 Geoffrey Huber Stoemper/Fat Tire Farm 38 portland 5 41:32
3 663 Gian Dalle 5 41:45
4 662 Adam Artner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 19 Corvallis 5 42:29
5 543 Ian Eglitis Human Powered 30 West Linn 5 42:41
6 509 Brian Kesselman Ruckus Test Team 37 Portland 5 42:49
7 593 Cody Peterson Hutch's-Slocum-Co-Motion 5 43:04
8 541 Lee Ordonez English Cycles 31 Eugene 5 43:09
9 675 Tom Keller Sappo Hill Soapworks 39 Central Point 5 43:26
10 552 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 37 Portland 5 43:34
11 506 David Boerner Ruckus Test Team 32 Portland 5 43:47
12 661 Steven Beardsley Gentle Lovers 31 Portland 5 43:57
13 608 Josh Armagost Green Submarine Records 41 Portland 5 44:01
14 613 Ben Guernsey Trusty Switchblade 29 Portland 5 44:18
15 547 Mike Bene Jens Voigt's Army 46 Portland 5 44:24
16 507 Shawn Small Ruckus Test Team 29 Portland 5 44:38
17 519 Jeremy Russell bicycleattorney.com 31 Portland 5 44:51
18 648 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 39 Portland 5 44:51
19 502 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 5 45:08
20 697 Byron Breeden Guinness Cycling Team 37 Hood River 5 45:11
21 690 Adrian Olmstead Portland Bicycle Studio 5 45:15
22 599 Tony Kic Gentle Lovers 35 portland 5 45:18
23 565 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 31 Portland 5 45:21
24 634 Adrian Richardson Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 25 Portland 5 45:31
25 563 John Gulick Green Submarine Records 37 Portland 5 45:32
26 666 Paul Johnson Ruckus Test Team 25 Portland 5 45:35
27 584 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion 44 Camp Adair 5 46:03
28 592 Ryan Barrett 33 Portland 5 46:24
29 542 Greg Adams Cyclepath Racing 34 Portland 5 46:26
30 656 Todd Griffith Boneyard Cycling 44 Bend 5 46:28
31 660 Pete Rubijono Poler/Mad Alchemy 37 Portland 5 46:28
32 674 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas 30 Portland 5 46:37
33 659 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling 31 PORTLAND 5 46:40
34 670 Boone Tompkins 5 46:46
35 536 Erik Borghoff Trusty Switchblade 28 Portland 5 46:49
36 586 Tyler Bump Ruckus Test Team 31 Portland 5 47:11
37 686 Daniel Evans Ruckus Test Team 28 Portland 5 47:18
38 677 Justin Tutor Trailhead Coffee Roasters 29 Portland 5 47:18
39 672 Taylor Bushnell Tensegrity PT Cycling 29 Eugene 5 47:40
40 699 Jacob Furniss Eddy Merkin 33 Portland 5 48:07
41 623 Zach Horn Human Powered 34 Portland 5 48:11
42 658 Travis Parker 33 Portland 5 48:18
43 696 Bruce Siefker Trusty Switchblade 26 Portland 5 48:22
44 649 Tony Pereira Breadwinner Cycles 44 Portland 5 48:54
45 514 Matt Savage Trusty Switchblade 37 Portland 5 48:58
46 691 Richard Lorenz Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 5 49:05
47 694 Tom Rousculp Team Cthulhu 38 Portland 5 49:08
48 588 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team 33 Portland 5 49:09
49 671 Graeme Wagoner Super Relax Concept 5 49:18
50 692 Mac Prior 21 Portland 5 49:24
51 525 Brian Lynch Dr Will Bar 37 Portland 5 49:47
52 693 Aaron Ufferman 5 49:49
53 682 Nicholas Williams 5 49:53
54 615 Ethan Furniss Poler/Eddie Merckx 5
55 614 David German Hammer Velo 48 Portland 5 50:03
56 638 Mike Rosenfeld Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Portland 5 50:08
57 657 Andrew Morphis BeerMongers Cycle Club 34 Portland 5 50:10
58 683 Maxwell Merkle Ruckus Test Team 31 Portland 5 50:10
59 539 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 38 Lake Oswego 5 50:22
60 534 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Sherwood 5 50:26
61 564 Jason Uland Team Cthulhu 43 Portland 5 50:39
62 646 Jake Hampton Donger Manufacturing 29 Garden City 5 50:46
63 681 Jamie Whalen 5 50:46
64 546 Jeremy Zane 43 Portland 5 50:55
65 577 Christopher Burge Green Submarine Records 32 Portland 5 51:07
66 688 Robin Wessel HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 43 Tigard 5 51:11
67 679 Johnny Burrell Metropolis Cycle Repair 39 portland 5 51:12
68 695 Shane Parker The Spokesmen 36 Battle Ground 5 51:35
69 561 Ryan Morgan Trailhead Coffee Roasters 39 Portland 5 51:43
70 647 Andrew Sullivan Metropolis Cycle Repair 31 Portland 5 52:07
71 673 Tyson Hart 4 41:03
72 667 Jaques Larortune Presto 4 41:22
73 700 Richard Potestio Rapha Racing NW 58 Portland 4 41:36
74 668 Josh Gold 4 41:56
75 602 Jeffrey Volk DNR Cycling 50 Portland 4 42:05
76 664 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 30 Bend 4 42:08
77 655 Justin Gericke 45 Portland 4 42:25
78 654 Kevin Ziemke Team Beer 4
79 642 mike zoormajian 4 42:39
80 698 Jared McClintock 36 portland 4 42:40
81 685 Ross Bryan DNR Cycling 35 Portland 4 42:52
82 551 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 32 Portland 4 43:19
83 528 john nicholas DNR Cycling 58 portland 4 43:22
84 684 Edward Kim DNR Cycling 38 Portland 4 43:54
85 653 John Howe Team Beer 4 44:21
86 618 Bryan Swisshelm 46 Portland 4 44:34
87 540 Suzy Renn Team Slow 44 Portland 4
88 676 edwin brown 4 46:32
89 687 Joe Doebele 4 48:36
90 652 Will Symms 39 Portland 4 49:23
91 611 Rob Chapman Metropolis Cycle Repair 39 Portland 4 49:56
92 680 Matt Bishop 3 50:28
DNF 626 Richard Sweet Tensegrity PT Cycling 43 Eugene 4
DNF 669 Kevin Phomma Trusty Switchblade 19 Portland 2
DNF 620 Erik Fabrizious 1
DNF 633 Aaron Zarosinski 1
DNF 689 Austin Crenshaw JVA 1

Unicycle

Num Name Team Age City Laps
1 U3 Susannah Hart Hapi-Go! 16 Washougal 1
2 U1 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 14 Washougal 1
3 U6 Brian Adams 48 Beaverton 1
4 U2 Nathanael Hart Hapi-Go! 11 Washougal 1
5 U9 Thomas Royce The Spokesmen 45 Ridgefield 1
6 u0 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 1
7 U7 Sophie Baer 1
8 U8 Sue Baer 1
9 U5 Samantha Trost Team S+M 1

Women A

Num Name Team Age City Laps
1 909 Serena Bishop All Access Racing 35 bend 7
2 855 Beth Ann Orton 7
3 922 Alice Pennington S&M/Kona Grassroots 33 Portland 7
4 915 julie krasniak Rapha Focus 25 Portland 7
5 920 Laura Winberry Speedvagen Racing Machines 29 Bend 7
6 874 Megan Faris Rapha/River City Bicycles 34 Portland 7
7 867 Tina Brubaker Speedvagen Racing Machines Portland 6
8 906 Sarah Max West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 38 Bend 6
9 885 Rebeccah Bieri Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 34 White City 6
10 918 Kristen Minarik bicycleattorney.com 32 Portland 6
11 863 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 47 Portland 6
12 868 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 32 Portland 6
13 921 Anna Christiansen Ironclad/Yakima 28 Portland 6
14 864 Jen Powell Breadwinner Cycles 35 Portland 6
15 902 Remy Maguire Team S+M 34 Portland 6
16 882 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 6
17 850 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team 37 Portland 6
18 894 Allison Medellin Hammer Velo 34 Portland 6
19 911 Susan Grandjean Showers Pass 40 Portland 6
20 881 Audrey Brown Team S+M 27 Lake Oswego 6
21 893 Ellene Smith bicycleattorney.com 33 Portland 6
22 887 Ali Halpin Sunnyside Sports 26 Bend 6
23 919 Irena Ossola 6
24 856 Susannah Hart Hapi-Go! 16 Washougal 6
25 913 Sarah Post-Holmberg 6
26 917 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 48 Portland 6
27 910 Jade Koide Look Good Feel Good 30 Portland 6
28 884 Jill Hardiman Team S+M 43 White Salmon 6
29 892 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 25 Portland 6
30 879 Laurie Hotovy Team S+M 35 Portland 6
31 916 Joy Armagost Fat Cobra Video 35 Portland 6
32 905 Jennifer Pereau Trusty Switchblade 34 Portland 6
33 880 Jenn Levo Speedvagen Racing Machines 33 Portland 6
34 908 Stephanie Hahn HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 33 Portland 6
35 914 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 31 Beaverton 6
36 912 Sharon Anderson Trusty Switchblade 44 Portland 5
37 862 Jeanne Beko CX Pistols p/b Cyclocross.com 30 West Linn 5
DNF 923 Kristin Wille Ruckus Test Team 30 Portland 2

Women B

Num Name Team Age City Laps
1 145 Molly MacGraw Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 24 Ashland 4
2 104 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 28 Portland 4
3 156 Jillian Noe Oregon Bike Shop Racing Team 30 Beaverton 4
4 116 Emily Rimas 33 Portland 4
5 150 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 31 Portland 4
6 148 Brett Steveerson 4
7 155 Kaylee Jenness Tensegrity PT Cycling 27 Eugene 4
8 139 Jessica Gill 36 Happy Valley 4
9 103 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 25 Eugene 4
10 140 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion 12 Eugene 4
11 152 Kristin Duyn Athletes Lounge Cycling Team 34 tualatin 4
12 149 Janelle Bickford Lood Good Feel Good 4
13 111 Suzie Atkin Sweetpea Ladies Auxiliary 33 Portland 4
14 119 Kimberly Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 34 Portland 4
15 127 Melissa Sher Trailhead Coffee Roasters 28 Portland 4
16 115 Emily Fisken 29 Portland 4
17 117 Diane Bradley Rogue / Mt. View Cycles Portland 4
18 108 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 35 Portland 4
19 151 Marayah Deese Heartstrings Cycling 28 Portland 4
20 153 Kristina Nash Metropolis Cycle Repair 31 Portland 4
21 160 Kim Danielson 4
22 120 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 34 Portland 4
23 142 Jaime Kathleen Menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 32 Canby 4
24 138 Erinne Goodell Team Slow 33 Portland 4
25 136 Julie Deal BeerMongers Cycle Club 41 Portland 4
26 110 Hope Zak Athletes Lounge Cycling Team 40 Beaverton 4
27 147 sarah layton 31 Portland 4
28 159 Kate OBrien-Clarke Stumptown Cycling Club 42 Portland 4
29 112 Erin Chipps Green Submarine Records 33 Portland 4
30 146 Christy Deobald Portland Bicycle Studio 32 Vancouver 4
31 154 Kristi Hanson 34 Chicago 4
32 157 Hilary Luther 43 Degrees 37 Portland 4
33 113 Marie Major Rebound/Tireless Velo 31 Vancouver 4
34 161 Leah Bazzano 4
35 158 Kiersten Lake 43 Portland 4
36 162 Sandy Nguyen Green Submarine Records 28 Portland 4
37 143 Jill Hutchinson Green Submarine Records 31 Portland 3
DNF 137 Starr Walker Portland Bicycle Studio 2

Women C

Num Name Team Age City Laps
1 348 Katie Monaco 26 4
2 389 Sarah Brown Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 Portland 4
3 306 Elisabeth Mahoney 42 Portland 4
4 376 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 33 Portland 4
5 364 Julie Kowal Athletes Lounge Cycling Team 32 Portland 4
6 310 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 42 Portland 4
7 371 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 48 Portland 4
8 369 Mary Fordham Team S&M/Les Femmes de S&M 37 Portland 4
9 334 Sara Gardner StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 35 bend 4
10 390 jill weir 43 Portland 4
11 322 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 Portland 4
12 353 Leah Medure DNR Cycling 33 Portland 4
13 386 Kaitlin Borstelmann Portland Bicycle Studio 4
14 360 Abby DenUyl BeerMongers Cycle Club 35 Portland 4
15 379 Amanda Gilchrist Sweetpea Ladies Auxiliary 44 Portland 4
16 300 Effie Siverts Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 34 Springfield 4
17 383 Nicole Davison 36 Portland 4
18 385 Phaedra Booth Green Submarine Records 33 Hood River 3
19 311 Erin Lolich 35 Portland 3
20 318 Stephanie Stauber BeerMongers Cycle Club 32 Portland 3
21 313 Lindsey Kuipers BeerMongers Cycle Club 26 Portland 3
22 312 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 28 Portland 3
23 372 Teresa White Flowriders 28 Salem 3
24 374 Melanie Symms Sweetpea Ladies Auxiliary 39 Portland 3
25 302 Cammia Kalimanis 35 Kalama 3
26 329 Catherine Cooper HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 41 Portland 3
27 378 Haley Dillon 3
28 337 Molly Cogswell-Kelley Boneyard Cycling 41 Bend 3
29 370 Robin Stancliff SWEAT360 41 Aloha 3
30 388 Kelsey Cordwell 3
31 304 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club 43 Fairview 3
32 325 Nita Galambos Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland 3
33 358 Julie Westlin-Naigus Green Submarine Records Portland 3
34 343 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 33 Portland 3
35 381 Ali Raizin SuperPro Racing 29 San Francisco 3
36 326 Anna Ryan Human Powered 28 Portland 3
37 380 Kayla Danteler 3
38 387 Robin Yakhour Camas Bike and Sport 46 Brush Prairie 3
39 367 Whitney Dawson 3
40 373 Jennifer Rychlik SWEAT360 42 Hillsboro 3
41 382 Manda Lo 38 Portland 3
42 377 Juntu Oberg Oregon Bike Shop Racing Team 40 Portland 3
43 324 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 41 Portland 3
44 384 Alicia Streit 3
45 375 Jane Thanner Rebound/Tireless Velo 48 Portland 3
DNF 321 Leanne Marinace Trailhead Coffee Roasters 45 Portland 2