Grand Prix Luciano Bailey: DDCX

Vancouver, WA
August 31, 2019

Part of the Grand Prix Luciano Bailey

The camera was down during the women’s race, so there are no times listed for this race. 

For results questions, please contact Chief Judge:  Terri Camp

Updated September 11, 2019 at 3:32 PM

Athena

Num Name Team Age City Laps Time
1 575 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 43 Vancouver 4 47:56
2 576 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 44 Portland 4 52:31
3 577 Chelsea Powell Team Finger 48 Hood River 3 48:49

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 713 Jack Trumbull TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 45 Hood River 5 48:56
2 703 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 lake oswego 5 50:00
3 715 Timothy Breault Planet PDX Cycling 39 Portland 5 50:05
4 712 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 35 Bingen 5 50:32
5 709 David Visnack 50 Bend 5 51:14
6 701 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 48 tigard 5 53:15
7 702 Doug Brecht Team 10 Barrel 56 Portland 5 53:33
8 710 Mark Sather Team 10 Barrel 49 Tigard 5 54:38
9 714 Mike Reddig Dialed Cycling Team 49 Camas 4 46:56
10 705 Ed Waters Planet PDX Cycling 61 Eagle Creek 4 48:21
11 708 Jon Ragsdale 50 Clackamas 4 56:58
DNF 711 Nate Magaret TCNF.LEGAL Racing Team 49 Portland 2 56:58
DNF 706 Brian Little BeerMongers 46 Portland 1 56:58

Junior Men 1/2/3

Num Name Team Age City Laps Time
1 502 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 18 tigard 5 47:54
2 500 Zane Strait 14 Bend 5 49:02
3 503 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 17 Portland 5 55:18
4 501 Halen Harrison 15 Portland 4 46:01

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 3 Bjorn Blankenship 12 Bend 3 29:15
2 5 Jack Billowitz 12 Bend 3 32:28
3 17 Liam Carmichael 11 Portland 3 33:00
4 14 Jack Abel 10 Portland 2 23:53
5 2 Orion Souders 12 Portland 2 25:07
6 29 Wyatt Hawes 10 Monmouth 2 25:38
7 6 Kai Blankenship 10 bend 2 25:43
8 15 Thomas Little BeerMongers 10 Portland 2 26:11
9 37 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 11 Portland 2 27:00
10 31 Finn McGrew Team Finger 11 Husum 2 27:34
11 26 Kael Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 11 Lake Grove 2 27:37
12 18 Miles Pitone Trusty Switchblade 11 Portland 2 29:04
13 34 Sebastian Bartnikowski 10 Aloha 2 29:38

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 19 Kai Shays 14 Mosier 3 28:15
2 25 Zachary Smith 14 Portland 3 29:32
3 28 Jonathan Hart 14 Washougal 3 30:31
4 12 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 13 Tigard 3 36:31
5 32 Henry Tuttle bicycleattorney.com 13 Portland 2 23:05
6 11 Liam Harrison 13 Portland 2 23:36
7 24 Israel Jr. Melson Dialed Cycling Team 13 Albany 2 26:33

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 7 Jake Johansen 15 West Linn 3 27:35
2 8 Jacob Hamness Dialed Cycling Team 16 Washougal 3 29:59
3 20 Calum Pierce 15 Portland 3 30:09
4 36 Federico Spedini 16 Portland 3 30:23
5 33 Andrew WALCZYK 15 Vancouver 3 33:39
6 22 Nate Dezellem 15 Hillsboro 3 33:40
7 10 Charley Myers 16 West Linn 3 33:45

Junior Men 17-18

Num Name Team Age City Laps Time
1 23 Nels Martin Dialed Cycling Team 17 Camas 3 28:04
2 9 Ronan Myers 17 West Linn 3 30:31
3 27 Parker Green 18 Fairview 3 32:33
4 21 Eamon Haverty 17 Portland 3 32:42
5 1 Benjamin Tai Cyclepath PDX Racing 17 Camas 3 33:28
DNF 38 Mateen Richey 18 Portland 1 33:28

Junior Men 3/4/5

Num Name Team Age City Laps Time
1 7 Jake Johansen 15 West Linn 3 27:35
2 23 Nels Martin Dialed Cycling Team 17 Camas 3 28:04
3 19 Kai Shays 14 Mosier 3 28:15
4 3 Bjorn Blankenship 12 Bend 3 29:15
5 25 Zachary Smith 14 Portland 3 29:32
6 8 Jacob Hamness Dialed Cycling Team 16 Washougal 3 29:59
7 20 Calum Pierce 15 Portland 3 30:09
8 36 Federico Spedini 16 Portland 3 30:23
9 9 Ronan Myers 17 West Linn 3 30:31
10 28 Jonathan Hart 14 Washougal 3 30:31
11 5 Jack Billowitz 12 Bend 3 32:28
12 27 Parker Green 18 Fairview 3 32:33
13 21 Eamon Haverty 17 Portland 3 32:42
14 17 Liam Carmichael 11 Portland 3 33:00
15 1 Benjamin Tai Cyclepath PDX Racing 17 Camas 3 33:28
16 33 Andrew WALCZYK 15 Vancouver 3 33:39
17 22 Nate Dezellem 15 Hillsboro 3 33:40
18 10 Charley Myers 16 West Linn 3 33:45
19 12 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 13 Tigard 3 36:31
20 32 Henry Tuttle bicycleattorney.com 13 Portland 2 23:05
21 11 Liam Harrison 13 Portland 2 23:36
22 13 Axel Weaver River City Bicycles - Bike Law 9 Portland 2 23:38
23 14 Jack Abel 10 Portland 2 23:53
24 2 Orion Souders 12 Portland 2 25:07
25 29 Wyatt Hawes 10 Monmouth 2 25:38
26 6 Kai Blankenship 10 bend 2 25:43
27 15 Thomas Little BeerMongers 10 Portland 2 26:11
28 24 Israel Jr. Melson Dialed Cycling Team 13 Albany 2 26:33
29 37 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 11 Portland 2 27:00
30 4 Bjorn Swanson Team S&M 9 The Dalles 2 27:10
31 35 Jase Henderson Deschutes Brewery 9 Gresham 2 27:27
32 31 Finn McGrew Team Finger 11 Husum 2 27:34
33 26 Kael Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 11 Lake Grove 2 27:37
34 18 Miles Pitone Trusty Switchblade 11 Portland 2 29:04
35 34 Sebastian Bartnikowski 10 Aloha 2 29:38
36 30 Kade Graves 9 Canby 2 35:07
DNF 38 Mateen Richey 18 Portland 1 35:07

Junior Men 9

Num Name Team City Laps Time
1 13 Axel Weaver River City Bicycles - Bike Law Portland 2 23:38
2 4 Bjorn Swanson Team S&M The Dalles 2 27:10
3 35 Jase Henderson Deschutes Brewery Gresham 2 27:27
4 30 Kade Graves Canby 2 35:07

Junior Women 1/2/3

Num Name Team Age City Laps
1 900 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 16 tigard 4

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 603 Sydney Little BeerMongers 12 Portland 2 23:09
2 604 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 12 Portland 2 26:09
3 606 Karlee Sarrett Dialed Cycling Team 12 Albany 2 29:17
4 611 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas 12 Portland 2 31:52
5 612 Lily Stover 10 Portland 2 32:05
6 614 Ava Cooney Planet PDX Cycling 11 Portland 2 34:05

Junior Women 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 608 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13 lake oswego 3 33:16
2 609 Kayden Mckee TCNF.LEGAL Racing Team 13 Vancouver 2 23:51
3 602 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 14 tigard 2 25:21
4 600 Yunji Hatfield 13 Portland 2 36:06

Junior Women 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 607 Madeline Stover 15 Portland 3 32:36
2 605 Una Mcfadin 15 Portland 3 34:34
3 601 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 16 tigard 2 23:12

Junior Women 3/4/5

Num Name Team Age City Laps Time
1 607 Madeline Stover 15 Portland 3 32:36
2 608 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13 lake oswego 3 33:16
3 605 Una Mcfadin 15 Portland 3 34:34
4 603 Sydney Little BeerMongers 12 Portland 2 23:09
5 601 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 16 tigard 2 23:12
6 609 Kayden Mckee TCNF.LEGAL Racing Team 13 Vancouver 2 23:51
7 602 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 14 tigard 2 25:21
8 610 Whitney Hayden 9 Gresham 2 26:01
9 604 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 12 Portland 2 26:09
10 606 Karlee Sarrett Dialed Cycling Team 12 Albany 2 29:17
11 611 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas 12 Portland 2 31:52
12 612 Lily Stover 10 Portland 2 32:05
13 614 Ava Cooney Planet PDX Cycling 11 Portland 2 34:05
14 600 Yunji Hatfield 13 Portland 2 36:06

Junior Women 9

Num Name Team Age City Laps Time
1 610 Whitney Hayden 9 Gresham 2 26:01

Masters Men 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 302 Shannon Skerritt 49 Portland 7 1:00:02
2 320 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 48 Portland 7 1:01:14
3 301 Chad Swanson Team S&M 43 The Dalles 7 1:02:04
4 311 Brian Kesselman ANTHM Collective 44 Portland 7 1:02:23
5 318 Brian Anthony ANTHM Collective 46 Portland 7 1:03:22
6 321 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 44 Portland 7 1:04:21
7 315 Seth Patla PDX TI 43 Forest Grove 7 1:04:33
8 312 Justin Philips Swift Racing PDX 39 Portland 7 1:04:41
9 307 Ira Ryan Breadwinner Cycles 44 PORTLAND 7 1:05:03
10 305 Joshua Johansen Team 10 Barrel 47 West Linn 7 1:05:14
11 310 Andrew Smith Swift Racing PDX 38 Portland 7 1:05:37
12 319 David Krause Trusty Switchblade 42 Bend 7 1:06:07
13 300 Rick Metz bicycleattorney.com 52 Portland 7 1:06:19
14 313 Matthew Smith Swift Racing PDX 43 vancouver 6 0:56:22
15 306 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 43 Portland 6 0:57:43
16 322 David Prause 49 Portland 6 0:58:30
17 309 Chip Sloan 45 Vancouver 6 0:58:45
18 308 Christopher Ramsey Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 47 Beaverton 6 0:58:58
19 317 Dustin Henderson Deschutes Brewery 42 Gresham 6 1:00:56
DNF 325 Fred Mills 40 Wilsonville 4 1:00:56
DNF 316 Robert Uetrecht WebCyclery Racing 50 Bend 3 1:00:56
DNF 324 Julian Soh Audi 49 Olympia 3 1:00:56
DNF 304 Craig Schommer Multnomah Athletic Club 54 Portland 1 1:00:56

Masters Men 35+ 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 12 Kevin Ryan 38 Portland 5 46:24
2 15 Brian Fahey Bonk Collective 36 Beaverton 5 47:21
3 28 Scott Scholz Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 37 Portland 5 47:24
4 20 David Rosen Sage Titanium Factory Racing 47 Beaverton 5 47:58
5 9 MARTY JOYCE Metropolis Cycle Repair 38 Portland 5 48:05
6 29 John Hatfield Dialed Cycling Team 52 Portland 5 48:23
7 18 Eric Mergen Planet PDX Cycling 39 Portland 5 48:26
8 42 David Johnson 37 Portland 5 48:32
9 7 Christopher Moore 46 Salem 5 48:35
10 31 James Green Trusty Switchblade 49 Portland 5 48:35
11 3 Brian Wise Dialed Cycling Team 49 Vancouver 5 48:42
12 8 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 44 Vancouver 5 48:54
13 35 Tyler Holmes Planet PDX Cycling 38 Portland 5 49:03
14 2 Kiel Fletcher Team 10 Barrel 37 Bend 5 49:20
15 14 Tony Thayer Grouptrail Cycling 37 Portland 5 49:22
16 11 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team 42 Portland 5 49:26
17 23 Brady Cowing Team 10 Barrel 45 portland 5 49:30
18 4 Ben Mergen Planet PDX Cycling 45 Corbett 5 49:39
19 39 Christopher Tuttle bicycleattorney.com 49 Portland 5 49:47
20 32 Erik Offner Planet PDX Cycling 47 Portland 5 49:50
21 24 Thomas Pastor Deschutes Brewery 40 Bend 5 49:56
22 10 James Bradley Cyclepath PDX Racing 39 Portland 5 50:06
23 37 Andy Letourneau River City Bicycles - Bike Law 44 Damascus 5 50:18
24 36 Nolan Restivo 42 Portland 5 50:23
25 30 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery 52 Bend 5 50:26
26 19 Gary Kim Grouptrail Cycling 49 Portland 5 50:30
27 5 Paul Souders 49 Portland 5 50:36
28 43 John Lopez Trusty Switchblade 40 Portland 5 50:42
29 45 Abram Hernandez 44 Portland 5 50:51
30 25 Ryan Morgan Trusty Switchblade 46 Portland 5 51:05
31 40 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 44 Portland 5 51:11
32 21 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 49 Portland 5 51:21
33 22 David Visnack 50 Bend 5 51:41
34 33 Jack Trumbull TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 45 Hood River 5 51:46
35 17 Jeff Copus Team 10 Barrel 51 portland 5 51:53
36 1 Joshua Hanselman 45 Newberg 5 53:00
37 44 Dave Dezellem 50 Hillsboro 5 53:23
38 13 Greg Myers 48 West Linn 4 42:09
39 16 Jason Whittington Team 10 Barrel 36 Portland 4 42:27
40 27 Joseph French Swift Racing PDX 46 Portland 4 43:47
41 26 Doug Malnati Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 57 Tigard 4 45:03
42 38 Rolland Hayden 41 Gresham 4 46:00
DNF 41 Michael Tabtabai 42 Portland 2 46:00
DNF 34 Matthew Dial Deschutes Brewery 44 Bend 1 46:00

Masters Men 35+ 4

Num Name Team Comments Age City Laps Time
1 15 Joel Meyer 35 White Salmon 5 47:51
2 19 Trevor Hayward 50 Vancouver 5 48:13
3 8 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 48 West Linn 5 48:29
4 32 Matthew Jetton 51 portland 5 48:50
5 26 John Lazur Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 38 Roseburg 5 48:53
6 33 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 46 Portland 5 48:53
7 24 Ezekiel McFadin 46 Portland 5 49:00
8 1 Brad Alderman Vancouver Cyclery 40 Vancouver 5 49:31
9 12 Mike VanOrden 50 Seattle 5 50:36
10 6 Ian Stromquist Team Finger 43 Hood River 5 50:39
11 40 Robert Gilbert 55 Portland 5 50:48
12 30 Matthew Boelter Cyclepath PDX Racing 41 HILLSBORO 5 50:55
13 22 Tony Turano 47 Portland 5 51:01
14 2 Garrett Tyburski 42 portland 5 51:03
15 9 Eric Hagen 40 Portland 5 51:21
16 42 Casey Wall Warning for improper number placement 37 Melbourne 5 51:30
17 41 Dan Froelich Team Fancy 36 Beaverton 5 51:36
18 10 Kevin Dickson Hammer Velo 51 Portland 5 51:46
19 34 Charles Barrett Cyclepath PDX Racing 53 Portland 5 52:06
20 4 Joshua Dinwiddie 36 Portland 5 52:19
21 37 William Waring 55 Camas 5 52:23
22 46 Craig Carter Harder Cycling 50 Portland 5 52:36
23 35 Dave Petermeier Planet PDX Cycling 55 Portland 5 52:48
24 31 John Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 41 Forest Grove 5 52:49
25 13 Jason Ladwig 41 Portland 5 52:49
26 16 Shea Hawes 46 Monmouth 5 53:13
27 45 Gerardo Perez 39 Wilsonville 5 53:34
28 21 Tony Pitone Trusty Switchblade 52 Portland 5 53:47
29 20 Thomas Smith Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 59 Eugene 5 54:32
30 44 Jordan Staples Sage Titanium Factory Racing 41 Vancouver 5 54:43
31 28 Chester Artman 49 LAKE OSWEGO 4 43:39
32 38 Dave Torrance 50 Portland 4 43:56
33 39 Craig DeAmbrose Trusty Switchblade 43 Portland 4 45:03
34 14 Albert Passadore Hammer Velo 48 Portland 4 45:07
35 3 Jason Jones Planet PDX Cycling 46 Portland 4 45:23
36 29 David Rick 51 PORTLAND 4 45:54
37 47 Robert Lingstoyl 45 Salt Lake City 4 46:01
38 43 Ben Hein 48 Bend 4 46:19
39 36 Mark Sather Team 10 Barrel 49 Tigard 4 46:48
40 18 Steven Soto Planet PDX Cycling 47 Sherwood 4 47:20
41 7 David Rayls Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 49 Camas 4 48:38
42 25 Todd Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Hillsboro 4 50:12
43 11 Stephen Carter Planet PDX Cycling 41 Camas 4 52:06
44 27 Keith Solano Team Oregon p/b Rodda Paint 48 Portland 4 53:37
45 17 Andrew Kaylor Planet PDX Cycling 51 Beaverton 3 47:02

Masters Men 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 723 Paul Bourcier TCNF.LEGAL Racing Team 52 Eugene 5 42:46
2 702 Rick Metz bicycleattorney.com 52 Portland 5 43:40
3 711 Rodney Trepess Deschutes Brewery 55 Bend 5 44:36
4 719 Jeffrey Whitaker Cyclepath PDX Racing 54 Portland 5 45:05
5 722 Michael Szwaya bicycleattorney.com 50 Portland 5 45:13
6 729 Chris Haverty Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 52 Portland 5 45:16
7 701 Michael Metz bicycleattorney.com 58 Renton 5 45:25
8 703 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing 54 Gresham 5 45:28
9 705 Lance Heppler Dialed Cycling Team 50 Vancouver 5 45:32
10 718 Tom Palke ANTHM Collective 54 Portland 5 45:36
11 750 Paolo Dabbeni 52 Portland 5 45:55
12 745 Ronald Kizziar 51 Portland 5 46:04
13 732 Bob Jacobs bicycleattorney.com 54 Portland 5 46:14
14 720 Terry Hamness Dialed Cycling Team 50 Washougal 5 46:17
15 727 Mark Williams Flywheel Bicycle Solutions 52 Medford 5 46:18
16 734 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 51 Corvallis 5 46:22
17 747 David Saltzberg Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 54 Vancouver 5 47:05
18 736 Mike Schrankel Team Finger 53 Hood River 5 47:13
19 738 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 58 Vancouver 5 47:24
20 749 Robert Uetrecht WebCyclery Racing 50 Bend 5 47:34
21 700 Jeff Nary 55 Bend 5 47:49
22 728 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 53 Portland 5 48:11
23 704 Richard Rosko Hammer Velo 52 97206 5 48:17
24 725 Scott Mares 53 Portland 5 48:32
25 733 Mike Mercer Grouptrail Cycling 59 Portland 5 48:34
26 710 Dean Maclean Planet PDX Cycling 50 Portland 5 48:57
27 706 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54 Portland 5 48:59
28 742 John Ohotto Swift Racing PDX 51 Portland 5 49:19
29 721 Mike Abel Planet PDX Cycling 51 Portland 5 49:32
30 731 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 55 Portland 5 49:37
31 716 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 53 Portland 5 50:26
32 724 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 55 Portland 5 50:33
33 708 David Dorocke Deschutes Brewery 58 Hood River 5 50:39
34 709 Bob Rakoz Dialed Cycling Team 58 Vancouver 5 51:03
35 741 Chris Page Metropolis Cycle Repair 52 Brightwood 5 51:07
36 740 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 56 Brush Prairie 5 51:31
37 744 Mike Packer Rebound/Tireless Velo 56 Vancouver 5 51:50
38 713 Andrew Malakoff 62 Portland 5 51:56
39 743 Andrew Novikoff 56 Tacoma 5 52:42
40 748 Chris Alling Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 56 Vancouver 5 53:22
41 730 Erik Spillman Team Oregon p/b Rodda Paint 55 Portland 4 42:20
42 737 Carl Anton Dialed Cycling Team 50 Woodburn 4 42:37
43 735 Lars Pedersen 51 Snohomish 4 43:00
44 739 Doug Brecht Team 10 Barrel 56 Portland 4 43:39
DNF 746 Timothy Shreve 50 Eugene 2 43:39
DNF 712 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 55 Portland 1 43:39

Masters Men 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 803 Kevin Johnson 66 Silverdale 5 48:26
2 821 Michael Longmire 66 Adair Village 5 48:42
3 808 Dave Burnard 64 Forest Grove 5 48:42
4 801 Mark Schwyhart Team S&M 67 Portland 5 49:21
5 813 Joe Field 63 Portland 5 49:42
6 806 Erik Goodfriend Hammer Velo 60 portland 5 50:01
7 819 Daniel Melkonian TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 60 Trout Lake 5 50:09
8 802 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo 62 Sherwood 5 50:32
9 812 David Luoma Cyclepath PDX Racing 63 Portland 5 50:59
10 811 Mark Lipchick Dialed Cycling Team 62 eugene 5 51:16
11 804 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 62 Portland 5 52:14
12 816 Paul Mautner The Club Roule 62 Portland 4 43:39
13 820 Tom James Team Oregon p/b Rodda Paint 63 Portland 4 43:44
14 809 Mark Hildebrandt Cyclepath PDX Racing 64 Tigard 4 44:05
15 800 Ron Strasser Team S&M 71 Portland 4 44:06
16 815 David K Smith 61 Portland 4 45:01
17 805 Craig Mavis Deschutes Brewery 66 Bend 4 46:51
18 814 Darell Provencher Team Rose City 66 West Linn 4 47:28
19 807 Mark Hand Planet PDX Cycling 61 Tigard 4 48:38
20 817 Gil Ormerod Team S&M 67 Portland 4 49:24
21 818 Edward Lanton 70 Portland 4 54:03
22 810 Einar Traa 77 Portland 3 43:53

Masters Women 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps
1 6 Katy Salinas Swift Racing PDX 41 Vancouver 5
2 4 Sierra Callahan Grouptrail Cycling 42 Portland 5
3 9 Ann Kennedy bicycleattorney.com 52 Portland 5
4 11 Elise Huggins Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 51 Portland 5
5 8 Kimberly Sass Sorella Forte 41 Portland 5
6 7 Stephanie Uetrecht WebCyclery Racing 50 Bend 5
7 5 Geraldine Vander Haegen Olympia 5
8 2 Patricia Strange Deschutes Brewery 49 Bend 4
9 3 Pam Power Bonk Collective 38 Beaverton 4
10 1 Anna Saltonstall Team Finger 44 The Dalles 4
11 10 Susan Koonce Sorella Forte 47 Portland 4

Masters Women 35+ 3

Num Name Team Age City Laps
1 503 Amy Solana bicycleattorney.com 40 Portland 4
2 501 Christy Hawkins Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 43 portland 4
3 505 Tess Weir 51 Beaverton 4
4 504 Jennifer Rychlik Grouptrail Cycling 49 Forest Grove 4
5 502 Marie Major ANTHM Collective 38 Vancouver 3
DNF 500 Renee Beard Co-Motion Factory Racing Team 52 Eugene 1

Masters Women 50+

Num Name Team Age City Laps
1 603 Lora Melkonian Team Finger 61 Trout Lake 5
2 604 Rhonda Morin Sorella Forte 54 Gresham 4
3 606 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 56 Bend 4
4 600 Donna Metz bicycleattorney.com 56 Renton 4
5 602 Traci Smolen Team S&M 53 Portland 4
6 605 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte 52 Oregon City 3

Masters Women 60+

Num Name Team Age City Laps
1 617 Susan Foster Deschutes Brewery 62 Bend 4
2 615 Sheryl Johnson 65 Silverdale 4
3 618 Karon Rakoz Dialed Cycling Team 60 Vancouver 3
4 616 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte 67 Portland 3

Men 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 12 Robert Cummings Team S&M 26 Potsdam 7 0:56:57
2 10 Andrew Coe PDX TI 39 Portland 7 0:57:08
3 15 Josh Kelley Breadwinner Cycles 37 Bend 7 0:58:21
4 3 Max Ritzow PDX TI 19 Eugene 7 0:59:06
5 16 Damian Schmitt Deschutes Brewery 42 Bend 7 0:59:25
6 17 Elijah Krause 18 Bend 7 0:59:45
7 9 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 38 Portland 7 1:00:09
8 20 Clara Honsinger 23 Portland 7 1:00:15
9 11 Evan Murphy 32 Portland 7 1:00:37
10 7 Colin Dunlap Team Oregon p/b Rodda Paint 25 Portland 7 1:01:04
11 5 Gabriel Linn Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 43 Bend 7 1:01:20
12 6 Ben Pederson Grouptrail Cycling 36 Portland 7 1:01:35
13 4 Randall Fransen Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 40 Portland 7 1:02:24
14 13 Matthew Paez 28 Bend 7 1:03:09
15 19 Bertrand Hartemink Team Oregon p/b Rodda Paint 26 Portland 7 1:04:28
16 21 Mitchell Trux PDX TI 40 Portland 7 1:04:35
17 18 Leland Gilmore River City Bicycles - Bike Law 37 Milwaukie 7 1:05:48
DNF 2 Erik Hammerquist 22 Salem 4 1:05:48

Men 2/3

Num Name Team Age City Laps Time
1 17 Daniel Lincoln BeerMongers 40 Portland 6 52:55
2 24 Jacob Smith 17 Portland 6 53:28
3 2 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 17 Tualatin 6 53:32
4 12 Aaron McClintock Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 34 Newberg 6 54:05
5 8 Adam Kachman 31 Portland 5 44:56
6 6 Peter Madsen Murder of Crows 37 Eugene 5 45:07
7 4 Chris Moor Deschutes Brewery 43 Bend 5 45:13
8 33 Andrzej Stadnik 31 Lake Oswego 5 45:33
9 10 Brian Lynch Team Dr Will Bar 44 Portland 5 45:58
10 26 Brad Davidson Grouptrail Cycling 38 Portland 5 46:20
11 7 Scott Chamberlain Planet PDX Cycling 40 Portland 5 46:26
12 35 Kevin Wallin 27 Portland 5 46:34
13 5 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 41 Albany 5 46:40
14 21 Eric McKinley 30 Corvallis 5 47:15
15 1 Chris Wierman Dialed Cycling Team 48 Tualatin 5 47:20
16 9 Daniel Peterson Hammer Velo 33 Portland 5 47:21
17 13 Travis Power Bonk Collective 39 Beaverton 5 47:26
18 3 Jacob Olsen 30 Portland 5 47:31
19 14 Ty Goldsby Metropolis Cycle Repair 38 Portland 5 47:49
20 31 Michael Collins bicycleattorney.com 38 Portland 5 47:57
21 15 Christopher Ramsey Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 47 Beaverton 5 48:01
22 34 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo 44 Camas 5 48:04
23 30 Dylan Wiggins Grouptrail Cycling 39 Portland 5 48:09
24 27 Conor Fitzgerald Team Oregon p/b Rodda Paint 33 Portland 5 48:31
25 20 Micah Sardell Co-Motion Factory Racing Team 39 Eugene 5 50:13
26 19 Ben Tankus Byzick + Company Cycling 26 Portland 5 50:41
27 16 Brian Schiller 52 Hood River 5 51:47
28 18 Patrick Case Swift Racing PDX 34 Beaverton 5 56:35
29 32 Joshua Hanselman 45 Newberg 4 47:12
DNF 11 Ben Waters Holtey Law p/b Peak Condition 32 MILWAUKIE 3 47:12
DNF 29 Ian Shreve 16 Eugene 3 47:12

Men 4

Num Name Team Age City Laps Time
1 5 Charlie Leveroni Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 26 Portland 5 45:50
2 15 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 18 tigard 5 46:41
3 14 Joel Meyer 35 White Salmon 5 47:10
4 11 Stephen Plomer Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 35 Portland 5 47:19
5 9 Elijah Smith 40 vancouver 5 47:20
6 2 James McGrew Team Finger 47 Husum 5 48:13
7 13 Oscar Guevara Vancouver Cyclery 31 Vancouver 5 48:17
8 10 Connor Shimamoto 26 Portland 5 49:48
9 7 Andy Borell 33 Portland 5 50:14
10 1 Ryan Coons Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 34 Portland 5 51:16
11 6 Adam Andrus Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 31 Portland 5 51:51
12 8 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 17 Portland 5 52:50
13 12 Alex Wilson Hammer Velo 37 Portland 5 54:14

Men 5

Num Name Team Age City Laps Time
1 18 Alan Plank Dialed Cycling Team 36 Camas 5 47:38
2 31 Nathan Scott Dialed Cycling Team 38 Vancouver 5 49:51
3 24 Randy Starkey 37 Vancouver 5 50:17
4 4 Jose Torres Dialed Cycling Team 51 Camas 5 50:24
5 16 Nathaniel Bruce Team Lazy Tarantulas 39 portland 5 51:10
6 6 Shaun Stiles 42 VANCOUVER 5 51:26
7 3 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 55 Sherwood 5 52:07
8 12 Alastair Cox 32 Beaverton 5 52:13
9 20 Patrick Ross 33 Vancouver 5 52:30
10 8 Thomas Alberini 30 Portland 5 53:33
11 19 Brent Wick 48 Portland 4 43:01
12 14 Denzel Lall 26 Vancouver 4 43:04
13 10 Christopher M Glenn 43 Portland 4 43:07
14 5 Dan Harrison Speedvagen 43 Portland 4 43:41
15 17 Richard Pool Speedvagen 34 Portland 4 43:44
16 27 Joel Brinson 37 Portland 4 43:45
17 2 Dominic Chung 47 Hillsboro 4 44:46
18 11 John Condon Dialed Cycling Team 59 Camas 4 44:54
19 21 Rodney Billowitz 55 Bend 4 45:08
20 30 Benjamin Tai Cyclepath PDX Racing 17 Camas 4 46:12
21 1 Erick Taft Dialed Cycling Team 50 Vancouver 4 46:12
22 25 Tony Milhizer Portland 4 46:29
23 22 Patricio Manueco 39 Portland 4 49:27
24 23 Nathan Koch Team Finger 45 bingen 4 50:25
25 26 Zachary Goude Planet PDX Cycling 38 Portland 4 52:22
26 13 Scott Graves 42 Canby 4 55:09
27 28 Tyse van Luik 40 Vancouver 3 44:06
28 9 Ron Moen 55 Vancouver 3 55:18
29 15 Mateen Richey 18 Portland 2 42:12

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 618 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 37 Portland 6 50:08
2 627 Gabriel Linn Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 43 Bend 6 50:44
3 600 Seth Patla PDX TI 43 Forest Grove 6 51:21
4 614 Fred Mills 40 Wilsonville 6 52:00
5 610 Ryan Weaver River City Bicycles - Bike Law 43 Portland 6 52:20
6 616 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 42 Portland 6 52:29
7 643 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 38 Portland 6 52:43
8 637 Matt Fox Deschutes Brewery 42 Bend 6 52:49
9 603 Erik Fabrizius 35 Portland 6 53:06
10 607 James Wood HiFi Sound Cycling Components 38 Hood River 6 53:22
11 606 Christian Lam Grouptrail Cycling 31 Portland 6 53:31
12 605 Michael Saviers Team Oregon p/b Rodda Paint 39 Vancouver 6 53:34
13 634 Dustin Henderson Deschutes Brewery 42 Gresham 6 54:21
14 642 Caleb Trumbull TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 19 Hood River 5 45:45
15 622 John Lin Swift Racing PDX 37 Portland 5 46:28
16 638 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 47 Portland 5 46:29
17 629 Carl Aldrich BeerMongers 36 Portland 5 47:17
18 635 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas 49 Portland 5 48:25
19 609 Dean Proteau Speedvagen 37 Portland 5 48:31
20 602 Hagai Tavori Hammer Velo 43 Portland 5 48:35
21 641 Tom Palke ANTHM Collective 54 Portland 5 49:45
22 612 Jordan Norris Oregon Bike Shop Racing Team 41 Portland 5 49:55
23 620 Tim Reinhart River City Bicycles - Bike Law 38 Portland 5 50:00
24 636 Thomas Wood Speedvagen 46 Portland 5 50:40
25 621 Damon Dimick Team Oregon p/b Rodda Paint 44 Tigard 5 50:50
26 619 Jeff Nary 55 Bend 5 50:55
27 608 Jason Bavuso 47 Bend 5 50:59
28 623 Brian Wise Dialed Cycling Team 49 Vancouver 5 51:04
29 617 John Lazur Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 38 Roseburg 5 51:09
30 630 James Green Trusty Switchblade 49 Portland 5 51:38
31 632 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 35 Bingen 5 51:38
32 639 Ezekiel McFadin 46 Portland 5 52:00
33 613 Jeff Copus Team 10 Barrel 51 portland 5 52:35
34 604 Mielle Blomberg Team S&M 49 Portland 5 52:45
35 640 Charles Barrett Cyclepath PDX Racing 53 Portland 5 53:03
36 625 Ryan Morgan Trusty Switchblade 46 Portland 5 53:44
37 628 Scott Scholz Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 37 Portland 5 56:42
38 611 Steven Soto Planet PDX Cycling 47 Sherwood 4 46:23
39 631 Benjamin Tai Cyclepath PDX Racing 17 Camas 4 47:37
DNF 624 Mark Sather Team 10 Barrel 49 Tigard 1 47:37
DNF 633 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint 37 Portland 1 47:37

Singlespeed Women

Num Name Team Comments Age City Laps Time
1 807 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 38 Portland 5 48:30
2 805 Holland LaRue Team Finger 43 Hood River 5 49:21
3 809 Laura Trace bicycleattorney.com Warning for folded number. 54 Portland 5 49:49
4 800 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 36 Portland 5 50:07
5 803 Megan Faris River City Bicycles - Bike Law 41 Portland 5 50:45
6 808 Kate Drennan BeerMongers 37 Portland 5 51:03
7 801 Mielle Blomberg Team S&M 49 Portland 5 52:04
8 804 Katlyn Giombolini 32 Portland 5 52:55
9 811 Jenn Levo Speedvagen 40 Portland 4 44:09
10 806 Tess Weir 51 Beaverton 4 45:13
11 812 Susan Renn 51 Portland 4 45:36
12 810 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 43 Vancouver 4 46:05
13 814 Layla Billowitz Warning for hair blocking number. 47 Bend 4 46:59
14 802 Laurie Kemmerer 37 Portland 4 51:36
15 813 Shawna Pearson BeerMongers 50 Happy Valley 4 54:06

Women 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 803 Allison Halpin PDX TI 33 Bend 6 1:00:32
2 805 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components 35 Hood River 6 1:00:45
3 802 Holland LaRue Team Finger 43 Hood River 6 1:01:30
4 801 Nicole Beckwith Team Nonstop 34 Portland 6 1:03:37
5 807 Jasmine Soh 19 Olympia 6 1:04:46
DNF 806 Sara Schmitt Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 40 Portland 3 1:04:46

Women 2/3

Num Name Team Age City Laps
1 102 Katlyn Giombolini 32 Portland 5
2 109 Holly Baird Team Nonstop 34 portland 5
3 100 Roz Patterson 31 Seattle 5
4 108 Sara Schmitt Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 40 Portland 5
5 104 Kate Drennan BeerMongers 37 Portland 5
6 103 Lorena LaBarbera Team Nonstop 26 Portland 4
7 105 Natasha Visnack 15 Bend 4
8 107 Julie Wilson Team Finger 47 Hood River 4
DNF 101 Carley Leins Team Nonstop 33 Milwaukie 3

Women 4

Num Name Team Comments Age City Laps
1 255 Stacy Ramakers Team 10 Barrel 41 Lake Oswego 4
2 259 Leah Brown Team 10 Barrel 33 portland 4
3 250 Katie Linton Planet PDX Cycling 46 Washougal 4
4 256 Cassie Capone Swift Racing PDX 31 Portland 4
5 254 Alexis Gibbons Co-Motion Factory Racing Team 32 Eugene 4
6 251 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling 48 Portland 4
7 252 Sarah Livingston Trusty Switchblade Warning for foul language at the finish line. 30 Portland 4
8 257 Ursula Mavila Planet PDX Cycling 53 Portland 4
9 253 Erica Spiritos 31 Portland 4
DNF 258 Kayden Mckee TCNF.LEGAL Racing Team 13 Vancouver 3

Women 5

Num Name Team Age City Laps
1 704 Rachel Hawes 39 Monmouth 4
2 718 Diana St Amour 51 Portland 4
3 703 Lindsay Holmes Planet PDX Cycling 37 Portland 4
4 701 Sari Hargand Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 38 Portland 4
5 700 Amy Engelhard Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 36 Tigard 4
6 717 Sydney Little BeerMongers 12 Portland 4
7 705 Nitzel Hagan Dialed Cycling Team 41 VANCOUVER 4
8 716 Kelly Matthews Dialed Cycling Team 34 Vancouver 4
9 707 Shannon Sardell 44 Eugene 4
10 715 Emily Klinger Tyburski 41 Vancouver 4
11 711 Leigh Hedrick 48 Portland 4
12 708 Hannah Parfitt 27 Washougal 4
13 710 Laurie Kemmerer 37 Portland 4
14 706 Julie Nielsen Grouptrail Cycling 44 Portland 4
15 702 Jodi Gaylord Gladyators 46 Vancouver 3
16 712 Risa Leritz Team Lazy Tarantulas 44 Portland 3
17 713 Rosy Boyer 41 Portland 3
18 714 Jessica Brinson 34 Portland 3
19 709 Roxanna Hart 16 Washougal 3