GPRT: Zaaldercross

Vancouver, WA
September 20, 2014

Part of the GPRT

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 10 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal 5
2 63 john pearson Sunset Cycles 25 portland 5
3 15 Chris Page 46 Brightwood 5
4 66 Austin Grisham 28 Portland 5
5 50 luis vargas Human Powered 39 PORTLAND 5
6 17 Mike Nieto 42 Yacolt 5
7 64 Peter Hand 41 Portland 5
8 27 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland 5
9 36 Charlie Goldston 35 Gladstone 5
10 28 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 5
11 68 Dustin Schneider Capital Safety 41 Vancouver 5
12 59 Jim Houck 64 Portland 4
13 35 Alastair Cox 26 portland 4
14 23 Steve Olsen 53 Oregon City 4
15 32 David Hankins Camas Bike and Sport 60 Camas 4
16 65 ben conte 44 portland 4
17 62 Eugene Rogan Creswick 34 Portland 4
18 25 David Lam 38 Vancouver 4
19 18 Danny Pettit 52 Happy Valley 4
20 69 Jarred Kearsley 28 Portland 4
21 5 Ed Waters 55 Eagle Creek 4
22 60 Todd Marley 46 Tigard 4
23 61 Holly Wells 52 Mosier 4
24 6 John Morehead Camas Bike and Sport 51 Washougal 4
25 67 brian halbert 55 Vancouver 4
26 24 Vince Rogers 36 Amboy 4
27 39 william hummels Hapi-Go! 15 Woodland 3
28 3 Travis Johnson 3

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 727 Jennifer Greeve Athletes Lounge Cycling Team 36 Olympia 4
2 728 Chiara Maltese 4
3 711 Amanda Abel 48 Portland 4

Category A

Num Name Team Age City Laps
1 65 Josh Kelley Bailey Bikes 31 Portland 9
2 35 Lance Haidet Bear Development Team 17 Bend 9
3 2 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA 33 portland 9
4 36 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team 35 Portland 9
5 68 Jonathan Myers Team S+M 47 Portland 9
6 30 Mitchell Trux Ren Cycle CX 34 Portland 9
7 7 Jeremy Russell bicycleattorney.com 32 Portland 9
8 8 Ryan Garner Team Planet X USA 33 Eugene 9
9 56 Christian Buesch Corvallis Cyclery Racing 28 Corvallis 9
10 61 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles 26 Portland 9
11 22 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 33 Portland 9
12 15 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 37 Portland 9
13 64 Nolan BRADY 9
14 28 Eric Sheagley Smith&Nephew p/b West End Bikes 42 Portland 9
15 33 Jeremy Dunn Team Wooly Mammoth 34 Portland 9
16 53 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 41 Portland 9
17 63 Sam Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion 17 Eugene 8
18 49 William Warburton Bend Endurance Academy 34 Bend 8
19 66 Kelly Nowels 8
20 67 Colin Rowan Look Good Feel Good 32 Portland 8
21 62 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 8
22 50 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 15 Washougal 8
23 4 Seth Patla REN Cycles/Ti Cycles/River City Bicycles 37 Forest Grove 8
24 32 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 39 Vancouver 8
25 41 Damian Schmitt Portland Bicycle Studio 36 Bend 8
26 54 David Sterry Green Submarine Records 31 Portland 8
27 26 Peter Hagerty Smith&Nephew p/b West End Bikes 25 Portland 7
28 12 Logan Trammell Hapi-Go! 25 Scio 7
DNF 6 James Rowan Murder of Crows 28 Bend 5
DNF 60 Cameron Beard Cyclocrossworld.com Development Team 16 Bend 5
DNF 21 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 38 Portland 3
DNF 18 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 43 Portland 2
DNF 11 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 18 Portland 2
DNF 48 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 30 Portland 2
DNF 69 Josh Direen 1

Category B

Num Name Team Age City Laps
1 106 Marek Litinsky Trusty Switchblade 34 Beaverton 6
2 16 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling 29 Salem 6
3 30 alex lygo Beaverton Bicycle Club 19 portland 6
4 18 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 6
5 23 Cory Solo Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 6
6 48 Mike Selinger 34 Portland 6
7 15 Erik Hammerquist Capitol Velo 16 Salem 6
8 1 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland 6
9 17 Stephen Laurent 30 Portland 6
10 2 Sean A Carline CX Pistols p/b Cyclocross.com 36 Portland 6
11 49 Noel Johnson Rogue 35 Portland 6
12 29 Rob Thompson Ironclad Cycling Team 43 Portland 6
13 46 Dennis Stafford CX Pistols p/b Cyclocross.com 38 Portland 6
14 42 John Napier Camas Bike and Sport 53 Camas 6
15 50 Susannah Hart Hapi-Go! 17 Washougal 6
DNF 43 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 52 Vancouver 3

Category C

Num Name Team Age City Laps
1 37 Christopher Muhs Look Good Feel Good 27 Portland 6
2 54 Ryan Houck Athletes Lounge Cycling Team 35 PORTLAND 6
3 79 Mike Chamblin 31 Portland 6
4 76 Marc Heisterkamp Grouptrail Cycling 32 Portland 6
5 73 Andrew Nelson P.A.C.E. Triathlon Team 34 Portland 6
6 78 Brandon Jennings Grouptrail Cycling 30 Portland 6
7 70 Joseph Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 24 Portland 6
8 23 Nico Parkes-Perret Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 6
9 5 Eric Albright Look Good Feel Good 32 Portland 6
10 15 Michael Collins 32 Portland 6
11 72 Brandon Bilyeu Beaverton Bicycle Club 30 West Linn 6
12 7 Brett Cassidy TheClymb.com 33 Portland 6
13 65 Micah Sardell Wheelworks 33 Eugene 6
14 8 Nathaniel Wells Hapi-Go! 59 Mosier 6
15 47 Adam Moore Look Good Feel Good 29 Portland 6
16 30 Alex Visser Oregon Bike Shop Racing Team 22 Camas 6
17 52 Jules Johnson Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 23 Portland 6
18 56 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team 33 Vancouver 6
19 80 Max Miller 32 Portland 6
20 68 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 38 6
21 57 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team 36 West Linn 6
22 77 Justin Philips Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 33 Portland 6
23 60 Dan Dellitt 41 Portland 6
24 64 Brad Davidson 32 Portland 6
25 71 elijah smith 34 vancouver 6
26 81 Martin Joyce 32 Portland 6
27 74 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team 30 Portland 6
28 20 Greg Eyerly 50 Salem 5
29 41 Eric Hagstette 5
30 75 Matt Jamison 33 Portland 5
31 59 Andrew Davidhazy Manchester United 47 Portland 5
32 39 Martin Matsumura 49 Portland 5
33 1 Stephen Carter The Spokesmen 35 Camas 5
34 107 Andy Morris 44 Portland 5
35 34 Kyle Pratuch 27 Portland 5
36 46 Toby Schmidt Joe Bike Racing 33 Portland 5
DNF 6 Robert Anderson 4
DNF 36 Jordan Braun 28 2
DNF 2 Joseph French Team Lost Highway 40 Portland 1

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 736 Joe Larson Deschutes Brewery 39 Bend 6
2 714 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 portland 6
3 732 Jack Trumbull 6
4 710 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 39 Vancouver 6
5 711 Tyson Hart Civilian Velonauts 40 Portland 6
6 706 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 6
7 700 Tim Schauer MacKay Sposito 46 Camas 6
8 725 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 45 Portland 6
9 726 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Portland 5
10 701 Mike Reddig Camas Bike and Sport 43 Camas 5
11 735 Joel Sherman 36 Portland 5
12 704 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 57 Beaverton 5
13 709 Kenny Prowse Capitol Velo 48 Salem 5
14 724 Dave Wrast Zing 3 46 Vancouver 5
15 739 Mark Mandigo 46 Portland 4
DNF 751 Jon Ervin 42 Gaston 2

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 15 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal 4
2 44 Ryder Uetrecht Bend Endurance Academy 12 Bend 4
3 17 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3
4 42 Elijah Krause 12 Bend 3
5 41 Jace Petersen Team Finger 12 Hood River 3
6 48 Walker Hendricks Mountin View 12 Hood River 3
7 59 Parker Green Beaverton Bicycle Club 12 Fairview 3
8 2 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 11 Portland 3
9 1 Zachary Murphy Rebound/Tireless Velo 12 Portland 3
10 80 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 11 eugene 3
11 49 Brady Pfeiffer Trusty Switchblade 11 Bend 3
12 35 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3
13 11 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3
14 4 Michael Metz bicycleattorney.com 12 Portland 3
15 91 Duncan Yoder Rebound/Tireless Velo 11 Portland 3
DNF 98 Sean Broderick 10 1

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps
1 61 Henry Jones Bend Endurance Academy 14 Bend 4
2 76 Keelan Ontiveros West End Jr 14 Portland 4
3 8 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 13 eugene 4
4 36 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 14 Lake Oswego 4
5 20 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion 14 Eugene 4
6 60 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 14 Gaston 4
7 22 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 Eugene,Oregon 4
8 52 Calvin Keane 13 3
9 14 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go! 13 Vancouver 3
10 72 Kellen Jacobson 3
11 81 Noah Steigerwald 13 Forest Grove 2
DNF 21 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 Eugene 3

Junior Men 15-16

Num Name Team Hs Team Age City Laps
1 78 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion Hutch's 16 eugene 4
2 31 Erik Hammerquist Capitol Velo 16 Salem 4
3 93 Maxwell Chehab Bend Endurance Academy 15 Bend 4
4 19 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 16 Tigard 4
5 5 Davis Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 15 Trout Lake 4
6 77 Jack sullivan Pacific Power Blue Sky Corvallis United 16 Corvallis 4
7 9 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 16 Portland 4
8 56 Paul Furst Camas Bike and Sport 16 Vancouver 4
9 82 Ian Steigerwald PDX Devo Junior Cycling 16 Forest Grove 4
10 75 Tom Upper Corvalis HS Corvallis United 15 Corvallis 4
11 13 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 15 Vancouver 3
12 45 Tristan Bond 16 White Salmon 3
13 3 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland 3
14 88 Matt Rech Reall Racing 15 Monmouth 3
15 6 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 3
16 53 Nate Lelack Bend Endurance Academy 15 Bend 3
17 92 Freddy Anderson Beaverton Bicycle Club 15 Beaverton 3
18 69 Jack Osborne Corvallis Cyclocross Corvallis United 15 Corvallis, 3
19 39 william hummels Hapi-Go! 15 Woodland 3
20 95 Ian Cole 16 3

Junior Men 17-18

Num Name Team Hs Team Age City Laps
1 54 Ian Wilson Bend Endurance Academy High Cascades 17 Bend 4
2 94 William Reinking Bend Endurance Academy 18 Bend 4
3 86 Chris Rech Reall Racing 17 Monmouth 4
4 66 Jeremy King Corvallis United Corvallis United 17 Corvallis 4
5 87 Nathan Glade Reall Racing 17 Independence 4
6 84 JD Protiva Monmouth Central Cycle 17 Monmouth 4
7 97 Nathan Glade Reall Racing 17 Independence 3
8 74 Peter Puettmann Corvallis United 17 Corvallis 3
9 73 Nick Meigs Pacific Power Blue Sky Pacific Power 18 Corvallis 3
DNF 96 Sam Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion 17 Eugene 2
DNF 68 Michael Samelson Corvallis High School Corvallis United 17 Corvallis 1

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 806 McKenna McKee Hapi-Go! 11 Vancouver 3
2 824 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3
3 852 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 3
4 831 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 11 Portland 2
5 804 Roxanna Hart Hapi-Go! 10 Washougal 2
6 825 Linnea Owen Capitol Velo 12 Salem 2
7 800 Grace Vickers PDX Devo Junior Cycling 12 Beaverton 2

Junior Women 13-14

Num Name Team Hs Team Age City Laps
1 836 Jennelle Holmes WebCyclery.com 13 bend 3
2 832 Kevin Wolfe Camas Bike and Sport 14 Vancouver 3
3 835 Leah Pfeiffer Trusty Switchblade 13 Bend 3
4 833 Korrie McIntyre Camas Bike and Sport Monmouth 14 Camas 3
5 805 Samantha Trost Team S+M 14 Battle Ground 3
6 803 Emma Royce The Spokesmen 13 Ridgefield 2
7 819 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 13 Happy Valley 2
8 807 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 14 Clackamas 2

Junior Women 15-16

Num Name Team Hs Team Age City Laps
1 822 Haley Wilson Pacific Power Blue Sky Corvallis United 15 Corvallis 3
2 821 Hannah Mavis Bend Endurance Academy 15 Bend 3
3 851 Catherine Lehman Interurban 15 Portland 3
4 801 Kristina Owen Capitol Velo 16 Salem 3
5 826 Natalie Shaw Therapeutic Associates Racing 16 Tigard 3
6 829 Marie Boragine Pacific Power Blue Sky Corvallis United 15 Corvallis 3
7 854 Elizabeth McKnight Mud Warriors 16 Gresham 3
8 815 Aubrey Ellerbruch West End Bikes/Specialized 16 Lake Oswego 3

Junior Women 17-18

Num Name Team Hs Team City Laps
1 827 Katie Ryan Bend Endurance Academy Bend Endurance Academy Bend 3
2 823 Kelsey Wilson Corvallis United 3
3 808 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Clackamas 2

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 345 Michael Benno Smith&Nephew p/b West End Bikes 46 Portland 8
2 353 Sean Haidet BendBroadband/WebCyclery.com 44 Bend 8
3 307 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bicycles 48 Portland 8
4 309 Chad Swanson Team S+M 37 The Dalles 8
5 376 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 46 Eugene 8
6 377 Scott Bradway Team S+M 43 Portland 8
7 335 Rick Metz bicycleattorney.com 46 Portland 8
8 379 Todd Stewart 8
9 316 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 49 Hillsboro 8
10 304 Brian Foresta Civilian Velonauts 40 Portland 8
11 372 Jeff Turner Dallas Bike Works 44 Portland 8
12 310 Roger Meier Cyclepath Racing 46 Beaverton 8
13 352 David Krause Trusty Switchblade 37 Bend 8
14 347 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 48 Portland 8
15 303 Matt Edler Portland Bicycle Studio 40 Portland 8
16 375 Joseph Ketner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Gresham 8
17 300 Mathew Braun Audi Cycling Team 41 Portland 8
18 356 Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team 36 Hillsboro 8
19 312 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 37 Vancouver 8
20 363 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Tigard 8
21 305 Jason Musengo Portland Bicycle Studio 42 Portland 8
22 349 Bob Jacobs bicycleattorney.com 48 Portland 8
23 311 David Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 48 Vancouver 8
24 343 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 48 Gresham 8
25 330 Matthew Carlson Caletti Cycling 42 Portland 8
26 342 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Portland 8
27 381 Shannon Boroff bicycleattorney.com 39 Portland 8
28 382 Danny Weikel River City Bicycles 42 Portland 8
29 383 Steve Chapin Athletes Lounge Cycling Team 44 Portland 8
30 327 David Pedersen Portland Bicycle Studio 42 Portland 8
31 325 Chad Smeltzer Portland Bicycle Studio 44 Portland 7
32 380 Brian List Bike Central 47 Portland 7
33 301 Murray Carlisle Rebound/Tireless Velo 40 Portland 7
34 341 Kevin Sundberg Showers Pass MTB/CX Team 41 Lake Oswego 7
35 320 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 49 Eugene 7
36 337 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45 Portland 7
37 319 PAT KUDSZUS Team Lazy Tarantulas 41 Salem 7
38 323 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Beaverton 7
39 378 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 43 Portland 7
40 361 Quinn Jackson DNR Cycling 45 portland 6
DNF 359 John Weathers Sunset Cycles 7
DNF 374 Dan Werle Unattached 42 Portland 5

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 620 Steve Raubolt SWEAT360 35 Tigard 6
2 586 Greg Stokes Hammer Velo 44 Portland 6
3 631 Mark DeResta Hood River Velo 44 hood river 6
4 557 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 47 Portland 6
5 629 Webster Wilson Velominati Racing 42 Portland 6
6 666 Jeffrey Struck 39 Portland 6
7 570 Andrew Filer HCH-RPM Mortgage Cycling Team 43 Portland 6
8 589 Dolan Halbrook bicycleattorney.com 42 Portland 6
9 696 David Ripp 48 Camas 6
10 635 Ted Byram bicycleattorney.com 39 Portland 6
11 700 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing 35 Portland 6
12 662 Neil Green Therapeutic Associates Racing 40 Fairview 6
13 610 Andy Leritz Team S+M 47 Portland 6
14 573 Matthew S Martel Interurban 49 Portland 6
15 552 Jeff Boehlke The Spokesmen 48 Battleground 6
16 590 Thomas Royce The Spokesmen 46 Ridgefield 6
17 655 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 51 Portland 6
18 571 Mike Heenan 40 Portland 6
19 568 Richard Rosko Hammer Velo 46 Portland 6
20 690 David Hewett The Spokesmen 39 Vancouver 6
21 678 Brian Schiller Guinness Cycling Team 46 Portland 6
22 651 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade 46 Bend 6
23 693 Chris Roberts Hammer Velo 43 Portland 6
24 584 Mike Rosenfeld Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Portland 6
25 569 David M Miller Team Lazy Tarantulas 37 Portland 6
26 559 chris brannen Team S+M 41 Vancouver 6
27 555 Dan Anderson Rebound/Tireless Velo 41 Beaverton 6
28 702 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Beaverton 6
29 701 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental 46 Bend 6
30 561 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 lake oswego 6
31 550 Robert Umberhandt 37 Portland 6
32 605 Daniel Esterling Green Submarine Records 35 Portland 6
33 697 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 48 Portland 6
34 560 ILe Powell Team S+M 45 Portland 5
35 642 Scott McKnight crank 45 Gresham 5
36 698 Trig Rogers bicycleattorney.com 48 Portland 5
37 692 Danny Lopez Trusty Switchblade 46 Portland 5
38 609 Dave Dezellem Ironclad Cycling Team 44 Hillsboro 5
39 632 Brian Wielenga BeerMongers Cycle Club 40 Portland 5
40 599 Robert Trombley Seattle 5
41 703 Keith Dilly Ragnarok Racing 47 Seattle 5
42 699 Andrew Marges Hammer Velo 45 Portland 5
43 689 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 38 Vancouver 5
44 623 Mike Brown 47 5
45 663 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 49 Portland 5
46 691 Scott Ahrens SKAA 43 Kalama 5
47 646 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Lake Oswego 5
48 656 Drew Holmes WebCyclery.com 44 Bend 5
49 564 Erik Denninghoff DNR Cycling 35 Portland 4
DNF 606 Devin Bailly HCH-RPM Mortgage Cycling Team 40 Portland 4
DNF 694 Tom Palke Team Mudman 48 Portland 3
DNF 603 Mark Widlund The Spokesmen 37 Brush Prairie 2
DNF 614 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 37 Portland 2
DNF 695 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo 40 Portland 2
DNF 639 Kurt Gritman Smith&Nephew p/b West End Bikes 44 Portland 2

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps
1 383 Patrick Fraser Therapeutic Associates Racing 40 Portland 6
2 419 Erik Young Athletes Lounge Cycling Team 37 Beaverton 6
3 436 Ryan Barnes TheClymb.com 39 Portland 6
4 324 Yuji Sumimoto 44 Troutdale 6
5 374 Rob Russell Camas Bike and Sport 47 Hillsboro 6
6 411 Steve Black 42 Portland 6
7 370 Souk Soulinthone 37 Portland 6
8 438 Aaron Rogosin 36 Portland 6
9 359 Nathaniel Wells Hapi-Go! 59 Mosier 6
10 332 scott troutman Camas Bike and Sport 48 Camas 6
11 407 Darin Swan Trusty Switchblade 6
12 429 Justin Johnson The Hub Cyclery 38 Bend 6
13 315 Josh Platis Rubicon 43 Portland 6
14 408 Britton Gentry Cyclepath Racing 47 Portland 6
15 451 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components 36 Portland 6
16 446 Dan Schumacher 50 Brush Prairie 6
17 335 Mike Sobolewski Hapi-Go! 45 Vancouver 6
18 368 Kevin Dickson 45 Portland 6
19 379 Terry Hamness Camas Bike and Sport 44 Washougal 6
20 396 Joe Pinzone Threshold Velo 46 Vancouver 6
21 398 Marlow Macht Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 41 Vancouver 6
22 313 Phillip M Trost Team S+M 38 Battle Ground 6
23 327 Rolland Hayden Holy Moly Velo 35 Keizer 6
24 417 michael gilbert Rebound/Tireless Velo 49 Vancouver 6
25 349 Joe Gomez Team Mudman 44 Portland 5
26 457 Mike Lurie Garnish Apparel 45 Portland 5
27 345 Rick Larson 45 Portland 5
28 413 Matthew Cordeiro Oregon Active 41 Hood River 5
29 441 Chad Fischer SWEAT360 38 Hillsboro 5
30 442 Kris Schamp Showers Pass MTB/CX Team 47 Beaverton 5
31 342 Tim Broderick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 49 eugene 5
32 387 Brad Houle 45 Portland 5
33 306 Dave Torrance 44 Portland 5
34 328 Todd Burnette Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 38 Portland 5
35 430 James Owen Capitol Velo 45 Salem 5
36 444 Alex Dombroski TheClymb.com 39 Portland 5
37 339 Charles Barrett 47 Portland 5
38 363 Greg Eyerly 50 Salem 5
39 439 kyle stephens BeerMongers Cycle Club 38 Portland 5
40 317 Mark Vickers Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 47 Beaverton 5
41 337 Mike Reddig Camas Bike and Sport 43 Camas 5
42 385 Andrew Davidhazy Manchester United 47 Portland 5
43 366 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo 41 Portland 5
44 435 Doug Malnati 51 Tigard 5
45 358 Jeff Dill Team Mudman 42 Portland 5
46 323 Tom Kay The Spokesmen 39 Portland 5
47 393 Robert Copenhaver 40 Portland 5
48 424 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 43 Portland 5
49 456 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Portland 5
50 440 Ethan Fuld Unattached 49 Portland 5
51 386 Kyle Mountain 47 Portland 5
52 445 Dean Bailey Beaverton Bicycle Club 49 Vancouver 5
53 397 David Adkins Athletes Lounge Cycling Team 43 Vancouver 5
54 414 Burk Webb Portland Velo Racing Team 47 Milwaukie 5
55 318 James Webb Beaverton Bicycle Club 48 Portland 5
56 319 Todd Shank Rebound/Tireless Velo 45 Vancouver 5
57 437 Tim Beard Bend Endurance Academy 47 Bend 5
58 316 Richard McKee 45 Vancouver 5
59 394 Mike Ruff Therapeutic Associates Racing 43 Gresham 5
60 434 Eugene Ezman 57 The Dalles 5
61 348 Albert Passadore Rolling Thunder p/b The Missing Link 42 Portland 5
62 346 Andrew Kaylor Hapi-Go! 45 Beaverton 5
63 373 Adam Clement 47 Portland 5
DNF 303 Paul Schoonover Team S+M 46 Portland 3
DNF 310 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 48 Portland 3

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps
1 290 Jeff Otto Sunset Cycles 52 Beaverton 6
2 292 Johnny Vergis Cyclepath Racing 54 Portland 6
3 317 Alan Ott Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 57 Eugene 6
4 252 William Goritski Rebound/Tireless Velo 52 Camas 6
5 276 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 54 Camas 6
6 282 phil randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 57 Springfield 6
7 303 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 50 Portland 6
8 250 Joseph Hoerner Smith&Nephew p/b West End Bikes 55 Portland 6
9 307 Greg Talbert Focus Bikes 52 Portland 6
10 319 Steve Petersen Team Finger 53 Hood River 6
11 301 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Portland 6
12 258 Daniel Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 54 Trout Lake 6
13 262 Michael Metz 52 Renton 6
14 280 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 52 Vancouver 6
15 293 John Napier Camas Bike and Sport 53 Camas 6
16 341 Steven Thorne BikeFlights.com 53 Portland 6
17 289 Cal Stone 55 Camas 6
18 340 Mike Mercer Grouptrail Cycling 54 Portland 6
19 281 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 58 Tigard 6
20 263 Clint Ebert bicycleattorney.com 55 Forest Grove 6
21 336 Tom Hill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 51 PORTLAND 6
22 255 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 56 Portland 6
23 253 Tim Ellerbruch West End Bikes/Specialized 56 Lake Oswego 6
24 295 Steve McCallion Chrome 50 Portland 6
25 256 Guy Smith Portland Bicycle Studio 51 Rainier 6
26 266 erik goodfriend Showers Pass MTB/CX Team 54 portland 6
27 337 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo 51 Portland 6
28 259 David Lofstead Rebound/Tireless Velo 51 Camas 6
29 309 David Luoma Oregon Bike Shop Racing Team 57 Portland 6
30 323 Joe Hamilton na 58 Vancouver 5
31 308 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 55 Ridgefield 5
32 325 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 50 Portland 5
33 339 Randy Scott 51 Bend 5
34 299 ed locke 58 Wilsonville, 5
35 277 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 55 Portland 5
36 315 Paul Mautner Veloforma 56 Portland 5
37 302 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion 52 Portland 5
38 261 Tracy Marks na 59 Portland 5
39 287 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 57 Beaverton 5
40 314 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 50 Brush Prairie 5
41 338 Dan Gilden Zone5 55 Portland 5
42 297 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Wilsonville 5
43 284 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland 5
44 286 Greg Eyerly 50 Salem 5
45 335 David Gast Rebound/Tireless Velo 55 Camas 5
DNF 260 Emanuel McGladrey Holy Moly Velo 56 Keizer 2
DNF 278 Jon Gove Ruckus Test Team 52 Portland 1

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps
1 517 Gary Klingler WebCyclery.com 60 Bend 6
2 508 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 63 Eugene 5
3 504 Robert Fox Half Penny Cycling Team 63 Keizer 5
4 502 Steve Lacey Team S+M 60 Portland 5
5 506 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 60 Eugene 5
6 500 Ron Strasser Team S+M 65 Portland 5
7 519 Mark Schwyhart 5
8 513 David Hankins Camas Bike and Sport 60 Camas 5
9 518 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 61 Portland 5
10 515 Terry Atwood Portland Velo Racing Team 68 Portland 5
DNF 520 Larry Stryker The Spokesmen 65 Camas 2

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 9 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 44 Bend 5
2 3 Mielle Blomberg Team S+M 43 Portland 5
3 1 Lora Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 55 Trout Lake 5
4 7 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 45 Portland 5
5 20 Elise Huggins River City Bicycles Women's Team 45 Portland 5
6 6 Ann Kennedy bicycleattorney.com 46 Portland 5
7 19 Margi Bradway Team S+M 40 Portland 5
8 18 Erika Miranda Trusty Switchblade 39 Portland 5
9 2 Carly Heron GVH Bikes 40 Hood River 5
10 11 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 39 Vancouver 5
DNF 37 Sharon Anderson Trusty Switchblade 45 Portland 2

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 506 Julie Wilson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 41 Hood River 5
2 500 Kimberly Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 35 Portland 5
3 515 Jill Petersen Team Finger 42 Hood River 5
4 508 Holly Pfeiffer Trusty Switchblade 42 Bend 5
5 501 Anna Saltonstall Team S+M 38 The Dalles 5
6 503 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 43 Portland 4
7 516 Holly Kotsovos 4
DNF 518 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 3
DNF 517 Bernadette Estrada Sweetpea Ladies Auxiliary 43 Portland 2
DNF 502 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 49 Portland 1

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 601 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 52 Camas 5
2 604 Candida Hart Hapi-Go! 50 Washougal 5
3 609 Suzy Renn Team Slow 45 Portland 5
4 626 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland 5

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 513 Lee Ordonez English Cycles 32 Eugene 7
2 593 Steven Beardsley Gentle Lovers 32 Portland 7
3 553 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 7
4 571 Pete Rubijono Poler/Mad Alchemy 38 Portland 7
5 524 Ryan Garner Team Planet X USA 33 Eugene 7
6 608 Ryan Barrett 34 Portland 7
7 540 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland 7
8 511 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 38 Portland 7
9 516 John Lin Therapeutic Associates Racing 31 Portland 7
10 567 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 40 Portland 7
11 545 David Burke 33 Portland 7
12 550 randy salamon Seattle Super Squadra 41 Seattle 7
13 577 Brian Gerow Breadwinner Cycles 33 Portland 7
14 592 Shawn Small Ruckus Test Team 30 Portland 7
15 572 Byron Breeden Guinness Cycling Team 38 Hood River 7
16 591 Andrew Yeoman Ruckus Test Team 32 Portland 6
17 590 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing 32 PORTLAND 6
18 566 Paul Kelly Stumptown Cycling Club 48 Lake Oswego 6
19 561 Ken Hahn Stumptown Cycling Club 40 Portland 6
20 587 Christopher Burge Green Submarine Records 33 Portland 6
21 589 Ben Tankus Vertebrata Chiropractic Cycling 20 corvallis 6
22 538 David German Hammer Velo 49 Portland 6
23 585 Cindy Lewellen 6
24 583 Greg Eyerly 50 Salem 6
25 510 Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing 42 Beaverton 6
26 584 Keith Dilly Seattle 6
27 532 Bryan Swisshelm Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 47 Portland 6
28 533 Suzy Renn Team Slow 45 Portland 5
29 536 Dan Renn Team Slow 44 Portland 4
30 512 David Boerner Ruckus Test Team 33 Portland 3
DNF 515 Brian Lynch Dr Will Bar 38 Portland 4
DNF 555 David Hart Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Camas 3
DNF 588 Canten Fife 26 Corvallis 2
DNF 560 Aaron Even Velominati Racing 44 Portland 1

Unicycle

Num Name Team Age Laps
1 U2 Susannah Hart Hapi-Go! 17 1
2 U1 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 15 1

Women A

Num Name Team Age City Laps
1 886 Beth Ann Orton River City Bicycles Women's Team 33 Portland 8
2 880 Megan Chinburg River City Bicycles Women's Team 35 Portland 8
3 856 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 33 Portland 7
4 852 Susannah Hart Hapi-Go! 17 Washougal 7
5 859 Jessica Gill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 37 Happy Valley 7
6 864 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 29 Portland 7
7 874 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 48 Portland 7
8 879 Cindy Lewellen 7
9 872 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 7
10 867 Jenn Levo Ironclad Cycling Team 34 Portland 7
11 884 Erica Lurie 37 Portland 7
12 877 Hannah Hart Hapi-Go! 21 Washougal 7
13 854 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 26 Portland 7
14 870 Emily Rimas 34 Portland 6
DNF 885 julie krasniak 26 portland 5
DNF 878 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Vancouver 4
DNF 881 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 32 Portland 3

Women B

Num Name Team Age City Laps
1 131 Sydney Running Ironclad Cycling Team 28 Portland 5
2 126 Theresa Harding 5
3 134 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion 13 Eugene 5
4 115 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 34 Portland 5
5 111 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 26 Eugene 5
6 125 Aunika Miranda Trusty Switchblade 14 Portland 5
7 114 Christy Deobald Portland Bicycle Studio 33 Portland 5
8 127 sarah layton Team S+M 32 Portland 4
9 130 Amy Leroy Columbus 4
10 100 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 43 Portland 4
11 133 Alana Armstrong Ironclad Cycling Team 33 Portland 4
12 128 Erin Chipps Green Submarine Records 34 Portland 4
13 129 Hilary Luther 43 Degrees 38 Portland 4
14 124 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo 32 Vancouver 4
DNF 101 Anne Bertucio Portland Bicycle Studio 26 Portland 3
DNF 135 Diane Bradley Rogue 28 Portland 3
DNF 118 Julie Kowal Athletes Lounge Cycling Team 33 Portland 2

Women C

Num Name Team Age City Laps
1 280 Mallory Travis 4
2 277 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 29 Portland 4
3 282 Erica Menze Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 27 Portland 4
4 278 Traci Anderson 4
5 251 Robin Maloney 41 Portland 4
6 258 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 47 Eugene 4
7 260 Christy Hawkins Monkey Wrench Bicycle Club 37 portland 4
8 272 Holland LaRue 37 Hood River 4
9 279 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 37 Portland 3
DNF 283 jennifer phillips Athletes Lounge Cycling Team 35 Portland 3
DNF 281 Anna Savoie 41 Seattle 2
DNF 264 Stacey Ruff Therapeutic Associates Racing 43 Gresham 1