Battle at Barlow

Gresham, OR
September 28, 2014
If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 27 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland 4 42:52
2 80 Christopher Pfaffemroth 4 42:58
3 92 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 15 Vancouver 4 43:07
4 99 Kyle Gunsul 45 Portland 4 43:29
5 94 Erik Naylor 30 Portland 4 44:07
6 91 alex Tongue 4 44:24
7 88 Kevin Bransford 31 Lake Oswego 4 45:32
8 76 Dan Franek 4 45:43
9 82 bob schneid 4 46:29
10 93 Devin Salinas Athletes Lounge Cycling Team 4 46:43
11 18 Danny Pettit 52 Happy Valley 4 47:21
12 90 Philip Cardwell 4 47:48
13 95 Will Hockett 4 49:15
14 89 Tom Kretz Athletes Lounge Cycling Team 51 Oregon City 3 38:28
15 84 Stephen Rich 47 Portland 3 39:19
16 28 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 3 40:34
17 81 Scott Graves Athletes Lounge Cycling Team 36 Canby 3 41:52
18 85 david scott 3 41:56
19 86 Barry Rich RVC 56 Portland 3 42:59
20 61 Holly Wells Hapi-Go! 52 Mosier 3 43:34
21 98 Heath Hodgert 3 43:36
22 96 Spencer Dandy 3 43:46
23 83 Craig Mitchelldyer 34 milwaukie 3 47:12
24 87 Aaron Barnes 3 49:03
25 100 Rob Crow 34 Portland 2 50:38
DNF 65 ben conte 44 portland 2
DNF 97 Justin S King 2

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 734 Michelle Spatz 5 51:22
2 733 Carolyn Sykes 33 Portland 4 43:23
3 732 Becca Smith-Morgan 36 Portland 4 45:34
DNF 731 Lauren Malakowski Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 1

Category A

Num Name Team Age City Laps Time
1 78 Carl Decker Giant 39 Bend 9 1:00:12
2 21 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 38 Portland 9 1:00:45
3 71 Brennan Wodtli Speedvagen Racing Machines 26 Bend 9 1:01:56
4 4 Seth Patla REN Cycles/Ti Cycles/River City Bicycles 37 Forest Grove 9 1:02:05
5 20 Erik Tonkin Team S+M 40 Portland 9 1:02:19
6 28 Eric Sheagley Smith&Nephew p/b West End Bikes 42 Portland 9 1:02:49
7 2 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA 33 portland 9 1:03:12
8 18 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 43 Portland 9 1:04:01
9 74 Stephen Bedford HCH-RPM Mortgage Cycling Team 36 Portland 9 1:04:33
10 41 Damian Schmitt Portland Bicycle Studio 36 Bend 9 1:04:48
11 36 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team 35 Portland 9 1:05:18
12 77 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Bend 9 1:08:14
13 6 James Rowan Murder of Crows 28 Bend 8 0:58:15
14 79 Mitchell Trux REN Cycles/Ti Cycles/River City Bicycles 34 Portland 8 0:58:16
15 34 Gabriel Linn Trusty Switchblade 37 Bend 8 0:58:17
16 33 Jeremy Dunn The Athletic Community 34 Portland 8 0:58:48
17 51 Robert Carver HiFi Sound Cycling Components 33 Portland 8 0:59:16
18 46 Sean Corey Breadwinner Cycles 31 Vancouver 8 1:00:03
19 73 Nathan Gibson Trusty Switchblade 28 Portland 8 1:00:32
20 76 Joel Madrone Breadwinner Cycles 8 1:00:47
21 11 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 18 Portland 8 1:01:08
22 54 David Sterry Green Submarine Records 31 Portland 8 1:01:25
23 44 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club 26 Portland 8 1:01:38
24 14 Ira Ryan Breadwinner Cycles 38 portland 8 1:02:07
25 8 Ryan Garner Team Planet X USA 33 Eugene 8 1:02:36
26 72 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 31 Portland 8 1:03:17
27 50 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 15 Washougal 8 1:04:05
28 5 Cullen Guinn Trusty Switchblade 37 Portland 7 0:59:19
DNF 59 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 31 Portland 4
DNF 75 Grant Berry 4

Category B

Num Name Team Age City Laps Time
1 34 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Happy Valley 7 50:48
2 65 Andy Edick 26 Portland 7 51:09
3 106 Marek Litinsky Trusty Switchblade 34 Beaverton 7 52:52
4 51 Eric Fischer Nossa Familia Coffee Cycling 33 Portland 7 53:04
5 59 Matt Briggs XC Oregon 7 53:07
6 63 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 7 54:21
7 16 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling 29 Salem 7 54:36
8 67 Riley McCammon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 18 Happy Valley 7 54:38
9 66 Christian Martin River City Bicycles 6 50:25
10 61 Sean Cook Cyclepath Racing 42 Beaverton 6 53:15
DNF 60 Matthew Edwards Black Lodge Cycling 24 Portland 5
DNF 24 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 30 Beaverton 4
DNF 64 Aaron Ufferman 4
DNF 36 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 36 Portland 3
DNF 62 Danny Lopez Trusty Switchblade 46 Portland 3
DNF 58 Erik Borghoff Trusty Switchblade 29 Portland 2

Category C

Num Name Team Age City Laps Time
1 62 Matthew Brock Team Lazy Tarantulas 33 Portland 5 48:41
2 79 Mike Chamblin 31 Portland 5 48:42
3 54 Ryan Houck Athletes Lounge Cycling Team 35 PORTLAND 5 48:53
4 37 Christopher Muhs Look Good Feel Good 27 Portland 5 48:56
5 92 Nathan Agalzoff 32 Forest Grove 5 49:03
6 78 Brandon Jennings Grouptrail Cycling 30 Portland 5 49:07
7 47 Adam Moore Look Good Feel Good 29 Portland 5 49:15
8 72 Brandon Bilyeu Beaverton Bicycle Club 30 West Linn 5 49:28
9 65 Micah Sardell Wheelworks 33 Eugene 5 49:50
10 88 Scott A Rider Grouptrail Cycling 46 Portland 5 50:05
11 108 Jason Elstad Rolling Thunder p/b The Missing Link 33 PORTLAND 5 50:09
12 106 Ryan Schanno Talladega Bikes 30 Portland 5 50:21
13 21 Michael A Shearer Team 10 Barrel 33 Tigard 5 50:25
14 76 Marc Heisterkamp Grouptrail Cycling 32 Portland 5 50:35
15 75 Matt Jamison 33 Portland 5 50:42
16 89 Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team 5 50:54
17 94 Corey McManus 33 Beaverton 5 50:58
18 56 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team 33 Vancouver 5 51:29
19 2 Joseph French Team Lost Highway 40 Portland 5 51:47
20 64 Brad Davidson 32 Portland 5 51:53
21 68 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 38 5 52:07
22 95 Kyle Morris Therapeutic Associates Racing 26 Gresham 5 52:17
23 104 Nick Besson 30 Portland 5 52:23
24 5 Eric Albright Look Good Feel Good 32 Portland 5 52:36
25 58 Jared Baggen 29 Portland 5 52:55
26 42 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 15 Vancouver 5 53:09
27 84 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal 5 53:31
28 38 Douglas Gresham 37 Portland 5 53:31
29 91 Scott Miyako 29 Portland 5 53:51
30 85 Lucas Barash-David 21 Portland 5 54:04
31 1 Stephen Carter The Spokesmen 35 Camas 5 54:33
32 109 Raul Bonifacio Yakima Products Inc 30 Portland 5 54:59
33 20 Greg Eyerly 50 Salem 4 45:52
34 110 Taylor Thompson 4 46:00
35 59 Andrew Davidhazy Manchester United 47 Portland 4 48:03
36 90 Julia Fudge Poplollies 48 Eugene 4 50:17
37 96 Tobin Carver 4 52:25
38 8 Nathaniel Wells Hapi-Go! 59 Mosier 4 54:06
39 97 Brian Persons Team Dirt 33 philomath 3 47:43
DNF 86 Jason Ladwig Portland 3
DNF 93 Kyle Kruger 30 Portland 1

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 336 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 portland 5 49:41
2 726 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Portland 5 49:47
3 710 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 39 Vancouver 5 51:22
4 732 Jack Trumbull 5 52:58
5 287 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 57 Beaverton 4 45:07
6 701 Mike Reddig Camas Bike and Sport 43 Camas 4 46:16
7 709 Kenny Prowse Capitol Velo 48 Salem 4 48:15
8 717 Ed Hanna BeerMongers Cycle Club 34 Portland 4 49:02
9 724 Dave Wrast Zing 3 46 Vancouver 4 50:09
10 729 James Thomspn 49 Vancouver 4 52:26
11 755 Andrew Nemecek 4 56:03
12 739 Mark Mandigo 46 Portland 4 56:30
13 743 Jacob Roth Walla Walla 4 57:19

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 15 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal 3
2 42 Elijah Krause 12 Bend 3
3 100 Cameron Horner 12 yutan 2
4 59 Parker Green Beaverton Bicycle Club 12 Fairview 2
5 11 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 2
6 2 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 11 Portland 2
7 105 Luke Lehman 10 2
8 49 Brady Pfeiffer Trusty Switchblade 11 Bend 2
9 80 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 11 eugene 2
10 26 Gabe Fouts-Carrico The Spokesmen 10 Vancouver 2
11 106 Ian Plattner 10 2
12 12 Jakob Stoller Cat in the Hat 12 Portland 2
13 109 Donovan Stewart 12 2
14 89 Gavin Sunderland 11 Troutdale 2

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps
1 8 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 13 eugene 3
2 36 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 14 Lake Oswego 3
3 60 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 14 Gaston 3
4 62 Isamu Richmond 14 Portland 3
5 70 Caleb Trumbull 13 Hood River 3
6 97 Daniel Glade Reall Racing 14 Independence 3
7 113 Ryan Caputo The Spokesmen 14 Vancouver 3
8 112 Zane Globus-OHarra Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 12 Eugene 2
9 104 Jaben Gayheart 14 2
10 114 Emmett Reeb Pine Mountain Sports 13 2

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps
1 107 Donovan Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15 Bend 3
2 9 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 16 Portland 3
3 88 Matt Rech Reall Racing 15 Monmouth 3
4 3 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland 3
5 6 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 3
6 111 Pav Turina 16 3
7 115 Ben Van Raalte West End Jr 16 Portland 3
8 92 Freddy Anderson Beaverton Bicycle Club 15 Beaverton 2
9 51 Sean Harple SWEAT360 15 Hillsboro 2

Junior Men 17-18

Num Name Team Age City Laps
1 86 Chris Rech Reall Racing 17 Monmouth 3
2 110 Cole Gardner 18 Portland 3
3 84 JD Protiva Monmouth 17 Monmouth 3
4 87 Nathan Glade Reall Racing 17 Independence 3
5 116 Cole Domenico 17 2

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 824 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 11 Portland 2
2 806 McKenna McKee Hapi-Go! 11 Vancouver 2
3 831 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 11 Portland 2
4 804 Roxanna Hart Hapi-Go! 10 Washougal 2

Junior Women 13-14

Num Name Team Age City Laps
1 834 Kendall Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 13 Portland 2
2 835 Leah Pfeiffer Trusty Switchblade 13 Bend 2
3 832 Kevin Wolfe Camas Bike and Sport 14 Vancouver 2
4 840 Sage Kosmala Trusty Switchblade 14 Tigard 2
5 833 Korrie McIntyre Camas Bike and Sport 14 Camas 2
6 803 Emma Royce The Spokesmen 13 Ridgefield 2
7 837 Olivia Hewett The Spokesmen 14 Vancouver 2
8 807 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 14 Clackamas 1

Junior Women 15-16

Num Name Team Age City Laps
1 854 Elizabeth McKnight Mud Warriors 16 Gresham 2
2 815 Aubrey Ellerbruch West End Bikes/Specialized 16 Lake Oswego 2
3 838 Irisa Murphy 15 2
4 839 Charis Darnall Hapi-Go! 16 Gresham 2

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 376 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 46 Eugene 8 0:59:37
2 398 Jeff Otto Sunset Cycles 52 Beaverton 8 1:00:14
3 403 Andy Olsson Team Finger 39 Hood River 8 1:00:16
4 316 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 49 Hillsboro 8 1:01:05
5 332 Ronald Kizziar HCH-RPM Mortgage Cycling Team 45 Portland 8 1:01:28
6 300 Mathew Braun Audi Cycling Team 41 Portland 8 1:01:42
7 334 Jesse Luckett Cyclepath Racing 42 Portland 8 1:01:48
8 402 Shane Fletcher Smith&Nephew p/b West End Bikes 42 Portland 8 1:02:16
9 399 Jesse Bolling Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 8 1:02:22
10 312 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 37 Vancouver 8 1:02:44
11 352 David Krause Trusty Switchblade 37 Bend 8
12 366 doug evans bicycleattorney.com 44 Portland 8 1:02:58
13 356 Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team 36 Hillsboro 8 1:03:00
14 347 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 48 Portland 8 1:03:15
15 375 Joseph Ketner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Gresham 8 1:03:16
16 370 Alex Accetta HCH-RPM Mortgage Cycling Team 44 Portland 8 1:03:25
17 363 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Tigard 8 1:03:25
18 405 Wally Hockman WebCyclery.com 8 1:03:33
19 401 Jonathan Maus Grouptrail Cycling 39 Portland 8 1:03:37
20 391 Matthew Westermeyer cyclocrossracing.com 37 Damascus 8 1:04:09
21 333 Eric Lanners Team S+M 41 Portland 8 1:04:20
22 393 William Alcorn BikeFlights.com 47 Portland 8 1:04:27
23 397 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 47 Portland 8 1:05:06
24 392 Brian Nelson TrailRags Cycling Team 45 Redmond 8 1:06:11
25 406 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 43 Portland 8 1:06:23
26 358 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Sherwood 8 1:06:40
27 319 PAT KUDSZUS Team Lazy Tarantulas 41 Salem 8 1:07:07
28 400 Matt Hickey Murder of Crows 35 Bend 7 0:58:38
29 390 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46 Portland 7 0:59:54
30 369 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 49 Eugene 7 1:00:36
31 396 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 41 Portland 7 1:02:24
32 394 Scott Ballard Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 48 Portland 7 1:05:24
DNF 395 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 49 Portland 6
DNF 310 Roger Meier Cyclepath Racing 46 Beaverton 4
DNF 377 Scott Bradway Team S+M 43 Portland 1

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 729 Joshua DeGraff 38 Beaverton 5 44:36
2 723 Bill Richmond Grouptrail Cycling 44 Beaverton 5 45:08
3 720 Dan Werle 5 45:18
4 612 Johnny Burrell Metropolis Cycle Repair 40 portland 5 45:20
5 580 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 50 Portland 5 45:34
6 718 Kenneth Pace Team S+M 46 Portland 5 45:39
7 717 Devin Bailly HCH-RPM Mortgage Cycling Team 5 45:39
8 722 Rob Angelo Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 40 Bend 5 45:58
9 605 Daniel Esterling Green Submarine Records 35 Portland 5 45:59
10 571 Mike Heenan 40 Portland 5 46:01
11 702 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Beaverton 5 46:07
12 693 Chris Roberts Hammer Velo 43 Portland 5
13 719 Patrick Fraser Therapeutic Associates Racing 40 Portland 5 46:12
14 610 Andy Leritz Team S+M 47 Portland 5 46:13
15 728 Simon Robins Team Wooly Mammoth 41 Portland 5 46:15
16 578 Peter Rueegger Team Mudman 46 Portland 5 46:16
17 628 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 39 lake oswego 5 46:24
18 590 Thomas Royce The Spokesmen 46 Ridgefield 5 46:30
19 624 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 38 Portland 5 46:35
20 651 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade 46 Bend 5 46:35
21 672 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 42 Portland 5 46:36
22 678 Brian Schiller Guinness Cycling Team 46 Portland 5 46:38
23 732 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 52 Vancouver 5 46:53
24 617 David Rasca Buy Local Cycling 37 Salem 5 47:04
25 654 Alexander Roddvik Hood River Velo 41 Hood River 5 47:19
26 585 Patrick Palmer HiFi Sound Cycling Components 42 West Linn 5 47:26
27 730 Billy Holcomb Trusty Switchblade 39 Portland 5 47:30
28 655 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 51 Portland 5 47:42
29 690 David Hewett The Spokesmen 39 Vancouver 5 47:45
30 608 Rick Boston Velominati Racing 48 Portland 5 47:45
31 694 Tom Palke Team Mudman 48 Portland 5 47:49
32 686 Jack Trumbull Stumptown Cycling Club 40 Hood River 5 48:07
33 698 Trig Rogers bicycleattorney.com 48 Portland 5 48:09
34 677 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 48 Bend 5 48:51
35 733 John Napier Camas Bike and Sport 53 Camas 5 48:55
36 593 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 41 Lake Oswego 5 49:01
37 581 Jarod Seaman Half Penny Cycling Team 43 Salem 5 49:01
38 633 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club 40 Portland 5 49:24
39 726 Chris Nelson Green Submarine Records 39 Portland 5 49:26
40 587 Khari Gates Civilian Velonauts 43 Portland 5 49:37
41 592 Sean Denney bicycleattorney.com 44 Portland 5 49:51
42 703 Keith Dilly Ragnarok Racing 47 Seattle 5 49:51
43 576 Judson McCauley The Spokesmen 40 Vancouver 5 51:01
44 642 Scott McKnight crank 45 Gresham 5 51:12
45 724 Justin Huggins 39 Portland 5 52:01
46 727 Will Cortez 36 Portland 4 42:56
47 725 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 44 Lake Oswego 4 42:57
48 667 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 49 Portland 4 46:23
DNF 734 George Gardner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Portland 4
DNF 692 Danny Lopez Trusty Switchblade 46 Portland 1

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps Time
1 428 Peter Koonce Grouptrail Cycling 40 Portland 5 46:06
2 350 Michael Tabtabai 36 Portland 5 46:55
3 494 Michel Waller Deschutes Brewery 41 Bend 5 47:15
4 404 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 40 Portland 5 47:45
5 374 Rob Russell Camas Bike and Sport 47 Hillsboro 5 47:56
6 438 Aaron Rogosin 36 Portland 5 47:57
7 407 Darin Swan Trusty Switchblade 5 48:19
8 359 Nathaniel Wells Hapi-Go! 59 Mosier 5 48:32
9 300 Matt Thiefelder The Spokesmen 43 Vancouver 5 48:45
10 499 giles rickett 5 48:46
11 378 Jeff Chochon 49 Portland 5 48:46
12 375 Doug Brecht crank 50 Portland 5 48:55
13 486 Ryan Paddock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Milwaukie 5 48:56
14 302 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 45 Portland 5 49:12
15 395 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 44 Lake Oswego 5 49:14
16 343 Jonathan Modie Team S+M 5 49:16
17 365 Brian Carrico The Spokesmen 43 Vancouver 5 49:31
18 327 Rolland Hayden Holy Moly Velo 35 Keizer 5 49:32
19 496 Matt Forness 5 49:34
20 384 Steve Kresl 52 Portland 5 50:00
21 439 kyle stephens BeerMongers Cycle Club 38 Portland 5 50:06
22 391 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team 40 Portland 5 50:13
23 490 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Beaverton 5 50:13
24 498 Craig Carter 5 50:21
25 349 Joe Gomez Team Mudman 44 Portland 5 50:37
26 457 Mike Lurie Garnish Apparel 45 Portland 5 50:55
27 493 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 4 41:22
28 363 Greg Eyerly 50 Salem 4 41:22
29 465 jason schroeder 43 white salmon 4 41:29
30 463 Marc Angelo TheClymb.com 43 Portland 4 41:33
31 476 Ryan Schimpf The Spokesmen 37 oregon city 4 41:33
32 368 Kevin Dickson 45 Portland 4 41:52
33 475 Kyle Gunsul 45 Portland 4 41:59
34 482 Tom Nilan Showers Pass MTB/CX Team 52 Portland 4 42:01
35 385 Andrew Davidhazy Manchester United 47 Portland 4 42:02
36 500 luis vargas Human Powered 39 PORTLAND 4 42:02
37 487 Michael Clark MX3L/Hapi-Go! 45 Portland 4 42:04
38 483 John Lehman 4 42:23
39 481 Kurt Ferber 45 Portland 4 42:29
40 478 Jeff Omundson 4 42:34
41 98 Steve Getsiv bicycleattorney.com 4 42:38
42 321 Mark McMurtry Velominati Racing 44 Portland 4 42:44
43 479 Matt Gilman Team S+M 38 Beaverton 4 42:49
44 323 Tom Kay The Spokesmen 39 Portland 4 43:01
45 397 David Adkins Athletes Lounge Cycling Team 43 Vancouver 4 43:07
46 325 Tony Pitone 46 Portland 4 43:19
47 450 Brian Little BeerMongers Cycle Club 40 Portland 4 43:23
48 497 Dan Saunders Therapeutic Associates Racing 36 Portland 4 43:25
49 441 Chad Fischer SWEAT360 38 Hillsboro 4 43:43
50 440 Ethan Fuld Unattached 49 Portland 4 44:15
51 477 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 56 Portland 4 44:15
52 484 phil avery 4 45:18
53 377 John Porter Bellovaci United 43 Portland 4 45:26
54 456 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Portland 4 45:37
55 491 James Newman HCH-RPM Mortgage Cycling Team 43 Portland 4 46:05
56 360 Todd Harple SWEAT360 44 Hillsboro 4 46:34
57 386 Kyle Mountain 47 Portland 4 46:40
58 346 Andrew Kaylor Hapi-Go! 45 Beaverton 4 47:06
59 488 Chris Barney Therapeutic Associates Racing 40 Portland 4 47:17
60 492 Tim Schallberger Sunnyside Sports 47 Bend 4 47:48
61 485 Sean Lumpe 4 47:49
62 489 Wes Woosley 4 48:06
63 480 Mike Emerson 4 48:26
64 461 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas 42 portland 4 50:03
65 434 Eugene Ezman 57 The Dalles 4 51:35
66 416 Dave Meyer 38 Portland 3 41:48
67 495 John Shorb 3 42:23

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 360 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End Bikes 52 Portland 5 45:53
2 292 Johnny Vergis Cyclepath Racing 54 Portland 5 46:01
3 317 Alan Ott Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 57 Eugene 5 46:37
4 296 Jeff Parker Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 53 Hood River 5 46:37
5 307 Greg Talbert Focus Bikes 52 Portland 5 46:45
6 250 Joseph Hoerner Smith&Nephew p/b West End Bikes 55 Portland 5 47:28
7 282 phil randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 57 Springfield 5 47:59
8 262 Michael Metz 52 Renton 5 48:21
9 258 Daniel Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 54 Trout Lake 5 48:38
10 295 Steve McCallion Chrome 50 Portland 5 48:54
11 351 Dave Burnard 5 49:25
12 354 Jim Kysela Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 5 49:27
13 278 Jon Gove Ruckus Test Team 52 Portland 5 49:34
14 264 Tony Dirks Rogue 50 Hood River 5 49:39
15 331 Mike Taylor Deschutes Brewery 50 Bend 5 49:41
16 289 Cal Stone 55 Camas 5 49:44
17 361 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 50 Gresham 5 49:50
18 256 Guy Smith Portland Bicycle Studio 51 Rainier 5 49:52
19 321 David Morrison Trinity Bikes 58 Redmond 5 50:01
20 265 Vincent Gonsalves 51 Portland 5 50:29
21 268 Mark Stoller Cat in the Hat 53 Portland 5 50:50
22 350 Todd Schock Boneyard Cycling 51 Bend 5 50:50
23 352 Whit Bazemore Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 51 Bend 5 51:07
24 325 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 50 Portland 5 51:09
25 357 Daniel Rohlf 5 51:16
26 313 David Dorocke Deschutes Brewery 52 Bend 5 51:28
27 346 Dieter Hoffmann Team S+M 57 Portland 5 51:33
28 281 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 58 Tigard 5 52:20
29 356 Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill 54 Beaverton 4 42:36
30 255 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 56 Portland 4 42:45
31 261 Tracy Marks na 59 Portland 4 42:45
32 349 Dan Davis WebCyclery.com 56 Bend 4 43:21
33 254 Alan Thomason Deschutes Brewery 54 Bend 4 43:22
34 355 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 57 Portland 4 43:34
35 275 Mitch Gold Dr Will Bar 53 Portland 4 43:51
36 284 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland 4 44:59
37 353 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 55 Portland 4 45:19
38 269 Charles Linke The Spokesmen 56 Portland 4 45:32
39 294 Mark Castle Portland Velo Racing Team 50 Portland 4 45:58
40 348 Jim Hinkley 4 46:34
41 288 Peter Nielsen Sunset Cycles 52 Portland 4 48:41
42 309 David Luoma Oregon Bike Shop Racing Team 57 Portland 3 50:10
DNF 302 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion 52 Portland 2
DNF 341 Steven Thorne BikeFlights.com 53 Portland 2

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 517 Gary Klingler WebCyclery.com 60 Bend 5 49:59
2 508 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 63 Eugene 5 51:02
3 506 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 60 Eugene 5 51:18
4 500 Ron Strasser Team S+M 65 Portland 5 51:31
5 519 Mark Schwyhart 4 42:51
6 502 Steve Lacey Team S+M 60 Portland 4 43:14
7 523 Rick Gregory Black Dog Velo 4 43:48
8 511 Craig Mavis Deschutes Brewery 60 Bend 4 44:26
9 504 Robert Fox Half Penny Cycling Team 63 Keizer 4 44:32
10 514 Steven Miller 61 Portland 4 45:19
11 524 Amory Cheney Boneyard Cycling 4 47:05
12 512 Tad Hodgert Deschutes Brewery 68 Bend 4 47:56
13 515 Terry Atwood Portland Velo Racing Team 68 Portland 4 48:34
14 503 Einar Traa Portland Velo Racing Team 71 Portland 3 43:52

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 3 Mielle Blomberg Team S+M 43 Portland 5 42:42
2 1 Lora Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 55 Trout Lake 5 42:48
3 22 Beth Burns Rebound/Tireless Velo 42 Portland 5 43:23
4 13 Anna Vaughn West Coast 38 portland 5 43:43
5 19 Margi Bradway Team S+M 40 Portland 5 44:00
6 11 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 39 Vancouver 5 44:05
7 20 Elise Huggins River City Bicycles Women's Team 45 Portland 5 44:06
8 26 Susanha Julber Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 5 44:15
9 10 Julie Deal BeerMongers Cycle Club 42 Portland 5 45:00
10 28 Laura Hagen Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 46 Bend 5 45:00
11 7 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 45 Portland 5 45:07
12 2 Carly Heron GVH Bikes 40 Hood River 5 46:41
13 18 Erika Miranda Trusty Switchblade 39 Portland 5 47:40
14 27 Swen Blanton SWEAT360 5 48:32

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 506 Julie Wilson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 41 Hood River 5 45:19
2 510 Hazel Gross Trusty Switchblade 38 Portland 5 46:32
3 519 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 36 Portland 5 46:56
4 508 Holly Pfeiffer Trusty Switchblade 42 Bend 5 47:07
5 526 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 41 Portland 5 47:16
6 527 Tracey March Deschutes Brewery 45 Bend 5 47:26
7 503 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 43 Portland 5 48:36
8 502 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 49 Portland 5 49:22
9 524 Patti Wolfe TrailRags Cycling Team 45 Brownsville 5 50:21
10 511 Evelyn Kim Stumptown Cycling Club 45 Portland 5 50:56
11 513 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 41 Portland 5 51:29

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps Time
1 612 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 50 Vancouver 5 45:34
2 608 Jan Moss Highfive Cycling 53 Portland 5 46:51
3 533 Suzy Renn Team Slow 45 Portland 5 47:07
4 626 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland 5 48:20
5 622 Kathy Hovermale Boneyard Cycling 55 Bend 5 51:42
6 605 Donna Rosenberg 50 Renton 5
7 621 Loraine Blake Oregon Bike Shop Racing Team 49 Portland 4 42:47
8 602 Julie Ann Smith Sweetpea Ladies Auxiliary 46 Happy Valley 4 43:57
9 600 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 61 Lake Oswego 4 46:00

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 593 Steven Beardsley Gentle Lovers 32 Portland 7 49:50
2 616 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 31 Portland 7 50:08
3 503 Brian Kesselman Ruckus Test Team 38 Portland 7 51:24
4 512 David Boerner Ruckus Test Team 33 Portland 7 51:46
5 571 Pete Rubijono Poler/Mad Alchemy 38 Portland 7 51:57
6 553 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 7 52:47
7 572 Byron Breeden Guinness Cycling Team 38 Hood River 7 52:55
8 545 David Burke 33 Portland 7 53:01
9 511 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 38 Portland 7 53:12
10 568 Richard Sweet Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 44 Eugene 7 53:50
11 608 Ryan Barrett 34 Portland 7 53:57
12 540 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland 7 54:09
13 592 Shawn Small Ruckus Test Team 30 Portland 7 54:24
14 577 Brian Gerow Breadwinner Cycles 33 Portland 6 46:28
15 562 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion 45 Camp Adair 5 47:45
16 620 Sean A Carline CX Pistols p/b Cyclocross.com 33 Portland 6 48:02
17 613 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team 33 Portland 6 48:11
18 619 Jacob Furniss Poler/Mad Alchemy 6 49:00
19 587 Christopher Burge Green Submarine Records 33 Portland 6 49:04
20 501 Nolan Restivo TheClymb.com 36 Portland 6 49:40
21 614 David Luoma Oregon Bike Shop Racing Team 57 Portland 6 51:37
22 617 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 57 Portland 6 52:12
23 584 Keith Dilly Seattle 6 52:34
24 532 Bryan Swisshelm Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 47 Portland 6 54:01
25 615 James Webb Beaverton Bicycle Club 48 Portland 5 47:39
26 x Barrett Reiner 5
DNF 517 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 39 lake oswego 5

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 585 Cindy Lewellen 47 Portland 6 53:45
2 525 Carly Heron GVH Bikes 40 Hood River 5 46:34
3 533 Suzy Renn Team Slow 45 Portland 5 49:07
4 612 Aimee Furber West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 4 47:00
5 618 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 29 Portland

Women A

Num Name Team Age City Laps Time
1 869 Laura Winberry Speedvagen Racing Machines 30 Bend 8 1:04:12
2 880 Megan Chinburg River City Bicycles Women's Team 35 Portland 8 1:05:34
3 885 julie krasniak 26 portland 8 1:06:52
4 889 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 33 Portland 7 0:58:18
5 888 Sarah Max West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 7 0:59:20
6 875 Kristen Minarik bicycleattorney.com 33 Portland 7 0:59:45
7 868 Tina Brubaker Speedvagen Racing Machines 46 Bend 7 1:00:46
8 881 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 32 Portland 7 1:02:11
9 879 Cindy Lewellen 47 Portland 7 1:02:22
10 884 Erica Lurie 37 Portland 7 1:02:37
11 883 Brenna Wrye-Simpson Ironclad Cycling Team 27 Portland 7 1:02:58
12 851 Beth kobza Portland Bicycle Studio 30 Portland 7 1:03:04
13 877 Hannah Hart Hapi-Go! 21 Washougal 7 1:03:22
14 852 Susannah Hart Hapi-Go! 17 Washougal 7 1:05:40
15 855 Kristin Valentine Ruckus Test Team 31 Portland 7 1:06:16
DNF 863 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team 38 Portland 1

Women B

Num Name Team Age City Laps Time
1 131 Sydney Running HiFi Sound Cycling Components 28 Portland 5 44:23
2 115 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 34 Portland 5 45:30
3 139 Julie Baird Team 10 Barrel 31 Portland 5 45:42
4 137 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team 5 45:52
5 125 Aunika Miranda Trusty Switchblade 14 Portland 5 45:54
6 138 Karla Kingsley 5 46:16
7 136 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team 37 Lake Oswego 5 47:16
8 103 Krissy Brunsman Green Submarine Records 37 Portland 5 47:26
9 129 Hilary Luther 43 Degrees 38 Portland 5 49:41
10 128 Erin Chipps Green Submarine Records 34 Portland 5 51:12
11 116 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club 30 Portland 5 53:16

Women C

Num Name Team Age City Laps Time
1 299 Ashley Lance BeerMongers Cycle Club 29 Portland 5 48:04
2 284 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 28 Clackamas 5 48:23
3 301 Stacy Westbrook Highfive Cycling 39 Portland 5 48:25
4 270 Mari Little BeerMongers Cycle Club 35 Portland 5 48:27
5 302 Holland LaRue 37 Hood River 5 48:50
6 296 Allison Quick BeerMongers Cycle Club 28 Portland 5 51:03
7 278 Traci Anderson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 41 Beaverton 5 52:02
8 304 Kerry Weymouth 40 Portland 5 52:33
9 258 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 47 Eugene 5 52:44
10 305 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 31 Portland 5 53:04
11 295 LeiLani Bentley Therapeutic Associates Racing 36 Portland 5 53:16
12 269 Rachel Mavis Deschutes Brewery 45 bend 4 42:37
13 276 Traci Smolen 47 Portland 4 42:44
14 303 Libby North Sweatpea 4 42:49
15 298 Catherine Cooper Ironclad Cycling Team 42 Portland 4 42:49
16 256 Marny Musielak TrailRags Cycling Team 44 Redmond 4 42:59
17 281 Anna Savoie 41 Seattle 4 43:57
18 279 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 37 Portland 4 45:07
19 300 JJ Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary 43 Portland 4 45:16
20 297 Stephanie Stauber BeerMongers Cycle Club 33 Portland 4 46:27
21 259 Jennifer Rychlik SWEAT360 43 Hillsboro 4 46:44
22 268 Rose-Ann Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 46 Lake Oswego 4 47:58
DNF 277 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 29 Portland 1