Grand Prix Luciano Bailey: Het Meer CX

Vancouver, WA
September 07, 2019

Part of the Grand Prix Luciano Bailey

For results questions, please contact Chief Judge: Kelli Schauer 

Updated September 11, 2019 at 11:12 PM

Athena

Num Name Team Age City Laps Time
1 575 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 43 Vancouver 5 46:03
2 576 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 44 Portland 5 51:37
3 577 Chelsea Powell Team Finger 48 Hood River 4 45:07
4 578 Kim Gerhardt Planet PDX Cycling 52 Portland 4 46:31

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 718 Chris Wierman Dialed Cycling Team 48 Tualatin 6 45:52
2 715 Timothy Breault Planet PDX Cycling 39 Portland 6 46:43
3 703 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 lake oswego 6 47:06
4 712 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 35 Bingen 6 47:21
5 717 Jon Pearson Sage Titanium Factory Racing 54 Happy valley 6 47:45
6 721 Michael Smelser Planet PDX Cycling 34 Salem 6 48:24
7 702 Doug Brecht Team 10 Barrel 56 Portland 6 50:21
8 710 Mark Sather Team 10 Barrel 49 Tigard 6 50:27
9 701 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 48 tigard 6 51:19
10 716 Michael Clark Stumptown Cycling Club 51 Portland 5 41:45
11 719 Scott Rath 50 Wilsonville 5 44:04
12 704 Nathan Koch Team Finger 45 bingen 5 44:25
13 720 Christopher Hitchcock Dialed Cycling Team 52 Portland 5 44:50
14 707 Jacob Roth 42 Walla Walla 5 46:06
15 705 Ed Waters Planet PDX Cycling 61 Eagle Creek 5 46:24
DNF 711 Nate Magaret TCNF.LEGAL Racing Team 49 Portland 3 46:24

Junior Men 1/2/3

Num Name Team Age City Laps Time
1 502 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 18 tigard 6 43:39
2 506 Caiden Hartrich 16 Bend 6 43:53
3 500 Zane Strait 14 Bend 6 45:24
4 504 Jake Johansen 15 West Linn 6 45:45
5 503 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 17 Portland 6 46:00
6 505 Benicio Thorne 15 Portland 6 46:00
7 501 Halen Harrison 15 Portland 5 42:03
8 507 Kai Shays 14 Mosier 5 42:42

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 5 Jack Billowitz 12 Bend 4 32:03
2 17 Liam Carmichael 11 Portland 4 33:40
3 53 Elliot Werner 12 Portland 4 34:36
4 14 Jack Abel 10 Portland 3 25:47
5 6 Kai Blankenship 10 bend 3 25:54
6 43 Gabriel Nary 11 Bend 3 27:50
7 29 Wyatt Hawes 10 Monmouth 3 28:25
8 39 Ryan Boelter Cyclepath PDX Racing 11 Hillsboro 3 28:46
9 15 Thomas Little BeerMongers 10 Portland 3 29:56
10 37 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 11 Portland 3 30:01
11 34 Sebastian Bartnikowski 10 Aloha 3 33:04
12 18 Miles Pitone Trusty Switchblade 11 Portland 3 34:38

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 52 Max Smith 13 Portland 4 29:45
2 49 Kai Shays 14 Mosier 4 30:30
3 25 Zachary Smith 14 Portland 4 31:56
4 28 Jonathan Hart 14 Washougal 4 32:32
5 12 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 13 Tigard 4 32:59
6 11 Liam Harrison 13 Portland 4 34:16
7 42 Calvin Nary 14 Bend 4 34:41
8 32 Henry Tuttle bicycleattorney.com 13 Portland 4 34:59
9 51 Caden Saltzberg 14 Vancouver 3 29:27

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 36 Federico Spedini 16 Portland 4 30:16
2 8 Jacob Hamness Dialed Cycling Team 16 Washougal 4 31:22
3 20 Calum Pierce 15 Portland 4 31:38
4 40 Gabe Fouts-Carrico 16 Vancouver 4 32:36
5 33 Andrew WALCZYK 15 Vancouver 4 34:12
6 10 Charley Myers 16 West Linn 4 34:29
7 48 Kellen Boyles 15 Lake Oswego 3 27:12
8 45 Ben Stephenson Dialed Cycling Team 16 Washougal 3 27:37

Junior Men 17-18

Num Name Team Age City Laps Time
1 41 Mateen Richey 18 Portland 4 28:38
2 23 Nels Martin Dialed Cycling Team 17 Camas 4 28:50
3 47 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 17 Portland 4 28:57
4 9 Ronan Myers 17 West Linn 4 30:39
5 1 Benjamin Tai Cyclepath PDX Racing 17 Camas 4 30:45
6 46 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 17 Portland 4 32:42
7 21 Eamon Haverty 17 Portland 4 32:54
8 50 Carter Hanley Cyclepath PDX Racing 18 Vancouver 3 25:45

Junior Men 3/4/5

Num Name Team Age City Laps Time
1 41 Mateen Richey 18 Portland 4 28:38
2 23 Nels Martin Dialed Cycling Team 17 Camas 4 28:50
3 47 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 17 Portland 4 28:57
4 52 Max Smith 13 Portland 4 29:45
5 36 Federico Spedini 16 Portland 4 30:16
6 49 Kai Shays 14 Mosier 4 30:30
7 9 Ronan Myers 17 West Linn 4 30:39
8 1 Benjamin Tai Cyclepath PDX Racing 17 Camas 4 30:45
9 8 Jacob Hamness Dialed Cycling Team 16 Washougal 4 31:22
10 20 Calum Pierce 15 Portland 4 31:38
11 25 Zachary Smith 14 Portland 4 31:56
12 5 Jack Billowitz 12 Bend 4 32:03
13 28 Jonathan Hart 14 Washougal 4 32:32
14 40 Gabe Fouts-Carrico 16 Vancouver 4 32:36
15 46 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 17 Portland 4 32:42
16 21 Eamon Haverty 17 Portland 4 32:54
17 12 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 13 Tigard 4 32:59
18 17 Liam Carmichael 11 Portland 4 33:40
19 33 Andrew WALCZYK 15 Vancouver 4 34:12
20 11 Liam Harrison 13 Portland 4 34:16
21 10 Charley Myers 16 West Linn 4 34:29
22 53 Elliot Werner 12 Portland 4 34:36
23 42 Calvin Nary 14 Bend 4 34:41
24 13 Axel Weaver River City Bicycles - Bike Law 9 Portland 4 34:56
25 32 Henry Tuttle bicycleattorney.com 13 Portland 4 34:59
26 50 Carter Hanley Cyclepath PDX Racing 18 Vancouver 3 25:45
27 14 Jack Abel 10 Portland 3 25:47
28 6 Kai Blankenship 10 bend 3 25:54
29 48 Kellen Boyles 15 Lake Oswego 3 27:12
30 45 Ben Stephenson Dialed Cycling Team 16 Washougal 3 27:37
31 43 Gabriel Nary 11 Bend 3 27:50
32 29 Wyatt Hawes 10 Monmouth 3 28:25
33 39 Ryan Boelter Cyclepath PDX Racing 11 Hillsboro 3 28:46
34 51 Caden Saltzberg 14 Vancouver 3 29:27
35 15 Thomas Little BeerMongers 10 Portland 3 29:56
36 4 Bjorn Swanson Team S&M 9 The Dalles 3 30:01
37 37 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 11 Portland 3 30:01
38 35 Jase Henderson Deschutes Brewery 9 Gresham 3 31:10
39 34 Sebastian Bartnikowski 10 Aloha 3 33:04
40 18 Miles Pitone Trusty Switchblade 11 Portland 3 34:38
41 44 Leo Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 9 Portland 2 27:17

Junior Men 9

Num Name Team City Laps Time
1 13 Axel Weaver River City Bicycles - Bike Law Portland 4 34:56
2 4 Bjorn Swanson Team S&M The Dalles 3 30:01
3 35 Jase Henderson Deschutes Brewery Gresham 3 31:10
4 44 Leo Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint Portland 2 27:17

Junior Women 1/2/3

Num Name Team Age City Laps Time
1 901 Madeline Stover 15 Portland 5 42:37
2 900 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 16 tigard 5 45:59

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 603 Sydney Little BeerMongers 12 Portland 3 25:25
2 614 Ava Cooney Planet PDX Cycling 11 Portland 3 35:05
3 615 Sophia Stromquist Team Finger 12 Hood River 2 27:23
4 616 Ella Stromquist Team Finger 10 Hood River 2 29:51

Junior Women 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 608 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13 lake oswego 4 33:58
2 602 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 14 tigard 3 29:07
3 617 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 13 beaverton 3 31:01

Junior Women 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 601 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 16 tigard 3 25:29

Junior Women 17-18

Num Name Age City Laps Time
1 618 Johanna Dezellem 17 Hillsboro 3 26:08

Junior Women 3/4/5

Num Name Team Age City Laps Time
1 608 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13 lake oswego 4 33:58
2 603 Sydney Little BeerMongers 12 Portland 3 25:25
3 601 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 16 tigard 3 25:29
4 618 Johanna Dezellem 17 Hillsboro 3 26:08
5 610 Whitney Hayden 9 Gresham 3 28:42
6 602 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 14 tigard 3 29:07
7 617 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 13 beaverton 3 31:01
8 614 Ava Cooney Planet PDX Cycling 11 Portland 3 35:05
9 615 Sophia Stromquist Team Finger 12 Hood River 2 27:23
10 616 Ella Stromquist Team Finger 10 Hood River 2 29:51

Junior Women 9

Num Name Team Age City Laps Time
1 610 Whitney Hayden 9 Gresham 3 28:42

Masters 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 302 Shannon Skerritt 49 Portland 8 53:53
2 320 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 48 Portland 8 54:52
3 329 Matt Jamison Grouptrail Cycling 39 Portland 8 54:58
4 307 Ira Ryan Breadwinner Cycles 44 PORTLAND 8 55:00
5 327 Michael Brown WebCyclery Racing 49 Bend 8 55:02
6 333 Webster Wilson Perthes Awareness Cycling Team 48 Portland 8 55:03
7 301 Chad Swanson Team S&M 43 The Dalles 8 55:07
8 321 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 44 Portland 8 55:15
9 328 Scott Bradway bicycleattorney.com 49 PORTLAND 8 55:58
10 305 Joshua Johansen Team 10 Barrel 47 West Linn 8 57:59
11 300 Rick Metz bicycleattorney.com 52 Portland 8 58:15
12 310 Andrew Smith Swift Racing PDX 38 Portland 8 58:28
13 331 John Gill Team Oregon p/b Rodda Paint 40 Happy Valley 8 58:40
14 326 Chris Wierman Dialed Cycling Team 48 Tualatin 7 52:41
15 332 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 43 Portland 7 53:22
16 317 Dustin Henderson Deschutes Brewery 42 Gresham 7 53:40
17 330 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 Tigard 7 54:20
DNF 311 Brian Kesselman ANTHM Collective 44 Portland 7 54:20

Masters 35+ 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 12 Kevin Ryan 38 Portland 6 42:14
2 9 MARTY JOYCE Metropolis Cycle Repair 38 Portland 6 42:29
3 15 Brian Fahey Bonk Collective 36 Beaverton 6 42:36
4 29 John Hatfield Dialed Cycling Team 52 Portland 6 43:24
5 50 Jason Whitley Team Oregon p/b Rodda Paint 43 The Dalles 6 43:26
6 35 Tyler Holmes Planet PDX Cycling 38 Portland 6 44:05
7 31 James Green Trusty Switchblade 49 Portland 6 44:16
8 41 Michael Tabtabai 42 Portland 6 44:17
9 42 David Johnson 37 Portland 6 44:27
10 37 Andy Letourneau River City Bicycles - Bike Law 44 Damascus 6 44:30
11 23 Brady Cowing Team 10 Barrel 45 portland 6 44:30
12 3 Brian Wise Dialed Cycling Team 49 Vancouver 6 44:31
13 11 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team 42 Portland 6 44:33
14 51 Ryan Chase 42 Bend 6 44:34
15 55 Gregory Dufour Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 44 Portland 6 44:35
16 54 Phil Crawley 43 Bend 6 44:43
17 52 Andre Vogs BBC Bike Gallery Continental 47 Beaverton 6 44:44
18 7 Christopher Moore 46 Salem 6 44:49
19 32 Erik Offner Planet PDX Cycling 47 Portland 6 44:56
20 8 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 44 Vancouver 6 45:07
21 39 Christopher Tuttle bicycleattorney.com 49 Portland 6 45:29
22 25 Ryan Morgan Trusty Switchblade 46 Portland 6 45:38
23 4 Ben Mergen Planet PDX Cycling 45 Corbett 6 45:41
24 48 Franz Bruggemeier 40 Portland 6 45:44
25 36 Nolan Restivo 42 Portland 6 45:46
26 40 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 44 Portland 6 45:47
27 19 Gary Kim Grouptrail Cycling 49 Portland 6 45:48
28 49 Ryan Stucky 37 Lake Tapps 6 45:48
29 34 Matthew Dial Deschutes Brewery 44 Bend 6 46:00
30 43 John Lopez Trusty Switchblade 40 Portland 6 46:52
31 57 Max Frixione Stumptown Cycling Club 47 Portland 6 46:59
32 58 Rob Thompson 49 Portland 6 47:02
33 47 Joshua Boelter Cyclepath PDX Racing 44 Portland 6 48:23
34 13 Greg Myers 48 West Linn 6 48:48
35 27 Joseph French Swift Racing PDX 46 Portland 5 40:53
36 38 Rolland Hayden 41 Gresham 5 42:48
DNF 44 Dave Dezellem 50 Hillsboro 4 42:48
DNF 46 Billy Holcomb Trusty Switchblade 44 Portland 3 42:48
DNF 56 Noel Johnson 41 Portland 3 42:48

Masters 35+ 4

Num Name Team Age City Laps Time
1 15 Joel Meyer 35 White Salmon 6 44:35
2 30 Matthew Boelter Cyclepath PDX Racing 41 HILLSBORO 6 44:44
3 8 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 48 West Linn 6 44:51
4 4 Joshua Dinwiddie 36 Portland 6 45:31
5 51 Robert Gilbert 55 Portland 6 45:48
6 1 Brad Alderman Vancouver Cyclery 40 Vancouver 6 46:22
7 41 Dan Froelich Team Fancy 36 Beaverton 6 46:33
8 48 Adam Vanarsdall 48 Portland 6 46:34
9 59 Baker Lyon 37 Portland 6 46:36
10 24 Ezekiel McFadin 46 Portland 6 46:39
11 32 Matthew Jetton 51 portland 6 47:11
12 2 Garrett Tyburski 42 portland 6 47:13
13 50 Casey Antonson 46 Portland 6 47:20
14 6 Ian Stromquist Team Finger 43 Hood River 6 47:21
15 19 Trevor Hayward 50 Vancouver 6 47:33
16 22 Tony Turano 47 Portland 6 47:47
17 55 Martin Matsumura Dialed Cycling Team 55 Portland 6 48:34
18 52 Charlie Goldston Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 41 Gladstone 6 48:56
19 31 John Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 41 Forest Grove 6 49:09
20 16 Shea Hawes 46 Monmouth 6 49:13
21 49 David Kaysen Dialed Cycling Team 56 Portland 6 49:24
22 45 Gerardo Perez 39 Wilsonville 6 49:39
23 34 Charles Barrett Cyclepath PDX Racing 53 Portland 6 49:45
24 57 Alex Barton Team Finger 51 Hood RIver 6 49:51
25 44 Jordan Staples Sage Titanium Factory Racing 41 Vancouver 6 50:01
26 35 Dave Petermeier Planet PDX Cycling 55 Portland 6 50:12
27 7 David Rayls Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 49 Camas 6 50:28
28 629 Jeff Elton 50 Brush Prairie 6 50:39
29 29 David Rick 51 PORTLAND 5 42:03
30 11 Stephen Carter Planet PDX Cycling 41 Camas 5 42:13
31 39 Craig DeAmbrose Trusty Switchblade 43 Portland 5 42:38
32 23 Doug Brecht Team 10 Barrel 56 Portland 5 42:39
33 14 Albert Passadore Hammer Velo 48 Portland 5 42:40
34 56 Brian Carrioco 48 Vancouver 5 42:50
35 53 Heath Korvola Team 10 Barrel 47 Portland 5 42:54
36 20 Thomas Smith Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 59 Eugene 5 43:01
37 21 Tony Pitone Trusty Switchblade 52 Portland 5 43:12
38 58 Tim Bellis 35 Portland 5 43:14
39 3 Jason Jones Planet PDX Cycling 46 Portland 5 43:42
40 18 Steven Soto Planet PDX Cycling 47 Sherwood 5 43:52
41 43 Ben Hein 48 Bend 5 44:48
42 60 Burk Webb 53 Milwaukie 5 45:31
43 54 Scott Coleman Planet PDX Cycling 50 Beaverton 5 47:38

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 722 Michael Szwaya bicycleattorney.com 50 Portland 6 42:47
2 702 Rick Metz bicycleattorney.com 52 Portland 6 42:51
3 762 Mike Henry 55 Damascus 6 43:18
4 756 Robert Uetrecht WebCyclery Racing 50 Bend 6 43:41
5 752 Michael Nyberg Sunnyside Sports 60 Bend 6 44:14
6 719 Jeffrey Whitaker Cyclepath PDX Racing 54 Portland 6 44:18
7 703 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing 54 Gresham 6 44:20
8 729 Chris Haverty Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 52 Portland 6 44:23
9 701 Michael Metz bicycleattorney.com 58 Renton 6 44:29
10 705 Lance Heppler Dialed Cycling Team 50 Vancouver 6 44:45
11 747 David Saltzberg Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 54 Vancouver 6 45:20
12 759 Michael Girard 52 Portland 6 45:33
13 736 Mike Schrankel Team Finger 53 Hood River 6 45:42
14 720 Terry Hamness Dialed Cycling Team 50 Washougal 6 45:46
15 764 Christopher Van Tilburg Team Finger 53 Hood River 6 46:17
16 712 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 55 Portland 6 46:25
17 700 Jeff Nary 55 Bend 6 46:29
18 706 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54 Portland 6 46:41
19 753 Tom Hill bicycleattorney.com 57 PORTLAND 6 46:56
20 757 William Goritski Rebound/Tireless Velo 58 Camas 6 47:15
21 721 Mike Abel Planet PDX Cycling 51 Portland 6 47:20
22 742 John Ohotto Swift Racing PDX 51 Portland 6 47:25
23 758 Trig Rogers bicycleattorney.com 54 Portland 6 47:42
24 761 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo 54 Camas 6 47:45
25 716 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 53 Portland 6 48:00
26 733 Mike Mercer Grouptrail Cycling 59 Portland 6 48:03
27 710 Dean Maclean Planet PDX Cycling 50 Portland 5 40:06
28 741 Chris Page Metropolis Cycle Repair 52 Brightwood 5 40:35
29 713 Andrew Malakoff 62 Portland 5 40:36
30 760 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 54 Portland 5 40:38
31 751 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 59 Portland 5 40:49
32 763 Brett Boyles Planet PDX Cycling 50 lake oswego 5 41:11
33 730 Erik Spillman Team Oregon p/b Rodda Paint 55 Portland 5 41:28
34 765 Brian Powell Team Oregon p/b Rodda Paint 55 Scappoose 5 42:55
35 755 Mitch Gold 59 Portland 5 44:47
36 725 Scott Mares 53 Portland 6 45:36 Relegation
DNF 754 Eric Vickers Half Penny Cycling Team 53 Salem 2 45:36
DNF 724 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 55 Portland 1 45:36
DNF 737 Carl Anton Dialed Cycling Team 50 Woodburn 1 45:36

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 801 Mark Schwyhart Team S&M 67 Portland 6 45:57
2 819 Daniel Melkonian TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 60 Trout Lake 6 46:03
3 813 Joe Field 63 Portland 6 46:06
4 821 Michael Longmire 66 Adair Village 6 46:08
5 802 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo 62 Sherwood 6 47:53
6 812 David Luoma Cyclepath PDX Racing 63 Portland 6 48:16
7 806 Erik Goodfriend Hammer Velo 60 portland 6 48:25
8 811 Mark Lipchick Dialed Cycling Team 62 eugene 6 48:47
9 804 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 62 Portland 6 49:55
10 822 Alan Thomason Deschutes Brewery 60 Redmond 6 49:56
11 816 Paul Mautner The Club Roule 62 Portland 6 50:37
12 800 Ron Strasser Team S&M 71 Portland 5 43:35
13 823 John Nicholas Stumptown Cycling Club 65 Portland 5 43:39
14 809 Mark Hildebrandt Cyclepath PDX Racing 64 Tigard 5 44:07
15 814 Darell Provencher Team Rose City 66 West Linn 5 45:13
16 817 Gil Ormerod Team S&M 67 Portland 5 46:54
17 807 Mark Hand Planet PDX Cycling 61 Tigard 5 48:47
18 818 Edward Lanton 70 Portland 5 50:55
19 810 Einar Traa 77 Portland 4 43:35

Masters Women 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 16 Jessica Gill 43 Happy Valley 5 36:52
2 4 Sierra Callahan Grouptrail Cycling 42 Portland 5 37:11
3 14 Mielle Blomberg Team S&M 49 Portland 5 37:13
4 11 Elise Huggins Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 51 Portland 5 37:19
5 15 Kristina Hughes Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 49 Sherwood 5 37:37
6 7 Stephanie Uetrecht WebCyclery Racing 50 Bend 5 37:42
7 13 Margi Bradway bicycleattorney.com 46 Portland 5 39:27
8 1 Anna Saltonstall Team Finger 44 The Dalles 5 39:39
9 8 Kimberly Sass Sorella Forte 41 Portland 5 40:22
10 17 Rebecca Hillary 44 Portland 5 41:10
DNF 9 Ann Kennedy bicycleattorney.com 52 Portland 1 41:10

Masters Women 35+ 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 502 Marie Major ANTHM Collective 38 Vancouver 5 41:57
2 501 Christy Hawkins Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 43 portland 5 42:32
3 508 Amy Solana bicycleattorney.com 40 Portland 5 42:35
4 506 Shelly Boelter Cyclepath PDX Racing 42 Portland 5 42:36
5 507 Cecilia Becerra Grouptrail Cycling 50 Portland 5 45:01
6 505 Tess Weir 51 Beaverton 5 45:59

Masters Women 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 604 Rhonda Morin Sorella Forte 54 Gresham 5 39:45
2 603 Lora Melkonian Team Finger 61 Trout Lake 5 39:59
3 606 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 56 Bend 5 40:48
4 610 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 58 Camas 5 41:51
5 609 Leslie Carlson 55 Portland 5 43:20
6 600 Donna Metz bicycleattorney.com 56 Renton 5 43:40
7 611 Michelle Mercer Deschutes Brewery 53 Bend 5 44:47
8 607 Candida Hart 55 Washougal 4 40:29
9 608 Leanne Marinace Team Oregon p/b Rodda Paint 52 Portland 4 42:38

Masters Women 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 617 Susan Foster Deschutes Brewery 62 Bend 5 40:54
2 619 Pam Reid Team Rose City 63 Portland 5 43:28
3 620 Nan Beckwith 69 Lake Oswego 4 41:55

Men 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 25 Ian Brown 15 Bend 8 51:35
2 3 Max Ritzow PDX TI 19 Eugene 8 51:48
3 9 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 38 Portland 8 52:09
4 16 Damian Schmitt Deschutes Brewery 42 Bend 8 52:15
5 17 Elijah Krause 18 Bend 8 52:47
6 7 Colin Dunlap Team Oregon p/b Rodda Paint 25 Portland 8 53:00
7 13 Matthew Paez 28 Bend 8 53:10
8 24 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 37 Portland 8 53:19
9 23 Ryder Uetrecht 18 Bend 8 53:23
10 5 Gabriel Linn Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 43 Bend 8 54:00
11 14 Patrick Means Team S&M 37 CORVALLIS 8 54:10
12 6 Ben Pederson Grouptrail Cycling 36 Portland 8 54:47
13 26 Josiah Zukowski 35 Salem 8 56:54
14 29 Adam Kachman 31 Portland 8 57:06
15 28 Billy Bergen 32 Bend 7 51:32
16 27 Justin Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team 22 Tigard 7 52:25
DNF 8 Scotty Carlile 36 Portland 1 52:25

Men 2/3

Num Name Team Age City Laps Time
1 2 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 17 Tualatin 6 39:22
2 33 Andrzej Stadnik 31 Lake Oswego 6 39:58
3 10 Brian Lynch Team Dr Will Bar 44 Portland 6 40:13
4 44 Tanner Wescott 16 Bend 6 40:19
5 6 Peter Madsen Murder of Crows 37 Eugene 6 40:28
6 38 Cory Nann Planet PDX Cycling 29 McMinnville 6 41:00
7 7 Scott Chamberlain Planet PDX Cycling 40 Portland 6 41:10
8 46 Adam Moore Grouptrail Cycling 35 Portland 6 41:14
9 45 Ryan P. Gilles Byzick + Company Cycling 30 Portland 6 41:19
10 11 Ben Waters Holtey Law p/b Peak Condition 32 MILWAUKIE 6 41:25
11 5 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 41 Albany 6 41:29
12 42 Paul Furst Dialed Cycling Team 22 Vancouver 6 41:35
13 24 Jacob Smith 17 Portland 6 41:47
14 48 Henrique Serra 33 Hillsboro 6 41:48
15 37 Jacob Olander 17 Bend 6 41:56
16 26 Brad Davidson Grouptrail Cycling 38 Portland 6 42:06
17 47 Joshua Petri 34 Portland 6 42:09
18 50 Carl Werner 42 Portland 6 42:19
19 34 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo 44 Camas 6 42:23
20 39 Owen Rogers TCNF.LEGAL Racing Team 17 Portland 6 42:29
21 21 Eric McKinley 30 Corvallis 6 42:33
22 36 Scott Scholz Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 37 Portland 6 42:36
23 49 Grant Headley Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 34 Portland 6 42:40
24 14 Ty Goldsby Metropolis Cycle Repair 38 Portland 6 43:34
25 31 Michael Collins bicycleattorney.com 38 Portland 6 43:37
26 9 Daniel Peterson Hammer Velo 33 Portland 6 43:57
27 20 Micah Sardell Co-Motion Factory Racing Team 39 Eugene 6 43:58
28 40 Tony Thayer Grouptrail Cycling 37 Portland 6 44:22
29 41 Shawn Fife 35 Vancouver 6 44:36
30 43 Walker Hendricks TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 18 Hood River 6 45:19
31 13 Travis Power Bonk Collective 39 Beaverton 6 45:26
32 51 Mike Hamness Dialed Cycling Team 48 Vancouver 6 45:56
33 19 Ben Tankus Byzick + Company Cycling 26 Portland 6 45:56
34 16 Brian Schiller 52 Hood River 6 45:56

Men 4

Num Name Team Age City Laps Time
1 18 Alan Plank Dialed Cycling Team 36 Camas 6 43:07
2 14 Joel Meyer 35 White Salmon 6 43:29
3 9 Elijah Smith 40 vancouver 6 43:33
4 10 Connor Shimamoto 26 Portland 6 43:50
5 8 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 17 Portland 6 44:38
6 2 James McGrew Team Finger 47 Husum 6 45:08
7 13 Oscar Guevara Vancouver Cyclery 31 Vancouver 6 46:23
8 7 Andy Borell 33 Portland 6 46:29
9 1 Ryan Coons Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 34 Portland 6 46:37
10 6 Adam Andrus Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 31 Portland 6 47:18
11 17 Eric Steimer Team 10 Barrel 35 Beaverton 6 47:36
12 16 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 51 Camas 6 48:15
13 20 Dylan Howell 34 Portland 6 48:22
14 19 Cesar Villegas 29 Portland 6 49:14
DNF 12 Alex Wilson Hammer Velo 37 Portland 3 49:14

Men 5

Num Name Team Age City Laps Time
1 35 Mateen Richey 18 Portland 6 46:09
2 50 Jonah Ferber 42 Portland 6 46:27
3 44 Thomas Alberini 30 Portland 6 46:49
4 47 Ryan Clay 36 Portland 6 47:00
5 6 Shaun Stiles 42 VANCOUVER 6 48:24
6 48 Collin Bundy 31 Vancouver 6 48:37
7 41 Shaun Martin Dialed Cycling Team 46 Camas 6 48:38
8 37 Joel Brinson 38 Portland 6 48:49
9 51 Alden Welsch Team Finger 29 Hood River 6 49:08
10 12 Alastair Cox 32 Beaverton 6 49:12
11 32 Mitchell McGuire 22 Oregon City 6 49:29
12 3 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 55 Sherwood 6 49:40
13 14 Denzel Lall 26 Vancouver 6 50:55
14 38 Tony Ruiz 50 Portland 6 51:28
15 17 Richard Pool Speedvagen 34 Portland 6 51:39
16 33 Jonathan Hart 14 Washougal 6 51:53
17 25 Tony Milhizer Portland 5 43:04
18 36 Erik Nielsen 33 Portland 5 43:22
19 46 Todd Young 31 Portland 5 43:28
20 30 Benjamin Tai Cyclepath PDX Racing 17 Camas 5 43:31
21 40 Justin Brown 44 Portland 5 43:39
22 1 Erick Taft Dialed Cycling Team 50 Vancouver 5 43:49
23 39 Tim Sippel Dialed Cycling Team 46 Vancouver 5 44:27
24 21 Rodney Billowitz 55 Bend 5 44:32
25 49 Tyson Mote 36 Portland 5 44:38
26 43 Christopher Taylor 34 Newberg 5 44:39
27 34 Dan Freeman 47 Portland 5 46:28
28 45 Cody Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 38 Portland 5 47:16
DNF 42 Tyler Thessin 55 Portland 4 47:16
DNF 5 Dan Harrison Speedvagen 43 Portland 2 47:16

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 648 Lucas Strain Speedvagen 28 Portland 6 40:01
2 600 Seth Patla PDX TI 43 Forest Grove 6 40:09
3 627 Gabriel Linn Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 43 Bend 6 40:31
4 618 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 37 Portland 6 41:05
5 610 Ryan Weaver River City Bicycles - Bike Law 43 Portland 6 41:12
6 605 Michael Saviers Team Oregon p/b Rodda Paint 39 Vancouver 6 41:26
7 603 Erik Fabrizius 35 Portland 6 41:36
8 606 Christian Lam Grouptrail Cycling 31 Portland 6 41:42
9 616 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 42 Portland 6 41:46
10 634 Dustin Henderson Deschutes Brewery 42 Gresham 6 42:03
11 607 James Wood HiFi Sound Cycling Components 38 Hood River 6 42:30
12 650 Peter Newlands 22 Portland 6 43:45
13 622 John Lin Swift Racing PDX 37 Portland 6 44:12
14 656 Tre Hendricks TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 49 Hood River 6 44:44
15 659 Christopher Muhs Grouptrail Cycling 33 Portland 6 44:56
16 658 Scott Hillson CX Pistols p/b Gigantic Brewing 33 West Linn 6 45:03
17 649 Emmett Culp Holtey Law p/b Peak Condition 27 Portland 6 45:07
18 653 Brian Little BeerMongers 46 Portland 6 45:10
19 633 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint 37 Portland 6 45:28
20 609 Dean Proteau Speedvagen 37 Portland 6 45:50
21 654 Steve Black Trusty Switchblade 48 Portland 6 45:53
22 662 Cliff Heaberlin River City Bicycles - Bike Law 40 Portland 6 45:53
23 664 Ryan Chase Deschutes Brewery 42 Bend 6 45:53
24 623 Brian Wise Dialed Cycling Team 49 Vancouver 6 45:53
25 630 James Green Trusty Switchblade 49 Portland 6 45:53
26 612 Jordan Norris Oregon Bike Shop Racing Team 41 Portland 6 45:53
27 652 John Napier Metropolis Cycle Repair 58 Vancouver 6 45:53
28 651 Gregory Dufour Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 44 Portland 6 45:53
29 644 Adam Vanarsdall 48 Portland 5 39:31
30 646 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54 Portland 5 39:32
31 632 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 35 Bingen 5 39:36
32 639 Ezekiel McFadin 46 Portland 5 39:50
33 624 Mark Sather Team 10 Barrel 49 Tigard 5 40:01
34 625 Ryan Morgan Trusty Switchblade 46 Portland 5 40:08
35 661 Daniel Esterling 40 Portland 5 40:17
36 663 Chris Page Metropolis Cycle Repair 52 Brightwood 5 40:37
37 655 Dan Froelich Team Fancy 36 Beaverton 5 41:04
38 640 Charles Barrett Cyclepath PDX Racing 53 Portland 5 41:17
39 666 David Luoma Cyclepath PDX Racing 63 Portland 5 41:51
40 631 Benjamin Tai Cyclepath PDX Racing 17 Camas 5 43:48
41 657 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Lake Oswego 5 44:49
42 660 Zachary Goude Planet PDX Cycling 38 Portland 4 42:24

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 805 Holland LaRue Team Finger 43 Hood River 6 47:18
2 803 Megan Faris River City Bicycles - Bike Law 41 Portland 6 47:35
3 809 Laura Trace bicycleattorney.com 54 Portland 6 48:01
4 800 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 36 Portland 6 48:33
5 816 Pam Power Bonk Collective 38 Beaverton 6 48:55
6 801 Mielle Blomberg Team S&M 49 Portland 6 50:29
7 815 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 48 Portland 5 43:03
8 818 Brittany Stover 46 Portland 5 43:30
9 810 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 43 Vancouver 5 44:54
10 806 Tess Weir 51 Beaverton 5 45:02
11 817 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 41 Portland 5 46:00
12 802 Laurie Kemmerer 37 Portland 5 49:40

Women 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 808 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 38 Portland 7 54:03
2 805 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components 35 Hood River 7 54:31
3 811 Laura Parsons 38 Portland 7 54:45
4 812 Katlyn Giombolini 32 Portland 7 54:58
5 802 Holland LaRue Team Finger 43 Hood River 7 55:28
6 810 Alexandra Burton 39 Portland 7 55:51
7 809 Michelle Hance 26 Hillsboro 7 57:12
8 813 Ann Kennedy bicycleattorney.com 52 Portland 7 57:34
9 801 Nicole Beckwith Team Nonstop 34 Portland 7 58:02

Women 2/3

Num Name Team Age City Laps Time
1 101 Carley Leins Team Nonstop 33 Milwaukie 5 38:22
2 108 Sara Schmitt Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 40 Portland 5 38:42
3 111 Katelin Mathers Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 37 Portland 5 39:11
4 115 Lauren Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team 19 Tigard 5 40:09
5 107 Julie Wilson Team Finger 47 Hood River 5 40:11
6 113 Mari Little BeerMongers 41 Portland 5 40:40
7 114 Julie Russell River City Bicycles - Bike Law 39 Portland 5 41:55
8 110 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 48 Portland 5 42:28
9 112 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 41 Portland 5 44:02

Women 4

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 260 Rachel Hawes 39 Monmouth 5 42:40
2 255 Stacy Ramakers Team 10 Barrel 41 Lake Oswego 5 44:08
3 263 Alyssa Hargis 17 west linn 5 44:53
4 254 Alexis Gibbons Co-Motion Factory Racing Team 32 Eugene 5 45:26
5 261 Amanda Abel Planet PDX Cycling 54 Portland 4 36:56
6 253 Erica Spiritos 31 Portland 4 37:02
7 256 Cassie Capone Swift Racing PDX 31 Portland 4 37:07 Warning: hair obscures #
8 250 Katie Linton Planet PDX Cycling 46 Washougal 4 37:41
9 257 Ursula Mavila Planet PDX Cycling 53 Portland 4 38:12
10 262 Sari Hargand Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 38 Portland 4 38:28
11 264 Shawna Pearson BeerMongers 50 Happy Valley 4 39:16

Women 5

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 722 Kara Weld Team Finger 51 Hood River 5 45:44
2 723 Mary Smart Rebound/Tireless Velo 50 Portland 5 46:03
3 703 Lindsay Holmes Planet PDX Cycling 37 Portland 5 46:32
4 724 Marika Yumang Rolling Thunder p/b The Missing Link 35 Milwaukie 4 37:51
5 721 Jennah Byrd Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 26 Portland 4 38:35
6 705 Nitzel Hagan Dialed Cycling Team 41 VANCOUVER 4 39:09
7 707 Shannon Sardell 44 Eugene 4 39:17
8 716 Kelly Matthews Dialed Cycling Team 34 Vancouver 4 39:27 Warning: hair obscures #
9 710 Laurie Kemmerer 37 Portland 4 40:36
10 719 Shannon Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 33 Portland 4 41:21
11 727 Trenna Sharpe Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 31 Portland 4 42:38
12 725 Jessica Brinson 34 Portland 4 44:03
13 728 Lauren Ogden 35 Portland 4 44:41
14 720 Jenny Brown 46 Bend 4 45:14
DNF 709 Roxanna Hart 16 Washougal 3 45:14
DNF 726 Lisa Timmerman The Club Roule 37 Portland 1 45:14