Grand Prix Luciano Bailey: Ninkrossi

Washougal, WA
September 21, 2019

Part of the Grand Prix Luciano Bailey

For results questions, please contact Chief Judge: Kelli Schauer 

Updated September 23, 2019 at 9:18 AM

Athena

Num Name Team Cx Age City Laps Time
1 575 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 43.0 Vancouver 4 41:08
2 576 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 44.0 Portland 4 46:32
3 577 Chelsea Powell Team Finger 48.0 Hood River 3 40:28
4 578 Kim Gerhardt Planet PDX Cycling 52.0 Portland 3 43:27

Clydesdale

Num Name Team Cx Age City Laps Time
1 718 Chris Wierman Dialed Cycling Team 48.0 Tualatin 5 38:44
2 715 Timothy Breault Planet PDX Cycling 39.0 Portland 5 40:55
3 703 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48.0 lake oswego 5 42:05
4 701 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 48.0 Tigard 5 43:05
5 716 Michael Clark Stumptown Cycling Club 51.0 Portland 5 43:54
6 702 Doug Brecht Team 10 Barrel 56.0 Portland 5 45:00
7 710 Mark Sather Team 10 Barrel 49.0 Tigard 5 46:44
8 704 Nathan Koch Team Finger 45.0 bingen 5 46:44
9 720 Christopher Hitchcock Dialed Cycling Team 52.0 Portland 4 38:22
10 714 Mike Reddig Dialed Cycling Team 49.0 Camas 4 39:55
11 727 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 51.0 Portland 4 40:49
12 705 Ed Waters Planet PDX Cycling 61.0 Eagle Creek 4 41:32

Junior Men 1/2/3

Num Name Team Cx Age City Laps Time Notes
1 506 Caiden Hartrich 16.0 Bend 6 40:17
2 508 Mateen Richey Word RCB presents Grummel 18.0 Portland 6 41:10 Warning: must wear shoulder #
3 502 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 18.0 Tigard 6 41:59 Warning: language
4 503 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 17.0 Portland 6 42:03
5 505 Benicio Thorne 15.0 Portland 6 45:51
6 507 Kai Shays 14.0 Mosier 5 41:30
7 501 Halen Harrison 15.0 Portland 5 42:35

Junior Men 13-14

Num Name Team Cx Age City Laps Time
1 57 Peter Bentley 13.0 Bend 4 29:07
2 49 Kai Shays 14.0 Mosier 3 23:08
3 70 Charlie Connell 14.0 Portland 3 23:14
4 25 Zachary Smith 14.0 Portland 3 24:23
5 58 Brennan Jarrell 13.0 West Linn 3 24:59
6 12 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 13.0 Tigard 3 25:30
7 66 Eddy Zarosinski 13.0 Aurora 3 26:48
8 42 Calvin Nary Team Finger 14.0 Bend 3 27:10
9 68 Phoenix GrassL 13.0 CANBY 3 28:23
10 102 Jack Hampson 13.0 Lake Oswego 3 28:55
11 67 Kaess Rinder 13.0 Beaverton 3 29:04
12 32 Henry Tuttle bicycleattorney.com 13.0 Portland 3 29:41
13 51 Caden Saltzberg Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 14.0 Vancouver 3 30:28

Junior Men 15-16

Num Name Team Cx Age City Laps Time
1 36 Federico Spedini 16.0 Portland 3 22:56
2 20 Calum Pierce 15.0 Portland 3 23:56
3 33 Andrew WALCZYK 15.0 Vancouver 3 26:49

Junior Men 17-18

Num Name Team Laps Time
1 21 Eamon Haverty 3 25:19
DNF 46 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 1 25:19

Junior Men 3/4/5

Num Name Team Cx Age City Laps Time Notes
1 57 Peter Bentley 13.0 Bend 4 29:07
2 36 Federico Spedini 16.0 Portland 3 22:56
3 49 Kai Shays 14.0 Mosier 3 23:08
4 70 Charlie Connell 14.0 Portland 3 23:14
5 20 Calum Pierce 15.0 Portland 3 23:56
6 25 Zachary Smith 14.0 Portland 3 24:23
7 58 Brennan Jarrell 13.0 West Linn 3 24:59
8 5 Jack Billowitz 12.0 Bend 3 25:09
9 21 Eamon Haverty 17.0 Portland 3 25:19
10 12 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 13.0 Tigard 3 25:30
11 66 Eddy Zarosinski 13.0 Aurora 3 26:48
12 33 Andrew WALCZYK 15.0 Vancouver 3 26:49
13 42 Calvin Nary Team Finger 14.0 Bend 3 27:10
14 13 Axel Weaver River City Bicycles - Bike Law 9.0 Portland 3 27:57 Warning: # too high on back
15 100 Gavin Newman 12.0 Portland 3 28:10
16 69 Hendrik Hagedorn Grouptrail Cycling 11.0 Portland 3 28:21
17 68 Phoenix GrassL 13.0 CANBY 3 28:23
18 102 Jack Hampson 13.0 Lake Oswego 3 28:55
19 67 Kaess Rinder 13.0 Beaverton 3 29:04
20 14 Jack Abel Planet PDX Cycling 10.0 Portland 3 29:22
21 32 Henry Tuttle bicycleattorney.com 13.0 Portland 3 29:41
22 15 Thomas Little BeerMongers 10.0 Portland 3 29:45
23 2 Orion Souders Team S&M 12.0 Portland 3 29:50
24 101 Luke Talman 12.0 portland 3 29:59
25 51 Caden Saltzberg Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 14.0 Vancouver 3 30:28
26 62 Austin Jackson 10.0 Vancouver 3 31:22
27 29 Wyatt Hawes 10.0 Monmouth 3 32:04
28 4 Bjorn Swanson Team S&M 9.0 The Dalles 2 22:35
29 37 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 11.0 Portland 2 22:40
30 35 Jase Henderson Deschutes Brewery 9.0 Gresham 2 23:12
31 71 Caleb Deschler 12.0 Portland 2 25:25
32 34 Sebastian Bartnikowski 10.0 Aloha 2 25:48
33 60 Kai Solovewicz Swift Racing PDX 9.0 Portland 2 30:54
34 44 Leo Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 9.0 Portland 2 31:25
DNF 46 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 17.0 Portland 1 31:25

Junior Men 9-12

Num Name Team Cx Age City Laps Time
1 5 Jack Billowitz 12.0 Bend 3 25:09
2 13 Axel Weaver River City Bicycles - Bike Law 9.0 Portland 3 27:57
3 100 Gavin Newman 12.0 Portland 3 28:10
4 69 Hendrik Hagedorn Grouptrail Cycling 11.0 Portland 3 28:21
5 14 Jack Abel Planet PDX Cycling 10.0 Portland 3 29:22
6 15 Thomas Little BeerMongers 10.0 Portland 3 29:45
7 2 Orion Souders Team S&M 12.0 Portland 3 29:50
8 101 Luke Talman 12.0 portland 3 29:59
9 62 Austin Jackson 10.0 Vancouver 3 31:22
10 29 Wyatt Hawes 10.0 Monmouth 3 32:04
11 4 Bjorn Swanson Team S&M 9.0 The Dalles 2 22:35
12 37 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 11.0 Portland 2 22:40
13 35 Jase Henderson Deschutes Brewery 9.0 Gresham 2 23:12
14 71 Caleb Deschler 12.0 Portland 2 25:25
15 34 Sebastian Bartnikowski 10.0 Aloha 2 25:48
16 60 Kai Solovewicz Swift Racing PDX 9.0 Portland 2 30:54
17 44 Leo Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 9.0 Portland 2 31:25

Junior Women 1/2/3

Num Name Team Cx Age City Laps Time
1 902 Una Mcfadin 15.0 Portland 5 44:15
2 900 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 16.0 Tigard 5 46:20

Junior Women 13-14

Num Name Team Cx Age City Laps Time
1 608 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13.0 lake oswego 3 27:01
2 602 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 14.0 Tigard 3 31:53
3 617 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 13.0 beaverton 2 23:26
DNF 628 Violet McFadin 13.0 1 23:26

Junior Women 17-18

Num Name Team Cx Age City Laps Time
1 623 Alyssa Hargis 17.0 west linn 3 25:52

Junior Women 3/4/5

Num Name Team Cx Age City Laps Time
1 623 Alyssa Hargis 17.0 west linn 3 25:52
2 608 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13.0 lake oswego 3 27:01
3 603 Sydney Little BeerMongers 12.0 Portland 3 28:10
4 610 Whitney Hayden 9.0 Gresham 3 31:15
5 602 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 14.0 Tigard 3 31:53
6 617 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 13.0 beaverton 2 23:26
7 629 Annika Ramey Team Finger 11.0 Hood River 2 28:20
8 619 Morgan Filer 10.0 Portland 2 30:20
9 616 Ella Stromquist Team Finger 10.0 Hood River 1 23:02
10 615 Sophia Stromquist Team Finger 12.0 Hood River 1 23:45
DNF 628 Violet McFadin 13.0 1 23:45

Junior Women 9-12

Num Name Team Cx Age City Laps Time
1 603 Sydney Little BeerMongers 12.0 Portland 3 28:10
2 610 Whitney Hayden 9.0 Gresham 3 31:15
3 629 Annika Ramey Team Finger 11.0 Hood River 2 28:20
4 619 Morgan Filer 10.0 Portland 2 30:20
5 616 Ella Stromquist Team Finger 10.0 Hood River 1 23:02
6 615 Sophia Stromquist Team Finger 12.0 Hood River 1 23:45

Masters 35+ 1/2

Num Name Team Cx Age City Laps
1 302 Shannon Skerritt 49.0 Portland 10
2 333 Webster Wilson Perthes Awareness Cycling Team 48.0 Portland 10
3 341 Paul Bourcier TCNF.LEGAL Racing Team 52.0 Eugene 10
4 301 Chad Swanson Team S&M 43.0 The Dalles 10
5 327 Michael Brown WebCyclery Racing 49.0 Bend 10
6 321 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 44.0 Portland 9
7 328 Scott Bradway bicycleattorney.com 49.0 PORTLAND 9
8 315 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 43.0 Forest Grove 9
9 312 Justin Philips Swift Racing PDX 39.0 Portland 9
10 329 Matt Jamison Grouptrail Cycling 39.0 Portland 9
11 337 Mark DeResta Team Finger 50.0 hood river 9
12 343 Eric Cress Team 10 Barrel 49.0 Portland 9
13 300 Rick Metz bicycleattorney.com 52.0 Portland 9
14 339 Doug Merritt BeerMongers 40.0 Portland 9
15 310 Andrew Smith Swift Racing PDX 38.0 Portland 9
16 313 Matthew Smith Swift Racing PDX 43.0 vancouver 9
17 317 Dustin Henderson Deschutes Brewery 42.0 Gresham 9
18 336 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 47.0 Portland 9
19 342 Paul Armstrong 37.0 Bend 9
20 331 John Gill Team Oregon p/b Rodda Paint 40.0 Happy Valley 9
21 330 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48.0 Tigard 9

Masters 35+ 3

Num Name Team Cx Age City Laps Time
1 76 Mark Goodman Murder of Crows 39.0 Bend 6 41:59
2 81 Alan Plank Dialed Cycling Team 36.0 Camas 6 43:47
3 50 Jason Whitley Team Oregon p/b Rodda Paint 43.0 The Dalles 6 43:48
4 51 Ryan Chase Deschutes Brewery 42.0 Bend 6 43:50
5 82 Joel Meyer 35.0 White Salmon 6 44:12
6 77 Thomas Wood Speedvagen 46.0 Portland 6 44:18
7 31 James Green Trusty Switchblade 49.0 Portland 6 44:22
8 15 Brian Fahey Bonk Collective 36.0 Beaverton 6 44:25
9 78 Elijah Smith 40.0 vancouver 6 44:26
10 29 John Hatfield Dialed Cycling Team 52.0 Portland 6 44:28
11 3 Brian Wise Dialed Cycling Team 49.0 Vancouver 6 44:30
12 37 Andy Letourneau River City Bicycles - Bike Law 44.0 Damascus 6 44:36
13 11 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team 42.0 Portland 6 44:42
14 70 Justin Rackley 36.0 Portland 6 44:57
15 79 Alan Barton Rainier Beer Cycling Team 36.0 Portland 6 45:20
16 32 Erik Offner Planet PDX Cycling 47.0 Portland 6 45:25
17 42 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint 37.0 Portland 6 45:27
18 52 Andre Vogs BBC Bike Gallery Continental 47.0 Beaverton 6 45:30
19 56 Noel Johnson 41.0 Portland 6 45:33
20 74 Ben Gagosian Swift Racing PDX 36.0 Portland 6 45:34
21 45 Abram Hernandez 44.0 Portland 6 45:50
22 36 Nolan Restivo 42.0 Portland 6 45:55
23 40 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 44.0 Portland 6 45:57
24 4 Ben Mergen Planet PDX Cycling 45.0 Corbett 6 46:00
25 10 James Bradley Cyclepath PDX Racing 39.0 Portland 6 46:01
26 84 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 49.0 Beaverton 6 46:07
27 21 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 49.0 Portland 6 46:10
28 16 Jason Whittington Team 10 Barrel 36.0 Portland 6 46:18
29 7 Christopher Moore 46.0 Salem 6 46:24
30 17 Jeff Copus Team 10 Barrel 51.0 portland 6 46:24
31 25 Ryan Morgan Trusty Switchblade 46.0 Portland 6 47:00
32 43 John Lopez Trusty Switchblade 41.0 Portland 6 47:01
33 30 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery 52.0 Bend 6 47:38
34 5 Paul Souders Team S&M 49.0 Portland 6 47:59
35 73 Cory Solovewicz Swift Racing PDX 38.0 Portland 6 48:12
36 22 David Visnack 50.0 Bend 5 41:40
37 26 Doug Malnati Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 57.0 Tigard 5 42:46
38 80 Simon Ingham Swift Racing PDX 54.0 McCall 5 43:27
39 85 Caan Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45.0 Aurora 5 44:45
40 86 Andrew Marchington Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 36.0 Portland 5 47:53
41 83 Andy Platt 50.0 Portland 5 49:26
DNF 14 Tony Thayer Grouptrail Cycling 37.0 Portland 3 49:26
DNF 69 Ryan Marquardt Team Fancy 42.0 Hillsboro 2 49:26

Masters 35+ 4

Num Name Team Cx Age City Laps Time
1 4 Joshua Dinwiddie 36.0 Portland 5 38:00
2 24 Ezekiel McFadin 46.0 Portland 5 38:38
3 69 James McGrew Team Finger 47.0 Husum 5 38:46
4 19 Trevor Hayward 50.0 Vancouver 5 38:53
5 2 Garrett Tyburski 42.0 portland 5 39:09
6 48 Adam Vanarsdall 48.0 Portland 5 39:30
7 80 Rodrigo Colin Dialed Cycling Team 40.0 Camas 5 39:43
8 8 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 48.0 West Linn 5 39:44
9 59 Baker Lyon 37.0 Portland 5 39:52
10 41 Dan Froelich Team Fancy 36.0 Beaverton 5 40:03
11 6 Ian Stromquist Team Finger 43.0 Hood River 5 40:25
12 74 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 51.0 Camas 5 40:48
13 50 Casey Antonson 46.0 Portland 5 40:55
14 1 Brad Alderman Vancouver Cyclery 40.0 Vancouver 5 41:05
15 76 Brett Boyles Planet PDX Cycling 50.0 Lake Oswego 5 41:35
16 10 Kevin Dickson Hammer Velo 51.0 Portland 5 41:57
17 32 Matthew Jetton 51.0 portland 5 42:01
18 65 Jason Evans 43.0 West Linn 5 42:36
19 77 Robert King BeerMongers 43.0 Portland 5 42:42
20 61 Jeff Elton 50.0 Brush Prairie 5 42:49
21 16 Shea Hawes 46.0 Monmouth 5 42:54
22 49 David Kaysen Dialed Cycling Team 56.0 Portland 5 43:12
23 34 Charles Barrett Cyclepath PDX Racing 53.0 Portland 5 43:29
24 35 Dave Petermeier Planet PDX Cycling 55.0 Portland 5 43:32
25 31 John Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 41.0 Forest Grove 5 43:59
26 28 Chester Artman 49.0 LAKE OSWEGO 5 43:59
27 44 Jordan Staples Sage Titanium Factory Racing 41.0 Vancouver 5 44:01
28 45 Gerardo Perez 39.0 Wilsonville 5 44:07
29 23 Doug Brecht Team 10 Barrel 56.0 Portland 5 45:09
30 75 Nate McKeown 44.0 Portland 5 45:25
31 38 Dave Torrance 50.0 Portland 5 45:42
32 14 Albert Passadore Hammer Velo 48.0 Portland 5 46:21
33 78 Susan Moote Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 57.0 Vancouver 5 46:42
34 71 Stephen Carter Planet PDX Cycling 41.0 Camas 4 38:04
35 36 Mark Sather Team 10 Barrel 49.0 Tigard 4 38:08
36 7 David Rayls Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 49.0 Camas 4 38:11
37 72 Kevin Claggett Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 53.0 Canby 4 39:31
38 73 Robert Copenhaver Grouptrail Cycling 46.0 Portland 4 41:17
39 70 Chris Valencia Boneyard Cycling 57.0 Bend 4 46:12
40 79 Christopher Landon 39.0 3 38:01
41 27 Keith Solano Team Oregon p/b Rodda Paint 48.0 Portland 3 40:07
42 17 Andrew Kaylor Planet PDX Cycling 51.0 Beaverton 3 46:38

Masters 50+

Num Name Team Cx Age City Laps Time
1 762 Mike Henry 55.0 Damascus 6 43:24
2 702 Rick Metz bicycleattorney.com 52.0 Portland 6 43:46
3 719 Jeffrey Whitaker Cyclepath PDX Racing 54.0 Portland 6 44:30
4 701 Michael Metz bicycleattorney.com 58.0 Renton 6 44:47
5 722 Michael Szwaya bicycleattorney.com 50.0 Portland 6 44:59
6 780 Joseph Spampinato Deschutes Brewery 50.0 Bend 6 45:12
7 729 Chris Haverty Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 52.0 Portland 6 45:20
8 705 Lance Heppler Dialed Cycling Team 50.0 Vancouver 6 45:31
9 703 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing 54.0 Gresham 6 46:13
10 738 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 58.0 Vancouver 6 46:19
11 778 Richard Wilks Rebound/Tireless Velo 51.0 CAMAS 6 46:39
12 732 Bob Jacobs bicycleattorney.com 54.0 Portland 6 46:43
13 736 Mike Schrankel Team Finger 53.0 Hood River 6 46:44
14 721 Mike Abel Planet PDX Cycling 51.0 Portland 6 46:52
15 782 Brian List Bike Central/Barbur Vet 53.0 Portland 6 46:54
16 773 Steven Thorne 59.0 Portland 6 47:05
17 747 David Saltzberg Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 54.0 Vancouver 6 47:09
18 783 Roger Meier Cyclepath PDX Racing 52.0 Beaverton 6 47:10
19 784 Mike Bene 53.0 Portland 6 47:12
20 706 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54.0 Portland 6 47:52
21 767 William Alcorn 53.0 Portland 5 40:40
22 770 John Napier Metropolis Cycle Repair Portland 5 40:56
23 700 Jeff Nary 55.0 Bend 5 41:00
24 728 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 53.0 Portland 5 41:05
25 716 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 53.0 Portland 5 41:05
26 766 Ian Kennedy bicycleattorney.com 56.0 Portland 5 41:11
27 731 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 55.0 Portland 5 41:39
28 751 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 59.0 Portland 5 41:56
29 785 Paul Greenwalt bicycleattorney.com 54.0 Beaverton 5 42:10
30 758 Trig Rogers bicycleattorney.com 54.0 Portland 5 42:14
31 777 Thomas Morgan Team Finger 52.0 The Dalles 5 42:18
32 725 Scott Mares 53.0 Portland 5 42:18
33 733 Mike Mercer Grouptrail Cycling 59.0 Portland 5 42:20
34 712 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 55.0 Portland 5 42:31
35 740 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 56.0 Brush Prairie 5 42:36
36 786 Timothy Rathbun River City Bicycles - Bike Law 56.0 Mulino 5 42:43
37 708 David Dorocke Deschutes Brewery 58.0 Hood River 5 43:15
38 713 Andrew Malakoff 62.0 Portland 5 44:26
39 787 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 60.0 Beaverton 5 45:17
40 768 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 58.0 Portland 5 45:41
41 781 Alan Whitney Team Oregon p/b Rodda Paint 60.0 Tualatin 5 45:46
42 755 Mitch Gold Team Dr Will Bar 59.0 Portland 5 46:05
43 779 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 57.0 Wilsonville 5 46:57
DNF 769 Jon Gove Grouptrail Cycling 58.0 Portland 1 46:57

Masters 60+

Num Name Team Cx Age City Laps Time
1 819 Daniel Melkonian Rebound/Tireless Velo 60.0 Trout Lake 5 40:43
2 821 Michael Longmire 66.0 Adair Village 5 40:53
3 813 Joe Field 63.0 Portland 5 40:58
4 808 Dave Burnard 64.0 Forest Grove 5 41:26
5 806 Erik Goodfriend Hammer Velo 60.0 portland 5 41:32
6 801 Mark Schwyhart Team S&M 67.0 Portland 5 41:51
7 802 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo 62.0 Sherwood 5 42:05
8 811 Mark Lipchick Dialed Cycling Team 62.0 eugene 5 42:28
9 828 David Sailors Co-Motion Factory Racing Team 66.0 Bend 5 43:59
10 804 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 62.0 Portland 5 44:12
11 816 Paul Mautner The Club Roule 62.0 Portland 5 45:37
12 800 Ron Strasser Team S&M 71.0 Portland 5 45:59
13 809 Mark Hildebrandt Cyclepath PDX Racing 64.0 Tigard 4 37:51
14 820 Tom James Team Oregon p/b Rodda Paint 63.0 Portland 4 38:03
15 826 Steve Rearden 69.0 Portland 4 38:25
16 825 Don Moote Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 63.0 Vancouver 4 38:51
17 823 John Nicholas Stumptown Cycling Club 65.0 Portland 4 40:51
18 807 Mark Hand Planet PDX Cycling 61.0 Tigard 4 43:05
19 818 Edward Lanton 70.0 Portland 4 43:05
20 810 Einar Traa 77.0 Portland 3 39:40

Masters Women 35+ 1/2

Num Name Team Cx Age City Laps Time
1 11 Elise Huggins Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 51.0 Portland 5 37:39
2 14 Mielle Blomberg Team S&M 49.0 Portland 5 37:57
3 16 Jessica Gill 43.0 Happy Valley 5 38:16
4 9 Ann Kennedy bicycleattorney.com 52.0 Portland 5 38:18
5 8 Kimberly Sass Sorella Forte 41.0 Portland 5 39:20
6 13 Margi Bradway bicycleattorney.com 46.0 Portland 5 40:14
7 1 Anna Saltonstall Team Finger 44.0 The Dalles 5 40:47
8 2 Patricia Strange Deschutes Brewery 49.0 Bend 5 40:48
9 10 Susan Koonce Sorella Forte 47.0 Portland 5 42:23
10 4 Sierra Callahan Grouptrail Cycling 42.0 Portland 5 42:30
11 17 Rebecca Hillary 44.0 Portland 5 44:45

Masters Women 35+ 3

Num Name Team Cx Age City Laps Time
1 502 Marie Major ANTHM Collective 38.0 Vancouver 5 43:47
2 507 Cecilia Becerra Grouptrail Cycling 50.0 Portland 5 44:47
3 501 Christy Hawkins Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 43.0 portland 5 44:59
4 512 Patti Wolfe Co-Motion Factory Racing Team 51.0 Redmond 4 39:05

Masters Women 50+

Num Name Team Cx Age City Laps Time
1 603 Lora Melkonian Team Finger 61.0 Trout Lake 5 40:52
2 604 Rhonda Morin Sorella Forte 54.0 Gresham 5 41:53
3 606 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 56.0 Bend 5 42:36
4 610 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 58.0 Camas 5 43:55
5 609 Leslie Carlson Grouptrail Cycling 55.0 Portland 4 38:25
6 600 Donna Metz bicycleattorney.com 56.0 Renton 4 38:39
7 624 Sha-Marie Brown Deschutes Brewery 53.0 Bend 4 39:19
8 602 Traci Smolen Team S&M 53.0 Portland 4 44:50

Masters Women 60+

Num Name Team Cx Age City Laps Time
1 617 Susan Foster Deschutes Brewery 62.0 Bend 5 42:46
2 619 Pam Reid Team Rose City 63.0 Portland 4 37:54
3 623 Mary Fanelli Lund 62.0 Bend 4 41:14
4 616 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte 67.0 Portland 3 41:26
5 614 Vikki Bourcier TCNF.LEGAL Racing Team 61.0 Eugene 3 44:43

Men 1/2

Num Name Team Cx Age City Laps
1 33 Jacob Rathe 29.0 Portland 10
2 35 Sean Babcock Team S&M 36.0 Corvallis 10
3 31 Andrew Loaiza Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 33.0 Portland 10
4 3 Max Ritzow PDX TI p/b Elevator Coffee 19.0 Eugene 10
5 9 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 38.0 Portland 10
6 25 Ian Brown Speedvagen 15.0 Bend 10
7 11 Evan Murphy 32.0 Portland 10
8 5 Gabriel Linn Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 43.0 Bend 10
9 37 Randall Fransen Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 40.0 Portland 10
10 2 Erik Hammerquist 22.0 Salem 9
11 16 Damian Schmitt Deschutes Brewery 42.0 Bend 9

Men 2/3

Num Name Team Cx Age City Laps Time
1 38 Cory Nann Planet PDX Cycling 29.0 Beaverton 6 39:15
2 48 Henrique Serra 33.0 Hillsboro 6 39:19
3 28 Charlie Leveroni Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 26.0 Portland 6 39:23
4 6 Peter Madsen Murder of Crows 37.0 Eugene 6 39:31
5 33 Andrzej Stadnik 31.0 Lake Oswego 6 40:16
6 64 Harrison Harb River City Bicycles - Bike Law 31.0 Portland 6 40:36
7 10 Brian Lynch Team Dr Will Bar 44.0 Portland 6 40:59
8 56 Carter Hagedorn Grouptrail Cycling 17.0 portland 6 41:13
9 7 Scott Chamberlain Planet PDX Cycling 40.0 Portland 6 41:27
10 46 Adam Moore Grouptrail Cycling 35.0 Portland 6 41:58
11 59 Keith McIntire BeerMongers 41.0 Portland 6 42:12
12 54 Greg McElravy Grouptrail Cycling 30.0 Portland 6 42:13
13 36 Scott Scholz 37.0 Portland 6 42:15
14 75 Pierce Martin Team Finger 31.0 Hood River 6 42:16
15 71 Joshua Petri 34.0 Portland 6 42:17
16 79 Tim Goodall 33.0 Portland 6 42:24
17 4 Chris Moor Deschutes Brewery 43.0 Bend 6 42:27
18 26 Brad Davidson Grouptrail Cycling 38.0 Portland 6 42:29
19 34 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo 44.0 Camas 6 42:33
20 77 Andrew Suchocki 41.0 Portland 6 42:57
21 5 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 41.0 Albany 6 43:16
22 9 Daniel Peterson Hammer Velo 33.0 Portland 6 43:23
23 39 Owen Rogers TCNF.LEGAL Racing Team 17.0 Portland 6 43:39
24 2 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 17.0 Tualatin 6 43:47
25 43 Walker Hendricks TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 18.0 Hood River 6 44:03
26 73 CHRISTOPHER STONER 29.0 Seattle 6 44:20
27 49 Grant Headley Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 34.0 Portland 6 44:38
28 60 Eric Shaffner Grouptrail Cycling 49.0 Portland 6 44:40
29 67 Mike Metz bicycleattorney.com 6 44:41
30 65 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 43.0 Portland 6 45:05
31 70 Joel Meyer 35.0 White Salmon 6 45:21
32 20 Micah Sardell Co-Motion Factory Racing Team 39.0 Eugene 6 45:42
33 35 Kevin Wallin 27.0 Portland 6 45:44
34 18 Patrick Case Swift Racing PDX 34.0 Beaverton 6 46:17
35 74 Gavin McGregor Rock Creek Cyclery AKA Bethany Bike Repair Cycling Team 45.0 Portland 6 46:19
36 72 Dan Werle 48.0 Portland 6 46:39
37 42 Paul Furst Dialed Cycling Team 22.0 Vancouver 5 39:05
38 19 Ben Tankus Byzick + Company Cycling 26.0 Portland 5 39:32
39 69 Lucian Spampinato Deschutes Brewery 19.0 Bend 5 40:02
DNF 78 Daniel Shaw 34.0 Portland 1 40:02
DNF 76 Jordan Boutilier Marys Bicycle Club 41.0 Corvallis 1 40:02

Men 4

Num Name Team Cx Age City Laps Time
1 2 James McGrew Team Finger 47.0 Husum 5 39:26
2 10 Connor Shimamoto 26.0 Portland 5 39:48
3 11 Stephen Plomer Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 35.0 Portland 5 40:06
4 19 Cesar Villegas 29.0 Portland 5 40:09
5 22 Randy Starkey Metropolis Cycle Repair 37.0 Vancouver 5 40:16
6 24 Jose Torres Dialed Cycling Team 51.0 Camas 5 41:54
7 1 Ryan Coons Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 34.0 Portland 5 42:05
8 6 Adam Andrus Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 31.0 Portland 5 42:06
9 7 Andy Borell 33.0 Portland 5 42:36
10 25 Michael Martinson 41.0 vancouver 5 44:44
11 12 Alex Wilson Hammer Velo 37.0 Portland 4 39:11

Men 5

Num Name Team Cx Age City Laps Time
1 68 Jeff Roerig 35.0 West Linn 5 38:40
2 67 Daniel Hanssler Team Oregon p/b Rodda Paint 37.0 Portland 5 39:24
3 41 Shaun Martin Dialed Cycling Team 46.0 Camas 5 39:30
4 70 Halen Harrison 15.0 Portland 5 40:04
5 6 Shaun Stiles 42.0 VANCOUVER 5 40:30
6 44 Thomas Alberini 30.0 Portland 5 40:47
7 14 Denzel Lall 26.0 Vancouver 5 41:49
8 12 Alastair Cox 32.0 Beaverton 5 42:04
9 52 Jamie King Grouptrail Cycling 43.0 Portland 5 42:21
10 3 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 55.0 Sherwood 5 42:32
11 37 Joel Brinson 38.0 Portland 5 42:51
12 56 Curtis Bullock 36.0 Portland 5 43:03
13 59 Landon Holmes 32.0 Portland 5 43:25
14 58 Charles Barr Portland 5 43:31
15 10 Christopher M Glenn 43.0 Portland 5 44:13
16 69 Douglas Corkran Grouptrail Cycling 52.0 Portland 5 44:50
17 17 Richard Pool Speedvagen 34.0 Portland 5 45:20
18 71 James Stuckey Rebound/Tireless Velo 49.0 Portland 5 45:33
19 45 Cody Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 38.0 Portland 5 45:46
20 21 Rodney Billowitz 55.0 Bend 5 46:05
21 55 Dennis Sweeten 55.0 Oregon City 5 46:21
22 11 John Condon Dialed Cycling Team 59.0 Camas 5 46:27
23 43 Christopher Taylor 34.0 Newberg 5 46:29
24 1 Erick Taft Dialed Cycling Team 50.0 Vancouver 5 47:06
25 72 Vaughn Adams 55.0 Hillsboro 5 47:09
26 73 Joel DeWit 63.0 Portland 4 40:47
27 65 Ken Lanteigne 60.0 Gresham 4 41:44
28 57 Brian Duhon Team S&M 48.0 Portland 3 44:26

Singlespeed

Num Name Team Cx Age City Laps Time
1 648 Lucas Strain Speedvagen 28.0 Portland 6 39:57
2 600 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 43.0 Forest Grove 6 40:04
3 676 Evan Murphy 32.0 Portland 6 41:15
4 616 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 42.0 Portland 6 41:19
5 603 Erik Fabrizius 35.0 Portland 6 41:27
6 606 Christian Lam Grouptrail Cycling 31.0 Portland 6 41:53
7 607 James Wood HiFi Sound Cycling Components 38.0 Hood River 6 42:07
8 687 Byron Breeden TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 44.0 Hood River 6 42:10
9 685 Jordan Miller Deschutes Brewery 38.0 Bend 6 42:10
10 610 Ryan Weaver River City Bicycles - Bike Law 43.0 Portland 6 42:50
11 622 John Lin Swift Racing PDX 37.0 Portland 6 42:58
12 675 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Gigantic Brewing 35.0 Portland 6 43:24
13 642 Caleb Trumbull TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 19.0 Hood River 6 43:27
14 691 Doug Merritt BeerMongers 40.0 Portland 6 44:04
15 686 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 45.0 Portland 6 44:12
16 659 Christopher Muhs Grouptrail Cycling 33.0 Portland 6 44:21
17 609 Dean Proteau Speedvagen 37.0 Portland 6 44:23
18 693 Howard Draper 43.0 Portland 6 45:03
19 690 Mike Hamness Dialed Cycling Team 48.0 Vancouver 6 45:52
20 667 Mike Schrankel Team Finger 53.0 Hood River 6 46:12
21 694 Richard Lorenz Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 45.0 Portland 5 39:12
22 689 Ken Shonkwiler 32.0 Astoria 5 39:14
23 653 Brian Little BeerMongers 46.0 Portland 5 39:24
24 672 Xander Viray Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 26.0 Portland 5 39:24
25 646 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54.0 Portland 5 39:29
26 633 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint 37.0 Portland 5 39:38
27 674 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 48.0 Portland 5 39:41
28 612 Jordan Norris Oregon Bike Shop Racing Team 41.0 Portland 5 39:48
29 654 Steve Black Trusty Switchblade 48.0 Portland 5 40:31
30 619 Jeff Nary 55.0 Bend 5 40:46
31 645 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 59.0 Portland 5 40:57
32 644 Adam Vanarsdall 48.0 Portland 5 41:58
33 652 John Napier Metropolis Cycle Repair 58.0 Vancouver 5 42:33
34 692 Vincent Zitkovich 48.0 Vancouver 5 43:35
DNF 627 Gabriel Linn Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 43.0 Bend 2 43:35
DNF 688 Walter Mcknight Deschutes Brewery 53.0 Bend 2 43:35

Singlespeed Women

Num Name Team Cx Age City Laps Time Notes
1 809 Laura Trace bicycleattorney.com 54.0 Portland 5 39:08
2 800 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 36.0 Portland 5 39:25
3 803 Megan Faris River City Bicycles - Bike Law 41.0 Portland 5 40:05 Warning: # too high on back
4 801 Mielle Blomberg Team S&M 49.0 Portland 5 40:51
5 824 Michelle Hance 26.0 Hillsboro 5 40:54
6 816 Pam Power Bonk Collective 38.0 Beaverton 5 41:47
7 825 Heather Pola Team Finger 47.0 Hood River 5 43:24
8 817 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 41.0 Portland 4 38:42
9 819 Victoria Duseau Portland 4 46:42

Women 1/2

Num Name Team Cx Age City Laps
1 817 Laura Parsons 38.0 Portland 8
2 805 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components 35.0 Hood River 8
3 812 Katlyn Giombolini 32.0 Portland 8
4 816 Angharad Porteous bicycleattorney.com 32.0 Portland 8
DNF 801 Nicole Beckwith Team Nonstop 34.0 Portland 2

Women 2/3

Num Name Team Cx Age City Laps Time
1 111 Katelin Mathers Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 37.0 Portland 5 38:53
2 119 Michelle Monroe 41.0 Washougal 5 39:11
3 120 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 37.0 Portland 5 39:35
4 105 Natasha Visnack 15.0 Bend 5 39:42
5 117 Jenna Lingwood 39.0 Portland 5 40:15
6 107 Julie Wilson Team Finger 47.0 Hood River 5 40:35
7 113 Mari Little BeerMongers 41.0 Portland 5 41:17
8 109 Holly Baird Team Nonstop 34.0 portland 5 43:51
9 116 Erin Blenkiron bicycleattorney.com 36.0 Portland 5 44:10
10 112 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 41.0 Portland 5 44:29

Women 4

Num Name Team Cx Age City Laps Time Notes
1 263 Alyssa Hargis 17.0 west linn 5 42:43
2 269 Kristi Cutter Sunnyside Sports 44.0 Bend 5 43:12
3 265 Taylor Kennedy Team Finger 29.0 Hood River 5 43:38
4 260 Rachel Hawes 39.0 Monmouth 5 44:24
5 268 Mary Smart Rebound/Tireless Velo 50.0 Portland 5 45:06
6 255 Stacy Ramakers Team 10 Barrel 41.0 Lake Oswego 4 37:45
7 252 Sarah Livingston Trusty Switchblade 30.0 Portland 4 37:58
8 272 Sara Bird bicycleattorney.com 34.0 Portland 4 38:00
9 273 Amy Engelhard Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 36.0 Tigard 4 38:36
10 267 Marie Zayas Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 33.0 Beaverton 4 38:50
11 254 Alexis Gibbons Co-Motion Factory Racing Team 32.0 Eugene 4 39:07
12 261 Amanda Abel Planet PDX Cycling 54.0 Portland 4 39:25
13 270 Elizabeth Taylor 57.0 Hood River 4 39:57
14 251 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling 48.0 Portland 4 40:59
15 271 Cynthia Wheeler 54.0 Hood River 4 41:09 Warning: sideways #
16 250 Katie Linton Planet PDX Cycling 46.0 Washougal 4 41:21

Women 5

Num Name Team Cx Age City Laps Time Notes
1 722 Kara Weld Team Finger 51.0 Hood River 4 37:55
2 737 Megan Ramey Team Finger 44.0 Hood River 4 38:46
3 724 Marika Yumang Rolling Thunder p/b The Missing Link 35.0 Milwaukie 4 39:27
4 734 Adaline Zacher 38.0 Milwaukie 4 40:28
5 716 Kelly Matthews Dialed Cycling Team 35.0 Vancouver 4 41:42 Warning: hair obscures #
6 705 Nitzel Hagan Dialed Cycling Team 41.0 VANCOUVER 4 43:09
7 715 Emily Klinger Tyburski 41.0 Vancouver 4 43:33
8 731 Sarah Stokes 28.0 Portland 4 44:20
9 735 Sara Halterman 38.0 Bend 4 44:41
10 707 Shannon Sardell 44.0 Eugene 4 45:23
11 720 Jenny Brown 46.0 Bend 3 37:51
12 730 Dani Stiles Vancouver 3 38:19
13 736 Dessa McFadin 44.0 Portland 3 38:34
14 725 Jessica Brinson 34.0 Portland 3 39:03