Cross Crusade: Alpenrose

Portland, OR
October 11, 2014

Part of the Cross Crusade

Thank you Crusade Crew If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Beginner Men

Num Name Team City Laps Time Notes
1 139 Tyler Holmes Team Planet X USA Portland 4 40:17
2 155 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas Hillsboro 4 40:28
3 149 Ian Boggs Portland 4 40:30
4 129 Ryan McLaughlin Bend 4 40:51
5 123 Howard Bell Bend 4 41:22
6 93 Devin Salinas Athletes Lounge Cycling Team Portland 4 41:23
7 162 howard draper 4
8 147 Russell Walker 4 41:28
9 82 bob schneid Portland 4 41:31
10 174 Cesar Carrillo Hillsboro 4 41:35
11 154 Dustin Tombleson Boneyard Cycling Bend 4 41:35
12 145 Dell Goertzen 4 41:40
13 141 Jack Hargrove TBBCX/GHETO West Sacramento 4 43:13
14 35 Alastair Cox portland 4 43:22
15 137 Trevor Frank 4 43:42
16 120 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team Lake Oswego 4 43:51
17 77 ryan smith molalla molalla 4 43:51
18 148 Adam Bergerson Capitol Velo Salem 4 43:52
19 128 Tanner Schulz Hillsboro 4 43:58
20 125 Dan Handorff Portland Velo Racing Team Portland 4 44:10
21 36 Charlie Goldston Gladstone 4 44:26
22 23 Steve Olsen Oregon City 4 44:29
23 142 Eric Hagen Portland 4 44:45
24 140 Tom Kretz Athletes Lounge Cycling Team 4 44:49
25 151 Neil Gibson Portland 4 45:08
26 171 Jim Campbell Bend 4 45:16
27 84 Stephen Rich Portland 4 45:21
28 153 Paul Allen 4 45:24
29 133 Jason Davis Rolling Thunder p/b The Missing Link 4 45:31
30 64 Peter Hand Portland 4 45:31
31 59 Jim Houck Beaverton 4 46:02
32 159 Martin Hulth 4 46:13
33 152 Mark Sather Wilsonville 4 46:27
34 124 Mark Hand 4 46:34
35 132 chad Stannard Portland 4 46:35
36 115 Jason Flanagan Capitol Velo Salem 4 46:48
37 108 Beau Burggraff Portland 4 46:57
38 157 Max Holfert 4 47:05
39 173 Nate Semm 4 47:06
40 6 John Morehead Camas Bike and Sport Washougal 4 47:17
41 156 Joshua Boelter Portland 4 47:19
42 130 ryan smith 4 47:25
43 172 Isaac Sederbaum Seattle 4 47:52
44 113 Jorge Lara Capitol Velo Salem 4 48:03
45 135 Don Gutzmann Hillsboro 3 36:30
46 5 Ed Waters Eagle Creek 3 36:39
47 161 Paul Sackman Portland 3 36:43
48 70 Jason Fleming Athletes Lounge Cycling Team Clackamas 3 36:59
49 79 Mark Alexander Portland 3 37:00
50 175 Allan Rudwick Portland 3 37:37
51 150 Jeff Gray 3 37:48
52 136 Jeb Hendrix Portland 3 38:10
53 96 Spencer Dandy Portland 3 39:01
54 43 Mike Brett The Spokesmen Portland 3 39:24
55 131 Libby L. Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 3 39:26
56 138 Chantal Angot 3 39:53
57 160 Jordan Plawner Portland 3 40:16
58 146 Gabriel Kammann portland 3 40:28
59 127 Chris Gram 3 40:48
60 144 Jessica Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link Portland 3 41:07
61 123 Nadege Dubuisson Rolling Thunder p/b The Missing Link Portland 3 41:26 wrong number, cannot use cat c number
62 143 Gil Herrera NWLCC Diablos Hillsoboro 3 42:16
63 134 John Hawtrey 3 43:29
64 158 David Forman Grouptrail Cycling 3 43:55
65 83 Craig Mitchelldyer milwaukie 3 44:15
66 126 Jennifer Kulle-Jones NoMads Bicycle Racing Team Portland 3 46:51
DNF 101 justin tunis portland 1

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 727 Jennifer Greeve Athletes Lounge Cycling Team 36 Olympia 4
2 749 Rebecca Hamilton 31 Portland 4
3 739 Amy Seymour Trusty Switchblade 41 Oregon city 4
4 753 Leah Benson Highfive Cycling 31 Portland 4
5 761 Melia Tichenor 29 Portland 4
6 766 Erin Corcoran 29 Newberg 4
7 715 Nicole Holt Athletes Lounge Cycling Team 28 Portland 4
8 747 Donna Russell 4
9 757 Noel Mickelberry 27 Portland 4
10 759 Emily D Krug 33 Portland 4
11 762 Andrea Martin Highfive Cycling 29 Portland 4
12 748 Heather Winfrey 4
13 767 julia himmelstein 31 Portland 4
14 733 Carolyn Sykes 33 Portland 4
15 707 Kristina Owen Capitol Velo 16 Salem 4
16 756 Lindsay Walker 4
17 711 Amanda Abel 48 Portland 4
18 750 kyla yeoman 32 Portland 4
19 743 Jessie Kwak 31 PORTLAND 4
20 758 sara stille 34 Portland 4
21 755 Kathy Lombardi 44 Portland 4
22 768 Kathryn Williams Team Lazy Tarantulas 39 Portland 4
23 744 Dani Wyeth Boneyard Cycling 30 Bend 4
24 702 Katherine Maund 4
25 746 Jean Fisher 4
26 764 Katy Townsend 4
27 751 Andie Thompson 4
28 769 Megan Snelling 31 Portland 4
29 754 Claudia Martinez Highfive Cycling 33 PORTLAND 4
30 752 Erica Tan 4
31 760 Lisa DiTommaso 53 Portland 3
32 765 Katie Popoff 3
DNF 708 Kirsten Rudberg Unattached 43 Portland 2

Category A

Num Name Team Age City Laps Time
1 92 Christopher Jones 8 1:03:03
2 78 Carl Decker Giant 39 Bend 8 1:03:27
3 35 Lance Haidet Bear Development Team 17 Bend 8 1:03:28
4 95 Steve Fisher Raleigh/FSA CX 24 Seattle 8 1:03:50
5 94 Adam McGrath Raleigh FSA Cyclocross 27 Port Townsend 8 1:04:02
6 89 Ben Thompson Thump Coffee 38 Bend 8 1:04:59
7 18 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 43 Portland 8 1:05:07
8 97 Josh Kelley Chris King / Cielo Factory Team 31 Portland 8 1:05:08
9 108 Brennan Wodtli Speedvagen Racing Machines 26 Bend 8 1:05:08
10 3 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 38 Portland 8 1:05:10
11 59 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 31 Portland 8
12 4 Seth Patla REN Cycles/Ti Cycles/River City Bicycles 37 Forest Grove 8
13 74 Stephen Bedford HCH-RPM Mortgage Cycling Team 36 Portland 8
14 2 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA 33 portland 8
15 84 josh whitney 8
16 57 Tim Goodall Islabikes 27 Portland 8
17 88 Adam Bucklin 39 Bend 8
18 86 Zach Heath Oregon Trail Racing p/b La Grande Ride 28 La Grande 8
19 15 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 37 Portland 8
20 112 Mitchell Trux REN Cycles/Ti Cycles/River City Bicycles 34 Portland 8
21 61 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles 26 Portland 8
22 77 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Bend 8
23 99 Matt Russell Hutch's/Bend Dental 35 Bend 8
24 67 Colin Rowan Look Good Feel Good 32 Portland 8
25 51 Robert Carver HiFi Sound Cycling Components 33 Portland 8
26 34 Gabriel Linn Trusty Switchblade 37 Bend 7 1:00:00
27 104 Rory JACK 7 1:00:03
28 53 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 41 Portland 7 1:00:16
29 6 James Rowan Murder of Crows 28 Bend 7 1:00:24
30 50 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 15 Washougal 7 1:00:25
31 96 Chad Cheeney Murder of Crows 35 bend 7 1:00:27
32 41 Damian Schmitt Portland Bicycle Studio 36 Bend 7 1:00:31
33 110 Nathan Coffey HCH-RPM Mortgage Cycling Team 35 Portland 7 1:00:33
34 36 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team 35 Portland 7 1:00:41
35 8 Ryan Garner Team Planet X USA 33 Eugene 7 1:00:42
36 91 John McCaffrey Kesho Bicycles 49 Portland 7 1:00:43
37 87 Marek Litinsky 7 1:00:46
38 33 Jeremy Dunn The Athletic Community 34 Portland 7 1:00:46
39 76 Joel Madrone Breadwinner Cycles 39 portland 7 1:00:46
40 37 Matt Fox Deschutes Brewery 36 Bend 7 1:00:53
41 14 Ira Ryan Breadwinner Cycles 38 portland 7 1:01:06
42 19 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Portland 7 1:01:09
43 46 Sean Corey Breadwinner Cycles 31 Vancouver 7 1:01:12
44 102 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 7 1:01:13
45 90 Cory Bolen Team Eastside Cycles - Boise 37 Boise 7 1:01:30
46 68 Jonathan Myers Team S+M 47 Portland 7 1:01:32
47 109 Brig Brandt 34 Bend 7 1:01:34
48 98 Jake Szymanski With Heart x Tenspeed Hero 26 Portland 7 1:02:10
49 16 Stephen Glass Jens Voigt's Army 41 Portland 7 1:02:14
50 85 Brendan Lehman 7 1:02:17
51 105 Colé Lalomia Team Wooly Mammoth 21 Portland 7 1:03:01
52 44 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club 26 Portland 7 1:03:21
53 81 Patrick Jackson Buy Local Cycling 35 Salem 7 1:03:34
54 103 Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team 25 Portland 7 1:03:49
55 100 Billy Bergen Hutch's/Bend Dental 27 Bend 7 1:04:07
56 70 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Cyclocross.com 29 Portland 7 1:04:15
57 54 David Sterry Green Submarine Records 31 Portland 7 1:04:50
58 32 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 39 Vancouver 7 1:05:13
59 111 Rust LaFleur 7
60 73 Nathan Gibson Trusty Switchblade 28 Portland 7
61 48 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 30 Portland 7
62 101 Mike Kath Therapeutic Associates Racing 36 portland 6 1:01:47
DNF 39 Adam Oliver Hutch's-Slocum-Co-Motion 18 Eugene 5
DNF 93 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 31 Portland 5
DNF 113 Ben jenkins 3
DNF 7 Jeremy Russell bicycleattorney.com 32 Portland 2
DNF 106 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 32 Portland 2
DNF 23 Troy Sexton Therapeutic Associates Racing 31 Portland 1

Category B

Num Name Team Age City Laps Time
1 82 Noah Jackson Bader Fourney BYRDS 16 Boise 6 45:40
2 85 Chaz Hogenauer BYRDS 16 boise 6 47:22
3 83 Jack ALESSI BYRDS 6 47:33
4 76 Trent Bielaszka BYRDS 15 Boise 6 47:41
5 63 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 16 Portland 6 47:47
6 23 Cory Solo Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 6 47:47
7 2 Sean A Carline CX Pistols p/b Cyclocross.com 36 Portland 6 48:55
8 99 Steven Case 6 49:02
9 92 Paul Friehauf Murder of Crows 34 Bend 6 49:02
10 77 Cary Adams Rolf Prima 20 Corvallis 6 49:06
11 100 Jared White 33 Portland 6 49:19
12 16 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling 29 Salem 6 49:33
13 84 Hugh ALESSI 6 49:36
14 52 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club 34 Beaverton 6 49:47
15 114 Timothy Scheumann 27 Portland 6 50:02
16 40 Jeff Johnston Boneyard Cycling 34 Bend 6 50:07
17 24 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 30 Beaverton 6 50:10
18 69 Andy Edick Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 26 Portland 6 50:14
19 4 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 23 Portland 6 50:19
20 18 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 6 50:35
21 51 Eric Fischer Nossa Familia Coffee Cycling 33 Portland 6 50:44
22 91 Jon Houk 6 51:17
23 95 Duncan Russell Backroom Coffee Roasters/Trek Columbus OH 33 Corvallis 6 51:18
24 88 David Cushman Cycle Smart 33 Portland 6 51:20
25 86 Jim Maddock 6 51:23
26 36 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 36 Portland 6 51:39
27 72 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 16 Tigard 6 51:53
28 46 Dennis Stafford CX Pistols p/b Cyclocross.com 38 Portland 6 52:08
29 48 Mike Selinger 34 Portland 6 52:30
30 64 Aaron Ufferman 33 Portland 5 42:21
31 93 Chuck Meyer Murder of Crows 36 Bend 5 42:32
32 98 Matthew Crampton 5 42:46
33 80 Will Niemann-Ross 5 42:47
34 87 Patrick Reedy CX Pistols p/b Cyclocross.com 36 Portland 5 42:49
35 89 Kyle Thorton 5 43:01
36 113 Ben Verhoeven Ruckus Test Team 31 Albany 5 43:25
37 116 Joseph Spampinato 44 Bend 5 43:27
38 66 Christian Martin River City Bicycles 38 Portland 5 43:41
39 81 Ty Porter Denim Salvage 24 Oregon City 5 43:57
40 97 Alejandro Galindo 5 44:19
41 112 Seth Erwin Hutch's-Slocum-Co-Motion 27 Bend 5 44:42
42 90 Jeremy Bowler Team 10 Barrel 31 Bend 5 45:25
43 111 Cassidy Bigsby Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 24 eugene 5 45:43
44 3 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 18 Portland 5 46:05
DNF 94 Matthew Brock Team Lazy Tarantulas 33 Portland 4
DNF 96 Daniel Penner Team Woolly Mammoth 28 Portland 4
DNF 79 Erik Borghoff Trusty Switchblade 29 Portland 4
DNF 71 Trevor Lane Boneyard Cycling 25 Bend 2
DNF 115 Gary Szalay 34 Hood River 1

Category C

Num Name Team Age City Laps Time
1 160 Ryan Funke Deschutes Brewery 29 Bend 5 42:53
2 127 Thomas McDonagh B.Y.R.D.S. 15 Boise 5 43:37
3 132 Greg Fleming Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25 Portland 5 44:25
4 131 Bradford White Wanderlust Tours 30 Bend 5 44:50
5 37 Christopher Muhs Look Good Feel Good 27 Portland 5 44:59
6 92 Nathan Agalzoff 32 Forest Grove 5 45:02
7 54 Ryan Houck Athletes Lounge Cycling Team 35 PORTLAND 5 45:12
8 161 Matthew Piekutowski 19 Portland 5 45:20
9 108 Jason Elstad Rolling Thunder p/b The Missing Link 33 Portland 5 45:20
10 5 Eric Albright Look Good Feel Good 32 Portland 5 45:27
11 3 Nic Kytlica Team Planet X USA 32 North Plains 5 45:50
12 102 Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 5 45:55
13 113 Matt Good Corner Cycle Cape Cod 25 Portland 5 45:59
14 21 Michael A Shearer Team 10 Barrel 33 Tigard 5 46:01
15 150 Aaron Mcpike Metropolis Cycle Repair 29 Portland 5 46:01
16 130 Matt Shaffer 31 Coos Bay 5 46:01
17 7 Brett Cassidy TheClymb.com 33 Portland 5 46:04
18 74 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team 30 Portland 5 46:07
19 47 Adam Moore Look Good Feel Good 29 Portland 5 46:07
20 69 Jeremy Nichols Zing 3 36 Tigard 5 46:08
21 126 Matthew Vitrano BYRDS 15 Boise 5 46:22
22 141 Joseph Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 24 Portland 5 46:37
23 94 Corey McManus 33 Beaverton 5 46:58
24 56 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team 33 Vancouver 5 47:05
25 65 Micah Sardell Wheelworks 33 Eugene 5 47:08
26 60 Dan Dellitt 41 Portland 5 47:17
27 137 Kristian Mickelson 5 47:19
28 78 Brandon Jennings Grouptrail Cycling 30 Portland 5 47:24
29 159 Martin Joyce 32 Portland 5 47:24
30 139 Blaine Bartholomew 32 Portland 5 47:28
31 164 Sam Swan Athletes Lounge Cycling Team 33 Portland 5 47:32
32 155 Chris Bathke 42 Portland 5 47:47
33 138 Anders Pedersen First Strike Velo 18 Portland 5 47:53
34 143 Kyle D'Auria 26 Portland 5 48:05
35 91 Scott Miyako 29 Portland 5 48:05
36 156 Brad Davidson 32 Portland 5 48:10
37 166 Corey Fish 32 Portland 5 48:18
38 75 Matt Jamison 33 Portland 5 48:22
39 149 Thomas Pastor Deschutes Brewery 34 Bend 5 48:33
40 148 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team 39 Forest Grove 5 48:43
41 134 Michael Collins 32 Portland 5 48:44
42 1 Stephen Carter The Spokesmen 35 Camas 5 48:50
43 146 John Berrigan 31 Tualatin 5 48:53
44 112 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland 5 48:53
45 57 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team 36 West Linn 5 49:08
46 109 Raul Bonifacio Yakima Products Inc 30 Portland 5 49:28
47 152 Matthew Wilkins Guinness Cycling Team 29 Portland 5 49:36
48 106 Ryan Schanno Talladega Bikes 30 Portland 5 49:51
49 154 Cody Wells 23 Portland 5 49:55
50 50 Anthony San Filippo 5 49:58
51 157 Alex Bigazzi Look Good Feel Good 35 Portland 5 49:59
52 104 Nick Besson 30 Portland 5 50:14
53 135 Chris Jenson 5 50:14
54 153 matt danielson 5 50:21
55 151 Josh Smith 30 Portland 5 50:22
56 8 Nathaniel Wells Hapi-Go! 59 Mosier 5 50:24
57 147 Phillip M Trost Team S+M 38 Battle Ground 5 50:27
58 169 Robert Reichenbach 5 50:27
59 167 jeff copus 45 portland 5 50:27
60 39 Martin Matsumura 49 Portland 5 50:54
61 120 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 52 Washougal 5 50:58
62 46 Toby Schmidt Joe Bike Racing 33 Portland 5 51:15
63 140 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 5 51:19
64 124 Ryan Kruit Ryan Kruit 29 Bend 5 51:22
65 125 Tommy Smith 43 Portland 5 51:28
66 162 David Rupar 28 Portland 5 51:31
67 136 Nate Wyeth Boneyard Cycling 31 Bend 5 51:34
68 22 aaron guffey LGFG 38 Portland 5 51:37
69 163 phil avery Team Beer 40 oregon city 5 51:53
70 36 Jordan Braun 28 5 52:00
71 28 Mark Hansen 35 Portland 5 52:03
72 144 James Mitchell 30 Beaverton 5 52:21
73 168 Mike Schwoebel 32 Tigard 5 52:29
74 29 ian gleason 36 beaverton 4 42:48
75 34 Kyle Pratuch 27 Portland 4 42:52
76 133 Kevin Rayburn Team Planet X USA 24 Tualatin 4 43:57
77 129 Andrew Nelson P.A.C.E. Triathlon Team 34 Portland 4 44:47
78 145 Andrew Kaylor Hapi-Go! 45 Beaverton 4 45:20
79 165 Travis Bullard 33 Portland 4 45:37
80 84 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal 4 46:52
DNF 158 David Hymans Metropolis Cycle Repair 35 Portland 2
DNF 71 elijah smith 34 vancouver 1

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 714 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 portland 5 47:03 219 lbs
2 760 David Taylor StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 44 Bend 5 48:02 218 lbs
3 710 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 39 Vancouver 5 48:16 226 lbs
4 700 Tim Schauer MacKay Sposito 46 Camas 5 48:22 212 lbs
5 736 Joe Larson Deschutes Brewery 39 Bend 5 48:32
6 732 Jack Trumbull 5 48:39
7 706 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 5 48:53
8 723 dave rosen HCH-RPM Mortgage Cycling Team 41 Beaverton 5 49:27
9 763 Pete Conklin Bush League Wrenching 51 Portland 5 49:49
10 765 Greg Lawler Team Lazy Tarantulas 42 Portland 5 49:55
11 737 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 40 Portland 5 49:59
12 716 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 48 Orchards 5 50:19
13 762 Jon Coney 44 Portland 5 51:07
14 722 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Portland 5 51:19
15 759 Peter Hettinga SWEAT360 44 Hillsboro 5 51:28
16 758 Johnny Baldwin Bush League Wrenching 43 Portland 5 51:29
17 730 Colby Nightingale Deschutes Brewery 44 Bend 5 51:29
18 701 Mike Reddig Camas Bike and Sport 43 Camas 5 51:40
19 757 Nick Hodson 4 42:39
20 750 Scott Pierce Sappo Hill Soapworks 48 Eugene 4 42:57
21 768 Matt Wilkin Team S+M 37 Portland 4 43:11
22 724 Dave Wrast Zing 3 46 Vancouver 4 43:25
23 742 Marcus Kohler Pacific Power Blue Sky 35 Portland 4 43:39
24 749 Justin S King Zing3 35 Tigard 4 44:06
25 748 John Livingston Murder of Crows 40 Bend 4 44:17
26 766 Abe Covello Team Planet X USA 36 Vancouver 4 44:18
27 729 James Thompson 49 Vancouver 4 44:57
28 764 Geoff Rogers Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 45 Portland 4 45:44 217 lbs
29 756 David Kimball 4 46:43
30 767 brian westhaver Team Lazy Tarantulas 39 portland 4 47:11 217 lbs
31 702 Eugene Ezman 57 The Dalles 4 47:45
32 753 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 45 Portland 4 48:08
33 743 Jacob Roth 36 Walla Walla 4 48:39
34 761 Matt Simonet 47 Portland 4 49:38
35 741 Jordan Slone Trusty Switchblade 31 Beaverton 4 50:54
36 717 Ed Hanna BeerMongers Cycle Club 34 Portland 4 52:11

Junior Men

Num Name Team Age City Category Laps
1 54 Ian Wilson Bend Endurance Academy 17 Bend Junior Men 17-18 4
2 61 Henry Jones Bend Endurance Academy 14 Bend Junior Men 13-14 4
3 107 Donovan Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15 Bend Junior Men 15-16 4
4 7 Keelan Ontiveros West End Jr 14 Portland Junior Men 13-14 4
5 78 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 16 eugene Junior Men 15-16 4
6 142 Eben Horacek HiFi Sound Cycling Components 15 Happy Valley Junior Men 15-16 4
7 8 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 13 eugene Junior Men 13-14 4
8 19 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 16 Tigard Junior Men 15-16 4
9 9 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 16 Portland Junior Men 15-16 4
10 20 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion 14 Eugene Junior Men 13-14 4
11 5 Davis Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 15 Trout Lake Junior Men 15-16 4
12 141 Erik Hammerquist West End Jr 16 Salem Junior Men 15-16 4
13 18 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Portland Junior Men 15-16 4
14 23 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 15 Vancouver Junior Men 15-16 4
15 22 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 Eugene,Oregon Junior Men 13-14 4
16 60 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 14 Gaston Junior Men 13-14 4
17 44 Ryder Uetrecht Bend Endurance Academy 12 Bend Junior Men 10-12 4
18 13 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 15 Vancouver Junior Men 15-16 4
19 36 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 14 Lake Oswego Junior Men 13-14 4
20 21 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 Eugene Junior Men 13-14 4
21 53 Nate Lelack Bend Endurance Academy 15 Bend Junior Men 15-16 4
22 77 Jack sullivan Pacific Power Blue Sky 16 Corvallis Junior Men 15-16 4
23 74 Peter Puettmann 17 Corvallis Junior Men 17-18 4
24 82 Ian Steigerwald PDX Devo Junior Cycling 16 Forest Grove Junior Men 15-16 4
25 17 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland Junior Men 10-12 4
26 137 Scott Santaguida Bend Endurance Academy 15 Bend Junior Men 15-16 4
27 55 Spencer Scott Bend Endurance Academy 16 Bend Junior Men 15-16 4
28 138 Karl Ulrich BEA 14 Bend Junior Men 13-14 4
29 146 Adam Valls Beaverton Bicycle Club 15 Portland Junior Men 15-16 4
30 41 Jace Petersen Team Finger 12 Hood River Junior Men 10-12 3
31 132 Tristan Bond 17 White Salmon Junior Men 17-18 3
32 144 Eddi Kamber 17 Milwaukie Junior Men 17-18 3
33 3 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland Junior Men 15-16 3
34 6 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City Junior Men 15-16 3
35 104 Jaben Gayheart Trusty Switchblade 13 Portland Junior Men 13-14 3
36 130 Nicholas Leuenhagen BYRDS 11 Meridian Junior Men 10-12 3
37 15 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal Junior Men 10-12 3
38 14 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go! 13 Vancouver Junior Men 13-14 3
39 48 Walker Hendricks Mountin View 12 Hood River Junior Men 10-12 3
40 112 Zane Globus-OHarra Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 12 Eugene Junior Men 10-12 3
41 131 Caleb Whiteley 14 Camas Junior Men 13-14 3
42 65 Carson Griffith Bend Endurance Academy 11 Bend Junior Men 10-12 3
43 143 Tanner Wescott 15 Junior Men 10-12 3
44 80 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 11 eugene Junior Men 10-12 3
45 136 Calvin David-Dubois 15 Junior Men 15-16 3
46 145 Elijah Shulman 15 Portland Junior Men 15-16 3
47 2 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 11 Portland Junior Men 10-12 3
48 57 Luke Soto 11 Sherwood Junior Men 10-12 3
49 129 Brennan Pool 15 West Linn Junior Men 15-16 3
50 140 Lucian Spampinato 13 Bend Junior Men 13-14 3
51 49 Brady Pfeiffer Trusty Switchblade 11 Bend Junior Men 10-12 3
52 16 Ryan DeVries Filth and Fury 10 Newberg Junior Men 10-12 3
53 40 Jacob Olander Bend Endurance Academy 11 Bend Junior Men 10-12 3
54 81 Noah Steigerwald 13 Forest Grove Junior Men 13-14 3
55 4 Michael Metz bicycleattorney.com 12 Portland Junior Men 10-12 3
56 133 Gabriel Boatright Filth and Fury 13 Tigard Junior Men 13-14 3
57 134 Tyler Williams 11 Junior Men 10-12 3
58 135 Alex Harmon 13 Junior Men 13-14 3
59 128 Alec Kimball 11 Junior Men 10-12 3
60 91 Duncan Yoder Rebound/Tireless Velo 11 Portland Junior Men 10-12 3
61 89 Gavin Sunderland 11 Troutdale Junior Men 10-12 3
62 62 Isamu Richmond 14 Portland Junior Men 13-14 3
63 139 Ethan Kobrowski Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 11 Portland Junior Men 10-12 2
64 58 Andrew Ard 10 Sherwood Junior Men 10-12 2
65 27 Ian Baer 11 Portland Junior Men 10-12 1

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 44 Ryder Uetrecht Bend Endurance Academy 12 Bend 4 35:17
2 17 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 4 38:47
3 41 Jace Petersen Team Finger 12 Hood River 3 27:49
4 130 Nicholas Leuenhagen BYRDS 11 Meridian 3 28:21
5 15 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal 3 28:42
6 48 Walker Hendricks Mountin View 12 Hood River 3 29:22
7 112 Zane Globus-OHarra Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 12 Eugene 3 29:26
8 65 Carson Griffith Bend Endurance Academy 11 Bend 3 30:25
9 143 Tanner Wescott 15 3 30:27
10 80 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 11 eugene 3 30:27
11 2 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 11 Portland 3 32:02
12 57 Luke Soto 11 Sherwood 3 32:50
13 49 Brady Pfeiffer Trusty Switchblade 11 Bend 3 35:05
14 16 Ryan DeVries Filth and Fury 10 Newberg 3 35:27
15 40 Jacob Olander Bend Endurance Academy 11 Bend 3 35:47
16 4 Michael Metz bicycleattorney.com 12 Portland 3 36:24
17 134 Tyler Williams 11 3 36:57
18 128 Alec Kimball 11 3 38:08
19 91 Duncan Yoder Rebound/Tireless Velo 11 Portland 3 38:16
20 89 Gavin Sunderland 11 Troutdale 3 40:20
21 139 Ethan Kobrowski Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 11 Portland 2 27:58
22 58 Andrew Ard 10 Sherwood 2 31:23
DNF 27 Ian Baer 11 Portland 1

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 61 Henry Jones Bend Endurance Academy 14 Bend 4 31:54
2 7 Keelan Ontiveros West End Jr 14 Portland 4 32:28
3 8 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 13 eugene 4 33:25
4 20 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion 14 Eugene 4 33:48
5 22 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 Eugene,Oregon 4 34:56
6 60 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 14 Gaston 4 35:07
7 36 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 14 Lake Oswego 4 36:33
8 21 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 Eugene 4 36:46
9 138 Karl Ulrich BEA 14 Bend 4 39:42
10 104 Jaben Gayheart Trusty Switchblade 13 Portland 3 28:19
11 14 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go! 13 Vancouver 3 28:52
12 131 Caleb Whiteley 14 Camas 3 30:19
13 140 Lucian Spampinato 13 Bend 3 34:52
14 81 Noah Steigerwald 13 Forest Grove 3 35:55
15 133 Gabriel Boatright Filth and Fury 13 Tigard 3 36:39
16 135 Alex Harmon 13 3 37:57
DNF 62 Isamu Richmond 14 Portland 3 43:55

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 107 Donovan Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15 Bend 4 32:01
2 78 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 16 eugene 4 33:11
3 142 Eben Horacek HiFi Sound Cycling Components 15 Happy Valley 4 33:21
4 19 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 16 Tigard 4 33:33
5 9 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 16 Portland 4 33:39
6 5 Davis Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 15 Trout Lake 4 33:52
7 141 Erik Hammerquist West End Jr 16 Salem 4 34:05
8 18 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Portland 4 34:33
9 23 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 15 Vancouver 4 34:49
10 13 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 15 Vancouver 4 35:17
11 53 Nate Lelack Bend Endurance Academy 15 Bend 4 37:16
12 77 Jack sullivan Pacific Power Blue Sky 16 Corvallis 4 37:38
13 82 Ian Steigerwald PDX Devo Junior Cycling 16 Forest Grove 4 37:57
14 137 Scott Santaguida Bend Endurance Academy 15 Bend 4 38:57
15 55 Spencer Scott Bend Endurance Academy 16 Bend 4 39:09
16 146 Adam Valls Beaverton Bicycle Club 15 Portland 4 41:13
17 3 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland 3 28:11
18 6 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 3 28:15
19 136 Calvin David-Dubois 15 3 30:35
20 145 Elijah Shulman 15 Portland 3 31:50
21 129 Brennan Pool 15 West Linn 3 34:07

Junior Men 17-18

Num Name Team City Laps Time
1 54 Ian Wilson Bend Endurance Academy Bend 4 31:43
2 74 Peter Puettmann Corvallis 4 37:38
3 132 Tristan Bond White Salmon 3 27:56
4 144 Eddi Kamber Milwaukie 3 27:59

Junior Women

Num Name Team Age City Category Laps
1 809 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 13 Tigard Junior Women 13-14 3
2 822 Haley Wilson Pacific Power Blue Sky 15 Corvallis Junior Women 15-16 3
3 858 Hannah Mavis Bend Endurance Academy 15 Bend Junior Women 15-16 3
4 836 Jennelle Holmes WebCyclery.com 13 bend Junior Women 13-14 3
5 852 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland Junior Women 10-12 3
6 851 Catherine Lehman Interurban 15 Portland Junior Women 15-16 3
7 835 Leah Pfeiffer Trusty Switchblade 13 Bend Junior Women 13-14 3
8 801 Kristina Owen Capitol Velo 16 Salem Junior Women 15-16 3
9 854 Elizabeth McKnight Mud Warriors 16 Gresham Junior Women 15-16 3
10 815 Aubrey Ellerbruch West End Bikes/Specialized 16 Lake Oswego Junior Women 15-16 3
11 856 Allyson Selander BYRDS 11 Boise Junior Women 10-12 3
12 834 Kendall Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 13 Portland Junior Women 13-14 3
13 855 kloe pfannmuller Junior Women 10-12 3
14 847 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 11 Portland Junior Women 10-12 3
15 810 Katie Castle Portland Velo Racing Team 13 Portland Junior Women 13-14 3
16 825 Linnea Owen Capitol Velo 12 Salem Junior Women 10-12 3
17 849 Samantha Trost Team S+M 14 Battle Ground Junior Women 13-14 3
18 804 Roxanna Hart Hapi-Go! 10 Washougal Junior Women 10-12 3
19 850 Faith Hudgel 13 Junior Women 13-14 3
20 812 Sydney Blem Team Lazy Tarantulas 10 Lake Oswego Junior Women 10-12 3
21 843 Lux Zarosinski 10 Junior Women 10-12 2
22 808 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 17 Clackamas Junior Women 17-18 2

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 852 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 3 31:27
2 856 Allyson Selander BYRDS 11 Boise 3 35:21
3 855 kloe pfannmuller 3 38:08
4 847 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3 38:47
5 825 Linnea Owen Capitol Velo 12 Salem 3 39:30
6 804 Roxanna Hart Hapi-Go! 10 Washougal 3 41:21
7 812 Sydney Blem Team Lazy Tarantulas 10 Lake Oswego 3 42:24
8 843 Lux Zarosinski 10 2 32:24

Junior Women 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 809 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 13 Tigard 3 28:38
2 836 Jennelle Holmes WebCyclery.com 13 bend 3 30:28
3 835 Leah Pfeiffer Trusty Switchblade 13 Bend 3 34:00
4 834 Kendall Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 13 Portland 3 36:33
5 810 Katie Castle Portland Velo Racing Team 13 Portland 3 39:16
6 849 Samantha Trost Team S+M 14 Battle Ground 3 40:24
7 850 Faith Hudgel 13 3 41:33

Junior Women 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 822 Haley Wilson Pacific Power Blue Sky 15 Corvallis 3 29:05
2 858 Hannah Mavis Bend Endurance Academy 15 Bend 3 30:01
3 851 Catherine Lehman Interurban 15 Portland 3 32:21
4 801 Kristina Owen Capitol Velo 16 Salem 3 34:20
5 854 Elizabeth McKnight Mud Warriors 16 Gresham 3 34:20
6 815 Aubrey Ellerbruch West End Bikes/Specialized 16 Lake Oswego 3 35:17

Junior Women 17-18

Num Name Team Age City Laps Time
1 808 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 17 Clackamas 2 42:01

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 353 Sean Haidet BendBroadband/WebCyclery.com 44 Bend 7 1:01:12
2 376 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 46 Eugene 7 1:01:36
3 410 Michael Wilson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 53 Corvallis 7 1:01:38
4 435 Tim Jones Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 42 Bend 7 1:02:02
5 430 Jason Walker 1:02:08
6 359 John Weathers Sunset Cycles 7 1:02:12
7 332 Ronald Kizziar HCH-RPM Mortgage Cycling Team 45 Portland 7 1:02:33
8 389 Martin Baker bicycleattorney.com 47 Hillsboro 7 1:02:34
9 316 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 49 Hillsboro 7 1:02:34
10 309 Chad Swanson Team S+M 37 The Dalles 7 1:02:35
11 335 Rick Metz bicycleattorney.com 46 Portland 7 1:02:39
12 360 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End Bikes 52 Portland 7 1:02:59
13 408 Matt Williams Thump Coffee 43 Bend 7 1:03:17
14 436 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com 42 Bend 7 1:03:23
15 304 Brian Foresta Civilian Velonauts 40 Portland 7 1:03:30
16 438 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com 48 BEND 7 1:03:34
17 431 Joshua DeGraff 38 Beaverton 7 1:03:42
18 398 Jeff Otto Sunset Cycles 52 Beaverton 7 1:03:51
19 377 Scott Bradway Team S+M 43 Portland 7 1:03:53
20 441 Paolo Dabbeni Filth and Fury 7 1:03:54
21 343 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 48 Gresham 7 1:03:55
22 440 Joe Santos 7 1:04:01
23 433 David Sjogren Sunnyside Sports 47 Bend 7 1:04:07
24 373 Tre Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 43 Hood River 7 1:04:08
25 310 Roger Meier Cyclepath Racing 46 Beaverton 7
26 422 William Alcorn BikeFlights.com 47 Portland 7 1:04:16
27 363 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Tigard 7 1:04:17
28 383 Steve Chapin Athletes Lounge Cycling Team 44 Portland 7 1:04:28
29 349 Bob Jacobs bicycleattorney.com 48 Portland 7 1:04:41
30 352 David Krause Trusty Switchblade 37 Bend 7
31 327 David Pedersen Portland Bicycle Studio 42 Portland 7 1:04:53
32 421 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 36 bend 7 1:04:53
33 312 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 37 Vancouver 7 1:05:03
34 334 Jesse Luckett Cyclepath Racing 42 Portland 7 1:05:05
35 428 Jason Benford The Spokesmen 40 San Francisco 7
36 347 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 48 Portland 7
37 369 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 49 Eugene 7
38 429 Webster Wilson Velominati Racing 42 Portland 7
39 315 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing 44 Portland 7
40 443 Michael Risner 7
41 355 Matt Engel StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 47 Bend 7
42 354 Robert Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com 44 Bend 7
43 434 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas 37 Wilsonville 7
44 333 Eric Lanners Team S+M 41 Portland 7
45 381 Shannon Boroff bicycleattorney.com 39 Portland 7
46 425 Scott Willson Gentle Lovers 44 Portland 7
47 427 Andy Meeks bicycleattorney.com 40 Portland 7
48 396 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 41 Portland 7
49 418 Rodney Trepess Deschutes Brewery 49 Bend 7
50 300 Mathew Braun Audi Cycling Team 41 Portland 7
51 305 Jason Musengo Portland Bicycle Studio 42 Portland 7
52 423 Montgomery Hill 7
53 382 Danny Weikel River City Bicycles 42 Portland 7
54 346 Jason Zadow Civilian Velonauts 38 Portland 7
55 424 Michael Szwaya bicycleattorney.com 44 Portland 7
56 432 Ed Reagan Portland Bicycle Studio 46 Portland 7
57 444 David Martin Deschutes Brewery 44 Bend 7
58 318 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Portland 7 1:04:08
59 337 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45 Portland 7
60 415 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club 45 Portland 7
61 319 PAT KUDSZUS Team Lazy Tarantulas 41 Salem 7
62 341 Kevin Sundberg Showers Pass MTB/CX Team 41 Lake Oswego 7
63 390 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46 Portland 7
64 439 Wade Miller Sunnyside Sports 43 Bend 7
65 348 John Droege Filth and Fury 48 Portland 7
66 413 Rick Boston Velominati Racing 48 Portland 6 1:00:02
67 384 Scott Mares Threshold Velo 47 Portland 6 1:00:40
68 414 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo 49 Portland 6 1:00:43
69 323 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 6 1:01:02
70 437 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 48 Lake Oswego 6 1:03:06
71 442 Cort Buchholz HCH-RPM Mortgage Cycling Team 37 Lake Oswego 6
72 328 Bret Berner River City Bicycles 50 Portland 6
73 411 Owen Murphy Murder of Crows 40 Bend 5
74 395 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 49 Portland 4
75 379 Todd Stewart Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 46 Portland 4
DNF 420 Dave Reitz Team Cycle Sport 45 Medford 4
DNF 387 Chris Moor Deschutes Brewery 37 Bend 3
DNF 405 Wally Hockman WebCyclery.com 37 Salem 3
DNF 394 Scott Ballard Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 48 Portland 2
DNF 416 Matt Kline Sappo Hill Soapworks 49 grants pass 2
DNF 417 John Rollert WebCyclery.com 41 Bend 2
DNF 362 Erik Bergstrom Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 42 Bend 1
DNF 302 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland 1
DNF 426 Richard Horacek HiFi Sound Cycling Components 37 Happy Valley 1

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 766 Brian Fuller 42 6
2 767 Owen Lin 39 6
3 586 Greg Stokes Hammer Velo 44 Portland 6
4 666 Jeffrey Struck 39 Portland 6
5 768 Johnny Burrell Metropolis Cycle Repair 40 portland 6
6 631 Mark DeResta Hood River Velo 44 hood river 6
7 644 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 41 Portland 6
8 606 Devin Bailly HCH-RPM Mortgage Cycling Team 40 Portland 6
9 564 Erik Denninghoff DNR Cycling 35 Portland 6
10 635 Ted Byram bicycleattorney.com 39 Portland 6
11 783 David M Miller Team Lazy Tarantulas 37 Portland 6
12 718 Kenneth Pace Team S+M 46 Portland 6
13 737 Dusty Miller Half Penny Cycling Team 35 Salem 6
14 571 Mike Heenan 40 Portland 6
15 583 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 39 Portland 6
16 610 Andy Leritz Team S+M 47 Portland 6
17 722 Rob Angelo Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 40 Bend 6
18 575 Jordan Norris Joe Bike Racing 35 Portland 6
19 750 Sasha Lacey Portland Velo Racing Team 47 Portland 6
20 580 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 50 Portland 6
21 651 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade 46 Bend 6
22 744 Brian Little BeerMongers Cycle Club 40 Portland 6
23 700 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing 35 Portland 6
24 757 Thom Kneeland Service Course Velo 42 Medford 6
25 687 Spencer White Stumptown Cycling Club 42 Portland 6
26 770 Tristan Jones 6
27 690 David Hewett The Spokesmen 39 Vancouver 6
28 620 Steve Raubolt SWEAT360 35 Tigard 6
29 603 Mark Widlund The Spokesmen 37 Brush Prairie 6
30 655 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 51 Portland 6
31 550 Robert Umberhandt 37 Portland 6
32 723 Bill Richmond Grouptrail Cycling 44 Beaverton 6
33 758 Hagai Tavori Hammer Velo 37 Portland 6
34 771 Alexander Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion 47 Eugene 6
35 657 Aaron Tarnow WebCyclery.com 36 Bend 6
36 563 Jerald Winfrey Twin Six 39 Tigard 6
37 568 Richard Rosko Hammer Velo 46 Portland 6
38 605 Daniel Esterling Green Submarine Records 35 Portland 6
39 756 Matt Radich Dr Will Bar 45 Lake Oswego 6
40 709 Gabriel Cabatic 38 Portland 6
41 719 Patrick Fraser Therapeutic Associates Racing 40 Portland 6
42 702 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Beaverton 6
43 585 Patrick Palmer HiFi Sound Cycling Components 42 West Linn 6
44 693 Chris Roberts Hammer Velo 43 Portland 6
45 587 Khari Gates Civilian Velonauts 43 Portland 6
46 710 Steve Black 42 Portland 6
47 749 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 48 Medford 6
48 617 David Rasca Half Penny Cycling Team 37 Salem 6
49 677 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 48 Bend 6
50 751 David Marchi 38 5
51 781 Doug Minarik bicycleattorney.com 37 Portland 5
52 654 Alexander Roddvik Hood River Velo 41 Hood River 5
53 593 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 41 Lake Oswego 5
54 573 Matthew S Martel Interurban 49 Portland 5
55 779 Matt Hooge 42 Portland 5
56 773 David Tsai Hutch's-Slocum-Co-Motion 49 Eugene 5
57 747 Bob Reininger 48 Bend 5
58 782 Josh Gobershock Boneyard Cycling 39 Bend 5
59 740 Kerry Halligan 43 Portland 5
60 561 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 lake oswego 5
61 628 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 39 lake oswego 5
62 650 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 44 Springfield 5
63 708 Dan Shepherd Team Cycle Sport 46 Ashland 5
64 578 Peter Rueegger Team Mudman 46 Portland 5
65 579 Todd Klapwyk 44 Hillsboro 5
66 754 Jason Uland Metropolis Cycle Repair 44 Portland 5
67 697 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 48 Portland 5
68 764 Kevin Morgan Murder of Crows 44 Bend 5
69 762 Brice Gary Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 46 Eugene 5
70 558 Rob Thompson Ironclad Cycling Team 43 Portland 5
71 761 Scott Churchill SCV 43 Ashland 5
72 552 Jeff Boehlke The Spokesmen 48 Battleground 5
73 765 Tom Lenth 44 Portland 5
74 769 Greg Shaffer 5
75 584 Mike Rosenfeld Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Portland 5
76 759 Brandon Gallagher Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 39 Bend 5
77 596 Casey Davidson bicycleattorney.com 44 West Linn 5
78 716 Jeff Brock Nossa Familia Coffee Cycling 39 Portland 5
79 689 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 38 Vancouver 5
80 646 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Lake Oswego 5
81 746 Matthew Gutowski 5
82 673 Andy Platt 5
83 775 Derek Halvorson Stumptown Cycling Club 41 Portland 5
84 726 Chris Nelson Green Submarine Records 39 Portland 5
85 760 Cesar Villanueva HCH-RPM Mortgage Cycling Team 41 Portland 5
86 659 Craig Broberg HCH-RPM Mortgage Cycling Team 49 Tualatin 5
87 595 Drew Coleman Hammer Velo 43 Portland 5
88 133 Daniel Boatright Filth and Fury 5
89 772 Sean Cook Cyclepath Racing 42 Beaverton 5
90 554 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team 45 5
91 743 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 40 Portland 5
92 703 Keith Dilly Ragnarok Racing 47 Seattle 5
93 742 Jeremiah Williams Trusty Switchblade 37 salem 5
94 774 Jon Frommelt bicycleattorney.com 44 Portland 5
95 641 Gregory Gohman 45 Beaverton 5
96 688 Adam Holt Boneyard Cycling 35 Bend 5
97 574 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Scappoose 5
98 633 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club 40 Portland 5
99 686 Jack Trumbull Hood River Velo 40 Hood River 5
100 763 Bryan McGreeny 5
101 642 Scott McKnight crank 45 Gresham 5
102 784 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Portland 5
103 785 Kyle Mills Murder of Crows 35 Bend 5
104 712 Aaron Zarosinski 46 oregon city 5
105 725 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 44 Lake Oswego 5
106 685 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 5
107 592 Sean Denney bicycleattorney.com 44 Portland 5
108 704 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland 5
109 656 Drew Holmes WebCyclery.com 44 Bend 5
110 780 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 45 Portland 5
111 715 Varner Seaman Nossa Familia Coffee Cycling 39 Portland 5
112 752 Dave Metz 49 Cottage Grove 5
113 753 Matthew Case Steve Young has a Posse p/b Trusty Switchblade 37 Portland 5
114 748 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 40 Portland 5
115 776 Josh Platis Rubicon 43 Portland 4
DNF 609 Dave Dezellem Ironclad Cycling Team 44 Hillsboro 3
DNF 630 Andy Kunkler Hood River Velo 40 Hood River 3
DNF 778 Todd Sexton Guinness Cycling Team 44 Portland 2
DNF 755 Tony Curtis The Spokesmen 47 Vancouver 2
DNF 777 steven ohlhaber Garner Northbrook Cycling Club 42 Portland 1

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 531 Chris Samuels 5 45:13
2 572 Craig Aaker 37 Portland 5 45:31
3 428 Peter Koonce Grouptrail Cycling 40 Portland 5 46:56
4 324 Yuji Sumimoto 44 Troutdale 5 47:00
5 522 Scott Trautman Camas Bike and Sport 48 Camas 5 47:18
6 419 Erik Young Athletes Lounge Cycling Team 37 Beaverton 5 47:30
7 535 Dale Nelson ICO 53 Boise 5 47:31
8 539 Curtis Brawner Ace Window Tinting 40 Bend 5 47:32
9 407 Darin Swan Trusty Switchblade 5 47:45
10 543 Jay Battleson Unattached 40 Bend 5 47:47
11 378 Jeff Chochon 49 Portland 5 48:03
12 302 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 45 Portland 5 48:08
13 300 Matt Thiefelder The Spokesmen 43 Vancouver 5 48:18
14 359 Nathaniel Wells Hapi-Go! 59 Mosier 5 48:21
15 335 Mike Sobolewski Hapi-Go! 45 Vancouver 5 48:27
16 379 Terry Hamness Camas Bike and Sport 44 Washougal 5 48:36
17 530 Justin Johnson The Hub Cyclery 38 Bend 5 48:53
18 375 Doug Brecht crank 50 Portland 5 49:05
19 562 Luke Robbins 45 5 49:06
20 537 Raymond Egan The Spokesmen 38 Portland 5 49:11
21 519 Chris Page 46 Brightwood 5 49:19
22 567 Eric Evans 5 49:27
23 527 Troy Nelson 5 49:33
24 395 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 44 Lake Oswego 5 49:37
25 512 Eric Wilson Showers Pass MTB/CX Team 50 Portland 5 49:39
26 462 Chris Burke Stumptown Cycling Club 37 Portland 5 49:44
27 570 Steve Kresl 5 49:46
28 555 Chris Foertsch 39 Corvallis 5 49:49
29 408 Britton Gentry Cyclepath Racing 47 Portland 5 49:55
30 538 George P.S. McConnell Ace Window Tinting 43 bend 5 49:56
31 342 Tim Broderick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 49 eugene 5 49:59
32 452 Steven Soto 41 Sherwood 5 50:02
33 523 Tom Spofford Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 54 Eugene 5 50:05
34 568 Matthew Jetton 45 portland 5 50:11
35 556 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 48 Portland 5 50:17
36 553 Joe Pinzone Threshold Velo 46 Vancouver 5 50:18
37 557 Hamish Rickett 49 5 50:18
38 451 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components 36 Portland 5 50:19
39 363 Greg Eyerly 50 Salem 5 50:20
40 544 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Hillsboro 5 50:21
41 468 Chris Foertsch 39 corvallis 5
42 532 Eric Pool 48 West Linn 5 50:34
43 463 Marc Angelo TheClymb.com 43 Portland 5 50:37
44 547 Steve Van Bergen 52 Portland 5 50:45
45 391 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team 40 Portland 5 50:46
46 542 Jason Hughes 42 5 50:48
47 533 Ronald Jones 51 5 50:52
48 441 Chad Fischer SWEAT360 38 Hillsboro 5 50:54
49 525 Lars Pedersen First Strike Velo 45 Snohomish 5 51:01
50 444 Alex Dombroski TheClymb.com 39 Portland 5 51:18
51 445 Dean Bailey Beaverton Bicycle Club 49 Vancouver 5 51:22
52 339 Charles Barrett 47 Portland 5 51:25
53 368 Kevin Dickson 45 Portland 5 51:26
54 431 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing 48 Tigard 5 51:27
55 471 Jason Bietz 48 Sherwood 5 51:38
56 501 Tim Sinatra Buy Local Cycling 44 Salem 5 51:40
57 482 Tom Nilan Showers Pass MTB/CX Team 52 Portland 5 51:46
58 546 Jeffrey H. Garrett Team Lazy Tarantulas 46 Lake Oswego 5 51:47
59 552 Dwayne King bicycleattorney.com 45 Portland 5 51:48
60 561 Steve Arnold 5 51:53
61 358 Jeff Dill Team Mudman 42 Portland 5 51:54
62 529 David Rudgel 464 5 51:59
63 478 Jeff Omundson 42 Portland 5 52:10
64 566 Anthony Smith 48 Portland 5 52:14
65 449 Jason Jones Team Planet X USA 40 Portland 5 52:18
66 526 Edward Rogers 5 52:18
67 398 Marlow Macht Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 41 Vancouver 5 52:23
68 548 James Daugherty Rolling Thunder p/b The Missing Link 35 Portland 5 52:23
69 430 James Owen Capitol Velo 45 Salem 5 52:27
70 321 Mark McMurtry Velominati Racing 44 Portland 5 52:36
71 545 anthony colistro Half Penny Cycling Team 42 salem 5 52:47
72 343 Jonathan Modie Team S+M 5 52:48
73 521 Matthew Hargrove 5 52:52
74 549 Ethan Fuld Unattached 49 Portland 5 52:54
75 306 Dave Torrance 44 Portland 5 53:01
76 308 Matt Haughey Matthew Haughey 42 McMinnvile 5 53:05
77 534 Matt McDonagh 53 Boise 5 53:08
78 477 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 56 Portland 5 53:08
79 456 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Portland 5 53:12
80 414 Burk Webb Portland Velo Racing Team 47 Milwaukie 5 53:14
81 325 Tony Pitone 46 Portland 5 53:30
82 524 Nick Hodson 5 53:33
83 536 Jason Ramsdell Aloha 43 Bend 5 53:36
84 348 Albert Passadore Rolling Thunder p/b The Missing Link 42 Portland 5 53:51
85 560 Blaine Zumwalt 45 5 54:22
86 469 Jeffrey Liebert 37 Portland 5 54:29
87 504 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team 36 Salem 5 54:31
88 435 Doug Malnati 51 Tigard 5 54:33
89 511 Tim Schallberger Sunnyside Sports 47 Bend 5 54:38
90 564 Alex Dupey 42 5 54:41
91 369 Bjoern Brunner 45 Portland 5 54:46
92 389 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 39 Portland 5 54:49
93 528 Phillip M Trost Team S+M 38 Battle Ground 5 55:00
94 559 Geir Eide 42 Portland 5 55:02
95 565 Russell Lathrop 45 5 55:04
96 333 Andy Casebeer Team S+M 47 Washougal 5 55:08
97 386 Kyle Mountain 47 Portland 5 55:11
98 373 Adam Clement 47 Portland 5 55:25
99 388 eric sorenson 38 Portland 4 45:14
100 540 Drexell Barnes 46 Bend 4 45:36
101 551 Joe Lagerstrom 51 Gresham 4 46:18
102 571 Patrick Meigs 4 46:31
103 569 Paul DeVries Filth and Fury 46 Newberg 4 47:18
104 541 Cliff McCann Sapol Hill 49 Grants Pass 4 47:29
105 323 Tom Kay The Spokesmen 39 Portland 4 47:30
106 427 James Williams Deschutes Brewery 45 Bend 4 48:01
107 558 Sean Whitacre 45 Portland 4 49:11
108 550 Craig Diehl 50 Portland 4 49:23
109 346 Andrew Kaylor Hapi-Go! 45 Beaverton 4 50:46
110 390 Dan Grabski Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 35 Portland 3 45:40
111 453 Michael Ard 42 Sherwood 2 45:10
DNF 554 Chris Zanger Boneyard Cycling 40 Bend 4
DNF 409 Matthew Dial Deschutes Brewery 38 Bend 2 Do not fold number
DNF 466 Justin Watkins Athletes Lounge/Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 40 Hillsboro 2
DNF 563 Ben Hein Yakima Bike Vigilantes 42 Bend 2
DNF 515 Marc Brodehl BeerMongers Cycle Club 37 Portland 1
DNF 439 kyle stephens BeerMongers Cycle Club 38 Portland 1

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps
1 290 Jeff Otto Sunset Cycles 52 Beaverton 6
2 366 robert meighan 6
3 363 John Wilson Pacific Power Blue Sky 56 Corvallis 5
4 252 William Goritski Rebound/Tireless Velo 52 Camas 5
5 373 dave tricamo Team dfL 50 San francisco 5
6 371 Charles Stearns Team Bobs-bicycles.com 52 Boise 5
7 250 Joseph Hoerner Smith&Nephew p/b West End Bikes 55 Portland 5
8 317 Alan Ott Rock Lobster 57 Eugene 5
9 282 phil randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 57 Eugene 5
10 292 Johnny Vergis Cyclepath Racing 54 Portland 5
11 318 Steve Yenne Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 58 Salem 5
12 280 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 52 Vancouver 5
13 375 Paul Lennon Owens Healthcare 51 Redding 5
14 368 Mark Bradley Unattached 54 Roseburg 5
15 341 Steven Thorne BikeFlights.com 53 Portland 5
16 301 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Portland 5
17 258 Daniel Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 54 Trout Lake 5
18 276 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 54 Camas 5
19 307 Greg Talbert Focus Bikes 52 Portland 5
20 262 Michael Metz 52 Renton 5
21 293 John Napier Camas Bike and Sport 53 Camas 5
22 381 Nathan Sheafor Team Bobs-bicycles.com 53 Grants Pass 5
23 340 Mike Mercer Grouptrail Cycling 54 Portland 5
24 295 Steve McCallion Chrome 50 Portland 5
25 365 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com 54 Bend 5
26 319 Steve Petersen Team Finger 53 Hood River 5
27 336 Tom Hill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 51 PORTLAND 5
28 253 Tim Ellerbruch West End Bikes/Specialized 56 Lake Oswego 5
29 360 Don Wright Boneyard Cycling 56 Bend 5
30 358 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 58 Portland 5
31 281 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 58 Tigard 5
32 267 Michael Kender Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 51 Portland 5
33 75 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion 52 Portland 5
34 255 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 56 Portland 5
35 351 Dave Burnard Adobe Systems 58 Forest Grove 5
36 313 David Dorocke Deschutes Brewery 52 Bend 5
37 266 erik goodfriend Showers Pass MTB/CX Team 54 portland 5
38 309 David Luoma Oregon Bike Shop Racing Team 57 Portland 5
39 316 Peter Spir Team S+M 59 Lake Oswego 5
40 367 Brian Smith WebCyclery.com 56 Bend 5
41 364 Kent Reynolds Murder of Crows 52 Bend 5
42 337 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo 51 Portland 5
43 355 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 57 Portland 5
44 339 Randy Scott 51 Bend 5
45 270 Jeffrey Volk DNR Cycling 51 Portland 5
46 314 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 50 Brush Prairie 5
47 349 Dan Davis WebCyclery.com 56 Bend 5
48 369 Michael Moriarty Bikes ECT 55 Decatur 5
49 372 Mark Miller Team Dirt 59 Corvallis 5
50 342 Tim Rathbun Molalla River BMX 52 Molalla 5
51 297 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Wilsonville 5
52 308 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 55 Ridgefield 5
53 325 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 50 Portland 5
54 353 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 55 Portland 5
55 379 David Showalter 50 Portland 5
56 284 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland 5
57 315 Paul Mautner Veloforma 56 Portland 5
58 380 Vern Krist SW Bicycle 58 Portland 5
59 269 Charles Linke The Spokesmen 56 Portland 5
60 288 Peter Nielsen Sunset Cycles 52 Portland 5
61 304 Doug Brecht crank 50 Portland 5
62 374 Mike Reightley WebCyclery.com 57 Bend 5
63 310 john nicholas DNR Cycling 59 portland 5
64 345 Alan Reaume 50 Portland 5
65 274 David Gratke Showers Pass MTB/CX Team 56 Portland 5
66 294 Mark Castle Portland Velo Racing Team 50 Portland 5
67 383 Chuck Kraeuter Yakima Bike Vigilantes 53 Portland 5
68 378 Robert Smith-Gillespie Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 56 Eugene 5
69 283 Thomas J Meier 59 Corvallis 4
70 377 Scott McCoy 56 4
71 370 Dale Webster Bike Newport-Bier One 56 South Beach 4
72 359 Evelyn West Team S+M 54 Portland 4
73 362 Colonel Reynolds Boneyard Cycling 56 Bend 4
74 382 Victor Delgado 50 Beaverton 4

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps
1 517 Gary Klingler WebCyclery.com 60 Bend 5
2 506 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 60 Eugene 5
3 502 Steve Lacey Team S+M 60 Portland 5
4 528 Rick Gregory Black Dog Velo 61 Eugene 5
5 519 Mark Schwyhart 5
6 508 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 63 Eugene 5
7 511 Craig Mavis Deschutes Brewery 60 Bend 5
8 504 Robert Fox Half Penny Cycling Team 63 Keizer 5
9 521 Steve Rearden Blondie Velo 63 Portland 5
10 514 Steven Miller 61 Portland 5
11 515 Terry Atwood Portland Velo Racing Team 68 Portland 5
12 509 Russell Speirn Portland Velo Racing Team 68 Wilsonville 5
13 527 Philip Litchfield Half Penny Cycling Team 64 Salem 5
14 532 Bob Daugherty Cyclepath Racing 63 Portland 5
15 524 Amory Cheney Boneyard Cycling 63 Bend 5
16 533 Paul Montgomery 62 5
17 534 Tim Hanrahan unaffiliated at moment 61 Portland 5
18 512 Tad Hodgert Deschutes Brewery 68 Bend 5
19 526 Malcolm Johnson Portland Velo Racing Team 66 Portland 5
20 520 Larry Stryker The Spokesmen 65 Camas 4
21 518 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 61 Portland 4
22 500 Ron Strasser Team S+M 65 Portland 4
23 516 John Degenhardt 60 Portland 4
24 507 Edward Lanton 64 Portland 4
25 503 Einar Traa Portland Velo Racing Team 71 Portland 4
26 531 Frank Fleetham Boneyard Cycling 71 Bend 3
DNF 535 Russ Brownyer 62 2

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 9 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 44 Bend 5
2 42 Meg Hamilton Hutch's-Slocum-Co-Motion 43 Eugene 5
3 43 jaini VS-Crawford Hutch's-Slocum-Co-Motion 39 Eugene 5
4 1 Lora Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 55 Trout Lake 5
5 20 Elise Huggins River City Bicycles Women's Team 45 Portland 5
6 35 Michelle Mills Sunnyside Sports 36 BEND 5
7 6 Ann Kennedy bicycleattorney.com 46 Portland 5
8 44 Linda Tesman 5
9 34 Julie Wilson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 41 Hood River 5
10 15 Renee Scott Sunnyside Sports 41 Bend 5
11 45 Juliette Oldfield 37 Portland 5
12 23 Amber Clark Murder of Crows 37 Bend 5
13 29 Mary Angelo Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 45 Bend 5
14 38 Anne Davis Usher Portland Bicycle Studio 5
15 14 Patricia Strange Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 43 Bend 5
16 26 Susanha Julber Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 48 Bend 5
17 3 Mielle Blomberg Team S+M 43 Portland 5
18 10 Julie Deal BeerMongers Cycle Club 42 Portland 5
19 40 Erika Miranda Trusty Switchblade 39 Portland 5
20 32 Stephanie Croy Highfive Cycling 40 Portland 5
21 16 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 44 Portland
22 28 Laura Hagen Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 46 Bend 5
23 33 Martha Paulus Half Penny Cycling Team 43 Salem 5
24 19 Margi Bradway Team S+M 40 Portland 5
25 24 Anna Saltonstall Team S+M 38 The Dalles 5
26 21 Deb Bauer Tensegrity PT Cycling 39 Eugene 5
27 25 Tess Weir RAO/Imperial River Racing 45 Beaverton 5
28 41 Sharon Anderson Trusty Switchblade 45 Portland 5
DNF 11 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 39 Vancouver 2
DNF 39 Joanne Eastwood Deschutes Brewery 47 Bend 2

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 529 Sheri Zwagerman Flywheel Bicycle Solutions 41 Medford 5
2 532 Cate Hass Boneyard Cycling 37 Bend 5
3 515 Jill Petersen Team Finger 42 Hood River 5
4 527 Tracey March Deschutes Brewery 45 Bend 5
5 508 Holly Pfeiffer Trusty Switchblade 42 Bend 5
6 519 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 36 Portland 5
7 531 Beth Bolen 35 Boise 5
8 500 Kimberly Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 35 Portland 5
9 526 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 41 Portland 5
10 536 Christine A Holland Portland Bicycle Studio 47 Portland 5
11 535 Erica McKenzie
12 533 Leslie Griffith Boneyard Cycling 46 Bend 4
13 510 Hazel Gross Trusty Switchblade 38 Portland 4
14 504 Tessa Sugahara Highfive Cycling 41 Salem 4
15 522 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 40 Portland 4
16 511 Evelyn Kim Stumptown Cycling Club 45 Portland 4
DNF 530 Melissa Thomsen Metropolis Cycle Repair 38 Portland 3
DNF Julia Sperry

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 635 Lori Smith Eastside Cycles 54 Boise 5
2 611 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team 51 Portland 5
3 632 Andrea Thomas Boneyard Cycling 46 Bend 5
4 633 Gina Miller Sunnyside Sports 47 Bend 5
5 620 Laila Deardorff bicycleattorney.com 53 Lake Oswego 5
6 634 Nancy Odle 46 Boise 5
7 631 Mary Dallas Hutch's/Bend Dental 52 Bend 5
8 608 Jan Moss Highfive Cycling 53 Portland 5
9 636 Sami Fournier Murder of Crows 47 Bend 4
10 604 Candida Hart Hapi-Go! 50 Washougal 4
11 622 Kathy Hovermale Boneyard Cycling 55 Bend 4
12 626 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland 4
13 602 Julie Ann Smith Sweetpea Ladies Auxiliary 46 Happy Valley 4
14 627 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 59 Corvallis 4
15 630 Lisa Campbell Beaverton Bicycle Club 55 Aloha 4
16 600 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 61 Lake Oswego 4
DNF 612 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 50 Vancouver 4
DNF 617 Julia Fudge Poplollies 48 Eugene 2
DNF 605 Donna Rosenberg 50 Renton 1

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 638 Chris Snyder bicycleattorney.com 41 Portland 7 48:36
2 593 Steven Beardsley Gentle Lovers 32 Portland 7 49:05
3 659 Adam Artner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 20 Corvallis 7 49:05
4 553 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 7 49:48
5 503 Brian Kesselman Ruckus Test Team 38 Portland 7 49:48
6 632 Luke Demoe Evviva/Stoemper 35 Eugene 7 49:57
7 513 Lee Ordonez English Cycles 32 Eugene 7 51:07
8 590 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing 32 PORTLAND 6 42:18
9 512 David Boerner Ruckus Test Team 33 Portland 6 42:48
10 582 Ben Guernsey Trusty Switchblade 30 Portland 6 42:48
11 511 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 38 Portland 6 43:34
12 568 Richard Sweet Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 44 Eugene 6 43:39
13 648 Clint Culpepper Team Wooly Mammoth 34 Portland 6 43:45
14 601 Nat Johnson Green Submarine Records 36 Portland 6 43:57
15 653 Ian Eglitis Team S+M 31 West Linn 6 44:04
16 577 Brian Gerow Breadwinner Cycles 33 Portland 6 44:13
17 608 Ryan Barrett 34 Portland 6 44:23
18 524 Ryan Garner Team Planet X USA 33 Eugene 6 44:27
19 569 Tony Kic Gentle Lovers 36 portland 6 44:30
20 650 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 18 Portland 6 44:30
21 572 Byron Breeden Guinness Cycling Team 38 Hood River 6 44:30
22 515 Brian Lynch Dr Will Bar 38 Portland 6 44:44
23 646 John Gulick Green Submarine Records 38 Portland 6 44:45
24 564 Jon Conway The Hub Cyclery 34 Bend 6 44:55
25 591 Andrew Yeoman Ruckus Test Team 32 Portland 6 45:06
26 649 Paul Johnson Ruckus Test Team 26 Portland 6 45:08
27 637 Adrian Richardson Showers Pass Elite Road Team 26 Portland 6 45:36
28 658 jimmy lingwood Gentle Lovers 33 portland 6 45:37
29 571 Pete Rubijono Poler/Mad Alchemy 38 Portland 6 45:52
30 642 Daniel Evans Ruckus Test Team 30 Portland 6 46:01
31 630 chris Cawthra 24 Twin falls 6 46:04
32 644 Chevil Knevil Evil 46 Portland 6 46:09
33 619 Jacob Furniss Poler/Mad Alchemy 34 Portland 6 46:11
34 657 Kevin Templeton 6 46:12
35 502 Zach Horn TheClymb.com 35 Portland 6 46:13
36 607 Christian Reed Green Submarine Records 35 Portland 6 46:34
37 613 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team 33 Portland 6 46:36
38 629 Nick Stroud 23 Boise 6 47:01
39 562 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion 45 Camp Adair 6 47:04
40 647 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 43 Portland 6 47:04
41 652 Colin Frazer 6 47:40
42 656 Sam Caviglione 29 Portland 6 47:42
43 661 Sven Geirnaert 33 Portland 6 47:57
44 605 Matt Radich Dr Will Bar 45 Lake Oswego 6 47:58
45 654 Christopher Ryan Ruckus Test Team 37 Portland 6 48:14
46 561 Ken Hahn Stumptown Cycling Club 40 Portland 6 48:23
47 622 Nolan Restivo TheClymb.com 36 Portland 6 48:44
48 540 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland 6 48:51
49 592 Shawn Small Ruckus Test Team 30 Portland 6 48:59
50 518 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 52 Vancouver 6 49:00
51 508 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 51 Portland 6 49:13
52 587 Christopher Burge Green Submarine Records 33 Portland 6 49:20
53 563 John Napier Camas Bike and Sport 53 Camas 6 49:29
54 602 Freddy Tincher Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 40 Portland 6 49:45
55 651 Tom Palke Team Mudman 48 Portland 6 49:46
56 514 Jerald Winfrey Twin Six 39 Tigard 6 49:54
57 595 Joel Crouch Ironclad Cycling Team 38 Portland 6 50:01
58 645 edwin brown Sprout Cycles/Lucky Lab 32 portland 6 50:22
59 544 Jeremy Zane 44 Portland 6 50:32
60 584 Keith Dilly Seattle 6 51:33
61 505 Maxwell Merkle Ruckus Test Team 32 Portland 6 51:45
62 585 Cindy Lewellen 47 Portland 6 52:21
63 520 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Wilsonville 6 52:52
64 542 Tyler Bump Ruckus Test Team 32 Portland 6 53:08
65 635 Zach Gayne 5 42:19
66 565 Susannah Hart Hapi-Go! 17 Washougal 5 42:49
67 639 Mark McMurtry Velominati Racing 44 Portland 5 43:55
68 517 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 39 lake oswego 5 45:43
69 633 jacques LaFortune bicycleattorney.com 28 Portland 5 46:34
70 660 Brian Puskas 38 Portland 5 48:09
71 615 James Webb Beaverton Bicycle Club 48 Portland 5 48:52
72 627 Todd Foreman-Kinder Veloforma 28 Portland 5
73 640 Mark Carter 4 44:45
DNF 594 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Milwaukie 4
DNF 643 Dave Condon Trusty Switchblade 38 Wilsonville 3
DNF 655 Cody Peterson Hutch's/Bend Dental 35 Bend 3
DNF 641 Jeff Dill Team Mudman 42 Portland 2
DNF 567 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 40 Portland 2

Singlespeed Women

Num Name Team City Laps Time Notes
1 674 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio Portland 4 43:16
2 673 Becky Rice Team Lazy Tarantulas Portland 4 43:56
3 626 Julie Kowal Athletes Lounge Cycling Team 4 44:19
4 671 Lori Brault Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland 4 44:30
5 677 Hazel Gross Trusty Switchblade Portland 4 45:36
6 676 Norrene Godfrey Team Godfrey Vancouver 4 46:55
7 670 Candida Hart Hapi-Go! Washougal 4 47:39
8 678 Heather Winfrey 3 36:32
9 672 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary Portland 3 37:34
10 675 Julie Ann Smith Sweetpea Ladies Auxiliary Happy Valley 3 39:40
11 279 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 3 49:19 not SS number

Unicycle

Num Name Team City Laps
1 U1 Brian Hart Jr. Hapi-Go! Washougal 1
2 U2 Susannah Hart Hapi-Go! Washougal 1
3 U7 Joseph Boquiren Hammer Velo Portland 1
4 U5 Alex White Word-RCB by Cyclisme Portland 1
5 U6 Nathanael Hart Hapi-Go! Washougal 1
6 U4 Hannah Hart Hapi-Go! Washougal 1
7 U3 Nathaniel Wells Hapi-Go! Mosier 1

Women A

Num Name Team Age City Laps Time
1 880 Megan Chinburg River City Bicycles Women's Team 35 Portland 7
2 894 Serena Bishop All Access Racing 35 bend 7
3 889 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 33 Portland 7
4 869 Laura Winberry Speedvagen Racing Machines 30 Bend 7
5 871 Julie Browning Cyclepath Racing 45 Portland 7
6 898 Rebeccah Bieri Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 35 White City 7
7 901 Marsa Daniel Team Group Health 7
8 896 Kristen Minarik bicycleattorney.com 33 Portland 7
9 872 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 7
10 868 Tina Brubaker Speed Vagen 46 Bend 7
11 906 Tricia Fleischer 6 1:00:02
12 857 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 48 Portland 6 1:00:30
13 852 Susannah Hart Hapi-Go! 17 Washougal 6 1:01:11
14 888 Sarah Max West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 6 1:01:11
15 900 Jadine Riley Team Group Health 40 Seattle 6 1:01:29
16 893 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 32 Portland 6 1:01:50
17 879 Cindy Lewellen 47 Portland 6 1:01:50
18 881 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 32 Portland 6 1:01:51
19 902 Stephanie White 26 6 1:02:05
20 895 Campbell Steers 25 6 1:02:20
21 863 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team 38 Portland 6 1:02:39
22 903 Angharad Porteous bicycleattorney.com 26 Portland 6 1:02:50
23 867 Jenn Levo Ironclad Cycling Team 34 Portland 6 1:03:14
24 897 Suzanne Marcoe Portland Bicycle Studio 36 PORTLAND 6 1:03:33
25 853 Ellene Smith bicycleattorney.com 34 Portland 6 1:03:33
26 899 Jade Koide Look Good Feel Good 31 Portland 6 1:03:41
27 905 Julie Baird Team 10 Barrel 31 Portland 6 1:03:56
28 877 Hannah Hart Hapi-Go! 21 Washougal 6 1:04:07
29 892 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 34 Portland 6 1:04:20
30 887 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 32 Beaverton 6 1:05:12
31 904 Melissa Sher 29 Portland 6
DNF 855 Kristin Valentine Ruckus Test Team 31 Portland 3

Women B

Num Name Team Age City Laps
1 151 Abby youngwerth BYRDS 14 Boise 5
2 134 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion 13 Eugene 5
3 157 Annalisa Fish 30 Portland 5
4 125 Aunika Miranda Trusty Switchblade 14 Portland 5
5 122 Liz Holt Boneyard Cycling 33 Bend 5
6 137 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team 36 Portland 5
7 153 Ashley Lance BeerMongers Cycle Club 29 Portland 5
8 150 Hannah Moore Green Submarine Records 31 Portland 5
9 159 Kelsey Carson Deschutes Brewery 32 Bend 5
10 148 Anne Cheeney Murder of Crows 37 bend 5
11 100 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 43 Portland 5
12 152 Hannah Green BYRDS 16 Boise 5
13 142 katie monaco Les Femmes de S & M 27 Portland 5
14 117 Susannah Nelson HiFi Sound Cycling Components 28 Portland 5
15 154 Kim Danielson Metropolis Cycle Repair 30 Portland 5
16 123 Suzie Atkin Sweetpea Ladies Auxiliary 34 Portland 5
17 133 Alana Armstrong HiFi Sound Cycling Components 33 Portland 5
18 155 Abby DenUyl BeerMongers Cycle Club 36 Portland 5
19 147 sarah layton Team S+M 32 Portland 5
20 136 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team 37 Lake Oswego 5
21 104 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components 36 Portland 5
22 108 Kristi Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 35 Portland 5
23 129 Hilary Luther 43 Degrees 38 Portland 5
24 158 Kaitlin Borstelmann Portland Bicycle Studio 28 Portland 5
25 118 Julie Kowal Athletes Lounge Cycling Team 33 Portland 5
26 107 Cristina Mihaescu Ruckus Test Team 35 Portland 5
27 128 Erin Chipps Green Submarine Records 34 Portland 5
28 146 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 28 Clackamas 4
29 124 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo 32 Vancouver 4
30 156 Erica Loder 4
31 143 Stacy Westbrook Highfive Cycling 39 Portland 4
32 149 Michelle Kunec-North Showers Pass MTB/CX Team 32 PORTLAND 4
33 144 Kimberly McCormack 31 Beaverton 4
DNF 140 Mari Little BeerMongers Cycle Club 35 Portland 2

Women C

Num Name Team Age City Laps
1 314 jessica fisher BYRDS 17 Kuna 5
2 313 Grace Green BYRDS 14 Boise 5
3 316 Holland LaRue 37 Hood River 5
4 283 jennifer phillips Athletes Lounge Cycling Team 35 Portland 5
5 277 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 29 Portland 5
6 262 Leah Medure DNR Cycling 34 Portland 4
7 312 Taylor Schefstrom Trusty Switchblade 28 Portland 4
8 309 Taeryn Robbins 4
9 305 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 31 Portland 4
10 265 Cecily Norris Highfive Cycling 34 Portland 4
11 318 Maria Hetland 4
12 304 Kerry Weymouth 40 Portland 4
13 282 Erica Menze Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 27 Portland 4
14 276 Traci Smolen 47 Portland 4
15 319 sarah martin 4
16 315 Meg Crapster-Pregont 28 Portland 4
17 303 Libby North Sweatpea 44 Portland 4
18 278 Traci Anderson 41 Beaverton 4
19 269 Rachel Mavis Deschutes Brewery 45 bend 4
20 258 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 47 Eugene 4
21 281 Anna Savoie 41 Seattle 4
22 253 Leanne Marinace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 46 Portland 4
23 310 Adrienne Carlson Sappo Hill Soapworks 26 Eugene 4
24 260 Christy Hawkins Monkey Wrench Bicycle Club 37 portland 4
25 308 Sarah Hodson 4
26 252 Robin Yakhour Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 47 Brush Prairie 4
27 268 Rose-Ann Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 46 Lake Oswego 4
28 264 Stacey Ruff Therapeutic Associates Racing 43 Gresham 4
29 279 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 37 Portland 3
DNF 317 jill weir 2
DNF 311 Alyssa Hagen Athletes Lounge Cycling Team 30 Portland 2