Cross Crusade: PIR Infield

Portland, OR
November 9, 2014

Part of the Cross Crusade

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Athena

Num Name Team Age City Laps Time
1 973 Erika Miranda Trusty Switchblade 39 Portland 4
2 982 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 39 Vancouver 4 48:55
3 984 Julie Deal 4 50:08
4 974 Kathy Hovermale Boneyard Cycling 55 Bend 4 52:29
5 975 Traci D'Elia Sweetpea Ladies Auxiliary 40 Hillsboro 4 55:09
6 970 Libby L. Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 45 Portland 4 56:11
7 972 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 42 Portland 3 57:21
DNF Nadege Dubuisson Rolling Thunder p/b The Missing Link

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 110 Stefan Furst Camas Bike and Sport 57 Vancouver 4 36:47
2 323 Tanner Hensley 4 36:59
3 258 howard draper 37 Portland 4 38:20
4 168 James Green 43 Portland 4 38:21
5 191 Adam Hayner 4 39:04
6 77 ryan smith molalla 22 molalla 4 39:05
7 88 Kevin Bransford 31 Lake Oswego 4 39:06
8 228 Cesar Carrillo 32 Hillsboro 4 39:22
9 128 Tanner Schulz 34 Hillsboro 4 39:27
10 101 justin tunis 34 portland 4 39:33
11 202 tom valencia hillsoboro 4 40:21
12 50 luis vargas Human Powered 39 PORTLAND 4 40:22
13 156 Joshua Boelter 38 Portland 4 40:45
14 66 Austin Grisham Athletes Lounge Cycling Team 28 Portland 4 40:52
15 213 Stephen Zadrozny Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 31 Portland 4 40:57
16 109 Paul Furst Camas Bike and Sport 16 Vancouver 4 41:00
17 37 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team 49 Lake Oswego 4 41:18
18 260 Taylor Thompson 32 Portland 4 41:20
19 36 Charlie Goldston 35 Gladstone 4 41:21
20 255 Jeremy Gavelin 23 Portland 4 41:24
21 263 Brian Dessinger 46 Milwaukie 4 41:25
22 999 Paul Nguyen 27 Portland 4 41:27 Please pick up a number
23 171 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas 43 Portland 4 41:31
24 157 Max Holfert Human Powered 34 Portland 4 41:35
25 167 Brian Fuller 40 Milwaukie 4 41:45
26 300 Pat Case 4 41:53
27 312 Oliver Schrang 4 41:57
28 84 Stephen Rich 47 Portland 4 42:00
29 142 Eric Hagen 34 Portland 4 42:07
30 229 D'Arcy Owen 42 Portland 4 42:20
31 225 Patrick Hunt 27 Tigard 4 42:23
32 240 Chris Eves Rolling Thunder p/b The Missing Link 4 42:26
33 140 Tom Kretz Athletes Lounge Cycling Team 51 Oregon City 4 42:34
34 182 Jack Owens 35 Portland 4 43:00
35 308 Ethan Guse 4 43:11
36 188 Austen Sofhauser 4 43:39
37 189 Larry Coates 41 Tigard 4 43:58
38 195 Trevor Cable 43 Portland 4 44:17
39 319 Dan Renn Team Slow 44 Portland 4 44:37
40 252 Scott Hollingsworth 32 Portland 4 44:44
41 161 Paul Sackman 57 Portland 4 44:48
42 315 Kyle Ormsby 4 44:58
43 115 Jason Flanagan Capitol Velo 39 Salem 4 45:25
44 136 Jeb Hendrix 42 Portland 4 45:36
45 187 Jim White TeBoJi 57 Salem 4 45:42
46 317 Jacob Scott Rare Disease Cycling 43 Beaverton 4 46:02
47 242 Ramsey Kail 29 Beaverton 4 46:08
48 135 Don Gutzmann 42 Hillsboro 4 46:22
49 284 Teresa White 29 Portland 4 46:33
50 5 Ed Waters 55 Eagle Creek 4 46:36
51 285 Trevor Levitt Tri Team PDX 35 Portland 4 46:47
52 324 Mike Cornwell 4 46:59
53 271 Steven Powell 57 Beaverton 4 47:13
54 214 Dustin Long 21 Milwaukie 4 47:53
55 96 Spencer Dandy 28 Portland 3 35:16
56 95 Will Hockett 3 35:40
57 56 Charles Halada 37 milwaukie 3 35:41
58 198 Michael Ybaben 51 Beaverton 3 35:53
59 144 Jessica Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 38 Portland 3 36:18
60 325 Jayson Wagner 3 36:28
61 160 Jordan Plawner 42 Portland 3 36:49
62 173 Nate Semm Saddle Sore Ass 35 Portland 3 37:09
63 245 Frank Mistretta 27 Portland 3 37:42
64 326 Tom Struzan 3 37:47
65 310 Eric Trvung 3 39:58
66 158 David Forman Grouptrail Cycling 50 Portland 3 40:02
67 83 Craig Mitchelldyer 34 milwaukie 3 40:10
68 318 Michael kaiser-Nyman 3 40:14
69 250 Morgan Spriggs Athletes Lounge Cycling Team 46 Aloha 3 40:38
70 322 Erin Fox 3 41:43
71 309 Sara Cadwell-Kan 3 41:53
72 328 Charles Treat 3 42:01
73 311 Bryan Sutton 3 43:47
74 170 Reyaz Rohani 33 Portland 3 44:15
75 126 Jennifer Kulle-Jones NoMads Bicycle Racing Team 45 Portland 3 45:46
76 327 Bradon Slack 2 35:38
77 321 Tim Mitchelldyer 53 Beaverton 2 35:56
78 320 Edward Curtiss 2 36:19
DNF 314 Christopher kaiser-Nyman 3
DNF 316 Drew Trapnell Camas Bike and Sport 26 Camas 3
DNF 148 Adam Bergerson Capitol Velo 39 Salem 1

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 727 Jennifer Greeve Athletes Lounge Cycling Team 36 Olympia 4 0:51:24
2 813 Tanya Littrell 46 Portland 4 0:53:10
3 768 Kathryn Williams Team Lazy Tarantulas 39 Portland 4 0:54:50
4 833 Hannah Yorra Boneyard Cycling 37 Bend 4 0:54:57
5 770 Emily Robey Oregon Bike Shop Racing Team 21 portland 4 0:55:43
6 728 Chiara Maltese Oregon Bike Shop Racing Team 38 Portland 4 0:56:02
7 731 Lauren Malakowski Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 25 hillsboro 4 0:56:32
8 756 Lindsay Walker 33 Portland 4 0:56:53
9 846 McKunlee Westman 4 0:58:22
10 726 Sheila Stegerwald Forest Grove 4 0:59:14
11 847 Lauren Adrian 4 1:00:04
12 845 Alexandra West 4 1:00:56
13 745 Samantha Trost Team S+M 14 Battle Ground 4 1:02:22
14 758 sara stille 34 Portland 3 0:48:56
15 841 Rachel Lemke 3 0:49:00
16 844 Pam Guy 3
17 744 Dani Wyeth Boneyard Cycling 30 Bend 3 0:50:21
18 823 Felicity Case 3 0:51:25
19 708 Kirsten Rudberg Unattached 43 Portland 3 0:52:20
20 824 Sara Carlson 3 0:53:27
21 720 elizabeth gintz Mountain View Cycles Racing Team 30 White Salmon 3 0:53:30
22 842 Nicole Mistkavi 3 0:54:42
23 843 Audrey Forbes 31 Portland 3 0:54:46
24 778 Vikki Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 55 Eugene 3 0:55:42
25 767 julia himmelstein 31 Portland 3 0:58:35

Category A

Num Name Team Age City Laps Time
1 3 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 38 Portland 8 1:01:41
2 108 Brennan Wodtli Speedvagen Racing Machines 26 Bend 8 1:01:49
3 97 Josh Kelley Chris King / Cielo Factory Team 31 Portland 8 1:02:09
4 89 Ben Thompson Thump Coffee 38 Bend 8 1:03:35
5 82 Sean Babcock Team S+M 31 Beaverton 8 1:04:11
6 4 Seth Patla REN Cycles/Ti Cycles/River City Bicycles 37 Forest Grove 8 1:05:19
7 41 Damian Schmitt Portland Bicycle Studio 36 Bend 8 1:05:34
8 118 James Ceccorulli bicycleattorney.com 27 Portland 8 1:05:48
9 7 Jeremy Russell bicycleattorney.com 32 Portland 8 1:05:53
10 151 Ryan Garner Team Planet X USA 33 Eugene 8 1:06:27
11 152 Patrick Means Team S+M 31 CORVALLIS 8 1:06:33
12 38 James Williams Deschutes Brewery 34 Bend 8 1:06:34
13 153 John Curry 8 1:06:47
14 158 Paul LaCava Giant 36 Portland 8 1:07:09
15 18 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 43 Portland 8 1:07:27
16 57 Tim Goodall Islabikes 27 Portland 8 1:07:30
17 2 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA 33 portland 8 1:07:43
18 36 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team 35 Portland 8 1:07:50
19 149 Toby SWANSON 8 1:07:52
20 14 Ira Ryan Breadwinner Cycles 38 portland 8 1:08:09
21 11 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 18 Portland 8 1:08:09
22 19 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Portland 8 1:08:12
23 161 John Dalle 8 1:08:18
24 83 William Warburton Bend Endurance Academy 34 Bend 7
25 76 Joel Madrone Breadwinner Cycles 39 portland 7 1:00:30
26 112 Mitchell Trux REN Cycles/Ti Cycles/River City Bicycles 34 Portland 7 1:00:34
27 154 Nathan Coffey HCH-RPM Mortgage Cycling Team 35 Portland 7 1:00:37
28 50 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 15 Washougal 7 1:00:46
29 56 Christian Buesch Corvallis Cyclery Racing 28 Corvallis 7 1:01:00
30 67 Colin Rowan Look Good Feel Good 32 Portland 7 1:01:09
31 124 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Portland 7 1:01:16
32 150 Brad Winn HCH-RPM Mortgage Cycling Team 31 Portland 7 1:01:23
33 61 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles 26 Portland 7 1:01:27
34 62 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 7 1:02:15
35 107 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland 7 1:02:39
36 81 Patrick Jackson Buy Local Cycling 35 Salem 7 1:02:40
37 22 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 33 Portland 7 1:02:41
38 33 Jeremy Dunn The Athletic Community 34 Portland 7 1:02:55
39 129 Jeff Ballantine Cyclepath Racing 29 Portland 7 1:02:58
40 147 Eric Lagerstroom 7 1:03:08
41 145 Richard Machhein 7 1:03:10
42 68 Jonathan Myers Team S+M 47 Portland 7 1:03:28
43 127 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Happy Valley 7 1:03:33
44 105 Colé Lalomia The Athletic Community 21 Portland 7 1:03:50
45 148 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 31 Portland 7 1:04:19
46 32 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 39 Vancouver 7 1:04:28
47 1 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio 38 Portland 7 1:04:32
48 146 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 37 Vancouver 7
49 117 Brent Casady 43 Portland 7 1:04:49
50 143 Brian Schultz Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 37 Beaverton 7 1:04:59
51 70 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Cyclocross.com 29 Portland 7 1:06:06
52 54 David Sterry Green Submarine Records 31 Portland 7 1:06:24
53 130 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling 29 Salem 7 1:06:46
54 23 Troy Sexton Therapeutic Associates Racing 31 Portland 7 1:09:22
55 48 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 30 Portland 7 1:09:25
DNF 98 Jake Szymanski With Heart x Tenspeed Hero 26 Portland 5
DNF 20 Erik Tonkin Team S+M 40 Portland 4
DNF 73 Nathan Gibson Trusty Switchblade 28 Portland 4
DNF 59 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 31 Portland 2

Category B

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 63 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 16 Portland 6 0:57:44
2 121 Billy Truelove Co-Motion Cycles Factory Team 40 Eugene 6 0:58:14
3 77 Cary Adams Rolf Prima 20 Eugene 6 0:58:24
4 2 Sean A Carline CX Pistols p/b Cyclocross.com 36 Portland 6 0:58:30
5 40 Jeff Johnston Boneyard Cycling 34 Bend 6 0:58:38
6 187 Scott Warren 31 Portland 6 0:58:40
7 114 Timothy Scheumann Athletes Lounge Cycling Team 27 Portland 6 0:58:58
8 100 Jared White 33 Portland 6 0:59:20
9 23 Cory Solo Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 6 0:59:32
10 179 Matthew Crampton BeerMongers Cycle Club 34 Portland 6 0:59:45
11 151 Jason Elstad Rolling Thunder p/b The Missing Link 33 Portland 6 0:59:59
12 70 Jonathan Kuipers CX Pistols p/b Cyclocross.com 28 Portland 6 1:00:10
13 125 Greg Fleming Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25 Portland 6 1:00:14
14 9 David Cushman David Cushman 33 Portland 6 1:00:17
15 18 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 6 1:00:26
16 52 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club 34 Beaverton 6 1:00:37
17 165 David M Miller Team Lazy Tarantulas 37 Portland 6 1:00:43
18 126 Christopher Muhs Look Good Feel Good 27 Portland 6 1:00:51
19 150 ben corbalis Portland Bicycle Studio 29 Portland 6 1:01:07
20 24 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 30 Beaverton 6 1:01:13
21 166 Aaron Michalson CX Pistols p/b Cyclocross.com 29 Portland 6 1:01:30
22 120 Mike Chamblin 31 Portland 6 1:01:44
23 156 Matthew White Bike Newport-Bier One 34 CORVALLIS 6 1:01:48
24 162 Nathan Agalzoff 32 Forest Grove 6 1:01:53
25 46 Dennis Stafford CX Pistols p/b Cyclocross.com 38 Portland 6 1:01:58
26 87 Patrick Reedy CX Pistols p/b Cyclocross.com 36 Portland 6 1:01:58
27 164 John Rosie na 36 Portland 6 1:01:58
28 36 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 36 Portland 6 1:02:41
29 135 Brendan Treacy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Portland 6 1:03:11
30 160 Jason Uland Metropolis Cycle Repair 44 Portland 5 0:53:59
31 159 Matt Good Look Good Feel Good 25 Portland 5 0:54:42
32 64 Aaron Ufferman 33 Portland 5 0:54:50
33 157 Tristan Bond 17 White Salmon 5 0:55:00
34 158 Rafe Lenher 5 0:55:01
35 167 Jonathan Perlman 5 0:55:40
36 90 Jeremy Bowler Team 10 Barrel 31 Bend 5 0:56:29
37 6 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 34 Eugene 5 0:56:39
38 118 matt monbouquette Mountain View Cycles Racing Team 32 hood river 5
39 163 Dan Shaw 5 0:57:04
40 176 Jeremiah Williams Trusty Switchblade 37 salem 5 0:57:08
41 101 Matthew Case Steve Young has a Posse p/b Trusty Switchblade 37 Portland 5 0:57:48
DNF 3 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 18 Portland 2
DQ 161 Jon Pearson Therapeutic Associates Racing 48 portland 5 1:04:08 illegal hand up

Category C

Num Name Team Age City Laps Time
1 74 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team 30 Portland 5 48:49
2 139 Blaine Bartholomew 32 Portland 5 48:50
3 102 Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 5 49:44
4 7 Brett Cassidy TheClymb.com 33 Portland 5 49:45
5 240 Scott A Rider Grouptrail Cycling 46 Portland 5 49:52
6 56 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team 33 Vancouver 5 50:18
7 95 Kyle Morris Therapeutic Associates Racing 26 Gresham 5 50:24
8 233 Ben Swanson Murder of Crows 30 Bend 5 50:28
9 280 Dustin Tombleson Boneyard Cycling 33 Bend 5 50:29
10 275 Jordan Reid 28 Beaverton 5 50:35
11 175 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 15 Vancouver 5 50:36
12 149 Thomas Pastor Deschutes Brewery 34 Bend 5 50:46
13 215 Andrew Baxter 28 Portland 5 51:06
14 141 Joseph Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 24 Portland 5 51:28
15 80 Max Miller 32 Portland 5 51:28
16 258 David George 32 Portland 5 51:45
17 148 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team 39 Forest Grove 5 52:00
18 173 Josh Snyder 33 Corvallis 5 52:12
19 65 Micah Sardell Wheelworks 33 Eugene 5 52:31
20 64 Brad Davidson 32 Portland 5 52:35
21 174 Phil Webster Rolling Thunder p/b The Missing Link 31 Portland 5 52:40
22 75 Matt Jamison 33 Portland 5
23 78 Brandon Jennings Grouptrail Cycling 30 Portland 5 52:55
24 166 Corey Fish 32 Portland 5 53:01
25 84 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal 5 53:16
26 222 Coty Irving 22 5 53:17
27 60 Dan Dellitt 41 Portland 5 53:30
28 208 john pearson Sunset Cycles 25 portland 5 53:31
29 312 Ian Boggs 34 Portland 5 53:41
30 94 Corey McManus 33 Beaverton 5 53:42
31 236 Eric Speakman Team Lost Highway 43 Portland 5 53:48
32 299 Chris Page 46 Brightwood 5 53:55
33 146 John Berrigan 31 Tualatin 5 53:58
34 295 Nico Parkes-Perret Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 5 53:59
35 41 Eric Hagstette 5 54:05
36 300 Kyle Berg 5 54:06
37 163 phil avery Team Beer 40 oregon city 5 54:24
38 191 Christopher Landon 33 Portland 5 54:55
39 303 Todd evans 45 Newberg 5 55:09
40 50 Anthony San Filippo 34 Hubbard 5 55:12
41 76 Marc Heisterkamp Grouptrail Cycling 32 Portland 5 55:17
42 1 Stephen Carter The Spokesmen 35 Camas 5 55:27
43 150 Aaron Mcpike Metropolis Cycle Repair 29 Portland 5 55:40
44 179 Bryan Foster 35 Portland 5 55:46
45 36 Jordan Braun 28 5 55:52
46 183 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 36 Portland 5 55:56
47 276 Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team 33 Beaverton 5 56:08
48 296 Daniel Trvung 5
49 155 Chris Bathke 42 Portland 5 56:14
50 298 Ron Lewis Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 40 Portland 5 56:19
51 86 Jason Ladwig Portland 5 56:20
52 270 Russell Walker 27 Portland 5
53 3 Nic Kytlica Team Planet X USA 32 North Plains 5 56:41
54 246 Eric Shaffner 43 Portland 5 56:47
55 310 Erik Naylor 30 Portland 5 56:56
56 241 Sid Hariharan 5 57:22
57 93 Kyle Kruger 30 Portland 5 57:38
58 107 Andy Morris 44 Portland 4 46:14
59 255 Kris Fischer 4 46:15
60 134 Michael Collins 32 Portland 4 46:23
61 122 Joshua Johansen Team 10 Barrel 41 West Linn 4 46:26
62 8 Nathaniel Wells Hapi-Go! 59 Mosier 4 46:39
63 153 matt danielson Metropolis Cycle Repair 33 Portland 4 46:40
64 171 Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team 30 Portland 4 46:46
65 193 Ian Lethbridge 32 Portland 4 46:59
66 304 Michael Dehner 4 47:12
67 34 Kyle Pratuch 27 Portland 4 47:33
68 167 jeff copus 45 portland 4 47:36
69 140 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 4 47:36
70 136 Nate Wyeth Boneyard Cycling 31 Bend 4 47:42
71 290 David Hankins Camas Bike and Sport 60 Camas 4 47:50
72 159 Martin Joyce 32 Portland 4 48:14
73 135 Chris Jenson 27 Rochester 4 48:18
74 309 Daniel Jagger 4 48:25
75 308 Jason Davis Rolling Thunder p/b The Missing Link 4 48:36
76 306 Matt Pittman 4 49:44
77 301 Daniel Jaffe 4 50:19
78 176 Matt Bloom GET FIT Cycling 24 Portland 4 51:53
79 297 Kyle Remngton 4 53:36
80 170 Charles Henderson Team Lost Highway 44 Portland 4
81 302 Paul DeVries Filth and Fury 46 Newberg 4 56:30
82 305 Jeremy Erkstein 4 56:31
DNF 307 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team 37 Lake Oswego 3
DNF 162 David Rupar 28 Portland 2
DNF 216 Sean Haggerty 34 Portland 2
DNF 311 Mari Little BeerMongers Cycle Club 35 Portland 2
DNF 632 Ralph Peterson 2
DNF 238 Adam Moore Look Good Feel Good 29 Portland 1

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 769 Aaron Coker HCH-RPM Mortgage Cycling Team 39 Portland 5 50:58 201** Sending B sample
2 714 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 portland 5 51:42 216.0
3 760 David Taylor StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 44 Bend 5 52:30 218.0
4 779 Walter Mcknight Deschutes Brewery 47 Bend 5 53:42 213.0
5 785 Matthew Brock Team Lazy Tarantulas 33 Portland 5 53:52
6 700 Tim Schauer MacKay Sposito 46 Camas 5 53:58
7 812 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 30 Beaverton 5 54:03
8 706 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 5 54:29
9 789 Thomas Lyttle River City Bicycles 34 Portland 5 55:50
10 737 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 40 Portland 5 55:55
11 777 Tony Weber 47 Hillsboro 5 55:56
12 701 Mike Reddig Camas Bike and Sport 43 Camas 5 56:04
13 733 Mark Thomas Rogue 39 Hood River 5 56:04
14 803 Matt D'Elia Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 39 Hillsboro 5 56:25
15 711 Tyson Hart Civilian Velonauts 40 Portland 5 56:36
16 734 John Martin Team Lazy Tarantulas 4 46:08
17 722 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Portland 4 46:26
18 794 Bryan Smith Hammer Velo 42 Portland 4 46:28
19 730 Colby Nightingale Deschutes Brewery 44 Bend 4 48:10
20 788 Rutherford Brakke-Pound 37 Portland 4 48:15
21 813 Vince Rodarte Team Planet X USA 39 Portland 4 48:23
22 721 Earl Hazekamp Capitol Velo 39 Salem 4 48:44
23 757 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 41 Portland 4 48:45
24 732 Jack Trumbull 4 48:54
25 772 Jon Buffaloman Bouffleur Rolling Thunder p/b The Missing Link 53 Portland 4 48:54
26 717 Ed Hanna BeerMongers Cycle Club 34 Portland 4 48:57
27 805 Chris DiMinno 4 49:36
28 767 brian westhaver Team Lazy Tarantulas 39 portland 4 49:42
29 735 Joel Sherman 36 Portland 4 49:44
30 712 Jeremiah Hartley J & K Holdings 31 Portland 4 50:01
31 749 Justin S King Zing3 35 Tigard 4 50:14 196 ** Sending B sample
32 702 Eugene Ezman 57 The Dalles 4 50:46
33 814 Jeff Spencer Team S+M 50 Clackamas 4 51:06
34 729 James Thompson 49 Vancouver 4 52:01
35 811 Mark Long 4 52:36
36 753 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 45 Portland 4 53:43
37 743 Jacob Roth 36 Walla Walla 4 54:35
38 815 Brian Puskas 38 Portland 4 55:05
39 771 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair 42 Portland 4 56:31
40 778 Todd Mitchell 44 Vancouver 4 56:36
41 718 Eron Riddle 36 Portland 4 59:14
42 752 Todd Foreman-Kinder Veloforma 28 Portland 4
43 705 Ben Helgren 37 Portland 3 46:32
44 742 Marcus Kohler Pacific Power Blue Sky 35 Portland 3 46:42
45 761 Matt Simonet 47 Portland 3 51:30
DNF 765 Greg Lawler Team Lazy Tarantulas 42 Portland 3
DNF 724 Dave Wrast Zing 3 46 Vancouver 2

Junior Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 212 Henry Jones Bend Endurance Academy 14 3 24:36
2 107 Donovan Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15 Bend 3 24:47
3 181 Ian Wilson Bend Endurance Academy 17 Bend 3 25:55
4 36 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 14 Lake Oswego 3 26:18
5 19 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 16 Tigard 3 26:35
6 8 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 13 eugene 3 26:35
7 18 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Portland 3 26:53
8 44 Ryder Uetrecht Bend Endurance Academy 12 Bend 3 27:03
9 228 William Reinking Bend Endurance Academy 18 Bend 3 27:15
10 142 Eben Horacek HiFi Sound Cycling Components 15 Happy Valley 3 27:23
11 17 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3 27:50
12 20 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion 14 Eugene 3 28:19
13 5 Davis Melkonian Hood River Velo 15 Trout Lake 3 28:35
14 191 Calvin Keane Bend Endurance Academy 13 Bend 3 28:49
15 60 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 14 Gaston 3 28:53
16 22 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 Eugene,Oregon 3 28:54
17 15 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal 3 29:15
18 21 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 Eugene 3 29:22
19 55 Spencer Scott Bend Endurance Academy 16 Bend 3 29:34
20 56 Paul Furst Camas Bike and Sport 16 Vancouver 3 30:02
21 182 Carson Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15 Bend 3 30:26
22 115 Ben Van Raalte West End Jr 16 Portland 3 30:38
23 230 Nicolas Campbell Bend Endurance Academy 13 Bend 3 30:43
24 70 Caleb Trumbull 13 Hood River 3 30:45
25 143 Tanner Wescott Bend Endurance Academy 10 Bend 3 31:58
26 154 Miles Revenaugh 11 3 32:36
27 199 Christian Dobbins West End Jr 15 Camas 3 32:49
28 80 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 11 eugene 3 32:57
29 104 Jaben Gayheart Trusty Switchblade 13 Portland 3 33:22
30 6 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 3 33:22
31 245 Birch Flitcraft 14 Trout Lake 3 33:25
32 214 Karl Ulrich Bend Endurance Academy 14 Bend 3 33:37
33 92 Freddy Anderson Beaverton Bicycle Club 15 Beaverton 3 33:37
34 2 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 11 Portland 3 33:42
35 252 Evan Mobley 15 3 33:42
36 247 Evan Grover Bend Endurance Academy 10 Bend 3 33:46
37 229 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Cycling Team 12 Bend 3 34:08
38 249 Jack Watson 3 34:50
39 11 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3 35:32
40 51 Sean Harple SWEAT360 15 Hillsboro 3 35:32
41 179 Luke Wargo Club Sport 12 Tigard 2 24:00
42 180 Markus Nordin Grouptrail Cycling 12 Portland 2 24:20
43 134 Tyler Williams 11 2 25:04
44 174 Dylan Makowichuk 10 2 25:07
45 185 Jacob Litton 11 Portland 2 25:15
46 140 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 13 Bend 2 25:22
47 207 David Nyhus 13 Tigard 2 25:48
48 195 Nolan Lawler Team Lazy Tarantulas 11 Portland 2 26:11
49 243 Skyler Gober Showers Pass MTB/CX Team 16 Forest Grove 2 26:51
50 254 Cole Domenico 17 2 26:59
51 244 Nathan Rodarte Team Planet X USA 13 Portland 2 27:06
52 129 Brennan Pool 15 West Linn 2 27:15
53 81 Noah Steigerwald 13 Forest Grove 2 27:19
54 103 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 2 27:26
55 40 Jacob Olander Bend Endurance Academy 11 Bend 2 27:30
56 253 Ian Panoscha 14 2 27:51
57 91 Duncan Yoder Rebound/Tireless Velo 11 Portland 2 27:58
58 33 Jacob Hamness Camas Bike and Sport 10 Washougal 2 28:20
59 208 Andres Nyhus 11 2 28:28
60 26 Gabe Fouts-Carrico The Spokesmen 10 Vancouver 2 33:41
61 248 Calum Maki 11 Olympia 2 34:23
62 178 Joshua Bussey Showers Pass MTB/CX Team 11 Canby 2 36:46
63 250 Rowan Jacob 11 2 38:08
64 246 Todd Spanberger 10 1

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 44 Ryder Uetrecht Bend Endurance Academy 12 Bend 3 27:03
2 17 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3 27:50
3 15 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal 3 29:15
4 143 Tanner Wescott Bend Endurance Academy 10 Bend 3 31:58
5 154 Miles Revenaugh 11 3 32:36
6 80 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 11 eugene 3 32:57
7 2 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 11 Portland 3 33:42
8 247 Evan Grover Bend Endurance Academy 10 Bend 3 33:46
9 229 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Cycling Team 12 Bend 3 34:08
10 11 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3 35:32
11 179 Luke Wargo Club Sport 12 Tigard 2 24:00
12 180 Markus Nordin Grouptrail Cycling 12 Portland 2 24:20
13 134 Tyler Williams 11 2 25:04
14 174 Dylan Makowichuk 10 2 25:07
15 185 Jacob Litton 11 Portland 2 25:15
16 195 Nolan Lawler Team Lazy Tarantulas 11 Portland 2 26:11
17 103 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 2 27:26
18 40 Jacob Olander Bend Endurance Academy 11 Bend 2 27:30
19 91 Duncan Yoder Rebound/Tireless Velo 11 Portland 2 27:58
20 33 Jacob Hamness Camas Bike and Sport 10 Washougal 2 28:20
21 208 Andres Nyhus 11 2 28:28
22 26 Gabe Fouts-Carrico The Spokesmen 10 Vancouver 2 33:41
23 248 Calum Maki 11 Olympia 2 34:23
24 178 Joshua Bussey Showers Pass MTB/CX Team 11 Canby 2 36:46
25 250 Rowan Jacob 11 2 38:08
26 246 Todd Spanberger 10 1

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 212 Henry Jones Bend Endurance Academy 14 3 24:36
2 36 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 14 Lake Oswego 3 26:18
3 8 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 13 eugene 3 26:35
4 20 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion 14 Eugene 3 28:19
5 191 Calvin Keane Bend Endurance Academy 13 Bend 3 28:49
6 60 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 14 Gaston 3 28:53
7 22 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 Eugene,Oregon 3 28:54
8 21 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 Eugene 3 29:22
9 230 Nicolas Campbell Bend Endurance Academy 13 Bend 3 30:43
10 70 Caleb Trumbull 13 Hood River 3 30:45
11 104 Jaben Gayheart Trusty Switchblade 13 Portland 3 33:22
12 245 Birch Flitcraft 14 Trout Lake 3 33:25
13 214 Karl Ulrich Bend Endurance Academy 14 Bend 3 33:37
14 249 Jack Watson 3 34:50
15 140 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 13 Bend 2 25:22
16 207 David Nyhus 13 Tigard 2 25:48
17 244 Nathan Rodarte Team Planet X USA 13 Portland 2 27:06
18 81 Noah Steigerwald 13 Forest Grove 2 27:19
19 253 Ian Panoscha 14 2 27:51

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 107 Donovan Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15 Bend 3 24:47
2 19 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 16 Tigard 3 26:35
3 18 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Portland 3 26:53
4 142 Eben Horacek HiFi Sound Cycling Components 15 Happy Valley 3 27:23
5 5 Davis Melkonian Hood River Velo 15 Trout Lake 3 28:35
6 55 Spencer Scott Bend Endurance Academy 16 Bend 3 29:34
7 56 Paul Furst Camas Bike and Sport 16 Vancouver 3 30:02
8 182 Carson Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15 Bend 3 30:26
9 115 Ben Van Raalte West End Jr 16 Portland 3 30:38
10 199 Christian Dobbins West End Jr 15 Camas 3 32:49
11 6 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 3 33:22
12 92 Freddy Anderson Beaverton Bicycle Club 15 Beaverton 3 33:37
13 252 Evan Mobley 15 3 33:42
14 51 Sean Harple SWEAT360 15 Hillsboro 3 35:32
15 243 Skyler Gober Showers Pass MTB/CX Team 16 Forest Grove 2 26:51
16 129 Brennan Pool 15 West Linn 2 27:15

Junior Men 17-18

Num Name Team Age City Laps Time
1 181 Ian Wilson Bend Endurance Academy 17 Bend 3 25:55
2 228 William Reinking Bend Endurance Academy 18 Bend 3 27:15
3 254 Cole Domenico 17 2 26:59

Junior Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 878 Hannah Mavis Bend Endurance Academy 15 Bend 3 33:06
2 809 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 13 Tigard 3
3 873 Ava Lilley 13 Bend 2 24:29
4 806 McKenna McKee Hapi-Go! 11 Vancouver 2 24:52
5 847 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 11 Portland 2 25:12
6 852 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 2 25:40
7 834 Kendall Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 13 Portland 2 25:51
8 835 Leah Pfeiffer Trusty Switchblade 13 Bend 2 26:43
9 853 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 2 28:03
10 866 Maya Peterson 12 Portland 2 28:10
11 802 Juliana Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Portland 2 28:16
12 815 Aubrey Ellerbruch West End Bikes/Specialized 16 Lake Oswego 2 28:25
13 857 Luciana Lenth 13 Portland 2 29:31
14 803 Emma Royce The Spokesmen 13 Ridgefield 2 29:51
15 831 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 11 Portland 2 29:55
16 859 Olivia Hewett The Spokesmen 14 Vancouver 2 30:15
17 812 Sydney Blem Team Lazy Tarantulas 10 Lake Oswego 2 30:31
18 810 Katie Castle Portland Velo Racing Team 13 Portland 2 32:14
19 838 Irisa Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 15 Beaverton 2 33:18
20 881 Olivia Remund 2 33:34
21 871 Hope Williams Unattached 11 Tigard 2 35:45
22 880 Anna Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 11 Vancouver 2 36:14
23 804 Roxanna Hart Hapi-Go! 10 Washougal 2 39:32

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 806 McKenna McKee Hapi-Go! 11 Vancouver 2 24:52
2 847 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 11 Portland 2 25:12
3 852 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 2 25:40
4 853 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 2 28:03
5 866 Maya Peterson 12 Portland 2 28:10
6 802 Juliana Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Portland 2 28:16
7 831 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 11 Portland 2 29:55
8 812 Sydney Blem Team Lazy Tarantulas 10 Lake Oswego 2 30:31
9 881 Olivia Remund 2 33:34
10 871 Hope Williams Unattached 11 Tigard 2 35:45
11 880 Anna Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 11 Vancouver 2 36:14
12 804 Roxanna Hart Hapi-Go! 10 Washougal 2 39:32

Junior Women 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 873 Ava Lilley 13 Bend 2 24:29
2 834 Kendall Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 13 Portland 2 25:51
3 835 Leah Pfeiffer Trusty Switchblade 13 Bend 2 26:43
4 857 Luciana Lenth 13 Portland 2 29:31
5 803 Emma Royce The Spokesmen 13 Ridgefield 2 29:51
6 859 Olivia Hewett The Spokesmen 14 Vancouver 2 30:15
7 810 Katie Castle Portland Velo Racing Team 13 Portland 2 32:14
8 809 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 13 Tigard 2

Junior Women 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 878 Hannah Mavis Bend Endurance Academy 15 Bend 3 33:06
2 815 Aubrey Ellerbruch West End Bikes/Specialized 16 Lake Oswego 2 28:25
3 838 Irisa Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 15 Beaverton 2 33:18

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 438 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com 48 BEND 7 1:00:06
2 458 Bart Bowen Deschutes Brewery 47 Bend 7 1:00:07
3 345 Michael Benno Smith&Nephew p/b West End Bikes 46 Portland 7 1:00:29
4 359 John Weathers Sunset Cycles 7 1:01:19
5 376 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 46 Eugene 7 1:01:28
6 408 Matt Williams Thump Coffee 43 Bend 7 1:01:35
7 306 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 49 Damascus 7 1:01:40
8 420 Dave Reitz Team Cycle Sport 45 Medford 7 1:02:36
9 354 Robert Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com 44 Bend 7 1:02:42
10 389 Martin Baker bicycleattorney.com 47 Hillsboro 7 1:02:44
11 451 Tim Joslin Cyclepath Racing 38 Portland 7 1:02:45
12 410 Michael Wilson Team S+M 53 Corvallis 7 1:02:50
13 481 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 7 1:03:10
14 325 Chad Smeltzer Portland Bicycle Studio 44 Portland 7 1:03:11
15 344 Jeff Curtes Speedvagen Racing Machines 45 Menomonee Fall 7 1:03:38
16 343 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 48 Gresham 7 1:03:57
17 433 David Sjogren Sunnyside Sports 47 Bend 7 1:04:07
18 332 Ronald Kizziar HCH-RPM Mortgage Cycling Team 45 Portland 7 1:04:09
19 411 Owen Murphy Murder of Crows 40 Bend 7 1:04:32
20 319 PAT KUDSZUS Team Lazy Tarantulas 41 Salem 7 1:04:49
21 373 Tre Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 43 Hood River 7 1:04:50
22 479 rich cramer bicycleattorney.com 54 Beaverton 7 1:04:58
23 441 Paolo Dabbeni Filth and Fury 46 Portland 7 1:05:09
24 403 Andy Olsson Team Finger 39 Hood River 7 1:05:12
25 316 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 49 Hillsboro 7 1:05:12
26 398 Jeff Otto Sunset Cycles 52 Beaverton 7 1:05:29
27 377 Scott Bradway Team S+M 43 Portland 7 1:05:44
28 431 Joshua DeGraff Grouptrail Cycling 38 Beaverton 7 1:05:44
29 349 Bob Jacobs bicycleattorney.com 48 Portland 7 1:05:44
30 335 Rick Metz bicycleattorney.com 46 Portland 7 1:05:51
31 370 Alex Accetta HCH-RPM Mortgage Cycling Team 44 Portland 7 1:06:01
32 457 Kevin Drake Portland Bicycle Studio 7 1:06:05
33 360 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End Bikes 52 Portland 7 1:06:10
34 333 Eric Lanners Team S+M 41 Portland 7 1:06:19
35 381 Shannon Boroff bicycleattorney.com 39 Portland 7 1:06:28
36 489 Mike Brown Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 43 Bend 7 1:07:03
37 382 Danny Weikel River City Bicycles 42 Portland 7 1:07:11
38 496 Rob Angelo Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 40 Bend 7 1:07:28
39 492 Mike Heenan 40 Portland 7 1:07:31
40 395 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 49 Portland 7 1:07:31
41 409 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA 42 Keizer 7 1:07:44
42 476 Dusty Miller Half Penny Cycling Team 35 Salem 7 1:07:49
43 445 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Tigard 7 1:07:49
44 474 Jeff Turner Dallas Bike Works 44 Portland 7 1:07:55
45 447 Neil Green Therapeutic Associates Racing 40 Fairview 7 1:07:55
46 425 Scott Willson Gentle Lovers 44 Portland 7 1:08:00
47 387 Chris Moor Deschutes Brewery 37 Bend 7 1:08:05
48 337 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45 Portland 7 1:08:14
49 493 Adam Carroll Boneyard Cycling 42 Bend 7 1:08:15
50 461 Jonathan Maus Grouptrail Cycling 39 Portland 7 1:08:20
51 369 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 49 Eugene 7 1:08:25
52 378 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 43 Portland 7 1:08:36
53 473 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Portland 7 1:08:37
54 356 Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team 36 Hillsboro 7 1:08:38
55 397 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 47 Portland 7 1:08:46
56 470 Spencer White Stumptown Cycling Club 42 Portland 7 1:08:50
57 394 Scott Ballard Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 48 Portland 7 1:09:08
58 450 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion 45 Camp Adair 7 1:09:09
59 385 Andrew Hawley Team Lost Highway 38 Portland 7 1:09:18
60 318 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Portland 7 1:09:30
61 471 Ted Byram bicycleattorney.com 39 Portland 7 1:10:15
62 338 Nicholas Leritz Team S+M 43 Portland 6 1:00:15
63 357 Joe Martin HiFi Sound Cycling Components 43 Portland 6 1:00:35
64 310 Roger Meier Cyclepath Racing 46 Beaverton 6 1:01:05
65 490 David Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 48 Vancouver 6 1:01:06
66 423 Montgomery Hill Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 44 Portland 6 1:01:27
67 317 Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Portland 6 1:01:32
68 355 Matt Engel StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 47 Bend 6 1:01:39
69 453 joseph fricke Cyclepath Racing 49 portland 6 1:01:53
70 418 Rodney Trepess Deschutes Brewery 49 Bend 6 1:02:17
71 413 Rick Boston Velominati Racing 48 Portland 6 1:02:19
72 331 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 44 Happy Valley 6 1:03:13
73 406 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 43 Portland 6 1:03:54
74 323 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 6 1:04:02
75 390 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46 Portland 6 1:04:14
76 477 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 48 Lake Oswego 6 1:05:00
77 464 Christopher Tuttle Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 44 Portland 6 1:05:09
78 478 RJ Remund 6 1:06:26
79 328 Bret Berner River City Bicycles 50 Portland 6 1:06:59
80 341 Kevin Sundberg Showers Pass MTB/CX Team 41 Lake Oswego 6 1:08:19
DNF 494 Ryan McGlone Boneyard Cycling 36 Bend 5
DNF 327 David Pedersen Portland Bicycle Studio 42 Portland 4
DNF 402 Shane Fletcher Smith&Nephew p/b West End Bikes 42 Portland 3
DNF 396 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 41 Portland 1
DNF 429 Webster Wilson Velominati Racing 42 Portland 1
DNF 480 David Klipper Guinness Cycling Team 48 Portland 1

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 610 Andy Leritz Team S+M 47 Portland 5 49:03
2 651 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade 46 Bend 5 49:06
3 881 Mark Williams Team Cycle Sport 46 Medford 5 49:12
4 580 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 50 Portland 5 49:13
5 631 Mark DeResta Hood River Velo 44 hood river 5 49:14
6 744 Brian Little BeerMongers Cycle Club 40 Portland 5 49:22
7 614 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 37 Portland 5 49:41
8 654 Alexander Roddvik Hood River Velo 41 Hood River 5 49:46
9 751 David Marchi Murder of Crows 38 Bend 5 49:46
10 603 Mark Widlund The Spokesmen 37 Brush Prairie 5 49:50
11 606 Devin Bailly HCH-RPM Mortgage Cycling Team 40 Portland 5 49:52
12 781 Doug Minarik bicycleattorney.com 37 Portland 5 50:00
13 583 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 39 Portland 5 50:01
14 643 T. Kenji Sugahara Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 41 Salem 5 50:12
15 605 Daniel Esterling Green Submarine Records 35 Portland 5 50:18
16 743 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 40 Portland 5 50:38
17 593 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 41 Lake Oswego 5 50:46
18 809 Ryan Barnes TheClymb.com 39 Portland 5 50:47
19 655 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 51 Portland 5 50:47
20 852 Bernie Miller 5 51:06
21 672 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 42 Portland 5 51:10
22 796 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 38 Portland 5 51:14
23 690 David Hewett The Spokesmen 39 Vancouver 5 51:20
24 761 Scott Churchill Service Course Velo 43 Ashland 5 51:20
25 585 Patrick Palmer HiFi Sound Cycling Components 42 West Linn 5 51:23
26 718 Kenneth Pace Team S+M 46 Portland 5 51:24
27 778 Todd Sexton Guinness Cycling Team 44 Portland 5 51:35
28 697 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 48 Portland 5 51:37
29 578 Peter Rueegger Team Mudman 46 Portland 5 51:38
30 782 Josh Gobershock Boneyard Cycling 39 Bend 5 51:39
31 794 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Milwaukie 5 51:49
32 845 Chris Sautter Yakima Bike Vigilantes 48 Portland 5 51:58
33 801 Rob Russell Camas Bike and Sport 47 Hillsboro 5 52:01
34 855 Robert Christensen 5 53:51
35 783 David M Miller Team Lazy Tarantulas 37 Portland 4 42:32
36 770 Tristan Jones 39 Twin Falls 4 42:35
37 671 Matt Mallet Pacific Power Blue Sky 4 42:36
38 755 Tony Curtis The Spokesmen 47 Vancouver 4 42:36
39 769 Greg Shaffer Nossa Familia Coffee Cycling 42 Portland 4 42:36
40 694 Tom Palke Team Mudman 48 Portland 4 42:41
41 834 Peter Koonce Grouptrail Cycling 40 Portland 4 42:47
42 590 Thomas Royce The Spokesmen 46 Ridgefield 4 42:52
43 624 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 38 Portland 4 42:53
44 806 Curtis Loeb Hammer Velo 40 Portland 4 42:53
45 685 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 4 43:03
46 865 Dan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion 44 Eugene 4 43:05
47 757 Thom Kneeland Service Course Velo 42 Medford 4 43:17
48 550 Robert Umberhandt 37 Portland 4
49 779 Matt Hooge 42 Portland 4 43:27
50 677 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 48 Bend 4 43:28
51 633 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club 40 Portland 4 43:33
52 854 Matthew Dial Deschutes Brewery 38 Bend 4 43:36
53 698 Trig Rogers bicycleattorney.com 48 Portland 4 43:37
54 716 Jeff Brock Nossa Familia Coffee Cycling 39 Portland 4 43:39
55 709 Gabriel Cabatic 38 Portland 4 43:40
56 832 Carl Werner 36 Portland 4 43:44
57 808 mike zoormajian Yakima Bike Vigilantes 47 West Linn 4 43:46
58 702 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Beaverton 4 43:50
59 820 Brian Carrico The Spokesmen 43 Vancouver 4 43:53
60 611 Steve Williams Half Penny Cycling Team 37 Salem 4 43:59
61 835 Paul Greenwalt Sunset Cycles 48 Beaverton 4 44:03
62 560 ILe Powell Team S+M 45 Portland 4 44:07
63 581 Jarod Seaman Half Penny Cycling Team 43 Salem 4 44:16
64 554 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team 45 4 44:26
65 673 Andy Platt 4 44:28
66 765 Tom Lenth 44 Portland 4 44:30
67 715 Varner Seaman Nossa Familia Coffee Cycling 39 Portland 4 44:34
68 837 Jeff Chochon 49 Portland 4 44:35
69 561 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 lake oswego 4 44:40
70 788 Chad Hartley SWEAT360 39 Hillsboro 4 44:43
71 772 Sean Cook Cyclepath Racing 42 Beaverton 4 45:00
72 689 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 38 Vancouver 4 45:04
73 776 Josh Platis Rubicon 43 Portland 4 45:05
74 848 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 40 Portland 4 45:13
75 587 Khari Gates Civilian Velonauts 43 Portland 4 45:21
76 893 Joseph Spampinato 44 Bend 4 45:21
77 797 Ryan Morgan Trusty Switchblade 40 Portland 4 45:22
78 592 Sean Denney bicycleattorney.com 44 Portland 4 45:29
79 791 Danny Knudsen bicycleattorney.com 49 Portland 4 45:31
80 853 Todd Grover Boneyard Cycling 42 Bend 4 45:39
81 663 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 49 Portland 4 46:17
82 656 Drew Holmes WebCyclery.com 44 Bend 4 46:18
83 576 Judson McCauley The Spokesmen 40 Vancouver 4 46:23
84 753 Matthew Case Steve Young has a Posse p/b Trusty Switchblade 37 Portland 4 46:40
85 856 Jon Langbhn 4 46:41
86 878 Lee DeBruler 4
87 850 Chad Butler Hapi-Go! 47 Scio 4 47:02
88 818 Erik Young Athletes Lounge Cycling Team 37 Beaverton 4 48:44
89 748 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 40 Portland 4 48:55
90 622 Jimmy Candelaria Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 44 Portland 4 49:35
91 851 Bill Hall 47 Portland 4 50:22
92 680 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 4 53:41
DNF 749 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 48 Medford 3
DNF 596 Casey Davidson bicycleattorney.com 44 West Linn 1
DNF 730 Billy Holcomb Trusty Switchblade 39 Portland 1
DNF 885 Matt Reeves 0

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps Time
1 679 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 38 Hillsboro 4 39:50
2 407 Darin Swan Trusty Switchblade 4 39:53
3 379 Terry Hamness Camas Bike and Sport 44 Washougal 4 40:12
4 302 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 45 Portland 4 40:30
5 567 Eric Evans 45 Portland 4 40:36
6 643 Jerrol Lackey Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Portland 4 40:38
7 625 Howard Bell 38 Bend 4 40:57
8 395 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 44 Lake Oswego 4 41:04
9 568 Matthew Jetton 45 portland 4 41:09
10 656 Erik Carlson 40 Longview 4 41:10
11 575 Tyler Jackson Half Penny Cycling Team 35 Salem 4 41:23
12 630 Ryan McIntyre 38 Portland 4 41:35
13 331 Nate McKeown DNR Cycling 38 Portland 4 41:45
14 490 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Beaverton 4 41:56
15 375 Doug Brecht crank 50 Portland 4 41:58
16 562 Luke Robbins Fort George 45 Astoria 4 42:03
17 636 Peter Hettinga SWEAT360 44 Hillsboro 4 42:06
18 441 Chad Fischer SWEAT360 38 Hillsboro 4 42:15
19 528 Phillip M Trost Team S+M 38 Battle Ground 4 42:17
20 470 Jason Reynolds Rare Disease Cycling 43 Portland 4 42:22
21 548 James Daugherty Rolling Thunder p/b The Missing Link 35 Portland 4 42:43
22 589 David Arndt 34 Portland 4 42:54
23 466 Justin Watkins Athletes Lounge/Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 40 Hillsboro 4 43:03
24 545 anthony colistro Half Penny Cycling Team 42 salem 4 43:11
25 713 Matt Hawkyard Bike Newport-Bier One 36 Newport 4 43:13
26 537 Raymond Egan The Spokesmen 38 Portland 4 43:15
27 408 Britton Gentry Cyclepath Racing 47 Portland 4 43:17
28 532 Eric Pool 48 West Linn 4 43:29
29 486 Ryan Paddock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Milwaukie 4 43:34
30 634 Damon Schaefer Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 44 Portland 4
31 391 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team 40 Portland 4 43:42
32 611 Ryan Walsh 42 portland 4 43:59
33 358 Jeff Dill Team Mudman 42 Portland 4 44:10
34 343 Jonathan Modie Team S+M 4 44:14
35 414 Burk Webb Portland Velo Racing Team 47 Milwaukie 4 44:15
36 427 James Williams Deschutes Brewery 45 Bend 4 44:15
37 328 Todd Burnette Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 38 Portland 4 44:21
38 431 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing 48 Tigard 4 44:21
39 368 Kevin Dickson 45 Portland 4 44:25
40 554 Chris Zanger Boneyard Cycling 40 Bend 4 44:25
41 547 Steve Van Bergen 52 Portland 4 44:27
42 483 John Lehman 52 Gresham 4 44:36
43 349 Joe Gomez Team Mudman 44 Portland 4 44:42
44 544 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Hillsboro 4 44:46
45 660 Paul Barlow Barlow Bikes 44 Saint Helens 4 44:47
46 495 John Shorb 41 Portland 4 44:48
47 527 Troy Nelson Twin Six 45 Beaverton 4 44:53
48 743 Del Goertzen 4 44:54
49 553 Joe Pinzone Threshold Velo 46 Vancouver 4 44:59
50 642 Ryan Temple 46 Portland 4 45:01
51 444 Alex Dombroski TheClymb.com 39 Portland 4 45:07
52 693 Chris Born Grouptrail Cycling 35 Portland 4 45:16
53 323 Tom Kay The Spokesmen 39 Portland 4 45:32
54 351 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 48 Washougal 4 45:35
55 646 James Lais 45 PORTLAND 4 45:38
56 310 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 48 Portland 4 45:40
57 742 Alex Geschke Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Happy Valley 4 45:43
58 627 Kent Chapple Boneyard Cycling 48 bend 4 45:45
59 566 Anthony Smith 48 Portland 4 45:47
60 458 Max Frixione 41 Portland 4 45:48
61 519 Chris Page 46 Brightwood 4 45:54
62 659 Rick Wargo 48 Tigard 4 46:01
63 602 James Peterson 35 PORTLAND 4 46:03
64 608 Brian Kash 40 Portland 4 46:05
65 666 Danny Hoile bicycleattorney.com 40 Portland 4 46:05
66 682 Saul Kwitman 36 Portland 4 46:06
67 360 Todd Harple SWEAT360 44 Hillsboro 4 46:10
68 744 Hamish Rickett 49 Portland 4 46:11
69 366 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo 41 Portland 4 46:25
70 621 Andrew Schlesinger 39 Portland 4 46:25
71 684 Charles Barrett 47 Portland 4
72 731 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team 39 Forest Grove 4 46:47
73 546 Jeffrey H. Garrett Team Lazy Tarantulas 46 Lake Oswego 4 46:48
74 703 Dean Maclean Team Planet X USA 44 Portland 4 46:54
75 628 Mike Liefeld Nossa Familia Coffee Cycling 40 Portland 4 47:03
76 689 Lorne Cross Team Poseur 47 Portland 4 47:07
77 457 Mike Lurie Garnish Apparel 45 Portland 4 47:07
78 306 Dave Torrance 44 Portland 4 47:14
79 593 Jared McClintock 37 portland 4 47:15
80 484 phil avery Team Beer 40 oregon city 4 47:21
81 549 Ethan Fuld Unattached 49 Portland 4 47:29
82 586 John Williams Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 40 Portland 4 47:33
83 449 Jason Jones Team Planet X USA 40 Portland 4 47:35
84 695 Russell Gober Showers Pass MTB/CX Team 48 Forest Grove 4 47:52
85 629 Robb Farrington 38 Portland 4 48:03
86 551 Joe Lagerstrom 51 Gresham 4 48:03
87 386 Kyle Mountain 47 Portland 4 48:03
88 595 Benjamin Wright 43 Portland 4 48:04
89 325 Tony Pitone 46 Portland 4 48:10
90 658 Neill Campbell Classic Cycling/Dolce Vita Wines 41 Portland 4 48:18
91 397 David Adkins Athletes Lounge Cycling Team 43 Vancouver 4 48:19
92 369 Bjoern Brunner 45 Portland 4 48:23
93 588 James Self 43 Portland 4 48:25
94 482 Tom Nilan Showers Pass MTB/CX Team 52 Portland 4 48:27
95 524 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 41 Portland 4 48:27
96 363 Greg Eyerly 50 Salem 4 48:39
97 377 John Porter Velominati Racing 43 Portland 4 48:45
98 477 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 56 Portland 4 48:46
99 750 Danny Pettit 52 Happy Valley 4 48:55
100 647 jonathan eckart 42 Tigard 4 49:02
101 676 Marcus Kohler Pacific Power Blue Sky 35 Portland 4 49:06
102 515 Marc Brodehl BeerMongers Cycle Club 37 Portland 4 49:06
103 631 Jason Butler-Brown Nossa Familia Coffee Cycling 45 Portland 4 49:16
104 622 Jeffrey Johnson Team Beer 46 Portland 4 49:16
105 748 Judah Hamnes 4 49:17
106 739 Will Lawrence 4 49:23
107 389 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 39 Portland 4 49:39
108 426 Jake Hamnes 37 Aloha 4 49:50
109 698 Robb Lavigne 4 49:56
110 699 Sean McCarthy 4 50:05
111 559 Geir Eide 42 Portland 4 50:39
112 405 Curtis Milander Civilian Velonauts 45 Portland 4 50:46
113 456 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Portland 4 50:46
114 648 Neil Gibson 42 Portland 4 50:50
115 488 Chris Barney Therapeutic Associates Racing 40 Portland 4 50:52
116 747 Chris Rinehart 46 portland 4 50:55
117 677 Pete Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45 Portland 4 50:59
118 435 Doug Malnati Athletes Lounge Cycling Team 51 Tigard 4 51:08
119 745 Michael Squire Michael Squire 41 Camas 4 51:11
120 314 Chris Valencia Team S+M 51 Bend 4 52:05
121 434 Eugene Ezman 57 The Dalles 4 52:33
122 697 brian westhaver Team Lazy Tarantulas 39 portland 3 39:34
123 749 Bill Salbador 49 Eugene 3 39:46
124 654 Victor Delgado 50 Beaverton 3 40:28
125 574 Scott Winkels Portland Velo Racing Team 42 Tigard 3 41:22
126 740 Christie Scheer Team Rose City 51 Portland 3 41:28
127 550 Craig Diehl 50 Portland 3 41:30
128 461 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas 42 portland 3 41:33
129 738 Kevin Veaudry Casaus 3 41:37
130 741 chris mccraw Team Slow 38 portland 3 42:27
131 696 Scott Graves Athletes Lounge Cycling Team 36 Canby 3 42:39
132 746 Ryan Spaulding 36 Portland 3 43:07
133 359 Nathaniel Wells Hapi-Go! 59 Mosier 3 43:32
DNF 511 Tim Schallberger Sunnyside Sports 47 Bend 2
DNF 571 Patrick Meigs Team Mudman 47 Portland 1

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 290 Jeff Otto Sunset Cycles 52 Beaverton 5 44:25
2 363 John Wilson Team S+M 56 Corvallis 5 44:46
3 405 Marcel Russenbarger Deschutes Brewery 56 Bend 5 45:10
4 368 Mark Bradley Unattached 54 Roseburg 5 45:14
5 250 Joseph Hoerner Smith&Nephew p/b West End Bikes 55 Portland 5 45:29
6 252 William Goritski Rebound/Tireless Velo 52 Camas 5 45:42
7 256 Guy Smith Portland Bicycle Studio 51 Rainier 5 46:32
8 282 phil randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 57 Eugene 5 46:36
9 276 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 54 Camas 5 46:39
10 292 Johnny Vergis Cyclepath Racing 54 Portland 5 47:21
11 301 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Portland 5 47:37
12 303 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 50 Portland 5 47:39
13 258 Daniel Melkonian Hood River Velo 54 Trout Lake 5 48:12
14 334 Chauncey Curl Cyclepath Racing 53 Portland 5 48:16
15 307 Greg Talbert Focus Bikes 52 Portland 5 48:26
16 262 Michael Metz 52 Renton 5 48:29
17 317 Alan Ott Rock Lobster 57 Eugene 5 48:38
18 280 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 52 Vancouver 5 49:24
19 293 John Napier Camas Bike and Sport 53 Camas 5 49:25
20 384 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion 52 Portland 5 49:39
21 360 Don Wright Boneyard Cycling 56 Bend 5 49:52
22 341 Steven Thorne BikeFlights.com 53 Portland 5 49:58
23 361 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 50 Gresham 5 50:06
24 323 Joe Hamilton na 58 Vancouver 5 50:32
25 408 Ian Kennedy bicycleattorney.com 50 Portland 5 51:02
26 342 Tim Rathbun Molalla River BMX 52 Molalla 5 51:04
27 253 Tim Ellerbruch West End Bikes/Specialized 56 Lake Oswego 5 51:10
28 255 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 56 Portland 5 51:19
29 367 Brian Smith WebCyclery.com 56 Bend 5 52:34
30 266 erik goodfriend Showers Pass MTB/CX Team 54 portland 5 53:17
31 349 Dan Davis WebCyclery.com 56 Bend 5 53:28
32 387 Charles Thomas Boneyard Cycling 50 Bend 4 42:35
33 331 Mike Taylor Deschutes Brewery 50 Bend 4 42:39
34 337 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo 51 Portland 4 42:57
35 263 Clint Ebert bicycleattorney.com 55 Forest Grove 4 43:03
36 326 Stefan Furst Camas Bike and Sport 57 Vancouver 4 43:18
37 355 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 57 Portland 4 43:24
38 339 Randy Scott 51 Bend 4 43:25
39 379 David Showalter 50 Portland 4 43:55
40 277 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 55 Portland 4 44:12
41 325 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 50 Portland 4 44:19
42 380 Vern Krist SW Bicycle 58 Portland 4 44:20
43 372 Mark Miller Team Dirt 59 Corvallis 4 44:22
44 297 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Wilsonville 4 44:22
45 275 Mitch Gold Dr Will Bar 53 Portland 4 44:27
46 281 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 58 Tigard 4 44:34
47 284 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland 4 44:39
48 370 Dale Webster Bike Newport-Bier One 56 South Beach 4 44:43
49 353 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 55 Portland 4 44:57
50 386 Dan Houghton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 54 Aloha 4 44:59
51 420 Torsten Kjellstrand 4 45:05
52 357 Daniel Rohlf Unattached 53 Portland 4
53 376 Hugh Givens bicycleattorney.com 57 Portland 4 45:27
54 270 Jeffrey Volk DNR Cycling 51 Portland 4 46:12
55 393 Miles Revenaugh 51 Mulino 4 46:34
56 419 Tom Aichele 52 Portland 4 46:41
57 286 Greg Eyerly 50 Salem 4 46:49
58 390 David Bussey Showers Pass MTB/CX Team 50 Canby 4 47:05
59 395 Tom Van Raalte 53 Portland 4 47:07
60 443 Don Moote Athletes Lounge Cycling Team 57 Portland 4 47:17
61 404 Ed Dalton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 59 Portland 4 47:37
62 288 Peter Nielsen Sunset Cycles 52 Portland 4 47:38
63 313 David Dorocke Deschutes Brewery 52 Bend 4 47:54
64 274 David Gratke Showers Pass MTB/CX Team 56 Portland 4 48:17
65 406 Dave Groner 58 Lake Oswego 4 48:18
66 294 Mark Castle Portland Velo Racing Team 50 Portland 4 48:35
67 433 Stan Kiefer Boneyard Cycling 59 Bend 4 48:49
68 300 Jeff Spencer Team S+M 50 Clackamas 4 49:26
DNF 413 Jeff Quinn VELOART 57 Keno 3
DNF 389 Michael Coe Boneyard Cycling 50 Bend 3
DNF 259 David Lofstead Rebound/Tireless Velo 51 Camas 1
DNF 385 Satoru Igarashi 52 Portland 1
DNF 269 Charles Linke The Spokesmen 56 Portland 1

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 517 Gary Klingler WebCyclery.com 60 Bend 4 42:42
2 502 Steve Lacey Team S+M 60 Portland 4 42:50
3 528 Rick Gregory Black Dog Velo 61 Eugene 4 43:00
4 508 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 63 Eugene 4 44:54
5 519 Mark Schwyhart 4 45:09
6 500 Ron Strasser Team S+M 65 Portland 4 45:24
7 511 Craig Mavis Deschutes Brewery 60 Bend 4 45:28
8 506 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 60 Eugene 4 45:59
9 521 Steve Rearden Blondie Velo 63 Portland 4 46:28
10 514 Steven Miller 61 Portland 4 46:46
11 524 Amory Cheney Boneyard Cycling 63 Bend 4 47:07
12 532 Bob Daugherty Cyclepath Racing 63 Portland 4 47:50
13 512 Tad Hodgert Deschutes Brewery 68 Bend 4 48:02
14 527 Philip Litchfield Half Penny Cycling Team 64 Salem 4 49:04
15 513 David Hankins Camas Bike and Sport 60 Camas 4 49:11
16 542 Craig Bontly Yamika 64 eugene 4 49:42
17 533 Paul Montgomery Team S+M 62 Portland 4 50:18
18 534 Tim Hanrahan unaffiliated at moment 61 Portland 4 50:26
19 543 John Ramey 61 Anchorage 4 50:39
20 516 John Degenhardt 60 Portland 4 51:34
21 538 Karl Jackson 60 Bend 4 51:57
22 547 Bob Kuehn Boneyard Cycling 63 Bend 4 52:07
23 509 Russell Speirn Portland Velo Racing Team 68 Wilsonville 4 54:07
24 531 Frank Fleetham Boneyard Cycling 71 Bend 4 55:00
25 526 Malcolm Johnson Portland Velo Racing Team 66 Portland 4 55:41
26 507 Edward Lanton 64 Portland 3 42:52
DNF 503 Einar Traa Portland Velo Racing Team 71 Portland 1

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 42 Meg Hamilton Hutch's-Slocum-Co-Motion 43 Eugene 5 51:03
2 9 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 44 Bend 5 51:20
3 54 Susan Grandjean Showers Pass MTB/CX Team 41 Portland 5 53:31
4 1 Lora Melkonian Hood River Velo 55 Trout Lake 5 53:47
5 6 Ann Kennedy bicycleattorney.com 46 Portland 5 53:47
6 38 Anne Davis Usher Portland Bicycle Studio 35 Portland 5 54:11
7 20 Elise Huggins River City Bicycles Women's Team 45 Portland 5 54:36
8 13 Anna Vaughn West Coast 38 portland 5 54:52
9 3 Mielle Blomberg Team S+M 43 Portland 5 55:11
10 34 Julie Wilson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 41 Hood River 5 55:24
11 52 Sheri Zwagerman Flywheel Bicycle Solutions 41 Medford 5 55:24
12 29 Mary Angelo Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 45 Bend 5 55:42
13 11 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 39 Vancouver 5 55:57
14 60 Erica Lurie 37 Portland 5 56:02
15 23 Amber Clark Murder of Crows 37 Bend 5 56:12
16 26 Susanha Julber Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 48 Bend 5 56:16
17 49 Sarah Tisdale Highfive Cycling 44 Hillsboro 5 56:41
18 39 Joanne Eastwood Deschutes Brewery 47 Bend 5 56:46
19 45 Juliette Oldfield 37 Portland 5 57:10
20 53 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 36 Portland 5 58:24
21 16 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 44 Portland 5 58:28
22 10 Julie Deal BeerMongers Cycle Club 42 Portland 4 48:50
23 51 Shetha Nolke Sweetpea Ladies Auxiliary 39 Portland 4 49:22
24 19 Margi Bradway Team S+M 40 Portland 4 49:27
25 33 Martha Paulus Half Penny Cycling Team 43 Salem 4 49:35
26 48 Kimberly Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 35 Portland 4 50:10
27 25 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 45 Beaverton 4 52:00
DNF 46 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 45 Portland 3
DNF 2 Carly Heron GVH Bikes 40 Hood River 2
DNF 22 Beth Burns Rebound/Tireless Velo 42 Portland 1

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 530 Melissa Thomsen Metropolis Cycle Repair 38 Portland 4 48:41
2 558 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 4 49:15
3 508 Holly Pfeiffer Trusty Switchblade 42 Bend 4 50:29
4 537 Cynthia Engel Deschutes Brewery 44 Bend 4 50:30
5 503 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 43 Portland 4 50:37
6 534 Julia Sperry Cycle-Smart Grassroots Team 43 Portland 4 50:44
7 502 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 49 Portland 4 51:00
8 526 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 41 Portland 4 51:32
9 538 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 43 Portland 4 51:47
10 513 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 41 Portland 4 51:48
11 533 Leslie Griffith Boneyard Cycling 46 Bend 4 52:19
12 544 Meagan Bozeman 41 Sherwood 4 57:20
13 522 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 40 Portland 3 49:21
14 543 Kelly Sandow Poplollies 36 Eugene 3 50:33
DNF 561 jennifer phillips Athletes Lounge Cycling Team 35 Portland 3

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps Time
1 601 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 52 Camas 5 55:10
2 638 Cheryl Januzzi Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 52 Lake Oswego 5 56:56
3 612 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 50 Vancouver 5 57:32
4 619 Katherine Christensen bicycleattorney.com 54 Portland 5 57:42
5 631 Mary Dallas Hutch's/Bend Dental 52 Bend 4 48:39
6 611 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team 51 Portland 4 48:50
7 640 Suzy Renn Team Slow 45 Portland 4 49:47
8 617 Julia Fudge Poplollies 48 Eugene 4 51:41
9 626 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland 4 52:31
10 604 Candida Hart Hapi-Go! 50 Washougal 4
11 605 Donna Rosenberg 50 Renton 4 55:16
12 600 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 61 Lake Oswego 4 55:34
13 630 Lisa Campbell Beaverton Bicycle Club 55 Aloha 4 58:02

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 586 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 38 Portland 6 0:58:13
2 805 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 37 Portland 6 0:58:41
3 638 Chris Snyder bicycleattorney.com 41 Portland 6 0:58:44
4 593 Steven Beardsley Gentle Lovers 32 Portland 6 0:58:53
5 601 Nat Johnson Green Submarine Records 36 Portland 6 0:58:55
6 553 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 6 0:59:16
7 637 Adrian Richardson Showers Pass Elite Road Team 26 Portland 6 0:59:32
8 582 Ben Guernsey Trusty Switchblade 30 Portland 6 0:59:40
9 784 Matt Fox Deschutes Brewery 36 Bend 6 0:59:48
10 756 David Boerner Ruckus Test Team 33 Portland 6 0:59:56
11 717 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 36 bend 6 1:00:15
12 572 Byron Breeden Guinness Cycling Team 38 Hood River 6 1:00:16
13 648 Clint Culpepper Team Wooly Mammoth 34 Portland 6 1:00:24
14 662 Brad Winn HCH-RPM Mortgage Cycling Team 31 Portland 6 1:00:54
15 608 Ryan Barrett Poler 34 Portland 6 1:00:54
16 650 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 18 Portland 6 1:01:05
17 546 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club 26 Portland 6 1:01:17
18 591 Andrew Yeoman Ruckus Test Team 32 Portland 6 1:01:23
19 706 Shane Beers 6 1:01:39
20 524 Ryan Garner Team Planet X USA 33 Eugene 6 1:01:46
21 738 Bo Thunell 28 Portland 6 1:01:47
22 511 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 38 Portland 6 1:01:49
23 678 Mike Bene Jens Voigt's Army 47 Portland 6 1:01:50
24 725 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio 38 Portland 6 1:02:17
25 746 Richard Machhein 30 5 0:53:56
26 730 Dylan VanWeelden Chris King / Cielo Factory Team 36 Portland 5 0:53:57
27 657 Kevin Templeton 30 Portland 5 0:54:04
28 646 John Gulick Green Submarine Records 38 Portland 5 0:54:20
29 654 Christopher Ryan Ruckus Test Team 37 Portland 5 0:54:32
30 539 Scott Barker 45 Portland 5 0:54:34
31 753 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 33 Portland 5 0:54:37
32 656 Sam Caviglione 29 Portland 5 0:54:44
33 749 Brian Little BeerMongers Cycle Club 40 Portland 5 0:55:02
34 508 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 51 Portland 5 0:55:07
35 685 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles 26 Portland 5 0:55:14
36 709 Graeme Wagoner Super Relax Concept 34 Portland 5 0:55:25
37 661 Sven Geirnaert 33 Portland 5 0:55:27
38 619 Jacob Furniss Poler/Mad Alchemy 34 Portland 5 0:55:27
39 607 Christian Reed Green Submarine Records 35 Portland 5 0:55:38
40 613 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team 33 Portland 5 0:55:51
41 757 Matthew Edwards Black Lodge Cycling 24 Portland 5 0:55:55
42 698 Kate Ayres 29 Portland 5 0:56:03
43 748 Quincy Gill Hutch's-Slocum-Co-Motion 19 Eugene 5 0:56:04
44 699 Michael Tabtabai 36 Portland 5 0:56:11
45 628 Tom Rousculp 5 0:56:16
46 622 Nolan Restivo TheClymb.com 36 Portland 5 0:56:28
47 602 Freddy Tincher Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 40 Portland 5 0:56:43
48 714 Peter Rueegger Team Mudman 46 Portland 5 0:56:44
49 566 Paul Kelly Stumptown Cycling Club 48 Lake Oswego 5 0:56:56
50 677 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 48 Portland 5 0:56:56
51 773 Greg Johnson 5 0:57:05
52 803 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 41 Lake Oswego 5 0:57:10
53 621 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components 36 Portland 5 0:57:11
54 754 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 38 Hillsboro 5 0:57:13
55 517 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 39 lake oswego 5 0:57:16
56 720 Ryan Linville 43 Portland 5 0:57:28
57 544 Jeremy Zane 44 Portland 5 0:57:38
58 665 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 48 Portland 5 0:57:49
59 540 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland 5 0:57:50
60 587 Christopher Burge Green Submarine Records 33 Portland 5 0:57:54
61 723 Tommy Tuite 35 Portland 5 0:57:55
62 696 Adam Moore Look Good Feel Good 29 Portland 5 0:58:07
63 531 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 50 Portland 5 0:58:16
64 510 Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing 42 Beaverton 5 0:58:18
65 800 Andy Leritz Team S+M 47 Portland 5 0:58:52
66 711 Bryan Swisshelm Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 47 Portland 5 0:58:54
67 759 Brian Petrucci Cyclepath Racing 37 Portland 5 0:58:57
68 557 Steven Basden Team 10 Barrel 49 Portland 5 0:59:12
69 750 Dustin Henderson 5 0:59:22
70 673 John Howe Team Beer 44 portland 5 1:00:04
71 542 Tyler Bump Ruckus Test Team 32 Portland 5 1:00:08
72 560 Aaron Even Velominati Racing 44 Portland 5 1:00:10
73 806 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 32 Portland 5 1:00:12
74 663 David Fee Civilian Velonauts 41 Portland 5 1:00:17
75 594 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Milwaukie 5 1:00:19
76 523 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 5 1:00:20
77 520 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Wilsonville 5 1:00:25
78 804 Kristin Duyn Portland Bicycle Studio 35 Portland 5 1:00:27
79 802 Mark Stoller Cat in the Hat 53 Portland 5 1:00:49
80 801 Michael Clark MX3L/Hapi-Go! 45 Portland 5 1:01:32
81 603 Kevin Phomma Trusty Switchblade 20 Portland 5 1:01:50
82 525 Carly Heron GVH Bikes 40 Hood River 5 1:02:47
83 695 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 39 Portland 5 1:02:52
84 555 David Hart Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Camas 5 1:03:37
85 708 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 55 Portland 5 1:03:52
86 639 Mark McMurtry Velominati Racing 44 Portland 5 1:04:31
87 755 Paul Laak Portobello-A Better Cycle 42 Portland 4 0:54:05
88 692 Suzy Renn Team Slow 45 Portland 4 0:54:17
89 625 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 33 Portland 4 0:54:25
90 615 James Webb Beaverton Bicycle Club 48 Portland 4 0:54:35
91 807 Hannah Hart Hapi-Go! 21 Washougal 4 0:56:00
92 758 Erinne Goodell Team Slow 34 Portland 4 1:00:51
DNF 548 Dan Grabski Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 35 Portland 1
DQ 751 Mark Carter 28 Portland 5 1:02:36 illegal handup
DQ 752 PAT KUDSZUS Team Lazy Tarantulas 41 Salem 3 illegal handup
DQ 760 Drew Coleman Hammer Velo 43 Portland illegal handup

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 660 Susannah Hart Hapi-Go! 17 Washougal 4 39:29
2 697 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 4 40:27
3 673 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 4 40:47
4 680 Julie Kowal Athletes Lounge Cycling Team 33 Portland 4 40:49
5 674 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 43 Portland 4 41:44
6 686 Suzy Renn Team Slow 45 Portland 4 42:12
7 681 Cate Hass Boneyard Cycling 37 Bend 4 42:49
8 699 Hannah Hart Hapi-Go! 21 Washougal 4 43:53
9 661 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team 28 Beaverton 4 44:49
10 683 Kate Ayres 29 Hillsboro 4 45:13
11 662 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 45 Beaverton 4 45:29
12 676 Norrene Godfrey Team Godfrey 49 Vancouver 3 36:03
13 664 Erinne Goodell Team Slow 34 Portland 3 36:51
14 694 Sarah Hodson Team Lazy Tarantulas 40 Portland 3 37:26
15 672 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 40 Portland 3 37:49
16 663 Sarah Biber 3 39:22
17 698 crystal eppinger Metropolis Cycle Repair 34 Portland 3 39:34
18 665 Karyn Gibbs Gibson 28 Portland 3 40:56
19 695 Susan Kosmala 42 Tigard 3 41:08
20 313 Carleen Nikzi 3 43:24
21 679 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 37 Portland 3 45:25

Unicycle

Num Name Team Age City Time
1 U1 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 15 Washougal 01
2 U8 Ben Schoenberg Seriousjuggling.com 44 Portland 01
3 U6 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal 01
4 U3 Nathaniel Wells Hapi-Go! 59 Mosier 01
5 U10 Tyler Williams 01
6 U22 Hope Williams 01

Women A

Num Name Team Age City Laps Time
1 894 Serena Bishop All Access Racing 35 bend 7 1:06:40
2 880 Megan Chinburg River City Bicycles Women's Team 35 Portland 7 1:06:42
3 924 Lisa Curry 7 1:08:02
4 869 Laura Winberry Speedvagen Racing Machines 30 Bend 7 1:08:26
5 914 Alice Pennington S&M/Kona Grassroots 33 Portland 7 1:08:30
6 889 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 33 Portland 6 1:00:20
7 956 Clara Honsinger Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 17 Ashland 6 1:01:20
8 896 Kristen Minarik bicycleattorney.com 33 Portland 6 1:02:07
9 913 Kristin Duyn Portland Bicycle Studio 35 Portland 6 1:02:20
10 857 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 48 Portland 6 1:02:22
11 921 Aunika Miranda Trusty Switchblade 14 Portland 6 1:03:06
12 915 Brigette Brown River City Bicycles 39 Portland 6 1:03:50
13 881 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 32 Portland 6 1:04:36
14 858 Abby Watson Breadwinner Cycles 30 Portland 6 1:04:38
15 872 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 6 1:04:45
16 878 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Vancouver 6 1:05:12
17 922 Sara Fletcher 6 1:05:38
18 885 julie krasniak 26 portland 6 1:05:39
19 908 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 26 Eugene 6 1:06:16
20 867 Jenn Levo Ironclad Cycling Team 34 Portland 6 1:06:31
21 852 Susannah Hart Hapi-Go! 17 Washougal 6 1:06:41
22 903 Angharad Porteous bicycleattorney.com 26 Portland 6 1:06:52
23 907 erica wescott Sunnyside Sports 44 Bend 6 1:07:07
24 912 Annalisa Fish 30 Portland 6 1:07:14
25 864 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 29 Portland 6 1:07:31
26 923 Christy Deobald Portland Bicycle Studio 33 Vancouver 6 1:08:37
27 905 Julie Baird Team 10 Barrel 31 Portland 6 1:09:10
28 954 Liz Holt Boneyard Cycling 33 Bend 6 1:09:59
29 892 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 34 Portland 5 1:01:18
30 853 Ellene Smith bicycleattorney.com 34 Portland 5 1:01:50
31 877 Hannah Hart Hapi-Go! 21 Washougal 5 1:03:32
DNF 868 Tina Brubaker Speedvagen Racing Machines 46 Bend 2

Women B

Num Name Team Age City Laps Time
1 133 Alana Armstrong HiFi Sound Cycling Components 33 Portland 5 56:14
2 137 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team 36 Portland 5 56:44
3 100 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 43 Portland 5 57:02
4 196 Sophie Russenberger Bend Endurance Academy 17 Bend 5 57:05
5 104 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components 36 Portland 5 57:43
6 123 Suzie Atkin Sweetpea Ladies Auxiliary 34 Portland 5 57:45
7 147 sarah layton Team S+M 32 Portland 5 57:48
8 146 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 28 Clackamas 4 48:22
9 163 Katie Ryan Bend Endurance Academy 17 Bend 4 48:38
10 154 Kim Danielson Metropolis Cycle Repair 30 Portland 4 48:46
11 140 Mari Little BeerMongers Cycle Club 35 Portland 4 48:58
12 150 Hannah Moore Green Submarine Records 31 Portland 4 48:58
13 129 Hilary Luther 43 Degrees 38 Portland 4 49:23
14 153 Ashley Lance BeerMongers Cycle Club 29 Portland 4 49:23
15 158 Kaitlin Borstelmann Portland Bicycle Studio 28 Portland 4 50:28
16 179 Erinne Goodell Team Slow 34 Portland 4 50:56
17 107 Cristina Mihaescu Ruckus Test Team 35 Portland 4 51:36
18 171 Kate Ayres 29 Hillsboro 4 51:49
19 124 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo 32 Vancouver 4 53:48
20 161 Hannah McDade Exergy Twenty16 Jnr Development 17 Tigard 4 54:35
21 149 Michelle Kunec-North Showers Pass MTB/CX Team 32 PORTLAND 4 54:44
22 180 Kali Abel Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 29 Portland 4 54:44
23 108 Kristi Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 35 Portland 4 58:23
DNF 118 Julie Kowal Athletes Lounge Cycling Team 33 Portland 1

Women C

Num Name Team Age City Laps Time
1 311 Alyssa Hagen Athletes Lounge Cycling Team 30 Portland 4 49:39
2 309 Taeryn Robbins 40 Astoria 4 49:57
3 349 Erin Calkins bicycleattorney.com 30 Portland 4 50:59
4 317 jill weir Sweetpea Ladies Auxiliary 45 Beaverton 4 51:02
5 356 Rebecca Hamilton 31 Portland 4 51:42
6 305 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 31 Portland 4 52:15
7 337 Michelle Spatz 28 Portland 4 52:22
8 304 Kerry Weymouth 40 Portland 4 53:02
9 282 Erica Menze Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 27 Portland 4 54:00
10 355 Sadie Grossman 32 Portland 4 54:02
11 359 Colleen Gibson 4 54:20
12 353 Molly Cogswell-Kelley Boneyard Cycling 42 Bend 4 54:27
13 338 Halley Wagoner Look Good Feel Good 29 Portland 4 54:31
14 295 LeiLani Bentley Therapeutic Associates Racing 36 Portland 4 54:33
15 269 Rachel Mavis Deschutes Brewery 45 bend 4 54:35
16 256 Marny Musielak TrailRags Cycling Team 44 Redmond 4 54:39
17 276 Traci Smolen 47 Portland 4 54:40
18 278 Traci Anderson 41 Beaverton 4 54:48
19 262 Leah Medure DNR Cycling 34 Portland 4 55:01
20 379 Amy Seymour Trusty Switchblade 41 Oregon city 4 55:06
21 286 Lauren Magalska 33 Olympia 4 55:15
22 348 Amanda Abel 48 Portland 4 55:37
23 303 Libby North Sweatpea 44 Portland 4 55:56
24 323 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repair 29 Portland 4 56:13
25 341 Autumn Shreve 34 Portland 4 56:18
26 328 Lindsey Kuipers BeerMongers Cycle Club 27 Portland 4 58:27
27 358 rachael kubic 4 58:57
28 346 Teresa White 29 Portland 4 59:29
DNF 279 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 37 Portland 1