Cross Crusade: Deschutes Brewery

Bend, OR
November 1, 2014

Part of the Cross Crusade

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Athena

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 974 Kathy Hovermale Boneyard Cycling 55 Bend 5 46:22 176 lbs
2 973 Erika Miranda Trusty Switchblade 39 Portland 4 42:30 176 lbs
3 970 Libby L. Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 45 Portland 4 42:44 181 lbs
4 972 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 42 Portland 4 51:14
5 981 Jacqueline White 3

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 280 John Chapman 5 37:01
2 275 Josh Wilhite 35 Bend 5 39:03
3 149 Ian Boggs 34 Portland 5 39:41
4 276 Andrew Bacon 5 40:00
5 77 ryan smith molalla 22 molalla 5 40:19
6 213 Stephen Zadrozny 31 Portland 5 40:41
7 66 Austin Grisham Athletes Lounge Cycling Team 28 Portland 5 40:49
8 228 Cesar Carrillo 32 Hillsboro 5 40:49
9 286 Christian Francis 5 41:19
10 36 Charlie Goldston 35 Gladstone 5 41:49
11 279 Greg Eyerly 50 Salem 5 42:17
12 148 Adam Bergerson Capitol Velo 39 Salem 5 42:25
13 277 Chris Thier BONE YARD CYCLE 40 Bend 5 42:39
14 120 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team 37 Lake Oswego 5 42:57
15 282 Dan Beardsley 5 43:01
16 111 Steven Rose Steven Rose 41 Portland 5 43:02
17 37 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team 49 Lake Oswego 5 43:14
18 182 Jack Owens 35 Portland 5 43:21
19 133 Jason Davis Rolling Thunder p/b The Missing Link 28 Portland 5 43:31
20 274 Dustin Gouker 36 Bend 5 43:53
21 285 Trevor Levitt Tri Team PDX 35 Portland 5 44:07
22 283 Kent Vickery 5 44:21
23 207 John Kirkman 26 Portland 5 44:43
24 156 Joshua Boelter 38 Portland 5 44:45
25 124 Mark Hand 55 Tigard 5 45:24
26 273 Titus Madlangbayan 46 salem 5 45:51
27 288 Jacob Coppola 5 45:52
28 187 Jim White TeBoJi 57 Salem 4 37:11
29 281 Larry Weber 4 39:54
30 96 Spencer Dandy 28 Portland 4 41:01
31 284 Teresa White 29 Portland 4 41:07
32 100 Rob Crow 34 Portland 4 41:17
33 165 Jon Ervin 42 Gaston 4 45:23
34 287 Mike Ziehnert 44 Tigard 4 45:29
35 278 Brian Duhon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Portland 3 39:50

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 832 Elizabeth Bassett Hutch's Bicycles Racing Team 24 Bend 5 45:20
2 835 Jenna App Cloud Racing 44 Bend 4 38:05
3 834 Beth Stevenson 4 38:38
4 825 Alycia Sykora Bend 4 39:07
5 727 Jennifer Greeve Athletes Lounge Cycling Team 36 Olympia 4 39:07
6 831 Sarah Provencio 4 39:18
7 830 Petit Marchi Murder of Crows 44 Bend 4 40:16
8 833 Hannah Yorra Boneyard Cycling 37 Bend 4 41:10
9 836 Susan Warnick 4 41:14
10 715 Nicole Holt Athletes Lounge Cycling Team 28 Portland 4 42:16
11 809 Jannel Waldron 4 44:21
12 802 Cindy Werhane Athletes Lounge Cycling Team 45 Portland 4 44:49
13 758 sara stille 34 Portland 4
14 770 Emily Robey Oregon Bike Shop Racing Team 21 portland 4 44:52
15 828 Jessica Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 38 Portland 4 45:12
16 789 Kristen Ash Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 4 46:04 Number on incorrectly
17 812 Jessie Kwak 31 PORTLAND 4 46:14
18 793 erica levitt 34 portland 4 46:22
19 702 Katherine Maund 4 46:23
20 707 Kristina Owen Capitol Velo 16 Salem 4 46:36
21 811 Hau Hagedorn Grouptrail Cycling 40 Portland 4 46:43
22 829 Eileen Chase Rolling Thunder p/b The Missing Link 4 46:51
23 794 tracy miller Deschutes Brewery 53 Bend 3 39:03
DNF 744 Dani Wyeth Boneyard Cycling 30 Bend 3
DNF 826 Sasha Buglova 1

Category A

Num Name Team Age City Laps Time
1 167 Christopher Jones The Athletic 35 Bend 9 0:55:17
2 78 Carl Decker Giant 39 Bend 9 0:55:39
3 97 Josh Kelley Chris King / Cielo Factory Team 31 Portland 9 0:55:43
4 89 Ben Thompson Thump Coffee 38 Bend 9 0:56:14
5 108 Brennan Wodtli Speedvagen Racing Machines 26 Bend 9 0:56:57
6 3 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 38 Portland 9 0:57:20
7 88 Adam Bucklin Thump Coffee 39 Bend 9 0:57:42
8 56 Christian Buesch Corvallis Cyclery Racing 28 Corvallis 9 0:58:08
9 118 James Ceccorulli bicycleattorney.com 27 Portland 9 0:58:14
10 18 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 43 Portland 9 0:58:21
11 160 Toby SWANSON 9 0:58:22
12 163 Javier Colton Sunnyside Sports 18 Bend 9 0:58:29
13 4 Seth Patla REN Cycles/Ti Cycles/River City Bicycles 37 Forest Grove 9 0:58:34
14 121 Scotty Carlile Thump Coffee 30 Bend 9 0:58:57
15 2 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA 33 portland 9 0:59:04
16 59 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 31 Portland 9 0:59:16
17 41 Damian Schmitt Portland Bicycle Studio 36 Bend 9 0:59:29
18 38 James Williams Deschutes Brewery 34 Bend 9 0:59:33
19 86 Zach Heath Oregon Trail Racing p/b La Grande Ride 28 La Grande 9 0:59:41
20 99 Matt Russell Hutch's/Bend Dental 35 Bend 9 0:59:41
21 36 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team 35 Portland 9 0:59:56
22 34 Gabriel Linn Trusty Switchblade 37 Bend 9 0:59:59
23 40 Chad Cheeney Murder of Crows 35 bend 9 1:00:06
24 112 Mitchell Trux REN Cycles/Ti Cycles/River City Bicycles 34 Portland 9 1:00:07
25 161 John Dalle 9 1:00:24
26 90 Cory Bolen Team Eastside Cycles - Boise 37 Boise 9 1:00:26
27 168 John Reuter The Elephants Perch 30 Ketchum 9 1:00:28
28 7 Jeremy Russell bicycleattorney.com 32 Portland 9 1:00:49
29 53 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 41 Portland 9 1:00:58
30 164 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Portland 9 1:01:08
31 14 Ira Ryan Breadwinner Cycles 38 portland 9 1:01:19
32 8 Ryan Garner Team Planet X USA 33 Eugene 9 1:01:42
33 33 Jeremy Dunn The Athletic Community 34 Portland 9 1:01:52
34 51 Robert Carver HiFi Sound Cycling Components 33 Portland 9 1:01:53
35 50 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 15 Washougal 9 1:01:54
36 67 Colin Rowan Look Good Feel Good 32 Portland 9 1:02:06
37 6 James Rowan Murder of Crows 28 Bend 9 1:02:09
38 170 Brian Schaning 9 1:02:13
39 100 Billy Bergen Hutch's/Bend Dental 27 Bend 8 0:55:28
40 103 Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team 25 Portland 8 0:55:35
41 46 Sean Corey Breadwinner Cycles 31 Vancouver 8 0:55:45
42 171 Fancois David 8 0:55:49
43 76 Joel Madrone Breadwinner Cycles 39 portland 8 0:55:53
44 107 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland 8 0:56:11
45 157 Joseph Ketner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Gresham 8 0:56:11
46 158 Paul LaCava Giant 36 Portland 8 0:56:27
47 169 Brandon Groza Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 34 Bend 8 0:56:55
48 131 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 31 Bend 8 0:57:00
49 133 Shane Johnson Trinity Bikes 31 Redmond 8 0:57:28
50 93 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 31 Portland 8 0:58:02
51 138 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 41 Portland 8 0:58:27
52 130 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling 29 Salem 8 0:59:06
53 159 Przemek Antczak 8 0:59:48
54 173 Charlie Sponsel 8 1:02:03
DNF 172 Brad Walker Elephant's Perch 32 Hailey 8
DNF 162 Adam FARABAUGH 7
DNF 77 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Bend 6
DNF 156 Christopher Parrish Audi Cycling Team 28 Bend 6
DNF 22 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 33 Portland 6
DNF 165 Daniel Langlois 5
DNF 73 Nathan Gibson Trusty Switchblade 28 Portland 3
DNF 106 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 32 Portland 3
DNF 57 Tim Goodall Islabikes 27 Portland 2
DNF 127 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Happy Valley 2
DNF 61 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles 26 Portland 1
DNF 155 Steve Price Cycle Therapy 44 Twin Falls 1

Category B

Num Name Team Age City Laps Time
1 173 Malteo Jorgenson BYRDS 6 39:03
2 174 Chaz Hogenauer BYRDS 16 boise 6 39:51
3 82 Noah Jackson Bader Fourney BYRDS 16 Boise 6 40:50
4 175 Kyle Thornton BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad) 17 Boise 6 41:19
5 77 Cary Adams Rolf Prima 20 Corvallis 6 41:21
6 100 Jared White 33 Portland 6 41:25
7 2 Sean A Carline CX Pistols p/b Cyclocross.com 36 Portland 6 41:58
8 189 Marshall Greene 6 42:04
9 84 Hugh ALESSI 6 42:07
10 128 Ryan Funke Deschutes Brewery 29 Bend 6 42:10
11 40 Jeff Johnston Boneyard Cycling 34 Bend 6 42:12
12 182 Bradford White Wanderlust Tours 30 Bend 6 42:17
13 187 Scott Warren 31 Portland 6 42:18
14 115 Gary Szalay 34 Hood River 6 42:21
15 71 Trevor Lane Boneyard Cycling 25 Bend 6 42:38
16 30 alex lygo Beaverton Bicycle Club 19 portland 6 42:48
17 36 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 36 Portland 6 43:14
18 185 Howard Bell 38 Bend 6 43:17
19 51 Eric Fischer Nossa Familia Coffee Cycling 33 Portland 6 43:24
20 179 Matthew Crampton BeerMongers Cycle Club 34 Portland 6 43:26
21 24 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 30 Beaverton 6 43:28
22 91 Jon Houk 34 Port Orchard 6 43:28
23 120 Mike Chamblin 31 Portland 6 43:36
24 81 Ty Porter bicycleattorney.com 24 Oregon City 6 43:37
25 79 Erik Borghoff Trusty Switchblade 29 Portland 6 43:39
26 151 Jason Elstad Rolling Thunder p/b The Missing Link 33 Portland 6 43:40
27 59 Matt Briggs XC Oregon 27 Bend 6 43:57
28 143 Chris Magel Bike Newport-Bier One 33 Newport 6 44:09
29 83 Jack ALESSI BYRDS 6 44:09
30 18 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 6 44:23
31 134 Stuart Elgin 24 Portland 6 44:36
32 181 Sean Wilson Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 22 Eugene 6 44:42
33 70 Jonathan Kuipers CX Pistols p/b Cyclocross.com 28 Portland 6 44:44
34 188 Matt Mallet 39 Corvallis 6 44:46
35 814 Chuck Hood 6 44:47
36 6 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 34 Eugene 6 45:18
37 72 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 16 Tigard 6 45:22
38 150 ben corbalis 29 6 45:23
39 87 Patrick Reedy CX Pistols p/b Cyclocross.com 36 Portland 6 45:25
40 66 Christian Martin River City Bicycles 38 Portland 6 45:26
41 93 Chuck Meyer Murder of Crows 36 Bend 6 45:49
42 90 Jeremy Bowler Team 10 Barrel 31 Bend 6 46:08
43 190 Paul Hynes Team 10 Barrel 31 Bend 6 46:24
44 176 Jeremiah Williams Trusty Switchblade 37 salem 6 46:35
45 180 Alexander Hongo Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 30 Eugene 6 46:49
46 183 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas 31 Hood River 5 39:10
47 178 James Bradley Rogue 33 Portland 5 39:20
48 3 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 18 Portland 5 39:25
49 177 Keith Levesque Rogue 43 Portland 5 39:31
50 184 Stephen McDade Veloforma 42 tigard 5 39:59
51 140 Anders Pedersen First Strike Velo 18 Portland 5 40:47
DNF 114 Timothy Scheumann 27 Portland 5
DNF 141 Andrew Grueninger 28 Portland 4
DNF 186 Clinton R Hodges III 4
DNF 69 Andy Edick Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 26 Portland 3
DNF 92 Paul Friehauf Murder of Crows 34 Bend 1

Category C

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 74 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team 30 Portland 6 41:03
2 127 Thomas McDonagh B.Y.R.D.S. 15 Boise 6 41:13
3 113 Matt Good Look Good Feel Good 25 Portland 6 41:27
4 7 Brett Cassidy TheClymb.com 33 Portland 6 41:43
5 275 Jordan Reid 28 Beaverton 6 41:57
6 278 mike tomlinson 6 42:08
7 149 Thomas Pastor Deschutes Brewery 34 Bend 6 42:09
8 272 Mahlon Houk 6 42:11
9 21 Michael A Shearer Team 10 Barrel 33 Tigard 6 42:14
10 69 Jeremy Nichols Zing 3 36 Tigard 6 42:16
11 139 Blaine Bartholomew 32 Portland 6 42:17
12 56 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team 33 Vancouver 6 42:37
13 141 Joseph Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 24 Portland 6 43:04
14 5 Eric Albright Look Good Feel Good 32 Portland 6 43:15
15 134 Michael Collins 32 Portland 6 43:26
16 102 Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 6 43:37
17 268 Matthew Bufffert 6 43:38
18 233 Ben Swanson Murder of Crows 30 Bend 6 43:40
19 94 Corey McManus 33 Beaverton 6 43:45
20 277 Bruce Siefker 6 43:50
21 281 Zach Violett 32 Bend 6 44:00
22 78 Brandon Jennings Grouptrail Cycling 30 Portland 6 44:35
23 146 John Berrigan 31 Tualatin 6 44:46
24 171 Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team 30 Portland 6 44:50
25 64 Brad Davidson 32 Portland 6 44:51
26 58 Jared Baggen 29 Portland 6 44:52
27 67 Ryan Chase Deschutes Brewery 36 Bend 6 44:55
28 280 Dustin Tombleson Boneyard Cycling 33 Bend 6 44:55
29 182 Tom Brenneman Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 28 Portland 6 44:58
30 269 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 38 Portland 6 45:04
31 265 Eric McKinley 6 45:09
32 153 matt danielson Metropolis Cycle Repair 33 Portland 6 45:12
33 65 Micah Sardell Wheelworks 33 Eugene 6 45:25
34 173 Josh Snyder 33 Corvallis 6 45:28
35 130 Matt Shaffer 31 Coos Bay 6 45:32
36 93 Kyle Kruger 30 Portland 6 45:34
37 20 Greg Eyerly 50 Salem 6 45:48
38 148 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team 39 Forest Grove 6 45:54
39 274 tellie Philo 25 Portland 6 46:12
40 122 Joshua Johansen Team 10 Barrel 41 West Linn 6 46:28
41 136 Nate Wyeth Boneyard Cycling 31 Bend 6 46:33
42 273 John Adkins 34 Bend 6 46:40
43 36 Jordan Braun 28 6 47:03
44 97 Brian Persons Team Dirt 33 philomath 6 47:04
45 270 Russell Walker 27 Portland 6 47:11
46 271 Mike Purcell 6 47:20
47 1 Stephen Carter The Spokesmen 35 Camas 6 47:20
48 267 Jeff Clay 45 Powell Butte 6 47:29
49 124 Ryan Kruit Ryan Kruit 29 Bend 6 47:30
50 237 Bret Waldron 6 47:31
51 264 Baylor Blessing 6 48:05
52 232 Josh Green Deschutes Brewery 30 Bend 6 48:10
53 282 Mike Pimomo 37 Portland 6 48:53
54 279 Mark Douglas 5 41:05
55 262 Spencer Severance 5 41:12
56 34 Kyle Pratuch 27 Portland 5 42:35
57 261 Nicholas Leuenhagen BYRDS 11 Meridian 5 42:37
58 142 Dennis Lui Walken Enduco 26 Beaverton 5 43:19
59 238 Adam Moore Look Good Feel Good 29 Portland 5 44:17
60 157 Alex Bigazzi 35 Portland 5 48:19 Incorrect number placement
61 158 David Hymans Metropolis Cycle Repair 35 Portland 4 42:30
DNF 276 Josh Sutton 33 Beaverton 5
DNF 263 Jon muysken 3

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 760 David Taylor StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 44 Bend 6 43:51 225 lbs
2 785 Matthew Brock Team Lazy Tarantulas 33 Portland 6 44:26 221 lbs
3 779 Walter Mcknight Deschutes Brewery 47 Bend 6 44:28 221 lbs
4 769 Aaron Coker HCH-RPM Mortgage Cycling Team 39 Portland 6 44:49
5 736 Joe Larson Deschutes Brewery 39 Bend 6 45:00 230 lbs
6 819 Matt Savage Trusty Switchblade 38 Portland 6 45:40
7 822 Josh Udesen 6 45:55
8 732 Jack Trumbull 6 46:00
9 768 Matt Wilkin Team S+M 37 Portland 6 46:37
10 731 Shay Mavis Deschutes Brewery 28 Bend 6 46:41
11 730 Colby Nightingale Deschutes Brewery 44 Bend 6 47:42
12 804 kyle stephens BeerMongers Cycle Club 38 Portland 6 48:00
13 711 Tyson Hart Civilian Velonauts 40 Portland 5 41:17
14 757 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 41 Portland 5 41:37
15 717 Ed Hanna BeerMongers Cycle Club 34 Portland 5 41:40
16 742 Marcus Kohler Pacific Power Blue Sky 35 Portland 5 42:21
17 821 john nicholas DNR Cycling 59 portland 5 42:37
18 721 Earl Hazekamp Capitol Velo 39 Salem 5 42:38
19 748 John Livingston Murder of Crows 40 Bend 5 42:55
20 817 Charlie Wilcox 5 43:56 236 lbs
21 771 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair 42 Portland 5 44:02
22 818 Martin Lisk Hutch's-Slocum-Co-Motion 46 Eugene 5 44:41
23 820 Adam Becker 5 46:20
24 816 Bryan Leuenhagen 5 47:32
25 793 David Keeney Team S+M 50 Portland 4 42:56
26 824 Vince Rodarte Team Planet X USA 39 Portland 4 46:46
27 823 Gary Williams 63 Powell Butte 4 52:36
28 753 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 45 Portland 3 41:19

Junior Men

Num Name Team Age City Laps
1 61 Henry Jones Bend Endurance Academy 14 Bend 4
2 181 Ian Wilson Bend Endurance Academy 17 Bend 4
3 107 Donovan Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15 Bend 4
4 151 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 18 Portland 4
5 19 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 16 Tigard 4
6 36 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 14 Lake Oswego 4
7 228 William Reinking Bend Endurance Academy 18 Bend 4
8 141 Erik Hammerquist West End Jr 16 Salem 4
9 165 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 4
10 8 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 13 eugene 4
11 78 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 16 eugene 4
12 5 Davis Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 15 Trout Lake 4
13 77 Jack sullivan Pacific Power Blue Sky 16 Corvallis 4
14 18 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Portland 4
15 142 Eben Horacek HiFi Sound Cycling Components 15 Happy Valley 4
16 53 Nate Lelack Bend Endurance Academy 15 Bend 4
17 60 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 14 Gaston 4
18 44 Ryder Uetrecht Bend Endurance Academy 12 Bend 4
19 68 Michael Samelson Corvallis High School 17 Corvallis 4
20 20 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion 14 Eugene 4
21 21 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 Eugene 4
22 15 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal 4
23 22 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 Eugene,Oregon 4
24 66 Jeremy King Corvallis United 17 Corvallis 4
25 62 Isamu Richmond 14 Portland 4
26 191 Calvin Keane Bend Endurance Academy 13 Bend 4
27 86 Chris Rech Reall Racing 17 Monmouth 4
28 84 JD Protiva Monmouth 17 Monmouth 4
29 161 Owen Szwaya bicycleattorney.com 14 Portland 4
30 88 Matt Rech Reall Racing 15 Monmouth 4
31 42 Elijah Krause 12 Bend 4
32 55 Spencer Scott Bend Endurance Academy 16 Bend 4
33 23 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 15 Vancouver 4
34 227 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 16 Portland 4
35 230 Nicolas Campbell BEA 13 Bend 4
36 17 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 4
37 70 Caleb Trumbull 13 Hood River 4
38 220 Spencer Severance 4
39 130 Nicholas Leuenhagen BYRDS 11 Meridian 4
40 74 Peter Puettmann 17 Corvallis 4
41 145 Elijah Shulman 15 Portland 4
42 144 Eddi Kamber 17 Milwaukie 3
43 41 Jace Petersen Team Finger 12 Hood River 3
44 65 Carson Griffith Bend Endurance Academy 11 Bend 3
45 180 Markus Nordin 12 Portland 3
46 132 Tristan Bond 17 White Salmon 3
47 48 Walker Hendricks Mountin View 12 Hood River 3
48 225 Scott Wallace 3
49 222 Jesse Polay 3 Bend 3
50 223 Thomas Sickler Sickler 11 Bend 3
51 229 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Cycling Team 12 Bend 3
52 147 Carter Hagedorn Grouptrail Cycling 11 Portland 3
53 69 Jack Osborne Corvallis Cyclocross 15 Corvallis, 3
54 80 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 11 eugene 3
55 114 Emmett Reeb Pine Mountain Sports 13 Bend 3
56 112 Zane Globus-OHarra Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 12 Eugene 3
57 221 Sklyer Bastian 3
58 149 Evan Grover Bend Endurance Academy 10 Bend 3
59 40 Jacob Olander Bend Endurance Academy 11 Bend 3
60 140 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 13 Bend 3
61 218 Benjamin Lomas 3
62 224 Henry Winnenberg 11 Bend 3
63 117 Theodore Brainerd Corvallis United 17 Corvallis 3
64 49 Brady Pfeiffer Trusty Switchblade 11 Bend 3
65 16 Ryan DeVries Filth and Fury 10 Newberg 3
66 219 Jason Edgerton 3
67 4 Michael Metz bicycleattorney.com 12 Portland 3
68 75 Tom Upper Pacific Power Blue Sky 15 Corvallis 3
69 226 Elliott Crowder Bike Newport-Bier One 10 Newport 2

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 44 Ryder Uetrecht Bend Endurance Academy 12 Bend 4 30:25
2 15 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal 4 30:54
3 42 Elijah Krause 12 Bend 4 32:17
4 17 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 4 33:23
5 220 Spencer Severance 4 34:10
6 130 Nicholas Leuenhagen BYRDS 11 Meridian 4 34:43
7 41 Jace Petersen Team Finger 12 Hood River 3 26:42
8 65 Carson Griffith Bend Endurance Academy 11 Bend 3 26:50
9 180 Markus Nordin 12 Portland 3 26:55
10 48 Walker Hendricks Mountin View 12 Hood River 3 27:16
11 223 Thomas Sickler Sickler 11 Bend 3 27:30
12 229 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Cycling Team 12 Bend 3 27:42
13 147 Carter Hagedorn Grouptrail Cycling 11 Portland 3 28:02
14 80 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 11 eugene 3 28:32
15 112 Zane Globus-OHarra Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 12 Eugene 3 28:45
16 149 Evan Grover Bend Endurance Academy 10 Bend 3
17 40 Jacob Olander Bend Endurance Academy 11 Bend 3 30:12
18 218 Benjamin Lomas 3 30:48
19 224 Henry Winnenberg 11 Bend 3 30:52
20 49 Brady Pfeiffer Trusty Switchblade 11 Bend 3 31:48
21 16 Ryan DeVries Filth and Fury 10 Newberg 3 34:14
22 219 Jason Edgerton 3 35:15
23 4 Michael Metz bicycleattorney.com 12 Portland 3 35:52
24 226 Elliott Crowder Bike Newport-Bier One 10 Newport 2 29:58

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 61 Henry Jones Bend Endurance Academy 14 Bend 4 26:14
2 36 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 14 Lake Oswego 4 28:23
3 8 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 13 eugene 4 29:13
4 60 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 14 Gaston 4 30:23
5 20 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion 14 Eugene 4 30:48
6 21 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 Eugene 4 30:50
7 22 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 Eugene,Oregon 4 30:59
8 62 Isamu Richmond 14 Portland 4 31:14
9 191 Calvin Keane Bend Endurance Academy 13 Bend 4 31:29
10 161 Owen Szwaya bicycleattorney.com 14 Portland 4 26:15
11 230 Nicolas Campbell Bend Endurance Academy 13 Bend 4 33:17
12 70 Caleb Trumbull 13 Hood River 4 33:30
13 225 Scott Wallace 3 27:21
14 222 Jesse Polay 3 Bend 3 27:23
15 114 Emmett Reeb Pine Mountain Sports 13 Bend 3 28:40
16 221 Sklyer Bastian 3 29:01
17 140 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 13 Bend 3 30:33

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 107 Donovan Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15 Bend 4 27:04
2 19 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 16 Tigard 4 28:14
3 141 Erik Hammerquist West End Jr 16 Salem 4 28:58
4 78 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 16 eugene 4 29:13
5 5 Davis Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 15 Trout Lake 4 29:31
6 77 Jack sullivan Pacific Power Blue Sky 16 Corvallis 4 29:36
7 18 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Portland 4 29:36
8 142 Eben Horacek HiFi Sound Cycling Components 15 Happy Valley 4 30:07
9 53 Nate Lelack Bend Endurance Academy 15 Bend 4 30:13
10 88 Matt Rech Reall Racing 15 Monmouth 4 32:12
11 55 Spencer Scott Bend Endurance Academy 16 Bend 4
12 23 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 15 Vancouver 4 32:54
13 227 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 16 Portland 4 33:15
14 145 Elijah Shulman 15 Portland 4 36:22
15 69 Jack Osborne Corvallis Cyclocross 15 Corvallis, 3 28:12
16 75 Tom Upper Pacific Power Blue Sky 15 Corvallis 3

Junior Men 17-18

Num Name Team Age City Laps Time
1 181 Ian Wilson Bend Endurance Academy 17 Bend 4
2 151 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 18 Portland 4 27:37
3 228 William Reinking Bend Endurance Academy 18 Bend 4 28:36
4 165 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 4 29:07
5 68 Michael Samelson Corvallis High School 17 Corvallis 4 30:27
6 66 Jeremy King Corvallis United 17 Corvallis 4 31:00
7 86 Chris Rech Reall Racing 17 Monmouth 4 31:42
8 84 JD Protiva Monmouth 17 Monmouth 4 31:47
9 74 Peter Puettmann 17 Corvallis 4 35:31
10 144 Eddi Kamber 17 Milwaukie 3 26:22
11 132 Tristan Bond 17 White Salmon 3 26:55
12 117 Theodore Brainerd Corvallis United 17 Corvallis 3 31:44

Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 858 Hannah Mavis Bend Endurance Academy 15 Bend 3
2 827 Katie Ryan Bend Endurance Academy 17 Bend 3
3 874 Sophie Russenberger Bend Endurance Academy 17 Bend 3
4 893 Aunika Miranda Trusty Switchblade 14 Portland 3
5 891 Ellie Mitchell 3
6 822 Haley Wilson Pacific Power Blue Sky 15 Corvallis 3
7 836 Jennelle Holmes WebCyclery.com 13 bend 3
8 826 Natalie Shaw Therapeutic Associates Racing 16 Tigard 3
9 835 Leah Pfeiffer Trusty Switchblade 13 Bend 3
10 890 Page Botz 3
11 847 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3
12 873 Ava Lilley 3
13 829 Marie Boragine Pacific Power Blue Sky 15 Corvallis 3
14 840 Sage Kosmala Trusty Switchblade 14 Tigard 3
15 801 Kristina Owen Capitol Velo 16 Salem 3
16 828 Aubrey Whitty Pacific Power Blue Sky 16 Corvallis 3
17 813 Kevin Wolfe Camas Bike and Sport 14 Vancouver 3
18 892 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club 15 Tigard 3
19 815 Aubrey Ellerbruch West End Bikes/Specialized 16 Lake Oswego 3
20 898 kloe pfannmuller 3
21 899 Allyson Selander 3
22 895 Hope Strohmeyer B.Y.R.D.S 11 Boise 3
23 806 McKenna McKee Hapi-Go! 11 Vancouver 3
24 894 Rylee C McConnell Ace Window Tinting 14 bend 3
25 823 Kelsey Wilson Pacific Power Blue Sky 17 Corvallis 3
26 877 Korrie McIntyre Camas Bike and Sport 14 Camas 3
27 896 Grace Vickers PDX Devo Junior Cycling 12 Beaverton 2
28 825 Linnea Owen Capitol Velo 12 Salem 2
29 897 Roxanna Hart Hapi-Go! 10 Washougal 2

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 847 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3 31:50
2 873 Ava Lilley 3 31:59
3 898 kloe pfannmuller 3
4 899 Allyson Selander 3
5 895 Hope Strohmeyer B.Y.R.D.S 11 Boise 3 35:25
6 806 McKenna McKee Hapi-Go! 11 Vancouver 3
7 896 Grace Vickers PDX Devo Junior Cycling 12 Beaverton 2 26:40
8 825 Linnea Owen Capitol Velo 12 Salem 2 28:51
9 897 Roxanna Hart Hapi-Go! 10 Washougal 2 33:09

Junior Women 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 893 Aunika Miranda Trusty Switchblade 14 Portland 3 27:28
2 891 Ellie Mitchell 3 27:37
3 836 Jennelle Holmes WebCyclery.com 13 bend 3 29:47
4 835 Leah Pfeiffer Trusty Switchblade 13 Bend 3
5 840 Sage Kosmala Trusty Switchblade 14 Tigard 3 32:37
6 813 Kevin Wolfe Camas Bike and Sport 14 Vancouver 3 33:19
7 894 Rylee C McConnell Ace Window Tinting 14 bend 3 36:00
8 877 Korrie McIntyre Camas Bike and Sport 14 Camas 3 36:50

Junior Women 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 858 Hannah Mavis Bend Endurance Academy 15 Bend 3
2 822 Haley Wilson Pacific Power Blue Sky 15 Corvallis 3 27:54
3 826 Natalie Shaw Therapeutic Associates Racing 16 Tigard 3 30:51
4 890 Page Botz 3 31:35
5 829 Marie Boragine Pacific Power Blue Sky 15 Corvallis 3 32:24
6 801 Kristina Owen Capitol Velo 16 Salem 3 32:41
7 828 Aubrey Whitty Pacific Power Blue Sky 16 Corvallis 3 32:50
8 892 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club 15 Tigard 3 33:30
9 815 Aubrey Ellerbruch West End Bikes/Specialized 16 Lake Oswego 3 34:19

Junior Women 17-18

Num Name Team City Laps Time
1 827 Katie Ryan Bend Endurance Academy Bend 3 26:56
2 874 Sophie Russenberger Bend Endurance Academy Bend 3 27:12
3 823 Kelsey Wilson Pacific Power Blue Sky Corvallis 3 36:12

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 458 Bart Bowen Deschutes Brewery 47 Bend 9 1:01:30
2 417 John Rollert WebCyclery.com 41 Bend 9 1:01:57
3 306 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 49 Damascus 8 0:55:19
4 408 Matt Williams Thump Coffee 43 Bend 8 0:55:26
5 411 Owen Murphy Murder of Crows 40 Bend 8 0:55:29
6 410 Michael Wilson Team S+M 53 Corvallis 8 0:55:31
7 344 Jeff Curtes Speedvagen Racing Machines 45 Menomonee Fall 8 0:56:01
8 485 Erik Hammer Deschutes Brewery 38 Bend 8
9 451 Tim Joslin Cyclepath Racing 38 Portland 8 0:56:49
10 354 Robert Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com 44 Bend 8 0:57:09
11 420 Dave Reitz Team Cycle Sport 45 Medford 8 0:57:15
12 435 Tim Jones Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 42 Bend 8 0:57:25
13 373 Tre Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 43 Hood River 8 0:57:32
14 498 Tad Hamilton 8 0:57:32
15 335 Rick Metz bicycleattorney.com 46 Portland 8 0:57:34
16 367 Jonathan Myers Team S+M 47 Portland 8 0:57:36
17 316 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 49 Hillsboro 8 0:57:52
18 325 Chad Smeltzer Portland Bicycle Studio 44 Portland 8 0:58:05
19 495 Ryan Ness Boneyard Cycling 8 0:58:13
20 357 Joe Martin HiFi Sound Cycling Components 43 Portland 8 0:58:19
21 355 Matt Engel StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 47 Bend 8 0:58:22
22 360 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End Bikes 52 Portland 8 0:58:29
23 494 Ryan McGlone Boneyard Cycling 36 Bend 8
24 362 Erik Bergstrom Deschutes Brewery 42 Bend 8 0:58:39
25 387 Chris Moor Deschutes Brewery 37 Bend 8 0:58:40
26 445 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Tigard 8 0:58:41
27 343 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 48 Gresham 8 0:58:47
28 310 Roger Meier Cyclepath Racing 46 Beaverton 8 0:58:56
29 497 Mike Schindler Sunnyside Sports 8 0:59:08 unable to read number ? 437
30 489 Mike Brown Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 43 Bend 8 0:56:45
31 493 Adam Carroll Boneyard Cycling 42 Bend 8 0:59:57
32 358 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Sherwood 8 0:59:59
33 418 Rodney Trepess Deschutes Brewery 49 Bend 8 1:00:05
34 315 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing 44 Portland 8 1:00:08
35 486 Alexander Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion 47 Eugene 8 1:00:11
36 425 Scott Willson Gentle Lovers 44 Portland 8 1:00:22
37 312 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 37 Vancouver 8
38 403 Andy Olsson Team Finger 39 Hood River 8 1:00:37
39 333 Eric Lanners Team S+M 41 Portland 8 1:00:41
40 392 Brian Nelson TrailRags Cycling Team 45 Redmond 8 1:00:44
41 496 Rob Angelo Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 40 Bend 8 1:00:52
42 488 michael marler 8 1:01:07
43 369 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 49 Eugene 8 1:01:24
44 492 Mike Heenan 40 Portland 8 1:01:39
45 338 Nicholas Leritz Team S+M 43 Portland 8 1:01:56
46 423 Montgomery Hill Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 44 Portland 8 1:02:06
47 318 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Portland 8 1:02:08
48 409 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA 42 Keizer 8 1:02:10
49 459 Jonathon Fogarty 39 bend 8 1:02:16
50 394 Scott Ballard Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 48 Portland 8 1:02:22
51 390 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46 Portland 8 1:02:24
52 308 Lloyd Connelly DNR Cycling 46 Portland 8 1:02:25
53 395 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 49 Portland 8 1:02:35
54 464 Christopher Tuttle Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 44 Portland 8 1:02:53
55 491 Michael Moody 44 Jacksonville 7 0:55:23
56 461 Jonathan Maus Grouptrail Cycling 39 Portland 7 0:55:55
57 490 David Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 48 Vancouver 7 0:57:58
58 407 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 48 Lake Oswego 7 0:57:59
59 341 Kevin Sundberg Showers Pass MTB/CX Team 41 Lake Oswego 7 0:58:10
60 446 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Wilsonville 7 1:00:31
61 427 Andy Meeks bicycleattorney.com 40 Portland 7 1:01:13
62 382 Danny Weikel River City Bicycles 42 Portland 7 1:01:47
63 328 Bret Berner River City Bicycles 50 Portland 6 0:56:39
DNF 317 Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Portland 5
DNF 460 Greg Stokes Hammer Velo 44 Portland 5
DNF 487 Steve Petersen Hood River Velo 53 Hood River 4
DNF 352 David Krause Trusty Switchblade 37 Bend 3
DNF 436 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com 42 Bend 3
DNF 444 David Martin Deschutes Brewery 44 Bend 2
DNF 429 Webster Wilson Velominati Racing 42 Portland 2
DNF 499 Marcus Biancucci 2
DNF 304 Brian Foresta Civilian Velonauts 40 Portland 1

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 842 Craig Aaker 37 Portland 6
2 737 Dusty Miller Half Penny Cycling Team 35 Salem 6
3 749 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 48 Medford 6
4 610 Andy Leritz Team S+M 47 Portland 6
5 654 Alexander Roddvik Hood River Velo 41 Hood River 6
6 651 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade 46 Bend 6
7 580 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 50 Portland 6
8 744 Brian Little BeerMongers Cycle Club 40 Portland 6
9 757 Thom Kneeland Service Course Velo 42 Medford 6
10 796 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 38 Portland 6
11 871 Bradford Goodson 43 portland 6
12 631 Mark DeResta Hood River Velo 44 hood river 6
13 708 Dan Shepherd Team Cycle Sport 46 Ashland 6
14 583 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 39 Portland 6
15 781 Doug Minarik bicycleattorney.com 37 Portland 6
16 606 Devin Bailly HCH-RPM Mortgage Cycling Team 40 Portland 6
17 723 Bill Richmond Grouptrail Cycling 44 Beaverton 6
18 585 Patrick Palmer HiFi Sound Cycling Components 42 West Linn 6
19 783 David M Miller Team Lazy Tarantulas 37 Portland 6
20 875 Brian Cannon Human Powered 41 Eugene 6
21 745 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components 36 Portland 6
22 687 Spencer White Stumptown Cycling Club 42 Portland 6
23 885 Matt Reeves 6
24 866 Steve Ranson 6
25 886 Beny Ambauen Swiss Woodworker.com 39 Bend 6
26 550 Robert Umberhandt 37 Portland 6
27 881 Mark Williams Team Cycle Sport 46 Medford 6
28 751 David Marchi Murder of Crows 38 Bend 6
29 880 Thad Jordan The Hub Cyclery 40 Bend 6
30 867 Brad Collins 6
31 628 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 39 lake oswego 6
32 874 Karsten Hagen Evolution Racing Team/River City Bicycles 45 Bend 6
33 719 Patrick Fraser Therapeutic Associates Racing 40 Portland 6
34 572 Gabe Doebler 37 Tigard 6
35 603 Mark Widlund The Spokesmen 37 Brush Prairie 6
36 624 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 38 Portland 6
37 782 Josh Gobershock Boneyard Cycling 39 Bend 6
38 876 Darren Smith Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 39 Bend 6
39 726 Chris Nelson Green Submarine Records 39 Portland 6
40 879 Chris Winans Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 38 Bend 6
41 686 Jack Trumbull Hood River Velo 40 Hood River 6
42 764 Kevin Morgan Murder of Crows 44 Bend 6
43 862 Curtis Brawner Ace Window Tinting 40 Bend 6
44 576 Judson McCauley The Spokesmen 40 Vancouver 6
45 865 Dan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion 44 Eugene 6
46 840 Patrick Reedy CX Pistols p/b Cyclocross.com 36 Portland 6
47 809 Ryan Barnes TheClymb.com 39 Portland 6
48 617 David Rasca Half Penny Cycling Team 37 Salem 6
49 776 Josh Platis Rubicon 43 Portland 6
50 709 Gabriel Cabatic 38 Portland 6
51 790 David Anderson Boneyard Cycling 48 Bend 6
52 868 Rich Julyan 6
53 870 Aaron Rogosin 36 Portland 6
54 657 Aaron Tarnow WebCyclery.com 36 Bend 6
55 863 Greg Schutt 6
56 596 Casey Davidson bicycleattorney.com 44 West Linn 6
57 822 Paul Zagacki bicycleattorney.com 43 Lake Oswego 6
58 893 Joseph Spampinato 44 Bend 6
59 563 Jerald Winfrey Cyclepath Racing 39 Tigard 6
60 650 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 44 Springfield 6
61 860 Rob Burke 6
62 697 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 48 Portland 6
63 873 Jason Dimmig 40 Bend 6
64 561 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 lake oswego 6
65 730 Billy Holcomb Trusty Switchblade 39 Portland 6
66 701 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental 46 Bend 6
67 552 Jeff Boehlke The Spokesmen 48 Battleground 6
68 872 Sean A Carline CX Pistols p/b Cyclocross.com 36 Portland 6
69 705 Paul Souders Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 6
70 747 Bob Reininger Murder of Crows 48 Bend 6
71 883 Jeff Kleihauer Deschutes Brewery 47 Bend 6
72 889 Brett Golden 38 Bend 6
73 770 Tristan Jones 39 Twin Falls 6
74 689 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 38 Vancouver 6
75 759 Brandon Gallagher Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 39 Bend 6
76 614 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 37 Portland 6
77 677 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 48 Bend 6
78 683 Rob Kerr Boneyard Cycling 47 Bend 6
79 817 Michael Tabtabai 36 Portland 6
80 882 Tiago Reis 44 Bend 6
81 839 Eric Lilley 46 Bend 6
82 834 Peter Koonce Grouptrail Cycling 40 Portland 6
83 711 Dirk Siverts Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 49 Springfield 6
84 859 Scott Remick 6
85 890 Derek Halvorson Stumptown Cycling Club 41 Portland 6
86 564 Erik Denninghoff DNR Cycling 35 Portland 6
87 887 Rich Botto 6
88 713 Mike Murphy Lynskey/CCR 48 Portland 6
89 857 Dennis Bennett Boneyard Cycling 45 Bend 6
90 869 Todd Harris 48 Folsom 6
91 633 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club 40 Portland 6
92 688 Adam Holt Boneyard Cycling 35 Bend 6
93 892 Jason Hughes Camas Bike and Sport 42 Washougal 6
94 818 Erik Young Athletes Lounge Cycling Team 37 Beaverton 6
95 743 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 40 Portland 6
96 607 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Beaverton 6
97 877 Tim Richter 6
98 763 Bryan McGreeny 6
99 793 Todd Grover Boneyard Cycling 42 Bend 6
100 791 Danny Knudsen bicycleattorney.com 49 Portland 6
101 864 Robert Winnenberg 6
102 774 Jon Frommelt bicycleattorney.com 44 Portland 6
103 704 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland 6
104 710 Steve Black 42 Portland 5
105 554 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team 45 5
106 884 Drew Moore Team 10 Barrel 36 Bend 5
107 693 Chris Roberts Hammer Velo 43 Portland 5
108 754 Jason Uland Metropolis Cycle Repair 44 Portland 5
109 685 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 5
110 891 Douglas Shanks 5
111 748 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 40 Portland 5
DNF 888 Michel Waller Deschutes Brewery 41 Bend 5
DNF 861 Hoffman Cortes 4
DNF 632 Brian Wielenga BeerMongers Cycle Club 40 Portland 2
DNF 878 Lee DeBruler 2
DNF 643 T. Kenji Sugahara Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 41 Salem 1

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps Time
1 535 Dale Nelson ICO 53 Boise 6 41:39
2 530 Justin Johnson The Hub Cyclery 38 Bend 6 41:47
3 632 Matthew Dial Deschutes Brewery 6 41:54
4 679 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 38 Hillsboro 6 41:54
5 567 Eric Evans 45 Portland 6 42:02
6 303 Paul Schoonover Team S+M 46 Portland 6 42:03
7 538 George P.S. McConnell Ace Window Tinting 43 bend 6 42:09
8 705 Josh Kobobel Team 10 Barrel 36 Bend 6 42:15
9 527 Troy Nelson Twin Six 45 Beaverton 6
10 331 Nate McKeown DNR Cycling 38 Portland 6 43:15
11 702 Cory Clasen 6 43:34
12 407 Darin Swan Trusty Switchblade 6 43:36
13 554 Chris Zanger Boneyard Cycling 40 Bend 6 43:40
14 556 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 48 Portland 6 43:41
15 543 Jay Battleson Unattached 40 Bend 6 43:43
16 589 David Arndt 34 Portland 6 43:53
17 625 Howard Bell 38 Bend 6 44:11
18 525 Lars Pedersen First Strike Velo 45 Snohomish 6 44:12
19 444 Alex Dombroski TheClymb.com 39 Portland 6 44:13
20 598 stewart schesnack Rare Disease Cycling 46 portland 6 44:17
21 300 Matt Thiefelder The Spokesmen 43 Vancouver 6 44:22
22 724 Eric Hagstette 42 Portland 6 44:23
23 465 jason schroeder Team Finger 43 white salmon 6 44:49
24 720 Owen Hutchinson 6 45:04
25 706 ed rogers 6 45:07
26 545 anthony colistro Half Penny Cycling Team 42 salem 6 45:11
27 408 Britton Gentry Cyclepath Racing 47 Portland 6 45:16
28 537 Raymond Egan The Spokesmen 38 Portland 6 45:22
29 726 Darin Cole 6 45:28
30 523 Tom Spofford Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 54 Eugene 6 45:32
31 596 ian gleason 36 beaverton 6 45:44
32 606 Mark Hansen 35 Portland 6 45:47
33 306 Dave Torrance 44 Portland 6 45:53
34 583 Anthony Morales 38 Bend 6 45:55
35 544 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Hillsboro 6 46:17
36 704 Alan Mitchell 6 46:25
37 451 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components 36 Portland 6 46:27
38 645 Eric Mellencamp SWEAT360 47 Hillsboro 6 46:31
39 405 Curtis Milander Civilian Velonauts 45 Portland 6 46:36
40 627 Kent Chapple Boneyard Cycling 48 bend 6 42:45
41 364 Chris Meilinger 48 Portland 6 46:43
42 707 Tyler Rupe Hutch's/Bend Dental 40 Bend 6 46:55
43 501 Tim Sinatra Buy Local Cycling 44 Salem 6 47:02
44 566 Anthony Smith 48 Portland 6 47:02
45 717 Ken Johnson Boneyard Cycling 41 Bend 6 47:03
46 431 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing 48 Tigard 6 47:05
47 493 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 42 Portland 6 47:08
48 712 Mark Vickers Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 47 Beaverton 6 47:09
49 363 Greg Eyerly 50 Salem 6 47:12
50 628 Mike Liefeld Nossa Familia Coffee Cycling 40 Portland 6 47:17
51 457 Mike Lurie Garnish Apparel 45 Portland 6 47:23
52 708 Darin Hale 51 Tigard 6 47:25
53 476 Ryan Schimpf The Spokesmen 37 oregon city 6 47:26
54 660 Paul Barlow Barlow Bikes 44 Saint Helens 6 47:28
55 700 Gary O'Connell Trinity Bikes 40 Bend 6 47:39
56 722 Matt Meskill Rolling Thunder p/b The Missing Link 52 Portland 6 47:50
57 348 Albert Passadore Rolling Thunder p/b The Missing Link 42 Portland 6 48:09
58 703 Dean Maclean Team Planet X USA 44 Portland 6 48:15
59 713 Matt Hawkyard Bike Newport-Bier One 36 Newport 6 48:17
60 711 Tim Peterson Boneyard Cycling 43 Bend 6 48:22
61 445 Dean Bailey Beaverton Bicycle Club 49 Vancouver 6 48:39
62 630 Ryan McIntyre 38 Portland 6 48:43
63 718 Damon Dimick 38 Tigard 6 48:46
64 358 Jeff Dill Team Mudman 42 Portland 6 48:58
65 549 Ethan Fuld Unattached 49 Portland 6 49:19
66 709 Stevan Vinci Boneyard Cycling 39 Bend 6 49:22
67 439 kyle stephens BeerMongers Cycle Club 38 Portland 6 49:24
68 563 Ben Hein Yakima Bike Vigilantes 42 Bend 6 49:46
69 318 James Webb Beaverton Bicycle Club 48 Portland 6 49:52
70 430 James Owen Capitol Velo 45 Salem 6 49:57
71 397 David Adkins Athletes Lounge Cycling Team 43 Vancouver 5 42:07
72 725 Andy Morris 44 Portland 5 42:08
73 515 Marc Brodehl BeerMongers Cycle Club 37 Portland 5 42:29
74 714 simon Burn Simon Burn 46 Newport 5 43:01
75 569 Paul DeVries Filth and Fury 46 Newberg 5 43:40
76 677 Pete Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45 Portland 5 44:21
77 723 Steve McCorkle Atlas Cider Company 35 Bend 5 45:16
78 316 Richard McKee 45 Vancouver 5 46:00
79 346 Andrew Kaylor Hapi-Go! 45 Beaverton 5 46:33
80 721 John Ostendorff 5 46:40
81 314 Chris Valencia Team S+M 51 Bend 5 46:59
82 701 Joshua Johansen Team 10 Barrel 41 West Linn 5 47:07
83 710 Ted Taylor 42 Bend 5 48:30
84 715 Christopher waterburg 4 44:04
DNF 504 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team 36 Salem 5
DNF 456 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Portland 4
DNF 719 Dom Phipps 4
DNF 488 Chris Barney Therapeutic Associates Racing 40 Portland 3
DNF 511 Tim Schallberger Sunnyside Sports 47 Bend 3
DNF 342 Tim Broderick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 49 eugene 2
DNF 395 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 44 Lake Oswego 2

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 405 Marcel Russenbarger Deschutes Brewery 56 Bend 6 41:52
2 252 William Goritski Rebound/Tireless Velo 52 Camas 6 42:46
3 440 rich cramer bicycleattorney.com 54 Beaverton 6 42:59
4 368 Mark Bradley Unattached 54 Roseburg 6 43:02
5 371 Charles Stearns Team Bobs-bicycles.com 52 Boise 6 43:06
6 363 John Wilson Team S+M 56 Corvallis 6 43:10
7 292 Johnny Vergis Cyclepath Racing 54 Portland 6 43:20
8 317 Alan Ott Rock Lobster 57 Eugene 6 43:32
9 298 Terry Knight 59 Vancouver 6 43:33
10 282 phil randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 57 Eugene 6 43:36
11 432 bill reed 6 43:41
12 307 Greg Talbert Focus Bikes 52 Portland 6 43:44
13 258 Daniel Melkonian Hood River Velo 54 Trout Lake 6 43:55
14 435 Andrew Deenik 6 43:59
15 319 Steve Petersen Hood River Velo 53 Hood River 6 44:01
16 250 Joseph Hoerner Smith&Nephew p/b West End Bikes 55 Portland 6 44:01
17 318 Steve Yenne Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 58 Salem 6 44:09
18 303 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 50 Portland 6 44:11
19 431 Joe Burtoni Stans Elite Masters 54 Durango 6 44:20
20 301 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Portland 6 44:23
21 341 Steven Thorne BikeFlights.com 53 Portland 6 44:38
22 438 Michael Nyberg Sunnyside Sports 54 Bend 6 44:43
23 262 Michael Metz 52 Renton 6 44:51
24 360 Don Wright Boneyard Cycling 56 Bend 6 44:57
25 436 bill bottom Fort Collins Cycling Team 53 fort collins 6 44:57
26 334 Chauncey Curl Cyclepath Racing 53 Portland 6 44:59
27 350 Todd Schock Boneyard Cycling 51 Bend 6 44:59
28 336 Tom Hill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 51 PORTLAND 6 45:03
29 280 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 52 Vancouver 6 45:07
30 430 Thane Jennings Sunnyside Sports 53 Hermiston 6 45:16
31 293 John Napier Camas Bike and Sport 53 Camas 6 45:31
32 384 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion 52 Portland 6 45:39
33 358 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 58 Portland 6 45:44
34 364 Kent Reynolds Murder of Crows 52 Bend 6 46:03
35 270 Jeffrey Volk DNR Cycling 51 Portland 6 46:33
36 325 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 50 Portland 6 46:41
37 255 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 56 Portland 6 46:48
38 396 Michael Ryan 55 Bend 6 46:52
39 254 Alan Thomason Deschutes Brewery 54 Bend 6 47:04
40 253 Tim Ellerbruch West End Bikes/Specialized 56 Lake Oswego 6 47:11
41 316 Peter Spir Team S+M 59 Lake Oswego 5 47:27
42 314 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 50 Brush Prairie 5 47:24
43 331 Mike Taylor Deschutes Brewery 50 Bend 5 47:27
44 367 Brian Smith WebCyclery.com 56 Bend 5 40:13
45 308 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 55 Ridgefield 5 40:15
46 380 Vern Krist SW Bicycle 58 Portland 5 40:16
47 404 Ed Dalton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 59 Portland 5 40:20
48 434 Kent Cramer 5 40:31
49 379 David Showalter 50 Portland 5 40:39
50 437 James Thompson Echelon Racing 56 New Westminster 5 40:52
51 277 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 55 Portland 5 41:00
52 441 Michael McLandress Boneyard Cycling 53 Bend 5 41:05
53 281 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 58 Tigard 5 41:10
54 349 Dan Davis WebCyclery.com 56 Bend 5 41:15
55 433 Stan Kiefer Boneyard Cycling 59 Bend 5 41:28
56 428 Dale Wentworth 5 41:44
57 286 Greg Eyerly 50 Salem 5 41:54
58 387 Charles Thomas Boneyard Cycling 50 Bend 5 42:02
59 370 Dale Webster Bike Newport-Bier One 56 South Beach 5 42:07
60 429 Stephen Crozier Boneyard Cycling 53 BEND 5 42:14
61 353 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 55 Portland 5 42:19
62 310 john nicholas DNR Cycling 59 portland 5 42:30
63 394 Dale Navish 55 Bend 5 42:35
64 274 David Gratke Showers Pass MTB/CX Team 56 Portland 5 42:45
65 442 Jay Marsh Boneyard/BACE Meetup.com 55 Bend 5 43:02
66 443 Don Moote Athletes Lounge Cycling Team 57 Portland 5 43:14
67 426 Bill Thomas Team Chicken Butt 53 Bend 5 43:43
68 348 Jim Hinkley EBS Inc 54 Portland 5 45:12
69 283 Thomas J Meier 59 Corvallis 5 45:33
70 401 David Lenhart Boneyard Cycling 53 Bend 5 47:38
DNF 439 Nathan Sheafor Team Bobs-bicycles.com 53 Grants Pass 3
DNF 427 Paul Lennon Owens Healthcare 51 Redding 2
DNF 408 Ian Kennedy bicycleattorney.com 50 Portland 2
DNF 313 David Dorocke Deschutes Brewery 52 Bend 1

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps
1 517 Gary Klingler WebCyclery.com 60 Bend 6
2 508 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 63 Eugene 6
3 528 Rick Gregory Black Dog Velo 61 Eugene 6
4 506 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 60 Eugene 6
5 502 Steve Lacey Team S+M 60 Portland 5
6 511 Craig Mavis Deschutes Brewery 60 Bend 5
7 504 Robert Fox Half Penny Cycling Team 63 Keizer 5
8 509 Russell Speirn Portland Velo Racing Team 68 Wilsonville 5
9 532 Bob Daugherty Cyclepath Racing 63 Portland 5
10 513 David Hankins Camas Bike and Sport 60 Camas 5
11 526 Malcolm Johnson Portland Velo Racing Team 66 Portland 5
12 527 Philip Litchfield Half Penny Cycling Team 64 Salem 5
13 522 John Ramey 61 Anchorage 5
14 534 Tim Hanrahan unaffiliated at moment 61 Portland 5
15 512 Tad Hodgert Deschutes Brewery 68 Bend 5
16 524 Amory Cheney Boneyard Cycling 63 Bend 5
17 507 Edward Lanton 64 Portland 4
18 547 Bob Kuehn Boneyard Cycling 63 Bend 4

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 9 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 44 Bend 5 38:00
2 38 Anne Davis Usher Portland Bicycle Studio 35 Portland 5 38:52
3 3 Mielle Blomberg Team S+M 43 Portland 5 38:58
4 42 Meg Hamilton Hutch's-Slocum-Co-Motion 43 Eugene 5 39:08
5 35 Michelle Mills Sunnyside Sports 36 BEND 5 39:16
6 43 jaini VS-Crawford Hutch's-Slocum-Co-Motion 39 Eugene 5 39:27
7 6 Ann Kennedy bicycleattorney.com 46 Portland 5 39:32
8 20 Elise Huggins River City Bicycles Women's Team 45 Portland 5 39:57
9 34 Julie Wilson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 41 Hood River 5 40:13
10 44 Linda Tesman 44 Klamath Falls 5 40:17
11 60 Erica Lurie 37 Portland 5 40:21
12 1 Lora Melkonian Hood River Velo 55 Trout Lake 5 40:57
13 23 Amber Clark Murder of Crows 37 Bend 5 40:59
14 39 Joanne Eastwood Deschutes Brewery 47 Bend 5 41:02
15 15 Renee Scott Sunnyside Sports 41 Bend 5 41:15
16 13 Anna Vaughn West Coast 38 portland 5 41:15
17 11 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 39 Vancouver 5 41:22
18 17 Mary Skrzynski Sunnyside Sports 52 Bend 5 41:45
19 45 Juliette Oldfield 37 Portland 5 41:51
20 46 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 45 Portland 5 41:53
21 10 Julie Deal BeerMongers Cycle Club 42 Portland 5 42:30
22 14 Patricia Strange Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 43 Bend 5 43:01
23 48 Kimberly Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 35 Portland 5 43:35
24 30 Cary Schusterman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 48 Bend 5 43:55
25 21 Deb Bauer Tensegrity PT Cycling 39 Eugene 5 44:24
26 33 Martha Paulus Half Penny Cycling Team 43 Salem 4 39:15
DNF 28 Laura Hagen Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 46 Bend 4

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 559 Kalli Phillips 5 41:57
2 530 Melissa Thomsen Metropolis Cycle Repair 38 Portland 5 42:31
3 560 Kimberly Matheson 5 42:54
4 515 Jill Petersen Team Finger 42 Hood River 5 43:02
5 519 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 36 Portland 5 43:06
6 536 Christine A Holland Portland Bicycle Studio 47 Vancouver 5 44:25
7 556 anne-marie gagnon 5 44:25
8 531 Beth Bolen 35 Boise 5 44:33
9 558 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 5 44:45
10 527 Tracey March Deschutes Brewery 45 Bend 5 44:45
11 557 Layla Billowitz 5 44:51
12 503 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 43 Portland 5 45:01
13 537 Cynthia Engel Deschutes Brewery 44 Bend 5 45:04
14 524 Patti Wolfe TrailRags Cycling Team 45 Brownsville 5 45:33
15 562 Angela Zuber 5 45:47 Number on incorrectly
16 533 Leslie Griffith Boneyard Cycling 46 Bend 5 45:53
17 526 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 41 Portland 5 46:04
18 561 jennifer phillips Athletes Lounge Cycling Team 35 Portland 5 46:40
19 510 Hazel Gross Trusty Switchblade 38 Portland 5 Number on incorrectly
20 513 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 41 Portland 4 39:00
21 532 Cate Hass Boneyard Cycling 37 Bend 4 41:11

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps Time
1 601 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 52 Camas 5 41:49
2 652 Lori Smith Eastside Cycles 54 Boise 5 41:52
3 619 Katherine Christensen bicycleattorney.com 54 Portland 5 42:55
4 638 Cheryl Januzzi Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 52 Lake Oswego 5 42:57
5 653 Nancy Odle 46 Boise 5 43:41
6 651 Michelle Mercer Deschutes Brewery 47 Bend 5 44:09
7 611 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team 51 Portland 5 44:25
8 631 Mary Dallas Hutch's/Bend Dental 52 Bend 5 44:47
9 612 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 50 Vancouver 5 45:30
10 626 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland 5 46:05
11 620 Laila Deardorff bicycleattorney.com 53 Lake Oswego 5 46:24
12 628 Pam Reid Team Rose City 57 Portland 5 46:46
13 636 Sami Fournier Murder of Crows 47 Bend 4 38:57
14 637 Marsha Ford Boneyard Cycling 52 Bend 4 39:20
15 643 Christie Scheer Team Rose City 51 Portland 4 40:02
16 650 Stephanie VanEyk 4
17 630 Lisa Campbell Beaverton Bicycle Club 55 Aloha 4 44:06
18 602 Julie Ann Smith Sweetpea Ladies Auxiliary 46 Happy Valley 4 48:21
DNF 632 Andrea Thomas Boneyard Cycling 46 Bend 1

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 655 Cody Peterson Hutch's/Bend Dental 35 Bend 6 42:25
2 638 Chris Snyder bicycleattorney.com 41 Portland 6 42:34
3 553 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 6 43:03
4 684 Gabriel Linn Trusty Switchblade 37 Bend 6 43:13
5 784 Matt Fox Deschutes Brewery 36 Bend 6 43:20
6 541 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 37 Portland 6 43:21
7 788 Christopher Jones The Athletic 35 Bend 6 43:29
8 717 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 36 bend 6 43:35
9 601 Nat Johnson Green Submarine Records 36 Portland 6 43:46
10 503 Brian Kesselman Ruckus Test Team 38 Portland 6 43:58
11 524 Ryan Garner Team Planet X USA 33 Eugene 6 44:01
12 637 Adrian Richardson Showers Pass Elite Road Team 26 Portland 6 44:03
13 738 Bo Thunell 28 Portland 6
14 703 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 31 Bend 6 44:32
15 512 David Boerner Ruckus Test Team 33 Portland 6 44:42
16 770 Cameron Lloyd 6 44:48
17 546 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club 26 Portland 6 44:56
18 659 Adam Artner Redline 20 Corvallis 6 45:05
19 511 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 38 Portland 6 45:08
20 567 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 40 Portland 6 45:34
21 629 Nick Stroud 23 Boise 6 45:35
22 608 Ryan Barrett Poler 34 Portland 6 45:43
23 772 Landon Masterfield 6 46:12
24 540 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland 5 39:20
25 607 Christian Reed Green Submarine Records 35 Portland 5 39:30
26 502 Zach Horn TheClymb.com 35 Portland 5 39:31
27 732 Thomas Joyce 5 39:47
28 591 Andrew Yeoman Ruckus Test Team 32 Portland 5 39:51
29 539 Scott Barker 45 Portland 5 39:55
30 768 Richard Horacek HiFi Sound Cycling Components 37 Happy Valley 5 39:59
31 577 Brian Gerow Breadwinner Cycles 33 Portland 5 40:07
32 767 Marek Litinsky Trusty Switchblade 34 Beaverton 5 40:14
33 776 Matt Jamison 33 Portland 5 40:15
34 781 Andrew Loscutoff 5 40:16
35 610 Daniel Carter BeerMongers Cycle Club 33 Portland 5
36 613 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team 33 Portland 5 40:26
37 622 Nolan Restivo TheClymb.com 36 Portland 5 40:36
38 787 Devin Bailly HCH-RPM Mortgage Cycling Team 40 Portland 5 40:38
39 602 Freddy Tincher Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 40 Portland 5 40:44
40 628 Tom Rousculp 5 40:49
41 510 Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing 42 Beaverton 5 40:50
42 779 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 42 Portland 5 40:51
43 720 Ryan Linville 43 Portland 5 41:16
44 574 Lloyd Connelly DNR Cycling 46 Portland 5 41:22
45 593 Steven Beardsley Gentle Lovers 32 Portland 5 41:37
46 677 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 48 Portland 5 41:40
47 514 Jerald Winfrey Cyclepath Racing 39 Tigard 5 41:41
48 773 Greg Johnson 5 41:46
49 517 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 39 lake oswego 5 41:52
50 557 Steven Basden Team 10 Barrel 49 Portland 5 42:05
51 777 Jeff Boehlke The Spokesmen 48 Battleground 5 42:09
52 783 Thomas Pastor Deschutes Brewery 34 Bend 5 42:32
53 555 David Hart Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Camas 5 42:46
54 785 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 15 Vancouver 5 42:56
55 631 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 45 Portland 5 43:12
56 592 Shawn Small Ruckus Test Team 30 Portland 5 43:15
57 780 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling 29 Salem 5 43:18
58 585 Cindy Lewellen 47 Portland 5 43:24
59 778 Jason Hughes Camas Bike and Sport 42 Washougal 5 43:31
60 521 Jeffrey Volk DNR Cycling 51 Portland 5 43:33
61 519 Nate McKeown DNR Cycling 38 Portland 5 43:41
62 603 Kevin Phomma Trusty Switchblade 20 Portland 5 43:56
63 766 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 36 Portland 5 44:05
64 698 Kate Ayres 29 Portland 5 44:24
65 583 Greg Eyerly 50 Salem 5 44:58
66 782 Bryan Harris 47 Bend 5
67 580 john nicholas DNR Cycling 59 portland 5 45:06
68 769 Ryan Bowen 25 Bend 5 45:41
69 775 Jennifer Haliewicz 5 46:54
70 774 Nicholas Castiglioni dudes rug 27 Portland 5 47:48
71 786 Marayah Deese Portland Bicycle Studio 29 Portland 4 39:08
72 621 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components 36 Portland 4 41:39
73 729 Brandon Jennings Grouptrail Cycling 30 Portland 4 41:57
74 771 Niel Wiater 4 42:40
75 765 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 40 Portland 4 44:41
76 627 Todd Foreman-Kinder Veloforma 28 Portland 4 48:04
DNF 630 chris Cawthra 24 Twin falls 4
DNF 571 Pete Rubijono Poler/Mad Alchemy 38 Portland 2
DNF 650 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 18 Portland 2
DNF 668 Andrew Sullivan Metropolis Cycle Repair 32 Portland 2
DNF 761 Hector Perez Hutch's-Slocum-Co-Motion 38 Bend 1
DNF 761 Hector Perez Hutch's-Slocum-Co-Motion 38 Bend 1

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 697 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 5 40:15
2 685 Cindy Lewellen 47 Portland 5 40:48
3 689 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 29 Portland 5 42:37
4 680 Julie Kowal Athletes Lounge Cycling Team 33 Portland 5 43:05
5 674 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 43 Portland 5 43:07
6 690 Cristina Mihaescu Ruckus Test Team 35 Portland 5 44:05
7 677 Hazel Gross Trusty Switchblade 38 Portland 5 44:17
8 691 Allison Quick BeerMongers Cycle Club 28 Portland 5 44:37
9 673 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 5 44:41
10 683 Kate Ayres 29 Hillsboro 5 number difficult to read
11 678 Heather Winfrey 30 Tigard 4 38:01
12 672 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 40 Portland 4 39:05
13 675 Julie Ann Smith Sweetpea Ladies Auxiliary 46 Happy Valley 4 45:21
DNF 696 Beth kobza Portland Bicycle Studio 30 Portland 4

Unicycle

Num Name Team Age City Laps
1 U18 Erik Hammer Deschutes Brewery 38 Bend 1
2 U8 Ben Schoenberg Seriousjuggling.com 44 Portland 1
3 U16 Nicholas Morokian 1
4 U17 Cole Buckley 1

Women A

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 894 Serena Bishop All Access Racing 35 bend 8 0:59:59
2 880 Megan Chinburg River City Bicycles Women's Team 35 Portland 8 1:00:36
3 956 Clara Honsinger Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 17 Ashland 8 1:00:52
4 869 Laura Winberry Speedvagen Racing Machines 30 Bend 8 1:01:26
5 889 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 33 Portland 8 1:02:33
6 896 Kristen Minarik bicycleattorney.com 33 Portland 7 0:55:43
7 917 Megan Faris Rapha/River City Bicycles 35 Portland 7 0:56:37
8 868 Tina Brubaker Speedvagen Racing Machines 46 Bend 7 0:56:53
9 857 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 48 Portland 7 0:57:08
10 872 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 7 0:57:14
11 955 Abby youngwerth BYRDS 14 Boise 7 0:58:03
12 859 Jessica Gill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 37 Happy Valley 7 0:58:27
13 898 Rebeccah Bieri Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 35 White City 7 0:58:38
14 879 Cindy Lewellen 47 Portland 7 0:59:21
15 878 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Vancouver 7 0:59:37
16 864 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 29 Portland 7 0:59:57
17 913 Kristin Duyn Portland Bicycle Studio 35 Portland 7 1:00:04
18 867 Jenn Levo Ironclad Cycling Team 34 Portland 7 1:00:19
19 954 Liz Holt Boneyard Cycling 33 Bend 7 1:00:42
20 863 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team 38 Portland 7 1:00:43
21 931 7 1:00:49 unknown
22 897 Suzanne Marcoe Portland Bicycle Studio 36 PORTLAND 7 1:01:08
23 853 Ellene Smith bicycleattorney.com 34 Portland 7 1:01:28
24 905 Julie Baird Team 10 Barrel 31 Portland 7 1:01:42
25 899 Jade Koide Look Good Feel Good 31 Portland 7 1:01:45
26 851 Beth kobza Portland Bicycle Studio 30 Portland 7 1:01:52
27 904 Melissa Sher 29 Portland 7 1:03:38
28 892 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 34 Portland 6 0:55:38
29 908 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 26 Eugene 6 0:55:50
30 903 Angharad Porteous bicycleattorney.com 26 Portland 4
DNF 885 julie krasniak 26 portland 3
DNF 881 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 32 Portland 2
DNF 901 Marsa Daniel Team Group Health 1 1:02:50

Women B

Num Name Team Age City Laps Time
1 159 Kelsey Carson Deschutes Brewery 32 Bend 5 42:02
2 153 Ashley Lance BeerMongers Cycle Club 29 Portland 5 42:37
3 154 Kim Danielson Metropolis Cycle Repair 30 Portland 5 43:01
4 123 Suzie Atkin Sweetpea Ladies Auxiliary 34 Portland 5 43:57
5 103 Krissy Brunsman Green Submarine Records 37 Portland 5 44:05
6 150 Hannah Moore Green Submarine Records 31 Portland 5 44:12
7 152 Hannah Green BYRDS 16 Boise 5 44:15
8 192 Sophie Russenberger Bend Endurance Academy 17 Bend 5 44:17
9 133 Alana Armstrong HiFi Sound Cycling Components 33 Portland 5 44:19
10 119 Anne Cheeney Murder of Crows 37 bend 5 44:35
11 170 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 29 Portland 5 44:39
12 118 Julie Kowal Athletes Lounge Cycling Team 33 Portland 5 45:20
13 186 Nathalie Anderson 5
14 187 Taylor Schefstrom Trusty Switchblade 28 Portland 5 46:03
15 129 Hilary Luther 43 Degrees 38 Portland 5 46:07
16 188 Laura Fox 5 45:22
17 104 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components 36 Portland 5 46:38
18 145 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 13 Tigard 5 46:45
19 167 Holland LaRue 37 Hood River 5 46:45
20 165 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 35 Portland 4 38:02
21 171 Kate Ayres 29 Hillsboro 4 38:27
22 140 Mari Little BeerMongers Cycle Club 35 Portland 4 38:38
23 135 Diane Bradley Rogue 28 Portland 4 38:42
24 136 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team 37 Lake Oswego 4 38:50
25 100 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 43 Portland 4 39:05
26 193 Iris Dougherty 4 39:50
27 161 Hannah McDade Exergy Twenty16 Jnr Development 17 Tigard 4 39:59
28 124 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo 32 Vancouver 4 45:01
DNF 146 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 28 Clackamas 2
DNF 163 Katie Ryan Bend Endurance Academy 17 Bend 2

Women C

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 313 Grace Green BYRDS 14 Boise 5 43:33
2 370 jessica fisher BYRDS 17 Kuna 5 44:07
3 373 Rene Dulaney 5 Number on incorrectly
4 374 Amy Ambrosier 5 45:31
5 376 Kristen Quadrone Deschutes Brewery 24 Bend 5 46:11
6 320 Sarah Jane Hash 32 Bend 5 46:40
7 311 Alyssa Hagen Athletes Lounge Cycling Team 30 Portland 5 46:43
8 375 Michelle Purcell 5 46:53
9 368 Erin Morra 4 38:09
10 377 Susan Foster Deschutes Brewery 56 Bend 4 38:09
11 305 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 31 Portland 4 38:49
12 349 Erin Calkins bicycleattorney.com 30 Portland 4 38:51
13 342 Allison Quick BeerMongers Cycle Club 28 Portland 4 38:51
14 353 Molly Cogswell-Kelley Boneyard Cycling 42 Bend 4 39:10
15 339 Samantha Pharris Trinity Bikes 23 Redmond 4 39:29
16 282 Erica Menze Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 27 Portland 4 39:48
17 337 Michelle Spatz 28 Portland 4 39:56
18 334 Sha-Marie Brown Deschutes Brewery 47 Bend 4 40:00
19 295 LeiLani Bentley Therapeutic Associates Racing 36 Portland 4 40:06
20 371 Page Bitz Boneyard Cycling 44 Bend 4 40:20
21 256 Marny Musielak TrailRags Cycling Team 44 Redmond 4 40:31
22 269 Rachel Mavis Deschutes Brewery 45 bend 4 40:41
23 315 Meg Crapster-Pregont 28 Portland 4 41:03
24 330 Kali Abel 4 41:21
25 379 Amy Seymour 4 41:23
26 328 Lindsey Kuipers BeerMongers Cycle Club 27 Portland 4
27 372 Heather Lynch Boneyard Cycling 42 Leavenworth 4 41:31
28 258 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 47 Eugene 4 42:30
29 297 Stephanie Stauber BeerMongers Cycle Club 33 Portland 4 43:16
30 348 Amanda Abel 48 Portland 4 43:45
31 369 Erin Shelton 4 45:24
32 268 Rose-Ann Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 46 Lake Oswego 4 46:08
33 262 Leah Medure DNR Cycling 34 Portland 4 47:17
DNF 288 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling 42 Portland 1
DNF 304 Kerry Weymouth 40 Portland 1