Cross Crusade: Heron Lakes

Portland, OR
October 19, 2014

Part of the Cross Crusade

The timing module did not work for all fields, my apologies If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Athena

Num Name Team Laps Time
1 970 Libby L. Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 5 53:47
2 971 Nadege Dubuisson Rolling Thunder p/b The Missing Link 4 45:54
3 972 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 4

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 219 Sid Hariharan 5 40:39
2 212 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 28 Portland 5 40:45
3 147 Russell Walker 27 Portland 5 42:38
4 50 luis vargas Human Powered 39 PORTLAND 5 43:12
5 162 howard draper 37 Portland 5 43:14
6 223 Jeremy Kennedy 5 43:27
7 148 Adam Bergerson Capitol Velo 39 Salem 5 43:28
8 228 Cesar Carrillo 32 Hillsboro 5 43:29
9 37 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team 49 Lake Oswego 5 43:34
10 128 Tanner Schulz 34 Hillsboro 5 43:47
11 36 Charlie Goldston 35 Gladstone 5 43:47
12 66 Austin Grisham Athletes Lounge Cycling Team 28 Portland 5 43:48
13 221 Carl Steinke Unattached 38 Portland 5 43:48
14 64 Peter Hand 41 Portland 5 43:57
15 171 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas 44 Bend 5 44:02
16 201 Justin Yuen Grouptrail Cycling 40 Portland 5 44:06
17 77 ryan smith molalla 22 molalla 5 44:24
18 18 Danny Pettit 52 Happy Valley 5 44:30
19 224 Terry O'Conner 5 44:38
20 35 Alastair Cox 26 portland 5 44:49
21 217 Joshua Sutton 5 45:03
22 9 Zachary Goude Team Planet X USA 32 Portland 5 45:18
23 110 Stefan Furst Camas Bike and Sport 57 Vancouver 5 45:20
24 213 Stephen Zadrozny 31 Portland 5 45:21
25 161 Paul Sackman 57 Portland 5 45:46
26 142 Eric Hagen 34 Portland 5 45:46
27 111 Steven Rose Steven Rose 41 Portland 5 45:52
28 32 David Hankins Camas Bike and Sport 60 Camas 5 46:02
29 218 Richard Sayre 56 Lake Oswego 5 46:09
30 203 Miguel Reyes Grouptrail Cycling 26 Portland 5 46:11
31 194 Christopher Krupa 35 Portland 5 46:12
32 109 Paul Furst Camas Bike and Sport 16 Vancouver 5 46:46
33 179 Greg Scott BeerMongers Cycle Club 40 Portland 5 46:49
34 182 Jack Owens 35 Portland 5 46:49
35 84 Stephen Rich 47 Portland 5
36 167 Brian Fuller 40 Milwaukie 5 46:59
37 233 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go! 13 Vancouver 4 37:47
38 156 Joshua Boelter 38 Portland 4 38:06
39 177 Ty Lockard Team Lazy Tarantulas 41 Lake Oswego 4 38:24
40 115 Jason Flanagan Capitol Velo 39 Salem 4 38:26
41 229 D'Arcy Owen 4 38:27
42 132 chad Stannard 43 Portland 4 38:27
43 25 David Lam 38 Vancouver 4 38:36
44 230 Matt Larson 4 38:38
45 234 david brown Clutch 54 portland 4 38:39
46 81 Scott Graves Athletes Lounge Cycling Team 36 Canby 4 39:06
47 232 Jason Fawcett 4 39:12
48 187 Jim White TeBoJi 57 Salem 4 39:23
49 227 Will Lawrence 4 39:37
50 135 Don Gutzmann 42 Hillsboro 4 39:58
51 5 Ed Waters 55 Eagle Creek 4 40:00
52 236 benjamin smith 4 40:02
53 200 Russ Watt 43 Portland 4 40:28
54 86 Barry Rich RVC 56 Portland 4 40:40
55 195 Trevor Cable 43 Portland 4 41:08
56 96 Spencer Dandy 28 Portland 4 41:35
57 222 Darren Pennington 54 Portland 4 42:43
58 220 Michael Alter 4 42:49
59 160 Jordan Plawner 42 Portland 4 43:01
60 226 John Bowen 4 44:25
61 235 Tony Vanderzanden 42 Portland 4 45:25 missing shoulder numbe
62 143 Gil Herrera NWLCC Diablos 33 Hillsoboro 4 45:47
63 158 David Forman Grouptrail Cycling 50 Portland 4 46:40
64 170 Reyaz Rohani 33 Portland 4 48:20
65 214 Dustin Long 21 Milwaukie 3 39:41
66 216 Cory Sakamota 3 40:22
67 231 Walter Bianchini 3 45:47
DNF 225 Patrick Hunt 1

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 800 Sadie Grossman 32 Portland 5
2 798 Lucy Glaize 4
3 787 Erin Calkins bicycleattorney.com 30 Portland 4
4 790 Sarah Provencio 4
5 791 Amy Polansky 28 Portland 4
6 768 Kathryn Williams Team Lazy Tarantulas 39 Portland 4
7 715 Nicole Holt Athletes Lounge Cycling Team 28 Portland 4
8 747 Donna Russell 55 Beavercreek 4
9 711 Amanda Abel 48 Portland 4
10 807 Beth Stam 24 Siletz 4
11 802 Cindy Werhane 45 Portland 4
12 772 Gail Born Grouptrail Cycling 40 Portland 4
13 766 Erin Corcoran 29 Newberg 4
14 733 Carolyn Sykes 33 Portland 4
15 748 Heather Winfrey Tigard 4
16 716 Britt Hermanski TheClymb.com 4
17 743 Jessie Kwak 31 PORTLAND 4
18 731 Lauren Malakowski Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 25 hillsboro 4
19 805 Amber Collett 4
20 758 sara stille 34 Portland 4
21 744 Dani Wyeth Boneyard Cycling 30 Bend 4
22 770 Emily Robey Oregon Bike Shop Racing Team 21 portland 4
23 771 Dawn Stender Beerded Clams 37 Bend 4
24 732 Becca Smith-Morgan 36 Portland 4
25 789 Kristen Ash Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 4
26 785 Lauren Reynolds 4
27 793 erica levitt 34 portland 4
28 795 Nira Copeland 4
29 804 Gabrielle Steinert 4
30 796 Jessica Glenn 4
31 707 Kristina Owen Capitol Velo 16 Salem 4
32 806 Pam Guy 4
33 784 Heidi McNamee 48 Portland 4
34 779 Kristin Morrissey 41 Portland 4
35 778 Vikki Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 55 Eugene 4
36 797 Sarah Greenfield 4
37 799 Miriam McCulloch 4
38 801 Hilary Stevenson 4
39 803 Lidia Rose 4
40 786 Susan Kosmala Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 42 Tigard 4
41 794 tracy miller Deschutes Brewery 53 Bend 4
42 792 Stacy Smelser 4
DNF 788 Lyssa Thomson 2
DNF 702 Katherine Maund 1

Category A

Num Name Team Age City Laps
1 92 Christopher Jones United Health Care 35 Bend 9
2 78 Carl Decker Giant 39 Bend 9
3 3 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 38 Portland 9
4 82 Sean Babcock Team S+M 31 Beaverton 9
5 108 Brennan Wodtli Speedvagen Racing Machines 26 Bend 9
6 18 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 43 Portland 9
7 97 Josh Kelley Chris King / Cielo Factory Team 31 Portland 9
8 77 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Bend 9
9 4 Seth Patla REN Cycles/Ti Cycles/River City Bicycles 37 Forest Grove 9
10 59 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 31 Portland 9
11 39 Adam Oliver Hutch's-Slocum-Co-Motion 18 Eugene 9
12 109 Brig Brandt 34 Bend 9
13 74 Stephen Bedford HCH-RPM Mortgage Cycling Team 36 Portland 9
14 121 Scotty Carlile Thump Coffee 30 Bend 9
15 88 Adam Bucklin Thump Coffee 39 Bend 9
16 38 James Williams Deschutes Brewery 34 Bend 9
17 118 James Ceccorulli bicycleattorney.com 27 Portland 9
18 124 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Portland 9
19 6 James Rowan Murder of Crows 28 Bend 9
20 2 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA 33 portland 9
21 36 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team 35 Portland 9
22 8 Ryan Garner Team Planet X USA 33 Eugene 9
23 99 Matt Russell Hutch's/Bend Dental 35 Bend 9
24 110 Nathan Coffey HCH-RPM Mortgage Cycling Team 35 Portland 9
25 117 Brent Casady 43 Portland 9
26 76 Joel Madrone Breadwinner Cycles 39 portland 9
27 37 Matt Fox Deschutes Brewery 36 Bend 9
28 119 Sam Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion 17 Eugene 8
29 33 Jeremy Dunn The Athletic Community 34 Portland 8
30 7 Jeremy Russell bicycleattorney.com 32 Portland 8
31 122 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio 35 Portland 8
32 41 Damian Schmitt Portland Bicycle Studio 36 Bend 8
33 34 Gabriel Linn Trusty Switchblade 37 Bend 8
34 68 Jonathan Myers Team S+M 47 Portland 8
35 105 Colé Lalomia Team Wooly Mammoth 21 Portland 8
36 73 Nathan Gibson Trusty Switchblade 28 Portland 8
37 46 Sean Corey Breadwinner Cycles 31 Vancouver 8
38 127 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Happy Valley 8
39 87 Marek Litinsky Trusty Switchblade 34 Beaverton 8
40 83 William Warburton Bend Endurance Academy 34 Bend 8
41 103 Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team 25 Portland 8
42 98 Jake Szymanski With Heart x Tenspeed Hero 26 Portland 8
43 57 Tim Goodall Islabikes 27 Portland 8
44 128 Joseph Ketner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Gresham 8
45 131 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 31 Bend 8
46 106 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 32 Portland 8
47 129 Jeff Ballantine Cyclepath Racing 29 Portland 8
48 32 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 39 Vancouver 8
49 50 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 15 Washougal 8
50 114 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA 31 Portland 8
51 16 Stephen Glass Jens Voigt's Army 41 Portland 8
52 130 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling 29 Salem 8
53 125 Trevor Pratt Lost Coast Brewery 25 Ashland 8
54 48 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 30 Portland 8
55 126 John Walrod Rapha/River City Bicycles 38 Portland 8
56 22 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 33 Portland 8
57 44 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club 26 Portland 8
58 54 David Sterry Green Submarine Records 31 Portland 8
59 19 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Portland 8
60 23 Troy Sexton Therapeutic Associates Racing 31 Portland 7
61 133 Shane Johnson Trinity Bikes 31 Redmond 7
DNF 93 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 31 Portland 5
DNF 81 Patrick Jackson Buy Local Cycling 35 Salem 3
DNF 30 Mitchell Trux REN Cycles/Ti Cycles/River City Bicycles 34 Portland 2
DNF 15 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 37 Portland 2
DNF 20 Erik Tonkin Team S+M 40 Portland 2
DNF 132 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA 41 Keizer 2
DNF 61 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles 26 Portland 1
DNF 102 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 1
DNF 111 Rust LaFleur Ride with Heart 37 Portland 1

Category B

Num Name Team Age City Laps Time
1 77 Cary Adams Rolf Prima 20 Corvallis 6 47:21
2 125 Greg Fleming Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25 Portland 6 47:22
3 9 David Cushman Cycle Smart 33 Portland 6 47:54
4 63 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 16 Portland 6 48:03
5 2 Sean A Carline CX Pistols p/b Cyclocross.com 36 Portland 6 48:13
6 74 Kevin Ruszel 33 Portland 6 48:18
7 51 Eric Fischer Nossa Familia Coffee Cycling 33 Portland 6 48:20
8 69 Andy Edick Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 26 Portland 6 48:26
9 121 Billy Truelove Co-Motion Cycles Factory Team 40 Eugene 6 48:33
10 100 Jared White 33 Portland 6 48:57
11 3 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 18 Portland 6 49:05
12 126 Christopher Muhs Look Good Feel Good 27 Portland 6 49:13
13 138 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing 39 Portland 6 49:14
14 24 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 30 Beaverton 6 49:15
15 137 Bo Thunell 28 Portland 6 49:15
16 115 Gary Szalay 34 Hood River 6 49:30
17 23 Cory Solo Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 6 49:41
18 128 Ryan Funke Deschutes Brewery 29 Bend 6 49:42
19 60 Matthew Edwards Black Lodge Cycling 24 Portland 6 49:44
20 119 Kyle McCall HCH-RPM Mortgage Cycling Team 23 Portland 6 49:45
21 46 Dennis Stafford CX Pistols p/b Cyclocross.com 38 Portland 6 49:54
22 139 Matthew Piekutowski 19 Portland 6 50:03
23 120 Mike Chamblin 31 Portland 6 50:42
24 131 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA 32 Battle Ground 6 50:45
25 18 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 6 50:58
26 87 Patrick Reedy CX Pistols p/b Cyclocross.com 36 Portland 6 51:06
27 132 Matthew Crampton BeerMongers Cycle Club 34 Portland 6 51:17
28 79 Erik Borghoff Trusty Switchblade 29 Portland 6
29 80 Will Niemann-Ross Recycled Cycles Racing 27 Portland 6 51:24
30 129 Daniel Esterling Green Submarine Records 35 Portland 6 51:50
31 52 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club 34 Beaverton 6 51:51
32 70 Jonathan Kuipers CX Pistols p/b Cyclocross.com 28 Portland 6 52:04
33 64 Aaron Ufferman 33 Portland 6 52:08
34 66 Christian Martin River City Bicycles 38 Portland 6 52:10
35 90 Jeremy Bowler Team 10 Barrel 31 Bend 6 52:44
36 54 Adam Goplin Team Lost Highway 31 Portland 6 53:34
37 93 Chuck Meyer Murder of Crows 36 Bend 6 53:42
38 133 Drew Coleman Hammer Velo 43 Portland 6 54:25
39 130 Stephen Gann Service Course Velo 20 Medford 5 46:09
40 127 Daniel Steinle CX Pistols p/b Cyclocross.com 27 Portland 4 47:21
41 135 Brendan Treacy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Portland 4 48:52
42 40 Jeff Johnston Boneyard Cycling 34 Bend 3
DNF 107 Andrew Warren Team S+M 21 Portland 5
DNF 140 Anders Pedersen First Strike Velo 18 Portland 3
DNF 134 Stuart Elgin 24 Portland 1

Category C

Num Name Team Age City Laps Time
1 108 Jason Elstad Rolling Thunder p/b The Missing Link 33 Portland 6 46:21
2 113 Matt Good Corner Cycle Cape Cod 25 Portland 6 46:28
3 214 Cameron Duff Metropolis Cycle Repair 26 Portland 6 47:06
4 102 Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 6 47:22
5 47 Adam Moore Look Good Feel Good 29 Portland 6 47:27
6 3 Nic Kytlica Team Planet X USA 32 North Plains 6 47:35
7 74 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team 30 Portland 6 47:45
8 175 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 15 Vancouver 6 47:48
9 95 Kyle Morris Therapeutic Associates Racing 26 Gresham 6 47:56
10 65 Micah Sardell Wheelworks 33 Eugene 6 48:02
11 5 Eric Albright Look Good Feel Good 32 Portland 6 48:06
12 148 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team 39 Forest Grove 6 48:08
13 56 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team 33 Vancouver 6 48:10
14 139 Blaine Bartholomew 32 Portland 6 48:11
15 216 Sean Haggerty 34 Portland 6 48:21
16 94 Corey McManus 33 Beaverton 6 48:26
17 78 Brandon Jennings Grouptrail Cycling 30 Portland 6 48:33
18 174 Phil Webster Rolling Thunder p/b The Missing Link 31 Portland 6 48:41
19 30 Alex Visser Oregon Bike Shop Racing Team 22 Camas 6 48:43
20 75 Matt Jamison 33 Portland 6 48:52
21 219 Chris Wright 31 6 48:59
22 76 Marc Heisterkamp Grouptrail Cycling 32 Portland 6 49:03
23 171 Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team 30 Portland 6 49:06
24 128 Travis White 24 Portland 6 49:06
25 8 Nathaniel Wells Hapi-Go! 59 Mosier 6 49:09
26 60 Dan Dellitt 41 Portland 6 49:26
27 109 Raul Bonifacio Yakima Products Inc 30 Portland 6 49:28
28 208 john pearson 25 6 49:29
29 143 Kyle D'Auria 26 Portland 6 49:32
30 71 elijah smith 34 vancouver 6 49:33
31 159 Martin Joyce 32 Portland 6 49:49
32 191 Christopher Landon 33 Portland 6 49:51
33 134 Michael Collins 32 Portland 6 49:52
34 209 Susannah Hart Hapi-Go! 17 Washougal 6 49:53
35 2 Joseph French Team Lost Highway 40 Portland 6 50:07
36 215 Andrew Baxter 28 Portland 6 50:07
37 64 Brad Davidson 32 Portland 6 50:07
38 57 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team 36 West Linn 6 50:09
39 222 Coty Irving 22 6 50:13
40 187 Sam Haffner Metropolis Cycle Repair 32 Portland 6 50:20
41 41 Eric Hagstette 6 50:25
42 193 Ian Lethbridge 32 Portland 6 50:26
43 173 Josh Snyder 33 Corvallis 6 50:32
44 146 John Berrigan 31 Tualatin 6 50:35
45 179 Bryan Foster 35 Portland 6 50:35
46 176 Matt Bloom GET FIT Cycling 24 Portland 6 50:39
47 86 Jason Ladwig Portland 6 50:40
48 190 Ross Lane Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 29 Portland 6 50:42
49 223 Dustin Tombleson Boneyard Cycling 33 Bend 6 50:44
50 149 Thomas Pastor Deschutes Brewery 34 Bend 6 50:51
51 152 Matthew Wilkins Guinness Cycling Team 29 Portland 6 50:56
52 84 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal 6 51:11
53 36 Jordan Braun 28 6 51:13
54 225 Paul Sari 6 51:19
55 38 Douglas Gresham 37 Portland 6 51:30
56 140 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 6 51:32
57 39 Martin Matsumura 49 Portland 6 51:55
58 205 Tommaso Gomez 31 Portland 6 52:04
59 224 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 38 Hillsboro 6 52:05
60 168 Mike Schwoebel 32 Tigard 6 52:17
61 229 Josh Smith 40 Bend 5 43:51
62 183 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 36 Portland 5 43:56
63 157 Alex Bigazzi Look Good Feel Good 35 Portland 5 44:00
64 136 Nate Wyeth Boneyard Cycling 31 Bend 5 44:04
65 1 Stephen Carter The Spokesmen 35 Camas 5 44:08
66 180 Mike Pimomo 37 Portland 5 44:12
67 122 Joshua Johansen Team 10 Barrel 41 West Linn 5 44:17
68 85 Lucas Barash-David 21 Portland 5 44:18
69 170 Charles Henderson Team Lost Highway 44 Portland 5 44:25
70 228 Scott Smith 34 Portland 5 44:25
71 120 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 52 Washougal 5 44:34
72 107 Andy Morris 44 Portland 5 44:46
73 133 Kevin Rayburn Team Planet X USA 24 Tualatin 5 44:52
74 34 Kyle Pratuch 27 Portland 5 45:07
75 182 Tom Brenneman Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 28 Portland 5 45:09
76 45 Aneel Nath Team Planet X USA 35 portland 5 45:13
77 46 Toby Schmidt Joe Bike Racing 33 Portland 5 45:26
78 227 Drew Trapnell Camas Bike and Sport 26 Camas 5 45:27
79 231 JP Guterl 32 5 45:32
80 210 Jade Koide Look Good Feel Good 31 Portland 5 45:33
81 104 Nick Besson 30 Portland 5 45:39
82 112 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland 5 45:43
83 221 Nicholas Beyer 26 Portland 5 45:58
84 125 Tommy Smith 43 Portland 5 46:09
85 218 Michael Newton 32 Portland 5 46:17
86 217 Danny Shapiro 19 5 46:29
87 212 Kevin Sepulveda 23 5 46:53
88 12 Hannah Hart Hapi-Go! 21 Washougal 5 48:00
89 4 Michael Zaccaro Soraz Racing p/b CAPA 33 Portland 5 48:02
90 165 Travis Bullard 33 Portland 5 49:16
91 232 Josh Green Deschutes Brewery 30 Bend 5 49:37
92 226 Matthew Heiger 39 4 52:00
DNF 91 Scott Miyako 29 Portland 3
DNF 155 Chris Bathke 42 Portland 3
DNF 230 Chris McDonald 43 2
DNF 150 Aaron Mcpike Metropolis Cycle Repair 29 Portland 2
DNF 213 Dan Manco Team Yacht Club 50 Austin 1

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 760 David Taylor StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 44 Bend 6 48:34 220 lbs
2 714 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 portland 6 48:34 216 lbs
3 769 Aaron Coker HCH-RPM Mortgage Cycling Team 39 Portland 6 48:39 210 lbs
4 710 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 39 Vancouver 6 49:01
5 779 Walter Mcknight Deschutes Brewery 47 Bend 6 49:52
6 723 dave rosen HCH-RPM Mortgage Cycling Team 41 Beaverton 6 50:12
7 785 Matthew Brock Team Lazy Tarantulas 33 Portland 6 50:20
8 700 Tim Schauer MacKay Sposito 46 Camas 6 50:21
9 726 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Portland 6 50:33
10 706 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 6 51:11
11 732 Jack Trumbull 6 51:15
12 763 Pete Conklin Bush League Wrenching 51 Portland 6
13 789 Thomas Lyttle River City Bicycles 34 Portland 6 51:56
14 716 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 48 Orchards 6 52:03
15 701 Mike Reddig Camas Bike and Sport 43 Camas 6 52:48
16 711 Tyson Hart Civilian Velonauts 40 Portland 5 43:57
17 790 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 41 Portland 5 44:08
18 737 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 40 Portland 5 44:13
19 722 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Portland 5 44:23
20 762 Jon Coney 44 Portland 5 44:34
21 792 Michael Gasperson cyclocrossracing.com 32 Happy Valley 5 44:49
22 777 Tony Weber 47 5 45:12
23 794 Bryan Smith Hammer Velo 42 Portland 5 45:26
24 788 Rutherford Brakke-Pound 37 Portland 5 45:28
25 773 Michael Clark MX3L/Hapi-Go! 45 Portland 5 45:51
26 717 Ed Hanna BeerMongers Cycle Club 34 Portland 5 45:53 263 lbs
27 758 Johnny Baldwin Bush League Wrenching 43 Portland 5
28 780 Ed Jones 43 5 46:36
29 766 Abe Covello Team Planet X USA 36 Vancouver 5 46:45
30 767 brian westhaver Team Lazy Tarantulas 39 portland 5 46:53 217 lbs
31 709 Kenny Prowse Capitol Velo 48 Salem 5 46:54
32 787 Jamie Fitzgerald Veloforma 48 Grosse pointe woods 5 47:10
33 772 Jon Buffaloman Bouffleur Rolling Thunder p/b The Missing Link 53 Portland 5 47:10
34 724 Dave Wrast Zing 3 46 Vancouver 5 47:11
35 742 Marcus Kohler Pacific Power Blue Sky 35 Portland 5 47:13
36 748 John Livingston Murder of Crows 40 Bend 5 47:31
37 783 Jake Linford Athletes Lounge Cycling Team 41 Tualatin 5 47:48
38 702 Eugene Ezman 57 The Dalles 5 47:59
39 781 Mark Sather Athletes Lounge Cycling Team 43 Wilsonville 5 48:21
40 749 Justin S King Zing3 35 Tigard 5 49:02
41 791 Jamaal Folsom 38 5 49:38
42 741 Jordan Slone Trusty Switchblade 31 Beaverton 5 50:05
43 743 Jacob Roth 36 Walla Walla 5 50:31
44 747 Brian Witty Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 5 50:37
45 729 James Thompson 49 Vancouver 5
46 778 Todd Mitchell 44 5 51:24
47 705 Ben Helgren 37 Portland 5 51:54
48 784 Heath Hodgert 45 Portland 5 52:10
49 786 Ivan Anderholm Set Coaching/Hilti NW 44 Portland 5 52:18
50 753 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 45 Portland 5
51 795 Paul Toufar 5 53:24
52 718 Eron Riddle 36 Portland 5 54:30
53 761 Matt Simonet 47 Portland 4 44:33
54 744 Kevin Blair Team 10 Barrel 35 portland 4 45:59
55 796 Chipp Ross 4 45:59
DNF 782 Jason Harris Portland Bicycle Studio 44 Hillsboro 4
DNF 793 David Keeney Team S+M 50 Portland 4
DNF 746 Pete Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45 Portland 3
DNF 712 Jeremiah Hartley J & K Holdings 31 Portland 2
DNF br brad ross 2

Junior Men

Num Name Team Age City Category Laps
1 61 Henry Jones Bend Endurance Academy 14 Bend Junior Men 13-14 4
2 107 Donovan Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15 Bend Junior Men 15-16 4
3 142 Eben Horacek HiFi Sound Cycling Components 15 Happy Valley Junior Men 15-16 4
4 181 Ian Wilson Bend Endurance Academy 17 Bend Junior Men 17-18 4
5 78 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 16 eugene Junior Men 15-16 4
6 183 William Reinking Bend Endurance Academy 18 Bend Junior Men 17-18 4
7 8 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 13 eugene Junior Men 13-14 4
8 141 Erik Hammerquist West End Jr 16 Salem Junior Men 15-16 4
9 19 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 16 Tigard Junior Men 15-16 4
10 36 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 14 Lake Oswego Junior Men 13-14 4
11 5 Davis Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 15 Trout Lake Junior Men 15-16 4
12 23 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 15 Vancouver Junior Men 15-16 4
13 60 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 14 Gaston Junior Men 13-14 4
14 18 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Portland Junior Men 15-16 4
15 22 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 Eugene,Oregon Junior Men 13-14 4
16 44 Ryder Uetrecht Bend Endurance Academy 12 Bend Junior Men 10-12 4
17 186 Evan Martin 15 Bend Junior Men 15-16 4
18 84 JD Protiva Monmouth 17 Monmouth Junior Men 17-18 4
19 17 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland Junior Men 10-12 4
20 161 Owen Szwaya bicycleattorney.com 14 Portland Junior Men 13-14 4
21 88 Matt Rech Reall Racing 15 Monmouth Junior Men 15-16 4
22 15 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal Junior Men 10-12 4
23 70 Caleb Trumbull 13 Hood River Junior Men 13-14 4
24 144 Eddi Kamber 17 Milwaukie Junior Men 17-18 3
25 132 Tristan Bond 17 White Salmon Junior Men 17-18 3
26 191 Calvin Keane Bend Endurance Academy 13 Bend Junior Men 13-14 3
27 146 Adam Valls Beaverton Bicycle Club 15 Portland Junior Men 15-16 3
28 41 Jace Petersen Team Finger 12 Hood River Junior Men 10-12 3
29 86 Chris Rech Reall Racing 17 Monmouth Junior Men 17-18 3
30 56 Paul Furst Camas Bike and Sport 16 Vancouver Junior Men 15-16 3
31 6 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City Junior Men 15-16 3
32 42 Elijah Krause 12 Bend Junior Men 10-12 3
33 48 Walker Hendricks Mountin View 12 Hood River Junior Men 10-12 3
34 11 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 11 Portland Junior Men 10-12 3
35 182 Carson Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15 Bend Junior Men 15-16 3
36 2 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 11 Portland Junior Men 10-12 3
37 104 Jaben Gayheart Trusty Switchblade 13 Portland Junior Men 13-14 3
38 143 Tanner Wescott Bend Endurance Academy 10 Bend Junior Men 10-12 3
39 113 Ryan Caputo The Spokesmen 14 Vancouver Junior Men 13-14 3
40 105 Luke Lehman 10 Gresham Junior Men 10-12 3
41 59 Parker Green Beaverton Bicycle Club 12 Fairview Junior Men 10-12 3
42 154 Miles Revenaugh 11 Junior Men 10-12 3
43 80 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 11 eugene Junior Men 10-12 3
44 180 Markus Nordin Junior Men 10-12 3
45 147 Carter Hagedorn Grouptrail Cycling 11 Portland Junior Men 10-12 3
46 114 Emmett Reeb Pine Mountain Sports 13 Bend Junior Men 13-14 3
47 164 Austin Gardner 17 Junior Men 17-18 3
48 51 Sean Harple SWEAT360 15 Hillsboro Junior Men 15-16 3
49 185 Jacob Litton 11 Portland Junior Men 10-12 3
50 3 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland Junior Men 15-16 3
51 49 Brady Pfeiffer Trusty Switchblade 11 Bend Junior Men 10-12 3
52 184 Zach Wiens Junior Men 10-12 3
53 179 Luke Wargo Junior Men 10-12 3
54 167 Noah Steigerwald 13 Forest Grove Junior Men 13-14 3
55 134 Tyler Williams 11 Junior Men 10-12 3
56 172 Rohan Wagh Beaverton Bicycle Club 12 Portland Junior Men 10-12 3
57 33 Jacob Hamness Camas Bike and Sport 10 Washougal Junior Men 10-12 3
58 26 Gabe Fouts-Carrico The Spokesmen 10 Vancouver Junior Men 10-12 3
59 188 Ian Baer 11 Portland Junior Men 10-12 3
60 177 Anderson Bacon Junior Men 10-12 3
61 160 Connor Adamy 12 Tigard Junior Men 10-12 3
62 193 Nathan Rodarte Junior Men 13-14 3
63 168 Miles Bordeaux 10 Portland Junior Men 10-12 3
64 158 Jake Witt West End Jr 11 Portland Junior Men 10-12 3
65 189 Colin McNamee 11 Portland Junior Men 10-12 3
66 150 Silas O'Doherty 11 Portland Junior Men 10-12 3
67 192 Evan Owens Junior Men 10-12 2
68 65 Carson Griffith Bend Endurance Academy 11 Bend Junior Men 10-12 2
69 159 Jason Fastre 11 Lake Oswego Junior Men 10-12 2
70 190 Sebastian Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 10 Portland Junior Men 10-12 2
71 89 Gavin Sunderland 11 Troutdale Junior Men 10-12 2
72 170 Xander Cable 11 Portland Junior Men 10-12 2

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 44 Ryder Uetrecht Bend Endurance Academy 12 Bend 4 35:24
2 17 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 4
3 15 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal 4 37:25
4 41 Jace Petersen Team Finger 12 Hood River 3 28:12
5 42 Elijah Krause 12 Bend 3 28:59
6 48 Walker Hendricks Mountin View 12 Hood River 3 29:19
7 11 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3 29:20
8 2 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 11 Portland 3 29:49
9 143 Tanner Wescott Bend Endurance Academy 10 Bend 3 30:34
10 105 Luke Lehman 10 Gresham 3 30:47
11 59 Parker Green Beaverton Bicycle Club 12 Fairview 3 30:52
12 154 Miles Revenaugh 11 3 31:02
13 80 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 11 eugene 3 31:03
14 180 Markus Nordin 3 31:21
15 147 Carter Hagedorn Grouptrail Cycling 11 Portland 3 31:45
16 185 Jacob Litton 11 Portland 3 33:54
17 49 Brady Pfeiffer Trusty Switchblade 11 Bend 3 34:23
18 184 Zach Wiens 3 34:27
19 179 Luke Wargo 3 34:34
20 134 Tyler Williams 11 3 35:33
21 172 Rohan Wagh Beaverton Bicycle Club 12 Portland 3 36:06
22 33 Jacob Hamness Camas Bike and Sport 10 Washougal 3 37:36
23 26 Gabe Fouts-Carrico The Spokesmen 10 Vancouver 3 38:00
24 188 Ian Baer 11 Portland 3 38:43
25 177 Anderson Bacon 3 39:14
26 160 Connor Adamy 12 Tigard 3 39:23
27 168 Miles Bordeaux 10 Portland 3 40:23
28 158 Jake Witt West End Jr 11 Portland 3 40:30
29 189 Colin McNamee 11 Portland 3 40:34
30 150 Silas O'Doherty 11 Portland 3 41:34
31 192 Evan Owens 2 28:57
32 65 Carson Griffith Bend Endurance Academy 11 Bend 2 29:35
33 159 Jason Fastre 11 Lake Oswego 2 29:40
34 190 Sebastian Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 10 Portland 2 32:34
35 89 Gavin Sunderland 11 Troutdale 2 33:40
36 170 Xander Cable 11 Portland 2 34:13

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 61 Henry Jones Bend Endurance Academy 14 Bend 4 30:48
2 8 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 13 eugene 4 33:08
3 36 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 14 Lake Oswego 4 33:53
4 60 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 14 Gaston 4 34:35
5 22 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 Eugene,Oregon 4 34:59
6 161 Owen Szwaya bicycleattorney.com 14 Portland 4 36:38
7 70 Caleb Trumbull 13 Hood River 4
8 191 Calvin Keane Bend Endurance Academy 13 Bend 3 27:56
9 104 Jaben Gayheart Trusty Switchblade 13 Portland 3 29:59
10 113 Ryan Caputo The Spokesmen 14 Vancouver 3 30:34
11 114 Emmett Reeb Pine Mountain Sports 13 Bend 3 32:23
12 167 Noah Steigerwald 13 Forest Grove 3 35:09
13 193 Nathan Rodarte 3 40:21

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 107 Donovan Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15 Bend 4 30:57
2 142 Eben Horacek HiFi Sound Cycling Components 15 Happy Valley 4 32:28
3 78 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 16 eugene 4 32:35
4 141 Erik Hammerquist West End Jr 16 Salem 4 33:31
5 19 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 16 Tigard 4 33:37
6 5 Davis Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 15 Trout Lake 4 34:10
7 23 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 15 Vancouver 4 34:28
8 18 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Portland 4 34:53
9 186 Evan Martin 15 Bend 4 35:41
10 88 Matt Rech Reall Racing 15 Monmouth 4 36:53
11 146 Adam Valls Beaverton Bicycle Club 15 Portland 3 28:04
12 56 Paul Furst Camas Bike and Sport 16 Vancouver 3 28:42
13 6 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 3 28:54
14 182 Carson Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15 Bend 3 29:34
15 51 Sean Harple SWEAT360 15 Hillsboro 3 33:02
16 3 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland 3 34:13

Junior Men 17-18

Num Name Team Age City Laps Time
1 181 Ian Wilson Bend Endurance Academy 17 Bend 4 32:30
2 183 William Reinking Bend Endurance Academy 18 Bend 4 33:06
3 84 JD Protiva Monmouth 17 Monmouth 4 36:12
4 144 Eddi Kamber 17 Milwaukie 3 27:50
5 132 Tristan Bond 17 White Salmon 3 27:51
6 86 Chris Rech Reall Racing 17 Monmouth 3 28:34
7 164 Austin Gardner 17 3 32:30

Junior Women

Num Name Team Age City Category Laps
1 809 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 13 Tigard Junior Women 13-14 3
2 867 Hannah Mavis Bend Endurance Academy 15 Bend Junior Women 15-16 3
3 834 Kendall Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 13 Portland Junior Women 13-14 3
4 869 Lauren Gill 12 Happy Valley Junior Women 10-12 3
5 847 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 11 Portland Junior Women 10-12 3
6 806 McKenna McKee Hapi-Go! 11 Vancouver Junior Women 10-12 3
7 835 Leah Pfeiffer Trusty Switchblade 13 Bend Junior Women 13-14 3
8 813 Kevin Wolfe Camas Bike and Sport 14 Vancouver Junior Women 13-14 3
9 816 Korrie McIntyre Camas Bike and Sport 14 Camas Junior Women 13-14 3
10 801 Kristina Owen Capitol Velo 16 Salem Junior Women 15-16 3
11 802 Juliana Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Portland Junior Women 10-12 3
12 852 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland Junior Women 10-12 3
13 868 Madison Pettit 12 Happy Valley Junior Women 10-12 3
14 815 Aubrey Ellerbruch West End Bikes/Specialized 16 Lake Oswego Junior Women 15-16 3
15 840 Sage Kosmala Trusty Switchblade 14 Tigard Junior Women 13-14 3
16 866 Maya Peterson Junior Women 10-12 3
17 849 Samantha Trost Team S+M 14 Battle Ground Junior Women 13-14 3
18 848 Ellie Darnall Hapi-Go! 14 Gresham Junior Women 13-14 3
19 803 Emma Royce The Spokesmen 13 Ridgefield Junior Women 13-14 3
20 825 Linnea Owen Capitol Velo 12 Salem Junior Women 10-12 3
21 839 Charis Darnall Hapi-Go! 16 Gresham Junior Women 15-16 3
22 812 Sydney Blem Team Lazy Tarantulas 10 Lake Oswego Junior Women 10-12 3
23 842 Alyssa Hoyt Sprout Cycles/Lucky Lab 15 Lake Oswego Junior Women 15-16 3
24 859 Olivia Hewett The Spokesmen 14 Vancouver Junior Women 13-14 3
25 804 Roxanna Hart Hapi-Go! 10 Washougal Junior Women 10-12 3
26 810 Katie Castle Portland Velo Racing Team 13 Portland Junior Women 13-14 3
27 819 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 13 Happy Valley Junior Women 13-14 2
28 853 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland Junior Women 10-12 2
29 814 Payton Palmer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 10 West Linn Junior Women 10-12 2
30 871 Hope Williams Junior Women 10-12 2
31 808 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 17 Clackamas Junior Women 17-18 2
32 872 Eleanor Martin Junior Women 10-12 2
DNF 870 Audra McNamee 14 Portland Junior Women 13-14 2
DNF 865 Audrey Harris Portland Bicycle Studio 10 Hillsboro Junior Women 10-12 1

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 869 Lauren Gill 12 Happy Valley 3 33:15
2 847 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3 33:54
3 806 McKenna McKee Hapi-Go! 11 Vancouver 3 34:11
4 802 Juliana Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Portland 3 36:01
5 852 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 3 36:01
6 868 Madison Pettit 12 Happy Valley 3 36:22
7 866 Maya Peterson 3 37:06
8 825 Linnea Owen Capitol Velo 12 Salem 3 38:45
9 812 Sydney Blem Team Lazy Tarantulas 10 Lake Oswego 3 39:19
10 804 Roxanna Hart Hapi-Go! 10 Washougal 3 40:28
11 853 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 2 29:33
12 814 Payton Palmer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 10 West Linn 2 30:07
13 871 Hope Williams 2 33:03
14 872 Eleanor Martin 2 34:04
DNF 865 Audrey Harris Portland Bicycle Studio 10 Hillsboro 1

Junior Women 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 809 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 13 Tigard 3 29:52
2 834 Kendall Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 13 Portland 3 32:34
3 835 Leah Pfeiffer Trusty Switchblade 13 Bend 3 34:11
4 813 Kevin Wolfe Camas Bike and Sport 14 Vancouver 3 34:55
5 816 Korrie McIntyre Camas Bike and Sport 14 Camas 3 34:58
6 840 Sage Kosmala Trusty Switchblade 14 Tigard 3 36:53
7 849 Samantha Trost Team S+M 14 Battle Ground 3 37:24
8 848 Ellie Darnall Hapi-Go! 14 Gresham 3 38:31
9 803 Emma Royce The Spokesmen 13 Ridgefield 3 38:44
10 859 Olivia Hewett The Spokesmen 14 Vancouver 3 39:50
11 810 Katie Castle Portland Velo Racing Team 13 Portland 3 40:38
12 819 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 13 Happy Valley 2 29:08
DNF 870 Audra McNamee 14 Portland 2

Junior Women 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 867 Hannah Mavis Bend Endurance Academy 15 Bend 3 30:43
2 801 Kristina Owen Capitol Velo 16 Salem 3 35:37
3 815 Aubrey Ellerbruch West End Bikes/Specialized 16 Lake Oswego 3 36:38
4 839 Charis Darnall Hapi-Go! 16 Gresham 3 38:56
5 842 Alyssa Hoyt Sprout Cycles/Lucky Lab 15 Lake Oswego 3 39:32

Junior Women 17-18

Num Name Team Age City Laps Time
1 808 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 17 Clackamas 2 33:51

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 458 Bart Bowen Deschutes Brewery 47 Bend 8
2 306 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 49 Damascus 8
3 438 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com 48 BEND 8
4 430 Jason Walker Folsom Bike 43 Wenatchee 8
5 345 Michael Benno Smith&Nephew p/b West End Bikes 46 Portland 8
6 376 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 46 Eugene 8
7 408 Matt Williams Thump Coffee 43 Bend 8
8 410 Michael Wilson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 53 Corvallis 8
9 359 John Weathers Sunset Cycles 8
10 353 Sean Haidet BendBroadband/WebCyclery.com 44 Bend 8
11 417 John Rollert WebCyclery.com 41 Bend 8
12 398 Jeff Otto Sunset Cycles 52 Beaverton 8
13 335 Rick Metz bicycleattorney.com 46 Portland 8
14 316 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 49 Hillsboro 8
15 451 Tim Joslin Cyclepath Racing 38 Portland 8
16 436 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com 42 Bend 8
17 373 Tre Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 43 Hood River 8
18 377 Scott Bradway Team S+M 43 Portland 8
19 440 Joe Santos Cyclepath Racing 42 Portland 8
20 304 Brian Foresta Civilian Velonauts 40 Portland 8
21 309 Chad Swanson Team S+M 37 The Dalles 8
22 332 Ronald Kizziar HCH-RPM Mortgage Cycling Team 45 Portland 8
23 449 David Sjogren Sunnyside Sports 47 Bend 8
24 399 Jesse Bolling Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 38 Portland 8
25 343 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 48 Gresham 8
26 300 Mathew Braun Audi Cycling Team 41 Portland 8
27 354 Robert Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com 44 Bend 8
28 431 Joshua DeGraff Grouptrail Cycling 38 Beaverton 8
29 349 Bob Jacobs bicycleattorney.com 48 Portland 8
30 334 Jesse Luckett Cyclepath Racing 42 Portland 8
31 443 Michael Risner Guinness Cycling Team 41 Portland 8
32 389 Martin Baker bicycleattorney.com 47 Hillsboro 8
33 381 Shannon Boroff bicycleattorney.com 39 Portland 8
34 325 Chad Smeltzer Portland Bicycle Studio 44 Portland 8
35 460 Greg Stokes Hammer Velo 44 Portland 8
36 452 Brook Gardner Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 37 Bend 8
37 355 Matt Engel StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 47 Bend 8
38 369 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 49 Eugene 8
39 319 PAT KUDSZUS Team Lazy Tarantulas 41 Salem 8
40 445 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Tigard 8
41 402 Shane Fletcher Smith&Nephew p/b West End Bikes 42 Portland 8
42 409 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA 42 Keizer 8
43 387 Chris Moor Deschutes Brewery 37 Bend 8
44 312 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 37 Vancouver 8
45 317 Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Portland 8
46 385 Andrew Hawley Team Lost Highway 38 Portland 8
47 454 Jason Pinkerton bicycleattorney.com 37 Corbett 8
48 327 David Pedersen Portland Bicycle Studio 42 Portland 8
49 333 Eric Lanners Team S+M 41 Portland 8
50 305 Jason Musengo Portland Bicycle Studio 42 Portland 8
51 434 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas 37 Wilsonville 8
52 429 Webster Wilson Velominati Racing 42 Portland 8
53 413 Rick Boston Velominati Racing 48 Portland 8
54 346 Jason Zadow Civilian Velonauts 38 Portland 8
55 425 Scott Willson Gentle Lovers 44 Portland 8
56 352 David Krause Trusty Switchblade 37 Bend 8
57 358 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Sherwood 8
58 461 Jonathan Maus Grouptrail Cycling 39 Portland 8
59 302 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland 8
60 356 Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team 36 Hillsboro 8
61 464 Christopher Tuttle Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 44 Portland 8
62 338 Nicholas Leritz Team S+M 43 Portland 8
63 308 Lloyd Connelly DNR Cycling 46 Portland 8
64 455 Adam Ward Rolf Prima 40 Portland 8
65 310 Roger Meier Cyclepath Racing 46 Beaverton 8
66 418 Rodney Trepess Deschutes Brewery 49 Bend 8
67 313 Sean Rees Cyclepath Racing 48 Portland 8
68 397 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 47 Portland 8
69 427 Andy Meeks bicycleattorney.com 40 Portland 8
70 384 Scott Mares Threshold Velo 47 Portland 7
71 462 Terry Knight 59 Vancouver 7
72 341 Kevin Sundberg Showers Pass MTB/CX Team 41 Lake Oswego 7
73 463 Matt D'Elia Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 39 Hillsboro 7
74 390 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46 Portland 7
75 465 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 7
76 396 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 41 Portland 7
77 318 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Portland 7
78 342 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Portland 7
79 337 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45 Portland 7
80 447 Neil Green Therapeutic Associates Racing 40 Fairview 7
81 370 Alex Accetta HCH-RPM Mortgage Cycling Team 44 Portland 7
82 323 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 7
83 328 Bret Berner River City Bicycles 50 Portland 7
DNF 422 William Alcorn BikeFlights.com 47 Portland 7
DNF 426 Richard Horacek HiFi Sound Cycling Components 37 Happy Valley 4
DNF 379 Todd Stewart Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 46 Portland 4
DNF 315 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing 44 Portland 3
DNF 423 Montgomery Hill Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 44 Portland 3
DNF 435 Tim Jones Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 42 Bend 3
DNF 448 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Lake Oswego 3
DNF 382 Danny Weikel River City Bicycles 42 Portland 2
DNF 421 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 36 bend 2
DNF 424 Michael Szwaya bicycleattorney.com 44 Portland 2
DNF 360 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End Bikes 52 Portland 1
DNF 407 Jason Hight Hilanderonlyone 40 Longview 1
DNF 348 John Droege Filth and Fury 48 Portland 1
DNF 394 Scott Ballard Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 48 Portland 1
DNF 415 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club 45 Portland 1

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 644 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 41 Portland 5 41:30
2 737 Dusty Miller Half Penny Cycling Team 35 Salem 5 41:40
3 635 Ted Byram bicycleattorney.com 39 Portland 5 41:45
4 606 Devin Bailly HCH-RPM Mortgage Cycling Team 40 Portland 5 41:46
5 589 Dolan Halbrook bicycleattorney.com 42 Portland 5 41:46
6 651 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade 46 Bend 5 41:49
7 580 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 50 Portland 5 41:52
8 744 Brian Little BeerMongers Cycle Club 40 Portland 5 41:55
9 757 Thom Kneeland Service Course Velo 42 Medford 5 42:02
10 758 Hagai Tavori Hammer Velo 37 Portland 5 42:05
11 722 Rob Angelo Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 40 Bend 5 42:06
12 666 Jeffrey Struck 39 Portland 5 42:11
13 563 Jerald Winfrey Cyclepath Racing 39 Tigard 5 42:13
14 610 Andy Leritz Team S+M 47 Portland 5 42:14
15 687 Spencer White Stumptown Cycling Club 42 Portland 5 42:16
16 768 Johnny Burrell Metropolis Cycle Repair 40 portland 5 42:17
17 749 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 48 Medford 5 42:22
18 571 Mike Heenan 40 Portland 5 42:26
19 564 Erik Denninghoff DNR Cycling 35 Portland 5 42:34
20 796 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 38 Portland 5 42:37
21 750 Sasha Lacey Portland Velo Racing Team 47 Portland 5 42:39
22 631 Mark DeResta Hood River Velo 44 hood river 5 42:43
23 583 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 39 Portland 5 42:48
24 718 Kenneth Pace Team S+M 46 Portland 5 42:50
25 783 David M Miller Team Lazy Tarantulas 37 Portland 5 42:50
26 643 T. Kenji Sugahara Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 41 Salem 5 42:52
27 723 Bill Richmond Grouptrail Cycling 44 Beaverton 5 42:53
28 719 Patrick Fraser Therapeutic Associates Racing 40 Portland 5 42:59
29 614 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 37 Portland 5 42:59
30 809 Ryan Barnes TheClymb.com 39 Portland 5 42:59
31 561 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 lake oswego 5 43:01
32 709 Gabriel Cabatic 38 Portland 5 43:02
33 696 David Ripp 48 Camas 5 43:13
34 603 Mark Widlund The Spokesmen 37 Brush Prairie 5 43:14
35 781 Doug Minarik bicycleattorney.com 37 Portland 5 43:24
36 761 Scott Churchill Service Course Velo 43 Ashland 5 43:30
37 655 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 51 Portland 5 43:31
38 628 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 39 lake oswego 5 43:33
39 654 Alexander Roddvik Hood River Velo 41 Hood River 5 43:33
40 836 Samuel Bradshaw Athletes Lounge Cycling Team 39 Lake Oswego 5 43:33
41 579 Todd Klapwyk 44 Hillsboro 5 43:35
42 550 Robert Umberhandt 37 Portland 5 43:36
43 690 David Hewett The Spokesmen 39 Vancouver 5 43:42
44 585 Patrick Palmer HiFi Sound Cycling Components 42 West Linn 5 43:42
45 572 Gabe Doebler 37 Tigard 5 43:42
46 659 Craig Broberg HCH-RPM Mortgage Cycling Team 49 Tualatin 5
47 741 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 36 Portland 5 43:48
48 728 Simon Robins Team Wooly Mammoth 41 Portland 5 43:50
49 693 Chris Roberts Hammer Velo 43 Portland 5 43:50
50 779 Matt Hooge 42 Portland 5 43:52
51 756 Matt Radich Dr Will Bar 45 Lake Oswego 5 43:52
52 826 Ryan Houck Athletes Lounge Cycling Team 35 PORTLAND 5 43:52
53 743 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 40 Portland 5 43:55
54 685 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 5 43:56
55 620 Steve Raubolt SWEAT360 35 Tigard 5 43:56
56 678 Brian Schiller Guinness Cycling Team 46 Portland 5 43:57
57 677 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 48 Bend 5 44:02
58 822 Paul Zagacki bicycleattorney.com 43 Lake Oswego 5 44:03
59 593 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 41 Lake Oswego 5 44:03
60 576 Judson McCauley The Spokesmen 40 Vancouver 5 44:06
61 710 Steve Black 42 Portland 5 44:07
62 587 Khari Gates Civilian Velonauts 43 Portland 5 44:12
63 827 Dan Anderson Rebound/Tireless Velo 41 Beaverton 5 44:14
64 776 Josh Platis Rubicon 43 Portland 5 44:16
65 800 Michael Blackard 46 Portland 5 44:17
66 578 Peter Rueegger Team Mudman 46 Portland 5 44:18
67 754 Jason Uland Metropolis Cycle Repair 44 Portland 5 44:21
68 832 Carl Werner 36 5 44:21
69 697 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 48 Portland 5 44:22
70 831 David Fee Civilian Velonauts 41 Portland 5 44:28
71 617 David Rasca Half Penny Cycling Team 37 Salem 5 44:33
72 823 Yuji Sumimoto 44 Troutdale 5 44:37
73 672 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 42 Portland 5 44:46
74 683 Rob Kerr Boneyard Cycling 47 Bend 5 44:49
75 818 Erik Young Athletes Lounge Cycling Team 37 Beaverton 5 45:01
76 554 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team 45 5 45:03
77 695 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo 40 Portland 5 45:05
78 584 Mike Rosenfeld Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Portland 5 45:06
79 558 Rob Thompson Ironclad Cycling Team 43 Portland 5 45:11
80 788 Chad Hartley SWEAT360 39 Hillsboro 5 45:12
81 777 steven ohlhaber Garner Northbrook Cycling Club 42 Portland 5 45:12
82 624 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 38 Portland 5 45:16
83 833 Kevin White 5 45:17
84 730 Billy Holcomb Trusty Switchblade 39 Portland 5 45:23
85 653 Ian Kennedy bicycleattorney.com 50 Portland 5 45:24
86 764 Kevin Morgan Murder of Crows 44 Bend 5 45:31
87 657 Aaron Tarnow WebCyclery.com 36 Bend 5 45:33
88 560 ILe Powell Team S+M 45 Portland 5 45:37
89 747 Bob Reininger Murder of Crows 48 Bend 5 45:41
90 726 Chris Nelson Green Submarine Records 39 Portland 5 45:43
91 830 Andrew Morphis 5 45:46
92 837 Jeff Chochon 49 Portland 5 45:49
93 686 Jack Trumbull Hood River Velo 40 Hood River 5 45:57
94 825 Jeff Garrett SWEAT360 37 Hillsboro 5 45:59
95 698 Trig Rogers bicycleattorney.com 48 Portland 5 46:09
96 778 Todd Sexton Guinness Cycling Team 44 Portland 5 46:13
97 590 Thomas Royce The Spokesmen 46 Ridgefield 5 46:15
98 574 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Scappoose 5 46:20
99 829 Rolland Hayden Rolf Prima 35 Gresham 5 46:23
100 592 Sean Denney bicycleattorney.com 44 Portland 5 46:24
101 633 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club 40 Portland 5 46:27
102 615 Colin Cunningham 46 Portland 5 46:33
103 820 Brian Carrico The Spokesmen 43 Vancouver 5 46:38
104 692 Danny Lopez Trusty Switchblade 46 Portland 5 46:44
105 772 Sean Cook Cyclepath Racing 42 Beaverton 5 46:53
106 650 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 44 Springfield 5 46:58
107 785 Kyle Mills Murder of Crows 35 Bend 5 47:06
108 611 Steve Williams Half Penny Cycling Team 37 Salem 5 47:16
109 835 Paul Greenwalt Sunset Cycles 48 Beaverton 5 47:17
110 725 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 44 Lake Oswego 5 48:17
111 663 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 49 Portland 5 48:29
112 715 Varner Seaman Nossa Familia Coffee Cycling 39 Portland 5 48:31
113 632 Brian Wielenga BeerMongers Cycle Club 40 Portland 5
114 646 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Lake Oswego 5 48:42
115 828 Bodjie Train Grouptrail Cycling 42 Hillsboro 5 48:43
116 667 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 49 Portland 5 48:57
117 795 Stephen McDade Veloforma 42 tigard 5 49:10
118 819 Dylan McNamee 48 Portland 5 49:13
119 680 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 5 49:40
120 591 Peter Gutwald HCH-RPM Mortgage Cycling Team 45 Lake Oswego 5 50:06
121 748 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 40 Portland 5 51:32
122 755 Tony Curtis The Spokesmen 47 Vancouver 4 41:52
123 679 Ryan Chase Deschutes Brewery 36 Bend 4 45:25
DNF 784 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Portland 4
DNF 797 Ryan Morgan Trusty Switchblade 40 Portland 3
DNF 824 Kyle Gorman WebCyclery.com 48 Bend 3
DNF 790 David Anderson Boneyard Cycling 48 Bend 3
DNF 665 Isaac Frost Green Submarine Records 35 Portland 2
DNF 769 Greg Shaffer Nossa Familia Coffee Cycling 42 Portland 2
DNF 808 mike zoormajian Yakima Bike Vigilantes 47 West Linn 2
DNF 817 2 unknown
DNF 821 Mark Backus Boneyard Cycling 48 Bend 2
DNF 834 Peter Koonce Grouptrail Cycling 40 Portland 1

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 572 Craig Aaker 37 Portland 5 44:05
2 539 Curtis Brawner Ace Window Tinting 40 Bend 5 44:38
3 522 Scott Trautman Camas Bike and Sport 48 Camas 5 44:52
4 530 Justin Johnson The Hub Cyclery 38 Bend 5 44:57
5 632 Matthew Dial Deschutes Brewery Bend 5 44:57
6 407 Darin Swan Trusty Switchblade 5 45:08
7 379 Terry Hamness Camas Bike and Sport 44 Washougal 5 45:08
8 667 Sven Koehler 5 45:13
9 303 Paul Schoonover Team S+M 46 Portland 5 45:18
10 567 Eric Evans 45 Portland 5 45:24
11 451 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components 36 Portland 5 45:25
12 302 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 45 Portland 5 45:37
13 395 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 44 Lake Oswego 5 45:49
14 643 Jerrol Lackey Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Portland 5 45:50
15 359 Nathaniel Wells Hapi-Go! 59 Mosier 5 45:52
16 375 Doug Brecht crank 50 Portland 5 45:54
17 331 Nate McKeown DNR Cycling 38 Portland 5 45:57
18 631 Jason Butler-Brown Nossa Familia Coffee Cycling 45 Portland 5 45:59
19 527 Troy Nelson Twin Six 45 Beaverton 5 46:00
20 568 Matthew Jetton 45 portland 5 46:04
21 441 Chad Fischer SWEAT360 38 Hillsboro 5 46:08
22 537 Raymond Egan The Spokesmen 38 Portland 5 46:15
23 562 Luke Robbins Fort George 45 Astoria 5 46:20
24 300 Matt Thiefelder The Spokesmen 43 Vancouver 5 46:23
25 656 Erik Carlson 40 Longview 5 46:25
26 463 Marc Angelo TheClymb.com 43 Portland 5 46:32
27 408 Britton Gentry Cyclepath Racing 47 Portland 5 46:33
28 499 giles rickett 48 hillsboro 5 46:35
29 649 Scott Kleiner 36 Portland 5 46:40
30 486 Ryan Paddock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Milwaukie 5 46:40
31 335 Mike Sobolewski Hapi-Go! 45 Vancouver 5 46:55
32 466 Justin Watkins Athletes Lounge/Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 40 Hillsboro 5 47:00
33 547 Steve Van Bergen 52 Portland 5
34 470 Jason Reynolds Rare Disease Cycling 43 Portland 5 47:07
35 591 Bradford Goodson 43 portland 5 47:08
36 471 Jason Bietz 48 Sherwood 5 47:13
37 630 Ryan McIntyre 38 Portland 5 47:17
38 556 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 48 Portland 5 47:19
39 458 Max Frixione 41 Portland 5 47:22
40 575 Tyler Jackson Half Penny Cycling Team 35 Salem 5 47:26
41 625 Howard Bell 38 Bend 5 47:29
42 660 Paul Barlow Barlow Bikes 44 Saint Helens 5 47:32
43 427 James Williams Deschutes Brewery 45 Bend 5 47:32
44 483 John Lehman 52 Gresham 5
45 557 Hamish Rickett 49 Portland 5 47:38
46 490 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Beaverton 5 47:41
47 636 Peter Hettinga SWEAT360 44 Hillsboro 5 47:41
48 640 brett boyles Therapeutic Associates Racing 44 lake oswego 5 47:43
49 598 stewart schesnack Rare Disease Cycling 46 portland 5 47:43
50 493 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 42 Portland 5 47:44
51 501 Tim Sinatra Buy Local Cycling 44 Salem 5 47:45
52 417 michael gilbert Rebound/Tireless Velo 49 Vancouver 5 47:46
53 603 Richard Fattic Ruckus Test Team 43 Portland 5 47:46
54 664 Geoff Wittreich 43 Portland 5 47:47
55 328 Todd Burnette Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 38 Portland 5 47:52
56 655 tony wolff 48 Portland 5 47:55
57 554 Chris Zanger Boneyard Cycling 40 Bend 5 47:57
58 391 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team 40 Portland 5 48:02
59 442 Kris Schamp Showers Pass MTB/CX Team 47 Beaverton 5 48:03
60 358 Jeff Dill Team Mudman 42 Portland 5 48:05
61 528 Phillip M Trost Team S+M 38 Battle Ground 5 48:06
62 431 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing 48 Tigard 5 48:07
63 652 David Smith 45 Hillsboro 5 48:13
64 366 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo 41 Portland 5 48:15
65 611 Ryan Walsh 42 portland 5 48:18
66 457 Mike Lurie Garnish Apparel 45 Portland 5 47:02
67 623 Ed Fischer Camas Bike and Sport 46 Camas 5 48:23
68 306 Dave Torrance 44 Portland 5 48:24
69 220 5 48:24 wearing cat c number
70 602 James Peterson 35 PORTLAND 5 48:26
71 546 Jeffrey H. Garrett Team Lazy Tarantulas 46 Lake Oswego 5 48:27
72 387 Brad Houle 45 Portland 5 48:30
73 548 James Daugherty Rolling Thunder p/b The Missing Link 35 Portland 5 48:36
74 368 Kevin Dickson 45 Portland 5 48:38
75 363 Greg Eyerly 50 Salem 5 48:45
76 449 Jason Jones Team Planet X USA 40 Portland 5 48:48
77 405 Curtis Milander Civilian Velonauts 45 Portland 5 48:56
78 659 Rick Wargo 5 48:57
79 351 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 48 Washougal 5 49:04
80 456 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Portland 5 49:06
81 504 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team 36 Salem 5 49:07
82 566 Anthony Smith 48 Portland 5 49:07
83 545 anthony colistro Half Penny Cycling Team 42 salem 5 49:09
84 321 Mark McMurtry Velominati Racing 44 Portland 5 49:15
85 627 Kent Chapple Boneyard Cycling 48 bend 5 49:17
86 487 Michael Clark MX3L/Hapi-Go! 45 Portland 5 49:18
87 606 Mark Hansen 35 Portland 5 49:19
88 544 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Hillsboro 5 49:21
89 658 Neill Campbell Classic Cycling/Dolce Vita Wines 41 Portland 5 49:23
90 646 James Lais 45 PORTLAND 5 49:25
91 323 Tom Kay The Spokesmen 39 Portland 5 49:31
92 348 Albert Passadore Rolling Thunder p/b The Missing Link 42 Portland 5 49:35
93 445 Dean Bailey Beaverton Bicycle Club 49 Vancouver 5 49:40
94 669 Charles Warner 5 49:44
95 650 Scott Maxwell 36 Portland 5 49:47
96 308 Matt Haughey Matthew Haughey 42 McMinnvile 5 49:52
97 337 Mike Reddig Camas Bike and Sport 43 Camas 5 49:53
98 671 John Dendiuk 39 Portland 5 49:53
99 657 jeff copus 45 portland 5
100 542 Jason Hughes 42 5 49:55
101 629 Robb Farrington 5 50:11
102 360 Todd Harple SWEAT360 44 Hillsboro 5 50:14
103 628 Mike Liefeld 5 50:15
104 666 Danny Hoile bicycleattorney.com 40 Portland 5
105 607 Scot Jarchow Threshold Velo 48 Beaverton 5 50:18
106 414 Burk Webb Portland Velo Racing Team 47 Milwaukie 5 50:27
107 339 Charles Barrett 47 Portland 5 50:34
108 369 Bjoern Brunner 45 Portland 5 50:39
109 452 Steven Soto 41 Sherwood 5 50:44
110 549 Ethan Fuld Unattached 49 Portland 5 50:47
111 647 jonathan eckart 42 Tigard 5 50:49
112 386 Kyle Mountain 47 Portland 5 50:53
113 651 MG Smith 5 50:55
114 564 Alex Dupey 42 Portland 5 50:59
115 672 Souk Soulinthone 37 Portland 5 51:06
116 621 Andrew Schlesinger 39 Portland 5 51:12
117 641 Pascal Chureau 48 portland 5 51:12
118 477 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 56 Portland 5 51:16
119 653 Ewan Rose 5 51:18
120 515 Marc Brodehl BeerMongers Cycle Club 37 Portland 5 51:23
121 622 Jeffrey Johnson Team Beer 46 Portland 5 51:28
122 430 James Owen Capitol Velo 45 Salem 5 51:28
123 586 John Williams Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 40 Portland 5 51:33
124 511 Tim Schallberger Sunnyside Sports 47 Bend 5 51:39
125 662 Tom Perilloux 5 51:44
126 488 Chris Barney Therapeutic Associates Racing 40 Portland 5 51:46
127 593 Jared McClintock 37 portland 5 51:59
128 439 kyle stephens BeerMongers Cycle Club 38 Portland 5 52:10
129 639 Vince Rodarte Team Planet X USA 39 Portland 4 42:07
130 605 Trey Winthrop Team Bob's Red Mill 43 Clackamas 4 42:16
131 635 Andy Barram Boneyard Cycling 45 Bend 4 42:22
132 648 Neil Gibson 42 Portland 4 42:29
133 426 Jake Hamnes 37 Aloha 4 42:30
134 571 Patrick Meigs Team Mudman 47 Portland 4 42:32
135 590 Spencer Leek 42 Portland 4 42:35
136 645 Eric Mellencamp SWEAT360 47 Hillsboro 4 42:39
137 670 Doug Bredall 44 Beaverton 4 42:39
138 435 Doug Malnati 51 Tigard 4 42:40
139 346 Andrew Kaylor Hapi-Go! 45 Beaverton 4 42:44
140 644 David Anderson Yakima Bike Vigilantes 53 Hillsboro 4 42:47
141 661 Eric Thompson 4 42:49
142 484 phil avery Team Beer 40 oregon city 4 43:11
143 461 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas 42 portland 4 43:15
144 577 Jason Bacon Trusty Switchblade 43 Portland 4 43:30
145 569 Paul DeVries Filth and Fury 46 Newberg 4 43:55
146 580 Christopher Lepore 4 44:02
147 489 Wes Woosley 43 Portland 4 44:21
148 389 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 39 Portland 4 44:31
149 626 Greg Gabler 4 44:56
150 558 Sean Whitacre 45 Portland 4 45:00
151 633 Chris Wierman 4 45:22
152 665 Will Symms Civilian Velonauts 40 Portland 4 45:45
153 663 Joseph M. Horton Stumptown Cycling Club 50 fairview 4 45:51
154 654 Victor Delgado 50 Beaverton 4 46:01
155 668 Ryan Van Dusen Unattached 37 Tigard 4 46:12
156 416 Dave Meyer 38 Portland 4 46:40
157 341 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 44 Clackamas 4 47:15
158 638 Aaron Rogosin 36 Portland 4
159 574 Scott Winkels Portland Velo Racing Team 42 Tigard 3 42:28
160 588 James Self 43 Portland 3 45:39
DNF 314 Chris Valencia Team S+M 51 Bend 3
DNF 599 Chris Born Grouptrail Cycling 35 Portland 2
DNF 624 Jamie Fitzgerald Veloforma 48 Grosse pointe woods 2
DNF 634 Damon Schaefer Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 44 Portland 2
DNF 637 Eric Shaffner 2
DNF 476 Ryan Schimpf The Spokesmen 37 oregon city 1
DNF 507 Michael Hopkins Team Planet X USA 40 Portland 1
DNF 538 George P.S. McConnell Ace Window Tinting 43 bend 1

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 290 Jeff Otto Sunset Cycles 52 Beaverton 5 42:45
2 368 Mark Bradley Unattached 54 Roseburg 5 43:01
3 363 John Wilson Team S+M 56 Corvallis 5 43:14
4 250 Joseph Hoerner Smith&Nephew p/b West End Bikes 55 Portland 5 43:17
5 252 William Goritski Rebound/Tireless Velo 52 Camas 5 43:29
6 301 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Portland 5 43:55
7 317 Alan Ott Rock Lobster 57 Eugene 5 43:57
8 292 Johnny Vergis Cyclepath Racing 54 Portland 5 43:58
9 405 Marcel Russenbarger 56 5 44:04
10 318 Steve Yenne Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 58 Salem 5 44:06
11 307 Greg Talbert Focus Bikes 52 Portland 5 44:07
12 282 phil randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 57 Eugene 5 44:40
13 303 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 50 Portland 5 44:50
14 341 Steven Thorne BikeFlights.com 53 Portland 5 44:58
15 280 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 52 Vancouver 5 45:08
16 262 Michael Metz 52 Renton 5 45:16
17 293 John Napier Camas Bike and Sport 53 Camas 5 45:18
18 258 Daniel Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 54 Trout Lake 5 45:21
19 336 Tom Hill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 51 PORTLAND 5 45:46
20 384 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion 52 Portland 5 46:04
21 334 Chauncey Curl Cyclepath Racing 53 Portland 5 46:17
22 251 jim fox bicycleattorney.com 56 Portland 5 46:21
23 360 Don Wright Boneyard Cycling 56 Bend 5 46:27
24 256 Guy Smith Portland Bicycle Studio 51 Rainier 5 46:29
25 361 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 50 Gresham 5 46:43
26 331 Mike Taylor Deschutes Brewery 50 Bend 5 46:48
27 309 David Luoma Oregon Bike Shop Racing Team 57 Portland 5 47:03
28 253 Tim Ellerbruch West End Bikes/Specialized 56 Lake Oswego 5 47:11
29 314 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 50 Brush Prairie 5 47:13
30 319 Steve Petersen Hood River Velo 53 Hood River 5 47:17
31 323 Joe Hamilton na 58 Vancouver 5 47:21
32 281 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 58 Tigard 5 47:31
33 347 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling 55 Portland 5 47:36
34 403 James Thompson Echelon Racing 56 New Westminster 5 47:39
35 357 Daniel Rohlf Unattached 53 Portland 5 47:43
36 349 Dan Davis WebCyclery.com 56 Bend 5 47:51
37 346 Dieter Hoffmann Team S+M 57 Portland 5 47:54
38 268 Mark Stoller Cat in the Hat 53 Portland 5 48:09
39 255 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 56 Portland 5 48:13
40 402 Jeff Poulsen 50 Bend 5 48:14
41 297 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Wilsonville 5 48:22
42 279 David MacFarlane Roseburg Racing 51 Roseburg 5 48:25 Warning- illegal handlebars
43 396 Michael Ryan 55 Bend 5 48:34
44 404 Ed Dalton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 59 Portland 5 48:36
45 342 Tim Rathbun Molalla River BMX 52 Molalla 5 48:41
46 379 David Showalter 50 Portland 5 48:56
47 284 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland 5 49:07
48 380 Vern Krist SW Bicycle 58 Portland 5 49:09
49 270 Jeffrey Volk DNR Cycling 51 Portland 5 49:39
50 325 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 50 Portland 5 49:50
51 386 Dan Houghton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 54 Aloha 5 50:13
52 376 Hugh Givens bicycleattorney.com 57 Portland 5 50:18
53 288 Peter Nielsen Sunset Cycles 52 Portland 5 50:18
54 348 Jim Hinkley EBS Inc 54 Portland 5 50:45
55 326 Stefan Furst Camas Bike and Sport 57 Vancouver 5 50:56
56 383 Chuck Kraeuter Yakima Bike Vigilantes 53 Portland 5 51:05
57 286 Greg Eyerly 50 Salem 5 51:08
58 353 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 55 Portland 5 51:12
59 310 john nicholas DNR Cycling 59 portland 5 51:16
60 294 Mark Castle Portland Velo Racing Team 50 Portland 5 51:24
61 393 Miles Revenaugh 51 Mulino 4 41:31
62 400 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 52 Washougal 4 41:41
63 395 Tom Van Raalte 53 Portland 4 41:49
64 300 Jeff Spencer Team S+M 50 Clackamas 4 41:56
65 359 Evelyn West Team S+M 54 Portland 4 43:11
66 398 Vincent Plaza BriHOP Racing 53 Lake Oswego 4 43:19
67 406 Dave Groner 58 Lake Oswego 4 43:28
68 401 David Lenhart Boneyard Cycling 53 Bend 4 43:33
69 283 Thomas J Meier 59 Corvallis 4 43:41
70 397 Nicholas Adamy 4 43:47
71 370 Dale Webster Bike Newport-Bier One 56 South Beach 4 48:51
72 399 Dan Manco Team Yacht Club 50 Austin 3 41:35
73 352 Whit Bazemore Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 51 Bend 4 42:15 relegated for outside pit equuipment
DNF 278 Jon Gove Ruckus Test Team 52 Portland 3
DNF 276 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 54 Camas 1

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 508 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 63 Eugene 5 46:25
2 517 Gary Klingler WebCyclery.com 60 Bend 5 47:00
3 502 Steve Lacey Team S+M 60 Portland 5 47:14
4 528 Rick Gregory Black Dog Velo 61 Eugene 5 47:19
5 500 Ron Strasser Team S+M 65 Portland 5 47:27
6 506 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 60 Eugene 5 47:39
7 504 Robert Fox Half Penny Cycling Team 63 Keizer 5 48:20
8 514 Steven Miller 61 Portland 5 49:15
9 511 Craig Mavis Deschutes Brewery 60 Bend 5 49:28
10 519 Mark Schwyhart 5 50:02
11 532 Bob Daugherty Cyclepath Racing 63 Portland 5 50:12
12 509 Russell Speirn Portland Velo Racing Team 68 Wilsonville 5 50:19
13 521 Steve Rearden Blondie Velo 63 Portland 5 50:52
14 527 Philip Litchfield Half Penny Cycling Team 64 Salem 4 41:33
15 526 Malcolm Johnson Portland Velo Racing Team 66 Portland 4 41:36
16 524 Amory Cheney Boneyard Cycling 63 Bend 4 41:55
17 513 David Hankins Camas Bike and Sport 60 Camas 4 42:50
18 537 Jim Houck Athletes Lounge Cycling Team 64 Beaverton 4 42:54
19 512 Tad Hodgert Deschutes Brewery 68 Bend 4 43:00
20 520 Larry Stryker The Spokesmen 65 Camas 4 43:21
21 533 Paul Montgomery Team S+M 62 Portland 4 43:50
22 539 Gary Holm 60 Portland 4 45:41
23 538 Karl Jackson 60 4 45:47
24 516 John Degenhardt 60 Portland 4 46:14
25 530 Loren Russell 72 Corvallis 4 48:12
26 534 Tim Hanrahan unaffiliated at moment 61 Portland 4 48:26
27 507 Edward Lanton 64 Portland 3 43:32
28 531 Frank Fleetham Boneyard Cycling 71 Bend 3 43:41

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 9 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 44 Bend 5
2 42 Meg Hamilton Hutch's-Slocum-Co-Motion 43 Eugene 5
3 20 Elise Huggins River City Bicycles Women's Team 45 Portland 5
4 43 jaini VS-Crawford Hutch's-Slocum-Co-Motion 39 Eugene 5
5 38 Anne Davis Usher Portland Bicycle Studio 35 Portland 5
6 34 Julie Wilson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 41 Hood River 5
7 1 Lora Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 55 Trout Lake 5
8 3 Mielle Blomberg Team S+M 43 Portland 5
9 45 Juliette Oldfield 37 Portland 5
10 19 Margi Bradway Team S+M 40 Portland 5
11 35 Michelle Mills Sunnyside Sports 36 BEND 5
12 28 Laura Hagen Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 46 Bend 5
13 8 Erica Lurie 37 Portland 5
14 13 Anna Vaughn West Coast 38 portland 5
15 6 Ann Kennedy bicycleattorney.com 46 Portland 5
16 49 Sarah Tisdale Highfive Cycling 44 Hillsboro 5
17 29 Mary Angelo Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 45 Bend 5
18 46 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 45 Portland 5
19 48 Kimberly Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 35 Portland 5
20 16 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 44 Portland 5
21 10 Julie Deal BeerMongers Cycle Club 42 Portland 5
22 14 Patricia Strange Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 43 Bend 5
23 25 Tess Weir RAO/Imperial River Racing 45 Beaverton 5
24 21 Deb Bauer Tensegrity PT Cycling 39 Eugene 5
25 33 Martha Paulus Half Penny Cycling Team 43 Salem 5
26 11 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 39 Vancouver 5
27 2 Carly Heron GVH Bikes 40 Hood River 5
28 24 Anna Saltonstall Team S+M 38 The Dalles 5
29 50 Kristina Hughes Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 43 Sherwood 5
DNF 26 Susanha Julber Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 48 Bend 3

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Time
1 529 Sheri Zwagerman Flywheel Bicycle Solutions 41 Medford 05
2 515 Jill Petersen Team Finger 42 Hood River 05
3 530 Melissa Thomsen Metropolis Cycle Repair 38 Portland 05
4 519 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 36 Portland 05
5 508 Holly Pfeiffer Trusty Switchblade 42 Bend 05
6 527 Tracey March Deschutes Brewery 45 Bend 05
7 526 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 41 Portland 05
8 534 Julia Sperry Cycle-Smart Grassroots Team 43 Portland 05
9 503 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 43 Portland 05
10 541 Lindsey Kennedy 05
11 520 Trish Jilot Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 41 Portland 05
12 513 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 41 Portland 05
13 511 Evelyn Kim Stumptown Cycling Club 45 Portland 04
14 540 Traci D'Elia Sweetpea Ladies Auxiliary 40 Hillsboro 04
DNF 539 Julie Carter 45 Portland 04

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 612 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 50 Vancouver 5
2 619 Katherine Christensen bicycleattorney.com 54 Portland 5
3 620 Laila Deardorff bicycleattorney.com 53 Lake Oswego 5
4 638 Cheryl Januzzi Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 52 Lake Oswego 5
5 601 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 52 Camas 5
6 631 Mary Dallas Hutch's/Bend Dental 52 Bend 5
7 640 Suzy Renn Team Slow 45 Portland 5
8 626 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland 5
9 628 Pam Reid Team Rose City 57 Portland 5
10 636 Sami Fournier Murder of Crows 47 Bend 5
11 632 Andrea Thomas Boneyard Cycling 46 Bend 5
12 606 Pam Fairchild Rebound/Tireless Velo 49 Portland 5
13 622 Kathy Hovermale Boneyard Cycling 55 Bend 5
14 643 Christie Scheer Team Rose City 51 Portland 5
15 621 Loraine Blake Oregon Bike Shop Racing Team 49 Portland 5
16 629 Anne Zoormajian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 50 West Linn 5
17 642 Jill Ballantyne Deschutes Brewery 50 Bend 4
18 600 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 61 Lake Oswego 4
19 641 Mary Jenkins 4

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 593 Steven Beardsley Gentle Lovers 32 Portland 6 48:27
2 513 Lee Ordonez English Cycles 32 Eugene 6 48:27
3 655 Cody Peterson Hutch's/Bend Dental 35 Bend 6 48:39
4 558 Seth Patla REN Cycles/Ti Cycles/River City Bicycles 37 Forest Grove 6 48:42
5 662 Brad Winn HCH-RPM Mortgage Cycling Team 31 Portland 6 48:48
6 659 Adam Artner Redline 20 Corvallis 6 48:55
7 637 Adrian Richardson Showers Pass Elite Road Team 26 Portland 6 49:12
8 503 Brian Kesselman Ruckus Test Team 38 Portland 6 49:24
9 648 Clint Culpepper Team Wooly Mammoth 34 Portland 6 49:37
10 582 Ben Guernsey Trusty Switchblade 30 Portland 6 49:55
11 638 Chris Snyder bicycleattorney.com 41 Portland 6 49:59
12 553 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 6 50:01
13 684 Gabriel Linn Trusty Switchblade 37 Bend 6 50:04
14 512 David Boerner Ruckus Test Team 33 Portland 6 50:14
15 717 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 36 bend 6 50:26
16 608 Ryan Barrett Poler 34 Portland 6 50:31
17 591 Andrew Yeoman Ruckus Test Team 32 Portland 6 50:49
18 524 Ryan Garner Team Planet X USA 33 Eugene 6 50:56
19 567 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 40 Portland 6 51:00
20 721 Mike Bene 6 51:13
21 619 Jacob Furniss Poler/Mad Alchemy 34 Portland 6 51:19
22 572 Byron Breeden Guinness Cycling Team 38 Hood River 6 51:21
23 715 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion 45 Camp Adair 6 51:37
24 646 John Gulick Green Submarine Records 38 Portland 6 51:44
25 703 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 31 Bend 6 52:16
26 511 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 38 Portland 6 52:34
27 657 Kevin Templeton 30 Portland 6 52:43
28 642 Daniel Evans Ruckus Test Team 30 Portland 6 52:49
29 658 jimmy lingwood Gentle Lovers 33 portland 6 52:59
30 700 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas 31 Portland 6 53:03
31 592 Shawn Small Ruckus Test Team 30 Portland 6 53:09
32 707 rich cramer bicycleattorney.com 54 Beaverton 6 53:11
33 706 Shane Beers 6 53:23
34 517 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 39 lake oswego 6 53:23
35 602 Freddy Tincher Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 40 Portland 6 53:25
36 539 Scott Barker 45 Portland 6 53:30
37 540 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland 6 53:39
38 508 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 51 Portland 6 53:44
39 587 Christopher Burge Green Submarine Records 33 Portland 6 53:45
40 610 Daniel Carter BeerMongers Cycle Club 33 Portland 6 53:47
41 613 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team 33 Portland 6 53:56
42 561 Ken Hahn Stumptown Cycling Club 40 Portland 6 54:10
43 514 Jerald Winfrey Cyclepath Racing 39 Tigard 6 54:15
44 531 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 50 Portland 6 54:36
45 701 Terry Hamness Camas Bike and Sport 44 Washougal 6 54:36
46 502 Zach Horn TheClymb.com 35 Portland 6
47 712 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 39 Portland 5 46:23
48 566 Paul Kelly Stumptown Cycling Club 48 Lake Oswego 5 46:27
49 713 Tony Curtis The Spokesmen 47 Vancouver 5 46:34
50 720 Ryan Linville 43 Portland 5 46:34
51 578 Erik Denninghoff DNR Cycling 35 Portland 5 46:49
52 607 Christian Reed Green Submarine Records 35 Portland 5 46:49
53 665 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 48 Portland 5 46:57
54 595 Joel Crouch Ironclad Cycling Team 38 Portland 5 47:01
55 543 Sean Rees Cyclepath Racing 48 Portland 5 47:02
56 693 Terry O'connor 5 47:06
57 557 Steven Basden Team 10 Barrel 49 Portland 5 47:09
58 622 Nolan Restivo TheClymb.com 36 Portland 5 47:13
59 544 Jeremy Zane 44 Portland 5 47:13
60 682 Chris Sautter Yakima Bike Vigilantes 48 Portland 5 47:15
61 666 mike zoormajian Yakima Bike Vigilantes 47 West Linn 5 47:15
62 714 Peter Rueegger Team Mudman 46 Portland 5 47:18
63 677 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 48 Portland 5 47:43
64 696 Adam Moore Look Good Feel Good 29 Portland 5 47:56
65 631 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 45 Portland 5 48:05
66 523 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 5 48:10
67 711 Bryan Swisshelm Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 47 Portland 5
68 694 Alex Visser Oregon Bike Shop Racing Team 22 Camas 5 48:45
69 664 Phillip M Trost Team S+M 38 Battle Ground 5 49:03
70 538 David German Hammer Velo 49 Portland 5 49:09
71 585 Cindy Lewellen 47 Portland 5 49:09
72 718 David Arndt 34 Portland 5 49:13
73 520 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Wilsonville 5 49:22
74 670 Brandon whalen 5 49:29
75 705 Nils Tillstrom BriHOP Racing 34 Portland 5 49:59
76 521 Jeffrey Volk DNR Cycling 51 Portland 5 50:34
77 580 john nicholas DNR Cycling 59 portland 5 50:53
78 614 David Luoma Oregon Bike Shop Racing Team 57 Portland 5 51:43
79 660 Brian Puskas 38 Portland 5 52:03
80 615 James Webb Beaverton Bicycle Club 48 Portland 5 52:06
81 525 Carly Heron GVH Bikes 40 Hood River 5 52:19
82 704 Maxwell Merkle Ruckus Test Team 32 Portland 5 52:42
83 603 Kevin Phomma Trusty Switchblade 20 Portland 5 53:23
84 679 chris mccraw Team Slow 38 portland 5 53:45
85 692 Suzy Renn Team Slow 45 Portland 5 54:45
86 547 Andrew Kaylor Hapi-Go! 45 Beaverton 5 55:29
87 627 Todd Foreman-Kinder Veloforma 28 Portland 4 48:40
88 710 Kristin Bott Team Slow 33 Portland 4 49:22
89 510 Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing 42 Beaverton 4 49:47
DNF 601 Nat Johnson Green Submarine Records 36 Portland 4
DNF 708 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 55 Portland 4
DNF 577 Brian Gerow Breadwinner Cycles 33 Portland 3
DNF 650 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 18 Portland 3
DNF 709 Graeme Wagoner 2
DNF 571 Pete Rubijono Poler/Mad Alchemy 38 Portland 1
DNF 697 Vince Rodarte Team Planet X USA 39 Portland 1
DNF 716 Brian Gee 1
DNF 719 Brian Snelson 1

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 685 Cindy Lewellen 5 44:54
2 688 Jade Koide Look Good Feel Good 31 Portland 5 45:20
3 689 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 29 Portland 5 45:26
4 684 Stephanie Chase Portland Bicycle Studio 33 Portland 5 45:27
5 690 Cristina Mihaescu Ruckus Test Team 35 Portland 5 45:39
6 680 Julie Kowal Athletes Lounge Cycling Team 33 Portland 5 46:12
7 674 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 43 Portland 5 46:26
8 673 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 5 46:26
9 686 Suzy Renn Team Slow 45 Portland 4 37:50
10 683 Kate Ayres 29 Hillsboro 4 38:09 Incorrect number Placement
11 691 Allison Quick 28 Portland 4 38:33
12 670 Candida Hart Hapi-Go! 50 Washougal 4 39:12
13 687 Sharon Anderson Trusty Switchblade 45 Portland 4 39:41
14 672 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 40 Portland 4 41:34
15 675 Julie Ann Smith Sweetpea Ladies Auxiliary 46 Happy Valley 4 42:16
16 ng Norrene Godfrey 4
17 679 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 37 Portland 3 44:51
18 692 Ashley Lance 4 41:50 Relegated for assistance outside pit

Unicycle

Num Name Team Age City
1 U1 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 15 Washougal
2 U2 Susannah Hart Hapi-Go! 17 Washougal
3 u9 Anne-Sophie Rodet
4 U8 Ben Schoenberg Seriousjuggling.com 44 Portland
5 U6 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal
6 u10 Tyler Williams
7 U7 Joseph Boquiren Hammer Velo 48 Portland
8 U4 Hannah Hart Hapi-Go!
9 U3 Nathaniel Wells

Women A

Num Name Team Age City Laps
1 865 Beth Ann Orton Team S+M 33 Portland 8
2 869 Laura Winberry Speedvagen Racing Machines 30 Bend 8
3 885 julie krasniak 26 portland 8
4 889 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 33 Portland 8
5 858 Abby Watson Breadwinner Cycles 30 Portland 8
6 868 Tina Brubaker Speedvagen Racing Machines 46 Bend 8
7 894 Serena Bishop All Access Racing 35 bend 7
8 914 Alice Pennington S&M/Kona Grassroots 33 Portland 7
9 880 Megan Chinburg River City Bicycles Women's Team 35 Portland 7
10 913 Kristin Duyn Portland Bicycle Studio 35 Portland 7
11 859 Jessica Gill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 37 Happy Valley 7
12 888 Sarah Max West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 39 Bend 7
13 896 Kristen Minarik bicycleattorney.com 33 Portland 7
14 872 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 7
15 912 Annalisa Fish 30 Portland 7
16 867 Jenn Levo Ironclad Cycling Team 34 Portland 7
17 851 Beth kobza Portland Bicycle Studio 30 Portland 7
18 898 Rebeccah Bieri Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 35 White City 7
19 857 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 48 Portland 7
20 904 Melissa Sher 29 Portland 7
21 879 Cindy Lewellen 47 Portland 7
22 863 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team 38 Portland 7
23 909 Remy Maguire Team S+M 35 Portland 7
24 887 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 32 Beaverton 7
25 878 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Vancouver 7
26 892 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 34 Portland 7
27 905 Julie Baird Team 10 Barrel 31 Portland 7
28 890 Marayah Deese Portland Bicycle Studio 29 Portland 7
29 881 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 32 Portland 7
30 903 Angharad Porteous bicycleattorney.com 26 Portland 6
31 877 Hannah Hart Hapi-Go! 21 Washougal 4
DNF 902 Stephanie White 26 Tacoma 4
DNF 915 4
DNF 854 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 26 Portland 2
DNF 871 Julie Browning Cyclepath Racing 45 Portland 2

Women B

Num Name Team Age City Laps
1 103 Krissy Brunsman Green Submarine Records 37 Portland 5
2 174 Karla Kingsley 32 Portland 5
3 134 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion 13 Eugene 5
4 133 Alana Armstrong HiFi Sound Cycling Components 33 Portland 5
5 137 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team 36 Portland 5
6 125 Aunika Miranda Trusty Switchblade 14 Portland 5
7 153 Ashley Lance BeerMongers Cycle Club 29 Portland 5
8 143 Stacy Westbrook Highfive Cycling 39 Portland 5
9 123 Suzie Atkin Sweetpea Ladies Auxiliary 34 Portland 5
10 154 Kim Danielson Metropolis Cycle Repair 30 Portland 5
11 136 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team 37 Lake Oswego 5
12 163 Katie Ryan Bend Endurance Academy 17 Bend 5
13 167 Holland LaRue 37 Hood River 5
14 107 Cristina Mihaescu Ruckus Test Team 35 Portland 5
15 170 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 29 Portland 5
16 145 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 13 Tigard 5
17 150 Hannah Moore Green Submarine Records 31 Portland 5
18 162 Sophie Russenberger Bend Endurance Academy 17 Bend 5
19 108 Kristi Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 35 Portland 5
20 165 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 35 Portland 5
21 173 Alynda Lingwood Gregg's/Trek 31 Portland 5
22 128 Erin Chipps Green Submarine Records 34 Portland 5
23 156 Erica Loder Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 35 Lake Oswego 5
24 140 Mari Little BeerMongers Cycle Club 35 Portland 5
25 142 katie monaco Les Femmes de S & M 27 Portland 5
26 172 Iris Dougherty 4

Women C

Num Name Team Age City Laps
1 335 Diane Smith 44 Hillsboro 5
2 320 Sarah Jane Hash 32 Bend 5
3 309 Taeryn Robbins 40 Astoria 5
4 262 Leah Medure DNR Cycling 34 Portland 5
5 311 Alyssa Hagen Athletes Lounge Cycling Team 30 Portland 5
6 283 jennifer phillips Athletes Lounge Cycling Team 35 Portland 5
7 342 Allison Quick 28 Portland 5
8 337 Michelle Spatz 28 Portland 5
9 304 Kerry Weymouth 40 Portland 5
10 338 Halley Wagoner Look Good Feel Good 29 Portland 5
11 305 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 31 Portland 5
12 317 jill weir RAO/Imperial River Racing 45 Beaverton 5
13 334 Sha-Marie Brown Deschutes Brewery 47 Bend 5
14 344 Kristin Bott Team Slow 33 Portland 5
15 341 Autumn Shreve 34 Portland 5
16 269 Rachel Mavis Deschutes Brewery 45 bend 5
17 282 Erica Menze Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 27 Portland 5
18 295 LeiLani Bentley Therapeutic Associates Racing 36 Portland 4
19 315 Meg Crapster-Pregont 28 Portland 4
20 321 Lisa Gentz 33 Bend 4
21 276 Traci Smolen 47 Portland 4
22 331 Tracey Lew Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 Portland 4
23 325 stephanie roulon 4
24 343 Jude Gerace Sweetpea Ladies Auxiliary 32 Portland 4
25 339 Samantha Pharris Trinity Bikes 23 Redmond 4
26 323 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repair 29 Portland 4
27 287 Meagan Bozeman 41 Sherwood 4
28 260 Christy Hawkins Monkey Wrench Bicycle Club 37 portland 4
29 253 Leanne Marinace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 46 Portland 4
30 330 Kali Abel 4
31 336 Jennifer Adamy 4
32 259 Jennifer Rychlik SWEAT360 43 Hillsboro 4
33 268 Rose-Ann Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 46 Lake Oswego 4
34 345 Abby Bohannan 4
35 288 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling 42 Portland 4
36 279 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 37 Portland 4
37 312 Taylor Schefstrom Trusty Switchblade 28 Portland 4
38 275 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 42 Portland 3
DNF 340 Sara Gardner 36 bend 1