Cross Crusade: WA County Fairgrounds

Portland, OR
October 26, 2014

Part of the Cross Crusade

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Athena

Num Name Team Age City Laps Time
1 973 Erika Miranda Trusty Switchblade 39 Portland 4 40:58
2 974 Kathy Hovermale Boneyard Cycling 55 Bend 4 44:22
3 975 Traci D'Elia Sweetpea Ladies Auxiliary 40 Hillsboro 4 46:52
4 976 JJ Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary 43 Portland 4 49:54
5 970 Libby L. Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 45 Portland 4 50:22
6 972 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 42 Portland 3 43:12

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 212 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 28 Portland 4 35:17
2 154 Dustin Tombleson Boneyard Cycling 33 Bend 4 37:26
3 164 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 14 Gaston 4 37:36
4 50 luis vargas Human Powered 39 PORTLAND 4 37:42
5 147 Russell Walker 27 Portland 4 37:52
6 149 Ian Boggs 34 Portland 4 37:58
7 248 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team 28 Beaverton 4 38:04
8 258 howard draper 37 Portland 4 38:28
9 109 Paul Furst Camas Bike and Sport 16 Vancouver 4 38:34
10 64 Peter Hand 41 Portland 4 38:39
11 148 Adam Bergerson Capitol Velo 39 Salem 4 38:46
12 128 Tanner Schulz 34 Hillsboro 4 38:50
13 110 Stefan Furst Camas Bike and Sport 57 Vancouver 4 39:02
14 88 Kevin Bransford 31 Lake Oswego 4 39:07
15 171 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas 43 Portland 4 39:07
16 183 Andrew Duncan 39 Portland 4 39:13
17 18 Danny Pettit 52 Happy Valley 4 39:17
18 202 tom valencia 46 hillsoboro 4 39:40
19 116 Bruce Avery 59 Vancouver 4 39:43
20 66 Austin Grisham Athletes Lounge Cycling Team 28 Portland 4 39:55
21 157 Max Holfert Human Powered 34 Portland 4 39:58
22 207 John Kirkman 26 Portland 4 39:59
23 229 D'Arcy Owen 42 Portland 4 40:22
24 37 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team 49 Lake Oswego 4 40:29
25 201 Justin Yuen Grouptrail Cycling 40 Portland 4 40:32
26 32 David Hankins Camas Bike and Sport 60 Camas 4 40:48
27 217 Joshua Sutton Josh Sutton 33 Beaverton 4 40:51
28 194 Christopher Krupa 35 Portland 4 40:58
29 35 Alastair Cox 26 portland 4 40:59
30 213 Stephen Zadrozny 31 Portland 4 41:18
31 221 Carl Steinke Unattached 38 Portland 4 41:30
32 240 Chris Eves Rolling Thunder p/b The Missing Link 4 41:32
33 140 Tom Kretz Athletes Lounge Cycling Team 51 Oregon City 4 41:38
34 188 Austen Sofhauser 4 41:40
35 133 Jason Davis Rolling Thunder p/b The Missing Link 28 Portland 4 41:43
36 228 Cesar Carrillo 32 Hillsboro 4 41:49
37 238 ben conte 44 portland 4 41:54
38 241 Bryan Riffel 4 41:59
39 255 Jeremy Gavelin 23 Portland 4 42:03
40 124 Mark Hand 55 Tigard 4 42:06
41 259 Patrick Hunt 4 42:13
42 161 Paul Sackman 57 Portland 4 42:24
43 233 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go! 13 Vancouver 4 42:31
44 260 Taylor Thompson 4 42:37
45 156 Joshua Boelter 38 Portland 4 42:43
46 239 Ralph Peterson 4 43:00
47 187 Jim White TeBoJi 57 Salem 4 43:11
48 167 Brian Fuller 40 Milwaukie 4 43:22
49 135 Don Gutzmann 42 Hillsboro 4 44:00
50 252 Scott Hollingsworth 32 Portland 4 44:09
51 251 Gary Kim Grouptrail Cycling 4 44:30
52 237 Brad Bateman 4 44:59
53 249 Rick Barrett 4 45:05
54 182 Jack Owens 35 Portland 4 45:12
55 98 Heath Hodgert 4 45:49
56 86 Barry Rich RVC 56 Portland 4 45:53
57 246 Murray Skillestad 4 46:01
58 81 Scott Graves Athletes Lounge Cycling Team 36 Canby 4 46:05
59 214 Dustin Long 21 Milwaukie 4 46:34
60 122 Matt Jaszkowiak 41 Portland 4 46:40
61 6 John Morehead Camas Bike and Sport 51 Washougal 4 46:40
62 242 Ramsey Kail 29 Beaverton 3 34:09
63 189 Larry Coates 41 Tigard 3 34:48
64 245 Frank Mistretta 3 34:57
65 144 Jessica Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 38 Portland 3 35:21
66 250 Morgan Spriggs Athletes Lounge Cycling Team 46 Aloha 3 35:22
67 226 John Bowen 34 Portland 3 35:32
68 243 Shane Valle 3 35:42
69 244 Taylor Phillips 23 Portland 3 35:45
70 247 Judah Gold-Markel 3 35:51
71 198 Michael Ybaben 51 Beaverton 3 36:12
72 9 Zachary Goude Team Planet X USA 32 Portland 3 37:23
73 170 Reyaz Rohani 33 Portland 3 37:47
74 143 Gil Herrera NWLCC Diablos 33 Hillsoboro 3 37:59
75 165 Jon Ervin 42 Gaston 3 38:34
76 257 Madeleine Jones 3 39:12
77 256 Gregory Lanton 3 39:48
78 84 Stephen Rich 47 Portland 3 40:01
79 253 Michael Cornwell 3 40:51
80 126 Jennifer Kulle-Jones NoMads Bicycle Racing Team 45 Portland 3 41:06
81 234 david brown Clutch 54 portland 3 41:14
82 96 Spencer Dandy 28 Portland 3 43:50
DNF 70 Jason Fleming Athletes Lounge Cycling Team 33 Clackamas 1
DNF 168 James Green 43 Portland 1

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 818 Javan Bailey 3 38:40
2 739 Amy Seymour Trusty Switchblade 41 Oregon city 3 44:04
3 731 Lauren Malakowski Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 25 hillsboro 3 44:06
4 767 julia himmelstein 31 Portland 3 45:58
5 758 sara stille 34 Portland 3 47:30
6 707 Kristina Owen Capitol Velo 16 Salem 3 50:12
7 812 Jessie Kwak 31 PORTLAND 3
8 809 Jannel Waldron 3
9 747 Donna Russell 55 Beavercreek 2 32:04
10 811 Hau Hagedorn Grouptrail Cycling 40 Portland 2 32:06
11 770 Emily Robey Oregon Bike Shop Racing Team 21 portland 2 32:09
12 814 Erin Corcoran 29 Newberg 2 32:21
13 786 Susan Kosmala 42 Tigard 2 32:23
14 733 Carolyn Sykes 33 Portland 2 32:42
15 779 Kristin Morrissey 41 Portland 2 32:55
16 813 Tanya Littrell 2 33:04
17 756 Lindsay Walker 33 Portland 2 33:49
18 708 Kirsten Rudberg Unattached 43 Portland 2 36:35
19 778 Vikki Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 55 Eugene 2 37:09
20 745 Samantha Trost Team S+M 14 Battle Ground 2 38:02
21 816 Lyssa Thomson 2 40:44
22 815 Nicole Leblanc 2 42:58
23 817 Jennifer White 2 52:03
24 748 Heather Winfrey Tigard 3 44:13 started with the wrong field
DNF 764 Katy Townsend 33 Corvallis 2
DNF 810 Sarah Hamness 1

Category A

Num Name Team Age City Laps Time
1 137 Ryan Trebon Clement/Cannondale 34 Bend 8 1:08:59
2 78 Carl Decker Giant 39 Bend 8 1:10:18
3 4 Seth Patla REN Cycles/Ti Cycles/River City Bicycles 37 Forest Grove 8 1:11:23
4 18 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 43 Portland 8 1:11:33
5 97 Josh Kelley Chris King / Cielo Factory Team 31 Portland 8 1:11:38
6 89 Ben Thompson Thump Coffee 38 Bend 8 1:11:44
7 2 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA 33 portland 8 1:11:52
8 108 Brennan Wodtli Speedvagen Racing Machines 26 Bend 8 1:13:53
9 121 Scotty Carlile Thump Coffee 30 Bend 7 1:04:15
10 3 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 38 Portland 7 1:04:28
11 41 Damian Schmitt Portland Bicycle Studio 36 Bend 7 1:04:58
12 36 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team 35 Portland 7 1:06:08
13 119 Sam Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion 17 Eugene 7 1:06:11
14 76 Joel Madrone Breadwinner Cycles 39 portland 7 1:06:12
15 136 Peter Smith 7 1:06:13
16 53 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 41 Portland 7
17 59 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 31 Portland 7 1:06:39
18 8 Ryan Garner Team Planet X USA 33 Eugene 7 1:06:58
19 61 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles 26 Portland 7 1:07:32
20 118 James Ceccorulli bicycleattorney.com 27 Portland 7 1:07:44
21 67 Colin Rowan Look Good Feel Good 32 Portland 7 1:07:50
22 131 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 31 Bend 7 1:08:04
23 128 Joseph Ketner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Gresham 7 1:08:38
24 51 Robert Carver HiFi Sound Cycling Components 33 Portland 7 1:08:46
25 129 Jeff Ballantine Cyclepath Racing 29 Portland 7 1:08:48
26 7 Jeremy Russell bicycleattorney.com 32 Portland 7 1:09:07
27 33 Jeremy Dunn The Athletic Community 34 Portland 7 1:09:25
28 14 Ira Ryan Breadwinner Cycles 38 portland 7 1:09:25
29 127 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Happy Valley 7 1:10:49
30 142 Clint Culpepper Team Wooly Mammoth 34 Portland 7 1:10:50
31 70 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Cyclocross.com 29 Portland 7 1:11:00
32 68 Jonathan Myers Team S+M 47 Portland 7 1:11:11
33 6 James Rowan Murder of Crows 28 Bend 7 1:11:17
34 32 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 39 Vancouver 7 1:11:28
35 19 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Portland 7 1:11:39
36 110 Nathan Coffey HCH-RPM Mortgage Cycling Team 35 Portland 7 1:12:00
37 139 David Wilcox 35 Portland 7 1:12:15
38 135 Byron Breeden Guinness Cycling Team 38 Hood River 7 1:12:29
39 40 Chad Cheeney Murder of Crows 35 bend 7 1:12:37
40 138 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 41 Portland 7 1:13:39
41 50 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 15 Washougal 7 1:13:43
42 81 Patrick Jackson Buy Local Cycling 35 Salem 7 1:14:09
43 130 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling 29 Salem 6 1:04:44
44 23 Troy Sexton Therapeutic Associates Racing 31 Portland 6 1:05:31
45 39 Adam Oliver Hutch's-Slocum-Co-Motion 18 Eugene 6 1:09:15
DNF 74 Stephen Bedford HCH-RPM Mortgage Cycling Team 36 Portland 5
DNF 140 Daniel Langlois 5
DNF 46 Sean Corey Breadwinner Cycles 31 Vancouver 5
DNF 38 James Williams Deschutes Brewery 34 Bend 4
DNF 57 Tim Goodall Islabikes 27 Portland 4
DNF 105 Colé Lalomia The Athletic Community 21 Portland 4
DNF 48 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 30 Portland 4
DNF 103 Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team 25 Portland 4
DNF 22 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 33 Portland 3
DNF 93 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 31 Portland 3
DNF 132 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA 41 Keizer 3
DNF 73 Nathan Gibson Trusty Switchblade 28 Portland 2
DNF 111 Rust LaFleur Ride with Heart 37 Portland 2
DNF 141 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 2
DNF 83 William Warburton Bend Endurance Academy 34 Bend 1
DNF 99 Matt Russell Hutch's/Bend Dental 35 Bend 1
DNF 109 Brig Brandt 34 Bend 1
DNF 112 Mitchell Trux REN Cycles/Ti Cycles/River City Bicycles 34 Portland 1

Category B

Num Name Team Age City Laps Time
1 148 Andy Edick Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 26 Portland 4 42:33
2 146 Aaron Bardeck 31 4 42:58
3 27 Anthony Monteleone Portland Bicycle Studio 28 Portland 4 43:44
4 71 Trevor Lane Boneyard Cycling 25 Bend 4 43:48
5 51 Eric Fischer Nossa Familia Coffee Cycling 33 Portland 4 44:16
6 114 Timothy Scheumann 27 Portland 4 44:36
7 151 Jason Elstad Rolling Thunder p/b The Missing Link 33 Portland 4 45:30
8 115 Gary Szalay 34 Hood River 4 45:31
9 100 Jared White 33 Portland 4 45:45
10 52 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club 34 Beaverton 4 45:52
11 70 Jonathan Kuipers CX Pistols p/b Cyclocross.com 28 Portland 4 45:53
12 127 Daniel Steinle CX Pistols p/b Cyclocross.com 27 Portland 4 46:16
13 98 Matthew Crampton BeerMongers Cycle Club 34 Portland 4 46:22
14 60 Matthew Edwards Black Lodge Cycling 24 Portland 4 46:57
15 90 Jeremy Bowler Team 10 Barrel 31 Bend 4 47:14
16 66 Christian Martin River City Bicycles 38 Portland 4 47:18
17 142 Andrew Fleming 37 4 47:23
18 149 Rob Angelo Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 40 Bend 4 47:28
19 87 Patrick Reedy CX Pistols p/b Cyclocross.com 36 Portland 4 47:31
20 125 Greg Fleming Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25 Portland 4 47:42
21 107 Andrew Warren Team S+M 21 Portland 4 48:07
22 23 Cory Solo Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 4 48:34
23 134 Stuart Elgin 24 Portland 4 48:50
24 126 Christopher Muhs Look Good Feel Good 27 Portland 4 48:52
25 144 Milan Milovancer 36 4 48:54
26 2 Sean A Carline CX Pistols p/b Cyclocross.com 36 Portland 4 49:07
27 120 Mike Chamblin 31 Portland 4 49:36
28 18 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 4 49:42
29 3 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 18 Portland 4 49:57
30 64 Aaron Ufferman 33 Portland 4 49:59
31 59 Matt Briggs XC Oregon 27 Bend 4 50:34
32 46 Dennis Stafford CX Pistols p/b Cyclocross.com 38 Portland 4 56:05
33 145 Matthew Cittadini 4 56:15
DNF 24 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 30 Beaverton 3
DNF 40 Jeff Johnston Boneyard Cycling 34 Bend 3
DNF 29 Rob Thompson Ironclad Cycling Team 43 Portland 3
DNF 63 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 16 Portland 3
DNF 150 ben corbalis 29 3
DNF 68 Ben Chinburg CX Pistols p/b Cyclocross.com 31 Portland 3
DNF 141 Andrew Grueninger 28 Portland 3
DNF 147 Andrew Baxter 28 Portland 2
DNF 9 David Cushman Cycle Smart 33 Portland 2
DNF 74 Kevin Ruszel 33 Portland 2
DNF 104 Samuel Bradshaw Athletes Lounge Cycling Team 39 Lake Oswego 2
DNF 121 Billy Truelove Co-Motion Cycles Factory Team 40 Eugene 2
DNF 77 Cary Adams Rolf Prima 20 Corvallis 1
DNF 95 Duncan Russell Backroom Coffee Roasters/Trek Columbus OH 33 Corvallis 1
DNF 143 Chris Magel Bike Newport-Bier One 33 Newport 1

Category C

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 214 Cameron Duff Metropolis Cycle Repair 26 Portland 5 47:15
2 92 Nathan Agalzoff 32 Forest Grove 5 47:17
3 166 Corey Fish 32 Portland 5 47:22
4 7 Brett Cassidy TheClymb.com 33 Portland 5 47:41
5 139 Blaine Bartholomew 32 Portland 5 48:01
6 113 Matt Good Look Good Feel Good 25 Portland 5 48:02
7 238 Adam Moore Look Good Feel Good 29 Portland 5 48:16
8 240 Scott A Rider Grouptrail Cycling 46 Portland 5 48:17
9 74 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team 30 Portland 5 48:19
10 102 Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 5 48:28
11 95 Kyle Morris Therapeutic Associates Racing 26 Gresham 5 48:28
12 174 Phil Webster Rolling Thunder p/b The Missing Link 31 Portland 5 48:30
13 5 Eric Albright Look Good Feel Good 32 Portland 5 48:49
14 94 Corey McManus 33 Beaverton 5 48:54
15 69 Jeremy Nichols Zing 3 36 Tigard 5 48:55
16 134 Michael Collins 32 Portland 5 49:10
17 56 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team 33 Vancouver 5 49:25
18 93 Kyle Kruger 30 Portland 5 49:47
19 21 Michael A Shearer Team 10 Barrel 33 Tigard 5 49:51
20 236 Eric Speakman Team Lost Highway 43 Portland 5 49:58
21 141 Joseph Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 24 Portland 5 50:05
22 76 Marc Heisterkamp Grouptrail Cycling 32 Portland 5 50:11
23 146 John Berrigan 31 Tualatin 5
24 239 Tyler Holmes Team Planet X USA 32 Portland 5 50:19
25 158 David Hymans Metropolis Cycle Repair 35 Portland 5 50:44
26 84 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal 5 50:46
27 128 Travis White 24 Portland 5
28 175 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 15 Vancouver 5 51:05
29 233 Ben Swanson Murder of Crows 30 Bend 4 40:33
30 208 john pearson Sunset Cycles 25 portland 4 40:37
31 38 Douglas Gresham 37 Portland 4 40:49
32 2 Joseph French Team Lost Highway 40 Portland 4 40:58
33 91 Scott Miyako 29 Portland 4 41:07
34 182 Tom Brenneman Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 28 Portland 4 41:11
35 235 Michael Szwaya bicycleattorney.com 14 Portland 4 41:24
36 150 Aaron Mcpike Metropolis Cycle Repair 29 Portland 4
37 153 matt danielson Metropolis Cycle Repair 33 Portland 4 41:31
38 244 Tom Jeanne 34 Portland 4
39 179 Bryan Foster 35 Portland 4 41:38
40 197 Jon DeLeonardo Hammer Velo 34 Portland 4 41:40
41 65 Micah Sardell Wheelworks 33 Eugene 4 41:42
42 241 Sid Hariharan 4 41:43
43 205 Tommaso Gomez 31 Portland 4 41:45
44 36 Jordan Braun 28 4 41:45
45 39 Martin Matsumura 49 Portland 4 41:58
46 64 Brad Davidson 32 Portland 4 42:15
47 104 Nick Besson 30 Portland 4 42:15
48 198 Paul Formiller Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 45 Portland 4 42:17
49 1 Stephen Carter The Spokesmen 35 Camas 4 42:18
50 212 Kevin Sepulveda 23 4 42:19
51 75 Matt Jamison 33 Portland 4 42:21
52 242 Daniel Tryong 4 42:31
53 163 phil avery Team Beer 40 oregon city 4 42:33 undue agression
54 129 Andrew Nelson Athletes Lounge/P.A.C.E. Triathlon Team 34 Portland 4 42:35
55 122 Joshua Johansen Team 10 Barrel 41 West Linn 4 42:36
56 109 Raul Bonifacio Yakima Products Inc 30 Portland 4 42:37
57 183 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 36 Portland 4 42:46
58 6 Robert Anderson 4 42:47
59 229 Josh Smith 30 Portland 4 42:48
60 12 Hannah Hart Hapi-Go! 21 Washougal 4 42:55
61 83 Jules Johnson Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 23 Portland 4 42:57
62 41 Eric Hagstette 4 43:01
63 170 Charles Henderson Team Lost Highway 44 Portland 4 43:18
64 140 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 4 43:19
65 135 Chris Jenson 27 Rochester 4 43:34
66 142 Dennis Lui Walken Enduco 26 Beaverton 4 43:41
67 120 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 52 Washougal 4 43:45
68 107 Andy Morris 44 Portland 4 43:55
69 176 Matt Bloom GET FIT Cycling 24 Portland 4 43:56
70 97 Brian Persons Team Dirt 33 philomath 4 44:00
71 178 Dan Grossen SWEAT360 29 Hillsboro 4 44:17
72 167 jeff copus 45 portland 4 44:23
73 45 Aneel Nath Team Planet X USA 35 portland 4 44:27
74 169 Robert Reichenbach 36 Portland 4 44:39
75 211 Chas Esping 25 Monmouth 4 45:08
76 237 4 45:56 unknown
77 218 Michael Newton 32 Portland 4 46:08
78 221 Nicholas Beyer 26 Portland 4 47:00
79 165 Travis Bullard 33 Portland 4 48:05
80 243 Heather Winfrey Tigard 4 50:50
81 86 Jason Ladwig Portland 3
DNF 185 Paul Sheprow 33 Portland 1

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 769 Aaron Coker HCH-RPM Mortgage Cycling Team 39 Portland 5 43:51
2 714 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 portland 5 44:18
3 760 David Taylor StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 44 Bend 5 45:11
4 726 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Portland 5 45:21
5 700 Tim Schauer MacKay Sposito 46 Camas 5 46:17
6 779 Walter Mcknight Deschutes Brewery 47 Bend 5 46:49
7 732 Jack Trumbull 5 47:02
8 803 Matt D'Elia Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 39 Hillsboro 5 47:13
9 768 Matt Wilkin Team S+M 37 Portland 5 47:21
10 777 Tony Weber 47 Hillsboro 5 47:24
11 737 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 40 Portland 5 47:38
12 723 dave rosen HCH-RPM Mortgage Cycling Team 41 Beaverton 5 48:07
13 763 Pete Conklin Bush League Wrenching 51 Portland 5 48:07
14 706 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 5 48:08
15 789 Thomas Lyttle River City Bicycles 34 Portland 5 48:10
16 765 Greg Lawler Team Lazy Tarantulas 42 Portland 5 48:23
17 804 kyle stephens BeerMongers Cycle Club 38 Portland 5 48:28
18 800 Michael Gasperson cyclocrossracing.com 32 Happy Valley 5 49:20
19 734 John Martin Team Lazy Tarantulas 5 50:16
20 774 Dwayne King bicycleattorney.com 45 Portland 5 50:23
21 798 Bart Qualls Service Course Velo 45 Medfrod 5
22 722 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Portland 5 50:31
23 701 Mike Reddig Camas Bike and Sport 43 Camas 5 50:33
24 780 Ed Jones Fort George Brewery 43 Astoria 5 50:47
25 773 Michael Clark MX3L/Hapi-Go! 45 Portland 5 51:01
26 709 Kenny Prowse Capitol Velo 48 Salem 5 51:11
27 767 brian westhaver Team Lazy Tarantulas 39 portland 5 52:04
28 772 Jon Buffaloman Bouffleur Rolling Thunder p/b The Missing Link 53 Portland 4 40:42
29 724 Dave Wrast Zing 3 46 Vancouver 4 41:07
30 721 Earl Hazekamp Capitol Velo 39 Salem 4 41:19
31 775 Dan Lautenbach Sunset Cycles 52 Portland 4 41:20
32 805 Chris DiMinno 4 41:37
33 717 Ed Hanna BeerMongers Cycle Club 34 Portland 4 41:47
34 728 William Glasson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 4 42:08
35 749 Justin S King Zing3 35 Tigard 4 42:29 0.0
36 782 Jason Harris Portland Bicycle Studio 44 Hillsboro 4 42:42
37 712 Jeremiah Hartley J & K Holdings 31 Portland 4 42:44
38 742 Marcus Kohler Pacific Power Blue Sky 35 Portland 4 42:50
39 776 Mike Chombeau Team Rose City 53 Beaverton 4 43:31
40 766 Abe Covello Team Planet X USA 36 Vancouver 4 43:43
41 771 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair 42 Portland 4 43:58
42 702 Eugene Ezman 57 The Dalles 4 44:30
43 729 James Thompson 49 Vancouver 4 45:01
44 781 Mark Sather Athletes Lounge Cycling Team 43 Wilsonville 4 45:12
45 753 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 45 Portland 4 45:28
46 778 Todd Mitchell 44 Vancouver 4 45:38
47 746 Pete Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45 Portland 4 45:45
48 743 Jacob Roth 36 Walla Walla 4 46:25
49 741 Jordan Slone Trusty Switchblade 31 Beaverton 4 46:30
50 718 Eron Riddle 36 Portland 4 49:45
51 705 Ben Helgren 37 Portland 4
52 802 Tom Strazan 3 44:38
53 799 Hugh Ford 4 45:26 relegation for loss of lbs
DNF 711 Tyson Hart Civilian Velonauts 40 Portland 4
DNF 710 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 39 Vancouver 3
DNF 790 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 41 Portland 3
DNF 801 Michael Szwaya bicycleattorney.com 44 Portland 1

Junior Men

Num Name Team Age City Category Laps
1 61 Henry Jones Bend Endurance Academy 14 Bend Junior Men 13-14 3
2 151 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 18 Portland Junior Men 17-18 3
3 181 Ian Wilson Bend Endurance Academy 17 Bend Junior Men 17-18 3
4 46 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 15 Washougal Junior Men 15-16 3
5 8 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 13 eugene Junior Men 13-14 3
6 78 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 16 eugene Junior Men 15-16 3
7 141 Erik Hammerquist West End Jr 16 Salem Junior Men 15-16 3
8 198 William Reinking Bend Endurance Academy 18 Bend Junior Men 17-18 3
9 19 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 16 Tigard Junior Men 15-16 3
10 20 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion 14 Eugene Junior Men 13-14 3
11 18 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Portland Junior Men 15-16 3
12 23 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 15 Vancouver Junior Men 15-16 3
13 22 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 Eugene,Oregon Junior Men 13-14 3
14 77 Jack sullivan Pacific Power Blue Sky 16 Corvallis Junior Men 15-16 3
15 53 Nate Lelack Bend Endurance Academy 15 Bend Junior Men 15-16 3
16 44 Ryder Uetrecht Bend Endurance Academy 12 Bend Junior Men 10-12 3
17 142 Eben Horacek HiFi Sound Cycling Components 15 Happy Valley Junior Men 15-16 3
18 68 Michael Samelson Corvallis High School 17 Corvallis Junior Men 17-18 3
19 5 Davis Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 15 Trout Lake Junior Men 15-16 3
20 87 Nathan Glade Reall Racing 17 Independence Junior Men 17-18 3
21 56 Paul Furst Camas Bike and Sport 16 Vancouver Junior Men 15-16 3
22 74 Peter Puettmann 17 Corvallis Junior Men 17-18 3
23 191 Calvin Keane Bend Endurance Academy 13 Bend Junior Men 13-14 3
24 21 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 Eugene Junior Men 13-14 3
25 132 Tristan Bond 17 White Salmon Junior Men 17-18 3
26 161 Owen Szwaya bicycleattorney.com 14 Portland Junior Men 13-14 3
27 36 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 14 Lake Oswego Junior Men 13-14 3
28 42 Elijah Krause 12 Bend Junior Men 10-12 3
29 60 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 14 Gaston Junior Men 13-14 3
30 15 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal Junior Men 10-12 3
31 144 Eddi Kamber 17 Milwaukie Junior Men 17-18 3
32 17 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland Junior Men 10-12 3
33 6 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City Junior Men 15-16 3
34 55 Spencer Scott Bend Endurance Academy 16 Bend Junior Men 15-16 3
35 86 Chris Rech Reall Racing 17 Monmouth Junior Men 17-18 3
36 199 Christian Dobbins 15 Junior Men 15-16 3
37 72 Jackson Wellen Pacific Power Blue Sky 17 Corvallis Junior Men 17-18 3
38 104 Jaben Gayheart Trusty Switchblade 13 Portland Junior Men 13-14 2
39 48 Walker Hendricks Mountin View 12 Hood River Junior Men 10-12 2
40 2 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 11 Portland Junior Men 10-12 2
41 92 Freddy Anderson Beaverton Bicycle Club 15 Beaverton Junior Men 15-16 2
42 202 Daniel Glade Junior Men 13-14 2
43 143 Tanner Wescott Bend Endurance Academy 10 Bend Junior Men 10-12 2
44 84 JD Protiva Monmouth 17 Monmouth Junior Men 17-18 2
45 70 Caleb Trumbull 13 Hood River Junior Men 13-14 2
46 154 Miles Revenaugh 11 Junior Men 10-12 2
47 180 Markus Nordin 12 Portland Junior Men 10-12 2
48 69 Jack Osborne Corvallis Cyclocross 15 Corvallis, Junior Men 15-16 2
49 51 Sean Harple SWEAT360 15 Hillsboro Junior Men 15-16 2
50 114 Emmett Reeb Pine Mountain Sports 13 Bend Junior Men 13-14 2
51 129 Brennan Pool 15 West Linn Junior Men 15-16 2
52 196 Dylan Rodarte Junior Men 13-14 2
53 148 Jack Nelson Portobello-A Better Cycle 13 Portland Junior Men 13-14 2
54 80 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 11 eugene Junior Men 10-12 2
55 11 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 11 Portland Junior Men 10-12 2
56 75 Tom Upper Pacific Power Blue Sky 15 Corvallis Junior Men 15-16 2
57 117 Theodore Brainerd Corvallis United 17 Corvallis Junior Men 17-18 2
58 147 Carter Hagedorn Grouptrail Cycling 11 Portland Junior Men 10-12 2
59 59 Parker Green Beaverton Bicycle Club 12 Fairview Junior Men 10-12 2
60 172 Rohan Wagh Beaverton Bicycle Club 12 Portland Junior Men 10-12 2
61 105 Luke Lehman 10 Gresham Junior Men 10-12 2
62 195 Nolan Lawler Team Lazy Tarantulas 11 Portland Junior Men 10-12 2
63 57 Luke Soto 11 Sherwood Junior Men 10-12 2
64 163 Tabor Stensvad Team S+M 13 Portland Junior Men 13-14 2
65 140 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 13 Bend Junior Men 13-14 2
66 193 Nathan Rodarte Team Planet X USA 13 Portland Junior Men 13-14 2
67 201 Harrison Luccock Junior Men 13-14 2
68 33 Jacob Hamness Camas Bike and Sport 10 Washougal Junior Men 10-12 2
69 26 Gabe Fouts-Carrico The Spokesmen 10 Vancouver Junior Men 10-12 2
70 194 Matt McBroom 16 Vancouver Junior Men 15-16 2
71 190 Sebastian Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 10 Portland Junior Men 10-12 2
72 200 Ryan Gutierrez 11 Junior Men 10-12 2
73 170 Xander Cable 11 Portland Junior Men 10-12 2
74 134 Tyler Williams 11 Junior Men 10-12 2
75 107 Donovan Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15 Bend Junior Men 15-16 2
76 73 Nick Meigs Pacific Power Blue Sky 18 Corvallis Junior Men 17-18 2
77 7 Keelan Ontiveros West End Jr 14 Portland Junior Men 13-14 1
78 62 Isamu Richmond 14 Portland Junior Men 13-14 1

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 44 Ryder Uetrecht Bend Endurance Academy 12 Bend 3 30:27
2 42 Elijah Krause 12 Bend 3 33:17
3 15 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal 3 33:33
4 17 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3 34:00
5 48 Walker Hendricks Mountin View 12 Hood River 2 23:11
6 2 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 11 Portland 2 23:12
7 143 Tanner Wescott Bend Endurance Academy 10 Bend 2
8 154 Miles Revenaugh 11 2 24:23
9 180 Markus Nordin 12 Portland 2 24:39
10 80 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 11 eugene 2 25:23
11 11 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 2 25:25
12 147 Carter Hagedorn Grouptrail Cycling 11 Portland 2 23:39
13 59 Parker Green Beaverton Bicycle Club 12 Fairview 2 27:05
14 172 Rohan Wagh Beaverton Bicycle Club 12 Portland 2 27:15
15 105 Luke Lehman 10 Gresham 2 27:16
16 195 Nolan Lawler Team Lazy Tarantulas 11 Portland 2 27:33
17 57 Luke Soto 11 Sherwood 2 28:03
18 33 Jacob Hamness Camas Bike and Sport 10 Washougal 2 33:18
19 26 Gabe Fouts-Carrico The Spokesmen 10 Vancouver 2 35:11
20 190 Sebastian Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 10 Portland 2 41:28
21 200 Ryan Gutierrez 11 2 43:19
22 170 Xander Cable 11 Portland 2 44:04
23 134 Tyler Williams 11 2

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 61 Henry Jones Bend Endurance Academy 14 Bend 3 26:04
2 8 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 13 eugene 3 28:20
3 20 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion 14 Eugene 3 29:30
4 22 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 Eugene,Oregon 3 30:06
5 191 Calvin Keane Bend Endurance Academy 13 Bend 3 32:15
6 21 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 Eugene 3 32:19
7 161 Owen Szwaya bicycleattorney.com 14 Portland 3 32:26
8 36 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 14 Lake Oswego 3 32:32
9 60 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 14 Gaston 3 33:23
10 104 Jaben Gayheart Trusty Switchblade 13 Portland 2 23:07
11 202 Daniel Glade 2 23:22
12 70 Caleb Trumbull 13 Hood River 2 24:23
13 114 Emmett Reeb Pine Mountain Sports 13 Bend 2 25:01
14 196 Dylan Rodarte 2 25:03
15 148 Jack Nelson Portobello-A Better Cycle 13 Portland 2 25:12
16 163 Tabor Stensvad Team S+M 13 Portland 2 28:09
17 140 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 13 Bend 2 28:14
18 193 Nathan Rodarte Team Planet X USA 13 Portland 2 29:51
19 201 Harrison Luccock 2 32:34
DNF 7 Keelan Ontiveros West End Jr 14 Portland 1
DNF 62 Isamu Richmond 14 Portland 1

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 46 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 15 Washougal 3 28:03
2 78 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 16 eugene 3 28:20
3 141 Erik Hammerquist West End Jr 16 Salem 3 28:56
4 19 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 16 Tigard 3 29:24
5 18 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Portland 3 29:46
6 23 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 15 Vancouver 3 29:56
7 77 Jack sullivan Pacific Power Blue Sky 16 Corvallis 3 30:15
8 53 Nate Lelack Bend Endurance Academy 15 Bend 3 30:15
9 142 Eben Horacek HiFi Sound Cycling Components 15 Happy Valley 3 30:58
10 5 Davis Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 15 Trout Lake 3 31:20
11 56 Paul Furst Camas Bike and Sport 16 Vancouver 3 31:48
12 6 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 3 34:08
13 55 Spencer Scott Bend Endurance Academy 16 Bend 3 34:11
14 199 Christian Dobbins 15 3 37:16
15 92 Freddy Anderson Beaverton Bicycle Club 15 Beaverton 2 23:12
16 69 Jack Osborne Corvallis Cyclocross 15 Corvallis, 2 24:46
17 51 Sean Harple SWEAT360 15 Hillsboro 2 24:48
18 129 Brennan Pool 15 West Linn 2 25:03
19 75 Tom Upper Pacific Power Blue Sky 15 Corvallis 2 25:48
20 194 Matt McBroom 16 Vancouver 2 39:58
21 107 Donovan Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15 Bend 2

Junior Men 17-18

Num Name Team Age City Laps Time
1 151 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 18 Portland 3 26:10
2 181 Ian Wilson Bend Endurance Academy 17 Bend 3 27:27
3 198 William Reinking Bend Endurance Academy 18 Bend 3 29:19
4 68 Michael Samelson Corvallis High School 17 Corvallis 3 31:09
5 87 Nathan Glade Reall Racing 17 Independence 3 31:24
6 74 Peter Puettmann 17 Corvallis 3 31:58
7 132 Tristan Bond 17 White Salmon 3 32:25
8 144 Eddi Kamber 17 Milwaukie 3 33:50
9 86 Chris Rech Reall Racing 17 Monmouth 3 36:45
10 72 Jackson Wellen Pacific Power Blue Sky 17 Corvallis 3 37:34
11 84 JD Protiva Monmouth 17 Monmouth 2 23:54
12 117 Theodore Brainerd Corvallis United 17 Corvallis 2 26:01
13 73 Nick Meigs Pacific Power Blue Sky 18 Corvallis 2

Junior Women

Num Name Team Age City Category Laps
1 818 Susannah Hart Hapi-Go! 17 Washougal Junior Women 17-18 3
2 822 Haley Wilson Pacific Power Blue Sky 15 Corvallis Junior Women 15-16 2
3 858 Hannah Mavis Bend Endurance Academy 15 Bend Junior Women 15-16 2
4 836 Jennelle Holmes WebCyclery.com 13 bend Junior Women 13-14 2
5 827 Katie Ryan Bend Endurance Academy 17 Bend Junior Women 17-18 2
6 874 Sophie Russenberger Bend Endurance Academy 17 Bend Junior Women 17-18 2
7 834 Kendall Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 13 Portland Junior Women 13-14 2
8 815 Aubrey Ellerbruch West End Bikes/Specialized 16 Lake Oswego Junior Women 15-16 2
9 828 Aubrey Whitty Pacific Power Blue Sky 16 Corvallis Junior Women 15-16 2
10 826 Natalie Shaw Therapeutic Associates Racing 16 Tigard Junior Women 15-16 2
11 829 Marie Boragine Pacific Power Blue Sky 15 Corvallis Junior Women 15-16 2
12 869 Lauren Gill 12 Happy Valley Junior Women 10-12 2
13 801 Kristina Owen Capitol Velo 16 Salem Junior Women 15-16 2
14 847 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 11 Portland Junior Women 10-12 2
15 813 Kevin Wolfe Camas Bike and Sport 14 Vancouver Junior Women 13-14 2
16 854 Elizabeth McKnight Mud Warriors 16 Gresham Junior Women 15-16 2
17 873 Ava Lilley Junior Women 10-12 2
18 877 Korrie McIntyre Camas Bike and Sport 14 Camas Junior Women 13-14 2
19 840 Sage Kosmala Trusty Switchblade 14 Tigard Junior Women 13-14 2
20 875 Mandi Desmarteau Junior Women 17-18 2
21 868 Madison Pettit 12 Happy Valley Junior Women 10-12 2
22 876 Nora Panoscha Portland Velo Racing Team 12 Portland Junior Women 10-12 2
23 803 Emma Royce The Spokesmen 13 Ridgefield Junior Women 13-14 2
24 806 McKenna McKee Hapi-Go! 11 Vancouver Junior Women 10-12 2
25 825 Linnea Owen Capitol Velo 12 Salem Junior Women 10-12 2
26 810 Katie Castle Portland Velo Racing Team 13 Portland Junior Women 13-14 2
27 852 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland Junior Women 10-12 2
28 823 Kelsey Wilson Pacific Power Blue Sky 17 Corvallis Junior Women 17-18 2
29 819 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 13 Happy Valley Junior Women 13-14 2
30 871 Hope Williams Unattached 11 Tigard Junior Women 10-12 2
31 804 Roxanna Hart Hapi-Go! 10 Washougal Junior Women 10-12 2
32 808 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 17 Clackamas Junior Women 17-18 1

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 869 Lauren Gill 12 Happy Valley 2 26:42
2 847 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 11 Portland 2 26:56
3 873 Ava Lilley 2 28:18
4 868 Madison Pettit 12 Happy Valley 2 30:24
5 876 Nora Panoscha Portland Velo Racing Team 12 Portland 2 30:49
6 806 McKenna McKee Hapi-Go! 11 Vancouver 2 31:27
7 825 Linnea Owen Capitol Velo 12 Salem 2 31:32
8 852 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 2 33:04
9 871 Hope Williams Unattached 11 Tigard 2 43:17
10 804 Roxanna Hart Hapi-Go! 10 Washougal 2
11 812 Sydney Blem Team Lazy Tarantulas 10 Lake Oswego 1

Junior Women 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 836 Jennelle Holmes WebCyclery.com 13 bend 2 24:04
2 834 Kendall Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 13 Portland 2 25:11
3 813 Kevin Wolfe Camas Bike and Sport 14 Vancouver 2 27:45
4 877 Korrie McIntyre Camas Bike and Sport 14 Camas 2 29:03
5 840 Sage Kosmala Trusty Switchblade 14 Tigard 2 29:56
6 803 Emma Royce The Spokesmen 13 Ridgefield 2 31:01
7 810 Katie Castle Portland Velo Racing Team 13 Portland 2 32:09
8 819 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 13 Happy Valley 2 39:44

Junior Women 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 822 Haley Wilson Pacific Power Blue Sky 15 Corvallis 2 23:22
2 858 Hannah Mavis Bend Endurance Academy 15 Bend 2 23:51
3 815 Aubrey Ellerbruch West End Bikes/Specialized 16 Lake Oswego 2 25:52
4 828 Aubrey Whitty Pacific Power Blue Sky 16 Corvallis 2 25:55
5 826 Natalie Shaw Therapeutic Associates Racing 16 Tigard 2 26:01
6 829 Marie Boragine Pacific Power Blue Sky 15 Corvallis 2 26:37
7 801 Kristina Owen Capitol Velo 16 Salem 2 26:50
8 854 Elizabeth McKnight Mud Warriors 16 Gresham 2 27:59

Junior Women 17-18

Num Name Team Age City Laps Time
1 818 Susannah Hart Hapi-Go! 17 Washougal 3 33:32
2 827 Katie Ryan Bend Endurance Academy 17 Bend 2 24:33
3 874 Sophie Russenberger Bend Endurance Academy 17 Bend 2 24:34
4 875 Mandi Desmarteau 2 30:15
5 823 Kelsey Wilson Pacific Power Blue Sky 17 Corvallis 2 36:35
6 808 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 17 Clackamas 1 26:22
DNF 860 Cassidy Keyes 17 1

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 353 Sean Haidet BendBroadband/WebCyclery.com 44 Bend 7 1:07:38
2 438 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com 48 BEND 7 1:07:52
3 410 Michael Wilson Team S+M 53 Corvallis 7 1:08:25
4 408 Matt Williams Thump Coffee 43 Bend 7 1:09:01
5 373 Tre Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 43 Hood River 7 1:09:38
6 376 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 46 Eugene 7
7 359 John Weathers Sunset Cycles 7 1:10:43
8 343 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 48 Gresham 7 1:11:12
9 345 Michael Benno Smith&Nephew p/b West End Bikes 46 Portland 7 1:11:22
10 424 Michael Szwaya bicycleattorney.com 44 Portland 7 1:11:44
11 316 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 49 Hillsboro 7 1:12:02
12 422 William Alcorn BikeFlights.com 47 Portland 7 1:12:06
13 325 Chad Smeltzer Portland Bicycle Studio 44 Portland 7 1:12:18
14 457 Kevin Drake Portland Bicycle Studio 7 1:12:24
15 335 Rick Metz bicycleattorney.com 46 Portland 7 1:12:55
16 354 Robert Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com 44 Bend 7 1:13:07
17 312 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 37 Vancouver 7 1:13:56
18 387 Chris Moor Deschutes Brewery 37 Bend 7 1:13:59
19 447 Neil Green Therapeutic Associates Racing 40 Fairview 7 1:14:06
20 319 PAT KUDSZUS Team Lazy Tarantulas 41 Salem 7 1:14:09
21 429 Webster Wilson Velominati Racing 42 Portland 7 1:14:10
22 333 Eric Lanners Team S+M 41 Portland 7 1:14:24
23 474 Jeff Turner Dallas Bike Works 44 Portland 7 1:14:25
24 389 Martin Baker bicycleattorney.com 47 Hillsboro 7 1:14:28
25 332 Ronald Kizziar HCH-RPM Mortgage Cycling Team 45 Portland 7 1:14:52
26 357 Joe Martin HiFi Sound Cycling Components 43 Portland 7 1:15:10
27 308 Lloyd Connelly DNR Cycling 46 Portland 6 1:04:06
28 349 Bob Jacobs bicycleattorney.com 48 Portland 6 1:04:20
29 407 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 40 Longview 6 1:04:27
30 338 Nicholas Leritz Team S+M 43 Portland 6 1:04:38
31 337 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45 Portland 6 1:04:44
32 445 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Tigard 6 1:04:49
33 427 Andy Meeks bicycleattorney.com 40 Portland 6 1:04:51
34 305 Jason Musengo Portland Bicycle Studio 42 Portland 6 1:05:08
35 431 Joshua DeGraff Grouptrail Cycling 38 Beaverton 6 1:05:14
36 418 Rodney Trepess Deschutes Brewery 49 Bend 6 1:05:45
37 360 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End Bikes 52 Portland 6 1:05:57
38 475 Ben Johnson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 6 1:06:00
39 406 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 43 Portland 6 1:06:02
40 395 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 49 Portland 6 1:06:12
41 423 Montgomery Hill Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 44 Portland 6 1:06:29
42 409 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA 42 Keizer 6 1:06:36
43 473 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Portland 6 1:06:45
44 346 Jason Zadow Civilian Velonauts 38 Portland 6 1:07:05
45 390 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46 Portland 6 1:07:12
46 384 Scott Mares Threshold Velo 47 Portland 6 1:07:48
47 397 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 47 Portland 6 1:09:24
48 448 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Lake Oswego 6 1:09:50
49 311 David Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 48 Vancouver 6 1:09:51
50 413 Rick Boston Velominati Racing 48 Portland 6 1:09:57
51 341 Kevin Sundberg Showers Pass MTB/CX Team 41 Lake Oswego 6 1:10:11
52 396 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 41 Portland 6 1:10:32
53 331 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 44 Happy Valley 6 1:11:04
54 318 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Portland 6
55 328 Bret Berner River City Bicycles 50 Portland 5 1:06:32
DNF 449 David Sjogren Sunnyside Sports 47 Bend 6
DNF 394 Scott Ballard Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 48 Portland 5
DNF 472 Jerry Inscoe HiFi Sound Cycling Components 45 Portland 4
DNF 327 David Pedersen Portland Bicycle Studio 42 Portland 4
DNF 369 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 49 Eugene 4
DNF 323 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 3
DNF 361 Quinn Jackson DNR Cycling 45 portland 3
DNF 379 Todd Stewart Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 46 Portland 3
DNF 434 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas 37 Wilsonville 3
DNF 370 Alex Accetta HCH-RPM Mortgage Cycling Team 44 Portland 3
DNF 310 Roger Meier Cyclepath Racing 46 Beaverton 2
DNF 358 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Sherwood 2
DNF 451 Tim Joslin Cyclepath Racing 38 Portland 2
DNF 461 Jonathan Maus Grouptrail Cycling 39 Portland 2
DNF 302 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland 1
DNF 352 David Krause Trusty Switchblade 37 Bend 1

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 666 Jeffrey Struck 39 Portland 5 47:43
2 757 Thom Kneeland Service Course Velo 42 Medford 5 47:54
3 571 Mike Heenan 40 Portland 5 48:33
4 575 Jordan Norris Joe Bike Racing 35 Portland 5 49:04
5 722 Rob Angelo Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 40 Bend 5 49:10
6 842 Craig Aaker 37 Portland 5 49:10
7 744 Brian Little BeerMongers Cycle Club 40 Portland 5 49:25
8 635 Ted Byram bicycleattorney.com 39 Portland 5 49:35
9 580 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 50 Portland 5 49:42
10 651 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade 46 Bend 5 49:48
11 687 Spencer White Stumptown Cycling Club 42 Portland 5 49:49
12 605 Daniel Esterling Green Submarine Records 35 Portland 5 49:53
13 585 Patrick Palmer HiFi Sound Cycling Components 42 West Linn 5 50:09
14 781 Doug Minarik bicycleattorney.com 37 Portland 5 50:14
15 723 Bill Richmond Grouptrail Cycling 44 Beaverton 5 50:17
16 614 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 37 Portland 5 50:18
17 654 Alexander Roddvik Hood River Velo 41 Hood River 5 50:20
18 564 Erik Denninghoff DNR Cycling 35 Portland 5 50:23
19 750 Sasha Lacey Portland Velo Racing Team 47 Portland 5 50:28
20 796 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 38 Portland 5 50:34
21 559 chris brannen Team S+M 41 Vancouver 5 50:38
22 809 Ryan Barnes TheClymb.com 39 Portland 5 50:45
23 655 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 51 Portland 5 50:49
24 737 Dusty Miller Half Penny Cycling Team 35 Salem 5 50:53
25 719 Patrick Fraser Therapeutic Associates Racing 40 Portland 5 50:56
26 718 Kenneth Pace Team S+M 46 Portland 5 50:58
27 702 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Beaverton 5 51:00
28 817 Michael Tabtabai 36 Portland 5 51:02
29 583 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 39 Portland 5 51:05
30 610 Andy Leritz Team S+M 47 Portland 5 51:18
31 747 Bob Reininger Murder of Crows 48 Bend 5 51:20
32 826 Ryan Houck Athletes Lounge Cycling Team 35 PORTLAND 5 51:22
33 694 Tom Palke Team Mudman 48 Portland 5 51:26
34 561 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 lake oswego 5 51:30
35 822 Paul Zagacki bicycleattorney.com 43 Lake Oswego 5 51:32
36 593 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 41 Lake Oswego 5 51:34
37 579 Todd Klapwyk 44 Hillsboro 5 51:38
38 749 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 48 Medford 5 51:41
39 641 Gregory Gohman 45 Beaverton 5 51:47
40 672 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 42 Portland 5 51:53
41 743 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 40 Portland 5 52:12
42 563 Jerald Winfrey Cyclepath Racing 39 Tigard 4 41:13
43 697 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 48 Portland 4
44 587 Khari Gates Civilian Velonauts 43 Portland 4 41:22
45 646 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Lake Oswego 4 41:24
46 840 Patrick Reedy CX Pistols p/b Cyclocross.com 36 Portland 4 41:27
47 835 Paul Greenwalt Sunset Cycles 48 Beaverton 4 41:29
48 677 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 48 Bend 4 41:31
49 617 David Rasca Half Penny Cycling Team 37 Salem 4 41:32
50 740 Kerry Halligan 43 Portland 4 41:33
51 728 Simon Robins Team Wooly Mammoth 41 Portland 4 41:40
52 753 Matthew Case Steve Young has a Posse p/b Trusty Switchblade 37 Portland 4 41:42
53 754 Jason Uland Metropolis Cycle Repair 44 Portland 4 41:45
54 709 Gabriel Cabatic 38 Portland 4 41:45
55 573 Matthew S Martel Interurban 49 Portland 4 41:46
56 741 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 36 Portland 4 41:48
57 659 Craig Broberg HCH-RPM Mortgage Cycling Team 49 Tualatin 4 41:51
58 756 Matt Radich Dr Will Bar 45 Lake Oswego 4 41:52
59 794 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Milwaukie 4 41:52
60 624 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 38 Portland 4 41:54
61 778 Todd Sexton Guinness Cycling Team 44 Portland 4 41:58
62 596 Casey Davidson bicycleattorney.com 44 West Linn 4 41:58
63 726 Chris Nelson Green Submarine Records 39 Portland 4 42:02
64 831 David Fee Civilian Velonauts 41 Portland 4 42:05
65 578 Peter Rueegger Team Mudman 46 Portland 4 42:11
66 716 Jeff Brock Nossa Familia Coffee Cycling 39 Portland 4 42:12
67 776 Josh Platis Rubicon 43 Portland 4 42:16
68 841 Brian William 4 42:20
69 765 Tom Lenth 44 Portland 4 42:21
70 827 Dan Anderson Rebound/Tireless Velo 41 Beaverton 4 42:23
71 592 Sean Denney bicycleattorney.com 44 Portland 4 42:26
72 837 Jeff Chochon 49 Portland 4 42:32
73 595 Drew Coleman Hammer Velo 43 Portland 4 42:34
74 730 Billy Holcomb Trusty Switchblade 39 Portland 4 42:40
75 788 Chad Hartley SWEAT360 39 Hillsboro 4 42:40
76 843 Christian Ettinger 4 42:42
77 704 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland 4 42:44
78 832 Carl Werner 36 Portland 4 42:46
79 769 Greg Shaffer Nossa Familia Coffee Cycling 42 Portland 4 42:48
80 818 Erik Young Athletes Lounge Cycling Team 37 Beaverton 4 42:48
81 839 Eric Lilley 46 Bend 4 42:52
82 820 Brian Carrico The Spokesmen 43 Vancouver 4 42:55
83 554 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team 45 4 42:59
84 784 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Portland 4 43:00
85 713 Mike Murphy Lynskey/CCR 48 Portland 4 43:02
86 632 Brian Wielenga BeerMongers Cycle Club 40 Portland 4 43:03
87 774 Jon Frommelt bicycleattorney.com 44 Portland 4 43:09
88 615 Colin Cunningham 46 Portland 4 43:12
89 642 Scott McKnight crank 45 Gresham 4 43:27
90 825 Jeff Garrett SWEAT360 37 Hillsboro 4 43:30
91 633 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club 40 Portland 4 43:46
92 590 Thomas Royce The Spokesmen 46 Ridgefield 4 44:02
93 772 Sean Cook Cyclepath Racing 42 Beaverton 4 44:03
94 715 Varner Seaman Nossa Familia Coffee Cycling 39 Portland 4 44:06
95 686 Jack Trumbull Hood River Velo 40 Hood River 4 44:14
96 607 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Beaverton 4 44:17
97 673 Andy Platt 4 44:20
98 611 Steve Williams Half Penny Cycling Team 37 Salem 4 44:31
99 791 Danny Knudsen bicycleattorney.com 49 Portland 4
100 576 Judson McCauley The Spokesmen 40 Vancouver 4 44:47
101 828 Bodjie Train Grouptrail Cycling 42 Hillsboro 4 44:53
102 819 Dylan McNamee 48 Portland 4 44:56
103 667 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 49 Portland 4 45:15
104 748 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 40 Portland 4 45:45
105 622 Jimmy Candelaria Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 44 Portland 4 50:00
106 768 Johnny Burrell Metropolis Cycle Repair 40 portland 4 50:30
107 680 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 4 53:03
DNF 696 David Ripp 48 Camas 4
DNF 606 Devin Bailly HCH-RPM Mortgage Cycling Team 40 Portland 3
DNF 834 Peter Koonce Grouptrail Cycling 40 Portland 3
DNF 643 T. Kenji Sugahara Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 41 Salem 2

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps Time
1 591 Bradford Goodson 43 portland 4 38:11
2 638 Aaron Rogosin 36 Portland 4 38:20
3 632 Matthew Dial Deschutes Brewery 4 38:34
4 599 Chris Born Grouptrail Cycling 35 Portland 4 38:48
5 451 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components 36 Portland 4 38:52
6 379 Terry Hamness Camas Bike and Sport 44 Washougal 4 38:55
7 656 Erik Carlson 40 Longview 4 39:09
8 303 Paul Schoonover Team S+M 46 Portland 4 39:14
9 417 michael gilbert Rebound/Tireless Velo 49 Vancouver 4 39:16
10 375 Doug Brecht crank 50 Portland 4 39:21
11 331 Nate McKeown DNR Cycling 38 Portland 4 39:30
12 439 kyle stephens BeerMongers Cycle Club 38 Portland 4 39:35
13 643 Jerrol Lackey Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Portland 4 39:48
14 568 Matthew Jetton 45 portland 4 39:48
15 679 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 38 Hillsboro 4 40:03
16 532 Eric Pool 48 West Linn 4 40:05
17 652 David Smith 45 Hillsboro 4 40:10
18 470 Jason Reynolds Rare Disease Cycling 43 Portland 4 40:11
19 395 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 44 Lake Oswego 4 40:13
20 441 Chad Fischer SWEAT360 38 Hillsboro 4 40:14
21 408 Britton Gentry Cyclepath Racing 47 Portland 4 40:16
22 575 Tyler Jackson Half Penny Cycling Team 35 Salem 4 40:17
23 499 giles rickett 48 hillsboro 4 40:19
24 300 Matt Thiefelder The Spokesmen 43 Vancouver 4 40:21
25 682 Saul Kwitman 36 Portland 4 40:22
26 512 Eric Wilson Showers Pass MTB/CX Team 50 Portland 4 40:24
27 466 Justin Watkins Athletes Lounge/Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 40 Hillsboro 4 40:26
28 640 brett boyles Therapeutic Associates Racing 44 lake oswego 4 40:29
29 391 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team 40 Portland 4 40:32
30 427 James Williams Deschutes Brewery 45 Bend 4 40:32
31 527 Troy Nelson Twin Six 45 Beaverton 4 40:33
32 444 Alex Dombroski TheClymb.com 39 Portland 4 40:34
33 431 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing 48 Tigard 4 40:38
34 636 Peter Hettinga SWEAT360 44 Hillsboro 4 40:39
35 458 Max Frixione 41 Portland 4 40:40
36 611 Ryan Walsh 42 portland 4 40:48
37 528 Phillip M Trost Team S+M 38 Battle Ground 4 40:52
38 547 Steve Van Bergen 52 Portland 4 40:54
39 335 Mike Sobolewski Hapi-Go! 45 Vancouver 4 40:57
40 368 Kevin Dickson 45 Portland 4 41:02
41 442 Kris Schamp Showers Pass MTB/CX Team 47 Beaverton 4 41:08
42 342 Tim Broderick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 49 eugene 4 41:14
43 504 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team 36 Salem 4 41:16
44 553 Joe Pinzone Threshold Velo 46 Vancouver 4 41:20
45 358 Jeff Dill Team Mudman 42 Portland 4 41:20
46 537 Raymond Egan The Spokesmen 38 Portland 4 41:21
47 364 Chris Meilinger 48 Portland 4 41:22
48 452 Steven Soto 41 Sherwood 4 41:23
49 302 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 45 Portland 4 41:33
50 542 Jason Hughes Camas Bike and Sport 42 Washougal 4 41:33
51 490 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Beaverton 4 41:44
52 493 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 42 Portland 4 41:55
53 548 James Daugherty Rolling Thunder p/b The Missing Link 35 Portland 4 41:59
54 308 Matt Haughey Matthew Haughey 42 McMinnvile 4 42:00
55 519 Chris Page 46 Brightwood 4 42:03
56 457 Mike Lurie Garnish Apparel 45 Portland 4 42:08
57 475 Kyle Gunsul 45 Portland 4 42:10
58 666 Danny Hoile bicycleattorney.com 40 Portland 4 42:12
59 544 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Hillsboro 4 42:13
60 363 Greg Eyerly 50 Salem 4 42:17
61 483 John Lehman 52 Gresham 4 42:18
62 649 Scott Kleiner 40 Portland 4 42:20
63 501 Tim Sinatra Buy Local Cycling 44 Salem 4 42:27
64 495 John Shorb 41 Portland 4 42:27
65 306 Dave Torrance 44 Portland 4 42:33
66 430 James Owen Capitol Velo 45 Salem 4 42:35
67 566 Anthony Smith 48 Portland 4 42:36
68 472 Toby Contreras 43 Portland 4 42:37
69 573 Scott Oitto 48 Beaverton 4 42:39
70 482 Tom Nilan Showers Pass MTB/CX Team 52 Portland 4 42:40
71 343 Jonathan Modie Team S+M 4 42:41
72 545 anthony colistro Half Penny Cycling Team 42 salem 4 42:43
73 671 John Dendiuk 39 Portland 4 42:46
74 684 Charles Barrett 47 Portland 4 42:48
75 414 Burk Webb Portland Velo Racing Team 47 Milwaukie 4 42:49
76 628 Mike Liefeld Nossa Familia Coffee Cycling 40 Portland 4 42:52
77 588 James Self 43 Portland 4 43:02
78 465 jason schroeder Team Finger 43 white salmon 4 43:04
79 484 phil avery Team Beer 40 oregon city 4 43:07
80 589 David Arndt 34 Portland 4 43:07
81 387 Brad Houle 45 Portland 4 43:14
82 621 Andrew Schlesinger 39 Portland 4 43:14
83 634 Damon Schaefer Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 44 Portland 4 43:17
84 476 Ryan Schimpf The Spokesmen 37 oregon city 4 43:19
85 323 Tom Kay The Spokesmen 39 Portland 4 43:21
86 608 Brian Kash 40 Portland 4 43:22
87 646 James Lais 45 PORTLAND 4 43:23
88 629 Robb Farrington 38 Portland 4 43:25
89 586 John Williams Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 40 Portland 4 43:28
90 561 Steve Arnold Deschutes Brewery 45 Bend 4 43:29
91 316 Richard McKee 45 Vancouver 4 43:30
92 546 Jeffrey H. Garrett Team Lazy Tarantulas 46 Lake Oswego 4 43:39
93 581 Tom Bird 46 Tigard 4 43:42
94 337 Mike Reddig Camas Bike and Sport 43 Camas 4 43:51
95 377 John Porter Velominati Racing 43 Portland 4 43:59
96 680 Benjamin Davis 39 4 44:00
97 348 Albert Passadore Rolling Thunder p/b The Missing Link 42 Portland 4 44:03
98 596 ian gleason 36 beaverton 4 44:06
99 576 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 52 Washougal 4 44:06
100 605 Trey Winthrop Team Bob's Red Mill 43 Clackamas 4 44:09
101 477 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 56 Portland 4 44:10
102 360 Todd Harple SWEAT360 44 Hillsboro 4 44:13
103 445 Dean Bailey Beaverton Bicycle Club 49 Vancouver 4 44:14
104 449 Jason Jones Team Planet X USA 40 Portland 4 44:17
105 549 Ethan Fuld Unattached 49 Portland 4 44:19
106 426 Jake Hamnes 37 Aloha 4 44:21
107 463 Marc Angelo TheClymb.com 43 Portland 4 44:21
108 405 Curtis Milander Civilian Velonauts 45 Portland 4 44:31
109 325 Tony Pitone 46 Portland 4 44:35
110 683 Dave Wingard unaffiliated 52 Portland 4 44:54
111 579 Erick Nelson Team S+M 43 Portland 4 45:04
112 488 Chris Barney Therapeutic Associates Racing 40 Portland 4 45:06
113 515 Marc Brodehl BeerMongers Cycle Club 37 Portland 4 45:20
114 321 Mark McMurtry Velominati Racing 44 Portland 4 45:36
115 569 Paul DeVries Filth and Fury 46 Newberg 4 45:38
116 685 Justin Acciavatti 39 Vancouver 4 45:39
117 369 Bjoern Brunner 45 Portland 4 45:44
118 386 Kyle Mountain 47 Portland 4 45:47
119 681 Barnaby Casey 4 45:50
120 593 Jared McClintock 37 portland 4 45:51
121 456 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Portland 4 46:16
122 674 Justin S King Zing3 35 Tigard 4 46:29
123 397 David Adkins Athletes Lounge Cycling Team 43 Vancouver 4 46:44
124 676 Marcus Kohler Pacific Power Blue Sky 35 Portland 4 46:57
125 603 Richard Fattic Ruckus Test Team 43 Portland 4 47:22
126 511 Tim Schallberger Sunnyside Sports 47 Bend 4 47:35
127 590 Spencer Leek BeerMongers Cycle Club 42 Portland 4 47:49
128 389 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 39 Portland 4 47:55
129 390 Dan Grabski Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 35 Portland 4 48:25
130 461 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas 42 portland 4 49:04
131 314 Chris Valencia Team S+M 51 Bend 4 49:17
132 346 Andrew Kaylor Hapi-Go! 45 Beaverton 4 49:25
133 675 Dylan Cernitz 4 49:55
134 665 Will Symms Civilian Velonauts 40 Portland 4 50:34
135 341 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 44 Clackamas 4 51:24
136 678 Judah Hamnes 4 53:03
137 654 Victor Delgado 50 Beaverton 3 38:09
138 489 Wes Woosley 43 Portland 3 40:04
139 673 Dave Guglielmi 42 3 43:46
140 614 Vincent Rodarte Team Planet X USA 39 Portland 3 52:37
DNF 486 Ryan Paddock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Milwaukie 3
DNF 670 Doug Bredall 44 Beaverton 3
DNF 407 Darin Swan Trusty Switchblade 2

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 368 Mark Bradley Unattached 54 Roseburg 5 45:28
2 363 John Wilson Team S+M 56 Corvallis 5 45:35
3 250 Joseph Hoerner Smith&Nephew p/b West End Bikes 55 Portland 5 46:09
4 290 Jeff Otto Sunset Cycles 52 Beaverton 5 46:46
5 280 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 52 Vancouver 5 46:51
6 318 Steve Yenne Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 58 Salem 5 46:57
7 341 Steven Thorne BikeFlights.com 53 Portland 5 47:01
8 292 Johnny Vergis Cyclepath Racing 54 Portland 5 47:23
9 301 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Portland 5 47:30
10 258 Daniel Melkonian Hood River Velo 54 Trout Lake 5 47:36
11 256 Guy Smith Portland Bicycle Studio 51 Rainier 5 47:37
12 282 phil randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 57 Eugene 5 47:58
13 384 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion 52 Portland 5 48:04
14 334 Chauncey Curl Cyclepath Racing 53 Portland 5 48:08
15 296 Jeff Parker Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 53 Hood River 5 48:23
16 410 Kurt Wallace Team Roaring Mouse 51 San Francisco 5 48:54
17 317 Alan Ott Rock Lobster 57 Eugene 5 48:56
18 262 Michael Metz 52 Renton 5 49:24
19 253 Tim Ellerbruch West End Bikes/Specialized 56 Lake Oswego 5 50:03
20 408 Ian Kennedy bicycleattorney.com 50 Portland 5 50:15
21 314 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 50 Brush Prairie 5 50:25
22 358 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 58 Portland 5 50:58
23 346 Dieter Hoffmann Team S+M 57 Portland 5 51:02
24 316 Peter Spir Team S+M 59 Lake Oswego 5 51:03
25 347 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling 55 Portland 5 51:06
26 267 Michael Kender Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 51 Portland 5 51:13
27 367 Brian Smith WebCyclery.com 56 Bend 5 51:25
28 315 Paul Mautner Veloforma 56 Portland 5 51:44
29 372 Mark Miller Team Dirt 59 Corvallis 5 51:54
30 331 Mike Taylor Deschutes Brewery 50 Bend 5 51:55
31 650 5 52:16 wrong number
32 349 Dan Davis WebCyclery.com 56 Bend 5 52:30
33 277 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 55 Portland 5 53:25
34 379 David Showalter 50 Portland 4 41:11
35 404 Ed Dalton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 59 Portland 4 41:22
36 281 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 58 Tigard 4 41:26
37 255 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 56 Portland 4 41:36
38 357 Daniel Rohlf Unattached 53 Portland 4 41:50
39 270 Jeffrey Volk DNR Cycling 51 Portland 4 41:50
40 272 Jon Gornick Interurban 58 Portland 4 41:55
41 279 David MacFarlane Roseburg Racing 51 Roseburg 4 42:00
42 380 Vern Krist SW Bicycle 58 Portland 4 42:07
43 251 jim fox bicycleattorney.com 56 Portland 4 42:14
44 376 Hugh Givens bicycleattorney.com 57 Portland 4 42:20
45 325 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 50 Portland 4 42:27
46 339 Randy Scott 51 Bend 4 42:38
47 284 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland 4 42:38
48 286 Greg Eyerly 50 Salem 4 42:54
49 407 James Thiele Tempo/KWC 57 Hillsboro 4 43:05
50 297 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Wilsonville 4
51 326 Stefan Furst Camas Bike and Sport 57 Vancouver 4 43:10
52 275 Mitch Gold Dr Will Bar 53 Portland 4 43:32
53 268 Mark Stoller Cat in the Hat 53 Portland 4 43:37
54 370 Dale Webster Bike Newport-Bier One 56 South Beach 4 43:39
55 300 Jeff Spencer Team S+M 50 Clackamas 4 43:59
56 288 Peter Nielsen Sunset Cycles 52 Portland 4 44:13
57 377 Scott McCoy Oregon cycle shop 56 Portland 4 44:15
58 345 Alan Reaume 50 Portland 4 44:44
59 393 Miles Revenaugh 51 Mulino 4 44:58
60 274 David Gratke Showers Pass MTB/CX Team 56 Portland 4 45:04
61 353 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 55 Portland 4
62 395 Tom Van Raalte 53 Portland 4 45:24
63 294 Mark Castle Portland Velo Racing Team 50 Portland 4 45:32
64 390 David Bussey Showers Pass MTB/CX Team 50 Canby 4 41:16
65 406 Dave Groner 58 Lake Oswego 4 46:08
66 411 David Doughty 51 4 46:14
67 283 Thomas J Meier 59 Corvallis 4 48:51
68 398 Vincent Plaza BriHOP Racing 53 Lake Oswego 4 49:17
69 409 Chris Chapman 52 4
DNF 336 Tom Hill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 51 PORTLAND 4
DNF 412 David Thielen II Dr Will Bar 54 Vancouver 2
DNF 355 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 57 Portland 1
DNF 324 John Morehead Camas Bike and Sport 51 Washougal 1

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 508 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 63 Eugene 4 41:18
2 502 Steve Lacey Team S+M 60 Portland 4 42:12
3 528 Rick Gregory Black Dog Velo 61 Eugene 4 42:18
4 506 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 60 Eugene 4 42:38
5 517 Gary Klingler WebCyclery.com 60 Bend 4 42:49
6 511 Craig Mavis Deschutes Brewery 60 Bend 4 43:14
7 519 Mark Schwyhart 4 44:10
8 500 Ron Strasser Team S+M 65 Portland 4 44:38
9 524 Amory Cheney Boneyard Cycling 63 Bend 4 45:08
10 521 Steve Rearden Blondie Velo 63 Portland 4
11 532 Bob Daugherty Cyclepath Racing 63 Portland 4 45:53
12 514 Steven Miller 61 Portland 4 47:17
13 509 Russell Speirn Portland Velo Racing Team 68 Wilsonville 4 47:48
14 513 David Hankins Camas Bike and Sport 60 Camas 4 47:56
15 534 Tim Hanrahan unaffiliated at moment 61 Portland 4 48:12
16 512 Tad Hodgert Deschutes Brewery 68 Bend 4 49:20
17 538 Karl Jackson 60 Bend 4 50:08
18 518 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 61 Portland 4 50:10
19 516 John Degenhardt 60 Portland 4 51:17
20 507 Edward Lanton 64 Portland 4 51:29
21 515 Terry Atwood Portland Velo Racing Team 68 Portland 4 52:40
22 526 Malcolm Johnson Portland Velo Racing Team 66 Portland 4 54:03
23 540 Edward Barker 67 4 55:04
24 530 Loren Russell 72 Corvallis 4 55:32
25 537 Jim Houck Athletes Lounge Cycling Team 64 Beaverton 4
26 503 Einar Traa Portland Velo Racing Team 71 Portland 3 43:08
DNF 541 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 63 Corvallis 2

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 9 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 44 Bend 3 31:52
2 42 Meg Hamilton Hutch's-Slocum-Co-Motion 43 Eugene 3 32:14
3 20 Elise Huggins River City Bicycles Women's Team 45 Portland 3 32:30
4 3 Mielle Blomberg Team S+M 43 Portland 3 33:36
5 35 Michelle Mills Sunnyside Sports 36 BEND 3 33:41
6 13 Anna Vaughn West Coast 38 portland 3 34:08
7 1 Lora Melkonian Hood River Velo 55 Trout Lake 3 34:14
8 6 Ann Kennedy bicycleattorney.com 46 Portland 3 34:29
9 46 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 45 Portland 3 35:14
10 48 Kimberly Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 35 Portland 3 36:12
11 10 Julie Deal BeerMongers Cycle Club 42 Portland 3 36:21
12 21 Deb Bauer Tensegrity PT Cycling 39 Eugene 3 36:37
13 50 Kristina Hughes Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 43 Sherwood 3 36:53
14 2 Carly Heron GVH Bikes 40 Hood River 3 37:03
15 16 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 44 Portland 3 37:26
16 14 Patricia Strange Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 43 Bend 3 38:26
17 25 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 45 Beaverton 3 44:08
18 11 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 39 Vancouver 3 32:39 illegal bike exchange
DNF 29 Mary Angelo Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 45 Bend 2
DNF 45 Juliette Oldfield 37 Portland 2

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 519 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 36 Portland 3 37:18
2 527 Tracey March Deschutes Brewery 45 Bend 3 38:12
3 530 Melissa Thomsen Metropolis Cycle Repair 38 Portland 3 38:14
4 534 Julia Sperry Cycle-Smart Grassroots Team 43 Portland 3 39:11
5 526 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 41 Portland 3 40:04
6 503 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 43 Portland 3 41:05
7 544 Meagan Bozeman 41 Sherwood 3 41:24
8 542 Stephanie Zamora 3 41:37
9 522 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 40 Portland 3 44:55
10 541 Lindsey Kennedy 38 Portland 3
DNF 513 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 41 Portland 1

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps Time
1 638 Cheryl Januzzi Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 52 Lake Oswego 3 36:04
2 612 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 50 Vancouver 3 36:25
3 619 Katherine Christensen bicycleattorney.com 54 Portland 3 37:34
4 608 Jan Moss Highfive Cycling 53 Portland 3 38:55
5 640 Suzy Renn Team Slow 45 Portland 3 38:55
6 636 Sami Fournier Murder of Crows 47 Bend 3 39:09
7 620 Laila Deardorff bicycleattorney.com 53 Lake Oswego 3 41:17
8 626 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland 3 41:57
9 605 Donna Rosenberg 50 Renton 3 42:55
10 621 Loraine Blake 49 Portland 3 49:28
11 625 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 63 Corvallis 2 36:48
DNF 600 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 61 Lake Oswego 2
DNF 641 MM Jenkins BeerMongers Cycle Club 53 Portland 1

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 638 Chris Snyder bicycleattorney.com 41 Portland 5 46:11
2 541 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 37 Portland 5 46:43
3 593 Steven Beardsley Gentle Lovers 32 Portland 5 46:48
4 582 Ben Guernsey Trusty Switchblade 30 Portland 5 46:50
5 684 Gabriel Linn Trusty Switchblade 37 Bend 5 47:43
6 553 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 5 48:10
7 601 Nat Johnson Green Submarine Records 36 Portland 5 48:23
8 503 Brian Kesselman Ruckus Test Team 38 Portland 5 49:23
9 717 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 36 bend 5 49:30
10 728 Adrian Richardson Showers Pass Elite Road Team 26 Portland 5 50:26
11 513 Lee Ordonez English Cycles 32 Eugene 5 50:28
12 725 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio 38 Portland 5 50:52
13 646 John Gulick Green Submarine Records 38 Portland 5 51:11
14 608 Ryan Barrett Poler 34 Portland 5 51:35
15 678 Mike Bene Jens Voigt's Army 47 Portland 5 51:36
16 703 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 31 Bend 5 51:40
17 567 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 40 Portland 5 51:47
18 546 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club 26 Portland 5 52:14
19 592 Shawn Small Ruckus Test Team 30 Portland 5 52:21
20 707 rich cramer bicycleattorney.com 54 Beaverton 5 52:35
21 724 David Wilcox 35 Portland 5 52:44
22 511 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 38 Portland 5 53:03
23 577 Brian Gerow Breadwinner Cycles 33 Portland 5 53:37
24 524 Ryan Garner Team Planet X USA 33 Eugene 5 57:10
25 654 Christopher Ryan Ruckus Test Team 37 Portland 5 57:31
26 659 Adam Artner Redline 20 Corvallis 4 42:20
27 508 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 51 Portland 4 42:32
28 621 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components 36 Portland 4 42:40
29 656 Sam Caviglione 29 Portland 4 42:40
30 561 Ken Hahn Stumptown Cycling Club 40 Portland 4 43:03
31 562 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion 45 Camp Adair 4 43:05
32 602 Freddy Tincher Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 40 Portland 4 43:09
33 701 Terry Hamness Camas Bike and Sport 44 Washougal 4 43:16
34 738 Bo Thunell 28 Portland 4 43:17
35 610 Daniel Carter BeerMongers Cycle Club 33 Portland 4 43:24
36 685 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles 26 Portland 4 43:27
37 502 Zach Horn TheClymb.com 35 Portland 4 43:29
38 607 Christian Reed Green Submarine Records 35 Portland 4 43:35
39 737 Kenneth Pace Team S+M 46 Portland 4 43:41
40 628 Tom Rousculp 4 43:44
41 732 Thomas Joyce 4 43:50
42 571 Pete Rubijono Poler/Mad Alchemy 38 Portland 4 44:07
43 736 Michael Risner Guinness Cycling Team 41 Portland 4 44:20
44 734 Matt Hickey Murder of Crows 35 Bend 4 44:25
45 665 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 48 Portland 4 45:00
46 729 Brandon Jennings Grouptrail Cycling 30 Portland 4 45:15
47 676 Erik Borghoff Trusty Switchblade 29 Portland 4 45:17
48 510 Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing 42 Beaverton 4 46:03
49 706 Shane Beers 4 46:25
50 518 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 52 Vancouver 4 46:41
51 664 Phillip M Trost Team S+M 38 Battle Ground 4 46:58
52 727 Ross Brody 4 47:15
53 557 Steven Basden Team 10 Barrel 49 Portland 4 47:40
54 726 Max Miller 32 Portland 4 47:46
55 544 Jeremy Zane 44 Portland 4 48:03
56 622 Nolan Restivo TheClymb.com 36 Portland 4 48:13
57 723 Tommy Tuite 35 Portland 4 48:39
58 720 Ryan Linville 43 Portland 4 48:43
59 554 Jeffrey Babbidge 37 Portland 4 49:09
60 668 Andrew Sullivan Metropolis Cycle Repair 32 Portland 4 50:10
61 645 edwin brown Sprout Cycles/Lucky Lab 32 portland 4 50:12
62 560 Aaron Even Velominati Racing 44 Portland 4 50:25
63 673 John Howe Team Beer 44 portland 4 51:18
64 670 Brandon whalen Trusty Switchblade 33 Redmond 4 51:30
65 711 Bryan Swisshelm Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 47 Portland 4 51:51
66 537 Ryan Morgan Trusty Switchblade 40 Portland 4 52:24
67 524x Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 4 wrong number
68 739 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 44 Lake Oswego 4 53:33
69 525 Carly Heron GVH Bikes 40 Hood River 4 55:18
70 615 James Webb Beaverton Bicycle Club 48 Portland 4 55:56
71 735 Danny Shapiro 19 Portland 4 56:36
72 692 Suzy Renn Team Slow 45 Portland 4 56:50
73 627 Todd Foreman-Kinder Veloforma 28 Portland 3 45:36
74 612 Aimee Furber West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 30 Bend 3 47:03
75 583 Greg Eyerly 50 Salem 3 48:38
76 740 Kristin Duin 2 51:04
DNF 650 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 18 Portland 3
DNF 639 Mark McMurtry Velominati Racing 44 Portland 3
DNF 730 Dylan VanWeelden Chris King / Cielo Factory Team 36 Portland 2
DNF 731 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 30 Portland 2
DNF 733 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 2
DNF 512 David Boerner Ruckus Test Team 33 Portland 1
DNF 539 Scott Barker 45 Portland 1
DNF 613 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team 33 Portland 1
DNF 648 Clint Culpepper Team Wooly Mammoth 34 Portland 1
DNF 661 Sven Geirnaert 33 Portland 1
DQ 594 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Milwaukie 3 alcohol handup

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 684 Stephanie Chase Portland Bicycle Studio 33 Portland 4 40:34
2 680 Julie Kowal Athletes Lounge Cycling Team 33 Portland 4 40:52
3 690 Cristina Mihaescu Ruckus Test Team 35 Portland 4 41:24
4 674 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 43 Portland 4 41:42
5 689 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 29 Portland 4 41:48
6 673 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 4 42:44
7 676 Norrene Godfrey Team Godfrey 49 Vancouver 3
8 672 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 40 Portland 3 35:58
9 693 Rubie Ann Rodarte 3 48:48

Unicycle

Num Name Team Age City Laps
1 U2 Susannah Hart Hapi-Go! 17 Washougal 1
2 U1 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 15 Washougal 1
3 U8 Ben Schoenberg Seriousjuggling.com 44 Portland 1
4 U6 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal 1
5 U10 Tyler Williams 1
6 U11 Steven Soto 1
7 U4 Hannah Hart Hapi-Go! 21 Washougal 1
8 U12 Dave Guglielmi 1

Women A

Num Name Team Age City Laps Time
1 865 Beth Ann Orton Team S+M 33 Portland 7 1:13:20
2 869 Laura Winberry Speedvagen Racing Machines 30 Bend 6 1:06:52
3 885 julie krasniak 26 portland 6 1:07:30
4 917 Megan Faris Rapha/River City Bicycles 35 Portland 6 1:08:18
5 889 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 33 Portland 6 1:08:33
6 898 Rebeccah Bieri Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 35 White City 6 1:08:56
7 857 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 48 Portland 6 1:09:20
8 914 Alice Pennington S&M/Kona Grassroots 33 Portland 6 1:09:31
9 872 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 6 1:10:37
10 915 Brigette Brown River City Bicycles 39 Portland 6 1:11:37
11 912 Annalisa Fish 30 Portland 6
12 916 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 26 Portland 6 1:12:34
13 881 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 32 Portland 6 1:12:47
14 880 Megan Chinburg River City Bicycles Women's Team 35 Portland 6 1:13:12
15 868 Tina Brubaker Speedvagen Racing Machines 46 Bend 6 1:13:46
16 903 Angharad Porteous bicycleattorney.com 26 Portland 6 1:15:19
17 867 Jenn Levo Ironclad Cycling Team 34 Portland 6
18 859 Jessica Gill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 37 Happy Valley 6
19 852 Susannah Hart Hapi-Go! 17 Washougal 5 1:04:08
20 892 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 34 Portland 5 1:04:24
21 887 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 32 Beaverton 5 1:05:51
22 908 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 26 Eugene 5 1:06:11
23 904 Melissa Sher 29 Portland 5 1:06:27
24 853 Ellene Smith bicycleattorney.com 34 Portland 5 1:08:42
25 918 Sharon Anderson Trusty Switchblade 45 Portland 5 1:08:46
26 919 Lori Brault Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 43 Portland 5 1:10:10
27 890 Marayah Deese Portland Bicycle Studio 29 Portland 5
28 877 Hannah Hart Hapi-Go! 21 Washougal 4 1:06:57
DNF 913 Kristin Duyn Portland Bicycle Studio 35 Portland 4
DNF 909 Remy Maguire Team S+M 35 Portland 3
DNF 897 Suzanne Marcoe Portland Bicycle Studio 36 PORTLAND 2
DNF 896 Kristen Minarik bicycleattorney.com 33 Portland 1

Women B

Num Name Team Age City Laps Time
1 133 Alana Armstrong HiFi Sound Cycling Components 33 Portland 3 35:10
2 142 katie monaco Les Femmes de S & M 27 Portland 3 35:57
3 129 Hilary Luther 43 Degrees 38 Portland 3 36:35
4 103 Krissy Brunsman Green Submarine Records 37 Portland 3 36:39
5 125 Aunika Miranda Trusty Switchblade 14 Portland 3 36:44
6 174 Karla Kingsley 32 Portland 3 36:45
7 165 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 35 Portland 3 37:49
8 175 Nathalie Anderson 3 37:54
9 178 Elizabeth Barcheck 3 38:13
10 154 Kim Danielson Metropolis Cycle Repair 30 Portland 3 38:31
11 176 Diane Smith 44 Hillsboro 3 38:55
12 179 Erinne Goodell Team Slow 34 Portland 3 39:14
13 100 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 43 Portland 3 39:46
14 167 Holland LaRue 37 Hood River 3 39:52
15 145 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 13 Tigard 3 40:21
16 172 Iris Dougherty 3 42:05
17 119 Anne Cheeney Murder of Crows 37 bend 3 42:27
18 140 Mari Little BeerMongers Cycle Club 35 Portland 3 42:49
19 170 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 29 Portland 3 49:15
20 177 Valerie Pioszak 2 35:22
DNF 104 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components 36 Portland 2
DNF 147 sarah layton Team S+M 32 Portland 2
DNF 153 Ashley Lance BeerMongers Cycle Club 29 Portland 2
DNF 161 Hannah McDade Exergy Twenty16 Jnr Development 17 Tigard 2
DNF 137 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team 36 Portland 1

Women C

Num Name Team Age City Laps Time
1 312 Taylor Schefstrom Trusty Switchblade 28 Portland 3 37:28
2 349 Erin Calkins bicycleattorney.com 30 Portland 3 38:34
3 350 Emily Johnston 3 39:22
4 355 Sadie Grossman 32 Portland 3 39:56
5 283 jennifer phillips Athletes Lounge Cycling Team 35 Portland 3 39:58
6 295 LeiLani Bentley Therapeutic Associates Racing 36 Portland 3 40:03
7 262 Leah Medure DNR Cycling 34 Portland 3 40:27
8 317 jill weir Sweetpea Ladies Auxiliary 45 Beaverton 3 40:39
9 337 Michelle Spatz 28 Portland 3 40:56
10 276 Traci Smolen 47 Portland 3 41:06
11 305 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 31 Portland 3 41:25
12 278 Traci Anderson 41 Beaverton 3 41:36
13 282 Erica Menze Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 27 Portland 3 41:43
14 304 Kerry Weymouth 40 Portland 3 41:45
15 269 Rachel Mavis Deschutes Brewery 45 bend 3 42:00
16 356 Rebecca Hamilton 31 Portland 3 42:22
17 342 Allison Quick BeerMongers Cycle Club 28 Portland 3 43:40
18 286 Lauren Magalska 33 Olympia 3 44:37
19 351 Cecilia Becerra BikeFlights.com 44 Portland 3 45:07
20 338 Halley Wagoner Look Good Feel Good 29 Portland 3 45:52
21 297 Stephanie Stauber BeerMongers Cycle Club 33 Portland 3 45:52
22 331 Tracey Lew Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 Portland 3 46:16
23 354 Anna Ryan Green Submarine Records 29 Portland 3 46:44
24 352 Robin Stancliff SWEAT360 42 Aloha 3 47:07
25 258 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 47 Eugene 3 48:44
26 328 Lindsey Kuipers BeerMongers Cycle Club 27 Portland 3
27 353 Molly Cogswell-Kelley Boneyard Cycling 42 Bend 3
28 347 tracy marin 28 san francisco 3
29 268 Rose-Ann Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 46 Lake Oswego 2 31:41
30 329 Annie Eustis bicycleattorney.com 41 Portland 2 32:01
31 348 Amanda Abel 48 Portland 2 32:14
32 346 Teresa White 29 Portland 2 32:20
33 259 Jennifer Rychlik SWEAT360 43 Hillsboro 2 33:28