Guinness Cycling Team

Event Name
6 Psycho Cross Series - Winter Cross David Hart
2 Kruger's Crossing CX Classic David Luoma
1 Kruger's Crossing CX Classic Dan MacNaughton
7 Cross Crusade/OBRA Championship - Hillsboro David Luoma
6 Cross Crusade/OBRA Championship - Hillsboro Dan MacNaughton
3 Cross Crusade - Estacada Dan MacNaughton
8 Cross Crusade - Estacada David Luoma
13 Cross Crusade - Estacada Eric MARTIN
4 Cross Crusade - Barton Park: Cross Crusade - Series Standings David Luoma
8 Cross Crusade - Barton Park: Cross Crusade - Series Standings Dan MacNaughton
44 Cross Crusade - Barton Park: Cross Crusade - Series Standings Jim Miller
28 Cross Crusade - Barton Park: Cross Crusade - Series Standings Patrick Marzullo
14 Cross Crusade - Barton Park: Cross Crusade - Series Standings Garren Watkins
9 Cross Crusade - Barton Park: Cross Crusade - Series Standings Jay Cech
DNF Cross Crusade - Barton Park Eric MARTIN
4 Cross Crusade - Barton Park David Luoma
26 Cross Crusade - Clatsop County Fairgrounds: Cross Crusade - Series Standings Patrick Marzullo
6 Cross Crusade - Clatsop County Fairgrounds: Cross Crusade - Series Standings Jay Cech
11 Cross Crusade - Clatsop County Fairgrounds: Cross Crusade - Series Standings Garren Watkins
7 Cross Crusade - Clatsop County Fairgrounds Dan MacNaughton
3 Cross Crusade - Clatsop County Fairgrounds: Cross Crusade - Series Standings David Luoma
7 Cross Crusade - Clatsop County Fairgrounds: Cross Crusade - Series Standings Dan MacNaughton
39 Cross Crusade - Clatsop County Fairgrounds: Cross Crusade - Series Standings Jim Miller
4 Cross Crusade - Clatsop County Fairgrounds David Luoma
29 Cross Crusade - Clatsop County Fairgrounds David Luoma
23 Cross Crusade - Clatsop County Fairgrounds Jim Miller
30 Cross Crusade - Clatsop County Fairgrounds Todd Sexton
4 Cross Crusade - Rainier HS Jay Cech
44 Cross Crusade - Rainier HS Garren Watkins
45 Cross Crusade - Rainier HS David Luoma
7 Cross Crusade - Rainier HS Dan MacNaughton
6 Cross Crusade - Rainier HS David Luoma
6 Cross Crusade - Horning's Hideout Dan MacNaughton
7 Cross Crusade - Horning's Hideout David Luoma
60 Cross Crusade - Horning's Hideout Rick Martin
35 Cross Crusade - Horning's Hideout Todd Sexton
29 Cross Crusade - Horning's Hideout Mike Martin
DNF Cross Crusade - Horning's Hideout Patrick Marzullo
5 Cross Crusade - Horning's Hideout Jay Cech
46 Cross Crusade - Horning's Hideout David Luoma
6 Cross Crusade David Luoma
14 Cross Crusade - Alpenrose Jim Miller
37 Cross Crusade - Alpenrose Mark McCaric
9 Cross Crusade - Alpenrose Patrick Marzullo
8 Cross Crusade - Alpenrose Jay Cech
61 Cross Crusade - Alpenrose Rick Martin
4 Cross Crusade - Alpenrose David Luoma
8 Cross Crusade - Alpenrose Dan MacNaughton
38 Cross Crusade - Alpenrose Mike Martin
31 Cross Crusade Eric MARTIN
53 Cross Crusade Jim Miller
8 Cross Crusade Dan MacNaughton
1 Cross Crusade - Alpenrose Garren Watkins
33 Cross Crusade Patrick Marzullo
47 Cross Crusade - Alpenrose Eric MARTIN
14 Cross Crusade Jay Cech
45 Cross Crusade - Alpenrose Todd Sexton
19 Cross Crusade Garren Watkins
8 Thrilla Cross Series Eric MARTIN
6 Thrilla Cross Series Chad Lowe
10 Battle at Barlow CCX Eric MARTIN
2 Battle at Barlow CCX David Luoma
DNF Battle at Barlow CCX Ricke Martin
1 Battle at Barlow CCX Garren Watkins
20 Battle at Barlow CCX Patrick Marzullo
3 Hood River Cyclocross Classic David Luoma
18 Hood River Cyclocross Classic David Luoma
4 Thrilla Cross Series Eric MARTIN
9 Kruger's Kermesse Patrick Marzullo
24 Kruger's Kermesse Garren Watkins
13 Thrilla Cross Series Eric MARTIN
15 Thrilla Cross Series David Luoma
10 Thrilla Cross Series Chad Lowe
2 Scotty Graham Memorial XC David Luoma
5 Thrilla Cross Series Chad Lowe
3 Thrilla Cross Series Eric MARTIN
9 Thrilla Cross Series Eric MARTIN
8 Thrilla Cross Series Chad Lowe
29 Thrilla Cross Series David Luoma
25 Eugene Celebration: Final General Classification David Embree
6 Eugene Celebration: Final General Classification Patrick Marzullo
25 Eugene Celebration: Wolf Creek Road Race David Embree
8 Eugene Celebration: Wolf Creek Road Race Tim Hittner
6 Eugene Celebration: Wolf Creek Road Race Patrick Marzullo
10 Eugene Celebration: Final General Classification Tim Hittner
10 Eugene Celebration: Kent Peterson Time Trial Patrick Marzullo
24 Eugene Celebration: Kent Peterson Time Trial: Combined Results by Time Patrick Marzullo
9 Eugene Celebration: Kent Peterson Time Trial Tim Hittner
35 Eugene Celebration: Kent Peterson Time Trial David Embree
14 Eugene Celebration: Celebration Criterium Patrick Marzullo
19 Eugene Celebration: Celebration Criterium Tim Hittner
28 Eugene Celebration: Celebration Criterium David Embree
30 Eugene Celebration: Kent Peterson Time Trial: Combined Results by Time Tim Hittner
128 Eugene Celebration: Kent Peterson Time Trial: Combined Results by Time David Embree
5 Eugene Celebration: Maxon Road Race Patrick Marzullo
4 Eugene Celebration: Maxon Road Race Tim Hittner
16 Eugene Celebration: Maxon Road Race David Embree
12 PIR: August Series Patrick Marzullo
31 PIR Mike Martin
5 PIR Patrick Marzullo
34 PIR Tim Hittner
17 Monday PIR: August Series Tim Hittner
6 Monday PIR Tim Hittner
7 High Desert Omnium: Road Race Tim Hittner
18 High Desert Omnium: Road Race David Hart
28 High Desert Omnium David Hart
15 High Desert Omnium Tim Hittner
11 High Desert Omnium: Criterium David Hart
8 Health Net Criterium Patrick Marzullo
16 PIR David Hart
42 PIR Patrick Marzullo
3 Woodland Road Race Patrick Marzullo
2 OBRA Masters Track Champs: 3K Pursuits David Klipper
1 OBRA Masters Track Champs: Points Races David Klipper
10 Woodland Road Race David Embree
33 PIR Todd Sexton
34 PIR Brian Schiller
4 OBRA Criterium Championships Eric MARTIN
52 OBRA Criterium Championships David Klipper
12 OBRA Criterium Championships David Klipper
1 OBRA Criterium Championships Garren Watkins
5 OBRA Criterium Championships Eric MARTIN
20 OBRA Criterium Championships David Hart
5 PIR Patrick Marzullo
16 PIR Garren Watkins
30 PIR David Embree
44 OBRA Time Trial Championships: 40K: Combined Tim Hittner
10 OBRA Time Trial Championships: 40K Tim Hittner
4 OBRA Time Trial Championships: 40K Eric MARTIN
44 OBRA Time Trial Championships: 40K: Combined Results by Time Tim Hittner
44 OBRA Time Trial Championships: 40K: Combined Results by Time: Combined Tim Hittner
33 OBRA Time Trial Championships: 40K: Combined Results by Time Patrick Marzullo
43 OBRA Time Trial Championships: 40K: Combined Results by Time Garren Watkins
17 OBRA Time Trial Championships: 40K: Combined Results by Time Eric MARTIN
17 OBRA Time Trial Championships: 40K: Combined Eric MARTIN
43 OBRA Time Trial Championships: 40K: Combined Garren Watkins
33 OBRA Time Trial Championships: 40K: Combined Patrick Marzullo
7 OBRA Time Trial Championships: 40K Patrick Marzullo
17 OBRA Time Trial Championships: 40K: Combined Results by Time: Combined Eric MARTIN
43 OBRA Time Trial Championships: 40K: Combined Results by Time: Combined Garren Watkins
33 OBRA Time Trial Championships: 40K: Combined Results by Time: Combined Patrick Marzullo
2 OBRA Time Trial Championships: 40K Garren Watkins
DNF NW Challenge Harrisburg Criterium Bradley Ganz
25 CMG Events/Alpine Mortgage Series Bradley Ganz
21 PIR Bradley Ganz
20 PIR: July Series Brian Schiller
11 PIR Patrick Marzullo
29 PIR Tim Hittner
19 Monday PIR: July Series Garren Watkins
3 Monday PIR: July Series Justine Saudan
18 Portland MTB Short Track Series Todd Sexton
7 Portland MTB Short Track Series: Series Overall David Luoma
29 Portland MTB Short Track Series: Series Overall Todd Sexton
15 Vancouver Courthouse Criterium Bradley Ganz
19 Vancouver Courthouse Criterium Patrick Marzullo
33 Vancouver Courthouse Criterium David Hart
34 PIR David Hart
7 PIR Patrick Marzullo
17 PIR Brian Schiller
2 Portland MTB Short Track Series David Luoma
19 Portland MTB Short Track Series David Luoma
10 PIR Brian Schiller
33 Portland MTB Short Track Series Todd Sexton
2 Portland MTB Short Track Series David Luoma
35 Cascade Classic: Deschutes Brewery Awbrey Butte Circuit Race Mark Duff
23 Cascade Classic: Final General Classification Tim Hittner
30 Cascade Classic: Final General Classification Mike Martin
31 Cascade Classic: Final General Classification Mark Duff
39 Cascade Classic: Final General Classification Eric MARTIN
3 Cascade Classic: Final General Classification Patrick Marzullo
24 Cascade Classic: Final General Classification Garren Watkins
28 Cascade Classic: Deschutes Brewery Awbrey Butte Circuit Race Tim Hittner
27 Cascade Classic: Deschutes Brewery Awbrey Butte Circuit Race Eric MARTIN
30 Cascade Classic: Deschutes Brewery Awbrey Butte Circuit Race Garren Watkins
DQ Cascade Classic: Deschutes Brewery Awbrey Butte Circuit Race Jay Cech
1 Cascade Classic: Deschutes Brewery Awbrey Butte Circuit Race Patrick Marzullo
DNF Cascade Classic: Deschutes Brewery Awbrey Butte Circuit Race David Klipper
32 Cascade Classic: Deschutes Brewery Awbrey Butte Circuit Race Mike Martin
1 State Games XC David Luoma
6 State Games XC Todd Sexton
3 Cascade Classic: Pacific Power Cascade Lakes RR Patrick Marzullo
50 Cascade Classic: Pacific Power Cascade Lakes RR David Klipper
46 Cascade Classic: Pacific Power Cascade Lakes RR Eric MARTIN
33 Cascade Classic: Pacific Power Cascade Lakes RR Mark Duff
28 Cascade Classic: Pacific Power Cascade Lakes RR Mike Martin
7 Green Mountain Criterium Bradley Ganz
18 Cascade Classic: Pacific Power Cascade Lakes RR Tim Hittner
19 Cascade Classic: Pacific Power Cascade Lakes RR Jay Cech
19 Cascade Classic: Pacific Power Cascade Lakes RR Garren Watkins
39 Cascade Classic: Skyliners Time Trial Mike Martin
46 Cascade Classic: Downtown Criterium Jay Cech
5 Cascade Classic: Downtown Criterium Patrick Marzullo
5 Cascade Classic: Downtown Criterium Garren Watkins
47 Cascade Classic: Downtown Criterium David Klipper
28 Cascade Classic: Downtown Criterium Tim Hittner
22 Cascade Classic: Downtown Criterium Mark Duff
34 Cascade Classic: Downtown Criterium Eric MARTIN
29 Cascade Classic: Skyliners Time Trial David Klipper
27 Cascade Classic: Skyliners Time Trial Mark Duff
21 Cascade Classic: Skyliners Time Trial Eric MARTIN
13 Cascade Classic: Skyliners Time Trial Tim Hittner
9 Cascade Classic: Skyliners Time Trial Garren Watkins
48 Cascade Classic: Skyliners Time Trial Jay Cech
4 Cascade Classic: Skyliners Time Trial Patrick Marzullo
208 Cascade Classic: Skyliners Time Trial: Combined Results by Time Mike Martin
156 Cascade Classic: Skyliners Time Trial: Combined Results by Time David Klipper
148 Cascade Classic: Skyliners Time Trial: Combined Results by Time Mark Duff
115 Cascade Classic: Skyliners Time Trial: Combined Results by Time Eric MARTIN
87 Cascade Classic: Skyliners Time Trial: Combined Results by Time Tim Hittner
223 Cascade Classic: Skyliners Time Trial: Combined Results by Time Garren Watkins
201 Cascade Classic: Skyliners Time Trial: Combined Results by Time Jay Cech
84 Cascade Classic: Skyliners Time Trial: Combined Results by Time Patrick Marzullo
10 Cascade Classic: Downtown Criterium Mike Martin
26 Mt Tabor Series Overall Patrick Marzullo
5 Mt Tabor Series Overall Mark Duff
7 Mt Tabor Series Overall Jay Cech
2 Mt Tabor Series Jay Cech
16 PIR David Hart
11 PIR Bradley Ganz
32 Portland MTB Short Track Series Todd Sexton
18 Portland MTB Short Track Series David Luoma
DNF Portland MTB Short Track Series Grant Folske
21 Portland MTB Short Track Series Todd Sexton
3 Alpenrose Challenge David Klipper
4 Alpenrose Challenge David Klipper
3 Alpenrose Challenge David Klipper
2 Alpenrose Challenge David Klipper
10 PIR Jay Cech
7 PIR Brian Schiller
37 PIR Bradley Ganz
18 PIR Patrick Marzullo
12 PIR David Klipper
21 Portland MTB Short Track Series David Luoma
9 Monday PIR Justine Saudan
6 Monday PIR Garren Watkins
17 Portland MTB Short Track Series Todd Sexton
17 OBRA Road Race Eric MARTIN
13 OBRA Road Race Patrick Marzullo
41 OBRA Road Race Jay Cech
39 OBRA Road Race David Hart
DNF OBRA Track Championships: Points Race David Klipper
4 Alpenrose Thursday Series: June Series David Klipper
2 Fresh Air Sports TT and Duathlon Series Eric MARTIN
16 High Desert Criterium Series Tim Hittner
1 High Desert Criterium Series Eric MARTIN
11 High Desert Criterium Series Mike Martin
7 PIR: June Series David Klipper
17 PIR Brian Schiller
12 Portland MTB Short Track Series Todd Sexton
22 Monday PIR: June Series Bradley Ganz
20 Elkhorn Classic Stage Race: Final General Classification Patrick Marzullo
2 Oakridge Fat Tire MTB Eric MARTIN
5 Oakridge Fat Tire MTB David Luoma
3 Elkhorn Classic Stage Race: Final General Classification Jay Cech
32 Elkhorn Classic Stage Race: Dooley Mountain Road Race Patrick Marzullo
5 Elkhorn Classic Stage Race: Dooley Mountain Road Race Jay Cech
4 Elkhorn Classic Stage Race: Pleasant Valley Individual Time Trial Patrick Marzullo
45 Elkhorn Classic Stage Race: Pleasant Valley Individual Time Trial: Combined Results by Time Patrick Marzullo
70 Elkhorn Classic Stage Race: Pleasant Valley Individual Time Trial: Combined Results by Time Jay Cech
59 Elkhorn Classic Stage Race: Gold Rush Criterium Jay Cech
12 Elkhorn Classic Stage Race: Pleasant Valley Individual Time Trial Jay Cech
49 Elkhorn Classic Stage Race: Gold Rush Criterium Patrick Marzullo
10 Elkhorn Classic Stage Race: Oregon Trail Richland Road Race Patrick Marzullo
1 Elkhorn Classic Stage Race: Oregon Trail Richland Road Race Jay Cech
6 Fresh Air Sports TT and Duathlon Series: Combined Results by Time: Combined Mike Martin
6 Fresh Air Sports TT and Duathlon Series Mike Martin
1 Fresh Air Sports TT and Duathlon Series: Combined Results by Time Eric MARTIN
6 Fresh Air Sports TT and Duathlon Series: Combined Results by Time Mike Martin
1 Fresh Air Sports TT and Duathlon Series: Combined Results by Time: Combined Eric MARTIN
1 Fresh Air Sports TT and Duathlon Series Eric MARTIN
11 High Desert Criterium Series Mark Duff
15 High Desert Criterium Series Mike Martin
1 High Desert Criterium Series Tim Hittner
5 High Desert Criterium Series Eric MARTIN
29 Mt Tabor Series Jay Cech
55 PIR Patrick Marzullo
42 PIR David Hart
4 PIR David Klipper
23 PIR Patrick Marzullo
26 PIR Bradley Ganz
18 Monday PIR: Series Standings Bradley Ganz
2 Shiloh Super Sunday XC, ST: Shiloh Super Sunday XC David Luoma
27 Mt Tabor Circuit Race Patrick Marzullo
22 Mt Tabor Circuit Race Jay Cech
4 Alpenrose Thursday Series David Klipper
8 High Desert Criterium Series Mike Martin
10 High Desert Criterium Series Tim Hittner
23 PIR Todd Sexton
28 PIR David Hart
9 PIR David Klipper
17 PIR Brian Schiller
39 PIR Todd Duncan
32 PIR David Ciaverella
11 Monday PIR Bradley Ganz
16 OBRA Rehearsal Race David Klipper
13 OBRA Rehearsal Race Tim Hittner
2 OBRA Rehearsal Race Eric MARTIN
37 OBRA Rehearsal Race David Hart
12 OBRA Rehearsal Race Patrick Marzullo
6 Alpenrose Thursday Series: Long Points Races David Klipper
19 Fresh Air Sports TT and Duathlon Series Mike Martin
1 Fresh Air Sports TT and Duathlon Series Eric MARTIN
9 High Desert Criterium Series Tim Hittner
4 High Desert Criterium Series Eric MARTIN
14 Mt Tabor Series Patrick Marzullo
15 High Desert Criterium Series Mike Martin
10 Mt Tabor Series Patrick Marzullo
8 PIR Bradley Ganz
19 Monday PIR: May Series David Klipper
21 Monday PIR: May Series Anna Ciaveraella
38 PIR Bradley Ganz
75 PIR David Klipper
60 PIR Patrick Marzullo
36 PIR
48 PIR David Hart
37 Monday PIR Mark Duff
7 Monday PIR David Klipper
18 Swan Island Criterium Jay Cech
10 Swan Island Criterium Patrick Marzullo
17 PIR David Klipper
9 OBRA Team Time Trial Championship: Combined Results by Time Tim Hittner
10 OBRA Team Time Trial Championship: Combined Results by Time Todd Duncan
8 OBRA Team Time Trial Championship: Combined Results by Time Mark King
11 OBRA Team Time Trial Championship: Combined Results by Time Eric MARTIN
1 OBRA Team Time Trial Championship Mark King
1 OBRA Team Time Trial Championship Tim Hittner
1 OBRA Team Time Trial Championship Todd Duncan
1 OBRA Team Time Trial Championship Eric MARTIN
2 Eric Kautzky Memorial Track Race David Klipper
10 OBRA Team Time Trial Championship: Combined Results by Time: Combined Todd Duncan
11 OBRA Team Time Trial Championship: Combined Results by Time: Combined Eric MARTIN
9 OBRA Team Time Trial Championship: Combined Results by Time: Combined Tim Hittner
8 OBRA Team Time Trial Championship: Combined Results by Time: Combined Mark King
23 PIR Bradley Ganz
14 PIR David Klipper
47 PIR Brian Schiller
28 PIR David Hart
35 PIR Todd Sexton
8 Monday PIR Anna Ciaveraella
34 Monday PIR David Ciaverella
23 PIR Todd Sexton
3 Deschutes River Valley TT Festival: Overall Anna Ciaveraella
3 Deschutes River Valley TT Festival: Stage Three Grant Folske
3 Deschutes River Valley TT Festival: Stage Three David Ciaverella
41 Deschutes River Valley TT Festival: Overall: Combined Anna Ciaveraella
16 Deschutes River Valley TT Festival: Overall: Combined David Ciaverella
45 Deschutes River Valley TT Festival: Stage Three: Combined Anna Ciaveraella
21 Deschutes River Valley TT Festival: Stage Three: Combined Grant Folske
12 Deschutes River Valley TT Festival: Stage Three: Combined David Ciaverella
5 Deschutes River Valley TT Festival: Overall David Ciaverella
3 Deschutes River Valley TT Festival: Stage Three Anna Ciaveraella
12 Deschutes River Valley TT Festival: Stage Three: Combined Results by Time: Combined David Ciaverella
21 Deschutes River Valley TT Festival: Stage Three: Combined Results by Time: Combined Grant Folske
41 Deschutes River Valley TT Festival: Overall: Combined Results by Time: Combined Anna Ciaveraella
16 Deschutes River Valley TT Festival: Overall: Combined Results by Time: Combined David Ciaverella
45 Deschutes River Valley TT Festival: Stage Three: Combined Results by Time: Combined Anna Ciaveraella
45 Deschutes River Valley TT Festival: Stage Three: Combined Results by Time Anna Ciaveraella
21 Deschutes River Valley TT Festival: Stage Three: Combined Results by Time Grant Folske
16 Deschutes River Valley TT Festival: Overall: Combined Results by Time David Ciaverella
12 Deschutes River Valley TT Festival: Stage Three: Combined Results by Time David Ciaverella
41 Deschutes River Valley TT Festival: Overall: Combined Results by Time Anna Ciaveraella
46 Deschutes River Valley TT Festival: Stage Two: Combined Results by Time Anna Ciaveraella
17 Deschutes River Valley TT Festival: Stage Two: Combined Results by Time David Ciaverella
9 Eugene Roubaix Mark King
29 Deschutes River Valley TT Festival: Stage One: Combined David Ciaverella
45 Deschutes River Valley TT Festival: Stage One: Combined Anna Ciaveraella
46 Deschutes River Valley TT Festival: Stage Two: Combined Results by Time: Combined Anna Ciaveraella
17 Deschutes River Valley TT Festival: Stage Two: Combined Results by Time: Combined David Ciaverella
45 Deschutes River Valley TT Festival: Stage One: Combined Results by Time: Combined Anna Ciaveraella
17 Deschutes River Valley TT Festival: Stage Two: Combined David Ciaverella
3 Deschutes River Valley TT Festival: Stage Two Anna Ciaveraella
12 Deschutes River Valley TT Festival: Stage One David Ciaverella
3 Deschutes River Valley TT Festival: Stage One Anna Ciaveraella
46 Deschutes River Valley TT Festival: Stage Two: Combined Anna Ciaveraella
45 Deschutes River Valley TT Festival: Stage One: Combined Results by Time Anna Ciaveraella
29 Deschutes River Valley TT Festival: Stage One: Combined Results by Time: Combined David Ciaverella
29 Deschutes River Valley TT Festival: Stage One: Combined Results by Time David Ciaverella
4 Deschutes River Valley TT Festival: Stage Two David Ciaverella
76 PIR Todd Duncan
19 PIR David Klipper
21 PIR Bradley Ganz
8 Estacada Time Trial Dave Palmer
41 Estacada Time Trial: Combined Results by Time Dave Palmer
76 Estacada Time Trial: Combined Results by Time: Combined Dave Palmer
12 Estacada Time Trial Dave Palmer
76 Estacada Time Trial: Combined Results by Time Dave Palmer
28 Kings Valley Road Race David Ciaverella
26 PIR Bradley Ganz
26 Banana Belt Road Race Series: Banana Belt Road Race III David Hart
30 Banana Belt Road Race Series: Banana Belt Road Race II David Hart
5 Banana Belt Road Race Series: Banana Belt Road Race II Anna Ciaveraella
40 Banana Belt Road Race Series: Banana Belt Road Race II David Ciaverella
10 Banana Belt Road Race Series Anna Ciaveraella
16 Banana Belt Road Race Series: Banana Belt Road Race I Mark Duff
131 Jack Frost Time Trial: Combined Results by Time David Ciaverella
25 Jack Frost Time Trial David Ciaverella
131 Jack Frost Time Trial: Combined Results by Time: Combined David Ciaverella
47 Cherry Pie Road Race David Hart