NoMads Bicycle Racing Team

Event Name
17 Kruger's Crossing Cyclocross Bruce James
6 OBRA CCX Championship Del Scharffenberg
5 OBRA CCX Championship Richard Marantz
7 OBRA CCX Championship Sheilagh Griffin
7 OBRA CCX Championship: Junior Cross Series Final Standings Cameron Millar-Griffin
10 OBRA CCX Championship Mary Ross
14 Cross Crusade: Barton Park Sheilagh Griffin
9 Cross Crusade: Barton Park Del Scharffenberg
6 Cross Crusade: Barton Park Richard Marantz
34 Cross Crusade: Barton Park Brent Babin
103 Cross Crusade: Barton Park Jason Jones
88 Cross Crusade: Barton Park Tom Hill
12 Cross Crusade: Washington County Fair Complex: Junior Cross Series Standings Cameron Millar-Griffin
27 Cross Crusade: Washington County Fair Complex Mary Ross
14 Cross Crusade: Washington County Fair Complex Sheilagh Griffin
132 Cross Crusade: Washington County Fair Complex Jennifer Kulle-Jones
2 Cross Crusade: Washington County Fair Complex Brent Babin
2 Cross Crusade: Washington County Fair Complex Tom Hill
5 Cross Crusade: Washington County Fair Complex Richard Marantz
46 Cross Crusade: Washington County Fair Complex Brian Engelen
128 Cross Crusade: Washington County Fair Complex Jason Jones
3 Apple Core Cross at EZ Orchards Richard Marantz
5 Cross Crusade: Clatsop County Fairgrounds Tom Hill
9 Cross Crusade: Clatsop County Fairgrounds Sheilagh Griffin
12 Cross Crusade: Clatsop County Fairgrounds Cameron Millar-Griffin
14 Cross Crusade: Clatsop County Fairgrounds Cameron Millar-Griffin
9 Cross Crusade: Clatsop County Fairgrounds Sheilagh Griffin
22 Cross Crusade: Clatsop County Fairgrounds Tom Hill
50 Blind Date at the Dairy Richard Marantz
6 Blind Date at the Dairy: Final Series totals Cameron Millar-Griffin
4 Blind Date at the Dairy Cameron Millar-Griffin
38 Blind Date at the Dairy Brian Engelen
DNF Blind Date at the Dairy Tom Hill
7 Blind Date at the Dairy: Final Series totals Ian Jackson
19 Cross Crusade: Portland International Raceway Sheilagh Griffin
31 Cross Crusade: Portland International Raceway Mary Ross
119 Cross Crusade: Portland International Raceway Jason Jones
47 Cross Crusade: Portland International Raceway Brian Engelen
7 Cross Crusade: Portland International Raceway Richard Marantz
11 Cross Crusade: Portland International Raceway Del Scharffenberg
16 Cross Crusade: Portland International Raceway: Junior Cyclocross Series Standings Cameron Millar-Griffin
23 Cross Crusade: Portland International Raceway: Junior Cyclocross Series Cameron Millar-Griffin
68 Cross Crusade: Portland International Raceway Cameron Millar-Griffin
7 Cross Crusade: Portland International Raceway Tom Hill
16 Blind Date at the Dairy: Series after date #4 Cameron Millar-Griffin
8 Blind Date at the Dairy: Series after date #4 Cameron Millar-Griffin
3 Blind Date at the Dairy Ian Jackson
9 Blind Date at the Dairy Cameron Millar-Griffin
72 Blind Date at the Dairy Richard Marantz
5 Blind Date at the Dairy: Series after date #4 Ian Jackson
21 Cross Crusade: Sherwood Forest Equestrian Center Sheilagh Griffin
6 Cross Crusade: Sherwood Forest Equestrian Center Richard Marantz
10 Cross Crusade: Sherwood Forest Equestrian Center Tom Hill
82 Cross Crusade: Sherwood Forest Equestrian Center Bruce James
17 Cross Crusade: Sherwood Forest Equestrian Center Cameron Millar-Griffin
8 Cross Crusade: Sherwood Forest Equestrian Center Ron Magnus
100 Cross Crusade: Sherwood Forest Equestrian Center Jason Jones
28 Ninkrossi CX Jennifer Kulle-Jones
14 Ninkrossi CX Richard Marantz
14 Psycho Cross: Junior Cyclocross Series Standings Cameron Millar-Griffin
21 Ninkrossi CX Jason Jones
60 Blind Date at the Dairy Richard Marantz
6 Blind Date at the Dairy: Series Standings Ian Jackson
10 Blind Date at the Dairy: Series Standings Cameron Millar-Griffin
15 Blind Date at the Dairy: Series Standings Cameron Millar-Griffin
6 Blind Date at the Dairy Cameron Millar-Griffin
2 Blind Date at the Dairy Ian Jackson
15 Cross Crusade: Rainier High School Cameron Millar-Griffin
39 Cross Crusade: Rainier High School Tom Hill
12 Heiser Farm Cyclocross: Junior Cyclocross Series Standings Cameron Millar-Griffin
11 Heiser Farm Cyclocross: Junior Cyclocross Series Cameron Millar-Griffin
11 Heiser Farm Cyclocross Cameron Millar-Griffin
2 Heiser Farm Cyclocross Richard Marantz
15 Blind Date at the Dairy: Series Standings Cameron Millar-Griffin
10 Blind Date at the Dairy: Series Standings Cameron Millar-Griffin
6 Blind Date at the Dairy: Series Standings Ian Jackson
5 Blind Date at the Dairy Cameron Millar-Griffin
7 Blind Date at the Dairy Ian Jackson
60 Cross Crusade: Alpenrose Dairy Tom Hill
7 Cross Crusade: Alpenrose Dairy Ron Magnus
5 Cross Crusade: Alpenrose Dairy Richard Marantz
81 Cross Crusade: Alpenrose Dairy Bruce James
43 Cross Crusade: Alpenrose Dairy Brian Engelen
123 Cross Crusade: Alpenrose Dairy Jason Jones
10 Cross Crusade: Alpenrose Dairy Michael Barmache
102 Cross Crusade: Alpenrose Dairy Jennifer Kulle-Jones
17 Cross Crusade: Alpenrose Dairy Sheilagh Griffin
20 Cross Crusade: Alpenrose Dairy Cameron Millar-Griffin
75 Blind Date at the Dairy Richard Marantz
67 Blind Date at the Dairy Brian Engelen
9 Blind Date at the Dairy Cameron Millar-Griffin
6 Battle at Barlow Tom Hill
9 Battle at Barlow Cameron Millar-Griffin
9 Battle at Barlow Del Scharffenberg
3 Battle at Barlow Richard Marantz
68 Battle at Barlow Jason Jones
27 Battle at Barlow Brian Engelen
5 Battle at Barlow Sheilagh Griffin
18 Psycho Cross: Junior Cyclocross Series Cameron Millar-Griffin
6 Hood River Double Cross Sheilagh Griffin
14 Hood River Double Cross Cameron Millar-Griffin
DNF Hood River Double Cross Tom Hill
15 Hood River Double Cross: Junior Cyclocross Series Standings Cameron Millar-Griffin
15 Pain+Suffer'n CX Richard Marantz
2 Alpenrose Thursday Series Ron Magnus
4 Alpenrose Thursday Series Ron Magnus
4 Masters Junior Track: August Series Ron Magnus
8 Monday PIR Mitch Denham
27 Monday PIR Ron Magnus
10 Monday PIR: August Series Mitch Denham
29 Monday PIR Henry Grass
32 Monday PIR Rick Metz
30 Monday PIR: August Series Tom Wel
7 OBRA Masters Track Championships Mitch Denham
1 OBRA Masters Track Championships Ron Magnus
24 Kruger's Kermesse Farm Crit Brian Engelen
25 Kruger's Kermesse Farm Crit Richard Marantz
3 OBRA Masters Track Championships Ron Magnus
10 Kruger's Kermesse Farm Crit Tom Hill
2 OBRA Masters Track Championships Ron Magnus
5 OBRA Masters Track Championships Mitch Denham
2 OBRA Masters Track Championships Ron Magnus
15 Alpenrose Thursday Series: August Series Ron Magnus
55 Tuesday PIR Mary Ross
7 Masters Junior Track: 2k Pursuit Ron Magnus
8 Masters Junior Track: 3k Pursuit Ron Magnus
53 Tuesday PIR Michael Resnick
11 Monday PIR Mitch Denham
16 Monday PIR Rick Metz
12 Monday PIR Tom Wel
1 OBRA Criterium Championships Ron Magnus
6 OBRA Criterium Championships Mitch Denham
4 OBRA Criterium Championships Richard Marantz
6 OBRA Junior and Team Track Championships Candi Murray
2 Fast Twitch Fridays Ron Magnus
11 Alpenrose Thursday Series Ron Magnus
20 Tuesday PIR Mitch Denham
8 Masters Junior Track: 500 meter Ron Magnus
6 Masters Junior Track: 1K Ron Magnus
1 OBRA Hillclimb TT Mary Ross
2 OBRA XC Championship Richard Marantz
71 OBRA Hillclimb TT: Combined Mary Ross
24 OBRA Hillclimb TT: Combined Tom Hill
2 OBRA Hillclimb TT Ron Magnus
3 OBRA Hillclimb TT Tom Hill
52 OBRA Hillclimb TT: Combined Ron Magnus
13 OBRA STXC Brian Engelen
12 Longview Grand Prix Criterium Mitch Denham
38 Tuesday PIR Michael Resnick
40 Tuesday PIR Mary Ross
11 Monday PIR Mitch Denham
6 OBRA Championship RR 2 Del Scharffenberg
4 OBRA Championship RR 2 Ron Magnus
7 OBRA Championship RR 2 Mitch Denham
18 OBRA Championship RR 2 Tom Hill
2 OBRA Championship RR 2 Mary Ross
7 OBRA Championship RR 2 Richard Marantz
46 Tuesday PIR Mary Ross
7 Monday PIR Mitch Denham
39 Portland MTB Short Track Series Michael Barmache
32 Monday PIR Henry Grass
22 Portland MTB Short Track Series: Team Relay
54 Portland MTB Short Track Series Jason Jones
29 Portland MTB Short Track Series Tom Hill
7 Portland MTB Short Track Series Sheilagh Griffin
DNF Portland MTB Short Track Series Cameron Millar-Griffin
15 Portland MTB Short Track Series Brian Engelen
5 Westview Wildcats STXC MTB Race Brian Engelen
3 Westview Wildcats STXC MTB Race Richard Marantz
2 Westview Wildcats STXC MTB Race Mitch Denham
5 Masters Junior Track Ron Magnus
4 Masters Junior Track: July Series Ron Magnus
8 Masters Junior Track: July Series Mitch Denham
24 Monday PIR: July Series Rick Metz
38 Monday PIR Henry Grass
11 Monday PIR: July Series Mitch Denham
9 Monday PIR Rick Metz
11 Portland MTB Short Track Series Brian Engelen
40 Monday PIR Tom Hill
4 Larch Mtn Hillclimb Richard Marantz
2 Larch Mtn Hillclimb Ron Magnus
104 Larch Mtn Hillclimb: Combined Richard Marantz
64 Larch Mtn Hillclimb: Combined Ron Magnus
7 Ironclad Street Sprints and Criterium: Ironclad Criterium Rick Metz
49 Cascade Cycling Classic: Awbrey Butte Circuit Race: OBRA-Awbrey Butte Circuit Race Mitch Denham
50 Cascade Cycling Classic: Awbrey Butte Circuit Race: OBRA-Overall GC Mitch Denham
322 Cascade Cycling Classic: Downtown Criterium: Skyliners Time Trial-OBRA Stage 2: Combined Mitch Denham
49 Cascade Cycling Classic: Downtown Criterium: Downtown Criterium-OBRA Stage 3 Mitch Denham
59 Cascade Cycling Classic: Downtown Criterium: Skyliners Time Trial-OBRA Stage 2 Mitch Denham
50 Cascade Cycling Classic: Cascade Lakes Road Race: Cascade Lakes Road Race-OBRA races Mitch Denham
DNF Tuesday PIR Mike Resnier
42 Tuesday PIR Mary Ross
3 Masters Junior Track Ron Magnus
9 Monday PIR Mitch Denham
18 Portland MTB Short Track Series Brian Engelen
8 Gresham Crit Mitch Denham
2 Alpenrose Challenge Ron Magnus
9 Alpenrose Challenge Ron Magnus
34 Mt. Tabor Series Jason Jones
18 Mt. Tabor Series Tom Hill
2 Masters Junior Track: 2k Pursuit Mitch Denham
29 Tuesday PIR Mary Ross
5 Masters Junior Track: 2k Pursuit Ron Magnus
2 Masters Junior Track: 3k Pursuit Mitch Denham
15 Monday PIR Mitch Denham
12 Portland MTB Short Track Series Brian Engelen
38 Portland MTB Short Track Series Jason Jones
36 Monday PIR David Hopper
48 Monday PIR Ron Magnus
19 Portland MTB Short Track Series Brian Engelen
26 Monday PIR David Hopper
26 Portland MTB Short Track Series Jason Jones
5 Monday PIR Mitch Denham
4 Portland MTB Short Track Series Cameron Millar-Griffin
3 Firecracker Criterium John Wiest
25 Firecracker Time Trial: Combined Ron Magnus
2 Firecracker Time Trial Ron Magnus
17 Mt. Tabor Series Tom Hill
17 Tuesday PIR Mitch Denham
37 Tuesday PIR Mary Ross
21 Monday PIR-June Series Mitch Denham
17 Monday PIR-June Series David Hopper
35 Monday PIR Henry Grass
3 Portland MTB Short Track Series Cameron Millar-Griffin
54 Portland MTB Short Track Series Jason Jones
18 Portland MTB Short Track Series Brian Engelen
9 Portland MTB Short Track Series Sheilagh Griffin
7 Monday PIR David Hopper
1 Salem Fairview Ron Magnus
9 Salem Fairview David Hopper
DQ Salem Fairview Richard Marantz
20 Swan Island Criterium Mitch Denham
14 Swan Island Criterium John Wiest
30 Monday PIR Mary Ross
14 Portland MTB Short Track Series Brian Engelen
32 Monday PIR Michael Resnick
7 Portland MTB Short Track Series Cameron Millar-Griffin
9 Portland MTB Short Track Series Sheilagh Griffin
23 Portland MTB Short Track Series Brian Engelen
13 Monday PIR David Hopper
3 Portland MTB Short Track Series Cameron Millar-Griffin
39 Monday PIR Ron Magnus
31 Monday PIR Henry Grass
9 Tuesday PIR Mitch Denham
16 Monday PIR David Hopper
33 Monday PIR Ron Magnus
36 Monday PIR Henry Grass
2 OBRA TT Ron Magnus
2 OBRA TT Mary Ross
149 OBRA TT: Combined Michael Resnick
6 OBRA TT Michael Resnick
3 OBRA TT Henry Grass
140 OBRA TT: Combined Henry Grass
118 OBRA TT: Combined Ron Magnus
133 OBRA TT: Combined Mary Ross
152 OBRA TT: Combined Richard Marantz
5 OBRA TT Richard Marantz
26 Cirque du Cycling David Hopper
7 Mt. Tabor Series Tom Hill
56 Tuesday PIR Mary Ross
77 Monday PIR John Wiest
67 Monday PIR Ron Magnus
54 Monday PIR Henry Grass
8 Monday PIR Mitch Denham
18 Monday PIR David Hopper
25 Monday PIR David Hopper
30 Monday PIR Ron Magnus
3 Monday PIR Mitch Denham
18 Monday PIR: May Series Totals David Hopper
4 Monday PIR: May Series Totals Mitch Denham
5 Alpenrose Thursday Series: May Series John Wiest
2 Alpenrose Thursday Series: May Series Ron Magnus
3 Alpenrose Thursday Series: May Series Michael Barmache
63 Monday PIR John Wiest
54 Monday PIR Mary Ross
17 Monday PIR Mitch Denham
41 Monday PIR Ron Magnus
49 Monday PIR Henry Grass
3 OBRA TTT Henry Grass
172 OBRA TTT: Combined Henry Grass
173 OBRA TTT: Combined John Wiest
170 OBRA TTT: Combined Ron Magnus
3 OBRA TTT Ron Magnus
3 OBRA TTT John Wiest
3 OBRA TTT Del Scharffenberg
171 OBRA TTT: Combined Del Scharffenberg
4 Mt. Tabor Circuit Race Tom Hill
6 Mt. Tabor Circuit Race Del Scharffenberg
6 Monday PIR Mitch Denham
4 Silverton RR Rick Metz
1 Silverton RR Ron Magnus
16 Silverton RR David Hopper
3 Alpenrose Thursday Series: 2K Pursuit John Wiest
1 Alpenrose Thursday Series: 2K Pursuit Ron Magnus
51 Tuesday PIR Mike Resnier
52 Tuesday PIR Mary Ross
7 Eric Kautzky Memorial Track Race Ron Magnus
6 Eric Kautzky Memorial Track Race Eric Young
1 Alpenrose Thursday Series: 500 meter TT Michael Barmache
16 Monday PIR Rick Metz
27 Monday PIR Henry Grass
6 Monday PIR David Hopper
7 Monday PIR Mitch Denham
50 Beautiful Estacada TT Series: Beautiful Estacada TT 2: 20 Miles: Combined Mitch Denham
11 Beautiful Estacada TT Series: Beautiful Estacada TT 2: 20 Miles: Combined David Hopper
59 Beautiful Estacada TT Series: Beautiful Estacada TT 2: 20 Miles: Combined Ron Magnus
4 Beautiful Estacada TT Series: Beautiful Estacada TT 2: 20 Miles Ron Magnus
3 Beautiful Estacada TT Series: Beautiful Estacada TT 2: 20 Miles David Hopper
3 Beautiful Estacada TT Series: Beautiful Estacada TT 2: 20 Miles Mitch Denham
1 Monday PIR Mitch Denham
1 Monday PIR-April Series Mitch Denham
159 Cherry Blossom Cycling Classic: 8-mile Time Trial: Combined Rick Metz
16 Cherry Blossom Cycling Classic: 8-mile Time Trial David Hopper
43 Cherry Blossom Cycling Classic: Cherry City Criterium Mitch Denham
4 Deschutes River Valley TT: Stage 3 Scott Benjamin
40 Cherry Blossom Cycling Classic: Cherry City Criterium Rick Metz
26 Cherry Blossom Cycling Classic: Cherry City Criterium David Hopper
66 Cherry Blossom Cycling Classic: 8-mile Time Trial Mitch Denham
95 Cherry Blossom Cycling Classic: 8-mile Time Trial: Combined David Hopper
264 Cherry Blossom Cycling Classic: 8-mile Time Trial: Combined Mitch Denham
28 Cherry Blossom Cycling Classic: 8-mile Time Trial Rick Metz
20 Cherry Blossom Cycling Classic: Orchard Run Circuit Race Rick Metz
36 Cherry Blossom Cycling Classic: Orchard Run Circuit Race David Hopper
5 Deschutes River Valley TT: Stage 1 Scott Benjamin
72 Cherry Blossom Cycling Classic: Orchard Run Circuit Race Mitch Denham
19 Cherry Blossom Cycling Classic: Orchard Run Circuit Race: GC after Stage 2 Rick Metz
20 Deschutes River Valley TT: Combined Scott Benjamin
4 Deschutes River Valley TT Scott Benjamin
34 Cherry Blossom Cycling Classic: Orchard Run Circuit Race: GC after Stage 2 David Hopper
70 Cherry Blossom Cycling Classic: Orchard Run Circuit Race: GC after Stage 2 Mitch Denham
4 Deschutes River Valley TT: Stage 2 Scott Benjamin
64 Cherry Blossom Cycling Classic: Columbia Hills Road Race: GC after Stage 1 Mitch Denham
19 Cherry Blossom Cycling Classic Rick Metz
62 Cherry Blossom Cycling Classic Mitch Denham
38 Cherry Blossom Cycling Classic: Columbia Hills Road Race: GC after Stage 1 David Hopper
30 Cherry Blossom Cycling Classic David Hopper
25 Cherry Blossom Cycling Classic: Columbia Hills Road Race Rick Metz
38 Cherry Blossom Cycling Classic: Columbia Hills Road Race David Hopper
64 Cherry Blossom Cycling Classic: Columbia Hills Road Race Mitch Denham
25 Cherry Blossom Cycling Classic: Columbia Hills Road Race: GC after Stage 1 Rick Metz
26 Monday PIR John Wiest
7 Monday PIR Mitch Denham
39 Monday PIR Ron Magnus
38 Monday PIR Rick Metz
36 Monday PIR David Hopper
5 Beautiful Estacada TT Series: Beautiful Estacada TT 1 David Hopper
21 Beautiful Estacada TT Series: Beautiful Estacada TT 1: Combined David Hopper
13 Table Rock Road Race Mitch Denham
73 Tuesday PIR John Wiest
23 Tuesday PIR Mitch Denham
59 Tuesday PIR Henry Grass
10 Horning's Hustle Jason Jones
7 Icebreaker Criterium Mitch Denham
6 Icebreaker Criterium Mitch Denham
7 King's Valley Ron Magnus
35 King's Valley David Hopper
5 King's Valley Rick Metz
37 Tuesday PIR Henry Grass
46 Tuesday PIR Michael Resnick
15 Piece of Cake Mitch Denham
18 Piece of Cake David Hopper
29 Banana Belt Series: Banana Belt 3 Rick Metz
12 Banana Belt Series: Banana Belt 3 Mitch Denham
45 Banana Belt Series: Banana Belt 2 David Hopper
13 Banana Belt Series: Banana Belt 2 Rick Metz
27 Banana Belt Series: Banana Belt 2 Tom Hill
10 Banana Belt Series: Banana Belt 2 Mitch Denham
2 Banana Belt Series: Banana Belt 2 Ron Magnus
7 Echo Red to Red XC Richard Marantz
19 Banana Belt Series Rick Metz
2 Banana Belt Series Ron Magnus
8 Banana Belt Series Richard Marantz
34 Banana Belt Series David Hopper
16 Banana Belt Series Mitch Denham
1 Banana Belt Series: Banana Belt 1 Ron Magnus
23 Banana Belt Series: Banana Belt 1 Mitch Denham
11 Banana Belt Series: Banana Belt 1 Rick Metz
15 Banana Belt Series: Banana Belt 1 David Hopper
6 Banana Belt Series: Banana Belt 1 Richard Marantz
216 Jack Frost Time Trial: 14 Miles: Combined Michael Resnick
207 Jack Frost Time Trial: 14 Miles: Combined John Wiest
135 Jack Frost Time Trial: 14 Miles: Combined Mitch Denham
38 Jack Frost Time Trial: 14 Miles: Combined David Hopper
250 Jack Frost Time Trial: 14 Miles: Combined Mary Ross
330 Jack Frost Time Trial: 14 Miles: Combined Robert Mandelson
11 Jack Frost Time Trial: 14 Miles Mitch Denham
4 Jack Frost Time Trial: 14 Miles David Hopper
6 Jack Frost Time Trial: 14 Miles John Wiest
18 Jack Frost Time Trial: 14 Miles Robert Mandelson
7 Jack Frost Time Trial: 14 Miles Michael Resnick
1 Jack Frost Time Trial: 14 Miles Mary Ross
17 Sublime Sublimity Circuit Race Rick Metz
10 Cherry Pie Rick Metz
12 Cherry Pie David Hopper
45 Cherry Pie Mitch Denham
3 Cherry Pie Richard Marantz